TEST

Panik Atak sorunu olanlar....

merwe_emre
16-06-09, 11:06
kızlar hiç yeşil kür uygulayanınız oldu mu:uhm: sabah maydanoz ıspanak,akşam tere ıspanak...biz eşime uyguluyorduk,o esnada hastalığı tansiyonda tavan yaptı,eşimde ona bağlı olduğunu sanıp küre devam etmedi...ama kürün çok iyi geldiğini duydum(by i.saraçoğlu)

MaryRaven
17-06-09, 10:06
benim yaklaşık 6 senedir panik atak rahatsızlığım var..önce doktor paxil ile zanax verdi ilaç olarak..ben inat ettim bi kullanıp bi kullanmadım..yaklaşık 2 sene önce panik atağım tavan yaptı doktor yine paxil verdi ki panik atağa en iyi gelen ilaçmış..onu düzenli kullandım,iyi gibiyim..ama tavsiyem bi doktora kesinlikle görünün,kendini telkin etmek de bi çözüm ama doktorsuz yenemedim ben bunu..

merwe_emre
17-06-09, 17:06
benim eşimde paxil kullanıyor,yeşil kür uyguladığımız dönem tansiyon tavan yapınca doktor ilacı 1den 1,5a çıkardı...şimdi tansiyonları düzeldi çok şükür ancak yeşil küre karşı bi antipati oluştu bi kere:1closedeyes:

ozlemn
19-06-09, 15:06
merhaba kızlar bir dönem bendede panik atak değilmişte panik bozukluk vardı genelde sabahları oluyordu.. istemediğim bir şeyi yapmak zorundaysam(örn: otobüse binmek (önceden sigara içildiğinden otobüslerde küçükken hem midem bulanır ve kusardım) minibüse binmek) , boğazıma da bir yumru yutkunuyorum gitmiyor öğlemeler başlıyor ve ıstıfra edıyorum benımkı otbüs mibüslerle ılgılıydı daha cok sonradan başka seylere bulastı her heyecanlandıgımda olmaya basladı örn sevgılımle bulustugumda falan daha evden cıkmadan lavobaya koşuyordum ya olursa ya herkesın ıcınde kusarsam her gıttıgım yerde gözlerım özce wc yi arardı hemen koşabileyim diye ama istifra edince tık dıye gecerdı lise 1 de başladığını biliyorum neden oldu bılmıyorum 3-4 yıl devam ettı, annem sürekli sen kendın yapıyon olmıcak dersen olmaz sen yapıyon falan derdı o oyle dıye dıye kendım yapmaya başladım yani sonra ınternette arastırdım "panık bozukluğu kendıkendıne yenmek evde kendı kendını apandıst amelıyatı yapmak gibidir" yazıyordu dr gitmeye karar verdım ağlayarak ist da dr dan randevu aldım ertesi güne, ve sabahtan otobüsle gidicez istanbula, ve ben ertesi gün tıpıs tıpıs kalktım evden cıktık otobuse bınıp gıttık ve hiiiç bişey olmadı çünkü gitmeyi kendim istemiştiiim... artık dr gitme vaktım gelmişti çünkü anksiyete ye dönüşmeye başlamıstı ortamlardan kaçmaya yani arkadaşlarım gezılere falan gıdıyordu ben ya kusarsam dıye gitmiyordum evden cıkmıyordum ya carsıda olursa herkez bana bakar sa falan demeye başlamıstım neyse taksımde unlu bır psikyatriste gittim, panik atak değil panik bozulukmus bendeki bir ilaç verdi s.....t altı ay kullanıcan dedi.. kullandım 1. aydan sonra sorunum ortadan kalktı istediğim gibi geziyor heryere gidiyordum.. ilaç bittikten 2 3 ay sonra tekrar ortaya cıkmaya başladı.. burada bır dr gıttım durumu anlattım daha once kulandığım ilaçı süresini söyledim aynı ilaçı 1 yıl kulanmamı söyledi, heyet raporu aldım böylece 4-5 kutu bırden alabılıyordum eczaneden cünkü bır kutuda 15 tane vardı 2 hafta bir yazdırmak cok cor oluyordu, bir sene daha kulandım ve tamamen geçti... 4-5 senedir olmuyor ama o dönemler benım için gercekten zordu... sevgılımle bulusunca oluyordu, arkadaslarımla gezemıyordum evden cıkammaya başlamıstım vs...

walla cok uzun oldu ama kusura bakmayın, bence böyle bır sorunu olanlar mutlaka dr gıtmelı vazgeçmemeli sonunda geçiyor annemın "kendın yapıyon, olmucak de içinden olmaz " demelerıne kalsaydım belkı daha kötü bir durumdaydım şimdi :)

bianco
21-06-09, 12:06
MaryRaven
benim yaklaşık 6 senedir panik atak rahatsızlığım var..önce doktor paxil ile zanax verdi ilaç olarak..ben inat ettim bi kullanıp bi kullanmadım..yaklaşık 2 sene önce panik atağım tavan yaptı doktor yine paxil verdi ki panik atağa en iyi gelen ilaçmış..onu düzenli kullandım,iyi gibiyim..ama tavsiyem bi doktora kesinlikle görünün,kendini telkin etmek de bi çözüm ama doktorsuz yenemedim ben bunu..

Merhaba; işte en çok yapılan hata;'' ilacı kontrolsüz kullanmak ve bırakmak''.

Arkadaşlar bu tür ilaçlar , normal grip ilacı gibi değildir, alışmasıda zaman alır bırakmasıda.
Hastalığın teşhisinde yapılan ilaç tedavisi yaklaşık 6 ay sürerken, hatalı kullanım ve hatalı ilaç bırakımı sonucu yineleyen ataklarda bu sefer tedavi 1 yıla çıkıyor.

Evet PA yı kendi kendinize tedavi edemezsiniz, olay fizikseldir , yani psikolojiktir lakin etkisi fizikseldir, kısaca özetleyim;

Böbrek üstü bezlerimiz durduk yerde adrenalin salgılamaya başlar, düşünün ; oturuyorsunuz ve birden nabzınız tavan yapmış.. nabız hızlanması ile birlikte , olay durduk yere olduğu için panik başlar, nefes düzeni bozulur hızlanır, kulaklarınız çınlamaya başlar, görüntünüz flulaşır, kendinizi kaybedecek gibi olursunuz bir türlü kaybedemezsiniz ( hani bayılsanız daha kolay), kalp krizi geçirdiğinizi sanırsınız, nabız 150 lerden daha da yukarı çıkmaya başlar... sonuç ; acil servis..

ışte kullanmış olduğumuz bu ilaçlar gereksiz yere salgılanan adrenalinin salgılanmamasına sebep oluyor, bir şekilde disipline ediyor kimyayı:)

Arkadaşlar anlatmaya çalıştım lakin umarım karmaşık olmamıştır..

Sevgiler..

Hee bu arada panik atak; adı üzerinde kısaca geçen seyrek seyreden panik nöbetidir, bu süreç kısalır ve ataklar çoğalırsa panik bozukluğuna çevirir..

karayel1988
21-06-09, 14:06
ben de panik atak hastasıyım.Yaklaşık olarak 4 sene önce bir rüya ile başladı her şey..öss hazırlanıyordum o sene..bu hastalık yüzünden hayatım değişti.Artık girdiğim ortamlardan çabuk sıkılan,içine kapanık,hırsları olmayan bi insana dönüştüm.O zamanlar PA geldiğinde annemi yanımda ayırmıyordum ölcem diye..hemen soluğu acilde alıyorduk..pskiyatriste ve kardiyolojiye gittim.Kalbimde bi sorun çıkmadı iki doktor da panik atak olduğumu söylediler.doktor paksil die bi alç vermişti bi de ataraxın şurubunu..ben paksili araştırdım yan etkileri olduğunu öğrendim.sınava hazırlandığım için beni uyuşturan bi ilacı kullanmamam gerekiyodu.o zaman kullanmadım öss geçtikten sonra bir yıl Pa yok oldu.Şimdi 2 senedir aralıklarla ttekrarlıyor.Üniversitede bazen ders dinlerken,bazen sınavda,bazen bi arkadaşımla sohbet ederken..hiç belli olmuyor..artık çok sıkıldım Pa'yı yaşamaktan SİZCE NE YAPMALIYIMM??PA LI OLUP BU İLLETTEN KURTULMUŞ OLANLAR CEVAP VERİRSE SEVİNİRİM..

serpilla
22-06-09, 22:06
merhaba arkadaşlar ben de tam olarak panikatak hastasımıyım bilmiyorum ama belirtileri var gibi görünüyor..bende de dogumdan sonra başladı bu hastalık.. kızım şimdi 6aylık..dogumdan sonra mastit oldum yüksek ateş titreme falan..o hastalık korkusuyla hep hastalancam sandım bi de lohusayken daha hassas oluyor insan..şimdi ara ara hastalık korkusu amaan nasılsa ölecem falan tüm yaşama sevincimi hırsımı alıyor ölüm korkusu kızıma bakamıycam korkusu vücuduma bi tuhaflık oluyor çok kötü bişey ama belki de tamamen psikolojik değildir biyolojik nedenleri de olabiliyormuş hormon bozuklugu v.s.özellikle dogum sonrası oluşan panikatakların biyolojik nedenden kaynaklandıgı yazıyor internette oyüzden bi endokrinoloji uzmanına gidicem..Allah korusun bu hastalık çokkötü kriz anı da çok zor geçiyor..bence doktora görünün ezbere ilaç kullanmayın arkadaşlar..

bianco
24-06-09, 09:06
serpilla
merhaba arkadaşlar ben de tam olarak panikatak hastasımıyım bilmiyorum ama belirtileri var gibi görünüyor..bende de dogumdan sonra başladı bu hastalık.. kızım şimdi 6aylık..dogumdan sonra mastit oldum yüksek ateş titreme falan..o hastalık korkusuyla hep hastalancam sandım bi de lohusayken daha hassas oluyor insan..şimdi ara ara hastalık korkusu amaan nasılsa ölecem falan tüm yaşama sevincimi hırsımı alıyor ölüm korkusu kızıma bakamıycam korkusu vücuduma bi tuhaflık oluyor çok kötü bişey ama belki de tamamen psikolojik değildir biyolojik nedenleri de olabiliyormuş hormon bozuklugu v.s.özellikle dogum sonrası oluşan panikatakların biyolojik nedenden kaynaklandıgı yazıyor internette oyüzden bi endokrinoloji uzmanına gidicem..Allah korusun bu hastalık çokkötü kriz anı da çok zor geçiyor..bence doktora görünün ezbere ilaç kullanmayın arkadaşlar..
Evet genelde doğum sonrası anksiyete yani endişe ile gelişen bir durum bu, bilinç altında bebeği kaybetme , bakamama endişesi bunun yanında da ya ben ölürsem ona ne olur endişesi..

Tüm bunlar bir süre sonra biyolojiyi ve kimyayı zorluyor.. işte bizde bu kimyasalları dengelemek için ilaç kullanıyoruz..

Geçmiş olsun.
.

bianco
25-06-09, 15:06
elmacik
.Gece mutlu bi şekilde başımı yastığa koyduğum bazı zamanlarda bile aklıma geliyor yaşadığımız acı, Uykularım kaçıyor ağlıyorum.İçimden bir parça koparcasına acı çekiyorum.Yine samimi olan doktor arkadaşıma sordum.Hafıza kaybımı yaşıyom die.
.

Yaşamış olduğunuz olay çok üzücü . Başınızı yastığa koyarken hissetmiş olduğunuz huzur ve mutluluk bile sanki annenize , üzüntünüze saygısızlıkmış gibi geliyor , onu ve yaşamış olduğu acıları düşünerek kendinize ceza veriyorsunuz.

Benim size tavsiyem bol terapi..beyinde halletmek vs vs bu gibi sözleri pratiğe dökmedikçe işin içinden çıkamazsınız ve genelde beyinde halletmenin pratiğe nasıl döküleceği bilinmez.

Size bir yol gösterici lazım, lütfen, geç olmadan terapi alın, herşey çok daha iyi olacak..

gozdelicious
25-06-09, 17:06
Merhaba,
ben yeni üyeyim..
yaklaşık 2 yıl önce panik atak rahatsızlığım ortaya çıktı. zaten sürekli uyku bozukluğu yaşayan biriydim. bir gece boğululuyorum ve nefes alamıyorum sanmıştım. sonra 2 iki ay bir şey olmadı ardından yine daralmalar, nefes alamama, delirmekten korkma, yakınlarımı kaybetme korkusu, kendime yabancılaşma gibi belirtilerim vardı.
kimseye söyleyememiştim yakınlarım üzülür diye..
bu bir hastalık olsada insanın kabullenmesi zor oluyo... en sonunda dayanamayıp psikiatristin kapısını çaldım.
1 yıl değişik ilaçlar kullandım. ilk aylar yan etkiler yanlış ilaç kullanımı insanı intihara bile sürekliyebiliyor... Bir ara 43 kiloya kadar düştüm ama
ARTIK İYİLEŞTİM ve ÇOK MUTLUYUM.
PANİK ATAKLA YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ!!
HERŞEY İÇİMİZDE..
ÖNCE KENDİNİZLE BARIŞIN:))

glgzli
25-06-09, 20:06
doktora gitmedim hiç ama az çok okuduklarımdan duyduklarımdan biliyorum bu sorun bende de var maalesef:KK43: nasıl illet birşey olduğunu yaşayanlar bilirler. fistül ameliyatı oldum ben geçen yaz ameliyata çok korkarak girdim ve ameliyattan uyanamadım uyanırken nefessiz kaldım... o günden beri herşeyi takmaya başladım sürekli kötü birşey olacakmış gibi sürekli başıma kötü bir hastalık gelecekmiş gibi hissediyorum. ufak bir kızarıklığı önceden önemsemezken şimdi ortalığı ayağa kaldırıyorum. elimde değil nefesim kesiliyor, daralıyorum, kafayı yiyecekmiş gibi hissediyorum, kalp atışlarım hızlanıyor, başım dönüyor... telkin etmeye çalışıyorum kendimi ama olmuyor:KK43:

bianco
26-06-09, 10:06
Yazılanları okudukça, anksiyete ve panik bozukluğunun birbirine karıştırıldığını düşünüyorum.

Wednesday
1-07-09, 10:07
Panik atak sorunu olan arkadaşlara önerim hipnoterapiyi denesinler. Eşimden dolayı biliyorum, hipnoterapi mucizeler yaratabiliyor. Benim de panik atak problemim vardı. Hayatımı zehir ediyordu. Şimdi çok daha iyiyim. Sizde ataklarınızın neden geldiğini ve aslında kimin daha güçlü olduğunu öğrenirseniz, ataklarınızı kaçırabilirsiniz.

Malen
1-07-09, 22:07
bianco
Yazılanları okudukça, anksiyete ve panik bozukluğunun birbirine karıştırıldığını düşünüyorum.
"ınsanlar eskiden daha sağlıklıydı" diyorlar şimdi...
Hayır eskiden,de bu tür rahatsızlıklar vardı ama kimse panik atak,depresyon yada benzeri hastalıkların ne olduğunu,nasıl kalıntılar bıraktığını bilmiyordu..

Bilmedikleri içinde pek fazla umursamıyordu yada hastalıkları ile yaşamaya alışıyorlardı....Şimdi bakıyorum,da her 10 kişiden 7,si panik atak hastası..
ınsanların bu konuda bir uzmana görünmesi lazım,ben az ilaç,bol terapiden yanayım.Bu tür hastalıklara en iyi gelen şey konuşma terapileridir....Konuşarak en kısa zamanda hastalıktan kurtulan,kendini daha iyi hisseden insanlar tanıdım...En azından insanın çevresinde muhakkak onları cok iyi anlayan kişiler vardır kanısındayım...

Yukarıda yazmış olduğun şeyde çok haklısın ama bu hastalıkları birbirine karıştıranların suçu yok,tek suç çevrelerindeki insanların yalnış bir şekilde yönlendirmelerindedir..

Birde anlamadığım bir olay var..
Şahısa bir ilaç verilmiştir ve iyi gelmiştir yada kendini ona inandırmıştır ve kendi kullandığı ilacı bir başka kişiye öneriyor,işte bu Doktora danışmadan ilaç öneren kişilere deli oluyorum...Akıl var mantık var,sana iyi gelen ilaç belki karşındaki kişiye yan etki yapacak?..Belki çok kötü etkiler bırakacak,günümüzde bu tür ilaçlar paniği arttırıp intihara kadar sürüklüyor....Lütfen ve lütfen başkalarına iyi gelen ilaçları kafadan almasın kimse......

MerveKondu
2-07-09, 06:07
arkadaşında dediği gibi antideprasan ilaçlar dr.kontrürolünde kullanılması gereken ilaçlar,yani ne zaman başlayıp ne zaman bırakılacağını kontrollerle ancak dr.belirliyebiliriaksi taktirde daha vahim sonuçlar ortaya çıkabilir,bide etrafınızdaki insanların bunu yaşadığınız anda size davranışlarıda önemli,yani üzerine gidilmemeli çünki gidildiği anda daha çok körükler......

bianco
2-07-09, 07:07
Malen
"İnsanlar eskiden daha sağlıklıydı" diyorlar şimdi...
Hayır eskiden,de bu tür rahatsızlıklar vardı ama kimse panik atak,depresyon yada benzeri hastalıkların ne olduğunu,nasıl kalıntılar bıraktığını bilmiyordu..

Bilmedikleri içinde pek fazla umursamıyordu yada hastalıkları ile yaşamaya alışıyorlardı....Şimdi bakıyorum,da her 10 kişiden 7,si panik atak hastası..
İnsanların bu konuda bir uzmana görünmesi lazım,ben az ilaç,bol terapiden yanayım.Bu tür hastalıklara en iyi gelen şey konuşma terapileridir....Konuşarak en kısa zamanda hastalıktan kurtulan,kendini daha iyi hisseden insanlar tanıdım...En azından insanın çevresinde muhakkak onları cok iyi anlayan kişiler vardır kanısındayım...

Yukarıda yazmış olduğun şeyde çok haklısın ama bu hastalıkları birbirine karıştıranların suçu yok,tek suç çevrelerindeki insanların yalnış bir şekilde yönlendirmelerindedir..

Birde anlamadığım bir olay var..
Şahısa bir ilaç verilmiştir ve iyi gelmiştir yada kendini ona inandırmıştır ve kendi kullandığı ilacı bir başka kişiye öneriyor,işte bu Doktora danışmadan ilaç öneren kişilere deli oluyorum...Akıl var mantık var,sana iyi gelen ilaç belki karşındaki kişiye yan etki yapacak?..Belki çok kötü etkiler bırakacak,günümüzde bu tür ilaçlar paniği arttırıp intihara kadar sürüklüyor....Lütfen ve lütfen başkalarına iyi gelen ilaçları kafadan almasın kimse......
[/QUOTE

Hastalıkların karıştırılmasından bahsederken, herhangi bir kişiden yola çıkarak fikir yürütmedim, olayın geneli budur , böyledir.

Psikolojik rahatsızlıklar aynı zamanda kişilikle de çok alakalıdır ve başa çıkmak kolay değildir, kolay olsaydı sanmıyorum ki insanlar kendilerine bu kadar acı çektirsin..kafamda bitirdim der, hallederdi ama maalesef görünenle yaşanan çok farklıdır. İçine düşülen kaos , nasıl desem, kuyunun dibinde olup da ışığı görememek, bir şekilde ışığın varlığını umarak kendini beslemek.. bu bahsettiklerimi yapabilen kişilerin sayısı çoktur ve ben onları yürekten kutluyorum. Tüm bunları yaparken maalesef ilaç da kullanılması gerekiyor, bu bir tercih değil bir gerekliliktir. Tabi doktor kontrolünde olmak kaydıyla, terapi ise yan destektir süreci kısaltır oda bir gerekliliktir. İkisi birbirine destek tedavilerdir.

İlaç ismi konusunda aslında söylemek istediğim bir şey yok fakat yorumum altında yazılı olduğu için bir iki kelime düşmek istedim. Sanırım bu konuda bir kez yorumum oldu ve ondada bahsi geçen ilaç pa için en etkili , ismi pa ile anılan ve dr verdiği bir ilaçtır.

Pa hastaları aynı zamanda birer ilaçfobiktirler, verilen ilaçların prospektüsünü okur ve yan etkilerini görünce( ki bu ağrı kesici bile olabilir) ilacı ve tedaviyi red ederler. Bazen onları desteklemek dr un verdiği ilacın doğruluğuna ikna etmek gerekir. Tabi ki durduk yerde ilaç önerilmesi zaten en başta benim karşı olduğum birşeydir. Bunun yanında dr un verdiği bir ilacı , şüphe içinde olup içmeyen hastaları desteklemekte ben bir zarar görmüyorum. Bilakis tedavi için yüreklendirilmeli, ikna edilmeli.

Bu ikna, bilgi sahibi olan kişiler tarafından yapılırsa çok daha sağlıklı olur, herhangi bir kişinin böylesi yorumlara katılmasını bende onaylamıyorum.

Sevgiler.

karayel1988
3-07-09, 22:07
paxil kullanıp faydasını gören var mı?bu ilaç uyku yapıyor mu?cevaplarsanızz sevinirmmm

merwe_emre
5-07-09, 11:07
karayel1988
paxil kullanıp faydasını gören var mı?bu ilaç uyku yapıyor mu?cevaplarsanızz sevinirmmm
eşim yaklaşık 1 yıldır kullanıyor ve bu ay azaltmaya başladı doktorumuz,daha iyi olduğunu söyleyebilirim ve paxil uyuşturan değil tedavi eden bir ilaç...

fatma18
5-07-09, 18:07
.................

fatma18
5-07-09, 18:07
..........

Lionness
11-07-09, 14:07
Selam arkadaşlar panik atak sürekli farklı yüzünü gösteriyor bana delirecek gibiyim ne olur yardım edin bana

fatma18
11-07-09, 18:07
allah şifa versin herkese..

35ozge
11-07-09, 18:07
sanırım bende panık atagım arkadaslar sureklı korkuyorum dınsel olarak ...arabada sankı dıger arabalar ustume ustume gelıo aglıcak gıbı oluorum karanlıkta hayatta duramam doktora gıtmek lasım ama sımdılık sallıorum mirmirmirmir

elifname
23-07-09, 07:07
Canım bu anlattıklarının aynısı bende var ne yapacağım bilmiyorum su içerken bile boğazıma kaçacak diye ödüm patlıyor.çözüm ne ilaç almak istemiyorumç

elifname
23-07-09, 07:07
Bu kadar olmaz bende sezeyana girerken çok korkarak girdim çıkarken nefessiz kaldım ogün bu gün kötüyüm.

EU3
30-07-09, 14:07
Canım paylaşım için allah razı olsun hemen kopyalıyorum bu harikaa yazıyıa.s.

gamorra
30-07-09, 19:07
Arkadaşlar çoğunuzun bahsettiği karanlıktan korkmak,araba çarpacak diye korkmak,nefessiz kalıcam diye korkmak bunlar ve buna benzer korkular anksiyete yani bir çeşit yoğun stres altında kalmaktan doğan öyle sandığınız gibi çok ciddi ilaç tedavileri veya uzun süreli terapiler gerektirmeyen durumlardır.Kendi kendizi boşuna üzüp yıpratmayın diye söylüyorum.

Panik atak çok daha ciddi bir şeydir.4 sene ciddi şekilde tedavisini görmüş birisi olarak söylüyorum ki yazdıklarınızın çoğu stresle bağlantılı aksiyete bozuklukları.Panik atak rahatsızlığı deprem gibi hiç beklemediğimiz bir anda gelir ne olduğunuzu şaşırırsınız o an öleceğinizi zannedersiniz kalp atışlarınızı kulaklarınızda net duymaktasınızdır.Korktukça adrenalin salgılarsınız,adrenalin salgıladıkça nabzınız yükselir.Ölüyorum korkusu bütün vücudunuzu sarar ve taş kesilirsiniz.Sesiniz kendinize yabancılaşır(depersonalizasyon),ellerinize bakarsınız kendi elleriniz gibi değildir.Bulunduğunuz ortam flulaşmaya başlar.Kendinizi farklı bir boyuttan sanki dışarıdan izliyormuş hissine kapılırsınız.Sonra etkiler yavaşlamaya başlar nabzınız normale döner ama siz bir daha asla normale dönemezsiniz çünkü her an bunu tekrar yaşayacağım korkusuyla bekler durursunuz ve bu beklenti hayatınızı zindan eder herşeyden kaçmaya başlarsınız.
Üstüne üstlük hastane hastane dolaşırsınız bütün tahlilleri tetkikleri yaptırır gayet sağlıklı çıkarsınız.En sonunda doktorun birisi panik atak yaşadığınızı söyler ve sizi psikiyatriye yönlendirir.Çevrenizi bu duruma inandıramazsınız çünkü panik atak fiziksel görünümünüzde değişiklikler yaratacak bir rahatsızlık değildir göstererek kanıtlayamazsınız.Çoğunlukla bunların hepsi senin abartın canım sende çok evhamlısın gibisinden geçiştirme cümleleri duyarsınız.Bu sizi daha da korkar hale getirir çünkü çevrenizden neredeyse sıfır destek görürsünüz.Devlet hastanelerinde asla psikiyatri alanında size yeterince yardımcı olmayacakları için mutlaka özel bir psikiyatriste gidip haftada bir gün terapilere katılmaya ve uygun görülen ilaçlara başlarsınız.
Bu arada sosyal hayatınızı sıfıra indirmeye başlarsınız.Arkadaşlarınızla dışarı çıkacakken sürekli bir bahane bulursunuz asıl sebep onlarla olduğunuz ortamda her an panik atak krizi geçirme olasılığınızdır.Minibüse,otobüse hatta taksiye bile binmez yürümeye başlarsınız sıkışık bir ortamda kriz geçirirseniz rezil olabilirsiniz nede olsa..Mümkün olduğunca hastanelere yakın yerlerden yürümeye başlarsınız her an kendimi hastaneye atabilme durumum olmalı diye düşünürsünüz.Asansör olayı bitmiştir merdivenler artık gayet güvenlidir.Yıkanırken acele edersiniz köpüklü bile çıkmaya razısınızdır yeterki kriz gelmesin.Erkek arkadaşınız-eşinizle öpüşemez-sevişemezsiniz o an kriz gelirse dünyanın en rezil durumunu yaşarsınız çünkü.Bütün bunlardan kaçınmaya başlarsınız ve dediğim gibi hayatınızı sıfıra indirirsiniz.Arkadaşlarınızla sevgilizle-eşinizle ailenizle işinizle neredeyse bütün bağınız zayıflamaya başlar.

Aileniz bir yandan ilaç kullanıyor olmanıza aşırı tepki gösterebilir.Ne de olsa bugün toplumumuzda psikolojik bir rahatsızlık yaşıyor olmak demek acizliğin,deliliğe atılan adımın bir başlangıcı gibidir.Bir sabah kalktığınızda ilaçlarınızı çöp kutusunda bile bulabilirsiniz.Annenizin size verdiği cevap kendi iradenle bunu halledebilirsin ilaçlara bağımlı olmadır.Halbuki bir çokları gibi annenizde panik atak rahatsızlığının sadece psikolojik değil aynı zamanda fiziksel bir takım bozukluklardan(serotonin,dopmanin hormonları azlığı veya çokluğu)kaynaklandığını ve bu ilaçların doktor kontrolünde düzenli kullanımında çok faydası olacağını bilmemektedir.Ona göre hepsi sizin hüsnükuruntunuzdur ve siz en fazla olsanız olsanız iradesiz olabilirsiniz.
Sırf bu kadar anlaşılamıyor olmaktan üstüne birde yalnızlığın verdiği bunalımla çareyi alkolde bile aramaya başlayabilirsiniz(ne de olsa alkol rahatlatıyor ve o an atak yaşarmıyım düşüncesi ortadan kalkıyor tabi bu kandırmacadan başka bir şey değildir!)
Bu arada işinizde başarısız olmaya başlarsınız ne de olsa işyerinde verimsiz olarak çalışan birisini hiç bir patron görmek istemez.Durumunuzu da anlayışla karşılamak zorunda değildir elbette ve kısa sürmez kapıyı görebilirsiniz.Üstüne şimdi de maddi sıkıntılarınız bindi mi hayırlı olsun.Maddi sıkıntınız iyice baş göstermeye başlayınca terapilere katılamaz olursunuz.Terapilere katılmamak sizi sadece ilaçlarla iyileşmeye teşvik eder ki bu asla tek başına yeterli olmaz.Sizde çaresizliğin verdiği durumla kendi kendinize başa çıkmaya başlarsınız artık krizleri o kadar iyi tanırsınız ki kendi kendize yöntemler geliştirirsiniz.Bir gün bir bakarsınız yöntemlerinizde gayet başarılı oluyor atakları kısa süreye indirmeyi başarıyorsunuzdur.Birden kendinizi güçlü hissedersiniz ilaçları falan tamamen bırakırsınız.Bir süre ataklar kesilmiştir güveniniz gelmeye başlamış yavaş yavaş çevreyle iletişiminizi düzeltmeye başlamışsınızdır.Unuttuğunuz ataklar aklınıza gelene kadar yaşanmayacaktır.Çünkü unutulan hiç bir şeyi beklemezsiniz.Belki aylar sonra hiç beklemediğiniz anda bir discoda veya bir sinemada ufak çapta bir atak geldiğini hisseder hemen banyoya koşar elinizi yüzünüzü yıkar aynaya bakar ve derin derin nefes almaya başlarsınız.Yine mi başlıyoruz diyebilirsiniz.Ama sonra anlarsınız ki yine başlamıyor hiç geçmiyor.Onunla yaşamasını öğrenirsiniz kısaca.Her tekrarda daha kısa sürelere indirirsiniz krizi evet hiç bir zaman geçmeyecek ama artık beni alt etmeyecek diyerek bununla yaşamasını öğrenirsiniz..

Kısaca yaşadıklarımı paylaşmak istedim pek de kısaca olmadı ama inanın bunlar yaşadıklarımın yanında gerçekten çok kısa bir özet..Bu bölüme yazan arkadaşların çoğunun probleminin panik atak olmadığına eminim ve kendileri adına sevinmelerini tavsiye ederim.Ha tabi ki psikolojilerini iyi hissetmiyorlarsa mutlaka bir uzmandan yardım alsınlar es geçmesinler.
Hatırlatmakta yarar görüyorum hamile arkadaşlarım hormonlarınızdaki değişimler yüzünden panik atak benzeri sıkıntılar yaşamanız çok normal lütfen kendinizi bu konuda yıpratmayın ve serinkanlı olun..Ayrıca tiroid ve mitral kalp kapakçığı problemi yaşayan kişilerde de panik atak benzeri durumlar ortaya çıktığını biliyorum.Panik atak rahatsızlığı yaşadığını düşünen arkadaşlar komple bir chec up tan geçmeden psikiyatriye gidip ilaçlar kullanmaya başlamasınlar çünkü kullanılan ilaçlar gerçekten çok ağır ve ciddi ilaçlar.
Bu rahatsızlığı yaşayan bütün arkadaşlarıma sabır diliyorum yalnız olduklarını düşündükleri her an yardımcı olacağımı bilmelerini istiyorum..Ayrıca vaktini ayırıp,gözlerini yorup okuyan bütün arkadaşlara teşekkürler...sağlıkla....

kar
30-07-09, 20:07
ben bu ay ıcınde bı defa gecırdım ve ılk gecırısım oldu nefesım kesıldı okadar kotuydukı anlatıcak kelıme bulamıyom resmen..dılerımkı rabbım bu hastalıg yasayan herkesın yardımcısı olur..

queen22
20-08-09, 06:08
panik atak bende 14 yasımdayken başladı yani 6 senedir var..ilk olduğumda bir yerde arkadaslarla yemek yioduk..birden gözlerim kararıp görüntü karıncalasıp kulaklarım uguldamaya basladı..kalbim cok hızlı carpıodu..elimi yüzümü yıkayalım die arkadası kaldırmamla bayılmam bir oldu..o gunden sonra ne zmn asırı stres yapıp uzulsem panik atak yine kalp çarpıntısı olarak gelior ve nabız normalde dk da 70 80 arası atması gerekirken bnmki 190a cıkıor..doktorada gittim şeker kansızlık hormonal bi bozukluk hiç yok.doktor cok saglıklısın stresten kaynaklanıor dedi.. ama sanki her olusumda kalp krizi geçiriomusum gibi bi his oluo,ve tansıyonumda düşüo gözüm kararıo.kalp elektrosuda cektirdik ondada hiç bişi yok ztn anne ve baba tarafımda hiç kalp hastasıda yok..14 yasımdan öncede her sıkılıp stres yaptıgımda nefesim daralırdıı.zor bi cocukluk gecirdim sanırım panik atak denen sey beni daha cok küçük yaşta bulmuss 14ümde deil:KK43:

nursen41
20-08-09, 07:08
Geçmiş olsun.Bizim hatırlamadığımız yada unuttuğumuz olaylar,gizli biryerde bekliyor.Bunun belirlenmesi ve çözülmesi gerekiyor.Herhangi bir olay bunu tetikliyor.Hipnozla Tedavisini incelemenizi tavsiye ederim.
http://www.hipnozmerkezi.com/icerik/120/panik-atak-ve-hipnozla-tedavisi
http://eleman41.blogcu.com/SAGLIK/

seda38
21-08-09, 09:08
zaman zaman bende yasıyorum elım ayagım tıtrıyo nefesım kesılıyoo... nefret edıyorum bu huyumdan anı tepkılerim yuzunden cevremdekı bı cok ınsanı da huzursuz edıyorum ne yaptıgımı bılmıyorum kendımı kaybedıyorum ...ya ben de gammsız olmak ıstıyorum esımle tek tartısma nedenımız benım panıklıgımmm..aşmam gerek :sinifsinif:

arkeolog
23-08-09, 23:08
eklektik
Evet bende bir panik atağım.6 ay kadar bende citoles ve başlangıçta sakinleştirici kullandım.Bendede panik atağa sebep olay gireceğim ağır bir ameliyattı.Korkumdan ameliyattan çıkınca panik atak krizi geçirdim.Tansiyonum 18 olmuş.Hayatımda böyle bişey görmedim.Korkudan uyuyamıyorsun.Sanki her dakika ölecekmişsin gibi.Ama tedavi çok iyi geldi.Beni resmen çarkın içinden aldı çıkardı yani.İlaçları bırakalı 2 ay oldu.Şu günlerde biraz yine aynı huzursuzluklarım var.Baş dönmesi,halsizlik hali gibi.Öyle olduğu zamanda kendime sarı kantoron çayı yapıyorum.Birebir doğal sakinleştirici. Herkese tavsiye ederim.
arkadaşım bu sarı kantaronun methini çok duydum özellikle bizim panik atak hastalığımız için iyi geliyormuş bu sarı kantaronlar nerde satılıyor bir de her gün içmekte sakınca var mı en güzel doğal ilaç valla bende en kısa zamanda alacağım tavsiyen için teşekkürler

EU3
24-08-09, 09:08
arkeolog
arkadaşım bu sarı kantaronun methini çok duydum özellikle bizim panik atak hastalığımız için iyi geliyormuş bu sarı kantaronlar nerde satılıyor bir de her gün içmekte sakınca var mı en güzel doğal ilaç valla bende en kısa zamanda alacağım tavsiyen için teşekkürler
AktarlRDA SAtılıyor bu ott ben bir ara 25 gün kesıntısız içmiştim sonra bıraaktım.ahmet marankinin ve ibrahim saraç oglunun sıtesınde araştırırsan görürsün en az 6 hafta için diyor etkisini görmek içinn..kaydirigubbakcemile5

marda
27-08-09, 18:08
merhaba kızlar. bende panik atak hastası yım. ben 7 yıl önce babamı hiç bir şeyi yokken aniden kalp krizi sonucu kaybettim. 18 yaşındaydım ozaman. ve kriz geçirdikten sonra sadece 8 saat yaşadı. aksaraylıyım ben. orda kalp hastanesi olmadığı için konyaya gönderdiler. yanına gitmek için hazırlanırken sabahın 5 inde ölüm haberini aldık ve o gün bu gündür hep psikolojim bozuktur. babam öldükten sonra 3 ay içinde 9 kilo verdim. sürekli doktorlara gittim ilaçlar verdiler ama geçmedi istanbuldaki bakırköy hastanesine bile gittim ama yok. şuan evliyim ve panik atak yüzünden en geç ayda bir kriz geçiyorum. nefes alamıyorum kalbimde kollarımda ağrımalar titremeler ve hıçkıra hıçkıra ağlamalarım oluyo. ne yapıcam bilmiyorum en son doktor cipralex diye bir hap verdi onu içiyorum ama faydası yok. sizler bu hastalıkla nasıl başa çıkıyosunuz.....

mabelnu
30-08-09, 21:08
meraba arkadaşlar benim kardeşim panik atak hastası.sürekli doktora gidiyor ve ilaç değiştiriyor,en son gittiğinde doktora yine farklı bir ilaç vermiş,ilaçtanmıdır nedir gece uykularında altına kaçırıyor ,uykudan uyanamıyor,anemde üzülüyor,sizin fikirlerinize ihtiyacım var,yardımcı olursanız seviirim

justis
31-08-09, 00:08
az önce acilden geldim ufak bi tartısma sonucu kendimi hastanede buldum igne vuruldu bunu ilk kez yasamıyorum ilaclarımıda kullanmıyorum igne vurulur vurulmaz beni üzen insana msjlar attım icimi kustum her üüzldüügmde yasamak istemiyorum bunuuu dktrada sinir oldum size ne yapabiliriz dio gelmiş bana dktr olan sizsiniz dedim!artık annem panik atak var dedide öle anladı sanırım kötükedihüsosenağlama hala cok üzgünüm ama:KK43:

justis
31-08-09, 00:08
kızlar napcam ben yaaaaaa hastaneden geldim yine ara ara yokluooooooo;( nefesim kesiloooooo bugün gecseydi bi;(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

justis
31-08-09, 02:08
kızlar igne banamasın demedi formda gezinip duruyorum kapı pencere actım nasıl bir illet bu kafamdakileri atsam ii olcak ama oda olmuyorrrr:eek:klava:

su alem
31-08-09, 02:08
justis
kızlar napcam ben yaaaaaa hastaneden geldim yine ara ara yokluooooooo;( nefesim kesiloooooo bugün gecseydi bi;(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
geçmiş olsun bende bu saate benden başkası uyanık varmı diye düşünüyordum varmış foruma usun süredir uğramıyordum asıl konunu bilmiyorum konu itibariyle panik atak istersen ılık bir duş al duş rahatlatır seni sinirlerin gevşer belki o zaman uyuyabilirsin

justis
31-08-09, 08:08
tsk ederim dünü nasıl atlattım bilmiyorum :S bugün iyiyim cok sükür :Saruboceq:

gizzem
kızlar ben de panik atak hastasıyım ama benm durum biraz karşık.ben panik atak yılda bikaç kez yaşıyorum ,benim 3-4 sene önce o şekilde başlamıştı am abaşka psikolojik rahatsızlıklar iç içe geçebiliyor.mesela panik ataktan dolayı depresyona girebiliyorsunuz,hastalık hastası oluyorsunuz,kendı duygularınıza kafayı takıyorsunuz.benim kabullendiğim 3 şey var bazen zorluk çeksem de bunları kabulleniyorum.
1.bu hastalık yüzde yüz geçmiyor.3 sene olmuyor sonra 1 kaçkez üsüste atak geliyor.
2.ama şu şekilde düşünmek lazım bir xanax alıp geçen bir hastalık için üzülmeye değer mi?düşünün bir ilaç alıosunuz uyuyosunuz ve geçiyor.
3.ben de aşırı derecede hastalık hastalığı yaptı hastaneye gitme şeklinde değil ama mesela yediğim bir şey dokunuyor diyelim 5 gün dokunuyor ama ben sonra 15 gün aşırı kötü hissediyorum ağlıyorum çok umutsuzluğa kapılıyorum yaşam zevkim yok oluyor.ama kendı kendıme hep diyorum ki bunlar benim beynımın kurgusu altında ölüm korkusu var,ve bunu tetikliyor,kimse bundan ölmedi ve de ölmeyecek

gizzem
justis sana tavsiyem ben de hastaneye serum için giderdim mesela panik atak olurdum hemen diazem iğne yaparlardı.bana psikiyatristim dedi ki diazem kana karışana kdr zaten zaman geçer,panik atak hastasına yaramaz.sen o berbat durumu hissedince xanax alacaksın.hatta önce çeyreğini dil altına koyacak erimesini bekleyeceksin 15 dakikada kanına karşıacak bir yarım da yutarsın.diazem geçirmiyor cnm çok uzun vadede hafif atakları geçiriyor ancak.ama acil doktorları bunu bilmezmiş.

justis
gizzem
justis sana tavsiyem ben de hastaneye serum için giderdim mesela panik atak olurdum hemen diazem iğne yaparlardı.bana psikiyatristim dedi ki diazem kana karışana kdr zaten zaman geçer,panik atak hastasına yaramaz.sen o berbat durumu hissedince xanax alacaksın.hatta önce çeyreğini dil altına koyacak erimesini bekleyeceksin 15 dakikada kanına karşıacak bir yarım da yutarsın.diazem geçirmiyor cnm çok uzun vadede hafif atakları geçiriyor ancak.ama acil doktorları bunu bilmezmiş.
cok tsk cnm a.s. ilaç kullanmak istemiyorum ama dktra gidicem tekrar :KK43: kullanmadan olmicak sanıırm

gizzem
justis ben de ilk başta dra gitmiyim ilaç kullanmıyım demitşim
malum toplumda psikiyatrist denince akla deli geliyor!
ama ben rahatladım,he hala yaşamıyorum mu ktöü zamanlar evet yaşıyorum ama alıyorum randevumu gidiyorum doktoruma
ayrıca şunu düşün,bu hastalık arada alevlenır,ve sen bu alevlenen dönemleri ilaçlar sayesınde belkı 1 ha fta belkı 2 ha fatada geçirecekken,sırf ilaç kullanmamak için bu dönemleri aylara uzatmanın anlamı var mı?
içindeki problemleri çözecek olan yine sensin tabi
ama ilaç insana rahatlayacak,nefes alacak alan bırakıyor
ben zaman zaman çok umutsuzluğa kapıldım
ama dediğim gibi doktorum saolsun her seferınde atlattm
şu an bubaşlığı keşfetmiş olmaktan çok memnunum
bizim yaşadıklarımızı yaşamış insanları okumak yalnız olmadımızı hissettiriyor
bir de eğer inancın kuvvetliyse dua çok önemli
ben panik atağımın geleceğini hissettiğim an yürür ve içimden dualar okumaya başlarım dikkatimi başka yöne çekmeye çalışırımkaydirigubbakcemile5

justis
31-08-09, 10:08
gizemcim ne kdr güzel konusmussun icimi rahatlattın vereliniortak

gizzem
31-08-09, 10:08
justiscım psikolojik rahatsızlıklarda konuşmak ve telkin etmek çok işe yarıyor,rahatlamana sevndmkaydirigubbakcemile5

kızlar başka yok mu bunu yaşayan,panik atak,anksiyete bozukluğu hatta depresyon yaşayan varsa konşalım dertleşelm hep beraber kendını anlayan insanlara konşmak inanın çok iyi gelir:1hug:

irem4006
31-08-09, 11:08
kızlar ben 1 kez yasadım panık atak .ama ondan sonra o korkuyla hersey cıktı suan hamileyim ilç kullanamıyorum ve cok zor günler geciriyorum kalbim 2 atıyo 1 atmıyo birden bi vurus oluyor tum vucudumda hissediyorum kafam hiç rahat degil devamlı bişeyler düşünüyorum haber vs.. izleyemiyorum herşeyi kafaya takmaktan ben su aralar anksıyetenın dibe vurmus seklini yasıyorum resmen

gizzem
31-08-09, 11:08
loreena o kdr iyi anlıyorum anlattıklarını çünkü benzer şeyleri yaşadım bazen de yaşıyorum,haber bile izleyemiyorum kimi zaman.bu başlıkta bazı arkadaşlar panik atak ile anksiyete bozukluğu ayrı şeyler demişler.aslında ayrı şeyler ama iç içe geçmişler.bir kere panik atak yaşadın mı,bir daha olur mu diye anksiyete yaşamaya başlıyorsun devamlı kaygı duyuyorsun yani.

cnm sana tavsiyem kadın dogum doktoruna danış belki hafif sakinleştirici olarak atarax önerebilir sana çünkü atarax bitkisel bir ilaçmış,benim yeğenim 3-4 aylıkken bazen gaz sancısından çok ağlar çok huzursuz olurdu ve çocuk doktoru çok huzursuz olunca bir çay kaşığı atarax verin demişti yani bebeğe bile veriyorlar.sen de doktoruna bir danış.

bunun dışında zaten hormonların şu an coştuğu için sen biraz daha fazla etkileniyor olabilirsin ama kendini başka şeylere yönlendir.bebişini düşün mesela,ona neler alıcanı düşün,mesela ek gıdaya başlayınca ona ne mamalar yapıcanı düşün ,aklını meşgul.ve kalbinin çarpmaya başladını hissettiğin zamançok hızlı değil ama derin nefes al ve kendi kendini bunlar beynimin kurgusu vücudumu da etkiliyor diye telkin et huzurlu olduğun bir yer düşün mesela deniz kenarındasın ,matı sesleri geliyor,güneş sıcacık,denizden dalgaların kıyıya vurma sesi geliyor gibi huzurlu şeyler düşünn,hepsini atlatcaksın cnm kaydirigubbakcemile5zemuszemus

irem4006
31-08-09, 12:08
sagol canım zaten pasiflora diye bi şurup kullanıyorum ama bi etkisi olmuyor.daha önce cipralexle xanax içiyordum o zaman iyi olmuştum.ayrıca psıkıyatra gidiyorum cok başedemedigmi zaman.adam hayatı kendine zindan ediyosun hayatını yaşa,kafana bişey takma,gez toz eglen diyor.. zaten onları yapabilsem buraya gelmezdim ne işim var burda diyorum bende biliyorum kafama bişey takmamam gerektigini ,hayatı kendime zindan etmememi ama nasıl yapacagımı bilmiyorum.önceden kalp carpıntısı olu gecerdi şimdi her zaman hissettgim hiç gecmeyen bi ritim bozuklugu var ona kafayı takıyorum inşllh hepimiz kurtuluruz bu hastalıktan [/COLOR][/B]

gizzem
31-08-09, 12:08
cnm dikkatini başka bişi ver geçer inş,bence değiştir o dru ya sankı elimizde o zaman nede psikiyatrist olmuş:kızgın:

kızlarr yok mu başkaa panik atak anksiyetee????:eek: