2009 Şubat Anneleri Paylaşım Alanı

bebisim09
13-03-09, 14:03
şirincek çok geçmiş olsun canım bozma moralini düzelir inşallah en kısa zamanda..
bana ne söyleyen oldu nede çağıran bi belirti veriyormu bu kalça çıkıklığı? ne olur yazın

neslim35
Gelişimsel Kalça Displazisi (Çıkığı)

Yeni doğanlarda yüzde iki ila dört oranında görülen gelişimsel kalça displazisi en sık karşılaşdan doğuştan gelen iskelet sorunudur. Kalça eklemlerinin bu hatalı oluşumu bazı ailelerde daha sık görülür, yani kalıtımsaldır. Bu sorun kız bebeklerde erkek bebeklerden daha sık ortaya çıkar. Diğer risk faktörleri olarak doğum esnasında bebeğin makat geliş pozisyonunda olması ve hamilelik sırasında rahimdeki sıkışmalar sayılabilir. Uyluk kemiğinin femur başı adı verilen küresel üst kısmı, leğen kemiğindeki yarıküre biçiminde bir girinti olan asetabuluma yerleşir. Bu asatebulum yeterince oluşmamışsa, yani fazla yassıysa, gelişimsel kalça displazisi meydana gelir. Uyluk kemiğinin başı bu fazla yassı leğen kemiği çukurunda tutunamaz.

Uyluk kemiği leğen kemiğinden tamamen dışarı kayarsa, bir kalça çıkığı söz konusudur. Kalça displazisi ya da çıkığının bir çocuk doktoru ya da ortopedist tarafından, özenli bir muayene sonucunda olabildiğince erken teşhis edilmesi önemlidir. Tanı konulurken ultrason muayenesi (kalça ultrasonografısi) de yapılacaktır. Ultrason taraması 1996 yılından beri Almanya'da doğumu takip eden üçüncü ve onuncu gün arasında yapılan kontrol muayenelerinin bir parçasıdır. Kontrol muayeneleri dördüncü ve altıncı hafta arasında tekrarlanır. Zamanında teşhis edilen ve düzenli bir şekilde tedavisi yapılan kalça displazisi gayet güzel iyileşir. Bu nedenle her yeni doğanın doğumu takip eden ilk günlerde bir çocuk doktoru ya da ortopedist tarafından muayene edilmesi gerekir.

neslim35
bebisim09
şirincek çok geçmiş olsun canım bozma moralini düzelir inşallah en kısa zamanda..
bana ne söyleyen oldu nede çağıran bi belirti veriyormu bu kalça çıkıklığı? ne olur yazın
canım bacak boğumlarına bak eşitmi bacak boyuna bak tabi çok sinside olabiliyormuş bizim doktrumzu fark etti allah razı olsun erken teşhiste %95 tedavi şansı var yani ilk 3 ayda 6 aydan sonra ameliyat diyorlar allah korusun hemen yaptırın muayenenizi bizim içinde dua edin olurmu

neslim35
benim kızımda hiç bir belirti yoktu dr rutin kontrolünü yaparken klik sesiyle anladı

demircool
şirincek
benim kızımda hiç bir belirti yoktu dr rutin kontrolünü yaparken klik sesiyle anladı
canımm cok geçmiş olsun cok üzüldüm clik sesi dedin.benim kızında bazen altını değiştirirken sol bacagından kemik kütlermiş gibi ses geliyo ondanmı bahsediyorsun sen.aman allahım korktum şimdi:çok üzgünüm:

derinzlm
Nestle süper olmuş canım fotolar sezeryanla doğum yapacağımı bilsem kesinlikle yaptırırdım bende özendim valla tekrar mı hamile kalsam acaba ?Bu arada emzik ve biberon hakkında verdiğin bilgiler için çok sağol :))
Şirincek geçmiş olsun canım neyseki artık bir çok rahatsızlık tedavi ile atlatılıyor .Önmeli olan teşhisinin konmuş olması biraz sıkıntılı bir dönem olacak sizin için inşallah çabucak atlatırsınız
Bebişim09 canım nasıl istremedi dr.un biz ilk muayeneye gittiğimizde söyledi dr.umuz özellikle kız çocuklarında mutlaka yapılması gerekir diye 1 ayımız dolsun diye bekliyoruz sende ihmal etme konuş dr.unla ve zaman kaybetmeden çektir.Birde lütfen tickerını değiştir :))) hala hamilesin :)))

EU2
sirincek cnm cok gecmis olsun ins. en yakin zamanda bebisin sagligina kavusur
dualarimiz senin ve minik bebisinle cnm sen üzülmemeye calis olurmu sütüne bisey olmasin
iyi haberlerinizi bekliyoruz

kizlar bebisi tarttik bugün 3,720 gr olmus oglusum :nazar:
bu arada benim doktorumda hic bel cikintisi icin bisey söylemedi
bunun icin röntgenmi cektirmek sart yoksa cektirmedendemi anlasiliyor ?? belki doktorumuz kontol etti bize bisey söylemedi ......
sac boyama konusunu sordum boyatmamak en iyisi sütten bebege gidiyor dedi .... solaryuma gidebilirim ama yavas ayarlarda yapmaliyim gögüs ucuna zarar vermicek isida olmasi gerek :teytey:

bebisim09
Kız derın bende onu yapmaya ÇalıŞıyodum ıÇınemı doĞdu kız yoksa:))

derinzlm
13-03-09, 15:03
Bizde dr.dan geldik arkadaşlar üfürümümüz neyseki masum olanmış herhangi bir cerrahi müdaheleye gerek yok dedi dr.umuz içimize su serpildi .
Emme yastıkları oluşmuş buda iyi emdiğini gösterir dedi .Kilomuz da 41 kere maşallah 3930 gr. 9 günde 540 gr. almış kuzum .biraz gazımız var ama onun için damla kullanmak için erken gereksiz dedi .

ssaslan
kızlar zamanım kısıtlı bu akşam annemlere gideceğiz 1 hafta sonra döneceğiz
uçakla gideceğiz bakalım nasıl geçecek
yazdıklarınızı okudum da yazamadan geçemedim
öncelikle bezleri değiştirmekten bahsetmişsiniz
şunu söyleyeyim bezi ne zaman bir büyük boya devam etmeniz gerektiğini zaten bezler söylüyor
biz 2 günden beri 3 numaraya geçtik
bez küçük gelmeye başladığında sağdan ve soldan yanlardan yani idrar dışarı çıkmaya başlıyor
bir de kakası arkadan çıkabiliyor bunları gördüğünüzde hemen bir büyük boya geçme zamanıdır-bu arada prima kullanırken bunu farkettim diğer bezlerde de herhalde aynıdır

çiğdemcim pazartesi drdaydık biz acd3 dozunu tekrar sorduum siz 6 damla verdiniz ama üzerinde 10 damla yazıyor diye
dr da o daha büyük çocuklar için verilen miktar diye söyledi siz 6 damla verin dedi
ayrıca ben direk ağzına damlatıyorum damla damla kaşığa falan değil
zaten tadını çok sevdiğinden dışarıya kaçırmıyor - tabi isabet problemi yaşamazsam:))

kalça usgsi biz de çektirmedik ve istenmedi de aklıma takıldı ama sanırım 2 dr da şüphelense söylerdi değil mi?

yeni başlık iyi olmuş 2 tarafta birden zor oluyordu

mamayı biberonla verirken dikkat etmeniz gereken bir nokta var kızlar biberon emziğinin boyu ayına uygun olmalı akışı hızlı olmamalı
bir de biberonla bebiiniz emmeye başladıktan sonra eğer duraklıyorsa hava yutuyordur durduğu anda mamayı vermeyi kesip hemen gazını çıkartmanız gerekir gazını çıkarttıktan sonra rahat rahat emdiğini göreceksiniz - mama yada süt farketmez emerken durduğunda hemen gazı çıkartın-

bebisim09
üfürüm ve emme yastıkları ne oluyor derincim?CADIARZU

EU2
canlarim ,
emzirirken omuzlarinizi indirin daha iyi süt gidiyormus bebege ....
ben esim ve tuan nezleyiz ya bebegede gecmemesi icin ne yapmaliyiz diye sordum ebeme... hic bir sey anne sütünü bebegi koruyor ..ona bisey olmaz ama öpmeyin cok fazla kontaginiz olmasin dedi
veeeee burnu falan akarsa anne sütü damlatin bebegin burnuna cok iyi geliyor dedi

ssaslan
nestlecim resimler harika
melek oğluşun pozuna da hasta oldum :))
bu arada biz gaz damlasını falan kestikk artık
sanki iyi geldiği psikolojik bir duyguymuş gibi damlayla nasılsa şimdi de öyle çıkartıyor gazını bazı gün eziyetli bazı gün normal

özlemcim gözünaydın senin de yüreğine su serpilmiştir :)

şirincek canım inşallah sorunsuz , başarılı ve rahat bir şekilde atlatırsınız bu süreci

bebisim09
öff ya misafir gelcek popomu kaldırıpta hiç bişey yapasım gelmiyor :KK43:
derin bir uykuya ihtiyacım var kendime gelebilmem için ama öyle örünüyorki bu mümkün değil :KK43:

derinzlm
bebisim09
üfürüm ve emme yastıkları ne oluyor derincim?CADIARZU
Canım üfürüm bebeğin kalbini dinlerken akan kanın çıkardığı uğultuymuş allah korusun kalp hastalığı olabiliyormuş delik kalp yada kapakçıkları gelişmemiş olabiliyormuş .Neyseki bizimki masum diye adlandırılan ve zamanla kaybolan yada azalan cinsindenmiş .
Emme yastıklarıda Derin'in dudaklarında özellikle alt dudağında kabartılar vardı emdikten sonra belirginleşiyordu . Ben ıslandığı için olduğunu zannediyordum dr. o kabartıların emme yastıkları olduğunu bunun da emmeyi öğrendiği anlamına geldiğini söyledi :
Ticker süper olmuş güle güle kullan

EU2
derincim massallah kizina cnm :nazar:

ssaslan
bebişim uğraştığına değmiş Nehir bebek harika görünüyor :)

kızlar ben çıkıyorum önümüzdeki haftasonu döneceğim kısmetse
hepinizi öptük teyzeleri
kendinize ve bebişlerinize iyi bakın
byeee

derinzlm
sağal canan tombik olacak korkarım :))
Sibel iyi yolculuklar canım söylemeye gerek yok gerçi sana ama uçak inerken ve kalkarken mutlaka emzir Çınar ıda etkilenmesin basınçtan

Bebiş
Biz de önce molfix kullandık şimdi babystar kullanıyoruz ve memnunum.

asosye
ay benimde kızımın sol bacağınca cıtırtı geliyo bezini değşitirirken allah korusun

neslim35
kızlar o klik sesi öyle hemen gelmez dr kendisi bacağını iktirince geliyor zorlayıpta yaptı yani anlamak için sakın denemeyin. siz yinede bi usg çektirin sakın röntgen çetirmeyin zararlı bebişlerimize..
bu arada dua larınız için sağolun kızlar kızım benim karnımda uygun olmayan bir şekilde duruyormuş ondan olmuş ben farkındaydım zaten burada da hep söylüyordum bir garip duruyor karnımda diye haklıymışım kiminin genetik olurmuş ama bizim kimsede böyle bir sorun yok.
Allahım kolaylıkla atlatmamızı sağlasın inşallah dua larınızla kızlar ...
takılan bandajdan dolayı çok ağlıyor kızım daha alışamadı bende onunla birlikte ağlıyorum Cimcimecim öyle söylemişsin ama çok üzülüyorum yavruma çok zor birşeymiş..

EU2
sibelcim cnm iyi yolculuklar

EU2
13-03-09, 16:03
sirincek seni anliyorum hayatim tabii üzülüyorsun bizde cok üzüldük ama hersey yoluna giricek cnm ins, buna inaniyoruz ... ama demek istedigim sen bebisin icin daha dimdik durmalisin onun sütüne ihtiyaci var annesi

BeyazBulut
şirincek geçmiş olsun canım inşşallah sorunsuz bir şekilde atlatırsınız sibelcim sanada iyi yolculuklar derin hanımada maşallah benim kız bana hep aynı geliyor kontrolde ne dicekler bakalım

cgdmabky
şirincek cnm gecmıs olsun bunada sukur kı erken farkedıldı bızde doktor ızınlı olduğu ıcın ıkı hafta sonra cektırıcez cocuk doktoru yonlendırdı usg ye ben zaten ıstıyordum ayrıca benım kızda emerken falan bacağını cok oynatır ve ses gelıo sağ bacagından sordum doktora gayet normal o ses olabılır dedı bacaklarına baktı ve suanda anormallık yok genede cektırelım dedı bacağındn ses gelen anneler takmayın sakın ama genede ıhmal etmeyın usgyı onların sağlığı en onmlısı