Romatoit Artrit (RA)... Paylaşalım

Ecrin_Ceylin
9-10-08, 08:10
Nazlım şaşırtıcı gerçekten de. Annenin teşhisi konulunca yaz canım. Merak ettim doğrusu.Belki akdeniz ateşi falandır. Ya da gizli romatizma. Bilmiyorum canım ya. Bu kadar eklem ağrısı olunca bir tek romatizma türleri geliyor aklıma.

nazlımmm
10-10-08, 09:10
evet malesef annemin hiç bir şeyi yokmuş.annem şaşırmış ve doktor ona ayak bileklerinizi siz şiş olarak hayal etmişssiniz şeklinde cevap vermiş.ne biçim bir yaklaşım ve doktorluk.nefret ve alakasızlıkla sırtına yük almış bir adam.dinlememiş bile annemi.
ama şu an annemin her tarafı ağrıyor.tahlil sonuçlarınıda yazacağım.incelersiniz tam iki sayfa sonuç sadece kollestrol 20 değer fazla çıkmış.diğerleri lokum gibi.(doktor ifadesi) bu adam profesor....
burada yazacağım değerlerin dışında merak edilen var ise bakılması gereken değerler var ise yazarsanız sevinirim...hadı başlıyorum yazmaya
SGOT 11
SGPT 14
C3 111.....90-180
C4 21......10--40
RF 9.6 0...14
CRP 0.18 (O.5
KALSİYUM 10.3 8.6----10.2
LENFOSİT 22.9 22---44 BUNUN GİBİ YÜZLERCE DEĞER HEPSİ LİMİTLERİNDE SİZCE BAKILMASI GEREKENLER NELER OLABİLİR....

ulkuyk
13-11-08, 06:11
ben 15 yaşından beri hastayım 1 çocuğum var hamileyken bir sıkıntı çekmedim sanırım geriliyormuş inş. öyledir:)

realist
15-11-08, 06:11
Kızlar faydası olur mu bilmiyorum ama Dr.İbrahim saraçoğlunun bu konuda şöyle bir yaklaşımı var:Romatoid artrit hastaları beyaz ekmekten uzak dursunlar.Mümkünse saf çaavdar tüketsinler diyor.Ben rejim yapmak adına birkaç ayda beri çavdar tüketiyorum zaten.Pek fazlaa sıkıntım olmuyor bu konuda çok şükür.Denemekte yarar var saanırım.Hoşçakalın!.......

brn
15-11-08, 18:11
ankilozan spondolit de malesef aynı şekilde ömür boyu birlikte yaşanılacak bir hastalık ilaç dışında hiç bir alternatif yok tüm hastalara acil şifalar diliyorum

yaban gülü
25-12-08, 14:12
Arkadaşlar Allah yardımcınız olsun. Bendede fibramiyolji var. Ben sadece kalbe vurmasın diye ayda bir penisilin oluyorum. Ağrılara dayanmak zok zorrrrrrrrrr.:çok üzgünüm:

heja
27-12-08, 18:12
ya arkadaşlar ben de bu hastalıkla 8 senedir mücadele ediyorum çok zor rabbim düşmanıma bile vermesin bizlerede şifasını göndersin :Saruboceq:

mambo
28-12-08, 17:12
merhaba aranızda hiç eklem kaybı olan var mı? eklem ameliyatı olmayı düşünen ya da olan??

samanyolu
11-01-09, 19:01
Merhaba arkadaşlar neden kimse yok,hey nereye kayboldunuz.?....:çok üzgünüm:

moryel82
14-01-09, 10:01
Merhaba arkadaşlar,
dün tahlil sonuçlarımı aldım, üç buçuk senedir RFnin ilk kez yarı yarıya düştüğünü gördüm. bu zamana kadar sürekli artıyordu.
anticcp oranım ise 507,7 çıktı. normal aralık 0-15. sizin Anticcp değeriniz nedir? benim değerimin çok yüksek olduğu aşikar, buna biraz kafayı taktım dünden beri
cuma günü üçüncü randevuma gideceğim, gerginim..

zeynep 40
14-01-09, 12:01
selam arkadaşlar bende 7 yaşımdan beri bu hastalığı çekiyorum şuan 25 yaşımdayım ve 3 aylık hamileyim acaba bu hastalığın bebeğe geçme ihtimalini duyan var mı?ALLAH korusun inşallah bu acıları bebeğimin yaşamasını asla istemem cevaplarınızı bekliyorum kızlar...

beratefe
14-01-09, 14:01
Arkadaşlar merhaba

Oğlum berat efe şaun 5 yaşında

Benim oğlum "juvenil artrit" yani cocuk romatizması teşhisi konuldu.. Olay 2008 yılı Nisan ayında top oynarken diz kapagının üstüne düşmesi sonucunda ortaya cıktı. Düştükden bir kaç gün sonra dizinde şişlik meynadan geldi. Hemen devlet hastanesinin acile götürdüm ve rontgen cekildi. Ve herhangi bir kırık cıkık olmadığını ama ekleminde bir sorun göründüğünü ve hemen bir ortapedi uzmanına götürmemiz gerektiğini soyledi. Ertesi gün hemen bir orp.uzmanına götürük ve sonrasında ne kadar Adapzarında olan ortapedi uzmanı varsa bir türlü teşhis konulamadı. Efenin dizinde şişlik vardı ve ne olduğu anlaşılamıyodu. MR cekildi dizinden sıvı aldın dı ama bir tülü sonuç elde edemiyorduk. Bu durum bizi fazlasıyla üzüyordu. Sonra bir dr bize romatizmal bir durum olduğunu ve bizim bir cocuk romotologuna götürmemiz gerektiğini soylediler

Eşimle internetden araştırma yaptığımız da Türkiyede 4 Üniversite hastanesinde cocuk romotolu bulunduğunu öğrendik. 1 Ankara 2 si İzmir diğeride İstanbul Cerrahpara Üni.Hastanesinde vardı. ve İstanbulun bizie daha yakın olması dolayısıyla randevu alarak oraya gittik

gittiğimizde bizimle Cerrahpara Üni.Hastanesinde Prof.Dr. Sn.Özgür Capur hocamız ilgilendi ve ilk gittiğimizde "juvenil artrit" teşhisini koydu

Ağustos ayından beridir gidiyoruz şuan efenin durumu iyiye gidiyor çok şükür.belirli bir süre ilaç ve iğne tedavisi uyguladı. dün yine knrtolumuz vardı ve diz kalapından direk olarak o bölgeyi kurutması için iğne yapıldı, iğne ve ilaçlarımızı kesti sadece hafta bir gün kullanağağı bir ilaç verdi

Tek ümidim bir an önce sağlıgına kavuşması, çok kötü günler gecirdik Allah kimsenin evladının başına her hangi bir hastalık vermesin, insan çok yıpranıyor ama bilincindeyiz yani bu hastalık şeker gibi tansiyon gibi kronik bir hastalık gecmiyeceğini biliyoruz ama en azından hayatını düzgün ilerlemesi için yapılası gerekenleri yapıyoruz..

efenin gibi hastalığını olan arkadaşlar var ise bu tür konularda birbirimize yardımcı olmak ve bilgilerimizi paylaşmak istiyorum

sevilerimle

aytöre

Ecrin_Ceylin
14-01-09, 23:01
zeynep 40
selam arkadaşlar bende 7 yaşımdan beri bu hastalığı çekiyorum şuan 25 yaşımdayım ve 3 aylık hamileyim acaba bu hastalığın bebeğe geçme ihtimalini duyan var mı?ALLAH korusun inşallah bu acıları bebeğimin yaşamasını asla istemem cevaplarınızı bekliyorum kızlar...

Ben cocuğa geçmiyor diye biliyorum ama bu soruya en doğru cevabı bir uzman verecektir canım...

karamanli
15-01-09, 16:01
merhaba arkadaslar bende yaklasik 3 senedir bu hastaligi cekiyorum ve 2.5 sene kortizon kullandim ve su anda halen devam ettigim iki hapim daha var benim doktorumun söyledigi roamtizma gecen bir haslalik degil sadece iltihap yok edilebilir dedi bu hastalik bazen kaybolurmus bazen yeniden ortaya cikarmis doktorum bunu da dedi benim agrilarim sürekli geziyor ve sisiyor sizlerin ki böylemi

karamanli
15-01-09, 17:01
Ecrin_Ceylin
Teşekkürler canım faydalı bilgilerin için. denemekte fayda var tabi. benim şu an kullandığım kür ısırgan ve kiraz sapından oluşuyor. Bu bitsin de onu da denerim belki.
canim bu isirgan ve kiraz sapini kaynatip da mi iciyorsun ne kadar koyuyorsun

heja
16-01-09, 11:01
karamanli
merhaba arkadaslar bende yaklasik 3 senedir bu hastaligi cekiyorum ve 2.5 sene kortizon kullandim ve su anda halen devam ettigim iki hapim daha var benim doktorumun söyledigi roamtizma gecen bir haslalik degil sadece iltihap yok edilebilir dedi bu hastalik bazen kaybolurmus bazen yeniden ortaya cikarmis doktorum bunu da dedi benim agrilarim sürekli geziyor ve sisiyor sizlerin ki böylemi
canım çok geçmiş olsun maalesef çok zor bir hastalık aynen benim de seninki gibi vücudum da geziyor şişiyor şuan ben de bitki tedavisine başladım rabbim hepimize şifa versin :Saruboceq:

seher64
17-01-09, 19:01
zeynep 40
merhaba.bende yaklaşık 5 senedir romatoid artrit hastasıyım.3yıl tedavi gördüm.bebek istediğim için geçen mart ayından beri tedaviyi bıraktım.şuan 5aylık hamileyim.bende aynı şeyleri düşünüyorum.inşallah bebeklerimize geçmez.Allah kimseye vermesin.

bera-berrak
1-02-09, 00:02
epeydir bu sayfayı ziyaret edememiştim,ne çok yazan olmuş.:1hug:Allah herkese şifalar versin inşaallah,hamile olan arkadaşlara hayırlı evlatlar dilerim,çok büyük ihtimalle güzel hamilelikler geçireceklerdir (inşaallah):CüvCüv:

küçük :nazar:BERAT EFE 'ye da ayrıca şifalar dilerima.s.,

ilaç ilaç nereye kadar arkadaşlar;hepsinin faydası kadar yan etkisi var.tecrübeli bir R.A hastası olarak doğal tedavilerden de yararlanmanızı tavsiye ediyorum...bitkisel ilaçlar ve bu aralar favorim SÜLÜKLERkafamçokkarıştıağrıları ve eklemlerde sıvı birikenlere önerimdira.s

hepinize,hepimize şifalar dilerim arkadaşlara.s.:enbuyukkk:

yesilim
5-02-09, 22:02
ilaç, firma, isimleri vermek doğru değil. size iyi gelmiş olabilir ama bir başkasına zararı olabilir.. bitki şifalarını paylaşabilirsiniz

Ardayasbu
13-02-09, 17:02
arkadaşlar benim kayınvalidem de RA hastasıydı bir sene tedavi gördü. ekim ayında şiddetlene ağrılarından dolayı mr çektirdik ve malesef son safhada kanser teşhisi konuldu.

kullandığı bir ilacın bu hastalığıyla ilgili olabileceği konusunda ciddi şüphelerimiz var. sizlerle paylaşmak istedim. internetten bir alıntıyı aşağı aynen kopyalıyorum. emin değiliz dediğim gibi ama ilaç kullanırken lütfen dikaktli olun iyice araştırın size her verilen ilacı hemen kabul edip kayınvalidemin yaptğı gibi imza atmayın ve yeşilim in de dediği gibi birbirinize ilaç tavsiyesinde bulunmayın. çünkü herkeste farklı sonuçlar doğuruyor ilaçlar.

ENBREL

yan etki olarak ; enjeksiyon bölgesinde reaksiyon (eritem ve/veya ka*şıntı, ağrı ve şişme) daha fazla görülmüştür.
Üst solunum yolları enfeksi*yonları en sık rapor edilen ciddi olmayan enfeksiyonlardır.
enbril’in tespit edilen en önemli yan etkisi ; değişik vücut bölgelerinde kanser geli*şi*mi bildirimleri olmuştur.

Pazarlama sonrasında,romatoid faktör pozitif romatoid artritli hastalar da dahil, klinik görünüm ve biopsi ile subakut deri lupusuna benze*yen kızarıklar ile ilave oto antikorlar geliştiren kendiliğinden ortaya çıkan nadir advers etkiler rapor edilmiştir. Ayrıca, ateş ve kaşıntı sık olarak bildirilmiştir.
özellikle KANSER nedeni olan bir ilaç olması nedeniyle pek çok ülkede yasaklanmış bir ilaçtır.

hülasa ; enbrel tehlikeli bir ilaçtır..
romatoid artrit tedavisinde kullanılan bir sürü ilaç varken ; bu tehlikeli ilacı kullanmanızı tavsiye etmem.
şahsen ; şimdiye kadar bu ilacı hiç bir hastama reçete etmediğim gibi , bundan sonrada reçeteye yazmayacağım ilaçların başında gelmektedir.

benim size önerim ; bu ilacı hemen bırakmanız ve hastalığınız ile ilgili güvenilir emniyetli ilaçları almanızdır.

geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim

ay_os066
19-02-09, 13:02
selam hastadaşlarım.bende de jüvenil romatoid artrit hastalığı var.ben 21 yasındayım ve 3 aylık evliyim.bu hastalığa 12 yasında yakalandım.nasıl oldu anlayamadfık aniden olmustu.6 sene ankara cebeci tıp fakültesıne gittim.sonra bana bi doktor önerdiler.hacettepede özel bir doktor.ona gittiğim günden beri %75 düzelme gördüm.herkese tavsiye ederim.muhakkak gidin o doktora.esimin işi sebebyiyle hastaneyi değiştirdik.bu doktorumda fena değil ama bugüngü durumumu o doktora borcluyum.yalnız canımı sıkan bi durum var.bende enbrel kullanıyorum.sadece o baska bi ilac almıyorum.yazılanları okuyunca cok korktum.napıcam bilmiyorum.

ay_os066
19-02-09, 13:02
doktorun ismini versem reklam olur mu acaba.yasak değildir umarım.herkesin benim gibi rahata kavusmasını istiyorum.gercekten çok zor bi hastalık.bildiklerimizi burda paylaşırsak birbirimize faydamız olur.cevap yazın.

MaVili_06
19-02-09, 18:02
ay_os066
doktorun ismini versem reklam olur mu acaba.yasak değildir umarım.herkesin benim gibi rahata kavusmasını istiyorum.gercekten çok zor bi hastalık.bildiklerimizi burda paylaşırsak birbirimize faydamız olur.cevap yazın.

Tabiki verebilirsin canım.Bende bugün hastaneden geldim,Umut bey çok ilgilendi,hacettepe hastanesinde...

ay_os066
20-02-09, 15:02
umut beyi bende biliyorum.benim bahsettiğim doktor da hacettepede.ismi meral çangüveri.umut beyden de iyi.bide onu dene arkadaşım.

ay_os066
20-02-09, 15:02
enbrel iğnesini kullanırken hamile kalsam nolur.bebeği zehirler mi.bi bilgisi olan varsa lütfen yazsın.