Preeklampsi Geçiren Anneler

ebrizm
9-03-09, 14:03
Arkadaşlar bu durumu bende yaşadım ve büyük ihtimallede dr hatası. Tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım ve ikiz gebelik yaşadım. 33. haftaya kadar her şey normal gelişti ve çokta rahat bir hamilelik süreci geçirdim kontrollerimde bebeklerimde bende çok çok iyi sorunsuz bir süreçti taki 33. haftada dr um erken doğumu engellemek için nidilt denen ilaca başlatana kadar. nidilat düşük tansiyonlulara önerilen bir tansiyon ilacıymış ve prospektüsünde yazmasada gebelikte erken doğuma karşı kullanılabileceğini söyledi ve bizde güvenerek kullanmaya başladım ilaç bir süre sonra bende etki göstemeye başladı ödem topladım ve burnum kanamaya başladı aşırı derecede dr sorduğumuzda böyle şeylerin olabileceği son aylarda söylendi ve 34+2 gününe geldiğimizde müthiş bir ağrı ve istifra ederek hastaneye gittiğimde rahimimin açıldığı ve gebelik zehirlenmesi yaşadığımı öğrendim. sanırım o esnada bebeğimin birini kaybetmişim. acil doğuma alındım ve daha anestezi verilirken epidural iğnesi girer girmez kendimi kaybettim. ve sonrasında kabus devam etmiş bütün damarlarım patlamaya başlamış ve 3 kez ameliyat yerim kapanıp tekrar kapatılmış fakat kan durmamaış 8 ünite kan takviye dr lar derken 7 saatlik bir operasyon sonucu yaşama döndürülebilmişim.Malesef minik kızımın birini doğumdan önce kaybetmişim ve diğeride kordon bağından oksijen alamadığı için kötü durumda dünyaya gelmiş ve diğer talihsiz sürecimiz başlayarak bebeğim izmirde kvöz bulma şavaşıyla karşılaştı 3 saatlik mücadele sonucunda tepecik hastanesine kabul edildi 43 gün orada kaldı.Şu an 4 aylık malesef oksijensişz kalmasından dolayı beyninin beyaz cevherinde problem yaşıyoruz ama ben umutluyum allah bize bu kadar şeyden sonra kızımızı bağışladı ona şifasınıda vericektir.

ebrizm
9-03-09, 14:03
Bu arada doğumda rahimim alınmış bu nedenle bir daha anne olma şansım yok

zuzummm
10-03-09, 06:03
ebrizm canım çok geçmiş olsun Allah sabır versin diğer yavrun için..

ikiz gebelikte preklemsi yaşamak çok daha kötüdür eminim.. ama böylesi bir doktor hatası kabul edilemez.. bişey yapmadınız mı doktora dava açamadınız mı?

inşallah diğer kuzun iyi olacak canım..Allah şifasını versin..

Alsebe
10-03-09, 07:03
terken
ne kadar iyi yapmışsınız bu başlığı açmakla bende preklampsi geçirdim ama şükrler olsunki 37yi gördüm .Görmesine gördüm ama işte yüksek tansiyondan dolyaı bebeğim karnımda kilo alamadı tansiyon yüksek olunca bebeğe giden kan akımlarında direnç oluşurmuş 37. haftada olmasına rağmen 2070 gram doğdu sağlıklı çok şükür.Benim 32. haftaya kadar hiçbirşeyim yoktu gayet güzel gidiyordu ama sonra doktor kontrollerinde 14-9 çıkmaya başladı doktor takip yapalım dedi evde normal seyrediyordu ama işte birazda stres sıkıntı gibi nedenlerden tansiyon hapı almama rağmen 15-10dan aşağıya inmiyordu yattığım halde nitekim 17-11 ile doğuma girdim kızlar aslında çok tehlikeli bir hastalık anne organlarını böbreklerini ne biliyim gözlerini bile kaybedebilirmiş ve doktorum 2. hamileliktede risk olduğunu söyledi çok korkyorum ama gerçekten Allahıma şükrediyorum ya 20lş haftalarda başıma gelseydi çok zor bir durum şimdi 2. bebek istemiyorum daha doğrusu korkuyorum aynı şeyler başıma gelir diye ama oğlumunda kardeşsiz kalmasını da istemiyırum çaresi yokmu acaba
Benimde tansyon problemim senin gibi...Su anda henuz 14 haftalik hamile olmama ragmen 15-9 larda seyrediyor..Ara ara dusuyor normallesiyor..Birseyi merak ettim senin hamileligin suresinde asiri derecede mide bulantisi kusma varmiydi? Benim hala devam ediyor en son vucudumda sivi kaybindan dolayi (ki ben hiç su icemiyorum hamile kaldigimda sivi alamiyorum su bile felaket derecede midemi bulandiriyor) neredeyse hastaneye yatiricakti doktorum serum vermek için...

zuzummm
alsebe ilaç kullanıyor musun tansiyonun için? suyu soğuk içmeyi denedin mi ben normalde hiç soğuk su içemezdim ama gebelikte bi tek soğuk su bana iyi geliyordu kusmalarım çok fazlaydı benim de..

lütfen çok iyi bir takip yaptır gebeliğin süresince..

bir de ilk gebeliğin mi?

Alsebe
zuzummm
alsebe ilaç kullanıyor musun tansiyonun için? suyu soğuk içmeyi denedin mi ben normalde hiç soğuk su içemezdim ama gebelikte bi tek soğuk su bana iyi geliyordu kusmalarım çok fazlaydı benim de..

lütfen çok iyi bir takip yaptır gebeliğin süresince..

bir de ilk gebeliğin mi?

Suyu soguk ta denedim hazir sise sualarin her markasindan aldik bir tanesini icebiliyorum biraz oda aci geldigi için tadi..Birde soda icebiliyorum biraz oda tansyonu cikartiyormus ama napiyim..
Su anda ilac kullanmiyorum ayin 20 sinde kardiyologda randevum var gecen ay gerekli gormedi baslamam için 13-8 falandi kontrolde ama sonrasinda hemen cikti...
Bu benim 3. hamileligim... .Ben bulanti tansyon gibi seylerle bogusurken beni tek teselli eden sey bebegin gelisminin iyi olmasi...Doktorumda oyle diyor en azindan bosuna cekmiyorsun sIKIntiyi diye...Diger iki cocudumunda kilolari normal dogdu..Kizim 3.880 oglum da 3.250 gr dunyaya geldi...Ama bu sefer beni cok yipratti basindan itibaren...Hatta bu hamileligimden sonra sagsalim kurtulursak insallah ameliyat olup tuplerimi baglaticam..Cok cabuk hamile kaliyorum cunki...

Balböcüü
10-03-09, 08:03
tulosh,5 ay aslında kısa bir süre değil mi?dr.un mu tavsiye etmişti bu süreyi?
ama kucağına almışsın ya bebeğini,daha güzel ne olabilir,di mi:KK66:

terken,korkunun ecele faydası yok...önce Allah'a güven ve sıkı bir doktor takibi ile kardeşsiz bırakma bence yavrunuyerimseniben düşünsene,benim şu an bulunduğum ilçede sürekli bir kadın doğumcu yok..her hafta ilden bir kadın doğumcu geliyo..buna rağmen ben 2.yi düşünebiliyorumdelikafadulden

nurdaaan,o 'gölüüül,kapı çalıyo' diyen şahıs şimdi ona kızdığımda önce gönlümü alıyo sonra da en uslu sesiyle'annecim,seni çok seviyoyum'diyor ve bunu neden söylediğini anında belli ediyor:'kinder chocolate vereee misin?'kafamçokkarıştıkafamçokkarıştısırnaşık şey

nurdan,senin o patavatsız doktor gibi geçen düşük yaptığımda gittiğim ilk doktor vardı..adama soruyorum:ilk hamileliğimde preeklapmsi vardı,bundan sonra olma ihtimali nedir?cevap:'kesin!yüzde yüz!bünye aynı bünye..yine olursun' kanım dondu resmen:1shok:
internetten onca araştırma yaptım,yine de yüzde yüz diyene rastlamamıştım..tabii tek söylediği bu değildi..işte grip falan oldum,sonra da memlekete gittim ya..ben o bebeği düşürmek için elimden geleni yapmışım falansenağlama oysa daha o kadar yeni hamileydim ki günümü sadece birkaç gün geçmiştim..hani test yaptırmasam hamileliğimden haberim bile olmayacaktı:kızgın: dediğin gibi dr.u çok iyi seçmek gerek ama benim öyle bir şansım da olmayacak:çok üzgünüm: neyse,hayırlısıyerimseniben

ebrizm,başına gelenlere çok üzüldüm..inşaallah bu bebeğin bir an önce sağlığına kavuşur..Allah onu sana bıraktıysa bu dünyada,türlü güzellikler yaşamanız içindir inşaallah:Saruboceq:

ebrizm
10-03-09, 11:03
zuzummm
ebrizm canım çok geçmiş olsun Allah sabır versin diğer yavrun için..

ikiz gebelikte preklemsi yaşamak çok daha kötüdür eminim.. ama böylesi bir doktor hatası kabul edilemez.. bişey yapmadınız mı doktora dava açamadınız mı?

inşallah diğer kuzun iyi olacak canım..Allah şifasını versin..
hiç bir şey yapmadık şu an uğraşacak durumda değiliz ben öncelikle bebeğimin bir an önce sağlığına kavuşması için koşuşturuyorum

zuzummm
10-03-09, 14:03
anladım canım çok geçmiş olsun tekrar..

gönüll yerim ben o kuzuyuu.. sen şimdilerde istiyor musun kardeş hakkaten?

terken
11-03-09, 11:03
balböcüü haklısın ben neyden kaynaklanığını bilmediğim için korktum bir kontrolden geçsem belki çaresi vardır

Alsebe benim mide bulantım oldu ama çok az kusmam da olmadı ve nerdeyse 20. haftaya kadar mide bulantılarım sürdü 12. haftada başlamıştı

Balböcüü
12-03-09, 13:03
gönüll yerim ben o kuzuyuu.. sen şimdilerde istiyor musun kardeş hakkaten?
en az bundan birkaç yıl önce handanı istediğim kadar istiyorum canım:sm_cool:
sen ne zaman düşünüyorsun?

zuzummm
13-03-09, 13:03
anam bana kalsa hamileyken hemen bi daha yapıcam diyordum ama uzun süre istemiyorum canım.. istemediğimi bir ay reglim gecikince iş ciddiye binince anladım..

zümra çok sık hastalanıyor ve hem iş hem o çok zor.. ayrıca yeni bebişe kim bakacak annem ikisine de bakamaz..
bir de artık istanbulda değilim burda prof yok çok iyi bir doktor bulmam lazım filan.. bişey değil yaş 30 oldu nerdyse.. kısmet artık..annem de yapmamı istemiyor bana bişey olur diye..

marchandize
19-03-09, 11:03
selamlar...sımdı bu yazılanları okuyunca acıkcası korktum.pek bı bılgım yok preaklamsıyle ılgılı...doktorumada solıycem onunlada konuscam ...bana bıraz yardımcı olurmusunuz bu preaklamsı neden olur nasıl olur...??nasıl kendını gosterır nasıl kendını bellı eder?? sımdıden tskler

IRMAK
19-03-09, 20:03
PREEKLAMPSİ (GESTASYONEL HİPERTANSİYON)

Gebelik hipertansiyonunun %70’ininden sorumludur.Yalnızca gebelik döneminde ortaya çıkan bir durumdur.Henüz ne olduğu tam olarak bilinmeyen bir uyarının tansiyon yükselmesine neden olduğu düşünülür.İdrarda protein kaybı başlar ve normalde damarlar içinde olması gereken sıvının büyük kısmı vücut boşluklarına kaçarak aşırı kilo alımına ve ödem oluşmasına yol açar.

GENEL BİLGİLER

Preeklampsi ırk, coğrafi bölge, sosyal özellikler gibi faktörleri ayırt etmeksizin tüm gebelerin %6-7 ‘sinde görülür. Risk faktörleri;

-İlk gebeliği yaşayanlar

-18 yaş altı gebeler

-30 yaş üstü gebeler

-Çoğul gebelik

-Diyabet

-Ailede hipertansiyon olanlar

-Daha önce kronik hipertansiyonu olanlar

-Daha önce dört yada daha fazla sayıda doğum yapmış olanlar

-Polihidroamnios (amnion sıvısının fazla olması)

-Daha önceki gebeliklerinde preeklampsi geçirmiş olanlar

GELİŞİMİ

İnsan gebeliğine özgü olan preeklampsi, nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Preeklampsi gebelerde kapiller damar (dokulara kan taşıyan en uç ve ince damar yapıları) yatağı tutulmuştur.Bu damar yapıları vücudun her yerinde bulunduğu için, preeklampsi vücudun tüm organlarını etkileyebilir.Bu damarlarda henüz tam aydınlatılamayan bir nedenle ortaya çıkan direnç artışı kapillerin gerisinde bulunan atar damar sisteminde basıncı artırır ve bu durum klinik olarak kendini hipertansiyon olarak gösterir.En uç besleyici damar ağı (kapiller damarlar) hastalığı olması nedeniyle en hassas organlar ilk önce etkilenir.Bu organlar:

-Böbrekler

-Uteroplacenter ünite(Anneden bebeğe besin maddeleri götüren yapıların tümü)

-Karaciğer

-Beyin

-Kan ve pıhtılaşma sistemi zarar görebilir.

TEŞHİS

A-Hipertansiyon

-Tansiyonun 140/90mmhg ve üzerinde olması

-Gebelik öncesi veya sonrası ilk 3 ay tansiyonunda 25/15 ‘lik artış

-Bu kan basıncı değerleri en az 6 saat aralarla gözlenmiş olmalıdır.

B-Proteinürü

C-Ödem

-Yüzü, elleri ve bacakları kapsayacak tarzda yaygın olduğu zaman tehlikelidir.

-Üçüncü dönemde (son 3 ay) haftada 1,5 kg. dan fazla kilo alımı preeklampsinin ilk belirtisi olabilir.

-Normal gebeliklerin %80’ininde orta derecede ödem görülebilir.

-Eklamtik hastaların %39’unda ödem yoktur.

Kilo ölçümü sınırında dikkat edilecek hususlar:

Ölçüm günün aynı saatlerinde, ayakkabılar çıkarıldıktan sonra doğru tarttığı düzenli olarak kontrol edilen bir tartıda yapılır.Aç karnına ölçüm en doğru sonucu verir.

TEDAVİ

Preeklampsinin tek tedavisi doğumdur.Tedavi planında ana amaç annenin sağlığı ve sonra yoğun ve neonatal (doğum sonu) bakım gerektirmeyen canlı olgun bir bebeğin doğmasını sağlamaktır.

Doğumu başlatma şartları şunlardır:

A-Anneye ait şartlar

-38 hafta ve üzeri gebelik

-Trombosit sayısının 100 binin altı olması

-Karaciğer fonksiyonlarında sürekli bozulma

-Böbrek fonksiyonlarında sürekli bozulma

-Plasentanın erken ayrılması şüphesi

-Şiddetli ve kalıcı baş ağrısı ve üst karın ağrısı ve görme bozukluğu.

-Şiddetli ve kalıcı üst karın ağrısı, bulantı, kusma

B-Bebeğe ait şartlar

-Şiddetli gelişim bozukluğu

-Bebeğin sağlığını ortaya koyan testlerde bozulma

-Amnion mayisinin belirgin azalması

Tedavide birinci öncelik annenin olmalıdır.

Bende ikinci gebeliğimde geçirdim preeklampsi hastalığını.çok zor bir hastalık.ALLAH herkese sağlıklı gebelikler nasip etsin..:Saruboceq:

derya yorulmaz
26-03-09, 10:03
Arkadaşlar,
6 yıl önce bende preeklemsi denen illet (kusura bakmayın gerçekten illet bir hastalık) hastalığı yaşadım. Yanlız ben eklemside yaşadım. 10 gün yoğun bakımda kaldım bebeğim 34 haftalıktı doğdu.34 haftalık doğmasına rağmen bebeğimi küveze koyma ihtiyacı duymadı doktorlar ozaman.allaha şükür ki bebeğimde ve bende bir problem şu anda yok. Gebeliğim boyunca tansiyon yükselmesi diye bir problem yaşamadım. Preeklemsinin en belirgin özelliği yüksek tansiyon olmasına rağmen ben onu yaşamadım. 34. Haftamda 25/18 tansiyon ile doğuma alındım. Bedeki en belirgin şişlikti ama doktorum sağolsun anlayamadı ve benim çok kötü günler geçirmeme neden oldu. Ve şu anda 2. Gebeliğim ve 23. Haftamdayım, sürekli tansiyon takibindeyim şuanda allaha şükür hiçbir problem yok. 8 haftalık idi öğrendiğimde ama düşük tehlikesi olmasına rağmen bebe aspirini kullanıyorum. Ve 32. Haftaya kadar kullanmak gerekiyormuş. Ama bu kez hiçbirşey olmayacağına inanıyorum yada öyle olmaını istediğim için bana öyle geliyor.ama bu kez doktorum hem uzman hemde bu konu hakkında deneyimli ilk hastası ben değilim.

Tülosh
31-03-09, 21:03
cnm benim hayır dr tavsiye etmedi en az 2 yıl demişti ama 29 haftalık oğlumu doğum yaptığım hastande bir abla vardı oda geçen sene bebeğini 9 aylık ölü doğum yapmış ve sezeryanle almışlar aradan 5ay sonra tekrar hamile kalmış ve herşeyin iyi gitiğini sölemişti ve nur topu gibi bir kızı oldu sanırım biraz ondan cesaret aldım ve gözümü karartım ve yavrumu allaha emanet ettim rabimmin sayesinde yine erken doğum yaptım ama kızım gayet sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdim rabbim avlat acısını düşmanıma bile yaşatmasın geçen senem benim için bir cehennemdi ama şükürler olsun birini aldı birini verdi mevlam herkeze nasip etsin cnm benim

prensesimmm
10-04-09, 15:04
slm ben fulya bu hastalık feci bişi yeni atlattım bebeğime bişi olcak die çok korktum allaha şükür minik doğdu ama sağlığı yerinde

Balböcüü
16-04-09, 13:04
prensesimmm
slm ben fulya bu hastalık feci bişi yeni atlattım bebeğime bişi olcak die çok korktum allaha şükür minik doğdu ama sağlığı yerinde
çok geçmiş olsun..bebeğinizi sağlıkla büyütün inşaallah:ecrin_bebek:

rebel06
17-04-09, 06:04
slm arkadaşlar bende ilk bebeğimi yüksek tansiyondan kaybettim 29 haftalık doğum yaptım 22 tansiyonla preklemsi olmuşum.ikinci olunca gözetim altında sürdürdüm ama yinede tansiyon oldu ama 36.hafta yükseldi hemen doğuma aldılar bu kez oğlum oldu şu anda çok iyi maaşalla.YANı ıLK PREKLEMSı OLANLARDA ıKıNCıDE OLUYOR AMA GÖZETıM ALTINDA OLUNCA BEBEKLERıMıZı KUCAĞIMIZA ALIRIZ.çünkü bu preklemsi sinsi şeklinde yada yavaş yavaş yükselirmiş.anne adayları dikkatli olsunlar tuzdan sakınsınlar hergün tansiyon ölçsünler proteyin tahlili yaptırsınlar allahhım nasip etsin tüm isteyenler

betumutlu
17-04-09, 06:04
canım nasıl gözetim altında kaldın yani doktora dahamı sık gittin bende 26 haftalık bebeğimi kaybettim preaklampsiden şimdi yeni bir bebek istiyoruz hamile kalıcam inşaallah ama anlarsın beni korkuyorum

bisiklet
2-06-09, 09:06
40+5 haftalık hamileyim 22. haftadan beri yüksek tnsiyon için ilaç kullanıyorum.dün yaptırdığım idrar tahlilinde protein 100 çıkmış bu çok ciddi bir durum mu?tahlil sonuçlarını doktoruma faxlamadım daha o yüzden henüz görüşmedik doktorumla

terken
2-06-09, 14:06
rebel06
slm arkadaşlar bende ilk bebeğimi yüksek tansiyondan kaybettim 29 haftalık doğum yaptım 22 tansiyonla preklemsi olmuşum.ikinci olunca gözetim altında sürdürdüm ama yinede tansiyon oldu ama 36.hafta yükseldi hemen doğuma aldılar bu kez oğlum oldu şu anda çok iyi maaşalla.YANİ İLK PREKLEMSİ OLANLARDA İKİNCİDE OLUYOR AMA GÖZETİM ALTINDA OLUNCA BEBEKLERİMİZİ KUCAĞIMIZA ALIRIZ.çünkü bu preklemsi sinsi şeklinde yada yavaş yavaş yükselirmiş.anne adayları dikkatli olsunlar tuzdan sakınsınlar hergün tansiyon ölçsünler proteyin tahlili yaptırsınlar allahhım nasip etsin tüm isteyenler

canım benimde tansiyonum 34. haftadan sonra 15-10un altına düşmemeye başladı ve 36. haftada idrarda protein atımı başladı yani prklempsi olmuşum ama 34 den önce doktorda tansiyon 14-9 evde 12-8 çıkıyodu benimdemi acaba sinsi ilerledi çünkü bu hastalığın bir belirtiside gelişim geriliği bebişim 32. haftadan sonra pek gelişmemeye başladı 37. haftada 2070 gram doğdu ve ben sıfır tuzlu yiyecekler yiyordum günde 4 defa tansiyon hapı alıyorudm ama yinede banamısın demedi birde tansiyon yüksek olunca bebeğin suyu azalırmış ben sıfır su ile doğuma alındım bebeğim dediğim gibi 2 kilo doğdu üzerimdende 2-2buçuk kilo falan gitmiş

bisiklet
40+5 haftalık hamileyim 22. haftadan beri yüksek tnsiyon için ilaç kullanıyorum.dün yaptırdığım idrar tahlilinde protein 100 çıkmış bu çok ciddi bir durum mu?tahlil sonuçlarını doktoruma faxlamadım daha o yüzden henüz görüşmedik doktorumla

idrarda zaten protein olması tehlikeli değilmi benim de son zamanlarımda haftada 2 kere kan ve idrar tahlillerimle kontrol altına almaya çalıştılar protein olduğı için hemen doğuma alındım tatlım senin vaktin gelmiş zaten panik yapma doktorunla hemen temasa geç ne olur ne olmaz

bebeşim
9-06-09, 19:06
merhaba arkadaşlar yazılanları okuyunca 18 ay öncesine döndüm bende 32 haftalık doğum yaptım malum preaklamsi nedeniyle çok zor bi süreç geçirdik oğlum şuan çok sağlıklı çok şükür bendeki genetik aileden geliyo ve hala tansiyonum düzelmedi hap kullanıyorum yani 25 yaşında tansiyon hastası oldum ve emzirmeyi bırakmak zorunda kaldım tekrar hamilelik korkutuyor genetik olması ikincide yüzde 80 tekrarlarmış ama normalde yüzde 20 tehlikeli bi durum zaten 20.haftadan sonra ortaya çıkıyor bu hastalık anne adaylarının çok dikkatli olması gerekir bu hastalığı yaşayanlara alllah sabır versin ve daha kötösünden korusun

@özde@
11-06-09, 11:06
preeklampsi korkulu rüya bende bu hastalıktandolayı kızımı 34 haftalık doğurmak zorunda kaldım.30 haftadan sonra yüzümde ve ellerimde ciddi şişlikler ve yükselen tansiyon belirtisi ile başladı fakat 2 hafta hastanede gözetim altında tutularak detaylı ultrason tetkikleri ile ki nezaman bebek sıkıntıya düşmeye başladı acilen sezeryana alındım kızım çok minik doğmuştu 1744 gr 41 cm. ölçüleri haftasından çok küçüktü 2 hafta hiç beslenememiş yavrum tansiyon yükseldiği an zaten kan akışında problem olduğu için bebekler beslenememezlermiş dr öyle demişti neyseki bu kötü günleri zorda olsa aştık ama insan ikinci kez aynı şeyleri yaşarım diye hamile kalmaktan korkuyor gözetim altında kalmamız gerekse bile,,,

defne5
14-06-09, 20:06
arkadaslar merhaba yazdiklarini okuyunca iyice moralim bozuldu:KK43:18 haftalik hamileyim ve gecen hafta doktor kontrolunde ilk defa tans 14 e cikti ama yol uzundu cok bekledik strestende olabilir dedi doktorum..fakat 24 saatlik idrarda protein yuksek cikti..evde tans dusuk hatta en yuksek 11 falan..ama idrarda protein atimi beni cok endiselendiriyor ..acaba sizler bukadar erken idrar testi yaptirmismiydiniz?sizde cikmismiydi?birde ne gibi onlemler aldiniz acaba?