Tatar Paylasim Alani

musran
11-09-08, 14:09
EBRU2205
Bunu yiyen var mı?

Tavalokum (Tavalukum)
Dilek Gence

--------------------------------------------------------------------------------
Hamuru için malzemeler;

- 1 kg un -
yarım çay bardağı yağ,
- 1 çay bardağı yoğurt,
- 1 çorba kaşığı tuz
- yarım paket hamur mayası, (yaklaşık 20 gr)
- ılık su
Harcı için malzemeler;

- 3 adet orta boy soğan
- yarım kg kıyma,
- 1 tane patates,
- 1 tane domates,
- 3 adet yeşil biber,
- 1 tatlı kaşığı tuz,
- 1 çay kaşığı karabiber,
- 1 çay kaşığı kırmızı biber
- Ayrıca yağlamak için bir paket margarin,
Hamurun hazırlanışı,

Un derin bir kabın içine konulur, ortası açılarak açılan kısma, yağ, yoğurt, maya, tuz katılarak, kekten biraz daha sert bir kıvama gelinceye kadar ılık su ilave edilerek el ile yoğrularak hamur haline getirilir. Hamurun mayalanması için, içinde hamur olan kap bir beze sarılarak 1,5 - 2 saat bekletilir.

Harcın hazırlanması;

Bir adet patates haşlandıktan sonra nohuttan biraz küçük parçalar halinde doğranır. Soğanlar ve yeşil biberler de blenderdan geçirilir yada çok küçük parçalar halinde doğranır, bir kabın içine konulan doğranmış patates, soğan ve biberin üzerine domates rendelenir, oluşan harcın üzerine tuz, karabiber ve kırmızı biber ilave edilerek karıştırılır.

Başka kapta margarin eritilerek soğutulur.

Hamurun ele yapışmaması için eller yağlandıktan sonra, mayalanan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar alınarak avucun içini kaplayacak kadar açılır. Açılan hamurun içine, yapılan harçtan ceviz büyüklüğünde konularak, harç dışarıya taşmayacak şekilde hamur kapatılır. Yapılan tavalukum bir kabın içindeki yağa sokulup çıkarıldıktan sonra tepsiye konulur. Diğer tavalukumlar da benzer şekilde yapılır ve her birisi bir birine bitişik şekilde tepsiye yerleştirilerek 45 dakika fırında pişirilir.

Yanında ayran yada meyve suyuyla içilmesi tavsiye olunur. Afiyet olsun...

Not; hazırlanan harç çiğ olarak mayalı hamurun içine konulur, hamur boğaça şeklinde kapatıldıktan sonra fırında harç ve hamur birlikte pişer ve harç pişerken suyunu hamura da akıttığı için çok lezzetli olur.
yemek ne kelime bayılırım en sık yaptıklarımdan biridir..belkide yapımı çok kolay olduğu için sık yapıyorumdur:))
ebru valla iftar yaklaşıyor yazdıklarını okuyunca iyice iştahım kabardı

saol arkadaşım paylaşımların için

sebeyza
kızlar bende tatar geliniyim ama bunu hiç duymamıstım
canım sen hani bizden daha iyi biliyordun tatar yemeklerini:eek:klava: kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
nasıl duymazsın tava lokumu sıklıkla yapılan tatar aşlarımızdandır:dilcikar:

(bu arada şaka yapıyorum bak sakın alınma bu ortamda bazen yapılan şakalarda anlaşılmaya biliyor)a.s.

musran
nadiye
musracim kiz topğin hayirli olsun hemşom yen gördüm bak söylemyonda yakaladim seni seni öpyom cnm

saol canımcım ben bu topiği açalı aylaar oldu aslında

saolsun son zamanlarda yeni katılan arkadaşlar sayesinde biraz hareketlendi kültürümüzü paylaşıyoruz...

musran
Lale , Ceysum

hoşgeldiniz arkadaşlar..

çok sevindim burada olmanıza..

umarım güzel paylaşımlarda buluşuruz

sevgiler

seher yeli
musrancım merhaba canım nasılsın yeni topiğin hayırlı olsun hihoyyyt istersen biraz da bizim oralara uğra kaydirigubbakcemilezahmet olmazsa naniknaniköptüm

KARMEN2
11-09-08, 15:09
arkadaşlar hepinizin verdiği biligilerden dolayı teşekkür ederim. Bende kendi çapımda tatarca yazmaya çalıştım ama çoğunluk anlamadığından böyle devam etmeye karar verdim.
Musrancım benimde köyüm Aktepe_Rıfkiye köyü sizin köydede bir akrabam olacaktı sanırım eğer yanlış hatırlamıyorsam. Gene tatarcaya dayanamayıp tatarca birkaç tapmaca sorayım. Tapmacalar sorulurken önce bir tekerlemeyle başlanır bizim oralarda. Şimdilerde bilmeceye tapmaca densede çok eskiden cumak derlermiş. Cevapları bekliyorum kızlar. Savlukman kalnız.

Cumak ayttım cuvurttum
Cüniy bikedi kuturttum.
(Bilmece söyledim koşturttum
(Cüniy kadını kudurttum.)

Anav üyde bir şeltek,mınav üyde bir şeltek.Bunu bilmegen zır tentek
Öteki evde bir kalbur,beriki evde bir kalbur.Bunu bilmeyen zır deli

Ölüsüne yandımın pötörü, üy töbede oturu
Ölüsüne yandığımın fotörü,ev damında oturur

Cer astında maylı kayıs
Yer altında yağlı kayış

Tapmaşadın tabı yok,kasığımdın sabı yok
Bulmacanın izi yok,kaşığımın sapı yok

Eki üydün arasında bızav bakırır
İki evin arasında buzağı bağırır

Astı kona üstü tekne
Altı yastığaç üstü tekne

Col boyunda kirtli sandık
Yol kenarında kilitli sandık

Ot basında kuman,eki közün tars cumgan
Ocak başında ibrik,iki gözünü sıkıca yummuş

musran
11-09-08, 18:09
seher yeli
musrancım merhaba canım nasılsın yeni topiğin hayırlı olsun hihoyyyt istersen biraz da bizim oralara uğra kaydirigubbakcemilezahmet olmazsa naniknaniköptüm
canım benim

benim bu topik yeni değilki uzun zamandır var size ihanet ettiğimi düşünmeyin ben her ikisinide idare ediyorum..

son zamanlarda bizim topikte kimseler yok diye yazmıyordum yoksa hergün bakıyorum

öpüyorum canımcım

musran
karmeeen Allah iyiliğini versin kaydan taptın akıs mınavlarnı

anladığım kadarıyla senle benden başka tatarca bilen yok gerçi türkçelerinide yazmışsın altına

ben şimdilik bulamadım biraz daha düşüneyim bakalım..

kızlaar hepinize teşekkür ediyorum paylaşımlarınız için topik çok şenlendi
devamını bekliyorum öpüyorum hepinize sevgiler

EBRU2205
bir tanesinin cevabı yılan , ayyy en sevmediğim şey yanii

sevgiler

KARMEN2
12-09-08, 06:09
Cer astında maylı kayıs
Yer altında yağlı kayış (yılan) ıııııy bende çok korkarım yılandan ebrucum.

Korantam ala koyde oturadılar musrancım er sene kettimmı bir depterim bar oga yazaman malum bılesin koy yerinde bek bırşıyler unutulmağan üşün kartiylerden soraman. Köbüsüde unutulup ketedi. Ama bu tapmacalardı bır amcamız bar bır forum sitesine atgan ondan karap yazdım.

Ailem hala köyde oturuyorlar musrancım her sene gittiğimde bir defterim var oraya yazıyorum malum biliyorsun ki köy yerinde pek bir şeyler unutulmadığı için teyzelere soruyorum. Çoğu unutulup gidiyor
Ama bu bilmeceleri bir amcamız var bir forum sitesine atmış oradan yazdım.

Cevapları bekliyorum. Savlıkman kalnız kızlar.

tatarım
12-09-08, 08:09
slm bayanlar bende geldim ne zamandır bakmıyordum topige nasılsınız bakalım evliyim 2 cocuk annesiyim bi kızım var cokkkkk yaramaz bi oglum var cok uslu 10 yaşında

musran
12-09-08, 14:09
KARMEN2
Cer astında maylı kayıs
Yer altında yağlı kayış (yılan) ıııııy bende çok korkarım yılandan ebrucum.

Korantam ala koyde oturadılar musrancım er sene kettimmı bir depterim bar oga yazaman malum bılesin koy yerinde bek bırşıyler unutulmağan üşün kartiylerden soraman. Köbüsüde unutulup ketedi. Ama bu tapmacalardı bır amcamız bar bır forum sitesine atgan ondan karap yazdım.

Ailem hala köyde oturuyorlar musrancım her sene gittiğimde bir defterim var oraya yazıyorum malum biliyorsun ki köy yerinde pek bir şeyler unutulmadığı için teyzelere soruyorum. Çoğu unutulup gidiyor
Ama bu bilmeceleri bir amcamız var bir forum sitesine atmış oradan yazdım.

Cevapları bekliyorum. Savlıkman kalnız kızlar.

sen onun için bu kadar döktürüyorsun taracayı falan...:))
köyünüzle hala bağlantın olması ne güzel
oralarda tabiki hala unutulmuyor ve yaşatılıyor bir çok adetlerimiz...
bizim bırak köyle bağlantıyı evde tatarca konuşan bile kalmadı..annem rahmetli olmadan önce babamla çok konuşurlardı..akrabalarlada her zaman bir arada olamıyorsun birde benim eşim tatar olmadığı için bizim yanımızda tatarca konuşmazlar..

yani bende unutmaya başlamıştım tatarcayı iyi oldu bu topik..unuttuklarımı hatırlatıyor bana..

öpemen senı savlukman kal kadam

musran
12-09-08, 14:09
tatarım
slm bayanlar bende geldim ne zamandır bakmıyordum topige nasılsınız bakalım evliyim 2 cocuk annesiyim bi kızım var cokkkkk yaramaz bi oglum var cok uslu 10 yaşında
tatarım hoşgeldin...a.s.
bir selam verdin bir daha kayboldun arkadaşım
seni tekrar aramızda gördüğüme çok sevindim:sm_cool:

dilberay
12-09-08, 22:09
ay karmencim boyle devam et hem tatarca hem turkce cok guzel oluyor ogreniyoruz valla musrancim sende oyle yap yazdiklarini birazda turkce tercume edersen sevinecegim canim guzel gidiyorsunuz arkadaslar devam hadi opuyorum sizi haaaa bu arada hosgeldin lalecim ablam olur kendisi hadi hoscakalinnnnnhihoyyyt

sebeyza
12-09-08, 22:09
kızlar selam bende tatar geliniyim aranız kabul edermisiniz:Saruboceq:

lale
13-09-08, 05:09
herkese iyi hafta sonları arkadaşlar kendinize iyi bakın

musran
13-09-08, 10:09
selam kızlaar nasılsınız keyifler iyidir inşallah..

laleye tekrar hoşgeldin diyorum

sebeyza sen aramızdasın zaten hala bunun farkında değilmisin canım..ben senin mesaajlarına hep cevap yazıyorum....

dilberay bundan sonra dikkat edeceğim canım kusura bakma

musran
bu tatarca olayını geliştirmek için yani bilmeyen arkadaşlarımız için nasıl bir sistem geliştirsek bir

önerisi olan varmı...

karmen sende bir eğitimci gözüyle ne dersin...

kelimeleri tek tek yazıp karşılıklarınımı yazsak yoksa bilmeyen arkadaşlar merak ettiklerini sorsa biz cevaplasakmı???

ne dersiniz arkadaşlar

lale
mınavılar katında aytmadan başka bildiğim tatarca cümle yok ne kadar isterdim öğrenmeyi suç bende 5 yılda eskişehirde yaşadım insan öğrenmezmi teşekkürler musrancığım hoşbuldum

KARMEN2
13-09-08, 14:09
tatarım,dilberay,sebetza ve lale epiniz Koşkeldiniz kelinşekler, koşkeldiniz apakaylar.
tatarım,dilberay,sebetzave lale hepiniz hoşgeldiniz gelinler, hoşgeldiniz hanımlar.

Tatarca konusunda göstermiş olduğunuz ilginiz hakkaten beni çok sevindirdi. Tatarca konuşmak diğer dillerde olduğu gibi epey egzersiz gerektiren bir konu. Benimde zaman zaman unuttuğum güncel hayatta konuşurken zorlandığım ve hiç duymadığım kelimelerle karşılaşmaktayım. Ama bir başlangıç olarak. Kırım Tatarca Sözlüğü yazıp googleden çıkan sayfalardan kelime anlamlarını bularak bunları güncel hayatta kullandığımız türkçe cümleleri tatarca çevirerek çalışabiliriz. unutmayın ki bolca egzersiz gerekiyor. Google de bu konuda büyük bir yelpaze seriyor önümüze. Hatta tatar forum sitelerinden de yardımlar alabiliriz. dil, kültür ve tarihimiz konusunda kendilerini epey bir kanıtlamış bol bol sitelerimiz var.Ayı zamanda derneklerlede bağlantıda olmamızda büyük önem arzediyor bu anlamda Başka değişik önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar. Carık bolsun colunuz epiniz savlukman kalınız. (Aydınlık olsun yolunuz hepiniz sağlıkla kalın)

p_aytar
13-09-08, 14:09
selam kızlar bende tatarım nerenin tatarlarısınız

Nihavend
13-09-08, 16:09
Babaannem kırım tatarı fakat ben hiç bir gelenek göreneğini bilmem.Laf aramızda Kırım tatrları da pek güzel oluyor.Selamlar herkese...

dilberay
13-09-08, 22:09
hosgeldiniz arkadaslar ne guzel butun tatarlar burdayiz farkindamisiniz cogaliyoruz cok guzel devam edelim hadi iyi gecelerrrhihoyyyt

dilberay
13-09-08, 23:09
Nihavend
Babaannem kırım tatarı fakat ben hiç bir gelenek göreneğini bilmem.Laf aramızda Kırım tatrları da pek güzel oluyor.Selamlar herkese...
hosgeldin aramiza bende yani annem kirim tatari bende bilmiyorum tatarca ama arkadaslar sayesinde ogreniyoruz yavas yavas.umarim iyi vakit gecirirsin :teytey:

dilberay
13-09-08, 23:09
musran
selam kızlaar nasılsınız keyifler iyidir inşallah..

laleye tekrar hoşgeldin diyorum

sebeyza sen aramızdasın zaten hala bunun farkında değilmisin canım..ben senin mesaajlarına hep cevap yazıyorum....

dilberay bundan sonra dikkat edeceğim canım kusura bakma
musrancim sakin ha alinma benim cok hosuma gidiyor konusmalariniz hani sende turkcesinide yazarsan cok daha iyi olur diye dusundum o acidan ve anlamayan arkadaslar acisindan soyledim biraz yorulacaksiniz ayni kelimeleri bidaha yaz falan ama artik kolay gelsin size opuyoruma.s.

musran
14-09-08, 19:09
dilberay
musrancim sakin ha alinma benim cok hosuma gidiyor konusmalariniz hani sende turkcesinide yazarsan cok daha iyi olur diye dusundum o acidan ve anlamayan arkadaslar acisindan soyledim biraz yorulacaksiniz ayni kelimeleri bidaha yaz falan ama artik kolay gelsin size opuyoruma.s.

canım benim alınırmıyım hiç çok haklısın ben hiç dikkat etmemeişim bu konuya uyarmış oldun beni teşekkür ediyorum ayrıca ....bi fayadamız olacaksa ne mutlu bize.

öpüyorum canım sevgiyle kal

musran
nihavend p_aytar hoşgeldiniz arkadaşlar..

keyifli paylaşımlar diliyorum

sevgiler

sedefcik
rahmetli kayınvalidemde tatardı ama tatarca bilmezdi.yalnız acayip çiğbörek,kaşık börek ve tabak börek yapardı.bir de gözleri çekik ve küçüktü.3.5 yıl önce rahmetli oldu.
hepinize sevgiler...

dilberay
14-09-08, 21:09
sedefcik
rahmetli kayınvalidemde tatardı ama tatarca bilmezdi.yalnız acayip çiğbörek,kaşık börek ve tabak börek yapardı.bir de gözleri çekik ve küçüktü.3.5 yıl önce rahmetli oldu.
hepinize sevgiler...
hosgeldin sedefcik basin sagolsun oncelikle kayinvalidenide anmis oldun boylece biz tatarlar cekik gozlu oluruz mesela benimde kucuk ve cekiktir zaten tatarlar ilk gozlerden anlasilir ve ovunmek gibi olmasin pek guzel olur kizlarimiz.tekrar hosgeldin umarim iyi vakit gecirirsin:enbuyukkk:

musran
14-09-08, 22:09
sedefcik hoşgeldin aramıza..
Allah rahmet eylesin kayınvalidene mekanı cennet olsun..
sen öğrendinmi rahmetli kayınvalidenden bu börekleri yapmayı pek güzel olur hepside..

musran
dilberay katesin aruvmusun arkadaşım keşe boldu endigi alaa mındamız
dilberay nasılsın iyimisin arkadaşım gece oldu artık hala burdayız

üyrengesindir endi tatarca bikaş bişikiler aytmanı yazavuy sende bişiyler endi
öğrenmişsindir artık tatarca birkaç birşeyler söylemeyi yazıver sende birşeyler artık

bekliymiz sendende bişiyler
bekliyoruz sendende birşeyler

savlukman kal
sağlıkla kal

musran
lale
mınavılar katında aytmadan başka bildiğim tatarca cümle yok ne kadar isterdim öğrenmeyi suç bende 5 yılda eskişehirde yaşadım insan öğrenmezmi teşekkürler musrancığım hoşbuldum
lalecim eskişehirde tatarların yoğun olduğu bölgelerdemiydin
kırım ,atalar ,muttalip caddesi, ömerağa mahallesi bu taraflarda değilsen öğrenmen çok zordu arkadaşım

pek bişey kaybetmiş sayılmazsın burada birbirimize bu konuda yardımcı olacağız elimizden geldiğince sizler istekli olun yeterki

öpüyorum sevgiler

lale
hani çarşamba pazarının orada dsi düğün salonu var çınarlı yol dsi sokakta oturdum hava hastanesi arkasında komşularım da vardı ama öğrenemedim adaları çok özledim tansaşın karşı tarafında çiğ börekçi vardı adını unuttum orada arada bi çiğ börek yerdim kanlıkavakta çayımı yudumlardım canım sıkılınca ah ahh valla pek özledim hele çarpayı(çarşamba pazarı)..selamlar...

sedefcik
15-09-08, 09:09
musran
sedefcik hoşgeldin aramıza..
Allah rahmet eylesin kayınvalidene mekanı cennet olsun..
sen öğrendinmi rahmetli kayınvalidenden bu börekleri yapmayı pek güzel olur hepside..
teşekkür ederim canım.ben kayınvalidemle 7.5 yıl beraber oturdum ve onun yaptığı hemen hemen bütün yemekleri öğrendim.hepside gerçekten çok lezzetli.
bursada yeni mahallede tatarlar çok diye biliyorum.varmı acaba içinizde bursalı olan?

dilberay
15-09-08, 10:09
musran
dilberay katesin aruvmusun arkadaşım keşe boldu endigi alaa mındamız
dilberay nasılsın iyimisin arkadaşım gece oldu artık hala burdayız

üyrengesindir endi tatarca bikaş bişikiler aytmanı yazavuy sende bişiyler endi
öğrenmişsindir artık tatarca birkaç birşeyler söylemeyi yazıver sende birşeyler artık

bekliymiz sendende bişiyler
bekliyoruz sendende birşeyler

savlukman kal
sağlıkla kal
iyiym musrancim ben daha cok gece kusuyum ancak gece firsat bulup yaziyorum bugunde bakiyim dedim biraz zamanim varken henuz yeteri kadar ogrenemedim ama yakinda biraz daha ogreniyim katilacagim simdi yazarsam komik olur yarim yarim hadi kal saglikla gorusuruz:kahve:

musran
15-09-08, 17:09
lale
hani çarşamba pazarının orada dsi düğün salonu var çınarlı yol dsi sokakta oturdum hava hastanesi arkasında komşularım da vardı ama öğrenemedim adaları çok özledim tansaşın karşı tarafında çiğ börekçi vardı adını unuttum orada arada bi çiğ börek yerdim kanlıkavakta çayımı yudumlardım canım sıkılınca ah ahh valla pek özledim hele çarpayı(çarşamba pazarı)..selamlar...
ne güzelde anlatmışsın memleketimi arkadaşım...
eskişehir topiğinede uğrasana orada özlem giderirsin
eskişehirli olup başka memleketlerde yaşayanlar ,
eskişehirde bir süreliğinede olsa bulunmuş olanlar hoş sohbetler ediyoruz beklerim

musran
15-09-08, 17:09
kızlar sevgiyle kalın hepiniz tatarca yazışmalarınızı bekliyorum

dilberay
16-09-08, 06:09
´gunaydin hatunlarrrrrrr kimse yokmu huuuu:sm_cool:

lale
17-09-08, 04:09
günaydın bacuuuuuuuuum uyumadınmı bende sahurdan sonra yatmadım bilseydim girerdim nete bugün aryacağım seni telefonu duymadım deme kızlar herkese kocaman hayırlı sabahlar...

dilberay
17-09-08, 08:09
lale
günaydın bacuuuuuuuuum uyumadınmı bende sahurdan sonra yatmadım bilseydim girerdim nete bugün aryacağım seni telefonu duymadım deme kızlar herkese kocaman hayırlı sabahlar...
gunaydin ablam nerelerdesin kac gundur gorusemiyoruz simdi istesindir arada goruselim ozledim kizlarrrr gunaydinnnn :eek:

musran
17-09-08, 10:09
selaaam aytaman hepinizge
selam diyorum hepinize

cok boldunuz apakaylar kaydasınız
yok oldunuz hanımlar nerdesiniz

öpemen hepinizni savlukman kalınız
öpüyorum hepinizi sağlıkla kalınız

KARMEN2
17-09-08, 18:09
Men mundamanda bı ekı tatarca yazıp atsanıza apakaylar kanı ne üyrendiniz karayık bakam.

Ben buradayımda bir iki tatarca yazıp atsanıza hanımlar hani ne öğrendiniz bakalım bakalım.

Savlukman kalnız.

lale
17-09-08, 20:09
musran ve karmen ben bunamışımmı ne aklımda tutmaya çalışıyorum apakay mınavı cönemek savlukman dan başka beceremiyorum öğrenmeyi b12 vitamini takviyesi lazım oda paklamaz beniya neyse teşekkürler kızlar çabalarınız birgün karşılığını görecek gayret etsemde ben biraz umutsuz vakaa ama kardeşimde gelişmeler var dilberayda yani hepinize kocaman öpücükler...

musran
17-09-08, 20:09
lalee cönemek ne demek onu bende bilmiyorum

ayrıca kendine haksızlık etme neden bu kadar umutsuzsun
bende unuttum sanıyordum ama buradaki bir kaç pratikle hatırlıyorum

biz çabalıyoruz sizlerde gayret ediyorsunuz hakkınızı yememek lazım...
siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bana çok eğlenceli geliyor

musran
18-09-08, 17:09
selamlar bolsun tüm tatar apakaylarına katesiniz aruvmusunuz
selamlar olsun tüm tatar hanımlarına nasılsınız iyimisiniz

uğrmagasınız bugün mında
uğramamışsınız bugün buraya

men aruvman şükür bizim mında havalar bek suğuk kış kele endı
ben iyiyim şükür bizim burda havalar pek soğuk kış geliyor artık

siznin yakta da suğuk barmı kızlar
sizin oralarda da soğuk varmı kızlar

dilberay
19-09-08, 08:09
gunaydin musrancim ben burdayim valla evde cocuklar yokken temizlige baslamadan bakiyim bizim hatunlar ne yazmis dedim havalar derken inan 1 haftadir kaloriferler yaniyor bizim burda cok soguk donuyoruz.zaten kac gun sicak goruyorsak ben her bahar geldiginde ohh be yaz geliyo diye sevinirim ama malesef hep baharda kalirim bir turlu yaz gelmez buralarda siz sanslisiniz doya doya yasiyorsunuz sicaklari turkiyem gibi varmi tasina topragina kurban neyse ben sulu gozum aglamadan isime bakiyim gorusmek uzereeee:a015:

musran
19-09-08, 08:09
canım ya kıyamam olsun Allah herşeyin hayırlısını versin sağlık olsun...dilberay ben seni arkadaş listeme eklemiştim farketmedinmi henüz kabul edilmemiş yada arkadaş olmak istemiyormusun...:)))

selamlar arkadaşlar nasılsınız
nasıl keyifler...

bu arada ebru nerdesiiinnn uğramaz oldun arkadaşım

hepinize kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum

lale
19-09-08, 19:09
jaliş benide duygulandırdın buralarda artık oralar gibi çok özleme demiyormuyum sana ablam....musran canım cönemek tüymek gibi birşey yok olmak yani kaçmak valla doğrumu bilmem ama teyzem çok kullanırdı

dilberay
20-09-08, 11:09
lale
jaliş benide duygulandırdın buralarda artık oralar gibi çok özleme demiyormuyum sana ablam....musran canım cönemek tüymek gibi birşey yok olmak yani kaçmak valla doğrumu bilmem ama teyzem çok kullanırdı
bu sene gelmedimya ondan boyle ozlemlerim canim ablam ne kadar ozleme desende herkezin dogdugu buyudugu yer iste.misafirlik gibi birsey insan misafir oldugu evde nasil rahat ederse yabanci bir ulkede yasamakta ayni oyle bir duygu iste opuyorum ablam:çok üzgünüm:

dilberay
20-09-08, 12:09
musran
canım ya kıyamam olsun Allah herşeyin hayırlısını versin sağlık olsun...dilberay ben seni arkadaş listeme eklemiştim farketmedinmi henüz kabul edilmemiş yada arkadaş olmak istemiyormusun...:)))

selamlar arkadaşlar nasılsınız
nasıl keyifler...

bu arada ebru nerdesiiinnn uğramaz oldun arkadaşım

hepinize kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum
canim arkadas listene girdim ahancikta arkadasinim hic istemez olurmuyum lutfen benimle ilk yazisan sensin biliyorsun optum gorusuruz:lepi:

KARMEN2
20-09-08, 15:09
Dilberaycım çok üzüldüm canım yaa evet insanın memleketi gibisi yok. allah özlediklerine biran önce kavuşturur inş.

eeee Kızlar benim bir ara yazdığım bilmecelere kimse cevap bulamadımı. Bu arada cönemek_ dönmek anlamına geliyor. Men bu gun koyge cönüyükmen (Ben bu gün köye dönücem.)

Aydı kızlar özünüzge aruv karanız. bak cılama dilberay sagınaman dep. Allah korusun üzülüp nüzül
bolursun.

Haydi kızlar kendinize iyi bakın. Bak ağlama dilberay özlüyorum diye. Allah korusun üzülüp hasta olursun.