TEST

Argan yagı

JFR
10-05-09, 12:05
ARGAN YAGI

Kopi Luwak gibi hayvanlar tarafından işlenmesi zorunludur. Bu yağı çok özel ve de pahalı yapan, yapımının son derece zahmetli olması. Argan Yağı ya da "Fas'ın sıvı altını", Fas'ın güney batısı hariç başka hiçbir yerde yetişmeyen argan ağacı meyvesinin yemişinden elde ediliyor. 10 metreye kadar ulaşan ağaçların büyük birer zeytini andıran meyvelerini yiyen keçiler, meyvenin ortasındaki yemişi sindirmeden çıkartıyorlar. Çiftçiler, bu yemişleri tek tek toplayıp, her bir yemişi bir taşla kırıp içindeki yumuşak çekirdeği çıkartıyorlar. Ardından çekirdekler kavruluyor ve yine elle öğütülüyor. Öğütülmüş çekirdekler suyla karıştırılıp, yağı çıkartılıyor. İki günlük çalışma sonucunda ancak bir litre Argan Yağı elde ediliyor. Eczacılıkta, mutfakta ve kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Berberiler Argan Yağı'nı afrodizyak olarak kullanıyor.

Deneyenler Argan Yağı'nın tadının odunumsu, baharatlı ve küflü olduğunu soyluyorlar.

http://www.youtube.com/watch?v=wv2_lQWUtgI

Siz, argan yagi konusunda neler biliyorsunuz,aranizda kullanan var mi veya her hangi bir gorusunuz var ise paylasmanizi bekliyorum. Cildin yenilenmesinde yardimci olan,saci besleyen ve mutfakta guclu afrodizyak olarak bilinen bu yagi Turkiyede nerede bulabiliriz?
Tesekkurler!a.s.

Zeynep57
12-05-09, 14:05
Ayyy bende simdi merak ettim...
Acaba nerde bulunur?
Ciltte hucre yenilenmesine yardimci oluyormus duydum...
Ama aktarlarda varmi?

JFR
12-05-09, 19:05
Zeynep57,
argan yaginin faydalarini biliyorum,ama Turkiyede aktarlarda olup olmadigina, Sizlerden haber bekliyorum:1no2:.
Fransada oturan arkadaslar da bu yagi konusunda bilgilerini paylassinlar,lutfen
yerimseniben.

daylight
15-05-09, 05:05
Ayyy bılmedıgım bır yag da varmıŞ !!! PaylaŞımın ıÇın teŞekkÜrler

moonshine76
26-08-09, 09:08
Avrupa bu yag icin deliriyor kizlar. Kirisikliktan tutnda kuru cilde, sivilceye kadar olan faydalarindan dolayi.
bende diger yaglarinimin arasinda vardi unutmustum dün gece elime yüzüme sürdümy yattim. Harika ellerim pamuk gibi yüzüm daha bir duru ve dinlenmisti.
Saclar icinde cok kullaniliyor. Bugün yapicam saclarimada.

Alirken dikkat kavrulmamis olmasi lazim, kavrulmus olanlar yemek icin. Zeytinyag gibi rafine edilmemis olmasi lazim.

catpower
26-08-09, 09:08
ağaçta keçi gördüm sankii:roflol:

JFR
28-08-09, 15:08
Catpower,aynen gordugun gibidir yerimseniben!

JFR
28-08-09, 17:08
Hanimlar,
Iki ay once argan yaglarima "kavustum" hihoyyyt. Denemek icin kusburnu ve jojoba yagi da siparis etmistim. Simdi ise ozenle kullaniyorum ve cok memnunum !!! Imkanlari ve yaglara meraki olanlara yerimseniben tavsiye ederim a.s.!

JFR
28-08-09, 17:08
moonshine76
Kirisikliktan tutnda kuru cilde, sivilceye kadar olan faydalarindan dolayi.
bende diger yaglarinimin arasinda vardi unutmustum dün gece elime yüzüme sürdümy yattim. Harika ellerim pamuk gibi yüzüm daha bir duru ve dinlenmisti.
Saclar icinde cok kullaniliyor. Bugün yapicam saclarimada.

Alirken dikkat kavrulmamis olmasi lazim, kavrulmus olanlar yemek icin. Zeytinyag gibi rafine edilmemis olmasi lazim.
Cok dogru! Yaglarin saf ve soguk preslenmis olmasina dikkat edilmesi lazim.

biosprit
23-12-09, 14:12
merhaba sevgili JFR, argan yağı konusunda yardım edebilir misiniz

melly_mell
23-12-09, 16:12
yves rocher'da agran içinde agran yağı olan bi seri var tradition de hammam diye ilgilenenler ordan da bakabilirler.

sepet
8-01-10, 18:01
ya ben de ilk defa duyuyorum hic haberim yoktu hayret

ozgok_17
25-01-10, 17:01
arkadaşlar argan yağını nerden bulabilirim lütfen yardımcı olun argan yağı diğer ülkelerde kadınlar için vazgeçilmez olmuş artık herkes saçları nasıl yumuşak ve güzel yaptığından bahsediyo.ama ben internettte o kadar aramama rağmen bulamadım ayrıca saf ve kavrulmamış olması lazımmış bu yağın kavrulmuş olanı yemekler için kullanılıyomuş çünkü kavrulmamış olanı kozemtik alanında kullanılıyomuş.lütfen istanbulda nerde bulabilirim ve fiyatı ne kadar?

ozgok_17
31-01-10, 13:01
cevap veren yokmu?

myLnn
4-04-10, 08:04
bu paylaşm için teşekürler araştırıyordum iyi oldu burda gördüğüm

myLnn
4-04-10, 09:04
bağdatta bir mağazada satılıyormus arkadaşlar..

tatlicadi85
16-04-10, 09:04
Kızlar ben bu Argan yağını bir belgeselde görmüştüm Fas ya da onun gibi bir ülkede tanıtılıyordu..Yalnız orada söylenen şuydu ''bu yağ o kadar kıymetli ki altına endeksli olarak satılıyor'' yani altın fayatı üzerinden...Yani o kadar ucuz ve kolay ulaşılır olmaması gerekir sanırım...Türkiye'de satılmasına ihtimal dahi vermiyorum benopuyorumnanaktan

maydanos
6-07-10, 20:07
kizlar fransada bi cok kadin bu yagi kullaniyo. burda cok unlu bu yag, saf olarak da satiliyo krem veya yuz maskesi olarak da satiliyo. ozelliklere kirisikliklara cok iyi geliyo deniliyo. ben yagini aldim ama yuzume nasil surecegimi bilmedigim icin oyle duruyo (bilen birisi varsa yardim ederse cok sevinirim), benim cildim karma, yuzume pamukla surersem cildim yaglanir diye korkuyorum. turkiyedekiler icin de yves rocher den bulabilirsiniz bu yagi, hem de o serinin urunleri organik argan yagi iceriyo, ayni zamanda yves rocher nin argan yagi iceren camur maskesi de var (hatta surdum su anda yuzumde :), serinin adi "hammam". ne kadar etkilidir bilmiyorum ama bence biraz da ticari amacla abartiliyo

Berensuuu
18-09-10, 08:09
ozgok_17 bu sitede satmaya başlamışlar arganyagi.comalkisalkisalkis

KilicBaligi
23-01-11, 01:01
Yeni aldığım sodyumsuz ve sülfatsız şampuanımın içinde argan yağı varmış henüz kullanma şansım olmadı umarım saçlarıma çok iyi gelir bu yağ :)

lapis
29-01-11, 14:01
çok merak ettim ben de bulursam kullanacağım

JunondeDior
1-03-11, 16:03
sac ve kirisiklar disinda kullanim alani var mi?

mymelino
7-03-11, 16:03
sonnn zamanlarda sık duyduyorum bu yağı..... kullanan var mı yorum yazsınnn :KK71:

esmatwilight
9-03-11, 12:03
cnm bnm aktarımda var bu argan yağı ürünleri hep inceliyorum çok iyi bi ürün memnun kalırsınız dedi ama ben de çok duymaadığım için üstünde durmadımm :KK66::KK66:

sevgituba
11-03-11, 17:03
ya dün mesaj yazmıştım ama yasak olan şeyler varmış, bilmiyordum :KK30: argan yağı çatlak izlerinide kısa sürede yok ediyormuş bilgisi olan var mı?

alize01
11-03-11, 19:03
Arkadaslar,
bu yag genelde pazarlama amacli ekleniyor urunlere. yani sampuanin veya kremin icin de olabilir ama eger arastirip baksaniz binde 1 den bile daha azdir bilesimde orani. bir damla ekleyip argan yagi var diye promosyon yaparlar. Kullandiginiz urunlerin iceriklerinie bakarken arkasindaki listeden en yuksek orandan en dusuk orana dogru listelendigini unutmayin. Genelde aqua yani su ile baslar ve onun disindakiler ne listenin son siralarinda yer alir. bilginize

KilicBaligi
Yeni aldığım sodyumsuz ve sülfatsız şampuanımın içinde argan yağı varmış henüz kullanma şansım olmadı umarım saçlarıma çok iyi gelir bu yağ :)

Amonra
17-03-11, 07:03
öyle bi geçer zaman ki dizisindeki berrin de bu yağ esanslı bi maskeyle sivilcelerinden kurtulmuş
ne fena bi cildi vardı ama son bölümde daha iyi görünüyodu gerçekten

MEBBAB
17-03-11, 08:03
şampuanının adını öğrenebilme şansımız var mı :)

gecekusu
17-03-11, 08:03
Bende aradım alacak bir yer ancak bulamadım , face de bir sayfası var orayı inceledim bir süre. Geçen gün okudum bir yerde 30 ml. 30 tl ye satılacakmış , netten satışı yokmuş şu an ancak yakında olacakmış. Ben de alacağım satış başlayınca.

ml_sez
21-03-11, 19:03
Arkadaşlar ben bu yağı aldım. Haklısınız biraz pahalı. Cildim çok alerjik son dönemde ilaç kullanımına bağlı sıkıntılarım vardı. Yağı kullandım ve cillteki kuruluk, kızarıklık gibi bir çok sıkıntıdan kurtuldum. Gerçekten işe yaradı.

berraceylin
23-03-11, 08:03
Nereden ve kaça aldınız rakadaşlar,çok merak ettim ben bu ürünü.Arabistan'a ve Fransa'ya sipariş verdim,bakalım hangisi daha uygun olacak.Bu arada ecocert sertifikalı olması çok önemliymiş.Dün bir sitede gezerken bu işin üreticiliğini yapan Fas'ta yaşayan türk biriyle mesajlaştık,ama inanılmaz pahalı söyledi,100 ml si 210 dolar.Sonra yabancı sitelerde raştırdım 20 euroya bile ecocert sertifikalı gördüm ama sipariş veremedim dil sorunundan dolayı.Sizler nasıl aldınız, açıklarsanız sevinirim

ml_sez
23-03-11, 20:03
Aslında ülkemizde de var. Sadece saf olanlarını bulmak zor. Genelde argan yağını zeytinyağı ile karıştırıyorlarmış. Ben eşimin çalıştığı firmadan aldım. Onlar ithal ediyorlarmış. Çok memnun kaldım. Ama internette de satılan yerler gördüm. Fiyatları gerçekten pahalı. Laf aramızda ben piyasadaki genel fiyatlardan daha uyguna aldım :)

derin119
25-03-11, 17:03
bende baya araştırdım aslında fastan getirtmek istiyorum getirenler var sanırım ama %100 doğal olup olmayacağını nasıl anlayacağız.Birde josie maran, eski victoria's secret mankenlerinden sanırım kendi adına argan yağı markası var yüzde yüz doğal yazıyor acaba kullanan falan var mı gerçi türkiyede satışı yok ama ?

derin119
25-03-11, 20:03
birde bu yağı çatlakları için kullanıp memnun kalan var mı ? ben de almayı düşünüyorum doğal olanından bulabilirsem

etmainnseu
29-03-11, 11:03
slm arkadaşlar
evet sizlerinde bahsettiği gibi argan yağının birçok şeye faydası var.
bende bu yağı Eminönü mısır çarşısında buldum 50 cc için 25-30-32 tl gibi fiyatlar söylediler.
fakat sonra yine mısır çarşısında başka bir aktardan öğrendim ki onlar orjinali değilmiş.
yemeklik olanı cilt için diye satıyotlarmış
orjinal cilt için olan argan yağının 50cc si 129 tl bilginiz olsun

sebnemsebnem
29-03-11, 19:03
arkadaşlar argan yağını sivilce izleri vs. için kullananlar varmı?faydasını gördünüz mü?en önemlisi nereden temin edebilirim,internette iki sitede satışı var ama güvenilirmidir ki?

fuchsiart
2-04-11, 10:04
az önce yağı gittigidiyor'dan sipariş verdim 1 kişi satıyordu sadece.149 lira çok pahalı ama orijinal.
% 100 SAF ARGAN YAĞI.
ORGANİK ECOCERT SERTİFİKALI. 100 ML. yazıyor. umarım ödediğim paraya değer bir üründür.

karbeyaz
3-04-11, 18:04
nivae Pure and Natural Colours kremi duydum içerisinde argan yag warmış

berraceylin
4-04-11, 09:04
Yurt dışına tanıdığınız varsa çok daha uygun arkadaşlar,Özellikle İngiltere ve Fransa da uygun.Ama ecocert sertifikalı olması çok önemli,dikkat edin.Ben Fransa'ya sipariş ettim,bakalım gelsin,kullandıktan sonra yorumunu yaparım

mei
5-04-11, 00:04
arkadaşlar 2 ay önce mesleğim gereği kuzey afrikadaydım. Ekipten arkadaşım Argan yağından bahsetti. Birgün boyu yüz için olan argan yağını aradık. Cilt için çok iyiymiş türkiyede pahalı alalım bi tane memnun kalırsak bi dahaki gelişimzde de alırız dedi. Arkadaşın ısrarıyla aldım. 2 aydır duruyodu bi köşede. Bi kaç kişiden çok duymaya başladım. Hatta ne olduğunu bilmesem de bana ver bana ver diye tutturan arkadaşlar yüzünden kıymete bindrdm=D Kullanayım dedim.2 gün oldu sivilceleri kurutuyo evet. Benim cildim alerjik ve sorunludur çok. Fakat kurutma çok fazla yaptı. Yüzünüzdeki lekeli kısımlarr yaprak yaprak soyuluyor. Ama izleriniz hala yara gibiyse yani yeni yeni iyileşmeye başlayan lekelerse sürmeyin kesinlikle. Çünkü bnm yüzümde mevcut olanları soyduğu için alttan ciğer gibi et çıkarttı.=S yara oldu tekrar. yüzümde şu an kıpkırmızı yaralar war. Yara yapmadığınız kurcalamadığınız aktif sivilcelere veee iyileşmiş sivilce lekelerine sürerseniz çok memnun kalabilirsnz. Fakat bu kadar kuruturken cilt kırışıklığı vs nasıl iyi geliyor mrk etmedim değil doğrusu.=S:44:

berraceylin
14-04-11, 08:04
Evettt,dün itibariyle argan yağım geldi.14.90 euro 50 ml (30 TL) Cildime sürer sürmez bir yumuşaklık hissettim ve cildim hemen emdi,ve yeni çıkmış olan sivilcemi biraz da olsa kuruttu,Denemeye devam edeceğim,gelişmeleri sizinle paylaşırım

şayan
16-04-11, 09:04
berraceylin
Evettt,dün itibariyle argan yağım geldi.14.90 euro 50 ml (30 TL) Cildime sürer sürmez bir yumuşaklık hissettim ve cildim hemen emdi,ve yeni çıkmış olan sivilcemi biraz da olsa kuruttu,Denemeye devam edeceğim,gelişmeleri sizinle paylaşırım
Bende çok merak ediyorum bu argan yağını kullandıkça paylaşmaya devam edin lütfen.Sizinki orjinalmi üzerinde tam olarak ne yazıyor netden bende bulup almağa çalışayım

berraceylin
19-04-11, 05:04
Huile D'argan yazıyor,ecocert sertifikalı. Yarısını arkadaşıma hediye ettiğim için diğer siparişimi ebaydan yapacağım,orada gayet uygun fiyatlar

mavivagon
20-04-11, 02:04
ml_sez
Aslında ülkemizde de var. Sadece saf olanlarını bulmak zor. Genelde argan yağını zeytinyağı ile karıştırıyorlarmış. Ben eşimin çalıştığı firmadan aldım. Onlar ithal ediyorlarmış. Çok memnun kaldım. Ama internette de satılan yerler gördüm. Fiyatları gerçekten pahalı. Laf aramızda ben piyasadaki genel fiyatlardan daha uyguna aldım :)
esının fırması bızede bulamazmı yaa

şayan
20-04-11, 12:04
berraceylin
Huile D'argan yazıyor,ecocert sertifikalı. Yarısını arkadaşıma hediye ettiğim için diğer siparişimi ebaydan yapacağım,orada gayet uygun fiyatlar
bende ebaydan bakayım çok teşekürler

UzmaN
2-06-11, 00:06
Merhaba.

Forumda ürünler hakkında sadece deneyimlerinizi,memnuniyet yada memnuniyetsizliklerinizi paylaşabilirsiniz..
Bunun dışında ürün temini,alışı,satışı,satışını yapan sitelere yönlendirme yapmak,gerek konu içlerinden gerekse özel mesajlardan yasaktır.(özel mesajlar da denetim altındadır)

Bu sebeple ''Ürünü nerden bulabilirim? Bana da yardımcı olun..'' yada '' Özelime yazın yardımcı olayım. '' gibi talepler yasaktır..:KK34:

Bilginize..

Benefi
13-06-11, 15:06
slm herkeze

evet argan yağı gerçekden çok faydalı ve inanılmz bir ürün. bu ürünü kullanmaya başladığınızda bakşa bir cilt bakım ürününe ihtiyacınız kalmayacak.

hem saçlarda hem ciltte çok başarılı sonuçlar veriyor. en güzel tarafıda insan cildine bilinen hiç bir yan etksi olmayışı.

bir arkadaş yazmış zeytin yağı ile karıştırıyorlar diye evet doğru. sadece zeytin yağı ile karıştırsalar iyi. holan yapı palmiye yağı ile karıştırp yağı bitiriyorlar.

ama bu karışım işini yapanlar daha çok saf olmayan yağ satanlar. yemeklik yağı yada ucuz olan masaj yağını alıp içerisine kokulu aromatik yağlar katıp cilt bakım ürünü diye satıyorlar. ben naczene bu yağa hakim olan biriyim ama böyle şeyleri görünce üzülüyorum. herşeyde olduğu gibi bu konuda da suistimal adiliyor. oysa bu sadece bir kozmetik ürünü değil aynı zamanda cilt sağlığı içinde kullanılan bir ürün. zaten yağın temel işlevide bu, cildibesliyor ve yeni cilt hücreleri oluşması için deriyi tetikliyor. yenilenen cilt hücreleri düzenli kullanımda sağlıklı bir deri tabakası oluşmasını sağlıyor.

almayı düşünenler için söyleyeyim. cilt bakım ürünü olarak kullanılan yağ soğuk press olarak adlandırılır. bu yağ saydam altın sarısı renginde ve kokusuzdur. içeriğinde
- 70,2 mg E vitamini - Doğal hiç bir üründe bu kadar yüksek E vitamini
yoktur.
- %47,1 oranında Oleik Asit (Omega9)
- %33,8 oranında Lineelik Asit (Omega6)
- Ayrıca yüksek miktarda, Tekoferol - Squqlene - Steroller - Polifenol
içerir

alın faydasını göreceksiniz.

sevgi ile kalın

benefi

msoyl
13-06-11, 20:06
ben niveanın fondotenini almıştım içinde argan yağı var diyordu merak ettim acaba nedir felan diye amma da iyiymiş bu yağ, bende neden bu kadar iyi bu fondoten sivilce yapmadı felan diyordum... :KK1:

sashamia88
16-07-11, 00:07
argan yagını gecenlerde kuaforumde gormusdum .metını anlattılar bayag saca gercekten cok ıyı gelyorms .almak ıstedım 70tl ıdı .nette arattrdıgımda ambalajı cok farklı ,kuafordekının ambalası kaverengı cam sıseydı sankı gunes yaglarının ambalajı gıbıydı dıs gorunusu.acaba neetekı bu argan yagıyla o aynımıdr dıe emın olamadım almadım

pinkbull
19-07-11, 23:07
bugün erkek arkadaşım saçlarım için iki ürün almış. henüz kullanmadım ama çok umutluyum açıkçası. almak isteyenler tekin acar a bakabilirler şampuanı , bakım kremi vs böyle bir serisi var live clean nin ..
exotic nectar argan oil diye geçiyor...kullandıktan sonra sonucu bildiririm :KK55: