2008 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

kuzuzuzubambino
2-07-09, 10:07
denizcim bana da aman terliyken emzirme falan diyorlar pek uygulayamıyorum çünkü enes eve girer girmez yapışıyor ben ellerimi yıkayana kadar bile tahammülü yok....

kuzuzuzubambino
aral nasıl oldu canım?

annemde de suç buluyorum evet :bbo:

handerya
Esracım bende okuyunca şaşırdım kaldım çünkü bebekler boş memeyi almazlar,alırlarsa da memeden soğuyup süt gelmediği için emmezler diye biliyordum.(öyle bi şey duymuştum bakıcı memesini vermiş bebekte annesinin memesini de reddetmiş diye..)sizinkinde tam tersi olmuş anlaşılan daha bi memeye bağlanmış ama olmaz ki o şekilde.. küçükken ben ameliyat olduğumda falan ablam emzirmişti(sütü vardı :) bir de nihal bi kere emzirmişti çok küçükken (sütkardeş olsunlar diye) zaten onu da bii kez emdi 2.görüştüğümüzde verdi bizimki almadı,şimdi de öyle geçen kuzenim (o da emziriyor bebeğini ) verdi tuhaf tuhaf bi memeye bi kuzenime baktı,sonra da bana baktı ittirdi memeyi..artık büyüdüler anneyi ayırt etmeleri gerekir ama sizdeki olayı bende anlamadım.. peki annen memeyi verince emip uyuyormuymuş? (yani emzik misali) bilmiyorum denedinmi ama emzik deneyin canım çocuk belliki boş da olsa bişeyleri emmek istiyor.. ama anneni uyar canım artık vermesin ağlasa da,durmasa da..yazık valla..
bence bu konuyu sen doktorla falan görüş ve tabi yeme probleminizi..hatta ben bazen internette doktor siteleri var ya (pediatri portal vs..)onlara girip soru soruyorum orada bi sürü doktor kendince cvp yazıyor bi sor bakalım ne önerecekler..

handerya
canım bence bi şekilde memeyi bi süre unutsun yada uykudayken ver sadece..meme olmayınca yemek yer gibime geliyor Denizin de dediği gibi yemek üstü keyif olarak emmeli..aç olunca da yemek yer heralde,en çok sevdiği şeyleri verin başlarda onları yerken yavaş yavaş alışır belki ama mutlaka bi uzmanla görüş derim..
boşanma işine gelince durum o kadar mı kötü yaaa :KK43: karar vermekte acele etme canım çünkü artık enes için düşünmelisin bundan sonrasını onun için hangisi daha sağlıklı vs.. babasız bi çocuk büyütmek eminim ki çok zordur (ben bazen sinirimden evet diyorum boşanmalıyım ama göze alamıyorum düşününce bebeğime kıyamıyorum babasını ,baba sevgisini ondan almaya hakkım yok diyorum )o yüzden çözülebilecek bi şeyler varsa çözüm ara canım o da olmadı evlilik danışmanına falan gidin çünkü eminim eşin de senin kadar oğlunu düşünüyordur ve onun için çaba sarfetmek isteyecektir,şu saattten sonra herşey onlar için..ama olumsuz düşünme asla ok! (ve işini asla bırakma canım ayrılsan da ayrılmasan da..)

handerya
ya ben bu terliyken emzirme olayını hiç duymamıştım ve eminimki emzirmişimdir terliyken noluyormuş peki öyle emzirince?

kuzuzuzubambino
2-07-09, 11:07
deryacım boşanma konusun da elimi kolumu bağlayan enes ama o kadar çok şey var ki artık katlanamıyorum ne yapacağımı bilmez haldeyim....
diğer konu ile ilgili cumartesi doktora götüreceğim enesi bakalım doktor ne dicek...
ilk başta meme emerek uyuma alışkanlığı terkettirmem gerekiyor diye düşünüyorum...

handerya
evet canım bencede farklı şekilde uyusun ben Teoyu salıncakta sallıyorum kendisi eee eee diye diye uyayakalıyor bi dene istersen..

kuzuzuzubambino
salıncak nasıl salıncak deryacım?

cemredeniz
2-07-09, 12:07
yaa olmadı cıngene salıncagı kur ...

deryacım ış konusuna gelınce sana katılamıcam ben cunku enes bence zor zamanlar gecırıyor
sen asrının hep ama hep yanında oldugun ıcın bılemıyorsun bu duyguyu hatta bu ışe gırme konusu konuşulmuştuda bırakmanın ne kadar zor oldugu konuusunda hem fıkrıolmuştuk hepımız..

bence esraya cok gorevler duşuyor tabı o ışı bırakamam borcum var dıyor ama eger borcu olmasaydı bence bırakmalıydı ..cunku bır yuvayı kurmak duzene sokmak o ınsanla aynı evı paylaşmak onun herşeyı olmak ve onu herşeyın yapmak hayatı beraber goguslemek bırde cocuk sahıbı olmak bunların hepsı ınsanı derınden etkılıyor zamanla... bırıkıyor ınsanın ıcınde bıseyler..
ben ayrılması taraftarı deılım ama enesın ve eşının yanında olma gorevı bışeylerın duzelıcegıne ınanıyorsa bazı şeylerı ustlenmesı gereken kışının esra oldugunu duşunuyorum
bız kadınlara cok gorevler duşuyor

bızım borclarımızı saysam burda bıtmez herkesın borcu var herkesın... ama ben ılk 1 yıl calışmam dedım hem kendıme hem aıleme..hemde ne kadar borcumuz olursa olsun .. cunku ne dersenız deyın bır bebegın ıhtıyacı olan tek şey annesıdır.. ılk 1 yaş cok cok onem taşıyor ..
bebek ıcın.. anne sevgısını bebek sonuna kadar doya doya tatmalı hep yan yana olmalılar.. enesın annesıne cok ıhtıyacı var dıye duşunuyorum bu baglamda eger borc cok buyuk deılse bence esrada ışıne ara verebılır yanı tam anlamıyla ışı bırakma deılde ucretsız ızın alabılır eger mumkun oluyorsa..
en azından 1 ay yerıne başkası bakar fln

bılemıyorum ben bu durumda olsaydım her yolu araştırırdım yuvamıda kurtarmak ıcın elımden gelenı yapardım ..

tabı eşının esraya neler yaşattıgını bılmeden soyluyorum yuvayı kurtarma bolumunu..

bız yavrularımızın hep yanında olduk 7/24.. ama esra ve dıger bır kac arkadasımız olamadı.. bebek ıcınde anne ıcınde eksıklık bu durum

hem esrada bıtık durumda suanda.. fızıkende ruhende pılım bıttı dıyor kızcagız

esracım allah yardımcın olsun

cemredeniz
aralı sormuşsun esra..
aralda ıste bır ıyı bır kotu benden baskasını ıstemıyor yemek bıle yedırmıyor kucagıma oturmak ıstıyor oturtuyorum bu kez elını tabaga sokuyor yerlere atıyor ..

aral bugun aksam 9 da 4. ıgnesını yıyıcek .. cok cok uzuluyorum alıyorum o ıgne olurken .. cok zor suan bıle gozlerım doluyor ..
atesı bır duşup bır çıkıyor calpol verıyorum .. ışte gecelerı zor oluyor dun gece bende krız gecırıcektım eşım yuzunden

derya dedı ya yuzumu yırttım dıye bnmde ellerım bı an ıcın yuzume gıttı ama tuttum kendımı ..
ya bız bır pencereyı kı cok kucuk o pencere acık tutuyoruz sıneklıgı fln var sınek gırmıyor ordan baska yerı acamıyoruz ..
neyse bnm esım de dr uzerıne basa basa soylemesıne ragmen aralın ustunu ortmeye calısıyor .. bende yapma fln dedım atıştık bagıramıyorumda.. aral yanımızda yatıyor cunku yanıyatagı bızım odada hala

lafımı gecıremeyınce delırcek gıbı oluyorum .. anlamıyor yaa .. bu seferde kalktım bır hışımla o da o anda kalktı onu ıtttım nasıl ıttıysem azıcık sendeledı..
sonra uzerını açtık
ayaklarını ortuyor cocugun uzerını dedıgım ama ayakları ates gıbı oluyor ıkı dakka sonra.
neymış pencereden hava gelırmış
hey allahım yaa

kuzuzuzubambino
sağol denizcim bende çok isterdim tabiki bebeğimi büyütmek yanında olmak....
bu şu anda maalesef mümkün değil...
eşimde yaşadığımız problemlerin üstesinden gelemiyorum artık ne zaman konuşurum bilmiyorum oturucam konuşucam ya adam ol ya da bu iş bitsin dicem...

bebek olunca annem bakar annem yanlız diyerek annemin yanına taşındık. bu karar eşimle ortak alınan bir karar hata etmişiz biraz geç oldu ama anladım... bebek oldu annem işinden ayrıldı... kadını düzeninden ettik şimdi bana diyorki işini bırak çocuğuna bak diyor ben istemezmiyim çocuğuma bakmak ama bu seferde kayınvalidemin yanına gitmek zorunda kalıcaz... bu hatayı annemin yanına gelerek zaten yaptım ikinci kez aynı hataya düşmem.... diorum ki anneme yakın bir ev tutalım ben işimi bırakmak istmiyorum bu seferde olmaz iki evin masrafını karşılayamayız diyor işine gelmiyor... ben ne yapayım....

kuzuzuzubambino
biz çocuk konusunda eşimle durmadan çatışıyoruz denizcim.... seni çok iyi anlıyorum....

cemredeniz
esracım benım evımde kıra kayınvalıdemın evı kendılerının .. ve bız evlendıgımızden berı tek maaşla ıkı ev gecındırıyoruz... tamam onların kı kıra deıl ama bır aıdat gelıyor kışın 350 tl .. bırde bızım kı var..
bırde bızım kıra
faturalar.. kredı kartlarının taksıtlerı..
yemek masrafları .. aralın masrafları..

tek maaşla halletmeye calışıyoruz bunları..
ben tum bılezıklerımı butun altınlarımı arala gelen altınları fln verdım hemde kendı borcumuz ıcın bıle deıl .. bız mobılyaların taksıdını maaştan arttırarak odedık her ay .. ama yınede ayrı evde oturuyoruz.. cunku ozel hayat cok onemlı

aksam olunca adam sortla fln oturmak ıster ozel bıseyler yaşamak paylaşmak ıster .. ne bıleyım tv nın karsısında yatmak ıster.. bu konuda eşını anlıyorum ..

ama bence yıkma yuvanı oturun konuşun .. sen cok guzel bır bayansın akıllsındırda kararın dogru olucaktır ne olursa olsun..
ama ofkeyle kalkma derım ben .. ınşallah orta yolu bulursunuz .. dua edıcem

kuzuzuzubambino
sağol denizcim Allah razı olsun..

cemredeniz
bu arada bnm memeler sagılmıyor ugrastım pompayla ıkı damla sagdı bırının emıp tutkurmesı lazım ....

kayınvalıdem anlattı onun annesı suttenkesıtgınde en buyuk kayınvalıdem mış cocukları arasında ..
dermış kı gel kızım bıraz em tukur agzına gelenı dermış o da yapmış anlatmıştı bunu bana
o zamanlar pompa fln yok tabı

valla bızler herseye ragmen cok sanslıyız

sevce
kızlar benim en başından beri savunduğum konudur kadının çalışmaması
eğererkek evine ve çocuğuna bakabilecek kadar kendine güvenmiyorsa evlenmesin yaaa
benim herzaman savunduğum fikrin üstüne az önce takvim yaprağında bir makale okudum
adam benim düşüncelerimi yazmış sanki
birazdan yazıcıdan çıkarıp atıcam size kızlar

kuzuzuzubambino
evet çok şanslıyız ama bir çok şeyin kıymetini bilmiyoruz

sevce

kuzuzuzubambino
off sevce offfff :a015:

handerya
2-07-09, 15:07
Çalışan anneler ve çocukları üzerinde yapılan araştırmaların arasında tam bir tutarlılık olmamakla birlikte, bulgular genellikle beklenilenin tersine, annenin çalışmasının çocuğu olumsuz yönde etkilemediği şeklindedir. Bu konuda yapılan çalışmalar, çalışan annelerin çocuklarının okul başarılarının ve sosyal gelişimlerinin çalışmayan annelerin çocuklarına göre daha üstün olduğu yönündedir (Cherry ve Eaton, 1977, Gold ve Andres, 1978, Topalak, 1985).

Çalışmayan annelerin çalışan annelere göre çocuklarının fiziksel bakını ve disiplinlerine daha fazla zaman ve enerji harcamaları ve bütün gün evde çocuğu ile birlikte olmaları bu ailelerde anne-çocuk ilişkisinin daha fazla yıpranmasına neden olmaktadır. Çalışmayan annelerin parasal sıkıntıları da bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden
olmakta ve bu durum anne-çocuk ilişkisini olumsuz yönden etkilemektedir (Santrock, 1983, Stewart ve Friedman, 1987).

Buna karşın çalışan anneler çocuklarının bakımına günde iki saatten daha az zaman harcamakla birlikte, evde olduğu saatlerde çocuğu ile daha fazla ilgilenerek bu yoksunluğunu telafi etmektedirler. Bir yandan günlük ev işleriyle ilgilenirken bir yandan da çocuğu ile konuşmakta, onu dinlemekte ve boş zamanlarında çocuğuyla kitap okumak onunla sinemaya gitmek, alışveriş yapmak gibi etkinliklere de daha fazla zaman ayırmaktadır. Özellikle aile üyelerinin hep birlikte olduğu akşam saatlerinde ve hafta sonlarında zamanlarının çok büyük bölümünü birlikte ortak faaliyetlerde harcadıklarından annenin çalışmasının olumsuz etkisi ortadan kalkmaktadır (Compos vd. 1983, Dworetzky, 1990, Crockenberg ve Litman, 1991).
Ancak, annenin işinden tatmin olmaması, çocuğun bakımı ve emniyeti konusunda endişe duyması veya çalışma şartlarının çok ağır ve stresli olması gibi faktörler çalışan anne ve çocuğu arasındaki etkileşimi olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Fakat işinde mutlu olan ve çocuğunun bakımı konusunda hiçbir endişe duymadan çalışan anneler, çalışmayan annelere göre daha iyi bir ebeveyn rolüne sahiptirler (Gold ve Andres 1978,Steward ve Fredman, 1987; Dworetzky, 1990J.

Annenin çalışması, çocuğun kendi benliğini algılamasında da önemli bir etkiye sahiptir. şöyleki, annesi çalışan çocuklar annesi evhanımı olan çocuklara oranla "büyüyünce ne olacağını?" sorusunu daha fazla düşünürler. Bu çocuklar kendilerine daha fazla hedef belirleyip, bu yönde çaba gösterirler.Özellikle annenin çalışması kız çocuğunu daha olumlu yönden etkilemektedir. Annesi çalışan kızlar, annelerini daha yetenekli, becerikli hissetmekte ve onunla daha fazla gururlanmaktadırlar. Yapılan çalışmalar da göstermiştir ki, annesi çalışan kızlar annesi çalışmayan kızlara oranla sosyal kavramda kadınlık rolüne daha fazla sahiptirler ve daha fazla akademik başarı ve daha fazla kariyer tutkusu göstermektedirler. Annenin çalışması kız çocuğun kendini yüksek eğitimsel ve mesleki hedeflere yöneltmesinde güdüleyici olmakta ve annelerinin çalışmasından duydukları hayranlıktan dolayı, onu önemli bir model olarak görmektedirler ki, bu durum özellikle okul öncesi dönem çocuklarında sözel olarak görülebilir ve çocuk bundan duyduğu gururu sık sık belirtir (Stewart ve Friedman, 1987,Dworetzky, 1990).

Annenin çalışmasının kız çocuklar üzerindeki bu olumlu etkilerinin yanısıra, yapılan çalışmalar annesi çalışan erkek çocukların bu durumdan olumsuz yönde etkilendiği şeklindedir. Annesi çalışan erkek çocukların okul başarılarının özellikle annesi çalışmayan erkek çocuklara ve annesi çalışan kızlara oranla daha düşük olduğu bulunmuştur (Gold ve Andres, 1978, Stewartve Friedman, 1987).

handerya
Bu duruma, babanın ailenin ekonomik kaynağı görüntüsünün azalması ile annenin geleneksel kadınlık rollerine uyumunun azalması neden olabilir. Annenin çalışma yaşamındaki yerini almasıyla daha fazla sosyal ve siyasal eşitliğe sahip olması ve onun erkek çocuğa tanınan ayrıcalıklı geleneksel rolleri daha az benimsemesine ve desteklemesine neden olmaktadır. Bu nedenle çalışan anneler oğullarına oranla kızlarına daha hassas davranabilmekte ve onunla daha fazla ılgilenmektedir. Bell 1982, Bronfenbrenner ve Crouter 1982 ve Bronfenbrenner vd 1983 tarafından yapılan çalışmalarda da, çalışan annelerin kızlarına daha olumlu davrandıkları ve onlarla daha fazla ilgilendikleri belirlenmiştir (Alıntı: Stewart ve Friedman, 1987).

Ayrıca çalışan anneler çocuklarını erken yaşlarda birçok konuda cesaretlendirmekte ve yönlendirmektedirler. Bu nedenle çalışan annelerin çocukları küçük yasta kendi kendine yeten, daha bağımsız davranan bir kişilik geliştirmekte ve çevreye uyumları daha iyi olmaktadır. Aile içinde günlük aktiviteleri planlayan, organize eden ve aileye ait görevleri üstlenen çocuk daha bağımsız ve birçok konuda daha başanlı olabilir. Oysaki evde annesi ve kendinden büyük kardeşleri tarafından bütün ihtiyaçları karşılanan çocuk, zorunlu olarak diğer bireylere bağımlı olmaktadır (Arık ve Ayçiçeği 1990; Dworetzky 1990). Bununla birlikte tüm gün annesinin gözetiminde ve denetiminde olan çocuklar daha korku dolu ve ergenliklerinde de daha çekingen ve bağımlı bir kişilik geliştirebilmektedir (Santrock, 1983).

Çalışan anne ve çocuklar arasında sağlıklı bir iletişim nasıl kurulabilir? Çalışan anneler genellikle çocuklarını ihmal ettiklerini düşünerek sürekli suçluluk duymakta ve çocuğu iie birlikte olduğu saatlerde büyük bir özveri ile onların her istediğini yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle eve dönerken hergün ona hediyeler (çikolata, çiklet, oyuncak vb. gibi) getirerek bu durumu telafi etmeye çalışırlar (Razon, 1983)Oysa daha Önce de söylediğimiz gibi, önemli olan annenin çocuğu ile geçirdiği sürenin uzun veya kısa oluşu değil, çocuğu ile geçirdiği sürenin niteliği ve onunla kurduğu iletişimin türü, annenin çocuğuna iyi bir model olması, onunla olumlu bir iletişim kurarak, onun güven, sevilme ve bağımsızlık ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir.Bu nedenle, annenin çocuğu yeterince tanıyabilmesi ve onunla duygu ve isteklerini doğru olarak algılayabilmesi ıçin çocuğu ile birlikte olduğu saatlarde günlük işlerine ayırdığı zamanı ayarlayarak çocuğuna da zaman ayırmalıdır.

Zamanın çok sınırlı olduğu durumlarda,anne ev işlerini yaparken çocuğu ile hem o gün neler yaptığı hakkında konuşarak onun duygularını ve kendisini ifade etmesine fırsat vermeli hem de işlerini sürdürmelidir. Çocuğun yaşına ve yeteneğine göre anne ondan yardım isteyerek hem ailedeki rolleri paylaşmasını sağlamalı hem de çocuğun güven duygusunu gelişmesine ve sorumluluk sahibi bir birey olmasına yardımcı olmalıdır. ışlerini bitirdikten sonra ise anne çocuğun istediği herhangibir faaliyeti (kitap okumak, ev ödevlerini birlikte gözden geçirmek, bir oyun veya filmi birlikte seyretmek, alışveriş yapmak gibi) birlikte yapmalıdır [D w o r e t z k y , 1990, Razon, 1990).

Özellikle okul öncesi dönem çocuğu annesi ile birlikte ortak birşeyler yapabilmek ve onunla oynayabilmek için fırsatlar arar. Bu yaşlarda çocuğu olan anne işten eve döndüğünde, Öncelikle çocuğu ile günü konuşmalı, onu dinlemeli, onun yapmayı istediği şeyleri yapmalı ve daha sonra günlük ışlerini yapmalıdır. Anne bu şekilde hem çocuğunu mutlu etmiş olacak hem de kendisi iş yaparken onun sürekli ortalıkta dolaşıp mızıldanarak ve sürekli sorular sorarak kendisini rahatsız etmesini önlemiş olacaktır. ışten eve döndüğünde çocuğa ayrılan yarım saatlik oyun süresi hem çocuğu rahatlatacak hern de anne-çocuk ilişkisini kuvetlendîrecektir. Ayrıca anne iş yaparken çocuğa da küçük görevler verebilir veya kendisi mutfakta yemek yaparken ona da birkaç tabak, kaşık vererek onun yanında oynamasına ızin verebilirÇalışan annelerin yaptıkları hatalı davranışlar nelerdir? Daha önce de belirttiğimiz gibi, çalışan annelerin büyük bir bulumu çocuklarına yeterince zaman ayıramadıklarını düşünerek, suçluluk duyarlar. Bu suçluluk duygusundan kurtulmak için de, çocuğu ile birlikte olduğu saatlarde büyük bir özveri ile onun her istediğini yerine getirmeyi çalışırlar ve sürekli şımartırlar. Parasal olanaklarının elverdiği ölçüde hergün eve dönüşte ona hediyeler alarak bu durumu telafi etmeye çalışırlar ve farkında olmadan çocuğu maddi çıkarlara yöneltip, tatminsiz ve bencil bir birey haline getirirler.

Bazı durumlarda bu suçluluk duygusu o kadar ağır basar ki, anne çocuğun tüm ihtiyaçlarını ve görevlerini üstüne alarak onun bağımlı ve kendi başına hiçbir karar alamayan bir kişilik geliştirmesine neden olabilir. Bazı aileler ise, annenin çalışmasıyla çocuğun gerekli disiplin ve otoriteden uzak kaldığını düşünerek, ona baskı ve katı bir disiplin yöntemi uygulayarak onun çevredeki tüm tehlikelerden korunduğuna inanırlar. Baskı altında sürekli korunan ve cezalandırılan çocuk ise ya otoriteye boyun eğen ve her istenileni yapan pasif bir kişilik sahibi ya da isyankar bir kişi olabilir. Oysa ki anne-babadan beklenilen en uygun davranış, çocuğu ıle sevgi, şevkat ve güven temeline dayanan iyi bir diyalogun ve iletişimin kurulmasıdır (Razon, 1983).

handerya
Biraz uzun oldu ama bi araştırma yapmışlar çalışan anneler ve çocuğa etkisi üzerine,okumanızı istedim..
benim fikrime gelince ilk 1 sene hatta 2 sene bebek için çok önemli anne mutlaka bebeğinin yanında olmalı birebir kendi büyütmeli diye düşünüyorum çünkü zeka gelişimi falan hep ilk 2 yıl gelişiyor ..ama özellkle 3 yaşından sonra ev ortamı ve anne çocuğa yetmemeye başlıyor ve dışa yönelme başlıyor çocukta (çevremde hep böyle oldu) 3 yaşından sonra yarım gün bile olsa kreş şart bana göre çünkü çocuk sosyallik kazanıyor,enerjisini atıyor,arkadaşlıklar kuruyor vss..anne yetemiyor yani 3 yaşından sonra ne enerjisine ne de sosyalliğine..veee çocuklar daha da büyüdükçe ev ve anneyle çok da fazla işleri olmuyor daha çok dışarısı,arkadaşlar,oyunlar..ben biraz daha bekleyip çalışmayı düşünenlerdenim kızlar dediğim gibi zaten 3 yaşından sonra yarım gün kreş sonra babane-anane (yapmayı düşündüğüm işler saatleri açısından çok sıkı olmasın diye düşünüyorum) çocuğun anneye çok ihtiyacı kalmadıktan sonra bir kadın çalışmalı ,çevresi olmalı,kendine bakmalı,maddi yönden kendi ayakları üzerinde durabilmeli..

ben kendimden pay biçeyim evlendiğimizden beri çalışmıyorum:kilo aldım,eskisi gibi kendime bakmamaya başladım (özellikle çocuktan sonra ),çevrem daraldı darldı ufacık kaldı,kendime güvenim azaldı,eşimin işe gider olmasını bile kıskanır oldum(sosyallik açısından),hayata bakışım daraldı ve en önemlisi evde otura otura resmen köreldim kendimi geliştirmiyorum (tabi bunda çocuğunda çok etkisi var)

ileride çocuğum bana iyiki benim için eve kapanmışsın anne tskler demiyecek biliyorum,keşke çalışsaydın be anne şu da eksik,bu da alınacak senin niye paran yok diyecek belki..onun geleceğini sağlama almak ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalıyım,ileride benimle gurur duymalı oğlum..

offf çok yazdım ama benim düşüncem böyle tabi herkes farklı düşünüyor..

ezozgun
2-07-09, 16:07
tabiri caizse kısaca buna ne dir biliyormusunuz iki ucu .oklu deynek ama öyle kadın çalışsa birtürlü çalışması bir türlü...çalışan ve çocukları üzerinde başarılı olabilen anneler eminim hepinizin çevresinde böyle güzel örnekler vardır ve ben hep gıbta ile bakmışımdır...tam tersi yani esra gibi sıkıntı yaşayanlarda var...kendi açımadan benim esrayı anlayabilmem mümkün değil ezel doğduğundan beri çalışmıyorum...peki esra bu durumla ilgili ne yapabilir çalışmam şart diyor borcumuz var ki bu durum hepimizde mevcut çalışmaz ise durumun kendisi için daha kötü olacağını söylüyor ozaman bu vaziyet üzerinden çözüm üretilmeli...bence çalışan ve bu durumu güzel idare edebilen anneler ile paylaşımda bulunabilirsin özelliklede tecrübeli olanlar ile webte mutlaka bununla ilgili bir portal vardır diye tahmin ediyorum...yada eğer mümkünse yıllık izin kullan veya ücretsiz izin 10 15 günlük bu sürede sadece oğlunla vakit geçir çünkü bebeğinin şu anda oturmamış bir düzeni var... doğumdan sonra ne zaman işe başladın bilmiyorum ama tahminimce özellikle yemek yeme düzenin oturtulması ve memeden uzaklaştırılması gereken bir dönemdir...kullanacağın izin süresinde bebeğin için uygun bir standart belirle ve bunuda senden sonra bakıcak olan kişiye anlat ama taviz verme bakıcak olan kendi bildiğini okumasın ki ne sen zorluk çekesin nede bebeğin ikilemde kalsın...deryanında dediği gibi ilk 3 yaş çok önemli ne verirsek nasıl bir düzen oturtursak öyle gider...hakkında herşeyin hayırlısı canım umarım herşey yoluna girer bu süreçte kendini çok fazla yıpratma unutma sen bebeğine lazımsın...seni ve bebeğini öpüyorum...

ezozgun
2-07-09, 16:07
cemredeniz
bu arada bnm memeler sagılmıyor ugrastım pompayla ıkı damla sagdı bırının emıp tutkurmesı lazım ....

kayınvalıdem anlattı onun annesı suttenkesıtgınde en buyuk kayınvalıdem mış cocukları arasında ..
dermış kı gel kızım bıraz em tukur agzına gelenı dermış o da yapmış anlatmıştı bunu bana
o zamanlar pompa fln yok tabı

valla bızler herseye ragmen cok sanslıyız

ya denizim sen niye bu kadar uğraşıyon ben anlamadım bunun ilacı var niye kullanmıyorsun kendi haline bırakırsın sıkıntı olur hatta ilerde kiste çevirir...

esteda
2-07-09, 20:07
bende doğumdan sonra işi bıraktım ilk başlarda baya zorlandım ama yinede çabaladım
bende ilk iki yaş annenin bakması taraftarıyım bebeğin annesine ihtiyacı var.en azından kendi ihtiyaçlarını söyleyebilecek duruma geldiğinde çalışılmalı
hem ben buna annemde dahil bakım konusunda kimseye tam güvenemiyorum hemen kafalarına göre bişeyler yediriyolar abur cubur yağlı yemekler.yapmayın dediğimde de birsürü laf işitiyorum 'biz çocuk büyütmedik mi hiç' gibi...
bu konuda çok sıkıntılıyım iç rahatlığıyla bırakıp çarşıya bile gidemiyorum

esteda
2-07-09, 20:07
deryacım gerçekten doğru araştırma çalışmanın artılarıda var eksileride çevremde her ikisinden de gördüm suçluluk duygusuyla bir dediği iki edilmez ama bu seferde çocuk için kötü bi durum oluyo.

handerya
2-07-09, 22:07
ne güzel olurdu dimi hem çalışsak,hem çocuğumuza kendimiz baksak,hem herşeye yetişebilsek..supermen olsak! :)
Bende çocuğumu kimselere emanet edemiyorum yaaaa boş keseden konuşuyorum sadece anneme bile bıraksam ( 2-3 saatliğine) aklım sürekli Asrında oluyor (acaba ne yedi,düştümü vs..)ki annemde cahil bir kadın asla değildir okumuş,görgülü ,herşeye yetebilen bi kadındır ama ona rağmen ne de olsa kuşak farkı var arada bana ters gelen çok şey oluyor (Allahtan kendi annene nazın geçiyor,kayınvalidede ayıp olur diye çok tepki veremiyorum gerçi o tarafınıda babamız hallediyor) yine olayın özü çocuğa en doğru eğitimi anne verir.. kızlar o yüzden bi ara yazmıştım ya iş kurcam diye partievi fikri çok aklıma yatmıştı (gerçi hala aklımda ama nakit lazım :KK43: bu projeyi hayata geçirmem lazım hem oğlum yanımda olur,hem çalışmış olurum,hem....hem.. inşallah o günlerde gelecek bi gün yani umarım!

handerya
2-07-09, 22:07
Esracım kesinlikle Denize katılıyorum evini ayırabiliyorsan ayırmaya bak iki tarafla da olmaz bi defa rahat olamazsınız ,insan tartışırken bile özgür olamaz yaaa (ya duyarlarsa,ya alınırlarsa vs..)eşinle ilişkiniz zaten bozuk diyorsun aile içinde daha resmi,daha mesafeli olur sanıyorum..
yok yok sen yap et evini ayır önce ,eşinle konuş herşeyi masaya yatırın enine boyuna olabilecekleri tartarak konuşun sonra bir şans daha verip evliliğinize ayrı bir evde herşeye takrar baştan başlayın 3 kişi olarak(aile olarak)..baktınız ki olmuyor (ki olumsuz asla düşünme)o zaman kararı en doğru şekilde verirsiniz canım ,Ezginin dedikleri de çok doğru izin al eşine,evine,bebeğine ayır tamamını belki o bile bir şeyleri düzeltmeye yeter!

kuzuzuzubambino
3-07-09, 05:07
Kızlar günaydın.
Desteğiniz için çok teşekkür ederim....
20 Temmuz haftası dahil kendime 3 hafta izin yazdım... Bakalım biraz değişiklik gerekiyor...
Ben ikinci çocuk olunca çalışmayı düşünmüyorum... Şu anda ikinci çocuk düşünemiyorum o da ayrı tabi.... Bu problemler kökünden hallolmadan çocuk falan yok... ALlah olmayanlara verir inşallah...
Şu anda çalışıyorum kooperatif ödememiz var... ılerde kira derdimiz, kayınvalidenin, annenin yanına taşınma derdimiz olmasın diye... Ben evin ihtiyaçlarını ucu ucuna yetiştiriyorum eşimde kooperatifin ödemesini yapıyor....
Ben istemezmiyim kendi evimde oturayım... Annemin yanında ne kadar zor oluyor herşey... Bağırsan bağıramıyorsun...Çağırsan çağıramıyorsun... Çoğu şeyi sineye çekiyorsun.... ben hep arada kalıyorum.... Neyse kızlar kafanızı fazla şişirmeyeyim... Bugün daha iyiyim. Akşam enesle çok güzel vakit geçirdik... Beni hiç üzmedi.. Yemeğini çok güzel yedi... Uyku vakti geldi uyudu... Ayakta sallamaya alıştırmaya çalışıyorum yavaş yavaş... Birde çingene salıncağını nasıl kurucam bilmiyorum bir araştırayım bakalım....

ezozgun
3-07-09, 07:07
canım inşallah bu 3 hafta senin ve ailen için çok iyi geçer kafandaki tüm sıkıntıları çözersin...dün güzel bir gece geçirmenizede sevindim hergünün böyle geçer inş...

kuzuzuzubambino
3-07-09, 07:07
sağol canım a.s.

cemredeniz
3-07-09, 08:07
kızlar gunaydınnn... bugun cok ısım var cok ..
dun gece gıttım nöbetcı eczaneden ılac aldım kendıme şurup ıştah açıcı bunu daha onceden de kullanmıştım cıdden işe yarıyor ama uyku yapıyor..
cok uykum var cokkk.. gece ıctım sonra bıraz atıştırıp yattım ama hala uykum var yaa....

yarın gece allah ızın verırse yola cıkıyoruz.. yanı c tesı gecesı 3 gıbı fln cıkıcaz yola sanırım ..
bana yolda fln bısey olursa sana emanet oglum dedım kayınvalıdeme onu kımseye verme dedım..
bılıyorum o herkesten ıyı bakar .. dunya halı ne olur ne olmaz dıye soyledım bunları .. o an ıkımızınde gozlerı doldu aglaştık
ztn aral hasta dıye zırt pırt aglıyoruz..

deryanın yazdıklarını ve arastırmalara şöyle bır goz atabıldım hepsını okuyamadım .. çok ışım var çunku

ama dedıgım gıbı ilk 1 yıl 1,5 yıl bır anne bebegının yanında olabıldıgınce fazla olmalı
bebek o zaman ozguven sahıbı oluyor ..tabıkı sonra çalışmalı anne.. o zaman benc eıkı uclu oyle degnek olmazda..
yanı cocuk kalkıp nıye calışmadında bana baktın fn dıyemez cunku hem onun yanında ıhtıyacı olan zamnda oluncak.. ılk yıllar..
hemde sonra calışılabılınecek..

bır cocugun anneye ıhtıyacı daha azdır elbettekı ama bır bebegın sadece tek ıhtıyacı olan anne , memesı ve kokusudur...

hepınızı cokk opuyorumm..
Allaha emanet olun canlarım cıgerlerım böcuklerım..
Allah hepımızın ışını rast getırsın cocuklarımızdan ayrmasın..

ayrıca esranın ızın ışıne cok sevındım 3 hafta kafası dahada rahat edıcek en azından..

cemredeniz
3-07-09, 11:07
kızlar ARAL ıyılestı gıbı cok mutluyumm suan kucagımda oyun oynuyoruz evde.. ben bı yandan valız hazırlamavede evı toplamaya calısıyorum ama ızın vermıyor cekmeceler en buyuk sorunumuz.. hep açıp açıp hızla kapatıyor ...

kızlar Aralın 10 tane ıgnesı vardı bılıyorsunuz 5 ı vuruldu bu aksam 9 da 6 . vurulucak daha vurdurmasam olmazmı yaa
kıyamıyorum oglumaa .. hem ıyılestıde atesı fln yok cok yaramaz ooldu yıne yanı aral yıne eskı aral

esteda
denizcim çok sevinidim aralın iyileşmesi ne mutlu sana :)))
esracım iznin çok iyi olmuş 3 haftada birçok seyi ayarlayabilrisin

ezozgun
cemredeniz
kızlar ARAL ıyılestı gıbı cok mutluyumm suan kucagımda oyun oynuyoruz evde.. ben bı yandan valız hazırlamavede evı toplamaya calısıyorum ama ızın vermıyor cekmeceler en buyuk sorunumuz.. hep açıp açıp hızla kapatıyor ...

kızlar Aralın 10 tane ıgnesı vardı bılıyorsunuz 5 ı vuruldu bu aksam 9 da 6 . vurulucak daha vurdurmasam olmazmı yaa
kıyamıyorum oglumaa .. hem ıyılestıde atesı fln yok cok yaramaz ooldu yıne yanı aral yıne eskı aral
Aralım sen iyi olda yeterki hep dağıt bu kadun toplasın arkandan :) canım dr 10 tane yazmışsa sen hepsini vurdur sonuçta dr tedavi amaçlı veriyor o kadar iğneyi 5 taneyle toparlanmış olabilir aral ama vücutta hala enfeksiyon olabilir...sen bence bir dr danış derim...aralımı öp benim için...

ezozgun
denizcim elin değmişken şu bizim valizleride bi hazırlayıver be gülüm he olmazmı... ya hiç sevmiyorum ben bu işi hele ezele valiz yapmak kabus gibi koy koy bitmiyor of

cemredeniz
yok yaa yok oyle yagmaa

ezelım sende bu kaduna ezıyet et olurmu teyzem :))

ezgı şaka bı yana umarım orda goruşcez.. bı akşam belkım dışarı cıkarız hep beraber.

bu arada kızlar ben hanı bıseyler alıcam fln dıyordum yaa hıc bısey alamadım sadece bı tane sıyah bıkını altı aldım

bnm ıcın alısverıse gıttık ama hep esıme bıseyler aldık

bana alınanlar sıyah bıkını altı
esıme alınanlar bermuda short şıpıdık terlık ıkı tane marka tshırt atletler vs.. vs.. (bunlar unuttuklarım oliii)

ben hıc bısey bulamadım bursada yaa ıstanblu bu açıdan cok arıyorum .. offf.. bugun dısarı cıkıcaz yıne yada yarın yalovadan alıcam (yalovaya aralı babaannesını ve dedesını bırakıcaz ya o yuzden ordan da bakabılıcem)

yalovada bı magaza kesfettım harıka seyler vardı oraya bakarım artık buldugumu alırım

kuzuzuzubambino
aralın iyileşmesine çok sevindim......

cemredeniz
3-07-09, 12:07
kızlar o gun aralın bogazından kulturde alınmıştı

neyse bugun eşım drunu arayıp sonucu sormuşş dr u sadece bogazında enfeksıyon oluştugunu soylemış.. eşım ıyıleştıgını atesınınde artık duştugunu soylemışş ıgnelerı sormuş dr 10 taneyı bıtırmenız lazım demışş :KK43:( offf 5 tane daha yıyıcek oglum.. bacakları delık deşık oldu yaa

sıtedekı komşularıma sordum cogunun bebegı hıc ıgne yememış bu konuda hep surup olarak vermış dr ları .. bılemıyorum :KK43:
tek bıldıgım cocugumun acı cekmesıne dayanamadıgım ..

Allahım sen yardım et

elif445
3-07-09, 15:07
slm arkadaşlar nasılsınız bakayım...

denizcim çook geçmiş olsun arala meraklanma biz çok yedik iğne hepsini vurdur ama mutlaka ihmaletmeyin ...iyi yolculuklar canım iyi tatiller...

esracım durumumuz seninle çok farklı değil bende inanki çalışmıyorum ama sırf bu durumdan dolayı çalışmak istiyorum eşim berbat yani sanırım biraz iyisin artık....

deryacım iyi yolculuklar iyi tatiller canım....

serpilcim canım üzme kendini bebeğin iyiyimiş bak kendini ferah tut ...

batuhan çok şeker yaa maşallah nede güzel eğleniyor ecrin eskiden bayılırdı suya şimdilerde uzun zamandır ağlıyor hep...

handerya
3-07-09, 23:07
Aynı telaşeler bizde de var yaaa..bavul hazırlıyorum onu da koyayım bunu da derken yine bir sürü oldu yaw!

bir de bu telaşe arasında akşam akşam yaprak sardım (ben yokken bozulmasın diye,bir de yarın için yemek telaşı olmasın diye )komikim valla..

bizde yarın akşam gidiyoruz inşallah babanemiz ve dedemiz yolumuzu bekliyorlar saat sayıyorlar (beni mi özlediler acep? :) )

şimdi bilgisayarı kapatıp kıl,tüy temizliğine devam etcem (işin en eziyet kısmı:KK43: ) sonra banyo,sabaha karşı da yatarım artık..

neyse kıslar hepinizi kocaman öpüyorum yarın gündüz giremezsem.. beni özleyin anacımm 3 hafta sonra Akçaydan yayın yaparım :) Kendinize ve meleklerinize iyi bakın..

sevce
5-07-09, 15:07
selam kızlar
evde yoktum 2 gündür
bakıyorumda burası boşalmış bu süre içinde
derya ve deniz
size iyi tatiller canlarım
bu arada isimlerin uyumluluğunu daha önce dikkat etmemiştim :)))
esracım enesin durumu nasıl canım ?
umanım herşey yakın zamanda düzene girer canım

BitterCikolatam
5-07-09, 16:07
iyi akşamlar arkadaşlar
kızım arada kusuyor kustuktan sonra meme istiyo tekrar
bende veriyorum dogrumu acaba

esteda
6-07-09, 07:07
merhaba kıslar
dün kız kardeşim evlendi
çok güzeldi herşey ama duygulanmamak elde değil mutluluklar hep seninlşe olsun anım opuyorumnanaktan

esteda
bende 2 gündür giremiyom baya boşalmış bura yaww

sevce
esteda allah mesut etsin canım kardeşini
inşallah ömür boyu mutlu olsun

sevce
abisis
iyi akşamlar arkadaşlar
kızım arada kusuyor kustuktan sonra meme istiyo tekrar
bende veriyorum dogrumu acaba
canım bence doyduğu için fazlalığını çıkarıyordur
zaten karnı tok bide hemen üzerine meme vermemelisin derim ben
ama yinede sen büyüklerine bir danış

elif445
6-07-09, 09:07
selmm.kızlar nasılsınız bakayım boşalmış iyice buralar herkes gezmelerde sanırım.....

estedacım kardeşine mutluluklar canım....

deryacım iyi tatiller güleeee güleee git canım gülee gülee gel ....gez eğlen stresi at bitanemmmm

canım bebekelerde kusma olur ama sizin minik nasıl kusuyor o önemlii eğer emdikten sonra az biraz su gibi çıkarıyorsa sevda arkadaşımında yazdığı gibi fazlasını çıkarır ama eğer ağız dolusu kusuyorsa kii benim meleğimde vardı dr.götürmelisin ben götürmüştüm ilaç vermişti ve kullanınca geçmişti...

canlarım çok yorgunum bende ecrinde hatta eşimde yoğun bir haftasonu geçirdik esteda gibi bizimde düğünümüz vardı ve eğlendik oynadık kurtlarımızı dökütkk ama yoruldukta....kaydirigubbakcemile2
ama en kötüsüde ecrinin hastalığı ikiye katladı resmen şimdilerde daha da kötü evimizdeyiz artık umarım iyileşir meleğim...:Saruboceq:

esteda
canım belki fazla yedirdiğin için kusuyodur batuhanda öyleydi doktora götürdüm bana 3-4 saatte bir yedirmemi arada birşey yedirmememi söyledi uyguladım ve hemen durdu kusması. kuzuma fazla yediriyomuşum meğer :KK43:(

esteda
sevce
esteda allah mesut etsin canım kardeşini
inşallah ömür boyu mutlu olsun
amin canım çok sağol valla çok özledim yaaa

estedacım kardeşine mutluluklar canım....[/QUOTE]

çok teşekkür ederim canım

[/QUOTE]canlarım çok yorgunum bende ecrinde hatta eşimde yoğun bir haftasonu geçirdik esteda gibi bizimde düğünümüz vardı ve eğlendik oynadık kurtlarımızı dökütkk ama yoruldukta....
ama en kötüsüde ecrinin hastalığı ikiye katladı resmen şimdilerde daha da kötü evimizdeyiz artık umarım iyileşir meleğim...[/QUOTE]

ne güzel canım insan stresten uzaklaşıyo valla arada böle yapmak lazım :)))
geçmiş olsun canım yaaa umarım çabucak iyileşir