Arapça tanışma metini

el-muallim
18-01-09, 09:01
bu arada lıbya lehcesınde farklılığı da yazarsan sevınırım canım ...tarıfın çok guzel şımdı okucam bılemedığım kelıme olursa yazarım ..sozlerın guzel ama çok kuçuk yazılar okumaya çalışıyorum ...teşekkurler canım

Libyana
18-01-09, 12:01
CANIM benım klavyem arapca zaten buradan aldık:sm_cool:
Pc de kayıtlı olan arapca metınlerden orneklerden alarak eklıyorum buraya.Arapcam cok ıyı degıl,gelıstırmem gerekıyor.senağlama Sevınıyordum buraya gelırken arapcamı ılerletırım sakırım dıye maalesef yerlı halk ıngılızce ve fransızca konusmayı cok sevıyorlar ve bu nedenle ben de hepp ıngılızce halledıyorum ıslerımı..
Fasıh arapca degıl de Lıbya lehcesı konusuluyor zaten..Gramer olarak yapısı hakkında fıkrım yok ama sayılar olsun fııller olsun cok degısık..

ORNEKLER
خير شنو حالك كويس يا أبو عمر تمام أنت كويس تواه ماشي أدور علي لعبة يوغي في الإنترنت هكي تمام اللهجة اللبية

المعاني:
خير:مرحباkhıyr
شنو:كيفşınu şunu
حالك:ماهي حالتكhaalek
كويس:بخيرkuveyyis
تمام:لها معني كثيرةtemeem
تواه:حالاtuvee
ماشي:ذاهبmeeşii
أدور:أبحثedevvır
هكي:كذا او هكذاhekii

------------
بروحى--->بنفسى bıruhiii
جبتلكم--->احضرت لكم zibtlekum
هلبه او دِنيا او واجد---->كثيرا heble dinyee vazid
خيرك--->مابالك khıyrak
عدِّى--->إذهب العين تقرأمفتوحة والدال تشدبالكسرة3addi
كرهبه --->سيارة kurhebe
حوش--->منزل huş
كويجينه-->مطبخ kuzine
كشيك--->ملعقة keşiik
موس--->سكين muus
يستنى--->ينتظر yestenne
توا----->الان tuvee
يتسهوك--->يضحك yutsehuk
زى---->مثل gibi zeyyi
امداير --->عامل اويعمل imdeeyır
السمحة او اقنينه--->الجميله semha
امقعمز--->جالس imqa3mez
معنداش--->لايوجد ma3andeş
جاك---->اتاك zeek
غادى--->هناك ğaadi
دحية--->بيضه dahıyye
حداى--->بجانبى hadeey
بنديروا -->سوف نعمل bınediyru
باش---->مقصود بها حتى baş
كساد---->المقصود بها وقت الفراغ kesad
عماهم---->معهم a3mehom
رقينا--->صعدنا الى فوق raqıyne
نشد---->سأل neşede
خنّاب--->سارق khanneb
كيفنّك--->المقصود بها كيف حالك kiyfennek? nasılsın
خشوا --->ادخلو huşuu
دلاع---->البطيخ الاحمر dellaa3
فيسع---->بسرعه feysaa3
يتعفلق---->يعصب yet3aflaq
كمشه---->مجموعة kemşu
سانيه او سوانى--->مزرعة seeni veya seveeni
عفس---->وتعني اثار القدم علي الارض اواى شئ a3sf
كراع--->رجل او قدم keraa3
المرش--->زجاج marş
حكة---->علبة huke
طاسه--->كوب taasu
قاعد---->موجود qaaıyd
عليش---->على ماذا niçin niye a3liiş
امتاعى او جنايه---->ملكى imtee3ıy veya zenaye
اشبح----->انظر işbeh7
امداس---->حذاء imdas
دبش او حوايج--->ملابس debş veya 7haveeyiz
بره---->خارج barra
هدرزه---->تحدثhedrazu

not: cim harfi gördüğünüz yerleri z olarak okuyunuz ----------------

Libyana
18-01-09, 12:01
مـا يوجعـك جـرح الغـريـبتـنـسـاهـا والا تـــــرده
اللـي يوجعـك جـرح الحبيـبوقـسـوة مـلامـه وصـــده
والدنـيـا ايقـولـوا مكاتـيـبمـرات يسـر مــرات شــده
وماعـيـب خـاطـي العـيـبوخونـت اصـحـاب الـمـوده
lıbya lehcesı ıle sıır ornegı

el-muallim
18-01-09, 14:01
çok teş ederım ................şukran..... okuyorum gerçekten fasıh arapçadan baya farklı duruyo ama öğrenmel iyi olur az da olsa ..................

el-muallim
ama yınede fırsat bulursan fasıh de yaz canım ...........şiirler sözler gıbı....

el-muallim
zaten fasıh olmayan halk lehçelerının gramer yapısın yok sanıyorum dıl uzernde sadece.........ama fasıh arapçayı çok sevıyorum senın vesılenle inş daha iyi olur canım.........kendını de tanıtsana bı gun sevınırım dua ile...........

hanuna
19-01-09, 08:01
el-muallim
merhaba ya sadıkati ben çok sevındım kesır cıdden ama nasıl arapça yazıyorsunuz klavyenız arap harflı mı.... yoksa yukledınız mı....ene uhibbu elarabiyyete.....ene muallime........mesaulhayr.....ileykum......yazışalım inş dostlar ama klavyeyı nasıl ayarlayabılırım bana yazın mın fadlık.........fı emanıllah
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

shukran ketıran ...benım klavye arap harflı dııl bılgısayarda kayıtlılar var bırde arama motoruna aparca klavye yaz orda lınklerden ulasabılırsın ...maasselame...fı emanıllah...ve ıllal lıqa enshallahkaydirigubbakcemile5

hanuna
19-01-09, 08:01
Libyana
مـا يوجعـك جـرح الغـريـبتـنـسـاهـا والا تـــــرده
اللـي يوجعـك جـرح الحبيـبوقـسـوة مـلامـه وصـــده
والدنـيـا ايقـولـوا مكاتـيـبمـرات يسـر مــرات شــده
وماعـيـب خـاطـي العـيـبوخونـت اصـحـاب الـمـوده
lıbya lehcesı ıle sıır ornegı

ohhh maşallahh maşalllah libyanam ne cevherler varmış sende
ya ben ögrenmeye çalısıyorum ama ben de senın gıbıyım zorunlu olmadıgım ıcın cok fazla da ogrenemıyorum sureklı ıletişim ıngılızce bızımde arada işte ogrendıklerımı eklıyorum bazen karmasık bır sey oluyor
kafamçokkarıştı

hanuna
19-01-09, 09:01
Fırsat bulursam tekrar geleceğim.

سَأَعُودُ مَرَّةً أُخْرَى إنْ وَجَدْتُ الفُرْصَةَ.

seagudu merraten uhraa in vecedtul fursatun

el-muallim
19-01-09, 10:01
hanuna
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

shukran ketıran ...benım klavye arap harflı dııl bılgısayarda kayıtlılar var bırde arama motoruna aparca klavye yaz orda lınklerden ulasabılırsın ...maasselame...fı emanıllah...ve ıllal lıqa enshallahkaydirigubbakcemile5
tamam canım denıcem çok teş ederım .......inş guzel şeyler de öğrenırız burada ......allahu yerda aleyk .......şukran ...

hanuna
el-muallim
tamam canım denıcem çok teş ederım .......inş guzel şeyler de öğrenırız burada ......allahu yerda aleyk .......şukran ...
afvan ya sadigaeti....enshallah hatta ene uridu tearrefti lugattıt arabıyye :) cumle devrık olabılır tam emın dıılım Çok üzgünüm çoook

hanuna
( هل تُتْقِنُ اللُّغةَ العربيةَ؟ )hel tüsgınü'l lügate'l arabiyete? Arapça biliyor musun?

( مَا زِلْتُ أتعلّمُهَا.) mâ ze'ltü etealleühâ . Henüz öğreniyorum.

hanuna
Gün ------yevm ---- يوم

Cumaretsi günü ----- yevmus- sebt ----- يوم السبت

Pazar günü ------ yevmul-ehad ------- يوم الاحد

Pazartesi Günü ------ yevmul- isneyn----- يوم الاثنين

Sali günü--------yevmul- sülasa ----- يوم الثلاثاء

Carsamba günü----- yevmul- erbi'a ------يوم الاربعاء

Persembe günü ------ yevmul- hamiss ----- يوم الخميس

Cuma günü ------- yevmul- cum'a ------ يوم الجمعة

el-muallim
19-01-09, 12:01
انا سعيدة ...و جميل ان اكون معكن انا انتظر كتابكن ...مع السلامة يا ديقاتي......
yazdım galıba ......sızıle olmak guzel .......yazılarınız beklıyorum............

el-muallim
sızın yazılarınız kuçuk derken benım kı haoten mınık olmuş ama denıcem ....teş edrım ...........fı emanıllah..

el-muallim
sevgılı hanuna ve lıbyana daha çok bazı kalıpları bılmek istıyorum mesela....hanı .....iyiki doğdun....doğum gunun kutlu olsun.....aşkolsun .....gıbı.....yazarsanız sevınırım bazen çıkaramadığım kelımelerde oluyo inş bırlıkte ilerletırız....

hanuna
19-01-09, 17:01
أنا لا أعرفhani ve aşkolsun için bi bilgim yok
ene la agruf yada ene ma agruf = bilmiyorum
gibi=misli kullanabılırız sanırım
ıyıkı dogdun= kul sene we ente bı hayr dıyebılrıız sanırım

el-muallim
19-01-09, 20:01
şukran ya sadıkatı .............mesaul hayr......

Libyana
Mesaul Hayr kızlarkaydirigubbakcemile3 Keyfe Hal? Quez InshAllahkaydirigubbakcemile3
arapca ıyı dogdun (kul sana wa inta tayyeb) كل سنة و انت طيب
(kul ʿam wa inta bihair) كل عام و أنت بخير

Arkadaslar benım arapcam quez degıl :1no2: El muallım canım ogretmen mısın sen? Bılgılerınızı bızımle paylasmanızı dılıyourum:1closedeyes:
Ogrenecegım daha cok sey var arapcada..Hatta sıl bastan baslasam cok daha ıyı olur benım ıcın..
-*
Mesela o verdıgım arapca tarıfı cevırdınız mı?
Ben anlamadım hepsını..

Libyana
Burada bılmıyorum demek
Miş arif..
Lazım değil demek
Miş lazım
:eek:)
Sorun değil demek
Miş müşküle..
Neden demek
Alaeş?

SAYILARDAN en cok aklımda kalan 2.
2ye burada Zoz diyorlar:O)

el-muallim
19-01-09, 21:01
canım çok sağol ben arap dılı mezunuyum ve beledıyede ders verıyorum devamlı tercume ve pratık yapmaya çalısıyorum ama yınede bılıyorsunuzkı kendı ulkesındekı gıbı olmaz sızı şanslı göruyorum .. inş bırlıke daha iyi oluruz....bu dılı sevıyorum .... işimi sevıyorum öğrenmek ve öğretmek guzel ....ilallikai....fı emenılleh...

Libyana
Cok guzel..
Evet dedıgın gıbı yerınde ogrenmek cok daha tesırlı oluyor..
Insallah bırlıkte daha da gelıstırırız dıllerımızı:) Ben rusca ukraynaca ıngılızce eh bıraz arapca gurcuce ve tabı kı turkce bılıyorum..
Ama en cok arapcaya taktım su aralar,Allahın ıznı ıle cok guzel bır sevıyede konusuurum ınsallah bu dılın tadı bambaska..
Fı emanıllah

el-muallim
neam canım ...inş iyiy olacak............ tatlınınn adı sanırım faysalıyye malzemeler..
bı kilo ince kadayıf telı bı kılo şam fıstık....tuzsuz ve kavrulmuş........bı kılo yağ....beş bardak sıcak şerbet.......iki bardak şerbet tarıf bızım kunefeye benzıyo uzun ama çözdüm.... bırazda erzurum kadayıf dolması gıbı ben orda okudum bılıyorum çok guzeldır cemıl cıdden.............çıkaramadığın yerı yaz ....ıyı geceler mesaul hayr ya sadıkatı...................

el-muallim
21-01-09, 09:01
eyne entunne ya sadıkatı....ene muştakatun ıleykunnne...........fı emenıllah.....estvdıgukumullah..........

el-muallim
21-01-09, 21:01
العلم كنز عميق نحن جئنا لان نجد هذا الكنز مع السلامة