Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

crameren
24-05-10, 08:05
salihas
bende öğretmenim canım ve tüm hamileliğim boyunca heyet raporu aldım.
sofika
aci bir tecrube yasamissin daha once,bunda mutlaka daha temkinli davranman gerek.Rapor konusunda mutlaka israrci ol isi sansa birakma.Insallah sorun yasamazsin.
teşekkürler arkadaşlar bunu mutlaka önemsiyeceğim çok sağolun.

fusbor
24-05-10, 08:05
zeyhat
ben iğneyi 7 hafta önce bıraktım ama hemşire yağlı iğne acıtır demişti her seferinde çok acıyordu hatta bacağım bile uğuşuyordu yürmekta zorlanıyordum üstüne falan oturamıyordum çok kötüydü ama şu an bişey hissetmiyorum o kısımlarda uzun zaman oldu bırakalı ama ilk yapldığında enjeksiyon yerinde şişlikte hissediyordum
Sağol arkadaşım, demekki bende ,hamilelikle ilgili olmuş, herkezde farklı etkiler bırakıyor bu hamilelik ,inşallh sağlıkla bebeğine kavuşursun canım.

DEBA
24-05-10, 10:05
crameren
arkadaşlar yeni girebildim. hepinize tek tek teşekkürler. bana doktorun bir önceki doğumdan sonra kontrol ve bilgi alma amaçlı gittiğimde serklaj sonrası kendimi yormamamın yeterli olduğunu, sürekli yatmam gerekmediğini söylemişti. çalışıyorum öğretmenim okulda derslerim 30 saatin altına düşmüyor,branş gereği sürekli ayakta kalıyorum,sizce doktor rapor yazmalımı ya da yazıyorlarmı böle durumlarda sizler nasıl hellettiniz bu sorunu?
canım merhaba ben 16. haft serklaj oldum bende kısalma olmadan dr um karnım bastırarak acılma olabilceğinden şüphelenmişti ve hemen serklaj oldum dr bana ilk 10 lük bir rapor verdi sonra devam edebilirsin calışmaya dedi.ben okuduklarımdan başka dr larla konuşmlararımdan sonra vicdanen rahatsız oldum ve dr umdan rapor istedim ssk ile anlaşmalı bir hastane zaten aldım 2o günlük rapor ve taki 30. hft ya kadar yenilediler.
sana kesinlikle çalışma derim.ayakta kalman yer cekimine karşı duramaman demek sen bilirsin.
sen dr una ben çalışmak istemiyorum dediğinde bu serklaj amilyatından sonra hiç bir dr rapor vermiyorum diyemez vermek zorunda bunu bana söyleyen de bir dr du ve gercekten bende dru ma ben çalışmak istemiyorum dedim oda raporladı.

DEBA
kansut
15. haftanın içindeyim 13. haftada serklaj yapıldı. Serklajdan sonra antibiyotik ve pruloton depot 3 gün arayla yapıldı.Ama şuan sadece elevit verdi.burdaki dokt. çok güvenemiyorum büyük şehirde oturanlar serklaj sonrası doktorlarınız neler başladılar bana rica etsem bilgi verir misiniz
antibiyotik dikişler için vermiştir büyük bir ihtimallenben 16.hft ikiz gebeliğimde serklaj oldum progestan 200 mg (rahimin yumuşamaması için verdi. günde 3nkere antibiyotik verdi bittikten sonra bir daha vermedi.magnezyumu 27. hft verdi.progestanı kesti 28.haftada ciğer geiştirici iğne verdi 30. haftada ciğr geliştiricileri tekrar verdi.

bu arada ben serklajdan 2-3 hafta sonra sancılarım var diy earadım gittim beni nts cih bagladı ve sancı olduğunu söyledi bu sancıların idrrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabileceğinden şüphelendi testte lokosit 30 un üzerinde cıktı bir gece hast yattım
sana tavsiyem birazda kesni, dr un ol eyer sancın,kanaman ağrın olursa muhakkak dr ara.
birde serklajdn sonra enfeksiyon olmaman çok önemli çünki biz de serklaj olduğundan sancı olmaması lazım bu enfeksiyonlar sancı yapıyor.eyer akıntın varsa muhakkak dr söyle azda olsa ben bu haftaya kadar her hafta sonu idrar tahlili yaptırdım.akıntı hem idrar hemde vajinal enfeks. belirtisidir.vajinal enf.sen bir şey yapamazssın dr vajinadan alacağı parca ile bakabilir ama yazdığım gibi idrar yolllarındaki enf için kendinde takip edebilrsin.
çok geçmiş olsun cnm

crameren
DEBA
canım merhaba ben 16. haft serklaj oldum bende kısalma olmadan dr um karnım bastırarak acılma olabilceğinden şüphelenmişti ve hemen serklaj oldum dr bana ilk 10 lük bir rapor verdi sonra devam edebilirsin calışmaya dedi.ben okuduklarımdan başka dr larla konuşmlararımdan sonra vicdanen rahatsız oldum ve dr umdan rapor istedim ssk ile anlaşmalı bir hastane zaten aldım 2o günlük rapor ve taki 30. hft ya kadar yenilediler.
sana kesinlikle çalışma derim.ayakta kalman yer cekimine karşı duramaman demek sen bilirsin.
sen dr una ben çalışmak istemiyorum dediğinde bu serklaj amilyatından sonra hiç bir dr rapor vermiyorum diyemez vermek zorunda bunu bana söyleyen de bir dr du ve gercekten bende dru ma ben çalışmak istemiyorum dedim oda raporladı.
teşekkür ederim canım,bu arada doktorun 16. haftada iyş farketmiş açılmayı atmış dikişini.
bana daha önce bilgi amaçlı gittiğimde bir hafta yatman yeterli dedi,ama ısrarlı olayım,sonuçta sıkıntıyı biz çekiyoruz.

DerindirSiyahlar
24-05-10, 11:05
Arkadaşlar mayısı da atlatmamıza 1 hafta kaldı...Ha gayret :)

kansut
24-05-10, 14:05
bilgi paylaşımı için çok teşk ederim

canzi3445
24-05-10, 16:05
bizde bugün hastaneye gittik oğluşum maşallahı var 1800 gr 42 cm herşeyde yolunda sırtını dayadığı için hareketlerini az hissediyormuşum NST ye de bağladı sancı kasılma falan yok rahim ağzı iyi durumda allahıma şükürler olsun binlerce şükürler olsun o kadar seviniyorum ki dünyanın en büyük mutluluğu bu olsa gerek kucağımıza aldığımız zamanı düşünemiyorum inşallah vaktinde zamanında sağlıcakla noksansız kusursuz kucağımıza alabiliriz tek dileğim bu

sofika
canzi3445
bizde bugün hastaneye gittik oğluşum maşallahı var 1800 gr 42 cm herşeyde yolunda sırtını dayadığı için hareketlerini az hissediyormuşum NST ye de bağladı sancı kasılma falan yok rahim ağzı iyi durumda allahıma şükürler olsun binlerce şükürler olsun o kadar seviniyorum ki dünyanın en büyük mutluluğu bu olsa gerek kucağımıza aldığımız zamanı düşünemiyorum inşallah vaktinde zamanında sağlıcakla noksansız kusursuz kucağımıza alabiliriz tek dileğim bu
masallah tosununa canzicim,ne guzel haberler bunlar,insallah hep boyle devam eder.

sofika
aysecinarli
Arkadaşlar mayısı da atlatmamıza 1 hafta kaldı...Ha gayret :)
evet yaa,Allahin izniyle mayis bitecek,insallah hazirani da atlattik mi artik dogum haberlerine seviniyor olucaz :KK46:

DerindirSiyahlar
sofika
evet yaa,Allahin izniyle mayis bitecek,insallah hazirani da atlattik mi artik dogum haberlerine seviniyor olucaz :KK46:
haziranın sonlarına gelebilmeye razıyım :)

mseda
selam arkadaşlar bu hafta sonu allah izin verirse serklaj yaptırıcam doktorumdan fiyat aldık ve şok oldum 1500 tl dedii inanamadım sezeryan gibi....seklaj telinin pahalı oldunu söledi bizde araştırdık en iisi 120 dolar kafam karıştı neden bu kadar yksek fiyat sizlere ne kadra maloldu...bu arada sigortamız yok özelde yaptırıoruz...

DerindirSiyahlar
mseda
selam arkadaşlar bu hafta sonu allah izin verirse serklaj yaptırıcam doktorumdan fiyat aldık ve şok oldum 1500 tl dedii inanamadım sezeryan gibi....seklaj telinin pahalı oldunu söledi bizde araştırdık en iisi 120 dolar kafam karıştı neden bu kadar yksek fiyat sizlere ne kadra maloldu...bu arada sigortamız yok özelde yaptırıoruz...
1850 TL ye..O da eşim doktor olduğu için indirimli fiyatıydı..1 gecelik oda parası da dahil..

el-muallim
24-05-10, 18:05
kızlar doguran varmı gıremedım bayadır nasıl gıdıyo............kızlar serkaj fıyatları cok degısıyo bendde medıcanada yaptırmıştım 1 mılyar bes yuz...........gercekten pahalı ama dra guvenınce ınsan baska yerde olmak ıstemıyoı devlet hast uygun yapıyo...........rabbım kolaylık versın sıze

samyeli26
bişey sormak istiyorum, bu serklajı ssk da ,devlet hastanesinde yapmıyorlar mı?

ssk kaça yapıyor bilginiz varmı?

DerindirSiyahlar
samyeli26

Yapıyorlardır sanırım ama kaliteli malzeme kullanmadıklarını düşündüğüm için devlet hastanesinde istemedim...

canzi3445
24-05-10, 20:05
sofika
masallah tosununa canzicim,ne guzel haberler bunlar,insallah hep boyle devam eder.
sağolasın canım inşallah her dakika her vakit hepimizden güzel hayırlı haberler almak nasip olsun inşallah hpimiz sağlıcakla vaktinde kucağımıza alırız bebeklerimizi

aysecinarli
haziranın sonlarına gelebilmeye razıyım :)
canım geleceksin allahın izni ile hepimizin duları birbirimiz için allahn izni ile bizler sağlıcakla bebeklerimizi kucaklayacağımız günlere geleceğiz canım

mseda
canım bende medipoldde yaptırdım 1200 tl malesef aynı şeyi bende söyledim ne bu ya doğummu yapıyorum dedim ama işte bizim hayatımızı kurtaran önemli bir adım dikiş o yüzden fazla fiyatına takılamıyorsun

salihas
24-05-10, 21:05
samyeli26

samyeli ben serkilajımı gecen sene ege ünv.yaptırdım emekli sandığına bağlıyım.bu arada özel doç.ücretiyle birlikte 450tl gibi bir rakama yaptırmıştım.

Adenzar
25-05-10, 08:05
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum sizlere.Ben rahim ağzı yetmezliği nedeniyle 30 haftalık doğum yaptım.Dr.um bundan sonra da hamile kalırsam erken doğum olabileceğini ve serklaj yapılabileceğini ve ilaç kullanmam gerektiğini söyledi.Sormak istediğim bu önlemleri aldıktan sonra bebek anne karnında 9 ayını tamamlayabiliyormu veya serklaj yaptırıp ilaç kullanmsına rağmen rahim ağzı yetmezliği nedeniyle erken doğum yapan varmı.Çünkü tekrar bir erken doğum yaşamak istemiyorum.

Adenzar
25-05-10, 08:05
Arkadaşlar ben rahim ağzı yetmezliği nedeniyle geçen sene 30 haftalık doğum yaptım.Tekrar hamile kalırsam dr.um bunun da erken doğum olabileceğini söyledi ve serklaj yaparız ve ilaç kullanman gerekir ve yatarak geçirebilirsin dedi.Bu önlemleri alıp gene de erken doğum yapan varmı veya bu önlemleri alıp 9 ayını tamamlayan varmı.Teşekkürler vereceğiniz bilgiler için.

sofika
25-05-10, 09:05
Adenzar
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum sizlere.Ben rahim ağzı yetmezliği nedeniyle 30 haftalık doğum yaptım.Dr.um bundan sonra da hamile kalırsam erken doğum olabileceğini ve serklaj yapılabileceğini ve ilaç kullanmam gerektiğini söyledi.Sormak istediğim bu önlemleri aldıktan sonra bebek anne karnında 9 ayını tamamlayabiliyormu veya serklaj yaptırıp ilaç kullanmsına rağmen rahim ağzı yetmezliği nedeniyle erken doğum yapan varmı.Çünkü tekrar bir erken doğum yaşamak istemiyorum.

Ne yazik ki serklaj yapilsa da ilac alinsa da bazen erken dogum olabiliyor ama bu onlemleri almadan daha da buyuk risk altinda oluyoruz.Hepimiz yatarak,ilaclara dayanarak ve dua ederek bir gun bir gun daha dayanmaya calisiyoruz.Allah bebegini sana bagislasin,umarim ikinci gebeliginde sorun yasamadan kucagina alirsin.

yavrukirpi
26-05-10, 07:05
arkadaşlar merhaba,

tam sıkı takibinde olamasam da daha önce de birkaç kere yazmıştım bu gruba, ben de gebelik öncesi septum ameliyatı geçirdiğim için rahim ağzı yetmezliği açısından risk grubundayım. genelde doğuştan rahimde şekilsel anomali olanlarda rahim ağzı yetmezliği de eşlik ediyormuş. benim gebeliğim ilk 14 hafta ikizdi ve o şekilde devam etse serklaj yapılacaktı fakat daha sonra teke düşünce, ölçümde de 3 cm çıktı. doktorum idare edebildiğimiz kadar edelim dedi. dün tekrar baktı, 19+5 itibarıyla 2.75 cm'e düşmüş, arası da çok hafif açılmıştı. başta dikiş atalım dedi, sonra 20. haftada olduğumu duyunca neyse böyle gider gibi, benim 2,2 cm ile 36. haftaya taşıdığım ikiz gebeliğim var dedi vazgeçti. ama yine de endişeliyim, bir terslik olur mu diye.

bir de eminim hepiniz biliyorsunuzdur ama bilmeyen bir kişi bile okusa faydası olur diye yazayım dedim. ağırlık kaldırma, kabız olma ve çok kilo alma, en önemli tedbirler bunlar dedi.

ne dersiniz 2.75 ile 20. haftadan sona gidermiki, yoksa ısrarcı mı olsam dikiş konusunda. offf zor bir durum.

DerindirSiyahlar
26-05-10, 08:05
yavrukirpi
arkadaşlar merhaba,

tam sıkı takibinde olamasam da daha önce de birkaç kere yazmıştım bu gruba, ben de gebelik öncesi septum ameliyatı geçirdiğim için rahim ağzı yetmezliği açısından risk grubundayım. genelde doğuştan rahimde şekilsel anomali olanlarda rahim ağzı yetmezliği de eşlik ediyormuş. benim gebeliğim ilk 14 hafta ikizdi ve o şekilde devam etse serklaj yapılacaktı fakat daha sonra teke düşünce, ölçümde de 3 cm çıktı. doktorum idare edebildiğimiz kadar edelim dedi. dün tekrar baktı, 19+5 itibarıyla 2.75 cm'e düşmüş, arası da çok hafif açılmıştı. başta dikiş atalım dedi, sonra 20. haftada olduğumu duyunca neyse böyle gider gibi, benim 2,2 cm ile 36. haftaya taşıdığım ikiz gebeliğim var dedi vazgeçti. ama yine de endişeliyim, bir terslik olur mu diye.

bir de eminim hepiniz biliyorsunuzdur ama bilmeyen bir kişi bile okusa faydası olur diye yazayım dedim. ağırlık kaldırma, kabız olma ve çok kilo alma, en önemli tedbirler bunlar dedi.

ne dersiniz 2.75 ile 20. haftadan sona gidermiki, yoksa ısrarcı mı olsam dikiş konusunda. offf zor bir durum.
ısrarcı olurdum ben olsam canım..ne olur ne olmaz...

crameren
26-05-10, 08:05
yavrukirpi
arkadaşlar merhaba,

canım eminim zor bi dönem yaşıyorsun,ve herkes başka birşey söylüyo,bu çok zor bir karar.ama insanların yaşadıkları ve tecrübeleri bize ışık tutabiliyor. benim bundan önceki hamileliğimdede rahim ağzı yetmezliği vardı,23 haftalıktı hiç unutmuyorum perşembe günü kontrole gittiğmde r ahim ağzı boyum çok iyidi doktorda bende çok mutlu olduk veee aynı hafta aradan 5 gün geçti doğum oldu çok istediğim kızımı kaybettim.şimdi yine hamileyim ve hiçkimseyi dinlemem o dikişi attırırm

yavrukirpi
26-05-10, 09:05
crameren
canım eminim zor bi dönem yaşıyorsun,ve herkes başka birşey söylüyo,bu çok zor bir karar.ama insanların yaşadıkları ve tecrübeleri bize ışık tutabiliyor. benim bundan önceki hamileliğimdede rahim ağzı yetmezliği vardı,23 haftalıktı hiç unutmuyorum perşembe günü kontrole gittiğmde r ahim ağzı boyum çok iyidi doktorda bende çok mutlu olduk veee aynı hafta aradan 5 gün geçti doğum oldu çok istediğim kızımı kaybettim.şimdi yine hamileyim ve hiçkimseyi dinlemem o dikişi attırırm
offf çok tedirgin oldum şimdi. nasıl 5 günde birden düşüverir yaa, bana hep diyorlarki aniden pat diye düşmez yavaş yavaş iner ama emin olamıyorum işte. e doktor niye atmamak istiyorki, ticari ya da emniyetçi baksa hemen atması lazım. ben de anlamadım gitti.