Mantar rahatsızlığı olanların paylaşım alanı...


mmerviss
11-01-10, 14:01
kızlar bendede kaşıntı var hem arka tarafta hemde içe içe kaşınıyor,hemde ön tarafta acaba doktoramı gitsem öncelikle,yoksa eczaneden ilaç alıp kullansammı?

mahsunmenekse
11-01-10, 14:01
arkdaşlar neden maydanozu denemiyosunuz anlamıyorum ?fisfisfis

EU3
11-01-10, 15:01
kullandığınız ilaçlar ne kızlar

gelincik204
12-01-10, 08:01
mmerviss
kızlar bendede kaşıntı var hem arka tarafta hemde içe içe kaşınıyor,hemde ön tarafta acaba doktoramı gitsem öncelikle,yoksa eczaneden ilaç alıp kullansammı?
arkadaşım anüste kaşıntı varsa muhtemelen ya kurt vardır yada hemoroid vardır diğer taraftaki kaşıntı genelde mantardan olur ama diğer rahatsızlıklarda kaşıntıya sebep olabilir

gelincik204
12-01-10, 08:01
bu arada ben mantar illetinden kurtuldum arkadaşlar hemde artık akıntımda yok çok şükür Allahıma birde kistten kurtulursam tam olacak inşallah sizde kurtulursunuz alkisalkisalkis alkisalkisalkis

prensesfb
13-01-10, 01:01
Vajinal yıkamalar

Dıştan kullanımın bir başka türü de vajinal yıkama yöntemleridir ve lokal enfeksiyonlara, tahrişlere, mantar rahatsızlıklarına karşı uygulanır. Her yıkama için taze bitki çayı hazırlanmasına gayret edilmelidir. Bitki çayı, beden ısısında(37-38derece), yıkamada kullanılacak olan şırınganın içine çekilir ve vajinanın içine boşaltılır.Sıvının vajinada uzun süre tutulmasına gerek yoktur.Vajinal yıkamayı gerektiren rahatsızlıklarda, belirtinin sona ermesinden 3-4 gün sonrasına kadar yıkama günde 2-3 kere uygulanmalıdır.Ama 5-6 günlük bir tedavi sonrasında bir rahatlama olmadığında uzman doktora başvurulmalıdır.

pembepatron
13-01-10, 19:01
GYNOFLOR VAJINAL TABLET
verdi doktorum vajina florası bozzulmuş kullanıcam sonucu yazarım

prensesfb
13-01-10, 21:01
[​IMG]

prensesfb
13-01-10, 21:01
Özellikler
Bacterial Vaginosis’i (BV) önler ve tedavi eder.
Kötü kokuyu ve akıntıyı azaltır.
Kaşıntı ve tahriş durumlarında direkt bir rahatlatıcı etkisi vardır.
Vajina florasını ve dokuların durumunu optimize eder.
Mantarı önler.
Güvenli ve doğaldır.


Temel Bilgiler
Genital bölge rahatsızlıkları düşünüldüğünden daha yaygındır. Pek çok kadın, sorunu, tahriş, acı, yanma, rahatsız edici koku veya akıntı, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında duyarlılık, tahriş olmuş labia ve kaşıntı şeklinde tanımlayacaktır.

Kaşıntı, yanma veya tahriş, sıkı giysiler, nemli pedler veya hijyenik bandajlar sebebiyle çoğunlukla kötüleşir. Multi-Gyn Actigel tüm bu genital bölge rahatsızlıklarına etkili ve doğal çözümdür.

Bacterial Vaginosis

Bacterial Vaginosis (Vajinal Akıntı) Nedir?
Bacterial vaginosis, vajinal ortamda bakterilerin neden olduğu bir sorun – bir denge bozukluğudur. Vajina normalde laktobasil adı verilen pek çok “iyi” bakteri, ve kokoid bakteri adı verilen diğer birkaç çeşit bakteri içerir. Laktobasiller, içersinde kokoid bakterilerin gelişmediği sağlıklı vajina asitliğinden sorumludur. Bu vajina asitliğinin kaybolması ve çok fazla kokoid bakterinin ortaya çıkması “bacterial vaginosis” olarak adlandırılır.

Bacterial vaginosis’im olduğunu nasıl anlarım?
Vajinanızdan farklı bir akıntı geldiğini fark edebilirsiniz. Akıntı şeffaf veya renkli olabilir ve aşırı olabilir. Özellikle korunmasız cinsel ilişki sonrasında çoğu kez kötü bir kokuya sahiptir. Sık sık kaşıntı, tahriş, hassasiyet, kızarıklık veya acı gibi vajinal rahatsızlıklar yaşarsınız. Bazı kadınlarda bacterial vaginosis herhangi bir belirti vermez. Vajina asitliği daima olağandışıdır; pH>5.

Eğer bu bir enfeksiyon ise, başka birinden kapmış olabilir miyim?
Hayır, normal hijyen ile mümkün değildir. Bacterial vaginosis, anüse yakınlığı sebebiyle vajinada çoğunlukla mevcut bulunan aşırı bakteri gelişimidir. Cinsel olarak aktif kadınlarda daha yaygın iken cinsel olarak aktif olmayan kadınlarda da ortaya çıkmaktadır.

Tedavi edilmesi gerekir mi?
Evet. Bacterial vaginosis gerçekten de istenmeyen bir vajinal floradır. Eğer bacterial vaginosis tedavi edilmezse, bakteriler uterusa (rahim) ulaşabilir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Tedavi hamilelerde özellikle önemlidir. Tabi ki korunma her zaman en iyisidir.

Mantar
Mantar nedir?
Mantar 2 evrelidir; sorunlara neden olmayan bir spor evresi ve sorunlara neden olan ipliksi evre. Laktobasiller gibi mantar da gelişimi için hücre şekerine ihtiyaç duyar ve bu gıda kaynağı ile rekabet halindedir. Bu yüzden mantar en çok normal bir (optimal) asitliği olan bir vajina ortamında bulunur.

Mantar olduğunu nasıl anlarım?
Çoğu kez kokusuz, beyaz, süzme peynir benzeri bir akıntı fark edersiniz ve kaşıntı, tahriş, hassasiyet, kızarıklık ve acı gibi vajinal rahatsızlıklarınız olur.

Eğer bu bir enfeksiyon ise, başka birinden kapmış olabilir miyim?
Aslında hayır. Mantar çoğunlukla davetsiz bir misafirdir. Bununla birlikte tekrarlayan enfeksiyonlarınız olduğu zaman kaynağının partneriniz olması muhtemeldir. Tekrarlayan mantar enfeksiyonları, mantarın gıda kaynağı olan şeker sebebiyle diyabetlilerde sık görülür. Mantar enfeksiyonlarına karşı dirençsizlik aynı zamanda ailelerde görülmektedir, ki burada genetik bir geçmiş söz konusudur.

Tedavi edilmesi gerekir mi?
Bacterial vaginosis’in aksine mantar çok da tehlikeli bir vajinal enfeksiyon değildir.
Bununla birlikte büyük bir derttir ve yaşam kalitesini çok fazla etkiler.
Enfeksiyöz şikayetler olduğunda özel antifungal ilaçlarla tedavi bu yüzden endikedir. Tabi ki korunma her zaman en iyisidir.

Vajinal ekosistem
Vajina kendi savunma mekanizmasının önemli bir parçası olan kendi florasına sahiptir. Bu flora ağırlıklı olarak laktobasillerden oluşmaktadır. Bu yararlı bakteriler laktik asit ve peroksit üretir ve bu suretle de istenmeyen ve muhtemelen zarar verici bakteriler için dostça olmayan bir ortam yaratırlar (fizyolojik olmayan flora). Asitlik önemli bir rol oynar. Laktobasiller (laktik asit bakterileri) 4’den 4.5’a kadar bir pH’ a sahip bir asit ortamında gelişim gösterirler ve laktik asit üretimi ile kendi optimal asit ortamlarını devam ettirirler. Bunun aksine istenmeyen, zarar verici bakterilerin gelişimi daha yüksek pH değerlerinde (>5) güçlüdür. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda, bozulan vajinal mikrobiyal dengenin sorumlusu daha yüksek bir pH değeridir. Bu durumda laktobasiller aşırı gelişir ve zarar verici bakteri florası kendini optimal olarak geliştirebilirken, kendi yaşamlarını devam ettirmekte güçlük çekerler: aslında bir viskoz çevre.

Vajina florasındaki bakteriyel bozukluklar
‘Bacterial Vaginosis’ (BV), vajina florasındaki normal dengelerin fizyolojik olmayan floranın aşırı gelişmesi ile bozulduğu durum için kullanılan terminolojidir. B.V. (Bacterial Vaginosis) çok yaygın ve sık tekrar eden bir durumdur. Bu istenmeyen bakterilerin gelişimi, çoğunlukla barsak florasından çıkan kokoid bakterilerle (koklar) alakalıdır. Bu koklar en iyi yüksek pH değerlerinde gelişir ve tipik olarak bu pH’ı kendileri oluştururlar. 4 - 4.5’luk normal asidik vajina pH’ı 5 ve daha yüksek değerlere yükselir. Bu yüksek pH değerlerinde laktobasil gelişimi engellenir ve bu yüzden optimal vajinal pH’ın hızlı ve doğal düzelmesine mani olunur. Aslında vajina florasındaki dengeler her zaman için laktobasillerle istenmeyen bakteriler arasında bir rekabeti içerir. Bacterial Vaginosis birkaç vajinal rahatsızlık ile yaşanabilir. En karakteristik rahatsızlık kötü kokulu ve aşırı akıntıdır. Buna ek olarak sıklıkla kaşıntı ve/veya yanma gibi hoş olmayan bir his söz konusudur ve dokular biraz kızarabilir ve tahriş olabilir.

Bacterial Vaginosis’in sadece bir denge bozukluğu olduğunu, bir hastalık veya bir bozukluk olmadığını akılda bulundurmak önemlidir. Tıpkı ağızda oluşan aşırı bakteri gelişiminin bir hastalık olmadığı fakat hassas dişetleri, aşırı plak oluşumu ve ağız kokusu ile kendini gösteren bir rahatsızlık olduğu gibi. Bununla birlikte bu durum düzeltilmediği ve normal doğal dengeye kavuşturulmadığı zaman, bu bozulmuş ortamdan mutlaka bir takım rahatsızlıklar gelişebilir; Bacterial Vaginosis, bir enfeksiyon ve enflamasyon tanısı olan Vajinite dönüşebilir. Ayrıca patojenlerin >5’lik daha yüksek pH değerinde kolonileşme açısından çok daha fazla bir şansı olur, ki bu da BV’ye çok özgü bir durumdur.

Vajinadaki bakteriyel denge bozukluğu ile nasıl başa çıkılır?
Bakteriyel rahatsızlıkların azaltılabilmesi için birkaç yol vardır. En önemlisi vajinal hijyenin gerektiği gibi olmasıdır. Bunun için mesela normal (alkalin) sabunların kullanılmaması, adet döneminde tamponların ve pedlerin sık sık değiştirilmesi, bölgenin sıkı (veya sentetik) giysilerle kapatılmaması ve cinsel ilişkide hijyen kurallarına uyulması gereklidir. Vajina dokularının normal ve sağlıklı durumda olması da önemlidir; yeterli ıslanma olmadan (kuru seks) cinsel ilişkiye girmekten de kaçınılmalıdır zira bu durum dokuları tahriş edebilir ve zarar verebilir bu da mikrop istilasını kolaylaştırır. Sağlıklı mukoza dokuları için genel sağlığın da iyi olması önemlidir.

gelincik204
14-01-10, 07:01
MELOCUM
GYNOFLOR VAJINAL TABLET
verdi doktorum vajina florası bozzulmuş kullanıcam sonucu yazarım
ben kullanıyorum sonuna geldim ve şikayetlerim yok oldu akıntım kalmadı kaşıntım yok
ve en önemlisi ilacın hiçbir yan etkisinin olmaması yalnız doktorun sana söledimi bilemem ama o ilacı buzdolabında muhafa etmen gerekiyor canım

prensesfb
14-01-10, 08:01
gelincik204
ben kullanıyorum sonuna geldim ve şikayetlerim yok oldu akıntım kalmadı kaşıntım yok
ve en önemlisi ilacın hiçbir yan etkisinin olmaması yalnız doktorun sana söledimi bilemem ama o ilacı buzdolabında muhafa etmen gerekiyor canım
[​IMG]

gelincik204
14-01-10, 11:01
teşekkür ederim prensesfb opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

prensesfb
14-01-10, 14:01
gelincik204
teşekkür ederim prensesfb opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan
[​IMG]buyur canim benim afiyet olsun moralda onemli herseyde oldugu gibi mantarida stres tetiklermis

CLEA
14-01-10, 14:01
ben de vajinal akıntıdan bıktım.sanırım spiral olanlarda daha sık tekrarlıyor.gynoflor hiç kullanmadım.yan etkisi yokmuş.denemekte fayda var.

pembepatron
14-01-10, 16:01
gelincik204
ben kullanıyorum sonuna geldim ve şikayetlerim yok oldu akıntım kalmadı kaşıntım yok
ve en önemlisi ilacın hiçbir yan etkisinin olmaması yalnız doktorun sana söledimi bilemem ama o ilacı buzdolabında muhafa etmen gerekiyor canım
ilk günden bile oldukça faydası oldu..doktor bişey demedi ama hemen dolaba koyyım..sağol canım

pyl
14-01-10, 23:01
kızlar ben de bu dertten muzdaribim. üç kez ilaç kullandım temmuz'dan beri. hala geçmedi. doktora gittiğimde her seferinde pamuklu iç çamaşırı (özellikle beyaz renkte) alıp kaynatarak ütüleyerek kullanmamı ve asla günlük ped kullanmamamı söyledi. günlük pedlerde bakteri ürüyormuş haberiniz olsun. aynı sorun kızkardeşimde de var, o da üçüncü tedavisini oluyor şu an. bir türlü kurtulamadık şu illetten. umarım tedavilerimiz sonuç verir artık. bu arada sebamed'in genital sıvısını kullanmayı düşünüyoruz. kullanıp memnun olan olmayan var mı?:çok üzgünüm:

prensesfb
14-01-10, 23:01
ben sebamet kullaniorum canim memnunumm

darkblue
16-01-10, 16:01
bende 3 aydır bu illetden çekenlerdenim sonunda sebebini öğrendim arkadaşlar mutlaka eşlerinizle veya partnerlerinizle bu tedaviyi birlikte yapın benim içmediğim ilaç ve kullanmadığım fitil kalmadı artık son bır bayan doktora gıttıgımde kesınlıkle artık ilaç kullanma kullandığınız ilaçlar karaciğerinizi yorar dedi bana da gyno-flour verdi vajina mukazasını kuvvetlendırelım ama kesınlıkle partnerınız bir urolag a gozuksun siz ondan alıyorsunuz dedi...

labonbon
17-01-10, 10:01
bende 2-3 gündür akıntı var cuma akşamı çok şiddetli olmasada kaşıntı oldu.yalnız 2 gündür beyaz tortular geliyor ,ne yapmam gerekiyor telaş yaptım ,fitil falan kullanamam evli değilim

prensesfb
18-01-10, 00:01
Merhemler ve vajinal haplar
Vajinal mantar ilaçlarının doğru kullanımı
Mahrem bölgede kaşınma ve yanma, gevrek, beyaz renkte akıntı – birçok bayanın sıklıkla karşılaştığı sorunlar. Eğer bu şikâyetlerin sebebi vajinal mantar ise, çoğu zaman doktora gitmeden kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz: Bu enfeksiyonun eczanelerde reçetesiz satılan haplar ve bir merhemle kolayca tedavisi mümkün. Ancak tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar var.

Clotrimazol ihtiva eden vajinal mantar preparatlarını (antimikotik ilaçlar) kullanmak çok kolay. Elbette bu, hastanın dikkat edeceği hiç bir husus olmadığı anlamına gelmiyor: Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi, iyileşme başladı diye hemen ilk haptan sonra tedaviyi kesmeden, her üç vajinal hapın da kullanılması. Çünkü mantar kültürlerinin tamamen yok edilmesi şart – ve bu ancak her üç hapın da kullanılmasıyla mümkün. Diğer önemli bir husus da şu: Hapların birbirini takip eden günlerde alınması gerekiyor. ıki dozaj arasında 24 saatten fazla ara olursa, tedaviden istenen sonuç elde edilenemeyebiliyor.

Hapları iyice derine sürünüz
Jinekoloji Uzmanı Dr. Anja Oppelt, LIFELINE okurlarına hapların akşamları yerleştirilmesini tavsiye ediyor: Preparat vücut ısısında çabuk sıvılaştığından, gündüzleri alınırsa vajinada etkisini göstermeden dışarıya akacaktır. ılacı vajinanın içine sürmek için, pakette bulunan aplikatörün kullanılması tavsiye olunur çünkü ilaç parmakla sürüldüğünde hap sık sık ön tarafta kalıyor ve mantar kültürlerinin biriktiği mukozaya tamamen ulaşamıyor. Öte yandan hamile bayanlarda sağlık açısından aplikatör kullanılmaması tavsiye olunuyor.

Kremi geniş bir alana sürünüz
Kanla birlikte dışarı akacağı için âdet sırasında kremle tedavinin bir anlamı olmaz. Vajina bakım ürünleri kural olarak gereksiz ve hatta bazı zararları da var. Bu tür ürünleri kullanmaktan vazgeçmek istemeyen bayanlar hiç olmazsa vajinal mantar tedavisi sırasında bunları kullanmamalıdır.

Antimikotik kremi – günde ortalama 1–2 kez –ince bir tabaka halinde vajinaya sürünüz. Kremi apış arası ve aftere de sürmeyi ihmal etmeyiniz, zira mantar kültürleri bazen cinsel organlardan çevreye de bulaşabilir.

Antimikotik ilaç tedavisinde 2–3 gün sonra herhangi bir iyileşme başlamazsa doktora başvurulmalıdır. Bu durumda rahatsızlığın sebebi muhtemelen vajinal mantar değil, bir bakteriyel enfeksiyondur, örneğin; Gardnerella bakterisi enfeksiyonu.

Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanan bayanların unutmaması gereken bir nokta daha var: Vajinal mantar hapları nedeniyle lateksin dayanıklılığı azalabilir.

prensesfb
18-01-10, 00:01
Kadınlar ne zaman vajinal mantara karşı savunmasız
Mantarlar, özellikle beslenme kaynakları konusunda rakipleri durumunda olan bakterilerin herhangi bir nedenle zayıflaması ve bunun sonucunda vajinada mikrobiyolojik dengenin bozulmasının ardından mukozada çoğalmaya müsait bir ortam bulur. Mikrobiyolojik denge çeşitli sebeplerden dolayı bozulabilir.

... hormonal dengenin bozulmasıyla
Kadınların hormonal dengesinde meydana gelen önemli değişimler daima vajinada bulunan mikroorganizmaları da etkiler. Östrojen ve gestajen denen dişi hormonların oranının yükselmesi, mantarların rahatça çoğalmasını teşvik eder. Bu nedenle hamilelik sırasında vajinal mantar enfeksiyonları sık sık görülür. Hormon oranlarının yükselmesi, erginlik çağına gelmiş kızların kadınlık döneminin hemen bir vajinal mantar enfeksiyonuyla başlamasının nedeni olabilir.

Doğum kontrol haplarının da muhteviyatında östrojen ve genajen bulunur. Bu hormonların oranı bugün sık sık kullanılan küçük haplarda artık mantar hastalığına yol açmayacak kadar düşüktür. Ama "âdet sonrası hapları" olarak adlandırılan haplarda bunların dozajı daha yüksek olup, bu haplar daha sık vajinal enfeksiyona yol açabilmektedirler.

... "rakipleri" zayıfladığında
Bir antibiyotik tedavisinin amacı bakterileri öldürmektir, ancak tedavi yararlı vajinal bakterilerin de ölmesine veya zayıflamasına da neden oluyor. Antibiyotik ilaçlar mantarları etkilemediğinden, candida olarak tanımlanan mantarlara ve refakatçilerine meydan boş kalıyor.

Mahrem bölgelerin aşırı derecede dezenfeksiyon losyonu ve benzer maddelerle hijyenik bakıma tabi tutulması da benzeri sonuçlara yol açabiliyor. Bunlar da sadece bakterileri öldürüyor, mantar kolonileri ise ölmeyip çoğalma imkânı buluyor.

... sıcak ve nemli ortamda
Candida mantarının en çok sevdiği ortam nemli, sıcak ortam. Mahrem bölgede bu ortam zaten mevcut, ama biz de mantara daha rahat büyüme imkanları sunabiliriz. Sentetik elyafla imal edilmiş çoraplar, sentetik iç çamaşır, dar giysiler, mahrem bölgenin sıcak ve nemli kalmasına neden oluyor. Plastik yüzeyli kadın bağları da mantarın sevdiği koşulların oluşmasına katkıda bulunuyor. Şişman insanlarda da mantar az hava alan cilt katları arasında istediği ortamı buluyor.

... vücudun savunma sistemi zayıfladığında
Vücudumuzun savunma hücreleri de mantar kolonilerinin büyümesini engelliyor. Bu nedenle vücudumuzun savunma sistemi, örneğin; kortikosteroid ilaçlar alınması veya bir grip hastalığı nedeniyle zayıf düştüğünde mantar kolonileri büyüme imkânı buluyor. Vajinal mukozada da savunma hücreleri bulunmaktadır. Mukozada örneğin; çok asitli sabunlar veya klorlu su kullanılması nedeniyle tahrişat baş gösterdiğinde savunma hücreleri tahrişatla meşgul oldukları için mantar kolonileriyle ilgilenemiyorlar.

... kendini sefil halde hisseden insanlarda
Problemli ilişkiler, meslek stresi veya çocuklarla ilgili sorunlar – bu gibi durumlarda vajinal mantar enfeksiyonunun kapıda beklediği kadınların sayısı az değil. Ruhsal durumun ise ne şekilde mantar hastalıklarını teşvik ettiği henüz tam olarak bilinmiyor.

gelincik204
18-01-10, 09:01
prensesfb
buyur canim benim afiyet olsun moralda onemli herseyde oldugu gibi mantarida stres tetiklermis[/QUOTE]

sağol canım evet stres çok önemli bende şuan kist var aşırı stresten çıktı
ama napıyım elimde değil çok hassas bir yapım var hemencecik ağlarım üzülürüm
bu arada sebamed bende kullanıyorum doktorum ne kadar yıkarsanır yıkayın o bölge zaten temiz değil dedi sadece 5 dak bi temizlik olur su yeterliyniş ben bıraktım sebamedi çok şükür bi sıkıntım yok sadcee kistim dışında :Saruboceq:

nunna
18-01-10, 15:01
arkadaşlar bi ara yazmıştım banada eczacı travazot gibi bi krem vermişti kullandım kaşıntım geçti ama ara ara bişeyler oluyordu doktora gidememiştim o hafta regl oluyordum ve geçen ctesi gitti. durumu anlattım zaten smear testide yapacaktım
test için sürüntü alırken kendi dedi içersi yara olmuş hep. Kremi içine süremediğim için içinde iyileşme olmamış.fitil verdi 7 günlük bakalım inşallah düzelir.
şuan günlük hayatımı etkileyen bir şikayetim yok sadece ilişkiye giremiyorum

watermelon
18-01-10, 19:01
Merhaba arkadaşlar mantar problemi bendede var.hatta bu gün doktorumla görüştüm..Travacort diye bir krem önerdi.Umarım iyi gelir.:Saruboceq::Saruboceq:

prensesfb
18-01-10, 22:01
gelincik204
sağol canım evet stres çok önemli bende şuan kist var aşırı stresten çıktı
ama napıyım elimde değil çok hassas bir yapım var hemencecik ağlarım üzülürüm
bu arada sebamed bende kullanıyorum doktorum ne kadar yıkarsanır yıkayın o bölge zaten temiz değil dedi sadece 5 dak bi temizlik olur su yeterliyniş ben bıraktım sebamedi çok şükür bi sıkıntım yok sadcee kistim dışında :Saruboceq:
gecmis olsun bitanemm

gaye_05
21-01-10, 19:01
selam kızlar nerdeyse 4 senedir bende akıntı sorunu vardı kendi cabalarımla netten duydugum ilaclar falan içtim geçmedi haliyle, dün doktora gittim, bekarım siddetli kasık agrım ve sarı akıntım var dedim sadece yumurtalıklarıma baktı temiz dedi, kaşıntım falan yok dedim. İdrar ve smear testi falan yapmadı. Receteye tanı olarak vajinit ve idrar yolu enfeksiyonu yazmıs, tarivid, biteral, purinol ilaçlarını verdi. Kontrole gelmem gerekir mi dedim geçmezse ürolojiye gidersin dedi böbreklerlemi ilgili acaba, nisanlıyım seneye evlenecegim bu akıntı tüpleri tıkamıs olabilirmi acaba, yardımcı olursanız sevinirim, iyi aksamlar..

zeyneb1982
21-01-10, 21:01
arkadaşlar evlendiğim ilk hafta başladı bana kabus olmuştu bir ay çektim balayında havuzdan kaptım kesin sonuç verim eczanelerde satılan bir ürün var dezenfekter derseniz verirler şuan adı yasaktır yazmak diye veremiyorum.bir litre suyu kaynatın bir kapak bu üründen koyun devamlı kılozetin yanında dursun lavoboya gittikçe (özür diliyerek)taaretlenme suyu olarak onu kullanın iç çamaşırınızı göne iki kez değişin ve ütülemeyi unutmayın.pamuklu olmasıda önemli bana dua edeceksiniz.eşim eczacı tüm fitilleri denedim çok yakıyorlar daha kötü oluyor bir de doktorunuzun vereceği haplarıda es geçmeyin

BeyazPerim
22-01-10, 19:01
yaklasık 6 senedir mantar rahatsızlıgım var kullandıgım haplar ve ilaçlar hiçbir işe yaramıyor bir geçiyor sonra gene tekrarlıyor ...geçen gün doktora gittim gene bir sürü ilaç verdi inş bir gün hepimiz bu dert kurtuluruz

prensesfb
22-01-10, 21:01
opuyorumnanaktan
liv85
yaklasık 6 senedir mantar rahatsızlıgım var kullandıgım haplar ve ilaçlar hiçbir işe yaramıyor bir geçiyor sonra gene tekrarlıyor ...geçen gün doktora gittim gene bir sürü ilaç verdi inş bir gün hepimiz bu dert kurtuluruz
canim benim gecmis olsun kiyamam ben sana hayatim opuyorumnanaktan

firi
23-01-10, 21:01
arkadaşlar anal çatlak rahatsızlığınız varsa (çamaşırda lekelenme, arkadan kaşıntı,acı,kabızlıkla gelen az kanama) ...bana cildiye dr.u chico bebek ürünlerinin pişik kremini önerdi.hemoroid kremleri ile geçmeyen çatlak bir ayda geçti.su bazlı olanı değil eski kremi olanı alın.20 tl
3 aylık gebeyim.hala vajinal mantar sıkıntısı yasıyorum(3 yıldır her regl öncesi)...ilaç kullanamıyorum...

firi
23-01-10, 22:01
anüste kaşıntı çatlak için chico bebe ürünlerinin pispik kremini öneririm .1ay sonunda bitti hersey.cildiye önermişti...

AYSEKOCA
23-01-10, 22:01
arkadaşlar aynı problem bende de var ve her adet dönemimde yeniden oluyor. kullanmadığım krem ve fitil tarzı şey kalmadı ama her seferinde yenileniyor. ne yepmam gerekiyor bilemiyorum artık.

prensesfb
23-01-10, 22:01
[​IMG]

biricik_06
23-01-10, 22:01
ben üniv.de öğrenciyken yurtta kaptım.hem vajinal hem tırnak ama mahvoldum.sürekli tekrarlıyordu.ne haplar ne kremler kullandım geçmedi.çünkü aynı ortamdaydım sürekli banyodan tuvaletten bulaşıyordu.tırnak mantarı için 2 ay günde 2 kullanım hap kulandım o benim vajinal mantarımı da tamamen kuruttu.öncesinde kaç kere jinekolojiye gittim hap krem neler neler geçmedi.2 aylık o hap kurtardı beni.illet bişey.

gelincik204
25-01-10, 07:01
gaye_05
selam kızlar nerdeyse 4 senedir bende akıntı sorunu vardı kendi cabalarımla netten duydugum ilaclar falan içtim geçmedi haliyle, dün doktora gittim, bekarım siddetli kasık agrım ve sarı akıntım var dedim sadece yumurtalıklarıma baktı temiz dedi, kaşıntım falan yok dedim. İdrar ve smear testi falan yapmadı. Receteye tanı olarak vajinit ve idrar yolu enfeksiyonu yazmıs, tarivid, biteral, purinol ilaçlarını verdi. Kontrole gelmem gerekir mi dedim geçmezse ürolojiye gidersin dedi böbreklerlemi ilgili acaba, nisanlıyım seneye evlenecegim bu akıntı tüpleri tıkamıs olabilirmi acaba, yardımcı olursanız sevinirim, iyi aksamlar..
canım öncelikle geçmiş olsun ben yeni evlendim evlenmeden 1,5 sene boyunca sarı-yeşilimsi akıntım oldu çok defa doktora gittim ve kullanmadığım ilaç kalmadı hep devam etti evlendikten sonra tekrar doktora gittim fitil verdi çok şükür akıntım kalmadı canım bendede sol kasık ağrısı oluyor doktor baktı hiç bir sıkıntı yok dedi ufacık bişeyden bile üşütme olabiliyormuş tuvalet sonrası temizliği yaparken soğuk su kullanılmaması gerekiyormuş...

gaye_05
25-01-10, 10:01
gelincik204
canım öncelikle geçmiş olsun ben yeni evlendim evlenmeden 1,5 sene boyunca sarı-yeşilimsi akıntım oldu çok defa doktora gittim ve kullanmadığım ilaç kalmadı hep devam etti evlendikten sonra tekrar doktora gittim fitil verdi çok şükür akıntım kalmadı canım bendede sol kasık ağrısı oluyor doktor baktı hiç bir sıkıntı yok dedi ufacık bişeyden bile üşütme olabiliyormuş tuvalet sonrası temizliği yaparken soğuk su kullanılmaması gerekiyormuş...
çok teşekkür ederim canımcım.. bende de sol kasık ağrısı vardı özellikle. şuan ilaçlarımı kullanıyorum şikayetlerim azaldı gibi.. kendine iyi bak

gelincik204
25-01-10, 10:01
gaye_05
çok teşekkür ederim canımcım.. bende de sol kasık ağrısı vardı özellikle. şuan ilaçlarımı kullanıyorum şikayetlerim azaldı gibi.. kendine iyi bak
nedemek canım inşallah komple geçerde rahatlarsın rahatlarız :)))

prensesfb
25-01-10, 17:01
BELıRTıLERı

Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.

Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur.

Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir.

Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur.

Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.

Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

TANI

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının birarada değerlendirilmesi ilave bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan tanı koydurur. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bunun yerine alınan akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir.

TEDAVı

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların %5-25'inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır.

Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. ınvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

elvinnaz
29-01-10, 21:01
bugün dr bana bir fitil bir krem verdi birde içinde iki tane bulunan bir hap ama muaynede birini eşine yazıyorum dedi ecz öle biilça çıkmadı :KK43: tekrar sormadımda tel açıp çok canım yandığı için dr koşar adımlarla kaçtım :)

prensesfb
29-01-10, 22:01
TEDAVı
Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların %5-25′inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır.

Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. ınvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

mericc
31-01-10, 18:01
liv85
yaklasık 6 senedir mantar rahatsızlıgım var kullandıgım haplar ve ilaçlar hiçbir işe yaramıyor bir geçiyor sonra gene tekrarlıyor ...geçen gün doktora gittim gene bir sürü ilaç verdi inş bir gün hepimiz bu dert kurtuluruz

merhaba çok geçmiş olsun, seni çok iyi anlayabiliyorum ama 6 senedir diye okuyunca bayağı korktum. bende 2 yıldır evliyim . evlendiğimden beri mantar sorununi birkac ayda bir yaşıyordum.son 6 aydır her ay yanma şikayetiyle doktora gidiyorum. ilaç , iğne, fitil, krem kullanmadığım şey kalmadı.artık bebek istiyoruz ve her ay yanma sikayetiyle çok fazla denemede de bulunamıyoruz doktora gidersem ilaç veriyor yine zaman kaybı, kafayı yemek üzereyim. ve benim akıntım sarı renkte kokulu değil beyaz krem şeklinde dışarıya akan bir akıntı da değil çamaşırımda falan görünmüyor. sadece muayenede doktor gösteriyor. bunun bir kurtuluşu yok mu acaba?
napmalıyız bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.

mericc
31-01-10, 18:01
mahsunmenekşe
arkdaşlar neden maydanozu denemiyosunuz anlamıyorum ?fisfisfis
merhaba, maydanozla ilgili ne yapabiliriz ilk defa duyuyorum.

mericc
31-01-10, 19:01
ailem.123
arkadaşlar bendede mantar var 3 senelik evliyim çocugum olmuyo doktorlar eşimde ve bende bi sorun olmadıgını söyledi mantarın bi etkisi olabilirmi eşim ve ben çok istiyoruz ama allah nasip etmedi çok üzülüyorum çocuk gördügüm zaman. tavsiyelere açıgım çocugum olsun diye neler yapmalıyım bilen arkadaşlar yardım ederseniz memnun olurum

merhaba ben de 2 yıllık evliyim. 6 aydır bebek istiyoruz olmuyor sürekli mantar sıkıntım var. mantar hamile kalmana engel değil ama ilişkiye girmeni engelliyor böylelikle hamile kalma ihtimalini düşürüyor. inşallah en kısa zamanda atlatırız.

kutla
31-01-10, 19:01
YA ARKADASLAR AYNI DERT BENDEDE VAR LÜTFEN ADINI YAZARMISIN
İLACIN ,ARTIK AKINTIDAN VE YANMALARDAN BIKTIM
doktora gittim fitil krem birde hap verdi kullandım kremi sürdüğümde dayanamaz bi kasıntı oluyor yirmi dk sonra geçiyordu ve 6gün kullandım geçer gibi oldu ilacı yarım bırakınca bir süre sonra tekrar basladısimdide vajina içinden ve asırı akıntı oluyor ne yapmam lazım

kutla
31-01-10, 19:01
mericc
merhaba, maydanozla ilgili ne yapabiliriz ilk defa duyuyorum.
CANIM MAYDONOZU KAYNATIP İÇERSEN içindeki iltihabı kisti falan söküyor ve suanda ablamdan bögürtlen kökünü kaynatıp içilirse kisti söküp atıyormus ablam denemis

mericc
31-01-10, 20:01
canım sağol denerim ben de. ilaç kullanmaktan iyidir.

mahsunmenekse
31-01-10, 23:01
mericc
merhaba, maydanozla ilgili ne yapabiliriz ilk defa duyuyorum.
tatlım maydanozu kaynatıp suyunu içeceksin ,kaynattığın posayı da iç çamşırınıniçine haff sıcak olucak şekilde koyacaksın..ii geliyor kesinlikle..ayrıca benim doktorum wc de taharetlenirken suyun içine sirke karıştır ve onla yıka dedi mutlaka kuru kalsın dedi ayrıca pamuklu iç çamşırı kullanmamı şiddetle önerdi ... yerimseniben

kutla
1-02-10, 22:02
merhaba

prensesfb
1-02-10, 23:02
Vajinal mantarlara dikkat

Vajinal mantar, kadınların yüzde 75’inin hayatının bir döneminde mutlaka kâbusu olmuştur.

Tedavi olmazsa hastalık kalıcı olur. Eski tedaviler uzun ve zorlu olduğu gibi aynı zamanda kullanılan ilaçlar tedavi için etkisiz kalabiliyordu. Tedavinin başarılı olması için ilaçların 7 ila 14 gün kullanılması gerekiyordu. Hâlbuki belirtiler 2 günde kesildiğinden kadın iyileştim deyip tedaviyi yarım bırakıyordu. Mikrop da kısa sürede daha güçlü olarak tekrar ortaya çıkıyordu. Ancak son yıllarda günümüzdeki modern tedavilerle 2–3 gün içinde olay hızla tedavi edilir hale geldi.


Özellikle havuz ve deniz sonrası vajinal mantar iltihabı sıklıkla görülüyor. Bunun nedeni vajinada zaten mevcut olan fakat uykuda olan mantar mikrobunun bir enfeksiyon haline dönüşmesidir. Çoğu kez de gebelik ve antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle ortaya çıkan bu durum, tedaviye çabuk yanıt verir. Ancak kronik vajinal mantar enfeksiyonu hem cinsel hem de psikolojik sorunlara yol açar. Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmalardan en sık görüleni ‘Candida Albikans’ adı verilen bir maya hücresidir.

Vajinal mantar, erkek semeninde üretilmediği için cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilemez. Ancak yapılan araştırmalarda eşlerin benzer tipte mantar hücresi taşıdıkları saptandığı için pek çok hekim, tedavide, eş tedavisini de uygun görmekte.

Mantar enfeksiyonu iç dudaklarda şişme, vajinadan gelen beyaz bir akıntı, akıntı özellikle küçük beyaz parçalar şeklinde (süt kesiği şeklinde) olmasıdır ki kendisinde mantar iltihabı olanlar birkaç kez geçirdikten sonra kendi teşhislerini kendileri koyabilmektedir. Mantar mikrobu akıntı, kişide yoğun bir kaşıntı, tahriş, yanma, sızı, ilişkide güçlük ve bazen idrara dahi çıkmakta zorluk yaratabilir.

Vajinal mantar belirtileri
• Kaşıntı ve hassasiyet
• Beyaz peynirimsi vajinal akıntı
• ıdrar yaparken yanma
Neler vajinal mantara yol açabilir?
• Vajinal duş, sprey gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması,
• Fazla kilolu olmak,
• Şeker hastalığı,
• Uzun süre antibiyotik kullanmak,
• Uzun süre ıslak kalmak
Dikkat edilmesi gereken kurallar
• Denizden ve Havuzdan sonra hemen kuru mayo giymek.
• Terleten naylon iç çamaşırı, sıkı blue jean gibi giysilerden uzak durmak.
Vajinal mantarın sonuçları
• Mantar enfeksiyonları erkeklerde de görülebilir ve kaşıntı, akıntı gibi yakınmalara yol açar.

kutla
2-02-10, 08:02
günaydınlaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrrrrrrrr