Serviks Uzunluğu Hakkında ve Serklaj Ameliyatı olanlar yardım lütfen..

EU2
24-04-09, 17:04
Arkadaşlar serviks uzunluğu hakkında çok çeşitli ve değişik şeyler duyuyorum.

Sizlerin de fikrini almak istiyorum .

Ben 14 şubatta 18 haftalık bebeklerimi doğurdum,yaşayamayacak küçük oldukları için kaybettim ikiz meleklerimi.

Bende rahim ağzı yetmezliği varmış.Bu gün bir kadın doğumcuya gittim ,doktor serviks uzunluğu 3 cm olarak ölçtü,kısa olduğunu söyledi.Hamilelikte daha kısalıcak ve 12 . haftada serklaj yaptırmam şart oldu.

Sizde durum nasıl? Serklaj yaptıran arkadaşlar kaç cm di rahim ağzınızın uzunluğu ?

YAĞMURCN
24-04-09, 18:04
Evet bu konuyu bende çok merak ediyorum ayrıca tüm hamile arkaşlarımın cevaplaması gerekn soru sağlıklıda olsa gebelik. fakat çoğu dr bunu ihmal edip bakmıyorlar serviks uuznluğuna geçen gebeliğimde benim başıma gelenler gibi , yani birşey hissettiğim halde birşey yok normal denmesi gibi...
Şuanda benim 4 cm yakın dr normal diyor. 2 haftada bir kontrollerim var kısalmasına göre dikiş kararı verecekmiş ben hala endişeliyim ,,,

EU2
YAĞMURCN
Evet bu konuyu bende çok merak ediyorum ayrıca tüm hamile arkaşlarımın cevaplaması gerekn soru sağlıklıda olsa gebelik. fakat çoğu dr bunu ihmal edip bakmıyorlar serviks uuznluğuna geçen gebeliğimde benim başıma gelenler gibi , yani birşey hissettiğim halde birşey yok normal denmesi gibi...
Şuanda benim 4 cm yakın dr normal diyor. 2 haftada bir kontrollerim var kısalmasına göre dikiş kararı verecekmiş ben hala endişeliyim ,,,
Bence bu konu bütün hamileleri ilgilendirmeli...Tecrubeli olanlardan bilgi edinmek bizim daha da bilgili olmamız için yararlı olucak a.s

YAĞMURCN
Kesinlikle katılıyorum arkadaşım.. Ayrıca illa acı bir tecrübe mi yaşamak gerekir burdan okuyan tüm gebe olan özellikle çoğul gebelik yaşayan tüm anne adaylarına sesleniyorum bunu ihmail etmesinler... Dr gittiklerinde sorsunlar zararı yok..
Ayrıca şunuda merak ediyorum çoğu kişinin dr bakmıyor veya söylemiyor.
Acaba serviks uzunluğu kısa olupta zamanında doğum yapan arkdaşımız var mı??

EU2
Bu durum yüzünden bizim gibi hamileliğinde madur olan çok arkadaşımız var.

Güncelleyelim sık sık..:CüvCüv: :CüvCüv:.

minos
24-04-09, 19:04
kizlar ya cahilligimi mazur gorun ama bu serviks uzunlugu bebegin dogumda ciktigi yolmu oluyor

EU2
24-04-09, 20:04
minos
kizlar ya cahilligimi mazur gorun ama bu serviks uzunlugu bebegin dogumda ciktigi yolmu oluyor
Evet canım servkis ağzı demek rahim ağzı demek...Rahim ağzı kısalığı yani rahim yetmezliği (serviks yetmezliği) olduğunda da erken doğumlar ve bebek kayıpları yaşanıyor...:çok üzgünüm: :çok üzgünüm:

nilaykemer
kızlar ben de doktordan geldim bu akşam...2.gebeliğim,5,5 yasında bır oglum var şimdi bir tane daha oğluşum olcak kısmetse...gecen hamılelıgım plasenta prevıadan dolayı yatarak ve korkunc gectı..bunda o sorun yokmus ama rahım boyu için 4.4cm dedi 14 hafta 2 gunluk hamıleyım..normal mı bu konuda hıc bırsey bılmıyorum ben, bir de ilişki yasak dedi, bu cok kafama takıldı yani ilişkinin yasak olması degıl kafama taktıgım,bunun sebebi..cunku hersey normalse doktorum ılıskıyı yasaklamıyor bu rahım agzı boyu mu sorun acaba anlamadım kı lutfen benı bılgılendırın lütfen...

minos
-badem-
Evet canım servkis ağzı demek rahim ağzı demek...Rahim ağzı kısalığı yani rahim yetmezliği (serviks yetmezliği) olduğunda da erken doğumlar ve bebek kayıpları yaşanıyor...:çok üzgünüm: :çok üzgünüm:
anladim canim
benim gorumcem 6. ayini bitirince dr muayeneye gitmisti dr yolun kisaligindan suphelenmis emin olmak icin alttan ultrasonla bakmislar normalde 4 cm olmasi gerekirken onunki 1 cm cikti dr hemen hastaneye yatirdi iki hafta hastanede 1 haftadirda evinde yatiyor hastanedeyken serum filan verdiler yarin cm uzatmislar dr dediki ona sadece tuvalete cikicaksin baska hic birsey yapmiscaksin yani dogum zamani gelene kadar yaticak demekki rahim agzi yetmezligi bu oluyor benim yabanci dilim olmadigi icin anlamiyordum simdi ogrendim ne oldugunu
her ay gittigi salak dr anlamamis hastanedeki doktor iyiki farketti Allah korumus

EU2
nilaykemer
kızlar ben de doktordan geldim bu akşam...2.gebeliğim,5,5 yasında bır oglum var şimdi bir tane daha oğluşum olcak kısmetse...gecen hamılelıgım plasenta prevıadan dolayı yatarak ve korkunc gectı..bunda o sorun yokmus ama rahım boyu için 4.4cm dedi 14 hafta 2 gunluk hamıleyım..normal mı bu konuda hıc bırsey bılmıyorum ben, bir de ilişki yasak dedi, bu cok kafama takıldı yani ilişkinin yasak olması degıl kafama taktıgım,bunun sebebi..cunku hersey normalse doktorum ılıskıyı yasaklamıyor bu rahım agzı boyu mu sorun acaba anlamadım kı lutfen benı bılgılendırın lütfen...
Siz 14 haftalık hamileyken rahim boyunuz 4,2 cm miş..Ben 18 haftalık hamilelik kaybından 2 buçuk ay sonraki ölçümle 3 cm rahim ağzına sahipsem yanmışım...:çok üzgünüm:

nilaykemer
-badem-
Siz 14 haftalık hamileyken rahim boyunuz 4,2 cm miş..Ben 18 haftalık hamilelik kaybından 2 buçuk ay sonraki ölçümle 3 cm rahim ağzına sahipsem yanmışım...:çok üzgünüm:
yani??? anlayamıyorum ya beynim durdu sanki çok özür dilerim...şimdi benim böyle bır sorunum var mı yok mu ? bu nedır? ne zaman sorun olur? ve bendekı sorun ne pekı doktorum neden ılıskıyı yasakladı?acıkcası bıseylerın yasaklanması benı şüphelendırıyor da..

EU2
24-04-09, 21:04
nilaykemer
yani??? anlayamıyorum ya beynim durdu sanki çok özür dilerim...şimdi benim böyle bır sorunum var mı yok mu ? bu nedır? ne zaman sorun olur? ve bendekı sorun ne pekı doktorum neden ılıskıyı yasakladı?acıkcası bıseylerın yasaklanması benı şüphelendırıyor da..
Canım bunu dr unuza bizzat sorsanız daha iyi bence..Ben dr uma mesaj yazdım bana şöyle dedi "Gebelik dışı ölçümün önemi yok.3cm se normal "

Bana kısa gibi geliyor...:çok üzgünüm:

EU2
24-04-09, 23:04
Edamecrin canım nasılsın? Ben seni de merak ediyordum aslında..

Dikişe rağmen olumsuz sonuç aldığını yazmıştın..:çok üzgünüm:

tugba_ŞEKER
25-04-09, 04:04
merhabalar öncelikle bu konuyu gündeme getirmen çok iyi oldu bademim.senin bebeklerin için çok üzüldüm o kadar içten yazmıştın ki göz yaşlarımıtutamadım.bende 21 haftalık bebeğimi kaybettim.ne bir tahlil ne bi ölçüm yaptılar.şimdi tekrar hamileyim 12.haftam bugün doktora gidicem serviks uzunluğu ölçülücek yetmezlik varsa dikiş atılacak.umarım yoktur ama varsa sizi bilgilendiririm arkadaşlar.bence tüm gebelerde bu tip şeylere bakmaları lazım.benim eski doktorum düşük yapıcam çağırdık hastaneye bile gelemedi neymiş uzaktaymış.doktorluk ya bu bence herkes olmamalı doktor.bundan sonra daha bilinçliyiz arkadaşlar yaşadığımız acının tarifi yok.

nisanurhak
25-04-09, 05:04
-badem-
Canım bunu dr unuza bizzat sorsanız daha iyi bence..Ben dr uma mesaj yazdım bana şöyle dedi "Gebelik dışı ölçümün önemi yok.3cm se normal "

badem öncelikle çok geçmiş olsun.Allah bir daha hiçbirimize böyle bir acıyı yaşatmasın.bende ocak'ta 26haftalık meleğimi kaybettim.ilk önce kan pıhtılaşma testlerimi yaptırıp sonrada dr.gittiğimde serviks uzunluğumu ölçmesini isticem.galiba dr.ların bizi yönlerdirmesi gerekken bizler dr.ları yönlendiriyoruz.Allah yardımcımız olsun

YAĞMURCN
25-04-09, 05:04
Arkaşlar serviks uzunluğu 3 altına kadar normal kabul ediliyormuş ondan aşağısı sakıncalıymış.. böyle duydum ama önümüzdeki hafta dr sorucam
nilay 4.2 gayet iyi bi ölçüm bence dr belki şüphelendiği durum var kanaman vs bunu dr sorup bizide bilgilendirirsen sevinirim

zeyhat
25-04-09, 09:04
Geçmiş olsun inşallah bir daha aynı şeyler yaşamazsınız. Bende rahim anomalisi vardı ameliyat oldum. Bu tür doğuştan sorunları olan insanlada yetmezlik riski biraz daha fazlaymış diğer kadınlara göre. Henüz hamile değilim ama en çok takip ettireceğim ve üzerinde duracağım konu bu olacak zamanı gelince.

kayra42
bende ilk bebeğimi kaybetmiştim ama enfeksiyon tanısı konmuştu.tabii doktorlar hamileliğinde serviks uzunluğuna bakarız demişlerdi.13.haftamda yapılan ölçümde 4,11 cm idi.25.haftamda ise bu ölçü 3.6 civarndaydı ama zaten yavaş yavaş kısalırmış.2.5 in altına düşünce doğum başlarmış.dediğiniz gibi sık tkip ettirilmeli...

kayra42
-badem-

bademcim yanlış olmasın bitanem ama ölçümün gerçekten gebelik öncesi hiçbir önemi yok.rahat ol.bir hamile kal inşallah tez zamanda o zaman daha sağlıklı oluyor...

kayra42
YAĞMURCN
yağmurcum senin ölçümün ideal bir ölçüm ve gayet güzel.ikiz gebeliklerde baskıdan dolayı olabilirmiş arkadaşımda yaşamıştı.senin sorunun yok takma bu kadar serviks boyunu...

MelegimveAskim
25-04-09, 12:04
slm benımde 12 haftamda servıks boyu 4 santım denıldı ve hemen serklaj yapıldı ama 6.aya kadar dayanabıldı ve dıkıslerı dr aldı ondan sonra dogum yaptım yanı dıkısler bırazdaha kalsa rahmı yırtcakmıs benım bebegım cok hareketlıydı olmadı bundan sonra ne olcak bılmıyorum

EU2
26-04-09, 14:04
meleğim ve aşkım
slm benımde 12 haftamda servıks boyu 4 santım denıldı ve hemen serklaj yapıldı ama 6.aya kadar dayanabıldı ve dıkıslerı dr aldı ondan sonra dogum yaptım yanı dıkısler bırazdaha kalsa rahmı yırtcakmıs benım bebegım cok hareketlıydı olmadı bundan sonra ne olcak bılmıyorum
4 cm kısamıymış ? Kaç olması gerekiyor normal uzunlukta sayılması için acaba ? fisfisfis

YAĞMURCN
26-04-09, 15:04
ıkinci trimestir, yani 12 - 24 haftalardaki gebelik kayıplarında en sık neden rahim ağzı yetersizlikleridir. Önceki gebeliği ya da gebeliklerini bu dönemde hiç bir belirti olmaksızın ya da hafif bir ağrı ve kanama ile kaybetmiş olan anne adaylarında servikal (rahim ağzı) yetmezlik belirgin bir neden olarak öne çıkacaktır. Bu şekilde bir öyküsü olan kadınlarda 12 - 13. gebelik haftalarında yapılacak vajinal muayene ile rahim ağzında açıklık olup olmadığı (8 nolu hegar bujisinin geçebileceği kadar olan açıklık) tesbit edilebilir. Ayrıca bu konuda ultrason tecrübesi olan hekimler transvajinal ultrasonografi ile rahim ağzını değerlendirebilirler. Ultrasonografide rahim ağzının (serviks) uzunluğu en az 26 mm ve çapı da en fazla 10 mm olmalıdır. Aksi halde servikal yetmezlik söz konusudur. Servikal yetmezlik genellikle rahim içi hacminin düşük olduğu hallerde (rahim anomalileri, rahim içi tümöral lezyonlar, anadan olma yetersiz büyüklükteki rahimler vs.) ortaya çıkar. Servikal yetmezlik söz konusu olan durumlarda gebeliğin 12 ile 18. haftaları arasında rahim ağzına küçük bir dikiş konularak genişleme meyili olan rahim ağzı adeta bir çuvalın ağzının büzülmesi gibi sıkılaştırılır. Bu sayede servikal yetmezlik engellenmiş olur. 36. haftadan sonra bu dikiş tekrar alınarak doğumun gerçekleşmesi sağlanır.

ALINTI..

EU2
26-04-09, 15:04
YAĞMURCN
İkinci trimestir, yani 12 - 24 haftalardaki gebelik kayıplarında en sık neden rahim ağzı yetersizlikleridir. Önceki gebeliği ya da gebeliklerini bu dönemde hiç bir belirti olmaksızın ya da hafif bir ağrı ve kanama ile kaybetmiş olan anne adaylarında servikal (rahim ağzı) yetmezlik belirgin bir neden olarak öne çıkacaktır. Bu şekilde bir öyküsü olan kadınlarda 12 - 13. gebelik haftalarında yapılacak vajinal muayene ile rahim ağzında açıklık olup olmadığı (8 nolu hegar bujisinin geçebileceği kadar olan açıklık) tesbit edilebilir. Ayrıca bu konuda ultrason tecrübesi olan hekimler transvajinal ultrasonografi ile rahim ağzını değerlendirebilirler. Ultrasonografide rahim ağzının (serviks) uzunluğu en az 26 mm ve çapı da en fazla 10 mm olmalıdır. Aksi halde servikal yetmezlik söz konusudur. Servikal yetmezlik genellikle rahim içi hacminin düşük olduğu hallerde (rahim anomalileri, rahim içi tümöral lezyonlar, anadan olma yetersiz büyüklükteki rahimler vs.) ortaya çıkar. Servikal yetmezlik söz konusu olan durumlarda gebeliğin 12 ile 18. haftaları arasında rahim ağzına küçük bir dikiş konularak genişleme meyili olan rahim ağzı adeta bir çuvalın ağzının büzülmesi gibi sıkılaştırılır. Bu sayede servikal yetmezlik engellenmiş olur. 36. haftadan sonra bu dikiş tekrar alınarak doğumun gerçekleşmesi sağlanır.

ALINTI..
Ah Yağmurcum aynı şey tekrar başımıza gelir diye öyle korkuyorum ki..:çok üzgünüm:

Allah nasib eder de tekrar hamile kalırsam değil 2,6 cm 10 cm bile olsa rahim ağzı,serklajı kesin yaptırmayı düşünüyorum.Dr un insiyatifine bırakmayacağım bunu..:1closedeyes:

YAĞMURCN
26-04-09, 17:04
çok haklsın cnm işte bende bu korkuları yaşıyorum hamile kalmdan önce de vardı
tırım tırım araştırma yapıyorum dr 2 haftada bir gidiyorum elimden gelse her hafta gidicem