Endometriosis (Çikolata kisti)

minimania
20-01-09, 05:01
Nehir67
Patolojiye gitti tabi canım.Benim zaten dr. riskli gördüğü için burada yapmadı ameliyatımı.Ankarada ameliyat oldum.Çok zor korkunç günlerdi.Ama atlattım çok şükür temiz çıktı herşey.Aklıma bile gelmemişti ağrı çekerken kist falan bilmiyordum bile böyle birşey olduğunu.Gaz sancısı sanmıştım hep.Öğrendim zaten 3gün sonra ameliyat oldum 2008 mayısta oldum ben de ameliyatımı.ozamandan beri kullanıyorum hap.Ameliyattan 3ay sonra evlendim.Dr. evlenir evlenmez çocuk yap demişti ama ben hazır değildim.Şimdi 1ay sonra hapı bırakmayı planlıyorum ama bakalım inş.tekrarlamaz tekrar.Tek korkum bu.Çocuk isterken kistle uğraşmaktan çok korkuyorum.Çok zor gerçekten ailede tek yaşayan benim ve inşallah son olur bu hepimiz için.
Umarım bir daha yaşamazsın. Artık iyi haberlerini verirsin buradan bir kaç ay sonra:ecrin_bebek:

Nehir67
20-01-09, 07:01
minimania
Umarım bir daha yaşamazsın. Artık iyi haberlerini verirsin buradan bir kaç ay sonra:ecrin_bebek:
Sağol teşekkür ederim :1hug: umarım sen de bir daha yaşamazsın.

ninik
29-01-09, 15:01
Arkdaşlar merhaba bende yaklaşık 2 ay önce çikolata kisti için açık ameliyat oldum üç ay tedavi sürecimin bitmesine 1 ay var aşağı yukarı.ameliyat sonra hemen üç ay sonra hamile kalmak sakıncalı değilmi sizce?yani çocuğun hemen olduğunu var sayarsak fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim
şimdiden sağolun.

Pitircikz
30-01-09, 08:01
güzelim valla doktorlar hemen kalman lazım diyolar bende yaklaşık 1 ay önce oldum ve ameliyattan sonraki ilk adetimi bekledikten sonra bebek çalışmalarına başlayın dedi doktor banada böyle dedi valla bilemiyorum yani her doktor farklı şeylermi uyguluyo anlayamıyorum açıkcası benim doktorum bölüm şefi üstelik yani uzman doktor ama yanlış bişi söylediğini düşünmüyorum ben

Nehir67
30-01-09, 10:01
Benim doktorum da ameliyattan hemen sonra hemen hamile kal dedi.Bir sorun olacağını sanmıyorum. Çikolatalık kisti yumurtalıklarda oluyor.Rahimle bir alakası yok.O yüzden hamileliğe engel bir durum değildir sanırım ameliyat olmak.Hamilelik için acele etmenin nedeni ise kistin tekrarlamasına engel olmak ve tekrarlarsa yumurtalığın alınmasının önlenmesi yani en azından bir çocuk sahibi olmamız:)Ve yumurtalık alınmasa bile kistin yapışıklık yapıp hamileliği engellemesinin önlenmesi.Bana böyle açıklamıştı dr.

minimania
30-01-09, 11:01
Pıtırcık
güzelim valla doktorlar hemen kalman lazım diyolar bende yaklaşık 1 ay önce oldum ve ameliyattan sonraki ilk adetimi bekledikten sonra bebek çalışmalarına başlayın dedi doktor banada böyle dedi valla bilemiyorum yani her doktor farklı şeylermi uyguluyo anlayamıyorum açıkcası benim doktorum bölüm şefi üstelik yani uzman doktor ama yanlış bişi söylediğini düşünmüyorum ben
Arkadaşlar, ben bekarımdelikafadulden

Pitircikz
30-01-09, 12:01
minimania
Arkadaşlar, ben bekarımdelikafadulden
güzelim benim cevabım ninik arkadaşaydı yanlış anlaşıldı galiba a.s.

artemissia
30-01-09, 20:01
ninik
Arkdaşlar merhaba bende yaklaşık 2 ay önce çikolata kisti için açık ameliyat oldum üç ay tedavi sürecimin bitmesine 1 ay var aşağı yukarı.ameliyat sonra hemen üç ay sonra hamile kalmak sakıncalı değilmi sizce?yani çocuğun hemen olduğunu var sayarsak fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim
şimdiden sağolun.
ben de tam 3 ay önce çikolata kistleri sebebiyle hem laparoskopi hem açık ameliyat oldum. doktorum laparoskopinin yetersiz olduğunu düşününce ameliyat sırasında bir de açık yapmaya karar vermiş. doktorum bana "2 ay korunacaksın, sonra bir an önce hamile kalmaya çalış" dedi. bu 2 ay korunmamın dışında ilk kez geçen ay denedim. ama malesef adetim geldi. en son birkaç gün önce doktora gittiğimde doktorum "bu ay da doğumkontrol hapı kullan. bir dahaki ay tüp bebeğe geçeriz" dedi. benim de kafam karışık kızlar. ben her ay korunursam nasıl hamile kalacağım ya? doktorum bana hiç "bu ay da kendiniz deneyin" demiyor doğrudürüst.

Pitircikz
31-01-09, 08:01
artemissia
ben de tam 3 ay önce çikolata kistleri sebebiyle hem laparoskopi hem açık ameliyat oldum. doktorum laparoskopinin yetersiz olduğunu düşününce ameliyat sırasında bir de açık yapmaya karar vermiş. doktorum bana "2 ay korunacaksın, sonra bir an önce hamile kalmaya çalış" dedi. bu 2 ay korunmamın dışında ilk kez geçen ay denedim. ama malesef adetim geldi. en son birkaç gün önce doktora gittiğimde doktorum "bu ay da doğumkontrol hapı kullan. bir dahaki ay tüp bebeğe geçeriz" dedi. benim de kafam karışık kızlar. ben her ay korunursam nasıl hamile kalacağım ya? doktorum bana hiç "bu ay da kendiniz deneyin" demiyor doğrudürüst.
geçmiş olsun canım valla bende anlamıyorum bu doktorları hepsi farklı şeyler söylüyo artık ne yapıcağımızı şaşırdık vallahi sen hangi hastaneye gidiyosun sende ankaradaymışsın galiba ben etliğe gidiyorum bana doktor dedi ilk ameliyat olduğum ay korundum oda hapla falan değil yani ondan sonraki ay başla dedi 6 ay kendiniz deniceksiniz dedi eğer 6 ay içinde olmazsa diğer yollara başvurucaz dedi aşılama falan sanırım ilk denememiz hüsran oldu bugün adet oldum bakalım öbür aya inşallah diyorum bide tabi rahimle yumurtalıkların toparlanmasıda zaman alabilir yani çünkü kolay bir ameliyat değil geçirdiğimiz ne olursa olsun yumurtalığı etkiliyo tabi ben mesela hala şişlikler gaz sancıları çekiyorum tamamen geçmedi sendede devam ediyomu gaz problemi falan

minimania
2-02-09, 05:02
Pıtırcık
geçmiş olsun canım valla bende anlamıyorum bu doktorları hepsi farklı şeyler söylüyo artık ne yapıcağımızı şaşırdık vallahi sen hangi hastaneye gidiyosun sende ankaradaymışsın galiba ben etliğe gidiyorum bana doktor dedi ilk ameliyat olduğum ay korundum oda hapla falan değil yani ondan sonraki ay başla dedi 6 ay kendiniz deniceksiniz dedi eğer 6 ay içinde olmazsa diğer yollara başvurucaz dedi aşılama falan sanırım ilk denememiz hüsran oldu bugün adet oldum bakalım öbür aya inşallah diyorum bide tabi rahimle yumurtalıkların toparlanmasıda zaman alabilir yani çünkü kolay bir ameliyat değil geçirdiğimiz ne olursa olsun yumurtalığı etkiliyo tabi ben mesela hala şişlikler gaz sancıları çekiyorum tamamen geçmedi sendede devam ediyomu gaz problemi falan
Arkadaşlar ameliyat olala yarın tam 1 ay olmuş olacak. Ben de hala sancılar çekiyorum, çektiğim sancılar gaz sancısı mı acaba? Sanki adet ağrısı gibi olan ancak bir kaç saniyede gelip geçen ağrılar... Bir de arada bir yumurtalıklarıma sancı gelip gidiyor. Ama bu ağrıların hepsi uzun süreli değil, gelip geçici, üstelik çok çabuk yoruluyorum. CADIARZU

Pitircikz
2-02-09, 09:02
minimania
Arkadaşlar ameliyat olala yarın tam 1 ay olmuş olacak. Ben de hala sancılar çekiyorum, çektiğim sancılar gaz sancısı mı acaba? Sanki adet ağrısı gibi olan ancak bir kaç saniyede gelip geçen ağrılar... Bir de arada bir yumurtalıklarıma sancı gelip gidiyor. Ama bu ağrıların hepsi uzun süreli değil, gelip geçici, üstelik çok çabuk yoruluyorum. CADIARZU
aynen bacım işte benim sancılarımda aynen senin dediğin gibi böyle bağırsakda oluyo sanki gaz ağrısı gibi bikaç saniye kramp giriyo sonra geçiyo valla bende bilemedim ne ağrısı olduğunu yani ama ameliyat olduğum ilk zmaanlarda aynı bu ağrılar oluyodu fakat çok sık oluyodu şimdi günde bikere oluyo olmuyo bayağı seyreldi.birde deamlı ishalim ben ya sende öylemisin?

minimania
2-02-09, 10:02
Pıtırcık
aynen bacım işte benim sancılarımda aynen senin dediğin gibi böyle bağırsakda oluyo sanki gaz ağrısı gibi bikaç saniye kramp giriyo sonra geçiyo valla bende bilemedim ne ağrısı olduğunu yani ama ameliyat olduğum ilk zmaanlarda aynı bu ağrılar oluyodu fakat çok sık oluyodu şimdi günde bikere oluyo olmuyo bayağı seyreldi.birde deamlı ishalim ben ya sende öylemisin?
Hayır canım ben ishal değilim :1no2: Bu arada benim ağrılarım da azaldı. Günde 1 kez oluyor genelde. Bir de sanki her an regl olacakmışım gibi göğüslerde gerginlik var. Sanırım şuan regl olmadığım için oluyor. Gerçi doktorum her şey normal demişti ama insan yine de korkuyor.

Pitircikz
2-02-09, 12:02
minimania
Hayır canım ben ishal değilim :1no2: Bu arada benim ağrılarım da azaldı. Günde 1 kez oluyor genelde. Bir de sanki her an regl olacakmışım gibi göğüslerde gerginlik var. Sanırım şuan regl olmadığım için oluyor. Gerçi doktorum her şey normal demişti ama insan yine de korkuyor.
ya valla evet gene tekrar oluyomu hastalık diye insan korkuyo ister istemez bendede aynı korkular var tabi bu arada bende de aynı beliritler var tabi göğüslerim falan çok dolgunlaştı ve hasaslaştı gerçi ben 2 gün önce hasta oldum ama genede böyle beliritler var tabi.benimde günde bir kes ya oluyo ya olmuyo gaz ağrısı gibi.peki sen bebek içinmi ameliyat oldun problemin neydi

Pitircikz
2-02-09, 12:02
pardon canım bekarmışsın ya gene karıştı desene hehehehehehehe

minimania
2-02-09, 15:02
Pıtırcık
pardon canım bekarmışsın ya gene karıştı desene hehehehehehehe
:eek: Hayır, aslında benim bir şikayetim yoktu ama benimkiler çok büyüktü, doktor "almamız lazım barsaklarına, mesanene yapışıklık yaparlar ileride" dedi. Ee bi de kısırlık da yapıyor. Biri 10 cm, öteki de 5 cm civarındaydı. Ve ciddi anlamda sarkık bir göbek vardı. Ameliyattan sonra kilo verdim ve göbeğim 4'te 2 oranında küçüldü.:dance: Ben önümüzdeki yaza evlenicem umarım evlenene kadar tekrarlamaz. benneyaptımki Umarım sizler bir an önce bebişlerinize :KK46: kavuşursunuz.

ninik
3-02-09, 08:02
artemissia
canım benimkide açık ameliyatla oldu.senini ameliyatında doktorlar bakmıştır heralde kanalların açık olup olmadığına.benim kanallarım açıktı.sende biraz daha ayrıntılı bilgi veririsen bildiklerimi en azından senle paylaşmak isterim

Pitircikz
3-02-09, 08:02
minimania
:eek: Hayır, aslında benim bir şikayetim yoktu ama benimkiler çok büyüktü, doktor "almamız lazım barsaklarına, mesanene yapışıklık yaparlar ileride" dedi. Ee bi de kısırlık da yapıyor. Biri 10 cm, öteki de 5 cm civarındaydı. Ve ciddi anlamda sarkık bir göbek vardı. Ameliyattan sonra kilo verdim ve göbeğim 4'te 2 oranında küçüldü.:dance: Ben önümüzdeki yaza evlenicem umarım evlenene kadar tekrarlamaz. benneyaptımki Umarım sizler bir an önce bebişlerinize :KK46: kavuşursunuz.
vallahi güzelim benimkinin en büyüğü 4 cm di ama bende baya yapışıklık falan yapmıştı ama senin 10 cm lik yani büyükmüş nasıol yapmamaış yapışıklı valla çok şanslısın ozaman

binbirgece
3-02-09, 12:02
kızar selam öncelikle hepinize geçmiş olsun aynı der benim başımda da var kasım 2007 de amilyat oldum 6,5 cm kistim vardı ondan sonra yalarca çocuk tedavisinden sonra en son rahim filmi çekildim ve 2.ay hamile kaldım ama 2 aylıkken kalbi durdu ve öldü kürtaj oldum şimdi benimde kasıklarımda ğarı var hafif ama gögüsümdeki şişliklerim inmedi hala birde akıntılarım fazla adet olmam gerkiyor cumartesi günü ama hala daha akınrılarım çok fazla birde kistle rmide bulantısı yapıyormu

benim gittiğim doktor çikolata kisitini eritmek için hap yok ama arkadaşımın doktoruda 5 cm kistiolmasına rağmen eritmek için hap vermiş ama şuan hatırlaıyorum

çikolata kistini eritmek amacıyla ne tür haplar kullanıyorsunuz arkadaşlar yardımcı olurmusunuz

minimania
3-02-09, 13:02
Pıtırcık
vallahi güzelim benimkinin en büyüğü 4 cm di ama bende baya yapışıklık falan yapmıştı ama senin 10 cm lik yani büyükmüş nasıol yapmamaış yapışıklı valla çok şanslısın ozaman
Yaa evet di mi? Üstelik benim şikayetim de yoktu, mantar şüphesiyle gittim tesadüfen ortaya çıktı. Ameliyat sonrası göbeğim küçüldü ve kilo verdim.Ameliyattan sonra senin de göbeğin küçüldü mü?

minimania
binbirgece
kızar selam öncelikle hepinize geçmiş olsun aynı der benim başımda da var kasım 2007 de amilyat oldum 6,5 cm kistim vardı ondan sonra yalarca çocuk tedavisinden sonra en son rahim filmi çekildim ve 2.ay hamile kaldım ama 2 aylıkken kalbi durdu ve öldü kürtaj oldum şimdi benimde kasıklarımda ğarı var hafif ama gögüsümdeki şişliklerim inmedi hala birde akıntılarım fazla adet olmam gerkiyor cumartesi günü ama hala daha akınrılarım çok fazla birde kistle rmide bulantısı yapıyormu

benim gittiğim doktor çikolata kisitini eritmek için hap yok ama arkadaşımın doktoruda 5 cm kistiolmasına rağmen eritmek için hap vermiş ama şuan hatırlaıyorum

çikolata kistini eritmek amacıyla ne tür haplar kullanıyorsunuz arkadaşlar yardımcı olurmusunuz
Cnm geçmiş olsun dileklerin için teşekkürler. Benim eritmek için hap kullanmaya vaktim olmadı, fark ettiğimde her şey için çok geçti. :dilcikar: Ama ameliyat sonrası Ginera kullanmaya başladım. 6 ay sonra adet görüp sonra da başka bir ilaca başlıcam ama adını bilmiyorum.

minimania
binbirgece

Aklıma geldi hemen yazayım dedim yeniden. Ben ameliyat olmadan önce, ameilyatımı 6-7 ay ertelemek istemiştim. Doktorum da bana bu dönem içinde doğum kontrol hapı (yasmin) kullanmamı önermişti. Bu kadar büyük kist küçülmez ama en azından ameliyat tarihine kadar büyümesi durur demişti. Dolayısıyla 5 cm küçük ise doğum kontrol hapı ile küçülüyor olması gerekir.

Pitircikz
minimania
Yaa evet di mi? Üstelik benim şikayetim de yoktu, mantar şüphesiyle gittim tesadüfen ortaya çıktı. Ameliyat sonrası göbeğim küçüldü ve kilo verdim.Ameliyattan sonra senin de göbeğin küçüldü mü?[/QUO

bende kilo verdim ama 1 hafta falan bişey yiyemediğim içn verdim göbeğimde aynı hatta daha şiş diyebilriim çünkü içi tam iyileşmediği ve gazı tam atamadığım için küçülmemeiş dedi doktor şişlik olabilir demişti

Nehir67
5-02-09, 07:02
Kızlar kötü bir haberim var dünden beri moralim çok bozuk.Ben de mayısta kist ameliyatı oldum.6-7 aydır d.kontrol hapı kullanıyorum.Buna rağmen dün yine 2,5 cm lik kistim olduğunu öğrendim.Hap kullanırken nasıl oluyor bu hiçbişey anlamadım:KK43: Çok üzgünüm

Pitircikz
5-02-09, 09:02
yapma ya ama küçük allahtan peki gerçektende bide doğum hapı kullanıyosun yani nasıl olmuş anlamadım yani işte bizleride hep bu sonuç kokrutuyodu ya malesef peki sen çocuk istiyomuydun neden korundun

Nehir67
5-02-09, 09:02
Valla ben de anlamadım .hastanede girdim ultrasona dün dr. yoktu gösteremedim öğleden sonra gidecem tekrar.d.kontrol hapıyla olmaması lazımdı:KK43: Ne inatçı kistmiş:KK43: Ben rahim ağzı kanserine karşı aşı oluyorum canm dr. önermişti 26 yaş geçmeden olunması gerekiyodu.6 ayda olunuyo aşı.3doz.onu bekliyordum.Sonuncusunu bu ay olacam.onu olurken hamile kalmamak gerekiyor.Ben de oyüzden hap kullandım.Bu ay bırakacaktım kontrol içinbigitim kist var:KK43: zaten hissettim ağrım vardı 1haftadır falan batıyordu.Ben yasmin kullanıyorum.Sen ne kullanıyorsun?Yasmin en hafif olanmış ondan mı oldu acaba?:KK43: