Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

20'lik ve gömük Dişlerle ilgili paylaşım alanı

nur_tuanna
27-03-09, 16:03
askmesk
arkadaşlar,

boşuna özel hastanelere fazla para dökmeyin yazık dışardan doktor geliyo diye soyuyolar insanı.2 yıl önce kardeşim gömülü dişlerini çektirdi.

geçen sene bende dişim ağrıdığında gece yarısı istanbulda çok bilinen bir özel hastaneye gittim a.....b.... 400 ytl istediler.sonra kardeşimin doktorunun muaynanesine gittim durumu anlattım.güldüüüü bana o hastaneye ben gidiyorum diş için dedi.hastane 150 ytl doktora veriyomuş gerisi hastaneye kalıyor.150 ytl ye aldı dişi.

yani araştırın mutlaka tuzaklara düşmeyin.

İstanbul/kartal bölgesinde bir doktor isteyene bilgi verebilirim.
evet canım bencede o kadar para bayılmaya gerek yok,,,ben sadece hoca parası verdim,,,o bile fazlaydıya neyse:nazar: kurtuldum özele gitmeye hiç gerek yok bence hadi öptüm,,,,

dasilvadido
27-03-09, 16:03
galiba bende de çıktı şu meşhur 20 yaş dişi...
geçenlerde yemekten sonra üst damağımda eeennnn sonra bir parça hissettim, yemek artığı zannettim hatta fırçalayıp çıkartmaya falan çalıştım:roflol: ama korkarım 20 yaş dişi...hiç ağrım yok ama ilk farkettiğim dönemde korkunç bi kulak ağrım olmuştu kbb doktoru da bu yansıyan bi ağrı dişle alakalı olabilir demişti...
bana en kısa zamanda sağlam bi diş hekimi lazım...eski doktorum çok uzağa taşındı:çok üzgünüm:

zhr38
30-03-09, 13:03
sarı papatya
sedasyonda herseyı hıssedılıyomus sadece elın kolun oynamıyomus dogrumu canım.yoksa uyuyomusun sedasyonda naısl bır ıslem acaba?
canım ben cok nadiren bişeyler hissettim fakat acı hissetmedim tavsiyem hepsini aynı ayna aldırın tek tek zor oluyor hepsinde ayrı acı ayrı morfin yiyosun bi seferde bitip kurtuluyosun...

CokPisSevdi
30-03-09, 15:03
4 sene once ortodontik tedavi gordugum icin cikan 20 liklerimn ondekilerin sekilni bozacagindn dolayi
20 liklerimin hepsini cektirdim simdi bitane kaldi ust 2 si normal cekildi ama alt cenemdeki sol disim cerrahi cekim oldu 5 dikis atildi fln dr dan cok memnun kaldim cekerken ve snrdan hic sizim bile olmadi ki hep sisicek yuzun demislerdi bana simdi bitane kaldi bakalim ne znm cektiricm onuda ..herkese gecmis olsun ..a.s.
buarada ASKMESK e katiliorum arastirin ole cektirin bende tedavi gprdugum hasteney gittim 350 istedi ama ben 250 ye cektirdim :)

nermincik
31-03-09, 16:03
çıkması ayrı dert çıkmaması ayrı dert bu yirmiliklerin....ben 16 yaşındayken çıktılar ve 24 yaşındayken çürümeye başladılar...çektirmek tam bir işgence oldu...çektirmeden önceki ağrısını hiç hatırlamak bile istemiyorum...allah kimseye yaşatmasın:Saruboceq:

CokPisSevdi
3-04-09, 22:04
slm kislar 4 uncu yirmilik disimide cektirdim artik krtuldum yasasin :) yine cerrahi cekim oldu dikis atildi haftaya carsmba dikislerimi alick ne bi agri oldu nede sislik yine cok memnun kaldim tr dekini aratmadi:) hepinize gecmis olsun saglikli curuksuz ve agrisiz gunler diliorum ...

CR20012006
4-04-09, 07:04
peki 20 lik diş agrısı cektirmek haric bi cözm bilen varmı?

ensar_metin
5-04-09, 11:04
ben 1 ay önce 2o lik dişimi amelyatla çektirdim.çok kolay oldu.

dilser
5-04-09, 22:04
Benim de toplam 4 olmak üzere;2 üst çenede dikişli çekim, 2 alt çenede 1i yarı gömülü 2.si tam gömülü 20liklerim vardı ve 4ay önce 1hafta arayla 2-2 aldırttım. Ben de çok korkuyordum ama korktuğum kadar olmadı.

nur_tuanna
12-04-09, 23:04
hey bende birini aldırmıştım şimdi diğerini aldırıyorum,,,üstlerdeki gömük değil normal çıkıyolar sorun yaratmayacaklarmış....alttakiler sorunluydu,,birini aldırdım şimdi birini daha aldırıyorum,,ama iltihap yaptığı için antibiyotik kullanıyorum 5 gün sonrada diğerindenkurtulucam yaşasın,,,::::)))))

bu arada 20 lik diş ağrısının nedni,,çıkması değil eğer normal çıkıyorsa ağrı falan yapmıyo sorunlu ise ağrı yapıyo çıkarken diğer dolulara zarar veriyor ve iltihaba neden oluyor 20 lik diş ağrısının nedeni iltihap yapması yani ya gömülü diş yada çıkamadan yerinde çürümüş olan diş,,,yani normal çıksa bir ağrı falan yapmıyo yani,,benim üsttekiler çıktı hiç ağrım falan olmadı,,ama alttakiler gömülü olduğu için ve çıkmaya yer bulamadığı için yanındaki dişimi sıkıştırdı ve iltihap yaptı....eğer ağrı varsa nedeni iltihaptır antibiyotik almanız lazım doktora görünün bence,,,,geçmiş olsun

charming
13-04-09, 00:04
CR20012006
peki 20 lik diş agrısı cektirmek haric bi cözm bilen varmı?
Sadece 20'lik dişler için değil diğer dişlerde dahil,ağrıya sebep olan bir diş varsa çekilir yada dolgu yapılarak kurtarılır duruma göre.
Çözüm aramakla uğraşmayın boşuna size yardım edecek kişi diş hekimidir.

cyasemin
13-04-09, 15:04
mrb bende gömülü diş çektirdim fakat bu 20 lik diş değil, köpek dişiydi. damakta gömülüydü cerrahi operasyonla alındı, anestezi yapıldığı halde bayaa bi acıdı çekim sırasında. buyüzden 20likleri çektirmeye korkuyorum, sanıyorum onları çektiremicem

boncuk84
16-04-09, 09:04
benim henüz çıkmadı 25 yaşındayım neden acaba :bbo:
ama bende çok korkuyorum duydukça 20 lik dişle ilgili mevzuları :çok üzgünüm:

m.joYy
16-04-09, 15:04
hamıleyım ve inanılmazzzzzzzzzzz dıs agrım var 20 lik kırılmışş .röntgen istenıo ama gebelıkte yasak,iltıhap var antıbıotık kullnmam lasım yasak.2 ay daha agrı cekmek benı cıldırtıooo.koparıp atasım gelıooo cok agrıo yaaa

yorgun savaşçı
20-04-09, 08:04
nur_tuanna
hey bende birini aldırmıştım şimdi diğerini aldırıyorum,,,üstlerdeki gömük değil normal çıkıyolar sorun yaratmayacaklarmış....alttakiler sorunluydu,,birini aldırdım şimdi birini daha aldırıyorum,,ama iltihap yaptığı için antibiyotik kullanıyorum 5 gün sonrada diğerindenkurtulucam yaşasın,,,::::)))))

bu arada 20 lik diş ağrısının nedni,,çıkması değil eğer normal çıkıyorsa ağrı falan yapmıyo sorunlu ise ağrı yapıyo çıkarken diğer dolulara zarar veriyor ve iltihaba neden oluyor 20 lik diş ağrısının nedeni iltihap yapması yani ya gömülü diş yada çıkamadan yerinde çürümüş olan diş,,,yani normal çıksa bir ağrı falan yapmıyo yani,,benim üsttekiler çıktı hiç ağrım falan olmadı,,ama alttakiler gömülü olduğu için ve çıkmaya yer bulamadığı için yanındaki dişimi sıkıştırdı ve iltihap yaptı....eğer ağrı varsa nedeni iltihaptır antibiyotik almanız lazım doktora görünün bence,,,,geçmiş olsun

:uhm: Herkeste aynı olmuyor sanırım. Benim bundan 7-9 yıl önceydi sanırım üst 20'lik dişlerim aşağı yukarı 5-6 aylık aralarla bir hafta kadar süren ağrılı dönemlerle önce patlam sonra uzama şeklinde çıkmıştı. Bir sorun yoktu, ama ağrım olmuştu. Şimdi ise alt 20'lik eti yararken 4 ay önce ağrı yaptı, ama doktorum eti yardığı, sürdüğü için ağrı olduğunu söylemişti. Bebeklerde bile oluyor o yumuşak dokulara rağmen büyüklerde de oluyor tabii demişti.
Ama yine de dr gözetiminde olmakta fayda var.a.s

deymezsin
27-04-09, 07:04
kızlar bi kaç gündür 20lik dişi ağrıyordu 1 sene önceside yapmıştı bunu dr gittik çene filmi çekilmişti ve 20 lik diş yandaki dişe doğru çıkıyordu 2lik yükselmeye başlayınca öbür dişi oynatıyodu buda dayanmaz ağrı yapıyordu . cumartesi günü yine böyle dayanılmaz ağrı olunca korkarak ta olsa gittik dr ye ama nasıl tandsiyonum falan düştü ki herşey bitip çıktığımda resmen bayılacaktım .
ben korkuyorum die söyledim ve iğneden önce fısfısla uyuşturmasını istedim ama yinede iğneyi duydum . sonra 2 dk içinde uyuşru dişim önce kalaem gibi ama ucu makas gibi 2 ye ayrılan bişeyle eti kesti sadece çıt çıt ses duyuyorsunuz
sonra temizledi orasını ve dişi almaya geldi bu aşamada bağırdım biraz bunun nedeni de acı değil di sadece dişi tutabilmek için uyguladığı baskıydı çenem çıkıcak sandıom ama bir yandanda gülüyorum ağlatyarak oturdum gülmeye başladım sonra dişi çıkardı iğneyle 3 dikiş attı tamm dedi dr nin demesi ben 40 dk sürer sandım seni başta görünce dedi kaydirigubbakcemile3 ama 20 dk bitti 4 saat etkisi gitti iğnenin ama sürekli buz kompleksi yaptım biraz zonklama yapıyo ama o ağrının yanında bu hiç kalıyo varya bidaha böyle bişey olursa asla düşünmem anında gider aldırırım kurtuldum haftaya cumartesi dikişler alıncak ve bitttiiii:sm_cool::dance::teytey:

zuzush
27-04-09, 15:04
korkudan deliricem valla benimde hem gömülü hemde yamuk diğer dişimi itmekle meşgul alttakiler doktorumda ugrastırıcı bi operasyon olucak dedi korkuma korku kattı ama yaptırmak zorundayım biliyorum yarın öbür gün gidicem bakalım... inş bende böle bitti gitti diyebilirim sevinçli bir şekilde :)

deymezsin
28-04-09, 06:04
inşş canım dersin bitti diye zaten bi tek iğneyi duyuyosun gerisi yok bide şişlik ve hafif sızlama olabiliyo benim yanak baskıban dolayı çürüdükaydirigubbakcemile3 ama o ağrıyı çekmektense bu hiç bişey değil ya bide böyle şiş dişle yarın banka sınavına çağrıldım istanbula gidicem alkisalkisalkis kocaman bi yanakla belki olur umuduyla ama hiç düşünme git biran önce kurtul canım

YARENn
28-04-09, 08:04
merhabalar
dün ameliyat oldum gömülü dişden. çok acıdı.dün hiç birşey yiyemedim..ağrım oldukça hap yuttum bugun biraz daha iyiyim ama yanağım baya şiş .
çok zor gerçekten . hala kendime şaşırıyorum nasıl gittim die .
herkese geçmiş olsun:a015:

EU3
28-04-09, 10:04
Geçmiş olsun cnm...

Benimde korkulu ruyam bu 20lik dişler.. bir türlü çıkamıyorlar :KK43:

Sanırım dişçi koltuğu beni de bekliyo :nazar:

YARENn
28-04-09, 13:04
AndJeTy
Geçmiş olsun cnm...

Benimde korkulu ruyam bu 20lik dişler.. bir türlü çıkamıyorlar :KK43:

Sanırım dişçi koltuğu beni de bekliyo :nazar:
sağol cnm .
ameliyattan sonrası daha acı verio ama napçaz başka çaresi yok katlancaz artık :1hug:

zuzush
29-04-09, 08:04
doktorum bana almaya gerek olmadıgını söyledi kemiğin altındaymıs dişlerim kemiğini oymam gerekir dedi bi zararı yok böle ben olsam aldırmam dedi bende tamam ozaman dursun dedim son anda yırttım bu olaydan :) herkese geçmiş olsun...

EU3
30-04-09, 13:04
Yarına randevu aldım bende dayanılmaz ağrımım var şuanda ağzım açılmıyo resmen :KK43:

sağ yanağım ve boğazım şiş birde kulağımda ağrı var :KK43:

ınşallah bana da " gerek yok" der doktor off :çok üzgünüm:

modelist
1-05-09, 12:05
herkese geçmiş olsun arkadaşlar.benimde 3 tanesı gömüktü hemde çürük 20liklerin.çok ağrı çektım,uykusuz gecelerde cabası,genelde de akşam artıo ağrı ne hikmetse:))ama sonunda kurtuldum cerrahi mudaheleyle...iğneyı vurduktan sonra bişi hissetmıyosunuz sadece basınç...sonrada bıkaç gün bişi yıyemıyorsunuz benım durumumdaysanız.ama keşke daha önce kurtulsaydım dedım!Konya da yaşıyorsanız kampüs e gıdın derım.bırazda paraya kıyıp öğretım görevlılerıne yaptırırsanız memnun kalırsınız.

yorgun savaşçı
4-05-09, 09:05
modelist
herkese geçmiş olsun arkadaşlar.benimde 3 tanesı gömüktü hemde çürük 20liklerin.çok ağrı çektım,uykusuz gecelerde cabası,genelde de akşam artıo ağrı ne hikmetse:))ama sonunda kurtuldum cerrahi mudaheleyle...iğneyı vurduktan sonra bişi hissetmıyosunuz sadece basınç...sonrada bıkaç gün bişi yıyemıyorsunuz benım durumumdaysanız.ama keşke daha önce kurtulsaydım dedım!Konya da yaşıyorsanız kampüs e gıdın derım.bırazda paraya kıyıp öğretım görevlılerıne yaptırırsanız memnun kalırsınız.
Geçmiş olsun modelist a.s. Size ve gömülü 20 yaş dişini cerrahi müdahaleyle aldırmış arkadaşlara bir sorum olacak:
- normal 20 yaş dişi çekiminden sonra saatlerce kanama oluyor. Cerrahi-gömülü diş çekiminde dikiş olduğuna göre böyle bir kanama olmuyor mu?
-tek diş aldırdığımızda diğer tarafla yumuşak da olsa bir şeyler yiyemiyor muyuz 2 saat sonra falan? :uhm: birkaç gün bir şey yiyemiyorsunuz derken, çok sert şeylerden mi bahsediyorsunuz? çünkü sadece sıvı yoluyla beslenirsem iş yerimde şekerimi dengeleyemediğim için sorun yaşayabilirim :çok üzgünüm:

YARENn
4-05-09, 12:05
yorgun savaşçı
Geçmiş olsun modelist a.s. Size ve gömülü 20 yaş dişini cerrahi müdahaleyle aldırmış arkadaşlara bir sorum olacak:
- normal 20 yaş dişi çekiminden sonra saatlerce kanama oluyor. Cerrahi-gömülü diş çekiminde dikiş olduğuna göre böyle bir kanama olmuyor mu?
-tek diş aldırdığımızda diğer tarafla yumuşak da olsa bir şeyler yiyemiyor muyuz 2 saat sonra falan? :uhm: birkaç gün bir şey yiyemiyorsunuz derken, çok sert şeylerden mi bahsediyorsunuz? çünkü sadece sıvı yoluyla beslenirsem iş yerimde şekerimi dengeleyemediğim için sorun yaşayabilirim :çok üzgünüm:
canım kanama olmuyor tabi sıcak yememen gerekiyor.ben ilk 2 gün bişiy yiyemedim.biraz çorba okadar.2.günü yanağım şişti.4.günü iyi oldum.şimdi 1 hafta oldu çok iyiyim. perşembe günü dikişler alıncak. Allaha çok şükür o ağrılardan kurtuldum. ilk 2 gün çok acı oluyor.
ameliyat olurkende gözünüzü kapatın hiç açmayın benden tavsiye ben öyle yaptım :lepi:
geçmiş olsunn:1hug:

violette
4-05-09, 12:05
Kızlar bende bugun dr gıttım.Antıbıyotık kullanıcam cuma günü çekicek.Çok şükür çok gömülü değil ve düzmüş.Dr kısa süreceğini ve canımın pek acımayacağını söyledi. ılk operasyon rahat ve kolay olmuştu.Umarım bu da öyle olur.Artık ağrısına ve acısına dayanamıyorum.

yorgun savaşçı
4-05-09, 13:05
violette
Kızlar bende bugun dr gıttım.Antıbıyotık kullanıcam cuma günü çekicek.Çok şükür çok gömülü değil ve düzmüş.Dr kısa süreceğini ve canımın pek acımayacağını söyledi. İlk operasyon rahat ve kolay olmuştu.Umarım bu da öyle olur.Artık ağrısına ve acısına dayanamıyorum.
Geçmiş olsun, düz ve çıkmış olanı çok rahat çektirmiştim ben de. uyuştuktan sonra dr uyuştu mu diye bakıyor diye düşünmüştüm, meğer çekiyormuş o anda. Cerrahiyi merak ediyorum ben de kaç günde toparlanır, işte sorun yaşamaktan korkuyorum :çok üzgünüm:

violette
4-05-09, 13:05
Sağol canım.valla cerrahiyi duydum ama bilemiyorum.Benımkıde aynen senınkı gıbı olmuştu.Bı baktım cekmış bile dr.ınşallah bu da öyle olur.Çünkü ne dolgu yaptırdım ne çürüğüm var bunlar ilk diş operasyonlarım.ınşallah kolay gecer hemen atlatırsın canım.Sana da gecmış olsun.

deymezsin
5-05-09, 12:05
kızlar dikişimin 2 tanesi kendi kendine koptu 1 tanesi kalmıştı onu da dr aldı accık kanadı ama çok değil ve hiç bişey olmadı bi daha olursa asla saniye düşünmem valla hihoyyyt

kader_nl
8-05-09, 05:05
kizlar benim de 20 lik dislerimden birisi sanciyordu disciye gittim 4 u nude alcagiz dedi bu disler onemsiz dedi beni hastaneye sevk etti neyse gittim hemen film cektiler sonra igne vurdular ama o igneler neydi oldurdu beni, sonra sol tarafimdaki alt ve ust disi aldilar ikisini birden, diger ikisinide 2 hafta sonra gel alalim dediler 1 hafta cektim acisini yemek yiyemedim agzimi acamiyordum antibiyotik vermisdi doktor onla idare ettim neyse 2 hafta sonra gittim doktor bilgisayardan filmi cikardir doktora dedim benim bu dislerim agrimiyo curugude yok cektirmek istemiyorum dedim oda dediki senin diger dislerindede curuk yokdu ama cekilmesi lazim dedi ben o aciyi bi tattim agrimadan cektirimiyim tam hastaneden cikarken benim disim agrimazmi psikolojik herhalde bi kac saat cektim o agriyi cok sukur simdi iyiyim ve dislerim duruyo

violette
8-05-09, 07:05
Kızlar bugün 20 likten kurtulmaya gidiyom:KK43:( bana şans dileyin.Korkuyorummmm :bbo:

Beren27
8-05-09, 23:05
mrb. kızlar,hiçbişeyden çekmedim bu 20lik dişlerden çektiğim kadar,sol alt tarafta gömük olanı çok zor bir cerrahi müdaheleyle korkudan titreye titreye aldırmıştım,off hatırlamak bile istemiyorum,günlece ağzımı açamadım,ağrılar zonklamalar,öldüm öldüm ddirildim,1 hafta pipetle beslendim,sadece süt ve meyve suyu,doktor onu çektirdikten sonra diğer gömük olan sağ taraf için randevu verdi,bu kadar acıyı çeken bidaha gidermiyim hiç,3 yıldır çekiyorum ara ara,şimdi dayanılmaz bir hal aldı ağrılar,ne yapacağımı düşünüyorum kara kara,birde kızlar bu arada bu 20 lik dişlerin mutlaka cerrah tarafından çekilmesi gerekiyormuş,tek defada değil kırılarak alındığı için,geçen bi arkadaşı gördüm normal diş doktoru çekerim diye oynamış oynamış çıkaramamı yerinden kadıncağız mahvolmuş sonra cerreha sevketmiiş,ayyy çenem düştü,allah kolaylık versin hepinize düşününce bile beynim zonkluyor,hepinizi çok öptüm sırnaşık şey

violette
11-05-09, 09:05
Kızlar çektirdim ve kurtuldum hihoyyyt
Ama perişan oldum.Çenemi yerinden çıkardılar falan sandım.3 tane morfin yiyince sadece çektiklerini hissetmiştim ama morfinin etkisi geçince sabaha kadar yarı baygın ağladım acıdan.Aynen bende pipetle beslendim.Hala başım ve kulağım ağrıyor.3gün geçti ama hala ağrım var.Offf ne zormuş.Allah yardımcımız olsun. :teselli:

yorgun savaşçı
11-05-09, 13:05
violette
Kızlar çektirdim ve kurtuldum hihoyyyt
Ama perişan oldum.Çenemi yerinden çıkardılar falan sandım.3 tane morfin yiyince sadece çektiklerini hissetmiştim ama morfinin etkisi geçince sabaha kadar yarı baygın ağladım acıdan.Aynen bende pipetle beslendim.Hala başım ve kulağım ağrıyor.3gün geçti ama hala ağrım var.Offf ne zormuş.Allah yardımcımız olsun. :teselli:
Geçmiş olsun violette, ama gözüm korktu şimdi bunları okuyunca :çok üzgünüm: Ağrıya dayanırım dayanmasına hafta sonu ama ctesi cerrahi şekilde aldırsam pazartesiye ya da sonraki günlere bile sarkabilir ağrılı günler, e o zamanda işimde sorun yaşarım :uhm: en iyisi dersler azalana kadar beklemek, inşallah o arada tutmaz :Saruboceq:

violette
11-05-09, 14:05
yorgun savaşçı
Geçmiş olsun violette, ama gözüm korktu şimdi bunları okuyunca :çok üzgünüm: Ağrıya dayanırım dayanmasına hafta sonu ama ctesi cerrahi şekilde aldırsam pazartesiye ya da sonraki günlere bile sarkabilir ağrılı günler, e o zamanda işimde sorun yaşarım :uhm: en iyisi dersler azalana kadar beklemek, inşallah o arada tutmaz :Saruboceq:
Sağol canım.Aslında evde olmakta fayda var.Bende calıştıgımdan hafta sonuna denk getırdım.Yine de ihmal etme çektir.Dr bana zaman gectikce çene kemiğine daha çok yerleştiğini ve daha zor oldugunu söyledi.Korkma canım valla ben gözümü kararrttım ve gittim.Nasıl olsa bunlardan kurtuluşumuz yok.:teselli: