TEST

Preeklampsi Geçiren Anneler

Balböcüü
24-06-09, 12:06
defne5,bende sadece ödem ve tansiyon yuksekliği oldu...idarda proteinse çıkmadı..tam 1 gunluk idrar toplanıp ona göre değerlendirilecekti ki kızım dünyaya geldi..
bu arada ben henüz 5 haftalık hamileyim yeniden:KK66:

Tuba'm
25-06-09, 08:06
Balböcüü
defne5,bende sadece ödem ve tansiyon yuksekliği oldu...idarda proteinse çıkmadı..tam 1 gunluk idrar toplanıp ona göre değerlendirilecekti ki kızım dünyaya geldi..
bu arada ben henüz 5 haftalık hamileyim yeniden:KK66:
merhaba... bende 2008 ocak ayında 32 haftalık iken preeklampsi nedeniyle ölü doğum yaptım.. bende de el, ayak, yüz de ödem oluşmuştu ve idrarda protein atılımı vardı... şu an tekrar hamileyim 25.hft dayım... gebeliğin başından beri bebek aspirini kullanıyorum... tansiyonum şimdilik iyi.. idrarda protein yok... dr um kesinlikle yorulmamamı istirahat etmemi söylüyor.. balböcüü dr nun sana uygulayacağı tedavi şekli önerileri nedir?

BEBEK07
30-07-09, 12:07
geçmiş olsun .ben de ilk gebeliğimde preeklampsi geçirdim bende 30. haftada aniden çıktı mide de ağrı ve bulantıyla.umarım sorunsuz geçiriyorsundur tedavi için üniversite hastanesini öneririm

ferra
31-07-09, 09:07
Merhaba hanımlar, öncelikle hepinize geçmiş olsun. Bende preeklamsi geçiren bir anneyim. Gebeliğimin 31 haftasından itibaren doğuma kadar geçen süreci hastahanede geçirdim. Düzenli olarak tansiyon takibi, günlük nst ve belli aralıklarla ultrason/doppler muayenelerim yapıldı. Değerlerim hep sınırda seyretti. 9/6 ile 15/10 arasındaydı. Yattığım süre boyunca bu 15/10 değerine birkaç kez çıktı. Ödem oluştu. 35 haftalık olduğumda nst de kasılmalar ortaya çıktı ve sezeryan ile gebeliğim sonlandırıldı. 3230 gram doğdu oğlum. Bir hafta küvez de kaldı ve küvezden çıktıktan sonra da 3 gün beraber kaldık hastahanede. Şimdi 3 aylık oldu, (normalde 2 aylık).

Gebeliğim boyunca aspirin kullandım. Doktorum sürekli olarak kilo alımına, beslenmeme dikkat etmem gerektiğini söylüyordu kontrollerde. 33 yaşında hamile kalmıştım ve kilom da çok fazlaydı. Hastahanede tansiyonumu düzenlemek için nidilat vermişlerdi, ilk zamanlarda çarpıntı yapmıştı bende. Doktorum bunun normal olduğunu söylemişti ama ilerleyen zamanlarda çarpıntım daha ciddi bir boyuta ulaştığında hapı kullanmayı bıraktırmıştı. Bir aya yakın sürekli tuzsuz yemek yemek zorunda kalmıştım. Çok şükür ki doktorum iyiydi, kaldığım hastahanenin şartları iyiydi ve doğum sonrasında küvez sorunu yaşamadık.

Belki çoğunuza göre bu durumu en az sıkıntı ile atlatanlardan biriyim, belki sizler kadar endişelenmek zorunda kalmadım, sizlerin yaşadığı acıları yaşamadım ama sizleri çok iyi anlıyorum, yaşamamış olsam da o korku o endişeler bile kolay değildi. Mevlam hepinize sabrın nasip etsin, bebeklerinize, o küçük meleklerinizin yardımcısı olsun. Duanızı eksik etmeyin, inşaallah hepsi düzelecektir, yeterki mevlam nasip etsin.

BEBEK07
31-07-09, 17:07
ferra geçmiş olsun bende 32. haftada preeklampsi geçiren şanslı annelerdenim çok şükür ama 2.ye cesaret edemedim

HIFZIYS
31-07-09, 18:07
bende 20.haftadan itibaren preeklampsi hastasıydım ama çok şükür Allah ın izniyle atlattım 37.haftada 17-12 tansiyonla acil müdahale yapıldı,Allah herkeze şifa versin

feslegen_1884
31-07-09, 22:07
bende preeklemsi yaşadım 32 haftalık gebeyken bebeğim 27 haftalık görünüyordu bi gece yoğun bakımda kaldım ciğerleri gelişsin diye iğne yaptılar sabah acil ameliyata alındım 1005 gr kızım doğdu 47 gün kuvözde kaldı şimdi 7. ayına girdi ve allaha şükür çok iyi.prof doktora gittim bu konuyla alakalı 2 yıl sonra tekrardan düşünebilirsin dedi gebeliği o zaman gel ve bilinçli bi şekilde gebeliğini izleyelim dedi.ben hiç bişey hissetmedim gebeliğim boyunca ne mide bulantısı ne kusma ne hareket eksikliği yada halsizlik çok normaldı herşey taaki 30 haftalıkken geçirdiğim şidetli gribe kadar ilk o zaman kustum kusarken alyıma idrar kaçırdım annem çok normal dedi çocuk başkı yapar gitmedim doktora iki hafta sonra rutin kontrole gittim ve tansiyonum 20lerde falan çocuk heen hemen 1 iki haftadır resmen can çekiştiriyormuş suyum o kadar azalmışki en son seviyede kusarken idrar sandığım şey suyummuş.kötü bi deneyimdi neyseki kızım sağlıklı doktor işte mucize bu dedi.şu anda hergün hastaneye bebeğimin yanına gidip onu oralarda bırakmak zorunda kaldığım gnleri hatırlamıyorum desem yeridir belkide düşünmüyorum hiç bundandır.allah hepimizin yardımsıcı olsun o isterse herşey olur yeterki inanalım.pınar

mervis_21
1-08-09, 00:08
kızlar benim de gözümün önüne benekler gelıo zaman zaman bu tansiyon yüksekliğinden mi oluyor düşüklüğünden mi?korkmaya basladım bu hastalıktan çünkü ben de hiç ödem yoktu son 1 haftada olustu cok fazla deil ama korkuyrm.belirtileri nelerdi??tansiyonum hem normaldi şimdiye kadar

alpim
1-08-09, 08:08
bende preeklemsı olan hamılelerdenım aşırı kılo alımı hemde yememene rağmen çok ilgınc tansıyon yükseklıgı benım tansıyonum 12 yı bıle bulmazdı hamılelıkte fırladı aşırı ödem okadar şiştimkı dışarı cıkmaya utanıyordum gözlerımın önunde ışıklar çakıyordu. çok fenaydıbenım gebelık ama sımdı cok ıyıyım doğum yapalı 11 gün oldu şişlerım ındı tansıyonum normale döndü
inanılmaz ama dogumdan bır hafta sonra 15 kılo vermişim şimdi hala kilom var ama yavaş yavaş gittiğini hissediyorum
geçmiş olsun

BEBEK07
1-08-09, 12:08
Arkadaşlar 12 yaşında oğlum .şimdi kardeş istiyor antalyada bildiğiniz riskli gebelik uzmanı yok mu

ferra
3-08-09, 08:08
BEBEK07 ikinciye kim cesaret edebiliyor ki... Kardeşsiz büyümesin istiyorum ama bu riski yeniden göze almak bu sefer gerçekten de zor. Üstelik bütün risklerini bu kadar öğrenmişken çoook zor. Profilinde antalya da yaşadığın yazıyor benim kızkardeşimde antalyada, onun gittiği doktorun ismini verebilirim istersen.

BEBEK07
3-08-09, 08:08
ilgin için teşekkürler.kardeşin de preeklampsi yaşamamıştır umarım. bir sitede kalıtsal olduğunu okumuştum. doktorun ismini öğrenip bildirirmisin lütfen.bu arada senin bebiş kaç yaşında

ferra
3-08-09, 10:08
Kardeşimin öyle bir sıkıntısı olmadı çok şükür. Benim bebeğim daha 3 aylık :) Doktorunun ismi Gülay Terzioğlu, kardeşim çok memnundu. Devlet hastahanesini doktoruymuş aynı zamanda kendi özel muayenehanesi de varmış. Riskli gebelikler konusunda nasıl bir doktor bilemiyoruz.
Yaşımdan dolayı ikinci bebek için bir karar vermem lazım. Doğurmayı göze alabilirsem bu riski de göze almam ve ona göre hazırlanmam gerekiyor. Kuzenimde ilk gebeliğinde aynı sorunu yaşamıştı ama ikinci gebeliğinde tekrarlamadı. Gebeliği boyunca düzenli doktor kontrolundeydi, aspirin kullandı, beslenmesine dikkat etti.
Kalıtsal olup olmadığını bilmiyorum ama ilk gebeliğinde preeklamsi sorunu yaşayan gebelerin sonraki gebeliklerinde preeklamsi görülme riski daha yüksek diye biliyorum. ıyi bir doktor ve düzenli gebelik takibi ile riski göze almak lazım. Bence en önemlisi gebe kalmadan bir doktora gitmek lazım.

BEBEK07
3-08-09, 15:08
ebrizm mesafın için teşekkürler.dualarım sizinle.doğumunuda ege üniversitesindemi yaptın.sağlıklı günler dileğiyle

gulsummmm
15-08-09, 12:08
bende aynı sorunu yaşadım ve şuan tekrar hamıleyım

gulsummmm
15-08-09, 13:08
sağlıklı bebkleirnizi kucağınıza alabıldınız mı şuna bende aynıs orunu yaşıyorum sızler gıbı maila dreısmden de ulaşabılırısnız desteğe ve deneyımlerınıze ihtıyacım var.
gulsum._alkan@hotmail.com

gulsummmm
15-08-09, 15:08
Merhaba sağlıklı doğum yapabıldınmııı

BEBEK07
21-08-09, 11:08
merhaba gülsüm ilk gebeliğimdebende yaşadım.ikinciyi bende düşünüyorum.ilk gebeliğim 33 haftalık erken doğum oldu.sana tavsiyem mutlaka riskli gebelik uzmanıyla irtibat halinde ol.ben geçen hafta bir hekimle görüştüm 24. haftadan sonra sıkı kontrol altında olmalısın hastalık belirtilerini hissedersek hastanede sürekli gözetim altında tutabilirim dedi hayırlısı bakalım kaç yaşındasın bebek kaç haftalık kontrolleri ihmal etme iyi haberlerini bekliyorum

terken
21-08-09, 20:08
merhaba arkadaşlar bende bu olayı yaşadım yazmıştım zaten buraya aynı şeyi arkadaşımda yaşadı 27 haftalık bebeği 1500 gramdan 900 grama geriledği ,şişmeler başladığı ve tansiyonu yüksek olduğu halde ddoktoru ihmal etmiş ve arkadaşımı son anda kurtardılar şimdi tekrar hamile ve doktoru bebe aspirini kullanacaksın demiş kan sulandırıcı olarak .eğer yeterli olmazsa ekstra olarak iğnede olacakmış bende şimdi ikinciye cesaret edemiyorum korkuyorum şükürler olsun bebeğim şuan iyi saddece düşük doğum ağırlıklı doğdu ama dahada erken doğabilirdi aylarca küvezde kalablirdi nu korkularla hamile kalmak ne biliyim çok büyük cesaret

erten
26-08-09, 12:08
Merhaba arkadaşlar..Banada hamileliğimin 33.haftasında preeklampsi teşhisi kondu ve o andan 36 haftanın sonuna kadar çok yakın takip edildi.Her gün NST çekildi.Her gün idrar tahlili yapıldı.her gün tansiyon takibi yapıldı.Abim doktor olduğu için yakınen taansiyonumu takip etti. Günde 8 tane tansiyon ilacı içiyordum fakat 15 lerin altına düşmedi tansiyonum.Bunun yanında idrar tahliili önemli..ıdrardaki protein miktarı belli bir seviyenin üstüne çıkmış ise çocuk sıkıntıdadır demekmiş...Sonuç olarak 36.haftanın sonunda kızım sezeryan ile 2075 gr olarak çok sağlıklı olarak hiç küveze girmeden doğdu..Bu arada bu hastalıkta kız bebeklerin şansı daha yüksekmiş...Çok kısa süredede toparlandı..Şu an 11 aylık ve 11 kilo..Yani büyüme eğrisine göre yüzde 80 lerde....

fb_qirL
31-08-09, 16:08
slm arkadaslar bende ara ara sınek ucusması,mıde bulantısı,karın agrısı,bas agrısı yasıyorum doktora sordum tansıyonun 13.8 gectıgınde gel dedı nerdeyse hergun tansıyonumu ölcturuyorum en dusuk 9 en yuksek 12.7 cıkıyor ama yınede ıcım rahat degıl dıger belırtılerıde hafıfe almak ıstemıyorum bu hastalıkta en onemlı tansıyonmu yoksa dıger belırtılerde onemlımı ıcım rahat etmedıgı ıcın ahstaneye gıtmeyı dusunuyorum tahlıllerı yaptırsam temız cıksa ki inş temız cıkar daha sonra yıne tahlıl yaptırmam gerekırmı ?

ebrizm
1-09-09, 07:09
seni endişelendirmek istemem ama benim tansiyonumda çok yükselmiyordu ateş basmaları titremeler istifra kasık ağrısı baş ağrısı vardı

bebeklik
1-09-09, 10:09
fb_qirL
slm arkadaslar bende ara ara sınek ucusması,mıde bulantısı,karın agrısı,bas agrısı yasıyorum doktora sordum tansıyonun 13.8 gectıgınde gel dedı nerdeyse hergun tansıyonumu ölcturuyorum en dusuk 9 en yuksek 12.7 cıkıyor ama yınede ıcım rahat degıl dıger belırtılerıde hafıfe almak ıstemıyorum bu hastalıkta en onemlı tansıyonmu yoksa dıger belırtılerde onemlımı ıcım rahat etmedıgı ıcın ahstaneye gıtmeyı dusunuyorum tahlıllerı yaptırsam temız cıksa ki inş temız cıkar daha sonra yıne tahlıl yaptırmam gerekırmı ?
merhaba canım...

bende senı bu yazımla endişelendirmek istemem sana olayımı anlatayım... tansiyonun bence yüksek canım...nedeni ise küçüğün 9 olması bile riskli gebelik bölümüne giriyormuşuz...bana denilen buydu ve hastaneye yatışım oldu...

şu şekilde anlatayım...ben annemin tansiyonunu ölçerken kendi tansiyonumu ölçtüm 18-12 inanamadım....annem ölçtü 18-13 oda hemen benı yatırdı falan...tuzsuz yemeğe başladım ..ama ben bu tansi,yonun ne olduğuunu ne gibi tehlikesi olduğunu bilmiyordum....ve iki haftadır inanılmaz bir mide ağrısı çekiyordum..geceleri kalkıp kıvranıyordum....açlıkdan sanıyordumki değilmiş...hani hep derler yaa ne pinpiriklisin diye..nefret ediyorum o insanlardan....bence herkezin bünyesi farklı..ama insanlar bunları farkedemiyorlar...sen cola içersin seversin ben içerim bulanır midem...anlatabiliyormuyum...bence ne olur ne olmaz dr una telefon açmalısın..veya yanına gitmelisin küçüğünün gün içinde 9 olduğunu söylemelisin....neyse bizi özel hastane şutladı...küvezleri olmadığından büyük ihtimal....neyse doğum evine gittik 15 dakikada bir tansiyonuma bakdılar....kan ve idrar alındı...benı sakin yere oturturup beklettiler hep tansiyonum 12-9 çıkdı...ve tansiyonumun yüksek olduğunu söylediler...ben dedimki neresi yüksek dedim 9 sınırda bu dahada yükselebilir dediler evet dedim 18-13 ü buldu dedim..bence benım tansiyon 24 lere kadar vurdu çünkü iki kere sağ gözümün yarısı görmedi 10 dakika kadar sonra geçti....şimdi anlıyorum herşeyi çok yükseldi bence tansiyonum....sonra protein atımı eğer tansiyonun yüksekse bekliyorlar hastanede ama protein atımı çok yüksek düzeydeyse senın hayatını düşünüp ameliyata alıyorlar....ikinci planda bebek oluyor....

canım bence dr una gitmelisin..çevrendeki insanları düşünme..ne pinpiriklisin derlerse sizene deeee....keşke ben de yapsaydım...ama artık öğrendim..kimse umrumda olmayacak...hekez kendinden sorumlu...

bebeklik
1-09-09, 10:09
canım bak eğer bebeğini düşünüyorsan şayet dr gitmelisin nedeni ise git gide bebeğinde kalp atışı yavaşlayacak ve allah korusun ölümlere kadar varan olaylar var... yani protein attımıda başladığsa bebekde beslenemiyor demekmiş...bence dikkatli olmalısın sınırda tansiyonun...

fb_qirL
1-09-09, 11:09
cok saolun kızlar cevreme anlatıyorum korkma her hamılelıkte olur dıyorlar mıde agrısıda oluyor arada bende aclıktan sanıyorum persembe gunu gıdıcem inş bişey olmaz bebegıme kendımı dusunmuyorum ınanın bebegımı dusunuyorum allah korusun bısey olursa dayanamam ayrıca ıdrarımda 15mg proteın cıktı onemlı degıl dedıler yınede bu benı ıkna etmedı aklımda supheyle kalcaksa gıderım tahlıllerımı yaptırırım altı ustu 2 tup kan vs. gıdıcek yaptırdıgımda sıze burdan yazarım ne oldugunu tekrar tşk...

bebeklik
fb_qirL
cok saolun kızlar cevreme anlatıyorum korkma her hamılelıkte olur dıyorlar mıde agrısıda oluyor arada bende aclıktan sanıyorum persembe gunu gıdıcem inş bişey olmaz bebegıme kendımı dusunmuyorum ınanın bebegımı dusunuyorum allah korusun bısey olursa dayanamam ayrıca ıdrarımda 15mg proteın cıktı onemlı degıl dedıler yınede bu benı ıkna etmedı aklımda supheyle kalcaksa gıderım tahlıllerımı yaptırırım altı ustu 2 tup kan vs. gıdıcek yaptırdıgımda sıze burdan yazarım ne oldugunu tekrar tşk...
canım çevrendekileri dinleme ve sen içinden gelen sesi dinlee..canım protein attımın yok gibi daha çoğalmamış eğer bu şekilde acile gidersen sana ilaç tedavisine başlayacaklardır..bence sakın ihmal etme..dr o protein için ne diyor??

bebeklik
canım aynı şey bende yaşadım bende kendimi düüşünmedim fakan bana dedikleri beslenemiyor ve kalp atışları düzenli değil ölecek ve arkasından senı bile sürükleyebilir dediler....bende düşündüm..eğer bebeğim beslenemiyorsa karnımda olmasının hiç bir mantığı yok...ölüme atamazdım bebeğimi...ve benı zaten acil ameliyata aldılar...ben senı anlıyorum....ama tedbirli olursan bebeğinde sağlıklı olur...

bebeklik
muhakak haberdar et canım....merak ederim...bebişimize bişi olmasın tabiki sanada canım.. erken teşhis hayat kurtarır diyorlar ya doğru söz..öptüm seni :)

ebrizm
1-09-09, 13:09
fb_qirL
bebeğinede kendinede çok iyi bak canım sürekli dinlen ve gerekirse her gün dr a git

fb_qirL
3-09-09, 10:09
cok saolun kızlar dun ozele gıttım ıdrar tahlılı yaptırdı ve proteın cıkmadı devlet hastanesınde yaptırdıgımda cıkmıstı doktor tansıyonuma baktı 10.6 normal dedı ayagıma baktı sıslıge korkma dedı gebelık zehırlenmesı daha sıddetlı olur dedı tabı haftaya randevum var yıne tahlıl yaptırcam bebeklik canım poroteın okadarı normalmıs bunu saglık ocagında ebede soyledı haftaya hemde devlete gıdıcem hemdekendı doktoruma gıdıcem ısımı yınede sansa bırakmak ıstemıyorum buarada doktor bebek hareketlerını sordu dedım normal bebek hareketlerıne de dıkkat etmek lazımmıs öpüyorum sızı tekrar tşk:)

bebeklik
4-09-09, 11:09
canım bişi olmamasına çok çok sevindim...olmasında aman bebişinin yeri çok emin yer...orda en azından 2-3 hafta daha kalsın:) sık sık kontrole çağırmaları güzel...sen gende gün içinde tansiyonunu ölçtür canım.. hatta fazla tuzlu yeme canım.. ne olur ne olmaz bebişimiz zamanında gelsin dünyaya...öpüyorum senı ...

Balböcüü
16-09-09, 06:09
selam kızlar...
uzun zaman oldu buraya uğramayalı..en son hamileyim yazmıştım...temmuz 18 de bebeğimin kalbi durması sonucu kürtaj oldum...
bu,preeklampsiden sonra iki düşük demek oluyor ve şu an düşüklerimin nedeni araştırılıyor..
böyle preeklampsi geçirip sonra tekrarlayan düşükler yaşayanlarınız var mı?

mecbue
23-09-09, 14:09
slm bende preklempsi sonucu bebeyimi erken dünyaya getirdim 28 haftalık korkum şuki benimde ikinci bebektede aynı şeyler yaşanıyomu bi bilginiz varmı

E.G.E
24-09-09, 11:09
merhaba arkadaşlar bewn aranıza yeni katıldım..bende preeklampsi sonucu bebeğimi erken dünyaya getirdim..

E.G.E
evet 2. bebekte risk oranı yüksek diyorlar ama doktor kontrolünde olduğu müddetçe çok tehlikeli olucağını düşünmüyorum

E.G.E
merviş sakın ihmal etme doktoruna git hemen benimde aniden çıkmıştı ve acilden hemen hastaneye yatırmışlardı....

gulsummmm
27-10-09, 16:10
pekıı kaçıncı haftada yakalndınız preeklemsiye bende 24 haftalık yakalandım ve bebeğimi kaybettım karnımda tekrar hamileyım şuan herşey ıyı gııdyor deneyımlerınızı paylaşırmısınız

gulsummmm
27-10-09, 16:10
merhabaaa şimdi bebeğiniz nasıll hamılelık nasıl geçiyoo

mecbue
27-10-09, 17:10
gulsummmm
pekıı kaçıncı haftada yakalndınız preeklemsiye bende 24 haftalık yakalandım ve bebeğimi kaybettım karnımda tekrar hamileyım şuan herşey ıyı gııdyor deneyımlerınızı paylaşırmısınız
ben 29.cu hafta ama ne zaman olduğunu bilmiyolar çünkü bebeyimdede 2 haftalık bi gerileme vardı tam olarak galiba 27 veya 28 haftalar arasıydı keşke daha geç olsaydı bebeyim daha geç doğardı 10 gün yattım hastanede 10 gün boyunca bebek hep zayıflamış inş herşey yolunda gider bebişini sağlıklı alırsın kucağına burada yazılanlar geçmiş yani çok can sıkıcı ve moral bozucu ne diyebiliriz ki

8tugce8
27-10-09, 21:10
kızlar protein çıkarsada dünyanız başınıza yıkılmasın beniim her idrarda çıkıyordu en sonuncuda 360 falan çıkmıştı,en önemlisi stres,heyecandan uzak durmak ve istirahat

bıgsıze
27-10-09, 21:10
merhaba arkadaşlar.
bende 2006 yılında preeklampsi geçirdim ve kızımı malesef 28.haftada almak zorunda kaldılar.
o zamanları hatırlamak bile istemiyorum ya.off çok kötü günlerdi.
15 gün hastanede kalmıştım.tansiyonum bir türlü düşmüyordu.
derken eklampsi nöbetide geçiirdim.:KK43:
kızım ancak 20 gün dayanabildi.vefat etti.
doktorlar ucuz atlattığımı söylemişlerdi o zamanlar.
neyseki o kötü günler geride kaldı.şimdi 2 yaşında sağlıklı bir oğluşum var.
bu hastalığı geçiripte 2.gebeliği düşünenler çok sıkı takip altında olmalılar arkdaşlar.
hepinize geçmiş olsun.
yavrularınızı sağlıkla büyütün:)

8tugce8
27-10-09, 22:10
tansiyon muhakkak ölçtürülmeli ben günde nerdeyse 10kez ölçüyordum tansiyonumu bu çok fazla ama en az 3 kez ölçmeli,benim 20.haftada başladı preeklampsi hastalığım ben hamd olsun şanslı olanlardanım

8tugce8
27-10-09, 22:10
bıgsıze
merhaba arkadaşlar.
bende 2006 yılında preeklampsi geçirdim ve kızımı malesef 28.haftada almak zorunda kaldılar.
o zamanları hatırlamak bile istemiyorum ya.off çok kötü günlerdi.
15 gün hastanede kalmıştım.tansiyonum bir türlü düşmüyordu.
derken eklampsi nöbetide geçiirdim.:KK43:
kızım ancak 20 gün dayanabildi.vefat etti.
doktorlar ucuz atlattığımı söylemişlerdi o zamanlar.
neyseki o kötü günler geride kaldı.şimdi 2 yaşında sağlıklı bir oğluşum var.
bu hastalığı geçiripte 2.gebeliği düşünenler çok sıkı takip altında olmalılar arkdaşlar.
hepinize geçmiş olsun.
yavrularınızı sağlıkla büyütün:)
başın sağolsun Canım, umarım yaşadığın son acı olur,çok zor benim tansiyonumda doğumdan sonra uzun süre yüksek kaldı düşmedi hamileyken bile daha düşüktü

gulsummmm
28-10-09, 13:10
Merhabaa
nasıl gıdıyor hamılelığınn

BEBEK07
28-10-09, 14:10
gülsüm merhaba ben de ilk gebeliğimde yaşadım.şimdi2. gebelik düşünüyorum....34 yaşındayım 68 kilşoyum ilk gebeliğimde 60 kiloyla hamile kaldım 70 kiloyla doğuma girdim.33 haftalık dünyaya getirdim oğlumuzu...sen nasılsın kaç haftalıksın ama en önemlisi stres olmamalı

BEBEK07
29-10-09, 07:10
mecbue merhaba...bu konuyu uzman hekimin bilinçli bir şekilde takip etmesi çok önemli...bir de stres olmayacak ilk bebeğin sağlıklı umarım ne kadar oldu benim oğlum 12 yaşında bak bursadan bi arkadaiş var gebeliği sorunsuzatlattı tabiii dikkat ederek....onunla görüşebilirsin adı tuba bu topikte yazıyor yeni doğum yaptı

mecbue
kızlar buradan yazarmısınız hamile olanlar nasıl geçiyo hamilelik vede ne gibi önlemler alınıyo hamilelikte ben bişey daha sormak istiyorum preklempsi erken teşhis edilebilen bişeymi bende doktor ihmali oldu bebeyimdeki iki haftaki gerilemeyi anlamadı suyu bitmek üzereydi onuda farketmedi vs vs ama ben merak ediyorum sizlerde erken farkedildimi 30 haftalıkken 28 haftaya uyumlu doğdu kızım hasta olduğumu bilmeden önce mide bulantıları nefes darlıkları başlamıştı bunladı doktoruma söylediyimde normal normal dedi şimdi en ince ayrıntısına kadar araştırıyorumda bütün bunlar belirtisiymiş bi doktor nasıl farkedemedi bilmiyorum stersli olmamak lazım diyoruz ama insan bu hastalığı geçirince ölümle burun buruna gelince evladını kaybetmeyle yüzyüze kalınca ikincide nasıl sterssiz bi hamilelik geçirirki ayy neyse inş ilerde buna bi çare bulunur

mecbue
BEBEK07
mecbue merhaba...bu konuyu uzman hekimin bilinçli bir şekilde takip etmesi çok önemli...bir de stres olmayacak ilk bebeğin sağlıklı umarım ne kadar oldu benim oğlum 12 yaşında bak bursadan bi arkadaiş var gebeliği sorunsuzatlattı tabiii dikkat ederek....onunla görüşebilirsin adı tuba bu topikte yazıyor yeni doğum yaptı
sağlıklı teyzesi şükürler olsunki nickidemi tuba burdaki arkadaşın hangi doktora gittiyini bilmek isterim benim kızım 6 aylık tabi ikinci bebek için çok erken ama insan korkuyo ne bileyim ben çok severdim bebeyi ama korkuyorum ALLAH korusun ikinci bebektede aynı şeyler olursa kaldıramam çok aşırı yıprandım manevi açıdan çok çöktüm yanımda kimseler yoktu zor günler yaşadım herşeyi tek başıma atlattım daha neler neler insan herbişeyi yazamıyo stressizde geçiremiyo insan zor işte

BEBEK07
29-10-09, 08:10
arkadaşım sen de haklısın...bende yaşadım 12 yıl önce dedim ya başka bir hastanede sayılan 4 doktor başımda hiç bir teşhis koyamadılar ege üniversitesinde akşam 6 da ordaydım o gece müdahale yapıldı ertesi gün suni sancı 4 te doğum yaptım bende hayal meyal hatırlıyorum kanı üreten madde trombosit bitmiş bende...kan tahlilinde hiç mi anlaşılmaz diğer kendini hekim sananlara diyorum...her hekime güvenmemek gerek...ben de 2. gebeliğe karar verdim şu anda olumlu düşünüyorum fakat geb kaldığımda ne olur bilmiyorum...birde prof. la görüştüm korkulacak birşey yok preeklampsi gelişirse yapacak birşey yok bebeği alırız senin hayatını kurtarırız dedi uzattım kusura bakma ama ben hamile kalırsam diğer arkadaşlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda tuzsuz diyet yapacağım birde bebe aspirini kanı sulandırarak biraz olsun engelliyor sanırım

mecbue
29-10-09, 09:10
BEBEK07
arkadaşım sen de haklısın...bende yaşadım 12 yıl önce dedim ya başka bir hastanede sayılan 4 doktor başımda hiç bir teşhis koyamadılar ege üniversitesinde akşam 6 da ordaydım o gece müdahale yapıldı ertesi gün suni sancı 4 te doğum yaptım bende hayal meyal hatırlıyorum kanı üreten madde trombosit bitmiş bende...kan tahlilinde hiç mi anlaşılmaz diğer kendini hekim sananlara diyorum...her hekime güvenmemek gerek...ben de 2. gebeliğe karar verdim şu anda olumlu düşünüyorum fakat geb kaldığımda ne olur bilmiyorum...birde prof. la görüştüm korkulacak birşey yok preeklampsi gelişirse yapacak birşey yok bebeği alırız senin hayatını kurtarırız dedi uzattım kusura bakma ama ben hamile kalırsam diğer arkadaşlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda tuzsuz diyet yapacağım birde bebe aspirini kanı sulandırarak biraz olsun engelliyor sanırım
haklısın hayır dokto hatası dediyimdeyse diyer hastaları beni yalancı çıkardılar bak seninde başına gelmiş insan hastasının arkasında durmazmı yaa neyse konuşmayım tutayım çenemi diyorum ama gene aklıma geldikçe sinirleniyorum beni suçlu çıkardılar varda sen bilmiyosun dediler varsa ben bilmesem bile doktorsa o bilecek ben ona onun için para veriyorum bak gene sinirlendimkaydirigubbakcemile3neyse inş sorunsuz hamilelik yaşarsın eyer hamile kalırsan burdan yazarsın bizde takip ederiz bellimi olur bende bi kaç sene sonra cesaretlenir ikinci bebeyi yaparımopuyorumnanaktaninş sorunsuz yaşarsın hamilelik