Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Preeklampsi Geçiren Anneler

zuzummm
13-03-09, 13:03
anam bana kalsa hamileyken hemen bi daha yapıcam diyordum ama uzun süre istemiyorum canım.. istemediğimi bir ay reglim gecikince iş ciddiye binince anladım..

zümra çok sık hastalanıyor ve hem iş hem o çok zor.. ayrıca yeni bebişe kim bakacak annem ikisine de bakamaz..
bir de artık istanbulda değilim burda prof yok çok iyi bir doktor bulmam lazım filan.. bişey değil yaş 30 oldu nerdyse.. kısmet artık..annem de yapmamı istemiyor bana bişey olur diye..

marchandize
19-03-09, 11:03
selamlar...sımdı bu yazılanları okuyunca acıkcası korktum.pek bı bılgım yok preaklamsıyle ılgılı...doktorumada solıycem onunlada konuscam ...bana bıraz yardımcı olurmusunuz bu preaklamsı neden olur nasıl olur...??nasıl kendını gosterır nasıl kendını bellı eder?? sımdıden tskler

IRMAK
19-03-09, 20:03
PREEKLAMPSİ (GESTASYONEL HİPERTANSİYON)

Gebelik hipertansiyonunun %70’ininden sorumludur.Yalnızca gebelik döneminde ortaya çıkan bir durumdur.Henüz ne olduğu tam olarak bilinmeyen bir uyarının tansiyon yükselmesine neden olduğu düşünülür.İdrarda protein kaybı başlar ve normalde damarlar içinde olması gereken sıvının büyük kısmı vücut boşluklarına kaçarak aşırı kilo alımına ve ödem oluşmasına yol açar.

GENEL BİLGİLER

Preeklampsi ırk, coğrafi bölge, sosyal özellikler gibi faktörleri ayırt etmeksizin tüm gebelerin %6-7 ‘sinde görülür. Risk faktörleri;

-İlk gebeliği yaşayanlar

-18 yaş altı gebeler

-30 yaş üstü gebeler

-Çoğul gebelik

-Diyabet

-Ailede hipertansiyon olanlar

-Daha önce kronik hipertansiyonu olanlar

-Daha önce dört yada daha fazla sayıda doğum yapmış olanlar

-Polihidroamnios (amnion sıvısının fazla olması)

-Daha önceki gebeliklerinde preeklampsi geçirmiş olanlar

GELİŞİMİ

İnsan gebeliğine özgü olan preeklampsi, nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Preeklampsi gebelerde kapiller damar (dokulara kan taşıyan en uç ve ince damar yapıları) yatağı tutulmuştur.Bu damar yapıları vücudun her yerinde bulunduğu için, preeklampsi vücudun tüm organlarını etkileyebilir.Bu damarlarda henüz tam aydınlatılamayan bir nedenle ortaya çıkan direnç artışı kapillerin gerisinde bulunan atar damar sisteminde basıncı artırır ve bu durum klinik olarak kendini hipertansiyon olarak gösterir.En uç besleyici damar ağı (kapiller damarlar) hastalığı olması nedeniyle en hassas organlar ilk önce etkilenir.Bu organlar:

-Böbrekler

-Uteroplacenter ünite(Anneden bebeğe besin maddeleri götüren yapıların tümü)

-Karaciğer

-Beyin

-Kan ve pıhtılaşma sistemi zarar görebilir.

TEŞHİS

A-Hipertansiyon

-Tansiyonun 140/90mmhg ve üzerinde olması

-Gebelik öncesi veya sonrası ilk 3 ay tansiyonunda 25/15 ‘lik artış

-Bu kan basıncı değerleri en az 6 saat aralarla gözlenmiş olmalıdır.

B-Proteinürü

C-Ödem

-Yüzü, elleri ve bacakları kapsayacak tarzda yaygın olduğu zaman tehlikelidir.

-Üçüncü dönemde (son 3 ay) haftada 1,5 kg. dan fazla kilo alımı preeklampsinin ilk belirtisi olabilir.

-Normal gebeliklerin %80’ininde orta derecede ödem görülebilir.

-Eklamtik hastaların %39’unda ödem yoktur.

Kilo ölçümü sınırında dikkat edilecek hususlar:

Ölçüm günün aynı saatlerinde, ayakkabılar çıkarıldıktan sonra doğru tarttığı düzenli olarak kontrol edilen bir tartıda yapılır.Aç karnına ölçüm en doğru sonucu verir.

TEDAVİ

Preeklampsinin tek tedavisi doğumdur.Tedavi planında ana amaç annenin sağlığı ve sonra yoğun ve neonatal (doğum sonu) bakım gerektirmeyen canlı olgun bir bebeğin doğmasını sağlamaktır.

Doğumu başlatma şartları şunlardır:

A-Anneye ait şartlar

-38 hafta ve üzeri gebelik

-Trombosit sayısının 100 binin altı olması

-Karaciğer fonksiyonlarında sürekli bozulma

-Böbrek fonksiyonlarında sürekli bozulma

-Plasentanın erken ayrılması şüphesi

-Şiddetli ve kalıcı baş ağrısı ve üst karın ağrısı ve görme bozukluğu.

-Şiddetli ve kalıcı üst karın ağrısı, bulantı, kusma

B-Bebeğe ait şartlar

-Şiddetli gelişim bozukluğu

-Bebeğin sağlığını ortaya koyan testlerde bozulma

-Amnion mayisinin belirgin azalması

Tedavide birinci öncelik annenin olmalıdır.

Bende ikinci gebeliğimde geçirdim preeklampsi hastalığını.çok zor bir hastalık.ALLAH herkese sağlıklı gebelikler nasip etsin..:Saruboceq:

derya yorulmaz
26-03-09, 10:03
Arkadaşlar,
6 yıl önce bende preeklemsi denen illet (kusura bakmayın gerçekten illet bir hastalık) hastalığı yaşadım. Yanlız ben eklemside yaşadım. 10 gün yoğun bakımda kaldım bebeğim 34 haftalıktı doğdu.34 haftalık doğmasına rağmen bebeğimi küveze koyma ihtiyacı duymadı doktorlar ozaman.allaha şükür ki bebeğimde ve bende bir problem şu anda yok. Gebeliğim boyunca tansiyon yükselmesi diye bir problem yaşamadım. Preeklemsinin en belirgin özelliği yüksek tansiyon olmasına rağmen ben onu yaşamadım. 34. Haftamda 25/18 tansiyon ile doğuma alındım. Bedeki en belirgin şişlikti ama doktorum sağolsun anlayamadı ve benim çok kötü günler geçirmeme neden oldu. Ve şu anda 2. Gebeliğim ve 23. Haftamdayım, sürekli tansiyon takibindeyim şuanda allaha şükür hiçbir problem yok. 8 haftalık idi öğrendiğimde ama düşük tehlikesi olmasına rağmen bebe aspirini kullanıyorum. Ve 32. Haftaya kadar kullanmak gerekiyormuş. Ama bu kez hiçbirşey olmayacağına inanıyorum yada öyle olmaını istediğim için bana öyle geliyor.ama bu kez doktorum hem uzman hemde bu konu hakkında deneyimli ilk hastası ben değilim.

Tülosh
31-03-09, 21:03
cnm benim hayır dr tavsiye etmedi en az 2 yıl demişti ama 29 haftalık oğlumu doğum yaptığım hastande bir abla vardı oda geçen sene bebeğini 9 aylık ölü doğum yapmış ve sezeryanle almışlar aradan 5ay sonra tekrar hamile kalmış ve herşeyin iyi gitiğini sölemişti ve nur topu gibi bir kızı oldu sanırım biraz ondan cesaret aldım ve gözümü karartım ve yavrumu allaha emanet ettim rabimmin sayesinde yine erken doğum yaptım ama kızım gayet sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdim rabbim avlat acısını düşmanıma bile yaşatmasın geçen senem benim için bir cehennemdi ama şükürler olsun birini aldı birini verdi mevlam herkeze nasip etsin cnm benim

prensesimmm
10-04-09, 15:04
slm ben fulya bu hastalık feci bişi yeni atlattım bebeğime bişi olcak die çok korktum allaha şükür minik doğdu ama sağlığı yerinde

Balböcüü
16-04-09, 13:04
prensesimmm
slm ben fulya bu hastalık feci bişi yeni atlattım bebeğime bişi olcak die çok korktum allaha şükür minik doğdu ama sağlığı yerinde
çok geçmiş olsun..bebeğinizi sağlıkla büyütün inşaallah:ecrin_bebek:

rebel06
17-04-09, 06:04
slm arkadaşlar bende ilk bebeğimi yüksek tansiyondan kaybettim 29 haftalık doğum yaptım 22 tansiyonla preklemsi olmuşum.ikinci olunca gözetim altında sürdürdüm ama yinede tansiyon oldu ama 36.hafta yükseldi hemen doğuma aldılar bu kez oğlum oldu şu anda çok iyi maaşalla.YANı ıLK PREKLEMSı OLANLARDA ıKıNCıDE OLUYOR AMA GÖZETıM ALTINDA OLUNCA BEBEKLERıMıZı KUCAĞIMIZA ALIRIZ.çünkü bu preklemsi sinsi şeklinde yada yavaş yavaş yükselirmiş.anne adayları dikkatli olsunlar tuzdan sakınsınlar hergün tansiyon ölçsünler proteyin tahlili yaptırsınlar allahhım nasip etsin tüm isteyenler

betumutlu
17-04-09, 06:04
canım nasıl gözetim altında kaldın yani doktora dahamı sık gittin bende 26 haftalık bebeğimi kaybettim preaklampsiden şimdi yeni bir bebek istiyoruz hamile kalıcam inşaallah ama anlarsın beni korkuyorum

bisiklet
2-06-09, 09:06
40+5 haftalık hamileyim 22. haftadan beri yüksek tnsiyon için ilaç kullanıyorum.dün yaptırdığım idrar tahlilinde protein 100 çıkmış bu çok ciddi bir durum mu?tahlil sonuçlarını doktoruma faxlamadım daha o yüzden henüz görüşmedik doktorumla

terken
2-06-09, 14:06
rebel06
slm arkadaşlar bende ilk bebeğimi yüksek tansiyondan kaybettim 29 haftalık doğum yaptım 22 tansiyonla preklemsi olmuşum.ikinci olunca gözetim altında sürdürdüm ama yinede tansiyon oldu ama 36.hafta yükseldi hemen doğuma aldılar bu kez oğlum oldu şu anda çok iyi maaşalla.YANİ İLK PREKLEMSİ OLANLARDA İKİNCİDE OLUYOR AMA GÖZETİM ALTINDA OLUNCA BEBEKLERİMİZİ KUCAĞIMIZA ALIRIZ.çünkü bu preklemsi sinsi şeklinde yada yavaş yavaş yükselirmiş.anne adayları dikkatli olsunlar tuzdan sakınsınlar hergün tansiyon ölçsünler proteyin tahlili yaptırsınlar allahhım nasip etsin tüm isteyenler

canım benimde tansiyonum 34. haftadan sonra 15-10un altına düşmemeye başladı ve 36. haftada idrarda protein atımı başladı yani prklempsi olmuşum ama 34 den önce doktorda tansiyon 14-9 evde 12-8 çıkıyodu benimdemi acaba sinsi ilerledi çünkü bu hastalığın bir belirtiside gelişim geriliği bebişim 32. haftadan sonra pek gelişmemeye başladı 37. haftada 2070 gram doğdu ve ben sıfır tuzlu yiyecekler yiyordum günde 4 defa tansiyon hapı alıyorudm ama yinede banamısın demedi birde tansiyon yüksek olunca bebeğin suyu azalırmış ben sıfır su ile doğuma alındım bebeğim dediğim gibi 2 kilo doğdu üzerimdende 2-2buçuk kilo falan gitmiş

bisiklet
40+5 haftalık hamileyim 22. haftadan beri yüksek tnsiyon için ilaç kullanıyorum.dün yaptırdığım idrar tahlilinde protein 100 çıkmış bu çok ciddi bir durum mu?tahlil sonuçlarını doktoruma faxlamadım daha o yüzden henüz görüşmedik doktorumla

idrarda zaten protein olması tehlikeli değilmi benim de son zamanlarımda haftada 2 kere kan ve idrar tahlillerimle kontrol altına almaya çalıştılar protein olduğı için hemen doğuma alındım tatlım senin vaktin gelmiş zaten panik yapma doktorunla hemen temasa geç ne olur ne olmaz

bebeşim
9-06-09, 19:06
merhaba arkadaşlar yazılanları okuyunca 18 ay öncesine döndüm bende 32 haftalık doğum yaptım malum preaklamsi nedeniyle çok zor bi süreç geçirdik oğlum şuan çok sağlıklı çok şükür bendeki genetik aileden geliyo ve hala tansiyonum düzelmedi hap kullanıyorum yani 25 yaşında tansiyon hastası oldum ve emzirmeyi bırakmak zorunda kaldım tekrar hamilelik korkutuyor genetik olması ikincide yüzde 80 tekrarlarmış ama normalde yüzde 20 tehlikeli bi durum zaten 20.haftadan sonra ortaya çıkıyor bu hastalık anne adaylarının çok dikkatli olması gerekir bu hastalığı yaşayanlara alllah sabır versin ve daha kötösünden korusun

@özde@
11-06-09, 11:06
preeklampsi korkulu rüya bende bu hastalıktandolayı kızımı 34 haftalık doğurmak zorunda kaldım.30 haftadan sonra yüzümde ve ellerimde ciddi şişlikler ve yükselen tansiyon belirtisi ile başladı fakat 2 hafta hastanede gözetim altında tutularak detaylı ultrason tetkikleri ile ki nezaman bebek sıkıntıya düşmeye başladı acilen sezeryana alındım kızım çok minik doğmuştu 1744 gr 41 cm. ölçüleri haftasından çok küçüktü 2 hafta hiç beslenememiş yavrum tansiyon yükseldiği an zaten kan akışında problem olduğu için bebekler beslenememezlermiş dr öyle demişti neyseki bu kötü günleri zorda olsa aştık ama insan ikinci kez aynı şeyleri yaşarım diye hamile kalmaktan korkuyor gözetim altında kalmamız gerekse bile,,,

defne5
14-06-09, 20:06
arkadaslar merhaba yazdiklarini okuyunca iyice moralim bozuldu:KK43:18 haftalik hamileyim ve gecen hafta doktor kontrolunde ilk defa tans 14 e cikti ama yol uzundu cok bekledik strestende olabilir dedi doktorum..fakat 24 saatlik idrarda protein yuksek cikti..evde tans dusuk hatta en yuksek 11 falan..ama idrarda protein atimi beni cok endiselendiriyor ..acaba sizler bukadar erken idrar testi yaptirmismiydiniz?sizde cikmismiydi?birde ne gibi onlemler aldiniz acaba?

Balböcüü
24-06-09, 12:06
defne5,bende sadece ödem ve tansiyon yuksekliği oldu...idarda proteinse çıkmadı..tam 1 gunluk idrar toplanıp ona göre değerlendirilecekti ki kızım dünyaya geldi..
bu arada ben henüz 5 haftalık hamileyim yeniden:KK66:

Tuba'm
25-06-09, 08:06
Balböcüü
defne5,bende sadece ödem ve tansiyon yuksekliği oldu...idarda proteinse çıkmadı..tam 1 gunluk idrar toplanıp ona göre değerlendirilecekti ki kızım dünyaya geldi..
bu arada ben henüz 5 haftalık hamileyim yeniden:KK66:
merhaba... bende 2008 ocak ayında 32 haftalık iken preeklampsi nedeniyle ölü doğum yaptım.. bende de el, ayak, yüz de ödem oluşmuştu ve idrarda protein atılımı vardı... şu an tekrar hamileyim 25.hft dayım... gebeliğin başından beri bebek aspirini kullanıyorum... tansiyonum şimdilik iyi.. idrarda protein yok... dr um kesinlikle yorulmamamı istirahat etmemi söylüyor.. balböcüü dr nun sana uygulayacağı tedavi şekli önerileri nedir?

BEBEK07
30-07-09, 12:07
geçmiş olsun .ben de ilk gebeliğimde preeklampsi geçirdim bende 30. haftada aniden çıktı mide de ağrı ve bulantıyla.umarım sorunsuz geçiriyorsundur tedavi için üniversite hastanesini öneririm

ferra
31-07-09, 09:07
Merhaba hanımlar, öncelikle hepinize geçmiş olsun. Bende preeklamsi geçiren bir anneyim. Gebeliğimin 31 haftasından itibaren doğuma kadar geçen süreci hastahanede geçirdim. Düzenli olarak tansiyon takibi, günlük nst ve belli aralıklarla ultrason/doppler muayenelerim yapıldı. Değerlerim hep sınırda seyretti. 9/6 ile 15/10 arasındaydı. Yattığım süre boyunca bu 15/10 değerine birkaç kez çıktı. Ödem oluştu. 35 haftalık olduğumda nst de kasılmalar ortaya çıktı ve sezeryan ile gebeliğim sonlandırıldı. 3230 gram doğdu oğlum. Bir hafta küvez de kaldı ve küvezden çıktıktan sonra da 3 gün beraber kaldık hastahanede. Şimdi 3 aylık oldu, (normalde 2 aylık).

Gebeliğim boyunca aspirin kullandım. Doktorum sürekli olarak kilo alımına, beslenmeme dikkat etmem gerektiğini söylüyordu kontrollerde. 33 yaşında hamile kalmıştım ve kilom da çok fazlaydı. Hastahanede tansiyonumu düzenlemek için nidilat vermişlerdi, ilk zamanlarda çarpıntı yapmıştı bende. Doktorum bunun normal olduğunu söylemişti ama ilerleyen zamanlarda çarpıntım daha ciddi bir boyuta ulaştığında hapı kullanmayı bıraktırmıştı. Bir aya yakın sürekli tuzsuz yemek yemek zorunda kalmıştım. Çok şükür ki doktorum iyiydi, kaldığım hastahanenin şartları iyiydi ve doğum sonrasında küvez sorunu yaşamadık.

Belki çoğunuza göre bu durumu en az sıkıntı ile atlatanlardan biriyim, belki sizler kadar endişelenmek zorunda kalmadım, sizlerin yaşadığı acıları yaşamadım ama sizleri çok iyi anlıyorum, yaşamamış olsam da o korku o endişeler bile kolay değildi. Mevlam hepinize sabrın nasip etsin, bebeklerinize, o küçük meleklerinizin yardımcısı olsun. Duanızı eksik etmeyin, inşaallah hepsi düzelecektir, yeterki mevlam nasip etsin.

BEBEK07
31-07-09, 17:07
ferra geçmiş olsun bende 32. haftada preeklampsi geçiren şanslı annelerdenim çok şükür ama 2.ye cesaret edemedim

HIFZIYS
31-07-09, 18:07
bende 20.haftadan itibaren preeklampsi hastasıydım ama çok şükür Allah ın izniyle atlattım 37.haftada 17-12 tansiyonla acil müdahale yapıldı,Allah herkeze şifa versin

feslegen_1884
31-07-09, 22:07
bende preeklemsi yaşadım 32 haftalık gebeyken bebeğim 27 haftalık görünüyordu bi gece yoğun bakımda kaldım ciğerleri gelişsin diye iğne yaptılar sabah acil ameliyata alındım 1005 gr kızım doğdu 47 gün kuvözde kaldı şimdi 7. ayına girdi ve allaha şükür çok iyi.prof doktora gittim bu konuyla alakalı 2 yıl sonra tekrardan düşünebilirsin dedi gebeliği o zaman gel ve bilinçli bi şekilde gebeliğini izleyelim dedi.ben hiç bişey hissetmedim gebeliğim boyunca ne mide bulantısı ne kusma ne hareket eksikliği yada halsizlik çok normaldı herşey taaki 30 haftalıkken geçirdiğim şidetli gribe kadar ilk o zaman kustum kusarken alyıma idrar kaçırdım annem çok normal dedi çocuk başkı yapar gitmedim doktora iki hafta sonra rutin kontrole gittim ve tansiyonum 20lerde falan çocuk heen hemen 1 iki haftadır resmen can çekiştiriyormuş suyum o kadar azalmışki en son seviyede kusarken idrar sandığım şey suyummuş.kötü bi deneyimdi neyseki kızım sağlıklı doktor işte mucize bu dedi.şu anda hergün hastaneye bebeğimin yanına gidip onu oralarda bırakmak zorunda kaldığım gnleri hatırlamıyorum desem yeridir belkide düşünmüyorum hiç bundandır.allah hepimizin yardımsıcı olsun o isterse herşey olur yeterki inanalım.pınar

mervis_21
1-08-09, 00:08
kızlar benim de gözümün önüne benekler gelıo zaman zaman bu tansiyon yüksekliğinden mi oluyor düşüklüğünden mi?korkmaya basladım bu hastalıktan çünkü ben de hiç ödem yoktu son 1 haftada olustu cok fazla deil ama korkuyrm.belirtileri nelerdi??tansiyonum hem normaldi şimdiye kadar

dysania
1-08-09, 08:08
bende preeklemsı olan hamılelerdenım aşırı kılo alımı hemde yememene rağmen çok ilgınc tansıyon yükseklıgı benım tansıyonum 12 yı bıle bulmazdı hamılelıkte fırladı aşırı ödem okadar şiştimkı dışarı cıkmaya utanıyordum gözlerımın önunde ışıklar çakıyordu. çok fenaydıbenım gebelık ama sımdı cok ıyıyım doğum yapalı 11 gün oldu şişlerım ındı tansıyonum normale döndü
inanılmaz ama dogumdan bır hafta sonra 15 kılo vermişim şimdi hala kilom var ama yavaş yavaş gittiğini hissediyorum
geçmiş olsun

BEBEK07
1-08-09, 12:08
Arkadaşlar 12 yaşında oğlum .şimdi kardeş istiyor antalyada bildiğiniz riskli gebelik uzmanı yok mu

ferra
3-08-09, 08:08
BEBEK07 ikinciye kim cesaret edebiliyor ki... Kardeşsiz büyümesin istiyorum ama bu riski yeniden göze almak bu sefer gerçekten de zor. Üstelik bütün risklerini bu kadar öğrenmişken çoook zor. Profilinde antalya da yaşadığın yazıyor benim kızkardeşimde antalyada, onun gittiği doktorun ismini verebilirim istersen.

BEBEK07
3-08-09, 08:08
ilgin için teşekkürler.kardeşin de preeklampsi yaşamamıştır umarım. bir sitede kalıtsal olduğunu okumuştum. doktorun ismini öğrenip bildirirmisin lütfen.bu arada senin bebiş kaç yaşında

ferra
3-08-09, 10:08
Kardeşimin öyle bir sıkıntısı olmadı çok şükür. Benim bebeğim daha 3 aylık :) Doktorunun ismi Gülay Terzioğlu, kardeşim çok memnundu. Devlet hastahanesini doktoruymuş aynı zamanda kendi özel muayenehanesi de varmış. Riskli gebelikler konusunda nasıl bir doktor bilemiyoruz.
Yaşımdan dolayı ikinci bebek için bir karar vermem lazım. Doğurmayı göze alabilirsem bu riski de göze almam ve ona göre hazırlanmam gerekiyor. Kuzenimde ilk gebeliğinde aynı sorunu yaşamıştı ama ikinci gebeliğinde tekrarlamadı. Gebeliği boyunca düzenli doktor kontrolundeydi, aspirin kullandı, beslenmesine dikkat etti.
Kalıtsal olup olmadığını bilmiyorum ama ilk gebeliğinde preeklamsi sorunu yaşayan gebelerin sonraki gebeliklerinde preeklamsi görülme riski daha yüksek diye biliyorum. ıyi bir doktor ve düzenli gebelik takibi ile riski göze almak lazım. Bence en önemlisi gebe kalmadan bir doktora gitmek lazım.

BEBEK07
3-08-09, 15:08
ebrizm mesafın için teşekkürler.dualarım sizinle.doğumunuda ege üniversitesindemi yaptın.sağlıklı günler dileğiyle

gulsummmm
15-08-09, 12:08
bende aynı sorunu yaşadım ve şuan tekrar hamıleyım

gulsummmm
15-08-09, 13:08
sağlıklı bebkleirnizi kucağınıza alabıldınız mı şuna bende aynıs orunu yaşıyorum sızler gıbı maila dreısmden de ulaşabılırısnız desteğe ve deneyımlerınıze ihtıyacım var.
gulsum._alkan@hotmail.com

gulsummmm
15-08-09, 15:08
Merhaba sağlıklı doğum yapabıldınmııı

BEBEK07
21-08-09, 11:08
merhaba gülsüm ilk gebeliğimdebende yaşadım.ikinciyi bende düşünüyorum.ilk gebeliğim 33 haftalık erken doğum oldu.sana tavsiyem mutlaka riskli gebelik uzmanıyla irtibat halinde ol.ben geçen hafta bir hekimle görüştüm 24. haftadan sonra sıkı kontrol altında olmalısın hastalık belirtilerini hissedersek hastanede sürekli gözetim altında tutabilirim dedi hayırlısı bakalım kaç yaşındasın bebek kaç haftalık kontrolleri ihmal etme iyi haberlerini bekliyorum

terken
21-08-09, 20:08
merhaba arkadaşlar bende bu olayı yaşadım yazmıştım zaten buraya aynı şeyi arkadaşımda yaşadı 27 haftalık bebeği 1500 gramdan 900 grama geriledği ,şişmeler başladığı ve tansiyonu yüksek olduğu halde ddoktoru ihmal etmiş ve arkadaşımı son anda kurtardılar şimdi tekrar hamile ve doktoru bebe aspirini kullanacaksın demiş kan sulandırıcı olarak .eğer yeterli olmazsa ekstra olarak iğnede olacakmış bende şimdi ikinciye cesaret edemiyorum korkuyorum şükürler olsun bebeğim şuan iyi saddece düşük doğum ağırlıklı doğdu ama dahada erken doğabilirdi aylarca küvezde kalablirdi nu korkularla hamile kalmak ne biliyim çok büyük cesaret

erten
26-08-09, 12:08
Merhaba arkadaşlar..Banada hamileliğimin 33.haftasında preeklampsi teşhisi kondu ve o andan 36 haftanın sonuna kadar çok yakın takip edildi.Her gün NST çekildi.Her gün idrar tahlili yapıldı.her gün tansiyon takibi yapıldı.Abim doktor olduğu için yakınen taansiyonumu takip etti. Günde 8 tane tansiyon ilacı içiyordum fakat 15 lerin altına düşmedi tansiyonum.Bunun yanında idrar tahliili önemli..ıdrardaki protein miktarı belli bir seviyenin üstüne çıkmış ise çocuk sıkıntıdadır demekmiş...Sonuç olarak 36.haftanın sonunda kızım sezeryan ile 2075 gr olarak çok sağlıklı olarak hiç küveze girmeden doğdu..Bu arada bu hastalıkta kız bebeklerin şansı daha yüksekmiş...Çok kısa süredede toparlandı..Şu an 11 aylık ve 11 kilo..Yani büyüme eğrisine göre yüzde 80 lerde....

fb_qirL
31-08-09, 16:08
slm arkadaslar bende ara ara sınek ucusması,mıde bulantısı,karın agrısı,bas agrısı yasıyorum doktora sordum tansıyonun 13.8 gectıgınde gel dedı nerdeyse hergun tansıyonumu ölcturuyorum en dusuk 9 en yuksek 12.7 cıkıyor ama yınede ıcım rahat degıl dıger belırtılerıde hafıfe almak ıstemıyorum bu hastalıkta en onemlı tansıyonmu yoksa dıger belırtılerde onemlımı ıcım rahat etmedıgı ıcın ahstaneye gıtmeyı dusunuyorum tahlıllerı yaptırsam temız cıksa ki inş temız cıkar daha sonra yıne tahlıl yaptırmam gerekırmı ?

ebrizm
1-09-09, 07:09
seni endişelendirmek istemem ama benim tansiyonumda çok yükselmiyordu ateş basmaları titremeler istifra kasık ağrısı baş ağrısı vardı