Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Endometriosis (Çikolata kisti)

Nehir67
12-02-09, 11:02
Pıtırcık
sağol canım ya ama ben 1 ay öncesinde beri içiyorum folik asiti inşallah güzelim ya allah kucaklaırmızı boş bırakmaz yaaaaaaaaaaaaaaaahihoyyyt
İnşş. canım aminn:Saruboceq: hihoyyyt

Pitircikz
12-02-09, 14:02
ya gerçekten çok şaşırıyorum ya daha benim gibi ameliyatta diren takılan çıkmadı ya allah allah çok ilginç

Krizantem_
12-02-09, 20:02
merhaba kizlar, bugün laparoskopi oldum bundan 10 yil öncede olmustum
endometriozis im var doktor fazla olmadigini söyledi, olanlarida temizlemisler
ama ilginc olan rahimde perde olmasi, daha önce hic böyle birsey duymamistim
ilk laparoskopi yapildiginda doktorum bundan hic bahsetmedi ve kayitlardada yok
böyle bir seyler karsilasan oldumu? forumda aradim ama bu konuyla ilgili birsey bulamadim malesef :sm_confused:

Pitircikz
13-02-09, 09:02
Krizantem_
merhaba kizlar, bugün laparoskopi oldum bundan 10 yil öncede olmustum
endometriozis im var doktor fazla olmadigini söyledi, olanlarida temizlemisler
ama ilginc olan rahimde perde olmasi, daha önce hic böyle birsey duymamistim
ilk laparoskopi yapildiginda doktorum bundan hic bahsetmedi ve kayitlardada yok
böyle bir seyler karsilasan oldumu? forumda aradim ama bu konuyla ilgili birsey bulamadim malesef :sm_confused:
öncelikle çok geçmiş olsun sanada canım sen perde içinmi laparoskopi oldun yeni? ben duydum tabiki perde olan kişiler var tabi sanıyorum bu perde kanalların önünü tıkadığı için gebeliğe engel oluyor diye biliyorum.nekadarlık evlisin bebeğin varmı canım

minimania
13-02-09, 10:02
Arkadaşlar selam, bugün ameliyat sonrası 2. kontrolüme gittim. Yumurtalıklar temiz görünüyor. Bir daha 4 ay sonra kontrole gidicem. Bu arada bana da rahmin ters dedi doktor. Ama panik yapmamamı bunun zaten kadınların yüzde 30'unda olduğunu söyledi.

minimania
Bu arada arkadaşlar kızmayın ama bişi dicem yerimseniben O cihazın ultrasyon değil, "ultrason"...a.s.

Pitircikz
minimania
Arkadaşlar selam, bugün ameliyat sonrası 2. kontrolüme gittim. Yumurtalıklar temiz görünüyor. Bir daha 4 ay sonra kontrole gidicem. Bu arada bana da rahmin ters dedi doktor. Ama panik yapmamamı bunun zaten kadınların yüzde 30'unda olduğunu söyledi.
sevindim güzelim sonucuna ama bu rahim tersliği gebeliğe engel oluyo diye duydum ben ama yanlış olmasın birdaha danışsanydın

minimania
Pıtırcık
sevindim güzelim sonucuna ama bu rahim tersliği gebeliğe engel oluyo diye duydum ben ama yanlış olmasın birdaha danışsanydın
Canımcım çok teşekkür ederim. ŞenizHayır kısırlığa neden olmuyormuş, genellikle gebeliğin 12. haftasından sonra rahim düzeliyormuş.

Pitircikz
13-02-09, 11:02
minimania
Canımcım çok teşekkür ederim. ŞenizHayır kısırlığa neden olmuyormuş, genellikle gebeliğin 12. haftasından sonra rahim düzeliyormuş.
anladım canım iyi bari sevindim

Krizantem_
13-02-09, 23:02
Pıtırcık
öncelikle çok geçmiş olsun sanada canım sen perde içinmi laparoskopi oldun yeni? ben duydum tabiki perde olan kişiler var tabi sanıyorum bu perde kanalların önünü tıkadığı için gebeliğe engel oluyor diye biliyorum.nekadarlık evlisin bebeğin varmı canım
sagolasin canim, 13 yillik evliyim bir kizim var 9 yasinda, ilk laparoskopiyi kizima hamile kalmadan önce olmustum ve 1.derece endometriozis oldugumu söylemisti doktor tekrar bebek istedik ama olmadi 3 asilama 3 tüp bebek denedik sonuc negatif olunca tekrar laparoskopi olmak istedim endometriozis in arttigini düsünüyordum ama baska birseyle karsilastik rahmimde perde varmis ilkinde doktor böyle birsey söylememisti, rahimde perde varken tüp bebek yapilmiyormus o kadar öfkelendimki doktoru gidip parcalamak geldi icimden senelerdir tedavi oluyorum ve bunu 12 sene sonra ogreniyorum ya, hemde almanya gibi biryerde, üstelikte hep ayni klinige gittim tüp bebek cok stresli bir tedavi maddi olarakta baya külfetli her defasinda negatif sonuc madden ve manen cok yiprandim ama doktorun neyineki aliyo parasini gerisi umurunda degil herneyse nasip böyleymis hayirlisi olsun...

Pitircikz
14-02-09, 09:02
Krizantem_
sagolasin canim, 13 yillik evliyim bir kizim var 9 yasinda, ilk laparoskopiyi kizima hamile kalmadan önce olmustum ve 1.derece endometriozis oldugumu söylemisti doktor tekrar bebek istedik ama olmadi 3 asilama 3 tüp bebek denedik sonuc negatif olunca tekrar laparoskopi olmak istedim endometriozis in arttigini düsünüyordum ama baska birseyle karsilastik rahmimde perde varmis ilkinde doktor böyle birsey söylememisti, rahimde perde varken tüp bebek yapilmiyormus o kadar öfkelendimki doktoru gidip parcalamak geldi icimden senelerdir tedavi oluyorum ve bunu 12 sene sonra ogreniyorum ya, hemde almanya gibi biryerde, üstelikte hep ayni klinige gittim tüp bebek cok stresli bir tedavi maddi olarakta baya külfetli her defasinda negatif sonuc madden ve manen cok yiprandim ama doktorun neyineki aliyo parasini gerisi umurunda degil herneyse nasip böyleymis hayirlisi olsun...

canım benim ya olsun sinirlenme üzülme bak gene allah sana bir evlat vermiş yabiz ne yapalım ama tedavini aksatma sakın çünkü perdede gebeliğe engel yani peki canım daha önce laparoskopi olduğunda nekadar sonra hamile kaldın ve yapışıklık falan varmıydı

Krizantem_
14-02-09, 10:02
canim uzun zaman oldu tam hatirliyamiyorum ama sanirim kisa bir süre sonra hamile kaldim benim endometriozis 1. dereceydi doktor fazla olmadigini söylemisti ikinci laparoskopiyi baska bir doktor yapti oda az ve etkisiz oldugunu söyledi hayirlisi bakalim perdeyide aldircaz mecburen umarim artik normal yollardan hamile kalabilirim, canim Rabbim sizede en kisa zamanda annelik duygusunu tattirsin...

ALARA1983
17-02-09, 15:02
Krizantem_
canim uzun zaman oldu tam hatirliyamiyorum ama sanirim kisa bir süre sonra hamile kaldim benim endometriozis 1. dereceydi doktor fazla olmadigini söylemisti ikinci laparoskopiyi baska bir doktor yapti oda az ve etkisiz oldugunu söyledi hayirlisi bakalim perdeyide aldircaz mecburen umarim artik normal yollardan hamile kalabilirim, canim Rabbim sizede en kisa zamanda annelik duygusunu tattirsin...
MRB krizantem bende yeni ögrendim kirstim oldugunu adet olunca gel dedi doktor neye göre karar veriliyor ameliyata yani kirstin buyuklugune göre mi 2.5 aydır adet göremyorm ilaç kullanıyorm adet olmak için yardımcı olursan sevinirm:a015:

Krizantem_
17-02-09, 20:02
ALARA1983
MRB krizantem bende yeni ögrendim kirstim oldugunu adet olunca gel dedi doktor neye göre karar veriliyor ameliyata yani kirstin buyuklugune göre mi 2.5 aydır adet göremyorm ilaç kullanıyorm adet olmak için yardımcı olursan sevinirm:a015:
mrb alara canim ben hamile kalamadigim icin laparoskopi olmayi kendim istedim 1. derece endometriozis im vardi arttigini düsündügüm icin laparoskopi istedim doktor endometriozisin pek etkili olmadigini söyledi, birde sürpriz yapti doktor rahmimde perde varmis... doktorunla görüs canim gerekli bilgiyi o verecektir sana, forumda okudum saracoglunun sitesindede var sogan kürünü dene bence faydali... Rabbim sifalar versin canim...:Saruboceq:

ALARA1983
18-02-09, 11:02
:a.s.
Krizantem_
mrb alara canim ben hamile kalamadigim icin laparoskopi olmayi kendim istedim 1. derece endometriozis im vardi arttigini düsündügüm icin laparoskopi istedim doktor endometriozisin pek etkili olmadigini söyledi, birde sürpriz yapti doktor rahmimde perde varmis... doktorunla görüs canim gerekli bilgiyi o verecektir sana, forumda okudum saracoglunun sitesindede var sogan kürünü dene bence faydali... Rabbim sifalar versin canim...:Saruboceq:
a.s.teşekkürederm geri döndugun için bende bu gun adet oldum:sm_cool: yarın doktoruma gidecem tedaviye başlıyacazÇok üzgünüm çoook rahimdeki perde olayına gerçekden üzüldüm eminim ki onunda tedavisi vardır geçmiş olsn sıkma canını

Krizantem_
18-02-09, 20:02
ALARA1983
:a.s.

a.s.teşekkürederm geri döndugun için bende bu gun adet oldum:sm_cool: yarın doktoruma gidecem tedaviye başlıyacazÇok üzgünüm çoook rahimdeki perde olayına gerçekden üzüldüm eminim ki onunda tedavisi vardır geçmiş olsn sıkma canını
Tesekkürler canim, tedavisi histeroskopi ile rahimdeki perdeyi aliyorlar, ins baska bir sorun cikmaz, hayirlisi olsun, sende kistini ihmal etme canim sanada gecmis olsun kendine cici bak...:1hug:

gizems
5-03-09, 18:03
canım çikolata kistine patlama olmuyor.açık çünkü.yapışıklıklardan dolayı birleşip kist oluşuyor.dr detaylı anlattı.bu arada doğum kontrol hapı az da olsa geçiriyor.benim biri 5 cm diğeri 2 cm di.4 ay sonra 2 cm lik kayboldu diğeri de 3 cm oldu.şimdi biri 1.6 cm diğeri de 2.1 cm.geçmiyor tamamen işte yaa.bebek istiyorum ben de inş olur.ama şu bir gerçekki ameliyat ta olunsa ömür boyu çekicez bu hastalığı.

gizems
5-03-09, 18:03
eminekaraali
Bu çikolata kisti tanısı nasıl konuyo arkadaşlar ultrasondan bakıldığında görülen bişey mi.benimde adetlerim çok ağrılı geçiyo . Ultrasona girdim bişeyyok dedi doktor.alttan da baktı bişey olsa söylerdi heralde.
ultrasonda gören de var göremeyen dr da.benim ilk göründüğüm dr önce ultrasonla baktı sonra renkli doppler istedi ardından ca 125 testi istedi.öyle söyledi.şimdi gittiğim dr da ultrasonda gördü boyutuna baktı ayrıca ca 125 istedi yine.bu kistler için ca 125 şart sanırsam ki gerektikçe istiyorlar.geçmiş olsun.:ecrin_bebek:

Karamel125
5-03-09, 21:03
çikolata kistinde patlama olmuyor ama dönme ve sızıntı oluyor(bu da yapışıklık yapıyor).o zaman küçüldüğü zannediliyor.gerileme söz konusu değiil.doğum kontrol hapları sadece baskılayıp büyüme hızını azaltıyor.hamileliğin de böyle bir etkisi oluyor.bazıları hızlı büyüyor.bazıları da uzun süre aynı boyda kalabiliyor sanırım bu birazda bünye ile alakalı.17 senedir hem birkaç kist aldırdım halende kist barındırmaktayım.yeni doğum yaptım.doğumdan önceki mevcut kistler en azından birkeç seneliğine baskılandı.evet kurtuluş pek mümkün olmuyor.ama tekrar etmeyenlere de rastladım.

ninik
9-03-09, 15:03
ARKADAŞLAR MERHABA.BENDEDE ENDOMETRİOSİST VARDI AÇIK AMELİYATLA ALDIRDIM.ÜÇ AY HAPLA KORUNDUK HEM TEDAVİ HEMDE KORUNMA AMAÇLI.ŞİMDİ HAPI BIRAKTIK VE ALLAH NASİP EERSE BEBEK DÜŞÜNÜYORUZ.ACABA BENİM DURUMUMDA OLAN ARKADAŞLAR NE KADAR SÜRE SONRA HAMİLE KALABİLDİLER.İÇİMDE HEP SANKİ HAMİLE KALAMICAKMIŞIM GİBİ BİR HİS VAR.YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...senağlama

ninik
11-03-09, 15:03
arkadaşlar yok mu aranızda benim bahsettiğim durumda olan

Nehir67
12-03-09, 15:03
ninik
ARKADAŞLAR MERHABA.BENDEDE ENDOMETRİOSİST VARDI AÇIK AMELİYATLA ALDIRDIM.ÜÇ AY HAPLA KORUNDUK HEM TEDAVİ HEMDE KORUNMA AMAÇLI.ŞİMDİ HAPI BIRAKTIK VE ALLAH NASİP EERSE BEBEK DÜŞÜNÜYORUZ.ACABA BENİM DURUMUMDA OLAN ARKADAŞLAR NE KADAR SÜRE SONRA HAMİLE KALABİLDİLER.İÇİMDE HEP SANKİ HAMİLE KALAMICAKMIŞIM GİBİ BİR HİS VAR.YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...senağlama
Ben de senin durumundayım.Bu ay ilk denemelerime başladım hafataya belli olacak:KK46: Sakın ümitsizliğe kapılma.Ben kapılmıyorum.Dediğin gibi hamile kalan bir kaç kişi ile tanıştım bu sitede.İstediklerinde de hemen olmuş bebekleri.Neden üzüp kendini strese sokuyorsun ki:teselli:Bak üzülcek bir nedenimiz yok Allah istedikten sonra kimlerin olmuyor ki bebeğia.s.

nix
12-03-09, 15:03
endometriozis nasıl teşhis ediliyo? tahlillemi ultrasonlamı?

_angel
14-03-09, 18:03
ninik

selam canım bendede hem çikolata kisti hemde yumurtalık kisti vardı ocağın 30.unda ameliyat oldum açık ameliyat zor oldu tabi ama geçti çok şükür. şimdi banada doğum kontrol hapı verdi doktor 6 ay hamile kalma sonrasındada hemen kal dedi zaten bütün doktorlar hemen hamiel kalıp bi çocuk sahibi olmamı öneriyolar tabii elimde olsa hemen ama hepimiz Allah a emanetiz zaten o isterse olcak inş.
ama bende seninle aynı düşüncelerdeyim sanki hamile kalamayacakmışım gibi geliyor çok zor herşeysenağlama

sssayazsss
14-03-09, 20:03
uzulmeyin sakin kizlar valla ayni bende sizin durumunuzdaydim benimde sol tarafimda 6 cm lik kist vardi laparaskopiyle aldirdim tam 7 ay once ve suan 1.5 aylik hamileyima.s. bende sizin gibi aceba hamile kalirmiyim diye umitsizlige dusuyodum ama kesinlikle engel deyil moralinizi bozmayinyerimseniben

_angel
15-03-09, 09:03
nix
endometriozis nasıl teşhis ediliyo? tahlillemi ultrasonlamı?

ultrasonla canım ancak o şekilde teşhis ediliyo tabii kan tahlilindede bazı değerler yüksek çıkıyor ama en önemlisi ultrason
sende varmı çikolata kisti

ninik
16-03-09, 06:03
Canlarım Çok saĞolun ya valla ıÇımı rahatlattınız allah hepımıze en kısa sÜrede nasıp etsın ınŞallah saĞlıklı bır bebek.

sine80
17-03-09, 19:03
Merhaba

ben 1 hafta önce çikolata kistinden laparoskopi ile ameliyat oldum. Dr 3 ay hiç bırakmadan yasmin kullanabiirsin dedi yani 3 ayda bir regl olacağım. tekrar etme riskini aza indirgemek için. size böyle bi öneri sunan dr. oldumu? faydası olur mu sizce? tekrar etmesinden çok korkuyorum. cevaplarsanız çok sevinirim..

burcinn
17-03-09, 21:03
sine80
Merhaba

ben 1 hafta önce çikolata kistinden laparoskopi ile ameliyat oldum. Dr 3 ay hiç bırakmadan yasmin kullanabiirsin dedi yani 3 ayda bir regl olacağım. tekrar etme riskini aza indirgemek için. size böyle bi öneri sunan dr. oldumu? faydası olur mu sizce? tekrar etmesinden çok korkuyorum. cevaplarsanız çok sevinirim..
canım öncelikle geçmiş olsun..benim ir arkadaşımda var çikolata kisti.o da 3 ayda bir göbeğinen bir iğne oluyor.regl olmaman lazım demiş dr tekrarlamaması için ve 9 aydır adet görmüyor bu yüzden..belki faydası olur diye paylaşayım dedim..Allah şifa versin canım..

sine80
18-03-09, 11:03
çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Arkadaşının da inşallah bir daha tekrarlamaz..Allah hepimize şifa versin..

minimania
18-03-09, 15:03
burcinn
canım öncelikle geçmiş olsun..benim ir arkadaşımda var çikolata kisti.o da 3 ayda bir göbeğinen bir iğne oluyor.regl olmaman lazım demiş dr tekrarlamaması için ve 9 aydır adet görmüyor bu yüzden..belki faydası olur diye paylaşayım dedim..Allah şifa versin canım..
Arkadaşlar ben de ocak ayındaki ameliyattan sonra hiç ara vermeden doğum kontrol hapı kullanıyorum ve 6 ay boyunca regl olmayacağım. Ancak son 10 gündür hafif kanlı olan kahverengi akıntı geliyor. Doktorumla konuştum, normal olduğunu söyledi, doğum kontrol hapının bir etkisi olduğunu anlattı ve endişelenmemi söyledi. Bu tür bir şey yaşayan var mı?benneyaptımki

tubakilic
20-03-09, 08:03
merhaba aranıza yeni katıldım dostlarım yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim
ben 6 yıldır evliyim 26 yaşındayım ve Endometriosis teşisi konuldu doktorlar tüp bebek diyorlar ama eşim istemiyor
benim çok ağrım oluyor adete 7 gün kalasıya yerimden bile kalkamıyorum özeliklede gece ağrıyor gece yatmadan apranax içmeden uyuyamıyorum sizlerde de oluyormu şiddetli karın ağrısı
beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirm sevgiler :a015:

erva15
23-03-09, 14:03
çikolata kıstının özelliği nedır bende de kıst varmış ama hemorajık kıst dedı dr 1.5 cm miş iksi arasında fark var mı analyamadım ve dr bana ne ilaç ne de suan açin ameliyat dedı gecmesse gelecek ay doğum kontrol hapı verırım dedı

tavuskusu77
23-03-09, 15:03
Merhaba arkadaşlar, benim değil ama arkadaşımın çikolata kisti vardı. Doktor ilk başta ilaç tedavisi denedi kist küçülmeyinde ameliyat dedi. Arkadaşımın morali çok bozulmuştu, zaten bir süredir çocuk istiyorlardı fakat olmuyordu. Neyse arkadaşım korka korka ameliyat oldu. Doktor 3 ay regl olmayacaksın dedi. Dediği gibi 3 ay regl olmadı, 3. ay regl olmayı beklerken başka bir sürprizle karşılaştı. Hamileydi:)) O yüzden eğer doktor ameliyat şart diyorsa korkmayın. Eğer şüpheniz varsa birkaç doktorun da fikrini alın.

(Bu arada doktor ameliyattan sonra 3 ay regl olmayacaksın dedi ama verdiği ilaçtan mı yoksa ameliyatın tesiri sonucu mu öyle dedi hatırlamıyorum)

forga
28-03-09, 07:03
Arkadaşlar ben bu hastalıktan kurtuldum, yazdıklarınızın hepsini okudum ama şaşırdığım bi nokta var. Benimki 6.5 cm katı bi kistdi ve açık ameliyatla alınmak zorundaydı, dr hemen ameliyat dedi. Ve salak pratisyen ben çocuk olayını sorunca çocuğun olmaz şeklinde konuşmuştu ameliattan sonra. Ama prof.um hiç bir ilaç vermedi doğum kontrol hapıda dahil. Hemen acilen çocuk yapmaya çalışın endometriyosizin en güzel ilacı budur demişti. Bizde hemn bu konuda çalışmya başladık tabii. Ama ilk başlarda olmadı, umutsuzluğa kapıldığım çok oldu ama 7 ay (doğal yollardan) sonra hamileydim. Bebeğimi o salak pratisyene göstermek isterdim. Ameliyatdan sonra hamile kalana kadar hala acılarım varken hamilelikten sonra hiçbirşeyim, hiç bir acım kalmadı. Size tavsiyem ameliyattan sonra vakit kaybetmeden hamile kalmaya çalışın

Nehir67
28-03-09, 22:03
Evet kızlar bana da dr.um evlenir evlenmez çocuk yapın demişti.ama benim düğünüme daha 3ay vardı.o da prof.tu.ameliyattan 1ay sonra kontrole gidince hap kullanıyo musun diye sordu bende hayır deyince niye kullanmıyorsun demişti sanki demişte kullanmamıştım.neyse ben sonra hap kullanmaya başladım ve ağustosta evlendim geçen aya kadar hapa devam ettim.bu ay ilk ayımızdı ama hamilelik olmadı.umarım en kısa zamanda olur hepimizinde.korkuyorum tekrar aynı şeyleri yaşamaktan...