TEST

Araba kullanmak istiyorum.....

boncuk84
4-05-09, 13:05
mrb arkadaşlar araba kullanmayı bilen arkadaşlar sizlerden yardım istiyorum 2008 şubatta ehliyet aldım ama henüz trafiğe çıkmadım sürüyorum tenha yerlerde geçen gün babama söledim beni biraz çalıştır filan tamam dedi dün çıktık dolaştık tabiki bi ton azar vay efendim sen ilkokul mezunumusun ne alakası var araba kullanmayla ilkokul mezunu olmanın henüz bunu anlamış değilim :mymeka: :bbo:
herşeyi tam yapıyorum vites değiştirmedir direksiyon hakimiyetidir yalnız arabayı kaldırırken biraz zorlanıyorum oda yokuşta dün babam beni getirdi dimdik bi yokuşa hadi bakalım kaldır kaldıramadım sölemediği kalmadı tabi... ve o bagırdıkça ben iyice stres oluyorum elim ayagıma dolanıyo napcam ya kör şeytan dio çık kendin sür yoksa babam bana öğretmiyo iyice korkutuyo off araba kullanmak istiyorummmm sizce napmalıyım şimdi balkondan bakıyorum araba aşagıda arabada bana bakıyo git bin nolcak dio bi tarafım dur yapma dio bi tarafım offf yaaaa bişe olursa babam beni öldürür tabiii kaydirigubbakcemile3

eftalyaa
babanla olan olayları okurken sankı benı anlatıyomusun gıbı geldı:roflol:
ah bu babalar neden bole-tatlicadiarzu-
bende bu hafta dıreksıyon sınavına gırcem canım
dıreksıyon hocamada anlattım babam benı panıklettırıyo felan dıye oda babanla cıkma bıdaha baska bırı olsun yanında hatta bılmeyen bırı olursa daha rahat kullanırsın dedı.
sende oyle yap canım cunku bılsende babanın o tepkısı sana herseyı unutturuyodur
guvenını kaybetme sakın onemlı olan o zaten:1hug:

damlasss
cnm birincisi araba tanıdığın sana nazı geçen kişiler tarafından öğrenilmio dediğin gibi bağırıp çağırıp stres yapıolar daha çok ve ne kdr yanında biriyle kullanırsan kullan tek başına kullanmanın verdiği cesaret ve zevk hiçbirine benzemio kendine güvenin gelio bir kere yanlız kullan sonra kimseye ihtiyacın kalmıycak görüceksn sağ şeritten temkinli git ve mutlaka yanlız ol haklıymışsn diyceksn

office
ah arkadaşım ah hiç babayla araba kullanılır mı? büyük hata :1closedeyes: varsa sana öğretecek stres yapmayacak bir arkadaşın ondan öğren derim. babalarla stressiz öğrenilmez çünkü şakkıdı

forga
babanın kanına girip otomatik araba aldır, çok pratik oluyo valla
ınşallah arabanın kaskosu vardır, en azından seninin yüzünden bunca masraf vs.. vs.. olayları olmaz

ozlew
araba kullanmakta zor olan bisey yok...
yokusta debriyaji yarim birak titredigini hisset arabanin sonra gaz ver..
cesaretli olman gerek
eger sana ogreten kisi bagirip cagiriyorsa ogrenemezsin..
sabirli birini bulman gerekli.

Halikarnas
canım hepimiz düşe kalka yürümeyi öğrendiğimiz gibi arabayı da hoplata zıplata stop ettirere ettire öğrendik hatasız araba kullanmayı...

üstelik ben mükemmel araba kullanırken bile dik yokuşta hala tedirginlik duyar bazen nadiren de olsa kaydırır veya stop ettiririm....

dik yokuşta en usta şoför bile genellikle el vitesini çekip kaldırır arabayı...

baban çok fazla gelmiş üstüne....

okul eğitimiyle alakası yok tabiki, melekelerle ilgili bir durumdur araba kullanma işi.

prenses006
anılarım aklıma geldi çok yaşa sen emi kaydirigubbakcemile3rahmetli babacığımla bir kerecik çıktık trafiğe,onda da ödü koptu,bi stres yapıyo bi telaş bi panik,frene basılcak yerlerde kendi kendine frene basıyo gibi yapıyodu canım benim:çok üzgünüm: tabi öle olunca bende de heves falan bırakmadı,babayla kocayla çalışılmaz canım,sakın yeterli deneyimin olmadan tek başına çıkma, öncelikle özel ders verecek bi hocayla anlaş onlar en doğru teknikleri bilir,kendi arabanda çalışın ama,daha sonra yeteri kadar dersten sonra bi cesaret kendin arabayı alıp çıktınmı bu iş bittidemektir.:teytey:ama öncelikle profesyonel birinden bikaç ders al,gerisi cesaret işi,sakın pes etme,pratiğini kaybetme,hevesinide kaybetmetme,ben üstüne düşmedim pratik de yapmadım ölece kaldı

Sileli
Bende şubatt aaldım ehlıyetımı ama sınavdan sonrada başka bı araba kullanamadım :çok üzgünüm: arabamızı yenı satmıştık cunku.

Öncelıkle stres yapma tabı,benıde kursta hocam defalarca yokuşta bıaktı,arkaya kaymadan nasıl sürebılecegımı öğrettı.hatta kısaca anlatayım,kulağın sadece motorda olsun.derbıraj ve frende basılıyken ayağın,hafıfce debriyajdan kaldır,bellı bı sevıyeye geldıgınde motor sesının degıstıgı farkedıceksın,sonrasında frenden kaldır ayağını,araba hareket etmez.Sonrasında zaten yavaşca gaza basıp debrıyajı boşa bırakmalısın,aslında cok zevkli,yaptıkca ayağında hızlanır hihoyyyt

Başarılar canım,benım ne abım ne babam hayatta kullandırtmaz arabalarını..kaydirigubbakcemile

tgultekin
valla benden sana tavsiye çok rahat mümkünse sinirleri alınmış biriyle çık trafiğe. babamda bana bağırmazdı ama onunda stres olduğunu anlardım.sonra kuzenimden öğrendim. :)) kolay gelsin sana da

psoriasis
4-05-09, 14:05
Bana kayınpederim kına günü araba hediye etmişti.Ehliyetim vardı ama kullanamıyordum 1 ay boyunca araba kapıda bekledi.Sonra eşim öğretmeye başladı ama öğretirken kavga kıyamet az daha denize bile uçtuk vay anlamıyormuşum neler neler.Sonra eşim bagırdıkça ben bağırdım zamanı geldi tek başıma evın oralrda dolandım sonra işe başlayınca eşim mecburen güzel dille anlattı anladım ve 2 yıldır d akullanıyorum

systmc
4-05-09, 21:05
Babanında haklı olduğu yerlerde vardır. Babayla araba kullanmak ayrı zevklidir sırnaşık şey Önce boş arazi gibi yerlerde kullanmaya çalış, babanada seni uzaktan izlemesini söle yanına oturtma 1 - 2 saat kullan düz giterken 3. vitese geçtikten sonra dönüşlerde 2. vitese tak ve bunu arabayı zorlamadan yap. Ayağının alışması lazım

berfinsena
4-05-09, 22:05
canım bir çoğumuz senin gibi baba fırçası yiyerek öğrenmeye başladık,
benim babamda yokuşta kalkmayı öğretirken el frenini kullanarak hareket ettirmeyi öğretmeye başladı ,
ağlamaktan kötü haldeyim ,gıkım çıkmıyor, bi sürü azar işitiyorum,
1 hafta sonra direksiyon dersleri başladı ve hocam babamdan azar işittiğim ,
yokuşta arabayı çalıştırmayı ,hemen ilk direksiyon dersinde izah etti ve ben sakince söylediklerini yaptım çokta kolaydı ,
debriyaja yarım bas araba titremeye başlayınca gaz ver bu kadar ,
eve dönünce babama ,babacığım istersen sana yokuşta el frenini kullanmadan arabayı nasıl kaldırırsın öğreteyim dedim,
biliyoruz biz onu ben sana zor olanı öğretmek istedim dedi:roflol:
korkucak hiç birşey yok, sadece yanına babanı değil rahat edebileceğin birini al yerimseniben
başarıcaksın tatlım merak etme

NaZaR_BoNCuGu
4-05-09, 22:05
canim benim ya gulerek okudum yazdiklarini bende evlendikden sonra aldim ehliyeti ayni seyleri esim yapti banada :))) yapicagin tek sey yalniz kullanmayi dene kendine guvenin gelir hem daha iyi stop ettire ettire ogrencen sekerim ben cok yaptim :) simdide hizli sofor kaldi lakabim... bebegim olucak esim daha iyi arabaya bakiyo araba koltuklarina bakiyo cocuk icin sanki cocuk sade onunda benim degil :)))

boncuk84
5-05-09, 08:05
saolun arkadaşlar bundan sonra babmla sürmeyeceğim kesin ama pes etmicem yollarr hasta olcak bana :eek:

ZYNPalp
5-05-09, 08:05
araba kullanmak cep telefonu kullanmak gibi birşey kullandıkça öğrenirsin. ama daha dikkatli olman lazım çünkü başkalarına ve kendine zarar vermemelisin. ehliyetim yok ama ilk trafiğe çıktığımda deli cesareti olarak yağmurlu bir günde e-5 e çıkmıştım. hiç te bişey olmadı.

murgiz
5-05-09, 20:05
ya bende istiyorum kulanamk nerdeyse 10 yıldır ehliyetim var ama tembellik yüzünden kullanamdım
babam kardeşim ve eşim bana kızrak öğretmeye çalıştılar ikinci çalışmayı istemedim dedimki bana bağırıyosunuz
şimdi anenmler bana araba hediye ediyolar oözel hoca tutcam öğretecek bana ne uğraşam dır dır la
canım inş ikimizde öğreniriz

deymezsin
6-05-09, 07:05
bende 18 nisanda girdim ehliyet sınavına onu geçtim şimdi kaldı direksiyon hihoyyyt
ben hep köyde falan alırdım daha doğrusu babam vermese bile kapıları açar otururdum direksiyona geliyonmu gelmiyonmu der kalkmazdım kaydirigubbakcemile3 oda mecbur gelirdi o bana bağırdığı zaman bende direk şöförün işine karışılmaz der sustururum onu bende kullanmayı çok istiyorum az kaldı ehliyeti almama öğreticek başkası varsa bence onu al yanına çık beni babamla aram iyi olduğu için onsuz pek gitmem zaten ehliyet yok unutmuşum :roflol: alayımda bak nası kaçırıyom arabayısırnaşık şey

EU1
6-05-09, 10:05
ayy iki haftadır bende de aynı konu var canım, abım bagara bagara araba sürdürüyor göya aglata aglata sürüyorum eve gelıyorum, tam fıstık gıbı surdum arabayı sonra nasılım ıyı mıyım bır ıyı de bana dedım hayır dıyor cok becerıksızsın berbatsın daha arabayı kaldıramıyorsun kaldır bakayım, tabı böle bagrınca kaldıramadım, al işte kaldıramadın bıle becerıksız rezıl senı gıt ın arabadan kımse senı işe almaz dıuyoır neler dedı sureklı aglattı en so n tabı calıstıramadım bıle arabayı böle bagarınca
zaten süremedım 2 defa denedık 2 defa da durmadan aglattı sımdıde vermıyor arabasını zaten kapalı alanda surdurdu tarla gıbı yer bır de demedıgı kalmadı yok balataları yakmısım da arabayı ters cevırcekmısım de ohoooo dert bunlar dert. ınsanı araba surmekten korkutup sogutuyorlar...
baska bırını bulmalıyız canım . az konusucak bırı.

senayda
6-05-09, 10:05
canım benim ya inş en kısa zamanda öğrenirsin araba kullanmayı..kesinlikle bu azimde varken becerirsin sen bu işi..araba kullanmak hem azim hemde cesaret işi cesaretsiz olduğunda daha yavaş ilerliosun..birde öğreten kişi çok önenemli kesinlikle yanındakinin sakin olması lazım ben çok korkaktım ilk zamanlar eşimin bana öğretme azmi ve sabrıyla çok şkr gayet iyiyim şimdi..ama eşimin okadar sakin biri olmasına rağmen 97 den buyana araba kullanıyorum ama o yanımda olduğu zaman küçükte olsa bir heycan yaşıyorum..birde sinirli olsa bende asla kullanamzdım..dediğim gibi yanına şöle sinirleri alınmış sakin birini al ve çık sakın panik yapma..başarılar canım..

boncuk84
6-05-09, 11:05
çoğu erkek bagırmaktan başka bişii bilmiyo sanırım en iyisi teyzem var onunla trafiğe çıkmak
benim sorunum yok cesaretliyimde sürüyorumda ama yanımda bagıran biri olunca ister istemez elin ayağın dolanıyo kendine güven gidiyo
tşk ederimmm....

Sarissa
6-05-09, 19:05
ayy arabayı ilk aldığımda babamdan neler çektim bir ben bir de Allah bilir.
tabii annem de şahit olup arada kaldı garibim.
arabayı kullanıyorum babam yanıma oturunca beni öyle bir geriyor ki
hopp stop etmeler, arabanın devrini düşürmeler filan.
çok şükür zamanla atlattık o süreci.
ama babadan, amcadan vs. araba kullanma öğrenilmiyor.
bir de en önemlisi bol bol pratik yapmak.
zamanla oturuyor her şey.
bulduğun her fırsatta kullanmaya çalış.
ve seni cesaretlendirecek birilerinin yanında olması da önemli.
benim eniştem trafik polisidir.
beni pat diye attı trafiğin ortasına.
bu şekilde güven kazandım.

unutma en usta şoförler bile hata yapabilirler.
zaten erkeklerin çoğu bayan şoför görünce kaçıyorlar:)
tabii bazı kazmalar da sıkıştırıyorlar ama onlara aldırmamak lazım.

Lotus
6-05-09, 20:05
baba ile koca ile kardeş ile olmaz araba kullanmak...
hoca tutacaksınız..trafiğe onunla çıkacaksınız...
ya da iyi bilen kız arkadaşınızdan olabilir...
biraz fedakarlık edeceksiniz... sanah erken saatlerde trafik yokken yola alışacaksınız...
3 haftaya kalmaz cirit atarsınız yollarda...
bende cahil cesareti vardı, ondan çok korkuttum babamı...
geri geri parketme özürlüydüm... 50 kez anlatırdı 50 kez yanlış yapardım...
sorun bende değil baba sende dedim ve hoca tuttum..
çıkamayacağım yokuş, park edemeyeceğim yer, sollayamayacağım adam yok şimdi..
azim, cesaret, sabır..
pes etmeyin...

EU3
6-05-09, 21:05
arabayı ılk bındiğimde trafığe çoıktım..
emın ol güdüsel olarak ıyı gıdıyor kadınlar erkeklerden..
daha temkınlı ..
yavas yavas öğrenırsın babana kulak asma..

bonibon
6-05-09, 23:05
babayla ve kocayla bu is olmaz kaydirigubbakcemile3 en iyisi bir arkadasla cikmak...

yokus konusunda da trafik olmayan bir yere gidin.. yaninizdaki de size karismasin... kulaginizi sadece motordan gelen sese vererek bir kaz kez deneyin... eminim kendiniz cok daha cabuk kavrayacaksiniz durumu.. hatta sadece kalkmayi degil, bu sekilde yokusta frensiz durmayi deneyin... kulak, el, ayak koordinasyonunu saglamaniz gerek.

kendiniz deneyip anlayinca bir bakacaksiniz ki kirmizi isikta yokusta bekliyorsaniz farketmeden devriyajla frenliyorsunuz :)

yazkafana_gorebisi
7-05-09, 21:05
arkadasım bende dıreksıyon dersı wermek ıstıyorum.belki yrdımcı olabılırım sana.

dilarem
8-05-09, 04:05
İlk önce tek başına arabayı kullandığında çarpmak veya çizmek kaçınılmaz,babana bunu kabul ettirmelisin.Gözlemlerime dayanarak söylüyorum,arabanın başına gelecek herhangi bir zararadan sorun yaratacak bir eşeibabaya vaya ağabeye sahip insanlar genelde kendi arabasını alana kadar vazgeçiyor.Hatta bazıları kendi arabası üzerinde bile söz hakkına sahip olamıyor,ablam arabasını bir kere hafifçe çizdi diye eşinin çenesinden bıkıp araba kullanmaktan vazgeçti...
Canım yapacağın ikinci şey,babana en zor işin yokuş yukarı arabayı kaldırmak olduğunu söyle,neden sinirlenip panikliyorsun?Hatırlıyorum da çok kuyruk titrettim,çok dualar ettim yokuş başında bir kırmızı ışığa denk düşmeyeyim diye:eek:
Eşimle evlendiğimde arabasını elime verdi,canına bir şey olmasın,kır çiz yamult ama öğren dedi.O kadar anlayışlı olduğu halde,ben özel direksiyon dersi almıştım,çünkü birinci derece akrabalarla araba kullanmayı öğrenmekten ziyade harbe girildiğini yakinen görmüşüm..
Şimdi parasını eşim vererek bana araba aldığı halde,eşim ara sıra işe senin arabanla gidebilir miyim diye izin alıyor,yani arabayı sahiplenmiyor,yoksa ben hala bir yerine bir şey olacak diye araba kullanamıyor olurdum.
Kavrama noktasını kendin çalış,evinin yakınlarında dik bir yokuş bul ve dur kalk yap,en kötüsü baktın beceremedin,çek el frenini ver arabanın adresini,paşa paşa gidip alsın baban.Biraz kırıldığını belli et babana,gönül koy,küs,naz yap ama vazgeçme.
Kolay gelsin bu yolda çabaların seni usta bir şoför yapsınyerimseniben

ZYNPalp
8-05-09, 05:05
kolonya
ayy iki haftadır bende de aynı konu var canım, abım bagara bagara araba sürdürüyor göya aglata aglata sürüyorum eve gelıyorum, tam fıstık gıbı surdum arabayı sonra nasılım ıyı mıyım bır ıyı de bana dedım hayır dıyor cok becerıksızsın berbatsın daha arabayı kaldıramıyorsun kaldır bakayım, tabı böle bagrınca kaldıramadım, al işte kaldıramadın bıle becerıksız rezıl senı gıt ın arabadan kımse senı işe almaz dıuyoır neler dedı sureklı aglattı en so n tabı calıstıramadım bıle arabayı böle bagarınca
zaten süremedım 2 defa denedık 2 defa da durmadan aglattı sımdıde vermıyor arabasını zaten kapalı alanda surdurdu tarla gıbı yer bır de demedıgı kalmadı yok balataları yakmısım da arabayı ters cevırcekmısım de ohoooo dert bunlar dert. ınsanı araba surmekten korkutup sogutuyorlar...
baska bırını bulmalıyız canım . az konusucak bırı.
En büyük hatan ne biliyormusun. nasılım iyi sürdüm demi demeyeceksin. o zaman öğreten şahıs ben süperim karşımdaki bişey bilmiyor bana soruyor diye düşünüyor. ha birde türk erkeklerinin hepsi kendini usta şöför benim benden başkası süremez gibi tuaf bir düşünceleri var ya ondan .

haşarı kedi
8-05-09, 06:05
bende eşimle ilk denemelerimi yaptım mahvetti beni. sinir oldum yemin ederim. bir de arabaya sahip çıkıp ona vermem diye her aksam araba sürmenin çok stresli birsey oldugunu ve bana kıyamadığını söylüyor. :roflol: ben çok panik olur süremezmişim. niye bu kadar adam nasıl sürüyor, artık bu piyasada bende varım kendine buna alıştır kocacım :lepi:

boncuk84
8-05-09, 09:05
yazkafana_gorebisi
arkadasım bende dıreksıyon dersı wermek ıstıyorum.belki yrdımcı olabılırım sana.
canım tşk ederim ama sen istanbuldasın sanırım ben başka şehirdeyimmm

PeSpEmBe
8-05-09, 12:05
Ben de istiyorum , ben dekaydirigubbakcemile2 Ehliyetimi alalı 1 yıl oldu, bende icraat yok ! Geç kaldım ehliyet için de, arabayla tanışmak için de..

Üstelik arabamız var ben kendimi bildim bileli..

Ama baba faktöründen dolayı çekindim ben.. Babam da kızar, öfkelenir , bağırır , çağırır...Sanki araba kullanmayı öğretmiyor da, bağıracak yer arıyor :)

Ben de olayı gurur meselesi yapar, kalkarım koltuktan :1closedeyes:

Bağırılmaya hiç gelemem , babam da olsa..

Beklediğim gün gelince başlıcam ben, Allah nasip ederse..

Keşkelerimden biridir araba , keşke üniversitede okurken öğrenseymişim.. Şimdi usta şöfor olurdum heralde.. benneyaptımki

ela_ekin
10-05-09, 14:05
arkadaşlar araba nasıl kullanılıyo
şöyle bi özetle anlatabilirmisiniz
bi kere bana da babam anlatmaya çalıştı ve ben de soldaki taşların üzerine çıkınca gerisi kötü.........

Adivar
Otomatik araba manuel arabaya göre kullanımı daha kolaydır ama burada anlatmakla olmaz ki canım..
Muhakkak göstererek olmalı bu işlem!!

Adivar
Otomatik aracı çalıştırmak için;
Önce çalıştırıyorsun,frene basıp el frenini indiriyorsun sonra gaza basıyorsun ve araba hareket ediyor..
Manuel aracı çalıştırmak için;
Önce çalıştırıyorsun,sonra sol ayağın ile debreyajı sonuna kadar basıyor ve bu arada sağ ayağın frende olucak ve el frenini indirip ayağını frenden çekip yavaş yavaş gaz verip aynı anda da debreyajdan ayağını yavaşça çekiyorsun ve hareket ediyor.
Bu işlemi kavramak biraz zamanını alabilir.yerimseniben

EU1
10-05-09, 15:05
ben de süremıyorum kızlar ya kaç yıllık ehlıyetım var ama arabam yok
okadar ıstıyorum kı ne sımdıye kadar param yettı ne de ımkanım oldu,
sagdan soldan bırı vercek de ancak yanımda oturcak da ozaman sürebılıcem

al şu arabayı kaldır dedıklerınde artık hıc guvenım yok kendıme de süremıyorum
:nazar: hayat işte, keşke ehlıyetı sımdı alsaymısım evvelden aldım
sımdı cerceveletıp asılcak konumda beklıyor benı.

boncuk84
11-05-09, 08:05
otomatik en iyisi ama malesef babamın araba otomatik değil :1closedeyes:
bide bişe yapacam korkusu eklenince arabaya çünkü bişe olursa bidaha binemem o arabaya kaydirigubbakcemile3
onun için iyice telaş başlıyo ahh kendi arabam olsa vura çize iyice öğrenirdim

challenger
11-05-09, 08:05
bende ıstıyorum ve artık mecburum işimden dolayı.
eskıden babam derdi hep al kullan çarp parçala gerekırse ama taksı tutar giderim diyordum iş başa düşünce öğrenmek zorunda olduğumu anladım .babam haftasonu için özel hoca ayarlayacak bakalım inşallah öğrenebılırım.benımde ehlıyetım var kasım ayında aldım ama içimde heves yoktu şimdi yumurta kapıya gelince inşallah öğreniriim.

Brave Capricorn
13-05-09, 12:05
Canım ya bende böyle bir konu açmıştım aylar öncesinde...
Sanki kendi konumu okur gibi oldum...
Benim babamda aynısını söylerdi....
Otururdu yanıma.. hadi takk 2yeeee taksanaa 3eeee
Sen arabayı sürüyom mu sanıyosun.. ne bu haller yok kasisde durrrr
Yokkk ayağını birden çekme derken.....tabi bunları yüksek sesle ve kızarak yapıyordu
Ben iyicene tırsmıştım.. balkondan araba bana bakıyor ben arabaya bakıyordum.
Şeytan al git diyo ama geri geri apt. önünden nasıl çıkıcam
Araba sıfır bişey olsa bir ton laf söyler babam....
Neyseki cesaretimi topladım.. arabayı kullanmaya mecbur olduğum anlar oldu..
Hiç sıkma kendini sana en büyük tavsiyem sakin biriyle çık kullan
Sakınnn sakınn babanla kullanmaaaaa......
Bak benim eski konularıma göreceksin orda neler yazmışım...
Senden beterdim..... şimdi kullanıyorum arabayı....
Pratik yapa yapa öğrendim.... şimdi kendi arabamı alıyorum.. bu ay
Düşünsene çocuğu okula bile götürebiliyorum o karmaşık okul yolunda
Kimseye rica minnet etmeme gerek kalmadı.. taksilerrrr artık size ihtiyacım yokkk :))

hihoyyythihoyyyt:eek::eek:

Brave Capricorn
Tek başına sürmek en rahatı arkadaşlar...
Sadece çok işlek yollara girmeyin....
Nazınızın gectiği.. size gıkı çıkmayacak biriyle öğrenin
Heee birde ara vermeyin hergün 1 saat fiksleyin kendinizi
Böyle bir hafta 10 gün sürün... alışırsınız..
Kullanmasam ben kullanamazdımkafamçokkarıştı
Çok tırsıyodum... hele açtığım o konuya bakında görün

glsh85
kesınlıkle pratıkle gelısecek arabayı guzel surmen daha sakın bırıyle her gun 1 saat suer bak nasıl alısacaksın

selkie
boncuk84
mrb arkadaşlar araba kullanmayı bilen arkadaşlar sizlerden yardım istiyorum 2008 şubatta ehliyet aldım ama henüz trafiğe çıkmadım sürüyorum tenha yerlerde geçen gün babama söledim beni biraz çalıştır filan tamam dedi dün çıktık dolaştık tabiki bi ton azar vay efendim sen ilkokul mezunumusun ne alakası var araba kullanmayla ilkokul mezunu olmanın henüz bunu anlamış değilim :mymeka: :bbo:
herşeyi tam yapıyorum vites değiştirmedir direksiyon hakimiyetidir yalnız arabayı kaldırırken biraz zorlanıyorum oda yokuşta dün babam beni getirdi dimdik bi yokuşa hadi bakalım kaldır kaldıramadım sölemediği kalmadı tabi... ve o bagırdıkça ben iyice stres oluyorum elim ayagıma dolanıyo napcam ya kör şeytan dio çık kendin sür yoksa babam bana öğretmiyo iyice korkutuyo off araba kullanmak istiyorummmm sizce napmalıyım şimdi balkondan bakıyorum araba aşagıda arabada bana bakıyo git bin nolcak dio bi tarafım dur yapma dio bi tarafım offf yaaaa bişe olursa babam beni öldürür tabiii kaydirigubbakcemile3

bende ehliyetimi 8 sene önce aldım,son bir senedir kendi arabamı sonunda alabildiğim için sürekli kullanıyorum,ilk nce sana şunu söyleyeyim ben ne babamdan ne kocamdan ikisinden de öğrenemedim,insana daha çok stes yapıyorlar,ilk etaplarda ara sokaklarda kullanıyordum,yğun trafiğe girmeye cesaretim yoktu,sonra bir hoca tuttum kendime 3 saat beni yoğun trafikte çalıştırdı,sonra zaten ben cesaretimi topladım.senin yaıcağın en doğru şey hoca tutman.yada baban dan başka biri olmalı,sakin biri!sen dikkatli kullan,arkandan korna basarlar,küfür edende olur,sana sinirlenip olmadık yerde sollayıp sıkıştıran olur ,sen sakin ol hiç umursama böyle yapanları,çok sıkıştırırlarsa baktın olmicak dur bekle geçsin geçmek isteyen.ben yalnız çıkıp çalışmıştım ilk etapta,öyle daha iyi olmuştuhihoyyyt

Brave Capricorn
13-05-09, 13:05
Ebrar
bi kere bana da babam anlatmaya çalıştı ve ben de soldaki taşların üzerine çıkınca gerisi kötü.........
Dur anlatıyım.. eski tırsıklardan bendenizlülülülülülü

Önce arabaya biniyosun.... tabiiii binmeden olmazsırnaşık şey

Aynanı koltuğunu ayarla..

Çevir anahtarı , el frenini indir arabayı bire tak ve kalk

( Kalkışı ise gaza basarken aynı anda debriyajdan yavaş yavaş çekmen lazım ayağını)

Biraz ilerle 2 ye tak sonra zaten yola göre fitesi değiştirirsin

Durulacak yerlere yaklaştığın anda boşa al dur sonra kalkarken

Fitesin tekrar bire tak bazen 2 yede takabilirsin..

Duruşuna bağlı hani tam frene basıp durmadıysan 2 ilede kalkabilirsin

Dönüşlerde sinyali asla unutma...

Rampa yollarda gazla debriyajı ayarlamak araba kullanmanın en zorlu anlarındandır

Ben hala el frenini çekerek duruyorum.....-tatlicadiarzu-

Buda zamanla tabi süre süre.....şekerlerrrr

Kısaca böyle yanlışım varsa düzeltin bilenler....kaydirigubbakcemile3

beste2006
maziye döndüm biran bende. bende ehliyeti aldım. arada babam çalıştırıyordu beni. aman allahım ne kızmalar ne sinirlenmeler. aynı senin yaşadıklarını yaşıyordum.

derken babam bana kendi arabımı aldı. otomatik vites diye direttim. manuel de yokuşlarda ve lambalarda istop ettiriyordum arabayı çünkü:roflol:

ve arabayı almak için plazaya gttik. babam bana benim işim var sen arabayı al git deyince kalbim duracak sanmıştım.:1shok: tek başıma trafiğe çıkmamıştım. kardeşim yanımdaydı ama oda bilmiyorduki-tatlicadiarzu- tabi biz emniyet kemerlerini takarız, 30 km hızla sağdan sağdan gideriz:roflol:.

o gün bugündür zehir gibi oldum şoförlükte:eek: aman otomatik vites kullanabiliyorum tabiki:roflol: manuel hala kullanamıyorum. tavsiyem bayanlar otomatik vites alın. bir fren bir gaz.tak vitesi D ye. park ederken tak vitesi p ye bitti iş, gerisi dikkate kalmış. ayrıca trafikte 4 göz olmak lazım. herşey bitiyor. yok yokuşta kalkamadım, kırmızı ışıkta istop ettirdim filan yok. çok çok rahat..:dance:

sevhan
Bana araba kullanmayı öğretecek babam yoktu,20 yaşındayken araba almıştım ve araba bir ay kadar evin önünde yattı sonra ben bunu kullanmalıyım dedim önce evin önünde kendi kendime gittim geldim sonra trafiğe çıktım aynı gün tabi en fazla ikinci vitesele gidebiliyordum maltepe kartal arası gittim geldim.Ertesi gün annem artık kullanıyorsun deyip bana cesaret verip tekrar trafiğe çıktım sonra iş koşullarımdan dolayı sürekli kullandım zaten yani kısaca sana derimki kendine güven ve cesaretin olsun ilk araba kullandığında heyecanlanacaksın vites atarken aynaya bakmaya unutacaksın vs...ama sonra bunların hepsini farkında olmadan otomotik olarak yapıyorsun çok cesaretin yoksa bu işin eğitimini veren kurumlar var onlardan ders almanı tavsiye ederim.

Brave Capricorn
Eee otomatik vites öyle şekerimm

Sol bacağını hiç kullanma ohhh bağdaş bile kurabilirsin :roflol:

Ben otomatikte öğrenmiştim ilk arabayı... işte sonrasında manuel olunca

Ondan bu kadar zorlandım.......

Bayanlar için ideal otomatik.... diğeri yok vites.. debriyaj derkenee adam yoruluyo beee-tatlicadiarzu-

sevhan
janselii
Eee otomatik vites öyle şekerimm

Sol bacağını hiç kullanma ohhh bağdaş bile kurabilirsin :roflol:

Ben otomatikte öğrenmiştim ilk arabayı... işte sonrasında manuel olunca

Ondan bu kadar zorlandım.......

Bayanlar için ideal otomatik.... diğeri yok vites.. debriyaj derkenee adam yoruluyo beee-tatlicadiarzu-
Yok ya benim sağ elim boşta kalmış gibi olur,hadi bacağım neysede elimle oynamam lazım vitesle:))
Mutlaka otomatik vites daha kolaydır özellikle yokuş kalkarken ama mümkünse her ikisinide kullanbilmek gerekiyor.
Kolay gelsin sizlere biraz cesaret yeter, siz zaten araba kullanmayı biliyorsunuz yanlızca trafikte pratik yapmanız lazım,oda bir haftada yolların fatihi olursunuz.

selkie
beste2006
maziye döndüm biran bende. bende ehliyeti aldım. arada babam çalıştırıyordu beni. aman allahım ne kızmalar ne sinirlenmeler. aynı senin yaşadıklarını yaşıyordum.

derken babam bana kendi arabımı aldı. otomatik vites diye direttim. manuel de yokuşlarda ve lambalarda istop ettiriyordum arabayı çünkü:roflol:

ve arabayı almak için plazaya gttik. babam bana benim işim var sen arabayı al git deyince kalbim duracak sanmıştım.:1shok: tek başıma trafiğe çıkmamıştım. kardeşim yanımdaydı ama oda bilmiyorduki-tatlicadiarzu- tabi biz emniyet kemerlerini takarız, 30 km hızla sağdan sağdan gideriz:roflol:.

o gün bugündür zehir gibi oldum şoförlükte:eek: aman otomatik vites kullanabiliyorum tabiki:roflol: manuel hala kullanamıyorum. tavsiyem bayanlar otomatik vites alın. bir fren bir gaz.tak vitesi D ye. park ederken tak vitesi p ye bitti iş, gerisi dikkate kalmış. ayrıca trafikte 4 göz olmak lazım. herşey bitiyor. yok yokuşta kalkamadım, kırmızı ışıkta istop ettirdim filan yok. çok çok rahat..:dance:
bende otomatik vites kullanıyorum hem bana diğrinden daha zevkli geliyor ne uğraşıcam bir vites bir debriyaj,birde ben çocukluyum benim için çok iyi bir avantaj,

selkie
Ebrar

otomatik vites içn tarif edeyim.
önce aynalarını ve koltuğu ayarlıyorsun,sonra arabayı çalıştırıyorsun,
sonra ayağın frendeyken el frenini indirip d ye takıyorsun vitesi sonra gaza basıyorsun gidiyor,ışıklarda durman gerektiğinde n takki vitesi araba kendini öne doğru boşu boşuna zorlamasın,geri giderken vitesi r ye takıyorsun.tümseklerden geçerken tümseğe gelmeden önce yeteri kadar frene basıp yavaşlamalısın ve tam tümseğin üstünden geçmene az kala ayağını frenden çekersen iyi olur,hızlı geçersen ve ayağın frende olursa arabanın balatalarını cabuk yıpratırsın,yokuşlarda otomatik vites araba kaymaz,kaydırırım diye hiç korkma!park ederken sıkıntı yaşayabilirsin biraz,dışarda gezerken park eden insanları falan gözlemle,benim çok işie yaramıştı,insanları gözleyerek park etmeyi öğrendim ben,ve bolca dikkat gerekli,şerit değiştirirken dönüşlerde ve kalkışlarda sinyal vermeyi unutma!ama dediğim gibi en dorusu hocayla beraber çalışman!

boncuk84
13-05-09, 14:05
tşk ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgiler ve destek için ama bu aralar süremicem sanırım sürdürcek kimse yok babamla bi daha binmem zaten delikafadulden
haziranda abim gelecek şehir dışında kendisi abim çok sakindir en iyisi onu beklemek çıkıp kendimde sürebilirim kalabalık olmayan yollarda cesaretim var ama araba apartmanın bahçesinde ordan çıkarmak sorun biraz neyse hayırlısı pratik yapmalıyım yoksa herşeyini biliyorum ben bu arabanın
:eek:

megilara
13-05-09, 17:05
walla canım biraz cesaret yeter
ben ehliyet aldıktan sonra 2-3 kere araba kiraladım
elin arabası nasıl olsa,kaskoları da var diye hiç stres olmadan kullandım o acemi halimle
şehir içi-şehirler arası kullandım
sen de böyle yapabilirsin ya da özel direksiyon dersi al
gerçi beni de eşim köreltti:KK43: