Sayfa: 1/3 123 SonSon
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Açıklamalı örgüler!...

 1. Konu Sahibi : kuşum #1

  Kahve Tadında ! Açıklamalı örgüler!...

  arkadaşlar belirtmek istiyorum ekleyeceğim tüm modeller alıntıdır kendim yapmadımönce bayan modellerinde başlayım!..:enbuyukkk:
  BOLERO

  bu boleronun yapımı çok kolay.öncelikle 4 no şiş ve ince yünü alalım ve 150 ilmek başlayalım.38 bedene göre bu ilmek isterseniz büyültebilirsiniz.2 ters 2 düz 20cm boyunda lastik örelim.daha sonra ilmekleri 2 şer 2 şer alarak ilmek sayısını 75 e düşürelim.daha sonra 25 cm boyunda istediğimiz örneği koyarak örelim .örnekli kısımda bitince tekrar ilmeğimizi bir örüp bir artırarak 150 ilmek yapalım ve 2 düz 2 ters 20 cm boyunda lastik örelim.65 cm boyunda örgümüzü birşeye benzetemediniz belkide ama bu örgüyü ikiye katlayarak örnekli kısım kalacak şekilde lastikli kısımlarından dikelim.kollarımızı sokarak giyelim yakasını 2 kez katlayarak şekil verelim işte bu kadar inanın çok kolay bir örnek .ben örnekli kısımda ajurlu bir örnek kullandım.bu örneğin yapılışı şöyle:11 ilmek üzerine yapılan bir örnek
  1.sıra:2 ters,1 dola,2 düz,3 ilmeği topla,2 düz,1 dola,2 ters diye devam edin.
  2.sıra:2ters,1 düz,1 dola,1 düz,3 ilmeği topla,1 düz,1 dola,1düz,2 ters.
  3.sıra:2 ters,2 düz,1 dola,3 ilmeği topla,1 dola,2 düz,2 ters.
  4.sıra:2 ters,7 düz olarak bir sıra ör.arkalar her zaman 2 düz,7 ters olarak örülecek.5.sırada yine aynen 1.sıradan başlayarak örülecek.kolay gelsin
  Düzenleyen: tatlicadiarzu Düzenleme Tarihi : 23-01-2008 Düzenleme Saati :11:18


 2. Konu Sahibi : kuşum #2
  bu arada modellerin büyük resmi için üzerleyini tıklayınız..  ANGORA BOLERA
  KULLANILAN MALZEMELER
  • İki Yumak Angora Prınt
  • 3 Numara Şiş
  • Beden 38
  YAPILIŞI
  • 240 ilmek atılacak iki yüz,iki ters örgü örülür.
  • İki yumak bitene kadardik dörtgen parça örülür.
  • Bir tek gül yapacak kadar ip ayrılır.
  • Dikdörtgen parça bitince örgüyü ikiye katlayıp uçlarından birer karış dikin.
  • Yaka kendiliğinden kıvrılacaktır.
  • Ön kısımınada bir bağ yapıp üstüne gül takılız.

 3. Konu Sahibi : kuşum #3


  7 numara şiş
  Örgü: Haraşo + Karışık örgü (6 sıra haraşo + 4 sıra düz)

  Arka (üst): 45 ilmek başlanarak 15 cm haraşo örülür ve artırmalar başlar.Her gidişte (iki sırada bir), iki yandan 1'er ilmek artırılır (5 defa). 55 ilmek olduğunda, bir defada kesilerek bitirilir.Artırmalar 5'er ilmek içerden yapılmalıdır.

  Yanlar ve Arka (alt): Karışık örgü ile 25 ilmek başlanır (sol yan, omuz). Soldaki 5 ilmek haraşo olarak devam edecek şekilde; kalan 20 ilmek karışık örgü ile örülür.

  Yuvarlak Dönüşü oluşturma: Her 4 sırada bir (2 haraşo sırası) soldaki 5 ilmek örülmeden geri dönülür. Kol evindeki haraşo bölüm 47 sıra (24 haraşo sırası) olduğunda dönüş tamamlanmış olur. (kol altına gelinmiştir)

  Sırt Alt: 80 sıra (40 haraşo sırası) karışık örgü ile tamamlanır.(sağ kol altına gelinmiştir.) Yukarıda anlatıldığı şekilde 47 sıra daha yuvarlak kısım örülerek sağ yan tamamlanır. Kol tarafındaki 20 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Kalan 5 ilmek ile 20 sıra haraşo örülüp (arka yaka) bir defada kesilerek bitirilir.

 4. Konu Sahibi : kuşum #4

  BU BOLERO İÇİN 2.5 ADET 100 ER GR. LIK İPLERDEN KULLANILIYOR. BEN 5 NO ŞİŞLE NAKO REKOR İPİNDEN ÖRDÜM. ASLINDA 3. İPTEN ÇOK AZ KULLANILDI AMA DAHA UZUN YAPMAK İSTEYENLER İÇİN 3 ADET İP YETERLİ OLUR. BİRDE NEREDEYSE ÖRNEĞİN 3/2 Sİ ÇİFT LASTİK ÖRÜLDÜĞÜ İÇİN ÇOK İPLİK HARCANIYOR.
  BEN KENDİ ÖRDÜĞÜM ÖLÇÜYE GÖRE SİZE BİLGİ VERECEĞİM YANİ 38 BEDENE GÖRE. AMA ALDIĞIM ÖRNEK YAKLAŞIK 40 - 42 BEDENE GÖRE ÖRÜLMÜŞTÜ, PARANTEZ İÇİNDEKİ İLMEK SAYILARINI 40 - 42 BEDEN İÇİN VERİYORUM.
  YAPIM AŞAMALARI:
  1. ŞİŞİMİZE 150 (180) İLMEK ATIP 25 CM 2/2 (YANİ 2 TERS 2 YÜZ ) LASTİK ÖRÜYORUZ.

  2. 25 CM SONUNDA İLMEK SAYISINI HER 2 İLMEĞİ BİR ÖREREK 75 (90) İLMEĞE DÜŞÜRÜYORUZ.

  BU KISIMDA İSTEDİĞİMİZ ÖRNEĞİ KOYUYORUZ BEN DEĞİŞİK BİR AJUR ÖRNEĞİ KOYDUM. ALDIĞIM ÖRNEKTEKİ 3 LÜ BURMA AJUR DU AMA ONU YAPAMAYINCA ÖRGÜ KİTAPLARINDAN BU ÖRNEĞİ BULUP UYGULADIM. SİZ DÜZ ÖRGÜ YADA NE SİTERSENİZ ONU YAPABİLİRSİNİZ . BU KISIM SIRT KISMINI OLUŞTURACAK.

  3. 28 CM ÖRNEKLİ KISMI ÖRDÜKTEN SONRA YENİDEN İLMEK SAYISINI 150 (180) ' YE ÇIKARIYORSUNUZ (YANİ ARTIRIYORUZ) VE YİNE 25 CM 2/2 ( YANİ 2 YÜZ 2 TERS ) LASTİK ÖRÜP, 25 CM SONUNDA HEPSİNİ BİR KESİYORUZ.VE ELİMİZDE AŞAĞIDAKİ RESİMDEKİ GİBİ BİR PARÇA OLUYOR.  4. BU AŞAMADA İSE PARÇAMIZI AŞAĞIDA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ 2' YE KATLAYIP LASTİK ÖRDÜĞÜMÜZ KISIMLARI KENARDAN DİKİYORUZ. ÖRNEK KOYDUĞUMUZ KISMI DİKMİYORUZ. ÇÜNKÜ BURADAN BOLEROYU GİYECEĞİZ.  5. BU BOLEROYU GİYMEK İÇİN İSE YÖNTEM ŞU AŞAĞIDAKİ RESİMDEKİ GİBİ TUTUP GİYECEKSİNİZ. HEM DİKİLEN YERLER BU ŞEKİLDE DAHA NET GÖRÜLÜYOR.


  6. VEEEE İŞTE BENİM MANKENLİK YAPTIĞIM BOLEROMUZ HAZIRR...
  BEN ÖNÜNÜ TUTURMAK İÇİN ÇENGELLİ İĞNE ŞEKLİNDE BİR BROŞ SEÇTİM. SİZ UÇLARI PONPON OLAN 2 İPLE YADA DÜĞME İLEDE BİRLEŞTİREBİLİRSİNİZ.  BU DA ARKADAN GÖRÜNÜŞÜ

  AJURLU ÖRNEĞİDE KISACA TARİF EDEYİM:
  ÖRNEK 12 İLMEK VE KATLARI ÜZERİNDEN KURULUYOR :
  3 SIRA DÜZ ÖRÜN,
  4. SIRADA BAŞTAN ÜÇ İLMEK TERS ÖRÜLECEK 1 ARTIR (YANİ İPİ ŞİŞE DOLAMAK) 2 KES, 2 KES 1 ARTIR VE 3 İLMEK TERS ÖRÜLECEK.SONRA YİNE 1 ARTIR 2 KES, 2 KES 1 ARTIR 3 İLMEK TERS.. TÜM SIRA BU ŞEKİLDE TAMAMLANIR.
  5, 6 VE 7. SIRALARDA YİNE DÜZ ÖRGÜ ÖRÜLÜR VE 4. SIRADAKİ İŞLEM YAPILIR. YANİ HER 4. SIRADA DÜZ YÜZDE ÖRNEK UYGULANACAK. AŞAĞIDA ÖRNEĞİN YAKINDAN HALİNİ GÖRÜYORSUNUZ:


  ASLINDA ÇOK HOŞ BİR AJUR MODELİ AMA BU RESMİ SABAH SİZE YETİŞTİRMEK İÇİN ÇOK ERKEN SAATTE ÇEKTİĞİM İÇİN DİKKAT EDEMEMİŞİM..
  HERKESE KOLAY GELSİN...

 5. Konu Sahibi : kuşum #5


  Malzeme : Nako Saten
  (4 yumak)
  Şiş no : 4
  Tığ no : 2
  Örgü şekli : Lastik örgü
  ARKA :
  98 ilmek 2 düz 2 ters lastik olarak başlanacak ve örgüye aynı şekilde devam edilecek. Beden boyu 28 cm’de yanlardan her 4 sırada bir 13 kere 1’er ilmek artış yapılacak. Beden boyu 46 cm’de omuzlar için yanlardan bir kere 13, iki kere 14 ilmek kesilip ortada kalan 42 ilmek de düz olarak kesilerek arka bitirilecek.
  ÖN :
  110 ilmek 2 düz 2 ters lastik olarak başlanacak ve örgüye aynı şekilde devam edilecek. Beden boyu 24 cm’de ön yaka oyuntusuna geçilecek. Yaka kesimleri üç kere 6, üç kere 5, üç kere 4, üç kere 3, üç kere 2, yirmi iki kere 1 ilmek şeklinde yapılırken bu arada kol evi tarafında beden boyu 28 cm’de yandan artışlara başlanacak. Artışlar her 4 sırada bir on üç kere 1’er ilmek olarak yapılıp beden boyu 46 cm’de omuzda kalan ilmekler bir kere 13, iki kere 14 ilmek olarak kesilip bitirilecek.
  ÖN KÜÇÜK PARÇA :
  6 ilmek 2 düz 2 ters lastik olarak başlanacak. Diğer ön parçada kesilen ilmekleri tamamlayacak şekilde artışlar yapılarak örgüye devam edilecek. 6 ilmekle başlanıp iki kere 6, üç kere 5, üç kere 4, üç kere 3, üç kere 2 ilmek artış yapılıp daha sonra yaka kesimine geçilecek. Bu arada kol evi tarafından 5 cm’de artışlara başlanacak. Artışlar her 4 sırada bir on üç kere 1 ilmek olarak yapılacak. Yaka kesimi her sırada on yedi kere 2 ilmek olarak kesilip omuzda kalan ilmekler de bir kere 13, iki kere 14 ilmek olarak kesilip bitirilecek.
  KOL BANDI :
  Kol kenarından şişe 68 ilmek alınacak. 3 sıra düz 1 sıra ters 4 sıra düz örüldükte sonra ilmekler kesilip bant içe katlanarak dikilecek.
  YAKA BANDI :
  Uzun yaka kısmına 84 ilmek, arka yakaya 30 ilmek, kısa ön parça kenarına 37 ilmek şişe takılarak toplam 151 ilmek olarak 3 sıra düz, 1 sıra ters, 4 sıra düz örüldükten sonra ilmekler kesilip bant içe katlanarak dikilecek.
  YAKA :
  Önlere 17’şer ilmek, arka parçaya 30 ilmek olarak yaka bandından ilmek alınarak toplam 64 ilmeğe ulaşılacak. Başlara 3 düz gelecek şekilde aralar 2 düz 2 ters olarak ilmekler dizilip 10 sıra lastik örülecek. Daha sonra üst yakada yanların yuvarlak görüntü vermesi için lastik örülen parçanı n yanlarına örgünün dikine olan kısmından 5’er ilmek takılarak toplam 74 ilmeğe ulaşılacak. 3 sıra düz, 1 sıra ters, 4 sıra düz örüldükten sonra ilmekler kesilip bant içe katlanarak dikilecek.
  SÜSLEME BRITLER :
  6 kat olan ipliğin katı açılarak ve 2 katı kullanılarak her bir brit için 2 no’lu tığ ile 240 zincir çekilip üzerine tek sıra dolgu yapılacak. Her bir parça bükülüp şekillendirilerek kazağın üzerine karşılıklı gelecek şekilde monte edilecek.

 6. Konu Sahibi : kuşum #6
  çok şık  Yapilisi:
  sis no:8
  32 ilmek baslanir 4 sira harosa örülür 5 inci sirada 4 ilmek haroso örülür ve ardindan 24 ilmek sarhos yolu sasirdi örnegi uygulanir söyleki bir dola iki ilmegi bir örerek kes bir dola bir kes bir dola bir kes her iki yüzündede örnek bu sekilde uygulanir farkli hic birsey yok 24ilmek bu örnek uygulanir.
  öbür uc dada yine 4 ilmek harosa örülür ve sira biterbu islem örgünün ön vearka yüzündetekrarlanarak beden +iki kol uzunlugundaörülür
  bileklerden koltukaltina kadar dikilir ve örgü tamamlanir.

 7. Konu Sahibi : kuşum #7
  bebek bolero  Arkadan başlanır 3.5 numaralı şişimize
  50 ilmek atılarak 36 sıra (17 cm kadar)
  Haraşo örünüz...
  sağ ve sol Omuz için 17 ilmek ayrınız..
  ortadaki 16 ilmeği bir defada kapatınız..
  Omuzlara ayrılan 17'şer ilmekten biri bekletilir.
  ön parçalardan biri örülmeye başlanır..
  4 ilmek kol oyuntusu bordürünü olacak şekilde ayrılır.
  14 ilmek ile de tüm ön boyunca 4 sıra düz örgü 3 sıra Haraşo örülür.
  Yuvarlaklığı vermek için bordüre ayrılan 4 ilmek 3 sırada bir örülür.
  9 adet 4 sıra düz örgü
  8 adet 3'er sıralık Haraşo oluştuğunda (toplam 76 sıra) ön kapatılır.
  Diğer önde bu önün simetriği olacak şekilde ayne ölçülerde örülür.
  Tüm yeleğin etrafına tığ ile kenar oyası yapınız
  kenarının tarifi: 3 zincir çekip dibine batılarak yapılıyor

 8. Konu Sahibi : kuşum #8
  bebek yeleği  Ön kısım için 35′er, arka için 70 ilmek haroşa ile, ya da bir başka deyişle ters örerek başlayın. 37 sıra yapın.
  Üst kısım için ön ve arka parçalarda aynı şekilde 62 sıra lastik örün. Kol kısmından 5 haroşa (ters) arttırıp devam edin.
  Yaka oyuntusu için ön parçalarda 50. sıradan itibaren 1′er ilmek kesin.
  Ördüğünüz ön ve arka kısımları birbirine dikin.
  Yeleğin yaka, ön ve alt kenarlarına tığ ile 3′er birit yaparak, kenar oyasını geçin.
  Yaka kısmında kenar oyasını yaptığınız deliklerden -bir boş bir dolu- 2 kat ip geçirip, uçlarına tığ ile çiçek örün.
  Son olarak pembe mavi ve sarı ipliklerle rokoko tekniğiyle çiçekler işleyin. Rokoko tekniğinin yapılışını görmek için tıklayın. Yaprakları işlemek için zincir işi tekniğini kullanın.

 9. Konu Sahibi : kuşum #9


  Arka 160 ilmek başlanıyor. 4 haroşa 5 düz şeklinde örüyorsunuz. 4 sıra bu şekilde örülüyor ve daha sonra düz olan bölümden kesmeler yapıyorsunuz. Düz kısım bitene kadar kesiliyor ve bu şekilde etekteki volanlar yapılmış oluyor. Üst kısmı düz örülüyor. Üzerindeki yazılar örerken konulmuş. Önlerde 90 ilmek başlanmış. Eger örerken model koymayı bilmiyorsanız düz olarak da örebilirsiniz üst kısımlarını.Etek kısmı çok hoş duruyor çünkü.Yaka ve kol kısımlarıda düz kesilmiş.Örmek isteyen arkadaşlara bol bol resim çektim ki, kolayca örebilirsiniz diye.
  ________________________________________

 10. Konu Sahibi : kuşum #10


  yapılışı:
  ön, arka ve kol beraber örülüyor.
  5 numara şiş ile 44 (48-52-56-60) ilmek atın. düz örgüyle başlayın ve 32 (34-38-40-44) sıra örün.
  kol artışı
  sağ ve sol taraf olmak üzere toplam 8 sırada 5 (-6-7-8-9) ilmek artırın.artırma sonucu elimizde 84 (96-108-120-132) ilmek olacak.
  ön tarafın ayrılması
  34 (40-45-51-56) ilmek örün ve bekletmeye alın ortadaki
  16 (16-18-18-20) ilmeği kesin. diğer tarafta kalan 34 (40-45-51-56) ilmeklere devam edin.
  ve 16 (18-22-24-26) sıra örün.
  kol kesimi
  5 (6-7-8-9) ilmeği yine 8 sırada kesin 14 (16-17-19-20) ilmek kalacak.
  32 (34-38-40-44) sıra örün ve hepsini birden kesin. sağ ön bitti.

Sayfa: 1/3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Açıklamalı çanta
  By Kalliste in forum Alıntı Örgü modelleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 05-11-2009, 20:13
 2. Şal modeli / açıklamalı
  By Kalliste in forum Alıntı Örgü modelleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 06-10-2009, 09:13
 3. Açıklamalı şal
  By Kalliste in forum Alıntı Örgü modelleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-10-2009, 10:35
 4. Video Açıklamalı Örgüler
  By arzusoydan in forum Arşiv
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 03-11-2008, 00:55
 5. Yaprak şal(açıklamalı)
  By edakrşk in forum Aksesuarlar(Şal, fular, çanta, Bolerolar vs..)
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29-11-2007, 23:59

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.