Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

Boswer
4-04-09, 20:04
Ben 3 yıl taktım arkadaşlar geçiyo zaman a.s.

iRem_
5-04-09, 11:04
Bendeniz
Ben 3 yıl taktım arkadaşlar geçiyo zaman a.s.
Kac yasından kac yasına kadar taktın canım?

potkal
5-04-09, 18:04
arkadaşlar ben biraz geç kaldım galiba bu tel işine. ünv. 3. sınıfta takıldı 1 sene kaldı,4.sınıfın sonunda çıkarıldı, şeffaf sabitleyici verdiler.dişlerim çok düzgündü bu arada,bu şeffaf aparat kırıldı,ben de tekrar kontrollere gidemedim çünkü başka bi ilde çalışmaya başladım.Teller çıkalı 4 yıl oldu ve malesef dişlerim eskiye döndü:KK43: ben de çektiğim acılarla ve tellerde geçirdiğim zamanlarla kaldım.. tabi bir de o zaman düzgün dişlerimle çekilmiş fotolar:) tedaviden sonrasını sakın gözardı etmeyin..

KucukBocuk
6-04-09, 06:04
potkal
arkadaşlar ben biraz geç kaldım galiba bu tel işine. ünv. 3. sınıfta takıldı 1 sene kaldı,4.sınıfın sonunda çıkarıldı, şeffaf sabitleyici verdiler.dişlerim çok düzgündü bu arada,bu şeffaf aparat kırıldı,ben de tekrar kontrollere gidemedim çünkü başka bi ilde çalışmaya başladım.Teller çıkalı 4 yıl oldu ve malesef dişlerim eskiye döndü:KK43: ben de çektiğim acılarla ve tellerde geçirdiğim zamanlarla kaldım.. tabi bir de o zaman düzgün dişlerimle çekilmiş fotolar:) tedaviden sonrasını sakın gözardı etmeyin..
ben 28 yaşındayım canım... hemen hemen aynı yaşta sayılırız... ya da benden küçüksün 1-2 yaş... ben de geçen sene başladım... üstlere de 1 ay oldu takılalı...

bence geç kalmış değilsin...

hatta geçenlerde 2 yabancı müşterim geldi... biri 40larında ; diğeri 50lerinde 2 hatun... ikisinde de tel vardı ... hep beraber gülüştük valla kaydirigubbakcemile3

bu arada uyarın için de sağol :)

deephouseO_o
6-04-09, 15:04
muhtemelen benimde dişlerime tel dicek doktor ama okadar korkuyorumki doktora gitmektensenağlama sürekli erteledim halada erteliyorum.

siz nası yendiniz korkunuzu
yoksa böle bi korkunuz yokmuydu :KK43:

sedna03
6-04-09, 19:04
potkal
çok üzüldüm canım...bende 27 yaşıma girdim...düzelme farkedilmeye başlandı..hemde dedim ya ben hiç konuyu açmıyorum....arkadaşlarım hemen söylüyor aa dişlerin düzelmeye başlamış die...onlar benden önce fart etti..demek ki gelişme var delikafadulden
canım kokuyu yendim şöyleki bi ömür boyu dişleirmin öyle olduğunu düşündüm bide düzgün olduğunu :))çabuk karar verio insan :))hihoyyyt

VadidekiZambak
7-04-09, 12:04
deephouseO_o
muhtemelen benimde dişlerime tel dicek doktor ama okadar korkuyorumki doktora gitmektensenağlama sürekli erteledim halada erteliyorum.

Canım korkunun ecele faydası yok :)kötükedihüso
Bence yaşın geç olmadan biran önce taktır derim..Yaş ilerledikçe dişlerin daha bir oturmuş oluyo tedavi daha zor olabilir sonra ..Sanırım senin acıcak diye bir korkun var ama hiçde öle olmuyo ilk başlarda oluyo sadece, ki oda çok normal zaten olması sonra zamanla geçiyo..Ve inan tellere çok alıştım önce hep gün sayardım çıkacağı zamanı ,şimdi dursun ya daha geçde çıkartabilirim die düşünüyorummirmirmirmir

iRem_
7-04-09, 16:04
deephouseO_o

Korkma canım yaa :) Bende dişciden cok korkuyorum ama sonucunu dusundukce korkum azalıyo :) Ben 4 dis cektircem 2 dolgu yaptırıcam cok korkuyorum ama korkunca acısı gecmiyo ki.. He bide damagımı yarıcak en cok ondan korkuyorum zaten :çok üzgünüm: İlac kullanıyorum iltihap gecince cektirmeye gidicem.

Telin acısı hakkında bi bilgi veremicem daha takmıyorum ama ilk bi kac gun agrı yapıyormus ve her ay telleri sıktıgı icin her ay yine bi kac agrı yapıyormus. Ama bi kac senelik ağrı inci gibi dislere deger :sm_cool: Ben 16 yasındayım disci rahat 3bucuk sene surer dedi ona da ayrı bi morelim bozuldu 20 yasına kadar telliyim. 20den buyuklerde takıyo ama ben bu kadar surmesini tahmin etmiyodum. Sen kac yasındasın?

mavi41
7-04-09, 17:04
korkunla dişlerine baktığındaki hoşnutsuzluğu yan yana koy hangisi daha ağır basıyorsa ona göre kararını ver..geçen sene bu zamanlarda ailemin bütün itirazlarına rağmen ortodontik tedaviye başladım şimdi ise dişlerim büyük ölçüde düzgün ben bişey sölemeden etrafımdakiler aa dişlerin ne kadar düzeldi diolar bu bence bütün korkuları bi yana bırakmaya değer..

KucukBocuk
8-04-09, 06:04
ilk başlarda tedirginlik normal... hatta taktırdıktan sonra birkaç gün de içinde bir pişmanlık "ben ne yaptım" diye dolanıyor... ama zamanla alışıyorsun... tellerle konuşmaya korkarken bir bakıyorsun sırıtmaya başlıyorsun... ben tel takmaya başladığımdan beri bakıyorum da o kadar çok insan kullanıyor ki ; kendimi hiç garip hissetmiyorum...

hatta bazen sanki aksesuar gibi geliyor bana :)

hazan24
8-04-09, 09:04
deephouseO_o

canım bende yıllarca bu korku yüzünden hep erteledim ama bu korkularımın yersiz olduğunu görünce çok pişman oldum...
tel takılırken hiçbir şekilde ağrı yada sızı olmuyo ama teller takıldıktan birkaç saat sonra ağrılar başlıyo oda normal düşünsene dişine baskı oluyo bu ağrılarda dayanılmayacak kadar değil tellere alışmak birkaç günü alıyo sonrasında ağzında olduklarını bile unutuyosun kontrole gittiğinde doktor telleri biraz sıkıyo ozaman birkaç gün yine ağrı oluyo ama sonra zamanla dişlerin düzeldiğini görüncede iyiki takmışım diyebiliyosun...

sakın erteleme derim korkulacak hiçbirşey yok ki bunu ben diyorum dişçinin kapısından kaç defa kaçtığımı ben bilirim :roflol:
en kısa zamanda tedavine başla senden haber bekliyoruz :))

deephouseO_o
8-04-09, 11:04
ayhh hepinize çok teşekkür ediyorum önceliklee:eek:

ben 21 yaşındayım, yani henüz okul falan varken halletmem en mantıklısı. bide dediklerinize bakılırsa çekilmicek bi acı değil hele bide sonucunu düşününce.
benide annem bisürü doktora götürdü küçükken,okadar çok ağladımki kadın kıyamadı bana kıysa iyi olurmuş gerçi :KK70::KK70:
ben yaza ertelemeyi düşünüyodum yine. ozaman öle yapmiyim hemen vizelerimden sonra gidiyim bi dişçiye bakalım nedir ne deyildir ne kadar sürer iyice bi öğrenip bi yerden başliyim:)
haberdar ederim hepinizi doktora gider gitmez

deephouseO_o
çok geçmiş olsun ayrıca iremcim , en kısa zamanda en az acıyla atlat umarım,hatta acımasın hiç :)

iRem_
Korkma canım yaa :) Bende dişciden cok korkuyorum ama sonucunu dusundukce korkum azalıyo :) Ben 4 dis cektircem 2 dolgu yaptırıcam cok korkuyorum ama korkunca acısı gecmiyo ki.. He bide damagımı yarıcak en cok ondan korkuyorum zaten :çok üzgünüm: İlac kullanıyorum iltihap gecince cektirmeye gidicem.

Telin acısı hakkında bi bilgi veremicem daha takmıyorum ama ilk bi kac gun agrı yapıyormus ve her ay telleri sıktıgı icin her ay yine bi kac agrı yapıyormus. Ama bi kac senelik ağrı inci gibi dislere deger :sm_cool: Ben 16 yasındayım disci rahat 3bucuk sene surer dedi ona da ayrı bi morelim bozuldu 20 yasına kadar telliyim. 20den buyuklerde takıyo ama ben bu kadar surmesini tahmin etmiyodum. Sen kac yasındasın?

deephouseO_o
zaten o kaygı galiba esas beni korkutan senağlama , çok acaip hissedebilirim.

bide zaten pişman olduğundada artık pişman olmak için çok geç olduğundan alışmak zorunda kalıyosundur heralde kaydirigubbakcemile3

ne kadardır kullanıyosun sen böcük :)?

sorularımın devamı gelicek tabi ,hemen yormiyim :p

küçük böcük
ilk başlarda tedirginlik normal... hatta taktırdıktan sonra birkaç gün de içinde bir pişmanlık "ben ne yaptım" diye dolanıyor... ama zamanla alışıyorsun... tellerle konuşmaya korkarken bir bakıyorsun sırıtmaya başlıyorsun... ben tel takmaya başladığımdan beri bakıyorum da o kadar çok insan kullanıyor ki ; kendimi hiç garip hissetmiyorum...

hatta bazen sanki aksesuar gibi geliyor bana :)

jeyloo
8-04-09, 16:04
Arkadaslar bende 1 senedir tel takiyorum, bu hayatimdaki 2 teli, cocukken taktigim tel pek birseye yaramadi , yada dislerim geri gitti falan,

Su anki tel tedavim biraz sorunlu,
gecen sene ocakda damak genisletici bir ameliyat gecirdim sonra mayisda tellerim takildi,
simdi de bu mayis da ameliyatim var, cenem amelyiat ediylecek oldukca zor bir ameliyat, alt cenem biraz arkada kaldiig icin önü öne cekecekler falan, baya birsey yapilacak:))))

Bu karari cok zor vermistim, verdim ve bugüne geldigim icin cok mutluyum.
Ama simdi korku basladi.
Bana lütfen dua edin.

mavi41
8-04-09, 16:04
ara sıra olan diş ağrıları sorun değil de tellerim zaman zaman diş etlerimi kesiyor bununla ilgili yapabiliceğim bişey var mı?

jeyloo
8-04-09, 18:04
tellerin üzerine yapistirmak icin birsey vermedimi dr.?
iyi geliyor baya azaltiyor acisini ve batmasini önlüyor.

iRem_
8-04-09, 19:04
deephouseO_o
çok geçmiş olsun ayrıca iremcim , en kısa zamanda en az acıyla atlat umarım,hatta acımasın hiç :)
Tesekkur ederiim :) Keske dedigin gibi olsa :)

jeyloo, bende damağımın yarılmasından cok korkuyorum disci hissetmiceksin dedi ama korkmıyım diye mi dedi yoksa iğnenin etkisiyle gercekten acımıcak mı bilemiyorum. Seninki ameliyatmıs benim halimden de kotu :S Simdiden gecmis olsun canım senin icin dua ederim :)

Bide ben bisey sormak istiyorum benim bi disim gomulu kaldı dislerimi fırcalarken damagım cok acıyodu simdi en ön dislerimdeki damagımda acımaya basladı :S O disten kaynaklanıyo olabilir mi? Su iltihap gecsin disciye gidiyim bakalım ne dicek.. Kendimi bildim bileli dişlerimden cekiyorum ya bıktım artık senağlama

charming
8-04-09, 20:04
jeyloo
Arkadaslar bende 1 senedir tel takiyorum, bu hayatimdaki 2 teli, cocukken taktigim tel pek birseye yaramadi , yada dislerim geri gitti falan,

Su anki tel tedavim biraz sorunlu,
gecen sene ocakda damak genisletici bir ameliyat gecirdim sonra mayisda tellerim takildi,
simdi de bu mayis da ameliyatim var, cenem amelyiat ediylecek oldukca zor bir ameliyat, alt cenem biraz arkada kaldiig icin önü öne cekecekler falan, baya birsey yapilacak:))))

Bu karari cok zor vermistim, verdim ve bugüne geldigim icin cok mutluyum.
Ama simdi korku basladi.
Bana lütfen dua edin.
jeyloo'cum geçen yıl biz yazıyorduk buraya,birçok farklı kişi katılınca kimseden ses seda çıkmaz olmuştu senin mesajını görünce bende yazmak istedim. :)
Durumunu anlatmıştın daha önce canım,şimdi özetleyince hatırladım tekrar.
Korkma canım rahat olmaya çalış insan kendini kasınca panikliyor ister istemez.
Sonucu düşünmesek zaten katlanamazdık,dualarım seninle canım rahat ol huzursuz etme kendini :KK66:
Sonucu yine paylaş buradan. =)

jeyloo
8-04-09, 20:04
Sag olun arkadaslar,
kesinlikle sizi haberdar edecegim, ameliyatim daha var, sonrasinda buraya gelismeleri yazcagim size, umarim hersey süper yolunda gider.

Cene ameliyatinda yüz de degisitigi icin, yeni yüzüme alisa bilecekmiyim falan endiseleride var tabii, hayirlisi artik , ben herseyin iyi yönde gececeginden eminim ama iste insan korkuyor.

Iremcigim, senin damaginimi genisletecekler, yani amelyiatsizmi nasil yapcaklarmis bana anlatirmisin bi?
Senin su an telin varmi?
Dis neden gömüldü? Aciklarsan belki yardimci ola bilirim.

iRem_
9-04-09, 12:04
jeyloo
Sag olun arkadaslar,
kesinlikle sizi haberdar edecegim, ameliyatim daha var, sonrasinda buraya gelismeleri yazcagim size, umarim hersey süper yolunda gider.

Cene ameliyatinda yüz de degisitigi icin, yeni yüzüme alisa bilecekmiyim falan endiseleride var tabii, hayirlisi artik , ben herseyin iyi yönde gececeginden eminim ama iste insan korkuyor.

Iremcigim, senin damaginimi genisletecekler, yani amelyiatsizmi nasil yapcaklarmis bana anlatirmisin bi?
Senin su an telin varmi?
Dis neden gömüldü? Aciklarsan belki yardimci ola bilirim.
Hayır hayır ameliyat degil damagı mı falan da genisletmicekler :)
Su anda telim yok dolgularım falan olsun 1 bucuk ay damaklarım dinlenicekmis sonra damagımı yarıcak sonra tel takck
Disin gomulme nedenini bilemiyorum bi süt disim cıkmadı sallanmıyo bile ama dis cıkmıs anlıcagınız suanda damagımda dis var :S O süt disimi cektircem sonra biraz yarıcak dis cıkınca da tek takıcak. Disci acımıcak dedi inss acımaz :çok üzgünüm:

mavi41
9-04-09, 17:04
jeyloo
tellerin üzerine yapistirmak icin birsey vermedimi dr.?
iyi geliyor baya azaltiyor acisini ve batmasini önlüyor.
hayır vermedi.tellerim ilk takıldığında tatildeydim takılır takılmaz şehir dışına çıkınca diş ağrısı daha baskın çıktı yaraları önemsemedim.kontrollerde diş etlerimde hiçbir sorun olmadığı için doktorum da gerek görmedi sanırım..

jeyloo
9-04-09, 17:04
ama git ya dr.undan ak yada ezcaneden de ala bilirsin sanirim balmumu deniliyor öyle birsey, tam emin degim, ama cok zor durum da kaldiginda sakizda yapistira bilirsin.

GazozGofret
10-04-09, 17:04
mavi41
ara sıra olan diş ağrıları sorun değil de tellerim zaman zaman diş etlerimi kesiyor bununla ilgili yapabiliceğim bişey var mı?

canım doktorunun sana mum gibi bişiler vermesi lazım batan yerin üstüne yapıştır diye bir de anestezik bi krem vermiş olması lazım onuda acıyan yere sürünce uyuşturuyo :kahve:

mavi41
10-04-09, 18:04
önerileriniz için teşekkür ederinm.bundan sonra sorun olduğunda ne yapsam diye düşünmeden sizin yöntemlerinizden birini yapıcam.dudağımın içinde çıkan uçuk için sürdüğüm merhemi tel yaralarımın olduğu yere de sürdüm sanırım sizin dediğiniz anestezik kremlerden işe yaradı yarayı çabucak iyileştirdi:)

Sibel80
11-04-09, 12:04
kızlar ben geldim bugun tel taktırdım.ne iğrenç bir şey ya.midem kalkıyor takarken.konuşamıyorum valla şimdiden sanki pişman oldum.hem dişim düzgün olsun diyorum hem tel çok gıcık birşey yasenağlamasenağlama

KucukBocuk
11-04-09, 16:04
Sibel80
kızlar ben geldim bugun tel taktırdım.ne iğrenç bir şey ya.midem kalkıyor takarken.konuşamıyorum valla şimdiden sanki pişman oldum.hem dişim düzgün olsun diyorum hem tel çok gıcık birşey yasenağlamasenağlama
ilk bikaç gün o pişmanlık oluyor canım... ama geçiyor sonra merak etme ... sonra çok güzel dişlerin olacak yerimseniben

_aysu_
11-04-09, 18:04
ya bende taktirmak istiyorum ama yazda taktiririm herhalde
okul baslayinca da cikartirim cunki biliyorum sinifta dalga gecicekler

iRem_
_aysu_
3 ay tel neye yeter ki :/ Düzelmeye baslasa bile disler tam yerine oturmadıgı icin yine eski halini alır :) Ve dalga gecicek bisey yok eger oyle bisey olursa da dislerim telliyken bile sizinkinden guzelll de :lepi:

hazan24
_aysu_
canım dalga geçecekler diye sakın düşünme yolda yürürken dikkat et birçok kişinin tel taktığını görürsün artık insanlar dalga geçmiyolar eskide kaldı onlar :))
kaç yaşındasın bilmiyorum ama ihmal etme erkenden yaptır tedavini..

lavita
12-04-09, 11:04
ben 5inci siniftaydim taktirdimda, ailede baska hic kimseye takilmadi,
bir sene kulladim daha sonrasinda cikan teller varya ondan taktim günde toplam 8 saat
yani geceleri yatarken takiordum

benim 4 disim cekildi, dislerim arkaya kayma yapsin die,
simdi cok memnunum o disleri geri cikmadi ve geri öne kayma olmadi:) cok sükür

ama ilk bi hafta sadece sivi yiyecek yiye bildim geceleride cok zor uyudum
cok dikkatli kullanmak gerekior
ben kücüktüm bi kac kere teli cikmisti ve yanagama dogru batiordu icten:) korkulcak bisi degil hemen geri düzeltiorlar

Sibel80
12-04-09, 17:04
küçük böcük
ilk bikaç gün o pişmanlık oluyor canım... ama geçiyor sonra merak etme ... sonra çok güzel dişlerin olacak yerimseniben
teşekkur ederim canım inşallah.gece hiç uyuyamadımsenağlama

yakamoz_16
12-04-09, 19:04
cnmlarım benm acılarım geçti şimdi çok rahat yiyip içiyorum çok şükür.ama taktırmak istemiodm işte o pişmanlık var zorla taktılar annem babam karşı çıkma dedi doktor takıcaz dedi taktılar bnde katlanıyorum maalesef..

charming
12-04-09, 23:04
_aysu_
Yazın taktırıp okul başlayınca çıkartacağına sen karar veremezsin ki.
Hemen 3-4 ay'da düzelecek dişlerin,inci gibi dişlerle okula başlayacaksın. -tatlicadiarzu-
O kadar kolaydı da insanlar niye yıl veya yıllarca tel kullanıyorlar ? sengözlerimebaksanab

charming
12-04-09, 23:04
yakamoz_16
cnmlarım benm acılarım geçti şimdi çok rahat yiyip içiyorum çok şükür.ama taktırmak istemiodm işte o pişmanlık var zorla taktılar annem babam karşı çıkma dedi doktor takıcaz dedi taktılar bnde katlanıyorum maalesef..
Tabi zorla takılması doğru bir davranış değil ama katlanmak zorundaymışsın gibi hissetme kendini.
Bu tedavinin bir sonucu var değil mi ? sonuca odaklan en azından.
Dişlerinin son halini gördükten sonra iyiki taktırmışım diyeceksin.

KucukBocuk
13-04-09, 06:04
_aysu_
canım ortodonti tedavisi 3-4 ay sürecek bir tedavi değildir... ama kimse de dalga geçmez... ben daha önce de söyledim yine söylüyorum... 28 yaşındayım ve hiç de utanmıyorum... kimse de dalga geçmiyor... üstelik 40-50 yaşında 2 müşterim var ve yabancılar... ikisinde de tel vardı :) kimsenin seninle dalga geçmesini istemiyorsan tel taktırmadan önce herkese söylersin kimse de aaa tel mi var sende gibi tepkiler de veremez...

yakamoz_16
benim de annem taktırmamı istemedi ama ben istedim kaydirigubbakcemile3

Sibel80
13-04-09, 08:04
bende 28 yaşındayım doktor 6 ayda düzelir dedi doğrumu kzlar

KucukBocuk
13-04-09, 09:04
Sibel80
bende 28 yaşındayım doktor 6 ayda düzelir dedi doğrumu kzlar
sorunun ne peki ?

ben de yaştan dolayı kemikleri hareket ettirmek biraz zor oldu ama...
canını sıkmak istemem ama 6 ayı geçebilir canım...

Sibel80
13-04-09, 10:04
sorunum 2 tane dışa doğru dişim var.doktor biz muaneye gittiğimizde 6 ay demişti sonrada 1 yıl demezmi ben tedaviye başlayıp parayı verince:eek:klava:ben hani bir yıl demiştiniz dedim öyle deyince 6 ayda düzelir dedi hangisine inanayım

KucukBocuk
13-04-09, 11:04
Sibel80
sorunum 2 tane dışa doğru dişim var.doktor biz muaneye gittiğimizde 6 ay demişti sonrada 1 yıl demezmi ben tedaviye başlayıp parayı verince:eek:klava:ben hani bir yıl demiştiniz dedim öyle deyince 6 ayda düzelir dedi hangisine inanayım
açıkçası 6 ayda biteceğini pek sanmıyorum... mesela benim altta bir gömük köpek dişim içinde 5-6 ay demişti ama 1 yıl 4 ay oldu ... daha da işimiz var ... ama artık pek umrumda değil...

üst ayrıklarım için de 3 ay diye konuştuk ... mayıs sonu kuzenimin düğünü var diye...
ama sanırım çıkmayacak ... onları da pek umursamıyorum artık ... :kahve:

alv
13-04-09, 12:04
ben de 6 ay falan sürer diye mutlu mutlu gitmiştim ama ''6 ay değil mi ?'' diye doktora sorduğumda sadece gülümsedi..

hiç umrumda değil 1,5 yıl sürsün.sonu iyi olacak :KK66:

Sibel80
ama bana 6 ay demeseydi ben bu işe hiç başlamazdım o tele alışabilirmiyim bilmiyorum.

KucukBocuk
Sibel80
ama bana 6 ay demeseydi ben bu işe hiç başlamazdım o tele alışabilirmiyim bilmiyorum.
alışırsın canım... takılmadı galiba henüz ?

hazan24
Sibel80
bence 6 ayda düzelmez ama her insanın diş yapısı faklı doktorların uyguladıkları tedavi yöntemleride farklı belki düzelir diycem ama ben tedaviye başlamadan önce internetten araştırmıştım en az 1.5 - 2 yıl tedavi süresi deniyo doktorunda çelişkili konuşmuş önce 6 ay sonra 1 yıl falan...

benimde sadece bir dişimde sorun olmasına rağmen şuan 10 ay oldu tedavim başlayalı doktorum 7 ay daha sürecek dedi ..

merak etme tellere alışılıyo hatta zamanla ağzında olduklarını bile unutur hale geliyosun :))
zaten sen en büyük sorunu halletmişsin tedaviye başlamayı düşünmüşsün bundan sonrası çabuk geçiyo sonunda istediğin dişlere kavuşacağını düşün .

YildizlarVeGece
13-04-09, 17:04
bugun oğle vakti bnmde tellerim takıldı kızlar.akşam 5 gibi bunlar hiç sızlamayacak heralde dedim ama şuan ağrıları arttı ama ole dayanılmayacak bişey değil.ani dokunmayınca onlara bişey hissetmiyorum ama dokunursam baya cnm yanıyor.zaten meyveli yoğurt corba tarzı şeylerle akşam yemeğimi geçiştirdim.onda da zor olmadı.takılırkende rahattı tek sorun ağzimin içinde garip bir teneke yığını olması:KK70:

ben aslında şefaf teller sırıtmıo die niyetlendim bu işe ama bnm tedavime olmuomuş.dişa açma gomme bi kaç yonde hareket olunca şefaflar surtunme kuvvetine o kadar dayanıklı değilmiş..

ha buarada hiç ağız içinde yara yapacak bişeye benzemiyor.metal ama yuvarlak hatları doktorumdan ne olur olmaz mum aldım ama kullanacağimi pek sanmıyorum.zaten şu aralar tek istediğim fazla yemek yememek.yaza fit girelim yahuu.yoksa ben olsem şu 3-4 kiloyu veremicem 5 yıldır vermek istiyorum:)

Lyre
13-04-09, 19:04
ofpoff damağımdaki tel sana uyuz oluyom mirmirmirmir

Sibel80
küçük böcük
alışırsın canım... takılmadı galiba henüz ?
takıldı 1 gün taktım geri çıkarmıştım bugün geri taktım.damaklı tel benimki.sizlerinde öylemi

Sibel80
hazan24
bence 6 ayda düzelmez ama her insanın diş yapısı faklı doktorların uyguladıkları tedavi yöntemleride farklı belki düzelir diycem ama ben tedaviye başlamadan önce internetten araştırmıştım en az 1.5 - 2 yıl tedavi süresi deniyo doktorunda çelişkili konuşmuş önce 6 ay sonra 1 yıl falan...

benimde sadece bir dişimde sorun olmasına rağmen şuan 10 ay oldu tedavim başlayalı doktorum 7 ay daha sürecek dedi ..

merak etme tellere alışılıyo hatta zamanla ağzında olduklarını bile unutur hale geliyosun :))
zaten sen en büyük sorunu halletmişsin tedaviye başlamayı düşünmüşsün bundan sonrası çabuk geçiyo sonunda istediğin dişlere kavuşacağını düşün .
teşekkür ederim cevabınız için artık süreyide geçtim tellere alışayım başka bir şey istemiyorum

KucukBocuk
14-04-09, 06:04
Sibel80
takıldı 1 gün taktım geri çıkarmıştım bugün geri taktım.damaklı tel benimki.sizlerinde öylemi
seninki takılıp çıkarılabilenlerden mi ... aman ihmal etme... o zaman sana getireceği tek şey daha uzun süreli tedavi... braket yok galiba ?

cyasemin
14-04-09, 08:04
mrb arkadaşlar yaklaşık 1.5 sene önce size yazmıştım bende dişlerime tel taktırmıştım. ve artık onlardan kurtuldum doktorum artık çıkartabiliriz tamamen düzeldi dedi. teller çıktıktan sonra sanki tüm dişleriniz yokmuş gibi hissediyosunuz, sertliğe alıştığınız için. tellerden sonra dişlerin geri eski haline dönmemesi için pekiştirme apareyi takıyo şeffaf öle çok belli olmuyo fakat dudaklarınız biraz şişikmiş gibi duruyo. darısı tüm tel takan arkadaşlarımızın başına hihoyyyt hihoyyyt