TEST

Vajinal Siğil rahatsızlığı olan var mı? (Genital Siğiller,HPV, Human Papilloma virus)

sidelya79
21-04-09, 05:04
esmer125
aramıza yeni katılan kişiler olmuş hepinize çok geçmiş olsun arkadaşlar :teselli:
bugün ilk seansımı yaptırdım sonunda kaydirigubbakcemile3

denizcim sana bildiklerimi anlatayım tabiki diğer arkadaşlarımada:
bugün hem cildiye doktoruna hemde jinekoloğa gittim ben
jinekologlar siğillerden bir an önce kurtulunması için anestezi uygulayarak yakma işlemini tercih ediyolar..
cildeyelerde ise küçük olanlar için krioterapi tedavisi yani dondurma işlemi uygulanıyo yerimseniben büyük olanlarda yakma işlemi yapılıyo
ayrıca jinekologla tartıştık hastalığın bulaşma yolu konusunda. tek bulaşma yolu CİNSEL YOLLA DEĞİL!!! ağdacıdanda bulaşabileceği ihtimalini uzun bi düşünmeden sonra kabul ettirdim (bunda ağda maddesinin ortak kullanımı söz konusu tabiki)kötükedihüso sırnaşık şey
ve siğil yapan tip genelde kanser yapan tip olmuyomuş.. ama bu kanser yapan türüne sahip olmayacağımız anlamına gelmiyo !!!
ayrıca siğillerle hiçbir şekilde oynamamak mümkün olduğunca elimizle temas etmekten kaçınmak, suyla sık sık yıkamak ve wc.kağıdıyla sürtmeden sadece suyunu alıp kuru tutmak gerekiyo çünkü virüs olduğu için yayma ihtimalimiz var malesefki :çok üzgünüm:
kaşıntı yapıyo diye krem türü bişey kullanmayın sakın canlarım doktorum bana kullanmamamı söyledi aksi takdirde siğillerin yayılmasına olumlu bi etki yapıyomuş :1no2:
bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini söylememe gerek yoktur sanırım çünkü içerdeki bölgeye yayılabilirmiş:1shok:
ve mutlaka herkes bi jinekoloğa bekar yada evli durumu ne olursa olsun gitmeli diye düşünüyorum
bende enfeksiyon varmış ve tesadüfen jinekoloğa gidince öğrendim (allah razı olsun o doktordan çok ilgilendi benle.. ve randevum olmadığı halde beni muayene etti)
kanser yapan türü sahip olsak bile bunu şuan öğrendiğimiz için tedbirimizi erkenden alıcaz arkadaşlar
eğer hamilelik döneminde siğillerimiz varsa yada tekrardan o dönemde oluşursa sezeryanla doğum yapılıyomuş.. aksi takdirde bebeğe geçiyomuş virüs :1no2:
bu saatte aklıma gelenler bunlar oldu kızlar paylaşmak istedim sizlerle..
hepinizi öpüyorum.. sevgiler...
Hadi geçmiş olsun tatlım. İnşallah bir daha seansa gerek kalmaz canım :)) acil şifalar herkese a.s.

july1_4
21-04-09, 05:04
:
bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini söylememe gerek yoktur sanırım çünkü içerdeki bölgeye yayılabilirmiş:1shok:

canım peki evli olanlar nasıl cinsel ilişkiden kacınabilir.bu siğillerin kaybolması ayları alıyor.bekarlar için böyle birşey olmayabilir ama.evli kadınlar bu uzun sürede
nasıl cinsellikten uzak kalacaklar

zuzush
21-04-09, 07:04
zeynoata
gecikmeli cevap nedeniyle özür dilerim.eşimin siğil tedavisini dermatolog yani cilt doktoru yapıyor.ayrıca arkadaşlar jinekoloğa ısrarla nasıl bulaşır diye sordum cevap tek ve netti vücut sıvılarının birleşmesi ile yani cinsel yolla.
teşekkürler canım biz öncelikle ürologa gidicez bakalım... bu bulaşma konusunda da benim jinekologumun söylediği ağdacılardan uzak durun illa gidicem diyorsan yanında kendi spatulanı ağdanı ve bezini götür dedi umumi tuvaletlerden, havuz, havlu gibi eşyalardan da bulaşabilirmiş.

melek3453
21-04-09, 07:04
Siğiller Cinsel Yolla bulaşmaktadır...
HPV enfeksyonunun sonuçları ciddidir. HPV ile enfekte olmuş kadınlarda vulva ve serviks kanseri gibi genital kanserlerin riski artmıştır. Ancak sadece birkaç tipi (tip 16, 18, 31, 33, 35) kanser ile ilişkilidir. Bu tipler genellikle sessiz seyreden hastalığa sebep olurlar, genellikle belirti vermezler ve sadece smear testi ile ortaya çıkmaktadırlar.

Bu virüsten korunmak için ,
"Gardasil" isimli aşıyı olmak gerekir...
Tip 16,18,6,11 benzeri tiplere etkili ) bir aşı olup HPV tip 16,18,6,11’e benzer kanserleri ile lezyonları (kanser öncüsü lezyonların) haricinde dış genital bölgede bulunan siğilleri de önleyicidir.Hpv gardasil hpv aşısı doktorunuz veya bir aşı merkezi tarafından size kolaylıkla uygulanabilmektedir.

esmer125
21-04-09, 08:04
tşk ederim sidelyacım hepimize çok geçmiş olsun a.s.

july1_4
:

canım peki evli olanlar nasıl cinsel ilişkiden kacınabilir.bu siğillerin kaybolması ayları alıyor.bekarlar için böyle birşey olmayabilir ama.evli kadınlar bu uzun sürede
nasıl cinsellikten uzak kalacaklar
jinekolog bana kendilerinin ameliyathane ortamında tek seferde bütün siğilleri yaktıklarını söyledi genel anestezi yaparak bütün siğilleri yakıyolarmış ama bi anda hepsini yaktıkları için ağrın olabiliyomuş ( bu durum evli kişiler için daha mantıklı ama bekar olanlar uzun süre tedaviyle kurtulmayı daha kolay yapabilirler tabiki )
tedavi seçimi siğillerin boyutuna bağlı olduğu kadar bizlerinde genel durumuna ve isteğine bağlı yerimseniben
ayrıca eşlerin mutlaka test yaptırması gerekiyo.. eğer eşinizde HPV virüsü varsa tkrar size bulaşıp tedaviyi başarısız kılacaktır
bunuda eşleriniz üroloji doktoruna giderek test yaptırınca öğrenebilirsiniz a.s
ve bu dönemde cinsellik hala aktif ise koruyuculuğu tam olmasa bile kondom kullanılması gerekiyomuş
sıvılarlada geçebiliyo çünkü CADIARZU
bu hastalığın piri oldum sanırım artık kaydirigubbakcemile3

melek3453
21-04-09, 08:04
esmer125
tşk ederim sidelyacım hepimize çok geçmiş olsun a.s.

jinekolog bana kendilerinin ameliyathane ortamında tek seferde bütün siğilleri yaktıklarını söyledi genel anestezi yaparak bütün siğilleri yakıyolarmış ama bi anda hepsini yaktıkları için ağrın olabiliyomuş ( bu durum evli kişiler için daha mantıklı ama bekar olanlar uzun süre tedaviyle kurtulmayı daha kolay yapabilirler tabiki )
tedavi seçimi siğillerin boyutuna bağlı olduğu kadar bizlerinde genel durumuna ve isteğine bağlı yerimseniben
ayrıca eşlerin mutlaka test yaptırması gerekiyo.. eğer eşinizde HPV virüsü varsa tkrar size bulaşıp tedaviyi başarısız kılacaktır
bunuda eşleriniz üroloji doktoruna giderek test yaptırınca öğrenebilirsiniz a.s
ve bu dönemde cinsellik hala aktif ise koruyuculuğu tam olmasa bile kondom kullanılması gerekiyomuş
sıvılarlada geçebiliyo çünkü CADIARZU
bu hastalığın piri oldum sanırım artık kaydirigubbakcemile3

siğillerin en güvenli yok etmenin yolu Yaktırmak canım...
Anestezi yapıyorlar ve hiçbir şey hissetmiyorsunuz emin olun...
Siğillerin tekrar oluşumu hakkında doktorum bana ; siğiller sinsi olabilmekte bazen kuluçka dönemi uzun sürebilmektedir.Şimdi hepsi yakılarak geçer fakat sonrasında oluşmakta olan siğiller vardır ve sürekli varolacağını düşündürür..dedi.
Ben de arayı uzatmadan gidip kontrol ettiriyorum.
Smear Testi yaptırıyorum.
Şimdi 2 tane siğil e benzer şeyler gördüm ,o kadar da minik ki inanamassınız...anca yakılır yani...vajina girişine yakın yerde.
C.tesi doktoruma gidip göstericem ve yaktırıcam.
Krem kullanmadım hiç önermiyorum da.
Siğillerin tekrarlamasına sebep bazen de, genital bölgenin jiletle temizlenmesi olabiliyor ...
eğer siğiller tedavi edildiyse bir süre dokunun kendini toparlaması gerektiğinden ,hiçbir işlem yapılmaması lazım.(2 hafta gibi bir süre en az)
bir de bitkisel yolla desteklemek lazım tabi tedaviyi
mesela ben;
ekinezya çayı içiyorum çünkü bağışıklık konusunda çok işe yarıyor...
bunun yanında da bir çok faydası da var tabi;

Akyuvarların üretimini ve aktivitesini destekliyor,
-Hastalığa neden olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırıyor,
-Alerjik reaksiyonları önlüyor,
-Üst solunum yolları enfeksiyonlarını tedavi ediyor,
-Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı direnci artırıyor,
-Gargara gibi kullanıldığında ağız yaralarını iyileştiriyor,
-Romatizma ve artrit vakalarında uygulanan tedaviye destek veriyor.

İnşallah bütün siğillerden kurtulucaz :)
Ben 1 yıldır mücadele veriyorum ve siğillerden korkmuyorum.
Sizde motive edin kendinizi , başarıcaz kızlar :)​

a.sa.sa.sa.s

denzkaya
21-04-09, 10:04
teşekkür ederim esmer.çok araştırdm ama aklımda hala sorular var.doktor bana da sordu ağdacıya gidiyomusun diye.bencede uzak durun lütfen.çok önemli sağlık için. yayılırsa cuma gidip yaktırmayı düşünüyorum.benim doktorum fazla önemsemedi açıkçası istersen yakarız dedi.yayılmadı da şimdilik ama her ihtimale karşı regl olmadan yaktırmam daha iyi olcak sanırım.bana ne kork ne de korkma dedi.smear 2 hafta daha bekleyecek.inşallah iyi çıkar.herkese geçmiiş olsun.

sidelya79
21-04-09, 11:04
Arkadaşlar evet kesinlikle jiletle temizlik yapmayın. Jilet bitti artık. Doktorumda bana söyledi sakın dedi. Jiletin sürtünmesiyle virüs taşınıyor başka yerlere dedi. Bırak büyüsün biraz, sonra cerrahi eldivenle çekersin dedi. Jilet mi bir daha mı aman. Benim siğilciklerim dondurulduktan beri 12 gün geçti. Dondurulan yerlerin biraz yarası kaldı sadece. Yeni siğillerde çıkmadı çok şükür. 30 nisanda kontrolüm var bakalım. Aman arkadaşlar jiletle temizlenmekten kaçının. Moralli olun. Geçecek hepsi Allahın izniyle. Öptüm sizleriii kocaman a.s.

melanie12
21-04-09, 11:04
evet bana da cinsel yolla bulaştı..erkek arkadaşımdan sadece sürtünme oldu..ertesi günü sivilceler çıkmıştı orda..bastırınca nasıl da acıyordu..korktum utandım doktora gitmedim..kendiliğinden geçti..sonra kabartılar halinde yine çıktı..tabi yanlış tedaviden ilerledi..bu hale geldi..şimdi o arkadaşımdan nefret ediyorum..erkeklerden bulaşıyor kızlar ve çoğu da hijyene önem vermiyor..önlerine gelen kadınla birlikte oluyorlar.yabancı, türk .biz hijyene önem versek nolucak..evleneceğim kişiyi birsürü testten geçiricem bundan sonra..çünkü çekilir şey değil bu hastalık..

melek3453
21-04-09, 12:04
olan oldu diyip bence tedaviye başlamak gerekir arkadaşlar,üstünde durmadığınızda bu siğiller çoğalıyorlar bir anda ...
Moral önemli olan,erkeklere ne desek haklıyız ama allah beterinden saklasın diyip şükretmekte lazım

melanie12
21-04-09, 13:04
melek3453
olan oldu diyip bence tedaviye başlamak gerekir arkadaşlar,üstünde durmadığınızda bu siğiller çoğalıyorlar bir anda ...
Moral önemli olan,erkeklere ne desek haklıyız ama allah beterinden saklasın diyip şükretmekte lazım
evet olan oldu napalım:KK43: kızlar benimki çok ilerledi yaa içerideki kocaman..fitil filan koyarken parmağım değiyordu ve çok acıyordu...klitorise doğruda pütürlükler var idrarın çıktığı yer uyuşuk dokununca iğne batıyomuş gibi oluyor arada..aldara krem iyi geldi biraz kuruttu dışardakileri ama sanırım kremle geçmicek zaten doktor da yakıcam ben onları dedi ama yöntemini söylemedi..ben daha tedavinin başındayım zaten daha biyopsi yapılıcak 1 ay sonra..bana da doktor kesinlikle cinsel ilişkiden kaçın dedi..aman sürtünme bile olmasın arkadaşlar o şekilde bile bulaşıyor cidden...

esmer125
21-04-09, 15:04
canlarım artık nerden nasıl bulaştığını tartışmak anlamsız.. bu saatten sonra önemli olan tedavimiz :CüvCüv:
ama moralinizide yüksek tutun bakın bahar geldi artık içimiz cıvıl cıvıl olsun hepimizin :dance:
banada yaktırmak daha mantıklı geliyo en kısa sürede yaktırmayı düşünüyorum ama bu süre içersindede dondurma işlemine devam ederim...
kesinlikle jiletten uzak durmanızı öneriyorum kızlar bu daha fazla yayılmasına neden olacaktır !! buda siğillerin kronikleşmesine sebebiyet verebilir aman dikkat kızlar !!
kendinize moral vermenin yanı sıra bağışıklık sisteminizede güçlü tutmak için ek bişeyler yapın bitkisel çaylar yada bağışıklık güçlendirici takviye ilaçlar vs...

melanie12
evet olan oldu napalım:KK43: kızlar benimki çok ilerledi yaa içerideki kocaman..fitil filan koyarken parmağım değiyordu ve çok acıyordu...klitorise doğruda pütürlükler var idrarın çıktığı yer uyuşuk dokununca iğne batıyomuş gibi oluyor arada..aldara krem iyi geldi biraz kuruttu dışardakileri ama sanırım kremle geçmicek zaten doktor da yakıcam ben onları dedi ama yöntemini söylemedi..ben daha tedavinin başındayım zaten daha biyopsi yapılıcak 1 ay sonra..bana da doktor kesinlikle cinsel ilişkiden kaçın dedi..aman sürtünme bile olmasın arkadaşlar o şekilde bile bulaşıyor cidden...
melanie canım hiç korkma geçicek hepsi..sen hijyenine dikkat et moralini yüksek tut ve tedavini ol..
göreceksin bigün bi bakmışsın bitmiş hepsi kurtulmuşsun kurtulmuşuz zafer bizim olacak :lepi: hihoyyyt
herkes geno tiplemesini yaptırsın lütfen... sağlığımız önemli ve değerli unutmayalım bunu !!!

hepinize mutlu ve sağlıklı bahar günleri diliyorum a.s.:enbuyukkk:

july1_4
21-04-09, 16:04
sidelya79
Arkadaşlar evet kesinlikle jiletle temizlik yapmayın. Jilet bitti artık. Doktorumda bana söyledi sakın dedi. Jiletin sürtünmesiyle virüs taşınıyor başka yerlere dedi. Bırak büyüsün biraz, sonra cerrahi eldivenle çekersin dedi. Jilet mi bir daha mı aman. Benim siğilciklerim dondurulduktan beri 12 gün geçti. Dondurulan yerlerin biraz yarası kaldı sadece. Yeni siğillerde çıkmadı çok şükür. 30 nisanda kontrolüm var bakalım. Aman arkadaşlar jiletle temizlenmekten kaçının. Moralli olun. Geçecek hepsi Allahın izniyle. Öptüm sizleriii kocaman a.s.
cerrahi eldivenle nasıl çekiliyor anlamadım canım ya.nasıl temizlik yapıcaz peki.agdada olmaz,

canan3406
21-04-09, 22:04
arkadaşlar bişe sorucam bu siğiler klitöryüs üzerindeyse ve yakılırsa ordaki hassas dokular zaarar görürse cinsel haz duyuları yani cinsel hayatta problem yaşanabilirmi acaba:KK43:

esmer125
21-04-09, 22:04
july1_4
cerrahi eldivenle nasıl çekiliyor anlamadım canım ya.nasıl temizlik yapıcaz peki.agdada olmaz,
canım ya makasla uzayanları keseceksin yada ameliyat eldivenniyle uzayan tüyleri tutup çekiceksin tabi dayanabilirsen :1shok:
ağdayı kesinlikle yapmayın daha çok yayılmasına neden oluyo :1no2:

stefania
21-04-09, 23:04
herkeslere merhabaa,,
ESMER125 geçmişler olsunn caniimmm..
yeni gelen arkadaslara da cok geçmiş olsunn...
1) asla üzülmeyin, ağlamayın,canınızı sıkmayın... neden;ne kadar cok o sitelere girer, resimlere bakar,panik yapaarsanız eger her turlu olumsuzlugu da tetikliyorsunuz ona göre....
nette görülenler artık son nokta ,, sizler dogru hekimlere ya da kliniklere gidin cünkü ciddi anlamda suistimal edilen bir hastalık.. bosuna paralar harcamayınn..
2)Bagısıklık sistemi ve moral herseyden önde,,doğal, mümkün olabilirse organik veya mevsiminde sebze ve meyve tüketin.. bulunabilirse beyaz çay olmazsa yesil cay,, eckhinezya cayı gibi bitki caylarıyla da bu dieti destekleyebilirsiniz..bal ve çörekotu kürüne devam.. yani sağlıklı yaşayın,, spor yapın,,temizliğe dikkat edin,,doğal ve dengeli beslenin,,alkol - sigara birsüreliğine unutun :KK43:(
sürekli gülün,komedi dizileri filmlreri filan izleyin ,, intihar sebebi dizi ve filmlerden vazgeçin:)) bol bol gülün mutlu hissetmeye çalışınn..
3)Tüm dünya üzerinde hala tartısılan bir konu var o da HPV nin bulasma sebebi;özellikle amerikalı arastırmacılar ve bilim adamları halen bu konuyla mesgull..
bu tartısma sebebi ise ; HPV nin bakire ve cinsel caga gelmemiş ya da baslarından böyle hikayeler geecmeyen insanlarda da görülmüş olması,, olasılıktır değildir ama Amerika'da bilim adamları bunu arastırıyorlar,bizlerin de nurtopu gibi siillerimiz var nasılsa bırakın nasıl bulastıyı gectiyi tedavi için kendinizi yorun lütfen olur mu:)))
4)görünür siil var ise cookk korkmayıınnnn büyük ihtimal kanserli olmuyorlar, fakat içerdekilere ya da hpv olupta hiç siil çıkmamıssa ayrıca DıKKAT!!
5)eslerle,,sevgililerle konusun hemen bir ürologa gitsinler ve hpv testi yaptırsınlar cünkü maazallah siz tedavi olur temizlenirsiniz ama tedavi olmayan bir partnerden virüsü tekrar tekrar alırsınız... Bucok önemlii..
6) hpv testinden sonra da maddi imkan var ise muhakkak tip testi yaptırın ki tipinizi bilin ve önlemlerinizi alın..
7) DR. önerirse eger tedavi sonrası asılanın, en azından hpv harici virüslere bir kalakan olusturun bünyede....
simdilik bunlar benim de bildiklerim umarim işinize yarar,, ayrıca Amerika 'dan bir haber daha 2011 gibi HPV tedavi edici aşı yolda....
Baska bisey daha; en fazla 2 yılda virüs temizleniyor HPV (-) TEST SONUCU ALAN BıRSÜRÜ HPV'Lı VAR... dolayısıyla panik yapmıyoruuuzzzzzz.....
Tedavimizi aksatmıyoruzzzzz, ve bu iğrenç virüsten kurtuluyoruz kızlaarrrrr....
herkeslere sevgilerrrr::)))))

sidelya79
22-04-09, 06:04
esmer125
canım ya makasla uzayanları keseceksin yada ameliyat eldivenniyle uzayan tüyleri tutup çekiceksin tabi dayanabilirsen :1shok:
ağdayı kesinlikle yapmayın daha çok yayılmasına neden oluyo :1no2:
Regl olacağınıza bir kaç gün kala kıl kökleri açılıyor ve çok daha rahat ve az acıyla tüyleri çekebilirsiniz eldivenle. Acıması bir yana artık kızlar. Sanırım bu şuan bizim için en iyi temizlenme yöntemi. Ha birde lazer epilasyon var ama onlarda siğil tedavisi görüyorum deyince lezyonlar biraz iyileşsin öyle alalım sizi dediler haklı olarak. Öpüldünüz canlarım a.s.

melek3453
22-04-09, 06:04
selam kızlar ;

Stefania ne güzel anlatmış ,bence kafanızı takmayın...
Bende ilk öğrendiğimde neredeyse bunalıma giriyordum ve inanırmısınız sürekli devamı geliyordu.
Şimdi Siğilleri kafama takmıyorum düzenli kontrolümü yaptırıyorum ve varsa da yaktırıyorum..
Doktorum da bana çok kızmıştı,ne hastalıklar var bunun tedavisi var ve ayrıca kötü bişey de yok diye..
zamanla kendimi motive ederek atlattım ve şimdi takmıyorum hiç:)
Doktor seçimi bu konuda çok önemli zaten...
Hijyen konusunda da doktorum 'numismed genital bölge temizleme şampuanı' önerdi.
1.Hijyen
2.Kontrol
çok önemli kızlar ,sıkmayın sizde canınızı,geçecek hepsi :)

esmer125
22-04-09, 16:04
stefania
herkeslere merhabaa,,
ESMER125 geçmişler olsunn caniimmm..
yeni gelen arkadaslara da cok geçmiş olsunn...
1) asla üzülmeyin, ağlamayın,canınızı sıkmayın... neden;ne kadar cok o sitelere girer, resimlere bakar,panik yapaarsanız eger her turlu olumsuzlugu da tetikliyorsunuz ona göre....
nette görülenler artık son nokta ,, sizler dogru hekimlere ya da kliniklere gidin cünkü ciddi anlamda suistimal edilen bir hastalık.. bosuna paralar harcamayınn..
2)Bagısıklık sistemi ve moral herseyden önde,,doğal, mümkün olabilirse organik veya mevsiminde sebze ve meyve tüketin.. bulunabilirse beyaz çay olmazsa yesil cay,, eckhinezya cayı gibi bitki caylarıyla da bu dieti destekleyebilirsiniz..bal ve çörekotu kürüne devam.. yani sağlıklı yaşayın,, spor yapın,,temizliğe dikkat edin,,doğal ve dengeli beslenin,,alkol - sigara birsüreliğine unutun :KK43:(
sürekli gülün,komedi dizileri filmlreri filan izleyin ,, intihar sebebi dizi ve filmlerden vazgeçin:)) bol bol gülün mutlu hissetmeye çalışınn..
3)Tüm dünya üzerinde hala tartısılan bir konu var o da HPV nin bulasma sebebi;özellikle amerikalı arastırmacılar ve bilim adamları halen bu konuyla mesgull..
bu tartısma sebebi ise ; HPV nin bakire ve cinsel caga gelmemiş ya da baslarından böyle hikayeler geecmeyen insanlarda da görülmüş olması,, olasılıktır değildir ama Amerika'da bilim adamları bunu arastırıyorlar,bizlerin de nurtopu gibi siillerimiz var nasılsa bırakın nasıl bulastıyı gectiyi tedavi için kendinizi yorun lütfen olur mu:)))
4)görünür siil var ise cookk korkmayıınnnn büyük ihtimal kanserli olmuyorlar, fakat içerdekilere ya da hpv olupta hiç siil çıkmamıssa ayrıca DİKKAT!!
5)eslerle,,sevgililerle konusun hemen bir ürologa gitsinler ve hpv testi yaptırsınlar cünkü maazallah siz tedavi olur temizlenirsiniz ama tedavi olmayan bir partnerden virüsü tekrar tekrar alırsınız... Bucok önemlii..
6) hpv testinden sonra da maddi imkan var ise muhakkak tip testi yaptırın ki tipinizi bilin ve önlemlerinizi alın..
7) DR. önerirse eger tedavi sonrası asılanın, en azından hpv harici virüslere bir kalakan olusturun bünyede....
simdilik bunlar benim de bildiklerim umarim işinize yarar,, ayrıca Amerika 'dan bir haber daha 2011 gibi HPV tedavi edici aşı yolda....
Baska bisey daha; en fazla 2 yılda virüs temizleniyor HPV (-) TEST SONUCU ALAN BİRSÜRÜ HPV'Lİ VAR... dolayısıyla panik yapmıyoruuuzzzzzz.....
Tedavimizi aksatmıyoruzzzzz, ve bu iğrenç virüsten kurtuluyoruz kızlaarrrrr....
herkeslere sevgilerrrr::)))))

çok sağol canım.. hepimize çok geçmiş olsun.. sigarayı bıraktım bu arada ben tamamen arkadaşlar delikafadulden hihoyyyt
darısı diğer bırakmayanların başına inşallah :Saruboceq:

candy85
24-04-09, 09:04
off tam düzelicek gibi olmuştu önce grip sonra faranjit en sonunda da regl oldum:KK43: Herşey yoluna giricek derken altüst oldu tekrar siğiller bi yayıldı sanki yine karnıbahara döndülerr:eek:klava: neyse şimdi hepsi geçiyor gibi imuneksdi çörek otuydu yeşil çaydı sebze meyveydi hepsine devam haftayada tekrar dondurucaz inşallah oleyy kurtuldum diyeceğim hepimizin diyeceği günlerde gelicekkk lülülülülülü

sidelya79
24-04-09, 09:04
candy85
off tam düzelicek gibi olmuştu önce grip sonra faranjit en sonunda da regl oldum:KK43: Herşey yoluna giricek derken altüst oldu tekrar siğiller bi yayıldı sanki yine karnıbahara döndülerr:eek:klava: neyse şimdi hepsi geçiyor gibi imuneksdi çörek otuydu yeşil çaydı sebze meyveydi hepsine devam haftayada tekrar dondurucaz inşallah oleyy kurtuldum diyeceğim hepimizin diyeceği günlerde gelicekkk lülülülülülü
Canım benim geçecek tabiki :) ya bide bir şey sorucam tatlım. Sen dokdurduktan ne kadar zaman sonra tekrarladı. Yani dondurduktan sonra siğilsiz durdunmu epeyce. yoksa sürekli biri bitti biri tekrarladı mı. İlk dondurdum ya bende ondan soruyorum.

candy85
24-04-09, 10:04
Ablacım benmki ilk dondurduğumda vajinaya uzak kısımdakiler ikinci günü yok olmuştu. İlk hafta öyle belirgin bi azalma oldu ama ikinci hafta iileşicek gibi olanlar gene parçalandı gibi nası anlatsam düzbi kabartı şeklindekiler kendi içinde bölünmüş gibi oldu öyle olmasıda canımı çok sıktı işte ben üç haftayı beklemiyorum ewlimden geldiğince iki haftada bir gidiyorum çok yawaş oluo ama farkediyorum azalıyo bi kaç kere daha gidersem biticek inşallah:)) Evli olmadığım için yawaş tedavide de bi sorun olmadığndan böle gidiyorum şimdilik bakalım. Senin ne kadar oldu ablacm donduralı iileşme yada kötüye gitme fln oldumu..

sidelya79
24-04-09, 11:04
candy85
Ablacım benmki ilk dondurduğumda vajinaya uzak kısımdakiler ikinci günü yok olmuştu. İlk hafta öyle belirgin bi azalma oldu ama ikinci hafta iileşicek gibi olanlar gene parçalandı gibi nası anlatsam düzbi kabartı şeklindekiler kendi içinde bölünmüş gibi oldu öyle olmasıda canımı çok sıktı işte ben üç haftayı beklemiyorum ewlimden geldiğince iki haftada bir gidiyorum çok yawaş oluo ama farkediyorum azalıyo bi kaç kere daha gidersem biticek inşallah:)) Evli olmadığım için yawaş tedavide de bi sorun olmadığndan böle gidiyorum şimdilik bakalım. Senin ne kadar oldu ablacm donduralı iileşme yada kötüye gitme fln oldumu..
Tatlım donduralı tam 2 hafta oldu hatta geçti. Siğiller kabuk bağladı ve düştü büyükler bile. Yaraları kalmıştı biokadin sürüyordum birde bactroban krem. Ve tabi aldarayı da gün aşırı muntazam sürdüm. İlk başta sanki bir iki tane minik çıktı sandım ama yok. Yani 2 haftadır eski siğiller geçti ve yerine yenileride çıkmadı :) çok şükür. Hpv tiplemesi yapılacaktı işte eksik yapılmış. Ama yaptırıyorum şuan. 15 gün sonra da tipleme belli olacak nasipse. Tipleme belli olduktan sonra da aşı olmak istiyorum.

Hayatım evliyim ama valla eşimi gözüm görmüyor. Eşimde siğil olmadığı, bende siğil olduğu içinde bulaştırıcı olmamdan dolayı ona bulaştırmak istemiyorum. Hoş bu siğiller nerdeyse 10 aydr bende vardı eşimde hala yok ama. Yine de uzak duruyorum :))) Hayırlısıyla hakkından gelelimde şu meretin :) Öpüyorum hepinizi kalın sağlıcakla. a.s.

sevgim48
24-04-09, 12:04
arkadaslar adetliyken smear testi oluyormu mirmirmirmir

sidelya79
24-04-09, 13:04
sevgim48
arkadaslar adetliyken smear testi oluyormu mirmirmirmir
en yoğun günlerinde elbetteki olmaz ama son gününde bulaşık gibi gelir ya o zamanlar da da oluyormuş tatlım :1hug:

grikedi
24-04-09, 13:04
:) bana teşekkür eden güzel arkadaslarımı kucaklıyorum. hepimiz kurtulacagız arkadaslar :KK70: stefania da benim yazdıklarıma ilaveler yapmış aslında ben de bir kaç ilave daha yapacagım. ve ozetleyecegim.

1) temizlik: asla elinizi sigilli bolgeye sürmeyin, sürerseniz mutlaka bol sabun suyla yıkayın. tualet kagıdı ile sadece uzerine basarak suyu alın sürtmeyin. mumkunse sigillerin oldugu bolgeyi kapatacak yara bandı veya pecete koyun. iç çamaşırınızı sıkca degistirin.

2) tedavi : mumkunse yaktırın. yakılmada tekrar etme olasılıgı %2 dir. bazen dondurma daha etkili oluyor. baktınız yakılınca tekrarladı dondurtun. dondurma ya da yakma yonteminin işe yarar olması HPV nin tipi ile ilgili olaBıLıR. o yuzden tip testini yaptırmaya gayret edin. Tip testi ille de sigilin olmasını gerektirmez. sadece bir çubuk yardımıyla alınan sıvı ornegiyle tespit etmek yeterlidir. sigil varsa veya tedavi oluyorsanız cinsel birlikteliginizi en aza indirgeyin. aksi halde sigilden kurtulmanız güctür.

3) kontrol: 6 ayda bir smear testi yaptırın. en iyi smear testi reglden hemen oncesidir
2 sene boyunca sigil cıkmadıysa smear testini yılda 1 defaya indirebilirsiniz. siğil varsa kanser yapma ihtimali düşüktür. zaten kontrole gittiğinizden kanser ihtimalini oldukça düşürmüş olacaksınız.

4) tumuyle kurtuluş :a) sigillerin 2 ay sonra tekrar etme olasılıgı %50 den fazladır. 6 ay içinde tekrar etme olasılıgı %50 den azdır. 1 yılın sonunda hala sigil cıkmadıylsa %80, 2 yıl sonunda hala cıkmadıysa %90 sigili vucudunuz yenmiştir. beslenmeden daha onemli olan şey moraldir. (ben en iyi beslendigim donemde sigile sahip oldum... fakat psikolojim berbattı)
b) Bu virüsü vucut YENER. ömrünüz sonuna kadar taşıyacagınıza inanmayın. ama kontrollerinizi aksatmayın. partnerinize virüs varlıgını mutlaka soyleyin, birlikte tedavi olun. ileride cocuk sahibi olacaklar normal dogum yapmazlar. çünkü bebegi ufacık bir risk için hasta etmek istemezler.
c) Doktorlar bile bu virüs bazılarına neden bulaşır digerlerine neden bulaşmaz kesin çizgilerle acıklayamıyorlar. onların da açıklayamdıkları durumlar var. hatta neden 2 yıl sonunda vücudu terk ettiğini bile tam olarak acıklayamıyorlar. bana doktorum moralini yüksek tut demişti, bağışıklıktan daha onemlidir bu.
d) aşılar 4 tipe karşı koruyucudur. aşılar şu an TEST aşamasındadır (bu bilgiyi bir seminerden ogrendim.) kesin tedaviis için 2011 de piyasaya aşı çıkartılacak, bunu çalışmaları yapılmaktadır.

5) bulaşma yontemleri : daha once de dedigim gibi cinsel yolla bulaşma %100 dür. diger yollardan (ağda, havuz, tualet, ortak giysi kullanımı) bulaşma VARDIR. olasılık daha düşüktür ama virüslü ufak bir deri parçasının teninize deymesi yeterlidir. dudagınızdaki uçuk gibidir, dış ortamda yaşr. uçuklu birinin rujunu kullanırsanız size de uçuk bulaşır. fakat hpv uçuktan daha az tehlikelidir. genital uçukların tedavisi çok zordur. tekrarlayıp dururlar. Çoğu insan HPV ile karşılaşır ama genelde vücut bunu anında yener. yine de (insanların %70i gibi büyük bir rakam ) HPV taşır. partneriniz varsa mutlaka birlikte tedavi olun aksi halde birbirinize bulaştırıp durursunuz, tedaviniz bitmek bilmez.

not: avrupada yapılan bir ankette "bir virüsünüz olsaydı hangisini tercih ederdiniz?" sorusuna %90 HPV cevabı verilmiştir. işte bu kadar az korkutucu bir virüstür.

ileride de nasıl kurtuldugumu anlatmak istiyorum :KK70:

sevgim48
24-04-09, 15:04
sidelya79
en yoğun günlerinde elbetteki olmaz ama son gününde bulaşık gibi gelir ya o zamanlar da da oluyormuş tatlım :1hug:
ok cnm saol benm yogun gunume denk geliyorda kontrol günüm oyüzden ozaman o test yapılmıyorsa baska gun mu gitmeliym :KK43:

july1_4
24-04-09, 15:04
sidelya79
Tatlım donduralı tam 2 hafta oldu hatta geçti. Siğiller kabuk bağladı ve düştü büyükler bile. Yaraları kalmıştı biokadin sürüyordum birde bactroban krem. Ve tabi aldarayı da gün aşırı muntazam sürdüm. İlk başta sanki bir iki tane minik çıktı sandım ama yok. Yani 2 haftadır eski siğiller geçti ve yerine yenileride çıkmadı :) çok şükür. Hpv tiplemesi yapılacaktı işte eksik yapılmış. Ama yaptırıyorum şuan. 15 gün sonra da tipleme belli olacak nasipse. Tipleme belli olduktan sonra da aşı olmak istiyorum.

Hayatım evliyim ama valla eşimi gözüm görmüyor. Eşimde siğil olmadığı, bende siğil olduğu içinde bulaştırıcı olmamdan dolayı ona bulaştırmak istemiyorum. Hoş bu siğiller nerdeyse 10 aydr bende vardı eşimde hala yok ama. Yine de uzak duruyorum :))) Hayırlısıyla hakkından gelelimde şu meretin :) Öpüyorum hepinizi kalın sağlıcakla. a.s.
canım eşinden nasıl uzak duruyorsun.10 ay uzun bir süre.yoksa eşin korunuyormu?

valerian
24-04-09, 16:04
merhaba arkadaslar bu siteyi bende hpv den muzdarip ararken buldum hepnize selamlar tekrar.
bende de genital bölgede cıktı yaktırdım hemen ardıdan sol el parmaklarımda 2 tane cıktı yaktırdım. tabi bundan önce verrutol sürüp kopardım ama hep tekrar etti. koterle yaktırdım bende. sonra sag el içimde cıktı hemde 4 tane :KK43: ufak ufakta var kırmızı mercimek kadar olanıda var. onlarıda yarın yaktırcam :KK43: aldarayı ve imunexi soracam doktoruma oda bağışıklık sisteminden dolayı diyor. ben bunu yabancı biriyle birlikte oldugumda kaptım eminim buna o dönem basladı cunku. bakalım nasıl yencegiz 2 senedir benimle birlikte eldekiler cok ama cok cirkin yaktırmak icin her acıya katlanırım... :1no2:

April
24-04-09, 18:04
grikedi
:) bana teşekkür eden güzel arkadaslarımı kucaklıyorum. hepimiz kurtulacagız arkadaslar :KK70: stefania da benim yazdıklarıma ilaveler yapmış aslında ben de bir kaç ilave daha yapacagım. ve ozetleyecegim.

1) temizlik: asla elinizi sigilli bolgeye sürmeyin, sürerseniz mutlaka bol sabun suyla yıkayın. tualet kagıdı ile sadece uzerine basarak suyu alın sürtmeyin. mumkunse sigillerin oldugu bolgeyi kapatacak yara bandı veya pecete koyun. iç çamaşırınızı sıkca degistirin.

2) tedavi : mumkunse yaktırın. yakılmada tekrar etme olasılıgı %2 dir. bazen dondurma daha etkili oluyor. baktınız yakılınca tekrarladı dondurtun. dondurma ya da yakma yonteminin işe yarar olması HPV nin tipi ile ilgili olaBİLİR. o yuzden tip testini yaptırmaya gayret edin. Tip testi ille de sigilin olmasını gerektirmez. sadece bir çubuk yardımıyla alınan sıvı ornegiyle tespit etmek yeterlidir. sigil varsa veya tedavi oluyorsanız cinsel birlikteliginizi en aza indirgeyin. aksi halde sigilden kurtulmanız güctür.

3) kontrol: 6 ayda bir smear testi yaptırın. en iyi smear testi reglden hemen oncesidir
2 sene boyunca sigil cıkmadıysa smear testini yılda 1 defaya indirebilirsiniz. siğil varsa kanser yapma ihtimali düşüktür. zaten kontrole gittiğinizden kanser ihtimalini oldukça düşürmüş olacaksınız.

4) tumuyle kurtuluş :a) sigillerin 2 ay sonra tekrar etme olasılıgı %50 den fazladır. 6 ay içinde tekrar etme olasılıgı %50 den azdır. 1 yılın sonunda hala sigil cıkmadıylsa %80, 2 yıl sonunda hala cıkmadıysa %90 sigili vucudunuz yenmiştir. beslenmeden daha onemli olan şey moraldir. (ben en iyi beslendigim donemde sigile sahip oldum... fakat psikolojim berbattı)
b) Bu virüsü vucut YENER. ömrünüz sonuna kadar taşıyacagınıza inanmayın. ama kontrollerinizi aksatmayın. partnerinize virüs varlıgını mutlaka soyleyin, birlikte tedavi olun. ileride cocuk sahibi olacaklar normal dogum yapmazlar. çünkü bebegi ufacık bir risk için hasta etmek istemezler.
c) Doktorlar bile bu virüs bazılarına neden bulaşır digerlerine neden bulaşmaz kesin çizgilerle acıklayamıyorlar. onların da açıklayamdıkları durumlar var. hatta neden 2 yıl sonunda vücudu terk ettiğini bile tam olarak acıklayamıyorlar. bana doktorum moralini yüksek tut demişti, bağışıklıktan daha onemlidir bu.
d) aşılar 4 tipe karşı koruyucudur. aşılar şu an TEST aşamasındadır (bu bilgiyi bir seminerden ogrendim.) kesin tedaviis için 2011 de piyasaya aşı çıkartılacak, bunu çalışmaları yapılmaktadır.

5) bulaşma yontemleri : daha once de dedigim gibi cinsel yolla bulaşma %100 dür. diger yollardan (ağda, havuz, tualet, ortak giysi kullanımı) bulaşma VARDIR. olasılık daha düşüktür ama virüslü ufak bir deri parçasının teninize deymesi yeterlidir. dudagınızdaki uçuk gibidir, dış ortamda yaşr. uçuklu birinin rujunu kullanırsanız size de uçuk bulaşır. fakat hpv uçuktan daha az tehlikelidir. genital uçukların tedavisi çok zordur. tekrarlayıp dururlar. Çoğu insan HPV ile karşılaşır ama genelde vücut bunu anında yener. yine de (insanların %70i gibi büyük bir rakam ) HPV taşır. partneriniz varsa mutlaka birlikte tedavi olun aksi halde birbirinize bulaştırıp durursunuz, tedaviniz bitmek bilmez.

not: avrupada yapılan bir ankette "bir virüsünüz olsaydı hangisini tercih ederdiniz?" sorusuna %90 HPV cevabı verilmiştir. işte bu kadar az korkutucu bir virüstür.

ileride de nasıl kurtuldugumu anlatmak istiyorum :KK70:
muhteşem yazmışsın arkadaşım...
okullarda ders diye okutulmalı bu yazın!!! kaydirigubbakcemile5 :teytey:

ben KURTULMUŞ biri olarak, aynen bu dediklerini uyguladım...
harfiyen katılıyorum, destekliyorum...

hepinize sevgiler canlarım! a.s.

EU3
24-04-09, 19:04
selam
ben bu konudan muzdarip biri olarak 3 doktora gittim. biri prof, biri docent, biri uzman
2 aydir bu konuyla ugrasiyorum malesef ve
soyleceklerim sunlar

benden biopsi alinacak ve sigil yapanin tipi kotu tip olmuyor bunu kesin olarak ogrendim
bir arkadas sigil var ama hpv nin kotu tipleri de cikti demisti, bunu bile doktora sordum, hayir o bizim kondilom dedigimiz sey degildir dedi, sigile benzeyen ama sigil olmayan yine hpv yuzunden cikan baska seyler de varmis(adini bilmiyorum)

bunun disinda kesinlikle agdaciya gitme dedi
esas olarak stres arttiriyormus kotu beslenmeden bile daha cok
bende demir eksikligi cikti, mutlaka kan degerlerinizi olcturup onleminizi alin

ve son ve en onemlisi, bu virusu partnerinden kapmis olanlar, partnerleri daha once baskasiyla birlikte olmus demektir ve cokeslilerde gorulen bir virus bu...o yuzden sizin hepatit-b, aids gibi testleri yaptirmaniz gerekiyor, hpv kaptiysa diger hastaliklari da kapmis olabilir, dolayisla siz de...

hpv nin kendisi basit gibi gorulebilir ama bununla birlikte ortaya cikmasi 3-5 seneyi bulan hastaliklari da kapmis olabilirsiniz lutfen dikkat, o testleri de yaptirmadan cinsel birliktelige devam etmeyin

EU3
24-04-09, 19:04
nisan.
muhteşem yazmışsın arkadaşım...
okullarda ders diye okutulmalı bu yazın!!! kaydirigubbakcemile5 :teytey:

ben KURTULMUŞ biri olarak, aynen bu dediklerini uyguladım...
harfiyen katılıyorum, destekliyorum...

hepinize sevgiler canlarım! a.s.
canım bence seninkiler bizde cikanlardan degilmis
1 tane cikmis o da kopmus gitmis aldara bile kullanmamissin
genital sigil olsaydi o kadar basit degildi

sevgim48
24-04-09, 20:04
sade_kahve
canım bence seninkiler bizde cikanlardan degilmis
1 tane cikmis o da kopmus gitmis aldara bile kullanmamissin
genital sigil olsaydi o kadar basit degildi
cnm sanırım yanlıs msjı alıntı yapmıssın sengözlerimebaksanab

candy85
24-04-09, 20:04
sade_kahve
selam
ben bu konudan muzdarip biri olarak 3 doktora gittim. biri prof, biri docent, biri uzman
soyleceklerim sunlar

benden biopsi alinacak ve sigil yapanin tipi kotu tip olmuyor bunu kesin olarak ogrendim
bir arkadas sigil var ama hpv nin kotu tipleri de cikti demisti, bunu bile doktora sordum, hayir o bizim kondilom dedigimiz sey degildir dedi, sigile benzeyen ama sigil olmayan yine hpv yuzunden cikan baska seyler de varmis(adini bilmiyorum)

ve son ve en onemlisi, bu virusu partnerinden kapmis olanlar, partnerleri daha once baskasiyla birlikte olmus demektir ve cokeslilerde gorulen bir virus bu...o yuzden sizin hepatit-b, aids gibi testleri yaptirmaniz gerekiyor, hpv kaptiysa diger hastaliklari da kapmis olabilir, dolayisla siz de...

hpv nin kendisi basit gibi gorulebilir ama bununla birlikte ortaya cikmasi 3-5 seneyi bulan hastaliklari da kapmis olabilirsiniz lutfen dikkat, o testleri de yaptirmadan cinsel birliktelige devam etmeyin

Hepait b , aids bunlar hiç aklıma gelmemişti:S ihtimali varmıdırki belirtilerini fln araştırmak gerk heralde..

sidelya79
25-04-09, 06:04
july1_4
canım eşinden nasıl uzak duruyorsun.10 ay uzun bir süre.yoksa eşin korunuyormu?
Yok be canısı tedaviye başlayalı yani dondurulduktan sonra uzak durmaya başladım :) Siğil olmayınca bulaşıcılığı olmuyor dendiği için tatlım :) a.s.

sidelya79
sevgim48
ok cnm saol benm yogun gunume denk geliyorda kontrol günüm oyüzden ozaman o test yapılmıyorsa baska gun mu gitmeliym :KK43:
Bir iki gün bekle tatlım bence, istersen doktora da sorabilirsin öptüm canım a.s.

sidelya79
sade_kahve
selam
soyleceklerim sunlar

Evet arkadaşlar, diğer testleride tereddütü olanlar yaptırsın diyorum bende. Ne olur ne olmaz. Hepatit-b idi, hiv di daha 3 tane daha tahlil yaptırdım bende. Çok şükür temiz çıktı. İçimde tereddüt kalmadı bu konularda en azından. Birde aşı meselesini herkes düşünsün diyorum. Hpv bulaşmış olsa da aşının korumakla etkin oldugu hpv tiplerini almamış olanlar hatta bu tipleri bile almış olanlar bence aşıyı mutlaka yaptırmalı. Hpv bulaşmış olanlara hiç bir etkisi olmaz aşının deniyor ama aslında varmış en azından bu lezyon nükslerini bile engelleyebiliyormuş. Evet cidden pahalı bir aşı. Ama inanın sağlık için değer. Ve ilk aşıdan sonraki 2. ay diğer doz, ve sonraki 6. ay diğer doz. Sanırım 7-8 aylık bir süre bu. Ve aya bölersek ayda 100 tl gibi bir para düşüyor hesaba. Benim kızım şuan 7 yaşında. Allah ömür verirse 10-12 yaşlarında ona da yaptırıcam nasipse. Bol sağlıklı huzurlu günler arkadaşlar öpüyorum sizi a.s.

rolle
25-04-09, 07:04
Arkadaslar arastirdigim ve doktorumun dedigi kadariyla asi maalesef virusu kapanlarda etki etmiyor.Asiyi vurulabilmek icin hic cinsel iliski yasamamis olmak gerekiyor.Lutfen iyi arastirin.

sidelya79
Soru -) HPV’si olan her kadına aşı önerilecek mi?
Öncelikle, aşının HPV ile temas öncesi uygulanması öneriliyor. Öte yandan çalışmalarda aşının içinde bulunan dört HPV tipinden herhangi bir tanesine maruz kalmış kişilerde aşılama sonrası aşının içinde bulunan diğer tiplere karşı koruma sağladığı gözlenmiş.

yani şu ki; eğerki tipleme yapılmış ve aşının koruduğu hpv tiplerini almamış iseniz aşı son derece faydalıdır. Eğer aşının korumuş olduğu yani tip 6-11-16-18 leri aldı iseniz rahim ağzı kanseri aşısı çok fazla etkili olmuyor. Fakat genital siğillerin oluşma oranında gözle görünür bir azalma olduğu saptanmış. Tip belirlemesi cidden burda çok önem kazanıyor sanırım. Tip ne olursa olsunda her sene smear testi yapılması ise uzun vadede bir önlem.

Allahın izniyle ve bizlerin bu gayretleri ve moralleriyle bu virüs şimdiden bitmiştir inş. Kalın sağlıcakla. a.s.

zuzush
arkadaşlar dün bi gazetede erkan topuzun yazısını okudum bağışıklık sistemini güçlendirici olarak çörek otunu yazmış ama öğütülerek tüketilmesini söylemiş. ayrıca dün prof dr ibrahim adnan saraçoğlunun kürler kitabını aldım orda da rahim ağzı kanserini önleyici olarak enginar yazıyor haftada 2 3 defa az suda haşlanmış enginar tüketilmesinden bahsediliyor.

sidelya79
25-04-09, 08:04
zuzush
arkadaşlar dün bi gazetede erkan topuzun yazısını okudum bağışıklık sistemini güçlendirici olarak çörek otunu yazmış ama öğütülerek tüketilmesini söylemiş. ayrıca dün prof dr ibrahim adnan saraçoğlunun kürler kitabını aldım orda da rahim ağzı kanserini önleyici olarak enginar yazıyor haftada 2 3 defa az suda haşlanmış enginar tüketilmesinden bahsediliyor.
evet canım çörekotu öğütülerek tüketilmesi gerekiyor.Ayrıca enginarın faydalarıda çok fazla mevsiminde yemek lazım aslında. :1hug:

grikedi
25-04-09, 11:04
rolle
Arkadaslar arastirdigim ve doktorumun dedigi kadariyla asi maalesef virusu kapanlarda etki etmiyor.Asiyi vurulabilmek icin hic cinsel iliski yasamamis olmak gerekiyor.Lutfen iyi arastirin.
ben 3 doktora gittim ücü de tipine bile bakmadan aşıyı ol dedi. çünkü kanser yapma ihtimali yüksek 4 tipine koruyucu oluyor aşı. ayrıca içlerinden birini bile kapsanız diger 3üne karşı korumanız olacak. benim duydugum test aşamasında oldugu. ama yine de içiniz rahatlatmak açısından doktor gozetiminde vurdurun aşınızı. kullandıgınız ilaçları belirtin mutlaka aşıdan once. yan etkileri var ama doktorunuzla goruserek aşınızı olursanız sorun çıkmaz.

ilave ben de bütün bulaşıcı hastalıklar testimi oldum. hepatitb ye karşı aşı olmuştum onceden. bunun koruyuculugu bitmiş. tum arkadaslara tavsiyem mutlaka HPV aşısından once hepatitb aşısı olmanız. hem hepatit b cok daha cabuk bulaşabiliyor. hepatitb aşısı olanlar da tekrar teste girerek koruyuculugunun devamını ogrenebilirler. sade_kahve direk yazınca kkorkutucu olmuşsun canım :nazar: aslında bulaşıcı testlerimizi check-up falan 2 yılda bir falan yaptırmamız gerek elbette. ayrıca demir eksikligi de sanırım hpv yi tetikliyor. doktorum demir eksikliği de var gibi sende demişti.

son olarak nisancıgım :eek: evet araştırıp korkup ardından makul acıklamaları hem de doktorlarla tartışarak bu listeyi oluşturdum bizler için. inşallah hepimize faydalı olur biter gider. sade_kahve sende hpv yoktur diyor. NOT olarak şunu ekleyeyim çoğu doktor mulloscum ile sigili karıştırabiliyor. mulloscum da HPV ile aynı şekilde tedavi ediliyor tek farkı tehlikesiz olması. bu yuzden de tip testi onemli HPV miyiz yoksa sadece mulloscum mu bunu ogrenebilirsiniz test ile. mulloscum sigile benzer ama aslında et benidir şutarafagitti ayrıca nisanın bir tek sigili varmış (eger sigilse) ondan tedavisi de cabuk bitmiş olabilir. bende de fazla yoktu. aldara falan kullanmadım ben de. tedavinin cabuk bitmesi sigilin yaygınlıgı ve tipi ile ilgili oldugundan erkenden kurtulmuş olması mümkündür a.s.

arastırmalarıma devam edecegim ve bunları da paylaşacagım. :kahve:

bu arada benim sigil yaram 10 günde kapandı kızlar hihoyyyt

esmer125
25-04-09, 17:04
kızlar eğer siğil yani hpv değilde molloscum varsa oda bulaşıcı oluyormu :uhm:

grikedi
25-04-09, 19:04
evet mulloscum da bulaşıcıdır. HPV den daha kolay bulaşır. hatta küçük çocuklarda bile görülebilir. cinsel temasa gerek yoktur.

candy85
25-04-09, 22:04
Ya arkadaşlar ben kötü bişey yaptım galiba:KK43: Gecenin bu saatinde artık nie bilmiyorum çok sinir oldum ele gelip sallanan siğilleri tek tek kopardım:KK43: sonradan çok korktum hele musluktan su akar gibi kan akınca ödüm koptu ama yapmış oldum offf hayır nası bi sivri zekalıysam kan kaybından bişe olmasın die de hemen arkasndan kaşık kaşık pekmez içtim allam ya gülimmi ağlymmi napimmm:):)

sidelya79
27-04-09, 05:04
candy85
Ya arkadaşlar ben kötü bişey yaptım galiba:KK43: Gecenin bu saatinde artık nie bilmiyorum çok sinir oldum ele gelip sallanan siğilleri tek tek kopardım:KK43: sonradan çok korktum hele musluktan su akar gibi kan akınca ödüm koptu ama yapmış oldum offf hayır nası bi sivri zekalıysam kan kaybından bişe olmasın die de hemen arkasndan kaşık kaşık pekmez içtim allam ya gülimmi ağlymmi napimmm:):)
Tatlım umarım doktora gidip göstermişsindir. Sıkma canını olan olmuş artık. Bundan sonra dokunma güzelim. Hijyen çok önemli diyoruz. Genital bölge zaten hassas bölge. Üstelik siğil tedavisi görüyorsak yada siğillerimiz geçti ise bile temizliğe çok dikkat etmek gerekiyor sizde biliyorsunuz bunu. Üstelik açık yara şeklinde yerler daha çabuk enfeksiyon kapmakta. O yüzden temizlik konusuna çok dikkat. Arkadaşlar bizlerin genelde alışkanlığı tuvalete girerken değilde tuvaletten çıkışta ellerimizi iyice yıkarız ya, aslında tuvalete girerkende ellerimizi sabunla yıkamalıyız. Buna çok dikkat edelim. Gün içinde ellerimiz her yere dokunuyor ve berbat pisleniyor görmesek bile.

Bu arada ben normalde geceleri hiç tuvalete kalkmam. Ama aldarayı ne zaman sürsem o gece 2 kere tuvalete kalkıyorum. Psikolojik mi ne :)))

Hepinize çok geçmiş olsun arkadaşlar. En yakın zamanda kurtulmak ve hpv negatif olmak dileğiyle. Kalın sağlıcakla...öpüldünüz :1hug:a.s.

melek3453
27-04-09, 07:04
merhaba arkadaşlar,

c.tesi doktora gittim rutin kontrolüm için ... Vajina girişine yakın bir yerde çok minik (ne yakılır ne de krem sürülebilir yani ) bir siğilim var okadarcık ... ama hiç umrumda bile değil :)
doktorum onu düşünüp , tedavi edilecek bir durumu yok , öyle kalsın eğer büyür ya da yayılırsa( ki sanmıyorum 1 / 2 haftadır aynı şekilde duruyor) yakarız dedi.
temizliğime dikkat ediyorum, testler ve aşılar tamam :):) o zaman sorun yok ...
doktorun odasından çıktıktan sonra aklımdan da çıktı ve eminimki kafanıza takarsanız daha da çoğalıp sizi rahatsız ediyorlar...
Öncesindeki deneyimlerimden biliyorum ben bunu çünkü :)
Sizde güvenebileceğiniz bir doktor gidin ve kafanıza takmayın...
Tedavisi olan bir sağlık sorunu nihayetinde arkadaşlar
herkese acil şifalar...

esmer125
27-04-09, 11:04
candy85
canım olan olmuş artık gül gitsinnn kaydirigubbakcemile3 sinirin geçmiştir umarım :ecrin_bebek:
ama şimdi orası açık ve mikroplara karşı güçsüz bi hale gelmiştir doktora gidip sana antibiyotik krem vermesini söyle ve hijyenine dikkat et mutlaka...
melekcim en güzelini yapıyosun hiç takmamak gerçekten rahatlatıcı yerimseniben
umursamıyorum yapılmasını gerekini yapıyorum bu kadar bu iş :lepi:
sonunda bi gün tamamen biticek sositososito

bu arada arkadaşlar kullandığınız ilaçları ve kullanma nedenlerinizi yazarmısınız lütfen :uhm:

melek3453
27-04-09, 11:04
esmer125
kaydirigubbakcemile3 sinirin geçmiştir umarım :ecrin_bebek:
melekcim en güzelini yapıyosun hiç takmamak gerçekten rahatlatıcı yerimseniben
umursamıyorum yapılmasını gerekini yapıyorum bu kadar bu iş :lepi:
sonunda bi gün tamamen biticek sositososito

bu arada arkadaşlar kullandığınız ilaçları ve kullanma nedenlerinizi yazarmısınız lütfen :uhm:
tabi ki geçecek... Kötü düşünüp kendimizi üzmekle geçecek değil ya :)
Siğiller dr. un tavsiye ettiği ilaçlarla tedavi edilmeli bence,herkezin farklı bünyesi ve yapısı var diyorsak siğillerin boyutları şekilleri yapıları da farklıdır...
Doğru tedavi yöntemi ile sorundan daha kısa sürede kurtulabiliriz.

:sm_cool::sm_cool:

esmer125
27-04-09, 12:04
canım onu biliyorum tabikide herkesin bünyesi farklıdır bi ilaç herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir hatta etki göstermektende öte bünyeye zararıda dokunabilir =)
hepimizin bilinçli olduğunu düşünerek açıklama gereğini duymamıştım kaydirigubbakcemile2
uyardığın için tşk ederim :1hug:
doktorum dondurma işlemi sonrasında bölgenin enfeksiyon kapmasına meyilli olacağını söyleyerek krem şeklinde antibiyotik vermişti bana
başka bi yerdede antibiyotiğin yanında bölgedeki hücrelerin yenilenmesi için antibiyotik yanında hücre yenileyici ilacında alınması gerektiğini okumuştum bu bi yandan tedavimizi destekliyor..
bu nedenle sordum acaba bizler bunları uyguluyomuyuz :uhm:
eğer doktorumuz bize ilaç önermediyse doktorumuzu uyarıp kendisinden bize uygun olan ilaçları yazmasını rica edelim a.s.
umarım açıklayıcı ve faydalı olabilmişimdir...