PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sistit .....Paylaşım alanı...Sayfa : 1 [2] 3 4 5

asya80
01-09-2008, 08:52
Allah affetsin oruçta tutamıyorum :( susuz kalınca çektiğim acıyı bir ben biliyorum birde Allah. Bu hastalıktan dolayı acaba mecbur olduğum için sadece su içip oruç tutabilir miyim ? Bu mübarek aylar senede bir kere :(((

sedem
02-09-2008, 09:27
arkadaşlar ...adlı ilaç jinekologum verdi tedavi edici değil ama acıyı sıfırlıyor ve bu sürecte de antibiyotik almadan bile vücut kendi tedavisini yapabiliyor,,mutlaka danışın eczaneye veya dr a

yercekimlikaranfil
03-09-2008, 13:12
Merhaba herkese;

2 yıldan uzun bir süre tekrarlayan sistit atakları yaşadım. Kan geldiği zamanlar oldu. İki buçuk saat tuvaletten kalkamadığım için işe yetişemediğim zamanlar oldu. Gece yatmadan önce sızıdan karnıma ayaklarımı çekip kaskatı kesildiğim oldu. Çok tekrarladı. Çok doktora gittim. Tecrübelerimi paylaşmak istedim.
-Öncelikle sistit bir tür enfeksiyon hastalığı. Türçkesi idrar yolları enfeksiyonu. (Çok nadir görülen durumlarda yapısal bozukluklar, mesane tümörleri, tıkanıklıklar, alerjiler sistite neden olabileceği gibi gene çok çok nadir nedeni olmayan sistitler de olabiliyor.) Aşağıda yazacakalarım çok sık görülen enfeksiyon kaynaklı sistitle ilgili.
-Sistit enfeksiyondan kaynaklı olduğu için temizlik önemli. Ancak temizlemek demek kesinlikle vajina bölgesini pırıl pırıl yapmak demek değil. Aksine özellikle sabunla yıkama vajinanın asit-baz (PH) dengesini bozarak mikroplara daha da açıkhale getiriyor o bölgeyi. Özellikle mantar enfeksiyonlarını tetikler bu iyice yıkamalar. O nedenle;
* Vajina günlük temzilikte sadece ve sadece ılık su ile, ovalamadan yıkanmalı. Haftada bir duşta vajinal temizlik için üretilen temizleyiciler (PH değerleri 3-4 arasında olanlar, eczanelerde bulunuyor) kullanılabilir. (Sadece vajinanın dışı, içi hiçbir şekilde yıkanmamalı)
* Tuvalet temizliği mutlaka önden arkaya yapılmalı. Dışkıda bulunan E. coli bakterisi sistitin en önemli nedeni. Gözle görmesek bile herkesin dışkısında bulunabilecek bu bakteri arkadan öne taşınmamalı.
* Cinsel ilişki öncesinde eş temizliğine dikkat etmeli, sürtünme ile idrar yollarına doğru bakteri iltilmesin diye.
* Cinsel ilişki sonrasında ilk on - onbeş dakika içinde tuvalete gidilmeli ki bakteri varsa yukarı ilerlemeden idrarla atılabilsin.
* Çamaşırlar hergün değiştirilmeli ve mutlaka pamuklu olmalı. Sentetik çamaşırda mikrop daha kolay ürüyor.
* Adet dönemlerinde ped sık sık değiştirilmeli.
* Genel tuvaletlerde eller ve temas edilen yerler konusunda dikkatli olunmalı; buralarda tuvalet kağıdınının rulosunun içine denk gelen yüzeyi kullanılmalı. Dış yüzey biryerlere değimiş olabilir.
- Bol bol bol bol bol... su içilmeli, sıvı tüketilmeli. Çok su içip sık idrara gitmek hem var olan mikropların üremeden vücuttan atılmasını sağlar, hem de idrar beklediğinde asit oranının artmasının neden olduğu yanma hissinin en az düzeyde tutulmasını sağlar. Maydonoz gibi halk arasında bilinen tavsiyeler de bu bakımdan iyidir. İdrar söktürücü etkileri sayesinde sıvı alımını ve atımını artırır.
- Çamaşırlar tanga vs. olmamalı, dar pantalon ve korselerden kaçınılmalı. Dar kıyafet ve çamaşırlar sürtünme,sıkıştırma nedeniyle bakterileri idrar yollarına doğru iter. Varsın "babaanne donu" giymiş olun. :))
- Ayakları ve beli üşütmemeye dikkat etmeli. Doğrudan üşütme sistit nedeni değildir, fakat üşütünce vücut direnci kırılacağından vücutta nerede bakteri varsa orada enfeksiyon olur. Bu bademcik de olabilir, idrar yolları da.
- Kesinlikle tuvaletinizi tutmayın. Bekleyen idrar enfekte olur ve sistite yol açar. Üstelik idrar tutmanın tek sonucu sistit değildir. İlerleyen yaşlarda idrar kaçırmaya neden olabilecek mesane düşüklüklerine sebep olabilir.
- Sistit için verilen ilaçlar gerçekten etkilidir. Hemen acınızı alır ama tekrarlamasına engel olmaz. Kendinizi korumaktan başka yolu yok tekrarlamamasının.
- Unutmayın nasıl bazı çocukların bademcikleri daha çok şişerse bazı kadınlar da sistite daha meyillidir. Daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Bu normaldir.
- Sistit ihmale gelmez, sık tekrarlayan sistitin mutlaka doktora gösterilmesi gerekir, yukarı ilerlerse böbrek enfeksiyonlarına neden olur ki böbrek en zor tedavi edilen organlardan biridir.
- Yukarıda yazdığım önlemlerin herbiri tek başına önemsiz gibi görünse de birarada önemli olabiliyor. Hepsine dikkat etttiğinizde sistitin tekrarlamasını önleyebilirsiniz, en azından tekrarların arası çok açılacaktır. Üstelik bu konulara bir süre dikkat etmek zor gelse de kısa zamanda bu konularda alışkanlık edinmiş olacaksınız; farkında bile olmadan uyguluyor olacaksınız.
- Ama aynı nedenden dolayı sistit nankör bir hastalık. Basit önlemlerle önlenebildiği gibi basit ihmallerle de tekrarlanabiliyor.
- Bu öneriler yaşayan birinden günlük hayata ilişkin basit önerilerdi fakat mutlaka doktora gidin. Muayenesi ileri tetkik istenmiyorsa zor değil. Fiziki muayene yok, idrar tahlili ve kültürü ile tedbiren böbrekleri de içeren bir ultrason genelde yeterli oluyor. Çok fazla tekrarlayan daha iler vakalarda yukarıdaki arkadaşların anlattığı ileri tetkiker gerekebiliyor. Ama ne olursa olsun doktora danışın, danışmadan ilaç kullanmayın.
Biraz uzun oldu sanırım ama herbirini denedim, eksik kalsın istemedim.
Sağlıcakla kalın.

BuzlarUlkesi
21-09-2008, 17:03
aynen benmde basimda bu dert var..bol su iciyorum artik ya hic yanma oldugu zamanda yapilan idrar tahlilnde cikiyor suanda bile antibiyotik kullaniyorum bunun yüzünden ..bol su ve sicak tutmak sanirim en iyi yönem bide birinden duymustum ne kadar dogru bilmuyorum yapmadim hic ama sogani kabuklarina kaynatik buharina oturmak iyi gelir diyolar ama bilmiyorum yapmadim ben

evrem716
21-09-2008, 19:50
Tatlım benim yaaa!!
Geçmiş olsun!!!!
Önceleri ben de çok çekerdim bu sistit denen şeyi, Allah'a şükür ne olduysa kendiliğinden geçti!!!
:çok üzgünüm:

sedü
24-09-2008, 22:41
Ben bu konuyla ilgili bir başlık açmıştım. Keşke baksaydınız. Ben de aylarca çektim bir de yumurtalık enfeksiyonu vardı kronik. Bir amcanın önerisiyle 2 otu karıştırıp içtim belki 5 senedir hiç bir sorunum olmadı :) Kantaronla altınotunu karıştırp bir ay boyunca en az 2 fincan için bir ayda önlem olsun diye 1 fincan için bir daha yaşamazsınız o zaman. Tazesinin tadı olmaz bayatı acıdır kantaronun ;)

seda_SARI
09-10-2008, 15:45
kızlar bende 2 haftadır olan daha önce hiç yaşamadığım bişey yaşıyorum bu sistitmi size soruyorum

sık idrara çıkma
idrar da sanki ilaç kokusu
ve idrara rahat çıktığım halde elimde olmadan ıkınıyorum ,

yani gayet raar idrar geliyor sonlarına doğru elimde olmadan ıkınıyorum bu nedir böyleyaaa korkuyorum

seda_SARI
09-10-2008, 15:45
kızlar bende 2 haftadır olan daha önce hiç yaşamadığım bişey yaşıyorum bu sistitmi size soruyorum

sık idrara çıkma
idrar da sanki ilaç kokusu
ve idrara rahat çıktığım halde elimde olmadan ıkınıyorum ,

yani gayet rahat idrar geliyor sonlarına doğru elimde olmadan ıkınıyorum bu nedir böyleyaaa korkuyorum

DIPTISDIPTIS
09-10-2008, 21:47
canım bak ben 1 kere oldum ve resmen anamdan emdiğim süt burnumdan geldi -tatlicadiarzu- idrar yaparken müthiş bir ağrı oluyor. sanki biri içinden bişeyleri çekip koparıyor gibi. hele idrarını yaparken son damlalar müthiş bir acı içinde düşüyor -tatlicadiarzu- başda ne olduğunu anlamamıştım ve çok korkmuştum. sürekli wc çıkma ihtiyacım oluyordu ama tuvalete gittiğimde 2 damla bişey geliyordu. yani acaip sıkışıkmışım gibi bir his benneyaptımki Allah'ım iğrençti ama ilaçla geçti kısa sürede umarım yardımcı olmuşumdur :delphin:

53 NURSEL
09-10-2008, 22:51
benim kayınvalidemde aynı sıkıntı içinde onada hiç bi çare bulunamadı .son gittiğimiz dr iğne verdi biraz kesti ama gene aynı oldu ilaçlardan sonra sonrada bi sandalye varmış ona oturduğunda mesane kaslarını sıkıştırıyormuş hafif titreşim vererek biz onu denicez şimdi bakalım iyi gelecekmi? sende dr sor bakalım belki sanada olur. geçmiş olsun şimdiden teselli

seda_SARI
10-10-2008, 14:35
canım bak ben 1 kere oldum ve resmen anamdan emdiğim süt burnumdan geldi -tatlicadiarzu- idrar yaparken müthiş bir ağrı oluyor. sanki biri içinden bişeyleri çekip koparıyor gibi. hele idrarını yaparken son damlalar müthiş bir acı içinde düşüyor -tatlicadiarzu- başda ne olduğunu anlamamıştım ve çok korkmuştum. sürekli wc çıkma ihtiyacım oluyordu ama tuvalete gittiğimde 2 damla bişey geliyordu. yani acaip sıkışıkmışım gibi bir his benneyaptımki Allah'ım iğrençti ama ilaçla geçti kısa sürede umarım yardımcı olmuşumdur :delphin:

bende öyle ağrı yada sancı yok ya,öyle dayanılmaz bir acı yok ,

normal idrara çıkıyorum rahat rahat yapıyorum son 2-3damla kalınca elimde olmadan resmen ıkınıyorum o ıkınmayla hafif kaşıntı yanma arası bişey oluyor sonra bitiyor.
her tuvalette böyle buyaa,
sık sıkta wcyw gidiyorum

ne olabilir bu yaasenağlama

ozge83
10-10-2008, 14:57
kızlar bendede var bu sistit illeti 4 senedir. her kış bir kaç defa oluyorum.. bende yanma ağrı acı arası bişey oluyor sık wc ye gitme isteği ve en kötüsü idrarımı kontrol edemiyorum. bu süre içinde ped kullanıyorum. doktora gittim kaç kez ilaç veriyor geçiyor ve bir süre sonra tekrar oluyor. bunun çözümü yokmu kızlar kış geldi çok korkuyorum yine olucam diye.

Lyre
10-11-2008, 23:07
[QUOTE=angelsem;273639]ANTİKACIM SENİN GİBİ BENDE BU DERTTEN (DERTTEN DİCEM ÇÜNKÜ GEÇMİO)VILLARDIR ÇEKİORUM CANIM.NELER VAPTIM NE DOKTORLARA GİTTİM OLMUOR.BİR TÜRLÜ GEÇİREMİORUM.EN SON GİTTİĞİM ÜROLOG BANA SİSTOSKOBİ VAPTI ANCAK BU ŞEKİLDE GÖREBİLİRİZ MESANEVİ DEDİ ÇÜNKÜ BENİM TAHLİLLERDE (İDRAR TAHLİLİM VE İDRAR KÜLTÜRÜM) TEMİZ ÇIKIORDU...
angelsem baska bir doktora daha gozuksen belki daha farkli bir tedavi uygular
bende bu sistit yuzunden cok sikinti cekiyorum idarar tahlili sonuncunda 7-8 epitel hucre bol lokosit cikti kultur testi sonucunda antibiyotik kullandim ama daha 2 hafta olmasina ragmen basladi gene 6-7 senedir omrumu yedi resmen tekrar doktora gidicem
altarnetif tipta maydonoz suyu misir puskulu suyu iyi gelir diyolar
ama bence bol su sadece su en iyisi
kiz cocuklari olanlar bu konuda dikkat etmeli terliksiz atletsiz dolastirmamali havuzdan uzak durmali bence acsini en iyi ceken bilir senağlama

deniz08
24-12-2008, 12:38
Bende aynı derdi çekiyorum, benimki kronikleşti. Hemen hemen her ay oluyorum. Geçtiğimiz ay antibiyotik tedavisi uygulandı. Şimdi hergün 2 litreye yakın su içiyorum ve hergün maydonoz suyu içiyorum. Bekliyorum bakalım bu ay olacak mı. Genelde regl dömemimden önce oluyorum çünkü. Acil şifalar inşallah kurtuluruz bu illetten...

nesmit
24-12-2008, 14:57
bende geçirdim 2 kere malesef
ilkinde ... kullandım geçti
yine oldum ve ...kullanıyorum idrar antiseptiği çok işe yarıyor tavsiye ederim

protein
08-01-2009, 00:46
merhabalar arkadaşlar benimde 3 yaşındaki kızımda silit problemi yaşıyoruz yüksek ateş idrarı tutamam şikayetleriyle doktora gittik çok ozr gerçekten doktorun söylediğine göre 1 temizlik iki kabızlık probleminden olacagını söylediği ve benim kızım çok sık kabızlık sorunu yaşıyorum ne yapıcam artık bilemiyorum hepinize ğeçmiş olsun

yasmina1976
08-01-2009, 17:32
merhaba arkadaşlar siteye bugün kayıt oldum.sistit bir bayan için cansıkıcı bir durum.uzun yıllardır bu konuda sorun yaşadığım için size bir kaç önerim olabilir.
1-üşütmemeliyiz
2-bol sıvı almalıyız
3-kişisel hijyenimize dikkat etmeliyiz(doktorum sebamed önerdi)
4-rastgele antibiyotik kullanılmamalı mutlaka kültür sonrası antibiyotik kullaılmalı
5-alternatif tıp seçeneklerine gelince aktarlarda satılan altınotunu tavsiye edebilirim....
ama herşey bir yana bol su içelim arkadaşlar... sevgiler... :)

yasmina1976
08-01-2009, 17:39
merhaba arkadaşım ,insanın çocuğunun hasta olması en kötü anları olsa gerek...
öncelikle çocuğun tedavisinde ürolog değil çocuk nefroloğunu önerebilirim... bugün aldığınız bilinçsiz antibiyotikler ileride çocuğunuzun kronikleşen sorunlarla başedememesine sebebp olabilir...
çocuğunuzun tuvalet hijyen alışkalığında sorun olabilir.bu konuda denetlemenizi öneririm.temizlik arkadan öne değil önden arkaya yapılmalı çocuğunuzu bu konuda eğitmelisiniz.çünkü dışkıda bulunan e.coli adlı bakteri idrar yollarını hasta edebilir...
geçmiş olsun

yabangülüm
08-01-2009, 17:48
bendede bayramdan önce başladı doktora gittim ilaç verdi geçer gibi oldu ama geçmedi.hadi bi daha hast.bi daha ilaç verdi geçer gibi oldu yine geçmedi.baktım olacak gibi değil çekine çekine eşime söyledim.oda git hast.dedi.yeniden gittim antibiyotik bi kaç ilaç daha verdi.kronik hale geldi artık.bıktım ilaçlardan kesin bi çözümü yokmu bunun acaba..

Zeynep_Nihal
18-01-2009, 01:49
.....

Ya_Ko
27-01-2009, 12:54
selam arkadaslar...

Ayni dertten muzdaribim diyecegim ama aynisimi ondan da emin degilim...
sistit denilen nalet bende hep vardi arada gelir bol su icerdim giderdi..

En son 2 bucuk ay sonra is yerinden dayanilmaz bir bel agrisi ile basladi isi birakip dr ya gittim iltihap sökucu hap verdi ...
gecmedi ardindan Antiboyotik verdi..

israrda bulanan iltihap öldü
10 gun sonra yeniden iltihap cikti

yani anlayacaginiz 3 aya yakindir surekli doktorlara gidip geliyorum sonuc birsey bulunmadi hala arastiriyorlar..

Bbenimkisi idrar yangisindan artik bobrek agrisina gecti eger suyu az icersem bobrek agrisinden geberiyorum...

En son urulogum bobrekte tas yada idrar yollarinda kum olabilir dedi simdi onu arastiriyorlar...

benim tavsiyem bu rahatsizligi yasayan arkadaslara..
tamam su icmek iyi gelebiliyor daha bir takim seyler

Arkadaslar ihmal etmeden bobreklerinize baktiriniz bence benimkisi bir hayli ilerledi

herseyin basi saglik diye bosuna dememisler cok zor bir durum..

Herkeze gecmis olsun

saygilar

annecik82
06-02-2009, 13:51
Ya of ya benle bu derdi yaşayan nekadar kadın varmış.şuan kanlı idrara çıkıyorum.bir sızlama ölecem sanki.yine antibiyotik içiyorum artık bıktım.diğer yapılan işlemlerin acı verdiğini bildiğim için yanaşmıyorumda korkudan devalı ilaç içmek durumundayım buyüzden.gerçekten lanet bi hastalık.heryerde tuvalet ara.her dakika tuvalete git ordata bişey yok.allah kolaylık versin kızlar bizlere.ama nedense bu hastalık kadınları evlendikten sonra yakalıyo genelde.bendede bekadrken hiç bilmem böle bişiyi.of ya nedir çektiğimizz.allah hepimizze şifa versin kızlar.

EU3
09-02-2009, 00:56
merhaba
arkadaslar bendede sistit var. evlendigim gunden beri cekiyorum ben bu hastaligi bircok arkadas gibi kullanmadigim ilac antibiyotik yapmadigim tedavi kalmadi.gecmiyor. gecmiyorbenneyaptımki

insanin sosyal hayatini mahvediyor . surekli tuvalete gitme ihtiyaci hissetmekten usandim biktim.surekli yaniyor hissi agrili idrar yapma bel agrisi bobreigime dogru agrilar sirtima dogru agrilar terleme, ates hersye var allahim dayanamiyorum.

ne olur bu hastaligin kesin bir tedavisini bulsunlar.

canlar
14-02-2009, 14:23
arkadaslar bende aynı angelsem gıbı sorun yasadım en son uzun surelı antıbıyotık tedavısı yaptı doktorum 3 ay kadar surdu.ama hıc bı faydası olmadı ıctıgım ılaclarla kaldım..çmesaneye bakılır daha olmassa dedı doktor ama ben zahmetlı bı ıslem olacagını duydum ve ıstemedım.bı kadın dofum uzmanına gıttım butun tahlıl ve tedavılerı anlattım..sagolsun dok.hanım cok antıbıyotık taraftarı degıldı ve ve bana her ıdrar yolu rahatsızlıgında verılen ......ılacını 1 hafta gunde 3 kere ıcmemı ve ayrıca yatarken de mayıs papatyası cayı içmemi tavsıye ettı.. 1 hafta kullandıktan sonra en az 6 ay yukarda yazdıgım ılacı hergun bıtane yatarken almamı tavsıye ettı.. emın olun işe yaradı ozellıkle papatya cayı ..aktardan orjınal alıp yapmanızı tavsıye ederım...ayrıca esımde tahlıl yaptırdı onda bısey cıkmadı en azından ondan kaynaklanmadıgı bellı oldu...ve gunde mutlaka 6 bardak su tavsıye ettı..deneyın derım faydasını ılk haftadan gordum....bu hastalık kronıklesınce omur boyu devam edrmıs maalaesf benımkıde oyle artık olene kadar beraberız ne mutlu sıstıme ve bana.....

EvCadisi
14-02-2009, 15:35
ahhh kader arkadaşlarım benim....ben o sistit belasından neler çektim neler...geçen yıl antibiyotik kullanmaktan içim dışıma çıkmıştı...hala da kurtulamadım...tek çare tabi ki geçici evde yanınızda bi su şisesi ile dolaşın....sıcak tutun kendinizi....sağlıklı günler..

EvCadisi
14-02-2009, 15:38
250 – 300 gram karnabaharı yaklaşık 750 gram kaynayan suya ilave edin. Ağzı kapalı olarak 5-6 dakika hafif ateşte haşlayın.

Haşlanmış karnabaharın suyunun yarısını sabah, diğer yarısını da akşam (aç ya da tok farketmez) için.
Hergün taze olarak hazırlamanız gerekir. Yedi gün müddetle devam ettikten sonra üç gün ara verin.

Üç gün aranın ardından tekrar yedi gün uygulayın ve tekrar üç gün ara verin. Son olarak tekrar yedi gün uygulayın .Bu şekilde kürü tamamlamış olacaksınız.

Karnabahar kürü toplam yirmibir gün süren kürdür (üç günlük aralar hariç).


Burada dikkat etmeniz gereken nokta karnabaharın taze olmasıdır. Pişmiş olan karnabaharı da öğle ya da akşam yemeklerinizde salata olarak tüketebilirsiniz.

EU3
14-02-2009, 20:30
sagolasin canim bu tarifi mutlaka deniyeceigim.zaten denemedigim hicbirsey kalmadi.
bu illetten kurtulmak icin ne lazimsa yapiyorum.

agrilar cok kotu insallah faydasi olur.

EvCadisi
14-02-2009, 20:37
canım inş işine yarar...

yabadabadu
16-02-2009, 00:23
ben bu dertle 1 aydır uğraşıyorum dayanamıyorum Allahım ya bu derdi ya canımı al diyorum artık hiç bir acıya benzemiyor kullanmadığım ilaç kalmadı ömrümü wc geçireceğim bu gidişle....

mitharas
17-02-2009, 18:53
arkadaşlar bende bu dertten muzdaribim 1 sene boyunca cektım sürekli tuvalete gidiyodum çok acı veren bişey allah yardımcınız olsun kesinlikle doktora gitmeden geçmiyor antibiyotik kullandım ve 8 aydır rahattım ama bu ay yine başladı yeniden eskisi gibi olucak diye korkuyorum bu sorunu olanlar bol su içmesi gerekiyor bende su içme özürlüsüyüm bu sıralarda az su içiyorum acaba ondan olabilirmi diye düşünüyorum bende karnıbahar kürünü uygulamaya başlıcam
bayanlar hepimiz bol su içelim

life_city
25-02-2009, 23:32
mısır püskülü ve kiraz sapını kaynatıp için

roserose23
11-03-2009, 16:13
kızlar bende geçenlerde sık idrara çıkma ve yanma sebebiyle doktora gittim antibiyotik verdi kullandım tahlillerim temiz çıktı yanma ve ağrım geçti ama sık idrara çıkmam geçmedi neden geçmedi anlamadım sanki tuvaletimi yapmamışım gibi çıkınca tekrar geliyor bu neden olur sizce kızlar??

tatlırüya
11-03-2009, 16:17
kızlar aranızda sık sık idrar yolu iltihabı olduğundan dolayı endoskobi yapılan var mı?varsa bana özelden ulaşabilir mi?

ipekyol51
15-03-2009, 22:19
kızlar bende geçenlerde sık idrara çıkma ve yanma sebebiyle doktora gittim antibiyotik verdi kullandım tahlillerim temiz çıktı yanma ve ağrım geçti ama sık idrara çıkmam geçmedi neden geçmedi anlamadım sanki tuvaletimi yapmamışım gibi çıkınca tekrar geliyor bu neden olur sizce kızlar??
rose bu his idrar torbasının iltahaptan dolayı kalınlaşmasından kaynaklanıyor.ağrıların geçtiği için şükretmelisin.dikkat edersen ve tekrarlamazsa yakın zamanda bu histe düzelir.ben aralıktan bu yana tedavi görüyorum ama geçmiyor.kullandığım ilaçları çarşamba günü bıraktım çünkü kullanırken bile ağrı oluyordu.bu hafta içinde tekrar gidip kültür yaptıracağım...Allah yardımcımız olsun:uhm:delikafadulden

sahra87
16-03-2009, 08:55
bende de 4 sene önce falan olmuştu ama sadece ultrasonla bakıp sistit demişti dr..tuvaletimi uzun süre tutmak durumunda kalmıştım bir istanbul trafiğinde ve eve geldiğimde o kadar çok tuvaletim vardı ki yapamadım.çıkmadı.sonra çok ağrım oldu ve en sonunda dr a gittik.bana antibiyotik verdi.2-3 gün kullandım geçti.sonra ara ara tekrar olduğunda antibiyotik içtim ya da ayaklarıma sıcak su torbası koydum gayet iyi geldi..ama çok kötü bişi olupda yapamamak...

roserose23
19-03-2009, 09:59
bende de 4 sene önce falan olmuştu ama sadece ultrasonla bakıp sistit demişti dr..tuvaletimi uzun süre tutmak durumunda kalmıştım bir istanbul trafiğinde ve eve geldiğimde o kadar çok tuvaletim vardı ki yapamadım.çıkmadı.sonra çok ağrım oldu ve en sonunda dr a gittik.bana antibiyotik verdi.2-3 gün kullandım geçti.sonra ara ara tekrar olduğunda antibiyotik içtim ya da ayaklarıma sıcak su torbası koydum gayet iyi geldi..ama çok kötü bişi olupda yapamamak...

canım aynı sorunu bende yaşadım benimde öle başladı sistitim istanbulda trafikte tutmak zorunda kaldım ama öle sıkışmıştımkımki yaptığımda hiç yapmamış gibi oldum o gün bana zehir oldu sonra yanma falan evet tutmak iyi bişey değil ben bide idrar tutmanın apandisitete yol açtığını duymuştum allah korusun:a015:

roserose23
19-03-2009, 10:01
rose bu his idrar torbasının iltahaptan dolayı kalınlaşmasından kaynaklanıyor.ağrıların geçtiği için şükretmelisin.dikkat edersen ve tekrarlamazsa yakın zamanda bu histe düzelir.ben aralıktan bu yana tedavi görüyorum ama geçmiyor.kullandığım ilaçları çarşamba günü bıraktım çünkü kullanırken bile ağrı oluyordu.bu hafta içinde tekrar gidip kültür yaptıracağım...Allah yardımcımız olsun:uhm:delikafadulden
canım şimdi gördüm bu hafta biraz daha iyiceyim allahtan ama tekrar olucam diye ödüm patlıyor valla allah kimsenin başına vermesin derler ya herkes çektiğini bilir biz birbirimizi anlayoruz o yüzden allah sanada acil şifalar versin en kısa zamanda iyi olman dileğimle:Saruboceq:

sahra87
19-03-2009, 10:09
canım aynı sorunu bende yaşadım benimde öle başladı sistitim istanbulda trafikte tutmak zorunda kaldım ama öle sıkışmıştımkımki yaptığımda hiç yapmamış gibi oldum o gün bana zehir oldu sonra yanma falan evet tutmak iyi bişey değil ben bide idrar tutmanın apandisitete yol açtığını duymuştum allah korusun:a015:


ben o olaydan sonra tutamamaya başladım zaten canım.yani altıma yapmıyorum ama uzun süre de tutamıyorum hemen yapma ihtiyacı hissediyorum.yapamadığım zaman sanki vücuduma yayılıyor gibi başım ağrımaya ve midem bulanmaya başlıyor,gözlerim kararıyor...ben hep tutmanın zararını gördüm asla tutmamak gerekiyor..allah herkese şifa versin vala canım...

hante
16-04-2009, 17:47
ama bende bu sistit kronıklesmeye basladı artık :( yanı kanamalı sıstıt gecırıyorum. ardından iki tertip antıbıyotıklerle gecırıyorum iltihabı ama uzerınden 2-3 ay gecıyor yıne aynı sıkıntı ,aynı dert... bu nasıl ıs böyleee:(

nefret
17-04-2009, 07:36
kıslar yaa sistitin şu suda eriyen ilacının adı neydi yaa?

ben kullanmıstım daha once ıse yaramıstı sımdı adını unuttum bıda dra gitmek istemiom hatırlayanlar yazabılırmı bana yaa ??

ecek83
21-04-2009, 12:13
cnm cinsel ilşkiden sonra yanma oluyor diyosun,sende sperm allerjisi olmasın,oda yanma yapar çünkü....

ipekyol51
26-04-2009, 19:50
geçmiyor arkadaşlar...Amansız hastalık gibisenağlama...10 aylık evliyim 6 aydır tedavi görüyorum.Tam bitti derken yeniden başlıyor.Bugün biraz soğuk bir yrde 2 saat kadar kaldım akşam yine yanma nöbetleri.artık ütüyü ısıtıp koyuyorum biraz hafifliyor.Dayanılacak gibi değil artık..:1no2:yasakkelime

benaysequl
28-04-2009, 07:47
sizleri çokk iyi anlıyorum .. aynı dertten bende müzdaribim bi büyüğüm bana yara yaprağını tavsiye etmişti mayıs ayında çıkar aktarlarda varmı biliyomusunuz bilmiyorum ama bu yaprağı toplarım güneşte deği gölgede kurutuyorum nane gibi toz hale getyirip bal ile macun kıvamında karıştırıp sbah öğle akşam 1 tatlı kaşığı yiyorum yutamassanız su ile de yutabilirsiniz çok faydasını gördüm bi de kesinlikle yaz kış çorapsız gezmeyin hatta ben namaz için kullanılan deriden olan fermuarlı ev çoraplarından giyiyorum onunda çokk faydasını gördüm ... ve kesinlikle temizlik sabunsuz ılık su ile temizlemek gerek çok zor bir derT rabbim hepimize şifa versin ama yara yaprağı nı dediğim şekilde yapın ben çok faydasını gördüm arkadaşlar

karamuk04
08-05-2009, 15:37
kızlar selam
bende bu hastalıktan dertliyimm daha çnceki senlerde bu kadar sık olmuyordum ama bu kış en ufak bir üşütmede olmaya başaldım hiç belli olmuyor bi anda yanmaya başlıyor ancak buunun için şuana kadar hiç doktora gitmedim hep kendim evde tedavi ettim tabiki sizlerde bilirsiniz ki bunun en iyi yolu bol bol su içmek ve kendini sıcak tutmak ama tabiki bu böyle sık sık olarak devam ederse doktora gidicem yanlız çok kötü bişey allah kimseye vermesin hepimize de şifalar versin. benim sormak istediğim bişey var ben şimdi ikinci çocuk için 8 aydır korunmuyorum ama ama halen daha hamile kalmadım acaba bu sistitin bir etkisi olabilirmi ? bu konuda biligis olan arkadaşlar lütfen cevap verebilirmi ?

benaysequl
11-05-2009, 15:25
canım etkisi varmı bilmiyorum ama bi kültür yaptırıp bişey olup olmadığını öğren hamile kalınca tedavi problem olur sana zaten hamişlkte bu rahatsızlık görülüyo bi an önce bi tahlil yaptır.... inşalalh hayırlı haberlerle gelll

derman88
13-05-2009, 12:31
bende çekiyorum bunu.bi stresten diyolar bide böbrek rahatsızlıgından bende bunların ikiside var.napıcam ben

derman88
13-05-2009, 12:35
karamuk sistitin başı iltihap oldugu için çocuguda engelliyo olabilir.önce iltihabın kurutulması gerekiyo olabilir

derman88
13-05-2009, 12:37
iltihabın kuruması gerekiyo doktora gidersen oda aynı şeyi söyler.

leyl
13-05-2009, 13:07
evliliğimin ilk zamanları bende de olmuştu normalmiş doktora falan gitmedim bikaç ay sürdü sonra geçti kendimi sıcak tutup çamaşırımın sürekli temiz olmasına dikkat ederim tatta ütülemiştim o zamanlar,sizinki ileri seviyedeyse doktora gitmekte fayda olur tabi,çok geçmiş olsun hepinize...

derman88
18-05-2009, 11:15
yaşasın şuanda yanmam geçti

esraberat
31-05-2009, 13:15
çocuğa bi engel olduğunu sanmıyorum rahim yolu ve idrar yolu birbirinden farklı yerde niye engel olsun ki...

EU3
04-06-2009, 02:00
ya yine basladi yawwww felaket sancim var bu gece sabaha cikarim insallah

gizlibahcem
06-06-2009, 23:13
valla bende bıkktım bu dertten 3 yıl önce kuaförde wc den bulaştı hala çekiyorum malesef:( bütün reçeteleri not aldım deniyeceğim ilaçlar beni mahfediyor idraryollarını iyleştirecem derken bide üstüne mantar oluyorum dayanılacak acı değil allah düşmanıma vermesin

life_city
06-06-2009, 23:15
arkadaşlar mısır püskülüyle kiraz sapını kurutup kaynatıcaksınız
iki bardak için anında kesiyor...
denendi yani.

EU3
06-06-2009, 23:16
ya nerden bulcam alaskada ben onu:(:(yokki bugun oldum oldum dirildim cok kotuyum turkiyeye geliceigim tavsiye edebileceiginiz dokttora varmi bu alanda?

EU3
06-06-2009, 23:17
gezmeye ciktik gezemedik esimin kursaiginda biraktim aglaya aglaya cok sanciyor yaniyor batiyor:(:(hungur hungur agladim.

gizlibahcem
10-06-2009, 18:17
arkadaşlar mısır püskülüyle kiraz sapını kurutup kaynatıcaksınız
iki bardak için anında kesiyor...
denendi yani.
doktorum bana tek dozluk bir ilaç vermişti gece son idrara çıktıktan sonra içip yatın ilaç mesanede ne kadar uzun kalırsa iyi demişti acaba bu kiraz sapınıda gece içsek daha etkili olurmu?
siz gün içindemi içtiniz yoksa sabah akşammı?

Halikarnas
22-06-2009, 13:53
SISTIT NEDIR?

Sistit, genellikle bir enfeksiyon sonucunda idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasidir. Terim, Yunanca cyst: Mesane kelimesinden gelmektedir. Idrar yollari ve üreme sisteminde en sik görülen hastaliklardan biridir. Zamaninda tedavi edilmezse hastalik böbrekleri de etkileyecek biçimde yayilabilir ve mesane ve böbreklerde kalici hasarlar olusturabilir.BELIRTILERI

Idrar yaparken yanma ve sizi.Idrar yaptiktan sonrada sürebilir.
Sik idrara çikma.
Agri kasiklara ve makata yayilabilir.
Ates.
Terleme.
Yorgunluk.
Kusma ve bulanti.
Idrar bulanik, kötü kokulu olabilir.
Cinsel iliski esnasinda agri hissi olabilir.TESHIS

Bir ürolog sikayetlerin tarifine ve testlere dayanarak teshis koyabilir. Bu testler idrar analizleri, sistoskopi (özel bir aletle üretra ve mesanenin gözlenmesi) ve damar içi pylogram denilen özel bir röntgen çekimini kapsar. Enfeksiyona neden olan bakteriyi tanimlayabilmek için de idrar kültürü gerekebilir. Sistit hemen ve uygun sekilde tedavi edilirse önemli bir hastalik degildir. Sistit ve altinda yatan neden tedavi edilmezse, kronik ve insani zayif düsüren bir sekle girer.NEDENLERI

Normal de bakteriler üreme organlari ve anüs bölgesinde yasamaktadirlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarini asarak mesaneye ulasirlar. Mesaneye ulasan bakteriler iseme ile disari atilirlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayisi atilandan fazla ise mesanede ve daha sonraki asamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.
Bulasma cinsel birlesme esnasinda veya genital temizligin az oldugu durumlarda olusabilecegi gibi uzun süre idrar tutulmasi, idrar yollarini daraltici hastaliklar, menapozda düsük östrojen seviyesi nedeniyle de olusabilir.
Kadinlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kisa oldugu için dis ortamdan bakterilerin mesaneye ulasmasi daha kolaydir. Bu nedenle kadinlarda sistitlerin görülme orani çok daha fazladir. Kadinlarin en az % 20'si yasamlari boyunca en az bir kez sistite yakalanirlar.
Nadir de olsa sistiti olusturan bakteriler böbrek ve idrar yollari araciligi ile yukaridan asagiya veya yakin dokulardaki enfeksiyon odaklarindan lenf yoluyla da mesaneye ulasabilirler.
Sistitin en sik rastlanilan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adli mikroorganizmadir. Bu bakteri kalin barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel iliski ile mesaneye ulasabilir.SISTITIN TEDAVISI

Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye baslamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alinmali, sonuçlar çikincaya kadar idrar yollari enfeksiyonlarinda etkili antibiyotikler kullanilmali, antibiyogram sonuçlarina göre gerekirse bu ilaçlar degistirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.KORUNMA YOLLARI

Tuvaletten sonra önden arkaya dogru silinin Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarina girmesini engellemis olursunuz
Idrarinizi tutmayin. Mümkün olabildigi kadar sik idrarinizi yapin. Böylece mesanedeki bakterileri disari atarsiniz.
Cinsel iliskiden sonraki on dakika içerisinde idrarinizi yapmaya çalisin
Cinsel iliski esnasinda yeterli kayganligin saglanmasi uretranin zedelenmesini azaltacaktir
Anal iliskiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir
Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çikisini ve dolayisiyla da bakterilerin atilimini arttiracaktir.
Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün oldugu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.
Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasina izin vermeyin.Naylonlu, siki iç çamasirlari giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylastirici bir ortam yaratir.
Hergün mutlaka iç çamasirinizi degistirin ve pamuklu iç çamasirlari yegleyin.


HASTALIGIN GIDISI

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur.Ancak hastaligin gidisi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine baglidir. Iyi tedavi edilemeyen olgularda hastalik kroniklesebilir.


INTERSITISYEL SISTIT

IS mesane duvarinin süregelen (kronik) iltahabi bir hastaligidir. Bildigimiz sistit hastaligina bakteriler neden olur, hastalik antibiyotikler ile tedavi olur ve hasta tamamen iyilesir. Aksine IS hastaliginin nedeni tam olarak bilinmemektedir ve antibiyotik tedavisine cevap vermez. Intersitisyel sistit mesane duvarinin kronik (süregelen) iltihabi bir hastaligidir. Intersitisyel sistit olan hastalarin genellikle dogru tanisi konulamamistir. Amerika'da yapilan bir arastirma sonucuna göre IS'li hastalarin ortalama 4,5 yil ve 5 doktor ziyaretinden sonra dogru teshisi konulmustur.
IS bildigimiz basit sistitden yani mikroplarin neden oldugu idrar yolu enfeksiyonundan farklidir. Sistiti antibiyotikler ile kolaylikla tedavi edebiliriz, fakat IS, antibiyotik tedavisine cevap vermez ve hastaligin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Diger bir önemli nokta, IS psikosomatik bir hastalik degildir ve stress sonucu olusmaz.
Bu hastalik her yas grubunda ve her iki cinsde de görülebilir, fakat en sik kadinlarda (%90) görülür.
Intersitisyel Sistit Yakinmalar Hastalardaki baslica yakinmalar sunlardir:
Sik idrara çikma; gündüz ve gece idrara çikma , agir durumlarda hasta 60 keze kadar tuvalete gidebilir.
Idrara sikisma hissi; hemen tuvalete gitme istegi, agri ile beraber olabilir.
Agri; karinda, vajinal bölgede, idrar kanalinda (üretra) da hissedilebilir.ERKEKLERDE SISTIT

Uretranin uzunlugu nedeniyle, erkeklerde sistitin genellikle baska nedenleri vardir. idrar yoluna baski yapan büyümüs bir prostat gibi.
Belirtiler
idrar yaparken aci duymak (yanma veya kasinma hissi);
Sik veya acil idrar yapma ihtiyaci;
Bulanik, kötü kokulu, kanli idrar (bazen);
Hafif ates (bazen). Sistit erkeklerde çok görülen bir rahatsizlik degildir. Tedavisi kolayca da, tekrarlamasini önlemek için altinda yatan nedenin de tedavi edilmesi gerekir.
Teshis
Bir ürolog sikayetlerin tarifine ve testlere dayanarak teshis koyabilir. Bu testler idrar analizleri, sistoskopi (özel bir aletle üretra ve mesanenin gözlenmesi) ve damar içi pylogram denilen özel bir röntgen çekimini kapsar. Enfeksiyona neden olan bakteriyi tanimlayabilmek için de idrar kültürü gerekebilir. Sistit hemen ve uygun sekilde tedavi edilirse önemli bir hastalik degildir. Sistit ve altinda yatan neden tedavi edilmezse, kronik ve insani zayif düsüren bir sekle girer.
ilaç Tedavisi
Sistite neden olan enfeksiyonla mücadele edebilmek için antibiyotik verilir. Altindaki sebep için ilave ilaç veya ameliyat gerekebilir.

leylayca
30-06-2009, 10:38
Kızlar geçenlerde gittiğim doktordan öğrendiğim bir yöntem var sizlerle paylaşmak istedim çünkü bu sistit olayının ne pis birşey olduğunu yaşamayan bilmezkötükedihüso
Bende tahlil yapıldı iltahap falan yok ama doktor orada yaşayan ve bu sızıya sebep olan mikroorganizmaların yaşam alanlarını değiştirmekten bahsetti.PH larıyla oynamaktan.kötükedihüso
Yani asidik ortamda yaşayan mikroorganizma ise ortamı bazik yapmak,bazik ortam ise asidik yapmak mantık bu.
Bunun içinde karbonat-limon küründen bahsetti.
Şimdi üç gün sabah akşam 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı karbonat koyup içilecek(midesi benim gibi hassas olanlar yemekten sonra),sonraki üç gün 1 çay bardağı suyun içine yarım veya bir limon sıkılıp içilecek,sonraki üç gün tekrar karbonat...
Yani dokuz günlük bir kür bu...Karbonat ortamı bazik yapacak mikroorganizmalar asidik ortamda yaşayan cinsse karbonatla yokolacak,bazik ortamda yaşayan cinsse limonun ortamı aside çevirmesiyle yokolacakkötükedihüso
Ben daha ikinci gündeyim,inşallah hem benim hemde bu sıkıntıyı yaşayan herkesin sorununa çözüm olurum:1hug:bu kür işe yaradı mı acaba deneyen ve sonucunu alan var mı? benneyaptımki

canlar
30-06-2009, 10:59
arkadaslar bende yıllardır bu sorun vardı ve gıttıgım hıc bı dktrdan sonuc alamadım.1 sene içinde cok sık ve sıddetlı tekrar oldugu ıcınde 12 tane antıbıyotık kullandım.ama ıctıklerımle kaldım.en son bı kadın dogum dkturna gıttım.bana gunde en az 7 bardask su ıcmemı ve aktardan mayıs papatyası alıp kaynar suda demleyıp ıcmemı tavsıye ettı..tabı gunde 1 kere. ben aksam yatmadan aldım cunku vucudu rahatlatıp uyku yapıyo.bıde gunde 3 kere phyololseptıl ıctım .bu tedavıye 6 ay devam etmemı soyledı..ve ınanın ben 2. ayda sonuc aldım ve ılacı bırakıp sadece caya devam ettım..su ıctım ve su anda uzuzn zamandır rahatsızlanmadım mutlaka deneyın tavsıye eedıyorum...herkese acıl sıfalar

Ekşielma
03-07-2009, 15:27
dün gece kasıklarımda ağrıyla birlikte idrarımda kan geldi sabaha kadar kaç kere tualete kalktım bilmiyorum.daha öncede bu şekilde idrarımdan kan gelmişti sistit olabilir demişlerdi.işte dün yine aynısını yaşadım.sabah hastaneye koştum hemen doktor röntgen ve idrar tahlili istedi çok ciddi bir iltihaplanma olabilir dedi. ve tekrar ultrason ve idrar kültürü yaptırmamı istedi çarşamba gününe randevum var inşallah çok ciddi bişey çıkmaz.doktor seninle uğraşacaz dedi offff kadın doğuma gönderebilirm dedi ama bekarsın dedi :çok üzgünüm: :çok üzgünüm:
toolete girmeye korkar oldum vallaa acıdann:çok üzgünüm:

prensesfb
04-07-2009, 22:13
idrar tahlilimde bol bakteri ve dort bes lokosit ciktir monurol ve pylestebil verdi doktor kullandim gecmedi sonra azolsilini ictim hafiftedi ama hala idrar sonrasi hafif yanmam var pazartesi kultur yaptircam bakalim

roserose23
08-07-2009, 13:34
kızlar birkaç ay önce sistit geçirmiştim kullanığım antibiyotiklerle iyileştim ama o günden beri nedense normalden daha çok idrar çıkma belirdi sanki vücudumun hiç sıvıya ihtiyacı yok gibi 1 bardak su içsem o suyu idrarla dışarı atıyorum niye böle anlamıyorum idrarrım yanma ağrı koku renk değişikliği falan yok sadece sık idrara çıkma var oda genelde sıvı tüketince oluyor malum yaz yaklaştı diye çokda su tketiyoruz gerçi normalde çok su içen biri değilim ama sırf vücudumun ihtiyacı diye su tüketmeye çalışıyorum bununda sonucu içtiğim suyu tekrar idrar yoluyla dışarı atmak oluyor.bir arkadaşım böbrek tembelliği olabilir dedi sıvı böbreklere gitmeden direk idrarla dışarı atılırmış bu konuda bilginiz var mı?

suyesili
08-07-2009, 21:35
ben de aynı dertten şikayetçiyim.. bende de yanma olmuyor ama kasıkta ağrı ve sık tuvalete cıkma var... bu kış kan geldi idrardan doktor önce antibiyotikler ardından 3 aylık pyolosepty diye bi ilaç verdi. kullandım ama geçmedi.dün gene tahlil yaptırdım lökosit ler fırlamış.. ya şu an antalya da yım ama fark etmez ya antalya ya ankara da iyi bir ürolog bilen var mı? kaç doktora gittim fayda yok.. yardımcı olun lütfen.. herkese geçmiş olsun

zipzip
30-07-2009, 15:30
Arkadaslar bu sistitteki yanma tam olarak nasil bir yanma ve nerede hissediyorsunuz lütfen tam olarak anlatabilirmisiniz? Yani böyle ates varmis gibi sicaklik veren bi yanmami yoksa nasil?

nesrin111
30-07-2009, 17:41
ben sürekli idrar yolu enfeksiyonu geçiriyordum..saraçoğlkunun karnıbahar kürünü sabırla uyguladım..o günden beride sıkıntım yok..hastalanmıyorum

EvCadisi
30-07-2009, 18:53
Allah hepinizi acil şifalar versn çok zordur çok zor...

EU3
31-07-2009, 07:36
Arkadaslar bu sistitteki yanma tam olarak nasil bir yanma ve nerede hissediyorsunuz lütfen tam olarak anlatabilirmisiniz? Yani böyle ates varmis gibi sicaklik veren bi yanmami yoksa nasil?

canim yanma cinsel organin ici yani vaginanin icinde oluyor.evet ates varmis gibi oluyor ya anlatilmiyor ama gercekten igrenc birsey basladigi zaman hersey zehir olabiliyor.
ben bayaga cektim ve cekiyorum bu dertten yakinda uzmanla gorusecegim genis kapsamli kontrollerim olucak benimki iyice kroniklesti antibiyotikler bile direnc kazandi fayda vermiyor artik.

pptya87
31-07-2009, 10:22
kızlar bu sistit benim hayatımı çok etkiliyor offf ya tam geçti diyorum 1 2 ay sonra yine başlıyor cipro ve suya karıştırılan ilaçtan içiyorum ama artık fayda etmiyor bıktım doktora gitmekten bugün lazer epilasyona gitcektim iptal ettirdim akşam istanbuldan balıkesire gideceğim ama nasıl ağlayacak haldeyim ya arada bir idrarım pembemsi şekilde geliyor kanama yapıyor artık süt maydonoz buharına oturdum dün 3 kere çok iyi geldi ama bu seferde kaşıntı başladı acaba ne yapabilirim bu akşamki yolculuğum iyi geçmesi için bir fikriniz varmı ayrıca şu elma yağını deneyeceğim iltihap döküyormuş inş dökerde kurtulurum yamafoldumben

pptya87
31-07-2009, 10:26
zipzip cim yanma öyle bir yanmaki vajinanın içi ve idrar deliğinin içinde yanma oluyor sanki kor atılmış içine ara ara şiddetli oluyor zar zor az bişey idrar çıkardıktan sonra ayağı kalktığın tam o sırada yanmaya başlıyor.

speedy-gonzales
31-07-2009, 10:43
NEfret ediyorum bu hastalıktan çok kötü bişey.

prensesfb
31-07-2009, 11:35
arkadaslar su sistiti streste tetikliomus

iipekkk
31-07-2009, 12:01
bende beş yıldır evliyim beş yıldır çekiyorum son bir yıldır geçmiş gibiydi
ama geçen hafta tekrar başladı sistite ilave olarak birde benim yanında bonusu da oluyor
sistit için içtiğim ilaçlar mantar yapıyor birde onunla uğraşıyorum
su iiçmek çok rahatlatıyo günlük ped kullanmıyorum havuza girmiyorum ıslak mayoyla kesinlikle
oturmuyorum mayo değişimi yapamazsam denize girmiyorum kışın ayaklarımı sıcak tutuyorum
ama olucağı varsa oluyo işte herkese geçmiş olsun

betty_berry
31-07-2009, 12:20
bende de var bu illetten. Aklına estikçe 3-4 ayda bir uğruyor ve hep tetikte bekliyor.Lökosit değerim hep yüksek.Kaç kere doktora gittim, ve ilaçlara da tolerans kazandı, her seferinde daha yüksek dozda antibiyotik kullandım öyle duruldu.
Sanırım kesin bir tedavisi de yokmuş, semptomlar bastırılsa da kalıcı oluyormuş.Offff. :gitme:Neyse şükür diyeyim.Allah daha beterinden sakınsın.Hepinize de geçmiş olsun.

nurbeyza
31-07-2009, 12:38
bende de var (dı) canım.. ama benimki arada uğruyor. dikkat ettiğim sürece bişe yok.. yanlız bişey keşfettim.. sızının başlayacağını anladığım an temiz yumuşak bir havluyu veya bezi (küçük el havluları varya hani) ütüyle iyice ısıtıyorum. dayanabildiğim kadar sıcak olcak ama.. sonra çamaşırımın içine (malum yere yani )koyuyorum ve öylece çömeliyorum.. bez soğumaya başladığında diğerin koyuyorum..
böyle böyle yaparak (tamamen olmasa da) kurtuldum bu illetten.
eskisi gibi rahatsız etmiyo yani.. tabii dikkat ediyorum kendime.. yoksa yine başlar Allah korusun..

zipzip
31-07-2009, 15:01
Crp degeriniz yüksek oluyormu bu hastalikta? Olursa ne kadar yüksek oluyor mesela?

prensesfb
31-07-2009, 22:28
benim crp 2,2 negatif cikmisti idrar yolu enfeksiyonu varken ama idrar tahlilinde bol bakteri 4-5 lokosit cikmisti

EU3
01-08-2009, 15:04
ya sicak havlu koydugum zaman bende rahatliyorum onu bende denedim ama heran yanimizda havlu tasiyamayiz ki mesela ben isteyken cok oluyor patrona dur ben gideyim eve havlu alayim geleyim isityim diyemem:(:(cok berbat bu hastalik cok

nesrin111
01-08-2009, 16:52
bende çok sık olurdum.saraçoğlunun karnıbahar kürünü uyguladım..o günden beride rahatım Allaha şükür

prensesfb
01-08-2009, 18:35
sicakta mantar uretiomus aman dikkat kizlar

isilindil
17-08-2009, 13:12
bende çok sık olurdum.saraçoğlunun karnıbahar kürünü uyguladım..o günden beride rahatım Allaha şükür

canm karnıbahar kürü nasıl yapılıyo peki?

prensesfb
17-08-2009, 22:43
Prof.Dr.ıbrahim Saraçoğlu kronik idrar yolları enfeksiyonu için karnıbahar kürünüönermektedir. Kronik idrar yolları hastalıkları için Karnıbahar kürünün nasıl yapıldığını öğrenelim
Kronik idrar yolları enfeksiyonu için:250 – 300 gram karnabaharı yaklaşık 750 gram kaynayan suya ilave edin. Ağzı kapalı olarak 5-6 dakika hafif ateşte haşlayın.
Haşlanmış karnabaharın suyunun yarısını sabah, diğer yarısını da akşam (aç ya da tok farketmez) için.Hergün taze olarak hazırlamanız gerekir. 7 gün boyunca içmeye devam ettikten sonra 3 gün ara verin.
3 gün aranın ardından tekrar 7 gün uygulayın ve tekrar 3 gün ara verin. Son olarak tekrar 7gün uygulayın .Bu şekilde kürü tamamlamış olacaksınız.
Karnabahar kürü toplam 21 gün sürmektedir (3 günlük aralar hariç).
Burada dikkat etmeniz gereken nokta karnabaharın taze olmasıdır. Pişmiş olan karnabaharı da öğle ya da akşam yemeklerinizde salata olarak tüketebilirsin

hoscakal
26-08-2009, 22:05
Bende sik sik sistit oluyorum..Su ara iyiyim..en son gecen ay iki haftalik antibiyotik kullandim ve ardit ama ardindan kullandigim ilac vajina´da mantara sebeb oldu...kafamçokkarıştı

Yok böyle birsey yaaaaa....sistit geciyor, mantar basliyor...deli olacaktim yaaa..!

Neyse ki suan iyiyim, gerci havalarda sicak..sonbahar-kis geldiginde nasil olacak hic bilmiyorum...ayagimda daima corap ve karnimda sicak su tulumu bulundururum..!

Onun haricinde gecen yil cok 6 haftada bir hastalaniyordum ve doktorum sistiskopi yapip idrar torbami ve idrar yollarini kontrol etti..hicbirsey yoktu..!

Artik kendi kendime bakiyorum...Kurutulmus kiraz sapi, misirin püskülleri kaynatip iciyorum..! Iyi geliyor..! :kahve:

prensesfb
27-08-2009, 02:56
Bende sik sik sistit oluyorum..Su ara iyiyim..en son gecen ay iki haftalik antibiyotik kullandim ve ardit ama ardindan kullandigim ilac vajina´da mantara sebeb oldu...kafamçokkarıştı

Yok böyle birsey yaaaaa....sistit geciyor, mantar basliyor...deli olacaktim yaaa..!

Neyse ki suan iyiyim, gerci havalarda sicak..sonbahar-kis geldiginde nasil olacak hic bilmiyorum...ayagimda daima corap ve karnimda sicak su tulumu bulundururum..!

Onun haricinde gecen yil cok 6 haftada bir hastalaniyordum ve doktorum sistiskopi yapip idrar torbami ve idrar yollarini kontrol etti..hicbirsey yoktu..!

Artik kendi kendime bakiyorum...Kurutulmus kiraz sapi, misirin püskülleri kaynatip iciyorum..! Iyi geliyor..! :kahve:

canim bide sistit icin azosilin cok iyi gelio mantarda yapmio bi kutu kullanmistim o gecirdi ondan onceki antibiyotik iyi gelmemisti

EU3
31-08-2009, 22:39
kizlar bende cok syk tekrarladigi icin artik sistoskopi yapmaya karar verdik doktorumla.cok korkuyorum ama mesanenin icinde ne var en yok gorcez.kucuk tas filan olabilirmis. insallah sag saglim atlatirim.

Lyre
31-08-2009, 22:43
kizlar bende cok syk tekrarladigi icin artik sistoskopi yapmaya karar verdik doktorumla.cok korkuyorum ama mesanenin icinde ne var en yok gorcez.kucuk tas filan olabilirmis. insallah sag saglim atlatirim.

inş cnmm allah sifa versin nasıl geçtiğini yazarsın bburaya zahmet olmazsa bizlerde bilgilenmiş oluruz opuyorumnanaktan

EU3
31-08-2009, 22:47
inş cnmm allah sifa versin nasıl geçtiğini yazarsın bburaya zahmet olmazsa bizlerde bilgilenmiş oluruz opuyorumnanaktan

tamam canim bi atlatayim insallah ayrintilariyla yazarim.
insallah ne varsa bulurlarda bu agrilardan kurtulurum bende.herseyim tum hayatimi etkiliyor.dua edin cok korkuyorum cor acirmi acaba lokal anestezik vericeklermis ama bilmiyorum belkide uyusmazsa en cokda ondan korkuyorum.:1no2:

genciza
31-08-2009, 23:20
bende sistitzedeyim.daha ilaç kullanalı bi ay anca olmuştur ama bikaç gündür kasıklarımda ağrı hissediyorum yine.normal tuvaletimi yaparken yanma olmuyor şimdilik ama ilişki sonrası tuvalet yaptığımda yarım saat yanma hissediyorum :(
topiği yeni gördüm bütün sayfaları okuyamadım.sürekli takip eden arkadaşlar bunun için neler iyi geliyor yazabilirmisiniz.

prensesfb
01-09-2009, 01:58
bende sistitten muzdariptim bana iyi gelen azosilin oldu canim

hoscakal
01-09-2009, 02:00
bende sistitzedeyim.daha ilaç kullanalı bi ay anca olmuştur ama bikaç gündür kasıklarımda ağrı hissediyorum yine.normal tuvaletimi yaparken yanma olmuyor şimdilik ama ilişki sonrası tuvalet yaptığımda yarım saat yanma hissediyorum :(
topiği yeni gördüm bütün sayfaları okuyamadım.sürekli takip eden arkadaşlar bunun için neler iyi geliyor yazabilirmisiniz.

Ah canim benim...öncelikle gecmis olsun! Ben gecen yil cok kötüy oldum...6 haftada bir sistit ve antibiotik tedavisi...! Doktorlar birsey yok dedi...üsüttün, mikrop kaptin vs.! Meger yanisira kum´da döküyormusum...!

Neyse canim, sana tavsiyem...günde en az 2 Litre su icmen..bak, en az diyorum ve cok ciddiyim bu konuda..! Ayrica aktarlar´dan Kiraz sapi ve misir püskülü idrar sökücüdür...özellikle ama Kirazin sapi..!! Zaten aktarlar´da sana idrar yollari rahatsizligina uygun bir cay karisimi verirler..! Bu karisimi her gün en azindan bir cezve dolusu icmende yarar var önleyici olarak...ilac tedavinin yani sira´da kullanabilirsin..Benim doktorum onaylamisti!

Ayrica Prof.Dr. SAracoglunun "Karnabahar" kürü var..KK´da arkadas yazmisti tarifini...mutlaka dene..!

Bunlarin haricinde cinsel iliskiden hemen sonra mutlaka tuvaletini yap oldugu kadar..!Hijyen cok önemli canim...normal dus ve su ile teharetlenmen yeterli ama sakin öyle vajinal kremleri, sabunlari yada baska ürünler kullanma o bölgene..! Onlar´da mikrop kapmana sebeb olabilir..!

Benim diyebileceklerim suan bunlar canim....Saydiklarimin yaninda ama mutlaka bir uzman hekime basvur ve tahlillerini yaptir..!

Acil Sifalar!

hoscakal
01-09-2009, 02:04
canim bide sistit icin azosilin cok iyi gelio mantarda yapmio bi kutu kullanmistim o gecirdi ondan onceki antibiyotik iyi gelmemisti

Tesekkür ederim canim...eger bir daha Sistit olursam, kesinlikle Cipro yazdirmam doktoruma..! ilac bitiyor, mantar basliyor..! kafamçokkarıştı

Neyse, insALLAH daha olmam...!

hoscakal
01-09-2009, 02:06
kizlar bende cok syk tekrarladigi icin artik sistoskopi yapmaya karar verdik doktorumla.cok korkuyorum ama mesanenin icinde ne var en yok gorcez.kucuk tas filan olabilirmis. insallah sag saglim atlatirim.

Gecmis olsun canim...! Sistikopi´den sonra nasil gectigini burda paylasirsan sevinirim..Bende gecen yil olmustum ve cok SÜKÜR bir rahatsizlik cikmadi...muayene´de korktugumdan daha hafif gecmisti..!

Acil SIfalar!

prensesfb
01-09-2009, 02:08
Gecmis olsun canim...! Sistikopi´den sonra nasil gectigini burda paylasirsan sevinirim..Bende gecen yil olmustum ve cok SÜKÜR bir rahatsizlik cikmadi...muayene´de korktugumdan daha hafif gecmisti..!

Acil SIfalar!

hakketen sistitkopi nasil bisey cubukmu sokuyolar >uyusturuolarmi aci hissediliomu

prensesfb
01-09-2009, 02:09
tamam canim bi atlatayim insallah ayrintilariyla yazarim.
insallah ne varsa bulurlarda bu agrilardan kurtulurum bende.herseyim tum hayatimi etkiliyor.dua edin cok korkuyorum cor acirmi acaba lokal anestezik vericeklermis ama bilmiyorum belkide uyusmazsa en cokda ondan korkuyorum.:1no2:

canim benim cok gecmis olsunn tahlil degerlerin cokmu yuksekki sistitkopi yapicak doktor lokosit epitel eritrositler

hoscakal
01-09-2009, 02:10
bende sistitzedeyim.daha ilaç kullanalı bi ay anca olmuştur ama bikaç gündür kasıklarımda ağrı hissediyorum yine.normal tuvaletimi yaparken yanma olmuyor şimdilik ama ilişki sonrası tuvalet yaptığımda yarım saat yanma hissediyorum :(
topiği yeni gördüm bütün sayfaları okuyamadım.sürekli takip eden arkadaşlar bunun için neler iyi geliyor yazabilirmisiniz.

Canim unuttuklarim var..aklima simdi geldi..!

Ben sahsen ayaktan üsütüyorum cogunlukla...dolayisiyla yaz aylarinda bile, özellikle evde corap eksik olmaz ayagimdan ve her daim terlik giyerim..! Ayaklarinla laminat veya fayans üzerinde gezme...soguk, herzaman üsütmeye sebeb olur..!

Ayrica, dustan sonra islak ayaklarini hemencecik kurula ve mümkünse corap giy...kalin olmasi sart degil yaz aylarinda ama en azindan ince olabilir! Ayrica atlet giymeye özen göster...insan terleyince, karin bölgesini ve böbrek bölgesini üsütebiliyor..! Kisin zaten atletsiz hic gezme derim...! :olmaz:

serraefe
01-09-2009, 08:38
4 günden beri sabah akşam 1 bardak suya bit tatlı kaşığı elma sirkesi koyup içiyorum umarım iyi gelirr deneyenler varsada lütfen yazsın...bu arada sistit adet dönemlerinize yakınlaştığı zamanmı ortaya çıkıyor benim genellikle böyle oluyor daCADIARZU

deniz_fistigi
01-09-2009, 10:06
Arkadaslar, benim basima bgn ilk kez geldi.. Sabah tuvalete gitme hissyle uyandim,idrarimi biraz yapabildim ve o andan itibaren sancim basladi.. Doktor simdilik sadece urolojik bitkisel cay verdi o kadar.. yarina kadar biraz rahatlamzsam tekrar gidicem. Gecen sene temmuz ayinda bobrek tasi ameliyati olmustum ve subatta kontrole tekrar gittigimde herhangi bir tekrar tas olusumu yoktu.. Acaba bu bobrek tasinin tekrarlamasindan mi oldu cunku bir arkadas onun hastaliginin bobrek tasindan kanaklandigini yazmis.. Bobrek tasi ameliyatndan sonrada yediklerime cok dikkat ediyorum, sivi tuketimini arttrdim.. Bobrek sancisi kadar olmasada buda dayanilcak gibi degil.. Herkes gecmiyor yazmis iyice umutsuzluga dustum,su an canim cok yaniyor ik larak ne yapmam lazim biraz sancisi azalsin hic olmazsa.. Tuvaletten cikmak istemiyorum, surekli idrara cikma istegim var, her seferinde birazda olsa yapiyorum fakat cok agriyor.. ne yapmam gerekir?

SUNRISEE
02-09-2009, 10:58
mrb deniz fıstığı öncelikle geçmiş olsun,bende bu hastalıkla evlenince tanıştım kızken böle bi rahatsızlığı bilmezdim evleneli 2 yıl oldu ve yılda bir kere tekrar ediyor,öncelikle bu hastalık antibiyotiksiz geçmiyor,dr. öncelikle bir takım testler istiyor idrar vs.bende böbrek taşından da şüphelendiği için onunla ilgilide testler istemişti sanırım böbrek taşı da sebep olabiliyomuş ilk yaşadığımda bende korkmuştum bide benim kanamamda olmuştu ama şükür geçti geçmez diye bişey yok umutsuzluğa kapılma sakın..hatta en son olduğum sistitte dr. bile gitmedim akşam birden oldu eşim nöbetçi eczaneden ilk kullandığım ilacı aldı ilacı içtim ve 4 saatte kendime geldim tabi sonrasında dr. gidip idrar testi vermen gerekiyor iltihap hala gözüküyosa ona göre tedavi uyguluyolar,iltihabın geçmemesi ciddi sorunlar oluştururabiliyor..canını sıkma suyu fazla tüket,iç çamaşırı temizliğine dikkat et,ayaklarını üşütme bu tedbirler hastalığı uzak tutuyor çok geçmiş olsun acil şifalar...

hoscakal
02-09-2009, 23:04
hakketen sistitkopi nasil bisey cubukmu sokuyolar >uyusturuolarmi aci hissediliomu

Cok ince esnek, ucunda kamera olan bir aletle mesaneyi ve idarar torbayi kontrol ediyor..! Bunu yapmadan önce genital bölgeye lokal anestezi sprayi sikiyor biraz uyussun diye..! O kadar..tabi doktoruna´da bagli olabilir...benimkinin eli hafifti...hicbirsey hissetmedim bile..!

prensesfb
03-09-2009, 00:34
Cok ince esnek, ucunda kamera olan bir aletle mesaneyi ve idarar torbayi kontrol ediyor..! Bunu yapmadan önce genital bölgeye lokal anestezi sprayi sikiyor biraz uyussun diye..! O kadar..tabi doktoruna´da bagli olabilir...benimkinin eli hafifti...hicbirsey hissetmedim bile..!

gecmis olsun canimcim vajinal ultrasan gibi anladigim kadariyla

EU3
10-09-2009, 20:30
merhaba kizlar
biliyorsunuz sistoskopi olucaktim evet bugun gittim muayene oldum sistoskopi odasina girdim doktorum geldi yanindada hemsire aynen hoscakalin soyledigi gibi bir sprey syktilar ama onu sykmasiyla cubugu sokmalari bir oldu yani daha orasi uyusmadan bu islemi yapmaya calistilar.
tabi hayatimda hissettigim en dayanilmaz acilardandi.
bir daha mi TOVBE!!!
canim o kadar cok yandikki hastaneyi inim inim inlettim.agladim ve bagirdim.
yemin ederim idrar yolu enfeksiyonuna raziyim ama o prosedure bir daha asla istemiyorum.!!

hoscakal
11-09-2009, 00:11
merhaba kizlar
biliyorsunuz sistoskopi olucaktim evet bugun gittim muayene oldum sistoskopi odasina girdim doktorum geldi yanindada hemsire aynen hoscakalin soyledigi gibi bir sprey syktilar ama onu sykmasiyla cubugu sokmalari bir oldu yani daha orasi uyusmadan bu islemi yapmaya calistilar.
tabi hayatimda hissettigim en dayanilmaz acilardandi.
bir daha mi TOVBE!!!
canim o kadar cok yandikki hastaneyi inim inim inlettim.agladim ve bagirdim.
yemin ederim idrar yolu enfeksiyonuna raziyim ama o prosedure bir daha asla istemiyorum.!!

Gecmis olsun canim..anladigim kadariyla aceleci davranmis doktorun...üzüldüm yaaaa..! Yinede insALLAH birsey cikmamistir sonuclarda..! Tekrar gecmis olsun ve acil sifalar..!

prensesfb
11-09-2009, 00:30
merhaba kizlar
biliyorsunuz sistoskopi olucaktim evet bugun gittim muayene oldum sistoskopi odasina girdim doktorum geldi yanindada hemsire aynen hoscakalin soyledigi gibi bir sprey syktilar ama onu sykmasiyla cubugu sokmalari bir oldu yani daha orasi uyusmadan bu islemi yapmaya calistilar.
tabi hayatimda hissettigim en dayanilmaz acilardandi.
bir daha mi TOVBE!!!
canim o kadar cok yandikki hastaneyi inim inim inlettim.agladim ve bagirdim.
yemin ederim idrar yolu enfeksiyonuna raziyim ama o prosedure bir daha asla istemiyorum.!!

canimm benim bekleseler olurlermiydi ya uyussunlar sende aci cekme ne aceleci davranmislar kuzumum kiyamam cok gecmis olsun kotu tecrube olarak yer etti simdi o hep bu acelelik yuzunden http://img.blogcu.com/uploads/mesanekanseri_cystoscopy-lg.jpg

wylma
17-09-2009, 11:38
ben de son birkac gundur hatta nerdeyse bir haftadir idrarimi yaparken cok tuhaf bir yanma hissediyorum. ozellikle aksamlari artiyor bu ve idrarimi yaptigim halde sanki hep cisim varmis gibi hissediyorum ve yanma da devam ediyor bi kac saat suruyor bu his
esimle iliskiye grdikten sonra da ayni seyleri hissediyorum cok kotu yaniyor sanki bilmiyorum degisik bisey anlatamiyorum da
kızlar ben de mi sistit oluyorum belirtileri benziyor mu nedir bu illet boyle cok kotu:gitme:

hoscakal
17-09-2009, 19:27
ben de son birkac gundur hatta nerdeyse bir haftadir idrarimi yaparken cok tuhaf bir yanma hissediyorum. ozellikle aksamlari artiyor bu ve idrarimi yaptigim halde sanki hep cisim varmis gibi hissediyorum ve yanma da devam ediyor bi kac saat suruyor bu his
esimle iliskiye grdikten sonra da ayni seyleri hissediyorum cok kotu yaniyor sanki bilmiyorum degisik bisey anlatamiyorum da
kızlar ben de mi sistit oluyorum belirtileri benziyor mu nedir bu illet boyle cok kotu:gitme:

Gecmis olsun canim! Anlattiklarin Sistit´i tanimliyor ama bu durumu mutlaka bir doktor ile paylasmalisin...Hatta fazla uzatmadan iyi bir Urulog´a gitmelisin! Ayrica genel olarak hijyene dikkat et ve cinsel iliskiden sonra mutlaka en kisa sürede tuvalete cik ve idrar torbani bosalt..! Doktorum bana bunu tavsiye etmisti..! Ayrica boooooooool (cok ciddiyim, en az 2 Litre/günde) miktarda SU icmelisin...Meyve suyu, kahve, cay ve gazli icecek dahil degil buna..! Bu sayfada bir sürü tavsiye var...deneyebilirsin!

wylma
18-09-2009, 09:12
hoscakal cok tesekkurler, tavsiyelerin icin de. bugun tahlil icin gonderdim idrarimi bakalim neymis problem.
hijyene cok dikkat ediyordum aslinda iliskiden sonra da hep giderdim tuvalate sanki o zaman ihtiyac duyuyoroum.
ama neden oldu anlamadim son kullandigim camasir yumusaticisinin kokusu cok yogundu ben ondan supheleniyorum. bir de zaten cok su icen biriyim sanirim benimki ramazanda az su icmekten de oldu bilmiyorum :1no2:

sena19
18-09-2009, 09:26
abla bende sistit var

sena19
18-09-2009, 09:27
bu arada merhaba

EU3
19-09-2009, 15:06
Ya kızlar ben 3.5yıl önce sistik olmuştum ilk defa başıma gelmişti yeni evliydim ..sık sık idrar çıkıyordum o zamanlar bğrde idrarı yapsanda varmış gibi oluyorduu ve yanmada oluyordu dr antıbıyotık vermıstı ..

Şimdi ise 3 gündür hafif karnımda hzuursuzluk varr hafifte belim ağrıyorr..Ama idrarda hiçbir şikayetim yokk..İdrar rengi beyaza yakın ne yanma var nede yaparken sızı..Bazıları dıyorr ıdrar yolları ıltahabndandırrOyle olsa ıdrar yaparken yanma olmazmıydı ?benım sadece hafıf bel agrısı ve hafıf karında hzuursuzluk varr acaba yumoslama dönemı ondanda olabılırm dıye dusunuyorum offf nedır bu kadınların cektıgı

EU3
19-09-2009, 18:17
ahmet amrankiden alıntıdır:) ıdrar yolu hastalıkları için 8 kilo kaynar suya 500 gram sarı kantaron konur. 40 dakika kaynatılır akşam yemeklerden 1 saat önce 1 bardak içilir.
bunu bu akşam deniycem:)

ıdrar yolu şikayeti olsun yada olmasın tüm kadınlar aşağıdakileri yapmalıdır.

* Günde 8 bardak su içmek

* Baskı hissettikleri zaman idrar tutmamak

* Duş almak

* ıdrar bölgesini temiz tutmak

SÜREKLı OLARAK ıDRAR YOLU ENFEKSıYONU YAŞAYAN KADINLAR ŞUNLARI YAPMALIDIR.

* Banyo yapmak yerine duş almak

* Cinsel birleşmeden önce yada sonra 1 Bardak su içmek

* Birleşmeden sonra 15 dakika içinde idrar yapmak.

EvCadisi
19-09-2009, 18:43
ahhh o sistit ahhhh:bbo:

tek çaresi bol su arkadaşlar...yamanın sulara...

EvCadisi
19-09-2009, 18:44
ferhatın şirini çok geçmiş olsunnası bişi olduğunu biliyorum...benimki çok daha feci olmuştu...

allah kmseye göstermesn...

derinderin
19-09-2009, 19:12
allah düşmanıma bile vermesin öyle bi hastalığı...
çeken bilir acısını..