TEST

Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

KucukBocuk
3-07-10, 22:07
tilimiti
küçük böcük sen dişlerini düzcede mi yaptırmıştın _?
hayır canım ; izmirdeyim ben...

ebruli50
4-07-10, 04:07
çok GÜZEEEEEEEELLLLL olmuşlar valla benimde olsun böle hemen koyacam inşALLAH......

hazan24
4-07-10, 10:07
ebruli50
çok GÜZEEEEEEEELLLLL olmuşlar valla benimde olsun böle hemen koyacam inşALLAH......
teşekkürler :) inşallah en kısa zamanda hepinizin o güzel resimlerinizi görürüz ..

Eternalhope
4-07-10, 11:07
hazan dişlerin süper olmuş cnm darısı başımıza mutlu gülücükler diliyorum sana.. aklinialirimsmile

hazan24
4-07-10, 11:07
laylayboomm
hazan dişlerin süper olmuş cnm darısı başımıza mutlu gülücükler diliyorum sana.. aklinialirimsmile
çok teşekkür ederim cnm benim :)

beautifulixx
4-07-10, 19:07
kızlar eğer analizlerinizde diş çekimi mecbur çıkmazsa dişlerinizi çektirmein bana doktorum çekersek diş eti görünürlüğün artar demişti diş eti görünürlüğü hiç hoş olmuyo gerçektende dişi çekilen arkadaşlarıma baktım dişetleri görünüyodu gülerken ve onlara doktorları analiz bile yapmadan çektirmiş dişlerini yazık ya gerçekten ben memnunum şu anda çok güzel oldu dişlerim bu meslekle ilgili bi bilgimiz olmadığı için herşeyi yapabiliolar.

beautifulixx
4-07-10, 19:07
hazancım güle güle kullan dişlerini.

beautifulixx
4-07-10, 20:07
küçük böcük
ya ben de senle aynı durumdayım... 2,5sene oldu alta takılalı üstelik tek bir gömük köpek dişi yüzünden... hallbuki çok düzgündü dişlerim... tedavi sırasında hepsi tuhaflaştı... şimdi resmen insanların diş teli taktırmasına neden olan bir problemim oldu alt dişlerim üst dişlerimin önünde... dışarı doğru fırlamış şekilde... sanki çene problemim var... deli olucam... sürekli söylüyorum hallederiz diyor nasıl yapacak daha o aşamaya gelemedik ama artık sabrım kalmadı... bazen sabahları ağzımda metal yığını ile uyanmak hissi sinirlerimi bozuyor...

başka doktora da bu saatten sonra gidilir mi bilemiyorum...

keşke rahatlatacak birşeyler söyleyebilseydim sana... :gitme:
sizinkiler neden okar çok sürdüki sordunuzmu doktorunuza benim dişlerim gerçekten çok çapraşıktı ve bitane bile dişim çekilmeden 11 ayda mükemmel bi şekilde bitti tedavim.

wisegirl
[/FONT]
hazan24
önerin için teşekkürler ama biraz geç gördüm çünkü tellerim dün öğlen çıktı :KK43: ya bunların çıkması takılmasından ve onlara alışmaktan valla daha zormuş.... doktorum bana şeffaf kalıp şeklinde bişey verdi sanırım damaklık dedikleri bu hani sporcuların dişlerine taktıkları varya ona benziyo.... bana sadece 6 ay gece yatarken takacaksın dedi şaşırdım çünkü bazı arkadaşlarım önce 6 ay gece gündüz sonraki 6 ay sadece gece taktıklarını söylemişlerdir doktoruma dordum arkadaşlarım böyle takıyolarmış 6 ay sadece gece yeterli olacak mı dedim evet sadece gece tak ama sakın her gece takmayı unutma bir gün bile atlama dedi .. ben doktorumdan çok memnundum bu yüzden yine bi bildiği vardır diye çok üstelemedim ama şu verdiği şey iyiki sadece gece yoksa gece gündüz hayatta takamazdım çok rahatsız ediyo gece zor uyudum :KK43: keşke arkadan telmi taksaydı daha mı iyi olurdu diye düşünmeyede başlamadım desem yalan olur ... keşke çıkmasaydı o tellere alışmıştım en azından rahatsız olmuyodum özledim tellerimi :)))

cnm dişlerin süper olmuş..bayıldımalkisalkisalkis..inş.biz de o günleri görürüz..bnm de çekimli tedavi olacak,açıkcası korkuyodum ya boşluklar kapanmazsa diye ama seninkileri görünce içim rahatladı..:))).bnm doktorum tedavi bittikten sonra sabitleyici takıyor.bunu da geri dönme riski ile açıklamıştı..doktorunun damaklık tercih etmesinin bi nedeni wardır..keşke sorsaydın..için rahatlardı..

beautifulixx
wisegirl
[/FONT]

cnm dişlerin süper olmuş..bayıldımalkisalkisalkis..inş.biz de o günleri görürüz..bnm de çekimli tedavi olacak,açıkcası korkuyodum ya boşluklar kapanmazsa diye ama seninkileri görünce içim rahatladı..:))).bnm doktorum tedavi bittikten sonra sabitleyici takıyor.bunu da geri dönme riski ile açıklamıştı..doktorunun damaklık tercih etmesinin bi nedeni wardır..keşke sorsaydın..için rahatlardı..
benim doktorumda sabitleyici taktı bana bunlar daha rahat ve dişlerin geri dönme riski yok benim dişlerim hala ilk günkü gibi düzgün damaklık kullanan arkadaşlarımın dişleri hep yamuldu bencede sabitleyici takması daha mantıklı dişlerin hep aynı güzellikte kalır saygılar...

hazan24
4-07-10, 21:07
beautifulixx
hazancım güle güle kullan dişlerini.
teşekkür ederim cnm ...

hazan24
4-07-10, 21:07
wisegirl
[/FONT]

teşekkürler cnm ... merak etme o boşluklar doluyo içinin rahatlamasına sevindim :) ya bende sabitleyici takar diye düşündüm ama damaklık verdi doktorum çok iyi kesin yine bir bildiği vardır diye hemde tellerden kurtulmanın keyfiyle pek bişeyde soramadım :) ama bikaç gün içinde gidip konuşucam sabitleyici takma şansı varsa öyle yapsın çünkü okul işi falan var üniversite ben orda her gece bu damaklığı takamam arada kesin unuturum bana bir gün bile takmamazlık etme dedi bakalım nolacak ...

KucukBocuk
5-07-10, 06:07
beautifulixx
sizinkiler neden okar çok sürdüki sordunuzmu doktorunuza benim dişlerim gerçekten çok çapraşıktı ve bitane bile dişim çekilmeden 11 ayda mükemmel bi şekilde bitti tedavim.
ben 26 yaşındaydım ilk tedaviye başladığımızda yani yaşımın baya bir etkisi oldu...
gömük bir köpek dişim vardı... onun yükselmesi çok zaman aldı... yükseldikten sonra da yerleşimi ile uğraştık... aslında hala düzgün değil ama bilemiyorum sanırım çok da düzgün olmayacak... şu an o diş yüzünden bozulan diğer dişlerimi düzeltmeye çalışıyoruz...

önde 5 dişim daha ilerde onlar içeri girse tamamdır dedi en son cumartesi günü dişçim... hemen içten sabitleri takıp braketleri çıkarıcam dedi... bakalım o 5 diş ne zaman içeri girecek :sinifsinif: ama mesela benim dişlerim hazanın dişleri gibi olmayacak... çünkü dişlerimin boyutları birbiri ile aynı değil.. yani maalesef tedavim bittiğinde süper dişlerim olmayacak ama yine de eskisinden daha iyi olacak... o kadar da olsun zaten...

kbra38
5-07-10, 15:07
bnmde dişlerimde çarpıklık var. 2009 un ekim ayında erciyes üniversitesinde diş teli taktırmak için gün aldık.2012 veya 2013 e gün verdiler.ben o zaman 18 yaşını geçmiş oluyorum telaçısında sorun yok ama sigorta karşılamıyor diye bir duyum aldım.bu konuda bilgisi olan varmı.

kbra38
5-07-10, 15:07
25 yaşına kadar yaş sınırlsvardiye biliyorum.ama doktorlar bile takıyor :))

onewayticket
5-07-10, 16:07
uzun bi aradan sonra tekrar burdayım kızlar. yazılanların hepsini okudum. benim tedavim başlayalı 3,5 ay oldu. şeffaf takılı üstlerde. şimdilik bi problemim yok. çok ağrım da yok, dişlerim de hareket ediyor. gayet memnunum.

merak ettiğim bişey oldu yazılanları okurken. şeffaf damaklık, ya da kalıp ya da plak (herkes farklı bi isim kullanmış) önerilmemiş pek. benim doktorum da aksine onu önerdi bana ve bitince onu kullanmak istiyor. herkesin tedavisi farklı tabii, belki benim için en uygunu da odur. Ama şeffaf kalıp kesinlikle işe yaramıyor diye yazılar okudum. arkadan tel taktırın diyenler var. peki nası olucak bu iş? herkesin dediği farklı??akannehir

şeffaf kalıp konuşmayı etkiliyor mu acaba? kullananlar?

hazan24
5-07-10, 17:07
onewayticket
merak ettiğim bişey oldu yazılanları okurken. şeffaf damaklık, ya da kalıp ya da plak (herkes farklı bi isim kullanmış) önerilmemiş pek. benim doktorum da aksine onu önerdi bana ve bitince onu kullanmak istiyor. herkesin tedavisi farklı tabii, belki benim için en uygunu da odur. Ama şeffaf kalıp kesinlikle işe yaramıyor diye yazılar okudum. arkadan tel taktırın diyenler var. peki nası olucak bu iş? herkesin dediği farklı??akannehir

şeffaf kalıp konuşmayı etkiliyor mu acaba? kullananlar?
haklısın biçok kişiye farklı şeyler verilmiş her doktor faklı bir tedavi uyguluyo .. benim tedavim yeni bitti banada şeffaf damaklık deniyo sanırım ya adınıda pek bilmiyorum başka bir adıda olabilir banada bunu verdi ( resmini ekliycem ) normalde bazı arkadaşlarım bunu gece gündüz taktıklarını sadece yemek yerken çıkardıklarını söylemişlerdi ama benim doktorum bana sadece gece yatarken tak dedi peki bu yeterli olacak mı diye sorduğumda evet yeterli sadece bir gün bile atlamadan tak dedi evet burda bazı arkadaşlar bunu kullananların dişlerinde tekrar bozulmalar olduğunu söyleyince açıkçası biraz tedirgin oldum ama doktorum çok iyi bu yüzden kesin bir bildiği vardır diye düşünüyorum bide benim dişim çok sorunlu değildi sadece tek bir dişim diğerlerine göre daha öndeydi belkide bu yüzden bunu verdi bilmiyorum ..ben buna benzer bişey verdi onu kullanıyorum . sormuşsunya eğer senin dediğinde böyleyse evet konuşmak biraz zor oluyo yada ben hala alışamadım ...

kbra38
6-07-10, 11:07
ben erciyes üniversitesinden teee 2012 nin sonlarına doğru gün alabildim....inşallah 2000 tl den fazla olmaz fiyatı...bnm için ağrı görüntü hiç önemli değil.16 yaşındayım bu yaşıma kadar çarpık dişlerle dolaşmışım,1 sene tellerle dolşmışım çokmu guclubacismile inşallah taktırabilirim teli...

ykmvr
6-07-10, 14:07
ben de bu damaklık ya da diğer isimleri neyse ondan 1 yıl kadar taktım ilk taktığımda konuşmakta gerçekten zorlanıyodum doktorum 1-2 ay içinde alışırsın demişti ama 1 yılın sonunda damaklığı çıkardığım gün ben hala damaklıkla "k, l" gibi harfleri hiç söyleyemiyodum. Yine de takmayınca dişler yeniden bozulabiliyo diye biliyorum

starstruk
6-07-10, 17:07
yaş sınırlaması yok. :-) ama yaş ilerledikçe tedavi zorlaşıyo :-) benimde üst ön iki dişim ayrıktı çok ayrık diildi 3 ay oldu taktıralı birleşti dişlerim :-) çok sorun yapıyosan taktır :-)

sedna03
6-07-10, 17:07
hazan24

kızlar tellerimin çıkmış hali merak eden arkadaşlar vardır diye ekleyeyim dedim çünkü bende telleri yeni çıkan arkadaşların resimlerini beklerdim hemen merak ederdim :))) rahat görebilesiniz diye ağzımı baya açtım :))
cnm hayırlı olsun gülüşün alkisalkisalkis darısı başımıza :) benim galiba senden daha ileri sorunu..alt çene gerideydi..üstteki ortadaki dişler öndeydi..altta da vardı aynısı sayılabilir..1,5 yıldır takıyorum ama az kaldı..fırlaklık vardı yani..ağzım kapanmıyodu ama artı k daha rahat kapanıyo..damaklığı sabitleyiciyi sordum bazı hastalara takılırmış ama sana takılmayacak gerek yok dedi doktorum..sanırım tedaviye göre değişiyo

hazan24
6-07-10, 20:07
sedna03
cnm hayırlı olsun gülüşün alkisalkisalkis darısı başımıza :) benim galiba senden daha ileri sorunu..alt çene gerideydi..üstteki ortadaki dişler öndeydi..altta da vardı aynısı sayılabilir..1,5 yıldır takıyorum ama az kaldı..fırlaklık vardı yani..ağzım kapanmıyodu ama artı k daha rahat kapanıyo..damaklığı sabitleyiciyi sordum bazı hastalara takılırmış ama sana takılmayacak gerek yok dedi doktorum..sanırım tedaviye göre değişiyo
canım teşekkür ederim .... benim sadece şu öndeki iki dişim varya onlardan biri diğerine göre daha öndeydi ama o dişi araya almak için iki dişim çekildi onların kapanması uzun sürdü alt dişlerimde aynı zaten düzdü ... ya şu damaklık meselesi baya kafama takıldı bana sadece gece yatarken tak dedi bazı arkadaşlar gece gündüz kullanıyolarmış bak sanada hiç takılmayacakmış acaba dişin daha önceki sorununa göremi veriliyo anlamadım gitti ... sana hiç bişey yapılmayacak mı tedavi bittikten sonra yanlış mı anladım.. yoksa damaklık ve sabitleyici dışında başka bişey mi yapacak çünkü teller çıktıktan sonra dişlerinin sallandığını hissediyosun yani ben öyle hissettim sabitleyici falan kullanılmazsa bozulma olur gibime geliyo.. ben şuan gece yatarken damaklık taktığım halde acaba bozulma olurmu diye korkuyorum ....

wisegirl
6-07-10, 22:07
kbra38
ben erciyes üniversitesinden teee 2012 nin sonlarına doğru gün alabildim....inşallah 2000 tl den fazla olmaz fiyatı...bnm için ağrı görüntü hiç önemli değil.16 yaşındayım bu yaşıma kadar çarpık dişlerle dolaşmışım,1 sene tellerle dolşmışım çokmu guclubacismile inşallah taktırabilirim teli...
2012 ye sıra aldım demişsin,sigorta mı karşılayacak tedaviyi anlamadım..ayrıca o zamana 18 yaşın dolmuş olmuyor mu?eğer öyleyse yani her halükarda sen karşılayacaksan neden bekleyeceksin ki 2 yıl:uhm:

sweetim
7-07-10, 12:07
Kızlar iki gün önce doktor lastik verdi iki tane. Normal olarak ilk günler baskı yapıyor acı oluyor tamam da lastiğin biri diş etime çok baskı yaptı ve kanattı yara oldu. Doktoru aradım bir gün takma yara biraz iyleşsin ama sonraki günler tekrar takmak zorundasın dedi. Bu gün takmıyorum ama yarın takınca yine kanatacak yine yara olacak acicak napıcam korkuyorum.senağlama

sedna03
hazan24
canım teşekkür ederim .... benim sadece şu öndeki iki dişim varya onlardan biri diğerine göre daha öndeydi ama o dişi araya almak için iki dişim çekildi onların kapanması uzun sürdü alt dişlerimde aynı zaten düzdü ... ya şu damaklık meselesi baya kafama takıldı bana sadece gece yatarken tak dedi bazı arkadaşlar gece gündüz kullanıyolarmış bak sanada hiç takılmayacakmış acaba dişin daha önceki sorununa göremi veriliyo anlamadım gitti ... sana hiç bişey yapılmayacak mı tedavi bittikten sonra yanlış mı anladım.. yoksa damaklık ve sabitleyici dışında başka bişey mi yapacak çünkü teller çıktıktan sonra dişlerinin sallandığını hissediyosun yani ben öyle hissettim sabitleyici falan kullanılmazsa bozulma olur gibime geliyo.. ben şuan gece yatarken damaklık taktığım halde acaba bozulma olurmu diye korkuyorum ....
tatlım bana sadece damaklık takılacak dedi..yanlış anlamadıysam tabi..

sedna03
sweetim
Kızlar iki gün önce doktor lastik verdi iki tane. Normal olarak ilk günler baskı yapıyor acı oluyor tamam da lastiğin biri diş etime çok baskı yaptı ve kanattı yara oldu. Doktoru aradım bir gün takma yara biraz iyleşsin ama sonraki günler tekrar takmak zorundasın dedi. Bu gün takmıyorum ama yarın takınca yine kanatacak yine yara olacak acicak napıcam korkuyorum.senağlama
cnm alışır ya ilk günler olabilir..

hazan24
7-07-10, 15:07
sedna03
tatlım bana sadece damaklık takılacak dedi..yanlış anlamadıysam tabi..
anladım cnm ozaman benim kullandığım şeffaf damaklıktan verecek ilk zamanlar o damaklık çok zor geldi ama dün gece rahat uyudum sanırım teller gibi artık damaklığada alışmaya başladım ya sadece teller çıkınca sorun bitse bide damaklık çıktı başımıza ama napalım katlanıcaz inci gibi dişler için :)

sweetim
8-07-10, 12:07
sedna03
cnm alışır ya ilk günler olabilir..
Ama yara geçmedi takim mi yoksa yara iyileştekten sonra mı takim.

onewayticket
8-07-10, 12:07
hazan24
anladım cnm ozaman benim kullandığım şeffaf damaklıktan verecek ilk zamanlar o damaklık çok zor geldi ama dün gece rahat uyudum sanırım teller gibi artık damaklığada alışmaya başladım ya sadece teller çıkınca sorun bitse bide damaklık çıktı başımıza ama napalım katlanıcaz inci gibi dişler için :)
bu damalık nasıl bişey anlatır mısın? Rengi bozuluyor, çizilince kötü görünüyor diye duydum. tak çıkar zor oluyor mu? ne zaman çıkarıyosun sadece yemek yerken mi? damaklığı tamamen çıkardıktan sonra arkadan tel mi takıcak doktorun? kısacası ne biliyosan anlat bana :KK70:

kbra38
8-07-10, 15:07
wisegirl
2012 ye sıra aldım demişsin,sigorta mı karşılayacak tedaviyi anlamadım..ayrıca o zamana 18 yaşın dolmuş olmuyor mu?eğer öyleyse yani her halükarda sen karşılayacaksan neden bekleyeceksin ki 2 yıl:uhm:
ewt sigorta ödeyecek....çok doğru söylüyosunda bide ben anlatabilsem bizimkilere senağlama bide o zaman üniversitede telli telli dolaşmak zorunda kalırım....ikna etmeye daha çok çalışırım artıkkk:2:

sedna03
9-07-10, 11:07
sweetim
Ama yara geçmedi takim mi yoksa yara iyileştekten sonra mı takim.
bilemiyorum ki canım

hazan24
9-07-10, 15:07
onewayticket
bu damalık nasıl bişey anlatır mısın? Rengi bozuluyor, çizilince kötü görünüyor diye duydum. tak çıkar zor oluyor mu? ne zaman çıkarıyosun sadece yemek yerken mi? damaklığı tamamen çıkardıktan sonra arkadan tel mi takıcak doktorun? kısacası ne biliyosan anlat bana :KK70:
cnm bir önceki sayfada resmini koymuştum .. yok takıp çıkarması zor olmuyor .. ben sadece gece yatarken takıyorum sabahda çıkarıyorum günde 10 saat takmaya çalışıyorum .. 6 ay bu şekilde kulanıcam sonrasında arkadan tel gibi bişeyden bahsetmedi bende ne yapacağını bilmiyorum :)

iRem_
10-07-10, 11:07
hazan24, "güle güle" kullan canım dişlerini çok güzel olmuş gerçekten

küçük böcük, sanırım bu sitede benim dişlerimdeki sorunun en benzeri senin dişlerin benimde dişlerim aynı boyda degiller ya ön iki orta,yanlarındaki kücük,kopek dişlerim sivri digerleride aynı boyda aslında boylede güzel duruyor ama aynı boyutta olsaydı daha güzel durabilirdi tabiki..
bi seneden fazla bu sitedeyim ve sende bu konuyla sürekli ilgilenenlerdensin gordugum kadarıyla 2,5 yıldır tel takıyomussun peki damagın ne zaman yarıldı? ben 11 aydır takıyorum üstlerden bi disim yukarıdaydı o tedaviye basladıgım 2. haftasında hemen indi digeride yandı o da düzeldi sayılır benimde en büyük sorunum veyatta tek sorunum gömük dişim 7 ay önce damagım yarıldı ama diş 5 ayda gelişme gösterdi son 2 aydırda dişimin yarısı cıktı :) cıkması biraz yavas ilerlesede duzeldigini farkedebiliyorum cünkü ilk cıktıgında basımı kaldırarak aynaya bakıyordum yinede zorlanıyordum simdiyse rahat rahat gorunuyor :) bi sorum daha olacak damagım yarıldıgında ortodontistimde ordaydı o da tel falan bagladı biseyler yaptı icinede braket takılıyor diye duydum ama braket nasıl cıkabilir ki :S sana nasıl yaptılar dişin tamamen cıktıgı zaman mı braket taktılar onu acıklarsan sevinirim..

esmercadii
12-07-10, 13:07
hazan24 ben niye göremiyorum dişlerini, çok merak ettim yaaa, bende de alt üst tel var ne zaman düzelecek çok sıkıldım mafoldumben

hazan24
12-07-10, 13:07
hazan24

kızlar tellerimin çıkmış hali merak eden arkadaşlar vardır diye ekleyeyim dedim çünkü bende telleri yeni çıkan arkadaşların resimlerini beklerdim hemen merak ederdim :))) rahat görebilesiniz diye ağzımı baya açtım :))

esmercadii .... cnm önceki sayfalarda kaldığı için görememişsin :) umarım seninkilerde en kısa zamanda düzelir..

susu_
12-07-10, 14:07
bu ay doktorun dedıgı lastıklerı takmadım 1ayım boşa gittiiimafoldumbenama takamıyorum iştee
dişide çektırmıcemm

wisegirl
12-07-10, 20:07
kızlar bnm de üste braketler takıldı sonunda..bişey sormak istiyorum.tam damağımda şeffaf bi plastik var böyle yanlardan telle bantlara bağlı..sizlerde de var mı böyle birşey??hadi rahatsızlığını geçtim de konuşmamı etkiliyor..:çok üzgünüm:

KucukBocuk
13-07-10, 06:07
susu_
bu ay doktorun dedıgı lastıklerı takmadım 1ayım boşa gittiiimafoldumbenama takamıyorum iştee
dişide çektırmıcemm
ama tedavini geciktirirsin... daha sonra da pişman olma ihtimalin çok fazla...
ben de zamanında takıp çıkarabildiğim apereyi gerektiği kadar takmadığım için azı dişim içeri döndü... şimdi bundan kaynaklanan problemleri çözmeye çalışıyoruz...

bu tedavide her adım bir sonrakini etkiliyor... o yüzden bence doktorunla görüş ve ne gerekiyorsa yap... zor oluyor bazen ama sonuçta yapmamız da gerekiyor... :sm_confused:

onewayticket
13-07-10, 09:07
wisegirl
kızlar bnm de üste braketler takıldı sonunda..bişey sormak istiyorum.tam damağımda şeffaf bi plastik var böyle yanlardan telle bantlara bağlı..sizlerde de var mı böyle birşey??hadi rahatsızlığını geçtim de konuşmamı etkiliyor..:çok üzgünüm:
tatlım, sanırım o parça azı dişlerinden içerde olanları dışa doğru çıkarmak için kullanılıyor. bana da yapılacaktı ben vazgeçmiştim.

wisegirl
14-07-10, 22:07
onewayticket
tatlım, sanırım o parça azı dişlerinden içerde olanları dışa doğru çıkarmak için kullanılıyor. bana da yapılacaktı ben vazgeçmiştim.
neden vazgeçtin?bana doktorum sormadı zaten direk taktı,açıkcası ben de olması gereken birşey diye düşünüp sormadım ama konuşmada problem yaratınca cnm sıkılmaya başladı..şimdi aynada şöyle bi baktım da azı dişlerim normal görünüyor aslında..:)))

KucukBocuk
15-07-10, 06:07
ben de dün kontrole gittim... dışarıda kalmış alt ön dişlerimin arasını hafifçe keserek yer açmaya karar verdi... aslında sağ taraftaki yirmilik dişimi de çekebilir ; film çekti zorda kalırsak onu da çekeriz dedi...

bilemiyorum dişlerim çok da iri değil kesmesek mi dedim ama çok az keseceğiz dedi... mollemek sanırım tedavinin adını... hatta elimdeki malzemeler kalın gelir daha incelerinden getirtelim dedi... her zaman ki gibi malzeme için bekleyeceğiz ; bugün arayacağım şansıma belki de ayaralayabilecek ya da haftaya kalacak...

güya köşeli tel takacaktık ama ondan da vazgeçti... bilemiyorum nereye kadar gideceğiz... ben tünelin ucunu göremiyorum artık...

var mı molleme işlemi yapılan?

onewayticket
15-07-10, 10:07
wisegirl
neden vazgeçtin?bana doktorum sormadı zaten direk taktı,açıkcası ben de olması gereken birşey diye düşünüp sormadım ama konuşmada problem yaratınca cnm sıkılmaya başladı..şimdi aynada şöyle bi baktım da azı dişlerim normal görünüyor aslında..:)))
O aparatı doktorun bana takacak olmasının sebebi, sağ taraftaki azı dişlerimden alt çenemdeki dişlerin üst çenemdeki dişlerin dışından kapanıyor olmasıydı. Görüntü ya da çiğneme açısından bana bi rahatsızlık vermedigini düşündügüm için doktora ben teklif götürdüm, bunu iptal etsek olur mu diye, o da olur tabii, siz bilirsiniz dedi ve vazgeçtik. Ben öndeki dişlerim için istiyordum tel tedavisini. Bir de sanırım azı dişlerin hareket ettirilmesi daha sancılı bi süreç olur diye de düşünmüştüm. Çünkü o azı dişlerinin kökleri üç kök şeklinde. Kısacası gerek duymadım. Azı dişime takılan bandın içerisindeki tutucu kıskaçları da iptal ettik bu sebeple ama hala rahatsız ediyor dilimi ara ara.

YildizlarVeGece
15-07-10, 19:07
küçük böcük
ben de dün kontrole gittim... dışarıda kalmış alt ön dişlerimin arasını hafifçe keserek yer açmaya karar verdi... aslında sağ taraftaki yirmilik dişimi de çekebilir ; film çekti zorda kalırsak onu da çekeriz dedi...

bilemiyorum dişlerim çok da iri değil kesmesek mi dedim ama çok az keseceğiz dedi... mollemek sanırım tedavinin adını... hatta elimdeki malzemeler kalın gelir daha incelerinden getirtelim dedi... her zaman ki gibi malzeme için bekleyeceğiz ; bugün arayacağım şansıma belki de ayaralayabilecek ya da haftaya kalacak...

güya köşeli tel takacaktık ama ondan da vazgeçti... bilemiyorum nereye kadar gideceğiz... ben tünelin ucunu göremiyorum artık...

var mı molleme işlemi yapılan?
Sen birara internetten doktorlara soru sormuştun ne cvp geldi sorularına merak ettim.Bence yirmilik diş yer açmak için pek etki etmiyor dişi geriye cekmek için daha arkadan lastikle çekiyorlar sanki ee yirmilikten daha arkada diş olmadığına gore.İyi araştır eğer oyle bir ihtimal varsa dişleri keseceğine yirmilikleri ceksin daha iyi gerçi içimden bir ses yirmiliği cekmesi daha uzatır tedaviyi diyor.Buarada eskiden resim eklemiştin şu kesim olayı için tekrar bakıcaktım bulamadım.En yakın zmnda inş. ilerlediğini gorup rhaatlarsın.

fmcl
15-07-10, 21:07
kbra38
ewt sigorta ödeyecek....çok doğru söylüyosunda bide ben anlatabilsem bizimkilere senağlama bide o zaman üniversitede telli telli dolaşmak zorunda kalırım....ikna etmeye daha çok çalışırım artıkkk:2:

tatlım bende erciyes ünv. diş hekimliği fak. tedavi oluyorum şimdi yaşım 22 bayanssulusmile öğrenci olduğum için ve babam emekli olmadığı için ücreti sigorta karşılıyor. yani sende 2 sene sonra bu şartları sağlarsan bir sorun olmaz takma kafana kaydirigubbakcemile5

KucukBocuk
19-07-10, 09:07
YildizlarVeGece
Sen birara internetten doktorlara soru sormuştun ne cvp geldi sorularına merak ettim.Bence yirmilik diş yer açmak için pek etki etmiyor dişi geriye cekmek için daha arkadan lastikle çekiyorlar sanki ee yirmilikten daha arkada diş olmadığına gore.İyi araştır eğer oyle bir ihtimal varsa dişleri keseceğine yirmilikleri ceksin daha iyi gerçi içimden bir ses yirmiliği cekmesi daha uzatır tedaviyi diyor.Buarada eskiden resim eklemiştin şu kesim olayı için tekrar bakıcaktım bulamadım.En yakın zmnda inş. ilerlediğini gorup rhaatlarsın.
film görmek istediler canım... ama film yoktu ben de gönderemedim... yani bir sonuç alamadım... valla tedaviyi uzatacak herşeye karşıyım... hepimiz bir an önce kurtulalım istiyorum ben de... :sinifsinif:

onewayticket
20-07-10, 09:07
Herkese kolay gelsin. Dün 4. randevuma gittim. 4 ay bitti artık. köpek dişlerimi geri çekmeye başladık, lastik taktı köpek-azı-azı şeklinde üç dişi de tutuyor. Ama ciddi bi kuvvet var, ilk kez bu kadar ağrı çekiyorum. Hatta dün ilk kez bu yüzden ilaç aldım. 0.14 lük telden sonra 0.18 lik tele geçtik. onun da baya bi etkisi var bütün dişlerim çok hassas, fırçalamak bile çok zor.
Bi de güzel haber aldım dün, dişlerin ilerlemesi iyiymiş, 1,5 senede bitecek sanırım 1,5 2 sene diye başmaıştık. sevindim umarım öyle olur. O zaman nerdeyse çeyreği gitti :)

duyguygt
20-07-10, 10:07
nerde ki doktora gidiyorsun tatlım gelişmeler için sevindim adına :)

KucukBocuk
20-07-10, 13:07
dün dişlerime mölleme işlemi yapıldı... yani diş aralarımı açmak üzere dişlerimin enini daralttı diyebilirim... yani dişlerim kesildiler... şimdi alt dişlerim aralıklı... o aralıklar kapanınca dışarı çıkan dişlerimin içeri girmesini sağlayacağız...acaba ne kadar sürecek çok merak eidyorum... bugün akşam tekrar kontrole gideceğim...

umarım kimsenin tedavisi benim kadar uzun ve sıkıcı olmaz ...

KucukBocuk
onewayticket
Herkese kolay gelsin. Dün 4. randevuma gittim. 4 ay bitti artık. köpek dişlerimi geri çekmeye başladık, lastik taktı köpek-azı-azı şeklinde üç dişi de tutuyor. Ama ciddi bi kuvvet var, ilk kez bu kadar ağrı çekiyorum. Hatta dün ilk kez bu yüzden ilaç aldım. 0.14 lük telden sonra 0.18 lik tele geçtik. onun da baya bi etkisi var bütün dişlerim çok hassas, fırçalamak bile çok zor.
Bi de güzel haber aldım dün, dişlerin ilerlemesi iyiymiş, 1,5 senede bitecek sanırım 1,5 2 sene diye başmaıştık. sevindim umarım öyle olur. O zaman nerdeyse çeyreği gitti :)
valla güzel bir habermiş...

dişlerinin ağrısı 2 güne kalmaz geçer canım... merak etme...

KucukBocuk
YildizlarVeGece
sen ne durumdasın canım?