Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

serenn
17-04-08, 08:04
sszzkk
benım sorumda kuzenımle ılgılı 17 yasında buludugumuz ılde bı markette ıse basladı 15 gun calıstı 15gunun sadece 3 gunu kasada durmus. 15 gun sonunda ısten cıkarıldı cıkarılma nedenıde yenı acılan marketın cırosunun az olmasıymıs .cıkarıldıgı gun 1 hafta sonra gelın paranızı alın denmıs. fakat 10 gun sonra gttıgınde karsılastıgı muamele cok kötuymus. patron denecek sahıs kovmaktan beter etmıs 3 gun kasaya gectıgın zaman kasa acık vermıs demıs fakat böle bısey olmussa o kasaya gectıgı gunler sölenebılırdı ve ıstende o yuzden cıkartılabılırdı. fakat 15 gunluk calısmayı vermemek ıcın bu sekıl bahane uretıorlar yasal olarakta bana bısey yapamazsın deyıp kızı kovmaktan beter etmıs böle bı durumda sıkayet etsek haklarımız neler olur. ıse gırısle ılgılıde bı belgesı mevcut degıldır. kasa acık olayıda bı sav sata bunu nasıl ıspatlayabılırız.
Bir avukat yardımı da alarak iş mahkemesine hizmet tespit, ücret ve ihbar tazminatı alacakları için dava açın. Çalıştığını ispatlayacak belgeniz yoksa bu konuda tanık dinletebilirsiniz.

laz_kızı
17-04-08, 09:04
sszzkk
benım sorumda kuzenımle ılgılı 17 yasında buludugumuz ılde bı markette ıse basladı 15 gun calıstı 15gunun sadece 3 gunu kasada durmus. 15 gun sonunda ısten cıkarıldı cıkarılma nedenıde yenı acılan marketın cırosunun az olmasıymıs .cıkarıldıgı gun 1 hafta sonra gelın paranızı alın denmıs. fakat 10 gun sonra gttıgınde karsılastıgı muamele cok kötuymus. patron denecek sahıs kovmaktan beter etmıs 3 gun kasaya gectıgın zaman kasa acık vermıs demıs fakat böle bısey olmussa o kasaya gectıgı gunler sölenebılırdı ve ıstende o yuzden cıkartılabılırdı. fakat 15 gunluk calısmayı vermemek ıcın bu sekıl bahane uretıorlar yasal olarakta bana bısey yapamazsın deyıp kızı kovmaktan beter etmıs böle bı durumda sıkayet etsek haklarımız neler olur. ıse gırısle ılgılıde bı belgesı mevcut degıldır. kasa acık olayıda bı sav sata bunu nasıl ıspatlayabılırız.
şikayetetseniz astarı bezini geçer zaten 115 günlük parası taş çatlasa 100bilemedin 150 ytl dir. bir avukata dilekçe yazdırmaksa 250 ytl den aşa değil. Biliyorum çok siir verici bişe ama bu çark böyle dönüyor.. kafamçokkarıştı

laz_kızı
17-04-08, 09:04
sszzkk
şikayetetseniz astarı bezini geçer zaten 15 günlük parası taş çatlasa 100bilemedin 150 ytl dir. bir avukata dilekçe yazdırmaksa 250 ytl den aşa değil. Biliyorum çok siir verici bişe ama bu çark böyle dönüyor.. kafamçokkarıştı

ley_li
24-04-08, 08:04
avukat arkadaşların yardımına ihtiyacım var.daha önce yazmıştım babamla ilgili problemleri.yine bankadan borç gelmiş 7 bin ytl 3 gün içinde ödenmezse eve icra gelcekmiş.ayrıca kiracılarından biri evi boşalttı ve evi kiraya vermiyo babam satmak niyetindeymiş borçlarını ödeyebilmek için.biz evin satılmasını istemiyoruz.ama böyle giderse bütün evleri satcak.evlerin satılmasını engellemek içinde mi hiç bişey yapılamaz.gerçekten çok zor durumdayız.

serenn
24-04-08, 09:04
ley_li
avukat arkadaşların yardımına ihtiyacım var.daha önce yazmıştım babamla ilgili problemleri.yine bankadan borç gelmiş 7 bin ytl 3 gün içinde ödenmezse eve icra gelcekmiş.ayrıca kiracılarından biri evi boşalttı ve evi kiraya vermiyo babam satmak niyetindeymiş borçlarını ödeyebilmek için.biz evin satılmasını istemiyoruz.ama böyle giderse bütün evleri satcak.evlerin satılmasını engellemek içinde mi hiç bişey yapılamaz.gerçekten çok zor durumdayız.
Canım bu sorunu daha öncede cevaplamaya çalışmıştım. Baban kötü yaşam tarzı nedeniyle mal varlığını gerektiği gibi idare edemiyorsa açılacak bir davayla maaşına el konulabilir, ya da evi satması önlenebilir. Bu tedbir niteliğinde bir davadır. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

ley_li
serenn
Canım bu sorunu daha öncede cevaplamaya çalışmıştım. Baban kötü yaşam tarzı nedeniyle mal varlığını gerektiği gibi idare edemiyorsa açılacak bir davayla maaşına el konulabilir, ya da evi satması önlenebilir. Bu tedbir niteliğinde bir davadır. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var.
serenn çok teşekkür ederim.annemle konuştum şimdi.o zaman daha kötü şeyler olur (boşar )diye korkuyor.kardeşimde baskı yapıyor bu yaştan sonra boşanmayın diye.ben karışmıyorum artık.çekmeye devam etmek istiyorlarsa kendileri bilir.

serenn
ley_li
serenn çok teşekkür ederim.annemle konuştum şimdi.o zaman daha kötü şeyler olur (boşar )diye korkuyor.kardeşimde baskı yapıyor bu yaştan sonra boşanmayın diye.ben karışmıyorum artık.çekmeye devam etmek istiyorlarsa kendileri bilir.
Anlıyorum canım seni, yuva yıkmak çok zor gerçekten, hele de belli yaşa gelmiş insanlar için. İnşallah düzelir herşey, baban da hatalarının farkına varır bir an önce.

daruma
24-04-08, 12:04
Benim ikilemde kaldığım bir konu var.Bu konu ile ilgili genel olarak yardımıc olmanız rica ediyorum. 2005 yılında evlilik dışı bir çocuğum oldu.Babası evli olduğu için hamile olduğumu öğrendiğinde çok kurnazca davranıp beni başından atmanın yollarını aradı ( yüzüme bebeği aldıracaksın diyecek kuvveti bulamadığı ve bana olduğu gibi görünmediği için ) en son olarakta dava açma süremi doldurmak içn çabalarken ben o noktaya gelmeden babalık davası açtım. Davayı açtıktan sonra tamami ile beni aramayı sormayı bıraktı terk etti, ailemle bir başıma . Dava 2008 şubatta sonuçlandı, ben avukatıma her şeyi olduğu gibi anlattım ve öyle iletmeisni sitedim fakat bazı cümlelerinde abartılar vardı fakat çok ta önemli değildi zira bu dava bizim davamız değil çocuğun davası olduğu için önemsemedim yeterki dava bitsin dedim. Karşı tarafın savunma yazısı oldukça seviyesiz yalanlarla dolu inanılmaz hakaretler içerecek şekildeydi yine bir şey demedim, avukatımda zaten üzerind edurmadı, bununlada kalmayıp beni hiç tanımayan görmemiş olan bir insana ( şirketinin kendi avukatına) yalancı şahitlik te yaptırdı bunda bir şey demedik yeterki dava bir an önce bitsin ( her itiraz süre alıyor) diye zira DNA testi sonucu zaten babalığını ıspatlamıştı. Sonunda dava karara bağlandı. Hakim babalık tespiti ile benim kütüğümden oğlumun babasının kütüğüne kaydedilmesine kadar karar almış. Çok ilginç bir şekilde benim avukatımın tebligatları yapmadığını 2 ay sonra mahkemeye tesadüfen gittiğimde öğrendim, kendisine soruduğumda da hiç bir şey demedi, bu kararın yanlış olduğunu hakimin ancak babalık tespitine karar vereceğini çocuğun babasının hanesine yazılacak diye bir karar veremeyeceğini bunun için bizim temyiz etmemiz gerektiğini söyledi. Bende bir anlam veremedim bizim amacımız zaten buydu para değildi ki. Sonra ben mahkemeye tekrar giderek tebligatları kendim yaptırdım hızlı ilerlesin diye ve temyiz kararı almayacağımı bildirdim. Ama avukatıma güvenimi kaybettim dava sona geldiği içinde azletmek istemedim, ama artık bu davaya yorum katmasını vs istemiyorum. Acaba ben bu aşamadan itibaren yanlız bu işi yönetebilir miyim? Böyle bir kararı benim neden temyiz etmem gerekir? Çok ikilemde kaldım, çok zor durumdayım bu kadar uğraştım yanlış bir şey olsun istemiyorum. Teşekkür ederim

EU1
24-04-08, 12:04
avukat arkadaşlardan yardım istiyorum...
biz 2004 ten beri bir evde kira karşılığı ile oturuyoruz.1.5 yıl kadardır ev sahibi oturduğumuz evi satılığa çıkardı.ilk zamanlarda haftada 2 gün görmeye gelirken son 2-3aydır sürekli telefon ve kapı zili ile bizi rahatsız edip müşterilerin var olduğu söylemektedir.Biz de mecburen gösteriyoruz,tanımadığımız sayısız insan evimizi gezdi şimdiye kadar.İlk zamanlarda onlara yardım etmek amaçlı hep gösterirken artık rahatsız oluyoruz.Normalde hukuğa uygun olarak ne kdr süre ile evin müşterilere gösterilmesi gerekir?
4 sene önce yapılan sözleşme var ve kira bedelinin ayın 8nden önce ödenme maddesi yer almaktadır.biz de ev sahibinin yaptıkları nedeniyle kirayı geç ödeme yoluna gittik çnkü 1.5 yıldır çok sıktılar bizi,kira geç ödenirse ne olur?bizim durumlar çok karışık,LÜTFEN YARDIM EDİN!!!
ilginiz için şimdiden teşekkürler

serenn
28-04-08, 13:04
06derya06
avukat arkadaşlar benim sorum çok farklı eşim beni aldattıgını biliyorum ve eşim ayrı ev açmış onuda öğrendim biz bundan 6 ay önce ev aldık benim arsam vardı onu 35 milyara verdik evi 80 milyara aldık geri kalan tarafını eşim birazını ödedi ben ayrılmak istiyorum eşimden beni aldattıgını bile bile yaşayamam onunla ama ev haziranda teslim edilecek evin içine girdikten sonra ayrılmayı düşünüyorum yani hukkuken benim haklarım neler onları öğrenmek istiyorum birde 7 yaşında kızım var velayet bana verilirmi yani bu konumda ne yapabilirim yardım ederseniz sevinirim biraz karışık anlattım kusura bakmayın
Evin yarısı kural olarak size, diğer yarısı eşinize ait, siz içinde oturuyor olsanız bile eşiniz evin yarı değerinin kendisine ödenmesi talep edebilir boşanma durumunda. Kızınız küçük olduğu için velayeti büyük ihtimalle size verirler. Ayrıca eşinizin sizi aldatması nedeniyle boşanma davasıyla birlikte ondan maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz.

BABSYY84
30-04-08, 22:04
dayım vefat etti çoçuğu olmadığı için kalan mallardan teyzem,annem ve anneaneminde alma haklarının olduğunu öğrendik paylaşım yapıldı.sorum şu anneannemin bir ewi var anneannem vefat ettiği yengeminde ewden hisse alıcağını söylüyorlar bu mümkünmüdür?

serenn
1-05-08, 10:05
BABSYY84
dayım vefat etti çoçuğu olmadığı için kalan mallardan teyzem,annem ve anneaneminde alma haklarının olduğunu öğrendik paylaşım yapıldı.sorum şu anneannemin bir ewi var anneannem vefat ettiği yengeminde ewden hisse alıcağını söylüyorlar bu mümkünmüdür?
Anneanneniz vefat edince evden sadece hayatta olan kardeşler ve ölen kardeşlerin de çocukları hisse alır. Anneannenizin mirasından yengenizin pay alması söz konusu değil.

özi pözi tözi
1-05-08, 15:05
ayy benim sorumu kimse yanıtlamıyo amaaaaa :KK43:

karbeyaz32
1-05-08, 15:05
Merhaba avukat arkadaşlar geçen gün başıma bir olay geldi.işverenimizin talimatıyla bankadan 4500 € para çektim.dekontta da 4500 € yazılı.yanlız dağılımı yapmışlar ve dağılım toplamındada 4500 € yazılı yanlız dağılımın içeriği 1000 € fazla banka derki sana verdik bunu.ogünde başka kimseye E işlemi yapmamışlar.Bana ihtarname çekmişler.Benim bu konuda ne yapmam gerekir.Bilgilendirirseniz sevinirim.İyi günler dilerim

serenn
2-05-08, 10:05
karbeyaz32
Merhaba avukat arkadaşlar geçen gün başıma bir olay geldi.işverenimizin talimatıyla bankadan 4500 € para çektim.dekontta da 4500 € yazılı.yanlız dağılımı yapmışlar ve dağılım toplamındada 4500 € yazılı yanlız dağılımın içeriği 1000 € fazla banka derki sana verdik bunu.ogünde başka kimseye E işlemi yapmamışlar.Bana ihtarname çekmişler.Benim bu konuda ne yapmam gerekir.Bilgilendirirseniz sevinirim.İyi günler dilerim
Dekontta 4500 Euro yazıyorsa o 1000euronun üstüne soğuk bi su içsin banka. Bende değil der geçersiniz, ispatlamaları imkansız. Bu miktar tanıkla da ispatlanamıyor ne yazık ki.

leylimley
2-05-08, 15:05
seren, emekçisin herkese yardımcı olmaya çalışıyosun, Allah seni darda koymasın

zogi
3-05-08, 00:05
serenn merhaba,
mumkunse ben de bir soru sormak istiyodum.
Idare mahkemesine 2005 yilinda acmis oldugum bir davam vardi (aciktan atamamin yapilmamasi malum -sozlu sinav dan elenme-Ankara 5. idare red verdi Temyizde danistay karari esastan oybirligiyle bozdu .
simdi karar duzeltmede
Karar duzeltmeye 2007 kasimda gitti hala bekliyorum .
Karar duzeltmede kararlarin degisme olasiligi kactir?Yani benim alehime donebilir mi hersey? Walla beklemekten agac oldum 3.5 sene oldu...Tam isin sonunda tekrar alehime donerse davam cok bozulurum .Fikrini alabilir miyim bu konuda?
tesekkur ederim

SULT@N
3-05-08, 15:05
meraba serenn
izninle benimde bi sorum olacaktı. birkaç gün önce teyzelerim ve annem köydeki dedemden kalan arazilerin verasetten intikal davası için noterden dayıma vekalet verdiler yalnız vekaletin fotokopisini evde inceledimizde bir madde dikkatimizi çekti maddede annemlerin adına dayım için 'şufa hakkımızı kullanmaya, veya bu hakkımızdan feragate' diyo bu tam olarak ne anlama geliyo acaba?
yani dayım annem ve teyzelerimi isterse mirastan feragat ettirebilirmi?

SULT@N
4-05-08, 11:05
arkadaşlar bana yardımcı olacak kimse yok mu acaba?

elisaa
4-05-08, 12:05
Sormak istediğim şu , abim ve yengem bizle yani erkeğin ailesi ile beraber yaşamaktadırlar. Yengem bizi , hemen yan tarafımızda oturan halamın eşine durmadan şikayet etmektedir ( tabi bizim haberimiz yok ) yine bir gün şikayet eder ve şikayet ettiği adam evimize girerek annem ve babamı çok ağır bir şekilde döver. şikayetinin nedeni ise yengemin annem ve babamdan sözde şiddet görmesidir. Ama öyle bir şey sözkonusu değildir.. annem ve babam dövüldükleri için; hazmedilecek bir olay değil sonuçta.. ortada birşey yokken bi başkasına gelinleri tarafından dövdürüldüler. o gün gelinlerini bir süre kendi anne ve babasının yanında kalmasını çok öfkeli olduklarını söylerler. Ve gelin kız kardeşi ile tekrar geri gelmesi kaydıyla gönderilir.. Aradan zaman geçer 10-15 gün gibi abim eşini almaya evine gider ama kapı açılmaz kendisine. Eşinin kız kardeşinin evine gider yine kapı açılmaz.. Yani sanki abimin eşini alıkonulmuş gibi bir durum hakim.. Gelinin akrabaları ile konuşulur. Bize ayrı evde yaşayacaklarsa birleşme olacağını söylerler.. Bizde her ne kadar maddi sıkıntılar sözkonusu olsada yuva yıkılmasın deriz kendilerine ve evi tutar telefon açarız akrabasına ''evi tuttuk gelsin ....X.... evine baksın temizlesin yerleştirsin'' deriz. Telefonda hangi semtte tuttunuz evi derler, bizde ....x.... mahallesinde deriz. erkeğin yani bizim evimize biraz yakın olmasından ötürü olsa gerek asla ve asla olmaz!! diye bağırarak telefonu kapatırlar.. birleşilmesi için yaptığımız bütün iyi niyetlerimizden kötü niyet aramaktadırlar.. Ayrıca gelin ve abim işitme engellidirler. 2 yaşında bir kız çocukları vardır şuanda çocukları baba dadır. Gelin tarafı boşanma davası açarsa çünkü erkek tarafı boşanmayı kesinlikle istememektedirler ve dava açmayacaklardır. Maddi tazminat alabilirlermi ? Çocuğun velayeti kime düşer ? Nafaka bağlanırmı bağlanırsa ne kadar olur tahminen. Bu arada Erkek milli eğitim müdürlüğünde hizmetlidir aldığı maaşta 900 ytl dir.. Cevaplarsanız çok sevinirim.. Şimdiden çok teşekkürler..

gülcee
5-05-08, 08:05
SULT@N
meraba serenn
izninle benimde bi sorum olacaktı. birkaç gün önce teyzelerim ve annem köydeki dedemden kalan arazilerin verasetten intikal davası için noterden dayıma vekalet verdiler yalnız vekaletin fotokopisini evde inceledimizde bir madde dikkatimizi çekti maddede annemlerin adına dayım için 'şufa hakkımızı kullanmaya, veya bu hakkımızdan feragate' diyo bu tam olarak ne anlama geliyo acaba?
yani dayım annem ve teyzelerimi isterse mirastan feragat ettirebilirmi?
Şufa hakkı, bir taşınmaz malın satılması halinde, onu diğer alıcılara nazaran öncelikle satın alabilme hakkıdır.Mesela dedenizden kalan araziden anneniz payına düşeni satabilir ancak diğer kardeşlerin annenizin satacağı payda önalım hakkı vardır.Bu hak payın müşterek maliklerden başkasına satılması durumunda doğar.Anneniz payını teyzenlerden başkasına yani bir 3.kişiye satmak istediğinde şufa hakkı bu 3.kişiye karşı ileri sürülür.Umarım yeterince açık yazmışımdıra.s.

iremugur
5-05-08, 08:05
aslında benim de bir sorunum var ven avon temsilciliği yapmıştım bir ine sattığım malların ödemesini alamadım borcum 800 ken şuan iki ayda 1600 oldu ve hala faiz işlemekte ve taksit olarak avukat sadece kredi kartına dört taksit yaparım diyor bana bu konuda yardımcı olabilrmisinz.

serenn
5-05-08, 11:05
zogi
serenn merhaba,
mumkunse ben de bir soru sormak istiyodum.
Idare mahkemesine 2005 yilinda acmis oldugum bir davam vardi (aciktan atamamin yapilmamasi malum -sozlu sinav dan elenme-Ankara 5. idare red verdi Temyizde danistay karari esastan oybirligiyle bozdu .
simdi karar duzeltmede
Karar duzeltmeye 2007 kasimda gitti hala bekliyorum .
Karar duzeltmede kararlarin degisme olasiligi kactir?Yani benim alehime donebilir mi hersey? Walla beklemekten agac oldum 3.5 sene oldu...Tam isin sonunda tekrar alehime donerse davam cok bozulurum .Fikrini alabilir miyim bu konuda?
tesekkur ederim
Karar düzeltmede kararın değişme olasılığı çok çok düşük, bence boşuna meraklanma, karar düzeltmeden de Danıştayla aynı karar çıkacaktır.

serenn
elisaa
Sormak istediğim şu , abim ve yengem bizle yani erkeğin ailesi ile beraber yaşamaktadırlar. Yengem bizi , hemen yan tarafımızda oturan halamın eşine durmadan şikayet etmektedir ( tabi bizim haberimiz yok ) yine bir gün şikayet eder ve şikayet ettiği adam evimize girerek annem ve babamı çok ağır bir şekilde döver. şikayetinin nedeni ise yengemin annem ve babamdan sözde şiddet görmesidir. Ama öyle bir şey sözkonusu değildir.. annem ve babam dövüldükleri için; hazmedilecek bir olay değil sonuçta.. ortada birşey yokken bi başkasına gelinleri tarafından dövdürüldüler. o gün gelinlerini bir süre kendi anne ve babasının yanında kalmasını çok öfkeli olduklarını söylerler. Ve gelin kız kardeşi ile tekrar geri gelmesi kaydıyla gönderilir.. Aradan zaman geçer 10-15 gün gibi abim eşini almaya evine gider ama kapı açılmaz kendisine. Eşinin kız kardeşinin evine gider yine kapı açılmaz.. Yani sanki abimin eşini alıkonulmuş gibi bir durum hakim.. Gelinin akrabaları ile konuşulur. Bize ayrı evde yaşayacaklarsa birleşme olacağını söylerler.. Bizde her ne kadar maddi sıkıntılar sözkonusu olsada yuva yıkılmasın deriz kendilerine ve evi tutar telefon açarız akrabasına ''evi tuttuk gelsin ....X.... evine baksın temizlesin yerleştirsin'' deriz. Telefonda hangi semtte tuttunuz evi derler, bizde ....x.... mahallesinde deriz. erkeğin yani bizim evimize biraz yakın olmasından ötürü olsa gerek asla ve asla olmaz!! diye bağırarak telefonu kapatırlar.. birleşilmesi için yaptığımız bütün iyi niyetlerimizden kötü niyet aramaktadırlar.. Ayrıca gelin ve abim işitme engellidirler. 2 yaşında bir kız çocukları vardır şuanda çocukları baba dadır. Gelin tarafı boşanma davası açarsa çünkü erkek tarafı boşanmayı kesinlikle istememektedirler ve dava açmayacaklardır. Maddi tazminat alabilirlermi ? Çocuğun velayeti kime düşer ? Nafaka bağlanırmı bağlanırsa ne kadar olur tahminen. Bu arada Erkek milli eğitim müdürlüğünde hizmetlidir aldığı maaşta 900 ytl dir.. Cevaplarsanız çok sevinirim.. Şimdiden çok teşekkürler..

Gelin tarafı boşanma davası açabilir, sizin ayrı ev açmadığınızı falan ileri süreceklerdir muhtemelen. Siz de ayrı ev açtığınızı fakat kabul etmediklerini tanıkla ispatlayabilirsiniz. Kadının tazminat alma olasılığı düşük, ortada kişilik haklarını zarara uğratma durumu yok anladığım kadarıyla. Dayak gibi durumlarda tazminat alma olasılığı yükseliyor. Çocuk küçük olduğundan anneye düşecektir, nafaka büyük ihtimal bağlanır, 200-250 civarı bağlanır en fazla. Ama tüm bunlar yine de mahkeme hakiminin takdirindeki husular, son kararı hakim veriyor, benim burda verdiğim kesin olmayan fikir amaçlı bilgiler.

GULCİCEK
mrb ben coka cıl cvp ıstıyorum lutfen yardımcı olurmusunuz su an calsıtıgım yerde 2007 agustosda gırdım ve su an 3 aylık hamıleyım hamıle kaldıgımda soyledım ısyerıme benı cıkartcakmısınız hayır dedıler ve su an sanırım benı ısten cıkarcaklar bana acıklamada yapmıyorlar ama eleman alımı yapıyorlar su an ıs basvurusuna gelenler oluyor analık tazmınatı hakkım oldugunu bılıyorum ve ısten ayrıldıkdan sonra 6 ay sıgortamdan da faydalandıgımı bılıyorum hakkım olarak ama bu ısyerı bana tazmınat odememek ıcın her seyı yapar ne yapabılırım bu haklarımı kaybetmemem ıcın acıl lutfen cvp verırımısınızz

serenn
sedef12389
selamlar yeni üyeyim galiba bu konuyu açtım ama bulamıyorum.tekrar burayada yazayım. yaşım 18 we 2 yıl önce babamn şimdiki babam olmadıını öğrendim,biyolojik babam ewli we çocuklaarı var,eşi we çocukları da bu durumdan haberdarlar. şimdi ben babalık dawası açıp hak talep edebilir miyim? 2 ay sonra 19 olacagım,yaşım engel teşkil eder mi? ayrıca geçmiş yıllara dönük tazminat alabiliyor muyum? çok zor durumdayım. lütfen biri yardım etsin.........
Açacağınız dava soybağının düzeltilmesi davasıdır. Türk Medeni Kanunu 289. maddesine göre çocuk, ergin olduğu tarihten başlayarak en geç bir yıl içinde dava açmak zorundadır. Bu yüzden elinizi çabuk tutun, anladığım kadarıyla dava açmak için 2 aylık süreniz kalmış.

serenn
GULCİCEK
mrb ben coka cıl cvp ıstıyorum lutfen yardımcı olurmusunuz su an calsıtıgım yerde 2007 agustosda gırdım ve su an 3 aylık hamıleyım hamıle kaldıgımda soyledım ısyerıme benı cıkartcakmısınız hayır dedıler ve su an sanırım benı ısten cıkarcaklar bana acıklamada yapmıyorlar ama eleman alımı yapıyorlar su an ıs basvurusuna gelenler oluyor analık tazmınatı hakkım oldugunu bılıyorum ve ısten ayrıldıkdan sonra 6 ay sıgortamdan da faydalandıgımı bılıyorum hakkım olarak ama bu ısyerı bana tazmınat odememek ıcın her seyı yapar ne yapabılırım bu haklarımı kaybetmemem ıcın acıl lutfen cvp verırımısınızz
Arkadaşım şu aşamada yapabileceğiniz birşey yok, tek yapacağınız şey beklemek. Eğer sizi işten çıkatırlarsa tazminatlarınızı isteyin, 1 yıl dolmadığı için kıdem yok, sadece 4 haftalık maaşınız kadar ihbar tazminatınız var. Eğer size 4 hafta önceden işten çıkartacaklarına dair bildirimde bulunmazlarsa bu tazminatı vermek zorundalar. Eğer tazminat ödemesi yapmazlarsa hiçbir evrağa imza atmayın. 6 ay sigortadan faydalanma olayı sağlık karnesi için geçerli, işten ayrıldıktan sonra 6 ay daha sağlık karnenizden yararlanabiliyorsunuz.

GULCİCEK
TŞK ederim bana bılgı vermıyorlar su an beklıyorum bende sordum bır kere ıs basvurularını gordugumde benı cıkarcakmısınız yok kısım falan muallaklı konusdular benım peki saplık karnerm yok soyle yenı yasaya gore saplık karnesı kalkacagından ssk kaydımı yaptırdım ama karne vermedıler vızte kagıdıyla muyane oluyroum sımdı ne yapabılırım pekı beklıyorum senem dolmadıgı ıcınmı analık tazmınatından yararlanıyormuyum yanlız ssk prım 120 gun yatınca yararlanılıyor bılıyrodum demekkı yanlıs bılıyormusum cok tşk ederım gercekten bılgılendırıdıgınız ıcın ankaradasınız sızde sanırım bakalım bugun 4:30 bırını cagırdılar tekrar gorusmeye daha onceden gelenlerın arasından ne acıklama yapcaklara bana merak edıyorummm

serenn
GULCİCEK
TŞK ederim bana bılgı vermıyorlar su an beklıyorum bende sordum bır kere ıs basvurularını gordugumde benı cıkarcakmısınız yok kısım falan muallaklı konusdular benım peki saplık karnerm yok soyle yenı yasaya gore saplık karnesı kalkacagından ssk kaydımı yaptırdım ama karne vermedıler vızte kagıdıyla muyane oluyroum sımdı ne yapabılırım pekı beklıyorum senem dolmadıgı ıcınmı analık tazmınatından yararlanıyormuyum yanlız ssk prım 120 gun yatınca yararlanılıyor bılıyrodum demekkı yanlıs bılıyormusum cok tşk ederım gercekten bılgılendırıdıgınız ıcın ankaradasınız sızde sanırım bakalım bugun 4:30 bırını cagırdılar tekrar gorusmeye daha onceden gelenlerın arasından ne acıklama yapcaklara bana merak edıyorummm
Evet doğru Sskda sağlık karnesi olayı bitti, vizite kağıdı ve nüfus cüzdanı yetiyor muayene olmak için. Siz işten ayrıldıktan sonra 6 ay daha eski çalıştığınız yerden vizite kağıdı alma hakkına sahipsiniz. 120 gün olayını doğru biliyosunuz, ama sizin 120 gününüz dolmuş o yüzden onu belirtmedim. Ağustos 2007den bu yana çalışıyorum dediniz.

GULCİCEK
pekı bana vermezlerse vızıte kagıdı cunku daha once ısten ayrılan bırkac kısı oldu ve vermedıler buna sahıt oldum bırde sunu kesın ogreneyım bana sımdı sadece 4 haftalık maas tazmınatımı odeyecekler baska bır hakkım varmı pekı cok tşk ederım gercekten yardımcı oldugunuz ıcın

serenn
GULCİCEK
pekı bana vermezlerse vızıte kagıdı cunku daha once ısten ayrılan bırkac kısı oldu ve vermedıler buna sahıt oldum bırde sunu kesın ogreneyım bana sımdı sadece 4 haftalık maas tazmınatımı odeyecekler baska bır hakkım varmı pekı cok tşk ederım gercekten yardımcı oldugunuz ıcın
Sizi işten çıkartmaları halinde 6 aylık vizite kağıdı alın, bunu 6 ay boyunca kullanabilirsiniz, gittiğiniz hastanelere fotokopisini verirsiniz. şimdilik sadece 4 haftalık maaşınız kadar ihbar tazminatı hakkınız var. Birde sizi haksız yere işten çıkartırlarsa ve çalıştığınız yerde 30dan fazla işçi çalışıyorsa işe iade davası açabilirsiniz. Analık tazminatı dediğiniz doğum yardımları sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün analık sigortası primi ödenmiş olmasışartına bağlıdır. Analık sigortası priminiz ödenmediyse bu yardımdan da yararlanamazsınız.

GULCİCEK
ama 6 aylık vızıte kagıdı yok dıyorlar calısan ıcın veremeyız dıyorlar dedımya daha ıncede ısten cıkan kısıler oldu onlara bu cvpları verdıler hatta bır kere bılgım olsun dıye sordugumda bana da oyle demıslerdı cnm 4 aylık mı 4 haftalık mı anlayamadım cnm kafam dalgın oldugundan kusura bakma ugrastırıyorum sizde

serenn
5-05-08, 12:05
GULCİCEK
ama 6 aylık vızıte kagıdı yok dıyorlar calısan ıcın veremeyız dıyorlar dedımya daha ıncede ısten cıkan kısıler oldu onlara bu cvpları verdıler hatta bır kere bılgım olsun dıye sordugumda bana da oyle demıslerdı cnm 4 aylık mı 4 haftalık mı anlayamadım cnm kafam dalgın oldugundan kusura bakma ugrastırıyorum sizde
Vizite kağıdı vermek zorundalar, vermeme gibi bir hakları yok. bu ihtimalleri seni işten çıkatırlarsa düşün bence. İhbar tazminatı da 4 haftalık, yukarıda yanlış yazmışım, düzelttim. Görüşmek üzere :teselli:

GULCİCEK
5-05-08, 12:05
tşk ederim bilgilendirdiğiniz için........................ a.s.:1hug:

serenn
5-05-08, 14:05
sedef12389
çok teşekkür ederim! peki babalık davası sonunda soyadım değişiyor mu? biyolojik babamn soyadını alıyor muyum? aslında benm tek istediim anneme yapılan haksızlığın biraz da olsa acısını çıkarmak o yüzden bu davayı açmak istiyorum.babam bu durumdan haberdar değil ve dava açarsam ister istemez öğrrenecek,ne yapacağım bilmiyorum:KK43: offffffffff.........
Evet soyadınız değişir. Babanız bir kızı olduğundan haberdar değil mi? Haberi olunca belki dava açmaya gerek olmadan sizi kızı olarak kabul edecektir.

serenn
5-05-08, 14:05
sedef12389
aslında istediim onun soyadını almak,nüfusuna geçmek diil... sadece nafaka talep etmek... ama bu da imkansız o halde.. teşekkür ediyorum..
Canım soyadını almakla nüfusuna geçmek aynı şeyler zaten. Bence aç davanı, ara hakkını sonuna kadar. Bu kadar zaman bi kızı olduğunu bilmiyorsa bundan sonra öğrensin, huzuru bozulsun biraz.

münibe
5-05-08, 16:05
arkadaşlar lütfen yardım edin çok zor durumdayım. 08.07.2006 tarihinde evlendim. eşim 21 nisan 2008 de trafik kazasında vefat etti. özel bankadan 2004 de yılında 20 milyar 2005 in başında 9 mlyar kredi çekmiş benim haberim vefatından sonra oldu.2005 kasımında şu anda benim kaldığım beraber ikamet ettiğimiz evimiz için 73 milyar daha kredi çektiğini biliyorum. bide düğünden hemen önce opel kombo marka araba aldı yine banka kredisiyle çok dedim almayalım dedim ama anlatamadım. ev ve araba eşimin üzerinde. ve eşimin şu anda piyasaya yüklü miktarda borçu var.
ben öğretmenim. aldığım maaşın tamamını verdim vede düğünden sonra da zaman içinde alyansım hariç her türlü ziynet eşyamıda verdim. şu durumda benim haklarım ve avantajlarım nelerdir lütfen yardımcı olabilir misiniz sağlıklı bilgiye ulaşamadım. sadece duyumlar var. şöyle yeni mal paylaşımı yasasından ne kadar faydalanabilirim? evlilikte 2 yıl dolmadığı için eşimin işine ait borçlarından ne kadar sorumlu oluyorum haklarımın neler olduğunu bilmiyorum en azından bu bilgilere ulaşabileceğim kaynakları söylermisiniz internetten bir çok siteye baktım ama bilgiye ulaşamadım lütfen yardım edin

lala
7-05-08, 07:05
2004 YILINDA EŞİMDEN AYRILDIM AMA RESMİ OLARAK 17 asğustos 2005 de boşandım 2 çocuğumunda velayetini ben aldım ve hakim herbirimize 100 ytl nafaka kararı verdi yani toplam 300 ytl.ama boşandığım günden beri hiç alamadım nafakamı. zaten çocuklarıda pek arayıp sormuyor.ilk önceleri çocukların psikolajisi bozulmasın babalarıyla uzak kalmasınlar diye ses çıkarmadım ama zamanla maddi açıdan sıkıntı yaşamaya başladım. kendim bir şirkette çalışıyorum çocuklarım kız 8- erkek 6 yaşında ve ben şimdi nafaka davası açmak istiyorum ama avukat tutacak durumda değilim kendi imkanlarımla ne yapabilirim bu konuda beni yönlendirirseniz sevinirim .şimdiden teşekkürler

hayat yeniden
7-05-08, 08:05
benimde bir sorunum var avukat arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
ben eşime boşanma davası açtım bu ay 3.mahkemememiz olacak . o hiç bir mahkemeye gelmedi sosyo-ekonomik araştırması da yapılmamış yeni öğprendim.hiç bir dilekçe de göndermediler . kendinide savunmuyor kafam çok karışık mahkeme bana nafakada bağladı tabiki onuda alamıyorum.gerçi nafaka önemli değil ben onlardan bir an önce kurtulmak istiyorum.mahkemem uzun sürermi yardımcı olun bana lütfen

serenn
8-05-08, 08:05
lala
2004 YILINDA EŞİMDEN AYRILDIM AMA RESMİ OLARAK 17 asğustos 2005 de boşandım 2 çocuğumunda velayetini ben aldım ve hakim herbirimize 100 ytl nafaka kararı verdi yani toplam 300 ytl.ama boşandığım günden beri hiç alamadım nafakamı. zaten çocuklarıda pek arayıp sormuyor.ilk önceleri çocukların psikolajisi bozulmasın babalarıyla uzak kalmasınlar diye ses çıkarmadım ama zamanla maddi açıdan sıkıntı yaşamaya başladım. kendim bir şirkette çalışıyorum çocuklarım kız 8- erkek 6 yaşında ve ben şimdi nafaka davası açmak istiyorum ama avukat tutacak durumda değilim kendi imkanlarımla ne yapabilirim bu konuda beni yönlendirirseniz sevinirim .şimdiden teşekkürler
Nafaka davası açmanıza gerek yok, çünkü zaten nafaka bağlamış mahkeme. Sizin yapacağınız şey geçmişe dönük olarak nafakaları icraya koymak.

serenn
8-05-08, 08:05
hayat yeniden
benimde bir sorunum var avukat arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
ben eşime boşanma davası açtım bu ay 3.mahkemememiz olacak . o hiç bir mahkemeye gelmedi sosyo-ekonomik araştırması da yapılmamış yeni öğprendim.hiç bir dilekçe de göndermediler . kendinide savunmuyor kafam çok karışık mahkeme bana nafakada bağladı tabiki onuda alamıyorum.gerçi nafaka önemli değil ben onlardan bir an önce kurtulmak istiyorum.mahkemem uzun sürermi yardımcı olun bana lütfen
Açtığınız davadan eşinizin haberdar olması gerekiyor, davaya gelip kendini savunması önemli değil. Siz ona tebligat yapılabilmesi için bildiğiniz adreslerini mahkemeye verin.

SHİNE
8-05-08, 10:05
Merhaba benim sorum şu ben manisa da internet cafe işletmekteyim.Sabah saat 8:00 ile aksam 18.00 saatleri arası internet cafeye ögrenci yaşındakileri almak yasak . Bu sadece valiliğin aldıgı karar baska illerde böyle birsey mevcut değil.İlk bu kanunu manisa valiliği cıkartmıs 2006 senesinde ve manisa valiliğinin kararına bazı illerde uymaya karar vermiş balıkesir kütahya gibi .İnternet cafelere ait bi yönetmelik yoktu bakanlık 01.11.2007 tarih ve 26687sayılı Resmi Gazetede yayınlanan bir yönetmelik cıkardı ve bu yönetmelikte ögrenci ile ilgili hiç bir yas sınırı saat sınırı yok sadece 12 yasından küçüklerin yanında veli yada vesilleri olmadan girmeleri yasak 15 yasından küçüklerin ise aksam saat 20:00 den sonra velileri olmadan girmeleri yasak ama valilik keyfi bir uygulama yaparak bu yönetmeliğe uymayarak bize ögrenci yasındakileri saat 08:00 den 18:00 e kadar almayı yasaklıyor eger uymassak kabahatlar kanuna göre ceza kesiliyor. Bana tebliğ edilmeden 2 kes ceza kesildi . Valinin bu kararı 01.11.2007 de cıkan önetmelikle düşmesi gerekmiyormu ? 1 kasımda cıkan yönetmelikten sonra valiliğe mail yoluyla bir dilekce yazdımve gönderdim. 1 kasımda yeni yönetmelik cıktıgını ve artık serbest olup olmadıgını bizim budurumdan nekadar magdur oldugumuzu yazdım . Benim dilekçeyi tekrar ilçeye kaymakamlıga göndermişler ve uygulamanın devam ettiğini belirtmişler ondan sonra tekrar ceza yedik. Böyle bir uygulama balıkesir ve kütahyada da vardı ve mahkeme actılar kazandılar . Bizde böyle bir makeme actık ama manisada bu konuyla acılan bir sürü mahkeme var ama hiç biri olumlu neticelenmemiş . Biz mahkemeyi acalı yaklaşık 5 ay olacak halaa bir sonuc yok kağıt üzerinden oluyormus mahkeme sizce nasıl sonuc olur ? kaybedersek neler yapabiliriz ?
Tüm mesleklerde oldugu gibi bizimde içimizde cürükler var ve onların yüzünden bizim gibi işini düzgün yapan ve herseye ragmen ayakta durmaya calısan kişileri zor durumda bırakıyorlar .

01.11.2007 De cıkan yönetmelik.

http://www.tk.gov.tr/duzenlemeler/Hukuki/yonetmelikler/2007/isshakkinda.htm

gülcee
8-05-08, 11:05
idari yargıda dava açmış olduğunuz için burada evrak üzerinden işlem yapılır ve yazışmalar uzun sürer..balıkesir ve kütahya da da böyle bir durum olduğunu ve kazandıklarını belirtmişiniz bu kararları emsal gösterebilirsiniz..kaybettiğiniz takdirde zaten gelen kararda ne kadar sürede ne işlem yapacağınız belirtilir..

SHİNE
8-05-08, 11:05
gülcee
idari yargıda dava açmış olduğunuz için burada evrak üzerinden işlem yapılır ve yazışmalar uzun sürer..balıkesir ve kütahya da da böyle bir durum olduğunu ve kazandıklarını belirtmişiniz bu kararları emsal gösterebilirsiniz..kaybettiğiniz takdirde zaten gelen kararda ne kadar sürede ne işlem yapacağınız belirtilir..
Emsal göstermek istedik ama bunun olamayacagını söylediler .

zogi
12-05-08, 13:05
alaahimmm danistaydakarar duzeltme asamasinda olan davam icin daha ne kadar bekliyecegim .. 8 ay oldu. temyiz ettikten sonra lehime onuclaninca bitti sanmistim...benneyaptımki

4 yil olacak davada ....ama en son en uzun donem..... Danistay 12. daire cok mu yogun arkadaslar?

burda oldugunuz icin cok tesekkur ederim avukat arkadaslar... en azindan buraya yazmak insani teselli ediyor...

hayat yeniden
12-05-08, 15:05
verdim ama gelmiyo mahkemeye tebliğatı da almış şimdi de polis araştırması yapılmamış deli olcam

sudem85
12-05-08, 19:05
mrb ben 6yıllık evliyim 5yaşında bir kızm var eşimle ve ailesiyle anlaşamıyoruz boşanmak istiyorum ama kızmı bana vermezler zatn konuşuncada kızı bırak git diyo bende hayatta bırakamam kızımda bana çok düşkün zaten eşim şiddet de uyguluyo arasıra ama benim trde hiçkimsem yok ailem yurtdışında ve çalışmıyorum boşanma davası açarsam kızımı alabilirmiyim mahkeme bana verirmi çok korkuyorum yurt dışına gitmem gerekecek bu yüzden mahkeme bna vermez diye düşünüyorum babasının imzasıda olmadan çıkaramıyorum yurtdışına diye biliyorum bana yardımcı olun lüttfennnnnnnnnnnnnnnn

tugce007
12-05-08, 20:05
merhaba benimde bi sorum var kayınvaldem almanyadan biriyle evli 6 yıldır görüşemiyo boşanmayada boşanamıyo acaba hukuksal olarak ne yapılabilir adres yada teli burdaki alman konsolosluğundan bulunabilir mi? bulursak eşinden ne gibi haklar talep edebilir yardımcı olursanız sevinirim tşk

serenn
13-05-08, 06:05
tugce007
merhaba benimde bi sorum var kayınvaldem almanyadan biriyle evli 6 yıldır görüşemiyo boşanmayada boşanamıyo acaba hukuksal olarak ne yapılabilir adres yada teli burdaki alman konsolosluğundan bulunabilir mi? bulursak eşinden ne gibi haklar talep edebilir yardımcı olursanız sevinirim tşk
Siz boşanma davasını açın, bildiğiniz adresini verin, mahkeme gerekli araştırmayı yapar, hiç bulunamazsa ilanen tebligat yapılır.

serenn
13-05-08, 06:05
sudem85
mrb ben 6yıllık evliyim 5yaşında bir kızm var eşimle ve ailesiyle anlaşamıyoruz boşanmak istiyorum ama kızmı bana vermezler zatn konuşuncada kızı bırak git diyo bende hayatta bırakamam kızımda bana çok düşkün zaten eşim şiddet de uyguluyo arasıra ama benim trde hiçkimsem yok ailem yurtdışında ve çalışmıyorum boşanma davası açarsam kızımı alabilirmiyim mahkeme bana verirmi çok korkuyorum yurt dışına gitmem gerekecek bu yüzden mahkeme bna vermez diye düşünüyorum babasının imzasıda olmadan çıkaramıyorum yurtdışına diye biliyorum bana yardımcı olun lüttfennnnnnnnnnnnnnnn
Çocuk küçük olduğu için boşanma halinde normal şartlarda mahkeme velayeti size verir, babaya da görüş günleri tanır.