ok istediiniz ey iin, Dualarnz kabul oldu mu?

EU3
18-02-09, 06:02
hayatinizin bir doneminde veya su anda cok cok istediginiz birsey var miydi? Ve bunun icin dua ettiniz mi, kabul oldu mu? Ornek verebilir misiniz? Dualarinizi ne kadar surdurdunuz, istediginiz sey olmayinca dua yi biraktiniz mi?

aysemoon
18-02-09, 07:02
merhaba,benim ki maddi bir örnek olacak...ben bir süre önce bir araba almak istiyordum...araba sahibi olmayı düşündüğümde göğsümün ortasında tuhaf bir baskı oluşurdu...gerçekten çok istiyordum...ve o zamanlar bunu yapacak maddi gücüm de yoktu ve nasıl alabileceğimi de bilmiyordum...ama ben içtenlikle dua ederek istemeye devam ettim...vee bu gün bir arabam var...:))) çok teşekkür ederim yaratıcıma,hayata...anladım ki Allah samimiyetle,hayırlısını dileyerek dua edene verir...Biliyorum ki senin de çok istediğin birşey var...Açık bir zihinle,hayırlı ise olsun diyerek dua edersen ve çoğu zaman sanki o şey olmuş gibi düşünürsen istediğin şey olur...Dua ettim ama istediğim şey olmuyor diye düşünme bile sakın...sadece istemeye devam et...ne istiyorsan kavuşman dileğiyle...

ilayda cem
çok şükür ,oldu..
hemde bir kaç kere..
içiniz yanarak vaya gönülden istediğiniz şeyler bence oluyor..
tabi istemeyide bilmek lazım,
alacaklı gibi değil,acizliğini bilip o şekilde yakarmak önemli...

_ConversE_

Çok içten dua ettiiğim zamanlar,ne dilediysem oldu çok şükür:Saruboceq:

Seloş
Canım benim çok tatlısın yaaaaaaaa:)Hmm evlenmek mi istiyon kıza.s. Evet ben de evlenmek için dua ettim. Ama hep hakkımda hayırlısıysa olsun diye dua ettim. Bir de baktım diyelim bir süre geçti istediğin gerçekleşmedi diyelim. O zaman hiç isyan etmedim ve belki de hakkımda hayırlısı evlenmemektir diye düşünüp Allah hakkımda ne uygun görürse ona razı olmaya karar verdim. Ama dua etmeyi de kesmedim. Böyle düşündükten çok kısa süre sonra evlendim ve çok şükür mutluyum. Önemli olan Allaha tevekkül etmek bence.

EU3
cok guzeldi yazdiklariniz
iyiki varsınız

buseyiiim
18-02-09, 08:02
o kadar çok şey var ki..gerçekten gönülden,için titreyerek ettiğin duaların kabul olduğunu gördüm.ve rabbime şükürler olsun istediğimden fazlasını bile verdi..

dasilvadido
18-02-09, 08:02
şükürler olsun ki Allah tarafından geri çevrilen hiçbir dileğim, duam olmadı:Saruboceq::nazar:
ne dilersem ama ne dilersem oldu bugüne kadar hihoyyyt

prenses006
18-02-09, 09:02
yıllardır sevdiğim erkek için dua ediyorum,daha önceleri çok içtenlikle dua edince bikaç kere kabul edilen dualarım oldu, ancak son yıllarda ne yaparsam yapayım ne dua edersem edeyim kabul olmuyor bununla ilgili,benim için hayırlı olan dualarım kabul oldu ama bu olmuyor,bende arkadaşın dediği gibi demekki olması benim için hayırlı değil o yüzden Allah'ım kabul etmiyor diye düşünüyorum.

EU3
prenses006
yıllardır sevdiğim erkek için dua ediyorum,daha önceleri çok içtenlikle dua edince bikaç kere kabul edilen dualarım oldu, ancak son yıllarda ne yaparsam yapayım ne dua edersem edeyim kabul olmuyor bununla ilgili,benim için hayırlı olan dualarım kabul oldu ama bu olmuyor,bende arkadaşın dediği gibi demekki olması benim için hayırlı değil o yüzden Allah'ım kabul etmiyor diye düşünüyorum.
sevdigin kisinin bundan haberi var mi yoksa istemiyor mu? istemiyorsa bosver bence ama istiyor da birsey yapmiyorsa neden yapmiyor

SalvaMea
hakkımda hayırlıysa olsun diye çok dua ederim ..olmadığında bilirimki benim için hayırlı değilmiş..
çok istediğim çok dua ettiğim bir çok şey gerçekleşmedi bu zamana kadar..
ama dua etmeyi bırakmadım.. istediklerim olsun diye değil manevi bir ihtiyaçtan dua etmek daha makbuldür bence..

sea sea
18-02-09, 10:02
sadece bir kere olmuştu.çok daralmıştım anlatcak kimsem yoktu.ALLAHIMA ağlayarak yalvarmıştım diğer yarımı çıkar artık karşıma demiştim.bitsin bu yalnızlığım.hep yanımda olsun hep canımda olsun demiştim.mucize gibiydi.bunun için kendimi şartlamadım ama onu görör görmez anladım onun benm diğer yarım olduğunu,ertesi gün okula gittim ve aşkımı gördüm.bi zaman sonra tanıştık sonra bi zaman sonrada başladık.ve öyle bi mucizeki o daraldıgım dönem ettiğim duaların hepsini oda aynı zamanda etmiş inanamadım.ALLAHIM gercekten duymuş ikimizide.hayatımdaki tek mucizedir.başkada yoktur....

okypete
benim dualarım kabul oluyorda
biraz geç oluyor,ama mutlaka oluyor....

Laale
Çok şükür ne istediysem verdi Rabbim..
Hem de fazlası ile..:nazar:

MaviEge
sade_kahve
hayatinizin bir doneminde veya su anda cok cok istediginiz birsey var miydi? Ve bunun icin dua ettiniz mi, kabul oldu mu? Ornek verebilir misiniz? Dualarinizi ne kadar surdurdunuz, istediginiz sey olmayinca dua yi biraktiniz mi?
hayatımda eşim gibi birini sevmek,aşık olarak evlenmek istedim oldu allahıma şükür.2 senedir evliyiz aşkımla.bebeğim olsun çok istemiştim geçen sene,evet hamile kaldım çok kısa sürede ama bebeğimi kaybettim 4,5 ay oldu.kürtajla aldılar.kalbi durdu.hala dua ediyorum,bekliyorum 4,5 aydır bebek için uğraşıyoruz.şuan allahım dan sağlıklı bir bebek istiyorum.en kısa zamanda :1no2:

Lotus
18-02-09, 11:02
özellikle bir şeye şartlanıp dua etmedim ben bugüne kadar hiç ve hayatta ne istediysemde aldım, ben aldım, ben istediğim için aldım...
o yüzden yürekten neyi istiyorsanız o olur, yeter ki istemesini bilin...
eğer olmuyor diye bırakıyorsunuz o şeye layık olmadığınızı düşündüğünüz içindir....Allah inançsızlığı sevmez, şüpheyi sevmez, bir şeyi isterken onun size geleceğinden emin olun...
gelecektir vakti saati geldiğinde, gelmiyorsa daha o şey için hazır değilsiniz demektir..
o zaman da bekleyeceksiniz ve ne onu gerekiyorsa yapacaksınız...
mesela evlilik istiyorsunuz diyelim, nasıl bir eş istediğinizi düşünün, onun sahip olduğu özellikleri bir kenara yazın, o özelliklerin kaçına siz sahipsiniz onu belirleyin ve sizde olmayanlar için mücadele edin...
iş mi istiyorsunuz? nasıl bir işe sahip olmak istediğinizi yazın, artılarınız o işe uygun özellikleri barındırmıyorsa eksilerinizin üzerine gidin...
size şunu söyleyeyim çok istediğim bir şirket vardı.. iki kez görüştmeye gittim genel müdürüyle görüştüm herkes kesin gözüyle bakıyordu ama almadılar beni... kendime sordum neden diye direk uzmanlık isteyen bir bölümdü ve benim yeterli tecrübem yoktu o iş için aslında korkuyordum da...olmadı..
ama ne yaptım o olanda çalışan uzmanlaşacağım daha küçük bir şirkete girdim, azmettim 1,5 yıl sonra da o çok istediğim şirketin kapısından içeri girdim..
eşim... eşim 20 yaşında da karşıma çıkardı... ama ben o zaman sevmeyi bilmiyordum... bencil seviyordum... onu paylaşamazdım hayatla.. değerini bilemzedim kayıp giderdi ellerimden... sevda için çok gözyaşı döktüm ben sevmeyi beceremiyorum diye... kendime dönüp kendimi sevip kendime aşık olduğumda çıktı karşıma eşim... hayatımda bir erkek olmasa da olur dediğim en dingin zamanımda ... hatta nereden çıktı da kafamı karıştırdı dedim... ama aşık oldum ona... çünkü o'ydu...neden demenin anlamı yoktu...nerdeydin demenin de...
kızım... ben hiç bir erkeğe ait olamam ki ... benden anne nasıl olur diyordum... ama içten içe de inanmıyordum dediğime çünkü çok seviyordum çocukları... benim olması gerekmiyordu sevmem için çocuk demek hayat demekti... bu adam o adam dediğimde ikimizi istedim... ve oldu...
dileklerinizi tutup evrene teslim ettiğinizde o gelir sözün kısası en beklemediğiniz anda...
eğer hazırsanız...

fırtınanınkızı
yüce yaratanın 99 güzel esmaül hüsnasında bir isim var...
Ya MÜCİP.....YA MUCİP (Duaları kabul eden,kendine yalvaranların isteklerini veren)anlamındadır.
O YÜZDEN allah duaları kabul eder....
allahu Teala ' bana dua edın bende kabul edeyım demiştir..
eger allah duaları kabul etmeseydı bızede dua edın demezdi degilmi....

EU3
dua larin kabul olmasi icin bazi sartlar var ve ben hepsini gerceklestiremiyorum
cok iyi bir kul sayılmam
bu yuzden kabul olmadigini dusunuyorum :KK43:

KIZILCIKLI
bende eşimle evlenebilmk için çok dua ettım ama ilakı olsun die değil hayırlısıysa olsun die dua ettım..
suan çok sukur :nazar: a.s.

benım bi arkadasım var çok dua eder..olur ama buseferde derkı gele gele bumu geldi şu gelse daha iyi olurdu filan..beyuenmedım..sonrada derkı allahım neden benım derdıme derman olmuyorsun ..

aysemoon
18-02-09, 13:02
sade_kahve
dua larin kabul olmasi icin bazi sartlar var ve ben hepsini gerceklestiremiyorum
cok iyi bir kul sayılmam
bu yuzden kabul olmadigini dusunuyorum :KK43:

duaların kabul olması gereken şartlar nedir veya ne olduğunu düşünüyorsun?
seni hangi özelliklerin iyi bir kul yapmıyor?

EU3
18-02-09, 14:02
aysemoon
duaların kabul olması gereken şartlar nedir veya ne olduğunu düşünüyorsun?
seni hangi özelliklerin iyi bir kul yapmıyor?
bunu ben dusunmuyorum
okudum arastirdim
dua nin kabul olmasi icin en basta namaz sartmis
ve kabul olacagina inanarak yapilmasi, bu dunyada veya obur dunyada mutlaka kabul olurmus
ben dua ederken kesin kabul olur diye bakamiyorum, kabul olmayabilir de diyorum icimden
isterseniz okuyup arastirin bunlara rastlarsiniz

aysemoon
sade_kahve
bunu ben dusunmuyorum
okudum arastirdim
dua nin kabul olmasi icin en basta namaz sartmis
ve kabul olacagina inanarak yapilmasi, bu dunyada veya obur dunyada mutlaka kabul olurmus
ben dua ederken kesin kabul olur diye bakamiyorum, kabul olmayabilir de diyorum icimden
isterseniz okuyup arastirin bunlara rastlarsiniz

bunu ben düşünmüyorum demişsin ama okuduklarına inanmaya başlamışsın...ayrıca ben namazın şart olduğunu düşünmüyorum ama namaz kıldığında dualarının kabul olacağına inanıyorsan günde 1 kere de olsa namaz kılabilirsin...En önemlisi kabul olacağına inanmıyorsan neden dua ediyorsun...?Bence ilk olarak inanmaya başla...İstediğin şeyin sana verileceğine inan...

HeartLess
herşey için sürekli dua ederim zaten...
ama önemli ve riskli durumlarda ettiğim dualarımı
Rabbim geri çevirmedi,çok şükür...
ama dualarımı ederken dediğim tek şey,
hayırlıysa olsun,hayırlı değilse olmasın şeklindedir...
sevgiler...

scallywag
vermek istemeseydi istemek vermezdi...işte olay bu..işte yüzyılın keşfi the secret i ilk biz açıklıyoruz diyen kepazeler bunu söylemeye çalışıyor...ama onlar alltan alttan tanrıyı ekarte edip panteizm i bilinçaltımıza yerleştirme çabalarındalar..

shekr
Ettim ve şükürler olsunki kabul etti Yüce Yaradanım..O na minnettarım şükürler olsuun...

EU3
aysemoon
bunu ben düşünmüyorum demişsin ama okuduklarına inanmaya başlamışsın...ayrıca ben namazın şart olduğunu düşünmüyorum ama namaz kıldığında dualarının kabul olacağına inanıyorsan günde 1 kere de olsa namaz kılabilirsin...En önemlisi kabul olacağına inanmıyorsan neden dua ediyorsun...?Bence ilk olarak inanmaya başla...İstediğin şeyin sana verileceğine inan...
bunu ben dusunmuyorum derken, bu sahsi fikrim degil okuduklarimdan bunu soyluyorum demek istedim aksini dusunuyorum anlaminda degil yani
kabul olacagina inanmiyorum da demiyorum sadece kabul olmayanlarin sebebini buna dayandiriyorum

EU3
scallywag
vermek istemeseydi istemek vermezdi...işte olay bu..işte yüzyılın keşfi the secret i ilk biz açıklıyoruz diyen kepazeler bunu söylemeye çalışıyor...ama onlar alltan alttan tanrıyı ekarte edip panteizm i bilinçaltımıza yerleştirme çabalarındalar..
haklısın
o kitap surekli ayni seyleri tekrarlayarak, bilincaltina isteklerimizi elde etmenin tanrıyla alakası olmadigini yerlestirmeye calisan bir kitap bence
sen ordaki fikirleri kabul etmesen de surekli olarak kitap boyunca tekrarini bilincaltina okudugun icin, bilincalti onu ogreti seklinde kabul eder ve uygular

inanmak onemlidir ama neye inandigin daha onemli
bir arkadas ben aldim ben basardim istediklerimi demis
sen degil, O istedigi icin sana verdi hepsi bu

ama bunun da bazi sartlari var ben onlari diyorum

Laale
18-02-09, 15:02
Ettiğimiz duaların kabul olma şartlarını hiç bilmem ben..
Benim için tek şart Yaradana inanmak.
Bence eğer bir başkasının kötülüğü dilemiyorsak dualarımız er ya da geç kabul olur..
Ancak inanmamıza rağmen isteklerimiz olmuyorsa; vardır bunda da bir hayır deyip Allahtan gelene razı olmaktır.. İnanmak budur bana göre..

Seloş
Evet Laleciğime katılıyorum:)

Lotus
sade_kahve
haklısın
o kitap surekli ayni seyleri tekrarlayarak, bilincaltina isteklerimizi elde etmenin tanrıyla alakası olmadigini yerlestirmeye calisan bir kitap bence
sen ordaki fikirleri kabul etmesen de surekli olarak kitap boyunca tekrarini bilincaltina okudugun icin, bilincalti onu ogreti seklinde kabul eder ve uygular

inanmak onemlidir ama neye inandigin daha onemli
bir arkadas ben aldim ben basardim istediklerimi demis
sen degil, O istedigi icin sana verdi hepsi bu

ama bunun da bazi sartlari var ben onlari diyorum
ben dedim ve yine söylüyorum ki ben aldım...
ben böyle istediğim için bu şekilde oldu...
hayatımı ben seçtim...
böyle olmasından mutlu muyum?n evet çok...
inanıyor muyum? kalbimde zerre şüpheye yer bırakmayacak kadar...
sizin bahsettiğiniz bir kulda olması gereken özelliklerin hiç birine de sahip değilim...
sonuçta bahsettiğiniz namazı kul kendi için kılar, Allah dualarını kabul etsin diye değil...
diğer ibadetler de onun içindir..
Allah istediği için sana verdi demişsin...
niye ben seçilmiş değilim ki...
Allah karşısında benim kimseden üstünlüğüm yok ki...
Allah'ım kulları arasında ayırım yapmaz ki...
isteyen istediği şeyi hakettiği mertebeye ulaşırsa alır...

ilayda cem
18-02-09, 16:02
namaz ibadetlerin en güzeli en anlamlısı bence...
günlük hayatımızda eşimizle ,dostumuzla saatler harcarken,bizi varedenle bir saat harcamısız çokmu...
beş vakit namazın toplam süresi dualarla beraber sadece bir saattir,namaz dualar ve duaların sürekliliğine vesile olur.
ama duaların kabulü için namaz şartmıdır?konusuna gelince,
_bakın allah ateistede,budistede,deistede veriyor,demekki vermek için biz insanlar gibi şart koşmuyor,sizcede onun ululuğunun sebebi bu değilmi!

lunet
18-02-09, 16:02
arkadaşlar..dua etmekten hiç bir zaman vazgeçmeyin...dua müminin en büyük silahıdır ..oun için maddi manevi her zaman dua edrim Rabbime..çok şükür bir çoğunu verdi ...dua etmek çok iyiymiş..bazen bu dünyada veriyomuş..bazende öbür dünyada..herşeyin en iyisini bilen Rabbimizdir ..her zaman ona sığınalım derim....

EU3
19-02-09, 06:02
kimsenin kuyusunu kazmam, kimseye de kotuluk dilemem, beddua etmem korkarım, beni kiranlarin beni kirdigini bile zamanla unutur sonra yine onlara iyilik yaparim, iyilik yaptiktan sonra aklima gelir anca.

Ama bilmiyorum yani kendince iyi bir insan olmak yeterli mi dua larin kabulu icin acaba, daha cok sey yapmak gerektigine inaniyorum ben, benim dusuncem bu.

doremi
19-02-09, 07:02
ilayda cem
namaz ibadetlerin en güzeli en anlamlısı bence...
günlük hayatımızda eşimizle ,dostumuzla saatler harcarken,bizi varedenle bir saat harcamısız çokmu...
beş vakit namazın toplam süresi dualarla beraber sadece bir saattir,namaz dualar ve duaların sürekliliğine vesile olur.
ama duaların kabulü için namaz şartmıdır?konusuna gelince,
_bakın allah ateistede,budistede,deistede veriyor,demekki vermek için biz insanlar gibi şart koşmuyor,sizcede onun ululuğunun sebebi bu değilmi!
kesinlikle arkadaşa katılıyorum...

ve ilk önce insanın yüreği temiz olmalı bence...

aysemoon
19-02-09, 07:02
sade_kahve
kimsenin kuyusunu kazmam, kimseye de kotuluk dilemem, beddua etmem korkarım, beni kiranlarin beni kirdigini bile zamanla unutur sonra yine onlara iyilik yaparim, iyilik yaptiktan sonra aklima gelir anca.

Ama bilmiyorum yani kendince iyi bir insan olmak yeterli mi dua larin kabulu icin acaba, daha cok sey yapmak gerektigine inaniyorum ben, benim dusuncem bu.
söyle bakim sen neden bu kadar tatlısın. a.s. duaların kabulu için yürekten istemelisin inanmalısın...Ama sende " ya dualarım kabul olmazsa" gibi bir kararsızlık hatta tam inanamama durumu var...Eminim dua ederken bile zihninin bir yerlerinde ya olmazsa düşüncesi beliriyordur...Peki duaların kabul olmazsa ne olur?Ölene kadar istediğin şeyi elde edemeyeceğini bilsen ne olur?O zamandan yaşamaktan vaz mı geçeceksin...Ya da hep sıkıntılı üzgün mü yaşayacaksın..?Hayır...Çünkü bir hayat böyle geçmez...Peki ne yapacaksın durumu kabullenip yaşamaya devam edeceksin..o zman şimdi de aynı yap ama dua etmekten vaz geçmee.

EU3
19-02-09, 08:02
aysemoon
söyle bakim sen neden bu kadar tatlısın. a.s. duaların kabulu için yürekten istemelisin inanmalısın...Ama sende " ya dualarım kabul olmazsa" gibi bir kararsızlık hatta tam inanamama durumu var...Eminim dua ederken bile zihninin bir yerlerinde ya olmazsa düşüncesi beliriyordur...Peki duaların kabul olmazsa ne olur?Ölene kadar istediğin şeyi elde edemeyeceğini bilsen ne olur?O zamandan yaşamaktan vaz mı geçeceksin...Ya da hep sıkıntılı üzgün mü yaşayacaksın..?Hayır...Çünkü bir hayat böyle geçmez...Peki ne yapacaksın durumu kabullenip yaşamaya devam edeceksin..o zman şimdi de aynı yap ama dua etmekten vaz geçmee.
vazgecmedim hic ama
evet hep sıkıntılı ve uzgun yasarim o zaman :KK43:

sen de cok tatlısın :)a.s.

KucukBocuk
19-02-09, 09:02
ben dua ederken hep hayırlısı ise diye dua ederim ... çok istediğim şeyleri de isterken korkarım... benim için doğru olup olmadıklarını asla bilemem çünkü... benim duam genelde şöyledir;

"Allahım benim için doğru olanı sen biliyorsun... hakkımda hayırlısı ise olsun ... benim için doğru olmasını istediğimi biliyorsun... sana inanıyorum ve yanımda olduğunu biliyorum.... " :)

herkesin hakkında hayırlısı olsun...

lirik guzel
Bakalım birkaç gün sonra göreceğiz,kabul olacak mı ,olmayacak mı?

EU3
lirik güzel
Bakalım birkaç gün sonra göreceğiz,kabul olacak mı ,olmayacak mı?
a.s.hayırlısı olsun

aysemoon
sade_kahve
vazgecmedim hic ama
evet hep sıkıntılı ve uzgun yasarim o zaman :KK43:

sen de cok tatlısın :)a.s.
Hayır, hep sıkıntılı ve üzgün yaşamazsın...Zamanla kabullenirsin...hepimiz geçmişte sevdiklerimizi kaybettik....ilk önce çok üzüldük ama zamanla kabullendik...ve yaşamaya devam ettik...Peki madem eninde sonunda kabulleneceğimiz şeyleri neden kabullenmemekte ısrar ederiz ki...kimsenin kabullenemeyeceği hiçbir şey yoktur bence...Özünde sen korkularından kaçıyorsun...Bence korktuğun şeyle yüzleş...Sen ondan kaçtığın(korktuğun) sürece o hep senin peşinden gelir...Önce korkunu yen...Yenemezsen hep bir panik halinde yaşarsın asla huzurlu olamazsın olsan da bu huzur hayatının geneline yayılmaz...Önce huzur iste huzurlu ol ki açık bir zihinle(bunu daha önceki post'umda yazmıştım) dua edebilesin... eminim sen hayatının bu döneminde hep bir panik halindesin...Sanki hayatı kaçırıyormuşsun da peşinden koşuyor gibisin...Önce yavaşla hatta dur...Kafan sakinleşsin...Ne de olsa huzursuz bir kafayla kimse bir yere varamaz...Di mi? sengözlerimebaksanab

eslemnur
Isteyerek gönülden kalpten dua edince mevlam veriyo bide arkadaşlar ezan okununca dua etmekte çok önemli tabiii bişey istediğimiz zaman değil bunu sürekli yapmalıyız ama işte geçenlerde bursa da merkez üüssü kütahyada deprem oldu baktım arkadaşım açıyo kuranı okuyo normalde hiç eline almaz bunlar olunca değil sürekli yapmalıyız arkadaşlar sevgiyle kalın

aysemoon
19-02-09, 12:02
sade_kahve, özel mesaj kutun dolmuş... :)))))

angel_
19-02-09, 13:02
Gece yatmadan Aşkım için, kendim için dua ederim. İkimiz için herşeyin hayırlısı olsun, aşkımı koru, ona bişey olursa yaşayamam diye :Saruboceq:Ayrıca bence hep dua edilmeli, şükür edilmeli. Sadece başımız belada ya da zorda olduğu zaman değil

ZYNPalp
19-02-09, 14:02
olmaz mı ? o kadar çokki. bir kere Allah sevdiği insanların duasını kabul eder diye bir şey yok. aksine belki sevdiği kullarının duasını kabul etmezmiş ki daha çok dua etsin. hani dua bizim Rabbimizle konuşmamız dertleşmemiz ya. eğer sıkıntıdan kurtulunca belki Rabbimizle konuşmayı azaltacağız yada terk edeceğiz. Onun için Allah Dualarımıza önem veriyor. Kabul olsada olmasada dua edilmeli yani. bir örnek vardır. mesela. bir doktora gitsek işte şu rahatsızlığım var bana şu ilacı ver desek. doktor bize direk o ilacı verirmi yoksa bir kontrol edip bize o ilaç değilde şu ilaç sana daha faydalı olur deyip bize başka bir ilaçta yazabilir. biz böyle bir durumda bu doktor benim istediğimi yapmadı ii biri değil demeyiz. deriz ki evet benim için ii olan bu deriz. aynen bu örnekte olduğu gibi. bizi bizden daha ii bilendir bizi yaratan.

aysemoon
19-02-09, 15:02
sade_kahve mesaj kutun hala dolu....mesaj gönderilemiyor..

_serez_
19-02-09, 15:02
arkadaşlar merhabe yeni üyeyim ve sizinle sohbetlere katılmak istiyorum ama tam anlmıyla siteyi kullanmayı bilemedim
senağlama

aysemoon
20-02-09, 07:02
ZYNPalp
olmaz mı ? o kadar çokki. bir kere Allah sevdiği insanların duasını kabul eder diye bir şey yok. aksine belki sevdiği kullarının duasını kabul etmezmiş ki daha çok dua etsin. hani dua bizim Rabbimizle konuşmamız dertleşmemiz ya. eğer sıkıntıdan kurtulunca belki Rabbimizle konuşmayı azaltacağız yada terk edeceğiz. Onun için Allah Dualarımıza önem veriyor. Kabul olsada olmasada dua edilmeli yani. bir örnek vardır. mesela. bir doktora gitsek işte şu rahatsızlığım var bana şu ilacı ver desek. doktor bize direk o ilacı verirmi yoksa bir kontrol edip bize o ilaç değilde şu ilaç sana daha faydalı olur deyip bize başka bir ilaçta yazabilir. biz böyle bir durumda bu doktor benim istediğimi yapmadı ii biri değil demeyiz. deriz ki evet benim için ii olan bu deriz. aynen bu örnekte olduğu gibi. bizi bizden daha ii bilendir bizi yaratan.
kesinlikle Allah bizim için hayırlı olanı bizden daha iyi bilir...Herkesin hakkında hayırlısı olsun.

EU3
20-02-09, 07:02
aysemoon
sade_kahve, özel mesaj kutun dolmuş... :)))))
simdi atabilirsin

selince45
3-03-09, 23:03
nişanlımla lisede aynı okuldaydık,tabi o zaman sewgiliydik:KK70: ünw sınawlarında aynı yeri kazanalım die çok dua ettik ikimizde eskişehiri kazandık 2 yıllıktı sonra dgs da yne çok dua ettik we şuandada 4. senemizi celal bayar ünwtesinde okuyoruz.... lise de we 2 üniwersitedede yanımda:KK70: allahım bi ömür eksik etmesin yanımdan inşşşş...

Ally
4-03-09, 15:03
benim bu güne kadar çok istediğim ve dua ettiğim herşey kabul olmuştur çok şükür :nazar: ben kandiller dışında veya özel günler dışında sürekli namaz kılan biri değilim malesef:KK43: ama bildiğim kabul saatleri var mesela ezan okunurken,yağmur yağarken ve secdedeyken edilen dualar kabul oluyor.... birşeyi gerçekten isterseniz oluyor bence a.s birde konuyla alakalı çok sevdiğim bir söz var: "vermeyi istemeseydi istemeyi vermezdi"............