Sayfa: 1/2 12 SonSon
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: bebeklerde beslenme nasıl olmalı

 1. Konu Sahibi : NAZ78 #1
  Giriş tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  66

  bebeklerde beslenme nasıl olmalı

  Bebek beslenmesi nasıl olmalı bebeklerde beslenme hangi dönemde hangi besin verilmeli

  İlk besin anne sütü
  Bebeğiniz için ilk aylarda gerekli olan tek besin elbette anne sütüdür. Ek gıdalarla başlayıncaya kadar ve ilk 6 ayda temel beslenme biçimi anne sütü ile beslenme olmalıdır. Uzmanlar ilk 4- 6 ayda bebek için gerekli olan besin değerlerinin anne sütü ile karşılanabileceğini, bebeğin kilo alımı ve gelişimi yeterli ise başka bir ek besine ihtiyacı olmadığını belirtmektedirler. Gerçektende bebeğin sindirim sistemi ve metabolizma ihtiyaçları göz önüne alındığında anne sütü yeterlidir ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için gereklidir.

  Katı gıdalara başlarken
  Katı gıdalara başlayan bebek için ilk önerilen besinlerin başında meyveler gelir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyvelerin yüzde 75 ile 85’ i su olduğundan bebeğin hassas sindirim sistemini de zorlamazlar. Yağ ve protein oranı az olan meyveler özellikle öğün aralarında tercih edilir. Bebeğe verilecek meyveler, ya meyve suyu ya da meyve püresi şeklinde hazırlanır. Meyvelerin içerdiği vitaminler sıcağa ve zamana karşı dayanıksız olduğundan taze, pişirmeden ve bekletmeden tüketilmeleri önerilir. Özellikle C vitamini içeren meyveler kesildikten, suyu sıkıldıktan sonra hemen bebeğe verilmelidir.

  Hangi meyveler
  Kış aylarında sıklıkla gördüğümüz portakal, mandalina, elma, armut, ayva ve muz gibi meyvelerin dışında bahara ait meyvelere de bu ayalarda rastlamak mümkün. Bunlardan bebeğinize uygun olanlarla ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Ancak meyveleri seçerken taze, çürüksüz ve sulu olmalarına dikkat edin.

  4. aydan itibaren bebeklere verilecek meyvelerin başında elma geliyor. İçeriğinde yüzde 50-80 su- yüzde 20-25 karbonhidrat bulunan elmada C,A,B vitaminleri bulunuyor. Ayrıca selüloz, pektin gibi minerallerde içeren elma çocuğunuz yüzde 50-60 kalori verir. Özellikle içinde bulunan yüksek miktardaki pektin maddesi nedeniyle çocuk ishalleri tedavisinde kullanılmaktadır.

  Bebeğinize elma suyu ya da püresi hazırlamak için :
  • Kabukları soyulmuş elmayı çekirdeklerinden temizleyin
  • Cam rendede rendeleyin
  • Çabuk okside olduğundan tülbentten süzerek posasını alın
  • Hemen tüketin

  Kış aylarında bebeğinize vereceğiniz meyve sularının başında portakal- mandalina suyu da gelir. Ancak asidik özelliğinden dolayı yavaş yavaş vermenizde fayda var. Meyve sularında yeterince şeker bulunduğundan ayrıca şekerlendirmenize gerek yoktur. Özellikle salgın üst solunum enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek önerilir.

  Bebeğe verilecek meyvelerden biride muzdur. Yüzde 50-60 su olan muz, yüzde 20’si karbon hidrat içerir. İçin de C,A vitamini de bol miktarda bulunur. Mineral bakımından zengin olan muzu, az miktarda süt ya da meyve suyuyla karıştırarak ezip süzgeçten geçirdikten sonra bebeğinize verebilirsiniz.

  Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladıkça meyveleri kemirebileceği şekillerde hazırlayıp verebilirisiniz.

  Kış için en ideal gıda : çorbalar
  Kış aylarında genel olarak kalori ihtiyacı artar. Vücut ısısını korumak ve enerji ihtiyacını karşılamak için kalorisi yüksek gıdaları tercih etmek gerekir. Hızla büyüyen bebek içinde durum farklı değildir. Protein, karbonhidrat, yağ ve mineral yönünden zengin bir çorba bebeğinizin öğlen menüsü için idealdir.

  Kabak, karnabahar, brokoli, havuç, patates, ıspanak gibi sebzelerden hazırlayabileceğiniz sebzelere pirinç, mercimek gibi bakliyatları ekleyerek bebeğiniz için hem doyurucu hem de kalorisi yüksek bir sebze çorbası hazırlayabilirsiniz.

  Bebeğinizi yeni tatlarla tanıştırırken azar azar ve sırayla eklemeler yapmanız gerekir. Örneğin bir hafta fasulyeyi eklemişseniz o süre boyunca bebeğinizin alerjik bir reaksiyon verip veremediğini kontrol etmelisiniz. Sonraki haftada diğer sebzeyi ekleyebilirsiniz.

  Ayrıca tarhana, yoğurt, sade mercimek çorbası gibi tatlar bebeğinizin hoşuna gidecektir. Bu çorbaları dönüşümlü olarak verebilirsiniz.

  Sabah kahvaltısından önce verilecek bir kaşık pekmez, bebeğinizin demir ve kalsiyum ihtiyacını karşılamada önemeli bir yer tutacaktır.

  Sade olarak veriler pekmezi sonraki aylarda tahinle karıştırarak besin değerini yükseltebilir yemesi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.

  Süt ve süt ürünleri çocuk beslenmesinde önemli bir yer tutar. 1 yaşında küçük çocuklar için inek sütü önerilmiyor ama peynir, yoğurt gibi ürünleri çocuklarınızın menüsünden eksik etmemeniz gerekiyor. Sabah kahvaltısında peynir, yumurta, çok az tereyağı biraz ekmek veya bisküviden oluşan menü güne başlangıç için iyi olur. Henüz pütürlü veya küçük parçalı gıdaları yiyemeyen çocuğunuz için bu besinleri hazır mamalarla yumuşatarak verebilirsiniz.

  Bebeğiniz bir yaşına yaklaşmışsa sizin sofranızda bulunan pek çok gıdayı tüketebilir. (beyin, bal, inek sütü hariç) pilav, makarna, sebze ve et yemekleri, balık bunlar arasında sayılabilir. Ancak bu gıdaları bebeğinize sunarken sindirim sistemi zorlamamasına, çok gaz yapıcı özelliği bulunmamasına ve tabi ki alerji yapıp yapmadığına dikkat etmek gerekiyor.

  BEBEĞİNİZİN GÜNLÜK MENÜSÜNDEKİ İHTİYAÇLARI

  PROTEİN: Günde 2 çorba kaşığı yumurta sarısı, bir parça et, süzme peynir ve yoğurt yeterli olur. Bu dönemde protein esas olarak hala anne sütünden veya hazır mamalardan sağlanır.

  KALSİYUM: Anne sütü veya hazır mamadaki miktar bebek için yeterli olur. Ancak katı gıdalara geçişte peynir, yoğurt gibi tam kalsiyum içeren gıdalar eklenmelidir.

  HUBUBAT VE DİĞER KOMPLEKS KARBONHİDRATLAR :

  Fincan mercimek, fasulye veya bezelye püresi ya da yarım dilim kepek ekmeği örnek olarak verilebilir. Bu besinlerle günde 2 defa yapılacak bir servis bebeğin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve bir miktarda protein ihtiyacını karşılar.

  VİTAMİNLER : Kış kabağı, patates, havuç, brokoli ile hasırlanmış püreden minik bir kase A vitamini için yarım fincan portakal suyu C vitamin için, bir iki çorba kaşığı elma ya da muz püresi diğer vitaminler için bebeğinizin menüsünde olabilir.

  YAĞ :Bebeğinizin aldığı süt ve süt ürünleri tam yağlı ise yeterli kolestorolü büyük ölçüde alır. Ayrıca çorbasını veya başka bir sebze yemeğini hazırlarken kullanacağınız yağ (zeytin yağı ya da tereyağı ) da günlük ihtiyacı için yeterlidir.

  DEMİR : Demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşamaması için bebeğinize demir takviyeli mama, ayrıca yumurta sarısı, pekmez verebilirsiniz


 2. Konu Sahibi : NAZ78 #2
  EU3 Guest
  paylaşımın için teşekkürler canım.ben oğlumu sadece anne sütüyle besliyorum pekmezin kalsiyum ve demir açısından çok önemli olduğunu okudum acaba anne sütüyle birlikte verilebiliyo bilginize ihtiyacım var arkadaşlar

 3. Konu Sahibi : NAZ78 #3
  Pekmez gibi demir içeren besinleri sütle veya süt ürünleriyle birlikte vermemek lazım, zira sütteki kalsiyum demirin emilimini azaltıyor. Demir emilimini artırmak için portakal suyu vb. ile birlikte verilmesi öneriliyor.

 4. Konu Sahibi : NAZ78 #4
  Giriş tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  66
  kızlar benim aklımı kurcalayan da şu, yoğurdu nasıl vericez daha erken gerçi ama zamanı gelince kendimiz mi mayalıycaz hazır yoğurt mu vericez açıkta satılan sütler önerilmiyo, pastörize sütün yoğurdu da bi tuhaf oluyo sünüyo bebekler için özel yoğurt var mı bilmiyorum bilginiz var mı bu konuda...

 5. Konu Sahibi : NAZ78 #5
  Giriş tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  217
  canım biz 4 aya yaklaştık ve doktorum önümüzdeki haftadan itibaren ek gıdalara başlatıyor ve yogurt da vereceğiz. bana mamadan yap dedi, ben belki anne sütünden deneyeceğim önce. inek sütünden 1 yaşına kadar yapmaycaz dedi. doktoruna danış bence, eğer ok derse zaten mamadan yaparsın sen de. bebek yogurdu var sanırım babymixdi adı ama bizimkiler onun için ufak daha sanırım

 6. Konu Sahibi : NAZ78 #6
  Giriş tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  2,229
  biz 4.ayımızda ek gıdaya başladık kızlar.nazcım istersen yoğurdu kendin mayalayabilirsin.bi de babymix yoğurt var bebekler için ben ondan yediriyorum.dru da yiyebilir dedi.evde mayalayamazsan ondan alabilirsin cnm.
  ayrıca paylaşım için çok tşkkrlerrrrr

 7. Konu Sahibi : NAZ78 #7
  baybmix bizim aylardakilere veriliyo mu kızlar eminsiniz di mi?
  ben de alim bak iyi oldu bu. her gece mayalamak bazen zor oluyo arada tatil olur bana da
  bu arada bizim dr.muz yoğurdu pastörize sütle mayalayabileceğimizi söledi. inek sütü 1 yaştan evvel verilmez doğru ama direkt verilmez arkadaşım. ben bunu defalarca dr.a sordum mayaladığınız için verebilirsiniz dedi ve formül mamayla yapılan yoğurdu da ben önermiyorum dedi. ayrıca ben denedim çok sulu oluyo. açıktan alınan sütle de yoğurt çalmam. biliyoruz o sütlerdeki mikropları
  Düzenleyen: zeseze Düzenleme Tarihi : 19-12-2008 Düzenleme Saati :20:13

 8. Konu Sahibi : NAZ78 #8
  Giriş tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  66
  Alıntı zeseze kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  baybmix bizim aylardakilere veriliyo mu kızlar eminsiniz di mi?
  ben de alim bak iyi oldu bu. her gece mayalamak bazen zor oluyo arada tatil olur bana da
  bu arada bizim dr.muz yoğurdu pastörize sütle mayalayabileceğimizi söledi. inek sütü 1 yaştan evvel verilmez doğru ama direkt verilmez arkadaşım. ben bunu defalarca dr.a sordum mayaladığınız için verebilirsiniz dedi ve formül mamayla yapılan yoğurdu da ben önermiyorum dedi. ayrıca ben denedim çok sulu oluyo. açıktan alınan sütle de yoğurt çalmam. biliyoruz o sütlerdeki mikropları
  yoğurdu pastörize sütle mi mayalıyosun zesezecim güzel oluyo mu bi de mayalamak için pastörize yoğurt mu kullanıyosun

 9. Konu Sahibi : NAZ78 #9
  evet ikisini de pastörize kullanıyoum güzelim ben. ekşi olmuyo. mayaladığım yoğurtla denedim bi kez ekşi oldu belki ben beceremedim bilmiyorum.
  bir de ben pınar haricindeki sütlerle yapamadım. bilmiyorum neden

 10. Konu Sahibi : NAZ78 #10
  Giriş tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  1,618
  bende pınar sütten yapıyorum yoğrdunu dr sordum yapabileceğimi söyledi babymix yoğurdu bende deneyeceğim daha vermedin elvin seviyorsa benimkide sever sanırım cokacimcoook paylaşım inin teşekkürlerr

Sayfa: 1/2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 02-04-2014, 15:23
 2. Beslenme çantasında neler olmalı ?
  By çokoprens in forum Beslenme
  Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 16-06-2013, 20:09
 3. Prematüre Bebeklerde Beslenme Hakkında Paylaşım Alanı
  By DIPTISDIPTIS in forum Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 04-05-2010, 16:03
 4. 1+ yaş beslenme nasıl olacak?
  By KuzeyEge in forum Bebek Bakımı ve Beslenmesi
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 09-09-2009, 15:29

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.