erkek tarafı geline kaç altın yapar?

Pelin
23-11-07, 08:11
:teselli:arkadaslar ben nısanlıyım duğunume az kaldı sımdı sunu öğrenmek ıstıyorum erkek tarafı geline kac bılezık yapar adetlere göre 5 blezık bır takı setı alıyormus doğrumudur?yazarsanız sevınırım

EU1
ezocum her yerin adeti farklıdır.
erkek tarafının durumuda önemli tabiikide.
ben trakyalıyım,bizde takı nişanda takılır erkek tarafı gücü yettiğince nekadar takmak istiyosa takar.
bana 5 tane bilezik taktı,bir gerdanlık seti birde saat..
bizde düğünde takmaz mesela damat.
ama ailesi hediye olarak takar bilezik yine.

Çöpçü
bu devirde bulmuşsun kocayı altını ne yapacan kııııııııııııııııııııııııızz

Yeliz
canım herkesin maddi durumu neye el veriyorsa ona göre takar..bunun belli bir sayısı yok. sana 10 takarlar bana 5 yani anlatabildimmi.

Pelin
sibel1970
sende haklısın adam gıbı adam bulduk bana kalsa ben bısı demem ama annem ıste ılla söle olsun ılla böle olsun su nısanlılık devrı ne zor donem herkes herseye karısıyor:mymeka:allahtan sevgimiz çok buyuk çok sevıyorum askımıı bırde annesıne cok duskun olmasa hala ana kuzusu olmasa daha cok sevıceğimde:eek:klava:

Eyylül
bu kadar önemlimi:kahve:
ben hiç merak etmemiştim şakkıdı
bu tarz şeyleri hiç önemsemiyorum açıkçası:1closedeyes:

gülgüzeli80
arkadaşların dediği gibi herkesin adetleri maddi durumu farklı mesela benimkiler bana 3 bilezik bir set bir saat taktı.ama bizim burda 5-10 bilezikten aşağı takmazlar ben ucuza gittim anlıyacağın.bazende düşünce giriyor devreye.kimisi durumu olmadığı halde enaz 5 tane takıyor

Pelin
23-11-07, 09:11
gülgüzeli80
arkadaşların dediği gibi herkesin adetleri maddi durumu farklı mesela benimkiler bana 3 bilezik bir set bir saat taktı.ama bizim burda 5-10 bilezikten aşağı takmazlar ben ucuza gittim anlıyacağın.bazende düşünce giriyor devreye.kimisi durumu olmadığı halde enaz 5 tane takıyor
bende ondan bahsedıyorum banada 3 blezik bır takı setı yapıyorlar banada ucuza gıdıyorsun dıyorlar:çok üzgünüm:eek:lsun ama ben nısanlımı cok sevdığım ıcın ses çıkarmadım ve kendı annemede tamam 5tane yapıyorlar dedım dusunun yanı annem asla kabul etmıyor cunkı ama bız bırbırımızı cok sevıyoruz ama 5ten aşağı kız gitmıyormustatlicadiarzu

Eyylül
ezoönder
bende ondan bahsedıyorum banada 3 blezik bır takı setı yapıyorlar banada ucuza gıdıyorsun dıyorlar:çok üzgünüm:eek:lsun ama ben nısanlımı cok sevdığım ıcın ses çıkarmadım ve kendı annemede tamam 5tane yapıyorlar dedım dusunun yanı annem asla kabul etmıyor cunkı ama bız bırbırımızı cok sevıyoruz ama 5ten aşağı kız gitmıyormustatlicadiarzu
ailelerin böyle şeylere karışması çok yanlış:1closedeyes:

DearesT
bence anneni bu işlerden uzak tutmaya çalış çünkü karışma eğilimliyse ne olursa olsun çok memnun olmayacaktır...bu da sorun yaratacaktır...

BolSekerli
Canım bunun nasıl belli bir rakamı olabilir ki... Her anne ve baba (eğer problemli değilse) evlatlarına en iyisini sunmayı ister ama herkesin maddi konumu bellidir... Bence bunun sayısının olması bile ilginç... Herkesin gönlünden ne geçerse onu yapar...

aşina
23-11-07, 10:11
hayatım sizin huzurunuz, keyfiniz yerinde olsun da 2-3 altın ha az ha fazla hiç mühim değil, herşey olur zamanla, keyfini çıkarın cicim aylarının...

EU1
ezo, heryerin farklı adeti var ama sen isteyebildiğin kadarını iste. düğünden sonra pek bişi görmüyosunda, pişman olma sonra..

Mahbile
Gönlün hoş ,yuvan mutlu olsun
gerisinin bi fazla bi eksik ne önemi var canım şakkıdı

kronick
valla kızlar eğer eşinizin ve ailesinin durumu varsa hiçte öyle ucuza gitmeyin derim bende...bunun sevgiyi ölçmekle alakası yok ama...madem sizi alıyor,her anlamda biraz zorlansınsengözlerimebaksanabyarın bi gün size "zaten çok meraklıydın bana bedavaya geldin bee" diyemesin:1closedeyes:
bana eşimin ailesi 10 tane burma taktı.1 tanede set.ıvır zıvırlarda vardı.saat aldırmadım be mesela.takmıyorum o tip saatler çünkü...

BenAskMelegi
bu konuda bende çok sorun yaşadım aielm ve ben böle konulara takılmadık ne takarsanız sizin şerfinize dedi babam onalrda hemen diğer geline ne taktıysak bunuda onu takıcaz dediler ama ona ne taktığını sölemediler neyse sadete geleyim kaynanam kendi fikrine göre gitmiş almış bilezikleri beni kuyumcuya soktu sadece set beğen dedi sonra düğün günüde 2tane bilezik taktı 4 takıcam demişti ertesi gün nikahta bi 2tane daha taktı ama herkeste onalrı ayıpladı bende de böle şeylerin önemi yoktur ama bazen aileler müdahale ederler bende bütün takılarıımı erkek tarafına vermedim bende kaldı busefer onalr problem çıakrdılar sorunlu bitakı merasimiydi bizimkisi

SENACE
BENDE ÇOK MANTIKSIZ BULUYORUM BU TiP KONULARI.

NE OLACAK YANİ ANNEN 5 İSTESE 10 İSTESE... ( Onlarda alsa )
DÜĞÜNE KADAR MI SİZİN DOSTLUĞUNUZ MUHABBETİNİZ.
HERŞEYDEN ÖNEMLİSİ SİZİN AĞIZ TADINIZ.
KIZIN AİLESİ ÇOK KARŞINCA, KARŞI TARAFI ÇOK ZORLAYINCA...
ERKEĞİN AİLESİDE SIKIYOR SIKIYOR. DÜĞÜNDEN SONRA GEÇİRİYOR DİŞİNİ KIZA....
YAZIK DEĞİLMİ 3-5 BİLEZİK İÇİN HUZURU BOZMAYA...
BÖYLE OLMUYOR DEMEYİN SAKIN...
ÇOK ÖRNEĞİNİ GÖRDÜM BEN BUNUN.
MOBİLYA ALINIRKEN BİLE KIZ AİLESİ KARIŞIR. ( Onlara ne oluyorsa )

BU KONU UZAAAAR GiDER...

ALLAHTAN BENİM AİLEM BENİ, BU TİP KONULARLA ÜZMEDİLERDE, KÜÇÜKTE DÜŞÜRMEDİLER...

İNŞALLAH EVLENDİĞİNDE ÇOK HUZURLU BİR YUVAN OLUR...

Japon KIZ
23-11-07, 11:11
Arkadaşlarıma katılıyorum herkes durumunun el verdiğince yapıyor neticede kendi şerefleri. Bana eşimin ailesi 22 tane bilezik ve set takımı yaptılar:dance: eşim tek cocuk olduğu içinsenağlama hiç yapılmasaydı da sorun etmezdim ama önemli olan evimin huzuru :nazar:

EU1
bana kalınlardan 14 bilezik birde gerdanlık seti taktılar. hediyeler hariç sadece kaynananın yaptığı bilezik 14 tü. şimdi eşimle problemlerimiz var, altınımız bileziğimiz çok ama mutluluk yok ne işe yaradı?? annenin karışması hiç hoş değil, gelecekte çok başına kakarlar, yüzüne vururlar...

AYN
azem
Gönlün hoş ,yuvan mutlu olsun
gerisinin bi fazla bi eksik ne önemi var canım şakkıdı
işte makbile verilmesi gereken cevabı vermiş,katılıyorum sana canım,
ha bu arada bana takmadılar mı taktılar ama gönüllerinden ne koptuysa.
Babama sordular ne takalım ne istiyosunuz die,babişimde,siz ne istiyosanız onu takın dedi.
kro gibi yok onu isterim yok bu da olsun demedim,ne de olsa kibar bi gelinim:sm_cool:

Krdi
23-11-07, 12:11
Şimdi arkadaşlar tecrübelerime dayanarak sölüyorum ki;

Adet neyse yapılmalıdır ben de 'Mühim olan anlaşmaktır. Sayının ne önemi var' diyenlerdendim ama öyle olmuyor.
Çok takıldığında elbette problem diil ama azlığı üzerine herkes fikir birliği ediyorsa sizin de huzurunuz kaçar. Bir ömür içinizde yanayan kara olarak kalabilü.
Konuşmak her daim iyidir sonrasında 'Aaa keşke söyleseydiniz yapardık' durumunu ortadan kaldırır.

Bunun kesinlikle sevgi ile ilgisi yok. Erkek tarafının durumu iyiyse herzaman oğlumuza en iyisini yapalım diye düşünmeyebilirler. Hatta yapmayabilirler herkes 'yav bu bizim onurumuz bol bol yapalım' mantığı ile bakmaz. o yüzden bazen kız tarafının, kızın eşinden istemesi bence garip değildir, kızın durumunu değiştirmez, değersiz yapmaz (ki zamanında istememiş biri olarak)

Bir de altın deyip geçmeyin çoğumuz düğündeki takılarla ev, araba v.s alıyoruz.

Ve son olarak kız çalışmıyorsa bi sosyal güvencesi yoksa o altınlar onun bir nevi mihiridir, hakkıdır verilmelidir. Kızın içinde ukde bırakılmamalıdır nokta:kahve:

mavrulam
bence ne kadar yapacağının falan önemi yok yani bunun konuşulup yok ben bu kadar istiyorum olmaz ben bu kadar takabilirim gibi şeylerin denmesi çok yanlış ne kadar yaparlarsa yapsınlar onlar bilir. öneli olan araların güzel olması

tatlicadiarzu
sibel1970
Katılmamak elde değil:roflol::roflol:

durukız
23-11-07, 14:11
Aman taktıklarına ne bakıyon sen ne kadar takarlarsa taksınlar sonra geri alıyolar nasılsa.

deniz_gunes
ezoönder
:teselli:arkadaslar ben nısanlıyım duğunume az kaldı sımdı sunu öğrenmek ıstıyorum erkek tarafı geline kac bılezık yapar adetlere göre 5 blezık bır takı setı alıyormus doğrumudur?yazarsanız sevınırım

Ah canım:teselli: Bunu bize değil kayınvalidene sorsana ya da nişanlına falan.. :teselli:KK43:kayınvalideye sorulmaz tabii sor dediğime bakma sen lafın gelişi)

Biz ne desek boş, sonuçta onlar maddi durumlarına göre ya da kendi göreneklerine göre takı takacaklar sanaŞeniz

Mutluklar dilerim sanaŞeniz

deniz_gunes
kronick
valla kızlar eğer eşinizin ve ailesinin durumu varsa hiçte öyle ucuza gitmeyin derim bende...bunun sevgiyi ölçmekle alakası yok ama...madem sizi alıyor,her anlamda biraz zorlansınsengözlerimebaksanabyarın bi gün size "zaten çok meraklıydın bana bedavaya geldin bee" diyemesin:1closedeyes:
bana eşimin ailesi 10 tane burma taktı.1 tanede set.ıvır zıvırlarda vardı.saat aldırmadım be mesela.takmıyorum o tip saatler çünkü...

Sevgili Kro cum,

Doğru diyorsun da, maddi durumu olan ve görgülü_cömert olan aileler zaten bilirler bu tarz şeyleri..10 tane burma bilezik takmaz da ,bir pırlanta set takar olay biter:1closedeyes:

Ama bunu açıkca söylemek nasıl olur bilemem yani ben ucuza gitmem,şunu şunu isterim mi desinler...CADIARZU Pek doğru gelmiyor bana ama tercih yapma olayında tabii ki zevke göre istek belirtilebilir.Şeniz

Pelin
23-11-07, 15:11
deniz_güneş
Ah canım:teselli: Bunu bize değil kayınvalidene sorsana ya da nişanlına falan.. :teselli:KK43:kayınvalideye sorulmaz tabii sor dediğime bakma sen lafın gelişi)

Biz ne desek boş, sonuçta onlar maddi durumlarına göre ya da kendi göreneklerine göre takı takacaklar sanaŞeniz

Mutluklar dilerim sanaŞeniz
tesekkur ederım canım sordum nısanlım 3dedı bırde takı setı cok onem vermıyorum ya ben nısanlımı cok sevıyorumyerimsenibenobenım dunyamm
bır tanecık askımm yaa cok ozledım askımıÇok üzgünüm çoook bır once evlensekte kavussam kocama

BEYAZ MELEK
Bence Bunu Onlara Birak.senin Söylemenle Takacaklarsa Hiç Takmasin Daha Iyi.gelinlerine Neyi Yakiştiriyorsa Birak Onu Taksinlar.bak Sana Gerçek Bir Olay Anlatayim Canim.çok Saygin Bir Aile Kiz Istemeye Gider.bi Bakarlar Kiz Evi Avda Yok Onu Isteriz Bunu Isteriz Diye.peki Der Kayinpeder Ne Derseniz Tamam.ben Zaten Kizima Istediği Herşeyi Alirim Demiş.kizin Anasi Tutturmuş Sayi Koyun Diye.kayinpederde Buyrun Siz Söyleyin Kaç Tane Isterseniz Yaparim Demiş.kadin 6 Tane Bilezik Demiş.kayinpederde Peki O Zaman Biz Gelin Kizimiza 10 Tane Bilezik Yapmayi Uygun Görmüştük Ama Madem Siz 6 Tane Istiyorsunuz Tamam 6 Tane Bilezik O Zaman Sayi Kondu Demiş........................................................işte Canim Umarim Gereken Mesaji Almişindir

adaylaarda
bencede sayının ne önemi var para pul evliliği yürütmüyor.çok şey taksınlar diye konuşup şimdiden ailen ve kendin için kötğ bir intiba bırakmaya değmez.bırak gönüllerinden ne koparsa onları yapsınlar.onlara sayı veripte sonradan altınları senden alsalar veya borçlarını ödetseler dahamı iyi olur.önemli olan huzur

mazbut
23-11-07, 17:11
sen nişanlını seviyorsan takının önemi yok. önemli olan huzur mutluluk. ben takı konusu açılınca; bu senin kendine yapacağın yatırımdır dedim. ne kadar isterseniz o kadar takın dedim. 6 tane bilezik taktılar düğünde 1 tane daha taktılar.bir de set.ayrıca düğünde takılan altın ve paralarda bizde kaldı aileler almadı. düğün öncesi takıdan yada başka şeylerden sorunlar çıkarsa bu senin evliliğini de çok etkiler.umarım nişanlılığında düğününde sorunsuz biter ve mutlu bir yuva kurarsın. bence ailenede bunu açıkla takı konusunda sert bir tavır almasınlar. zaten nişanlın maddi olanaklarına göre takar takacağını.
a.s.a.s.

aşina
durukız
Aman taktıklarına ne bakıyon sen ne kadar takarlarsa taksınlar sonra geri alıyolar nasılsa.
aaaa öğle bir şey olursa hayatta vermem...O ne öğle oyuncak gibi önce tak sonra al, ne anladık bu işten...

hüzün_yılı
aılenın durumuna bakıyo esımın aılesının durumu olmadıgı ıçın 4 tane adana burması bılezık yapıyolardı ama annem 10 tane ıstedı aılesı 4 tane esımde 6 tane yaptı toplam 10.ayrıca kaynım saat kolye ve yuzuklerımızı aldı.gerdanlık falanda takmadılar durumları olmadıgı ıçın. bide kayınvalıdem küpe aldı.aslıda kendı aılemızde bızı dusunuyor sorun ucuza gıtmek falan degıl ılerıde yapılanlarla bırsey sahıbı olmak bız araba aldık cok sukur ıyı kotu bızı ıdare edıyo nekadar çok takı o kadar ısımızı goruyo evlendıkten sonra...

SEN_KOLIK
bana 15 adana burmasi ve bir set takti esim bizim oralarda 10 taneden az takmazlar ama herkesin maddi gücüne bagli benim varda ne oluyor yillardir kasada bekliyor allah saglik mutluluk versin yoksa altin para pul bos seyler ben mutlu olayimda isterse hic takmasin

SEN_KOLIK
23-11-07, 18:11
zavalli annemin takilarinida dügünden sonra alacaklilar tek tek gelip toplamis megerse tanidiklardan borc almislar dügünden sonra gelinden alir iade ederiz demisler annem daha iki günlük gelinken ceyizine hediye verdikleri duvar yastiklarini bile götürmüsler eskiler hep böyle yaparmis millete gösteris olsun diy efazla görünsün diye milletten alip takarlarmis

EU1
23-11-07, 21:11
maddi duruma bağlı fikrine bende katılıyorum.Ama genelde 5 bilezik ve set takıyorlar.

SreCa
23-11-07, 21:11
gülsena nın dediği gibi bu biraz karsı tarafın maddi durumuna bağlı ama biz arnavutuz arnavutlarda kayınvalide nişanda set ve bilezik takar damatta artık ya künye ya bilezik ne istioysa ama kayıvalide set ve bir bilezil mutlaka takar kayınpeder bilezik taakr bide diğerleri elti görümce falan onlarda artık kendileri ne takmak isterlerxsee

Gamiş
24-11-07, 00:11
benim annemde bu tip şeylere önem verir ama ben önemsemem bende nişanlıyım ne takacaklar falan hiç bilmiyorum ama mühim değil bitanecik aşkımla hayırlısıyla yuvamızı kuralım önemli olan bu benim için gözüm altını falan görmüyor

SAYKAL
24-11-07, 00:11
canım boşver kaç altın yaptıklarını yapacaklarını
sonunda hepsini elinden alıyorlar zaten sana kalmıyor
genel konuşmayım ama bana öyle olduda
sen bunları düşünme mutlu olmana bak
inşallah çok mutlu olursunuz

BenimAdımKırmızı
24-11-07, 07:11
Beş takmış on takmış ne farkederki. Takma öyle her söyleneni kafana. Mutlumusun.Önemli olan da o.

Saruboceq
24-11-07, 12:11
bence de tatlım ailenin maddi durumuna bağlı...ben tek bir şey istedim o da alyansımın istediğim olmasıydı başka modele bakmadım kafamda vardı zaten..başka da ne ailem istedi ne de ben böyle bir şey dile getirdim.
nişanda pırlanta üçlü takım,tek taş ve sıra taş taktılar.düğünümde de taşlı set taktı kayınvalidem.kayınpeder 1000 dolar vermişti balayı paramızı.kayınlarım ve eltilerim de kelepçe ve bilezik tatktılar birde şık bir saat.hasır setimi halalar ve halamlarla tamamladık..babm da eşime nişan da saat takmıştı düğünde de kelepçe bileklik taktı.
ne altınlarımı elimden aldılar,ne de eşim setler taşlar ve bileklik kelepçeler haricindekileri bozdurucam bankaya koyucam dediğinde bişe dediler.para altın olduğunda ne huzur oluyor ne huzursuzluk.durumları varsa yapsınlar yoksa da hiç konuyu açma bence...yaptıklarıyla yetinmek en iyisi.

feraye55
24-11-07, 14:11
Evlendikten bi müddet sonra ev araba ..vs alma bahanesi ile elinden alınacak ve bir daha da geri verilmeyecekse kaç adet altın olduğunun bi önemi var mı?:uhm:

EU1
24-11-07, 16:11
kesinlikle Bildiğim Bişey Var Yaniliyorsam Söyleyin Erkek Tarafi Ne Takarsa Taksin Kendi şanlari şerefleri Oluyor Bunlar Yani Isterse Hiç Takmasin Kendilerini Alakadar Eder Bu

Ayrica Para Nedir Ki Altin Nedirkii önemli Olan Mutlu Olmak Değilmii

CHOSEN
25-11-07, 17:11
bana 4 dal bilezik 1 künye ve birde set taktılar.aman taksalar nolcak set hariç düğünde onların tarafından takılan herseyi verdim onlara.kendime 5 tane lira ayırmıstım düğünden onları bile verdim.boşverr benim kocam en pahalı pırlantalardan daha değerli.ama bana söz verdi borcumuz bitince benden aldıklarını hep geri ödeyecek :)

pink_girl
27-11-07, 12:11
benim kayınvalidem adettendir dedi 1 altın kemer 1 set 15 adana burması taktı durumları iyidir kendilerinin ama ben su olsun bu olsun diye diretmedim.annem ne takarsanıız sizin serefiniz demisti.) ondan mıdır bilmem cok agır taktılar

incisu
27-11-07, 12:11
Aa Ne Gerek Var Bunlara.beni Istemeye Geldiklerinde Kayinpederim Babama Sordu Sizin Adetler Nasil Bizden Yapmamizi Istediginiz Bişey Varmi Mesela Kac Bilezik Istersiniz Dedi.babamda; Ne Yaparsaniz Kendi şaniniza,kendi şerefinize Dedi.kayinpederimde O Sozunden Sonra Babama Tessekkur Etti.biz 6 Tane .... Gr. Bilezik,saat Ve Setini Yapariz Dedi.extralari Saymiyorum Arkadaslar.allah Razi Olsun Herseyimi En Kalitelisini En Guzelini Aldilar.ama Dedigim Gibi Bu Takilar Evi Mutlu Yuvayi Sicak Yapmiyor. Herseyin Basi Mutluluk,sağlik Bence.

XxDilekxX
6-12-07, 22:12
bence bunun belli bir kurali "adeti" yoktur.
Herkesin maddi durumuna bagli.
Bence altin istenmez, eger nisanlinin ailesi
ve kendisi kac tane "hediye" etmek isterlerse
ederler.
Ama dinimizde "mihir" diye bir olay vardir bildigim kadariyla

BAHARI BEKLİYORUM
7-12-07, 07:12
arkadaşlar kusura bakmayın ama ben katılmıyorum.diyorsinki şerefine ne takarsan adamlar hiç bişey takmıyor anlıyorsun ki adamlar görgüsüz.ben nişanlandımda bir bilezik dahi takmadılar aylar sonra bir tane alıp gelmiş eğer paran yoksa maddi gücün yoksa evlendirme canım oğlunu gelen geline yazık deilmi bir bilezik takmaktan acizsen evlendirme ben herşeyin yakışanı ile yapılması isterim takı takılmalı ise takılacak maddi durumun el vermiyorsa evlendirme mutlulukta olsun takıda olsun belki takı mutluluk vermiyor ama takısızlık mutsuzluk getiriyor.

Claries
canım sen yine şanslısın kızkardeşimin erkek arkadaşının ailesi ilk başta siz miktar vermeyin o bizim şerefimizdir gerekeni yapıcaz diyolardı şimdi iş ciddiye bindi nişan tarihi kararlaştırıldı müstakbel damat adayımız ne dese beğenirsiniz?mobilyaları peşin parayla alalım sana takılacak altınlarıda taksitle sonuçta taksit ödeyeceğiz nasılsa bu nasıl bir mantık ya halen kafam basmadı ha sanmayınki altın taksitlerinide damat öder damadın her ay 1 milyar ödemesi var sabit kredi borcu yani anlayacağın kardeşime kendi takacakları altının parasını ödetmeyi önerdiler bak yine aklıma geldi delirdim ya :KK43:(

BAHARI BEKLİYORUM
ay sizinkilerde adamı başka çıldırtır.inanın evlilik bu işlerin yüzünden başta yıpranıyor.ınanın ben eğer karşıdaki bir şeyleri eksik yapıyorsa o kişiye saygı duyamıyorum saygımı yitiriyorum senin kardeşinin durumuna üzüldüm

özo_35
7-12-07, 08:12
Herkesin maddi durumuna göre değişir bu. Genel bir rakam yok ortada. Aman zaten ne önemi de var ki. :dance: