Sayfa: 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İzmir Kordon ve Alsancak

 1. Konu Sahibi : yesilim #21
  Giriş tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  6,567

 2. Konu Sahibi : yesilim #22
  Giriş tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  6,567


 3. Konu Sahibi : yesilim #23
  Canım Alsancak kucak dolusu özlem ve sevgilerimle 4. Konu Sahibi : yesilim #24
  İzmir Sevdası

  Bıkmadan bakar Karşıyaka Alsancak’a
  Alsancak Karşıyaka’ya
  Nazlı nazlı sevişirler usulca
  Ne sevdaymış tükenmeyen

  Arada olsa da 35,5 umursar mı sanırsınız
  Vapurun birini o kucaklar birini diğeri

  Kıyamaz martılar alışmış
  Bir o kıyıya bir bu kıyıya süzülürken
  Veda eder gün doyulmaz tadıyla
  Anlatmakla olmaz ki orda yaşamazken

  Yeşilim

 5. Konu Sahibi : yesilim #25
  Kordon Boyu

  Ne zaman İzmir!i düşünsem
  Aklım takılır kordona

  Kim bilir kaç kişi dolanırken kordonda
  Bir başka yerin özlemini hissetmektedir

  Bilmez ki bir başkası da o anda orada olmak için....neler vermezdi.

  Yeşilim
 6. Konu Sahibi : yesilim #26


  ıZMıRLı OLMAK BÖLE Bı ŞEY!

  Eğer Kordon dendiğinde akliniza elektrikli ev aletlerinin dişinda bir yer ismi geliyorsa
  Körfez kokusu nedir biliyorsanız
  "TAM 35"ve"35 BUCUK" kavramlari size birsey ifade ediyorsa
  "Gevrek", "Ciğdem", "Domat"gibi kavramlari kullaniyorsanız
  "Boyoz" kelimesi size bişeyler hatirlatiyorsa
  Arapsaci,turpotu,istifno,ebegumeci nedir biliyorsanız
  Konuşurken arada bir diliniz,siz istemeseniz de "geliyom,gidiyom,gelcen"seklinde sürçebiliyorsa küçük parkta çay içtim" dediyseniz
  Akliniza güzel kizlar geliyorsa
  Bir kerecik dahi Kıbris $ehitleri'nde sevgilinzle elele dolaştıysanız
  Kar görmek icin Sabuncubeli'ne yada Manisa Spil'e gittiyseniz
  "Ağustos Sıcagı" kavramından nefret ediyorsanız
  9 Eylül size üniversite dışında şeyler de hatirlatiyorsa
  Hıdırellez denince sokaklarda yakılan ateşler aklınıza geliyorsa
  Simdiye kadar bir kere bile olsa Sevinç'in onunde bulustuysanız veya
  Sevinc'te "kup" yediyseniz
  Hayatınızın önemli bir bolumu belediye otobüslerinde geçiyorsa
  Etrafınızda şortlu,mini etekli,askılı giysili kızlar ve şortlu,küpeli
  erkekler görmek dikkatinizi çekmiyorsa
  Başka bir şehirdeyken insanların giyimleri ve davranışları size ters geliyorsa
  Turistlere alışıksanız
  Kampüs denilince aklınıza sadece Ege Unv'nin kampüsü geliyorsa
  Cüzdanınızda en az bir tane Kentkart varsa
  Montro ve Lozan,size Avrupa şehirlerini hatirlatmıyorsa
  Kordon'da güneşin batisini izlemenin bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorsanız
  Trafikte 34 plakalı sürücülerden şikayetçiyz.

  SıZ ıZMıRLıSiniz DemekTiR!
  Niçin hep birlikte barış ve uyum içinde yaşamayalım? Hepimiz aynı yıldızlara bakıyoruz, aynı gezegenin üzerindeki yol arkadaşlarıyız ve aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz.

 7. Konu Sahibi : yesilim #27
  Giriş tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  460
  izmirimi çokkk seviyorum inş. üniversiteyide burda okurummm

 8. Konu Sahibi : yesilim #28

  I love KK

  Alıntı yeşilim kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  İzmir tarihi ve turistik açıdan Türkiye'nin en zengin illerinden birtanesidir. Türkiye'nin nüfus olarak en büyük 3. şehridir. İzmir aynı zamanda mevcut olan yat limanıylada essiz bir güzelliğe sahiptir. İzmir kordon boyu özellikle yaz mevsiminde gelen turislerin doldurduğu sahil şerididir.

  Kordonboyu

  Şiirlere, şarkılara konu olan İzmir'in ünlü Kordon'u, günün her saatinde cıvıl cıvıl, capcanlı bir mekandır. Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği rekreasyon düzenlemesi, yürürlüğe koyduğu "Kordon Yönetmeliği" ile bu ünlü mekan İzmir'in en önemli prestij alanı haline geldi. Temizlenmeye, rengi maviye dönmeye başlayan Körfez ile birlikte artık Kordonboyu daha bir yaşanılası oldu.
  Alıntı


  [IMG][/IMG]

  opuyorumnanaktan opuyorumnanaktan ellerine emeğine sağlık yeşilima.s.

 9. Konu Sahibi : yesilim #29
  izmirliyiz gari :) İzmir'li olmak kesinlikle bir ayrıcalık ;) bidaha dünyaya gelicek olursam eger yine İzmir'li olarak gelmek isterim..İzmir insanın Ege insanın sıcaklıgı,güleryüzlulugu,cagdaslıgı bu kadar fazla baska kimde var ?? yine bir tatil daha bitti ve ben yine İstanbul'a okula dönmek zorundayım..Özlcm seni İzmirim,kokunu,sıcaklıgını,boyozunu gevregini.... :(

  Resimler sahane,cok tesekkürler

 10. Konu Sahibi : yesilim #30
  Giriş tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  756
  Ben de bir ızmirli olarak sizlerle bu şehir için yazdığım bir yazıyı paylaşmak isterim:

  ıZMıR'de Panoramik Şehir Turu:

  Başka türlü bir şehirdir ızmir... Sabahları başka güzeldir Güzelbahçe’de deniz kenarında yapılan kahvaltı. Hayran olursun denizden esen tatlı rüzgarına, iyot kokusuna... Sonra Konak’a gider kalabalığa karışırsın. Saat Kulesi’nin altında buluşmak için sözleşmiş bekleyen insanlar, ızmir hatırası fotoğrafı çekilenler, Kemeraltı’nda bağıran satıcılar, Kızlarağası Hanı’nda içilen kahve... Binersin vapura karşıya geçersin. Bir parça gevrek için vapurun peşine takılan bağrış çağrış uçuşan martılar ortak olur keyfine... Yüzler asık değildir, renkler solgun değildir. Coşkuludur ızmir insanı, yeri gelir yüksek sesle konuşur heyecanlı heyecanlı, yeri gelir şen kahkahalarla yeri göğü inletir. Hiç tanımadığı birisiyle toplu taşıma araçlarında ordan burdan konuşurken samimi oluverir biranda, şaşırırsın. Üstü başı da renklidir. Kızı erkeği rengarektir, mavileri, kırmızıları, yeşilleri, morları pek sever.

  Karşıyaka’nın çarşısına, Bostanlı’nın sahiline doyum olmaz. Keyif şehridir ızmir... Aromalı nargile kokusu deniz kokusuna karışır. Fayton gezintisine limonata ferahlığında bir esinti eşlik eder. Sonra Alsancak’a dönüp daracık şirin sokaklarda yürürsün eski rum evlerinin arasından. Yemyeşil Fuarda koca ağaçların gölgesinde dinlenir, havuzdan su içen kuşları seyredersin. Akşam oldu mu adres bellidir, Kordonda günbatımının keyfine doyum olmaz. Güneşin turuncu ışıkları denize yansır, pembeli morlu gökyüzünde bulutlar dans eder.

  Yorulmak yok, gece daha yeni başlar ızmir’de... ınciraltı’nda yenen balık yanında rakısı olmazsa ağlar. Denize vuran yakamozlarla gökte yükselen ay da yakın arkadaşlarıdır rakının. Bir de yanında dostlar varsa gece hiç bitmesin istersin. Koca bir gün devirdin ama ızmir’de daha çok şey vardır tatmadığın, çok yer vardır görmediğin. Teleferik’e çıkmadan, Göztepe sahilinde palmiyeler arasında bir yürüyüş yapmadan, Tarihi Asansör’de ızmir’e karşı yemeğini yemeden, Çeşme’ye, Foça’ya, Sığacık’a, Urla’ya gitmeden olmaz. ızmirce öğrenmen lazım bir de... Kumrunun bir kuş olmadığını, asfalyanın sigorta anlamına geldiğini, simit değil gevrek demeyi, boyozu, çiğdemi, hepsini bir bir öğrenmen lazım. Öyle birkaç güne sığmaz ızmir. Yerleşirsen de kopamazsın bir daha... Görünmez iplerle bağlar seni kördüğüm yapar, gidemezsin başka yerlere... Gitsen de aklın burda kalır. Dedim ya, başka türlü şehirdir ızmir.

  * * *

  ışte bir haftasonu yaptığım ızmir Turu’ndan arda kalanlar… Kalbimdeki ızmir'in kağıda yansıması ve bir sürü fotoğraf... Doğma büyüme ızmirli olmama, 28 yıldır bu şehirde yaşamama rağmen ilk kez bir gün çıkıp şehri turist gözüyle gezdim. Senelerdir geçtiğim yollarından geçerken ilk kez kafamı kaldırıp dikkatle inceledim Kemeraltı’ndaki dükkanları, Alsancak’taki eski Rum evlerini, ilk kez fotoğraflarını çektim. Başka şehirleri gezerken harcanan dikkat, yapılan gözlemler, çekilen fotoğraflar… Kendi yaşadığımız şehir de bu ilgiyi hak ediyor aslında, hatta daha fazlasını…

  Fotoğraflar ve şehir turunun ötesine gidecek olursak, işte size ızmir’in kısa tarihçesi:


  Küllerinden Yeniden Doğan Şehir: ıZMıR


  ızmir’in 8.500 yıllık bir tarihe sahip olduğunu biliyor muydunuz? 2005 yılında yapılan bazı kazılarda tarihi aydınlatan yeni bir bilgi ortaya çıkar, kent tarihinde bilinenden 3 bin yıl geriye gidilir ve ilk yerleşimin Bornova Ovasında M.Ö. 6500’de başladığı belirlenir.

  Çok sonraları, M.Ö. 14. yüzyılda meydana gelen büyük yıkıcı depremden sonra kente kuzeyden gelen Amazonlar hakim olurlar. Anaerkil bir topluluk olan Amazonlar bana hep ilginç gelmiştir. Kadının hakimiyetinin hat safhada olduğu, kadın savaşçılarıyla ünlü topluluk… Zaten ızmir’e SMYRNA adını veren de Amazonlardır. Amazonların kraliçesinin adıdır Smyrna. Düşünüyorum da belki de ızmir Kadını’na Amazonlardan miras kalmıştır bazı özellikler... Çok konuşan, çok gülen, küçük yaşta rakı içmesini öğrenen, yeri geldiğinde efelenen renkli ızmir kadını…

  ızmir’in kendisi çok renklidir aslında, o kadar çok medeniyetin yolu geçmiş ki ızmir’den… Hititler, ızmir’e en parlak dönemini yaşatan ıyonlar, Lidyalılar, Romalılar, daha sonra Bizans dönemi ve ardından Osmanlılar…

  Özellikle 18. yüzyıldan itibaren ızmir gelişiminde değişiklikler kendini gösterir. Sanayi ve ticari alanda ıngiliz ve Fransız egemenliği ortaya çıkar, ticari aktiviteler ise Levantenlerin elindedir. 19. yüzyılda verilen kapitülasyonlarla ıngilizler ve Fransızlara ıtalyanlar, Belçikalılar, Amerikalılar da eklenir ve hep birlikte yatırımlara devam ederler.

  O zamanlar kim ne yapardı diye sorarsanız paylaşım şu şekilde(*):

  ıngilizler: Demiryolu ışletmesi, Havagazı, Madencilik, Sigortacılık, Dokuma ve Yağ Sanayi

  Fransızlar: Demiryolu ışletmesi, Madencilik, ızmir Limanı, Kordon Tramvayları ve ızmir Suları işletmeleri

  ıtalyanlar: Çeşitli Sanayi ve Ticari ışletmeler

  Belçikalılar: Göztepe Tramvayları, Körfez Vapurları, Elektrik Fabrikası

  Amerikalılar: Tütün Şirketleri

  (*) Kaynak: ızmir Rehberi


  Biraz da bu yüzden, yabancıların gözü hep bu şehirde olduğundan, adı çıkmıştır “Gavur ızmir” diye o zamanlar.

  1918’de 1. Dünya Savaşı’nın kaybedilmesinin ardından bildiğiniz son… ışgaller ve Kurtuluş Savaşı… Tüm direnişlerin, yokluktaki müthiş mücadelelerin, kahramanlıkların ardından 9 Eylül 1922’de ızmir’in kurtuluşu bayram havasında kutlanırken kim bilebilirdi ki bu şehrin 4 gün sonra tarihinin en büyük en yıkıcı yangınını yaşayacağını, günlerce cayır cayır yanacağını?

  13 Eylül’de Basmane’de başlayan yangın hızla bütün şehre yayılır ve ızmir günlerce yanar. 4 gün boyunca süren yangınla şehrin dörtte üçü kül olurken diğer yandan da günümüzde hala devam etmekte olan “ızmir’i kim yaktı?” tartışması başlar. Yunanlılar ve Ermeniler ızmir’i Türk Ordusu’nun yaktığını iddia ederler. Türkler ise Ermeniler’i ve Yunanlıları sorumlu tutarlar. Aslında sorunun cevabı başka bir soruda gizlidir bana kalırsa: Türkler 4 gün önce aldıkları bir şehri, hele hele ızmir’i neden yaksınlar ki? Günlerce söndürülmeye çalışılan yangın büyük hasara sebep olur, binlerce kişi evsiz kalır. Oldukça trajik bir hadise olan ızmir yangını ızmir’in tarihinin çoğunun kül olması demektir bir bakıma…

  Ama ızmir bu tabii, toplar kendini ve Cumhuriyet dönemi boyunca gelişimini son sürat gerçekleştirir. ışte bu yüzden küllerinden yeniden doğan şehirdir… Yılmayan, inadına güzelleşen, gelenleri kendine aşık eden bambaşka bir şehirdir ızmir…

  **********************************

  Fotoğraflara da bakmak isterseniz: İZMİR'de Panoramik Şehir Turu - Gezi Yorumları - Tatil Rehberi, Tavsiyeleri, Anıları, Fotoğrafları

Sayfa: 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Benzer Konular

 1. İzmir Alsancak sokak modası
  By Elif in forum Trendler - Sokak Modası
  Cevaplar: 34
  Son Mesaj: 13-02-2010, 19:58
 2. İzmir Karşıyaka, Bostanlı, Alsancak kına gecesi fiyatları
  By donatella87 in forum Düğün Mekanı
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 18-01-2010, 11:31
 3. Dr. abdülkadir Gök izmir alsancak
  By EU3 in forum Doktor ve Hastane Tavsiyeleriniz
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 08-01-2010, 11:19
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 17-06-2009, 14:06
 5. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 20-08-2007, 23:58

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.