TEST

prolaktini yüksek olup bebek isteyenler...

simeray
14-08-08, 08:08
kızlar 2 aydır bebiş istiyoruz...

ama bende adet düzensizliği var. 2 hazirandan beride regl olmamıştım. farlutal içip adet gördüm. adetin 3. günü yapılan kan testinde prolaktin hormonu yüksek çıktı. en fazla 25 olması gereken durumda 26,2 çıkmış benimki...

dr agnucaston diye bir ilaç verdi. bitkiselmiş.bebek için engel değil dedi...

ama internette okuduğuma göre prolaktin yüksekliği yumurtlamayı engelliyormuş...

bu durumda olan arkadaşlar yaşadıklarımızı paylaşalım mı...

açeyla
selam . bende adet kanamam azaldığı için gittim doktora. 3 aydır bebek istiyoruz ama olmuyor. birşeymi var diye gittim. hormon testi istedi vede prokaltin 25 çıktı. bazı kontrollerden sonrada dostinex kullanmaya başlayacağım.

Sersoy
canım bende de olmuştu prolaktin yüksekliği öyle korkulacak bir durum değil içini ferah tut bir kaç ayda normal seviyeye düşer merak etme. dr um bana parlodel diye bir ilaç vermişti 2 ayda 30 lardan sıfırlandı. birde benim gövüslerimden süt gelirdi sende de varmı?

açeyla
prolaktin yumurtlamayı engelliyor evet. yumurtlama olmadığı zamanda adet düzeni bozuluyor. ben doktorumla tekrar görüşeceğim dostinex kullanırken hamile kalırsam zararlı olurmuş diye okudum. parlodel i soracağım. bende süt gelmesi yoktu. sadece adet kanaması azalması oldu o kadarr

edam_y
canım aynı bende vardı.prolactinim yüksekti.ark. bana sen tedavisiz hayatta hamile kalamazsın demişlerdi.bende evlendim ve korunma gereği duymamıştım.hani prolactinim yüksek ya gebe kalmam diye ve ben 1 ay sonra gebe kalmıştım.inanamıştım.yani canım oluyo bu tür şeyler.ilaç bile kullanmış değildim.sonuçta senin kide cok yüksek bi değer değil.ihşallah en kısa zamanda sen de hamiş kalırsın

açeyla
edam_y
canım aynı bende vardı.prolactinim yüksekti.ark. bana sen tedavisiz hayatta hamile kalamazsın demişlerdi.bende evlendim ve korunma gereği duymamıştım.hani prolactinim yüksek ya gebe kalmam diye ve ben 1 ay sonra gebe kalmıştım.inanamıştım.yani canım oluyo bu tür şeyler.ilaç bile kullanmış değildim.sonuçta senin kide cok yüksek bi değer değil.ihşallah en kısa zamanda sen de hamiş kalırsın
selam. senin değerin kaçtı peki. :uhm:

edam_y
14-08-08, 09:08
açeyla
selam. senin değerin kaçtı peki. :uhm:
benimde öğle 29-30 lar daydı.canım.değişiyodu değerlerim bazen 40 vs.

açeyla
edam_y
benimde öğle 29-30 lar daydı.canım.değişiyodu değerlerim bazen 40 vs.
ne güzel ilaç falan kullanmadan hamiş kalmışsın. inşallahh bizlerde kalırızz:Saruboceq:

Patricia
kızlar ya 100-200 ün üstünde olanlar var, halimize şükredelim. bende geçen ay gittim dr. prolaktin 35,5 çıktı. hemen dostinex verdi ama ben daha içmeye başlamadım. bu ay yumurtlama döneminde çalışmalar yaptık. belki tutmuştur diye regl gününün gelmesini bekliyorum. bu arada kızlar benmi yanlış biliyordum , prolaktin yumurtlamayı engelliyormu. ben sadece hipofiz bezinden dolayı bir süt hormonu olduğunu ve beynin doğal doğum kontrol yaptığını okumuştum. çünkü benim yumurtlama testim normal çıkmıştı... ve yumurtladığımıda gerek karın kasılmalarından gerekse gelen akıntının kıvamından biliyorudum.
neyse kıslar bakalım pazar gunu regl bekliyorum . eğer gelmezse zaten hamiş olmuşumdur :))))

açeyla
14-08-08, 10:08
evet kiminde yumurtlamayı engelleyebiliyor. eğer adet düzensizliği yapmışsa bu hormonun yüksekliği yumurtlamayı bozmuş demektir. ama herkeste aynı şey olacak diye bir şey yok. kiminin göğsüdnen süt geliyo kiminin gelmiyor.

edam_y
açeyla
ne güzel ilaç falan kullanmadan hamiş kalmışsın. inşallahh bizlerde kalırızz:Saruboceq:
ihşallah canım Allah en kısa zamanda sizlerede nasip etsin bu duyguları

Patricia
açeyla
evet kiminde yumurtlamayı engelleyebiliyor. eğer adet düzensizliği yapmışsa bu hormonun yüksekliği yumurtlamayı bozmuş demektir. ama herkeste aynı şey olacak diye bir şey yok. kiminin göğsüdnen süt geliyo kiminin gelmiyor.
hmmm demek benim göğüslerimdeki aşırı kaşıntıda bundan sebeeepppp. allaha şükür süt gelmes, yada adet düzensizliği yapmadı. neyse ilacımı kullanayım haftaya. umarım düzelir en kısa zamandada beişlerimizi kucaklarız:KK46:

açeyla
Patricia
hmmm demek benim göğüslerimdeki aşırı kaşıntıda bundan sebeeepppp. allaha şükür süt gelmes, yada adet düzensizliği yapmadı. neyse ilacımı kullanayım haftaya. umarım düzelir en kısa zamandada beişlerimizi kucaklarız:KK46:
inşallahhh canım. kullan hapını mutlaka. bende haftaya başlarım bebişlerimizi alıcaz inşallahhh en kısa zamanda kucağımıza:CüvCüv:

simeray
14-08-08, 19:08
bende de süt gelmedi... ama adet düzensizliği yaşıyorum sürekli... belkide bunun yüzündendi... herkes başka başka ilaçlardan bahsediyor... benim dr neden agnucaston verdi bana o zaman? bu ilaçtan kullanan varmı?

inşallah hepimiz hamile kalırız en yakın zamanda kızlar...

simeray
15-08-08, 06:08
Prolaktin Hormonu Yükselmesi Ne Gibi Belirtiler Yapar?

Hiperprolaktinemi sorunu olan bir kadında en sık görülen belirti memelerden kendiliğinden süt gelmesi (galaktore) ve özellikle gecikmeler şeklinde adet düzensizliğidir. Ancak hiperprolaktinemi ara kanamaları, sık adet görme, adet kanamasının azalması ve diğer tüm adet düzensizliklerine de neden olabilir. Adet düzensizliğinin en muhtemel nedeni adet döngüsünde yumurtlamanın olmamasıdır.

Yumurtlamanın olmaması kadında gebe kalamama sorunu ortaya çıkarabilir. Gebe kalamama nedeniyle başvuran kadınlarda yapılan araştırmalarda %5-10 oranında prolaktin hormonu yüksekliği saptanabilmektedir.

Prolaktin hormonu yüksekliği bir hipofiz adenomuna bağlı olduğunda yukarıdaki belirtilere ek olarak baş ağrıları ve görme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu iki belirti hiperprolaktinemi sorunu olan kadınlarda oldukça ender görülür.

açeyla
15-08-08, 06:08
Tesadüfen saptanan ve belirtiye neden olmayan hafif prolaktin yükselmelerinde genellikle tedavi gerekmez. Belli aralıklarla takip edilir.

diyorr.
peki benim 25 çıktı .tedavi şartımıki kafam karıştı

deniiiz
15-08-08, 07:08
arkadaşlar benim de prolaktin yüksekti ve hamile kalamıyordum, bir ay ilaç kullandım,prolaktin seviyesi normale düştü ve şu an hamileyim bunu çok sorun yapmayın ve doktorlarınıza güvenin.

simeray
15-08-08, 08:08
inşallah canım yaa... benim kide 26.2 çıkmış...

deniiiz sen hangi ilacı kullanmıştın? adetlerin düzensizmiydi? kaç ayda hamile kaldın?

dr bana agnucaston diye bitkisel bi ilaç verdi... bu ilacı kullanan başka kimse yok galiba???

Patricia
15-08-08, 08:08
:lepi:
deniiiz
arkadaşlar benim de prolaktin yüksekti ve hamile kalamıyordum, bir ay ilaç kullandım,prolaktin seviyesi normale düştü ve şu an hamileyim bunu çok sorun yapmayın ve doktorlarınıza güvenin.
:lepi::lepi::lepi:
süper insallah yaaaa. hamişlerin duası kabul olurmuş nolur bizlere dua et. benimkide 35,5 bu hafta sonu regl olucam ve dostinexi kullanmaya başlıcam. acaba benimkide hemen düşermi sence?

simeray
17-08-08, 11:08
ya kızlar siz iki ilaçtan bahsediyorsunuz... dostinex ve parlodel . bana dr agnucaston diye bitkisel bi ilaç verdi... bana neden bu ilaçlardan vermedi acaba? acaba başka bi dr a mı gitsem... vakit mi kaybediyorum... yoksa panik yapmasam daha mı iyi olur?

bride_
17-08-08, 11:08
Benim prolaktinim hamile kalmadan önce 110 civarıydı dostinex sağolsunn hamile kaldım, allah kucağımıza almak nasip etsin...
Yumurtlama olayına gelince benimki 56 yken bile ben yumurtluyordum, 110 lara gelince bozuldu, en son hamile kalmadan önce 34 dü yani bu değerler çok yüksek değil...Prolaktin aşılamayacak bir problem değil yani..

Patricia
18-08-08, 06:08
kızlar cuma gunu dostinex e başladım yanı reglimin ikinci günü? 35,5 prolaktınım. kızlar sizce bu ay düşürüpte tutturabılırmıyız? bu aykı yumurtlama gunume kadar düşürürmü acaba dostinex çok merak ediyorum?

bride_
18-08-08, 06:08
Patricia
kızlar cuma gunu dostinex e başladım yanı reglimin ikinci günü? 35,5 prolaktınım. kızlar sizce bu ay düşürüpte tutturabılırmıyız? bu aykı yumurtlama gunume kadar düşürürmü acaba dostinex çok merak ediyorum?
Haftada 2 kere mi alıyorsun? Bence düşer, inşallah tutar bu ay...

açeyla
18-08-08, 08:08
bride_
Benim prolaktinim hamile kalmadan önce 110 civarıydı dostinex sağolsunn hamile kaldım, allah kucağımıza almak nasip etsin...
Yumurtlama olayına gelince benimki 56 yken bile ben yumurtluyordum, 110 lara gelince bozuldu, en son hamile kalmadan önce 34 dü yani bu değerler çok yüksek değil...Prolaktin aşılamayacak bir problem değil yani..
slm. içime su serpildi vallaahi.sağol canım .25 çıktı diye panik yaptım ben. senin başından geçenleri okuyunca rahatladım. demekki aşılabiliyormuş bu problemmm.

PembePanter
18-08-08, 10:08
kızlar benim 50 idi prolaktinim.ama hiç bi ilaç kullanmadım dr vermedi doğal yolla düşürelim diye bekledik.ve 5 ay sonra hamile kalmışımda haberim yok :) bu tamamen psikolojik b hastalık ve bunun en güsel tedaviside sizin moraliniz.bebek konusunu kafanıza ne kadar takarsanız o kadar sizden uzaklaşıyor haberiniz olsun.ben 13 ay bekledim ve en son ay hiç kafamda bile yoktuu aman olursa olur olmazsa olmaz dedim ve o ay bebeğim gelmiş annesinede haberim yokmuş :) bu tamemen sizin elinizde..allah en kısa zamanda isteyen herkese nasip etsin....

simeray
18-08-08, 10:08
kızlar bu güzel haberleri aldıkça morali düzeliyor insanın...

prolaktini yüksek olup da hamile kalanlar bizimle yaşadıklarını paylaşırlarsa seviniriz...

bakalım artık fazla kafama takmamaya çalışıyorum... inşallah ve hayırlısı ne zamansa bebişlerimizi kucağımıza alırız...

Patricia
18-08-08, 13:08
bride_
Haftada 2 kere mi alıyorsun? Bence düşer, inşallah tutar bu ay...
evet canım doktorum dediki, bir tableti ikiye böl, yani haftada bir tane olmuş oluyor :) ne dersin yumurtlama donemime kadar düşermi :) ümitlendim şimdi :) ,inşallah sadece prolaktın dir . başak bir sebebi yokturhihoyyythihoyyyt

pepuda
21-08-08, 10:08
benimde prolaktinim 25 di dostinex kullanıyorum adetim bitti ve çalışmalara başladım.

Patricia
21-08-08, 13:08
kızlar ya aklıma bişey takıldı. yine prolaktın testıyle bırlıkte aynı gun 4 test yapılmıştı bana(regl 3. günü) tam hatırlamıyorum ama yumurtlamayı gösteren bi test vardı, budan kızlara sorduğumda yumurtlaman iyi demişlerdi. e ona dr da bişey demedi. acaba prolaktin yukseklığı bende yumurtlamaya engel olmuyormu? eeeeeee o zaman benım bebişimin olmama nedeni prolaktın yuksekliği değilde tüplerimmi tıkalı acabaaaaaaa

benkibele
22-08-08, 02:08
canim benim de prolaktinim 32 idi. ama ben yuksek oldugunu bile bilmiyordum:) simdi ogrendim ama ben gecen ay hamis kaldim gerci dis gebelik oldu dustu ama herhangi bir ilac kullanmadim.

benkibele
22-08-08, 02:08
ayrica normal degerler araliginda en yuksek sayi 35 ti. yani 35 normal diye geciyor. ben o sebeple takmamistim.alt degeri hatirlamiyorum ama.

bir de yapilan saate gore vs de degisiyormus. aksam saatlerinde artarmis. ben yaptirdigimda reglime 1-2 gun vardi.

bu test ac karnina vs mi yapildi sizinkiler? benim doktor reglimin 5. gunu testlerime bakacak da, prolaktini de isteyecem. bana tavsiye verin ltf test ne zaman yapilir ne zaman cagirdi doktorunuz?

jasmin35
24-08-08, 15:08
merhaba kızlar;bende prolaktin tedavisi görüyordum.benim 54 çıkmıştı.dostinex kullanıyordum.aynı zamanda progestan diye bir ilaç içtim.bu ilacı 16-28. günler arasında kullandım.tedavinin ikinci ayında hamile kaldım.şimdi 4 haftalık hamileyim.dostinexsin aksine hamile kalmayı kolaylaştırdığını söylemiştidoktorum.adet olmadığım zaman ilacı hemen bıraktım.37 güne kadar kullanılan ilaçların bebeğe zararı yokmuş ayrıca.inşallah en kısa sürede sizinde olur. iyigünler...

blu roze
25-08-08, 10:08
arkadaşlar ben yıllardır bu konuda tedavi görüyorum benim prolaktinim bi hayli yüksek sizlerinkine oranla birde benim hipofiz bezinde adenom var ama dostinex kullanmaya başladığımdan beri 8 mm olan adenom 3 mm düştü.bence dostinex süper bir ilaç kullanın aksatmayın hepinize geçmiş olsun.

Patricia
25-08-08, 12:08
ayyy umarım tek derdim prolaktin olur ve dostinexten sonra hamiş kalabilirim. yani kalabiririz kızlarrrrrrr:KK43:((

jasmin35
26-08-08, 18:08
İnşallah kızlar ya..isteyen herkes için dua ediyorum.ben bu forumda yazılanları okudukça mutlu oluyordum..dilerim isteyen herkes sonunda bebek sahibi olur.moralinizi yüksek tutun..

naxar
27-08-08, 14:08
açelyacım benimde oldu doğumdan sonra yükseldi hemde süt verirken rahimde kist oldugu için parlodel kullandım benimkisi 60 ın üstündeydi ama ialcın yan etkisi çoooooookkk:KK43:

pireperi
28-08-08, 10:08
merhabalar herkese
bende yeni üyelerdenim.
geçtiğimiz mayıs ayında gebe kalamadığım için doktora gitmiştim.prolaktinim 42,5 çıktı.parlodel kullandım 2 ay ve 40 a düştü.sonra 1 haftalık ganophene kullandım yumurtalarda gerekli büyüme olmuştu. arkasındanda pregnyl iğnesi vuruldum.ama maalesef sonraki ay adet oldum.
biraz moral bozukluğuyla doktora gitmedim.geçen ayda normal şekilde adet olamadım.sadece pembemsi bir sıvı geldi 1-2gün.bugünlerde inanılmaz şekilde göğüs uclarında acı ve şişkinlik var.şimdi 11 eylülde adet bekliyorum tekrar.tekrar doktoruma gidicem öyle görünüyor.
umuyorum herkesin dileği en kısa zamanda gerçekleşir

simeray
28-08-08, 10:08
pireperi
merhabalar herkese
bende yeni üyelerdenim.
geçtiğimiz mayıs ayında gebe kalamadığım için doktora gitmiştim.prolaktinim 42,5 çıktı.parlodel kullandım 2 ay ve 40 a düştü.sonra 1 haftalık ganophene kullandım yumurtalarda gerekli büyüme olmuştu. arkasındanda pregnyl iğnesi vuruldum.ama maalesef sonraki ay adet oldum.
biraz moral bozukluğuyla doktora gitmedim.geçen ayda normal şekilde adet olamadım.sadece pembemsi bir sıvı geldi 1-2gün.bugünlerde inanılmaz şekilde göğüs uclarında acı ve şişkinlik var.şimdi 11 eylülde adet bekliyorum tekrar.tekrar doktoruma gidicem öyle görünüyor.
umuyorum herkesin dileği en kısa zamanda gerçekleşir
hoşgeldin canım...
pembemsi sıvı dediğin belki yerleşme kanamasıdır. hiç gebelik testi yaptınmı? belki hamilesindir. hiç belli olmaz...

pireperi
28-08-08, 13:08
çok teşekkür ederim simeraycım.aranızda olmak çok güzel:)
geçtiğimiz hafta evde test yaptım.ancak sonuç negatifti.
hemen ardından bahsettiğim şekilde göğüslerdeki değişiklikler oldu.
ama sanırım adet belirtileri bunlar.adeti beklemeden doktora gitmelimiyim
o konuda da tereddütte kaldım.neticede tahlil isteyecek sanırım

simeray
pireperi
çok teşekkür ederim simeraycım.aranızda olmak çok güzel:)
geçtiğimiz hafta evde test yaptım.ancak sonuç negatifti.
hemen ardından bahsettiğim şekilde göğüslerdeki değişiklikler oldu.
ama sanırım adet belirtileri bunlar.adeti beklemeden doktora gitmelimiyim
o konuda da tereddütte kaldım.neticede tahlil isteyecek sanırım
o zaman adetini bekle... genelde adetin 3. günü aç karna test istiyor drlar. yani benden öyle istemişti...

pireperi
evet bende daha önceki tahlillerimi adet döneminde vermiştim.
bakalım öyle yapıcas artık başka çare yok.
heyecanla 11 eylülü ve adet olmayı bekliyorum:KK66:

pireperi
2-09-08, 12:09
merhaba arkadaşlar tekrar
Adeti ayın 11 inde beklerken dün başladı.
Tamda doktorumdan dün için randevu almıştım.
neyse dün gittim ultrasonda yumurtalıklara baktı ve temiz olduğunu söyledi.
tekrardan prolaktin için tahlil verdi.bugün tahlil sonucumu alıcam.
adetin bu şekilde olmasının belkide prolaktin hormanunun düşmüş olabileceğinden
kaynaklaanbilceğini belirtti ancak net değil tabi.
bugün sonucu alınca belli olacak.bakalım hormonumuz ne durumda göreceğiz

simeray
2-09-08, 13:09
merak ettim canım sonucu bizede bildir ok?

pireperi
2-09-08, 14:09
tamm simeraycım mutlaka bildiricem.
ama bugün ayrılamadım işyerimden yarın sabahtan
alıcam sonucu.çok saol ilgin için
bu arada sende durumlar nasıl?

simeray
2-09-08, 15:09
aslında pek bi değişiklik yok. agnucaston içmeye devam ediyorum...

bu arada adetim düzensiz olduğu için yumurtlama günümü bilemiyordum. bende ovulasyon testi aldım. hergün onu yapıyorum. ama teste göre ben hala yumurtlamadım :)
güldüğüme bakma sinirim oynuyo aslında... adetimden 23 gün geçti... tamam düzensizim ama agnucaston içiyorum biraz düzelir diye düşünmüştüm... bu kadar geç yumurtlama olurmu sence?

begim
2-09-08, 15:09
merhabalar.benim de prolaktin hormonum yüksek.136 çıktı.1 ay dostinex kullandım.tekrar doktora gitcem.ama hap çok fena ediyor beni.ne olacak bilmiyorum ama doktorum stresin bu hormonun yükselmesinde çok etkili olduğunu söyledi.streslenmemek de elde değil.inşallah hepimiz atlatırız.

pireperi
3-09-08, 10:09
bu kadar geç olmaması lazım aslında.adetin düzensizde olsa adet başlangıcından saydığında 9. gün yumurtlaman başlar.peki yumurta takibi yaptırdınmı hiç?

pireperi
bu arada bende bu sabah doktoruma gittim.biraz ii bir haber 2 ay önce 39,50 olan prolaktinim bu ay 27,7 çıktı.ancak tabi yinede yüksek normalde 1,9-25 arası olması lazım.
tekrar parlodel verdi bu ay düşürürüz dedi doktor.inşallah tabi.
bakalım nolacak bu ayda parlodele devam.
bu arada merhaba begim evet prolaktin için verilen ilaçlar oldukça ağır.umarım en kısa zamanda iyileşiriz hep beraber:)

simeray
ben hiç yumurta takibi yaptırmadım canım. ama bu ay ovulasyon testi yapıyorum evde. ama hala ikinci çizgiyi koyu göremedim. acaba yumurtlamamda bi sorun olabilirmi? benim prolaktinim 26.2 çıkmıştı.

pireperi
3-09-08, 12:09
canım evet olabilirde.gerçi bu konuda en iyi kararı tabiki uzman bir doktor verecektir ama prolaktininde 26,2 imiş.buda yumurtlamanı engelliyor olabilir.kaldıki prolaktinin normal değeri 1,9-25 arası olmalıymış.
seninki yine çok yüksek değil ama yinede değerin dediğim gibi yumurtlamanı engelliyor olabilir.
doktor bununla ilgili herhangi birşey söylemedimi sana