Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

2008 Ekim Anneleri

celen35
30-08-08, 12:08
yeşimmerve
günde üçmü: sende bir yan etki yapmadımı celen gerçi kabız oluyosan faydası bile olmuştur ama ben alsam heralde wc den çıkamamm
yeşimcim ben 3 almıorum.2 alıorum.şeker cıkmadan önce günde iki de muz yiyordum(biliosun o da kabız yapar)birbirlerini dengeliyorlardı.şimdi biraz ishalimsi gibiyim ama cok rahatsız edici boyutta deil.çkıs sıklığım eskiyle aynıda kıvam deişti::smiley-cool:

yeşimmerve
oraların tarhanası nasıl oluyorki domatesli biberli kırmızı un gibi değil mi bide bölgesel olarak değişiyor
evet canım bölgesel deişiyo.özellikle uşak ve kütahyanın tarhanaları bambaskadır.cokacimcoook
çıtır-pıtır
selamm kızlar...sengözlerimebaksanab
dün dktorumuza gittik.
2.300 olmuş kızımız 44 cm.
veeeeee baş aşağı dönmüşşşşşşşşş
normal doğum yapacağım inşalahh bir terslık cıkmazsa,nasılsa dondu artık.
sevıncle eve gelırken annemın rahatsızlandığıu haberını aldık ve doğru oraya gıttık drdan cıkışta.annemı dra goturduk.aksam 12 lere kadar acıldeydım.ama annem ıyı sımdılık bişeyı yok çok şükür
işte boyle. ayaklarım yıne cok şişti tabisaat 4 te cıkmştım evden o saatten gece yarılarına kadar ayakta dayanır mıyım???benneyaptımki
ee siz neler yaptınız bakimmm,,bi gecmişi okuyımm
sitede de sorun var sanırım ya cok yavas.kötükedihüso
öncelikle maşallah cıtırım pıtırımŞeniz büyümüş baya bebiş.allahım kem gözlerden sakınsın:nazar:
sonradaa cok cook gecmiş olsun annene-sana.umarım önemli bişi yoktur.allah şifa versin canımın içia.s.

Nisanur38
çıtırcım geçmş olsun annecine işallah önemli bişey yoktur
kızının da maşallahı var gözün aydın olsun
celencim o domates suyunu çiğden yani hiç kavurmadan mı koyuyosun kavanoza hele bi deyiver
ha bi de ben semizotu kurutuyom emzirenler için çok faydalıymış malum kışın yok şimdi kurutacam kaynanam salamura yaprak göndermiş doğumdan önce asayım dondurucuya atayım diyorum ee tabi şu turşuluklar bi çıksın 20 kilo turşu yapmam lazım geçen sene 15 kilo yaptıydım hepsini ben yedim martta bittiydi dün anneme sordum acıturşu yapsam emzirirken bişey lur mu diye o da ilk 3 ay yiyemezsin bebeğe gaz yapar dedi olsun ben de domatesli soundan yerim bugün onu da yapmam lazım şu okul başlamadan
nisanurcum bu yaptığımız domates suyu deil.robottan cekiyoruz domatesleri ama ööle püre olasıya kadar deil.sonra bi tencerede kaynatıyoruz.kavanozlara doktokten sonra üzerine biraz z.yağı döküyoruz.kapağını kapattıktan sonra ters yüz yapıp yağın karısmasını sağlıyoruz(kendimi emine beder gibi hissettim haa:roflol:) bunu her yemeğe kullanırsın.biberli bazı yemeklere konmadığı için hepsini biberli yapmıycam.atıyorum 10 kavanoz yapacaksam 8i domatesli olur diğerleri biberle karısık:1rolleyes:

celen35
30-08-08, 12:08
Kütahya'nın Gediz ilçesinde ev hanımı Nilüfer Özsu, her yıl Eylül ayının başında hummalı bir çalışma içine girer. Özsu, pazardan aldığı domates, biber ve soğanları temizledikten sonra evlerde kullanılan küçük çekme makinalarından geçirerek bir karışım hazırlıyor. Daha sonra bu karışıma nane, fesleğen, ayva kabuğu, tarhun otu, maydanoz gibi baharatları ekleyen Özsu, hazırladığı harca maya, yoğurt ve un katarak kulak memesi sertliğinde bir hamur elde ediyor. Hamurun hazırlanmasında kullanılan yoğurt marketlerde satılan yoğurtlardan değil tabii ki. Tamamen doğal yollarla hazırlanmış halis kaymaklı köy yoğurdu.

Hamuru kıvamına getiren Özsu, işin asıl zor kısmının bundan sonra başladığını söyledi. Özsu, "Bu hamur 15-20 gün boyunca sürekli kabarır. Hamur, serin bir yerde dinlenmeye bırakılarak her gün yumruklanarak kabarması giderilir. Yumruklama, hamur artık kabarmayıncaya kadar devam eder. Eğer kabarma bitmeden hamur dökülürse tarhana ekşi olur" diyerek işin püf noktasının burada saklı olduğunu söyledi.

Kabarması biten hamur Özsu'nun deyimiyle 'dökülür', yani parçalara ayrılarak bir bez üzerinde güneş görmeyen bir yerde kurumaya bırakılır. Dökülen hamur güneş altında kurutulacak olursa çabuk kurur ancak güneş, hamurdaki mikroorganizmaların ölmelerine yol açar. Özsu, işin kolayına kaçanların güneşte kurutmayı tercih ettiğini ancak tarhananın lezzetli olması için bunun yapılmaması gerektiğini belirtti. Özsu, dökülen hamurları bir süre sonra ters çevirerek tam olarak kurumalarını sağlıyor.

Tarhana hamurunun hazırlanmasından yaklaşık 20 gün sonra Özsu için işin en zor kısmı başlıyor. Kuruyan hamurların avuçta ovulmak suretiyle ezilmesi ve un haline getirilmesi… Burada devreye 'imece' usulü devreye giriyor ve Özsu'nun komşuları ve akrabaları bu zor ve yorucu kısma yardım ediyor. Tabii Nilüfer Hanım da onların tarhanalarının ovulmasına yardım edecek daha sonra…

Ovulan ve un haline gelen tarhananın işi henüz bitmedi. Nilüfer Hanım, un haline gelen hamuru elekten geçiriyor. Böylece tarhananın içinde bulunan iri malzemeler ayıklanıyor. Elekten geçirilen ve tamamen un haline gelen tarhana bezler üzerine serilerek birkaç gün daha bekletilerek tamamen kuruması sağlanıyor. Özsu, tamamen kurumuş tarhanayı bez torbalar içine alıyor. Özsu ailesinin bir kış boyunca tüketeceği çorbanın malzemesi hazır artık…

Kışın erzak dolabından çıkarılan tarhana suya karıştırılıp eritilerek tarhana çorbası yapılıyor. Tarhana özellikle et suyunda kaynatılırsa çok lezzetli olur. Et suyu olmadığı zamanlarda çorbaya kavrulmuş kıyma eklenebilir. Kıyma tarhananın lezzetini ve besin değerini daha da artırıyor. Çorba kaynadıktan sonra üzerine kızdırılmış tereyağı ve kırmızı biber serpmek tarhanaya ayrı bir lezzet katar. Ufak ufak doğranmış bayat ekmeklerin, tereyağında kızartılıp çorbaya atılması da ekstra lezzet yöntemidir.

eylul.b
30-08-08, 13:08
çıtırım annene geçmiş olsun canım.umarım önemli bişeyi yoktur.bebeğinin iyi olmasına çok sevindim.kilosu da çok iyi maşallah:nazar:normal doğuma gelince ben biraz(hatta çok)yırsıyorum.ama senin ve diğer arkadaşlar için hayırlısı olsun canım benim

ilkimcim
Kızlar selam, çıtır pıtırım güzel haberlerine sevindim anneciğine de geçmiş olsun inşallah ciddi birşey yoktur.Biz de dün doktordaydık küçük hanım 2600gr. olmuş ve bizimki de dönmüş benim tabiiki ilki sezaryen olunca bu da sezaryan olacak büyük ihtimal genel anestezi ile olacak çünkü heyacandan tansiyonumu yükseltiyorum epidural de böyle bir sıkıntı olabilirmiş dün yine tansiyonum 15-8'di doktora gideceğim zaman heyecan yapıyorum.

eylul.b
ya kızlarr.benim kızımın kilosu düşük mü ne?bakıyorum sizinkilerin maaşallahı var.benimki daha 1.580 gr .valla benimki zayıf mı olacak nedir?ya bi de ben bu ay 3 kilo birden aldım.ama öyle aman aman yediğim bişi yok.sabah ve öğle yemeklerimi güzel yerim.akşama da bazen süt bazen meyve yer yatarım.ama baktım bu ay 3 kilo oldu.daha 8.aya da girmedik yani ve ben 57 oldum.yani 9 kiloya ulaştım.neyse hayırlısı bakalım

eylul.b
çakılııııııııımmmmmmmmmmmm...heyecan dorukta.16 gün kaldı kıııııııııızzzzzzzzzzz:sm_cool:ben senden daha heyecanlıyım.sanki kendi günümü sayıyormuşum gibi hergün yok şu kadar kaldı yok bu kadar kaldı diye için için seviniyorum kaydirigubbakcemile3

eylul.b
ya herkesler nerde.nere kaçtınız yavrulaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrrr

ilkimcim
eylul.b
ya kızlarr.benim kızımın kilosu düşük mü ne?bakıyorum sizinkilerin maaşallahı var.benimki daha 1.580 gr .valla benimki zayıf mı olacak nedir?ya bi de ben bu ay 3 kilo birden aldım.ama öyle aman aman yediğim bişi yok.sabah ve öğle yemeklerimi güzel yerim.akşama da bazen süt bazen meyve yer yatarım.ama baktım bu ay 3 kilo oldu.daha 8.aya da girmedik yani ve ben 57 oldum.yani 9 kiloya ulaştım.neyse hayırlısı bakalım
Güzelim öyle düşünme kaçıncı haftanda olduğunu takviminden tam çıkaramdım ama o sonradan çok hızlı kilo alacak ayrıca önemli olan sağlıklı olması ki biliyorsun bunun kilo ile ilgisi yok kafana takma bunları.

eylul.b
30-08-08, 14:08
ilkimim canım.tam 32 haftaya girdik.1 hafta önceki kilosu bu canım benim:ama doğru söylüyosun.kiloyla sağlığın alakası yok.Allah hayırlısıyla doğurmayı nasip etsin

nisa77
30-08-08, 18:08
merhaba ekiminnn güzel annişleriii.desticimm geçmiş olsun
heveslendirdiniz beni evde birsürü domates var daha ayrıntılı anlatınn da yarın yapayım.eskiden konserveler kaynatılırdı şişeleri öylemi kaynatacaz yoksa.nisanurum celenim anlatıverin bir zahmet noluurr...a.s.

misskokulumm
sealm kız nisa ben sabahtan destinaya uzun uzun anlattıdım ama bi e sana anlatalım bakem

misskokulumm
domateslerin kaboğunu soyuyoruz biberli yapacaksan biberin çekirdeklerini ayıklayıp yıkıyoruz az yağ koyuyoruz tencereye önce biberleri güzel bi kavuruyoz yağda sonra doğradımız domatesleri pişiriyoz ocaktan alacağın zaman içine şu kayatuzları varya turşuluk ondan katıyosun tadı baya belli olacakki kolay bozlmasın sıcakken kavanozlara koyuyosun üzerlerine az miktar zeytinyağı kapağı kapatıp ters çeviriyosun kavanozun başında 1 parmak boşluk olcak soğuyunca dolabına yerleştiriyosun ister yemeklerine sos olarak isterde menemen olarak tüketebilirsin ben aynı işlemin taze fasülyeye de uyguladım hafif haşladıktan sonra domates sosu kattım ve kavanoza koydum napim işe başlayınca lazım olur diye bu sene biraz dafazla yaptım herhalde
şimdi celenindedğine gelelim o hepsini biberli yapmamış sadece domates kavurmuş han içine biber girmeyecek yemekler için faln o da güzel olur ha b de kavanozları küçük alırsan daha kullanışlı oluyo yani bi yemeğe bi küçük kavanoz böylece kalan da bozulmaz

misskokulumm
30-08-08, 19:08
ilkimcim gözün aydın canım mşllah kızmıza eylül bence de kilo hiç önemli değil ben şimdi kaygılanıyorum işalllh 3,5 kiloyu falan geçmez yoksa biliyonuz dr.lar hemen sezeryana alalım diyo ama ben bırtlatmak istiyom Allah yavrularımza sağlık versin

nisa77
Nisanur38
domateslerin kaboğunu soyuyoruz biberli yapacaksan biberin çekirdeklerini ayıklayıp yıkıyoruz az yağ koyuyoruz tencereye önce biberleri güzel bi kavuruyoz yağda sonra doğradımız domatesleri pişiriyoz ocaktan alacağın zaman içine şu kayatuzları varya turşuluk ondan katıyosun tadı baya belli olacakki kolay bozlmasın sıcakken kavanozlara koyuyosun üzerlerine az miktar zeytinyağı kapağı kapatıp ters çeviriyosun kavanozun başında 1 parmak boşluk olcak soğuyunca dolabına yerleştiriyosun ister yemeklerine sos olarak isterde menemen olarak tüketebilirsin ben aynı işlemin taze fasülyeye de uyguladım hafif haşladıktan sonra domates sosu kattım ve kavanoza koydum napim işe başlayınca lazım olur diye bu sene biraz dafazla yaptım herhalde
şimdi celenindedğine gelelim o hepsini biberli yapmamış sadece domates kavurmuş han içine biber girmeyecek yemekler için faln o da güzel olur ha b de kavanozları küçük alırsan daha kullanışlı oluyo yani bi yemeğe bi küçük kavanoz böylece kalan da bozulmaz
süpersin canım benimm.buzdolabına falan koymuyon normal dolaba değil mi yani bozulmuyo.ayy güzel bi fikir valla yarın boş kavanozlarım var domatesim de hemen yapıcamŞeniz.cokacimcoook

destina4
hehe ben yaptım evdekilerle az oldu tabi ama yarın pazardan bi 5 kilo alıp tekrar yapıcam ama nisanur ben 3 küçük kavonoz yaptım ama kaya tuzu yoktu normal tuz koydum yarınkşlere kaya tuzu koyarım bozulurmu bu yaptıklarım şimdi:çok üzgünüm:

nisa77
ayyyyy çok sordum ama baya böle doğranmış olacak pişince çok ezilecek mi pekii:uhm:

misskokulumm
yok niye bozulsun ama açtıktan sonra kalanı kısa sürede bitirmelisin yani açınca daha çabuk bozuluyomuş normal tuzda afiyet olsun
nisacım serin karanlık bi yerde durabilir ama ben duzdolabıma yerleştirdim dondurucuya değil ha

misskokulumm
nisacım sen ne kadar istersen ben menemen olarak yapacağım için 5-10 dk pişirdim ama sen yemeklerde belli olsun diyosan hafifçe kavurup koyabilirsin bi nevi şoklama yapıyosun yani
ayy ne hamaratsınız maşşallh gözlerim yaşardı kızlarr aferim çalışn bakem

destina4
he bu arada herüfüm dediki
''senin konserve yaptığını gördüm ya artık herşeyin olabileceğine inanırım'':1shok:
bide şey ayptım ben küçük bi kavonoza domates arnavut biberi sarımsak tuz 1 kaşıkta sirke koydum yengemlerin acıka diye böyle bi sosu vardı tutar inşallah..:lepi:

nisa77
Nisanur38
nisacım sen ne kadar istersen ben menemen olarak yapacağım için 5-10 dk pişirdim ama sen yemeklerde belli olsun diyosan hafifçe kavurup koyabilirsin bi nevi şoklama yapıyosun yani
ayy ne hamaratsınız maşşallh gözlerim yaşardı kızlarr aferim çalışn bakem
valla bacuumm hamarat olan sensin bizi de heveslendirdin.umarım beceririm de rezil olmam herüfee.
desticimm bravoo yapmışsın hemencük.yarın benim herüfünde gözleri yaşaracak.olacağına pek inanmaz ya inşallah utandırırım onuu:jeyyar:

misskokulumm
desina aferin kız ben de bunun acılısını yaptım bugün milletin canım istemesin de bana kızmasın dye yazmadıydım bak benimkini anlatem domatesi kabuğuyla parçaya ayırıp atıyosun rondoya bi tutam maydonoz ben birazda nane koydum sarımsak iyice çekiyosun içine sirke tuz 1 tatlı kaşığı kadar da şeker katıp karıştırıyosun evde kırmızı biber yoktu olsa süper olur.pazardan aldığım küçük acı biberlerin başlarını tam çıkarmadım acısı çok sosa gemesin diye bi de haşladım ki sıcak suya çıksın diye neyse hazırladığınız soso biberle karıştırıp kavanoza koyun acayip güzel oluyo üniverstede yurttaki arkadaşlar hala her sene arayıp tarifini alıyo bunun

misskokulumm
hadi size kolay gelsin bacılar benim herif yalnız kaldı gideyim yanına iyi gecelr öptüm

celen35
vaay ekim anaları iş basında haacokacimcoook efferin efferin calısın.
benm ki biraz daha tembel işi.kabuk mabuk soymuosun.sadece üstteki yesil yer varya sert orayı alıp robottan cekiosun.sonra yağsız kavurusosun biraz bide tuz(kaya tuzu).cok ezmeden.sonra kavanozlara koyuyosun üstüne az yağ döküosun kapakları kapatınca ters yüz yapıosun tamaaamm.bende buzdolabında saklıycam.aslında serin ve gölge bi yerdede kalabiliomus ama bozulur mozulur bideÇok üzgünüm çoook dondurucuyada biberli domates atıcam karar verdim.onddada biberin cekirdeklerini temizliosun yağsız kavuruosun.ben 1 damla koyuyorum gerci.sonra robottan cektiğim veya azsa doğradığım domatesleri koyuyorum bide ööle kavuruorum.tuz koymuyorum buna.gerek yok.soğuyunca torbalayıpğ dondurucuya.buda cok lezzetli.

nisa77
30-08-08, 20:08
tatlişkolar ben çıkıyorum hepinizi öpüyorum.iyi geceler meleklerinizi de öptüm Allah a emanet olunŞeniz

celen35
31-08-08, 05:08
günaydın.herkese ii pazarlar.pk gelen olmaz heralde bugun:KK43:(

destina4
31-08-08, 06:08
günaydın:sm_cool:
herkeşe iyi pazarlarrŞeniz

yeşimmerve
31-08-08, 08:08
günaydıııınnhihoyyyt ama öğlen olmuş gece uyuyamayınca sabahta kalkamıyoz tabiii :1no2:bugün pazarya evet celencim pek uğrayan olmamış destina bacım hariç kızlar nöbetçi hamileler biziz galiba :CüvCüv:ama bende çıkıyorum çünkü bilgisayarı benim kız alacak bi ara gene elinden kapabilirsem gene uğrarımŞeniz

çakıltaşı_m
31-08-08, 09:08
günaydın , iyi pazarlar kızlarrrrr..................ben dün alışveriş işini bitirdim çok şükürrrrrr.........ama çok yoruldum önce bebişin ihtiyaçları için sonra da ramazan alışverişi için koşturduk............gözüm alırsa resimleri eklerim ...............herkes gezmeye gitti anlaşılan:KK43:

çakıltaşı_m
31-08-08, 09:08
bu arada artık son kareye atladım bennnnn hihoyyyt

celen35
31-08-08, 10:08
çakıltaşı_m
bu arada artık son kareye atladım bennnnn hihoyyyt
ayy evet cakılım yaa:CüvCüv: zaten şafakta 15 dimi:sm_cool: şakamaka bitti kısııımmhihoyyyt allahım sağsalim kurtarsın bebişi seni ve sonra hepimizi:Saruboceq:

çakıltaşı_m
31-08-08, 10:08
bitti canım yaaaa , acaba karnımızdaki kıpırtılarını da özler miyiz celen

eylul.b
31-08-08, 11:08
özlemez misin çakılım.valla anne olmuş kadınlar.çocukları 6-7 yaşına gelince unutmuşlar.eski hamile günlerini.şimdi gelip gelip benim karnıma ellerini koyuyolar.hareket edince de nasıl seviniyolar anlatamam.biz de aynısı olacaz canım ya.ama ben bu günleri asla ama asla unutmayacam.destinam sen napıyodun kız.eski hamileliğini unutup şimdiki hamileliğini ilkmiş gibi mi yaşıyosun?

eylul.b
evet ekim anişleri.ikinci annemiz olan çakıltaşıma sadece ve sadece 15 gün kaldı.hayırlı ve de uğurlu olsun inşallah.çakılım sen sezeryandın demi ya.yanlış hatırlamıyorum.

çakıltaşı_m
evet canım sezaryen olcak , zaten normal doğumu beklesem 1 ay var dahaaa

eylul.b
ya benim de sezeryan ve ben hiç korkmuyorum.normal doğum bana daha zormuş gibi geliyo

dbest
çakıltaşı_m
evet canım sezaryen olcak , zaten normal doğumu beklesem 1 ay var dahaaa
yani bebeği 2 hafta erken mi alacaklar :1shok: