Kalbura Bastı(pratik tarif)-Resimli

Refiye
3-06-09, 05:06
çook pratik bi tarif.. evde her an bulunan malzemelerle yapabileceğiniz çok basit kalbura bastı :))

*isterseniz kalbura bastı şekli verin,isterseniz yuvarlak şekerpare gibi yapıp üzerine fındık ,ceviz batırıp yapın..

şeker ve suyu karıştırıp şerbeti oluşturun..
*şerbet pişirilmiyor,sadece sudaşeker eritilipoluşturuluyor..

>>hamuru için<<
*2 yumurta(1 inin sarısı üstüne)
*yarım su bardağı şeker
*yarım su bardağı irmik
*1 çay bardağı sıvı yağ
*çeyrek paket margarin(yumuşamış)
* 1 paket kabartma tozu
* 1 paket vanilya
*aldığı kadar un

>>şerbeti için<<
*3 su bardağı toz şeker
*3 su bardağı su

tüm malzemeyi gerektiği kadar un ekleyerek kulak memesi yumşaklığında olana kadar yoğur.. :)) hamurdan ceviz iriliğinde parçalar kopararak istediğin şekli verip yağlanmış tepsiye diz... 175 derecede ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişir.. fırından çıkınca tatlı sıcakken soğuk şerbeti dök ... bu kadar basit.. :))

elay83
seni buldummm kaydirigubbakcemile2

Refiye
[​IMG] hamurdan ceviz iriliğnde koparılan parçalar yassılaştırılmadan elde yuvarlanır ve rendenin iri tarafı yada delikli kızartma kaşığına bastırılarak bu şekil verilir :))

[​IMG] bu daşekerpare şekşinde hazırlanmışı :)) tatlının şekli sizin yaratıcılığınıza kalmış :))

Refiye
ayyy gene mi yakalandım yaa kaydirigubbakcemile :eek:
elaycımm ama pilav eklemicem demiştim.. tatlı için söz vermedim ben :))

YAMAN
Ay ben bayılıyorum bu tatlıyaa denemek lazım teŞekkÜrlerrr

Refiye
3-06-09, 18:06
yorumun için ben teşekkür ederim.. denemeni tavsiye ediyorum... hem malzemesi az.. hem hamuru yoğurması dertli değil... üşenirsen kurabiye gibi de yapılabilir.. rendeye sürtmedenn.. dedim ya gerisi yaratıcılığa kalmış... hihoyyyt

Şimal
3-06-09, 19:06
Emeklerine sağlık çok güzel görünüyor...
Canım istedi şimdi ya...
cokacimcoook

irem naz
3-06-09, 21:06
görüntü süper...ellerine sağlık..

Begonya_24
3-06-09, 21:06
mmmmm cokacimcoook oooof gece gece nerden gördüm ben bunuuuuuu :mymeka:

Refiye
4-06-09, 03:06
:eek: yorumlarınız için teşekkürler kızlarr... a.s. opuyorumnanaktan denemeye değer bir tatlı.. tavsiye ederim...