Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Tiroid... Bilgileri....Paylaşım alanı

melcan
11-06-08, 17:06
canım kan testtı yaptırdım doktor dedı zaten ama annemın doktoruna gıtcez bır turlu olmadı hastamız var onla ugrasıyoz sonrada ben sabır bakalım

minikserçe
11-06-08, 20:06
bence hiç ihmal edilcek hastalık değil...

Filo
11-06-08, 21:06
kızlar tiroid ellerde falan titreme yaparmı

biopelin
11-06-08, 21:06
Filo
kızlar tiroid ellerde falan titreme yaparmı
evet yapar canım..ayrıca panik atak krizlerine benzer anlar bile yaşatır..kalp duruyormuş gibi hisler, aşırı sinirlilik, ağlama nöbetleri, terleme..bunların dışında aklıma ilk gelen saçlarda ve ciltte kuruluk ve cansızlık..

xhüzünx
11-06-08, 22:06
bende de var hipotiorid ilac kullaniyorum ömür boyu kullanmak gerekiyomus doktorumun dedigine göre.ilk baslarda bende cok tatkmistim kafama ama simdi alistim.bir bucuk yildir var.ben hep kiloluydum cocuklugumda öyleydi,ama bilemiyorum bunun etkisi varmidir.ilk ilaca basladigimda kendiliginden 6 kilo vermistim ama sonra durdu kilom.

biopelin
11-06-08, 23:06
yan etkisi az olan hamileler için uygun olan Euthrox'u kulanıyorum.Levotiron kullanırken aldığım 10 kiloyu bu ilaçla verdim..

D e r i n s u
12-06-08, 15:06
Merhaba arkadaslar,tiroid veya astim sübhesi üzerine doktora gitmistim.Bugün kan sonuclarimi aldim.Hersey normal cikti.Astim icin endiseYanliz demir eksikligi varmis.Bendeki nefes darliginin sebebi sanirim psikolojik.Hepinize allah sifa versin gecmis olsun.

busrama
12-06-08, 15:06
canım ne tip troid seninki bende troid hastasıyım

D e r i n s u
12-06-08, 16:06
merhaba busrama sanirim bana sordun.Bende tiroid cikmadi.Ondan süpheleniyordum.Kan sonuclarim normal cikti.

yorgun savaşçı
12-06-08, 17:06
D e r i n s u
Merhaba arkadaslar,tiroid veya astim sübhesi üzerine doktora gitmistim.Bugün kan sonuclarimi aldim.Hersey normal cikti.Astim icin endiseYanliz demir eksikligi varmis.Bendeki nefes darliginin sebebi sanirim psikolojik.Hepinize allah sifa versin gecmis olsun.
geçmiş olsun,sevindim astım çıkmadığına. Psikoloji rahatsızlıklar biraz kafa yapını değiştirmekle hafifliyor ,geçiyor. Bende de kalp çarpıntısı vardı bir aralar, bir aralar durup dururken bayılma, lise döneminde neredeyse her ay mide krampları, kusmalar.

Çok şükür hiç biri kalmadı. Haa ama geçen yıl da başka bir tane atlattım, el uyuşması.Vücudumuz bir şekilde tepki veriyor. Sağlığımızı düşnüüp daha az takmalıyız olayları kafaya, a.s.:enbuyukkk::nazar:

ikizler11
12-06-08, 18:06
yorgun savaşçı
geçmiş olsun,sevindim astım çıkmadığına. Psikoloji rahatsızlıklar biraz kafa yapını değiştirmekle hafifliyor ,geçiyor. Bende de kalp çarpıntısı vardı bir aralar, bir aralar durup dururken bayılma, lise döneminde neredeyse her ay mide krampları, kusmalar.

Çok şükür hiç biri kalmadı. Haa ama geçen yıl da başka bir tane atlattım, el uyuşması.Vücudumuz bir şekilde tepki veriyor. Sağlığımızı düşnüüp daha az takmalıyız olayları kafaya, a.s.:enbuyukkk::nazar:
evet arkadaşım benim doktorumda geçen kontrolümde bana antidepresan başladı uyku düzenim çok bozuktu.1,5yıldır bu hastalığı çekiyorum.verdiği her türlü rahatsızlığı yaşadım.halada yaşıyorum.ne yapalım allah daha beterlerinden korusun diyorum.

melcan
12-06-08, 19:06
gecmıs olsun arkadaslar hepınıze ;allah sıfasını verır ınsallah ...........

kısmetsiz kedi
12-06-08, 19:06
kızlar hepinize geçmiş olsun.bend 1,5 senedir troid hastayım.ve bu hastalığa çok sinir oluyorum.evet allah dermansız dert vermesin ama bu hastalık beni çok sıkıyo.onun yüzünden kilo alıyorum,adet göremiyorum ..ve çabuk sinirleniyorum:çok üzgünüm:

GökyüzündeDans
13-06-08, 07:06
Slm kızlar bu belirtiler bendede var adet düzensizliği saçlarda dökülme kel kalcam diye korkuyorum artık şişkinlik el ve ayaklarım buz gibi oluyor aşırı yorgunluk sıkıntı bunun için hangi doktora gitmemiz gerekıyor ????

yorgun savaşçı
13-06-08, 07:06
GökyüzündeDans
Slm kızlar bu belirtiler bendede var adet düzensizliği saçlarda dökülme kel kalcam diye korkuyorum artık şişkinlik el ve ayaklarım buz gibi oluyor aşırı yorgunluk sıkıntı bunun için hangi doktora gitmemiz gerekıyor ????
Endokrinoloji bölümüne gidiyoruz arkadaşım. Hormonlarla; insülin-tiroid vb. bu bölüm ilgileniyor. Geçmiş olsun.a.s.

wishne
13-06-08, 08:06
http://www.kadinlarkulubu.com/selenyum-tiroidi-yok-etti-t71880/index.html
Hanımlar bende Haşimato'yum.Nette selenyumun, triot üzerindeki yararları hakkında olumlu yazılar okudum.Bir daha ki kontrolümde doktorumdan bu konu hakkında bilgi alacağım.Bu hastalıkla ömür boyu yaşayacağız,ama en azından sıkıntılarımız minumuma düşürürüz.

yorgun savaşçı
13-06-08, 09:06
arkadaşlar, hipotiroidi olup da, el veya kolda uyuşma sorunu olan arkadaşlar da var mı benim gibi? bazı sitelerde bağlantılı olduğunu okudum. Ama bilemiyorum.:uhm:

Filo
13-06-08, 14:06
kızlar bnde pazartesi doktora gidice...ellerde tittreme,sıcağa tahammülsüzlük,ve bugün farkettim buynumda beze gibi bir sey...doktor tiroid derse peki bebek istiyorum olmayacakmı bebek....tiroit tedavisiyle hamile kalınabiliyormu?

yorgun savaşçı
13-06-08, 20:06
Filo
kızlar bnde pazartesi doktora gidice...ellerde tittreme,sıcağa tahammülsüzlük,ve bugün farkettim buynumda beze gibi bir sey...doktor tiroid derse peki bebek istiyorum olmayacakmı bebek....tiroit tedavisiyle hamile kalınabiliyormu?
tiroid tedavisiyle birçok kadın hamile kalabiliyormuş. ancak dikkat etmeniz gereken nokta: hamile kalmada sorun yaşamasanız bile, tiroid rahatsızlığınız varsa, özellikle hamilelik sürecinde tedavinizi aksatmamanız gerekiyormuş. Çünkü bebeklerde zeka geriliğine vb. yol açabiliyormuş. a.s.

minikserçe
kızlar ya daha öncede yazmışdım ama fark edilmedi her halde,bir sorum var bilgilendirirseniz sevinirim,benim subklinik hipotiroitim t3,t4 normal tsh yüksek 7.24 levotiron kullanıyorum t4 hormonu içeriyor benim t4 normal her test yapışımda yükseliyor,niye içiyorum ki dr. soramadım 2 hafta içinde tekrar gitcem o zamana kadar devam etmelimiyim ilaça ne olursunuz bilgilendirin..

yorgun savaşçı
minikserçe
kızlar ya daha öncede yazmışdım ama fark edilmedi her halde,bir sorum var bilgilendirirseniz sevinirim,benim subklinik hipotiroitim t3,t4 normal tsh yüksek 7.24 levotiron kullanıyorum t4 hormonu içeriyor benim t4 normal her test yapışımda yükseliyor,niye içiyorum ki dr. soramadım 2 hafta içinde tekrar gitcem o zamana kadar devam etmelimiyim ilaça ne olursunuz bilgilendirin..
arkadaşım benim de senin gibiydi yani t3-4 normal, tsh 7.4'tü. Ama benim dr.um Euthyrox(yanlış yazmış olabilirim) isimli ilacı vermişti.

yorgun savaşçı
minikserçe
ama dr.unun vardır bir bildiği, lütfen bir dahaki gidişinde sor bunu, olur mu? belki o t4 tsh ye faydası oluyordur. Uzman onlar malum, bize garip gelebiliyor bazı şeyler.a.s.

Filo
13-06-08, 21:06
ya kızlar bugün okudum tirodi doktora gitmeden ödüm koptu....körlüken kısrlğa kadar hersey yapmıyormuş..panik oldum....büyük ihtimal hipertiroid var:KK43:

yorgun savaşçı
13-06-08, 22:06
Filo
ya kızlar bugün okudum tirodi doktora gitmeden ödüm koptu....körlüken kısrlğa kadar hersey yapmıyormuş..panik oldum....büyük ihtimal hipertiroid var:KK43:
merak etme arkadaşım, işte o yüzden tedavimizi aksatmayalım arkadaşlar diye bas bas bağırıyoruz ya. Sonuçta insanlar ne hastalıklarla baş ediyor. Kaldı ki biz düzenli kontrollerimizi yaptırıp, ilaçlarımızı düzenli kullanırsak bunlarla baş etmemiz oldukça kolay olur.

Ayrıca benim bir hipertiroidli tanıdığımın gözleri çok iyidir, gözlük bile kullanmaz ve de 15 yaşında boyu kadar oğlu var. rahatsızlığı daha da eskiye dayanıyormuş ama düzenli kontrol-ilaçla desteklenmiş.a.s.:enbuyukkk:

Necla Necla
14-06-08, 05:06
Filo
mrb.önce sakin ol.telaş niye.allaha şükür tedavisi var.ben 7 senedir hipertiroidi hastasıyım
.2001 de çıktı tadavi oldum.ilaç bıraktık.3 yıl sonra tekrar yaptı.yine tedavi.şimdi iii gibi.panik olacagına t3 t4 yaptır.çıkarsa ilaçla geçer.panik yapma.

EU3
14-06-08, 06:06
kızlar hepinize ayrı ayrı geçmiş olsun
tiroite dere otunun iyi geldiğini söylüyor bir profösör
sabah öğlen akaşam yemekten yarım saat önce bir çorba kaşığı dere otu yiyin bunu 3 ay boyu devam edin çok fark oluyormuş.bence bir deneyin modüller bile küçülüyormuş.hepinize geçmiş olsun.

yorgun savaşçı
14-06-08, 09:06
efsunefe
sabah öğlen akaşam yemekten yarım saat önce bir çorba kaşığı dere otu yiyin bunu 3 ay boyu devam edin çok fark oluyormuş.bence bir deneyin modüller bile küçülüyormuş.hepinize geçmiş olsun.
internette araştıracağım bunu,acaba az mı çok mu çalıştırıyor, yoksa dengeliyor mu?:uhm:

EU3
14-06-08, 12:06
yorgun savaşçı
internette araştıracağım bunu,acaba az mı çok mu çalıştırıyor, yoksa dengeliyor mu?:uhm:
hepsine iyi geldiğini söylüyo modülleri olanlara kısaca hepsini dengeliyor canıma.ssen yinede araştır

ikizler11
15-06-08, 17:06
efsunefe
efsuncum bende duydum onu ve en kısa zaman da yapıcam zararlı birşey değil ya dere otu.sağol burayada yazdığın için.bilgi verdiğin için canım.

sahraaa
tiroitte dereotu kürü

Tiroid (hipotiroid veya hipertiroid) şikayetlerine karşı önermiş olduğum destekleyici bitki kürü yoğurt otunun türüdür. Bu küre ek olarak mutlaka uyulması gereken çok basit bir beslenme şekli önerilmektedir. Uygulamada esas olan "dereotu"dur . Dolmanın içerisine, bakla yemeğinin üzerine veya cacığın içerisine ilave edilen dereotu anlaşılmalıdır. Dereotunun uygulama şekli aşağıda verilmiştir. Kürün uygulama süresi 3 ile 5 ay sürmektedir. Özellikle nodüllere karşı da etkilidir. Ayrıca bitkisel olarak da yardımcı ve destekleyici kür kullanılabilir. Bir kürlük olan bitkisel kür, 3 ay kullanılır ve yaklaşık 100 g dır.

Hipotiroid (Tiroidin yavaş çalışması) veya Hipertiroid (Tiroidin hızlı çalışması) durumunda önermiş olduğum kür, dereotu kürüdür. Tiroid glandının her iki durumunda da kürün uygulanış şekli aynıdır.

Dereotu kürünün uygulanışı: Sabah, öğle ve akşam aç karna, öğünlerden 15 dakika önce 1 yemek kaşığı dolusu taze yeşil dereotu birkaç kez çiğnendikten sonra 2-3 yudum su ile yutulur. Bu küre hiç ara vermeden 3 ay devam edilir. Kürün ikinci ayından sonra tiroid hormonlarınızı zaman zaman kontrrol ettiriniz, çünkü kullandığınız ilacın miktarını azaltmanız gerekebilir. İlaç azaltımını hekiminize danışmadan kesinlikle kendi kendinize karar vermeyiniz.
Tiroid nodüllerinin küçülmesinde veya ilerlemesinde de bu kür oldukça etkilidir. Bu kür sayesinde çok sayıda hasta, ilaç alınımından kurtulmuş ve var olan nodülleri de yok olmuştur. Gerekirse küre daha uzun zaman devam edilebilir.
NOT: Hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.

arkadaşlar bu ibrahim saraçoğlu'nun yazılarından alınmıştır

filizcan
ikizler11
efsuncum bende duydum onu ve en kısa zaman da yapıcam zararlı birşey değil ya dere otu.sağol burayada yazdığın için.bilgi verdiğin için canım.[/QU
doktora gittinmi ilac alıyormusun bilmiyorum ama dr diyorki ilac alımını sakın bırakmayın bu otları iacların yanında destekleyici olarak alın diyor gecmis olsun

redlight71
Teşekkürler arkadaşım verdiğin bilgi için,bunu bende deniycem,sonuçta bildiğimiz dereotu yani bir zararı olcağını zannetmiyorum.Ben de hergün ilaç alıyorum.Allah başka dert vermesin ama bu hastalık benim gözlerimi de etkiledi hafif öne çıktı,kilo da aldım .Başıma gelmeden bu hastalığın varlığını bile bilmezdim, üzülüyorum ama yine de isyan etmiyorum.Rabbim hepimize acil şifalar versin

Borzo
"HİPER" MİSİNİZ?

Tiroid bezinin aşırı hormon üretimi ile birlikte olan pek çok hastalığı vardır. Bu hastalıkların ortak noktaları aşırı bir hormonal üretiminin yansıtmalarıdır. Tıp terminolojisinde "hipertiroidi" olarak bilinen bu durumun ortak bazı belirtileri şunlardır: Çarpıntı, kilo kaybı, terleme eğilimi, sıcağa tahammülsüzlük, ellerde titreme, sinirlilik ,uyku bozuklukları yorgunluk ve kas güçsüzlüğü bunların başlıcalarıdır. Aşırı hız kazanan metabolizmanız da beden ve ruhunuzda rahatsızlıklar yaratır. Hipertiroidi Bazedow Hastalığı, Nodüler guatr, Haşimato Tiroidi ve diğer tiroiditler nedeniyle ortaya çıkabilir.

YOKSA "HİPO" MU?

Tiroid bezinin düşük hormon üretimine yol açan hastalıkları da vardır. Yeteri kadar tiriod hormonu üretemeyen bedenlerde ortak sorunlar yaşanır: Kilo alma, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, uyku eğilimi, şişme, kabızlık, cilt kuruması, saç ve tırnak sorunları, unutkanlık, isteksizlik, keyifsizlik, gezici kas ve eklem ağrıları ve hatta depresyon! Tiroid hormonunu yeteri kadar bulamayan bedenler buna oldukça uzun bir süre tahammül edebildiğinden hipotiroidi yavaş ve sinsi gelişen bir süreçtir. Çoğu kez hastalar da doktorlar da farkına varmaz, teşhis başka nedenle yapılan kan incelemeleri esnasında tesadüfen konulur. Hipotiroidininin bu sessiz ve gözden kaçmış şekilleri özellikle önemlidir. Bir türlü izah edilemeyen, sebep bulunamayan yorgunluklarda, kilo almalarda, ağrılar sızılar ve şişmelerde, depresyona girip geri çekilme ve küsmelerde hipotiroidi hatırlanmalıdır.

Kızlar ayda bir kan verip değerlerinizi kontrol ettirin lütfen..ben hamile kaldığımda tesadüt eseri öğrenmiştim TSH değerim 16,5 çıkmıştı hamilleiklet kullandığım eutrox 125mg alıyodum a,kahvaltıdan 45 dk önce..hamilelik geçincede 100mg alıyorumm..tsh değerim şuan 3,5:)

Necla Necla
hepinize geçmiş olsun arkadaşlar.dere otunu bende duydum 1 hafta devam ettim .bıraktım ihmallik işte.yine başlıcam.yüzde doksan tedavi ediyormuş.

sahraaa
15-06-08, 18:06
arkadaşlar ben 2 sene önce nodül ameliyat oldum ameliyat olup nodül ve tiroid hormonunu aldıranlara dere otunun bi faydası yokmuş ilacımı ömür boyu kullanacağım aksatmada sonra kilo alıyorum yeni başladım kilo vermeye,zaten tsh ve t3 t4 anca düzene girdi size tek tavsiyem şikayetlerinden şüpjelenenler bir doktora gidip tahlil yaptırsın ve ilacı mutlaka kullansın allah herkesin yardımcısı olsun

ikizler11
15-06-08, 22:06
filizcan
ikizler11
efsuncum bende duydum onu ve en kısa zaman da yapıcam zararlı birşey değil ya dere otu.sağol burayada yazdığın için.bilgi verdiğin için canım.[/QU
doktora gittinmi ilac alıyormusun bilmiyorum ama dr diyorki ilac alımını sakın bırakmayın bu otları iacların yanında destekleyici olarak alın diyor gecmis olsun
tabii canım sürekli doktor kontrolü altındayım ve ilaç kullanıyorum levatiron.yarım alıyorum.ama dereotunu da deneyeceğim yanın da.