TEST

Kötü Anlamlı İsimler??

deniz_gunes
7-10-08, 06:10
Çocuklarımıza koyduğumuz isimlerin gerçek anlamlarını biliyor muyuz?

İlk etapta kulağa hoş gelen ama araştırılınca anlamları pek de hoş olmatan isimleri paylaşabiliriz..

ALINTI

Aleyna
Aleyna'ya kötü anlamlı bir isim değil de, anlamsız bir isim desek daha doğru olur.
Evet, Aleyna Kuran'ı Kerimde geçiyor, fakat Aleyna 'üzerimize' demek.
Yani Ingilizcesi 'at' olan kelime, Arapça'da 'aleyna'.
Bir düşünün bakalım, bir Arap bu anlamsız kelimeyi isim olarak kullandığımızı duyarsa ne kadar güler...
Ayrıca isim-sitelerinde Aleyna'nın esenlik ve sağlık anlamına geldiği yazıyor, ama bu kesinlikle yalandan ibarettir.

Aleyke
'Aleyke' ismi aynı 'Aleyna' ismine benzer. Aleyke 'senin üzerine ' demek.
Anlıcağınız 'Aleyke' hiç bir anlam ifade etmiyor.

Berre
Peygamberimiz hanımlarından ikisinin isimi Berre idi. Fakat Peygamber Efendimiz isimlerini değiştirmiştir. Birini Cüveyriye olarak, diğerini Zeynep olarak Ayrıca üvey kızının adı da "Berre" iken onu "Zeynep" olarak değiştirmiştir. Berre manası temizleyicidir. Ancak " O kendi nefsini temizler" diyerek kibir ve gurura sebep olmaması için değiştirmiştir.
Peygamberimiz'in değiştirdiği bu isimi koymak ne kadar doğru olur..?

Irem
Irem = Cennet bahçesi.
Evet, lk okuyuşta iyi güzel gibi gözükse de değildir aslında!
Irem, Allahın sevmediği yalan Cennettir.
Allah'a isyan ederek Cennet'e benzetmek iddiasiyle İrem bağını yaptırmış, bu bağdaki köşke girmeden kavmi ile yani taraftarlariyle birlikte gazaba uğramış, çarpılmış.
Allahın gazabına uğramış bir yerin ismini koymak ne derece doğru siz karar verin..??.

Niran
Ünlü sanatçı Niran Ünsal'dan duyduğumuz bu isim, her ne kadar kulağa hoş gelse de, kötü anlamlı bir isimdir.
Niran'ın anlamı 'Ateşler, Cehennem'

Selenais
7-10-08, 07:10
Aleyna, Tuana..vb..vb.. bu ve bunun gibi isimler cok øzenti isimler gibi gelmistir bana hep zaten..
Ama Irem cok tatli bi isim ve gercek anlaminin bukadar køtu olmasi uzucu..kizim olursa koymayi dusundugum isimlerden biri Irem..

sodi-certila
irem güzel bir isim kulağada hoş geliyor...
idil-beril-deniz-dünya-inan isimleride benim hoşuma gidiyor anlmalarıda güzell

NazlıHilal
EMİLYA bu ismi bilen duyan varmı?çocuklara isim veren.bizim bir tanıdıgımız koydu herkez karsı.derlerya çocuk ismini taşıyamaz çocuk bi garip davranıyor.ayrıca duydugum kadarıyla EŞEK yavrusu muş anlamı,

sodi-certila
bazı isimler kulağı inanılmaz tırmalıyor söylerken bile anlamsız geliyor.mesela kemal ismi oturaklı ağır bir isim benim için.tabii mustafa kemal olunca anlamı ve büyüklüğü artıyor algılamamda.aynı şekilde mehmet-deniz-hüseyin-mustafa-yiğit-devrim gibi isimlerde oturaklı ağır geliyor bana...kimse yanlış anlamasın herkezin beğenisi kendine bunlar benim algılamam
güzel bir konu olmuş arkadaşım:)

EU1
yaa çok güzel bir konu...irem ismini koymayı düşünen bir arkaddaşım var, mutlaka söylücem...

infanta
tuana: cennete düşen ilk yagmur damlası
tavanna: hititlerde kralice unvanı
oglum olursa tuana, kızım olursa tavanna isimlerini vermeyi düşünüyorum
tabi eşim nasıl karşılar bilmiyorum
bu arada 19 gün sonra düğünüm var herkesi bekliyorummmm:1hug: hihoyyyt

Gülsüm Sultan
Duydugma göre

Kezban - Yalanaci demekmis arapcada
Senem - Put ismi olarak gecermis eski türkcede
Rana - Kötü kadin, olarak geciyormus arapcada

Arastirma yapmadim duyumlarim sadece

yeşşim
kebire- bu isimde kuran-ı kerimde geçiyor ama anlamı büyük günah demekmiş
bu arada benim favori ismim eren- nurefşan

ESRAXE
çok güzel bi konu deniz_güneş arkadaşım,Şeniz
çünkü bebişlerimize isim arıyoruz asıl anlamlarından emin olamıyoruz,mesela sanem ismi,anlamı çok güzel kadın diye geçiyor ama aslında öyle değil,arapçada puta tapan kadın demekmiş,allah muhafaza dikkat etmek lazıma.s.

ASSKIM
herkes zaten çocugum ayrı olsun ismi değişik olsun dıye öyle isimler çıktı ki..
sokakta acayip acayip isimler duyuyorum..normal gerçek isimlerimiz unutuldu iyice...
farklılık olacak yaaa...

EU3
7-10-08, 08:10
ben en çok deniz,ahmet,arda,isimlerini seviyorum
ilerde kızım olursa deniz,oğlum olursada arda yada deniz koyabilirim
ahmet koymuyorum çünkü kardeşimin adı

_SakURa_
muhteşem bi konu, gerçekten iyi araştırmak gerek yaa...

yurtta kalırken Eblihan isimli bi arkadaşım vardı, çok övünürdü ne kadar değişik ismim var dimi diyerek, şımarırdı... eski Osmanlı sözlüğü bulmuştuk tavan arasında, Eblihan da vardı, anlamı AHMAK'mış... gülsek mi ağlasak mı :-)

Rabbim hayırlı evlatlar ve helal isimler versin inşallah a.s.

tülce
kızımın adı irem yalancı cennet olduğunu duymuştum ama asıl anlamı yani o bağa koyulan anlamı ğüzel diye ve kulağa hoş geliyor diye koydum ALLAHA iyi bir kul olur inşallah sevgilera.s.

dermanz
güzel bir konu olmuş gerçekten
kızımın adı idil şimdi yine hamileyim eğer kız olursa beril naz koymayı düşünüyorum
erkek isimleri daha zor beğeniliyor
bildiğiniz kötü anlamlı isimleri paylaşırsanız biz hamileler için iyi olur

burbuk
7-10-08, 10:10
_SakURa_
muhteşem bi konu, gerçekten iyi araştırmak gerek yaa...

yurtta kalırken Eblihan isimli bi arkadaşım vardı, çok övünürdü ne kadar değişik ismim var dimi diyerek, şımarırdı... eski Osmanlı sözlüğü bulmuştuk tavan arasında, Eblihan da vardı, anlamı AHMAK'mış... gülsek mi ağlasak mı :-)

Rabbim hayırlı evlatlar ve helal isimler versin inşallah a.s.
Valla güzelim siz ne yapacağınızı bilememişsiniz ama ben burada kahkahayla güldüm.

s.i.n.e.m
Peygamber Efendimizi (s.a) miraca yükselten hayvan ın adı da BUĞRA imiş kızlar dikkat edin kötü bi anlamda değil ama hareketli bi hayvan olduğu için çocuğa isim ağır gelirmiş ki bizzat yaşamıştık peygamber efendimizin devesinin adı da KASVA dır bilgi olsun diye söylüyorum ....

a.s.

Askisi
Gercekten cok tesekkürler, eger ki zamani gelince kizim olsaydi Aleyna yi düsünüyordum ama dedigin gibi bazi sitelerde ismin anlami degisik. Neyse, artik düsünmem gercek anlamini duyduktan sonra....

Askisi
Gercekten yani buraya isimlerin gercek anlamlarini koyabilirseniz sevinirim....cok iyi olur bizler icin ilerde cocuklarimiza güzel isimler koyabilmek icin gerekliiii

senza
7-10-08, 11:10
ESRAXE
çok güzel bi konu deniz_güneş arkadaşım,Şeniz
çünkü bebişlerimize isim arıyoruz asıl anlamlarından emin olamıyoruz,mesela sanem ismi,anlamı çok güzel kadın diye geçiyor ama aslında öyle değil,arapçada puta tapan kadın demekmiş,allah muhafaza dikkat etmek lazıma.s.
sanem tam olarak put demektir- puta tapan kadın değil...

Gülsüm Sultan
Duydugma göre

Kezban - Yalanaci demekmis arapcada
Senem - Put ismi olarak gecermis eski türkcede
Rana - Kötü kadin, olarak geciyormus arapcada

Arastirma yapmadim duyumlarim sadece

senem ise sanem kelimesinden türemiştir ve put kadar güzel(tapılacak kadar güzel) kadın demektir, ayrıca tasavvufta bu anlamına bağlı olarak sevgili anlamını taşır...
ayrıca-sanırım eski Türkçe'den gelen bir kelime yani Arapçayla ilgisi olmayan- bir diğer anlamı da Kafkaslar'da oynanan bir halk oyununun adıdır ve çok eski bir isimdir.

rana bildiğim kadarıyla güzel demek (hatta eski kitaplarda falan kullanılır rana kelimesi) ama güzel kadın =kötü kadın gibi bir düşünceyle o anlama kaymış olabilir tam olarak bilmiyorum...

bu arada bir arkadaş oğluna tuana adını koymayı düşündüğünü söylemiş ama çevremde duyduğum kadarıyla kız adı olarak kullanılıyor o isim.

sodi-certila
cevahir/değerli taşlar
şimel/buğday destesi
Zehra/Beyaz ve parlak yüzlü olan
Zeynep/ Değerli taşlar, mücevherler - Süs, bezek
Zülal /Berrak, saf, tatlı soğuk su - Şakaklardan sarkan saç lülesi
Selmin/ Barış ve sevgi duygusuyla olan
Semiramis/ Babil'in Asma Bahçeleri'ni kurduran Asur kraliçesi
Sevda/ Vurgunluk, tutkunluk, aşk
Sevin/ Memnun ol, neşelen
Sitare /Yıldız

senza
s.i.n.e.m
Peygamber Efendimizi (s.a) miraca yükselten hayvan ın adı da BUĞRA imiş kızlar dikkat edin kötü bi anlamda değil ama hareketli bi hayvan olduğu için çocuğa isim ağır gelirmiş ki bizzat yaşamıştık peygamber efendimizin devesinin adı da KASVA dır bilgi olsun diye söylüyorum ....

a.s.

bildiğim kadarıyla buğra erkek deve demek...

Hz. Muhammed'in miraca yükselten hayvan burak diye biliyorum ben.

sodi-certila
7-10-08, 12:10
her dilden geçmiş onlarca isim var...farsça-arapça-ermenice-fransızça-yunanca-sanskritçe-ibranice-lazça-kürtçe-zazaca-çerkezce...
bazen anlamlar farklılaşabiliyor aslında...ama konu güzel olmuş...

cimcime2709
ııııım ilginçmişşş gamyoncuiremsu

çedene
ben fazla mı klasik biriyim......

anlamam lazım manasını....

kulağımada hitap etmeli..

kültürümüde yansıtmalı....

cocukkende gençkende,yaşlandığında da yakışmalı....

Sibel80
evet güzel konu olmuş.asiye koymak iyi değil.cemre ismini çok beğendiğim halde koymadım iyi değilmiş kor ateş anlamına geliyormuş dini isim kitaplarında cemrenin dağ taş toprak rüzgar gibi isimleri koymanında iyi olmadığını okudum.müge anlının kızının adı lidya.duyunca çok şaşırdım tuhaf geldi.bildiğimiz anadoluda medeniyet kuran lidyalılardan farklı bir anlamı varmı acaba.tabi herkesin kendi taktiri

nix
konu çok güzel...
bende henüz bişey yok ama kızım olursa berre yada berru düşünüyodum...vazgeçtim konuyu okuyunca..
çedeneninde söylediği gibi bi isim her çagda insan yakışmalı mesela bnm kardeşimin adı buse gençlik ve çocukluk için çok güzel bi isim ama 60 yaşına gelince ismiyle görüntüsünün hiç uymucanın düşünüyorum kendi fikrim.....

çedene
bu ara kimse aılınmasın ama ecrin furyası var, mana cok güzel belki ,,bana kulağıma irin gibi geliyor,,

kızım ayşe olsun istiyorum,, oğlum alp mehmet zaten,,

mete olcak ikinci oğlum,,

Sibel80
ayrıca hamileler rüyalarına dikkat etsinler.mesela ben hamileyken rüyamda kendimi tarık suresini okurken gördüm.o zamanlar isim düşünüyorduk.eşim tarık nasıl demişti ben pek istememiştim.rüyamda bu sureyi görünce koymam gerektiğini düşündüm.tarık buğra koydum.güzel oldu beğeniyorum.

deniz_gunes
7-10-08, 13:10
Haklısınız..Ben de özellikle şu sıralar çevremde çok farklı isimlerle karşılaşıyorum , bu yüzden bu konuyu açtım..

Ama özellikle İrem ismi beni çok şaşırttı..Kulağa hoş hoş gelen bir kız ismi çünkü..

nesrin111
7-10-08, 14:10
kezban da yalancı demekmiş.
düşünsenize çocuğunuza hayatı boyunca yalancı diyorsunuz

sodi-certila
ben oğlum olursa dünya barış koyucam kızım olursada umut müge koyucam...soyisimleride uygun:)

karçiçek
s.i.n.e.m

a.s.
ah cnm önce görseydim belki düşünürdüm kafamçokkarıştıkimligini dün çıkarttrdm kimliğini ve melih buğra koydum deve oldğunu biodm peygamberimizin devesi die... ayrıca miraca yükselten burak değilmiydi...hem burak atı diolar ve o ismide koyan çok... bide ben rüyamda görmüştüm çok kararszdım koysammı die ama rüyamda bu ismi koy aç bakara suresini oku orda geçio dendi :Saruboceq:ve öylece koydum.. rabbim bilir artık ne diyem..cnm nasıl ağır gelirki bu isim anlamadım ama allahtan melih te koydum anlamıda güzel.şirin. sevimli demek..ama eski türk müslüman hükümdarının oğlunun adıda:saltuk buğra...nolcek şimdi:jeyyar:

sodi-certila
mehmet-cem-bariş-deniz-inan-sinan-sefkan-serdar-sidar-kemal-sedat-oktay-devrim-umut-hüseyin-harun-hasan-orhan-ali-mustafa-sedar-özgür-volkan-taylan-cemgil-onur-ufuk-gökhan-mahir-levent- mesela erkek isimleri olarak bu isimler bana çok oyurakli ağir geliyor..hani derler ya ağirliginca...

Kizlarda da : cevahir-zeynep-zelal-müge-jülide-sinem-seda-sevda-simel-sevinç-sevil-buket-demet-duygu-şimel-güzide-aydan-nurseli-çiğdem-... gibi isimleri seviyorum

-gülse-
gerçekten guzel bı konu açmışsınız a.s.
çevremde o kadar degışık ısımler duyuyorumkı bazıları bana çok garıp gelıyor
örnegın yıgenım kızının adını ,,,bade,,, koydu ne anlama geldıgını kendısıde bılmıyor
evet şimdı bı bebek için çok guzel bı ısım ama 40 yaşlarda nasıl yakışırmı acaba bu ısım bılemıyorum sengözlerimebaksanab

Sibel80
karçiçek

ah cnm önce görseydim belki düşünürdüm kafamçokkarıştıkimligini dün çıkarttrdm kimliğini ve melih buğra koydum deve oldğunu biodm peygamberimizin devesi die... ayrıca miraca yükselten burak değilmiydi...hem burak atı diolar ve o ismide koyan çok... bide ben rüyamda görmüştüm çok kararszdım koysammı die ama rüyamda bu ismi koy aç bakara suresini oku orda geçio dendi :Saruboceq:ve öylece koydum.. rabbim bilir artık ne diyem..cnm nasıl ağır gelirki bu isim anlamadım ama allahtan melih te koydum anlamıda güzel.şirin. sevimli demek..ama eski türk müslüman hükümdarının oğlunun adıda:saltuk buğra...nolcek şimdi:jeyyar:
canım hayırlı olsun güle güle büyüt bebeğini.benim oğlumda tarık buğra.deve anlamı var evet ama buğra eski türk hükümdarlarının çok kullandığı isim olduğu için koydum.rüyandada gördüysen iyi yapmışsın koymakla.ayrıca peygamberimizin atı burak.buğra değila.s.

gurbaa prenses
7-10-08, 15:10
kuzenimin adı aleyna kaydirigubbakcemile
amcam hava atmasını biliyo yok guzelmis yok kuranda geciyomus bilmem ne diye :mymeka:
simdi gorur gununu kaydirigubbakcemile

burcak09
SUDE mesela cok konur ama anlamı ezilmiş,sürülmüş,ezik demek.

karçiçek
Sibel80
canım hayırlı olsun güle güle büyüt bebeğini.benim oğlumda tarık buğra.deve anlamı var evet ama buğra eski türk hükümdarlarının çok kullandığı isim olduğu için koydum.rüyandada gördüysen iyi yapmışsın koymakla.ayrıca peygamberimizin atı burak.buğra değila.s.
teşekkürler cnm senin oğlunuda allah bağışlasın....gamyoncuiremsu adaşlar demekk..
ne biliyim karasz kaldk ama yinede çok hoşuma gidiodu koydm niyelim artk adıyla yaşasnlarrŞenizkaydirigubbakcemile5

gülçin06
ebrar:hayır sahibi,özü sözü doğru olan,dindar
demekmiş.ben bir tane daha kızım olursa ebrar koymayı düşünüyorum.anlamı kötü değilmiş,çok sevindim:)

gülçin06
berra:KK70:oğru sözlü, hayır işleyen kimse.
bak buda iyi anlamlıymış ama bir harf değişince isim köüleşiyor.mesela berre nin anlamı kötü

kriegerin
eski isimlerde hiç böyle bir sorun yok
ayşe,fatma,emine,hatice,mustafa,ahmet,mehmet
şu farklılaşma sevdası yüzünden oluyor
bir arkadaşım oğluna erk doruk diğeride ege ismini koyacak.ne üzüldüm anlatamam

gülçin06
arkadaşlar 2. hamile kalınca erkek olursa eşim rahmetli babasın adı yusuf ismini düşünüyor.bende bu ismi severim kulağa hoş geliyor ama anlamına bakınsana
yusuf:inleyen, ah eden, inilti.
:KK43::KK43:

Sibel80
7-10-08, 16:10
gülçin06
arkadaşlar 2. hamile kalınca erkek olursa eşim rahmetli babasın adı yusuf ismini düşünüyor.bende bu ismi severim kulağa hoş geliyor ama anlamına bakınsana
yusuf:inleyen, ah eden, inilti.
:KK43::KK43:
evet benim küçük oğluma yusuf kenan koyacaktık bende cok ısınmıştım bu isme ama yusufun anlamını ögrenince vazgeçtik.hüseyin tuna koyduk

dhilek
son zamanlarda hakikaten garip isimler türetildi...

bende can isminin iyi bir isim olmadığını okumuştum bir yerde. ne kadar doğru bilemiyorum ama.

oğlum olursa ismi hazır ali emre...

okyanus-nehir
Ewet çok güzel bir konu olmus tskler.hadisi serif derki;"sizler kiyamet günü kendinizin we babanizin adi ile cagrilacaksiniz.öyle ise cocuklariniza güzel isimler weriniz".ayrica ALLAH in isimlerini tek basina kullnmak yasaklanmistir.sergen(raf )yasakli we haramdir,abdulese(arslanin kulu)yasakli bir isimdir.ALLAH in sewdigi we peygamber efendimizin tawsiye ettiği isimler abdullah we abdurrahmandır. ALLAH coluk cocugumuza hayirli isimler we uzun ömürler wersin:nazar:.a.s.a.s

gülçin06
7-10-08, 17:10
dhilek
son zamanlarda hakikaten garip isimler türetildi...

bende can isminin iyi bir isim olmadığını okumuştum bir yerde. ne kadar doğru bilemiyorum ama.

oğlum olursa ismi hazır ali emre...
can:cin ANLAMAINA GELDİĞİNİ DUYMUŞTUM BEN:uhm:

ÖzgürCe
Güzel konu teşekkürler denizgüneş :) Sırf Kuranı kerimde geçiyor diye anlamını iyice araştırmadan isimler konuluyor malesef.
Ya bir de Oral, Uğraş, Ayrım gibi isimler de bana hep tuhaf gelmiştir.
Bu arada gurbaacığım amcan yandı desene kaydirigubbakcemile3

Lotus
Bende berke isminin sopa, değnek demek olduğunu biliyorum...
Ama çok popüler bir isim...

katrem
Arkadaşlar merhaba

Din adına önemli işler yapmış insanların, sahabelerin ya da peygamberimizin sevdiği isimleri koymanın daha güzel olacağını düşünüyorum. Mesela ben kızım olursa belki çok klasik ama adını Zeynep ya da Ayşe koymak istiyorum. Erkek olursa eşim Muhammed Said ya da Muhammed Emin olmasını istiyor. Ayrıca Kezban ismi hakkında şöyle birşey okudum:

"Kezban ismini hep yalancı manasına anlayanlar, Kur’an’daki Rahman Suresi’nde geçen “tükezziban” ile karıştırmışlardır. Çoğu kimseler Farsçadaki (ev hanımı) manasına gelen (Kedban)’dan alınma Kezban’ı, Arapçadaki “yalanlayan” manasına gelen tükezziban’dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir. Halbuki bu ismi kullanmada bir mahzur yoktur."