TEST

Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

semos427
5-08-08, 09:08
Gülce canim sana özelden yazdim cevp yazarsan çok sevinirim napicağimi şaşirdim beni yönlendirirsen mutlu olurum haber beklyorum glcecim

semos427
5-08-08, 09:08
Türkiyede resmi evlilik yaptik.ama eşim suriyeli henüz türk vatandaşi olmadi kizimizi suudi arabistanda kendi üzerine söylediğine göre kaydettirememiş kardeşinin üzerine kaydettirmiş benden habersiz zaten arapça falan konuşuyor anlamiyorum ailesiyle telefonda şimdi ben ne yapmaliyim

_IRMAK_
5-08-08, 12:08
benim de bir sorum var aslında geç kalmış bir soru ama yapacağımızdan değil,sadece merak ediyorum.benim babam 4 sene önce öldü,eğer o öldüğünde miras reddi yapsaydık emekli maaşı yine de benim üzerime geçebilir miydi ve key ödentisi alabilir miydim??sabah annemle konuşuyorduk,merak ettik soralım dedik:=) şimdiden teşekkürler.

dilekiremergun
5-08-08, 14:08
Merhaba Hukukçu Arkadaşlar,
Size bir sorum var.İhale Mevzuatı ile ilgili.Bugün bir ihaleye girdim.Toplam 2 firma teklif verdik.Benim teklifim diğer firmanınkinden 10.000ytl daha düşük idi.Ancak komisyon başkanı beni çağırdı.Teklifimizin red edildiğini söyledi.Neden ise, matbuu teklif mektubunu doldurdum.Ekinde birim fiyat cetveli var bunu da doldurdum.Adı üstünde birim fiyat cetveli yani teklifine neler dahil ise fiyatlarını yazman gerekir. Ama ben böyle yazdığım için benim teklifimi reddettiler. Şimdi ben bu durumda ne yapabilirim.Çok üzgünüm ve bir o kadar da işim için endişeleniyorum...Lütfen bir yol gösterir misiniz?

cilem77
5-08-08, 20:08
merhabalar benim sorunum su esimle ayrilmaya karar verdik. aslinda ben istedigim icin sonunda oda kabul etmek zorunda kaldi.iki cocugumuz var biri 8 yasinda digeri ise 6 yasinda .size sorum su ,biz almanyada yasiyoruz.hukuki sürecleri bilmiyorum.ikimiz mi acsak davayi,yoksa normalde ben acacaktim.ama o zaman anlasma saglayamamistik.simdi oda istiyor.kabul etmek zorunda kaldi.
ben su anda ev hanimiyim.esim calisiyor.ben onuda düsünüyorum.ezilsin istemiyorum.biz ayrilsakta iki dost olacagiz insallah iki evladimiz icin.banim sorularim bunlar, lütfen yanitlarsaniz cok sevinirim.simdiden tesekkür ederim.

serendipity3560
6-08-08, 09:08
merhabalar benim de bir sorum olucak.yaklaşık 2.5 yıldır süren bir olay bu .mobilya takımı yaptırmıştık ama istediğimiz gibi yapılmayınca geri alınmasını ve para teslimini istedik.şahıs buna uymayınca dava açtık .dava sonucunda karara göre malın teslimi ve paranında iadesi yazıyordu ama karşı taraf buna uymayınca icra yoluyla para alındı .şimdiyse icra dairesi bize parayı iade etmiyor.sebepleri ise malı biz yani madur olan taraf gidip teslim edip belge alıp getirecekmişiz ki öyle paramızı alalım.şahıs kendisi de gelip malını almıyor bizden bekliyor .ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler

semos427
7-08-08, 08:08
GÜLCE canım senden cavp bekliyordum ben canım yazabilirmisin ne yapmalıyım ben çocuğu istiyrum evetBenim eşimin ailesi s.arabistanda burda çocuğun nufusu herşey normal bizim üzerimizde ama eşim arabistandada onu kendi üzerine kayit ettirmek için ailesi o taraftan uğraşiyormuş söylediğine göre ailesi demişki senin üzerine olmuyor çünkü eşinin yani benim müslüman olduğum belli değilmiş ve aids testi istiyorlarmiş bende dedim nufusta yaziyor islam diye ne alaka onlarda eşimin erkek kardeşinin üzerine kaydetmişler çocuğu s.arabistanda yoksa burda herşey normal.bende neden orda kayit yapiyorki diye düşünüyorum o tarafa dönmeyi düşünüyor benden gizli yapiyor kaçirir diye korkuyorum çocuğumu türk vatandaşi olmadi daha ne yapmaliyim güzelcecim ne olur cevp yaz bekliyom

DerinSu
8-08-08, 14:08
avukat arkadaslarıma bir sorum olacak.eşimin çalıştıgı şirketin ortakları hesaplarını ayırıp bagımsızlasıyor ayrılıyorlar yani.bu durumda elemanlara tazminat ödeyeceklerini duymuş eşim.böyle birşey varmı acaba?evet derseniz çok sevinicem de inş vardır.çünkü tazminatı alırsa eşim hayatımız degişecek.ve eşim alacaksa ne kadar alır.6 yıldır orada calısıyor en eski eleman o çünkü.lütfen acil cevap bekliyorum teşekkürler.

cilem77
8-08-08, 15:08
:ben bir soru sormustum ama ,ne soruyu bullabildim nede verilen cevabi:uhm::sm_confused:

cilem77
8-08-08, 15:08
buldum ama , kimse cevap vermemisfisfisfisfisfisfis

MeLoDi
12-08-08, 09:08
merhaba avukat arkadaşlara sorum şu: 2004 temmuz ayında sahibinden ev kiraladık. 250ytl kira, yıllık artış oranı efe tüfeye göre olacak diye kontrat yapıldı. 2005 yılında bizden 50 ytl zam istediler 300 ytl kira verdik. 2006 yılında 350 ytl oldu. 2007 yılında yapılan anlaşmaya göre 375 ytl yaptık. bu sene için 400 ytl verebiliriz dedik. bu orana göre 425 ytl istedi kabul etmedik. 2005 yılından itibaren efe tüfe oranlarına göre hesapladığımızda bizim yapmamız gereken zamla kira bedeli 360 ytl yapıyor. biz fazla zam vermiş olduk. 400 bu ay için para verdik. şimdi ne yapmalıyız. 375 ytl den devam edebilirmiyiz? kirayı elden ödüyoruz.

serenn
20-08-08, 09:08
MeLoDi
merhaba avukat arkadaşlara sorum şu: 2004 temmuz ayında sahibinden ev kiraladık. 250ytl kira, yıllık artış oranı efe tüfeye göre olacak diye kontrat yapıldı. 2005 yılında bizden 50 ytl zam istediler 300 ytl kira verdik. 2006 yılında 350 ytl oldu. 2007 yılında yapılan anlaşmaya göre 375 ytl yaptık. bu sene için 400 ytl verebiliriz dedik. bu orana göre 425 ytl istedi kabul etmedik. 2005 yılından itibaren efe tüfe oranlarına göre hesapladığımızda bizim yapmamız gereken zamla kira bedeli 360 ytl yapıyor. biz fazla zam vermiş olduk. 400 bu ay için para verdik. şimdi ne yapmalıyız. 375 ytl den devam edebilirmiyiz? kirayı elden ödüyoruz.
Kira artış oranlarında sözleşmede yazan artırım oranı yanında rayiç kira bedelleri de önem taşır. Kira artırımınızı baştan bweri değil, bir önceki yılın kirasına göre hesaplamanız gerekir. Geçen sene 375 ise bunun üzerine zammı koyarak ödeme yapacaksınız. Kiranız çevredeki rayice göre düşük kaldıysa evsahibiniz dava açarak bunu yükseltebilir.

serenn
deasy
avukat arkadaslarıma bir sorum olacak.eşimin çalıştıgı şirketin ortakları hesaplarını ayırıp bagımsızlasıyor ayrılıyorlar yani.bu durumda elemanlara tazminat ödeyeceklerini duymuş eşim.böyle birşey varmı acaba?evet derseniz çok sevinicem de inş vardır.çünkü tazminatı alırsa eşim hayatımız degişecek.ve eşim alacaksa ne kadar alır.6 yıldır orada calısıyor en eski eleman o çünkü.lütfen acil cevap bekliyorum teşekkürler.
Eğer alırsa kıdem ve ihbar tazminatı alır.
Alacağı kıdem tazminatı: aylık son brüt maaaşı * 6
ihbar tazminat: 8 haftalık brüt maaş
Yani ortalama son brüt maaşının 8 katı kadar tazminata hak kazanır.

serenn
serendipity3560
merhabalar benim de bir sorum olucak.yaklaşık 2.5 yıldır süren bir olay bu .mobilya takımı yaptırmıştık ama istediğimiz gibi yapılmayınca geri alınmasını ve para teslimini istedik.şahıs buna uymayınca dava açtık .dava sonucunda karara göre malın teslimi ve paranında iadesi yazıyordu ama karşı taraf buna uymayınca icra yoluyla para alındı .şimdiyse icra dairesi bize parayı iade etmiyor.sebepleri ise malı biz yani madur olan taraf gidip teslim edip belge alıp getirecekmişiz ki öyle paramızı alalım.şahıs kendisi de gelip malını almıyor bizden bekliyor .ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler
Malı götürüp teslim edin, teslim ettiğinize dair yazı alın. Eğer yazı vermezlerse yanınzda noter götürüp durumu tespit ettirin, bu iş için yaptığınız masraflar için de ayrıca icra takibi başlatabilirsiniz.

serenn
dilekiremergun
Merhaba Hukukçu Arkadaşlar,
Size bir sorum var.İhale Mevzuatı ile ilgili.Bugün bir ihaleye girdim.Toplam 2 firma teklif verdik.Benim teklifim diğer firmanınkinden 10.000ytl daha düşük idi.Ancak komisyon başkanı beni çağırdı.Teklifimizin red edildiğini söyledi.Neden ise, matbuu teklif mektubunu doldurdum.Ekinde birim fiyat cetveli var bunu da doldurdum.Adı üstünde birim fiyat cetveli yani teklifine neler dahil ise fiyatlarını yazman gerekir. Ama ben böyle yazdığım için benim teklifimi reddettiler. Şimdi ben bu durumda ne yapabilirim.Çok üzgünüm ve bir o kadar da işim için endişeleniyorum...Lütfen bir yol gösterir misiniz?
İhaleyi yapan kuruma ve kamu ihale kurumuna itirazen başvurun, ihaledeki usulsüzlüğü anlatın, başvurunuz reddedilirse dava açabilirsiniz.

serenn
_IRMAK_
benim de bir sorum var aslında geç kalmış bir soru ama yapacağımızdan değil,sadece merak ediyorum.benim babam 4 sene önce öldü,eğer o öldüğünde miras reddi yapsaydık emekli maaşı yine de benim üzerime geçebilir miydi ve key ödentisi alabilir miydim??sabah annemle konuşuyorduk,merak ettik soralım dedik:=) şimdiden teşekkürler.
Hayır ne maaşı ne de keyi alamazdınız.

basak 35
20-08-08, 16:08
benim sorum biraz degişik olacak şuan babama ait ileride benim olacak evde oturuyoruz eşimle ama ailem bana ayrı bir ev daha almak istiyorlar ama evli oldugum için mal ortaklıgı olur kanısındalar eşimin benden önceki evliliginden 2 çocugu var onlarında benim yeni alınıcak evimde hak sahibi olmasını istemiyorlar.
yeni alınıcak evi kızlık soy adıma yapabilirmiyiz acaba çünki benim ailem alıyor eşimin hiç bir katkısı olmayacak aydınlatırsanız sevinirim

DerinSu
21-08-08, 00:08
serenn
Eğer alırsa kıdem ve ihbar tazminatı alır.
Alacağı kıdem tazminatı: aylık son brüt maaaşı * 6
ihbar tazminat: 8 haftalık brüt maaş
Yani ortalama son brüt maaşının 8 katı kadar tazminata hak kazanır.
teşekkür ederim canım..a.s. yani anladıgım kadarıyola maaşının 8 katını alacak. degil mi?bide primle çalısıyor maası degişiyor aylık olarak hep aynı almıyor.o nasıl olacak:uhm:

libra55
21-08-08, 07:08
başak 35
benim sorum biraz degişik olacak şuan babama ait ileride benim olacak evde oturuyoruz eşimle ama ailem bana ayrı bir ev daha almak istiyorlar ama evli oldugum için mal ortaklıgı olur kanısındalar eşimin benden önceki evliliginden 2 çocugu var onlarında benim yeni alınıcak evimde hak sahibi olmasını istemiyorlar.
yeni alınıcak evi kızlık soy adıma yapabilirmiyiz acaba çünki benim ailem alıyor eşimin hiç bir katkısı olmayacak aydınlatırsanız sevinirim
ne yazık ki böyle bir imkanınız yok..söz konusu evin sadece kendi üzerinize olmasını istiyor iseniz , tapuda yapılacak işlemde , iktisap sebebini satım olarak değil ''bağış'' olarak gerçekleştirmeniz gerekir.Zira , evlilik birliği müddetince edinilen karşılıksız kazandırmalar kişisel mal sayılmaktadır ve mal rejiminin tasfiyesi gündeme geldiğinde diğer eşin bu mallar üzerinde katılma alacağı bulunmamaktadır..

basak 35
21-08-08, 08:08
teşekkür ederim libra55
peki eşimin soyadını kullanarak kendi üzerime yeni ev aldıgımda eşimin ölümü durumunda(allah korusun)dah önceki evliliginden olan çocukları benim evimden pay sahibi olabilirlermi benim bir kızım var şuanki mallarım evlendikten sonra ailem üzerime verdi arabam ve arsa şuan oturdugum ev babamın üstüne onu saymıyorum ama arsamı evlendikten sonra kimligim degişmedigi için kızlık soyadıma yapmıştı babam sorun çıkarmı
biraz uzun oldu ama kendime ait olan şeylerin ileride çocumun elinden almalarını istemiyorum eşimin hiç bir şeyi yok şimdiden teşekkür ederim

libra55
21-08-08, 08:08
başak 35
teşekkür ederim libra55
peki eşimin soyadını kullanarak kendi üzerime yeni ev aldıgımda eşimin ölümü durumunda(allah korusun)dah önceki evliliginden olan çocukları benim evimden pay sahibi olabilirlermi benim bir kızım var şuanki mallarım evlendikten sonra ailem üzerime verdi arabam ve arsa şuan oturdugum ev babamın üstüne onu saymıyorum ama arsamı evlendikten sonra kimligim degişmedigi için kızlık soyadıma yapmıştı babam sorun çıkarmı
biraz uzun oldu ama kendime ait olan şeylerin ileride çocumun elinden almalarını istemiyorum eşimin hiç bir şeyi yok şimdiden teşekkür ederim
bilginizde bir yanlışlık var , şu anda siz eşiniz ile resmi nikahlısınız , ister kızlık soyadınızı kullanın isterseniz eşinizin soyadını kullanın hiç farketmez , mal evlilik birrliğinin devamı süresince edinimiş sayılacaktır.

serenn
21-08-08, 09:08
deasy
teşekkür ederim canım..a.s. yani anladıgım kadarıyola maaşının 8 katını alacak. degil mi?bide primle çalısıyor maası degişiyor aylık olarak hep aynı almıyor.o nasıl olacak:uhm:
Dava açıldığı zaman bilirkişi bu hesaplamaları yapar zaten siz merak etmeyin. Bir hak kaybınız olmaz.

selinbatuhan
21-08-08, 15:08
selam kızlar nasılsınız yaaa nasıl gıdıo hayattttt

DerinSu
21-08-08, 17:08
serenn
Dava açıldığı zaman bilirkişi bu hesaplamaları yapar zaten siz merak etmeyin. Bir hak kaybınız olmaz.
sagolun teşekkür ederim.sevindim valla inş iyi bişy alır.bizim hesaplarımıza göre en az 6 bin alması gerek ama bakalım..

serenn
22-08-08, 09:08
başak 35
Evi kızlık soyadınızla almanız mümkün değil, şu anki nüfus bilgileriniz nasılsa tapuya gittiğinizde de bu geçerli olacaktır. Sizden nüfus cüzdanı isterler.

Bu tarihte size alınacak bir eve eşinizin ortak olması mümkün, yapılacak en sağlıklı şey evin anne ya da babanızdan biri adına alınması, zaten onlar öldüğünde de ev size kalacak.

selinbatuhan
22-08-08, 10:08
merhaba kızlar nasılsınızzz nasıl gıdıo hayattttttttttttttttttttt

serenn
22-08-08, 11:08
soruyu sorduğunuz diğer başlığa bakın.

selinbatuhan
22-08-08, 12:08
selam kızlar nabersınızzzzzzzzzzzzzzzzzzz

serenn
22-08-08, 12:08
Şu an aralarında bir boşanma davası olmadığından çocuğun velayeti hem anneye hem babaya ait. Çıkarırken bir sorun olacağını sanmıyorum, daha önce nasıl çıkardıysa şimdi de aynı şekilde çıkarabilir.

selinbatuhan
22-08-08, 13:08
selam kızlar nasılsınızzzz....

serenn
22-08-08, 13:08
selinbatuhan
canım babadan welayet gerekıyor turkıyeye gıdebılmesı ıcın oda wermıyor welayet ondan burdan cocugu cıkaramıyor
Bir yanlışınız var. Ortada boşanma davası yok ve velayet taraflardan birine ait değil, her ikisine de ait. Anne isterse çocuğu kıbrıstan çıkarıp trye getirebilir. Ama dava olsa da velayet babaya verilmiş olsaydı bu mümkün olmazdı. Çocuk daha önce hiç trye getirilmiş mi?

selinbatuhan
22-08-08, 14:08
selam kızlar nasılsınızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

selinbatuhan
selamm kızlarrr nasılsınızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

selinbatuhan
selam kılzlarr nasılsınızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

selinbatuhan
selam kızlAR nasılsınızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

selinbatuhan
selam kız lar nasılsınızzzzzzzzzzzzzzzzzzz

serenn
Dava açarak düzeltebilir. Velayeti kendi üstüne alması lazım.

selinbatuhan
selam kızlar nası gıdıoooo

selinbatuhan
selam kızlar nasılsınızzzzzzzzzzzzzzzzz

selinbatuhan
23-08-08, 08:08
selam arkadaslar nasılsınızzzzzzzzzzzzz

narincicek
23-08-08, 18:08
kadın emekli olduğu halde eşi ölünce eşinin de maaşını alabilir mi???şimdidem teşekkürler cevap verdiğiniz için..

serenn
25-08-08, 12:08
Farklı kurumsa alabilir.

hayelim
25-08-08, 15:08
serenn hanimdan yardim istiyorum
benim 2001 de kizim yurt disina gitti giderken bir sebekeyle anlasti paranin bir kismi pesin verdi kalani yurt disina indigi zaman kayinbabasi vericekti bunun icin bir senet yapildi kayinbabasi parayi vermis ama senedi almamis yasli adam bilememis sebeke hem parayi aliyor hemde senedi mahkemeye veriyor kayinbabasida kefil oldugu icin haciz falan geldÏ........simdi kizim turkiyeye gelemiyor korkuyor ne yapabiliriz bana bu konuda bilgi verirseniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim

serenn
26-08-08, 09:08
hayelim
serenn hanimdan yardim istiyorum
benim 2001 de kizim yurt disina gitti giderken bir sebekeyle anlasti paranin bir kismi pesin verdi kalani yurt disina indigi zaman kayinbabasi vericekti bunun icin bir senet yapildi kayinbabasi parayi vermis ama senedi almamis yasli adam bilememis sebeke hem parayi aliyor hemde senedi mahkemeye veriyor kayinbabasida kefil oldugu icin haciz falan geldÏ........simdi kizim turkiyeye gelemiyor korkuyor ne yapabiliriz bana bu konuda bilgi verirseniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim
Şu an için kızınızın yapacağı birşey yok, trye gelmesine de gerek yok çünkü senet kayınpederinin adınaymış. Kayınpeder dava açacak, borcu ödediğini ve borçlu olmadığını ispatlamaya çalışacak.

hayelim
senet kizimla damadimin adina ama kefil kayinpederi dava acti ama parayi verdigini ispatliyamiyor parayi verdiginde yanlarinda kimse yokmus.simdi kizim gelirse mahkeme olursa dava bitmeden yurt disi yapabirmi ?.zaman asimi diye bir kanun varmis kizim bundan faydalana bilirmi.bu nekadar bir sure. az parada degil 14bin mark tr ye gelirde tekrar cikis yapam diye korkuyor ilgilendigin icin cok tesekur ederim

serenn
Zamanaşımı vadeden itibaren senedi düzenleyen kişiler açısından 3 yıl, kızınız gelip burada bir avukata vekalet versin dava için sonra duruşmalara girmese de olur. Ama yeniden yurt dışına çıkamamasını gerektirecek bir neden varsa onu bilemem, o zaman çıkamayabilir. Eğer parayı ödediğini ispatlama şansı yoksa davayı kazanma şansı biraz düşük, senedi zorla imzalatılar falan denebilir ama 3 kişiye de zorla imzalatılmış olamaz.

nil35
26-08-08, 18:08
avukat arkadaşlar rica etsem banada yardımcı olurmusunuz...

hayelim
26-08-08, 21:08
kizimin baska bir sorunu yokgeldigi zaman dava acilirsa mahkeme bitene kadar cikis yapamaz diye korkuyor hem biz mahkemede bu adamin insan kacakcili yaptigini ispatlaya biliriz diyor bir kac kiside kizim gibi yurt disina kacirdilar onlar sahitlik yapabilir ama bu davadan kizim arar gorurmu?zamanasimi (vadeden itibaren senedi duzenleyen kisiler arasinda 3yil)ne demek ben birsey anlamadim yani kizim bundan faydalana bilirmicevaplariniz icin cok tesekur ederim ALLAH ne muradin varsa versin

nil35
29-08-08, 22:08
avukat arkadaşlara bir sorum var.cevaplarsanız çok sevinirim.babam bahçelerinin çogunu abime vermişti.şimdi 2bahçesi kaldı kalanların bir tanesini ablama digerini bana vercekmiş. ama ölesiye kadar benim öldükten sonra kızların diye böyle olurmu.?? ve ablam müşterek tapu oluyor diyor yani bir bahçe hem ablamın hem benim oluyormuş. ama ablam ortak yerleri ipotek edip kredi çekecek benim ve babamında imzası gerekli oluyormuş.ya da müşterek olcagı için tek benim imzam lazımmış.ben kefil olmak istemiyorum nasıl oluyor.lütfen acele cevaplarmısınız.ne yapmam lazım bilmiyorum.

izell
30-08-08, 11:08
Mrb Selen hanım bende size birşey danışmak istiyorum sevdiğim bir arkadaşım eşinden boşanmak istiyor fakat kendine ait olan evi eşine degilde 9 yaşındaki oğluna bırakmak istiyor çevreden duydukları ise oğlu küçük olduğu için evi üzerine yapamıyormuş doğruluk payı ne kadardır yardımcı olurmusun tşkkürler.