TEST

Neden bana borç veren arkadaşlarım yok

ankara1982
5-12-08, 14:12
benim her ay düzenli gelen gayet iyi bi gelirim var araba aldıoğımiçin bu ay sıkıştım bütün paramı harcadım ama 500 ytl borç verecek bi allahın kulu yok ailemi demiyorum onlardan para aldımama 500 lazım işlemler için bulamadım kaç gündür

HeartLess
arkadaşım herkesin maddi durumu belli...
herkes kendine zor yetiyor..
Allah yardımcımız olsun...
konunuzu Bir Derdim Var bölümüne taşıyorum...
oradan devam edelim lütfen...
sevgiler...

EU2
Ya çok iyi bir dostunuz yok yada dostlarınızın parası yok
Bunu başka bir açıklaması olamaz şakkıdı

DUYGUCIKMAZI
canım herkes bayram telasında...bayram harcamaları yapıyor ve herkesede anca yetıyordur...para..

yada gercekten arkadasın ve dostun yoktur malesef
...

Laale
Kimse kusura bakmasın...
Araba benim gözümde bekar olan birine lükstür..
Ben de arkadaşlarıma lüksleri için maddi yardım yapmam..:nazar:

JJuLiEtt
500 ytl az bir miktar değil
heleki böyle bir kriz ortamında
bende arkadasım araba aldı die borc vermem
ne kadar iyi arkadasım olrsa olsun

ikrar
ciddi anlamda bi kriz var canım memlekette
alım gücü düştü
vala bende bu devirde ne borc alırım ne borc veririm sahsen :nazar:

EU1
Laale
Kimse kusura bakmasın...
neden ozellikle BEKAR olana luksmus, neden bekara hak gormuyorsunuz arabayi:sm_confused:
bu kadar mantiksiz bir seyi hangi ruh hali ile yazdiniz cok merak ediyorum

myflowers
bırak kırızı kımsenın elınde 500 ytl kalmıyokı kib hatta yuzbın kalmıyo kaldıkı 500 ytl versın nirdeeee oo safımmmm

Laale
lisa_simpson
neden ozellikle BEKAR olana luksmus, neden bekara hak gormuyorsunuz arabayi:sm_confused:
bu kadar mantiksiz bir seyi hangi ruh hali ile yazdiniz cok merak ediyorum
Hak görmek mi?:1shok:
Ne alakası var?
Nasıl anlamışsınız yazdıklarımı?:uhm:
Eğer arabayı gezmek için kullanıyorsanız bu krizde lükstür demek istedim..
Yok işiniz için gerekliyse zaten o arabayı almadan önce hesabını siz ya da işvereniniz yapmıştır öyle değil mi?:sm_confused:
Ayrıca sadece bekarlara değil bence bebeği olmayan evlililere bile araba lükstür.. Araba bir yatırım değildir benim gözümde,getirisi olmaz,götürüsü çoktur..:nazar:
Tüm bunları bile bile maddi yardım yapmam dedim..gamyoncuiremsu

sahra87
5-12-08, 15:12
durumunuza üzüldüm ancak tahmin etmeliydiniz bu kriz ortamında araba almanızın sizi zora sokacağını...benim ağzım bi kere yandı verdiğim borçtan..sağlık problemi yüzünden benden borç istenmediği sürece artık kimseye kuruş vermem..hele hele lüks harcamalrdan kaynaklanan borç isteklerine..

EU1
Laale
Hak görmek mi?:1shok:
Ne alakası var?
Nasıl anlamışsınız yazdıklarımı?:uhm:
Eğer arabayı gezmek için kullanıyorsanız bu krizde lükstür demek istedim..
Yok işiniz için gerekliyse zaten o arabayı almadan önce hesabını siz ya da işvereniniz yapmıştır öyle değil mi?:sm_confused:
Ayrıca sadece bekarlara değil bence bebeği olmayan evlililere bile araba lükstür.. Araba bir yatırım değildir benim gözümde,getirisi olmaz,götürüsü çoktur..:nazar:
Tüm bunları bile bile maddi yardım yapmam dedim..gamyoncuiremsu
lale aciklaman icin sagol ama ben yine de tam anlayamadim
araba bir yatirim degildir dogru ama sadece buna katiliyorum

araba bu devirde bir luks degil ihtiyac oldu
nasil eskiden dogalgaz kombi insanlarimiza luks geliyordu simdi ihtiyac
internet de eskiden luks sayilirdi ama artik hayatimizin parcasi oldular

calisan bir kadina araba gercekten ihtiyac
yazik degil mi otobuslerde on santim topuklu ayakkabiyla
ter kokani var, kan ter icinde insanlara dege dege seyahat etmek ne kadar zor
sarhosu var cepcisi var var da var
marketten alisveris yapmak icin bile araba ihtiyac oldu
nasil tasisin kadin kocaman posetleri
araban varsa ayni gun icinde kilometrelerce yol kat edebilirsin

insallah senin de araban olur ve anlarsin olmayinca luks geliyor sana

Laale
lisa_simpson
lale aciklaman icin sagol ama ben yine de tam anlayamadim
araba bir yatirim degildir dogru ama sadece buna katiliyorum

araba bu devirde bir luks degil ihtiyac oldu
nasil eskiden dogalgaz kombi insanlarimiza luks geliyordu simdi ihtiyac
internet de eskiden luks sayilirdi ama artik hayatimizin parcasi oldular

calisan bir kadina araba gercekten ihtiyac
yazik degil mi otobuslerde on santim topuklu ayakkabiyla
ter kokani var, kan ter icinde insanlara dege dege seyahat etmek ne kadar zor
sarhosu var cepcisi var var da var
marketten alisveris yapmak icin bile araba ihtiyac oldu
nasil tasisin kadin kocaman posetleri
araban varsa ayni gun icinde kilometrelerce yol kat edebilirsin

insallah senin de araban olur ve anlarsin olmayinca luks geliyor sana
Arabam olmadığını kim söyledi bilmiyorum...
Neyse konu benim durumum değil zaten..
Arkadaş 500lira para arıyorsa bir ihtiyacı için demek ki maddi durumu belli..
Niye araba almış otobüslerde ter kokmamak,insanlarla değmemek, topuklu ayakkabıyı rahat giymek için mi?
Yok arkadaşım..
Ben yine de arabayı sadece bu sebeplerden dolayı ihtiyaç olarak görmem,yine otobüslerde zorluk çekerim ama altımda araba varken kimseden 500 lira istemem..
Ayrıca bence,kombi,doğalgaz değil de eğer sadece keyif için kullanılıyorsa internet de lükstür benim gözümde.. :nazar:

MonaPisa
nescafem
merhaba,sizin nisan ayı zannedersem bir arkadaşınızın eşi de 500 ytl istemişti arkadaşınızdan ve arkadaşınızda vermemişti arkadaşımın derdi başlığı siz yazmıştınız yanlışmı hatırlıyorum.......?
Yok doğru hatırlıyorsunuz :)

Yahu ona gelene kadar baksanıza insanın kendi karısı eşine vermiyor 500 YTL borç. :nazar:
Diğer konunuzda kendi ağzınızla söylemişsiniz.
Size kimse vermemiş çok mu? Di mi?

sel
ya diğer konunuzla çok benzer geldi bana bu konu.
rakamlar ve verilmemesi birebir.
biraz daha net olsanız diyorum.

EU1
5-12-08, 16:12
Laale
Arabam olmadığını kim söyledi bilmiyorum...
Neyse konu benim durumum değil zaten..
Arkadaş 500lira para arıyorsa bir ihtiyacı için demek ki maddi durumu belli..
Niye araba almış otobüslerde ter kokmamak,insanlarla değmemek, topuklu ayakkabıyı rahat giymek için mi?
Yok arkadaşım..
Ben yine de arabayı sadece bu sebeplerden dolayı ihtiyaç olarak görmem,yine otobüslerde zorluk çekerim ama altımda araba varken kimseden 500 lira istemem..
Ayrıca bence,kombi,doğalgaz değil de eğer sadece keyif için kullanılıyorsa internet de lükstür benim gözümde.. :nazar:
calismadiginiz icin bu sekilde konusuyorsunuz
evde butun gun oturunca insanin fikri farkli oluyor

bu tavrinizin kedi ve uzanamadigi ciger iliskisi oldugunu dusunuyorum

kadin kirk yilda bir kere 500 ytl borc istemis
her ay arabamin parasini odeyin dememis ki arkadaslarina
Allah sizin gibi dusunen dost verirse zaten dusmana gerek kalmaz dost kara gunde belli olur insanlar dostlarina zor gunlerinde yardimci olur dostlugun anlami budur
demek dostunuz sizden borc istese nedenini arastirip ona gore davranacaksiniz size luks gelen bir sey ise vermeyecek bir de bu tur davranacaksiniz cok yazikCADIARZU

sollina
ayağını yorganına göre uzatmalı.....:nazar:

Laale
lisa_simpson

Allah sizin gibi dusunen dost verirse zaten dusmana gerek kalmaz dost kara gunde belli olur insanlar dostlarina zor gunlerinde yardimci olur dostlugun anlami budur
demek dostunuz sizden borc istese nedenini arastirip ona gore davranacaksiniz size luks gelen bir sey ise vermeyecek bir de bu tur davranacaksiniz cok yazikCADIARZU
Beni hiç tanımadan,yaşam tarzımı ve insan ilişkilerimi görmeden ve bilmeden yaptığınız bu yoruma sadece susarım..:nazar:
Tebrikler,çok güzel tespitler yapmışsınız hakkımda..
İyi Akşamlar..:1closedeyes:

_ConversE_

bu devirde araba artık lüks değil ihtiyaç oldu vallaha:nazar:
geçen eşim arabayı bıraktı haremden bilet alcaz minübüsle gidelim dedik,
pişman oldum yola çıktıma çıkacağıma,
tıklım tıkış arabanın kapesitesnden daha çok insan bayılcam sandım bi ara:nazar:
arkadşım sanırım kriz döneminde olduğumuz için kimsede para yok,
yoksa bir dostunuz gözü kapalı verirdi herhaldee,
bu kriz herkese vurdu yaaa,işler hep kesat herkesdee:nazar:

sahra87
lisa_simpson

tabiiki insan pek araştırmaz borcun niçin istendiğini ama alırken kendi yorganının boyunu düşünmemiş bir arkadaşın durumunu ben hiç düşünmem...herkes aklı başında düşünebilen insan kendi düşünckti baştan...oyle ki bu krizde değil insanların fazladan 500 ytl si 10 lirası bile yok..
ben kimsenin avukatı değilim hatta böyle brilerini birilerine karşı savunmayı hiç sevmem çünkü herkesin aklı kendine yeter ama kedi ciğer ilişkisi örneğinin doğru olmadığını bir miktar ağır kaçtığını ve önyargılı bir infaz olduğunu düşünüyorum .biraz daha dikkatli olmakta fayda var..
mirmirmirmir

kronick
5-12-08, 17:12
birincisi istenen miktar 10-20-50-100 değil 500 ytl.yani neredeyse asgari ücret.ha deyince çıkarıp verilmesi kolay bir rakam değil.
bende olsam altında arabası olup parasını dikkatli harcamadığı,hesabını iyi yapmadığı için sıkışan arkadaşıma borç para vermem.ki arkadaş ailesindende almış para ama genede yettirememiş.nasıl bir harcama yapmışsa artık.
arabanın lüks olduğu konusunda ise ben laaleye katılıyorum.çocuğu olmayana bekara araba lüks.vay efendim nasıl alır,niye alır demiyorum elbette.ama aldıysa hesabını ona göre yapsın.bu krizde yeni arabayla gezip 50 lira ister gibi 500 lira istemesin.
yani kol kırılsın,yen içinde kalsın.
bende çalışıyorum.arkadaşla aynı mesleğe sahibim.yani en kötü şartlarda dahi aylık gelirini az çok tahmin edebiliyorum.
aklını kullanıp milletten para isteyecek hale gelmemeliydi.
çalışmayan anlamaz yorumuna ise sadece gülüyorum.
topuğunuzu 5 cm daha kısa tutar,çok sıkışık bir hatta yolculuk yapıyorsanız taksiye biner,yakın mesafede iner yürü(bu arada sporda yapmış olursunuz hem),burnunuzu tıkarsınız yinede hesabınızı ona göre yapar,bu duruma düşmezsiniz.
yani anlayacağınız bu krizde ter kokan halkın arasına karışmanız gerekecek:nazar:

Feronia
Farkındamısınız bilmem ama 500 istiyorsunuz bayram gelmiş çatmış..
İnsanlar zaten zar zor geçiniyor...
Ve bu istediğiniz miktara bazı insanlar gece gündüz çalışıyor az bi para değil yani...
Ayrıca şunu söylemek istiyorum madem bu kadar sıkışıcağınızı biliyordunuz neden aldınız ki arabayı?
Araba su yakmıyor..Benzin para bakımı para vergisi vs vs vs bunlar hep para...
Ve siz bunları karşılamak için hep borçmu arıcaksınız?
Ben olsam bende vermezdim...
İnsanların lüksleri için vericek param yok...

cucu-pete
bütün parami harcadim demissin,bence yarini düsünerek harcamak gerekiyor,o taksiti ödeyeceginizi bildiginiz halde maasinizdan bir köseye para ayirmadiysaniz bunu arkadasinizdan talep etmeniz tuhaf bence..herkes ayagini yorganina göre uzatmali,kimse kimseye güvenmemeli arkadasimdan alirim gibi...

okypete
arkadaşlık kavramını yine unutuyoruz galiba... arkadaşım lüksü için alsın ne farkederki...almış ve zor durumda kalmış... ben onun dostuyum ve durumumda müsaitse verirdim. ne için aldın ,lüksse vermem değilse veririm hesabına asla girmezdim. onun üzülmesi yüreğimi acıtırdı çünkü. o ödeyememenin acısını çekerken ,tekrar belirteyim, param varsa verebilecek , ben normal hayatıma devam edemezdim...verirdim......

kronick
okypete
arkadaşlık kavramını yine unutuyoruz galiba... arkadaşım lüksü için alsın ne farkederki...almış ve zor durumda kalmış... ben onun dostuyum ve durumumda müsaitse verirdim. ne için aldın ,lüksse vermem değilse veririm hesabına asla girmezdim. onun üzülmesi yüreğimi acıtırdı çünkü. o ödeyememenin acısını çekerken ,tekrar belirteyim, param varsa verebilecek , ben normal hayatıma devam edemezdim...verirdim......
bu şekilde ona iyilik yapmış olmazdınız ama CADIARZU

okypete
kronick
bu şekilde ona iyilik yapmış olmazdınız ama CADIARZU
acımı çektirseydim,kronick. vermeyerek cezalandırsamıydım... ben onun üzülmesine dayanamazdım ki.

kronick
okypete
acımı çektirseydim,kronick. vermeyerek cezalandırsamıydım... ben onun üzülmesine dayanamazdım ki.
ama bazen dayanmakta lazım.yoksa bu sorumsuzluk hep devam eder.yani 50-100 değil tam 500 ytl açık var.
başka insanlar o parayla ev geçindiriyor...
ben versem bile bu duruma kızdığımı söyler,bir sonraki ay bütçesini ayarlayıp bana hemen geri ödemesini isterdim.

incisu
madem etrafınızda sıze borc para verebılecek bırılerı yok ve sız bunu bılıyorsunuz.
o zaman arabanızı paranız tam olunca alsaydınız.
yazık valla bencede ayagınızı yorganınıza gore uzatmalıdınız:kahve:

okypete
5-12-08, 18:12
kronick
ama bazen dayanmakta lazım.yoksa bu sorumsuzluk hep devam eder.yani 50-100 değil tam 500 ytl açık var.
başka insanlar o parayla ev geçindiriyor...
ben versem bile bu duruma kızdığımı söyler,bir sonraki ay bütçesini ayarlayıp bana hemen geri ödemesini isterdim.
bakın, bu her zaman olan bir şey değilmiş zaten. devamlı benden para istese tamam, ama arkadaşım daralmış, benden istemiş, devamlı olan bir şey değil üstelik, neden vermiyeyim... evet,.başka insanların o parayla ev geçindirdiğini biliyorum. ve diyorum ki, varsa veririm ..kızmazdım da. zaten o parayı isterken ne kadar zorlandığını da görürdüm. onu üzüp inciterek ne kazanırım ki. belki yumuşak bir şekilde dikkatli olması söylenebilir ki, ben bunu yapmazdım. ama kızmak bana göre değil..borç tabiiki ödenmek için verilir. elbette verecektir................

sefamolsun
Daha önce aldıysan zamanında geri ödediysen ve paramda varsa değil araban olsun yazlığın olsun yinede arkadaşıma borç veririm.. Genel durumu iyi olan insanlarda paraya sıkışır.:kahve:

Borç canım hibe etmiyoyorum yaa...:1closedeyes:

Şunuda eklemem gerek piyasada ciddi bir kriz var, para yok. Bence kötü bir zamanlama olmuş borç istemek ve borçlanmak için

BEBS
başka birzaman olsaydı dükkan senindi canım ancak kriz var hemde en beterinden.sanıyorum sebebi bu:kahve:

kriegerin
5-12-08, 20:12
arabayı alırken keşke düşünseydiniz ilerisinide
ayak ve yorgan hesabı

üvercinka1981
Laale
Kimse kusura bakmasın...
Araba bekarlara lüks mü:1shok::evlilere peki hak mısositososito herkesin bir hayali vardır ,üç günlük dünyada yaşıyoruz eşek gibi çalışıyoruz kazanıyoruz istersek alırız araba tabi ki..arkadasım senin hatan belki paranı fazlasıyla toparlamamak olmuş birkaç ay daha beklesen iyi olurmuş..insanların ihtiyacı vardır sana vermemişlerdir...ya da sen belki onlara yardım ettin şimdi onlardan umdun ama bu da onları tanımanı sagladı..her şey geçer gider..güle güle kullan arabanı tadını çıkar canım...:eek:

üvercinka1981
okypete
evet zaten konu sahibi dert yanmış ben verirdim onlara bana sırt cevirdiler demek istemiş bence...yani konu sahibinin etrafındakiler yok yoksul değiller...olursa ben de verirdim yastık altı yapacagıma verirdim güveniyorsam ki güvenmediğim kişi zaten dostum değildir..

Shevvall
laale arkadaşa katılıyorum.bana göre de araba lüks tür.
maalesef yakınımda bize bir hayli borcu olan biri ödemeye gelince param yok diyor,ama işe hergün arabayla gidip geliyor.buda bana pek inandırıcı gelmiyor......
arabanın gideri çok olur ve bu gideri karşılamak içinde hiç bir şekilde borcunun olmaması ve gelirinin iyi olması gerekir..

Saruboceq
bende keşke düşünerek hareket etseydiniz diyorum..insanlar şu an adım atmaya korkar hale geldi.ha işten çıkarılıcaz çıkarıldık diye..
borç bulamıyorsanız sanırım arkadaşlarınızda kriz yaşıyor..
ama ben olsam ben verirdim.arkadaşım dostuma feda olsun..:1hug:

EU3
işyerinden avans al canım..500 yetele ne varki?

Feronia
5-12-08, 21:12
gulmek_lazimm
işyerinden avans al canım..500 yetele ne varki?
500ytl ne var ki diyorsunuz ama bazı insanlar bu para için gece gündüz çalışıyor....
Hiçte yabana atılcak bi para değil bence.

_ConversE_

ayağını yorganına gçre uzattı olmadı belki,
para alıcaktı alamdı hesapta olmayan şeyler çıktı,
hiç sizin başınıza gelmiyormu böyle şeyler,
benim dostum olsaydı benden böyle bi talepte bulunsaydı,
gözü kapalı verirdim,
dostluk zor günlerde ortaya çıkar,
iyi günden herkes iyi zaten,
hesabını yapmadı diye dostumu zor durumda bırakmazdım kesinlikle:nazar:
gün olur devran döner bizde sıkışabiliriz,herşey beklediğimiz gibi olmuyor değilmii:nazar:

kronick
bu bekara araba lüks konusunu neden bu kadar çarpıttınız anlamadım.araba alan insanın buna göre gelirinin olması lazım.arabayı hiç çalıştırmasanız,kapının önünde dursa bile aylık en az 300-400 gideri var(vergisi,kaskosu,ıvırı,zıvırı).çocuklu kişiyi anlarım.Allah korusun bir aksilik olsa taksi beklemekten,birine el açmaktansa biner arabana gidersin.ama bekar yada çocuksuzsa ve maddi durumu bunu her ay karşılayamayacak kadar iiyi değilse araba o insanın neyinegamyoncuiremsu
ve bakın dikkat edin.bu arkadaş nasıl açılmışki maaş yetmemiş,ailesinden aldığı yetmemiş:1shok:üstünede 500 ytl istiyor:1shok:

_ConversE_

ne olursa olsun dostum olsaydı eğer bu durumda varsa bende verirdim,
arabayı alıp benzin parası kasko bilmemne istemiyorkii,
sadece sıkıştığı için yardım istiyor,
alışkanlık haline getirirse orda düşünürüm,
ama samimiyetine inanıyorsam zor anında destek olurdum dostumaşakkıdı

okypete
ankara1982
benim her ay düzenli gelen gayet iyi bi gelirim var araba aldıoğımiçin bu ay sıkıştım bütün paramı harcadım ama 500 ytl borç verecek bi allahın kulu yok ailemi demiyorum onlardan para aldımama 500 lazım işlemler için bulamadım kaç gündür
burada arkadaşımız yazmış. sadece bu ay sıkışmış..gayet iyi bir gelirim var diyor... belki bu ay düşünmediği bir şey oldu. bir aksilik. para gerekti. bir yerlere para yatırması söz konusu oldu. bu ay açık verdi. olamaz mı. ......

_ConversE_
okypete
burada arkadaşımız yazmış. sadece bu ay sıkışmış..gayet iyi bir gelirim var diyor... belki bu ay düşünmediği bir şey oldu. bir aksilik. para gerekti. bir yerlere para yatırması söz konusu oldu. bu ay açık verdi. olamaz mı. ......

sanırım olmamalı yatmamışsa yatırtsın canım,
arabayı alıyorsa o parayıda yatırtmasını bilsin demi ama,
sonuçta dostluk böyle günler için değil kii canııımmmkaydirigubbakcemile3

EU1
5-12-08, 22:12
eğer Allah korusun konu sağlık olsa
hastalık vs durumunda paraya ihtiyacın olsa ve vermeseler o insanlar dost değildir.
ama araba başka birşey.
arkadaşım daha lüks yaşasın diye ben kendimden kısamam.
böyle şeyler alınırken nasıl ödeneceği hesaplanmalı, ona göre alınmalı.
kimse kimsenin borcunu ödemek zorunda değil.
ben olsam ben de vermezdim sanırım, para kazanmak kolay değil. 500 ytlde az bir para değil. :nazar:

elifsun
5-12-08, 22:12
arkadaşlar konuyu çarpıtmışsınız bence...
eğer gerçekten dostumsa ve gerçekten zor durumda olduğuna inanıyorsam..ki dostumsa bunu bilirim...ne için istiyosa istesin ben veririm...
varsa bende eşiminde onayını alarak veririm..geri geliceğini de bilerek...
insanlık hali o ay durumlar istediği gibi gitmemiş olabilir
farklı hesapta olmayan harcamalr çıkmış olabilir...hangimizin olmuyor kiii..dost ise zor zamanda yanında olunmalı...kii bizde zor zamanımız da kapısını çalabilelim...

araba konsunda ki fikrim de kesinlikle bi lüks deil bi gereklilik bence...eşim 2 ay önce iş yerinden ayrıldı ve arabasız kaldık üstüne birde hastalık çıktııı aman allahım o kadar zormuş ki arabasız olmak tam bir eziyet..heleki bi bayanın bekarda olsa altında araba olması çok güzel birşey, kendine güvenip araba alabilmişsede ben onu tebrik ederim başka birşey diyemem...ki sıkışıp borç istemesinden normal birşey de yok bence...500 ytl çok büyütülecek bi miktar da deil bence milyarlar istemiyor kızzz yahuuu...

bekolim
6-12-08, 00:12
Ben olsam bu durumda arkadasimi darda birakmazdim nasilsa duzenli geliri varmis
paranin ustune yatmaz yani bu ay olmadi gelecek ay, gelecek ay olmadi sonraki ay verir,
param varsa bunu mevzuu bahis yapmazdim cani sagolsun...:içelim:

fatosbrn
6-12-08, 01:12
eğer arkadaşım zor durumdaysa ve benden borç isterse 500 yada 1000 hiç farketmez benimde durumum müsaitse düşünmeden veriirim ister arabası olsun ister villası. nereye ne şekilde harcayacağı beni ilgilendirmez

EU2
6-12-08, 06:12
Bir düşünelim;
Yakın bir dostum(ki dostluk sıradan değil,önüne gelene para dağıtılmaz;dağıtırsan zaten enayisin eğer öyleysen mümkünse bana da ver :nazar: )benden bu ay sıkışık olduğu için 500 yatele para istiyor;
Açıkçası ben ona"ayağını yorgnına göre uzatsaydın banane uleyyn"diyip lafebeliği yapmak yerine varsa verirdim,yoksa da "kusura bakma bende de yok"derdim
Ben onun anasımıyım babasımıyım maddi konuda öğüt verecek..
Sanki sitede herkes bir tutumlu..herkes ayağını yorganına göre uzatıyor..
Olur böyle şeyler..
Hangimiz olmadık durumlarla karşılaşmıyoruz ki..
Dostlukta böyle şeylerin hesabı olmaz..:1closedeyes:

okypete
yani, kıza,diyeceğiz ki, dikkatli olsaydın,,, nasıl yaptın bunu ,lüks bu, yapmasaydın, 1 kereye mahsus veriyorum, dikkat niye etmedin, bu araba şart mı, giy kısa topuk, işe git, diye bir güzel benzetip, verdiğinize bin pişman edip bir lütuf yapar gibi o parayı vermeliymişiz demek ki..ya da ,ya dostum, şimdi bu, 500 gayme, senin hastalık paran olsa, verirdim, ama araba için, asla....... var istesem veririm ,amma velakin, bu lüks,asla vermem. demeliymişiz.........ben parayı verirken arkadaşımın ne için istediğine göre veririm, o acı çekmiş bana ne... yapmasaydı..bende dostluk anlayışı budur..... çek sıkıntını ,otur aşagıya.... bu kadar,demeliymişiz.şakkıdı..
ilginç saptamalar görüyorum.... bana oldukça ters.. bendeki dostluk kavramına, oldukça ters..... ilginç.:nazar:.....

gurbaa prenses
bu konuda uslanmayanlardanım sanırım...
borc verdigim bi Allah kulu geri odememiştir, yada ben hatırlamıyorum :lepi:
ünide yüksek miktarda borc vermiştim bi arkadaşıma
5-6 yıl oncesinin 250 ytlsi
o zaman ogrenciydim, çoktu bu miktar elbette
benden çok onemli bi iş içinmiş gibi istedi
sonra ogrendim ki orda burda barda gece kulubunde yemiş kök yiyesice :nazar:
ama istemedim, isteyemedim
çalişiyordum, ailemden para almıyordum
okul harcımı kendim yatırıyordum
zor dönemler geçirdim o zaman kaydirigubbakcemile2
yıllar geçti unutuldu gitti...
lafını etmedim bi daha asla...

şimdi yedigim onca kazıga ragmen düşünüyorum da...
elimde varsa şayet karşımdaki insan güvendigim sevdigim bi dostumsa asla tereddüt etmeden cıkarır veririm cebimde ne kadar varsa
ister geri ödesin ister ödemesin... :içelim:
o benim dostlugumu kazanmışsa zaten çok daha fazlasını hakediyor demektir...