Arapça tanışma metini

cevahirx
21-01-09, 22:01
Yanlız şu varki Arapça kelimeleri Türkçe yazarken karakterleri tam kullanmak gerek
Malum Türkçede Arapçadaki her harf yok

Yukardaki "iiki doğdun" veya "ii seneler" anlamında kullanılan cümlenin yazılışıda

Küllü sene ve ente (enti- bayana) tayyib (tayyibe - bayana)

Quez yazılandan maksatta anladığım kadarıyla güzel ii gibi anlamlarda olan kuveys

eylul77
22-01-09, 02:01
arkadaslar senelerdır arabıstandayım ve arapca bılmıyorum bazı kelımeler dısında ıns sayenızde ogrenırm.el -muallım tesekkurler

pinark1
22-01-09, 03:01
cok guzel bir bilgi cok tesekkur edrim canimmmm

cevahirx
22-01-09, 11:01
eylul77
arkadaslar senelerdır arabıstandayım ve arapca bılmıyorum bazı kelımeler dısında ıns sayenızde ogrenırm.el -muallım tesekkurler

eylül77 arap komşun yada arkadaşlarınla sürekli konuşsan öğrenirsin
En hızlısı pratikle öğrenmek
Gramer alt yapın olmasada herkes nasıl konuşuyorsa sende öyle konuşarak öğrenir gidersin :)
Benim gramer alt yapım vardı ben yanlış cümle kurucam diye korkardım
Krdşmin öyle bi derdi olmadı ve o bendne daha ii konuşurdu :1closedeyes:

el-muallim
22-01-09, 15:01
ne guzel arkadaşlar arapça aşıkları artıyo..................raig cıdden ............ma ecmel haza..........cemıl cıdden.........ene saıdetun bıkunne..................

el-muallim
cevahır haklısın canım entı alalhakk.......bol bol pratık yapmak lazım inş fırsat oldukça burda yazışalım.......fı emanillah.......ilallikai..........

el-muallim
hanuna ve lıbyana eyne entunne...................inş iyisinizdir arkadaşlar merak ettim nerdesiniz .......yazın arasıra ...........bırlıkte olmak çok guzellllllll.............meassmeh.........ene entezırukuma..................bı şevkın.............

Libyana
22-01-09, 16:01
سلام عليكم...
Keyfe hal,quveys ınsAllah:eek:)
Bır onerım var arkadaslar..Hep bırlıkte en tatlı ve keyıflı sekılde arapcamızı ılerletmek ıcın her gun 5er kelıme ezberleyelım ..Ayrıca her gun gonullu olanlarımız anlamları ıle bırlıkte en az ıkı kelıme ekleyelım..
Yoksa ben ıngılızce konusa konusa arapca da ılerleyemeyecegım,Lıbyalılar da kendı lehcesıyle konusuyor ogrenmemın bana faydası olacagını cok dusunmuyorum bana fasıh arapca lazım..Ene lazım kelam arabi:p

ORNEKLER

سمع الله لمن حمدهُ
Semi Allah'u limen Hamidehu
Allah kendisine hamdedeni işitti.
سمع semia - işitti
الله Allah
لمن limen - kimsenin
حمد hamide - hamdetti
هُ hû - ona/kendine
------------------------------------

اَلَّذِي جَعَلَ لَكُمْ اْلاَرْضَ فِرَاشًا وَالسَّمۤاءَ بِنَاۤءً وَاَنْزَلَ مِنَ السَّمۤاءِ مَاۤءً

اَلَّذِي - ki o
جَعَلَ - kıldı, yaptı.
فِرَاشًا - döşek
َاَنْزَلَ - indirdi
مَاۤءً - su

"Ki o, yeri sizin için bir döşek , göğü bina yaptı ve gökten su indirdi

el-muallim
اليوم انا عملت الطعام و الفطيرة في المطبخ مساء الخير
bugün ben mutfakta yemek ve börek yaptım hayırlı akşamlar

el-muallim
evet lıbyana haklısın canım dedığın gıbı yapalım gelişmek için iyi olur

Libyana
el-muallim
اليوم انا عملت الطعام و الفطيرة في المطبخ مساء الخير
bugün ben mutfakta yemek ve börek yaptım hayırlı akşamlar
ellerıne saglık ne demek arapca da bı de ben dee ısteremkaydirigubbakcemile3 cokacimcoook

el-muallim
كان رجل يمشي في شارع تونس وينظر إلى الأرض كأنّه يبحث عن شيء.
اقترب منه شرطيّ وسأله :
هل تبحث عن شيء يا سيّدي ؟
نعم... أبحث عن 100 دينار وقعت من جيبي.
لا تعرف أين وقعت ؟
بلى ! وقعت في شارع ابن سينا.
في شارع ابن سينا ؟ ولماذا تبحث هنا في شارع تونس ؟
لأنّ شارع ابن سينا ليس فيه ضوء

el-muallim
canım ellerıne sağlık...................şu..
selimet yedak...............el gıbı çift organlar muennes......o yuzden fııl muennestır selımet yedak..

el-muallim
yazdığım bu fıkarı tercume edelım..............hayya...........yanı haydı................

el-muallim
gel canım lıbyana beraber yıyelım ne hoş olur ya.....................

Libyana
22-01-09, 17:01
el-muallim
gel canım lıbyana beraber yıyelım ne hoş olur ya.....................
cokacimcoook
Ben de kı ıstah kımsede yoktur sanırım masallahkaydirigubbakcemile3
Yemek bolumune takılırsan anlarsın zaten,Sendenn de beklerız tarıflerı canımdelikafadulden

el-muallim
22-01-09, 18:01
ya iştahı sorma fırenlemeye çalışıyorıum arasıra yemek kısmına takılıyorum bakım neler yapıyosun değışık yemeklerı varsa yoresel oralara ait yaz denerım ...............istanbula gelırsen beklerım ama..............

el-muallim
kem veznuk ..................kaç kılosun.............hel entı mutezevvıcetun.......evlımısın..........

Libyana
Canım benım 51 tane tarıf var nacızane gozat ıstersen:p anladım sen de bendensın.
Neam,ene mutezevvıc.Indı bıntun ısmuha MiyanSer -Miya Ceylin.:)

el-muallim
cemıl cıdden şukran lek............ene mutezevvıce eydan..............indi veledun vahıdun ısmuhu talha......

el-muallim
kızını adı guzelmış anlamı ne pekı............ ve kem umruha............

OnlyTime
selamlar bu başlığı yeni görüyorum..ismii şeyma :1rolleyes: bende arapca ögreniyorum 4 aydır...cok zevkli bi okadar da karışık ve zor bi dil..

Libyana
22-01-09, 19:01
Masallah Barakallah..Talha kem umruke?
Ceylin mana babul jennah.AMA manevı anlamda yanı Cennete goturen yollar vesıle dıger anlamı da yapragın uzerıne dusen nur damladı..FARSCA bır ısım ama dun bazı bılgıler ogrendım ceylın tuana ecrın ısımlerı ıle ılgılı onları arastırıyouruz sımdı.
Mıyan*ser de farsca MıyaSe yanı guclu kadın,degerlı taslarla suslenmıs tac son anlamı da cok nadır bulunan 7 cesıt cıcekten bırı...
15 aylık kızım canım arapcalarını da bılhare yazarım ınsallah:p
Kompozısyon yazalım kendımız hakkında cok guzel olur degıl mı?
Seyma hosgeldın canım.

el-muallim
22-01-09, 21:01
çok guzel anlamları ...........umru veledı erbea aşera sene......kebırun yanı ..............entı ummun sagıretun.......mesaul hayr.......yazdığım fıkrayı tercume edın .......bu arada..........fı emanıllah... şeyma hoşgeldın ............ehlen ve sehlen ...kaddımı nefsek mın fadlık

el-muallim
الانتظار أحر من النار beklemek ateşten daha sıcaktır

el-muallim
Kaybetmemek için kaydetmek lazım = العِلْمُ صَيْدٌ وَ الكِتَابَةُ قَيْدٌ

el-muallim
yanı ilim avdır uçar gıder yazı ise onu kalıcı kılar

el-muallim
22-01-09, 22:01
دخل رجل ضحم علي طبيب وقال للطبيب ان رجل ضحم فهل لديك علاج لي فقال له الطبيب انت كثير الاكل واعلاج ان تاكل ربع رغيف من الخبز فقال الرجل الضحم حسنا وخرج ولكنه عاد بعد قليل وقال يا دكتور متي اكل الخبز قبل الاكل ام بعده
hayya tercume edelımmmmmmmmmm

el-muallim
22-01-09, 22:01
.ماهو الشي الذي نستطيع ان نمسكة ولا نستطيع ان نلمسة
bu bır bılmece cevabını bulun arkadaşlar.........................nedır .....................bılene.........ne yapalım ................teşekkur edelim hayya...................

el-muallim
24-01-09, 14:01
kızlar kaçtınız mı nerdesınız eyne entunne..................gelın hadı..............hayya...............

el-muallim
25-01-09, 15:01
arkadaşlar yoksunuz nıye ya...............küstüm ben de...............

cevahirx
26-01-09, 14:01
el-muallim
دخل رجل ضحم علي طبيب وقال للطبيب ان رجل ضحم فهل لديك علاج لي فقال له الطبيب انت كثير الاكل واعلاج ان تاكل ربع رغيف من الخبز فقال الرجل الضحم حسنا وخرج ولكنه عاد بعد قليل وقال يا دكتور متي اكل الخبز قبل الاكل ام بعده
hayya tercume edelımmmmmmmmmm
kaydirigubbakcemile3
دخل رجل ضحم علي طبيب Şişman bir kimse doktorun yanına girdi (ala ınde manasına)
وقال للطبيب ان رجل ضحم فهل لديك علاج لي Doktora "Ben şişman biriyim sende benim için ilaç varmıdır" dedi (ان رجل Ene racülün olması lazım Yani nunu çeken bir elif olmalı)
فقال له الطبيب انت كثير الاكل واعلاج ان تاكل ربع رغيف من الخبز Doktor ona "sen çok yiyorsun İlacın ise ekmekten dörtte bir ekmek yemendir" dedi
فقال الرجل الضحم حسنا وخرج Şişman kimse "peki" dedi ve çıktı
ولكنه عاد بعد قليل وقال يا دكتور متي اكل الخبز قبل الاكل ام بعده Ancak az sonra geri döndü ve dediki " doktor ben bu ekmeği ne zaman yiyeğim Yemekten öncemi yoksa yemekten sonramı?"-tatlicadiarzu-

el-muallim
26-01-09, 15:01
neam canım şukran..... ya kımse gırmıyo senı gordum sevındım .............guzel olmuş tercumen selımet yedak...........fı emanillahhhhhhh..........yıne gelın ve bırşeyler yazın mın fadlıkkkkkk sanırım dığerlerının işleri yoğun bu sıralar gerçı bende yoğunum ama ararsıra gırıyorummmmmmmmmmm measselamehhhhhhh ya habıbetıııııııı

Libyana
26-01-09, 15:01
SelamınAleykum ya sadıkatı
Ene mesgul valla
Cok yogunum bu sıralar bos vakıtlerımde de yemek bolumunde takılıyorum:)
Tarıf eklıyorum habıre bayılıyorum degısık seylere..Ayrıca benım arapcam cevırı yapacak kadar ıyı degıl ancak kaynaklardan kopya cekersem yapabılırım:)

el-muallim
26-01-09, 21:01
nerdesı canım ya.................arasıra gırın nerdeyse kustum yanı neyse şaka tabı rabbım kolaylık versın .............ama araara gırersek ıyı olur fı emanıllahhhhhh

el-muallim
28-01-09, 18:01
merhaban bikunnu ya sadikat.............keyfelhal...............inş bi hayrrrrrrr............

el-muallim
31-01-09, 11:01
arkadaşlar galıba burası bu gıdışle gerılerde kalacak araara yazın lutfen .............mın fadlıkkkkk

f.b.t.l
31-01-09, 23:01
burayı okuyunca orta ve lise yıllarım geldi aklıma.bir türlü anlamazdım arapça dersini..hep çok zorlanırdım.ama çok güzel yıllardı

el-muallim
1-02-09, 18:02
hatırlamak guzeldır arkadaşım .iinsan bazen zaman geçınce hatırlıyor ve tadını özluyor dedığın gıbı............fı emanıllah...........ilallıkaı............elhayatu cemıletun...........

cevahirx
1-02-09, 21:02
Ekrau kitabetekün bes ma arifü maza ektübü lekün :roflol: Egulu lekün ii geceler - ya bi türlü kafamı toparlayıp ii gecele rnasıldı bulamadım idare ediverin-

el-muallim
2-02-09, 17:02
şukran ya sadıkatııı.................keyfel hal..........maza fealtı fılbeytı......mesmu kıtabek ellezı karagtı........mesaul hayr............hayırlı akşamlarrrrrrr....

cevahirx
2-02-09, 21:02
el-muallim
şukran ya sadıkatııı.................keyfel hal..........maza fealtı fılbeytı......mesmu kıtabek ellezı karagtı........mesaul hayr............hayırlı akşamlarrrrrrr....

Kasdii min kelimetii (kitabetekün) yaani kitabetekün yani eşşey ellezi entünne keteptehü
Anlatabildimmikafamçokkarıştı
Türkçesi yazdıklarınız okuyorum demek istedim a.s.

Keyfii kuveys elhamdülillah ercüü minallahi yekün ahsen ve ahsen
Ve enti(tünne - ben gibi sadece okuyanda vardır belki onlarda muhatabım tabii-) keyfek Bi hayr inşallah ?

Yanlış kelime veya cümleleri tashih ediniz

el-muallim
3-02-09, 21:02
şukran......ileyk......neam fehımtı ceyyıden ya sadıkatı...
uktubı.....ahyanen.......ene bıhayr.....ve ent.......maza tefalıne kulle yevmın fılbeyt.....

el-muallim
3-02-09, 21:02
ene egmelu.....ve la ındı vaktun cıdden.......fı emanıllah.....ahyanen lınektub huna mın fadlıkkk sadıkat la tuced.......mealesef.....inş hunne yecıne....

leyl
4-02-09, 12:02
merhaben..
ben de arapça öğrenmek istiyorum daha önce kısa süre kursa gitmiştim ama devam etmedi.dil bilgisi böyle öğrenilmez ama en azından günlük diyaloglarımızı geliştirebiliriz,ben zayıfım ama beraber geliştirelim inşallah..
ilellika..

el-muallim
4-02-09, 15:02
cemılll................neden olmasın......inş olur.....yaz sende bı şeyler.....mesaulhayr...............

leyl
4-02-09, 15:02
hel tekellem el-inciliziyye? (ingilizce biliyor musun?)
min fadlike tekellem ala mehlik (lütfen yavaş konuş)
la efhemü (anlamıyorum)
efhemü (anlıyorum)

el-muallim
4-02-09, 17:02
neam ya sadıkatı cemıl cıdden ene la etekellem el ıncılızıyye....ene etekellem elarabıyye...ene teharractu mın camıa ataturk fı erdurum.......keyfelhal.......ehlen ve sehlennnn

el-muallim
Konu: سوسو
Gönderim Zamanı: 15Kasım2008 Saat 15:21
سوسو

في غابة صغيرة عاشت مجموعات كثيرة من السلاحف حياة سعيدة لعشرات السنين ..
الغابةهادئة جدا فالسلاحف تتحرك ببطء شديد دون ضجة .
السلحفاة الصغيرة سوسو كانت تحبالخروج من الغابة والتنزه بالوديان المجاورة ..
رأت مرة أرنبا صغيرا يقفز و ينطبحرية ورشاقة ..
تحسرت سوسو على نفسها ..
قالت : ليتني أستطيع التحرك مثله ..إن بيتي الثقيل هو السبب .. آه لو أستطيع التخلص منه ..
قالت سوسو لأمها أنهاتريد نزع بيتها عن جسمها ..
قالت الأم : هذه فكرة سخيفة لا يمكن أن نحيا دونبيوت على ظهورنا ! نحن السلاحف نعيش هكذا منذ أن خلقنا الله .. فهي تحمينا منالبرودة والحرارة والأخطار ..
قالت سوسو : لكنني بغير بيت ثقيل لكنت رشيقة مثل لأرنب ولعشت حياة عادية ..
قالت : أنت مخطئة هذه هي حياتنا الطبيعية ولا يمكنناأن نبدلها ..
سارت سوسو دون أن تقتنع بكلام أمها ..
قررت نزع البيت عن جسمهاولو بالقوة ..
بعد محاولات متكررة .. وبعد أن حشرت نفسها بين شجرتين متقاربتين نزعت بيتها عن جسمها فانكشف ظهرها الرقيق الناعم …
أحست السلحفاة بالخفة..
حاولت تقليد الأرنب الرشيق لكنها كانت تشعر بالألم كلما سارت أوقفزت..
حاولت سوسو أن تقفز قفزة طويلة فوقعت على الأرض ولم تستطع القيام..
بعد قليل بدأت الحشرات تقترب منها و تقف على جسمها الرقيق …
شعرت سوسوبألم شديد بسبب الحشرات …
تذكرت نصيحة أمها ولكن بعد فوات الأوان…

الطالب المجتهد

el-muallim
allahu yusehhılıkunne inş........mesaulhayr