normal doğum dikişleri nezaman iyileşir?

şekercim
13-03-08, 21:03
arkadaşlar ben 23 gün önce normal doğum yaptım.ve hem içte hemde dıştan çok fazla dikişim var.hala çok acı çekiyorum.doktorum üzerine oturma dedi ama buda pek mümkün olmuyor.bebeği görmek için misafirler geliyor,oğlumu emzirirken ... gibi zamanlarda mecburen oturuyorum.hele gece emzirmeye kalkmalarımda birazda zorluyorum.daha düşmeyen dikişlerimde var. nezaman geçecek bu ağrılar? doktorum 1 ay kadar sürebilir dedi,23 gün oldu hala bi değişme yok bende.herkestemi böyle yoksa benim yaramdamı sorun anlamadım.ben çabuk iyileşeyim diye sezeryan istemedim, nerdeyse sezeryanlılar kadar sıkıntı çekiyorum. normal doğum yapan anneler dikişleriniz nekadar sürede düzeldi?

dhilek
13-03-08, 22:03
allah analı babalı büyütsün, gözünüz aydın.a.s.

canım benimde dikişlerin atması 1 hafta -10 gün sürdü ama tam oturmam ve tam anlamıyla acımın geçmesi 1 ayı bulmuştu...

gonca2206
14-03-08, 09:03
canım benim kide dikişli normal dogumdu,cok ayakta durman ve üzerine oturman iyileşmeyi geciktirir haklı olarak bunları yapmamak ta mümkün degil diyeceksin
benim ücüncü haftada dikişler ancak d
düşütü dördüncü haftada iyileşmeye başladım yani bir ayı buluyor
arkadaşın dediği gibi her tuvaletten sonra fön makinasını cok yaklaştırmadan kurut birde baticonla pansuman yap üzerine ama pamuga degil gazlı beze sürerek pansuman yapacaksın iyileşmeyi hızlandırır

dhilek
14-03-08, 09:03
kızlar ben bir de eczaneden bir şey almıştık . ılık suya 1 kapak atıp onunla teharet yapıyordum yada oturma banyosu yapıyordum. her banyoda onunla o bölgeyi yıkıyordum... lavanta kokulu bir şeydi. ismi neydi z ile başlıyordu. oda çok iyi gelmişti...

cemredeniz
14-03-08, 12:03
korktummmm vallahi 1 aymı :S

iremim
14-03-08, 15:03
benimde 5 dışta 1 içte 6 dikişim vardı ve doğum yapalı 82 gün oldu, benim dikişlerimde 17. gün tama anlamıyla düşmüştü fakat ,hala sızlama yapıyor hatta ayıptır söylemesi eşimle birlikte olurken çok acıyor çoğu kez bu yüzden yarıda bıraktık.... heralde bu bir yıl sürer bence yaranın iyileşmesi bünyeye göre değişir diye düşünüyorum

gurbetkusu
14-03-08, 16:03
canim öncelikle bebegi emziriyorsan uzanarak elini kafasinin altina alarak emzir.boylece dikislerin uzerine oturmamis olursun.benimde 1ay surdu.acil sifalar canim

gurbetkusu
iremim
benimde 5 dışta 1 içte 6 dikişim vardı ve doğum yapalı 82 gün oldu, benim dikişlerimde 17. gün tama anlamıyla düşmüştü fakat ,hala sızlama yapıyor hatta ayıptır söylemesi eşimle birlikte olurken çok acıyor çoğu kez bu yüzden yarıda bıraktık.... heralde bu bir yıl sürer bence yaranın iyileşmesi bünyeye göre değişir diye düşünüyorum
canim bende senin gibiydim.ama bi yazida okudum 40den sonra iliski icin bir problem kalmiyor.ama kadinlarin cogu acidan korktugu icin iliskiye giremiyormus.psikolojik yani.bende psikolojik olduguna inandirdim kendimi.daha sonra bikac sefer agridi.ama kendimi oyle inandirdim ki simdi hic agri yok.sende kendini inandir,gececektir

melser
ben 11 gün önce normal doğum yaptım oturup kalkarken ağrım sızım yok son derece rahat hareket edıyorum doktorum antibiyotik minoset vede vagisil diye bir jel verdi çabucak dikişlerimde döküldü

koalayim
14-03-08, 17:03
ya kızlar ben sezeryanın dikişinden korkarken
normal doğumun dikiş problemi çıktı bir de
allah bizi sağlıkla kurtarsın
sizin de bir an önce acılarınızı dindirsin inşallahhh...

güzelresim
başlık normal doğum için ama bende nacizane fikrimi söylemek istiyorum.Allah izin verirse 2 ay sonra mecburen sezeryanla doğum yapıcam.2 ablamda sezeryanla doğum yaptı ve inanın doğumdan 3 gün sonra ayaktaydılar ve hiçbir problem yaşamadılar.ama öyle şeyler okuyorumki sezeryanla ilgili insan çok korkuyor normal doğumda öyle sanırım.tamamen kişinin yapısıyla ve ağrı eşiğiyle ilgili.yengemi hatırlıyorum normal doğumda toplam 16 dikişi vardı ve aylarca oturamadı bile.bazısında ise hiç dikiş olmuyor. Allah herkesin yardımcısı olsun. Anne olmak gerçekten çooooook zormuş.

laluz1984
kızlar bu normal dogumda dikişlerin tuvaletini yaparken bi etkisi olmuyomu ben normal dogum istiyorum sezaryan istemiyorum onun dikişleri kötü d,ie ama normal dogum nasıl yaaa

iremim
14-03-08, 22:03
melser
ben 11 gün önce normal doğum yaptım oturup kalkarken ağrım sızım yok son derece rahat hareket edıyorum doktorum antibiyotik minoset vede vagisil diye bir jel verdi çabucak dikişlerimde döküldü
ne kadar güzel maşallah yaaa bebişlerde pek bi şeker Allah Analı Babalı büyütsün:nazar::nazar:

sefamolsun
14-03-08, 22:03
oy oy oy oy, bide daha çabuk toparlanıyorsun derler normal doğum yapınca.Ben kesin sezaryan diyorum arkadaş.bu ne yaaaaa

güzelresim
14-03-08, 23:03
sanki normal doğum eskiden çok kolaymış gibi geliyor bana şimdiki insanların gidipte kısa sürede dikişsiz doğurdum dediğine pek rastlayamıyorum.var ama azınlıktalar gibi. ben zaten normal doğum yaptığımı hiç düşünemiyorum gerçi belimden problemli olduğum için sezeryan olucam ama olmasada sanırım benim tercihim öyle olurdu.normal doğum yapan anneleride sonsuz kere kutluyorum.Allah herkesin yardımcısı olsun.vede gönlüne göre versin...

ZEYNEPKERIM
14-03-08, 23:03
bende normal dogum yaptım catala alındıktan sonra 10 dk'da dogum yaptım ama yarım saat dıkıslerım surdu coktu yanı, cok agrı yaptı ve 5 ay oturup kalkarken acı cektım cok gec ıyılestı pansumanını da yapmıstım ama fon makınesını denememıstım... ben de dıkısler tutmayacak korkusu vardı neysekı atlattım ama tamamen ıyılesmesı 9-10 ayı buluyor sımdı ne agrı var ne sızı... eskıden ıkı taraftan kesıyorlarmıs sımdı ıse tek bır yerden ve makata dogru kesıyorlar, yaranın oldugu yer hep kapalı kaldıgı ıcın ıyılesme de uzun suruyor halıyle... Allah hepınızı ve butun hamıslerı kurtarsın, Rabbım kolay dogumlar, saglıklı bebekler nasıp etsın...

Cullen
15-03-08, 16:03
oooo kızlar ben sürekli normal dogum diyordum ama bu dikiş ve acı olayı beni korkutu acıkcası bu kadarını beklemiyodum hicde düşünmemiştim şaşırdım şimdi kafam gine karıştı yaa sezeryanmı normal dogumu ?

iremim
17-03-08, 07:03
tabiki en doğrusu normal doğum, ben normal doğum yaptım doğum masasından kalktığım an normal bir şekilde yürüyebiliyordum,sadece uyuşturcunun etkisi geçince hafif bir gerilme hissettim okadar bir de yan yatamadım ama sezeryan bir ömür geçmeyecek bir sızı biraz üşüseniz gaz yapacak ağrı yapacak ağır kaldırsa dikiş patlama riski var üşüttünmü dikiş yerlerin sızlayacak çok yakın tanıdıklarımdan biliyorum, iki ıkın normal doğur kurtul hem çocuğun solunum alması daha kolaylaşıyormuş normalde doğumhanede bana ebe söylemişti. çünkü normalden çok korkuyordum suni sancı verildiği halde sezeryan yapın beni diyordum.

sevil28
17-03-08, 21:03
zor günler Allah şifa versin tez elden.benim dikişlerim bir haftada iyileşti.10 gün sonra işlerimi yemeğimi rahatlıkla yapabilecek durumdaydım.Tuvalet temizliği çok önemli mikrop kaparsa zor iyileşir diyorlar.ben ılık su ve sarı su (adını hatırlayamdım) kullandım.ve kabız olmamak da çok önemli fazla ıkınınca dikişler zarar görebilirmiş

kalemkitap2
17-03-08, 22:03
benimde 1 hafta 10 gibi bir sürede geçmişti
kızımın kilosu yüzünden çok dikişim vardı(kaç diye korkumdan sormadım)
ağrı kesici kullandım sürekli birde küçük sarı haplar vardı.misafir gelincede oturmak için uyuşturucu bir merhemim vardı isimlerini unuttum ama....her lavobaya gittikten sonra steril ediyordum.dikişlerimi kuruluyordum çok zor ya
inşallah en kısa sürede atlatırsın.inan sezeryandan daha kolay bu dikişler.1 ay sonra vücudunda hiç bir şey kalmayacaka.s.

bendir79
kızlar ..okuyunca sizi artık kesin sezeryan yapıcam:KK43: valla o daha kolay sanki..

kalemkitap2
bendir79
kızlar ..okuyunca sizi artık kesin sezeryan yapıcam:KK43: valla o daha kolay sanki..

öyle düşünme canım 7 kat dikişle düz bir kaç dikiş bir değil ki:1no2:
diğerinde de pansuman yapmak zorundasın, iltahaplanma yapanlar oluyor vs...
ömür boyu soğukta sızlıyormuş o yara.görsel olarakta kalıyor

RÜYALIM
19-03-08, 16:03
Yazdiklarinizi Okudumda Dikişten çok Korkuyodum şimdi Dahada Korkar Oldum Peki Uyuşturupmu Dikiyolar Dikişleri Atarken Bayiltamazlarmi Acaba Ne Zor Allah Yardim Etsin

happy_spk
19-03-08, 17:03
Yazdiklarinizi Okudumda Dikişten çok Korkuyodum şimdi Dahada Korkar Oldum Peki Uyuşturupmu Dikiyolar Dikişleri Atarken Bayiltamazlarmi Acaba Ne Zor Allah Yardim Etsin

evet dediğin gibi ya...

arkadaşlar ben iyileşme sürecinin bu kadar uzuuuun olduğunu bilmiyordum. bu ne ya..
kısa sürede kalkıyorsun diyolar hem daha sağlıklı diye "epiduralle normal doğum" düşünüyorum ama neler diyorsunuz. hadi dikiş olayı neyse diyelim 1 ayda da düşse toparlansa, ilişki traş.. oooo.. ben tırstım şimdi iyice he.. sezzeryan olan arkadaşlarım da var. kimi canavar gibi şimdi ağrı sızı falan yok. tabii sezaryenden sonra kendine bayaa bi süre gelemeyen arkadaşlarımda.. normal doğum sonrası ilişki hakkında kimseden bişey duymamıştım ama sizin dediklerinizden sonra sanırım sezaryeni ciddi ciddi düşüneceğim. şurda 1 ayım kaldı ve şunu da belirtmek isterim ki unutmak isterdim ama, geçen mayıs bi düşük yapmıştım bu bizi çook üzmüştü ve o zamandan sonra 3 aylık bi iyileşme süreci ve sonrasında tekrar hamile kaldım ve aman yine bişey olur diye o gün bu gündür bizde bi faaliyet yok anlayacağınız:eek: e bide bunu doğumdan sonraki "tam anlamıyla " iyileşme süreci var!! dediğinize göre... ooff çok zormuş yaa.. hep son ana kadar gidişatım nasıl olursa öyle doğururum diyodum ama sezaryenı gerçekten düşüneceğim.:1shok:

Prm.Oznur
19-03-08, 17:03
rüyalım merak etme ben bir çook kez normal doğum ve sezaryana girdim normal doğumda vajinaya atılan dikişleri ve kesilmesini anne kesinlikle hissetmiyor bebiş gelmeden önce o bölge uyuşturuluyor ve kesiliyor daha sonra bebiş çıkınca ve plasenta yani kordon ve kese çıkması bekleniyor oda yarım saat olabiliyor anneden ayrılması ve ve plasenta çıkıncada iç ve dış dikişler atılıyor ve böyle dogum sonlanıyor...
ayy ne kolay anlatmışım ya ama ben bu iki doğumuda gördüğüm için normal dogum istemiyorum kendi istegimle epidural sezaryan yapmayı düşünüyorum. ALLAH herkese kolaylık versin