Ateş ölçme yöntemi


NurDer
11-05-08, 12:05
Tedavi

Prolaktin hormonu yüksekliğinin yarattığı sorunlar farklı olabileceğinden tedavi şekilleri de farklıdır.

Özellikle galaktore (göğüslerden süt gelmesi) durumunda kan prolaktin hormonu ölçümü birkaç kez alınan kan numunelerinde normal bulunsa bile, hiperprolaktinemi kabul edilerek tedavi etmek uygun bir yaklaşım olarak görülmektedir. Yazının başında anlatıldığı gibi prolaktin hormonunun bazı alt türleri laboratuvar ölçümlerine yansımamakta, böylece gerçekte prolaktin hormonu yüksek olan bir kadının prolaktini "normal" bulunabilmektedir. Ancak bu çok ender görülen bir durumdur.

Tiroid beziyle ilgili bir sorun saptandığında tedavi bu bölgeye yönlendirilir.

Prolaktin seviyesini düşüren ilaçlar

Bu ilaçlar hipofizde prolaktin üreten hücrelere direkt etkiyle üretimi azaltırlar ve ağızdan kullanılan, vajinal uygulanan veya kalçadan enjeksiyon şeklinde uygulanan şekilleri vardır.

Tedaviye başlamadan önce genellikle yukarıda anlatılan ve prolaktin hormonunun yükselmesine neden olabilecek dış etkenler saptanır ve giderilmeye çalışılır (ilaç kullanımı, meme uçlarının sürekli sıkılması gibi).

Sorun gebe kalamama olduğunda genelde prolaktin seviyesini düşüren ilaçlar ve bazen beraberinde yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar kullanılır.

Sorun göğüslerden süt gelmesi olduğunda prolaktin seviyesini düşüren ilaçlardan faydalanılır.

Sorun adet düzensizliği olduğunda yine prolaktin seviyesini düşüren ilaçlardan faydalanılır. Çocuk istemeyen bir kadında böyle bir durumda yalnızca belirtiyi ortadan kaldıran, yani adet kanamalarını düzene sokan ilaçlardan da faydalanılabilir.

Tesadüfen saptanan ve belirtiye neden olmayan hafif prolaktin yükselmelerinde genellikle tedavi gerekmez. Belli aralıklarla takip edilir.

Hipofiz adenomunun tedavisi

Görüntüleme yönteminde adenom saptandığında öncelikle adenomun bası belirtileri yaratıp yaratmadığı araştırılır.

Adenomlar iyi huylu tümörlerdir, kanserleşme eğilimi göstermezler ve genellikle çok yavaş büyürler ve hatta çoğu durumda küçülme eğilimindedirler. Otopsilerde hiçbir şikayeti olmadığı bilinen kadınlarda bile %1-5 oranında hipofiz adenomuna rastlanabilmektedir.

Hipofiz adenomlarının çapları bir santimetreden küçük olanlara mikroadenom, büyük olanlara makroadenom adı verilmekle beraber önemli olan adenomun boyutu değil çevre dokulara baskı yapıp yapmadığı, büyüme ve hormon salgılama hızıdır.

Hipofiz adenomunun yaptığı basının yaygınlık derecesi genellikle görüntüleme yöntemine net olarak görülmekle beraber görme sinirine bası varlığını araştırmak amacıyla görme alanı muayenesine sıklıkla başvurulur.

Adenomların büyük kısmı prolaktini düşürücü ilaçlarla tedavi edilebilir niteliktedir. Bu ilaçlar hücrelerin sayıca çoğalmasını etkili bir şekilde önleyebilmektedirler ve artık burun yoluyla tümörü çıkarma şeklinde gerçekleştirilen ameliyatlara oldukça ender başvurulmaktadır. Özellikle şiddetli belirtilere neden olan (şiddetli baş ağrısı, görme alanının çok daralmış olması) veya hızlı büyüme eğilimi gösteren adenomlarda ameliyat gerekebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Takip

Hiperprolaktinemi belirtileri ilaçla giderildikten sonra doktorun belirlediği aralıklarla düzenli olarak kan prolaktin ölçümlerine devam edilir. Adenom varlığında yine belli aralıklarla görüntüleme yöntemleri ve görme alanı muayeneleri tekrarlanır.

Takip tedavinin ilk aylarında daha sık aralıklarla yapılırken, hormon seviyelerinin yükselme eğiliminde olmadığı durumlarda takiplerin arası giderek açılır.

Gebelik döneminde takipte kanda prolaktin hormonu doğal olarak yükseldiğinden bu hormonun ölçümü takipte kullanılımaz..


Eminim sende araştırmışsındır ama belki yardımı olur dedim...

nur82
11-05-08, 13:05
sagol canım bilgiler içinl... acaba ilaç kullanırken korunmam gerekecek mı?
degerimi de yazayım:
referans aralıgı----1.39.....24.2
sonuc----------------27.4

yarın gösterecegım sonucları dr a ama merak ettım

cerencim
11-05-08, 18:05
nur82
sagol canım bilgiler içinl... acaba ilaç kullanırken korunmam gerekecek mı?
degerimi de yazayım:
referans aralıgı----1.39.....24.2
sonuc----------------27.4

yarın gösterecegım sonucları dr a ama merak ettım
canım ben ilaç kullandım prolaktin için. benimde az yüksekti. ama çalışmalara ara vermedik. doktor gebe kaldığını anlarsan bırak dedi. 1 ay kullandım, 5'e düştü prolaktin:1shok:a.s

dila_naz
11-05-08, 19:05
slm kimse varmı neler yapaıynuz
ben bu ateş ölme değerlerimi yazayım yeni başladım
20 gün 36.1
21 gün 36.4 bakmayın öle belki geçmiştir yumurtlamam ama ben genede yapıyom çünkü benim düzensiz adetler yardımcı olun kızlar

nur82
11-05-08, 19:05
dila_naz
slm kimse varmı neler yapaıynuz
ben bu ateş ölme değerlerimi yazayım yeni başladım
20 gün 36.1
21 gün 36.4 bakmayın öle belki geçmiştir yumurtlamam ama ben genede yapıyom çünkü benim düzensiz adetler yardımcı olun kızlar
ısın yeni artmıs canım yeni yumurtlamıssın gıbı ama diğer günler olmadıgı için kesin birsey söyleyemiyorum.bu aralar calış ama sen yıne de

emeliko
12-05-08, 06:05
pembe çorap bana 18.gun gibi geldi..hadi inşallah

emeliko
12-05-08, 06:05
benim de bugun 25.gunum..ısım aynı ama zaten regl olacagım gun duser benim..hatta birgun sonra duser o yuzden bugunlerdeki ısımla çok ilgilenmiyorum..genelde 31 gunde oluyorum yani daha var..hatta bazen 32-33 gunde oluyor..inşallah olur ama artık

emeliko
12-05-08, 07:05
ne kadardır deniyorsunuz?

emeliko
12-05-08, 07:05
:))))))))))) bu ay 4. ayımız..ama çok stresli olmaya basladi..hemen olacagını sanıyordum:)

istiridyeyim_incimsin
12-05-08, 07:05
Kizlar Ben Normal De Ateş ölçmüyordum Benim Adet Günüm Geçti Akşam Yattim Biraz Bekledim ölçdüm Ve 36,7 çikti Sabahda Yatakdan Kalkmadan ölçdüm 36,9 çikti.... Hamiş Olunca Değer Ne Oluyor Acaba Yaa ?

emeliko
12-05-08, 07:05
yüksek değerin..ama genel vucut ısın önemli..adet olacagın gun genelde kaç oluyor? burada 36.5 le hamile kalan da oldu canım..bi test yapsan

istiridyeyim_incimsin
12-05-08, 07:05
emeliko
yüksek değerin..ama genel vucut ısın önemli..adet olacagın gun genelde kaç oluyor? burada 36.5 le hamile kalan da oldu canım..bi test yapsan
GEÇEN AY ÖLÇMÜŞDÜM 36,7 İDİ SABAHLARI OLCAM GÜN 36,5 E DÜŞTÜ VE ADET OLMUŞTUM 35,GÜNÜM BUGÜN

emeliko
12-05-08, 08:05
hemen test yapsana çıkar artık :)) merak ettim ya

nesemese
12-05-08, 08:05
Kızlar bence hamişlik takibi için değil de yumurtlama günü tayini için ısı ölçün, hamişlikte insanı yanıltıyor ve gereksiz ümitlenmeye sebep oluyor. Benim 11. ayım, bu ay da ümidim yok. Hayırlısı.

emeliko
12-05-08, 08:05
benim de öyle oluyor..reglin ertesi gunu ısım dusuyor..zaten yumurtlama için uygun..

ESİNGÜL
12-05-08, 09:05
benimde iki aydır 36,6 iken regl oluyorum cuma günü dr gittim adetin 8nci günü yumurta küçük demişti cumartesi ve pazar günü yumurtalıklarda ağrı vardı yumurta bu iki gün içinde büyümüş ve çatlamış olabilirmi ateşim cuma günü 36,2 idi cumartesi pazar ölçmedim yumurta küçük diye bugün sabah 36,5 sizce çatlama olmuşmudur.

dermanz
12-05-08, 09:05
kızlar merhaba bende bugün başladım ısı takibine hergün aynı saatte ölçmek şartmı interneten araştırdım ama sadece uyandıktan hemen sonra hareket emeden ateşin ölçülmesi gerekiyormuş burda bazı arkadaşlar aynı saatte ölçün diyor sebebi ne acaba

emeliko
12-05-08, 10:05
her gun aynı saatte yataktan kalkmadan ölçülecek..sanırım vucut ısısı ile alakalı bişey...yumurtlamanın oldugunu anlamak için ısının dusmesi ve ertesi gun 3 gun boyunca yuksek olması yeterli

DLSD82
12-05-08, 11:05
kızlar bana da fikir verin belirsizlik içindeyim bugün adetimin 28. günü vicut ısım 36,7 yani bana göre yüksek bi ölçüm çünkü 36,3 ile adet oluyorum sizce idrar testi sonuç verir mi?adet olmadan kaç gün önce ısınız düşüyor.

ESİNGÜL
12-05-08, 11:05
pembeçorap
Esingul olmusa benziyor atesin yukseldigine gore, calismalarini catlamadan once yapmissindir ins canim. Allah gonlune gore versin..
yaptık inşallah bu ay tutar

DLSD82
12-05-08, 11:05
pembe çorap hepimizin hakkında hayırlısı olsun canım.tüm çalışmalarımızın başarıya ulaşmasını diliyorum.

emeliko
12-05-08, 11:05
kan testinde çıkar..idrar da biraz zor..daha erken

NurDer
12-05-08, 14:05
Güncellemeeee:))) ay günecelleme yapacam sadece yazdığınız metin çok kısa diyo :)) ahanda uzun metin:))))))

Nilmisra
12-05-08, 16:05
pembeçorap
Kislar demin babamla -yani kayinpederimle- gorustuk telefonda, bana soylemedi ama esime ruyamda gordum 22 Mayis ta bana mujdeli haber vereceksiniz, hemde kiz olacak demis!! Hayirdir insallaaah!! Isin tuhafi calismaya basladigimizdan haberi yok, umitlenmesinler diye soylemedik. Ve 22 Mayis benim beklenen regl tarihim:)) Hayirlisi bakalim eger bilirse Kayinbabami daha da bi sevicem:)) Simdiden cok heyecanlandim, ya bi de olmazsa ben ne yapayim simdi, offf offff..
İnşallah Allah gönlünüze göre versin .. Hiç rüya görmez misiniz ? Ben kaza ile hamile kalmıştım Şimdi bir oğlum var. Hamile kalmamadan önce minik yavru kuzu - güvercinin gözümün önünde yumurtladığını görmüştüm ama anlam verememiştim . Sonra anladım ki hamile kalmama delaletmiş :)))

vavelya
12-05-08, 22:05
Kızlar merhaba.Bende 2 ay dır sürekli ateş ölçümü yapıyorum.Ve düzensiz olan adetlerim düzene girmeye basladı.Ateşim düştüğü için acaba hamilemiyim diye takıntı yapmıyorum artık.Ve adet gelmesi gereken tarihte geliyor.:dance:
Ama yumurtlama gününü tam net anlıyamıyorum hala.:sm_confused:
Bu ayda ısı ölçümü yapıcam.Onunla beraber ovulasyon testinide deniycem.Bu arada internetten test alan arkadaslar netten alısveriş yapmak güvenlimi?ben cesaret edemedim ama eczanedekilerden cok daha ucuza geliyo onlar:uhm:Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

İşte bunlarda ısı değerlerim bu ay ki ;

1.Gün : 36.2
2.Gün : 36.1
3.Gün : 36.2
4 Gün : 36.2
5.Gün : 36.3
6.Gün : 36.2

daha yeni baslıyoruz calısmalara :asigim:

Nilmisra
13-05-08, 10:05
pembeçorap
Allah bağışlasın nilmısra, ne güzel malum olmuş sana. Aslında ben çok rüya görürüm ama hiç aklıma bu açıdan bakmak gelmemişti, çok dikkatimi çekmediği için genelde unutuyorum. Hatta gece bu nasıl rüyaydı sabah anlatayım diyorum, sabah aklıma gelmiyor:eek: Bunlar işin tatlı tarafları tabi, hakkımızda hayırlısı herşeyina.s.
İnşallah Canım sizlerin de güzel sağlıklı yavrularınız olur .. Ben bu denediğiniz yöntemleri ilk kez okuyup duyanlardanım .. Her okuduğumda sizlere dua ediyorum güzel dileklerde bulunuyorum .. Bir bakmışsın ummadığın anda hayırlısıyla bebeğin rahmine düşüvermiş :)))

SUDENAZ222
13-05-08, 11:05
BENDE BU ISI ÖLÇME İŞİNE YENİ BAŞLADIM....

ADETİMİN
20. GÜNÜ 36.6
21. GÜNÜ 36.7
22. GÜNÜ 36.6
23. GÜNÜ 36.5
24. GÜNÜ 36.6 DÜZENLİ OLARAK 25.VEYA 26. GÜN ADET OLUYORUM..HİÇ BİR BELİRTİM YOK..BU TABLODANDA BİŞEY ÇIKARTAMIYORUM AÇIKÇASI...YARDINCI OLABİLECEK VARSA BEKLİYORUM...yerimseniben

funda72
13-05-08, 12:05
SUDENAZ222
BENDE BU ISI ÖLÇME İŞİNE YENİ BAŞLADIM....

ADETİMİN
20. GÜNÜ 36.6
21. GÜNÜ 36.7
22. GÜNÜ 36.6
23. GÜNÜ 36.5
24. GÜNÜ 36.6 DÜZENLİ OLARAK 25.VEYA 26. GÜN ADET OLUYORUM..HİÇ BİR BELİRTİM YOK..BU TABLODANDA BİŞEY ÇIKARTAMIYORUM AÇIKÇASI...YARDINCI OLABİLECEK VARSA BEKLİYORUM...yerimseniben
canım bende çok iyi bilmiyoruma ama öğrendiğim kadarıyla ısının yüsek olması iyi.gebelik olma ihtimali yüksek oluyo.seninki yüksek gibi geldi bana.inşallah haklıyımdır

SUDENAZ222
13-05-08, 12:05
funda72
canım bende çok iyi bilmiyoruma ama öğrendiğim kadarıyla ısının yüsek olması iyi.gebelik olma ihtimali yüksek oluyo.seninki yüksek gibi geldi bana.inşallah haklıyımdır
SAĞOL CANIM..AMA GENELDE 36.8 VEYA 36.9 FALAN OLUNCA HAMİŞ OLAMA İHTİMALİN YÜKSEK OLUYOR..BENDE ÖYLE BİR ARTIŞ YOK..NEYSE AZ KALDI ZATEN ÖĞRENİRİZ..a.s.

funda72
13-05-08, 12:05
SUDENAZ222
SAĞOL CANIM..AMA GENELDE 36.8 VEYA 36.9 FALAN OLUNCA HAMİŞ OLAMA İHTİMALİN YÜKSEK OLUYOR..BENDE ÖYLE BİR ARTIŞ YOK..NEYSE AZ KALDI ZATEN ÖĞRENİRİZ..a.s.
İNŞALLAH HAMİŞSİNDİR CANIM.ALLAH GÖNLÜNE GÖRE VERSİN CANIM a.s.

funda72
13-05-08, 13:05
BENİM ATEŞİMDE ACAİP OLDU SANKİ.AĞIZDAN ÖLÇÜNCE TUHAFMI OLDU NE? :uhm:
3.GÜN.....36,4
4.GÜN.....36,4
5.GÜN.....36,2
6.GÜN.....36,4
7.GÜN.....36,1 (İKİ DEFA ÖLÇTÜM AYNI ÇIKTI.NEDEN ÇOK DÜŞTÜKİ?)

SUDENAZ222
13-05-08, 13:05
funda72
BENİM ATEŞİMDE ACAİP OLDU SANKİ.AĞIZDAN ÖLÇÜNCE TUHAFMI OLDU NE? :uhm:
3.GÜN.....36,4
4.GÜN.....36,4
5.GÜN.....36,2
6.GÜN.....36,4
7.GÜN.....36,1 (İKİ DEFA ÖLÇTÜM AYNI ÇIKTI.NEDEN ÇOK DÜŞTÜKİ?)
BU GÜNLERDEKİ ÖLÇÜMLERE TAKILMA BENCE OLABİLİR..YANİ 10.GÜNDEN SONRA OLMUŞ OLSA YUMURTLAMA DİYCEM..AMA İMKANSIZ YANİ 7.GÜN OLMASI...10.GÜNDEN İTİBAREN DİKKAT ET..KAÇIRMA OVULASYONU CANIM..

funda72
13-05-08, 18:05
SUDENAZ222
BU GÜNLERDEKİ ÖLÇÜMLERE TAKILMA BENCE OLABİLİR..YANİ 10.GÜNDEN SONRA OLMUŞ OLSA YUMURTLAMA DİYCEM..AMA İMKANSIZ YANİ 7.GÜN OLMASI...10.GÜNDEN İTİBAREN DİKKAT ET..KAÇIRMA OVULASYONU CANIM..
NASIL KAÇIRMAYACAĞIMI Bİ ANLASAM?:uhm:

emeliko
13-05-08, 18:05
bazen sapmalar olabilir..sen gene de calis bence..ama sanmıyorum..zaten ateş ciddi dusus olduktan sonra 3 gun yüksek çıkması lazım

nur82
13-05-08, 19:05
SUDENAZ222
SAĞOL CANIM..AMA GENELDE 36.8 VEYA 36.9 FALAN OLUNCA HAMİŞ OLAMA İHTİMALİN YÜKSEK OLUYOR..BENDE ÖYLE BİR ARTIŞ YOK..NEYSE AZ KALDI ZATEN ÖĞRENİRİZ..a.s.
canım hamilelikte 36.8 36.9 çıkacak dıye bırsey yok önemlı olan sabıt gıtmesi.sende düşüş yok yani şuan için iyi gidiyor.insallah hamıssındır canıma.s.

SUDENAZ222
14-05-08, 06:05
KIZLAR HEPİNİZE GÜNAYDIN BUGÜN ÇOK HEYECANLIYIM..BUGÜN YARIN ADET ZAMANIM İNŞALLAH OLMAM..ISIMDA Bİ DÜŞME YOK..

20.GÜN 36.6
21.GÜN 36.7
22.GÜN 36.6
23.GÜN 36.5
24.GÜN 36.6
25.GÜN 36.7

BU SABAHTA ARTMIŞ ISIM...DÜN AKŞAMDA TANSİYONUM DÜŞTÜ BAŞ AĞRIM OLDU.ELLERİME Bİ TİTREME GELDİ..ŞUANDA SIRTIM AĞRIYOR...DÜNE KADAR Bİ UMUDUM YOKTU AMA BİLEMİYORUM NEDENSE ÇOK HEYECANLIYIM..YANIMDA GEBELİK TESTİ VAR YAPIP YAPMAMAKTA ÇOK KARARSIZIM..ÇOK KORKUYORUM..

EU3
14-05-08, 07:05
Kızlar bende bugun ılk defa ölçtüm ateşimi22.günüm 36.7 çıktııı.adetıme daha 8 gün var.heyecanla beklıyorummm:dance: