Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Düz lise mezunlarının telafi eğitimi alarak meslek lisesi diploması alması

EU1
14-08-08, 09:08
YELİZ verdiğin bilgiler için çok teşekkürler,gayet açıklayıcı.Ama benim çok morelim bozuldu şimdi ..senağlama tam bu kez oluyo dedim... gene bir sürü engel zorluk olduğunu öğrendim.Neyse iyice bi düşüniyim bari benneyaptımki :uhm: :bbo: :çok üzgünüm:

çiçek64
14-08-08, 10:08
YELİZ
kaynatmışsınız yine kafalar karışmış..
metgeden kasıt sadece lise diploması yetmiyor. açık öğretimdeki okul öncesine kayıtlı olmak gerekiyor demek.yani sadece 1,5 yıl kursa gidip diploma sahibi olanları almıyorlar üniye devam etmek gerekiyor demek, devlet iş vermiyor bu kursu bitirenlere..
hımmmm fisfisfis sağol canım ya sende olmasan a.s.

çiçek64
YELİZ
çok mu katı oldum ne kimsenin sesi çıkmıyor...gerçekten sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem.
gerçekler bunlar başımızdan geçenler..gideceksiniz 1,5-2 yıl neyse sonra sınava gireceksiniz olurmu olmazmı belli değil tutun ki oldu 25 yaşındaki bir insan 31 yaşında mezun olacak.sonra kpss var kadronuzun gelmesi için. çevrenizden araştırın bu kurslara gidenlerin ne kadarı başarılı olmuş şimdi istediği yerlerde mi..kayıt yaptırmayı düşündüğünüz okulların mezunlarını araştırın. birde kendinizi araştırın bu kadar zaman ayırabilecekmisiniz.
canım ya yok katı olurmusun daha iyi oldu aydınlattın bizi ben zaten çok kararsız kaldım yani bitti diyelim lise ama zaten sonu ne olur bende ona takmıştım kafayı anladığım kadarıyla öyle sınavsız 2 yıllığada geçilmiyor dimi sınava girip biraz birşeyler yapmak gerekiyor aman kim uğraşıcak birde şimdi öss ile tekrar aman yok ya galiba biz bu işi yapamayacağız. :1no2:

çiçek64
YELİZ
birde şunu söyleyeyim 2003 te mezun oldum ben.o sene bu kurslardan yalovada 120 kişi mezun oldu. ve öss yi kazanan kişi sayısı ( açık öğretim fak.) yine malesefki 2 kişi. kontenjan sınırlı olduğu için barajı geçen herkes giremiyor.o iki kişi okuyor ve çalışıyor şuanda devlet okulunda. geri kalanların çok az bir kısmı özelde çalışıyor.diğerleride eski işlerine devam ediyorlar yada evde çocuklarına bakıyorlar.

bana sorarsanız şuan ki aklım olsa gitmezdim kursa..birde o dönemde ücretliydi bu kurslar şuan bilmiyorum. oraya ücret ödeyene kadar özel bir üniye giderdim.ben imam hatip mezunuyum daha önce söylemiştim. ilahiyatı hiç düşünmedim ünide..ve katsayı sorunu olduğu için başka bir diplomaya ihtiyaç duydum ve bu kurslara gittim. elime ne geçti. hiçbirşey desen yeridir. çocuğuma iyi bir anne olurmuyum herhalde olurum ama bu kursa gitmeyenlerde iyi bir anne oluyor. bilmem anlatabildim mi.
canım ya benim kafama takılan şu ki :uhm:artık meslek lisesi mezunları 2 yıllıklara sınavsız geçiş yapabiliyor benim yanımda çalışan bir arkadaş var meslek lisesi grafik mezunu ve sınavsız 2 yıllığa geçmiş hem de bursa uludağ üni. biz açık öğretim istiyoruz zaten örgün gelse de gitmem ben bu konuda bilgin varmı tatlım ya? CADIARZU

çiçek64
şahgül
YELİZ verdiğin bilgiler için çok teşekkürler,gayet açıklayıcı.Ama benim çok morelim bozuldu şimdi ..senağlama tam bu kez oluyo dedim... gene bir sürü engel zorluk olduğunu öğrendim.Neyse iyice bi düşüniyim bari benneyaptımki :uhm: :bbo: :çok üzgünüm:
şahgülcüm ne yapsak bilemedik ya? :uhm:

Elis
hic bi bilgim yok arkadasim umarim aydinlatici bilgiler alirsin,,,,bu aradaseninde rizan olursa tabi hazir konu acilmisken bende bi kac bisey sorabilirmiyim izninle.....ben orta okul mezunuyum trde okudum yani....suan 28 yasindayim burda okuyupda bi meslek sahibi olabilirmiyim acaba bu konuda bilgisi olan varmi arkadaslar...........98 senesinde holllandaya geldim(neden geldiysem)

Yeliz
çiçek64
canım ya benim kafama takılan şu ki :uhm:artık meslek lisesi mezunları 2 yıllıklara sınavsız geçiş yapabiliyor benim yanımda çalışan bir arkadaş var meslek lisesi grafik mezunu ve sınavsız 2 yıllığa geçmiş hem de bursa uludağ üni. biz açık öğretim istiyoruz zaten örgün gelse de gitmem ben bu konuda bilgin varmı tatlım ya? CADIARZU
o arkadaş okulunu bitirir bitirmez geçiş yapmıştır yaşı küçükse birde diploma notu yüksekse onun için sorun yok.
bizim ikinci lisemiz olduğu için geçiş zor. ilk diploması kız meslekten olanlar gayet rahat geçiyor çünkü öncelik onların. onlardan yer kalırsa bize sıra geliyor..yani geçiş hakkın var ama sıra gelmiyor..

yaprak_06
kızlar hepinize merhaba...benim düşüncem, hayalleriniz varsa gerçekleştirmek için uğraşın derim....umutsuz düşünmeyin ....

benim de size sorum var ben 2006-2007 sezonunda açıköğretim fakültesi kazandım, kamu yönetimi(4 yıllık) bölümüne kaydımı yaptırdım, ancak bazı nedenlerden dolayı sınavlara giremedim.....kaydım silinmediyse eğer ,bu yıl devam etmeyi düşünüyorum...kız meslek -çocuk gelişimi telafi eğitimini bende düşünüyorum...sorum ,4 yıllık açıköğretimde okuyor olmamın bana artısı olurmu? bu bölümden çocuk gelişimi öğrt. ne geçiş olurmu kızlar ....bilginiz varmı (yeliz cim sende okursun umarım)...

Yeliz
sulee
hic bi bilgim yok arkadasim umarim aydinlatici bilgiler alirsin,,,,bu aradaseninde rizan olursa tabi hazir konu acilmisken bende bi kac bisey sorabilirmiyim izninle.....ben orta okul mezunuyum trde okudum yani....suan 28 yasindayim burda okuyupda bi meslek sahibi olabilirmiyim acaba bu konuda bilgisi olan varmi arkadaslar...........98 senesinde holllandaya geldim(neden geldiysem)
yurt dışında dile çok önem veriyorlar..bunun için yeterlilik sınavları oluyor.eğer bu sınavlarda başarılı olursan devam edebilirsin diye biliyorum.

Yeliz
4 yıllık açık öğretim derken, kamuda okumanın çocuk gelişimine faydası olmaz. kamudan çocuk gelişimine geçiş olmuyor.çünkü açık öğretim fak.çocuk gelişimine sadece kız meslek lisesi çocuk gelişi mezunlarını alıyorlar. yani çocuk gelişimine gitmek istiyorsan öncelikle kız meslek lisesine gitmen şart oluyor.

yaprak_06
YELİZ
4 yıllık açık öğretim derken, kamuda okumanın çocuk gelişimine faydası olmaz. kamudan çocuk gelişimine geçiş olmuyor.çünkü açık öğretim fak.çocuk gelişimine sadece kız meslek lisesi çocuk gelişi mezunlarını alıyorlar. yani çocuk gelişimine gitmek istiyorsan öncelikle kız meslek lisesine gitmen şart oluyor.
yelizcim, ben telafi eğitimi bitirdikten ,diplomamı aldıktan sonrasında geçebilirmiyim acaba demek istemiştim...

Yeliz
4 yıllığa gitmek için öss ye girmen gerekiyor.ama kamudaki gibi barajı geçmen yetmiyor. en son 315 falandı. bu seneki puanları bilmiyorum..

karakedibu
yeliz banada bi cevap yazarmısın.
28 yaşındaım.2002 yılında acılan telafi eğitiminde 1 dönem gittim ve 1 senelik derleri aldığım söylendi.kız meslek lisesindeydi.sonra devam edemedim.şimdi acık liseye başvursam bu aldığım dersler gecerli sayılırmı ki.kız meslekteki bayan gecerlidir demişti ama bu durum acık lisedede gecerli olurmuki.ayrıca acık lise kayıtları için halk eğitime gidip bölümü söyleyip kayıtmı yaptırıcaz.bilgi erirssen sevinirim.

Yeliz
açık lisenin süresi uzun neden kaldığın yerden devam etmiyorsun..

yaprak_06
YELİZ
4 yıllığa gitmek için öss ye girmen gerekiyor.ama kamudaki gibi barajı geçmen yetmiyor. en son 315 falandı. bu seneki puanları bilmiyorum..

bu bölümden geçiş yok yani yelizcim....tekrar sınava girip çocuk gelişimini kazanmam lazım ..anladım canım....bilgilerin için sağol...

yaprak_06
kızlar bu telafi eğitim hakkında bulduğunuz siteleri lütfen paylaşalım....ankaradayım ,1,5 yıl sürenini tercih etmek istiyorum ben ....açıköğretim 3 yıl sürüyormuş...kısa olsun istiyorum...ama nereye başvuracağım bulamıyorum bir türlü...paylaşalım kızlar....

Yeliz
yaprak_06
bu bölümden geçiş yok yani yelizcim....tekrar sınava girip çocuk gelişimini kazanmam lazım ..anladım canım....bilgilerin için sağol...
evet canım aynen öyle..a.s

karakedibu
YELİZ
yelizciğim bu cevap banamıydı.devam edemiyorum cünkü bu dediğim kurs acılmadı.ve tek secenek acık öğretim olarak görünüyor.ne yapmalıyım sence....

çiçek64
YELİZ
o arkadaş okulunu bitirir bitirmez geçiş yapmıştır yaşı küçükse birde diploma notu yüksekse onun için sorun yok.
bizim ikinci lisemiz olduğu için geçiş zor. ilk diploması kız meslekten olanlar gayet rahat geçiyor çünkü öncelik onların. onlardan yer kalırsa bize sıra geliyor..yani geçiş hakkın var ama sıra gelmiyor..
anladım canım zaten 6 sene uzun birde böyle arada yıl kaybedersek ooo bizim iş suya düşer o zaman.
:bbo:

sen bitidikten sonra ikinci liseyi tercih yaptın ama hala giremedinmi 2 yıllık üni.ye

Yeliz
14-08-08, 11:08
açık öğretimin süresi 3 yıl senin aldığın dersleri daha geniş görüyorlar..birde staj süreleri uzun. olabilir ama biraz zorlanabilirsin. mesela onlar beslenme dersi görücekler sen o dersi gördün ve o derse girmiyceksin.dolayısıyla yazılı sınavlarada girmiyceksin..peki okuduğun bir yılın sertifikalarını verdilermi sana.neye göre değerlendirecekler seni..

Yeliz
çiçek64
anladım canım zaten 6 sene uzun birde böyle arada yıl kaybedersek ooo bizim iş suya düşer o zaman.
:bbo:

sen bitidikten sonra ikinci liseyi tercih yaptın ama hala giremedinmi 2 yıllık üni.ye
benim mezun olduğum sene iki yıllıklar daha açılmamıştı bir sonraki sene açıldı o zamanda kazık kadar olmuşsun küçücük çocukların yerine seni alamayız dediler..senağlama yani olmadı..

çiçek64
YELİZ
benim mezun olduğum sene iki yıllıklar daha açılmamıştı bir sonraki sene açıldı o zamanda kazık kadar olmuşsun küçücük çocukların yerine seni alamayız dediler..senağlama yani olmadı..
bence bırakma peşini nasılsa sınava girmen gerekmiyor ben senin yerinde olsam her sene başvuru yaparım

canım ya bende ne yapsam bilmedim açıkçası :uhm: iyice karmançorman oldu kafam

birşey daha sorabilirmiyim şimdi bu usta öğretici ne oluyor meslek lisesi mezunlarınamı deniyor bu?

Yeliz
evliyim ve hamileyim yarın sezeryanla doğum yapıcam.. yalovada 2 yıllık yok..başka bir yerede gidememki..

Yeliz
meslek lisesi mezunlarına da deniyor ama görev vermiyorlar..o yüzden daha çok açık öğretim fak. okuyanlar usta öğretici oluyor ve görev alıyorlar..

yaprak_06
YELİZ
evliyim ve hamileyim yarın sezeryanla doğum yapıcam.. yalovada 2 yıllık yok..başka bir yerede gidememki..

.Demek yarın bebişini kollarına alacaksın ,allahın izniyle...Allah sana sağlıklı ,uzun ömürlü,bir evlat nasip etsin yelizcim....allah analı babalı büyütsün......

Yeliz
YELİZ
YELİZ
açık öğretimin süresi 3 yıl senin aldığın dersleri daha geniş görüyorlar..birde staj süreleri uzun. olabilir ama biraz zorlanabilirsin. mesela onlar beslenme dersi görücekler sen o dersi gördün ve o derse girmiyceksin.dolayısıyla yazılı sınavlarada girmiyceksin..peki okuduğun bir yılın sertifikalarını verdilermi sana.neye göre değerlendirecekler seni..
karakedibu bu cevaplar sana canım..

Yeliz
yaprak_06
.Demek yarın bebişini kollarına alacaksın ,allahın izniyle...Allah sana sağlıklı ,uzun ömürlü,bir evlat nasip etsin yelizcim....allah analı babalı büyütsün......
evet küçük fasulyem büyüdü artık çıkmak istiyor..inşaallah yarın büyük gün..

karakedibu
canım kız meslek te gördüm bu dersleri ve bayan bana bunlar kayıtlarda var dedi gerektiğinde kullanabilirmiyim dedim tabiki cıkartabilirim dedi.bunlar benim işime yararmıki acaba yoksa baştanmı başlamalıyım.aslında 2 senede bitse ne güzel olurdu.kafamı taşlara uruyorum devam etmediğim için.devam edip bitiren arkadaşlarımın hepsi özel kreş ve okullarda görev yapıyorlar.hatta biri 35 yaşının üstünde bir bayandı ve şimdi devlet okulunde köy anasınıfında görev yapıyor.zamanı geri getiremiyorum ki................neler yapmalıyımmmmmmmmm
yeliz inşallah sağ salim eline alırsın bebeğini.

yaprak_06
YELİZ
evet küçük fasulyem büyüdü artık çıkmak istiyor..inşaallah yarın büyük gün..
şimdi nasıl heyecan içindesindir sen, ilk bebeğinmi canım? kızmı ,erkekmi bebeğin ?

çiçek64
YELİZ
ay canım çok sevindim allahım hayırlısıyla doğmasını ana babalı büyümesini nasip etsin. :KK46:

çiçek64
YELİZ
canım peki açıköğretim iki yıllık yokmu ona geçiş yapma şansımız olurmu sınavsız?

artık soru sormaya utnaıyorum çok osru sorduk ama:eek:

yaprak_06
karakedibu
canım kız meslek te gördüm bu dersleri ve bayan bana bunlar kayıtlarda var dedi gerektiğinde kullanabilirmiyim dedim tabiki cıkartabilirim dedi.bunlar benim işime yararmıki acaba yoksa baştanmı başlamalıyım.aslında 2 senede bitse ne güzel olurdu.kafamı taşlara uruyorum devam etmediğim için.devam edip bitiren arkadaşlarımın hepsi özel kreş ve okullarda görev yapıyorlar.hatta biri 35 yaşının üstünde bir bayandı ve şimdi devlet okulunde köy anasınıfında görev yapıyor.zamanı geri getiremiyorum ki................neler yapmalıyımmmmmmmmm

canım bayan kayıtlarda var gerektiğinde cıkartabilirim dediyse endişelenme bence bu bilgiler işe yarayacaktır...ayrıca üzme kendini..hiçbirşey için geç değil...sen zamanı düşünme ....ne yapmak istiyorsun onu düşün...başarılar şimdiden...

Yeliz
karakedibu

normalde okulu bıraktığın an sana sertifikalarını vermeleri gerekirdi. istediğin zaman alabileceksen sorun yok. gördüğün dersleri açık lisedekilerden düşmeleri lazım. bunu yine en iyi açık liseyle görüşerek öğrenebilirsin.

Yeliz
çiçek64
canım peki açıköğretim iki yıllık yokmu ona geçiş yapma şansımız olurmu sınavsız?

artık soru sormaya utnaıyorum çok osru sorduk ama:eek:
malesef yok canım 2 yıllık açık öğretim olsa dükkan senin..

Yeliz
yaprak_06
şimdi nasıl heyecan içindesindir sen, ilk bebeğinmi canım? kızmı ,erkekmi bebeğin ?
çiçek64
ay canım çok sevindim allahım hayırlısıyla doğmasını ana babalı büyümesini nasip etsin. :KK46:
işte bu tuhaf ki hiç heyecan yok bende ilk bebişim oğluşum olucak..
dualarınıza teşekkürler..:KK46:

masal perisi
Bu konularala ilgili sorularınızı bana yöneltebilirsiniz arakadaşlar.

Öncelikle şunu söylemeliyim.Çoçuk gelişimi mezunu yani meslek lisesi mezunu birisi yardımcı öğretmenlik yapar.yardımcı öğretmen de yeri gelir çoçukların altını temizler yeri geri kusmuk temizler.yeri gelir öğretmenin yapmak istemediklerimi yapar.ve asgari ücretle çalışır.çoçuk gelişimi demek 0-6 yaş arası çoçuk bakımı ve eğitimi demek....eğer siz bu diplomayı çoçuk bakıcılığı yapmak için istiyorsanız faydasını görürsünüz...çünkü çoçuk bakmak için de artık belli kriterler istiyorlar. o zaman meslek lisesi diplomanız işe yarar....

meslek lisesi mezunu birinin 2 yıllık yüksek okula geçiş hakkı vardır evet..ama nasıl?
yeni mezunlardan başlarlar geriye doğru giderler.....yani önce yeni mezunları yerleştirrirler size sıra gelirse ki bu biraz zor ..sizde 2 yıllığa geçiş yaparsınız.çünkü sizden önce 2004 2005 2006 2007 mezunları bekliyor olabilir.

toplumda genell bir görüş var meslek lisesini bitiren öğretmen olur diye bu çok yanlış..zaten lise mezunu olarak iş bulmak çok zor....çoçuk gelişimi 2 yıllığı bitirince yine yardımcı öğretmenlik yapabilirsiniz...ancak 4 yıllığı bitirdiğiniz taktirde öğretmen olabilirsiniz.