En İyi Sonuç ve Övgü Aldığımız Tarifleri Püf Noktaları ile Paylaşalım mı? (Resimli)

ezine77
16-11-09, 19:11
ilk resim güzel çıkmamış pek ama fotoğraftakinden daha güsel bence...teşekkürler balkafa...üstündekiler de kek kırıntısı bu arada...biraz köstebek pasta oldu bu...

EU3
17-11-09, 07:11
ezine77
ilk resim güzel çıkmamış pek ama fotoğraftakinden daha güsel bence...teşekkürler balkafa...üstündekiler de kek kırıntısı bu arada...biraz köstebek pasta oldu bu...
:dance: Ezinem harikasınn :))çokkgüzel görünüyor eminim tadıda öyledirr.Üstünedekiler kek kıtıntıları pekii :) krıntıların arasında kremasıdamı var :)anlat azcık kaydirigubbakcemile3

ezine77
17-11-09, 09:11
BalKafali
:dance: Ezinem harikasınn :))çokkgüzel görünüyor eminim tadıda öyledirr.Üstünedekiler kek kıtıntıları pekii :) krıntıların arasında kremasıdamı var :)anlat azcık kaydirigubbakcemile3
iki kek katı arasında ,geçen gün süpermarketten kaymak tadında diye bi krem şanti çıkmış,ondan aldıydım,2 paket çıkıyo içinden ikisini de hazırladım ve ondan sürdüm.muz doğradım,damla çikolata koydum.çartan krem şantiyi ,keki kalıptan çıkarınca üzerine sürdüm.kıyı da köşede kalan kek artıklarını da elimle ufalayıp üzerine attırdııııııııım..
yalnız şöle bi sorun var ki bizim evde ben rejimdeyim,eşimde kremalı pasta tarzı şeyleri hiç sevmez,annemler,kaynanam yakında değil,anlıycan sırf ben yapmasını sevdiğim için yaptım.şimdi de yedirecek kimse yok..şu kk kızları burda olsa da yense yaptıklarım keşke..az sonra arkadaşla buluşucam.misafiri gelcekmiş.ona götürücem ikram etsin diye..ama diğer yarısı hala duruyo...yarın nöbetçi olmasam misafir çağırıcam...neyse hiç olmadı yarın nöbete götürücem,orda millet siler de süpürür valla..

EU3
17-11-09, 11:11
ezinem sen onu :)) nöbetci arkadaşlarına götür harika olur valla .Pasta sevilmezmiiiii delikafadulden

gulizgul
*** ZENCEFıLLı KURABıYE ***

MALZEMELER:
250 gr. margarin
1 su bardağı pudra şekeri
2 yemek kaşığı kakao ( tepeleme )
Yarım su bardağı mısır nişastası
1 adet yumurta
1 tatlı kaşığı zencefil
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı tarçın
1 paket vanilya
4 su bardağı un
Bir çimdik tuz

YAPILIŞI:
Yağı eritin ve ılıtın.
Yoğurma kabına pudra şekeri ve kakaoyu alıp, ılıttığınız yağı ilave edin.
3 bardak unu,nişastayı,karbonat ve tuzu eleyip, bu karışıma katın.
Yumurta, zencefil, vanilya ve tarçınıda ilave edip, yoğurun.
Kalan 1 bardak unuda azar azar ilave ederek yoğurmaya devam edin.
Ne çok yumuşak,nede çok sert bir hamur elde etmiş olduk. Orta kıvamda bir hamurumuz oldu.
Hamuru streç filme sarıp, yarım saat buzdolabında dinlendirin.
Hamuru yarım cm. kalınlığında açıp, istediğiniz kalıplarla kesin.
NOT: Hamuru açarken üzerine yağlı kağıt koyupta açarsanız, kurabiyelerinizin üzerleri pürüzsüz ve düzgün görünür.
180 derecede 20-25 dakika arası pişirin.
Piştikten ve soğuduktan sonra servis edin.
Ben üzerlerini şeker hamuru ile kapladım.

gulizgul
buda fotoları,

ecenaz33
17-11-09, 13:11
Harika bir konu olmuş tebrik ederim ezinecim :)

ezine77
17-11-09, 14:11
gulizgul
*** ZENCEFİLLİ KURABİYE ***

MALZEMELER:
250 gr. margarin
1 su bardağı pudra şekeri
2 yemek kaşığı kakao ( tepeleme )
Yarım su bardağı mısır nişastası
1 adet yumurta
1 tatlı kaşığı zencefil
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı tarçın
1 paket vanilya
4 su bardağı un
Bir çimdik tuz

YAPILIŞI:
Yağı eritin ve ılıtın.
Yoğurma kabına pudra şekeri ve kakaoyu alıp, ılıttığınız yağı ilave edin.
3 bardak unu,nişastayı,karbonat ve tuzu eleyip, bu karışıma katın.
Yumurta, zencefil, vanilya ve tarçınıda ilave edip, yoğurun.
Kalan 1 bardak unuda azar azar ilave ederek yoğurmaya devam edin.
Ne çok yumuşak,nede çok sert bir hamur elde etmiş olduk. Orta kıvamda bir hamurumuz oldu.
Hamuru streç filme sarıp, yarım saat buzdolabında dinlendirin.
Hamuru yarım cm. kalınlığında açıp, istediğiniz kalıplarla kesin.
NOT: Hamuru açarken üzerine yağlı kağıt koyupta açarsanız, kurabiyelerinizin üzerleri pürüzsüz ve düzgün görünür.
180 derecede 20-25 dakika arası pişirin.
Piştikten ve soğuduktan sonra servis edin.
Ben üzerlerini şeker hamuru ile kapladım.
gülizgülcüm döktürmüşün valla gene...süper görünüyolar...eline sağlık...
kate_34
Harika bir konu olmuş tebrik ederim ezinecim :)
ööööööööle tebrik etmekle olmuyo şekerim...katılım bekliyorum...bendeki tarifler bitti..konu kapansın mı şimdik,gülizgül,ben ve royalle yürüyo...hadi ama saklamayın artık tariflerinizi...:eek:lmaz:cokacimcoook

ezine77
17-11-09, 15:11
alıntı
*** YALANCI ISKEMBE CORBASI ***

***MALZEMELER***
* 2 yemek kasigi tel sehriye
* 2 yemek kasigi un
* 1 yemek kasigi tereyag
* 2 dis sarimsak
* 2 yemek kasigi sirke
* Göz karari su
*** ÜZERI ICIN ***
* 1 yemek kasigi tereyag
* Kirmizi bul biber istege bagli cok azda salca
*** YAPILISI ***
* Tel sehriyeyi ,unu tere yaginda iyice kavurun
* Suyunu ve tuzunu ilave edip kaynamaya birakin
* Kaynayinca dövülmüs sarimsak ve sirkeyi koyun
* 10-15 dakika alti kisik sekilde kaynasin altini kapatin
* Servisden önce üzerine pul biber veya salca yapip dökün
*** AFIYET OLSUN ****
ben bu tarifi bu akşam denedim.içine tavuk göğsü ve tavuk suyu koyarak yaptım.bence süper oldu...

EU3
Buda benim vazgeçilmez en çok övgü aldığım dondurma tarifi..dondurmayı yiyen hazır sanıyor.Hatta k.kda bir arkadaşıma vermiştim tarifi .misafirleri hazır sanmş :)):jeyyar:resimde var

http://www.kadinlarkulubu.com/tatlilar/239276-dondurma.html

ezine77
şimdi bana kış kış bi de dondurma yaptırma balıııııım...

ecenaz33
ezine77
gülizgülcüm döktürmüşün valla gene...süper görünüyolar...eline sağlık...

ööööööööle tebrik etmekle olmuyo şekerim...katılım bekliyorum...bendeki tarifler bitti..konu kapansın mı şimdik,gülizgül,ben ve royalle yürüyo...hadi ama saklamayın artık tariflerinizi...:eek:lmaz:cokacimcoook

Napalım benim gibi beceriksiz biri ancak tebrik edebiliyo böyle benneyaptımki

-tatlicadiarzu--tatlicadiarzu-

royall
17-11-09, 16:11
ezine77
iki kek katı arasında ,geçen gün süpermarketten kaymak tadında diye bi krem şanti çıkmış,ondan aldıydım,2 paket çıkıyo içinden ikisini de hazırladım ve ondan sürdüm.muz doğradım,damla çikolata koydum.çartan krem şantiyi ,keki kalıptan çıkarınca üzerine sürdüm.kıyı da köşede kalan kek artıklarını da elimle ufalayıp üzerine attırdııııııııım..
yalnız şöle bi sorun var ki bizim evde ben rejimdeyim,eşimde kremalı pasta tarzı şeyleri hiç sevmez,annemler,kaynanam yakında değil,anlıycan sırf ben yapmasını sevdiğim için yaptım.şimdi de yedirecek kimse yok..şu kk kızları burda olsa da yense yaptıklarım keşke..az sonra arkadaşla buluşucam.misafiri gelcekmiş.ona götürücem ikram etsin diye..ama diğer yarısı hala duruyo...yarın nöbetçi olmasam misafir çağırıcam...neyse hiç olmadı yarın nöbete götürücem,orda millet siler de süpürür valla..

ezineeeecciiimmm sanaaa komşuu gelebilirimmmmm senin yaptıklarınıı yemek içinnnnn..opuyorumnanaktan:1hug:

ezine77
17-11-09, 16:11
kate_34
Napalım benim gibi beceriksiz biri ancak tebrik edebiliyo böyle benneyaptımki

-tatlicadiarzu--tatlicadiarzu-
hiç inamadım kate 34 cüm ama öyle diyosan,sen de bizi izlemeye devam et o zaman ne diyim...öptüm...
royall
ezineeeecciiimmm sanaaa komşuu gelebilirimmmmm senin yaptıklarınıı yemek içinnnnn..opuyorumnanaktan:1hug:
gel canım bizim önümüze yeni blok yapıldı..sana bi daire bakalım istersen...

royall
18-11-09, 14:11
olurr ezinecimmm Çanakkale yi severim şöleee nohut oda bakla sofa bi ev olsun sana yakın olsun yeter:))))

Amonra
19-11-09, 06:11
ben de bu yalancı işkembe çorbasının yapışı nasıl diyodum hazır paket çorbalardan artık uzak durmaya çalışıyorum artık. ben yalancısını değil ama gerçğini yapıyorum biraz zahmetli olsa da çok lezzetli

ecenaz33
19-11-09, 07:11
ezine77
hiç inamadım kate 34 cüm ama öyle diyosan,sen de bizi izlemeye devam et o zaman ne diyim...öptüm...

gel canım bizim önümüze yeni blok yapıldı..sana bi daire bakalım istersen...
Kız niye inanmadın kaydirigubbakcemile3

ezine77
19-11-09, 09:11
kate_34
Kız niye inanmadın kaydirigubbakcemile3
yaaa sanki biz çok becerikli olduğumuzdan mı veriyoz sanki bu tarifleri kate 34 cüm..kimbilir kaçıncı kötü sonuçtan sonra becerdiğim tarifler..örneğin hala kurabiye ve pohaça konusunda beceriksiz olduğumu düşünüyorum..bazen de şöle oluyo..bi sefer çok güzel yaptığım tarifi bir daha nedendir bilinmez öldür Allah yapamıyom..mesela şu katmer pohaça..bi seferinde o kadar güzel oldu ki;yok böle şey ama sonra oldu bi tahta..aymı tarif,aynı kişi,aynı fırın...noldu anlamıyorum..geçen gün açma yaptım mesela ne güzel kabarıyolardı,fırında tarifte verilen tepsi yerine koydum,hepsinin altı yandı..böle sayısız örnek var beceriksizliğime dair.bi kere rulo pastayı pişirip çöpe attım olmadı bu diye sinir yapıp..yine bi tane nişastalı elmalı kurabiye tarifim var,daha önce süper yapıp artık yapamadığım..hele bugünlerde iyice şaşırdım,10 numara yaptığım keklerim bile 2 kabarma tozuna rağmen istediğim gibi kabarmıyo...galiba diyetteyim diye yapmaya yapmaya pratiğiminkaybettim..yani anlıycağın,çok maharetli olduğumuzdan değil de ,işte herkesin tutan beğenilen tarifleri vardır ...ama kimi de yemek yapmayı sevmez o zaman denecek bi şey yok tabii..ne biliiim kadınız ne de olsa her gün yemekleri biz yapıyoruz ve biri olmazsa biri güzel oluyo işte...

cicikom
19-11-09, 10:11
Kazayla iki kez gelmiş..kaydirigubbakcemile3​

cicikom
19-11-09, 10:11
[B.......................
Çok az salça,
.
.

ecenaz33
19-11-09, 11:11
ezine77
yaaa sanki biz çok becerikli olduğumuzdan mı veriyoz sanki bu tarifleri kate 34 cüm..kimbilir kaçıncı kötü sonuçtan sonra becerdiğim tarifler..örneğin hala kurabiye ve pohaça konusunda beceriksiz olduğumu düşünüyorum..bazen de şöle oluyo..bi sefer çok güzel yaptığım tarifi bir daha nedendir bilinmez öldür Allah yapamıyom..mesela şu katmer pohaça..bi seferinde o kadar güzel oldu ki;yok böle şey ama sonra oldu bi tahta..aymı tarif,aynı kişi,aynı fırın...noldu anlamıyorum..geçen gün açma yaptım mesela ne güzel kabarıyolardı,fırında tarifte verilen tepsi yerine koydum,hepsinin altı yandı..böle sayısız örnek var beceriksizliğime dair.bi kere rulo pastayı pişirip çöpe attım olmadı bu diye sinir yapıp..yine bi tane nişastalı elmalı kurabiye tarifim var,daha önce süper yapıp artık yapamadığım..hele bugünlerde iyice şaşırdım,10 numara yaptığım keklerim bile 2 kabarma tozuna rağmen istediğim gibi kabarmıyo...galiba diyetteyim diye yapmaya yapmaya pratiğiminkaybettim..yani anlıycağın,çok maharetli olduğumuzdan değil de ,işte herkesin tutan beğenilen tarifleri vardır ...ama kimi de yemek yapmayı sevmez o zaman denecek bi şey yok tabii..ne biliiim kadınız ne de olsa her gün yemekleri biz yapıyoruz ve biri olmazsa biri güzel oluyo işte...
benimde yaptığım ve arkadaşların çok beğendiği bir börek tarifim var.Ancak daha önce eklemiştim yemek topiğine link vereyim bakın arkadaşlar.

http://www.kadinlarkulubu.com/hamur-isleri/269270-cok-farkli-borek.html

ezine77
19-11-09, 14:11
cicikom
Ben de size verdiğiniz bu güzel tariflere karşılık yine benim yaptığım ama internette araştırdığım da bu tarifi bir çok kişinin yaptığını gördüğüm kolay ama lezzetli bir tarif vercem...:KK66:

NOT ; Resmi internetten buldum ama tarif bana aittir...

FIRIN POŞETİNDE BAHARATLI PATATES

Patatesleri dilediğiniz gibi doğrayın ben genelde sabah kahvaltılarında dilim dilim kızartmalık doğruyorum..
Akşam yemeklerinde kalın ve küp küp doğruyorum..
Dilimlediğimiz patatesleri ayrı bir kapta,
Çok az yağ,
Çok az salça,
Dilediğimiz kadar kekik,karabiber,kırmızıbiber,tuz
(Ben tavuk harcı da katıyorum yakıştırdığım için)
Bunları karıştırıp fırın poşetine koyuyorum kızarana kadar pişiriyorum sonra tavuk tadında süper patateslerim oluyor tavsiye ediyorum bi deneyin,kıazartmadan daha leziz olduğunu tadına bakınca anlıyacaksınızcokacimcoook...

(Şuanda sabah kahvaltım için yaptım pişmesini bekliyorum,yağda kızarttığımız patateslerden daha az yağ barındırdığı için ben diyet yapan kişiler için de önereceğim ama patates ne kadar uygun gelir hiç bir bilgim yok..)
hiç denemedim beceremem yapışırlar tepsiye diye,böylesi çok mantıklı,sağol cicikom...
kate_34
benimde yaptığım ve arkadaşların çok beğendiği bir börek tarifim var.Ancak daha önce eklemiştim yemek topiğine link vereyim bakın arkadaşlar.

http://www.kadinlarkulubu.com/hamur-isleri/269270-cok-farkli-borek.html
haaaaaaaaaaah şöyle kate 34 cüm ben biliyodum,telepati yoluyla anlamıştım zati sende bi cevher olduğunu:)))

cicikom
19-11-09, 15:11
ezi..... [B
[C..........

deretepe
19-11-09, 15:11
Merhaba katmeriniz çok güzel görünüyor, mutlaka deneyeceğim. Annemin nasıl yaptığını bilmiyorum ama görüntü olarak annemin katmerli poğaçasına çok benziyor. Neyse benim merak ettiğim şey (tarifi 1-2 kere okumama rağmen anlamadım :)) ) tarife göre 8 adet poğaça mı elde ediyoruz yani, biraz daha ayrıntılı yazabilirseniz sevinirim, hafta sonu yapmak istiyorum da. Şimdiden teşekkürler :)

ezine77
19-11-09, 17:11
deretepe
Merhaba katmeriniz çok güzel görünüyor, mutlaka deneyeceğim. Annemin nasıl yaptığını bilmiyorum ama görüntü olarak annemin katmerli poğaçasına çok benziyor. Neyse benim merak ettiğim şey (tarifi 1-2 kere okumama rağmen anlamadım :)) ) tarife göre 8 adet poğaça mı elde ediyoruz yani, biraz daha ayrıntılı yazabilirseniz sevinirim, hafta sonu yapmak istiyorum da. Şimdiden teşekkürler :)
hayır arkadaşım,8 bezeye ayırıyosun orda öyle demek istiyo,sonra her bir bezeyi açıp,yağlayıp,üstüste koyuyoruz.sonra 8 kattan oluşan bu hamuru daha da büyütüp,sigara böreği gibi keserek içini koyup sarıyoruz.anlatabilmişimdir umarım...

royall
19-11-09, 21:11
Eski tarif defterimi kartıştırırken bulduğum pasta tarifini sizlerle paylaşmak istiyorumarkadaşlarım(inşlh dalgınlıkla daha önce yazmamışımdır bu tarifide:))))

ISLAK KARAKIZ PASTASI
1 su bardagı sıvıyağ ve ya yarım paket eritilmiş margarin,
4-5 adet yumurta,1,5 su bardagı şeker,
3 kaşık kakao,
1 kabartma tozu,aldığı kadar un,

şerbeti: 2 su bardagı su,2 su bardagı şeker(birlikte kaynatılıp soğutulacak)
üzerine: 1 paket vanilyalı ,çilekli ve ya muzlu puding(arzuya göre)
750 gr süt

Kek malzemeleri hepsi birlikte çırpılır ve pişirilir,daha önce hazırlayıp soğuttuğumuz şerbet fırından çıkan kekin üzerine dökülür ve çekmesi beklenir
puding tarifine göre hazırlanarak ıslanmış kekimizin üzerine sürülür
arzuya göre pudingi döktükten sonra üzerine hindistan cevizi serpilebilir....
afiyet olsun
(bu tarif şerbetli olmasına rağmen çok hafif ve lezzetli bi pastadır)

ecenaz33
20-11-09, 07:11
ezine77
hiç denemedim beceremem yapışırlar tepsiye diye,böylesi çok mantıklı,sağol cicikom...

haaaaaaaaaaah şöyle kate 34 cüm ben biliyodum,telepati yoluyla anlamıştım zati sende bi cevher olduğunu:)))
kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

Telepati yolu güzelmiş yaa kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

EU3
20-11-09, 07:11
Paylaşım için çok sağolun kızlar opuyorumnanaktan

kibela24
20-11-09, 17:11
aradıgım cok
guzel tarıfler var....

denenmış tarıflerı yapmak daha guzel

yenı tarıflerı beklıyorummmmmmmmmmmm

ezine77
20-11-09, 19:11
kibela24
aradıgım cok
guzel tarıfler var....

denenmış tarıflerı yapmak daha guzel

yenı tarıflerı beklıyorummmmmmmmmmmm
beklemeyi bırakıp sizde gönderin tariflerinizi kibela24 cüm.. sizden de cokacimcoookbekliyoruz yani....

ezine77
24-11-09, 11:11
eeeeeeee yok mu bayram tatlısı yapan kıslar...ben pek bayrama uygun olmasa da kocamaaan bi kabak var onu pişircem..tepside fırında pişirmek istiyorum büyük olduğu için ama becerebilirmiyim bilmiyorum...

ezine77
24-11-09, 18:11
kimse destek olmamış,yaparsın arkadaşım filan diye,ama yine de sağolun..neyse ben yaptım fırında tatlımı...pek de güsel oldu,elime sağlık...:eek:lmaz::sinifsinif::umursamaz:

royall
24-11-09, 20:11
ellerine emeğine sağlık ezineecimm ben giremedim bugun görsem derdim şimdiden afiyet olsun bu arada en son yazdığım ıslak karakız pastası tarifimi gözden kaçtı sanırım:))

gulizgul
25-11-09, 08:11
cicikom
Ben de size verdiğiniz bu güzel tariflere karşılık yine benim yaptığım ama internette araştırdığım da bu tarifi bir çok kişinin yaptığını gördüğüm kolay ama lezzetli bir tarif vercem...:KK66:

NOT ; Resmi internetten buldum ama tarif bana aittir...

FIRIN POŞETİNDE BAHARATLI PATATES

Patatesleri dilediğiniz gibi doğrayın ben genelde sabah kahvaltılarında dilim dilim kızartmalık doğruyorum..
Akşam yemeklerinde kalın ve küp küp doğruyorum..
Dilimlediğimiz patatesleri ayrı bir kapta,
Çok az yağ,
Çok az salça,
Dilediğimiz kadar kekik,karabiber,kırmızıbiber,tuz
(Ben tavuk harcı da katıyorum yakıştırdığım için)
Bunları karıştırıp fırın poşetine koyuyorum kızarana kadar pişiriyorum sonra tavuk tadında süper patateslerim oluyor tavsiye ediyorum bi deneyin,kıazartmadan daha leziz olduğunu tadına bakınca anlıyacaksınızcokacimcoook...

(Şuanda sabah kahvaltım için yaptım pişmesini bekliyorum,yağda kızarttığımız patateslerden daha az yağ barındırdığı için ben diyet yapan kişiler için de önereceğim ama patates ne kadar uygun gelir hiç bir bilgim yok..)
cicikom patates tarifini denedim çok güzel oldu canım..ellerine sağlıkkka.s.

independante
25-11-09, 09:11
Ispanak zamani;adinibilmedigim ancak gercekten keyifli ve besleyici bir tarif.Et yemeklerinin yanina garnitur olarakda cay saatinde de afiyetle yiyebilirisniz.
1/2 kg ispanak
1 sogan ile soteleniyor.Icine 1 paket krema dokuyorsunuz.Yine bu karisimin icine 2 adet yufkayi parcalayarak ekliyorsunuz;arzi ederseniz biraz kasar peyniri rendeside katabilirisniz.Bu karisimi firina dayanakli bir borcama alip uzerine bol kasar peyniri rendiliyoruz.Firinda kasar peynirleri kizarincaya kadar pisiriyoruz.
AFiyet bal seker olsun

royall
25-11-09, 11:11
independante
Ispanak zamani;adinibilmedigim ancak gercekten keyifli ve besleyici bir tarif.Et yemeklerinin yanina garnitur olarakda cay saatinde de afiyetle yiyebilirisniz.
1/2 kg ispanak
1 sogan ile soteleniyor.Icine 1 paket krema dokuyorsunuz.Yine bu karisimin icine 2 adet yufkayi parcalayarak ekliyorsunuz;arzi ederseniz biraz kasar peyniri rendeside katabilirisniz.Bu karisimi firina dayanakli bir borcama alip uzerine bol kasar peyniri rendiliyoruz.Firinda kasar peynirleri kizarincaya kadar pisiriyoruz.
AFiyet bal seker olsun
tarifi hemen defterime yazıyorum değişik farklı bi tarif ilk fırsatta da deneyecem tşklr...kaydirigubbakcemile5

ezine77
29-11-09, 22:11
royall
ellerine emeğine sağlık ezineecimm ben giremedim bugun görsem derdim şimdiden afiyet olsun bu arada en son yazdığım ıslak karakız pastası tarifimi gözden kaçtı sanırım:))
:1ninca: bizde kaçıcak göz var mı royalcim sağol desteğin için benim kabak bayağı bi geç pişti fırında ama on numara oldu doğrusu..ve bu arada iyi bayramlar diliyorum sana ve aileneopuyorumnanaktan....
independante
1/2 kg ispanak
AFiyet bal seker olsun
CADIARZU,çok değişik keşke fotoğrafı da olsaydı...

ezine77
29-11-09, 22:11
herkese iyi bayramlar arkadaşlarım...

royall
30-11-09, 19:11
bende bu forumdaki ve tüm KK da ki arkadaşlarımın geçmiş bayramını kutluyorum

gulizgul
1-12-09, 06:12
bende geçmiş bayramınızı kutluyorum arkadaşlar..

ezine77
3-12-09, 18:12
kızlaaar bugün bunu denedim,gayet te güsel oldu...
Patlıcan Kavurması

(4-5 kisilik)
Malzeme Listesi:

3 adet orta boy patlıcan

1 adet orta boy soğan

4 adet domates

3-4 adet çarliston biber

Yarım çay bardağı zeytinyağı

1-2 diş sarımsak

1 tatlı kaşığı domates salçası, tuz

Yapılışı:
Patlıcanları alacalı soyun ve kare kare doğrayın.

Tencereye yağı ve doğranmış soğanı koyun. Patlıcanları üzerine yerleştirin. Kabukları soyulmuş, doğranmış domates ve ince doğranmış biberi patlıcanların üzerine koyun. Salçayı, tuzu , rendelediğiniz sarımsağı ekleyin.Tencerenin ağzını kapatarak önce kuvvetli ateşte tencere ısındıktan sonra kısık ateşte pişirin. Patlıcanlar kısık ateşte kendi suyu ile pişecekler, su ilave etmeyin. Arada bir karıştırın.

Yemek suyunu çekecek, patlıcanlar tamamen eriyip, pişecek.Ocağı kapatın 10 dakika yemeği dinlendirin.

Yemeğinizi üzerine yoğurt ve kırmızı pul biber ilavesi ile servis yapmanızı öneririm.

Afiyet olsun…
alıntıdır..

ezine77
3-12-09, 19:12
bir de bunları denemek istiyorum
Ispanak Rulo
Malzemeler
450 gr ıspanak (1300 gr alıp yıkanıp, kaynayan suda çok hafif haşladıktan sonra, suyunu sıktıktan sonra ki kalan net ıspanak 450 gr dır.)
1 dilim ekmek (kenarları kesilmiş, ıslatılmış)
1 yemek kasığı galeta unu
4 yumurta
1.5 cay kasığı tuz
1 cay kasığı karabiber

Yapılışı
Küp doğranmış ekmek, doğranmış ıspanak, galeta unu ve yumurta sarılarını karıştırın.

Tuz ve karabiber ekleyin.

Yumurta beyazlarını ayrı bir kapta kar beyazı olana kadar çırpın.

En son bunu diğer karışıma ekleyin.

Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsinizde 18-20 dakika kadar 170 derecede (önceden ısıtılmış fırında) pişirin.

Fırından çıkardıktan 3-4 dakika sonra temiz bir mutfak havlusuna ters çevirin.

Yağlı kağıdı çıkarın. Rulo yapıp soğuması için bekleyin.

Dolgu Malzemesi
200 gr mascarpone (labne de olur)
100 gr krem peynir
Konserve mısır
Haşlanmış ve yağda hafif sotelenmis kırmızı biber küpleri (biberi bütün olarak haşlayıp kabuğunu soyduktan sonra minik küplere kesip, çok az yağda soteleyin)

Hazırlanışı
Mascarpone ve krem peynir krema kıvamına gelene kadar çırpılır.

Soğuyan rulomuz açılır, içine bu peynir karışımından sürüldükten sonra mısır ve kırmızı biber rasgele yerleştirilir.

Tekrar rulo yapılıp, buzdolabında servise kadar tutulur.

Dilimlendikten sonra ki görüntüsü;
internetten alıntı
Peynirli Ispanak Köftesi [Resimli Anlatım]

Malzemeler:

Yarım kg ıspanak
Beyaz peynir
2 çorba kaşığı margarin
1 kahve fincanı süt
2 çorba kaşığı galeta unu ya da ufalanmış bayat ekmek
2 çorba kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri
2 yumurta
Ceviz içi
Tuz, kırmızı tozbiber

Hazırlanışı

Ispanaklar ayıklanıp bol suyla yıkansın. Tencereye alınıp kısık ateşte kendi suyu ile yumuşayıncaya kadar pişsin. İyice süzülüp doğransın (Donmuş ıspanak kullanırsanız, bu aşamayı es geçebilirsiniz).

Geniş bir tavada 1 kaşık margarini eritilip ıspanak eklensin. Bir tutam tuz ilavesi ile bir iki dakika kavrulsun.
Ekmek içi, kaşar peyniri ve yumurta eklensin, yoğurulsun
Pişmiş, hafif ılımış ıspanaklar ilave edilsin
Harç 6 eşit parçaya ayrılsın ve tavaya güzelce yerleştirilsin (Kaşıkla karışım tepsiye kabaca konsun içerisine çay bardağı oturtulsun, kaşık ile harç bardağın dış çepelerine bulansın. Sonrasında güzelce kaldırılsın).
Beyaz peynir çukurlara sığacak şekilde dilimlensin, ıspanak köftelerinin çukur kısımlarına yerleştirilsin.

1 kaşık margarin küçük bir tavada eritip peynirli köftelerin üzerine gezdirilsin. En üste birer adet ceviz içi konsun180 derece fırında peynirler hafif kararıncaya kadar (15-20 dakika) pişirilsin.Keyfe keder salata ile servis edilsin (Resimde sumaklı soğan salatası ile servis edilmiştir
internetten alıntı
ne diyosunuz değişik tarifler di mi?

ezine77
YOĞURTLU KABAK KIZARTMASI (FIRINDA)
bunu annem sık sık yapar,gayet hafif bi yemek..
MALZEMELER:

1 kg kabak
3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
4-5 yemek kaşığı koyu kıvamlı yoğurt
tuz, kırmızı biber, dereotu
YAPILIŞI:

1.Kabakları kabuklarını soyarak, yarın cm kalınlığında halka halka kesin ve geniş bir kabın içine alın. Tuz ve zeytinyağı ekleyerek iyice karıştırın.

2.Büyük bir tepsinin içine yağlı kağıt serin.

3.Kabakları tepsiye alın ve üzerlerine un serperek 200 dereceli fırında üzerleri hafif kızarana kadar pişirin.

4.Yoğurdu istediğiniz kadar kırmızıbiber ve dereotuyla karıştırın.

5.Fırından çıkan ve ilk sıcaklığı geçen kabakların üzerine yoğurdu gezdirin.

6.Hemen servis etmeyecekseniz buzdolabına alıp bekletin
alıntı

ezine77
FAVORİ KAHVALTILIK EKMEKLERİM
adını ben koydum,ben sütsüz ve maydanozsuz yapıyorum,ama böyle de muhteşem olur bence..
Malzemeler:

bir bayat ekmek

beyaz peynir

1 yumurta

maydanoz

yarim cay bardagi sut

1 yemek kasigi sivi yagi

pul biber

Hazirlanisi:

Ekmegi ince ince dilimleyip firin tepsisine dizin.

Diger malzemeleri bir kaba alip karistirin. Ekmeklerin uzerine birer kasik koyun. Tepsiyi onceden isitilmis 250 derecelik firina verin ve ekmekleri kizartin
internetten alıntı

ezine77
KURU YUFKA

MALZEMELER:

UN

SU

TUZ

MAYA

YUMUSAK BIR HAMUR YOGRULUR

MAYALANDIRMAYA BIRAKILIR

INCE BIR SEKILDE YUFKALAR ACIN SACIN USTUNDE PISIRIN VE KURUMAYA BIRAKIN.
İNTERNET ALINTISI..
BU ŞEKİLDE UZUN SÜRE AYLARCA SAKLANABİLEN YUFKALARIMIZ OLUYOR VE İSTEDİĞİMİZ ZAMAN HAHİFÇE ISLATIP NORMAL BÖREKLİK YUFKA OLARAK KULLANABİLİYORUZ..BUNU DA ESKİDEN ANNEM YAPIP ,BENİM BEKAR EVİME GÖNDERİRDİ,HEY GİDİ GÜNLER HEY...

ezine77
PİŞİ:

Mayalanmış hamur kabardıktan sonra elimizle veya merdaneyle biraz açıp,temiz bir yere serilip,bir müddet daha mayalndırdıktan sonra, kızgın yağda kızartılarak yapılıyo..

ezine77
3-12-09, 20:12
şimdiki tarifler denenmedi söyliiim,denenebilir,çok güzeller dedim ve paylaşmadan edemedim.
Elma Dilimli kek

içindekiler

125 gr tereyağı ( oda sıcaklığında )

1 su bardağı şeker

2 tane yumurta

1 cay kaşığı ucu tuz

4 damla limon

*Birlikte cırpılır.

1,5 su bardağı un

2 cay kaşığı kabartma tozu

*Karışıma ilave edilir cırpılır.

4 yemek kaşığı süt

*Hamura ilave edilir.

Hamur kalıpa dökülür.

3 elma soyulur dilimlenir alt resimde

gösterildiği gibi dilimlenir. sonrada kek

hamurunun üstüne yerleştirilir. Kek pişirme

ayarında 50 dakika pişirilir.
ISPANAKLI ÇÖREK:
Malzemeler:

3 yumurta
2 su bardağı un
1 çay bardağı süt
125 gr. tereyağ
1 çay kaşığı tuz (arzuya göre)
1 çay kaşığı karabiber
1 çay bardağı kaşar peyniri 1 paket kabartma tozu
1 demet ıspanak

Hazırlanışı:

1- Ispanakları bol su içinde yıkayın. (yıkadığınız suya sirke damlatırsanız kumu daha rahat akıtacaktır) ınce ince doğrayın.
2- Tereyağını eritin (5 dakika ılımasını bekleyin) Bir kabın içine yumurta, yağ ve sütü koyup çırpma teliyle karıştırın.
3- Sıvı malzemelerin içine un, kabartma tozunu, tuz ve karabiberi ekleyin. Karıştırın. ınce ince doğramış olduğunuz ıspanakları ekleyin spatula yardımıyla yedirin. Ispanaklar çok fazla gibi gelebilir. Değil. Elinizle ya da spatulayla karıştırarak yedirebilirsiniz.
4- Kek kalıbınızın içini katı yağ ile iyice yağlayın. Hamuru içine koyun. Üstüne kaşar peyniri rendesini koyup önceden ısıtılmış 170 dereceli fırında pişmesini sağlayın. Kürdan yöntemiyle pişip pişmediğini anlayabilirsiniz. Afiyet olsun.

bir de bu şekli keke nasıl vermişler yazi fransızca çözemedim.çeviri bilen varsa tarifi çevirse çok güsel olur ama,neyse ben sadece kekin görüntüsünü veriiim..
ha bi de kek için alternatif görüntü şu var bunu zaten herkes biliyodur heralde damalı kek diye geçiyo hani,hatırlatma olsun dedim bu da:))
ELMALI KEKı DENEDıM GÜZEL OLDU ARKADAŞLAR...

royall
ezineeeee gece gece baştan çıkartma bizi yawww:)))))))))))))))))

ezine77
dur bak daha neler göstericem coştum...

royall
yaww yapmaaa hazır 44 bedene inmişim nasıl olduğunu farketmedenn:)))))