TEST

21 haftalık hamileyim karnımda sık sık sertleşmeler başladı

simlamutlu
11-09-08, 10:09
Arkadaşlar 21 haftalık hamileyim öncedende ara ara karnımda sertleşmeler olurdu ben bunu bebeğin biryere başını ayağını dayadığını düşünürdüm ama 3 gün önce aniden bu sertleşmeler sıklaşdı ve yürürken çok sık olmaya başladı dinlenirken çok seyrek araları ama doktorum erken doğum riskine işaret ettiğini söyledi bu sertleşmelerin ve magnezyum la kalp ilacı olan bu kasılmalarda erken doğum için kullanılan adalat diye bir ilaca başlattı ve dinleniyorum artık hareket etmemeye çalışıyorum eğer yarım saatte 3 kez dinlenir vaziyetteyken olursa hastahaneye gel acil dedi.Sormak istediğim şu böyle bir durum yaşayan arkadaşlar biraz tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim bu sertleşmeleri kaçıncı haftalarda yaşadılar doğum ne kadar geciktirilebildi yada sonradan geçdimi ilaç kullandılarmı tüm bunları paylaşırsanız çok sevinirim.

ballım53
11-09-08, 10:09
canım ya bnde bu sertleşmeler sık aralıklarla oluyo karnım taş gibi oluyo bende yarın dr gidecem bakalım ne diyecek benim saat tuttum 1 saatte 3 den fazla oluyo korkmaya başladım ya demkki bol bol dinlenmek lazım offf

kurmis
11-09-08, 14:09
walla benim de sık sık oluyor..
karnımın sağ tarafı sertleşiyor ve hatta görüyorum karnım sağa doğru yamuluyor resmen.
ama biraz okşayınca falan düzeliyor,bebeğin o tarafa yaslandığını düşünüyorum ben..
kasılmadan farklı bu...

EU2
11-09-08, 17:09
böyle sertleşmeler bendede oluyodu bende çocuk hareketi diye umurasamıyodum..birgün felaket sertleşmeler oldu sertleşme yanında belimde ağrıda vardı 33+2 dim o zamanndoktora gittimm çocuk aşağı inmeye başlamış 2 cm de açılmam vardı ancak 2 gün durdurulabildii..

el-muallim
11-09-08, 18:09
arkadaşlar çok dıkkat edın ben de sertleşmeleri bebek hareketı olarak yorumlamıştımm ama daha sonra sıklaştı ve 23. haftada erken doğum yaptımm ve kaybetti zor şey bumlaarr ama dıkkat edın herkese hayırlı ve rahat hamilelilker.............

simlamutlu
el-muallim
arkadaşlar çok dıkkat edın ben de sertleşmeleri bebek hareketı olarak yorumlamıştımm ama daha sonra sıklaştı ve 23. haftada erken doğum yaptımm ve kaybetti zor şey bumlaarr ama dıkkat edın herkese hayırlı ve rahat hamilelilker.............
el muallim yürürkenmi oluyordu yoksa dinlenir vaziyetteykende oluyormuydu ve ilaç kullanmadınmı hiç bunun için.

simlamutlu
ballım hareket halinde olmasıyla dinlenir vaziyette olması biraz daha fark ediyormuş dinlenirken olması daha tehlikeye işaretmiş allah sonumuzu hayır etsin ne diyeyim.

kavuniçi
12-09-08, 09:09
canım korkma böle seylerden tabi dikkatli olmakta fayda varda ben 33 haftalık hamileyim ve hareketlerini hissettiğimden beri bu sertleşmeler oluyo ve doktorum bol su iç dedi vücut susuz kalıncada olabiliomus zaten hava sıcak vücut gereginde fazla su atıomus bide benim bunların yanında adet sancılarım vardı düşün :KK70: halada oluyo tek çaresi yorulmayacaksın ve kesinlikle mecbur kalmadıkca merdiveen cıkmayacaksın sonra görürsün azalıyo Allahım hayırlısı versin ..

simlamutlu
13-09-08, 17:09
Kavuniçi çok sağol canım içimi ferahlattın biraz anlatırmısın ne sıklıkda olurdu sende rahat hareket edebilirmiydin yoksa hareket esnasında sertleşmeler olurmuydu.Bir tek dinlenirken rahatım ve gerçekden ne zaman merdiven çıksam sertleşiyor.

simlamutlu
Kızlar birde birşey soracağım bu sorunu yaşayıp erken doğum yapanlara bütün karnınızmı sertleşiyordu benim sadece kasık larımın ortasındaki kısım sertleşiyor sertlik bütün karnıma yayılmıyor o bölgede sınırlı kalıyor bir kaç saniye sonra yumuşuyor sizlerde nasıl oluyordu.

simlamutlu
Ballım53 ne oldu gittinmi doktora ne dedi birde kaçıncı haftanda başlamışdı senin bu sertleşmeler sıklıkla.

ballım53
14-09-08, 18:09
canım cuma gittim dr sordum dr bebek büyüdüğü için bi yere toplanıyo dedi dr birde magnezyumu düzenli içersen hafifler dedi 3 gündür içiyorum bayağı azaldı cnm

ceyrem
14-09-08, 18:09
bende bazı sabahlar uyanıyorum taş gibi bi karnım oluyo bazende yumusacık oluyo ama sertleşince çok korkuyom bazen yamuluyo ama gerçekten geçende çok yoruldum merdivende inip bindim o gün karnım tef gibi gerildi valla kızlar magnezyumu gunde 2 poşete çıkardı dr kasılma değil dedi ama her an ne olacağı belli olmaz sağ sağlim bi atlatsak aklım elim hep karnımda

doras
14-09-08, 19:09
simlamutlu
Kızlar birde birşey soracağım bu sorunu yaşayıp erken doğum yapanlara bütün karnınızmı sertleşiyordu benim sadece kasık larımın ortasındaki kısım sertleşiyor sertlik bütün karnıma yayılmıyor o bölgede sınırlı kalıyor bir kaç saniye sonra yumuşuyor sizlerde nasıl oluyordu.[/QUOTE canım ben 8 ay önce ikizlerimi kucağıma aldım ,fakat zor bir gebelik dönemi yaşadım...18. haftalarda ben de karnımda gerilm hissediyor ve korkuyordum,ancak çevremdekiler onlar bebek hareketi deyince içim rahatlamıştı...fakat bir gece rahimin elimin altında top gibi sertleştiğini hissettim...bu bir kasılmaydı...o anda içimi bir sıcaklık kaplıyor ve yüzüm kızarıyordu...böle diye diye 26. haftaya geldim ancak cervix boyu1 cm.e düşmütü acilen hastaneye yattım...28. haftada rahim ağzı 2cm açılmıştı...hiç kalkmadan yataktan 46 gün bekledim...oğullarımı 32 hafta 5 günlükken dünyaya getirdim...kasılmalara dikkat edin çok lütfen...erken doğum yapnazı enbüyük neden...sevgiler...

ddm
14-09-08, 20:09
doras
simlamutlu
Kızlar birde birşey soracağım bu sorunu yaşayıp erken doğum yapanlara bütün karnınızmı sertleşiyordu benim sadece kasık larımın ortasındaki kısım sertleşiyor sertlik bütün karnıma yayılmıyor o bölgede sınırlı kalıyor bir kaç saniye sonra yumuşuyor sizlerde nasıl oluyordu.[/QUOTE canım ben 8 ay önce ikizlerimi kucağıma aldım ,fakat zor bir gebelik dönemi yaşadım...18. haftalarda ben de karnımda gerilm hissediyor ve korkuyordum,ancak çevremdekiler onlar bebek hareketi deyince içim rahatlamıştı...fakat bir gece rahimin elimin altında top gibi sertleştiğini hissettim...bu bir kasılmaydı...o anda içimi bir sıcaklık kaplıyor ve yüzüm kızarıyordu...böle diye diye 26. haftaya geldim ancak cervix boyu1 cm.e düşmütü acilen hastaneye yattım...28. haftada rahim ağzı 2cm açılmıştı...hiç kalkmadan yataktan 46 gün bekledim...oğullarımı 32 hafta 5 günlükken dünyaya getirdim...kasılmalara dikkat edin çok lütfen...erken doğum yapnazı enbüyük neden...sevgiler...
canım bende 7.5aylık ikizlerime hamileyim.
bendede erken doğum riski var
bir tanesi doğum kanalına inmiş durumda
diğeri ise şıkışık bir yere toplanmış
bu kasılma falan nasıl oluyor bende yok sanırım daha böyle şeyler
hiç hissetmedim
yalnız son iki gündür
her ayağı kalkışımda tuvaletim geliyor
yapıyorum yine geliyor
çokta su içiyorum
daha 1700grlar çok korkuyorum erken doğum falan küvezden
yatmaya özen gösteriyorum genelde
ew işi falan bıraktım yapmıyorum
kasıklarıma ağrı giriyor 1-2saniyede çıkıp gidiyor
yalnız bu aşşam karnımın ortasında yuvarlak bişi vardı ben dokununca gitti sanırım bebeğin bir yeriydi çünkü oda oralarda oynuyor hep

ecemiz
10-10-08, 13:10
simlamutlu
Kızlar birde birşey soracağım bu sorunu yaşayıp erken doğum yapanlara bütün karnınızmı sertleşiyordu benim sadece kasık larımın ortasındaki kısım sertleşiyor sertlik bütün karnıma yayılmıyor o bölgede sınırlı kalıyor bir kaç saniye sonra yumuşuyor sizlerde nasıl oluyordu.
26 haftalık doğum yaptım.kasılmalar karnımın heryerinde değil bazı kısımlarındaydı.o kadar şiddetli olurduki nefes alamaz kalbim sıkısırdı.yaklasık 10-20 sn arasında değişirdi.benim yaklasık 12.haftadan itibaren kasılmalar baslamıştı.

ecemiz
10-10-08, 13:10
simla ayrıca sana tavsiyem kasılmaları dikkate al ve dinlen .bazı doktorlar prepar veriyor ve kasılmalar duruyor.benim doktorum bu ilaçlara pek itimat etmiyordu ama şimdi olsa kullanırdım. sonlara doğru kasılmalarım azalmıştı aslında benim ama yine de doğum gercekleşti.

TATOSH
16-10-08, 15:10
benimde aşırı derecede karnımda sertleşme oluyor..
geçen doktora gittim ve bebeğin suyunun fazla olmasından dolayı sertleşme olduğunu ve bol bol dinlenmem gerektiğini söyledi..yalnız bu arada bende kanamada oluyordu..doktorum alttan muayene etti rahimin açılıp açılmadığını kontrol etmek için..
şuan için henüz açıklık yok ama yinede sertleşme devam ediyor...

golge51
20-12-09, 15:12
kizlar bende 22 haftalik hamileyim daha net hissedemiyorum bebek hareetlerini ama ara ara sag tarafimda en cok sertlesme oluyor bebek hareketimi kasilmami acaba merak ediyorum?::KK43:

mehtap3
20-12-09, 19:12
simlamutlu
Arkadaşlar 21 haftalık hamileyim öncedende ara ara karnımda sertleşmeler olurdu ben bunu bebeğin biryere başını ayağını dayadığını düşünürdüm ama 3 gün önce aniden bu sertleşmeler sıklaşdı ve yürürken çok sık olmaya başladı dinlenirken çok seyrek araları ama doktorum erken doğum riskine işaret ettiğini söyledi bu sertleşmelerin ve magnezyum la kalp ilacı olan bu kasılmalarda erken doğum için kullanılan adalat diye bir ilaca başlattı ve dinleniyorum artık hareket etmemeye çalışıyorum eğer yarım saatte 3 kez dinlenir vaziyetteyken olursa hastahaneye gel acil dedi.Sormak istediğim şu böyle bir durum yaşayan arkadaşlar biraz tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim bu sertleşmeleri kaçıncı haftalarda yaşadılar doğum ne kadar geciktirilebildi yada sonradan geçdimi ilaç kullandılarmı tüm bunları paylaşırsanız çok sevinirim.
Canım aynı durumları ben de yaşadım. Kasılmaların nasıl birşey olduğunu daha önce hiç doğum yapmadığım için bilmiyordum. Hamileliğimin 27. haftasına kadar çalıştım. İşe araba kullanarak gidip geliyordum. Özellikle araç kullanırken trafiğin de verdiği stresten herhalde karnımın belirli yerlerinde toparlanmalar olurdu. Ben de hiç kendime erken doğumu konduramazdım. Böyle birşey bula bula beni mi bulacak diye düşünürdüm. Daha doğrusu bunun erken doğumun belirtilerinden olduğunu da hiç düşünmezdim. 27. haftamın sonunda bir Pazartesi sabahı uyandığımda kanla karışık bir iki damla akıntı gördüm. O gün doktoruma gittim. Alttan muayeneyle 2 cm açıklık olduğunu söyledi. NST'ye bağladı fakat kasılma farketmedi. Zaman zaman yaşadığım kasılmaları tarif ettim. Bana artık çalışmamamı dinlenmemi söyledi. Bir daha ne zaman geleyim diye sorduğumda bana kasılmaları tarif etti çok sıklaşırsa gelmemi söyledi. Evde dinlenirken çarşamba gecesi birdenbire sancılarım başladı. Acil hastaneye gittik nöbetçi doktor 5 cm açılma olduğunu ve doğumun başladığını söyledi. Aynı gece ÇAPA'da doğum yaparsam bebeğimin küvez imkanları nedeniyle daha iyi şartlarda olacağını düşündüğümden o sancılarla ÇAPA'ya gittik. ÇAPA küvez olmadığı için kabul etmedi. Oradan başka bir özel hastaneye sabaha karşı gittik. Neyse ki oradaki doktor sancılarımı dindirdi. Ciğer geliştirici iğneyi yaptı. 48 saat geçti. Kasılmalarım durdu. Cuma akşamıydı tekrar eve geldim. 2 saatte bir 2 tane nidilat alıyordum. Kasılmaları engellemesi için. Sırtüstü ayağa hiç kalkmadan dinlenmem gerekiyordu her an doğum başlayabilirdi. Evdeyken küvez imkanları iyi olan bir hastane araştırdık. Hastanenin yerini internetten bulup kolay ulaşabileceğimiz şekilde çantamızı hazırladık.Cumartesi sabaha karşı sancılarım tekrar dayanılmaz boyutlara geldi. Sabah ezanı okunuyordu dualar ederek evden çıktım. Hastaneye gittik rahim açıklığı 8 cm olmuştu. Acilen sezeryana alındım. Bebeğim Berkay 28 haftasında sabah 06.20 de 1240 gr. 37 cm doğdu. 52 gün küvezde kaldı. Şimdi çok şükür iyi.
Bütün önlemlerini al canım, Sırtüstü tuvalete bile kalkmadan dinlen. Hiçbir zaman endişelenme ve hep olumlu düşün bebeğin senin düşündüklerini hissediyor bunu hiç unutmadan ona hep olumlu sinyaller gönder. İnşallah bebeğin aceleci davranmaz 40. haftanı tamamlarsın canım. Sevgilerimle..

ebrizm
21-12-09, 10:12
aman dikkat et canım hatta git bir hastanede yat doğuma kadar derim . Bende bu sertleşmeleri bebek hareketi zannedip rahat rahat takılıyordum bebeğimin birini karnımda kaybetmişim bunu bile fark edemedim

edamecrin
21-12-09, 11:12
bende 21. haftamdayım bende de var.
kaç kere anlattım doktoruma sorun yok dedi
bu gün yine söyliycem bakalım

ebrizm
21-12-09, 12:12
bol bol dinlenin hatta tuvalet ihtiyacı haricinde yerinizden kımıldamayın

simlamutlu
21-12-09, 12:12
Arkadaşlar hamileyken açdığım foruma yeni yazan arkadaşlar olmuş sağolsunlar tesadüfen gördüm birden eski günlere gittim:) aydınlatmak için yazayım allaha şükür tüm olumsuzluklara rağmen 38+3 de kendi isteğimizle sezeryan oldum kızım şimdi 11 aylık bile oldu teyzeleri yani allahaıma şükürler olsunki vakdinde doğdu tüm o kasılmalara rağmen umarım birilerine umut olur inşallah hepiniz vakdinde zamanında sağlıkla doğurun.

mhtp
7-02-10, 10:02
benimde sertleşmelerim var..zaten daha önce 24 haftalık erkekn doğum yaptım kaybettim kızımı..
dr magnezyum,progestan verdi...
bir de nidilat verdi...ama ağrın olduğunda 15 dk arayla iç dedi ..!! genelde düzenli kullanılmış..bana düzenli bişey demedi..bel ağrım sık sık oluyor...ne yapıcam bilmiyorum...sürekli yatıyorum..

nınım
7-02-10, 19:02
mhtp
benimde sertleşmelerim var..zaten daha önce 24 haftalık erkekn doğum yaptım kaybettim kızımı..
bir de nidilat verdi...ama ağrın olduğunda 15 dk arayla iç dedi ..!! genelde düzenli kullanılmış..bana düzenli bişey demedi..bel ağrım sık sık oluyor...ne yapıcam bilmiyorum...sürekli yatıyorum..
canım daha önce bebeğini kaybetmene üzüldüm...
şimdi doktorun dediğini yap ve dinlen olurmu....
moralini yüksek tut.ve neşeli ol...
senin durumun bebeğine yansıyor unutma...
huzurlu günler diliyorum..
bizide haberdar et canm....

mhtp
8-02-10, 17:02
nınım saol canım..stres yapmamaya çalışıyorum ama pek başarılı olamıyorum açıkcası...

semraocak
26-07-11, 15:07
ben de 20.haftadan beri yaşıyorum sertleşmeyi,şuan 34.haftadayım,magnezyum kullanıyorum,cok cok ıyı gelmese de bıraz azaldı sayılır,umarım erken dogum olmaz ve 40.haftayı gorurum...dınlenmek ıyı gelıyor,yoruldugumda artıyor kasılmalar...

nur_17
24-10-11, 09:10
bhk
walla benim de sık sık oluyor..
karnımın sağ tarafı sertleşiyor ve hatta görüyorum karnım sağa doğru yamuluyor resmen.
ama biraz okşayınca falan düzeliyor,bebeğin o tarafa yaslandığını düşünüyorum ben..
kasılmadan farklı bu...
aynen canım oksayınca gecıo bnmkıde ama ıns bısı yoktur bendede cok oluo sol tarafımda ....hele dun gece agrıdan uyuyamadm nekdr oksasamda kastı kendını ıns bşi olmaz bn 5aylık hamıleyım

miss_katliam
24-10-11, 10:10
Ayh korktum şimdi ya:KK43: Benimde oluyor kasılmalarım ama çok şiddetli degil bazen 2 3 kere oluyor bazen günlerce olmuyor.Ve elimi koypta okşadım mı geçiyor.Şimdi erken dogum tehlikesimi var böyle olunca yani :KK43: Acil doktoruma gitmem lazım korktum ya :KK43:

zeycane
25-10-11, 06:10
korkmana gerek yok seninki bebeğinin hareketinden kaynaklıyo galiba okşayınca geçiyosa diğer türlü her gün olması gerekki korkmalısın hayırlısıyla alırsın bebeğini kucaşına inş sağlıklı şekilde

miss_katliam
29-10-11, 18:10
zeycane
korkmana gerek yok seninki bebeğinin hareketinden kaynaklıyo galiba okşayınca geçiyosa diğer türlü her gün olması gerekki korkmalısın hayırlısıyla alırsın bebeğini kucaşına inş sağlıklı şekilde
Ayh inşallah canım ya rabbim herkese zamanında saglıkı dogumlar nasip etsin

fovfov
1-11-11, 16:11
arkadaşlar eğer karnınızda sertleşme varsa ihmal etmeyin bence. ben de 30.haftamdayken 1 hafta boyunca her gece kaskatı oluyordum. karnım taş gibi olurdu ve soda falan içerdim mideme vuururdu çünkü. doktoruma gittim bi problem yok dedi ama ben 2 gün sonra plesenta kopması sebebiyle acil doğuma alındım bebeklerimden birini kaybettim ve ben de ölümden döndüm. diyeceğim mutlaka inceletin derim ihmale gelmez allah korusun.

melitta
3-11-11, 19:11
merhaba bende 22 haftalık ikizlerime gebeyim ve bugün dr. karnında sertleşme var erken dooğum riski dedi.

çok üzgünüm çok korkuyorum.bebişlerime birşey olmasın. :KK14:

..ELCHIN..
12-11-11, 11:11
ayy kızlar yaa bende 18+6 haftalık hamileyim bazen karnımda bi yerde toplanıyo bebeğim ve ben okşayınca geçiyo hemen 2-3 sn anca sürüyo acaba bendede varmı erken doğum riski yaa tedirgin oldum yaa :26:

miss_katliam
14-11-11, 09:11
Bu aralar benimde günaşırı olmaya başladı.Yanlız hep sırt üstü yatınca oluyor.Sol tarafıma yatınca sertleşme falan yok ne zaman sırt üstü yatsam kasılmam oluyor.Bebek hareketi degil ya resmen kasılma.Taş gibi oluyor artık bütün karnım:KK43: magnezyumda kullanıyorum ama ne bileyim.Doktor bir problem yok demişti gene tedirgin oldum :KK43:

ruyabu
21-11-11, 18:11
oncelikle merhaba...gecen sene bende bu zamanlar heyecanla bebegimi bekliyordum zaman nasilda gecti 11 aylik oldu kizim:nazar:
kizim 5 hafta erken geldi dünyaya..karnimda senin gibi sertlesmelerim vardi ama benimki 30 haftaliktan sonra olmaya basladi.dogumdan bigun once karnim okadar settiki kendi göbegimi hissetmiyordum:KK53:erken dogum yapmak kacinilmaz olacagi varsa oluyor bende hersey normal gozukuyordu oysa dikkat et 36 haftayi bitirene kadar yorma sakin kendini ve bebegini sürekli dinle en ufacik bi endisende kos hastahaneye ben oyle yaptim ve sukurler olsunki kizima bisi olmadi saglikla geldi dunyaya. darisi basina
:nazar:

FHM
4-04-12, 06:04
Günaydın canım sanırım 5 ayını geciyorsun hamileyken bende öyle sanıyordum ama o sertleşme sancıymış birde odaları değiştirmiştim ertesi günü konturolüm vardi ve beni ekoya aldılarüşük erken doğum tehliken var diye yatırdılar hap verdi doktor 2hafta sonra 8aylık sezeryan doğum yaptım ağır kaldırıp kendini yorma canım sakın

FHM
4-04-12, 06:04
Bebişinin cinsiyeti bellimi karnın kücük yuvarlak sa önünde erkek oluyor ama karnın büyük ve dağınıksa kıza oluyor genelde

melitta
4-04-12, 21:04
melitta
merhaba bende 22 haftalık ikizlerime gebeyim ve bugün dr. karnında sertleşme var erken dooğum riski dedi.

çok üzgünüm çok korkuyorum.bebişlerime birşey olmasın. :KK14:
bu başlığa yorum yazacaktım kendi yorumumu gördüm.hamdolsun doğum yaptım bebişlerim iki aylık oldular.sertleşmelere dikkat edin.dr. magnezyum ve fitil veriyor.bol bol ıstırahat edin. taş gibi olurdu karnım bebeğin hareketlerini de takip edin

benim sürekli sertleşmelerim oluyordu hatta 31. haftamda ağır bir grip geçirdim inanılmaz sertleşme ve iç sancım vardı.4 gün hast. kaldım durdu ama ara ara hep oldu ve hamdolsun bebişlerim dünyaya geldiler.ihmale gelmez

sevgidefteri
21-05-12, 16:05
arkadaşlar bebeğim yoğun bakımdayken ince bağırsağı delindi şu an bağırsağı ilendirise dışarda 10 kilo olunca içeri alınacak bağırsağın dışarda olan kısmının çevresinde ileri derecede pişik oluştuğu için torbada takılamıyor ne yaptıysam iyileşmiyor benim yaşadığımı yaşayan arkadaşlar varsa bizi hangi süreçler bekliyor bilgilendirirse sevinirim çok korkuyorum :KK43:

moiraia
21-07-13, 11:07
simlamutlu
Arkadaşlar hamileyken açdığım foruma yeni yazan arkadaşlar olmuş sağolsunlar tesadüfen gördüm birden eski günlere gittim:) aydınlatmak için yazayım allaha şükür tüm olumsuzluklara rağmen 38+3 de kendi isteğimizle sezeryan oldum kızım şimdi 11 aylık bile oldu teyzeleri yani allahaıma şükürler olsunki vakdinde doğdu tüm o kasılmalara rağmen umarım birilerine umut olur inşallah hepiniz vakdinde zamanında sağlıkla doğurun.
mhtp
semraocak
ben de 20.haftadan beri yaşıyorum sertleşmeyi,şuan 34.haftadayım,magnezyum kullanıyorum,cok cok ıyı gelmese de bıraz azaldı sayılır,umarım erken dogum olmaz ve 40.haftayı gorurum...dınlenmek ıyı gelıyor,yoruldugumda artıyor kasılmalar...
fovfov
arkadaşlar eğer karnınızda sertleşme varsa ihmal etmeyin bence. ben de 30.haftamdayken 1 hafta boyunca her gece kaskatı oluyordum. karnım taş gibi olurdu ve soda falan içerdim mideme vuururdu çünkü. doktoruma gittim bi problem yok dedi ama ben 2 gün sonra plesenta kopması sebebiyle acil doğuma alındım bebeklerimden birini kaybettim ve ben de ölümden döndüm. diyeceğim mutlaka inceletin derim ihmale gelmez allah korusun.
melitta
bu başlığa yorum yazacaktım kendi yorumumu gördüm.hamdolsun doğum yaptım bebişlerim iki aylık oldular.sertleşmelere dikkat edin.dr. magnezyum ve fitil veriyor.bol bol ıstırahat edin. taş gibi olurdu karnım bebeğin hareketlerini de takip edin

benim sürekli sertleşmelerim oluyordu hatta 31. haftamda ağır bir grip geçirdim inanılmaz sertleşme ve iç sancım vardı.4 gün hast. kaldım durdu ama ara ara hep oldu ve hamdolsun bebişlerim dünyaya geldiler.ihmale gelmez

Arkadaşlar çok uzun zaman geçmiş bu forumun üstünden. Bebişlerinizi inşallah sağlıcakla aldınız kucağııza. Neredeyse hepinizin anlattığından bir şey çıkardım kendimce..Ne olur görürseniz bu alıntımı bana da cevap yazın,beni de aydınlatın..Sorunum şöyle: gebeliğim başladığından beri kasıklarımda adet sancısı gb ağrılar oldu. ne yapatabildim ne de ayakta durabildim.Doktorlarım hep rahim büyüyor normal dediler. Sonra 8. haftamda tam adet günümde çok şidddetli kanamam oldu. 2 ay durmadan bir şey yapmadan yattım, geçti. Arkasından işe başladım elbet, Allah'tan öğretmen olduğum için yaz tatili ve çok yorulmuyorum. Ama maalesef hala adet günlerimde korkunç ağrılarım var. Hatta normal günlerde bile bu ağrılar günde 5-6 defa çok şiddetli bir biçimde geliyorlar. Kasılma oluyor, yürüyemiyorum. Doktorum normal dedi. İdrardaki enfeksiyon bunu yapar dedi ama idrarımdaki enfeksiyon geçmesine rağmen bu sefer de vajnamın içinde bir tokluk hissi ve iğne batması, bebek hareketlerinin hep aşağıda olması,bir şeyin oradan fırlayacak olması gb rahatsızlıklarım arttı.Eşimle 15 dakka alışveriş bile yapamıyorum ayakta. Uzanırken geçiyor, ayağa kalkınca artıyor. Bir türlü anlamadım. Şimdilerde ise karnım saatlerce sertleşiyor. Sağdan soldan davul gb şişiyor ve nefes bile alamıyorum. Bu gerginlik yüzünden sürekli göbeğimin sağından ve solundan iğneler batıyor, şimşekler çakıyor, kasıklarımda ise bıçak gb ağrılar var..yarın doktora tekrar gideceğim..acaba erken doğum belirtileri mi? Servikal yetmezlik mi? Ya da ne bileyim iğne battığı için plasenta ayrılması mı? Hepsinden var bende :KK43:((

aereninannesi
21-07-13, 12:07
moiraia
Arkadaşlar çok uzun zaman geçmiş bu forumun üstünden. Bebişlerinizi inşallah sağlıcakla aldınız kucağııza. Neredeyse hepinizin anlattığından bir şey çıkardım kendimce..Ne olur görürseniz bu alıntımı bana da cevap yazın,beni de aydınlatın..Sorunum şöyle: gebeliğim başladığından beri kasıklarımda adet sancısı gb ağrılar oldu. ne yapatabildim ne de ayakta durabildim.Doktorlarım hep rahim büyüyor normal dediler. Sonra 8. haftamda tam adet günümde çok şidddetli kanamam oldu. 2 ay durmadan bir şey yapmadan yattım, geçti. Arkasından işe başladım elbet, Allah'tan öğretmen olduğum için yaz tatili ve çok yorulmuyorum. Ama maalesef hala adet günlerimde korkunç ağrılarım var. Hatta normal günlerde bile bu ağrılar günde 5-6 defa çok şiddetli bir biçimde geliyorlar. Kasılma oluyor, yürüyemiyorum. Doktorum normal dedi. İdrardaki enfeksiyon bunu yapar dedi ama idrarımdaki enfeksiyon geçmesine rağmen bu sefer de vajnamın içinde bir tokluk hissi ve iğne batması, bebek hareketlerinin hep aşağıda olması,bir şeyin oradan fırlayacak olması gb rahatsızlıklarım arttı.Eşimle 15 dakka alışveriş bile yapamıyorum ayakta. Uzanırken geçiyor, ayağa kalkınca artıyor. Bir türlü anlamadım. Şimdilerde ise karnım saatlerce sertleşiyor. Sağdan soldan davul gb şişiyor ve nefes bile alamıyorum. Bu gerginlik yüzünden sürekli göbeğimin sağından ve solundan iğneler batıyor, şimşekler çakıyor, kasıklarımda ise bıçak gb ağrılar var..yarın doktora tekrar gideceğim..acaba erken doğum belirtileri mi? Servikal yetmezlik mi? Ya da ne bileyim iğne battığı için plasenta ayrılması mı? Hepsinden var bende :KK43:((
arkadaşım seni belirttiğin şikayetlerin hepsivar bendede.bu ikinci gebeliğim ilk gebeliğimdede aynıları olurdu dr a söylediğimde ağrı olur normal diye geçiştirirdi beni taki 30.haaftamda iyice sancılanana kadar.açıklğım olmuştu 30-36 hafta arası hastanede yatarak tokoliz tedavisiyle doğum ertelenmeye çalışıldı.36 haftalıkken evde suyumgeld ve sağlılkla şükür bebeğime kavuştum.buhamileliğimdede 19.haftadan bu yana aynı şeyler oluyor.yataktan kalkamıyorum kalksamda sürekli kasılma vajinaya sanki iğne batması fazla akıntı...dr erken doğum riski olduğunu söyledi.sadece lavabo için kalkmam gerekiyor ilaç kullanıyorum onlarda geçirmiyor kasılmamlarımı son çare hastaneye yatırıp tokoliz tedavisinin başlatılması gerektiğini söyledi.biran önce dra git inş iyi bir hamilelik geçirirsin

moiraia
21-07-13, 14:07
aereninannesi
arkadaşım seni belirttiğin şikayetlerin hepsivar bendede.bu ikinci gebeliğim ilk gebeliğimdede aynıları olurdu dr a söylediğimde ağrı olur normal diye geçiştirirdi beni taki 30.haaftamda iyice sancılanana kadar.açıklğım olmuştu 30-36 hafta arası hastanede yatarak tokoliz tedavisiyle doğum ertelenmeye çalışıldı.36 haftalıkken evde suyumgeld ve sağlılkla şükür bebeğime kavuştum.buhamileliğimdede 19.haftadan bu yana aynı şeyler oluyor.yataktan kalkamıyorum kalksamda sürekli kasılma vajinaya sanki iğne batması fazla akıntı...dr erken doğum riski olduğunu söyledi.sadece lavabo için kalkmam gerekiyor ilaç kullanıyorum onlarda geçirmiyor kasılmamlarımı son çare hastaneye yatırıp tokoliz tedavisinin başlatılması gerektiğini söyledi.biran önce dra git inş iyi bir hamilelik geçirirsin
Çok geçmiş olsun arkadaşım, inşallah sıhhatle alırsın bebeciğini kucağına..Ben de inşallah 30'lu haftaları görebilirim..geçen haftalara kadar birkaç adım atıp ev düzenledim mi ağrım çok oluyordu..şimdi alltan bir şey basınç yapıyor..2 gündür de göbeğimin her tarafında iğne batar gb sancı var..sanki midemde spazm var.nedense bu çok korkutmaya başladı beni, bebek tekme attıkça daha çok iğne batıyor..yarın doktora tekrar soracağım, o da yine karnınız genişliyor diyecek.:KK43:(

aereninannesi
21-07-13, 15:07
moiraia
Çok geçmiş olsun arkadaşım, inşallah sıhhatle alırsın bebeciğini kucağına..Ben de inşallah 30'lu haftaları görebilirim..geçen haftalara kadar birkaç adım atıp ev düzenledim mi ağrım çok oluyordu..şimdi alltan bir şey basınç yapıyor..2 gündür de göbeğimin her tarafında iğne batar gb sancı var..sanki midemde spazm var.nedense bu çok korkutmaya başladı beni, bebek tekme attıkça daha çok iğne batıyor..yarın doktora tekrar soracağım, o da yine karnınız genişliyor diyecek.:KK43:(
inş 40 haftayıda görürsün.benide ilk gebeliğimde rahim büyümesinden kaynaklanan ağrıdır diye geçiştirdiler.nst de doğum sancıları 30.haftamda çıkana kadar inandıramadım dru.şimdi ilki erken doğum diye ciddiye alıyorlar.ama ağrılar gerçektende rahim büyümesinden kaynaklanan ağrılar gibi olsaydı bütün hamileler ayakta duramazdı.yarın dr un dedikleri seni tatmin etmezse bence başka bir dra görün.bu durumun farkedilmemesinden dolayı çok arkadaş erken doğum yapıp bebeğini kaybediyor.telaşlanma ama önlemininde erkenden alınması gerekiyor.dileyelimde ağrlarının sebebi basit bişey olsun

moiraia
21-07-13, 17:07
aereninannesi
inş 40 haftayıda görürsün.benide ilk gebeliğimde rahim büyümesinden kaynaklanan ağrıdır diye geçiştirdiler.nst de doğum sancıları 30.haftamda çıkana kadar inandıramadım dru.şimdi ilki erken doğum diye ciddiye alıyorlar.ama ağrılar gerçektende rahim büyümesinden kaynaklanan ağrılar gibi olsaydı bütün hamileler ayakta duramazdı.yarın dr un dedikleri seni tatmin etmezse bence başka bir dra görün.bu durumun farkedilmemesinden dolayı çok arkadaş erken doğum yapıp bebeğini kaybediyor.telaşlanma ama önlemininde erkenden alınması gerekiyor.dileyelimde ağrlarının sebebi basit bişey olsun
gerçekten arkadaşım buradaki forumlarda pek çok kişi bu durumdan dertli; doktorlar hep normal demiş ve hep erken doğumla bebklerini kaybetmişler. Doktorları inandırmak ne kadar zor bu konuda. Hep bir can kaybı mı olması gerekiyor. Ne açıklığı fark ediyorlar ne de anormal buluyorlar ağrıları. Yukarıda bir bayanın da plasenta kopması olmuş, resmen ölüyormuş kendisi de.

Yarın doktoruma mutlaka söyleyeceğim. Çünkü bugün hiç ayakta kalamadım. Tuvalete bile gidemedim. Göbeğim taş gb ve çok sert. Sağ tarafımda şimsek çakıyor..Umarım iyi haberlerle dönerim arkadaşım, sana da mutlaka haber veririrm. İnşallah sıhhatle doğumlarını da görürüz bebebklerimizin ..

deniizzz
22-07-13, 06:07
moiraia
Moiraia, sanki bizim topikte gördüm seni, yanlışa hatırlıyor olabilirim. Banada rahim ağzı yetmezliği teşhisi konmuştu 21. haftada ve belirtilerimizin çoğu benzerdi. Sakın ihmal etme, drlar acilden 4 gün öncesine kadar banada her şey normal deyip duruyordu. Dilersen rahim ağzı yetmezliğinden erken doğum yapanlar topiğine gel.

moiraia
22-07-13, 12:07
deniizzz
Moiraia, sanki bizim topikte gördüm seni, yanlışa hatırlıyor olabilirim. Banada rahim ağzı yetmezliği teşhisi konmuştu 21. haftada ve belirtilerimizin çoğu benzerdi. Sakın ihmal etme, drlar acilden 4 gün öncesine kadar banada her şey normal deyip duruyordu. Dilersen rahim ağzı yetmezliğinden erken doğum yapanlar topiğine gel.
Denizcim, daha geçen hafta konuştuk bahsettiğin topikte, yanlış hatırlamıyorsun. Belirtilerim daha kuvvetli bir şekilde devam ediyor. Yatakta sağa ve sola dönemiyorum; iğne batıyor her tarafımdan. Ayağa kalktığımda korkunç ağrılar oluyor.Karnım sertleşiyor ve sağ tarafımda bir acıma meydana geliyor.Bir de vajinaya baskı :KK43:(, kasıklarıma bıçaklar giriyor bugün soracağım doktora. 2 saat sonra randevum var. Sana da yazarım ne oldu ne olmadı doktor çıkışı. Sen tokoliz tedavisi görmüş müydün peki? Ya çok korkuyorum gerçekten, bana bir şey olacak diye değil, bebeğim erken doğar ve ölür diye..28. haftadan önce hayatta kalma şansı yok çünkü :KK43:(

yamisy
22-07-13, 15:07
merhaba kızlar benimde karnımda sertleşmelerim oluyo. hemde çoook uzun zmandan beri oluyo. ben bunu bebeğin hareketleri ve ya bebek karnıma yaslanıyo şeklinde yorumlamıştım ta ki geçen gün dr a gidene kadar. dr ultrasonla bakarken nefesimi tuttuğumu sanmış bırak tutma kasma kendini dedi bende yoo tutmuyorumki deyince ortaya çıktı. aşırı sert dedi. progestan verdi. fakat sonunda da normal bunlar dedi. birde bazı arkadaşlar belirli zamanlarda sertleşme olduğunu söylemişler fakat benim hep sert. hiç yumuşamıyo. yatarken otururken ayaktayken gezerken yürürken hepp yani... batmaları, sancı gibi kasılma nöbetlerini, ayakta duramamayı, bebeğin aşağıda olmasını falan hiç saymıyorum bile. son 1 haftadırda aşırı derecede başım dönüyo. kızlar birde ben 12 haftalıkken şiddetli kanama geçirmiştim. plasentanın yarısı rahimi bıraktı düştü yani, kalan yarısıyla bana tutunuyo bebeğim. ozamanda progestan kullandım 2ay yattım hiç kalkmadan. şimdide böyle olunca korkmaya başladım bebeğime bişey olursa diye :KK5:

moiraia
22-07-13, 19:07
aereninannesi
deniizzz
Arkadaşlar gittim doktora. Bugün sabah kalktığımda çok ağrılarım vardı. İyice göbeğimin içi oyuluyor gibiydi. Zaten oturdum eşim yaptı tüm işleri ve temizliği. Gider gitmez doktora her durumu anlattım. İdrarımdaki mikrop verdiği antibiyotik ile geçmiş ama lökosit çok yüksekmiş bu da enfeksiyon ve ağrı yaparmış. Tekrar etti antibiyotiği. Arkasından kasılma için NST'ye gönderdi beni. Yarım saat kaldım makinada. Sıfır kasılma gösteriyordu. Rahim ağzına üstten baktı. Ben de tatmin olmayıp sordum; alltan daha iyi anlaşılmaz mı diye? O da Yukarıdan kesede bozukluk varsa yani V seklinde bir kenar oluşursa problem olur dedi.Ne bileyim arkadaşlar, böyle döndük eve işte..Eğer ağrın devam ederse böbreklerine baktıracağım da dedi..Magnezyum, minoset, antibiyotik verdi..

İnşallah bir problem olmaz,inşallah geçer :KK43: