Sistit


Elif
1-08-06, 16:08
Sistit idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir
Nedenleri:
Normal de bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde yaşamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye ulaşan bakteriler işeme ile dışarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Bulaşma cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menapozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabilir.

Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kısa olduğu için dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitlerin görülme oranı çok daha fazladır. Kadınların en az % 20'si yaşamları boyunca en az bir kez sistite yakalanırlar.

Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek ve idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler.

Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.

Belirtileri: İdrar yaparken yanma ve sızı.İdrar yaptıktan sonrada sürebilir.
Sık idrara çıkma.
Ağrı kasıklara ve makata yayılabilir.
Ateş.
Terleme.
Yorgunluk.
Kusma ve bulantı.
İdrar bulanık, kötü kokulu olabilir.
Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi olabilir.
Risk Faktörler:

Çok eşlilik.
Tümör nedeni ile aşağı idrar yolunda daralma veya tıkanma.
İdrar sondası kullanımı.
Hamilelik.
Şeker hastalığı.
Temizliğe dikkat edilmemesi.
Geçirilmiş felç gibi mesane boşalmasını engelleyebilecek durumlar.
Yaşlılık.
Tanı:

Tanıda idrar tahlili, idrar kültürü ve ilaçla çekilen ürografi adlı film gerekebilir.
Nasıl Korunabilirsiniz?
1.Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz.
2.İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.
3.Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın.
4.Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır.
5.Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.
6.Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.
7.Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.
8.Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin.Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.
9.Genital bölgenizi günlük olarak hafif bir sabunlu suyla temizleyin.
10.Hergün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları yeğleyin.Hastalığın Gidişi:

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur.Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. İyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.

Tedavi:

Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınmalı, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarında etkili antibiyotikler kullanılmalı, antibiyogram sonuçlarına göre gerekirse bu ilaçlar değiştirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

daylight
27-11-08, 08:11
Sidik torbasının yangılanması. Bu yangılanmaya koli basili, gonokokok, stafilokok, streptokok, tifo basili gibi mikroplar yol açabilir. Ayrıca verem kökenli bir sistit de vardır. Tropikal ve sub-tropikal bölgelerde ise kanamalı sistit denilen bir türle karşılaşılır. Kanamalı sistite Bilharzia halmotobium adı verilen bir kurtçuğun sidik torbası çeperine yerleşmesi yol açmaktadır.

Her yaştaki kadın ve erkeklerde sistit olabilir. Sistite yol açan mikroplar kan dolaşımı, siyek, sidik yolu aracılığıyla sidik torbası çeperine ulaşabilirler. Sistite hangi mikrop yol açarsa açsın ve türü ne olursa olsun başlıca belirtileri şunlardır:

Fazla işeme gereksinmesi duyulur; hasta kimi kez yarım saatte bir işer, her işemede az miktarda sidik çıkarılır. Sık sık işeme gereksinmesi, yangılanmış sidik torbası mukozasının biriken sidiğe dayanamayıp kısa zamanda dışarı atmak istemesinden ileri gelir. Bölgesel yakıcı bir acı vardır; işeme sırasında da görülmekle beraber işemenin sonunda daha da yoğunlaşır. Sidikte irin ve albümin bulunur. Bazen sidikte kan da vardır. Genellikle ateş görülmez. Sistit ivegen, yarı ivegen süreğen ve yineleyici olabilir.

İvegen sistit öbür türlere göre daha kısa sürmekle beraber, daha fazla rahatsız eder; belsoğukluğu kökenli sistit ivegen sistite örnektir. Yarı ivegen sistit daha uzun sürmekle beraber hafif geçer. Koli basilli sistit yarı ivegen sistite örnektir.

Süreğen sistit başlangıcından itibaren süreğen belirtiler gösterir veya ivegen, yarı ivegen türleri izler; verem, prostat, taş ve böbrek yangısı kökenli sistit, süreğen sistite örnektir. Yineleyen sistit sidik torbası mukozasının ardarda yangılandığı durumlardır.

Sistit teşhisi çok kolaydır. Daha önce açıklanan belirtilere göre teşhis edilir; mikrobun türünü saptamak için sidik mikroskopla incelenir. Tedavi sırasında hasta yatakta dinlenmeli, sidiğin asit veya alkali tepkisine dönüşmüş olmasına göre de alkali yapan (süt, meyve, sebze) veya asit yapan (et, balık, yumurta) besinler almalıdır. Ayrıca penisilin, streptomisin başka antibiyotikler ve süifamitler uygulanır.
__________________

EvCadisi
27-11-08, 09:11
Sistt kadar illet birşey olamaz..
insanı hayatından bezdirr ..ve tamamen kurtulmak pek te kolay değildir...
benm başıma geldi ve gitmedi hala uğraşıyorum...
allah onunla uğraşanlara sabır versin...
kendinizi sıcak tutmaya çalışın..
ve en önemlisi bol bol bol bol su için....kafamçokkarıştı

daylight
27-11-08, 09:11
kızlar kış aylarında daha da azar bu dert artı mesane rahim-yumurtalıklar direk alakalıdır dogurganlıga mani olacak rahatsızlıklara yol açar adet düzensizligi yapar o da suda eriyen igrenç prunolu içene kadar yukarda yazan dogal yöntemlerle halledin derin

esm_ckr
18-12-08, 13:12
ben yenı evliimm:KK43: ve aynı şikayelerım var antıbıyotk kullandım suan gectı maydanoz suyuda ıctım bolca ama doğurganlığı etkıledığını duymak uzdu benı ben sureklı yenılenıo ne kadr dıkkat etsemde çok uzuldum bebkte duşunmyoruz henuz:KK43::KK43::KK43:

AYŞEGÜL41
18-12-08, 13:12
esm_ckr
ben yenı evliimm:KK43: ve aynı şikayelerım var antıbıyotk kullandım suan gectı maydanoz suyuda ıctım bolca ama doğurganlığı etkıledığını duymak uzdu benı ben sureklı yenılenıo ne kadr dıkkat etsemde çok uzuldum bebkte duşunmyoruz henuz:KK43::KK43::KK43:
slm cnm,bende bekarlığımda çok çektim bu rahatsızlıktan.içmediğim antibiyotik kalmadı,en sonunda böbreklerim mahvolacak düşüncesiyle antibiyotiği bıraktım.tek çözümünün bol bol su içmek olduğunu duydum ve uyguladım.şimdi evli ve 3 aylık hamileyim..su içmeyi unuttuğum zamanlarda hastalık nüksediyor..günde 2 litreye yakın su içiyorum artık..sakın üzülme bebek olmayacak diye..sevgiler..

yaralim
18-12-08, 13:12
Yillardir çekiyorum bu derdi (gerçi allah baska dert vermesin tabi)
ama insan hayatindan beziyor o sancilari çekerken
harika bir ilaç biliyorum, tek bir poset, suyun içine dokup kocaman bir bardakla içiyorsun 2 saat sonra butun sancilarin, mikroplarin gidiyor
ama bu ilacin turkiye de varmi bilemiyorum :-(
bol bol su içmek lazimmis kizlar...ama nerde...

şua81
20-12-08, 14:12
valla kızlar bıktım bende bu hastalıktan. evlendikten sonra yaklaşık her 6ayda bir hasta oluyorum.neyseki sonuncusunu erken farkettim.üstelik hamilelik şüphemde var. dr. iğne vermek istedi ama veremedi. morunol diye suda eriyen bişey verdi bi içimlik bişey zaten.ve o gün ben kendimi zorladım yaklaşık6 lt su içtim:bbo:epey zor oldu wcden çıkamadım bir türlü ama faydasını gördüm 2 günde geçti.bu illetin en etkili çözümü patlayana kadar su içmek benceyerimsenibensağlıcakla kalın kızlarrr

esm_ckr
22-12-08, 18:12
bende antıbıyotık tedavısı gordum ama sonundaa :KK43::KK43: mantara yakalandım bırdee antıbıyotığın yan etkısı oymuş yenı evliim ama malesef sorunlardan kurtulamıyorum:KK43::KK43:

Lyre
23-12-08, 20:12
ah ah ömrümü yedi şu sistit

esm_ckr
24-12-08, 10:12
kıslarr bugun işe gıdemedımm:KK43::KK43: yıne aynı sancı yaa doktor sistit dedı ama bende ilişkide yanma da oluyo ya acaba başka bışe olabılırmı korkuyorumm yaa :KK43::KK43: gecsın bır an once evlendığım gunden berı çekıorum yahu

daylight
24-12-08, 10:12
onur üyesiyiz ;ama yine de konu tekrarrına düşmüşüz yani daha once ben buı konuyu açmıştım

Womanizer
24-12-08, 10:12
hiç bir şeyden çekmedim şu sistitten çektiğim kadar

nüksediyor bitmiyor sancısı ölüm gibi

bol su içmek,gün içinde bol bol çamaşır değiştirmek gerekiyor

ama ilaçla tedavide de bir günde geçiyor haftalarca süründüren bu meret

meLiades
9-01-09, 16:01
ben de 2 gündür sistitle uğraşıyordum.ayrıca 3 haftadır reglim bitmedi 3 haftadır kanamam var.bugün kadın doğum bölümüne gittim.enfeksiyon yüzünden hem kanamam hem de sistit..verdiği antibiyotiklerin yanısıra "tüm kadınların alışkanlık haline getirmesi gereken öneriler"i anlattı.bunları sizlerle paylaşmak istedim:
-genital bölgeyi içeriden değil sadece dışından temizlememiz gerekiyor,
-üşütmek yok
-bol bol sıvı tüketimi şart
-kabızlık olmaması gerekiyor.kadınlar hergün tuvaletini yapmalıymış
-acı yemeyi çok fazla sevmemeliymişiz olabildiğince az yemeliymişiz
-son olarak tuvaletten sonra arkadan öne değil önden arkaya doğru temizleyip silmeliymiş ki böylece bakteriler idrar yoluna ulaşmazmış.
bunları alışkanlık haline getirirsek enfeksiyon da sistit de kalmazmış..

derinderin
22-01-09, 20:01
nefret ediyorum şu sistitten...:çok üzgünüm:

ıtır&buse
20-03-09, 15:03
ay ne zormuşşş WC gide gele bir hala oldum

nefret
17-04-09, 06:04
kislar şu sistitin bi ilacı varı öndecen kullanmıstım ya adını unuttummm :KK43:(
simdi yine olduu gidip eczaneden alım dıyorum ama ismini hatılamadım
suda eriyen bişe bilen varmıı :KK43:(

MerveKondu
22-04-09, 15:04
evet cnm, hala ismini bulamadıysan özelden yazabilirim...

nefret
25-04-09, 06:04
saol canımcım buldum eczaneye sordum:)

mert
25-08-09, 12:08
ben de de başladı .üstelik kanamalı.sizin ki kanamalı oluyor mu?yanma da var.

daylight
25-08-09, 12:08
mert
ben de de başladı .üstelik kanamalı.sizin ki kanamalı oluyor mu?yanma da var.
çok geçmiş olsun seninki ciddi bir aşamadaymış aman dikkat mevsim itibariyle biraz zor;ama enazından akşamları çorap giy kendini sıcak tut

edam
1-04-10, 01:04
7 yaşındaydım ilk tanıştığımda şimdi 30 yaşındayım. gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç kalmadı.hayatımdan bezdirdi meret.hamile kalmamı etkiler diye çok korkuyordum ama çok şükür ki öyle bir problem olmadı.bununla yaşamaya alışmak gerçekten çok zor.bir yapıştımı insanın yakasını kolay kolay bırakmıyor.benim gibi çekenlere sabır ve şifa diliyorum.

edremetlee
5-04-10, 19:04
valla ne içerseniz içinn çok dikkat etmek gerekior ben günde 3 kez iç çamaşırı değiştiriorum bol su içiorum ama olmuo...

dilsadonder
10-06-10, 19:06
4 gündür çekiyorum ateşler içinde yanıyorum her gün serum takıyorlar yıllardır canımdan bezdirdi çokk zorr çokkk :KK43: evlenicem ev arıyoruz alttan ısıtmalı bakıyoruz ayaklarımı üşütmeyim diye :KK43:

bebisim52
12-06-10, 10:06
kızlar bu aralar acayip su içiyorum
dünde su içtim bolca yattım uykudan hiç tuvalete kalkmam ben sabah kalktım ölüyorum resmen
tuvaletimi tuttmuşum ve kasıklarım vajinam belden aşağım resmen kopuyo ağrıdan birde mide bulantısı ve üşüme terleme aynı anda var
dr mı gitsem acaba

ipek999
8-07-10, 17:07
herkese merhaba bende bu sıstıt belasıyla ıkı yıldır ugrasıyorum ıkı yıllık evlıyım ve evlılıgımın ılk ayında basladı rahatsızlıklarım bu yuzden evlılıgımın ılk yılında hıc bır sey anlamadım her gece acıldeydık ben ogretmenım ve dersten sureklı cıkıp tuvalate gıdıyordum dayanamıyordum sureklı ılac ıgne...banamısın demıyordu bır gun ıyı olsam uc gun kotuydum bu yuzden bebegımı kaybettım 9 ay once cok ılac kullandıgım ıcın daha bebek dusunmuyorduk ve korunuyorduk ama ben hamıle kalmısım anlamadım daha gunum gecmemıstı cunku hamılelıkle bırlıkte sancılarım daha da arttı tabı ben hamıle kaldıgımı bılmıyorum ya sancılarım gecsın dıye ılaclarımı arttırdım bır de sureklı maydonoz suyu ıctım sıstıt hastaları bılır maydonoz suyu bu derde bıre bırdır ama ne yazık kı bebek dusurmede etkısı cok buyukmus neyse ben agrılarım artınca dayanamayıp doktora gıttım doktor bobreklerden suphelendı ve rontgen ıstedı bana da hamılelık suphen var mı dıye sordu ben de kesınlıkle yok dedım daha gunu mu bır hafta vardı doktor yıne de kan testı ıstedı sonucları almaya gıttıgımde laborant kadın benı tebrık ettı daha cok yenı uc haftalık dedı tabı ben sok oldum cok agladım cunku kullanmadıgım ılac kalmamıstı zaten bebegımde bır gun sonra gıttı cok hafıf bır kanamam ve sancım oldu hala ara ara sancılarım oluyor ama eskısı kadar yogun degıl artık daha ıyıyım ama bu hastalık benı cok yordu en ufak bır sancı bıle canımı cok sıkıyor yenı evlıler ve evlenecek olanlar lutfen cok dıkkatlı olun hanı buyuklerımız der ya ayagını usutme dıye ıste bu cok dogru artık ben yaz gunu bıle corap gıyıyorum ınsanlar malesef kotu tecrubelerle hayattan ders cıkarıyor...

chess
8-07-10, 17:07
kızlar dikkat edin bazen kadın hastalıkları sistitle karışıyo o yüzden geçmiyo, mesela mesanenize baskı yapan bi kist varsa kamyonla ilaç içsen geçmiyo yani, benim başıma geldi, meğer bi çikolata kisti mesane baskı yapıyomuş, onun yüzünden ne antibiyatikler ne iğneler yedim, ürop.n diye iğrenç bi ilaçı haftalarda içtim, çok yan etkisi vardı, yediklerimden hiçbir tat alamıyordum öyle iğrenç bi ilaç. kistim alındıktan sonra geçti

ipek999
8-07-10, 18:07
merhaba chess megersem bende de kadın hastalıgı varmıs yumurtalıklarımın bırınde yara varmıs ben bu tedavıyıde gordukten sonra sıstıtım ıyıce azaldı...en azından eskısıne gore daha az ve sacısı daha hafıf...

dilsadonder
9-07-10, 04:07
ipek999 çok zor bir durum olmuş geçmiş olsun canım rabbim istediğinizde yeniden anne baba olmayı nasip etsin

ipek999
9-07-10, 08:07
tesekur ederım bu aralar bebek cok ıstıyorum bakalım ınsallah...

GezegeNKralicesi
19-07-10, 10:07
Dünden beri idrarımı yaparken yanma yasıyorum cok kotu bırsey bu rengıde pembe gelıyor cok sık tuvalete cıkıyorum ama idrarım gelıyormus gıbı oluyor 1 2 damla gelıyor yanma yapıyor dayanamıyorum artık dun antıbıyotk bıde purınol aldım bugun yıne aynı :KK43:

ipek999
19-07-10, 21:07
cok gecmıs olsun bu belırtılerın sıstıt gıbı gozukuyor bol bol su ıc bır de bu hastalıga en ıyı maydonoz suyu gelır.maydonozları kaynat ve suz sogumadanda ıc ama hamıle olmaman gerek cunku maydonoz suyu hamılelere yasak gecmıs olsun ben cok cektım bu yuzden senı anlıyorum kendıne dıkkat et

dove
19-07-10, 21:07
Supphire
Dünden beri idrarımı yaparken yanma yasıyorum cok kotu bırsey bu rengıde pembe gelıyor cok sık tuvalete cıkıyorum ama idrarım gelıyormus gıbı oluyor 1 2 damla gelıyor yanma yapıyor dayanamıyorum artık dun antıbıyotk bıde purınol aldım bugun yıne aynı :KK43:
ahhh biliyorum o acıyı 5 kere ayrı zamanlarda yaşadım :KK43: çok geçmiş olsun. hemen bol su iç. günde 2 litre.. çok rahatlatır..

paristebirgece
28-07-10, 06:07
bende yeni evliyim ve sanırım sistit oldum :KK43:( cuma günü doktora gidicem.
bekarlığımdada yaşamıştım bunu acı veren bi durum ve sürekli tuvalette buluyorum kendimi :KK43:(

sonergizem
28-07-10, 08:07
ya bende cok kuucukken yakalnmxstmx bu hastalıga 4sene once fılan ıdrar yollarında ılthp oldugunu ogrendık gectı sandık ama o zmndn berı aynı sımdı ewlıyım dahılıyeye gtmstm bnce kadın doguma gıt dmsxtı doktor gttım yaram warms buytlcxek bsey yok dmstı doktorum fıtıl krem hap wermstı neyse kntrolde dedı ıyısn bseyn yok 6 ay snra gel dedı yanı ekımde kontrolm war ama bu aralar cok yanmam wr we kan geldı cxok kotuydm ıısın kotusu tatıldeym su anda doktorn werdıgı kremı kullanıorum of offf nedır bu cektıgıımz bzm o kdr temzlıgımede dıkkat ederım ama bendekı artık kronıklesms yara olusms artık :KK43: ınsallah cocuk olmasnı engellemezz:::KK43:(((

seabird67
30-07-10, 14:07
malesef bende de var yanma yapıyor ve sık sık tuvalet ihtiyacım oluyor bol bol su içiyorum sıcak su yapıp ayaklarımın altın koyuyorum geçiyor ama bi kaç gün sonra tekrar ediyor nasıl geçecek bilmiyorum

sonergizem
17-08-10, 13:08
bence doktora git bende yara olmus tabı artık bekar degılız farklı olyor hersey ben gıttım hep doktora ama hep dahılıyeye gıtmstım cok buyuk sorun yok yarayla ılgılı ama cok yanma yapıyo

asdfasdf77
17-10-10, 18:10
Ayy ölüyorum resmen yaa!
Elimde sıcak su torbası, telefon, kulaklık, kitap hep beraber yaşıyoruzz! Tabi ki klozeti koltuk yerine kullanarakk!:bbo:
Geçsin ne olur yaamafoldumben

guluzarozay
12-06-11, 20:06
asdfasdf77
ayy ölüyorum resmen yaa!
Elimde sıcak su torbası, telefon, kulaklık, kitap hep beraber yaşıyoruzz! Tabi ki klozeti koltuk yerine kullanarakk!:bbo:
Geçsin ne olur yaamafoldumben
merhabalar arkadaşım, bende de vardı sistit, allaha şükür geçti. Yaptıklarımı yazıcam uygularsan kesinlikle geçeceğini düşünüyorum.
1- soğan suyu kürü 15 gün,
2- hergün ılık limon suyu.

önce sürekli kavrengi akıntım oldu, 15 günde 1 adet oldum, sonra düzene girdi adetim.ama kurtuldum. Başladığını hissettiğim an limon suyu içtim, hemen geçirdi başlamadan.
Geçmiş olsun herkese...

miyuw
12-06-11, 20:06
hayatında en cok sıstıt olan ınsan benım galıba doktorlara gıtmekten artık yıldım bıktım bu sıstıt belası ole bı kalıcıkı sureklı tekrarlıyo ben bıkac sey solıcem eger uygularsn hemen rahatlarsın.
en başta arkdsda sylemıs hısstgın an lımon suyu ıc bunun sebebıde ıdrarını asıtleştrmesı ve bol su ıcmelısn ıdrarındakı mıkroplar dısarı atılması ıcın.genıtal bolgenı sıcak suyla ck fazla yıkma ıc camsrın nemlı olmasın nemde mkroplar cogalıyor bunun harıcınde eger 3 gun bunları yaptın gecmıyorsa o zman ılerlemıstr hemen bı doktora gıdıp sana zaten antbıyotk verck ve bı haftada gecıcek.ama yazın blıyorsn kıraz var taze saplarını kaynatıp suyunu ıcınce de baya rahatlarsn dıye dusunuyorum .tabı havuzlardan ve tualetlerden gecmısse kesın tedavı gerek

Metruk Sahil
9-07-11, 13:07
Şu poşetin içinde olan ilacın adını verebilir misiniz? Bilen var mı? Annem de bahsetti ama adını hatırlamıyor. Tek içimlik bi poşetmiş ve içtikten sonra 3 saat wc çıkmamak gerekiyormuş. Sanırım hızlı sonuç veren bir ilaç.

acomert
25-07-11, 23:07
evlendiğim günden beri bu derdi çekiyorum...munurol punirol urocare gibi değişik ilaçları kullanmama antibiyotik tedavisi görmeme rağmen tekrarlıyor ağlıyorum sancıdan herseferinde. idrarımda kan da oluyor kimi zaman .eşimle birlikteliğimizden sonra hemen gidip idrarımı yapıyorum fakat bazen yinede tekrarlıyor sakınılan göze çöp batarmış ya o misal yani 3 gündür çekiyorum bu derdi punirol içiyorum antibiyotik kullanıyorum ağrı kesicide alıyorum banamısın demiyorum en az 30 kere gidiyorum günde tuvalete ve bi okadar su içiyorum sancım geçsin diye çıldırma noktasına geldim sancıdan uyku tutmadı kalktım kk ya girdimEn Büyük KK:KK1: inşallah sabaha daha iyi olurum herkese iyi geceler...maydonoz suyu iyi geliyor dediniz ama çok berbat bi tadı var kendimi ne kadar zorlasamda içemiyorum zaten hamilelik şüphem var bu ay bakalım yarında geçmezse doktorda alıcam soluğu :KK3:

minicim
6-09-11, 14:09
ahhh ahhh bende çekiyorum sistitten hiç bu kadar etkisinin de olduğunu bilmiyordum kendimi çok yorgun hissediyorum yarında işe gitmem lazım.Kuzenimin (doktor) önerisi ile antibiyotiğe başladım purinolda içiyorum :KK43:(((

Sinay
20-09-11, 11:09
son iki yıla kadar sistiti bilmezdim
2 yıllık evliyim evlendiğimden beri bu sistit belasıyla uğraşıyorum
özellikle tatile gittiğimde yakamı bırakmıyor başlarda ayaklarımı üşüttüğüm için oluyor sanıyordum ama doktora göre az su içtiğim içinmiş :S:KK30:
ben antibiyotikle kurtulamadım mısır püskülü kaynatıp içtim gerçekten faydasını gördüm

nazlihilal
29-02-12, 10:02
Ben zaten çok sık tuvalete çıkmaktan şikayetçiyim , bi de günde 8 bardak su içersem halim ne olur bilemiyorum. Geceleri bile 2-3 kez cıkıyorum bıktım artık :KK43: o ilaçları da kullandım ama sanırım bir tedaviye daha başlamaya ihtiyacım var. Allah herkese acil şifa versin :KK43:(

furtadoo
16-06-12, 19:06
Bu sistit sanırım bendede var bende olunca sürekli idrarım geliyor az az ama çok rahatsız bir hissiyatla orkid falan koyuyorum, sancım bazen oluyor bende de 3-5 ayda bir oluyor genelde özellikle denize girdiğimde, üşüttüğüm de falan yani benim yaşadığım bu kronik rahatsızlık sistit mi oluyor?

casmiyn
18-06-12, 19:06
Arkadaşlar sabit sistit konusunada yazmıştım bende sistit ve sık idrara çıkma şikayeti evlendiğimden beri vardı. En son ürolojiye gidip tahlil ve kültür yaptırdım. Çok şükür antibiyotiklere direnç çıkmadı. Antibiyotik le antiseptik yazdı. Antibiyotik bitmeden ağrılı idrara çıkmam bitti. Antiseptiği 6 ay kullan dedi daha bir ay oldu oda düzeldi. Bende yarım bardak su içmeden tuvalete giderdim. Monurol şase ve pyoleseptiyl kullanıyorum. Ama farklı grup ilaçlarda var mesane sarkması da sık idrara sebep olur dr a başvurmadan kulaktan dolma ilaç kullanmamanızı öneririm.

benbebekistiyorum
3-07-12, 09:07
ben 2 yıllık evliyim evliliğimin ilk aylarında sıksık tekrarladı balayı sistiti dedi doktor. suda eritilen ilaçlar antibiyotik verdi. 4yada 5 defa tekrarladı kanlı idrar yapıyordum resmen parçalanıyordu maydonoz haşladım buharına oturdum altın otu iç dediler içtim hepsi geçeci çözümler su içmediğinizde tekrarlıyor bide kadın doğum doktorum muayene ederken yara var dedi bana ilaçların yanında fitil verdi geçen kasımda kullandım o günden beri tekrarlamadı allaha şükür ama ben su içme konusuna dikkat ediyorum hafif yanma hissettiğimde suyu arttırıyorum sizede tavsiye ederim allah şifa versin

PinkTurtle
23-09-12, 14:09
Bu illetin tek kurtuluşu var oda BOL su içmek. Bende çok ağır geçirdim tam bitiyor derken tekrar etti 3 kutu antibiyotik artı 10 iğne yedim banamısın demedi. En sonunda baktım olmuyor sürekli su içmeye başladım. Pet şişeyi serum gibi hep yanımda taşıdım sürekli yudum yudum zorla içtim. Bittikçe suyu doldurdum gece uyanıp su içtim. Yemekten çok suya ağırlık verdim. Bir hafta sürekli böyle devam ettim. Sonunda bu lanetten kurtuldum ve nerdeyse 1 yıldır idrar yoluyla ilgili sorun yaşamıyorum. En ufak bir yanma yada sık idrara çıkma hissettiğinizde hemen bol su için ama sakın aksatmayın. Tek kurtuluşumuz bol su içmek ne yazık ki.. Birde cinsel ilişkiye girdikten hemen sonra mutlaka idrarını yapın ve hiç beklemeden temizleyin..

Kruczynski
25-10-12, 10:10
kızlar 1 aydır midem bulanıyor, dahiliyeye gittim idrar testi yaptırdı. idrar yolu enfeksiyonu dedi. antibiyotik yazdı (cipro). bitince kadın doğuma git dedi. :// ne bu yaa öf oraya gitmek zorunda mıyım :/