PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananların Paylaşım AlanıSayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18

Ophella
29-12-2008, 17:07
tamam da benim ogrenmek istedigim asıl kanama oluyomu benim diana kullanırken oluyodu şimdi yasminde de olucak mı
?

smile6081
29-12-2008, 18:42
kızlar bişi sorcam 8aydır yasmin kullanıyorum... son kutu pazar gunu bitti üzerinden 7 gun sayıp benim yenı kutuya baslamam gerkiyordu ama ben ilaç almayı unuttum yarın aldığımda ikisini aynı andamı içmem gerekicek yoksa 8.gun hatta 9. baslamış olucam


bunu konuda bilgisi olan arkadaslara sesleniyorum ne yapmam gerk acil bilgilendirin

passionate
29-12-2008, 20:15
Merhaba arkadaşlar bende bugün kullanmaya başladım,adetimin 5.günüydü, hemen hemen bitmek üzereydi. Korumaya ne zaman başlar ?1 Hafta falan yazıyor prospektüste ama emin olamadım,varmı benimle aynı durumda kullanmış olan ?

İzotop
30-12-2008, 21:04
Kızlar yazmadan geçemedim.Yasmini yaklaşık 6 aydır kullanıyorum.Pko dan dolayı.Aşırı kıllanma sorunu yaşamadım fakat sinirlilik(az varmış gibi), iştah açılması ve karında şişlik problemi yaşadım.Bu hafta kontrole gideceğim.Umarım kistler yok olmuştur.Çünkü bu ilacı kullanmak istemiyorum.Çok şükür bende pıhtı sorunu olmadı.Yasmin su mu topluyor,ödem mi atıyor anlayamadım.Herkes farklı şeyler söylemiş.Haa kilo mu aldım.Ve vermeye uğraşıyorum.

camdankalp38
31-12-2008, 08:53
off bendede acayip şişlik yapıyo ya görenler ne kadar kilo almışsın dio :(( bi kaç ay daha kullanıyımda bırakıcam bebiş istiyorum artık yeni yılda :)

delfindora
31-12-2008, 12:51
kızlar ben günü gününe hatta hergün aynı saatte 10 aydır yasmin kullanıyordum ama bu ay hamile kadım böyle bir risk her yöntemde varmış o da beni buldu ama bugüne kadar yasminin hiç bir yan etkisini görmemiştim.

nihankinay
31-12-2008, 12:53
bende bu ay başladım yasmin kullanmaya 15 gün oldu. benim sol bacağımda ağrı var yasmindenmidir acaba korktum.

sunny87
01-01-2009, 10:42
herkese sesleniyorum.Benim adetlerim bi hafta 10 gün geçiyodu,bu yüzden yasmin verdi doktor ama bu ilaç bana ağır geldi.reglim bittikten sonra bile her gün az az akıntım oldu,kan şeklinde.Sonra doktora gittim.ilacımı değiştirdi.şimdi çok rahatım.MİRANOVA içiyorum.Bünye meselesi.yan etkisi yok deniyo yasminin ama bünye meselesi yani..moralinizi bozmayın.

rainbow55
02-01-2009, 00:34
bir şey sormak istiyorum, yasmin kullanırken antibiyotik kullanmak etkinliği düşürür mü? augmentin adlı antibiyotiğe başladım. her antibiyotik aynı şekilde etki eder mi? teşekkürler

sudanperi
02-01-2009, 17:05
2 aydır kullanıyorum benim göğüslerim büyüdü ama cinsellikten hiç zevk alamıyorum sizlerde de aynı problem varmı?

Gelincik001
03-01-2009, 09:00
arkadaslar bende yeni bıraktım kullanmayı (5-6 ay kullanımdan sonra)
duyduguma gore vucut hemen atmıyormus hormonları..
bir kac ay daha etkisinde kalacak ve korunmusmu olacagım?
bırakır bırakmaz hamile kalanlar varmı
son sorumda regl yine gunu gunune mi gelecek ilac kullanır gibi yoksa eski halimemi donecegım

danskolik
03-01-2009, 14:30
arkadaşlar meraba benim 3.kutum bitti.ara vermek istiyorum hap almaya kaç ay ara vermeliyim?3ay mı?

ferhansabri
06-01-2009, 11:34
Merhaba ben 1 ay diane 35 kullandım 60 kilodan 63 kiloya çıktım doktorumu aradım söyledim ve eğer kullanmak istemiyorsan Yasmin kullan piyasada kilo aldırmadığını söylerler dedi.Bende şimdi kararsızım kullansammı kullanmasammı diye

Adıvar
07-01-2009, 14:29
Bu forumda paylaşımda bulunan arkadaşlarımın dikkatine!!!
Bölümüzde çok fazla paylaşım yapıldığından konunuzu arşivliyoruz ve ..
Bu ilaç konusunda tekrar paylaşımda bulunmak için lütfen verdiğim linkten devam edelim;
http://www.kadinlarkulubu.com/aile-planlamasi/176295-yasmin-dogum-kontrol-ilaci-kullananlarin-paylasim-alani.html
KK Yönetima.s.

Kazen
21-12-2010, 17:45
Yasmin Nedir?

Yasmin gebe kalmayı önleyici bir ilaçtır ve başka etkileri de mevcuttur.

Yasmin gebeliği önleyici etkisini, esas olarak yumurtalıklardan yumurta atılmasını (yumurtlamayı) engellemenin yanında, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamalarda meydana gelen değişiklikler yoluyla gösterir.

Yasmin aşağıdaki durumlarla ilgili bir ilaçtır:

*
Doğum kontrolü yöntemi; (Doğum kontrol haplarının hamile kalmayı nasıl engellediğini öğrenmek için tıklayınız)
*
Hormona bağlı su tutulması ve buna bağlı belirtiler;
*
Akne ve sebore.

Yasmin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Yasmin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doğum kontrol hapı kullanımı ile miyokard enfarktüs, inme, derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerlerle ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması gibi damarlarda pıhtı ve tıkanıklık oluşması ile ilişkili hastalık riskindeki artış arasında bir ilişki olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durumlara nadiren rastlanır.

Eğer bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi biri mevcutsa, ilacın kullanımının yararı ve olası riskleri her bir kadın için ayrıca karşılaştırılmalı ve kullanıma başlamadan önce hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi birinin alevlenmesi, tekrarlaması ya da ilk kez ortaya çıkması halinde hekiminize başvurunuz. İlacınızı kullanmanızın devamına ya da kesilmesine hekiminiz karar vermelidir. (Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı? Lütfen tıklayınız)

Toplardamar veya atardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ya da beyin damarlarıyla ilgili bir olay şu bulgularla beraber olabilir:

Bacakta tek taraflı ağrı ve/veya şişme; sol kola yayılan/yayılmayan ani şiddetli göğüs ağrısı; ani nefes darlığı, ani öksürük başlangıcı; alışılmadık, şiddetli, uzamış baş ağrısı; ani kısmi ya da tam görme kaybı; cisimleri çift görme; konuşma bozukluğu; baş dönmesi; vücudun bir parçasında ya da bir tarafında ani olarak ortaya çıkan belirgin hissizlik ya da güç kaybı.

Toplardamar veya atardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ya da beyin damarlarıyla ilgili bir olayın riski aşağıdaki faktörlerle artar :

*
Yaş; (Doğum kontrol hapları ve yaş/menopoz bilgileri için lütfen tıklayınız)
*
Sigara (içilen sigara sayısı arttıkça ve ilerleyen yaşla, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda risk daha fazla artar);
*
Olası aile öyküsü (bir kardeşte ya da anne – babada daha erken yaşlarda, bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açmış olması). Eğer kalıtsal bir yatkınlıktan şüphelenilirse, Yasmin’i kullanmaya karar vermeden önce bir sağlık uzmanına danışınız.
*
Obezite (vücut ağırlık indeksinin 30 kg / m² üzerinde olması);
*
Hipertansiyon (yüksek kan basıncı);
*
Migren;
*
Kalp kapak hastalığı;
*
Kalbin bölümlerinde titreşim hareketlerinin oluşması (atriyal fibrilasyon);
*
Kanda çeşitli lipoprotein düzeylerinin bozulması;
*
Uzun süreli hareketsiz kalmak, cerrahi girişim, bacaklara herhangi bir cerrahi girişim, darbe alma. Bu durumlarda Yasmin kullanımının (seçimli cerrahi girişim durumlarında 4 hafta önceden olmak üzere) kesilmesi ve tamamen tekrardan hareket edebilir duruma gelmeyi takiben 2 haftadan önce başlanmaması önerilebilir.
* Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Yasmin kullanımı sırasında migren sıklığı veya şiddetinde bir artış ilaç kullanımını derhal kesmenizi gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda seyrek olarak iyi huylu, çok seyrek olarak da kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir. Sınırlı sayıda hastada bu tümörler yaşamı tehdit eden karıniçi kanamalara yol açar. Eğer kendinizde şiddetli üst karın ağrısı, karaciğerde büyüme ya da karıniçi kanama belirtileri gözlemlerseniz, karaciğer tümörü olması ihtimalini düşününüz ve acilen hekiminize başvurunuz. (Doğum kontrol hapları ve faydaları için lütfen tıklayın)

Trigliserid düzeyinde artış ya da ailede (anne – baba, kardeşler, vb. ) bu durumun varlığı, doğum kontrol hapı kullanımında pankreas iltihaplanması gelişme riskini arttırabilir. Bu hususa dikkat ediniz.

Doğum kontrol hapı kullanımı sırasında, klinik açıdan belirgin bir hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelişmesi durumunda, hekiminize danışarak ilacınızı kesmeniz ve hipertansiyon rahatsızlığınızı tedavi ettirmeniz uygun olur. Eğer normal tansiyon değerleri, hipertansiyon rahatsızlığına karşı uygulanan tedavi ile sağlanabiliyorsa ve hekiminiz de uygun bulursa doğum kontrol hapı kullanmayı tekrar düşünebilirsiniz.

Karaciğer fonksiyonlarının bozulması, karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesine kadar doğum kontrol hapının kesilmesini gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

İlk kez gebelikte ya da daha önce seks steroidlerinin kullanımı sırasında kolestatik sarılık rahatsızlığınız olduysa ve doğum kontrol hapı kullanırken bu durum tekrarlarsa; ilacın kullanımına son veriniz.

Eğer şeker (diyabet) hastasıysanız, doğum kontrol hapı kullanımınız sırasında olası bir istenmeyen durumun gelişmesi ihtimaline karşı kendinizi dikkatle gözlemleyiniz.

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda Yasmin kullanımı sırasında bazen kloazma gelişebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanırken güneşe ve ultraviyole ışınlara maruz kalmaktan kaçınınız.

*kloazma: Yüzde kahverengi yama şeklinde ortaya çıkan değişik büyüklükteki renk değişiklikleri.

Bazı bayanlarda tablet alınmayan dönemde çekilme kanaması oluşmayabilir. Eğer ilacınızı ‘’Yasmin’i Nasıl Kullanmalıyım?’’ bölümünde belirtilen şekilde kullandıysanız, gebe olmanız beklenmez. Ancak ilacınızı, ilk gerçekleşmeyen çekilme kanamasından önce kullanım kurallarına uygun kullanmadıysanız ya da çekilme kanaması iki kez gerçekleşmediyse doğum kontrol hapınızı kullanmaya devam etmeden önce gebe olmadığınızdan emin olunuz.

Doğum kontrol hapları AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir. (Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Yasmin’i uzun süreli kullanmanız halinde periyodik olarak tıbbi muayeneden geçmeniz önerilir.

Yasmin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Yasmin’i kullanmayınız. Eğer ilk kez doğum kontrol hapı kullanırken aşağıdaki durumlardan herhangi birini kendinizde görürseniz ilaç kullanımını derhal durdurunuz :

*
Drospirenon - Etinil estradiol’e (Drospirenon - Etinil estradiol Yasmin’in etken maddeleridir. ) alerji;
*
İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;
*
Toplardamar veya atardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) olaylarının varlığı ya da geçmişte görülmüş olması (örneğin derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerlerle ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması, miyokard enfarktüs, vb. );
*
Beyin damarlarıyla ilgili bir olayın varlığı ya da geçmişte görülmüş olması;
*
Kan damarlarında ya da kalp boşluklarında pıhtı oluşumuna dair uyarıcı belirti varlığı ya da geçmişte görülmüş olması (örneğin bir organ ya da vücudun bir bölümünde kan dolaşımının geçici olarak azalması sonucu atak oluşması, angina pektoris, vb. );
*
Belirli bir bölgeyle sınırlı sinir sistemi ve bozukluklarıyla ilgili belirtilerle karakterize migren öyküsü;
*
Damarları etkileyen şeker hastalığı (diyabet hastalığı);
*
Toplardamar veya atardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu için risk oluşturan, şiddetli veya çok sayıda faktörün varlığı;
*
Pankreas iltihaplanması;
*
Trigliserid düzeyinde artış ile bağlantılı pankreas iltihaplanması öyküsü;
*
Ağır karaciğer hastalığı varlığı veya geçmişte yaşanmış olması (karaciğer fonksiyon değerleri normale dönmedikçe);
*
Ağır veya kısa süre içinde gelişen böbrek yetmezliği;
*
İyi ya da kötü huylu karaciğer tümörü varlığı ya da öyküsü;
*
Seks steroidlerinden etkilenmesi halinde üreme organlarının veya memenin bilinen ya da şüpheli kötü huylu, ağır hastalıkları;
*
Tanı konmamış vajinal kanama;
*
Gebelik varlığı ya da şüphesi.

Yasmin’i kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Yasmin’i Kullanabilir Miyim?

Gebelik kategorisi X. Yasmin’i gebelik döneminizde kullanmayınız. Yasmin kullanmanız sırasında gebelik meydana gelmesi halinde ilacı kullanmayı durdurunuz. Bununla birlikte, yapılan çalışmalar ne gebeliğinden önce doğum kontrol hapı kullanmış kadınların çocuklarında doğumsal kusur riskinde herhangi bir artış ne de erken gebelik süresince yanlışlıkla doğum kontrol hapı kullanıldığında doğmamış yavru üzerinde oluşan anormal bir etkiyi göstermemiştir.

Yasmin’in kullanımı süt miktarında azalmaya ve sütün bileşiminde değişikliğe yol açabileceğinden dolayı süt salgılanması etkilenebilir. Bu nedenle bebek emziren annelere, bebekleri sütten kesilinceye kadar doğum kontrol hapı kullanımı genellikle önerilmez. Yasmin’in bileşiminde bulunan etken maddeler ve metabolik ürünleri küçük miktarlarda süte geçebilir. (Emziren anneler ve doğum kontrol hapları ile ilgili merak edilenler)

Araç ve Makine Kullanırken Yasmin’i Kullanabilir Miyim?

İlacın araç ve makine kullanımı üzerine herhangi bir etkisi gözlenmemiştir.

Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Yasmin’i Nasıl Kullanmalıyım?

İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde kullanınız. Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız. Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz. (Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın)

İlacınızı paketin üstünde gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda bir miktar suyla birlikte alınız. Birbirini izleyen 21 gün boyunca her gün bir tablet alınız. Her bir sonraki pakete 7 günlük, sıklıkla çekilme kanamasının izlendiği, tablet alınmayan dönemi takiben geçiniz. Bu kanama genellikle son tabletnin alınmasını takiben 2 – 3. gün başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kesilmemiş olabilir. (Doğum kontrol hapları ve farklı saatlerde alınması durumu için lütfen tıklayınız)

Eğer Yasmin’i kullanmaya başlamadan önceki 1 ay herhangi bir hormonal gebelik önleyici ilaç kullanmadıysanız; Yasmin’i almaya normal adet döngünüzün ilk günü başlayınız. İlacınıza 2. İle 5. günler arasında başlamanız da kabul edilebilir, ancak bu durumda ilk döngü için tablet almaya başlamanızdan itibaren 7 gün boyunca ilave olarak bir bariyer gebelik önleyici yöntem kullanınız.

Diğer bir doğum kontrol hapından geçiş

Tercihen önceki doğum kontrol hapınızın son tabletini aldığınız günü izleyen gün Yasmin alımına başlayınız. En fazla tabletsiz dönemin son gününe kadar ara verebilirsiniz.

Yalnız progestagen içeren bir yöntemden (minipil, enjeksiyon, implant) ya da progesteron salımlı rahim içi sistemden (RİS) geçiş

Minipilden herhangi bir günde, (implant veya RİS’in çıkarıldığı gün, enjeksiyonda ise bir sonraki enjeksiyonun yapılması gereken gün) geçiş yapabilirsiniz. Ancak tüm bu koşullarda tablet alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntemi kullanmanız önerilir.

İlk üç aylık dönemde oluşan düşüğü takiben

Yasmin’i kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Ek bir gebelik önleyici önlem almanıza gerek yoktur.

Doğumu veya ikinci üç aylık dönemde oluşan düşüğü takiben

Doğumu veya ikinci üç aylık dönemde oluşan düşüğü takiben 21. – 28. günlerde Yasmin kullanmaya başlamanız önerilir. Daha sonra başladığınız takdirde tablet alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntemi kullanınız. Eğer o zamana kadar ilişki gerçekleştiyse, doğum kontrol hapı kullanmaya başlamadan önce gebe olmadığınızı saptayınız veya ilk adet kanamanızı bekleyiniz.

Mide – bağırsak bozuklukları durumunda

Şiddetli mide – bağırsak bozukluklarının olması durumunda emilim tam olmayabilir. Böyle bir durumda gebelik önleyici ilave önlemler alınız.

Eğer tablet alımını takiben 3 – 4 saat içinde kusma olursa unutulan tabletler için verilen öneriler geçerlidir. Eğer normal tablet alma programınızı değiştirmek istemezseniz, gereken ekstra tabletleri başka bir kutudan alınız.

Bu ilaç, bazı laboratuvar testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden hekiminize Yasmin kullandığınızı söyleyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer tabletinizi almakta, 12 saatten daha az geç kaldıysanız gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmaz. Hatırlar hatırlamaz tabletinizi alınız ve sonraki tabletlerinizi de her zamanki gibi almaya devam ediniz.

Eğer 12 saatten daha fazla gecikme olmuşsa gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmış olabilir. Bu durumda 2 temel kural uygulanır :

1) Tablet alımına hiçbir zaman 7 günden fazla ara verilmez.

2) 7 gün boyunca aralık vermeden tablet alınır.

Buna bağlı olarak günlük uygulamada şu öneriler verilebilir :

1. Hafta : Aynı zamanda iki tablet almak anlamına gelse de, unuttuğunuz tableti hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan tabletlerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Takip eden 7 gün boyunca prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi kullanınız. Tablet alımının unutulduğu günden önceki 7 gün içinde cinsel birleşme olmuşsa gebelik olasılığını göz önüne alınız. Ne kadar çok tablet unutulursa ve bu tabletlerin unutulduğu gün tabletsiz döneme ne kadar yakınsa gebelik riski o kadar yüksektir.

2. Hafta : Aynı zamanda iki tablet almak anlamına gelse de, son unuttuğunuz tableti hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan tabletlerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Eğer ilk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletlerinizi doğru olarak aldıysanız ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla tablet unuttuysanız sonraki 7 gün boyunca ek koruyucu önlem alınız.

3. Hafta : Tabletsiz dönemin yaklaşıyor olması nedeni ile güvenilirlikte azalma riski yüksektir. Yine de, tablet alımında ayarlamalar yapılarak gebe kalmaya karşı korumada azalma önlenebilir. Eğer unutulan tabletten önceki 7 gün boyunca tabletlerinizi doğru olarak aldıysanız, aşağıdaki iki seçenekten birinin uygulamasıyla ek bir doğum kontrol yöntemine gerek kalmaz. Aksi takdirde bu seçeneklerden ilki seçilip, ayrıca 7 gün boyunca ek önlemler almak gerekir.

**Aynı zamanda iki tablet almak anlamına gelse de son unuttuğunuz tableti hatırlar hatırlamaz içiniz. Kalan tabletlerinizi normal zamanında kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir sonraki kutuya 7 gün ara vermeden mevcut kutu biter bitmez başlayınız. İkinci kutunun sonuna kadar bir çekilme kanaması beklenmez. Ancak tablet alındığı günlerde lekelenme veya kırılma kanaması görülebilir.

**Kullanmakta olduğunuz kutuyu bırakmanız önerilebilir. 7 günlük (tableti unuttuğu günler dahil) aradan sonra yeni kutuya başlanır.

Tablet almayı unuttuğunuzda, ilk tabletsiz dönemde beklenen çekilme kanaması görülmezse gebelik olasılığını göz önüne alınız. (Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Bulantı, kusma ve genç kızlarda hafif vajinal kanama doz aşımı belirtilerindendir.

Yasmin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İlacınızı size önerilenden daha yüksek dozda almaktan kaçınınız.

Yasmin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan aşağıdaki sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıda sıralanan daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz :

*
Memelerde ağrı, hassasiyet, büyüme;
*
Depresif duygu durumu, duygu durum değişiklikleri;
*
Bulantı, karın ağrısı;
*
Baş ağrısı;
*
Kiloda artış. (Doğum kontrol hapları ve kilo ile ilgili merak edilenler)

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. (Doğum Kontrol Hapları ve tüylenme ile ilgili merak edilenler)

Yasmin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Aşağıda sıralanan ilaçlarla Yasmin’in bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Yasmin’i hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Yasmin’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz;

*
rifampisin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
*
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);
*
karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
*
barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)];
*
primidon (Mysoline);
*
okskarbazepin (Trileptal, Epsile, Oxilepsi);
*
ritonavir (Norvir);
* bazı antibiyotikler ve özellikle penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen, İecilline, Pencain-K); benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur);flukloksasilin (Flix, Floksin); amoksisilin (Alfoxil, Amoksina, Amoxicil, Helipak, Largopen); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin, Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin); vb. ];
*
tetrasiklinler [doksisiklin (Doksin, Monodoks, Tetradoks); tetrasiklin (Tetra, Tetralet, Tetramin). ];
*
griseofulvin Gefulvin Forte.

Yukarıda belirtilen ilaçların herhangi biri ile kısa süreli tedavi görmeniz halinde, doğum kontrol hapı dışında geçici olarak bir bariyer yöntemi kullanınız ya da başka bir gebelik önleyici yöntem tercih ediniz.

Fenitoin sodyum, barbitüratlar, primidon, karbamazepin, rifampisin, ritonavir, griseofulvin içeren ilaçlardan kullanmanız halinde, ilaç kullanımınız süresince ve tedavinin kesilmesini takiben 28 gün boyunca bariyer yöntemi kullanınız.

Antibiyotik tedavisi görüyorsanız, ilacınızın sonlanmasını takiben 7 gün boyunca bariyer yöntemi kullanınız. Eğer bariyer yöntemi kullanılan dönem, kutunuzdaki doğum kontrol haplarının bitiminden sonra devam ediyorsa, bir sonraki kutuya ara vermeden devam ediniz.

Yasmin ile etkileşen diğer başka ilaçlar da mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Yasmin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Yasmin’i 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

YASMİN Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! YASMİN Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; YASMİN Film Kaplı Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve YASMİN Film Kaplı Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

muka
22-12-2010, 15:19
Ben de Yasmin doğum kontrol hapı kullandım. Sonra çocuk yapmaya karar verdik. Hapı bıraktıktan bir hafta sonra hamileydim. Bilginize, doğum kontrol hapı sınırlarda koruyor. En azından bende öyle oldu

_elifatih_
25-12-2010, 13:14
kızlar birsey sorcam bende pko var yasmin kullanıorum bayagı ara vermistim kullanmıodum basladım tekrar yalnız 7 gün ara verioduk biliorum ama benm ilac cumartesi bitti bugün mü icemeliyim yeni ilacı yoksa yarın mı ?

eda29
26-12-2010, 00:28
benim bi sorum olacak. uzun yıllar doğum kontrol hapı kullanımından sonra kolay hamile kalınabiliniyormu acaba

gul8585
28-12-2010, 10:43
kızlar bende 1 sene 2 aydır yasmin kullanıyorum fakat bu ay bırakmayı düsünüyorum prezervatife geçmeyi düsünüyoruz bakalım 3-4 ayda o sekilde koruncaz sonra kısmetse bebisimizi beklicez.

bende yan etki olarak tek kilo yaptı 5 kilo aldım kullandığımdan beri

gul8585
28-12-2010, 10:44
canım kimisi bıraktığı ay hamile kalıyor kimisi 6 ay kimisi 1 sene sonra bünyeye bağlı birazda ama biraz geçiktiriyor çünkü hapı bırktığın zaman 3 ayda vücuttan etkisi gidiyormus normlde

tweety25
02-01-2011, 12:57
ben de yasmin içdim arkadaslar bıraktım 1 yıldır cocuk düşünüyoruz ama olmuyor. hiç bir sorunumuz cıkmadı drlar ilacın etkisi olabiilir diyorlar.
kimisi bırakır bırakmaz kimiside 1 yıl sonra hamile kalabiliyormus ben pişmanım kullandıgıma 1.5 yıl kullanmıstım. :((

nefsim
02-01-2011, 22:09
bende bu ay başladım yasmin kullanmaya 15 gün oldu. benim sol bacağımda ağrı var yasmindenmidir acaba korktum.
bazı doğum kontrol ilaçlarının bacak ağrısı yaptığını duydum o durum tehlikeli olabiliyormuş. ben de yasmin kullanıyorum 5 aydır ama sorunum yok çok şükür. bence doktora görün acilen.. geçmiş olsun


bir şey sormak istiyorum, yasmin kullanırken antibiyotik kullanmak etkinliği düşürür mü? augmentin adlı antibiyotiğe başladım. her antibiyotik aynı şekilde etki eder mi? teşekkürler
yasminle antibiyotikler çakışabiliyormuş. benim de başıma geldi. doktorum, ya bana ya da eczaneye sormadan antibiyotik kullanma demişti.

niltt
03-01-2011, 10:04
kızlar benim de sol göğsümde ara ara minik ağrılar oluyo,1,5 yıldır doktor tavsiyesiyle kullanıyorum başka bi şikayetim yok
geçen hafta 7 günlük aradaydım hiç ağrı olmadı demek ki ilaçla alakalı
dr a gidicem ama bi fırsat bulamıyorum ki işten...
korkulacak bişey yoktur di mi kızlar yaa..
dün akşam ara ara ağrıdı ama bugün yok bişey...

tweety25
03-01-2011, 19:20
kızlar benim de sol göğsümde ara ara minik ağrılar oluyo,1,5 yıldır doktor tavsiyesiyle kullanıyorum başka bi şikayetim yok
geçen hafta 7 günlük aradaydım hiç ağrı olmadı demek ki ilaçla alakalı
dr a gidicem ama bi fırsat bulamıyorum ki işten...
korkulacak bişey yoktur di mi kızlar yaa..
dün akşam ara ara ağrıdı ama bugün yok bişey...

yasmindendir o. gögüslerde şişkinlik ve cok kötü agrı yapıyor özellikle adete dogru. ilacı bırakırsn rahatlarsın .
bu arada bacakta agrısı olan arkadaslar hemen dra gitsin damar tıkanıklıgı yapabiliyor dogum kontrol hapları. muayene olmakta fayda var.

didi_
03-01-2011, 21:31
Daha önce farklı doğum hapı kullandım fakat selülit yaptı. Şimdi yasmini kullanmak istiyorum. Acaba gene selülit yapar mı? Yoksa hapına göre değişir mi? Bu durumla karşılaşan ya da bilgisi olan var mı?

jelibon88
04-01-2011, 02:16
bende çok merak ediyorum haziranda düğünüm varve o hapı öneriyolar merakla cvplarınızı bekliyorum duyduguma göre kilo ve tüylenme yapıomuş

milena_
04-01-2011, 02:23
bende çok merak ediyorum haziranda düğünüm varve o hapı öneriyolar merakla cvplarınızı bekliyorum duyduguma göre kilo ve tüylenme yapıomuş

Canım denemeden bilemezsin kilo yapıp yapmadığını ben bundan 4 yıl önce adını bile hatırlamadığım doktorun verdiği bir doğum kontrol hapı kullandım 3 ayda 7 kilo aldım 3 ay sonunda bıraktım ama o kiloyu 1 yılda verdim..

Yasmini daha önce kullanmıştım, Tekrar başladım kullanmaya 4 ay oldu gram almadım. Sende etkisi nasıl olur bilinmez kimi kilo aldım diyor kimi başka bişey bende yan etki göstermedi tüydür, bulantıdır, kilodur. Ama unutma başlangıçta vücudun ilaca uyum sağlayıncaya kadar yan etkilerini görüyorsun bende ilk başladığımda 3-4 gün susuzluk hissi, bulantı vs. olmuştu. Ama dediğim gibi sadece ilaca başladığım ilk günler..

jelibon88
04-01-2011, 02:25
anlıyorumm başka çare yokmu yaa

milena_
04-01-2011, 02:30
anlıyorumm başka çare yokmu yaa

aslında en iyisi kondom kullanmak yan etki sıfır :D ama bu ikinizin tercihi olmalı çoğu erkek bunu sürekli kabul etmiyor. Şahsen bende pek hoşlanmam kondomdan:S

jelibon88
04-01-2011, 02:32
o ne desem gülermisin acaba:1::1::1:valla çok cahilim bu konularda ilgi alanım dışındada:52:

dillerim_lal
04-01-2011, 02:32
bende çok merak ediyorum haziranda düğünüm varve o hapı öneriyolar merakla cvplarınızı bekliyorum duyduguma göre kilo ve tüylenme yapıomuş

bende yasmin kullandım bende hiç kilo yada benzeri bir yan etki yapmadı
9 ay kullandımm hiç bir sorun yaşamadım
buraktıktan sonrada 4. ayımda hamile kaldım

jelibon88
04-01-2011, 02:36
amannnn ne zor işmiş bunlar bee en iyisi evlenmemk nerden kalktım evlenmeye ben yafff

karbeyaz.ocean
04-01-2011, 03:26
merhaba arkadaşlar benim birkaç sorum olacak;
daha önce yazılışından emin olmamakla beraber mgraynon kullanıyordum son iki ayda da yasmin kullanmaya başladım.doktor değil de yakınımın tavsiyesiyle.akıntıya da iyi geliyormuş pek çok iyi yönü varmış doktoru bunu tavsiye etmiş arkadaşıma.yalnız ben bu ilaca başladığımdan beri ilacı içtiğimde yumurtalıklarımda bir hareketlenme hissediyorum.daha önceleri bu olmuyordu.ilacı ilk kullandığım ay vücudum ilaca ancak alışıyor diye düşünmüştüm ama bu ikinci ay da aynı durum söz konusu.ilacı kullananlar da ilacı içtikten sonra bu tarz bir durum yaşıyor mu?
ve nisanda da evleniyorum ilaç bu acayip hissi yaşattığı için evlendikten sonra koruyabilecek mi emin değilim.ilacı değiştirmeli miyim? tüylenme yapmadı ve akıntıya da engel olmadı bu ilacın vücuda sağlıklı bir şekilde etki etmesi ne kadar sürüyor?

niltt
04-01-2011, 08:30
bende çok merak ediyorum haziranda düğünüm varve o hapı öneriyolar merakla cvplarınızı bekliyorum duyduguma göre kilo ve tüylenme yapıomuş

sakın ama sakın jinekoloğa gitmeden kendi başınıza ya da eczacı tavsiyesiyle almayın
ben evlenmeden önce dr a giderek dr önerisiyle kullanmaya başladım.1,5 senedir.
Şu an sadece göğüs hassasiyeti yaşıyorum başka herhangi bi problemim yok çok şükür...

yase26
05-01-2011, 15:49
ben 5 aydır bu hapı kullanıyorum ama son kutunun son tabletini alamadım 5 gün falan oldu yeni kutuya başladığımda ek koruma gerekirmi acaba

tweety25
05-01-2011, 16:29
Daha önce farklı doğum hapı kullandım fakat selülit yaptı. Şimdi yasmini kullanmak istiyorum. Acaba gene selülit yapar mı? Yoksa hapına göre değişir mi? Bu durumla karşılaşan ya da bilgisi olan var mı?

cnm selüliti bilmem de bırakınca 4 kilo civarı alıyorsun bunu kullanan 10 kişi tanıyorum yakınen 7 si kilo aldı bende dahil bıralktıktan sonra

burcuerdem
05-01-2011, 16:57
benimde bir sorum olacak yasmini bıraktıktan sonra herhangi bir koruma gerekiyormu?acil cvp...

tweety25
05-01-2011, 19:21
cocuk istemiyorsanız tabiki gerekliç. aslında en iyisi eşin korunsun bıraktıktan sonra ama yasın cok genc degilse korunma cnm cocuk dşün ben engel olduguma su an bin pişmanım hiçbir sorun yok ama ilaç kullandıgım için tembelleşmiş yumurtalık :(((

xckyx
05-01-2011, 20:27
ben kullanmayı hiç dşnmedim zararlı dylr

tripoli35
05-01-2011, 20:31
benimde bir sorum olacak yasmini bıraktıktan sonra herhangi bir koruma gerekiyormu?acil cvp...

slm.ben 5 yıla yakın yasmin kullandım doktor bir kaç ay hamile kalmaya bilirsin dedi ama hapı bıraktığım ay hamile kaldım ama bebeğimi 2 aylıkken ölü tanısı ile aldılar.yapılan tahlillerde hiç bir sorun bulunmadı.1 yıl sonra 2 hamileliğimde aynı sebepten 2 aylıkken sonlandırıldı.doktor hapla bir bağlantı olmadığını söylüyor.zaten yasmin doğum kont.hapları arasında en iyisi ben çok araştırıp başlamıştım.birinci hamilelikten sonra hap kullanmayı bıraktım.

tripoli35
05-01-2011, 20:33
cnm selüliti bilmem de bırakınca 4 kilo civarı alıyorsun bunu kullanan 10 kişi tanıyorum yakınen 7 si kilo aldı bende dahil bıralktıktan sonra

5 yıl kullandım bırakınca kilo almadım.

tripoli35
05-01-2011, 20:35
ben 5 aydır bu hapı kullanıyorum ama son kutunun son tabletini alamadım 5 gün falan oldu yeni kutuya başladığımda ek koruma gerekirmi acaba

bence gerekir az öncede yazdığım gibi uzun süre kullandığım halde bıraktığım ay hamile kaldım.yeni kutuya başlamadım ve hamile kaldım.

thexfiles
05-01-2011, 20:58
slmlar, ben yaklaşık 6 - 7 ay yasmin hapını kullandım, pko hastasıyım, adet düzensizliğinden dolayı kullandım, bu ay düzelme var mı denemek için hapı bıraktım ama adetim bittikten 1 hafta sonra yoğun bir şekilde kahverengi akıntı başladı, 3 gündür devam ediyor, normal midir acaba? doktora gitmeli miyim sizce?

gul8585
06-01-2011, 10:46
kızlar merhaba benim hapım gecen cuma bitti ve çarsamba yani dün regli olmam gerek idi ama olmadım, birkere daha birgün sonra olmustu bugun kasıklarım hafif sancı var adet sancısı gibi ama bilmiyorum korkuyormda hamilemiyim diye, bu ay hapı 2 kere unuttum ama hemen ertesi gün 2 tane aldım daha öncede unuttugum olmustu, böyle bisey basına gelen varmı kızlar

didi_
07-01-2011, 00:03
cnm selüliti bilmem de bırakınca 4 kilo civarı alıyorsun bunu kullanan 10 kişi tanıyorum yakınen 7 si kilo aldı bende dahil bıralktıktan sonra

Merhaba, benim kilo sorunum yok zaten. En büyük sorunum doğum kontrol haplarında selülit. Ondan yana derdim var. Selülit olmasa da kilo alsam. :34: Daha önceden kullandığım haplardan da 7 kilo almıştım.

lalemansur
08-01-2011, 09:46
arkadaşlar ben bir aydır sancılı uzun süren regl şikayetimden dolayı bu ilacı doktorum werdi yeni evliyim kısmet olmadı bi ilişki korrkuyorum çünkü.. ilk kutum bitti adetimin 3. gününde başlamıştım ben tekrar 3. gününde başladım bugün 4. gün sancım war sanki içimden bişeyler kopuyor ilişkiye girmeden hamile kalmış olabilir miyim acaba?? bu konularda çok bilgisizim okuduklarım beni tatmin etmio hep bi soru işareti kalıor aklımda ilacı kullanmaya başladıktan sonra kanama süremde azaldı yoğunluğuda bu arada... sizin fikirleriniz nedir ablalarım bana yardım edin...

coolfire
08-01-2011, 15:10
merhaba kızlar;bir yakınım 41 yaşında yasmin hapı kullanıyor.Ama artık bırakmak istiyor yaşından dolayı,doktoru spiral taktırmasını söylemiş acaba sağlık ocaklağındamı yoksa özel hastanedemi taktırmalı?Hangisi daha güvenlidir?yardımcı olursanız sevinim teşekkürler...

eylulsengiz
08-01-2011, 20:29
merhaba bayanlar ben aranıza yeni katıldım size bazı sorularım olcak.5 ocakta yasmine basladım bugun 3.günüm.korunma amaçlı kullanmaya başladım.şubat ayında nişanlım yurtdışından gelecek.sizce ek korunma yöntemi kullanmalı mıyım?şimdiden teşekkürler.inş bende de göğüsler de büyüme olur :1:

kingforaday
09-01-2011, 08:56
Merhaba,

3 paket yasmini bitirdikten sonra (7 gün arayı hiç vermeden) yazz kullanmaya başladım. Yani yasmini bitirdiğim günün ertesi günü yazza başladım. Bugün 6. yazz hapımı aldım ama hala regl olmadım. Doktorum yasminden jazza geçerken hiç ara vermememi söylemişti. Yine de düzenli şekilde regl olmam gerekmez miydi? İlaçlar arasında benim gibi geçiş yapan ya da ne zaman regl olacağımı bilen var mı? Teşekkürler

SEVSENA
14-01-2011, 16:19
[QUOTE=eylulsengiz;17037823]merhaba bayanlar ben aranıza yeni katıldım size bazı sorularım olcak.5 ocakta yasmine basladım bugun 3.günüm.korunma amaçlı kullanmaya başladım.şubat ayında nişanlım yurtdışından gelecek.sizce ek korunma yöntemi kullanmalı mıyım?şimdiden teşekkürler.inş bende de göğüsler de büyüme olur :1:[/

ben 8 yıl kullandım yasmini eylül ayında bıraktım.doktorum ilk başladığım ay ek bir korunma tavsiye etmişti.yeni başlamışsın bence mutlaka ek bir korunma olmalı kazaya sebebiyet vermemek için.

didi_
16-01-2011, 00:28
Yasmin'i de hastalığımızın ilk günümü kullanıyoruz başlarken?

sbaran
16-01-2011, 00:29
doktorum bana 3. gun baslamamı onermıstı

maibeyaz
16-01-2011, 06:54
Merhaba,

3 paket yasmini bitirdikten sonra (7 gün arayı hiç vermeden) yazz kullanmaya başladım. Yani yasmini bitirdiğim günün ertesi günü yazza başladım. Bugün 6. yazz hapımı aldım ama hala regl olmadım. Doktorum yasminden jazza geçerken hiç ara vermememi söylemişti. Yine de düzenli şekilde regl olmam gerekmez miydi? İlaçlar arasında benim gibi geçiş yapan ya da ne zaman regl olacağımı bilen var mı? Teşekkürler
doğum kontrol hapı kullanırken adet olamazsın canım... şu an kullandığın ilacın bitince adet olacaksın...

kitie
16-01-2011, 21:15
yasmini ilk kullanışım.. bitmesine 3 hap kaldı.. bugün kahverengi sıvı geldi.. acaba adet mi başlıyor diye korkuyorum.. böyle bir şey mümkün olabilir mi? yoksa sadece akıntı mıdır? akıntıysa da bu normal mi? :26: kasıklarımda ağrıyor biraz ama ara ara iki haftadır bu ağrı var.

maibeyaz
16-01-2011, 22:22
yasmini ilk kullanışım.. bitmesine 3 hap kaldı.. bugün kahverengi sıvı geldi.. acaba adet mi başlıyor diye korkuyorum.. böyle bir şey mümkün olabilir mi? yoksa sadece akıntı mıdır? akıntıysa da bu normal mi? :26: kasıklarımda ağrıyor biraz ama ara ara iki haftadır bu ağrı var.

evet doğum kontrol hapı kullanırken böyle lekeler hatta bazen küçük kanamalar bile olabiliyor...

kitie
16-01-2011, 22:54
evet doğum kontrol hapı kullanırken böyle lekeler hatta bazen küçük kanamalar bile olabiliyor...


cevapladığın için teşekkür ederim :34:

adanuz
17-01-2011, 19:07
arkadaşlar merhaba ilk kez yasmin kullanıyorum daha doğrusu ilk kez doğumkontrol hapı...

kasıklarım çok ağrıyor bu normal mi sizce? birde doğum kontrol hapı kullanmama rağmen eşim içime boşalmaktan korkuyor hamile kalıcam die, böyle bişey başına gelen var mı? boşalsada hamile kalmam sanıyorum:S

adanuz
17-01-2011, 19:11
arkadaşlarım birde önümüzdeki günlerde tatile gideceğiz adet olmak istemiyorum ama o tarihe denk geliyor. şimdi bir kutu bitmek üzere 5 tane falan kaldı, 1 gün ara verip diğer kutuya başlasam sonra o bitince yine 1 gün arayla diğer kutuya başlasam nasıl olur? çünkü şubatın 18 i gibi tatile gideceğim tam o zamana kutular bitmiş oluyor:S 1 gün ara yerine şimdi bu bitince 7 gün ara verip sonraki kutuya ara vermeden mi başlasam? daha önce adet geciktirici kullanıyordum ama bu sefer doktor ikisini birlikte kullanma demişti. sizce napmalıyım??

patria
17-01-2011, 21:21
slm
yasmen dr tavsiyesiyle kullanılmalı

nil88ay
18-01-2011, 21:19
sormak istediğim bişey var..yasminle bugün 2.günüm.ilk günden itibaren koruma etkisi yapıyor mu?

kitie
18-01-2011, 23:51
sormak istediğim bişey var..yasminle bugün 2.günüm.ilk günden itibaren koruma etkisi yapıyor mu?

adetin ilk günü başladıysan evet koruma başlıyor ama ilk günü başlamadıysan bir hafta ek koruma gerekebilir.

spring15
19-01-2011, 00:04
arkadaşlar merhaba ilk kez yasmin kullanıyorum daha doğrusu ilk kez doğumkontrol hapı...

kasıklarım çok ağrıyor bu normal mi sizce? birde doğum kontrol hapı kullanmama rağmen eşim içime boşalmaktan korkuyor hamile kalıcam die, böyle bişey başına gelen var mı? boşalsada hamile kalmam sanıyorum:S

doğum kontrol hapına başladığınız ilk ayda ek bir korunma yöntemi kullanmanız iyi olur. 2. aydan itibaren ise yüzde 99 oranında korunma sağlar. yani ekstra bir yönteme gerek kalmaz.
zaten hamilelik gerçekleşmesi zor bir durumdur. hiç korunmasız bile 1 ay içinde hamile kalınabilecek maksimum 3-4 gün vardır ve bu günlerin hangi tarihlere denk geldiği de hemen hemen bellidir.

spring15
19-01-2011, 00:05
adetin ilk günü başladıysan evet koruma başlıyor ama ilk günü başlamadıysan bir hafta ek koruma gerekebilir.


jinekologlar ilk ay ek bir korunma yöntemi kullanılmasını önerirler. 2. aydan itibarense gönül rahatlığıyla sadece doğum kontrol hapıyla korunabilirsiniz.

glsnz
19-01-2011, 00:47
evleneli 2 yılı geçti,yılbaşından itibaren hapı bıraktım bikaç ay prezarvatifle koruncam sorasıda allah kerim.hapı kullanırken hiçbir sorun olmadı umarım korunmayı tamamen bırakınca bi sorun çıkmaz. hapı bıraktıktan sonra hiç adet olmadım henüz 20 gün oldu.bakalım merak ediyorum düzensizlik falan olcakmı.

seqer07
19-01-2011, 00:53
mrb kızlar..
bende 2 yıl kadar kullandım yasmin i hapı bırakdım regl olmadım snra kahverengi akıntılar gelmeye basladı heryerimde bi sancı ağrı cok garipti pıhtı pıhtı kahverengi ama kokusuzdu..
doktora gttim bebek yok dedi düşük de olmaz dedihapı bıraktıkğn için olmstr dedi nedeneni bana net bi şekilde sölemediler..devam ederse gel dediler..bayramda da devam etti sonra bitti 10 gun sonra falan regl oldum normal bi şekilde smdi bdaha olmam gerekiyor ama daha gelmedi gecikdi yine baklm busfr nolcak prezervtf kullanıyorz korunuyorzda tabi kesin korunma yöntemi değil ama bekliorm bakalm haytımda böle bişi görmmişdim ama cok korktum teleslandım sizede olursa Allah korusun telaslanmayın doktora gdiin die söylüyorum..
iyi geceler..:16:

seqer07
19-01-2011, 01:02
jinekologlar ilk ay ek bir korunma yöntemi kullanılmasını önerirler. 2. aydan itibarense gönül rahatlığıyla sadece doğum kontrol hapıyla korunabilirsiniz.

dooğrudur tabide ben ilk ay da korunmadım sdece yasminle korundum birsey olmadı değişebilr tabii cnm:16:

nil88ay
19-01-2011, 17:14
yasmini kullanmaya adetimin 3.günü başladım.ilk ay koruma sağlamaz mı şimdi?ilk ay yasmin dışında korunmayan ve bu yüzden aranızda hamile kalan var mı?

redddroseee
19-01-2011, 18:13
slm kızlar bende yaklaşık 2 sene yasmin kullandım düzenli kullandıktan sonra gayet uygun bir korunma yöntemi.yeni kullanmaya başlayanlarda ilk aylarda lekelenmeler oluyor.ben yasmini kullanırken adetim çok düzenliydi 28. günde adet oluyordum bırakınca 24-26 arası değişti yani biraz değişir.ben mart 2010 bıraktım hapı hamilelik istediğim için ama uzun sürdü hamilelik sürecim ben 3 ay falan sonra hamile kalırım diye düşündüm ama olmadı daha yeni hamileyim.ama gerçi 3 ay eşimden uzaktaydım yani yaklaşık 8ay sürdü.hapı kullanırken bunlarıda unutmayın.vücuda etkisi her insanda farklı oluyor.ama yasmini kullanırken adet dönemimde karın ağrım hiç olmuyordu.

ozlem_027
27-01-2011, 12:19
kızlar birsey sorcam bende pko var yasmin kullanıorum bayagı ara vermistim kullanmıodum basladım tekrar yalnız 7 gün ara verioduk biliorum ama benm ilac cumartesi bitti bugün mü icemeliyim yeni ilacı yoksa yarın mı ?

bende birkaç gün önce gittim kist ve pko olmasından şüpheeniyor dr'um kan tahlillerim temiz çıktı. araştırdığım kadarıyla genetikte olabiliyormuş polikistik over rahatsızlığı ama geçen ay gittiğimde hiç kist falan yoktu bir ayda hemen böyle nasıl olabiliyor??? Açıkçası hayatımda ilk kez kistim oldu korktum ve korkuyorum ....kist için dr'um banada yasmin verdi kullanmaya başladım inşallah bir ay sonra erimiş olur ... ama polistik overde değilimdir inşallah :((( böyle rahatsızlığı olan arkdaşlar varmı yardımcı olabilirlermi???

jade7
27-01-2011, 23:02
yasmini kullanmaya adetimin 3.günü başladım.ilk ay koruma sağlamaz mı şimdi?ilk ay yasmin dışında korunmayan ve bu yüzden aranızda hamile kalan var mı?

hiç birşey olmaz merak etme canım.ben de ilk başladığımda reglimin 4.günü başlamıştım balayıma denk gelmesin diye.hatta çok korktum hamile kalırmıyım,hap korumaz mı diye.ama hamile kalmadım,reglinin 1.ve 5. günü arasında herhangi bir gün başlarsan korumaya başlıyor hap.

jade7
27-01-2011, 23:06
evleneli 2 yılı geçti,yılbaşından itibaren hapı bıraktım bikaç ay prezarvatifle koruncam sorasıda allah kerim.hapı kullanırken hiçbir sorun olmadı umarım korunmayı tamamen bırakınca bi sorun çıkmaz. hapı bıraktıktan sonra hiç adet olmadım henüz 20 gün oldu.bakalım merak ediyorum düzensizlik falan olcakmı.

ben de birbuçuk sene kullandım.geçen ay bıraktım canım..gecikme olunca çok korktum kanda beta hcg testi yaptırdım.için rahat olsun gecikmeler olabilir.1 hafta gecikmeyle regl oldum.

melikedkueahfkha
28-01-2011, 23:09
ben ilşkiye girdim 25 de ama korunmadım dışarı boşaldı ama ben genede süpeleniyorum doktorda bana 8 saatte bir 2 tane alıcagm bir kadın doğum hapı verdi 2 gn kullanıcagm sizce hamile kalırmıyım kalmazmıyım 3 de yada 5 dede hasta oluyorum

ozlem_027
29-01-2011, 12:40
Yasmin doğum kontrol hapını 3 gündür kullanıyorum. Fakat bugün göğüslerim ağrıyo ve sol kolumuz ile vücudumuzun birleştiği yerdede ağrım var hafif bir ağrı ne yapmalıyım ilk kez doğum kontrol hapı kullanıyorum kist eritmesi için??? Lütfen yardımcı olurmusunuz kullananların cevaplarını bekliyorum ..... :59:

duruhilal
02-02-2011, 13:53
bende kullandım biraz ama artık bıraktım bırakalı da biraz oldu artık hamile kalmak istiyorum ama iki aydır hüsran yaşıyorum hapın etkisi olmuş olabilir mi hapı bıraktıktan kaç ay sonra hamile kaldınız öğrenebilir miyim arkadaşlar

uuzay
03-02-2011, 15:09
arkadaşlar merhaba;ben bundan 2 yıl önce dr tavsiyesi ile yasmin kullandım.yan etkileri en az olan doğum kontrol hapı diye tavsiye etmişti.fakat bende böyle olmadı.6-7 ay gibi bir süre kullandım.göğüslerimde aşırı hassasiyet şişlik oldu.öyleki silikon yaptırmış gibi:)fakat aşırı acı vardı.vucudumdada şişlikler olduu.saçlarım çok döküldü.ve en önemliside libido azalması oldu,aşırı derecede.birde doğum kontrol haplarını 1 yıldan uzun kullanmamak vucut için iyiymiş.şöyleki;mesela 3 yıl korunmayı düşünüyorsunuz.ilacı 1 yıl kullanıp 2 veya 3 ay mutlaka ara vermek gerekli imiş.korunma bittiğinde daha kolay hamile kalabilmek için.böylelikle yumurtalıklar tembelleşmiyormuşş...
Teşekkürler...

gonulirem
03-02-2011, 15:16
merhaba ben 2 bebeğime şuanda 4 aylık gebeyim, bende tam 3yıl yasmin kullandım,çokta memnun kaldım, fakat bir rahmimdeki yara yüzünden tedavi gördüğüm esnada ne yasmin nede farklı hiç yöntemle korunmadım..yasmini bıraktım ilk 1 ay çok mükemmel korudu,fakat 2. ay hamile kaldım.. oysaki yasmin 3 -4 6 ay kadar gebeliği önlüyor demişlerdii... ama malesef...Ben buna inanmıyorum..

ozgmm
03-02-2011, 15:28
bende kullandım biraz ama artık bıraktım bırakalı da biraz oldu artık hamile kalmak istiyorum ama iki aydır hüsran yaşıyorum hapın etkisi olmuş olabilir mi hapı bıraktıktan kaç ay sonra hamile kaldınız öğrenebilir miyim arkadaşlar

ben 2 yıl yasmin kullandım.geçtiğimiz eylül ayında bıraktım ve geçen hafta hamile olduğumu öğrendim.ayrıca ilacı bıraktıktan 3 ay sonra dr a gittim. dr yumurtalarımın normale döndüğünü ilacın etkisinden kurtulduğunu demişti. sen ne kadar kullandın bu ilacı? bıraktıktan sonra dr a gittinmi? hemen panik yapma canım.bu kişinin bünyesine göre değişiyor.kimi ilk ay,kimi altı ay,kimide 1 sene sonra ancak hamile kalabiliyor.bünye meselesi..

duruhilal
03-02-2011, 15:43
6-7 ay kadar kullandım canım bırakalı da bir kaç ay oldu ilk zamanlar dikkat ettik ama 2-3 aydır artık olmasını istiyoruz yani bırakalı da 4-5 ay kadar olmuştur ben tarihler yönünden biraz özürlüyümdür de ne ne kadar sürdü ne zaman başladı bitti çok dikkat etmem de şimdi de acısını çekiyorum

burcuerdem
03-02-2011, 15:49
ben 2 yıl yasmin kullandım.geçtiğimiz eylül ayında bıraktım ve geçen hafta hamile olduğumu öğrendim.ayrıca ilacı bıraktıktan 3 ay sonra dr a gittim. dr yumurtalarımın normale döndüğünü ilacın etkisinden kurtulduğunu demişti. sen ne kadar kullandın bu ilacı? bıraktıktan sonra dr a gittinmi? hemen panik yapma canım.bu kişinin bünyesine göre değişiyor.kimi ilk ay,kimi altı ay,kimide 1 sene sonra ancak hamile kalabiliyor.bünye meselesi..

ilacın etkisinden kurtulduguunuzu doktor acaba hangi testle söyledi ? bende doktora gittim sordugumda bünye meselesi dedi sadece alttan muayene etti...

ozgmm
04-02-2011, 11:15
ilacın etkisinden kurtulduguunuzu doktor acaba hangi testle söyledi ? bende doktora gittim sordugumda bünye meselesi dedi sadece alttan muayene etti...

vajinal ultrasonla baktı.ozaman dedi yumurtaların ilacın etkisinden kurtulmuş diye.birde smear testi yaptı. 1-2 aya hamile kalırsın demişti.

niltt
04-02-2011, 11:22
Mayıs ayında tam 2 yıl olacak yasmin kullanalı dr vermişti
hiç aksatmadım düzenli bi şekilde kullandım
sadece göğüs hassasiyeti ve kuruluk dışında hiçbir yan etki görmedim
cinsel isteksizlik asla olmadı,hatta tam tersi oldu diyebilirim:69:,kilo almadım,baş ağrısı yapmadı
yıl sonuna doğru çocuk planımız var kısmet olursa ağustos gibi bırakmayı düşünüyorum ilacı
gerçi bu hafta bi dr a gideyim genel bi muayene olayım diyorum bakalım...
Ama ilk defa vajinal muayene olucam çok acı ya da ağrı yapar mı?

_MECRUH_
04-02-2011, 16:08
Görüyorumki her agızdan bi ses çıkıyor. 25 yasındayım yasmin ilacını aldım kullanım için uygun zamanı bekliyorum ve sigarada günde 2-3 tane de olsa içiyorm acaba kullanmalımıyım kullanmamalıyım burdan veya özelime kullanımı hakkında bana bir bilgi verebilecek bayan arkadasım varmı acaba 2 yıllık evliyim ve bu ilk dogum kontrol hapım olacak.

burcuerdem
04-02-2011, 16:31
vajinal ultrasonla baktı.ozaman dedi yumurtaların ilacın etkisinden kurtulmuş diye.birde smear testi yaptı. 1-2 aya hamile kalırsın demişti.

bende vajinal ultrasonla baktırdım bana tertemiz bişey yok dedi sadece hatta sordum hemen hamile kalsam sorun olurmu niye olsun bişey olmaz dedi...


Mayıs ayında tam 2 yıl olacak yasmin kullanalı dr vermişti
hiç aksatmadım düzenli bi şekilde kullandım
sadece göğüs hassasiyeti ve kuruluk dışında hiçbir yan etki görmedim
cinsel isteksizlik asla olmadı,hatta tam tersi oldu diyebilirim:69:,kilo almadım,baş ağrısı yapmadı
yıl sonuna doğru çocuk planımız var kısmet olursa ağustos gibi bırakmayı düşünüyorum ilacı
gerçi bu hafta bi dr a gideyim genel bi muayene olayım diyorum bakalım...
Ama ilk defa vajinal muayene olucam çok acı ya da ağrı yapar mı?


yapılan işlem 3-4 dkcık bişey canım korkma siner ısırıgı gibi bi acı oluyor ben 2 defa yaptırdım erkek doktorlar daha kibar oluyor geçmiş olsun

ozgmm
04-02-2011, 17:04
Görüyorumki her agızdan bi ses çıkıyor. 25 yasındayım yasmin ilacını aldım kullanım için uygun zamanı bekliyorum ve sigarada günde 2-3 tane de olsa içiyorm acaba kullanmalımıyım kullanmamalıyım burdan veya özelime kullanımı hakkında bana bir bilgi verebilecek bayan arkadasım varmı acaba 2 yıllık evliyim ve bu ilk dogum kontrol hapım olacak.

doğum kontrol hapı ile birlikte sigara kullanımı kesinlikle önerilmiyor.netten araştırabilirsin.bununla ilgili bir çok yazı var.

seyyah2806
08-02-2011, 10:38
arkadaşlar eylül ayından beri yasmin kullanıyorum. 4 - 4buçuk ay oldu. hiçbir yan etkisini de görmedim. sadece ilk ay biraz mide bulantım oldu sonra geçti. ama geçen hafta itibariyle bıraktım. artık bebek düşünüyoruz. hamile kalmak için kaç ay beklemem gerek? bir arkadaşımız ilacın etkisi geçmeden hamile kalındığında düşük ihtımalı ve bebeğin sakat olma ihımalı çok yüksek diye yazmıştı başka bi sayfada. aklımı karıştırdı. zaten bır kaç ay hormonlarımın normale dönmesi için bekleyecez. ama olur da daha kısa sürede hamile kalırsam risk bukadar büyük mü gerçekten yani sakat bebek yada düşük tehlikesi olurmu gerçekten :18:

ozgmm
08-02-2011, 21:41
arkadaşlar eylül ayından beri yasmin kullanıyorum. 4 - 4buçuk ay oldu. hiçbir yan etkisini de görmedim. sadece ilk ay biraz mide bulantım oldu sonra geçti. ama geçen hafta itibariyle bıraktım. artık bebek düşünüyoruz. hamile kalmak için kaç ay beklemem gerek? bir arkadaşımız ilacın etkisi geçmeden hamile kalındığında düşük ihtımalı ve bebeğin sakat olma ihımalı çok yüksek diye yazmıştı başka bi sayfada. aklımı karıştırdı. zaten bır kaç ay hormonlarımın normale dönmesi için bekleyecez. ama olur da daha kısa sürede hamile kalırsam risk bukadar büyük mü gerçekten yani sakat bebek yada düşük tehlikesi olurmu gerçekten :18:

ilacın etkisi geçmeden nasıl hamile kalınabiliyomuş??? ilacın etkisi geçiyoki gebelik oluşuyo. her kafadan çıkan lafa inanırsak vay halimize..

ezgiezgi
08-02-2011, 21:45
ertesi gun bile hamile kalan taniyorum ben 18th birakipta o harika bi dogum kontrol hapi ama sanirim adetin her uc ayda bir olyor dimi sahsen ben taraftar degilim bu ilac konusunda ya neyse.

peri_duygu
10-02-2011, 10:09
selam arkadaşlar... ben 2 yıldır yasmin kullanıyorum. arasıra bir gün unuttuğum oldu ama aynı şekilde devam ettim hep. fakat son adetimden bir hafta sonra hapın ikinci haftasından itibaren göğüslerimde şişlik ve ağrı var tahminen hasta olmama daha 15 gün var erkenden neden böyle göğüslerim şişti anlayamadım. böyle bir şey başına gelen varsa paylaşabilir mi acaba? bu normal mi? bana ilk kez oluyor da:(

aymesev_3
10-02-2011, 18:45
mrb arkadaşım bende birkaç aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum unuttuğum zamanlar oldu ve ben her ay mutlaka bu problemi yaşıyorum ilaçtan da sanırım 1 ya da 2 haftadan önce şişkinliğim ve ağrım oluyor sonra adet başladıktan sonra 2. gün falan problem kalkıyor korkma ben doktoruma sormuştum olağan şeylermiş
selam arkadaşlar... ben 2 yıldır yasmin kullanıyorum. arasıra bir gün unuttuğum oldu ama aynı şekilde devam ettim hep. fakat son adetimden bir hafta sonra hapın ikinci haftasından itibaren göğüslerimde şişlik ve ağrı var tahminen hasta olmama daha 15 gün var erkenden neden böyle göğüslerim şişti anlayamadım. böyle bir şey başına gelen varsa paylaşabilir mi acaba? bu normal mi? bana ilk kez oluyor da:(

peri_duygu
10-02-2011, 19:37
mrb arkadaşım bende birkaç aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum unuttuğum zamanlar oldu ve ben her ay mutlaka bu problemi yaşıyorum ilaçtan da sanırım 1 ya da 2 haftadan önce şişkinliğim ve ağrım oluyor sonra adet başladıktan sonra 2. gün falan problem kalkıyor korkma ben doktoruma sormuştum olağan şeylermiş


teşekkürler arkadaşım içim rahatladı :)

derin0606
12-02-2011, 16:33
Merhaba hanımlar,ben de 6 aydır yasmin kullanıyorum,ilk aylarda adet düzensizliği yaptı.Şu 2 aydır düzenli. Ama ben de çokk şişkinlik yapıyor. Ellerim ayaklarım inanılmaz şişiyor. adetten sonra düzeliyor. Doktorum normal dedi ama...

vivianduygu
12-02-2011, 17:00
Acaba selüliti arttırıcı etkisi var mı bu hapın?3 aydır kullanıyorum hiç görmediğim selülitleri görüyorum=)

winstonlight
12-02-2011, 17:38
Acaba selüliti arttırıcı etkisi var mı bu hapın?3 aydır kullanıyorum hiç görmediğim selülitleri görüyorum=)

Bir yıldır kullanıyorum.Herkese ayrı etki yapıyor bence.Benim regl dönemim günü gününe hatta saati saatine oturdu, iştahsızlık yaptı ve kilo verdirdi,şişkinlik yapmadı, regl dönemi gerginliğimi bile aldı, sıkıntısı sorunu hiiiç yok derken 4 ay kullandıktan sonra neredeyse ayak bileklerime inen selülit benim için sürprizi oldu.Şok oldum.Daha çok su içmeye başladım,daha çok spor yapar oldum, yediklerime içtiklerime daha dikkat eder hale geldim.Ama hala var ve ilaç kullanmadan önce bu kadar değildi :2:
Başka günahını görmedim :1:

mortifera
12-02-2011, 20:40
Ben regl duzensizligi yasadigim icin verildi. Duzenli olmamakla birlikte 4 ay kadar kullandim. (Bazen 2 ay kullandim, regl duzenlenince biraktim. Bozulunca yeniden basladim.) İlaci kullandigim donemlerde istahsizlik yapti. Yalniz regl oncesi donem pek cok belirtiyi epeyce hafifletti. Fakat herhangi bir selulit sorunu yasamadim. Su an kullanmiyorum. Bu ay gelmezse yeniden baslayacagim.

poisa
12-02-2011, 23:29
Yasmini evliliğimin ilk 6 ayı kullandım. ne bir göğüste şişkinlik ne de bir kilo alma gibi yıllarca duyduğum etkileri yaşamadım..

en güzel yanı cildim inanılmaz güzelleşmişti ve adetim saati saatine olmaya başlamıştı ve bana çarşaf yırttıracak kadar sancılı geçen adet sancılarımı SIFIRA indirmesiydi.. adetim geldiği gibi ben hissetmeden geçiyordu..

ama ama gel gör ki en kötü 2 yanı da zaten zayıf olmama rağmen 3 kilo verdirmesi ve üstüne SELÜLİT yapmasıydı.. bende selülitleri görür görmez bıraktım ve artık doğal yollardan korunuyoruz 1 yıldır.. selülitlerime de sıkı bir çalışmayla bıraktıktan sonraki ilk 3 ay veda ettim..

mersa_liz
13-02-2011, 21:23
Bana zararı olmayacağını bilsem hemen bırakıcam bu hapı! Her yerim şişti, kullanmaya başlayalı 10 gün oldu mahvoldum! Yüzüm sivilce içinde, resmen tanınmayacak hale geldim. Bir de üstüne diyet yapmama rağmen 3 kilo almışım. Sütyenim bile olmuyor, o kadar şiştim düşünün!

10 günde hayatımı mahvetti bu ilaç!!!
Allah aşkına bana biri yol göstersin, bırakırsam ne olur???

burcuerdem
13-02-2011, 21:36
Bana zararı olmayacağını bilsem hemen bırakıcam bu hapı! Her yerim şişti, kullanmaya başlayalı 10 gün oldu mahvoldum! Yüzüm sivilce içinde, resmen tanınmayacak hale geldim. Bir de üstüne diyet yapmama rağmen 3 kilo almışım. Sütyenim bile olmuyor, o kadar şiştim düşünün!

10 günde hayatımı mahvetti bu ilaç!!!
Allah aşkına bana biri yol göstersin, bırakırsam ne olur???

bence bırakıcaksan paketini tamamen iç 10 gün kullanmışşın yarılamıssın bırakınca lekelenme yada adet olucaksındır büyük bi ihtimalle hiç bünyeni bozma ve paketini bitirip sonra bırak

MeLeGiM_BeNiM
14-02-2011, 08:20
arkadaşlar bende 3 aydır kullanıyorum 4-5 kilo aldım
cildime olumlu etkileri oldu
göğüslerim şişti ve olmayan göbeğim çıktı

esmatwilight
15-02-2011, 20:57
aaa ben bekarım evli değilim yani aktif bir cinsel yaşamım yok arkadaşlar ağrılı geçiyo adetm ve 7 gün kanamam oluyo kullansam olabilir mi acaba :28: bi de bnm minik çiçilerim büyür mü :9::9:gögüslerdeki dolgunluk geçici mi peki :44::44:

neslim35
15-02-2011, 21:19
aaa ben bekarım evli değilim yani aktif bir cinsel yaşamım yok arkadaşlar ağrılı geçiyo adetm ve 7 gün kanamam oluyo kullansam olabilir mi acaba :28: bi de bnm minik çiçilerim büyür mü :9::9:gögüslerdeki dolgunluk geçici mi peki :44::44:

CANIM ÇİÇÇİLERDEKİ DOLGUNLUK GEÇİCİ TABİ HORMONLAR ŞİŞİRİYOR BIrakınca küçülüyorlar

esmatwilight
16-02-2011, 15:33
CANIM ÇİÇÇİLERDEKİ DOLGUNLUK GEÇİCİ TABİ HORMONLAR ŞİŞİRİYOR BIrakınca küçülüyorlar

:59::59: Tühh . Geçici olmasaydı iyi olurdu teşk ederim cevabınız için:61::61:

baisko
17-02-2011, 09:27
arkadaşlar eylül ayından beri yasmin kullanıyorum. 4 - 4buçuk ay oldu. hiçbir yan etkisini de görmedim. sadece ilk ay biraz mide bulantım oldu sonra geçti. ama geçen hafta itibariyle bıraktım. artık bebek düşünüyoruz. hamile kalmak için kaç ay beklemem gerek? bir arkadaşımız ilacın etkisi geçmeden hamile kalındığında düşük ihtımalı ve bebeğin sakat olma ihımalı çok yüksek diye yazmıştı başka bi sayfada. aklımı karıştırdı. zaten bır kaç ay hormonlarımın normale dönmesi için bekleyecez. ama olur da daha kısa sürede hamile kalırsam risk bukadar büyük mü gerçekten yani sakat bebek yada düşük tehlikesi olurmu gerçekten :18:

Bittikten sonra ilacın hiçbir etkisi kalmıyor. Sadece yumurtlama düzeni değişebileceği için birkaç ay beklemeyi tavsiye ediyor doktorlar. Ben bıraktıktan sonra 2. ay hamile kaldım, hemen hamile kalan arkadaşlarım da oldu. Hiçbir sorun yaşanmıyor.

nnhhnn
17-02-2011, 09:34
pos nedeniyle öncelerde diane 35 kullanıyordum hiç memnun kalmadım çok yan etkileri vardı doktorum yasmine çevirdi gayet memnunum hiç bir yan etkisi yapmadı korktuğum gibi kiloda almadım reglimde gayet düzenli artık sadece selülit oldu ilacın etkisimi bilmiyorum en azından diane 35de kat kat iyi

vivianduygu
19-02-2011, 13:51
Çoğu kişide selülit yapmış anlaşılan=/Neyse artık bunu da çaresine bakıcaz=)
Göğüsleri de büyütüyor demişsiniz ,benimkiler büyümedi.İyiki de büyümedi :52:

sus_yoksa
19-02-2011, 14:24
bende yasmin kullanıyorum hiç yan etki görmedim ztn biraz selülitim vardı o da aynı duruyor :).
1,5 Yıldır kullanıyorum kiloda almadım.Halen 45 kiloyum :)

sihirlielma
19-02-2011, 16:10
ben de 6 ay gibi bir süre diane 35 kullandım yumurtalıklarımda kist olduğu için. ama hiç an etkisini görmedm ya gayet memnundum hayatımdan

asel_2
21-02-2011, 08:11
Ben yaklaşık 2 yıl yasmin kullandım.2 ay oldu bırakalı bıraktıktan sonra 17 ocakta adet oldum ama bu ay ayın 21 i oldu hala bişey yok .Hapı bırakınca düzensizlikler normal mi ?

duman85
21-02-2011, 19:55
slm kızlar , bende 1 hafta önce yasmin i kullanmaya başladım dr a filan gitmedim tamamen kendi kafama göre karar verdim ama yanlış mı yaptım bilmiyorum,çünkü açıkçası hiç bir bilgim yok bu konuda ve kafama takılan çok şey oluyo,deneyimi olanlar lütfen bana yardım etsin... 1 haftadır nerdeyse hergün başağrısı çekiyorum,2 gündür sürekli mide bulantısı yan etkilerinde okumuştum bunları ama bu kadar belirgin yan etki yapması normalmi? bide yasmini kullanmaya başladıktan sonra hergn mutlaka almamız mı lazım? yani ben çocuk düşünene kadar hergün aralıksız kullanmalımıyım? yoksa adet günlerinde filan ara veriliyomu? çok soru sordum farkındayım ama lütfen yardımmm..dr a gitmek istemiyorum artık :50:
ben 7 aylık evliyim vajinusmustum ,ilişkiye giremediğimiz için doğal olarak korunma ihtiyacı hissetmiyoduk :27: şimdi vaji yi yendim ama bu kez de bu korkular başladı, ben daha kendim çocuk ruhluyum yaa kazayla çocugum olursa bakamamki ona :43: :43: bu konulada bilgisi olan varsa bana yardım etsin lütfen...

winstonlight
21-02-2011, 20:31
slm kızlar , bende 1 hafta önce yasmin i kullanmaya başladım dr a filan gitmedim tamamen kendi kafama göre karar verdim ama yanlış mı yaptım bilmiyorum,çünkü açıkçası hiç bir bilgim yok bu konuda ve kafama takılan çok şey oluyo,deneyimi olanlar lütfen bana yardım etsin... 1 haftadır nerdeyse hergün başağrısı çekiyorum,2 gündür sürekli mide bulantısı yan etkilerinde okumuştum bunları ama bu kadar belirgin yan etki yapması normalmi? bide yasmini kullanmaya başladıktan sonra hergn mutlaka almamız mı lazım? yani ben çocuk düşünene kadar hergün aralıksız kullanmalımıyım? yoksa adet günlerinde filan ara veriliyomu? çok soru sordum farkındayım ama lütfen yardımmm..dr a gitmek istemiyorum artık :50:
ben 7 aylık evliyim vajinusmustum ,ilişkiye giremediğimiz için doğal olarak korunma ihtiyacı hissetmiyoduk :27: şimdi vaji yi yendim ama bu kez de bu korkular başladı, ben daha kendim çocuk ruhluyum yaa kazayla çocugum olursa bakamamki ona :43: :43: bu konulada bilgisi olan varsa bana yardım etsin lütfen...

Yasmin'in kutusunun içinden kitap çıkıyor adeta, onu öncelikle okuyun.
Yasmin aylık.Hergün bir tane aynı saatlere denk gelecek şekilde (ilkini sabah içtiyseniz diğerlerini de sabah, akşamsa akşam vs.)kutu bitene kadar bir ay kullanıyorsunuz.Kutu bittikten sonra 4-5 gün içinde regl oluyorsunuz.Regliniz bitsin veya bitmesin 8. gün tekrar almaya başlıyorsunuz.(Örneğin pazartesi kutudaki son ilacı içtiniz ve kutu bitti, cumartesi regl oluyorsunuz ve diğer salı ilaca başlıyorsunuz, regliniz perşembeye kadar sürse de siz ilavı almaya devam ediyorsunuz)Yani vücut her ay 7 gün dinlendiriliyor.
Yan etkileri kişiden kişiye değişiyor, kiminde başağrısı, kiminde kilo alımı, kiminde iştahsızlık, bende de selülit misal.
Korunma olayında ilaçların %92-98 oranında koruduğunu okumuştum.Malesef %100 değil.
Unutmadan düzenli kullanır, Yasmin ile birlikte alkol ve özellikle antibiyotik kullanımı yapmazsanız en azından koruyuculuğu çalışacaktır.

duman85
21-02-2011, 20:33
kutu bitiikten sonra 7 gün bekliyomuyum yani? o kısımda kafam karışıyo

tripoli35
21-02-2011, 20:39
kutu bitiikten sonra 7 gün bekliyomuyum yani? o kısımda kafam karışıyo

evet kutu bitince 7 gün ara veriyorsunuz.sonra tekrar başlıyorsunuz adetiniz devam ediyor olsa bile 8.gün ilaç içmeye başlamalısınız.birde ilaç saatlerini gece ayarlayın mide bulantısını bir nebze azaltıyor.ve ne olursa olsun unutmamaya çalışın olurda unutursanız aynı gün içinde en az 8 saat arayla içmelisiniz.ama çok dokunuyor rahatsız ediyor onun için en iyisi unutmayın düzenli olarak aynı saatlerde kullanın.

duman85
21-02-2011, 20:44
tşkkr ederm arkadaşlar ilginize :54:

umayyy
21-02-2011, 20:45
Ben yaklaşık 2 yıl yasmin kullandım.2 ay oldu bırakalı bıraktıktan sonra 17 ocakta adet oldum ama bu ay ayın 21 i oldu hala bişey yok .Hapı bırakınca düzensizlikler normal mi ?

slm bende 2yıl yasmin kullandım..bıraktıktan sonraki ilk adetimi olması gereken zamandan 3 gün gecikmeyle oldu yani 31 günde.. zaten 28-35 gün kabul edilen zamanlar.. ikinci adetim ise 25ocakta olması gerekirken 15şubatta gerçekleşti yaklaşık 52-53 gün sonra.sanırım normale dönmesi zaman alacak.. ama beklemek ve gelmemesi sıkıntı verici sizi çok iyi anlıyorum..