TEST

Eşinin İlla ki Çalışmasını İsteyen Erkekler!

LayLayLomHop
6-04-09, 14:04
Elfida
kadının doğum yapması erkekten üstün olduğunu göstermez ama..
meryem olmadığımıza göre hepimizin bir ademe ihtiyacı var sonuçta...
yaratılıştan gelen temel bir takım farklar birbirimizden üstün olalım diye değil, tamamlanalım diye...
üstünlük kelimesini siz kullandığınız için bende o kelimeyi kullandım...mirmirmirmir
ve sizinle kadın erkek eşitmidir konusuna girmeyeceğim...
bana göre eşittir, sizde istediğiniz düşünceyle mutlu olun...
madem benimle bu konuda tartışmaya girmeyeceksin o halde nasıl ben kimsenin yazısına yönelik alıntılar yapıp yorum yapmıyorum sizde benim yazılarıma yorum katmayınız ben kendi fikrimi söyledim mümkünse girmeyelim zaten bu konuya
üstünlük cümlesinin açıklamasınıda yaptıgımı düşünüyorum benim düşüncem de zaten ne eşitlik var ne farklılık Rabbim herkese farklı özellik vermiş derken bunu kastettim her neyse dediğim gibi herkesin fikri kendine bu konuya girmek istemiyorsanız yazılarımla ilgilenmeyin olsun bitsin :nazar:

pamuksekeri
Bir de bunların anneleri babaları çalışmanızı isteyebilir,mesela benim kayınpeder bana iş bulmak için fellik fellik çalışıyor.REsmen işe gireyim diye gözümün içine bakıyorlar.
Eşime ya da bana sormadı hiç siz ne düşünüyorsunuz diye.Eşim sen bilirsin,ben istemem çalışmanı , yine de senin kararın der hep.
kaynanam hatta ben çalışırsam paramı nasıl değerlendireceğimi bile planlamış.Var mı daha sinir bozucusu??
Yoruldum bunlara çene yormaktan ve düşünmekten..

gonul1977
Kimse kendini kandırmasın, kadın dan çalışmasını isteyen erkek bunu kadın için değil tabiki kendi rahatı için istiyor değilmi biz buna bozuluyoruz? Kadın çalışınca çocuk ve ev işlerinde erkek te eşit katkı sağlayacakmı peki??? madem eşitiz çocuğada bakalım bulaşık çamaşırda yıkayalım halıda silelim değilmi? Hangi çalışan kadının kocası yapıyor bunları soruyorum size varmı içinizde????

melikex
gonul1977
Birdew arkadaşlar topik açarken sanki kendileri ile alakalı değilde tamamen merak souyormuş gibi bişeyler sormaısna kıl oluyorm , ya açıkca samimi bi şekilde yazın işte böyle böyle oldu ne yapayım vss diye ne varki bunda çekinecek?
İlla ki kendisiyle mi alakalıdır?? Ben bekarım şu an,hayatımda da kimse yok,ama gerek evlendirme programlarında olsun gerek bazı çevremizdeki kişilerdne olsun gördüğümüz şeyler olunca 'ben olsam ne yapardım' diye düşünebiliyoruz,kafamın karıştığı bu konuda da başka bakış açılarını görmek istedim.

melikex
balbocEGiii
ben üstünlük derken küçültücü bir tabir olarak söylemedim içindeki anlam çok başka
kadın erkek eşit değildir işte hepsinin farklı farklı özellikleri vardır bu bir gerçek
yani orada ki üstünlük kelimesi erkeğin yaptıgı bazı şeyleri kadın yapamaz kadının yaptığı bazı şeyleri erkek yapamaz
örneğin bir erkek doğum yapar mı hamile kalır mı hayır Rabbim ikisine de ayrı ayrı farklılıklar vermiş bunu kastettim

tekrarlıyorum kadın erkek eşit değildir :nazar:
Kesinlikle katılıyorum..Eşit değillerdir,neden..çünkü fıtratları başka,fıtrat farklı olmasa kendi cinsimizden ayrılan bir yönü olur mu? Sadece biribirini tamamlamayı bekleyen 2 ayrı parçadır bence.Sonuçta birbirinin birbirine üstün mü değil mi kavgası değil katiyen..Hepimiz insanız..Ama bu konunun başlığı bu değil..Şunu demek sitiyorum,işte sipariş verir gibi davranan erkekler garip geliyor,evlenenler daha iyi bilir,ben mi yanılıyorum yoksa..fisfisfis CADIARZU

pamuksekeri
melikex
Kesinlikle katılıyorum..Eşit değillerdir,neden..çünkü fıtratları başka,fıtrat farklı olmasa kendi cinsimizden ayrılan bir yönü olur mu? Sadece biribirini tamamlamayı bekleyen 2 ayrı parçadır bence.Sonuçta birbirinin birbirine üstün mü değil mi kavgası değil katiyen..Hepimiz insanız..Ama bu konunun başlığı bu değil..Şunu demek sitiyorum,işte sipariş verir gibi davranan erkekler garip geliyor,evlenenler daha iyi bilir,ben mi yanılıyorum yoksa..fisfisfis CADIARZU
O kadar çok var ki öyle erkekler,en yakınımdakiler bile...Çalışan kadın olsun derler.Ama hepsi aynı değil tabi de.
Sipariş konusuna gelince:
Görücü usulü evlilik olunca genelde sipariş verir gibi oluyor da,bu sadece erkekler için geçerli değil sanırım.
Evlenme programlarına bakınız iki taraf da aynı şeyi yapıyor.

melikex
Haklısın..Yani demek istediğim, işe fazla maddiyatçı veya ruhsuzca bi bakış açısı gibi geliyor..

denizbaris
Evlendirme programlarına baktığınızda bütün bayanlar da iyi bir işi olsun evi olsun gibi taleplerde bulunuyorlar.. Yani evlilik programları, sizler için ilişkilerin kıstası olmamalı... Görücü usulü evlilik ve evlendirme programları sözkonusu olduğunda böyle oluyor...
Ben eşimle 5 yıllık bir ilişki sonrasında severek evlendim... Tanıtığımızda yükseklisans yapıyor ve aynı zamanda da çalışıyordum... Daha sonra bir dönem işsiz kaldım, iş aramamda bana yardımcı oldu hep, sonra kendim bir iş buldum ve gene çalıştım, tek sorun ettiği çalışma yerimdi çünkü sapa biryerdeydi ve çıkış saatlerim uzuyordu.. O dönem konuştuk, dedim çalışmamı istemiyormusun? Kesinlikle dedi... Ona göre (ki bu benim ona birkez daha aşık olmama sebepoldu) Bir kadın eğer okumuşsa bu emeğini ziyan etmemeli, bir kadın kocasının karısı olmak, çocuklarının annesi olmak dışında da bir kimliğe sahip olmalı, çalışıp kendi ayakları üzerinde durabilmeli, çalışarak kişiliğini olgunlaştırır hayata karşı daha güçlü durur, daha iyi bir eş, daha bilinçli bir anne, daha kültürlü bir insan olur... Dünyadan haberdar olur, sosyal bir çevresi olur, maddi gücü olur... Bir kadın mutlaka çalışmalı, parasal anlamda ihtiyacı olmasa bile manevi olarak onu güçlü kılacağı için çalışmalı demişti....
1,5 yıllık evliyiz, çok yoğun tempoda yurtdışı seyahatleri olan bir işte çalışıyordum, evde de işde de bana elinden gelen yardımı yaptı... Yeri geldi yemek yaptı, yeri geldi o süpürge süpürürken ben toz aldım. Bir kere bile üff demedi... Bu bir kişilik meselesi...
Tabii bahsedilen sadece kadının maaşından faydalanmaksa o adamdan uzak durulmalı o ayrı...

pamuksekeri
6-04-09, 15:04
Benim için öyle değil zaten onlar çıkmadan önce de evliydim ben.Oradaki insanların talepleri geneli yansıtıyor,çünkü görücü usulü evliliklerde durum hep aynı.Hep birtakım beklentler oluyor.İstediği özellikler olmadan neye göre seçecekler evlendikleri insanları?Ben bunların abartılmasına karşıyım ayrıca.

biricik_06
bence bir erkek eşinden talep etmeden kadın kendi ayakları üzerinde durmalı çalışmalı hayat kaldı ki müşterek.eğer çocuk varsa ve bakıma muhtaçsa ve ailenin maddi anlamda çok büyük sıkıntıları yoksa çocuk belli yaşa kadar en azından kişiliğin oluştuğu 3 yaşına kadar anne tarafından bakılmalı.

pamuksekeri
Hayat müşterek çok doğru söylemişsiniz.Çalışmayan kadın da o hayatta emek veriyor,iş paylaşımı bir nevi.Erkek para kazanırken o da ev işlerini hallediyor.,,,,Peki çalışan kadınların kocaları neden ev işlerinde müşterek olmuyorlar?Eee o zaman da hayat müşterek çünkü.Kadın kendi ayakları üzerinde durabiliyorsa ne mutlu ona;ancak kendini ezdirip hem evde her işi yapıp hem işte çalışıyorsa burada bir durup düşünürüm ben.

estel
böyle konulardada herkesin bilinç altı dökülmüş oluyo baya ilginç valla..

eşimin altında ezilmiyorum..saygı duyuyo bana eşim filan...

eşim bana çalıştığım için saygı duyacaksa eğer bu saygısı bi iş arkadaşına gösterdiği saygıyı aşmaz..

ben iş arkadaşı değilim eşiyim..

tabi herkesin evliliği kendine normal geliyo..

ben çok iyi bi bölümden mezun oldum ve kimsenin eline geçmiyecek iş teklifleriyle karşılaştım..

ama hiç birini cazip görmedim..çocuğumu ben yetiştirmek istedim..

işte eşim bana bunun için saygı duyar el üstünde değil baş üstünde tutar beni..

çalışmayan arkadaşlarda zannetmeyinki evde çekirdek çıtlıyo..

türkiyede önde gelen sosyal projelere katıldım..bu saygı uyandırır..ama para kazanıyorum diye saygı istemem..

yardım konusuna gelince bebeğim için ben gece ne kadar kalksam eşimde kalkar...ne kadar emek versem evimize o da verir..

ve bunlarla baya gurur duyar...
şimdi hal böyle olunca ihtiyacım yoksa gidip kimsenin ağız kokusunu çekemem...

yeri geliyo eşimizin lafını bile kaldıramıyoruz..

çalışma ortamlarınıda biliyorum çok güllük gülistanlık değil..

aysun444
6-04-09, 16:04
Bir erkek evleneceği kadın için çalışan kadın olsun diye bir şart sunuyorsa bu hiç hoş bişey değil... Evet eve fazladan para girmesi herkesin hoşuna gider ama bir erkek özellikle bu vasfa sahip birini arıyorsa onun duygularının samimiyetine hiç güvenmem. O kişi mantık evliliği yapmak istiyordur, aşk evliliği değil.

Ne kadar kötü bişey. Bir insanla çalıştığı için birinin evlenmesi. Gerçi bunu genelde kadınlar yapıyor, kadına zaten yakışmıyor ama erkeğe hiiç yakışmıyor...
Gerçi bir erkeğe bunu sorsanız sizler bunu yapmıyormusunuz bunu niye eleştiriyorsunuz diye sormazlarmı. Üstelik kadınlar daha kötüsünü yapıyor çalışma şartıda aramıyor meslek ve etiket şartı arıyor... O zaman o kadınlarında duygularına güvenmiyorum ve eşlerini kandırdıklarını düşünüyorum.

Libyana
Kadının çalışması,üretmesi fevkalade güzel lakin KADIN çalışmak zorunda değildir..

Erkek,ailesinin maddi manevi tüm ihtiyaçlarını karşımakla yükümlüdür ve gerçekten hakikati bilen biriyse bundan zevk ve mutluluk duyar..
Erkeğin ailesi için yaptğı herşey sadakadır ,ne mutlu..
Geçerli ve mantıklı bir sebepleri olmadıkça eşlerinin zorla,emrivaki ile çalışmasını isteyen erkeklerin koruyuculuklarından,şefkatlerinden,aile reisi sıfatlarından şüphe ederim...
Bu eziyet olur,maddiyatları amaçları değil mi? Kariyerlerini pek umursayacaklarını sanmıyorum,istisnaları tenzih ederim..
Çok yakın bir arkadaşım geçen sene evlendi,evlenme münasabeti ile görüştüğü kişilerin çoğu Çalışmaya devam edeceksin değil mi? oldu..Kendisi öğretmen...
Adamlar açık açık Sen de ben de kazanırız rahatlıkla geçiniriz,benim maaşım ikimize yetmez demiş inanabiliyor musunuz ben arkadaşımın yalancısıyım ama inanırım..
Kızıyorum tabi işin aslını ve niyetlerini bilmiyorum ama kızıyorum işte..
Arkadaşım evlendikten sonra çalışmadı bir müddet bebeği de henüz yok çok istiyordu,o yüzden tekrar eşini yaşadıkları ülkede bırakıp Türkiyeye çalışmaya gitti..Bu da kendi bilecekleri ama ben yapmazdım sanırım zorda kalmadıkça..
Velhasıl içinde arzusu olan kadın zaten çalışır engellensede ,senin onu zorlamaya asla hakkın yok..

BeyazBulut
JJuLiEtt
hem kadın erkek eşittir deriz
hemde calısmak erkeğin işidir :uhm:

kadın da calısmak zorundadır
elinde bir işi varsa neden calısmasın
illa erkek bakmak zorunda değil eve
bir elin nesi var iki elin sesi var a.s.
çok haklısın biz kadınlar biraz işimize geldiği gibi davranıyoruz bence ev temizliğine gelince erkeklerde yapsın nerde eşitlik kadın kölemi deriz çalışmaya gelince bakamıcaksa niye alıyor deriz :1closedeyes:

EU2
Çalışan kadın ezilmiyor mu ? Dayak yemiyor mu? Aldatılmıyor mu ? Hepsi çalışmayan kadınların başına mı geliyor? Çalışan kadın özgür,çalışmayan kadın özgür değil mi ?Çalışan kadın her istediğini yapabiliyor mu ?

Burada bir derdim var köşesinde evliliğinde en çok muzdarip olanlar gözlemlediğim kadarıyla çalışan kadınlar nedense....:1no2: Bu yüzden çalışan kadın ezilmez,özgürdür vs ye fazla inanmıyorum artık.....

Erkeğin ve kadının karakteri ile bazı şeyler bence.......Çalışıp çalışmaması ile ilgili değil....:kahve:

essmeralda
6-04-09, 17:04
gonul1977
Kimse kendini kandırmasın, kadın dan çalışmasını isteyen erkek bunu kadın için değil tabiki kendi rahatı için istiyor değilmi biz buna bozuluyoruz? Kadın çalışınca çocuk ve ev işlerinde erkek te eşit katkı sağlayacakmı peki??? madem eşitiz çocuğada bakalım bulaşık çamaşırda yıkayalım halıda silelim değilmi? Hangi çalışan kadının kocası yapıyor bunları soruyorum size varmı içinizde????

evet var :nazar:
çok şaşırtıcı mı?

tüm genellemeler gibi bu genellemeye de karşıyım. :1closedeyes:

estel
6-04-09, 17:04
istatiski verilere bakarsakta çalışan kadınların en çok şidddette maruz kaldığını görebiliriz...

bademe kesinlikle katılıyorum.......

sahra87
6-04-09, 18:04
vala söylicek söz bulamıyorum hanımlar..herkesin kendi fikri tabi ama ben hala ısrarla erkeğin kadına bakması mecburdur gözüyle bakamıyorum bir türlü..kimse kimseyi zorla çalıştıramaz ya da çalışmasını engelleyemez konusunda sizlerle hemfikirim ama sabah giderken bana para bırakmak zorunda beni bakmak zorunda gibi düşüncelere katılmıyorum yani en azından bir mesleği olan çalışma gücünde olan işi gücü olan kadınların bu şekilde düşünmemesi gerekiyor.tekrar söylüyorum herkesin fikrine saygım var ama yok yani almıyor benim mantığım...

nina
6-04-09, 19:04
çirkin betty
hakikaten bu kadın milletini de anlamak zor...
iş efelenmeye gelince kadın erkek eşit olur...
iş konuşmaya gelince kocam beni bakmaya mecbur olur...
ama eş, hayat müşterek sen de çalış deyince erkek aciz olur...
yapmayın Allah aşkına...
bir kadın kendi için çalışmalı, ayaklarının üzerinde durmak için çlışmalı, bir birey olarak özgür olmalı...acaba kocam bu sabah para bırakır mı diye düşünmemeli bir kadın (tabiki imkanı varsa şartları uygunsa)
yapmayın ya...siz inanmazsanız, ben varım diyemezseniz daha çoookkk ezilen kadın profilleri görürsünüz...
benim kocam beni bakmaya mecbur değil...asla değil...
ben kocamla bana baksın diye evlenmedim...çok şükür mesleğim var çalışıyorum, olmasa da yapabileceğim birşeyler bulur en azından kendi hayatıma katkı sağlar, birlikte yaşadığımız hayatı desteklerdim...
Aynen katılıyorum her işe gelince eşitiz adama yer bile sildirmek istenir ama yokk o erkek çalışıp bana bakıcakkaydirigubbakcemile valla o devirler geçti artık artık EŞİTİZ.

benim eşim benim çalışmamla gurur duyuyor sen çalış ben yeyim demiyor o ayrı mesele ama çalışmamı hep istedi:1hug:Şeniz

nina
estel
istatiski verilere bakarsakta çalışan kadınların en çok şidddette maruz kaldığını görebiliriz...

bademe kesinlikle katılıyorum.......
o verilerin açıklamasına bakmayı unutmuşsun arkadaşım çalışan kadın sineye çekmiyor karşılık veriyor hesap soruyor aciz erkekte köşeye sıkışınca direk kaba kuvvet çalışmayan susup oturuyor saptırma lütfen ÇALIŞAN KADIN ÇALIŞTIĞINDAN DEĞİL HAKKINI SAVUNDUĞUNDAN DAHA ÇOK DAYAK YİYOR istisnalar kaideyi bozmaz tabi:1closedeyes::1closedeyes::1closedeyes:

EU2
isis
o verilerin açıklamasına bakmayı unutmuşsun arkadaşım çalışan kadın sineye çekmiyor karşılık veriyor hesap soruyor aciz erkekte köşeye sıkışınca direk kaba kuvvet çalışmayan susup oturuyor saptırma lütfen ÇALIŞAN KADIN ÇALIŞTIĞINDAN DEĞıL HAKKINI SAVUNDUĞUNDAN DAHA ÇOK DAYAK YıYOR istisnalar kaideyi bozmaz tabi:1closedeyes::1closedeyes::1closedeyes:
Çalıştığı halde sineye çekenler var canım..Malesef ki var....Hem de azımsanmayacak kadar... :çok üzgünüm:

estel
isis
o verilerin açıklamasına bakmayı unutmuşsun arkadaşım çalışan kadın sineye çekmiyor karşılık veriyor hesap soruyor aciz erkekte köşeye sıkışınca direk kaba kuvvet çalışmayan susup oturuyor saptırma lütfen ÇALIŞAN KADIN ÇALIŞTIĞINDAN DEĞİL HAKKINI SAVUNDUĞUNDAN DAHA ÇOK DAYAK YİYOR istisnalar kaideyi bozmaz tabi:1closedeyes::1closedeyes::1closedeyes:
canım sana şu kadar söyliyeyim...

çevremdeki çoğu kadın çalışıyo ve aile durumlarını biliyorum...

ayrıca şunu belirtmeden geçemiycem.bu sözüm size değil genel..

çalışmayı sosyal hayat olarak görmek geri kalmış ülke insanlarının özelliğidir..

sosyal durumu insanın saygınlığını belirler..

çalışan bi çok bayana bakıyorum benim sosyal hayatımın yarısı kadar sosyal hayata sahip değil ben evde oturamam diyo..

oysa sabahtan akşama kadar ofisinde pc karşısında mahkum olmak ağır gelmiyo..

kim para kazanma zorunluluğu olmadığı halde gönüllü olarak günlerine ambargo koydurur anlamış değilim..

yapacak başka hiiç mi hiç işi olmayan insan heralde..

NaZaR_BoNCuGu
6-04-09, 20:04
tamda bugunlerde yasadigim bi konu hamileyim 7.5 aylik esim krizlerden dolayi dogumdan sonra belli bir sure sonra calismami istiyo ama ben istemiyorum o caliscaksin diyo bakalim hayirlisiyla dogumu atlatsaydim gecim icin calisicam mecburen cunku gercekden tam krizdeyiz...

EU2
estel

çalışmayı sosyal hayat olarak görmek geri kalmış ülke insanlarının özelliğidir..

çalışan bi çok bayana bakıyorum benim sosyal hayatımın yarısı kadar sosyal hayata sahip değil ben evde oturamam diyo..

kim para kazanma zorunluluğu olmadığı halde gönüllü olarak günlerine ambargo koydurur anlamış değilim..

Çalışmayan kadın denilince klasik olarak hep evde oturan,dışarı adımını bile atmayan kadın modeli geliyor çoğu kişinin sanırım...gamyoncuiremsu kaydirigubbakcemile3

Maaşlı bir işte çalışmayan ama dışarda bir çok sosyal faaliyette bulunan,bir şeyler üretip kendini geliştiren kadınların, çalıştığı için bir çok sosyal aktiveteye zaman bulamadığından yakınan kadınlara göre daha sosyal ve monoton olmayan bir hayatları olduğunu düşünüyorum....a.s

nina
-badem-
Çalıştığı halde sineye çekenler var canım..Malesef ki var....Hem de azımsanmayacak kadar... :çok üzgünüm:
doğrudur canım vardır ama arkadaş öyle bir yazmışki sanki bütün dayak yiyen kadınlar çalışan kadınlar demekki neymiş genellememek lazımmış yanlış anlaşılmasın tartışmıyorum herkes fikrini söyler ama genellemeden kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3 birde karım illa çalışıp para getirecek diyen erkeğede hak vermem o ayrı konumirmirmirmir

nina
estel

pardon canım senin yazdıklarını görmeden yanıt yazmışım haklısın genellememek lazım sosyal hayat konusundada haklısınkaydirigubbakcemile3 o evde oturamam diyenlerdenim bende:roflol::roflol: 3 gün tatil olsun 4 .gün kafayı yerimsırnaşık şey amma her sabah işe gitmek zorunda mıyım ya diye söylenende benimdelikafadulden:roflol:

tekrar ekleyim kadın çalışıp para kazanacak diyen erkeğede karşıyımÇok üzgünüm çoook

tatlicadiarzu
gurbaa prenses
çalışmayı kadın kendisi istemeli
erkeğin çalışan kadın araması bana çok ezikçe geliyor açıkçası
madem bakamıyacaksın niye evleniyosun??
şirket mi kuruyosun yuva mı??
hayret bişey ama ilk defa senle ayni fikirdeyim:nazar:-tatlicadiarzu-

Hayat87
JJuLiEtt
hem kadın erkek eşittir deriz
hemde calısmak erkeğin işidir :uhm:

kadın da calısmak zorundadır
elinde bir işi varsa neden calısmasın
illa erkek bakmak zorunda değil eve
bir elin nesi var iki elin sesi var a.s.
Katılıyorum cnm bir yuva kuruluyorsa iki kişinin desteği söz konusu olmalı bence...
Tabi bunda kadın kesinlikle çalışmalıdır diye birşey söz konusu değil ama artık tek maaşla geçim çok zor...

sahra87
vala söylicek söz bulamıyorum hanımlar..herkesin kendi fikri tabi ama ben hala ısrarla erkeğin kadına bakması mecburdur gözüyle bakamıyorum bir türlü..kimse kimseyi zorla çalıştıramaz ya da çalışmasını engelleyemez konusunda sizlerle hemfikirim ama sabah giderken bana para bırakmak zorunda beni bakmak zorunda gibi düşüncelere katılmıyorum yani en azından bir mesleği olan çalışma gücünde olan işi gücü olan kadınların bu şekilde düşünmemesi gerekiyor.tekrar söylüyorum herkesin fikrine saygım var ama yok yani almıyor benim mantığım...
Bende erkek kadına bakmak zorunda fikrini anlayabilmiş değilim...
Bu düşünce toplumda erkeği evin reisi para getireni...
Kadını ise ev işlerini yapmakla yükümlü insan haline getiriyor...

EU2
6-04-09, 21:04
Ben illa kadın çalışmalı diye düşünenleren değilim......Ama kadın illaki kendini geliştirmeli....Daha sağlıklı ve eğitimli çocuklar yetiştirebilmek için....

Eğer eşinin maddi durumu iyiyse kadının çalışması çok da şart değil bence...Çünkü dışarda olan çalışma hayatı kadını yıpratıyor,çocuklarını başkalarına emanet etmek zorunda kalıyor eve gelince yemek yapmaya bile mecali kalmıyor...

Hem neden her gün eşinden para bırakmasını istiyor olsun ki...Ben hamilelik durumum ve bazı özel nedenlerle 1 senedir çalışmıyorum..Hiç te eşimden her sabah para bıraksın diye beklemiyorum...Aylık veriyor paramı...kaydirigubbakcemile3 Dışarı çıkınca eşime çok zaman o parayla yemek de ısmarlıyorum,hediyeler de alıyorum...2 bebeğinin annesi oldum..Ne eşim beni ezmeye çalışır ne de ben ezik hissediyorum kendimi...

burbuk
6-04-09, 21:04
Bu yaşam koşullarında kadınında erkeğinde çalışması lazım. Ben kadınım kocam bana bakmak zorunda zihniyetini anlamıyorum. Heleki kadınlarımızın daha çok iş hayatında olması gereken bir zamandayız. Neden ekonomik özgürlükleri erkeklere tanıyoruz ki anlamıyorum. İş hayatında bizlerde olmalıyız, kendi ayaklarımız üstünde durmalıyız. Yani çocukta yapmalıyız kariyerde.
Evlilik bir yaşamı paylaşmaksa tabiki evin geçiminide paylaşacağız, kocam bana baksın demek yanlış.
Eşimin çok iyi bir işide olsa ben genede çalışırım çünkü çalışınca kendimi daha güçlü hissediyorum.

denizbaris
7-04-09, 07:04
Valla ezilse de ezilmese de, bir kadın çalışmalı arkadaşşşş...
Çocuk durumu başka çocuğumu ben de kendim büyütmek isterim ama 2 yıl ondan sonra bakıcısı yada kreşi olur sonra gene çalışmaya devam ederim...
Eğer 35-40 yaşındaysan mezun olduğun fakülte iş bulman için hiç bir anlam taşımaz, o yaştaysan diplomana değil çalıştığın yerlere iş tanımına neler yaptığına bakarlar....
Yani demem o ki, dünyanın bin türü hali var, Allah korusun kimse eşiyle ya boşanırsam diye evlenmez, ama ya olursa, kimse ya ölürsem ya kocam ölürse diye yaşamaz ama ya olursa, kimse ya kaza olur da çalışamazsam diye düşünüp durmaz ama ya olursa....
Eşime bişey olurda çalışamazsa ya da ben hayatla yanlız mücadele etmek zorunda kalırsam mesleğim benim tek dayanağım olacak....
Çalışmayan kadın evde oturan kadındır mantığı yanlış demiş bazıları.....Maalesef yanlış değil, ha ekonomik durumun çoook çok iyiyse o ayrı ama bir genelden yani ortalamadan bahsediyoruz çoğu kişi alamıyor ama aylık 1500 lira alındığını varsayarsak kadın nasıl sosyal bir yaşam sürebilir soruyorum size.. Kira mı densin faturalar mı yoksa kadın keyfince sosyal hayat mı sürsün, bırak sosyal hayat sürmek ayda 1 kere sinemaya gidemeyen insanlar var....
Lütfen kendi gerçeklerinizi anlatırken Türkiyenin gerçeklerini de gözönünde bulundurun....
Aralık tan beri çalışmıyorum, kriz nedeniyle çalışmayan kadınlar kategorisine girdim... Evde patlıyorum sıkıntıdan, bunalıyorum....
Evet sosyalleşemiyorum, çünkü arkadaşlarımın çoğu çalışıyor, daha önce çalışan ama benim gibi işsiz kalmış arkadaşlarım da maalesef buluştuğumuzxda tek konuştuğmuz nasıl iş bulucak, ne zaman bitcek bu kriz oluyor, ve buluştuğumuzda güzel vakit geçirmek yerine daha çok bunalıyoruz....
Ben liseden sonra üniv. başladım sonra y.lisans yaptım ve hep çalıştım, okuldayken parttime daha sonra full time...
Hiç evde oturmamıştım, ben birtek çalışmayı biliyorum evde oturmak nasıl bişey bilmiyorum, o yüzden de şimdi çok bunalıyorum.

Bu bir alışkanlık ve hayat tarzı meselesi..
Ha bie erkek kendine güveniyorsa evlenecek, karısının alacağı maaşı hesaplayarak değil, ama eşnin çalışmasını isteyen her erkek de tü kaka değildir....

Lotus
7-04-09, 08:04
ben burada yeni yeni şeyler öğreniyorum, öğrendikçe ağzım açık kalıyor...
kadının çalışması kadınlarımız tarafından ne kadar aşağılayıcı bir şey olarak görülüyormuş meğerde haberim yokmuş...
bende bir saygınlığım var diye sevindirik oluyordum...zavallı kocamın itibarı iki paralıkmış demek...
eğer kadın çalışıyorsa kocasının onun parasına ihtiyacı olduğu içinmiş demek...
yapacak bir iş bulamayan kadın okur, toplumda kendine bir yer edinirmiş meğer...

essmeralda
ashemez
çoğu kişi alamıyor ama aylık 1500 lira alındığını varsayarsak kadın nasıl sosyal bir yaşam sürebilir soruyorum size.. Kira mı densin faturalar mı yoksa kadın keyfince sosyal hayat mı sürsün, bırak sosyal hayat sürmek ayda 1 kere sinemaya gidemeyen insanlar var....
buraya kadar yazdıklarınızda haklısınız katılıyorum size..
ama kırmızıyla işaretlediğim yerde ayrılıyoruz sizden..
üniversiteyi bitirdiğimden beri evliliğimde de dahil halen bir fiil çalılşmaktayım ve 8 aydan sonra ilk defa geçen hafta gittim sinemaya..
yani ayda 1 kere sinemaya gidemeyen insanlar var derken "vah yazık" diye düşündüyseniz ben bitmişim demek ki a.s

ben ayda bir sinemaya gitsem kendimi sosyal hayat sürebiliyor ilan edeceğim,
ama size göre ayda 1 sinemaya giden kişi sosyal hayatla bağını koparmış gibi..

EU2
Çalışan bayanlar ayda kaç kez sinemaya gidebiliyor? Ya da ev iş arasında mekik dokurken ,ne tür sosyal aktiviteleri oluyor ? Olabiliyor mu ?

gurbaa prenses
-badem-
Çalışan bayanlar ayda kaç kez sinemaya gidebiliyor? Ya da ev iş arasında mekik dokurken ,ne tür sosyal aktiviteleri oluyor ? Olabiliyor mu ?
bademin tüm yorumlarına imzamı atıyorum :smiley-cool:
çalışmayan kadınlar daha sosyal yeminle :nazar:

bak anama
o altın günü senin bu kermes benim o dernek senin koşturuyo hatun Çok üzgünüm çoook
bi de beni beğenmiyo işin gücün yan gelip yatmak diye fisfisfis :roflol:

PurpleRain
-badem-
kesinlikle katılıyorum, belki ev hanımlarından farklı olarak para kazanıyorsunuz ama gezip harcayamıyorsunuz.

EU2
gurbaa prenses
bademin tüm yorumlarına imzamı atıyorum :smiley-cool:
çalışmayan kadınlar daha sosyal yeminle :nazar:

bak anama
o altın günü senin bu kermes benim o dernek senin koşturuyo hatun Çok üzgünüm çoook
bi de beni beğenmiyo işin gücün yan gelip yatmak diye fisfisfis :roflol:
kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3

LayLayLomHop
illa ayda 1 kez sinemaya mı gitmek gerekiyormuş :nazar:
çalışan kadın gidemiyorsa çalışmayan kadınalrda ayda 1 kez sinemaya gidemiyor
ve ayrıca sinemaya gitmek illa bir sosyal aktivite değildir ki
benim anam da hiç sinemaya gitmez ama maşallah evde oturduguda yok sabahtan yemeğini yapıp haldır haldır geziyor :roflol:
he bide çalışmıyorum okudugum bölüm olmadıkça da çalışmayı düşünmüyorumm :))

EU2
tuce
kesinlikle katılıyorum, belki ev hanımlarından farklı olarak para kazanıyorsunuz ama gezip harcayamıyorsunuz.
Saçma bişi yazmışım az evvel silemedim......Katılıyorum tatlım :)

DearesT
tuce
nasıl yani...
belki ev hanımlarından farklı kazanıyorsunuz ama gezip harcamıyorsunuz...
çalışarak alın terimle kazandığım paramı şahane bir biçimde harcıyorum...
en kötü 15 günde bir sinemama giderim...canım istediğinde dışarıda yemeğimi yerim...
üç kuruş geleceğimiz için bir kenara koyarız ona da zevkle yardım ederim...
aslında bunu tartışmak da garip...herkes kendi tercihini yaşıyor işte...
eşim benim çalışmamaı istedi, babam annemi asla istememiş, çalıştığı kendine giderr zaten eve de katkısı olmaz, ben onun bir dediğini iki etmem söz demiş anneanneme, tutmuş da sözünü...benim babam da üniversite mezunu, ama böyle bakıyor...onunla da tartışmam anlamsız...madem annemi çalıştırmadın ben niye çalışacağım dediğimde sesini çıkarmadın dedim...sen başka dedi...işte size yorum...aslında o başkanın anlamı açık...
annem kabul etmiş oturmuş, ben etmezdim...eşim de çalışmamı ister diye hiiiççç eziklik felan duymadım...hatta bu aklımın köşesinden bile geçmedi...
eşim benimle gurur duyar...para kazandığım için değil, hayatımıza ortak olduğum için, ona eşlik ettiğim için...

wonder_fuls
7-04-09, 09:04
ashemez
Valla ezilse de ezilmese de, bir kadın çalışmalı arkadaşşşş...
Çocuk durumu başka çocuğumu ben de kendim büyütmek isterim ama 2 yıl ondan sonra bakıcısı yada kreşi olur sonra gene çalışmaya devam ederim...
Eğer 35-40 yaşındaysan mezun olduğun fakülte iş bulman için hiç bir anlam taşımaz, o yaştaysan diplomana değil çalıştığın yerlere iş tanımına neler yaptığına bakarlar....
Yani demem o ki, dünyanın bin türü hali var, Allah korusun kimse eşiyle ya boşanırsam diye evlenmez, ama ya olursa, kimse ya ölürsem ya kocam ölürse diye yaşamaz ama ya olursa, kimse ya kaza olur da çalışamazsam diye düşünüp durmaz ama ya olursa....
Eşime bişey olurda çalışamazsa ya da ben hayatla yanlız mücadele etmek zorunda kalırsam mesleğim benim tek dayanağım olacak.....
kesinlikle katılıyorum...
Dünya'nın binbir türlü hali var, Allah korusun yarın birgün eşinizin başına birşey gelirse, işini kaybederse, malvarlığını kaybederse (ki insanlık hali her an herşey olabilir) sizin de yaşınız 40'a 50'ye gelmişse o yaştan sonra nasıl iş bulabilirsiniz diye düşünmek lazım. Tüm katlandıklarımız geleceğimizi (ailemizin, kendimizin ve ÇOCUKLARIMIZIN geleceği) garanti altına almak için değil mi zaten?

Sinema veya sosyalleşme olayına hiç girmiyorum..

PurpleRain
çirkin betty
nasıl yani...
en kötü 15 günde bir sinemama giderim...canım istediğinde dışarıda yemeğimi yerim...
eşim benim çalışmamaı istedi, babam annemi asla istememiş, çalıştığı kendine giderr zaten eve de katkısı olmaz, ben onun bir dediğini iki etmem söz demiş anneanneme, tutmuş da sözünü...benim babam da üniversite mezunu, ama böyle bakıyor...onunla da tartışmam anlamsız...madem annemi çalıştırmadın ben niye çalışacağım dediğimde sesini çıkarmadın dedim...sen başka dedi...işte size yorum...aslında o başkanın anlamı açık...
annem kabul etmiş oturmuş, ben etmezdim...eşim de çalışmamı ister diye hiiiççç eziklik felan duymadım...hatta bu aklımın köşesinden bile geçmedi...
eşim benimle gurur duyar...para kazandığım için değil, hayatımıza ortak olduğum için, ona eşlik ettiğim için...
harcamıyorsunuz demedim, harcayamıyorsunuz dedim, bunu da bademin mesajına karşılık yazdım, vakit darlığından dem vurmak istedim yani. ben de çalışan bir insanım, çalışmaktan da gurur duyuyorum, ama zamanım evde oturan insanlara oranla kısıtlı, benim şansım ev işlerinde eşimin bana sürekli yardımcı olması olmasaydı sinemaya, tiyatroya, diğer sosyal aktivitelere daha az zaman kalırdı.

denizbaris
Sinema sadece bir örnekti arkadaşlar, yani biyeyi alıp ambaşka yerlere çekiyorsunuz....
Sosyallik nedir peki size sorarım... Sinemaya gitmek tiyatro sergi, gündemi takip etmek, dünyadan haberdar olmak, dışarı çıkıp yemek yemek, arkadaşlarla çıkıp eğlenmek değilmidir....
Sinema sadece bunlardan bir tanesiydi ve aklıma gelen ilk örnekti..
Yani ben ayda1 sinemaya giden sosyaldir, gidemeyen değildir demişim gibi yorum yapmışsınız, pes diyorum....
Evet annelerimiz çok sosyal, günden güne gezip komşularıyla diğer komşuları çekiştirerek sosyalleşiyorlar.. Kusura bakmayın ama b duruma ben ohh ne güzel sabah çıkıyo akşama kadar geziyor diye imrenemem... Yani sabah çıkıp akşama kadar komşu komşu gezmek de sosyalleşmek olmuyor benim mantıığıma göre... hatta anneme bu yüzden kızıyorum....

Ben kadın çalışırsa sosyal olur çalışmazsa olmaz diye de genellemedim...
Tek söylediğim kadın çalışırsa ayakları yere sağlam basar, kocasına karşı sağlam durur, hayata karşı da sağlam durur... Bence kocasına daha iyi bir eş çocuğuna daha iyi bir anne olur..
Ama bence, herkes için böyle olmayabilr..
Ben evlenirken eşim bana maddi olarak ihtiyacımız yok, alışma istersen yorulma boşuna çocuğumuz olunca sen büyütürsün, ev işleri iş zor olur falan deseydi hiiiç işim olmazdı valla, bu sefer de evine hizmetçi mi arıyor bu adam diye düşünürdüm....

Bence siz de aynısını düşünrdnüz eminim.. Bu forumda şöyle bir başlık açılsaydı: Kızlar sizce eşinin çalışmasını istemeyen erkek nasldır? Yani dese ki çalışsan da olur o kadar okumuşsun emek vermişsin ama ihtiyacımız yok nasıl olsa, çalışma.. Hem iş hem ev zor olur senin için... Evin işleriyle ilgilenirsin ilerde ebeğimiz olur, onunla rahat rahat ilgilenirsin. Çalışmanı sttemiyorum derse ne düşünrsünüz...

Bu sefer de hemen hemen hepimiz vay efendim, o kadar okumuşum çalışmış emek vermişim niye kocam istiyo diye işten ayrılcakmışım... Benim mesleğim kocama karşı güvencemdir, asla ayrılmam diye feryat koparacaktık, ve böyle başlıklar oldu da... Bazı nişanlı kızlarımız nişanlım evlenince nçalışmamı istemiyor diye kon açtıklarında sakın sakın ayrılma diye tavsiyeler veriyorduk...,
Şimd çalışmamak erdem çalışmak da utanç kaynağı mı oldu....

DearesT
biliyorum onu düzeltemedim yanlış yazdım...
ben çalışan kadının daha planlı programlı olduğunu düşünüyorum...neden...yayılma lüksü az...
en azından ben ve arkadaşlarım için söyleyebilirim bunu...
ve dolayısıyla sosyal hayatıma da fazlasıyla zaman kalıyor...

denizbaris
"Zavallı çalışan ama kazandığı parayı harcayamayan kadınlar" durumuna getirmeyelim bence konuyu çünkü bu sefer de çalışan ama kazandığı parayı harcayamayan kadınlar ve çalışmayan ama kocasının kazandığı parayla gezip tozup çatr çatır harcayan kadınlar die ayrışmalar olacak....

ÇAlışmak yada çalışmamak kadının kendi isteğiyle olacak bişeydir... Çalışmak isteyen çalışır istemeyen çalışmaz, bu eşin zoruyla olacak bişey değil... Ama bir kadın için çalışmak daha avantajlıdır...
Burada aldatma boşanma vakalarını okuyoruz, birgün bizlerin başına gelmeyeceğinin de garantisi yok... Yarın öbrgün böyle bir durumla karşılaşırsak kahır çekmemek acı çekmemek için çalışmak gerekiyor, yanlız başına hayatını kazanabiliyor olmak gerek... Yoksa çalışmadığı için onu aldatan onu döven onu ezen kocasına katanmak zorunda kalan kadınlar oluruz....

PurpleRain
çirkin betty
biliyorum onu düzeltemedim yanlış yazdım...
ben çalışan kadının daha planlı programlı olduğunu düşünüyorum...neden...yayılma lüksü az...
en azından ben ve arkadaşlarım için söyleyebilirim bunu...
ve dolayısıyla sosyal hayatıma da fazlasıyla zaman kalıyor...
bu bence çalıştığınız zaman harcadığınız efora ve çalışma sürenizin uzunluğuna da bağlı, her gün yorgun argın evine kavuşan insan ne yapsın sosyal hayatı. burda da başka bir tercih çıkar karşımıza, çalışıp eve geldikten sonra dışarı çıkmak bazı insanları dinlendirirken bazılarını daha çok yorabilir.

PurpleRain
ashemez bir şey eklemek istiyorum, bazı kadınlar çalışmak istemediği halde hayat şartları onları çalışmaya zorluyor, bu zamanda tek maaş zor...

Hayat87
çirkin betty
nasıl yani...
Katılıyorum cnm a.s

Bu konu çok geçmez kapanır mirmirmirmir

italim
melikex
Erkeklerin 'illa ki çalışna bir eş olsun' isteğini nasıl karşılarsınız?Sizce hanımından para beklemesi,yani bunu çok ciddi bir istek olarak öne sürmesi hoş mudur?mirmirmirmir

Sonuçta evet bayann çalışması hoş bir şey ama hem ev hem iş idare etmek kolay değil,hadi diyelim ki onu da halletmek sorun değil, ama herşeyden önce o kadını evinin hanımı olarak görmesi,en azından 'ister çalış ister çalışma,sen nasıl rahat edersen' diye düşünmesi daha güzel değil midir..?
yerimseniben

Şu var ki,normalde erkektir evin maddi geçimini sağlamak zorunda olan.(he ,ciddi manada maddi sıkıntı yaşanıyordur,kadın da katkı sağlamak zorunda kalır o başka..):sm_confused:
selam,eşi istese de istemese de kadınların çalışmasından yanayım "erkektir evin maddi geçimini sağlamak zorunda "bu sözünüze katılamayacağım,kadın da pekala evi geçindirebilir,nerde kaldı bizim "erkeklerle eşitiz" lafımız ?...

evimi de idare ederim,çocukta yaparım,kariyerde.......ve bunların hepsini yapıyorum