TEST

Ecrin Tuana Ceylin isimlerinin gerçek anlamları

Libyana
21-01-09, 16:01
Bakınız:

http://www.kadinlarkulubu.com/bebeklerimizin-cinsiyetleri-isimler/319044-ceylinin-anlami.html

Efendim..
İnternet nimet mi külfet mi,rahmet mi zahmet mi bunu tespit edebilmek pek zor.
Herkes gözüne kestirdiği,inancına yahut tarzına aykırı gelen isimleri istediği gibi değiştiriyor,manalarını alaşağı ederek,keyiflerince üzerlerinde oynuyor.
Aşağıdaki yazıyı yazan/yazalar ve dahi tüm sitelere,azimle,sebatla dağıtan,samimi ve gerçek tavırlar takınmak , kendileri olmak yerine onlarca karaktere bürünerek,bu isimleri karalamak için elinden geleni yapan , ismini ifşa etmek istemediğim bebek adları site/bloglarının sahib/sahibelerini bir kez daha düşünmeye,tefekkür etmeye davet ediyorum.Resmen sizlerle oynuyor,beyninizi yıkamaya çalışıyorlar.
Yararlı paylaşımlarınız olduğu kadar,insanları rencide eden,yarın öbür gün sosyal hayatta evlatlarımızın da gönlünün kırılmasına vesile olacak saçma sapan ve desteksiz (arapça tümcelerle göz boyamaya çalışan) fikirleriniz de var.
Emeğe saygım sonsuz,keza farklı fikirlere de.Asıl amacınızı idrak etmemizle birlikte olayın rengi değişti.
Arkadaşlar,bu isimlerle alıp veremediğiniz nedir Allah aşkına Ya Hu?
Yazdıklarınızın her kesimden insana ulaşacağını ve zihinleri bulandıracağını unutmayın! Bu da ağır vebaldir.
Öyle ki bizleri bile gecelerce düşündürüp,uykusuzluğumuzun,huzursuzluğumuzun müsebbibi oldunuz.Bravo.
Ama yok,artık olay belli..
Sırf sizler beğenmiyorsunuz,modern ve manasız buluyorsunuz diye evlatlarımızın isimlerini değiştirecek değiliz.Bizim için mühim olan Rıza-ı İlahi'dir,hakikattır.
Yok efendim bu isimleri koyanlara geçmiş olsun,tühh tühh vah vah.. gibi cümleleriniz var onlar başlı başına komik.Hele en son duyduğumuz 'bu isimler Küçük Şeytan' manasına geliyor yorumundan sonra,eyvahlar olsun dedim,güler misin ağlar mısın.Böylesine trajikomik hale gelmiş bu mevzu.
Sırf havalı,asortik,karizma duruyor diye gidip de anlamı bilinmeyen isimler vermeyi elbette tasvip etmiyorum,o ayrı bir mes'ele.
Sizleri muhatab almamızın nedeni,hala ısrarla burada olmanız,yazdıklarımızı izinsizce sitenize taşımanız,malzeme olarak kullanmanız.
Tamam beğenmeyin,sevmeyin lakin SAYGI duymayı adet haline getirin,lutfedin.

Neymiş / Ne Değilmiş?
Yanlış: Ceylin - Çoğu yerde Ceylin’in anlamı ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir!
Ceylin Ingiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir.
Jaylin ‘sakin’ manasına gelen bir isimdir.

Doğru: Ceylin: Hayır efendim,siz 'ceyl' kökünün,Osmanlıca/Farsça karşılıklarından nasıl özellikle yengeci cımbızlayıp,anne-babaları huzursuz edecek manalar yaftalıyorsanız biz de ısrar ediyoruz,CEYL:Zümra,Topluluk,Kavim demektir (sözlüklerden bakınız)
O halde Ceylin:İnsanlığa ait olan,köklü,asil demektir.Bu böyle biline.
(Peygamber Efendimiz s.a.v yılan yavrusu manasına gelen Osman ismini bile değiştirmemişken,aa Ceylin yengeç manasına gelebilir (hatta -ebilir değil direkt ısrar ediyorsunuz) diye bu ismi kara listeye alın,çocuğunuza asla bu isimle hitab etmeyin,hemen değiştirin,öcüüüü demek de ne oluyor!
Yine adalet timsali,Efendimiz s.a.v sonsuz sevgi ve takdirine mazhar olmuş Hz .Ömer r.a'ın sevgili kızı Hz.Hafsa.
Hafsa:Sırtlan yavrusu demek.Buradaki incelik ve hikmetleri bizim cuz'i irademizle kavrayabilmemiz zor olabilir.Hz Fatıma,Peygamber efendimiz'in göz bebeği..
Fatıma,feteme kökünden gelir ve kopmak,ayırmak,kesmek demektir (sütten kesme)
Bu isimler ne kadar güzel,değil mi? Onları güzel kılan nedir,bir düşünelim..

Tüm bunlara rağmen,kelam sakınmadan,çekinmeden,korkusuz ve fütursuzca kendilerine farklı gelen her isme rahatça yorum yapılabiliyor,tü kaka deniliyor ya,ne diyelim.

Yanlış:Ecrin - Bu aralar popüler olan Ecrin’in anlamı çoğu yerde ‘Allah’ın hediyesi’ olarak geçiyor.
Fakat Ecrin’in anlamı ‘Allah’ın hediyesi’ değil
Ecrin isminin kökeni Arapça olan ‘ecr’ kelimesinden gelir.ücret demektir

Doğru:Ecrin defalarca tartışıldı hala devam ediyor.Bu ismi koymakta bir sakınca yoktur,bütün isimler böyle manalı olsa.
Ecr:Karşılık.Sevap.Mukafat.

Yanlış:Tuana - Tuana’nın anlamı çogu insan tarafından beğeniliyor, çünkü bu ismin anlamını ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ sanıyorlar.
Fakat Tuana ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ anlamına gelmiyor!
Kuran-i Kerim'in Arapça yazıldığını herkes biliyor.
Tuana ise Arapça kökenli bir isim olmadığı için Kuran’da geçemez ve cennet ile ilgili bir anlam taşıyamaz!
Tuana’nın gerçek anlamı ‘ay ışığı’

Doğru:Tuana:Türk Dil Kurumu'nda Tuvana olarak geçer.
Bu ismin konulmasında da herhangi bir sakınca yoktur.

----------------------------------------------------------------------
Kuran-ı Kerim isim kitabı değildir arkadaşlar! Kitabullah'da geçmesi gerekmiyor,seçtiğimiz isimlerin.
Bizler hem Allah cc rızası ve sevgisini kazanmak için hem de fonetik,anlamının derinliği itibari ile çok hoşumuza gittiği için bu adları verdik meleklerimize.İnsan hiç kötü anlamlı bir ismi sırf kulağa hoş geliyor diye miniğine verir mi.Şahsen bu bizim yapacağımız birşey değil..
Rabbim kızlarımıza isimleri hürmetine gül gibi cennet gibi mis gibi ömürler versin inşaallah..Niyetlerimiz halistir akıbetlerimiz de halis olur umarım..
Allah yüreğimizi biliyor...
Bir sürü Ecrin Ceylin Tuana var evet.Ama hepsi farklı bir yürek farklı bir ten farklı bir doku..isimler aynı diye cisimler ve ruhlar aynı olur mu..

Hepsinin ayrı ayrı kaderi ve güzelliği olacak inşallah

Tabi ki derinden araştırın,ince eleyip sık dokuyun.Anne babanın en asli görevlerinden biri,evladına güzel isim vermektir.
Fakat boş kaynaklara,dedikodulara kulak asıp,bebeğinizin ismini değiştirmeyin.Bu vesveseden başka birşey değil.
Vesvesen neye benzer biliyor musun? Musibete benzer.
Ehemmiyet verirsen şişer,ehemmiyet vermezsen söner..

Hadi değiştiriniz,yeni ismi de beğenmeyeneler,kulp takanlar olacak arkadaşlar,bundan şüpheniz olmasın.
E peki nereye kadar devam edecek bu değiştirme mevzu? Sorarım size.
Oyun mu canım bu,o olmadı değiştir,bunu Ayşe beğenmedi,şuna Ali kötü dedi..Bunların sonu gelmez.
Siz müsterih olunuz,kalbinizi ferah tutunuz.Allah'ın izni ile olan herşeyde hayır vardır.

Bu ara çok tutulduğu için,çok uğraşılıyor bu isimlerle.Elbet geçecek,durulacak.
Siz inandığınız gibi yaşayın,kalbinizi incitenleri duymayın,görmeyin,bilmeyin.

En güzel günler sizinle olsun..

(Not,bu paragrafların alıntı yapıldığını görüyorum,çoğu sitede kullanılıyor,bunda bir sakınca yok bilakis güzel bir olay yanlız sizden ricam yazıyı kırpmayınız,olduğu gibi yayınlayın)

http://www.kadinlarkulubu.com/bebeklerimizin-cinsiyetleri-isimler/319044-ceylinin-anlami.html

Libyana
21-01-09, 16:01
Ceylin

Sevgili Arkadaşım Arezoo'nun kayınpederi Mısır'da Fars dili üzerine doktora yapmış. Kendisi ile iletişime geçip,derinden istişare ettik.Yengeç manasına lemiyor,nerden çıkardınız bunu diyor.Ana dili farsça olan arkadaşlarımız bile bilmiyor bunu,ne tuhaf değil mi?
Her ismi başka bir dilde inceleyeme kalksak yandık o zaman diyor,yavrularımız isim kalır.Armudun sapı,üzümün çöpü derken bunun sonu gelmez.Allah Teala aslolanı,niyetlerin halisiyetini biliyor.Bu isimleri o kadar çok duyuyoruz ki gına geldi diyorlar ya,arkadaşlar sevilen,tutulan,beğenilen isimler işte.
Neden rahatsız etsin ki.Misal bugün Libya'da Muhammed diye seslendiğinizde , yemin ediyorum bütün sokak dönüp bakıyor,adamların,küçüklerin yüzde 90 ı bu ismi taşıyor çünkü.
Güzel gör ki,güzel düşün,hayattan öyle lezzet al..

Arwen
21-01-09, 17:01
Çok ilginç gerçekten,
benim de bir tanıdığım kızına Tuana adını koymuştu ve bana da cennete düşen ilk yağmur tanesiymiş dediklerinde çok hoşuma gitmişti.

Demekki kulaktan duyma şeylere inanmayıp iyice araştırmak lazım,
isim önemli sonuçta..

canım benim bu arada sen nasılsın, görüşmeyeli uzun zaman oldu :)
bu arada libyanacım daha önce hiç dikkat etmemiştim psikolog yazıyor mesleğinde :)

KalenderMesrepim
zaten anlamıyorum
bir ecrin ceylin furyasıdır gidiyor
şimdi 10 kişinin 2008de ve bu zamana kadar kızı olduysa 5inin adı ecrin ya da ceylindir
bende gecen sene nisanda dogum yaptım..
kime sorsam ecrin koyucam ceylin koyucam diyordu..
neden anlamını arastırmadan direk koydular ki??

Dishe
Tuana - Tuana’nın anlamı çogu insan tarafından beğeniliyor, çünkü bu ismin anlamını ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ sanıyorlar.
Tuana ise Arapça kökenli bir isim olmadığı için Kuran’da geçemez ve cennet ile ilgili bir anlam taşıyamaz!

benım kızımın ısmı TUANA..:asigim:
koymadan once baya arastırmıstım cogu yerde anlamı cennet bahcesıne dusen ılk yagmur damlası olarak yazılıyor..ve Kuran-ı Kerım de gecıyor dıe bılıyordum..benneyaptımki
yukardakı bılgı dogruysa anlamı ay ısıgı demek oluyor kı ben bu anlamını da sevdım..:eek:
anlamının ucret olmasından ıyı gelıyor kulaga..kaydirigubbakcemile3

cerenora
Merhaba anneler:)
Türk dilinde doktora yaptığım için Arapça ve Farsça gramere, sözlüklere de hakim olmak durumundayım. İşyerinde de 5 tane hamile arkadaşım var. Herbirine anlamı güzel isim bulacağız diye baya mesai yapıyoruz:)
Son günlerde çok daha ilgili olduğum için görüyorum ki birçok isim - özellikle internette- sanki çok derin anlamlara geliyormuş gibi sunuluyor. Hanımlar unutmayın ki internet çok kirli bir kaynak. Bir sözcüğün anlamını bumak için birinci el sözlüklere bakın. Ben de sizin bu sorunuzu yanıtlayabilmek için sözlüklere baktım. Önce sunu söyleyeyim Tuana uydurma bir isim diye düşünüyorum çünkü biz daha önce tartışmıştık okulda ve bir dergide bir hocamız Levent Yüksel'in şarkısı dışında sözcüğe rastlamadığını belirtti. Şİmdi gelelim önce "Ecrin"ismine: Arapça cemi isim. Bir görev karşılığında verilen şey, ücret. 2. Ahirete ait mükafat, sevap. Gördüğünüz gibi sözcüğün semai kökü ecr dolayısıyla sözcüğü bu kökün anlamı ile düşünün.
Ceylin isimi ile ecrin isminin aldığı ek aynı bu ismi de "ceyl" diye düşünmeniz gerekiyor. ceyl ise Arapça isim ve yengeç anlamına geliyor:) İşte cancağızlarım isimler böyle. Eğer danışmak isterseniz sözlüklerim emrinizde ama özelden mesaj atın da bana hatırlatın:) Allah yavrularınıza uzun versin:nazar: Bu arada konu ile ilgili nacizane görüşüm çocuklarınıza öztürkçe isimler koymanız. Dinimize uygun isim koyacağız diye lütfen komik isimlere düşmeyin illa ben Arapça isim koyacağım diyorsanız ki araştırın derim. Ha bir de bana dua edin istediğim zaman hayırlısıyla Allah u teala bana da nasip etsin:eek:

temmuziki
21-01-09, 18:01
aynen öylee moda oldu mu hepsinin ismi aynı oluyo

Libyana
21-01-09, 18:01
cerenora
Merhaba anneler:)
Türk dilinde doktora yaptığım için Arapça ve Farsça gramere, sözlüklere de hakim olmak durumundayım. ışyerinde de 5 tane hamile arkadaşım var. Herbirine anlamı güzel isim bulacağız diye baya mesai yapıyoruz:)
Son günlerde çok daha ilgili olduğum için görüyorum ki birçok isim - özellikle internette- sanki çok derin anlamlara geliyormuş gibi sunuluyor. Hanımlar unutmayın ki internet çok kirli bir kaynak. Bir sözcüğün anlamını bumak için birinci el sözlüklere bakın. Ben de sizin bu sorunuzu yanıtlayabilmek için sözlüklere baktım. Önce sunu söyleyeyim Tuana uydurma bir isim diye düşünüyorum çünkü biz daha önce tartışmıştık okulda ve bir dergide bir hocamız Levent Yüksel'in şarkısı dışında sözcüğe rastlamadığını belirtti. Şımdi gelelim önce "Ecrin"ismine: Arapça cemi isim. Bir görev karşılığında verilen şey, ücret. 2. Ahirete ait mükafat, sevap. Gördüğünüz gibi sözcüğün semai kökü ecr dolayısıyla sözcüğü bu kökün anlamı ile düşünün.
Ceylin isimi ile ecrin isminin aldığı ek aynı bu ismi de "ceyl" diye düşünmeniz gerekiyor. ceyl ise Arapça isim ve yengeç anlamına geliyor:) ışte cancağızlarım isimler böyle. Eğer danışmak isterseniz sözlüklerim emrinizde ama özelden mesaj atın da bana hatırlatın:) Allah yavrularınıza uzun versin:nazar: Bu arada konu ile ilgili nacizane görüşüm çocuklarınıza öztürkçe isimler koymanız. Dinimize uygun isim koyacağız diye lütfen komik isimlere düşmeyin illa ben Arapça isim koyacağım diyorsanız ki araştırın derim. Ha bir de bana dua edin istediğim zaman hayırlısıyla Allah u teala bana da nasip etsin:eek:

Cerenora'cığım,hayırlısı olsun inşallah.
Yanlız yukarıda belirttiğimiz gibi Ceyl;zümra,topluluk,kavim manalarına geliyor.En kuvvetli anlamları bunlar.Son olarak eş sesli olabilecei düşünülerek yengeç kelimesini de eklemişler.Yani sadece onu cımbızlayıp,bu demek,mantıksız oluyor..

Rabbim yüreğine göre versin gülüm.​

Libyana
21-01-09, 20:01
Dishe
Tuana - Tuana’nın anlamı çogu insan tarafından beğeniliyor, çünkü bu ismin anlamını ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ sanıyorlar.

benım kızımın ısmı TUANA..:asigim:
koymadan once baya arastırmıstım cogu yerde anlamı cennet bahcesıne dusen ılk yagmur damlası olarak yazılıyor..ve Kuran-ı Kerım de gecıyor dıe bılıyordum..benneyaptımki
yukardakı bılgı dogruysa anlamı ay ısıgı demek oluyor kı ben bu anlamını da sevdım..:eek:
anlamının ucret olmasından ıyı gelıyor kulaga..kaydirigubbakcemile3
Allah bağışlasın Tuana'nızı gülüm.​

_davidof_
Libyana
Kesinlikle haklısın eğer bu anlamlar dogruysa ıclerınde en guzelı Tuana..Bız de su dakıkadan ıtıbaren hararetlı bır arastırma ıcersıne gırıyoruz Ceylınımızın ısmını gerekıyorsa degıstırecegız..Anlamı da ezgısı de cok cıcı bır ısım dıye dusunup koymustuk uzuldum sımdı..Hayırlısı olur ınsaALLAH..Lutfen anne baba adaylarını da bu konuda uyaralımsenağlama​
Benim kızımın adı da Ceylin. Ben Kur'an da geçiyo diye ve arapça anlamı nedeniyle koymadım bu ismi. Zaten Kur'anda geçmediğini ve Arapça bir isim olmadığını biliyordum. Ceylin farsça bir isim ve yaprağın üstünde parlayan yağmur damlası ve cennete açılan kapı anlamına geliyor. Sadece bir sitede olumsuz anlama rastladım ordada konuyu açan arkadaşımızın yazdığı açıklama yazıyordu. Birçok isim hakkında bu tarz olumsuz açıklamalar yapmışlardı ve de yorumlarda çok tepki almışlardı açıkçası ben kendi bildiğim anlamın doğruluğuna inanıyorum, ben o niyetle koydum çünkü fisfisfis
O siteyi bulup ben de yorum yazayım en iyisi çok sinirlendim yine :mymeka: herkes yanlış biliyo bi onlarmı doğru biliyo yani :mymeka: :mymeka:

nazar boncuğum
walla bencede süper isimler son moda isimler bizde böle duyduğumuz için ceylin ismini amcamın torununa werdik tuana yı ise teyzemin kızına ama isimlerin anlamı ileriki yaşlar için çok önemli moda die konmaması gereken ismler war bunlar o isimlerdenmidir hayır yinede çok kötü değil anlamlrı özellikle tuana ayışığı gayet güzel

Libyana
_davidof_
Benim kızımın adı da Ceylin. Ben Kur'an da geçiyo diye ve arapça anlamı nedeniyle koymadım bu ismi. Zaten Kur'anda geçmediğini ve Arapça bir isim olmadığını biliyordum. Ceylin farca bir isim ve yaprağın üstünde parlayan yağmur damlası ve cennete açılan kapı anlamına geliyor. Sadece bir sitede olumsuz anlama rastladım ordada konuyu açan arkadaşımızın yazdığı açıklama yazıyordu. Birçok isim hakkında bu tarz olumsuz açıklamalar yapmışlardı ve de yorumlarda çok tepki almışlardı açıkçası ben kendi bildiğim anlamın doğruluğuna inanıyorum, ben o niyetle koydum çünkü fisfisfis
O siteyi bulup ben de yorum yazayım en iyisi çok sinirlendim yine :mymeka: herkes yanlış biliyo bi onlarmı doğru biliyo yani :mymek
nazar boncuğum
walla bencede süper isimler son moda isimler bizde böle duyduğumuz için ceylin ismini amcamın torununa werdik tuana yı ise teyzemin kızına ama isimlerin anlamı ileriki yaşlar için çok önemli moda die konmaması gereken ismler war bunlar o isimlerdenmidir hayır yinede çok kötü değil anlamlrı özellikle tuana ayışığı gayet güzel
Arkadaslar ben bu bılgıler uzerıne yerlı yabancı bırcok sıteyı dolastım bugun.Ingılızce olanlarda bu ısmın aslı Jay Lynn olarak gecıyor ve anlamı utangac sakın demekmıs,JAE LYINN , JAVELIN olarak da kullanılabılıyormus..
Farsca ısım ansıklopedılerını aradım,netten farsı ısımlere baktım Ceylını bulamadım:1shok:
Ama bır turlu mantıgım almıyor neden Ceylının anlamına Cennete acılan kapı desınler kım demıs hangı sebeple hangı kaynakla demıs o zaman..Bu ısmı koymadan onca cok tıtızlendık arastırdık sonucta anne baba olarak gorevımız,ve buldugumuz her kaynakta Cenneta acılan kapı yazıyordu ,turkc kaynaklarda tabı..:nazar:
Tuana ay ısıgı guzel,ama Ecrınle Ceylın dogruysa ıyı degıl..:KK46: Cocuklar ısımlerının anlamlarını tasırlar.Yengec yuvası ne demek yaa komplo mudur bu sımdı:1ninca:Ceyl yengec demekmıs ıN ıse yuva ,ıcınde...Sımdı ınsanın aklı ıyıce karısıyor hangısı uydurma:kızgın:
Gozumuze bu gece uyku gırmeyecek anlasılan.:bbo:
Cerenora arkadasımız sagolsun bızler ıcın yarın bu konuda uzman olan kısılerle gorusecek bakalım onlar ne dusunuyor.Umarım guzel bır haber alırız.
CADIARZU​

_davidof_
Arkadaslar ben bu bılgıler uzerıne yerlı yabancı bırcok sıteyı dolastım bugun.Ingılızce olanlarda bu ısmın aslı Jay Lynn olarak gecıyor ve anlamı utangac sakın demekmıs,JAE LYINN , JAVELIN olarak da kullanılabılıyormus..
Farsca ısım ansıklopedılerını aradım,netten farsı ısımlere baktım Ceylını bulamadım:1shok:
Ama bır turlu mantıgım almıyor neden Ceylının anlamına Cennete acılan kapı desınler kım demıs hangı sebeple hangı kaynakla demıs o zaman..Bu ısmı koymadan onca cok tıtızlendık arastırdık sonucta anne baba olarak gorevımız,ve buldugumuz her kaynakta Cenneta acılan kapı yazıyordu ,turkc kaynaklarda tabı..:nazar:
Tuana ay ısıgı guzel,ama Ecrınle Ceylın dogruysa ıyı degıl..:KK46: Cocuklar ısımlerının anlamlarını tasırlar.Yengec yuvası ne demek yaa komplo mudur bu sımdı:1ninca:Ceyl yengec demekmıs ıN ıse yuva ,ıcınde...Sımdı ınsanın aklı ıyıce karısıyor hangısı uydurma:kızgın:
Cerenora arkadasımız sagolsun bızler ıcın yarın bu konuda uzman olan kısılerle gorusecek bakalım onlar ne dusunuyor.Umarım guzel bır haber alırız.
CADIARZU​
[/QUOTE]

:1shok: :1shok: :1shok: İçime yine bi kurt düştü şimdi inş.. güzel haberler alırız :1shok:
Haber gelmezse ben de uzman kişi bulup soruşturayım en iyisi ama artık geç benim için biraz :lepi:

_davidof_
MARDUK
3ü de iğrenç isimler zaten anlamlarıda dandikmiş çocuğum olsa milyar verseler bu iğrenç isimleri koymam
Yorumunuz çok ağır olmuş daha uygun bi dille anlatsaymışsınız keşke bu isimleri beğenmediğinizi :mymeka:

Libyana
_davidof_
CADIARZU​
:1shok: :1shok: :1shok: İçime yine bi kurt düştü şimdi inş.. güzel haberler alırız :1shok:
Haber gelmezse ben de uzman kişi bulup soruşturayım en iyisi ama artık geç benim için biraz :lepi:[/QUOTE]

Neden canım ne kadarlık oldu senın prenses?
Bu arada Marduk arkadasım sağol ıyıce moral oldu:dilcikar: ayrıca ben bır ısımden nefret bıle etsem bu sekılde konusamam bu ısmı secıp koymus begenmıs ınsanlara da saygı duyarım ..Kırar mıyım acaba dıye dusunurum,mizac meselesi tabi..
:bbo:

_davidof_
21-01-09, 21:01
Libyana
Haber gelmezse ben de uzman kişi bulup soruşturayım en iyisi ama artık geç benim için biraz :lepi:
Neden canım ne kadarlık oldu senın prenses?
Bu arada Marduk arkadasım sağol ıyıce moral oldu:dilcikar: ayrıca ben bır ısımden nefret bıle etsem bu sekılde konusamam bu ısmı secıp koymus begenmıs ınsanlara da saygı duyarım ..Kırar mıyım acaba dıye dusunurum,mizac meselesi tabi..
:bbo:[/QUOTE]

Canım 7 aylık olduu ama nasıl değiştiririm bu saatten sonra benneyaptımki

_davidof_
Ay kızlar çok takıldım ya, onca site elbirliği yapmış gibi hep bu anlamları yazmışlardı neye güvenip yazıyolar o zaman :bbo: anne babalar bu sitelerde anlam bulup koyuyolar çocuklarına nasıl cesaret ederler böyle bi kandırmacaya :uhm:

bengusu
aslında bende ecrin ismine takılıp kalmıştım,kızım olursa ecrin koyarım diyordum ama okuduklarımdan sonra vazgeçtim,yalnızca elif koysam daha iyi olur,tabii henüz hamile değilim,bir şey belli değil ama kafamda birkaç isim olması iyi olur,sonra insan zor buluyor isim.

Gulperi
21-01-09, 22:01
libyana arkadasim bu yazini bebeklerimiz ve isimleri bolumune de ekle bence

paylasimin icin tesekkurler.:1hug:a.s.

MENAR
Tuana ismi kulağa hoş gelmiyor ben sevmiyorum

bunların içinden ceylini beğeniyordum onunda cılkı çıktı herkesde var zaten
bi anlamıda yokmuş onu öğrendim..

ecrin için ise mükafat anlamı olduğu bilinir...

konuda ayet verilmiş ama "ücret " anlamı taşıyor diye

aynı zamanda Yasin Suresi 11.ayeti şöyle

إِنَّمَا تُنذِرُ مَنِ اتَّبَعَ الذِّكْرَ وَخَشِيَ الرَّحْمَن بِالْغَيْبِ فَبَشِّرْهُ بِمَغْفِرَةٍ وَأَجْرٍ كَرِيمٍ

"İnnema tünziru menittebaziikra ve haşiyyerrahmane bil ğayb
Febeşşirhu bi mağfiretin ve ecrin kerim

"Sen ancak Zikr’e (Kur’an’a) uyanı ve görmediği halde Rahmân’dan korkan kimseyi uyarırsın. İşte onu bir bağışlanma ve güzel bir mükafatla müjdele. "

Diğerlerine katılıyorum ama ecrinin bi kaç anlamı olmalı
Arapçayı iyi bilen birine sormak lazım

ama ilerde bi kızım olursa ben başka bir isim koyarım büyük ihtimal :)

Dishe
MARDUK
3ü de iğrenç isimler zaten anlamlarıda dandikmiş çocuğum olsa milyar verseler bu iğrenç isimleri koymam
neye gore ıgrenc merak ettım sımdı..:kızgın:
sızın evladınız oldugunda koymazsınız olur bıter..
sevmıyorum u anlarım da ne dıye ıgrenc cozemedım..sengözlerimebaksanab
umrumda da degıl zaten..şakkıdı
uslubunuzdan dolayı tebrık (!) etmek ıstedım sadece..:1closedeyes:

melodies
21-01-09, 23:01
bende tuana ismini çok begeniyodum ve kuranda gectiği için koymayı düşünüyorum bunları okudugum ii oldu.demekki isim koymadan önce iyice arastırmak gerekiyo cogu kişide cenette düşen yagmur damlası olarak biliyomuş bende öle sanıyodum..

kahvekolik
libyana bu konuyu açtığın için çok teşekkür ediyorum, arkadaşımın kızı olacaktı ceylini tavsiye etmiştim, çok hoşuna gitmişti, koyacaktı. bende ecrin koymayı düşünüyordum. hemen kendisine söyleyeceğim.

Dishe
Tuana farsça bir kelimedir ve aslı tüvana dır. fakat türkçeye geçerken tuana halini almıştır. ve anlamıda güçlü demektir. ayrıca güçlü kadın lider olarakta anlamı belirtilmiştir.

yunan mıtolojısın de tabıat tanrıcası verılen ad olarak gecıyormus..

ve son olarakta ay ısıgı olarak gecıyormus Tuana..benneyaptımki

mannak
yaaaaaaaaaaa ama ben kısımm olursa ecrin naz koymak istiyordum yaaaaaaaaaaaaaaa:1shok::1shok:

arzuco
bende geçen gün kanal 7 de bi hocaya rastladım ci cuma günü o da kuranda geçiyor diye çoğu kişi aleyna ismini koyuyor aleyna nın bir anlamı üzerine demekmiş artık bağlaç gibi birşeymi bilmiyorum arapçayı.

aycan77
merhabalar ben kayra isminin anlamını öğrenmek istiyorum bilen var mı? Kur'an da olan bi isim olduğunu duymuştum doğru mu?fisfisfis

B&M
22-01-09, 00:01
oges
Tuana ismi kulağa hoş gelmiyor ben sevmiyorum

bunların içinden ceylini beğeniyordum onunda cılkı çıktı herkesde var zaten
bi anlamıda yokmuş onu öğrendim..

ecrin için ise mükafat anlamı olduğu bilinir...

konuda ayet verilmiş ama "ücret " anlamı taşıyor diye

aynı zamanda Yasin Suresi 11.ayeti şöyle

إِنَّمَا تُنذِرُ مَنِ اتَّبَعَ الذِّكْرَ وَخَشِيَ الرَّحْمَن بِالْغَيْبِ فَبَشِّرْهُ بِمَغْفِرَةٍ وَأَجْرٍ كَرِيمٍ

"İnnema tünziru menittebaziikra ve haşiyyerrahmane bil ğayb
Febeşşirhu bi mağfiretin ve ecrin kerim

"Sen ancak Zikr’e (Kur’an’a) uyanı ve görmediği halde Rahmân’dan korkan kimseyi uyarırsın. İşte onu bir bağışlanma ve güzel bir mükafatla müjdele. "

Diğerlerine katılıyorum ama ecrinin bi kaç anlamı olmalı
Arapçayı iyi bilen birine sormak lazım

ama ilerde bi kızım olursa ben başka bir isim koyarım büyük ihtimal :)

bende böyle biliyorum canım
hatta cok yakın arkadalımda öğrendim bu bilgiyi kızının adını ecrin melek koydu ve anlamını o söylemişti cok hoşuma gitti

ama kur-anda geçmesinden ziyade taşıdığı anlam daha cok önemlii

ben oğlumun imini "yusuf emre"
koydum yusuf peygamberin güzelliğinde ve onun ahlakında olması niyetiyle istedim ve hamileyken hep yusuf suresini okudum hayırlı evlat olması için inşlh
emre ismide cok hoşuma giderr
anlamlarınada bakmıştım

kızım olsaydı
iclal .....ebrar....isimlerini düşümüştüm anlarına bakıpta

right19
22-01-09, 06:01
MARDUK
Senin isminde MARDUK gibi birşeyse asıl iğrenç olan senin ismin bence laelaelaelaelae

HeartLess
konuyu Bebeklerimiz ve isimleri bölümüne taşıyorum..
lütfen oradan devam edelim...
sevgiler....

Libyana
‘Internet isimleri’ olarak adlandırdığım isimler, Türkiye’de internet sayesinde üretilen isimlerdir. Google’u açıp ’isimler’ yazdığınızda karşınıza yüzlerce isim sözlüğü çıkıyor. Peki bu sözlüklerde yazan çoğu isim anlamlarının yanlış oldugunu biliyormuydunuz?
Daha önce kötü anlamlı isimler hakkında bir yazı yazmıştım. Aleyna, Berre ve Irem bu isimlerden bir kaç tanesiydi. Bu sefer deyinmek istediğim isimler başka bir kategoride yer alıyor. Bu isimler belki kötü anlamlı değil, fakat sanıldığı gibi Kuran-i Kerim'de yer almıyor. Ceylin, Eflin, Tuana, Kayra, Sidelya, Belinay gibi isimler kesinlikle Kuran’da geçmiyor!
Fakat çoğu kişi bu isim sözlüklerine bakarak bu isimleri çocuklarına veriyor. Ne Ceylin ne de Eflin ‘Cennetin kapısı’ demektir.
Bunu anlamak aslında o kadarda zor değil. Kuran-i Kerim Arapça yazılmıştır ve bu yüzden Kuran’da geçen her ismin kökeni Arapçadır. Fakat Belinay’ın ve Kayra'nın kökeni Türkçe, Ceylin’in ve Eflin’in kökenleri Farsça, Sidelya'nın kökeni ise Latince.

Ayrıca Kuran’da geçen her ismin Arapça’da bir karşılığı vardır. Bir kaç örnek:

Ahmet:Achmed,Ahmad,Ahmed Yusuf:Youssef,Yusef,Yussuf Esra:Esraa,Asra,Isra Büşra: Bouchra, Bushra, Boushr
Peki Tuana’ nın Arapçada karşılığı var mı? Hayır! Veya Eflin’in? Hayır!
Çocuğunuza illa Kuran’da geçen bir isim koymak istiyorsanız, aşağıda belirttiğim isimleri koyabilirsiniz.
KURAN’DA GEÇEN KIZ ISIMLERI:
Esra, Zehra, Merve, Büşra, Ayşe
KURAN’DA GEÇEN ERKEK ISIMLERI:
Ahmet, Yusuf, Yunus, Ömer, Yasin

Arkadaslar bence nıyet hayır ıse akıbet de hayırdır..Bız bu ısımlerı guzel anlam tasıyor dıye koyduk oyle degıl mı,en azından oyle ogrendıgımız ıcın.
Bunca zaman sonra boyle bır yazı acıkcası dumur ettı benı ama ne kadar dogru onu henuz bılemıyoruz,bılgısı olan arkadaslar varsa mutlaka paylasalım..
Dun gece davıdof arkadasıma da soyledım,ben melegımıze hamıleyken kontroller ıcın Turkıyeye gelmıstım ve yerel bır gazetede ılan gorsmustum,soyle baslıyordu,Ceylın ısımlı kızımızın adını .... degıstırıyoruz..
Sımdı bu bılgılerı alınca aklıma dırek o geldı,acaba demıstım neden degıstırıyorlar kotu bır anlamı mı var,ılan sahıbıne ulasmak ıstedım olmadı,evımıze donduk oylece kaldı..
Dunden berı delı oldum ya kızıma bakıp bakıp kendımı sucluyorum eger boyle bırsey varsa,coook cok daha detaylı arastırmak gerekıyormus:1no2: Sayfalarca ısım lıstesı cıkarmıstık Ceylın de karar kıldık...
Olan herseyde hayır vardır bakalım,ne gerekıyorsa yapacagız..

Her kaynaga da her agza da ınanmamak lazım,Kezban ısmıne YALANCI yalanlayan kadın dıyorlar ama ıkı gorus var bu konuda bırı TU KEZZIBAN dan gelen yalancı ,dıgerı de KEDBAN kelımesınden turemıs olan EV HANIMI anlamı..Şaibeli isimlerden biri..
---
KAYRA ısmını sormus bır arkadasım Halamın kızı gecen ay dogum yaptı ve oglunun ısmını Kayra koydular,Kayranın anlamıda Allah cc dan gelen ıyılık ıhsan dıye bılıyoruz ama bu vakıtten sonra yogurdu ufleyerek yemek gerek..Ayrıca kız ve erkek ısmı olarak kullanılabılıyor..

HeartLess
22-01-09, 07:01
son zamanlarda ortaya çıkan isimlerin
çoğu tuhaf geliyor bana...sanki anlamsız gibi...
telafuzu zor gibi...
çocuğumuza isim koyarken,söylenmesi kolay olsun ve
anlamı da güzel olsun isteriz...
Kur'an-ı Kerim de geçmesi, isteğe bağlı diye düşünüyorum...
ama anlamlarını da kulaktan dolma değil,sonuçta
yine sözlüklerden,netten araştırıyoruz...
saydığınız isimler bence güzel,söylenmesi de güzel ve ben inanıyorum ki
gerçek anlamları da güzeldir...
benim kızımın adı Ezgi...
o zamanlar İlkay (Ocak doğumlu olduğu için )düşünüyorduk,
birde Öykü ve Ezgi aklımızdaydı ve bir akşam
eşimle aynı anda Ezgi olsun dedik...
Bütün çocuklarımız adıyla yaşasın ve lütfen
anne babalar,isimlerini koyarken çok dikkatli olmalı...
sevgiler...

deniz_gunes
Ceylin ingiliz kökenli diye konulması doğru değil diye belirtirken, Farsça anlamı da bu , biz bu yüzden koyduk demişsiniz..

O halde Ecrin Arapça da ücret anlamında yani konulması pek mantıklı değil de, belki sizin Ceylin gibi Farsça ya da başka dilde de bir anlamı vardır..YAni olayı sadece Arapça olarak ele alınca ilk başta yanlış gibi görünse de sizin de dediğiniz gibi başka dillerde anlamları olabilyor demek ki.

Bu arada ben Ceylin ismini çok beğenirim..

deniz_gunes
Benim de bu konuyla ilgili açtığım bir topic vardı anlamsız isimler diye..Mesela Aleyna orda belirtmiştim..Arapça da kelime anlamı olarak; üzerine demek...

Libyana
]
Songül
son zamanlarda ortaya çıkan isimlerin
çoğu tuhaf geliyor bana...sanki anlamsız gibi...
telafuzu zor gibi...
çocuğumuza isim koyarken,söylenmesi kolay olsun ve
anlamı da güzel olsun isteriz...
Kur'an-ı Kerim de geçmesi, isteğe bağlı diye düşünüyorum...
ama anlamlarını da kulaktan dolma değil,sonuçta
yine sözlüklerden,netten araştırıyoruz...
saydığınız isimler bence güzel,söylenmesi de güzel ve ben inanıyorum ki
gerçek anlamları da güzeldir...
benim kızımın adı Ezgi...
o zamanlar İlkay (Ocak doğumlu olduğu için )düşünüyorduk,
birde Öykü ve Ezgi aklımızdaydı ve bir akşam
eşimle aynı anda Ezgi olsun dedik...
Bütün çocuklarımız adıyla yaşasın ve lütfen
anne babalar,isimlerini koyarken çok dikkatli olmalı...
sevgiler...
deniz_güneş
Ceylin ingiliz kökenli diye konulması doğru değil diye belirtirken, Farsça anlamı da bu , biz bu yüzden koyduk demişsiniz..

O halde Ecrin Arapça da ücret anlamında yani konulması pek mantıklı değil de, belki sizin Ceylin gibi Farsça ya da başka dilde de bir anlamı vardır..YAni olayı sadece Arapça olarak ele alınca ilk başta yanlış gibi görünse de sizin de dediğiniz gibi başka dillerde anlamları olabilyor demek ki.

Ezgi ismi kulağı tırmalamıyor ve insana soft,narin bir parıltıyı çağrıştırıyor.Öyküden çok daha güzel ve anlamlı olduğunu düşünüyorum,Rabbim hayırlı sağlıklı bol neşeli günler nasip etsin,ismiyle yaşasın canım...

Ceylin ismini biz de çok beğenerek ve isteyerek verdik kızımıza,ama daha sonra böyle bir bilgiyle karşılaşınca insan ister istemez etkileniyor..:KK46:
Başka dillerde bir anlamı olabilir keza var da.Ama bizim bildiğimiz ve hoş anlamlar değil..:çok üzgünüm:
Ceylin farsça bir sözcük,kelime parçalanırsa köklere,ceyl ve in oluyormuş ve anlamı da hoş değil lakin bu bileşik kelime de olabilir -umarım-...
Bakalı Mevla Görelim neyler Neylerse güzel eyler..
Yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum,anne adayları bu konuda bilgilensin isterima.s.
Gelişmelerden haberdar edeceğim:ecrin_bebek:

Libyana
deniz_güneş
Benim de bu konuyla ilgili açtığım bir topic vardı anlamsız isimler diye..Mesela Aleyna orda belirtmiştim..Arapça da kelime anlamı olarak; üzerine demek...
Evet ben de gözatmııştım o topiğe..Ne kadar da mantıklı ve yol gösterici bir paylaşım..:1closedeyes:
Yanlız içim nasıl rahattı biliyor musunuz,kızımıza hem anlamlı hem de kulağa çok cici gelen bir isim verdik Allahın izni ile diye..Şimdi ise huzursuzum.Allahtan iki isimli kızım...gamyoncuiremsu

BeyazLilyum
22-01-09, 08:01
arkadaşlar libyana doğru bir yazı bulmuş..gerçekten o kadar uydurma isim varki..bende başta ecrin ceylin tuana çok beğenmiştim..ama araştırdım.aaa demek anlamı böyleymiş deyipte koymayı düşünmedim..çok farklı şeylerle karşılaştım..gerçekten anlamı olmayan ama uydurulan bir sürü isim var..ve farkettiyseniz hepsi cenntte bişey...madem öyleydide neden son senelerde türdi..bunu en iyi peygamber efendimiz bilir oda kızlarına koyardı,yada ismini değiştirdiği eşlerine...
mesela minel;cennetteki inci tanesi diye geçiyor..halbuki araştırılırsa minel bir ektir._dan -den ekidir...minel aşk-aşktan gibi
esila;koyan kişiler rabbinin adını sabah akşam an diyerekten koyuyor..ama gerçek anlamı grup vaktinden zeval vaktine kadar..yani ikindi akşamüstü keraat vakti anlamlarına geliyor..ama rabbimin adını sabah akşam an,esilanın geçtiği ayetin tamamının açıklamasıdır..öyle bir anlamı yoktur..bütün ayetin açıklaması tek bir kelimeye yüklenemez.okunuşuda asile şeklindedir..netten bunuda araştırdım baktım esila diye telaffuz edilmiyor
bu ve bunun gibi bir sürü isim var nolur araştırıp gerçek manalarını bulupta koyalım isimleri..ecrin ceylin o kadar fazlaki bir kaç sene sonra ecrin diye seslensek bütün çocuklar bakacak

_davidof_
22-01-09, 09:01
deniz_güneş

Ayy içime su serptin arkadaşım Allah razı olsun kaydirigubbakcemile3

MENAR
22-01-09, 12:01
arzuco
bende geçen gün kanal 7 de bi hocaya rastladım ci cuma günü o da kuranda geçiyor diye çoğu kişi aleyna ismini koyuyor aleyna nın bir anlamı üzerine demekmiş artık bağlaç gibi birşeymi bilmiyorum arapçayı.
aleyna=> bizim üzerimize

aleykum=> sizin üzerinize demek

birbirinde tek farkı özneler farklı aleyna isim olarak kullanılırken
alykumün kullanıldıgını hiç duymadım

halbuki ikiside anlam olarak bişey ifade etmiyor
sadece kulağa hoş geliyor diye isim koymak çok yanlış

b&m
ama kur-anda geçmesinden ziyade taşıdığı anlam daha cok önemlii
size kesinlikle katılıyorum
Bir gün tv izlerken denk geldi

Ramazanda başbakanın ziyareti sırasında yanına küçük bir kız getirdiler
ismi ne diye annesine sordu başbakan

annesi de :ALEYNA dedi
başbakan: hımm..anlamı nedir dedi

kadının cevaba koptum:hani ettehiyatü de geçiyo ya
esselamu aleyna ve ala ibadillahis salihin delikafadulden

bu nasıl bir mantık ya hubenneyaptımki

b&m oğlunuzun ismi çok güzelmiş.Allah bağışlasına.s.

B&M
22-01-09, 13:01
oges
aleyna=> bizim üzerimize

aleykum=> sizin üzerinize demek

birbirinde tek farkı özneler farklı aleyna isim olarak kullanılırken
alykumün kullanıldıgını hiç duymadım

halbuki ikiside anlam olarak bişey ifade etmiyor
sadece kulağa hoş geliyor diye isim koymak çok yanlış

size kesinlikle katılıyorum
Bir gün tv izlerken denk geldi

Ramazanda başbakanın ziyareti sırasında yanına küçük bir kız getirdiler
ismi ne diye annesine sordu başbakan

annesi de :ALEYNA dedi
başbakan: hımm..anlamı nedir dedi

kadının cevaba koptum:hani ettehiyatü de geçiyo ya
esselamu aleyna ve ala ibadillahis salihin delikafadulden

bu nasıl bir mantık ya hubenneyaptımki

b&m oğlunuzun ismi çok güzelmiş.Allah bağışlasına.s.
allah razı olsun canımm

aynen aleyna ismini, vefat eden yiğenim var:çok üzgünüm:
o doğduğunda aleyna yı cok istiyoduk anlamını aşarştırdık tamam kur-anda geçiyo
ne güzel ama anlamı kıyamet günü için daha önemlii..
aleyna -üzerimize manasında
dedik ki bizde aleyna nur olsun üzerimize nurr manasında olurmu acaba diye düşündük
ama onuuda soruşturduk onunda pek bi manası olmuyomuşş
bizde "sevdenur" koyduk yawrum çok tatlıydı ama :çok üzgünüm:

Libyana
b&m
allah razı olsun canımm

aynen aleyna ismini, vefat eden yiğenim var:çok üzgünüm:
o doğduğunda aleyna yı cok istiyoduk anlamını aşarştırdık tamam kur-anda geçiyo
ne güzel ama anlamı kıyamet günü için daha önemlii..
aleyna -üzerimize manasında
dedik ki bizde aleyna nur olsun üzerimize nurr manasında olurmu acaba diye düşündük
ama onuuda soruşturduk onunda pek bi manası olmuyomuşş
bizde "sevdenur" koyduk yawrum çok tatlıydı ama :çok üzgünüm:
Rabbim cc dan geldik ve yine Ona dondurulecegız kardesım benım basınız sagolsun cennette beklıyor olacak sızlerı ınsaAllah,sefaatcı olcak..:Saruboceq:
En buyuk acı evlat acısıdır,kor gıbı duser ana yuregıne Rabbım gerıde kalanlara hayırlı bereketlı uzun omurler versın...

Sevde ısmı de cok hos Efendımız sav eslerınden..Sevde Nur da guzel..
Bu arada oglusun da ısmıyle yasasın canım,erkek cocuklarına Yusuf Yunus Emre Musab Etka Ukbe Ubade gıbı ısımlerı cok yakıstırıyorum cok asıl ve derın ısımler..
Ashabı kehyfın ısımlerıne bayılıyorum..Hanım sahabılerın ısımlerıne de aynı sekılde..Hatta bır ısım var kı esım evlenmeden once hep dermıs kızım olursa bu ısımden baska ısım vermem dıye-o kadar cok severmıs kı..Peygamberımızın akrabalarından..
Ama gelın gorun kı o ısmı kızı degıl de esı tasıyor yanı ben..gamyoncuiremsu

yeşilözen
allah aşkınaaynı olmayan isimi nerden bulup koyacaksınız bilmiyorum muhakkakbiri koymsa biri koyar sadece ecrin yadaceylin için demiyorum bizimisimlerimizden hiç aynı olanı yok mu buannelerdeki farklı isim koyma merakını anlamıyorum

Libyana
yeşilözen
allah aşkınaaynı olmayan isimi nerden bulup koyacaksınız bilmiyorum muhakkakbiri koymsa biri koyar sadece ecrin yadaceylin için demiyorum bizimisimlerimizden hiç aynı olanı yok mu buannelerdeki farklı isim koyma merakını anlamıyorum
Evet aslında cok haklısınız.Farklı ve anlamlı olsun dıye koyuyoruz bazı ısımlerı sonra bakıyoruz kı bır Duru Ceylın Ecrın Talya furyasıdır gıdıyor erkekler ıcın de Efe Çınar Çığ Ege vb..
Aişe Fatıma Zehra Hatice Tugba Kubra gıbı ısımler eski isimler ama anlamlı ve coook fazla kullanılıyor.
Bence bır sure sonra usttekı ısımler de klıselecesek..Ama sorun degıl anlamının guzel olması dah onemlı..
Aynı ısımden mılyon tane de olabılır keza yok degıl..
Herkes ayrı tasır herkesın kendıne ozgu bır dogası vardır ..
Internet ısımlerı hepımızı cektı kendıne ısteee bakalım sonumuz ne olacak

Ayşenur Amine Su
22-01-09, 14:01
ben de yeni bebeğimize isim araştırıyorum günlerdir
buğlem, ceylin, sena,tuana yı bulmuştım

bunları okuyunca vazgeçtim hepsinden
büyük kızımın ismi Ayşenur Sude
kızım dün kardeşine Ayşegül Sena olsun dedi

sizler ne dersiniz?

Libyana
22-01-09, 15:01
Ayşenur Amine Su
ben de yeni bebeğimize isim araştırıyorum günlerdir
buğlem, ceylin, sena,tuana yı bulmuştım

bunları okuyunca vazgeçtim hepsinden
büyük kızımın ismi Ayşenur Sude
kızım dün kardeşine Ayşegül Sena olsun dedi

sizler ne dersiniz?
Canım bebegınız dogdu mu yoksa daha ıcınızde mı kucuk hanım:KK46: kaydirigubbakcemile3 Anlayamadım..
Aysenur Sude cok yakısmıs bırbırıne,Sude ısmını babacıgım da cok sever Sude suslu ve alımlı anlamına gelıyormus aslen..
Aysegul Sena da cok hos nereden de aklına gelmıs kızınızın cok şeker olmuş bence..Sena ısmı bana cok zarıf gelıyor..Aysegul de booyle mını mını hanımefendı kımselerı cagrıstırıyor:1rolleyes:
Bence harıka..
Hep ıkı ısım verıyoruz bebeklerımıze ama hayatları boyunca sadece tekını kullanıyoruz buyuduklerı zaman da kendılerı secıyor hangısını kullanmak ıstıyorlarsa.delikafadulden
Bazen dıyorum kı ezıyet mı acaba , sınavları yazılı prosedurlerı dusunuyorum o kutucukları doldur doldur bıtmez:nazar: Ama sunnet oldugunu dusunuyorum bır yandan da ,cok da sevımlı duruyor..

Aysenur Sude Hanımın mınık kardesıne baska alternatıfler de sunabılırız bence .
Azra,Reyyan,Elizan,Feyza..
Mahinur ismi de çok hoş,kuzenimin kızı..Mahinur Zeyneb..
Aklıma daha bır suru ısım gelıyor..Tugce cok hos mesela,Elif,Hüsna,Şevval
Nisanur d olabilir..:asigim:​

B&M
22-01-09, 16:01
Libyana
Rabbim cc dan geldik ve yine Ona dondurulecegız kardesım benım basınız sagolsun cennette beklıyor olacak sızlerı ınsaAllah,sefaatcı olcak..:Saruboceq:
En buyuk acı evlat acısıdır,kor gıbı duser ana yuregıne Rabbım gerıde kalanlara hayırlı bereketlı uzun omurler versın...

Sevde ısmı de cok hos Efendımız sav eslerınden..Sevde Nur da guzel..
Bu arada oglusun da ısmıyle yasasın canım,erkek cocuklarına Yusuf Yunus Emre Musab Etka Ukbe Ubade gıbı ısımlerı cok yakıstırıyorum cok asıl ve derın ısımler..
Ashabı kehyfın ısımlerıne bayılıyorum..Hanım sahabılerın ısımlerıne de aynı sekılde..Hatta bır ısım var kı esım evlenmeden once hep dermıs kızım olursa bu ısımden baska ısım vermem dıye-o kadar cok severmıs kı..Peygamberımızın akrabalarından..
Ama gelın gorun kı o ısmı kızı degıl de esı tasıyor yanı ben..gamyoncuiremsu
allah razı olsun canım hasta idi yawrum spastik te diil otistikte diil değişik bi hastalıktı adı konamadı gercekten melek oldu inşallh halasınada yani banada şefatçi olur...neysee....

bak merahh ettim bende senin ismini şimdii :))))))))))kaydirigubbakcemile3
evet aynen yusuf ismi bana cok anlamlı gizemli ve asil geliyokaydirigubbakcemile3

yeşilözen
evet aynen bende bu düşünceyi anlamıyorum bence insan yawrusuna seslenirken hoşuna gidecek kulağa hoş gelecek anlamı güzel isim koymalı ond abund var die ben sevdiğim ismi neden koymim yavruma
hee akrabalar arasında ismlerin coğu aynıysa ozaman olabilir
ama havası olsun değişik olsun ilginç oldun diye koymak anlamsızz

ben yusuf emere istedim aslında yunus emre dir ama bu iki isim cok hoşuma gidiyodu etrafımda yokmu? varr ama olsunn seviyorum benkaydirigubbakcemile3:nazar:

Libyana
22-01-09, 16:01
b&m
allah razı olsun canım hasta idi yawrum spastik te diil otistikte diil değişik bi hastalıktı adı konamadı gercekten melek oldu inşallh halasınada yani banada şefatçi olur...neysee....

bak merahh ettim bende senin ismini şimdii :))))))))))kaydirigubbakcemile3
evet aynen yusuf ismi bana cok anlamlı gizemli ve asil geliyokaydirigubbakcemile3

evet aynen bende bu düşünceyi anlamıyorum bence insan yawrusuna seslenirken hoşuna gidecek kulağa hoş gelecek anlamı güzel isim koymalı ond abund var die ben sevdiğim ismi neden koymim yavruma
hee akrabalar arasında ismlerin coğu aynıysa ozaman olabilir
ama havası olsun değişik olsun ilginç oldun diye koymak anlamsızz

ben yusuf emere istedim aslında yunus emre dir ama bu iki isim cok hoşuma gidiyodu etrafımda yokmu? varr ama olsunn seviyorum benkaydirigubbakcemile3:nazar:

:Yunus Emre degıl de Yusuf Emre olmus cok da cıcı olmus.
Bız Ceylın ısmını cok sevıyoruz kulaga da hos gelıyor bızım de hosumuza gıdıyor anlamı da harıka -dıye dusunuyorum hala ve buna ınanmak ıstıyorum.Ameller nıyetlere goredır dımı.:ecrin_bebek:
Ismımı sevıyordum Allah annemden babamdan razı olsun bınlerce defa.EE esım de hep ısmımı yuregınde tasırmıs zaten super bır tevafuk oldudelikafadulden
Aslında bır ara kızımıza da ısmımı vermeyı dusunduk ama sonra mantıksız geldı sankı hıc ısım kalmamıs gıbı veya ben kendıme asıgım megolamanım gıttım bebegıme de aynı ısmı verdım gıbı..:icecream:

B&M
22-01-09, 17:01
Libyana
:Yunus Emre degıl de Yusuf Emre olmus cok da cıcı olmus.
Bız Ceylın ısmını cok sevıyoruz kulaga da hos gelıyor bızım de hosumuza gıdıyor anlamı da harıka -dıye dusunuyorum hala ve buna ınanmak ıstıyorum.Ameller nıyetlere goredır dımı.:ecrin_bebek:
Ismımı sevıyordum Allah annemden babamdan razı olsun bınlerce defa.EE esım de hep ısmımı yuregınde tasırmıs zaten super bır tevafuk oldudelikafadulden
Aslında bır ara kızımıza da ısmımı vermeyı dusunduk ama sonra mantıksız geldı sankı hıc ısım kalmamıs gıbı veya ben kendıme asıgım megolamanım gıttım bebegıme de aynı ısmı verdım gıbı..:icecream:
kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
güzel tevafuk valla ne romantikk:asigim:
değişik olurdu anne kız aynı iisimde :)))
valla ecrin ceylin isimlerinin ben anlamlarını güzel biliyorum ama herkes farklı bi yorum getiriyo

aycan77
Libyana
‘Internet isimleri’ olarak adlandırdığım isimler, Türkiye’de internet sayesinde üretilen isimlerdir. Google’u açıp ’isimler’ yazdığınızda karşınıza yüzlerce isim sözlüğü çıkıyor. Peki bu sözlüklerde yazan çoğu isim anlamlarının yanlış oldugunu biliyormuydunuz?
Daha önce kötü anlamlı isimler hakkında bir yazı yazmıştım. Aleyna, Berre ve Irem bu isimlerden bir kaç tanesiydi. Bu sefer deyinmek istediğim isimler başka bir kategoride yer alıyor. Bu isimler belki kötü anlamlı değil, fakat sanıldığı gibi Kuran-i Kerim'de yer almıyor. Ceylin, Eflin, Tuana, Kayra, Sidelya, Belinay gibi isimler kesinlikle Kuran’da geçmiyor!
Fakat çoğu kişi bu isim sözlüklerine bakarak bu isimleri çocuklarına veriyor. Ne Ceylin ne de Eflin ‘Cennetin kapısı’ demektir.
Bunu anlamak aslında o kadarda zor değil. Kuran-i Kerim Arapça yazılmıştır ve bu yüzden Kuran’da geçen her ismin kökeni Arapçadır. Fakat Belinay’ın ve Kayra'nın kökeni Türkçe, Ceylin’in ve Eflin’in kökenleri Farsça, Sidelya'nın kökeni ise Latince.

Ayrıca Kuran’da geçen her ismin Arapça’da bir karşılığı vardır. Bir kaç örnek:

Ahmet:Achmed,Ahmad,Ahmed Yusuf:Youssef,Yusef,Yussuf Esra:Esraa,Asra,Isra Büşra: Bouchra, Bushra, Boushr
Peki Tuana’ nın Arapçada karşılığı var mı? Hayır! Veya Eflin’in? Hayır!
Çocuğunuza illa Kuran’da geçen bir isim koymak istiyorsanız, aşağıda belirttiğim isimleri koyabilirsiniz.
KURAN’DA GEÇEN KIZ ISIMLERI:
Esra, Zehra, Merve, Büşra, Ayşe
KURAN’DA GEÇEN ERKEK ISIMLERI:
Ahmet, Yusuf, Yunus, Ömer, Yasin

Arkadaslar bence nıyet hayır ıse akıbet de hayırdır..Bız bu ısımlerı guzel anlam tasıyor dıye koyduk oyle degıl mı,en azından oyle ogrendıgımız ıcın.
Bunca zaman sonra boyle bır yazı acıkcası dumur ettı benı ama ne kadar dogru onu henuz bılemıyoruz,bılgısı olan arkadaslar varsa mutlaka paylasalım..
Dun gece davıdof arkadasıma da soyledım,ben melegımıze hamıleyken kontroller ıcın Turkıyeye gelmıstım ve yerel bır gazetede ılan gorsmustum,soyle baslıyordu,Ceylın ısımlı kızımızın adını .... degıstırıyoruz..
Sımdı bu bılgılerı alınca aklıma dırek o geldı,acaba demıstım neden degıstırıyorlar kotu bır anlamı mı var,ılan sahıbıne ulasmak ıstedım olmadı,evımıze donduk oylece kaldı..
Dunden berı delı oldum ya kızıma bakıp bakıp kendımı sucluyorum eger boyle bırsey varsa,coook cok daha detaylı arastırmak gerekıyormus:1no2: Sayfalarca ısım lıstesı cıkarmıstık Ceylın de karar kıldık...
Olan herseyde hayır vardır bakalım,ne gerekıyorsa yapacagız..

Her kaynaga da her agza da ınanmamak lazım,Kezban ısmıne YALANCI yalanlayan kadın dıyorlar ama ıkı gorus var bu konuda bırı TU KEZZIBAN dan gelen yalancı ,dıgerı de KEDBAN kelımesınden turemıs olan EV HANIMI anlamı..Şaibeli isimlerden biri..
---
KAYRA ısmını sormus bır arkadasım Halamın kızı gecen ay dogum yaptı ve oglunun ısmını Kayra koydular,Kayranın anlamıda Allah cc dan gelen ıyılık ıhsan dıye bılıyoruz ama bu vakıtten sonra yogurdu ufleyerek yemek gerek..Ayrıca kız ve erkek ısmı olarak kullanılabılıyor..

kayra ismini ben sormuştum cevabın için teşekkür ederim bende kızım olursa izsmin kayra düşünüyorum ama kuranda olan isim olmasını istiyorum onun için sordum :1rolleyes:

Libyana
Rica ederim canım..Kuranı Kerımde gecıp de kotu anlamı olan ısımler de var yeter kı anlamı guzel olsun ,gecmesı sart degıl..
Kuranda gecen kız ve erkek ısımlerı bellıdır zaten.Insallah gonlune gore bır ısım bulursun..Bebısını hayırlısıyla kucagına almak koklamak nasıp olsun:)