Sayfa: 22/82 İlkİlk ... 1220212223243272 ... SonSon
Toplam 812 adet sonuctan sayfa basi 211 ile 220 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

 1. Konu Sahibi : angelsem #211
  Yanlız ilk defa taktıracaksan bazen vucut kabul etmiye bilir.benimki mesela taktırdım ve bir ay sonra cıkarttırdım.dayanıkmaz ağrı ve sancı oldu kullanamadım.


 2. Konu Sahibi : angelsem #212
  30 haziranda taktırdım ama o gün bu gündür kanamam var son günlerde iyice arttı geçen ay 26 haziranda olmuştum adet acaba bu gelen kanımı anlamadım dr.gel bakalım dedi.sizde böle şeyler yaşadınız mı?

 3. Konu Sahibi : angelsem #213
  Giriş tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1,227
  evet canım düzene girene kadar oluyo böyle kanamalar dr 1 hafta yasak koymuştu yanlış hatırlamıyosam

 4. Konu Sahibi : angelsem #214
  Giriş tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  17
  merhaba bende taktırmak istiyorum ama daha hiç çocuğum yok iki yıl kadar çocuk düşünmüyorum. çıkarttığımda hamile kalamam diye korkuyorum...

 5. Konu Sahibi : angelsem #215
  Şu anda yaygın olarak kullanılan T şeklindeki bakırlı rahim içi araçların iki önemli yan etkisi adet kanamasının %50 oranında artması ve kasık ağrısıdır. Bu iki yan etkiden bir tanesi veya her ikisinin birlikte görülmesine bağlı olarak kadınların %20si aracı tekrar çıkarmak zorunda kalmaktadır.

  Hormonlu rahim içi araç bir 19-nortestosteron türevi olan levonorgestrel içermekte ve 20µg/gün levonorgestrel salgılamaktadır. Bu araçta T-şeklinde olup, etkisi 5 yıl boyunca devam etmektedir. Hormonlu rahim içi araç rahim iç tabakasını incelterek gebelik oluşumun önlemektedir. Ayrıca rahim içerisinde iltihabi reaksiyon ve lokal bağışıklık sisteminde değişikliklere neden olmakta ve spermin dölleme yeteneğine ulaşmasını önlemektedir. Araç takıldıktan sonra ilk 3 ay içerisinde kadınların %70-85inde yumurtlama görülmezken, bu oran daha sonra %25-50ye kadar düşmektedir. Yani esas etkinlik yumurtlamanın önlenmesi ile değil, rahim iç tabakasındaki değişikliklere bağlıdır. Bu kadınlarda kan östrojen düzeylerinde önemli bir değişiklik gözlenmemektedir.

  Hormonlu rahim içi araçların en önemli avantajı adet miktarının ciddi ölçüde azalmasıdır. Bu yöntemle korunan kadınların %20-30u yumurtlamaları devam etmekle birlikte hiç adet görmemektedir. Genel olarak adet kanaması %40-90 oranında azalmaktadır. Birinci yılın sonunda adet kanaması %90 oranında azalmaktadır. Ayrıca 1 yıl sonunda hastaların %50si hiç adet görmemektedir. Adet kanamasının azalmasına bağlı olarak hastalarda kansızlık gibi yan etkiler çok daha az görülmektedir. Endometriozis adı verilen, adet sırasında ağrı ve adet dışında da ciddi düzeyde kasık ağrısına neden olan hastalıkta hormonlu rahim içi araç ağrı düzeyini ciddi ölçüde azaltmakta ve hastalığın ilerlemesini önlemektedir. Endometriozisli hastalarda adet kanamasının genellikle normalden fazla olması bu hastalarda hormonlu araçları iyi bir seçenek haline getirmektedir. Şu anda adet kanaması fazla olan ve çocuk istemeyen kadınlarda ilk tedavi seçeneği hormonlu spiral olarak kabul edilmektedir. Meme kanseri nedeniyle Tamoxifen tedavisi alan hastalarda rahimin korunması ve menopozda hormon tedavisi alan hastalarda östrojene ek olarak hormonlu spiral kullanılabilir. Bakırlı spirallerin rahim ve rahim ağzı kanseri riskini azalttığına dair bazı veriler bulunmakla birlikte, hormonlu spiraller konusunda henüz yeterli veri bulunmamaktadır.


  Hormonlu spiral kullanımında gebelik oranı %0.2dir. Bu oran bakırlı spiralde (TCu-380A) %0.5-0.8dir.


  En önemli yan etkisi ise ara kanamalarının görülmesidir. Pelvik enfeksiyon ve dış gebelik gibi riskler açısından bakırlı araçlarla arasında bir fark bulunmamaktadır. Kadınların %10unde alet rahim kasılmaları ile dışarı atılmakta, %15i kanama ve/veya ağrı nedeniyle aleti çıkarmak zorunda kalmakta ve %1.5unda pelvik enfeksiyon görülebilmektedir. Ağrı özellikle

  ilk aylarda daha fazla olduğu için bu hastalarda non-steroid antiinflammatuvar adı verilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Pelvik enfeksiyon oranı bakırlı spirallerin takılmasından sonraki ilk 20 gün içerisinde daha yüksek olup, bu daha çok varolan enfeksiyonun takılma sırasında yukarıya taşındığını düşündürmektedir. Yirmi günden sonra enfeksiyon oranı oldukça düşüktür. Enfeksiyon oranının azaltılması için takılmadan önce antibiyotik kullanılabilir. Hormonlu spirallerin enfeksiyon oranının azalttığına dair veriler bulunmaktadır. Dış gebelik oranı %0.2 olup, spiral kullanmayan hastalardan daha düşüktür. Ancak gebelik durumunda öncellikle hastanın dış gebelik açısından araştırılması gerekir. Hormonlu spirallerin diğer bir yan etkisi ise yumurtalıklarda kist oluşumunu artırmasıdır. Ancak bu kistler genellikle basit kistler olup-, tedavi gerektirmeden kendiliğinden kaybolurlar. Bütün spirallerde olduğu gibi hafif bir akıntıya neden olabilir.

  Hormonlu spiraldeki progesteron hormonu nadiren tüylenme ve sivilcelenmeye nadir olabilir. Erkeklik hormonu benzeri etki gösteren bu hormonunun kan yağ dengesi üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir, ancak önemli bir değişikliğe yol açmayacağı düşünülmektedir.


  Hiç doğurmayan hastalarda da spiral kullanılabilir, ancak rahimin küçük olması dolayısı ile rahim kasılmasına bağlı kramplar görülebilir. Bu nedenle doğurmayan kadınlarda ilk seçenek olarak kabul edilmemektedir.


  SONUç  Avantajlar
  Daha az kanamaya neden olmaktadır
  Adet sırasında ağrıyı azaltmaktadır
  Endometrioziste ağrıyı azaltmakta ve hastalığın ilerlemesini önlemektedir
  Meme kanseri nedeniyle Tamoxifen kullanan hastalarda rahimi korumaktadır
  Menopozda hormon replasmanı için kullanılabilmektedir
  Enfeksiyon oranını azaltmaktadır.
  Gebelik oranı oldukça düşüktür


  Dezavantajları
  Adetin çok azalması veya hiç olmaması hastayı psikolojik olarak rahatsız edebilmektedir.
  Karında şişlik, göğüslerde ağrı ve ruh halinde hafif çökkünlük gibi yan etkilere neden olabilmektedir
  Nadiren tüylenme ve sivilce oluşumuna neden olabilmektedir
  Kan yağ oranları ve dolayısı ile uzun dönemde kalp-damar hastalıkları üzerindeki etkisi bilinmemektedir


  alıntıdır doç dr. ramazan mercan
  Düzenleyen: hamarat33 Düzenleme Tarihi : 29-07-2009 Düzenleme Saati :09:43

 6. Konu Sahibi : angelsem #216
  ya bende 2 bebişime hamileyim bi dahada allahın gücüne gitmesin istemiyorum. doğumdan sonra şiddetle ria düşünüyordum ama biraz araştırınca kafam allak bullak oldu..yinede denemekte fayda var diye düşünüyorum.. ama bu deneme inşallah pahalıya patlamaz..ben önce hap kullanıyodum memnundum. ama unuttugum zamanlar oluyodu.. ayy ne biliyim yaa.. kayarsa falan kürtajda olmam allah korusun

 7. Konu Sahibi : angelsem #217
  Giriş tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  22
  bende bugün taktırdım arkadaşlar hemde sağlık ocağında hiç para vermeden 2,5 aylık bi oğlum var biraz acıdı tabi doktor sezeryanla doğum yaptığım için olduğunu söyledi kısa süreli bi acı şuan unuttum bile hayırlısı bakalım 1 ay sonra kontrol var...

 8. Konu Sahibi : angelsem #218
  ezel78 Guest
  04/08/009 salı günü bende özel bir hst.takdırdım inanılmaz bir sancıydı çok canım yandı rahim ağzı çok darmış ondan dedi dr'Um. 1 hafta cinsel perhiz ve ağır kaldırma diye uyardı birde ara kanamalarımın olabileceği ilk 3-4 ay ağrılı regl görebilirsin dedi birde eğer adet gecikmen yada tam tersi çok yoğun bir kanaman olursa gecikmeden hemen gel dedi .bu hafta kontrol var ayrıca ilk üç ay sık sık kontrole gideceğim ki aksilik varsa erken teşhis olsun diye.2 evladım var allah bağışlarsa allah onlara hayırlı ömür versin rabbim isteyenlere versin ben daha düşünmüyorum inş bir aksilik çıkmaz tedbir aldık tefekkür rabbimden.

 9. Konu Sahibi : angelsem #219
  Giriş tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  128
  merhaba arkadaşlar ben de 9 temmuzda takdırdım bu ay aynı gününde adet oldum fakat inanılmaz yoğun bacaklarımdan aşağı boşalıyo kan,dr a gitmeli miyim zaten 4 gün sonra kontrolüm var bir de bu kadar yoğun kanama kaydığına mı işaret,kaydığında hangi belirtileri veriyo?

 10. Konu Sahibi : angelsem #220
  ezel78 Guest
  Alıntı xkardelenx kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  merhaba arkadaşlar ben de 9 temmuzda takdırdım bu ay aynı gününde adet oldum fakat inanılmaz yoğun bacaklarımdan aşağı boşalıyo kan,dr a gitmeli miyim zaten 4 gün sonra kontrolüm var bir de bu kadar yoğun kanama kaydığına mı işaret,kaydığında hangi belirtileri veriyo?
  mrb. doktorum bana yoğun kanaman olursa veyahut edetin gecikirse hiç gelmesse mutlaka bekleme gel dedi demekki bir problem olduğuna işaret ediyor bu tür şeyler bana kalırsa doktoruna git bir muayene ol geçmiş olsun.

Sayfa: 22/82 İlkİlk ... 1220212223243272 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1066
  Son Mesaj: 27-07-2014, 19:44
 2. Cevaplar: 3149
  Son Mesaj: 25-07-2014, 11:08
 3. spiral çıktıktan sonra hamiş kalanların paylaşım alanı.
  By gititigidiyor in forum Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 26-01-2010, 02:30
 4. Spiral - Rahim içi araç (RİA)
  By Adıvar in forum Aile Planlaması
  Cevaplar: 27
  Son Mesaj: 26-01-2010, 01:57
 5. Aylara Göre Genel Paylaşım
  By Sinpac in forum Arşiv
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 28-09-2009, 10:35

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.