PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vahşet Bitene Dek Çin Mallarını Boykot Edelim...Sayfa : [1] 2 3 4

Halikarnas
07-07-2009, 14:48
arkadaşlar çin mallarını protesto edelimkötükedihüsoÇin mallarını, soydaşlarımıza yapılan eziyet işkence katliam vahşet sona erene dek almayalımyasakkelimehttp://www.maariponline.org/turkish/haber/2008/06/dty.jpg


Uygurlar ayaklandı. Çin katliam başlattı. Ancak halk duracak görünmüyor, özgürlük istiyor. Çin sadece tek bir kadını suçluyor. ışte o süper kadın;


Çin'in Sincan (Doğu Türkistan) Bölgesi'nde Çinlilerle Uygurlar arasında bir çatışma yaşanıyor. Resmi rakamlara göre 200 ama gayri resmi rakamlara göre 500'ün üzerinde Uygur öldürüldü.

Bu olaylar bizi dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan vahşetten daha fazla ilgilendiriyor. Çünkü orada yaşayan Uygurlar soydaşlarımız; Türkler, Türkçe konuşuyorlar... Edebiyat kitaplarımızda geçen Divanü Lügati't-Türk’ün yazarı Kaşgarlı Mahmut da oralı!

Çin Uygurların ayaklanmasının ardında Rabiya Kadir'in olduğunu iddia ediyor. Peki kim bu Rabia Kadir? Nasıl bir gücü var? Ne istiyor?

UYGURLARIN ANNESı
Şu anda ABD'de yaşayan Rabiya Kadir Çin'in en zengin kadınlarından birisi. Rejim karşıtı. Uygurlar'a özgürlük istiyor. Uluslararası Af Örgütü üyesi ve Müslüman Uygur kadın hakları savunucusu. "Uygurların Annesi" olarak tanınıyor. Dünyaya "Çin vatanımızı işgal etti, zorla Çince konuşturuyorlar, Uygurları yok ediyorlar" diye haykırıyor


http://www.internethaber.com/images/other/1.20090707112904..jpg


EŞı ESKı BıR SıYASı MAHKUM

Eski bir siyasi mahkum olan eşi Sıddık Ruzi'nin 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçınca Çin Hükümetinin gözü onun üzerine daha fazla çevrildi. O sıralarda milletvekiliydi, dokunulmazlığı vardı ama Çin için önemli değildi.

EŞıNE MEKTUP YAZDI HAPSE GıRDı

Çin Hükümeti sesi çok çıkan Kadir'in milletvekilliğini düşürdü 1999 yılında 8 sene hapse mahkum etti. Suçu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eşine gazete küpürleri göndermekti. Devlet sırlarını yabancılara ifşa etmek, bölücülük ve devlet karşıtı faaliyetlerde bulunmaktan 6 yıl hapis yattı.

http://www.internethaber.com/images/other/2.20090707113026..jpg


NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NE ADAY GÖSTERıLDı

Kadir, hapiste insan hakları mücadelesi nedeniyle birçok ödüle layık görüldü. ABD ve uluslararası baskısıyla 2005’te serbest bırakılan Kadir, 2006’da Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Daha hapisteyken de ınsan Hakları Ödülü'nün sahibi oldu.

BıLL GATES'ıN EN YAKIN ARKADAŞI

Hapisten çıktığında dünyanın baskısıyla pasaport aldı ve Çin'i terk etti. Ve o günden beri Dünya Uygur Birliği adına konferanslar veriyor. Ve Bill Gates'in yakın arkadaşı olarak tanınıyor.


DÜNYANIN SAYILI ZENGıNLERıNDEN BıRı
http://www.internethaber.com/images/other/6.20090707113150..jpg
Forbes tarafından 1994 yılında Çin'in en zengin 7. kişisi gösterilen Kadir sesini çıkarana kadar örnek vatandaş olarak gösteriliyordu. Büyük bir süpermarket işleten Kadir müslüman kadınların iş bulup çalışmasını teşvik eden bir hayır kurumunun da kurucusuydu.

TAM 11 ÇOCUK ANNESı

Tüm hayatı boyunca Uygurların dünyadaki sesi olan Kadir tam 11 çocuk annesi. Kadir daha Sincan'da yaşarken bir Fransız gazetesine verdiği röportajda ''Ben süper kadın değilim. Sadece bir ailenin annesiyim'' diye tanımlıyor. Ve şunları söylüyor: ''Güç hepimizin içinde vardır. Ben sade halkıma yardım etmek istiyorum. Yapabildiğim kadarıyla bazı şeyle değiştirmeye çalışıyorum" diyor.

TÜRKıYE VıZE BıLE VERMEMıŞ
Uygur Türklerinin liderlerinden olan dünyanın binbir ödüle boğduğu Kadir'in dertlerinden biri de Türkiye'den az destek görmesi. Hatta öyle ki Kadir "Türkiye'den vize bile alamıyorum" diyor.


http://www.internethaber.com/images/other/4.20090707113334..jpg

ZORLA ÇıNÇE OKUMAYA ZORLUYORLAR

Ve Kadir verdiği konferanslarda Doğu Türkistan'da yaşananları şöyle özetliyor:

"Kaşkar'ın 5000 yıllık bir tarihi var. Şimdi bu tarih Çinliler tarafından tahrip ediliyor. Dilimizi, tarihimizi, kültürümüzü ve yaşam biçimimizi öldürmeye çalışıyorlar. Kızlarımızı zorla okutmak ve çalıştırmak için başka bölgelere gönderiyorlar. Uygur çocukları Çince okumaya zorluyorlar. Çocukların anne babaları şikayet ederse 'ayrımcılık' suçundan hapsediliyor.

KENDı TOPRAKLARIMIZDA DıLıMıZı KONUŞAMIYORUZ

Uygurları eğitimden mahrum bırakıyorlar. Ekonomik kalkınmamızı engelliyorlar. Genç Uygurları hapsediyor, idam ediyorlar. Kendi topraklarımızda kendi dilimizi konuşamıyoruz. Terörle mücadele adı altında Uygurlar'a baskı uyguluyor, ıslamcı militan olmakla suçluyorlar.

UYGURLARA ÇıN ZULMÜ

Biz namus, şeref için yaşarız. Çinliler en mukaddes değerlerimize saldırıyor. ınanç özgürlüğü yok. Çinliler namusumuza tecavüz ediyor, halkımızı bir plan çerçevesinde yavaş yavaş yok ediyorlar. Dünya Uygurların feryadını duymuyor. Çin zulmü altında sesimizi yükseltemiyoruz

http://www.internethaber.com/images/other/3.20090707113345..jpg

BÖLGEYE BıLEREK ÇıNLı YERLEŞTıRıLıYOR

Doğu Türkistan’ın 1949 yılında Çin tarafından işgal edildiğine dikkat çeken Rabiya Kader, bölgeye yarım asırdan beri Çinli yerleştirildiğini ve Uygur Türklerinin öz vatanlarında nüfus olarak azınlığa düştüğünü belirtti. Kader:

“Toprak sahibi uygurlar şimdi kendi topraklarında işçi olarak çalıştırılmakta, buna itiraz edenler sudan bahanelerle hapse atılmaktadır. Uygurlar her şeyi göze alarak zulme dirense de, aileleri ve çocukları Çinlilerin elinde rehin olduğundan dirençleri zayıflamaktadır” diyor.

ÇıN BıR HAPıSHANE

Çin’in dış dünyaya kapalı bir hapishane olduğunu belirten Rabiya Kader, Uygur soydaşlarımıza yapılan zulmün dışarıya aksetmediğini, aksettiğinde de bunun gerektiği gibi algılanmadığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Maalesef Uygurların davasında Türkiye başta olmak üzere, birçok ülkeden beklediğimiz desteği göremedik. Maalesef dış dünya Çinlilerin Uygurlara yaptığı zulme duyarsız ve seyirci kaldı”

irna
07-07-2009, 15:23
ayyy yazık yaa.neden destek verilmezki,onca soydaşımız varken.olmasa bile nasıl bir düzendirki,kendi topraklarında işçi olarak çalıştırılıyor.resmen kölelik bu,
kadına şiddetle destek verilmesini canı gönülden isterim.

oldu bitti sevmem zaten şu çin halkını,artık börtü böçek kalmadı uygur soydaşlarımızı yemeğemi kalktılar,lanetler,kendi toprakları yetmiyor tabii,böçek lavraları gibi ürüyolar nolcak.gözleri gariban ve sahipsiz halkın üzerinde şimdide.
inşallah dünya bu katliama,göz yummaz ,bir an önce gerekli önlemler alınsın.
ne kadınmış ama tek başına, kendi halkı için çalışan,dilini,inanclarını korumaya çalışan onurlu ve vicdanlı. :1hug:allah yardımcısı olsun.

haberlerde biraz izlemiştim sarduşum teşekkürler.a.s.

Halikarnas
07-07-2009, 20:40
Çin'de etnik vahşet ....(site kuralları gereği vahşetin katliamın fotoğraflarını ekleyemiyorum)


Çin'in kuzey batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesinin merkezi Urumçi'de, önceki gün akşam saatlerinde Uygurlar ve Han kökenliler arasında çıkan çatışma katliama dönüştü.

Urumçi'de iki gün boyunca güvenlik güçleriyle Uygur göstericiler arasındaki çatışmalar sonucu Çin devlet medyasına göre en az 156 kişi öldü, 1080 kişi de yaralandı.

Ölen ve yaralananlardan kaçının gösterici, kaçının olaylar sırasında orada bulunan ya da göstericilerce hedef alınmış kişiler olduğu bilinmiyor.

Bugün de Han milliyetinden Çinlilerle Uygurların taşlı sopalı çatışmaya girmesi gerilimi tırmandırdı.

Olaylar, Uygurların 26 Haziran'da Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında Han milliyetinden Çinlilerle Uygur işçiler arasında meydana gelen ve 2 Uygurun ölümüyle sonuçlanan kavgayı protesto etmek istemeleri üzerine başlamıştı.

Halikarnas
07-07-2009, 22:09
http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/890420090706102735123.jpg

Urumçi'den sonra Kaşgar da karıştı 156 ölü
Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde dün akşam saatlerinde meydana gelen olaylarda polisin müdahaleleleri sonucunda 156 kişi hayatını kaybetti. Olaylarda 828 kişi de yaralandı.Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen ayaklanma ve sokak çatışmalarında ölenlerin sayısı, resmi rakamlara göre 156'ya yükseldi.

Müslüman Uygurlarla, Çin ırkını oluşturan Hanlar arasındaki çatışmalar, Sincan'ın başkenti Urumçi'nin ardından Kaşgar kentine de sıçradı.

Bölgede onyıllardır meydana gelen bu en büyük çatışmalarda 800'den fazla kişi de yaralandı.

Uygurlar, Hanların Sincan'a göç ederek mesleklerini, doğal kaynaklarını ellerinden aldıklarını, kendi topraklarında azınlık durumuna düştüklerini savunuyor.
Çatışmalarda ölenlerin bir çoğunun Han olduğu belirtiliyor. Hastaneye kaldırılanların da
233'unun Han, 39'unun Uygur olduğu bildirildi.


Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre olaylar, geçen ay bir fabrikada öldürülen iki Uygur işçinin katillerinin cezalandırılması isteğiyle, dün düzenlenen gösteride başladı.

Polisin barışçı gösteriye kuvvet kullanarak müdahale etmesiyle de yayıldı.

Bölgede internet haberleşme siteleri ile cep telefonları kesik, diğer internet sitelerine de güçlükle ulaşılıyor.

Kaşgar kentinde de olayları protesto için 300 kadar kişi gösteri düzenlendi. Gösteride olay çıkmadığı bildirildi.


Çin, ayaklanmalarla ilgili olarak Washington'da yaşayan, Dünya Uygur Kongresi'nin başındaki Uygur bir iş kadınını suçluyor.


Sincan'daki olaylar, uluslararası çevrelerde de kaygıyla izleniyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, hükümetlerin, halkın protesto hakkına saygı duyması gerektiğini söyledi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de gelişmeleri kaygıyla takip ettiklerini duyurdu.

Gözlemciler, Sincan bölgesinin doğal gaz, petrol ve maden yatakları bakımından zengin olduğuna, Çin'in en büyük pamuk ve domates tarlalarının bu bölgede bulunduğuna dikkat çekiyor.


BÖLGENİN GEÇMİŞİ
Çin'in hakimiyetindeki Uygur bölgesi, 1930'larda şiddetli bir ayaklanmaya sahne oldu. Bu ayaklanmalar netice verdi ve ''Şarki Türkistan Cumhuriyeti'' kuruldu. Ancak çıkan karışıklık ve yaşanan gelişmeler sonrasında bölgenin Çinli kumandanı Komünist Parti'ye bağılığını ilan edince, Çin ordusu kansız bir şekilde Uygur bölgesini ele geçirdi.

Rusya'nın da etkisiyle Çin'deki İsa Yusuf, Mehmet Emin Buğra ve binlerce Uygur ile Kazak Türkü, Pakistan ve Hindistan'a iltica etti. Uygurlar için karanlık günler başlamış oldu. Tansiyonun sürekli yüksek olduğu bu bölgede Uygurlar ile Çinliler arasında sık sık çatışmalar oluyor.


Çin, Uygurların El Kaide ile bağlantılı olarak bağımsız bir devlet kurma çabası içinde olduğunu savunuyor. Uygurlar ise Çin'in 'terörizm' kisvesi altında kendilerini yok etme planı uyguladığını ileri sürüyor. Çin'in özellikle '11 Eylül 2001' sonrasında uyguladığı baskı politikaları Uygurların büyük tepkisini çekiyor.


1 milyondan fazla nüfusa sahip Urumçi'de, 17 farklı etnik milliyet yaşıyor. Çin'in 1949'dan sonra Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne uyguladığı göç sonrası, Han Çinlilerinin sayısı Uygurların nüfusuna yaklaştı. Sincan, Çince'de yeni sınır anlamına geliyor.

nina
07-07-2009, 22:15
yetkililer yine uyuyor onlar bizim soydaşımız niye kimse bir şey yapmıyor filistin için ayağa kalkan müslümanlar nerde :kızgın:

irna
07-07-2009, 22:15
Sokağa çıkma yasağı

Bölgede etnik çatışmaların ardından bu gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Uygur bir kadın ise Çin askerinin karşısına tek başına çıkarak hesap sordu. Çin polisi Uygur kökenlilere daha sert müdahalede bulunuyor.Ellerinde sopalarla protesto gösterisi yapmak isteyen Çinlilere karşı polis göz yaşartıcı bomba kullandı. Resmi Şinhua haber ajansı, bazı apartmanlarda sakinlerin taş ve sopalarla olası bir saldırıya karşı hazırlık yaptıklarını duyurdu.

Kadınlara sarkıntılık tetikledi

Olayların fitilini, bir oyuncak fabrikasında zorla çalışmaya götürülen Uygur kadınlara sarkıntılık yapılması ve bazı kaynaklara göre iki Uygurun ölmesi ateşledi. Uygurların protesto gösterilerine güvenlik güçleri sert karşılık verdi.

SıNCAN Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de önceki akşam başlayan Pekin yönetimine yönelik protesto gösterileri, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi üzerine ayaklanmaya dönüştü. Bölgeden gelen haberlere göre, şiddet olaylarında 156 kişi öldü, 828 kişi de yaralandı. Çin resmi haber ajansı Kaşgar’da da birkaç yüz göstericinin dağıtıldığını belirtti. Ayrıca Aksu ve Yılı şehirlerinde de hareketlenmelerin başladığı bildiriliyor. Ölü sayısının artmasından, olayların yayılmasından korkuluyor.

Caddeler ceset dolu

Olayların fitilini, Guang Dong eyaletinin Şao Guan kentindeki oyuncak fabrikasında zorla çalışmaya götürülen Uygurlar arasındaki kadınlara yönelik sarkıntılıklar ve Çinli saldırılarında bazı kaynaklara göre iki Uygurun ölmesini, Pekin yönetiminin ciddi biçimde soruşturmaması ateşledi. Önceki akşam Urumçi’de protesto gösterisi yapan kalabalık, hükümetten ölümle sonuçlanan taciz olaylarını soruşturmasını istedi.

Ancak polis kalabalığı dağıtmak amacıyla sert müdahalelerde bulununca, göstericilerin sayısı giderek arttı. Çinli yetkililere göre, sopa, bıçak ve taşlarla güvenlik güçlerine saldırmaya başlayan göstericiler, 261 aracı kundakladı. Göstericiler, dükkan ve evlere de hasar verdi. Bunun üzerine silaha başvuran güvenlik güçleri, kalabalığın üzerine hedef gözetmeksizin ateş açarak, katliam yaptı. Araçların ateşe verilmesi, evlere ve dükkanlara saldırılması ve silahların patlaması üzerine, ortalık savaş alanına döndü. Kanlar içindeki ceset ve yaralılar caddelere, alanlara yayıldı.

Çinli yetkililer, onlarcası elebaşı olduğu iddia edilen yüzlerce kişinin gözaltına alındığını, olaylarda kilit rol oynadığından şüphelenilen 90 kişinin arandığını ifade ettiler.

Şehirde ana caddelerin yanı sıra elektrik ve doğal gaz şirketleri ile televizyon istasyonu gibi önemli yerlerde güvenlik önlemleri artırıldı, komşu şehirlere giriş çıkışta kontrol noktaları oluşturuldu. Urumçi’de telefon ve internet kesilirken, şüphelilerin sorgulanması için komşu bölgelerden etnik gruplara mensup yüzden fazla yetkili Urumçi’ye getirildi. Bu arada protesto gösterilerinin, Kaşgar kentine de sıçradığı iddia edildi.

Batı’dan itidal çağrısı

Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, olaylarda "protestocuların öldürülmesinden derin endişe duyduğunu" belirterek, Çin makamlarından "insan onuruna saygı göstermelerini" istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı ise Sincan’da 156 kişinin öldürülmesinden derin üzüntü duyulduğunu açıkladı ve bütün taraflara itidal çağrısı yaptı.

5 bin Çinli ile gelen linç

DOĞU Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, Hürriyet’e Çin’deki gelişmelerle ilgili şu iddiada bulundu:

"Uygurlar, zorla 3 bin km. ötedeki Şao Guan kentindeki oyuncak fabrikasında çalışmaya götürüldüler. Çin kökenli erkekler, Uygur kızlarına sarkıntılıkta bulundu. Uygur gençlerinin tepki üzerine yaşanan gerginlik bir süre sonra yatıştı. Ancak iki gün sonra, sabaha karşı kalabalık bir grup Çinli (yaklaşık 5 bin kişi), Uygurların kaldığı yatakhaneye saldırdı. Bir grup, bölge halkı tarafından linç edildi. 300 kardeşimiz öldü. Uluslararası basının iki kişinin öldüğü iddiası doğru değil."

Ölü 500’ün üzerinde

Uygur bölgesinin demografik yapısını bozmak amacıyla, bölge halkının başka bölgelerde çalışmaya zorlandığını belirten Tümtürk, "Aldığımız bilgilere göre, ölü sayısı 500’ün üzerinde. Binlerce yaralı var. Bölgede yeni katliamlar yaşanmasından korkuyoruz" dedi.

Tümtürk, yatakhaneye saldırı olayının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çin ziyareti sırasında meydana geldiğini söyledi. Tümtürk, "Güvenlik güçleri olaylara seyirci kalmıştır. Bu diplomatik nezakete aykırıdır" dedi.

’Tanklarla eziyorlar’

ıstanbul’da yaşayan Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti Sözcüsü ve Turizm Bakanı ısmail Cengiz de, Çin’de Türklerin duvara dayanıp silahla tarandığını, üzerlerinden tankların geçtiğini öğrendiklerini söyledi. Çin’den bilgi almanın çok zor olduğunu, telefonla irtibat kurulamadığını söyleyen Cengiz, bilgisayar uzmanı tanıdıkları aracılığıyla internet üzerinden haber alabildiklerini söyledi.

Çin’in hedefindeki kadın

ÇıNLı yetkililer, şiddet olaylarından Uygurlar içindeki aşırılık yanlısı, ayrılıkçı unsurları sorumlu tutuyor. Çin makamlarının hedefindeki isim, ABD’de sürgünde yaşayan işkadını ve Dünya Uygur Kongresi lideri Rabiya Kadir. Çin, Kadir’i, ayrılıkçı eylemleri körüklemekle ve şiddet olaylarını başlatmakla suçluyor. 1999’da Çin’in en zengin yedinci kişisi olan, milletvekilliği 1997’de alınıp 8 yıl hapis cezasına çarptırılan Kadir, hapiste insan hakları mücadelesi nedeniyle birçok ödüle layık görüldü. ABD ve uluslararası baskısıyla 2005’te serbest bırakılan Kadir, 2006’da Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Geçen hafta ’Bütünleşin’ demişti

Halikarnas
07-07-2009, 22:28
Doğu Türkistan'da aslında ne oldu


Uygurların katledilmesinin arkasında Çin medyasının provokasyonu çıktı. '6 Uygur 2 Çinli kadına tecavüz etti' haberi 7 kilometre ötede nasıl katliama dönüştü?


Anasol-D Hükümeti döneminde Türk Cumhuriyetleri ile ılişkilerden sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Ahad Andican, Urumçi’de yaşanan olayların perde arkasındaki gerçekleri açıkladı. 24 TV’ye telefonla bağlanan Eski Bakan Andican, dün akşam Urumçi bölgesinde patlak veren ve Çinli güvenlik güçlerinin 140 Uygurluyu öldürdüğü olayların perde arkasındaki provokasyonu anlattı.GAZETENıN YALAN HABERı FABRıKAYI KARIŞTIRDI

Andican’ın aktardığı bilgilere göre Çin’de Uygur Türkleri’nin katledildiği olayların başlancıgı şöyle. “26 Haziran'da bir Çin gazetesi 6 Uygur genci 2 Çinli kadına tecavüz etti diye yalan haber yapınca, Hong Kong’a yakın bir eyaletteki oyuncak fabrikasındaki Çinli işçilerle Uygur işçiler arasında çatışma çıkıyor. 2 Uygur gencinin öldürüldüğü olaylardan sonra büyük bir bölümü Çin Devleti’ne ait olan fabrika yönetimi, olayı Çinliler çıkarmasına rağmen, ayrımcılık yaparak 600 Uygur işçisini işten çıkarıyor. ışten çıkarılan Uygur işçiler konuyla ilgili Urumçu’deki ailelerine bilgi aktarınca, bu durumu protesto etmek isteyen Uygurlar bir yürüyüş düzenliyor. Birkaç bin Uygur Türk’ü gösteri yürüyüşüne başlayınca, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na ait içindeki tankların da olduğu askeri konvoyun hızla Urumçi’ye giriyor ve 4-5 saat devam eden çatışmalardan sonra 140 kişi öldürülüp ve 900 yakın insan da yaralanıyor…”ORTADA ETNıK ÇATIŞMA FALAN YOK

Olayı bu şekilde özetleyen eski Bakan Andican, “Burada bir etnik çatışma yok. Çin resmi askeri teşkilatlarının göstericiler üzerine ateş açması ve onları öldürmesi var. Urumçi’deki olayda iki etnik grubun çatışması söz konusu değil. Asıl etnik çatışma bir hafta önce Hong Kong’a yakın bir eyalette meydana geliyor. Arada yaklaşık 7 bin kilometre mesafe var.” dedi.ÖLENLERıN MıLLETLERıNE BAKIN!

Dünya ve bazı Türk haber ajanslarının aktardığı gibi Urumçi’de çıkan olayların etnik bir çatışma olmadığını ve ama böyle bir çalışma olduğunun altını çizen Andican, ölenlerin milletlerine dikkat çekti: “Çin resmi haber ajansı ölenlerin kim oldukları ve ne şekilde öldükleri konusunda bir açıklama yapmıyor. Yani ölenlerin içinde Han grubu Çinliler yok. Uygurlu Çinliler yok. Ölenlerin ve yakalananların tamamı Uygur Türkü. Şu anda Çin yönetimi ele başı iddiasıyla 90 küsur kişiyi arıyor. Onlar da Uygur Türkü...”

Halikarnas
07-07-2009, 22:33
yetkililer yine uyuyor onlar bizim soydaşımız niye kimse bir şey yapmıyor filistin için ayağa kalkan müslümanlar nerde :kızgın:
pekin olimpiyatlarını protesto bile etmedik:çok üzgünüm: Türkiye olarak katıldık ve evlerimiz de tv karşısında oturduk keyifle izledik:çok üzgünüm:

nina
07-07-2009, 22:53
pekin olimpiyatlarını protesto bile etmedik:çok üzgünüm: Türkiye olarak katıldık ve evlerimiz de tv karşısında oturduk keyifle izledik:çok üzgünüm:

Öyle canım neden bu kadar duyarsız insanlar anlamamıyorum :çok üzgünüm:

Halikarnas
07-07-2009, 23:05
Öyle canım neden bu kadar duyarsız insanlar anlamamıyorum :çok üzgünüm:

orda yapılan katliamları bildiğim için ben bireysel olarak protesto etmiştim:çok üzgünüm:
arkadaşlar çin mallarını protesto edelimkötükedihüso


Çin mallarını, soydaşlarımıza yapılan eziyet işkence katliam vahşet sona erene dek almayalımyasakkelime

http://www.maariponline.org/turkish/haber/2008/06/dty.jpg

EU2
07-07-2009, 23:49
canım sardunyam senı cok ama cok sevıyorum herturlu olaya duyarlılııgnı tebrık edıyorum canımsın ıkı gozum esım ne alsak hemen ıcerıgne bakar cın malı yazıyo gorunce dellenır almazz
ordakı turkler yıllardır neler cekıyor sonuna kadar arkandayımm bırey olarka bende esımle aılemle varım..........!!!!!!!!!!!!!!!!
bır turk dunyayya bedeldırrr..........

lostsun
07-07-2009, 23:58
çinliler her türlü zarar zaten.malları hastalıklı kendileri vahşi....
protesto edelim arkadaşlar ama çin malları heryerde nasıl başedicez.....

mors
08-07-2009, 01:07
kendi yasadigimiz topraklarda bizi kultur,ahlak,orf ve adet anlaminda zaten yeterince yok ettiler..bizi 2 ye bolduler ve turklere ne yazik ki sahip cikmadilar en az 3 cocuk yapin dediklerine devlet ve sanatcilar herzaman cok daha cok sahip cikti..ne batidaki cocuklarimizin okutulmasi dusunuldu ne baska birsey.dogruya dogru..bize sahip cikamayanlar cindeki oz turklere hic sahip cikmazlar..filistine,kurtlere,ermenilere,araplara sahip cikanlar dilini,kulturunu unutmamak icin kahramanca direnen turkleri unutmayin..helal olsun onlara bizim gibi herseye boyun egmiyorlar..gerektiginde savasiyorlar...oz benliklerini unutmuyorlar..sizleri cok taktir ediyorum..icim aciyor ne hale geldik kendi milletimize sahip cikamiyoruz..dua ediyorum..ALLAH yaninizda ve yardimciniz olsun..yuregim herzaman sizinle...

Halikarnas
08-07-2009, 01:08
Sincan’da Uygur avıSincan Özerk Bölgesi’nde önceki gün patlak verip onlarca Uygur Türkü’nün, ’çoğu kafalarına tek kurşun sıkılarak’ öldürülmesiyle süren olaylar durulmuyor. Bölgenin başkenti Urumçi’de binlerce Çinli, asker ve polisin de göz yummasıyla ellerinde kasap bıçakları, kalın sopalar ve çivili demir çubuklarla Uygur Türkü avına çıktı. Çin polisinin, gece yarısı evleri basıp16 yaşın üstündeki hemen hemen bütün Uygurları tutukladığı da iddialar arasında.ÇİN’in batısında, Uygur Türkleri’nin çoğunlukta olduğu Sincan (Doğu Türkistan) Özerk Bölgesi, pazar günü yaşanan katliamın ardından dün de durulmadı. İki haftadır diken üstünde olan özerk bölgenin başkenti Urumçi’de dün binlerce Çinli sokaklara döküldü ve Uygurlara saldırdı.

Resmi Çin medyasına göre en az 150 kişinin öldüğü, 800 kişinin yaralandığı, 200-250 ev, dükkan ve otomobilin zarar gördüğü çatışmalardan iki gün sonra, Çinlilerin çoğunlukta olduğu Urumçi’de, "Uygurları yok edin" ve "Birlik kuvvettir" sloganları atıldı. Han Çinlisi olan binlerce Çinli, kasap bıçakları, demir çubuklar, kürekler ve tahta sopalarla yürüdüler. Tren istasyonunda yakalanan bir grup Uygur linç edildi. Sokaktan rastgele çevrilen birçok Uygur da, "Ülkeyi savunun" diye bağıran Çinliler tarafından dövüldü.

Özel polisi püskürttüler

Özel donanımlı yüzlerce Çin polisi, Uygur mahallesinin girişlerini tutarak öfkeli kalabalığı zaptetmeye çalıştı. Çinli göstericiler, akşama doğru kısa bir süre için güvenlik hattını yarıp, polisin 600 metre geri çekilmesine neden oldular. Çin milli marşını söyleyerek ilerleyen grup, Uygurlara ait dükkanlara saldırdı. Çin polisi, ancak birkaç saat sonra biber gazı kullanarak grubu durdurabildi.

Uygur’a gösteri izni yok

Binlerce Çinli’ye karşı, birkaç yüz Uygur’un dün yapmak istediği protesto gösterisine Çin polisi izin vermedi. Protestocuların başını, Uygur kadınlarının çektiği, bunların birçoğunun da, pazar günü ölen veya tutuklanan erkeklerin eşleri ve yakınları olduğu bildirildi. Reuters’e konuşan Maliya adlı bir Uygur kadını, "Kocamı dün (önceki gün) polis aldı. Neden olduğunu söylemeden götürdüler" dedi. Abdül Ali adlı 20 yaşlarında bir Uygur da, "Bizi nedensiz yere tutukluyorlar. Üç erkek ve bir kız kardeşim tutuklandı. Şimdi karşı koyma zamanı" diye konuştu.

Dünyayla bağlantı kesik

Urumçi’deki Çinliler, "Uygurlar suları zehirleyecek" dedikodusu üzerine marketlere akın edip şişe su aldı. Uygurlar ise, dün geceyi, evlerine saldırı olması ihtimaline karşı taş ve sopalar ellerinde geçirdiler. Uygur-Çin geriliminin arttığı ve şiddet olaylarının, Doğu Türkistan’ın diğer bölgelerine de yayılmasından korkulduğu vurgulandı. Özerk bölgenin güneyindeki Kaşgar’da İd Kah Camii önünde toplanmak isteyen 200 Uygur’u polis dağıttı. Bölgede birçok güvenlik kontrol noktası kuruldu.

Bölgede geceleri sokağa çıkma yasağı ilan eden Çin Yönetimi, 1434 kişinin tutuklandığını açıkladı. Uygur kaynakları, Çin polisinin gece yarısı evleri basıp, 16 yaşın üstündeki hemen hemen bütün Uygurları tutukladığını öne sürdü. Tutuklananların, güvenlik riski teşkil etmemeleri için iç çamaşırlarıyla karakollara götürüldüğü iddia edildi.

Doğu Türkistan’ın dünyayla internet ve telefon bağlantısı dün de kesik olduğu için, uluslararası medya durumu yakından izleyemedi. Dünkü gösterilerin, Çin hükümetinin rehberliğinde 60 yabancı gazeteci Urumçi’yi turlarken patlak vermesi dikkat çekti. Pekin, olayların arkasında yurtdışındaki Uygur diyasporasının bulunduğunu öne sürüyor. Müslüman Uygurlar ise, son yıllardaki ekonomik kalkınmaya rağmen Çin’in, milli kimlik ve dinlerine karşı baskıyı artırdığını savunarak daha fazla özerklik istiyor.

Han Çinlisinden Çinli bile kurtulamıyor

HAN etnik kökeninden gelen Çinliler, olayları sadece resmi medyadan takip ettikleri için, Uygurlara öfke dolu. Reuters’e konuşan bir Çinli, "Onlar bize saldırdı. Şimdi sıra bizde" dedi. Urumçi’de apartmanlara saldıran göstericilerin, "Şimdi sizin acı çekme zamanınız" sloganları attığı duyuldu. 2000 Çinli, Uygur dükkanlarını yağmaladı. Camiler de saldırılardan nasibini aldı. Han protestoculardan kaçan Uygur bir çocuk, ağaca tırmanarak kurtulmaya çalışırken, göstericiler onu sopayla düşürmeye çalıştı. Araya giren diğer Çinliler çocuğu kurtardı. Sükûnet çağrısı yapan Çinliler de öfkeli kalabalığın hışmına uğruyor.

Uygur Özerk Bölgesi’nin yeraltı kaynakları çok zengin

Nüfus: 20 milyon nüfuslu, 8 milyon Uygur asıllı .

Tarihçe: İpekyolu üzerinde. 19’uncu yüzyılda Çin’in kontrolüne geçti. 1930 ve 1940’lı yıllarda Uygurların kurduğu Doğu Türkistan Cumhuriyetleri uzun ömürlü olmadı. 1955’te Sincan Eyalet statüsünden çıkarılarak Özerk Bölge oldu.

Ekonomi: Buğday, pamuk, petrol, doğalgaz başlıca geçim kaynağı. Yılda 61 milyar dolarlık ekonomisi var.

Siyaset: Sovyetlerin çökmesi, Orta Asya’da militan İslam’ın yükselişiyle bölgede anarşi arttı. Çin, Uygur milliyetçilerini El Kaide bağlantılı olarak göstererek uluslararası destek sağlamayı umuyor.

Sincan’da uluslararası soruşturma açılsın

SÜRGÜNDEKİ Uygur lideri Rabiya Kadir, olayların uluslararası kuruluşlarca soruşturulmasını istedi. Kadir, "BM, AB ve ABD’nin Sincan’da gerçekten neler olduğunu incelemelerini umuyoruz" dedi. ABD’den daha sert açıklama beklediğini de belirten Kadir’e göre, Çin’den daha ihtiyatlı davranması, gerçekleri açıklaması ve Uygurlar’ın rahatsız olmalarının nedenlerine eğilmesi istenmeli.

Çin’den 2 ülkeye uyarı

ÇİN, Almanya ve Hollanda elçiliklerinin saldırıya uğraması üzerine, iki ülkeye, "Vatandaşlarımızı korumak ve diplomatlarımızın normal şekilde çalışmasını sağlamak üzere gerekli önlemleri almanız çağrısında bulunuyoruz" dedi. Dışişleri Bakanlığı, Çin’in yurtdışı temsilciliklerine yönelik saldırıların tekrarlanmaması ve saldırganların adalet önüne çıkarılmasını istedi. Lahey’de önceki gün Uygurlar elçiliğe taşla saldırılmış 142 kişi tutuklanmıştı. Münih Başkonsolosluğu da molotof kokteylli saldırıya uğradı.

Uygur kızlara tacize sonunda gözaltı geldi

OLAYLAR, Çinlilerin çoğunlukta olduğu Şao Guan kentinde bir oyuncak fabrikasında çalışan iki Uygur genç kızının tacize uğraması ve çıkan kavgada 2 Uygur’un öldürülmesi üzerine patlak vermişti. Resmi sayıya göre 156 kişi, Uygur kaynaklarına göre yaklaşık 500 kişi ölmüştü. Taciz olayının ardından hiçbir Çinli’yi tutuklamayarak Uygurların tepkisini çeken Çin, olayların ardından, bu vakayla ilgili olarak 15 kişiyi gözaltına aldı. Uygurlar ise, kendilerine yönelik ayrımcılığın şiddet uygulamasına dönüştüğünü savunuyor. Siyasi yorumcular da, "Artık ok yaydan çıktı" diyorlar.

Erdoğan’a ’One minute’ çağrısı

URUMÇİ’deki katliamı 200 gösterici dün Çin Büyükelçiliği önünde protesto etti. Doğu Türkistan Derneği Başkanı Seyit Tümtürk de, "Sayın Başbakan, Doğu Türkistanlılar ’One minute’ bekliyor" diye konuştu.

Her düzeyde temastayız

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, kaygı ve üzüntü ile takip ettikleri olayların durması için her düzeyde diplomatik ilişki kurduklarını söyledi. Sorumluların bir an önce bulunmasını ve bölgenin huzura kavuşmasını beklediklerini söyleyen Davutoğlu, olayların durulması noktasında yapılabilecekleri İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile koordine etmeye çalışacaklarını söyledi. Davutoğlu, "Ümit ediyoruz ki en kısa zamanda bu gerilim durur " dedi.

Gazze için şov yapanlar nerede

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Uygur Türkleri’ne yönelik saldırıları, "Toplu etnik katliam" olarak niteledi. Bahçeli, dün şunları kaydetti: "Gazze ve Filistinliler konusunda şov yaparak söylemediğini bırakmayan, Hamas’ın gönüllü avukatlığına soyunan ve Davos sahte kahramanlığını siyasi ranta çevirme hesapları peşinde koşan Başbakan’ın, Uygur Türkleri’nin katliamında sessiz kalmasının derin sebeplerini Türk milleti elbet takdir edecektir."

mors
08-07-2009, 01:18
tabikide kimse sahip cikmaz turkiye cumhuriyeti vatandasi olmak baska turk olmak baska oyle degil mii(!)

Halikarnas
08-07-2009, 01:30
DEHŞET fotoğraflarını site kuralları gereğince ekleyemiyorum...

uygun olan görüntüleri eklemek istedim...


http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P07122709.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=2&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07125801.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=3&rid=2)http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07125112.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=4&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F06082814.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=5&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F06082831.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=6&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F06082957.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=7&rid=2)


http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F06083206.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=8&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F06083239.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=9&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P06063126.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=10&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P06064536.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=11&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P06082039.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=12&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P06082359.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=13&rid=2)

decemBer
08-07-2009, 01:33
yetkililer yine uyuyor onlar bizim soydaşımız niye kimse bir şey yapmıyor filistin için ayağa kalkan müslümanlar nerde :kızgın:

tabi ayağa kalktık ve filistini düşman işgalinden kurtardık dimi? mirmirmirmir yetkililer filistine yapabildi (!) birşeyler de şimdi urumçiye göz yumuyor?

anlıyorum öfkenizi de filistin için ayağa kalkmanın neresi yanlış, neden oradan saldırıyorsunuz?

Halikarnas
08-07-2009, 01:33
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P06082525.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=14&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P06082651.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=15&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P06082817.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=16&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P06082930.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=17&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06053404.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=18&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06053644.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=19&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06054441.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=20&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06054511.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=21&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06054704.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=22&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06064403.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=23&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06065615.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=25&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06085503.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=26&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P06133048.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=31&rid=2)

decemBer
08-07-2009, 01:36
he bu arada, vay soydaşlarım diyenlere mao dönemini hatırlatırım. o zaman da bu insanlar (sadece sincan özerk bölgesi değil, tüm doğu türkistan ve türk devletleri) çin propagandasına maruz kalmışlar ve sayısız işkence görmüşlerdi. asıl o zaman sormak lazımdı, nerdeydi bu insanlar?

Halikarnas
08-07-2009, 01:41
tabi ayağa kalktık ve filistini düşman işgalinden kurtardık dimi? mirmirmirmir yetkililer filistine yapabildi (!) birşeyler de şimdi urumçiye göz yumuyor?

anlıyorum öfkenizi de filistin için ayağa kalkmanın neresi yanlış, neden oradan saldırıyorsunuz?


"din dil ırk renk" demeden her türlü zülume vahşete katliama müdahale etmek gerekir...

tam olarak ifade edemeseler de arkadaşların ne demek istediğini anlıyorum canım...filistin halkına kimsenin birşey diyeceğini asla düşünmüyorum...

lütfen sende anlamaya çalış......
yaşanan vahşetin katlimanın karşısında biraz daha anlayışlı olmamız gerekira.s.

ona kalırsa afrikada yaptırılan kabile savaşları da var:çok üzgünüm:
yeraltı kaynakları için birbirlerine kırdırılan zenciler.

Halikarnas
08-07-2009, 01:44
he bu arada, vay soydaşlarım diyenlere mao dönemini hatırlatırım. o zaman da bu insanlar (sadece sincan özerk bölgesi değil, tüm doğu türkistan ve türk devletleri) çin propagandasına maruz kalmışlar ve sayısız işkence görmüşlerdi. asıl o zaman sormak lazımdı, nerdeydi bu insanlar?

lütfen konuyu ırka ve siyasete dökmeyelim...sadece bugün yaşanan katliamı protesto edip çin mallarını boykot edelim.

soydaş kelimesini kullanmam ırk ayrımı için değildir...filistinli arap afrikalı zenci zulüm gören herkese her millete kucak açalım.

Halikarnas
08-07-2009, 01:49
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06110557.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=32&rid=2)http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06110755.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=33&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06111542.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=34&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06112725.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=35&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06113109.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=36&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06115545.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=37&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06131950.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=38&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R061321140.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=39&rid=2)

Halikarnas
08-07-2009, 01:51
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06133214.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=40&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06135357.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=42&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06135445.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=43&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06135651.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=44&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R06142416.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=45&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F07123217.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=46&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F07123219.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=47&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F07123220.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=48&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F07123539.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=49&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F07123541.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=50&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F07123926.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=51&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/F07125425.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=52&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P07122656.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=53&rid=2)

mors
08-07-2009, 01:53
yardim yapilmadi diyenler tv lerde para toplandi filistin icin bircok kanalda tirlarla yardim gonderildi..ayrica basbakanin eside dunyaya seslendi kadinlari toplayip yine ayni duyarliligi uygurlar icinde bekliyoruz..
bizim sesimiz her vahsete cikar siz hic merak etmeyin..
tek gelemedigimiz sey haksizlik ve ayrimcilik..
turklerede karsida duyarsiz kalinmasin..
israilin mallarini nasil almiyorsaniz cin mallarinida almayin..

Halikarnas
08-07-2009, 01:55
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P07122700.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=54&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P07122702.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=55&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P07122704.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=56&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P07122706.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=58&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P07122708.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=59&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P07123852.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=60&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/P07125631.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=61&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07122905.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=62&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R071229050.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=63&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07122906.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=64&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07122907.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=65&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07123119.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=66&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R071231190.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=67&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07123121.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=68&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07123305.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=69&rid=2)

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07123752.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=70&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07123953.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=71&rid=2)
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07124433.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=72&rid=2)


http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Uygur%20Türkleri%20çatışma/R07124902.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=24405&p=1&rid=2)

Halikarnas
08-07-2009, 01:57
yardim yapilmadi diyenler tv lerde para toplandi filistin icin bircok kanalda tirlarla yardim gonderildi..
bizim sesimiz her vahsete cikar siz hic merak etmeyin..
tek gelemedigimiz sey haksizlik ve ayrimcilik..
turklerede karsida duyarsiz kalinmasin..
israilin mallarini nasil almiyorsaniz cin mallarinida almayin..

canım benim hiç merak etme ne demek istediğinizi çok iyi anladım...

sonuna kadar hak veriyorum sözlerini tamamen destekliyorum....

EU2
08-07-2009, 02:07
arkadaslar hepınızı anladım hepınıze katılıyorum
sardunyam sagduyuylu yaklasımın
dılerım baska topıklerde karsı fıkıre saldıranlara ornek olur
kavgacı degıl uzlastırıcı :lepi:
kızlar zaman ayaga kalkma zamanıı
ordakıler bızım canlarımız
hepımız fılıstınlıyız
hepımız uygurlu
hepımız ınsanız......
kısacası bız zulum gorenın yanındayızzz

mors
08-07-2009, 02:20
duyarliliginiz ve anlayisiniz icin tesekkurler arkadaslar..
zaten cin mallarinkolay kolay almiyordum simdi hic almam...
bazi kaliteli imaj cizen magazalarin mallarina baktiginiz zaman cogu cinin isciligini kullaniyor ve mallarini satiyor..
ins. onlarla ayni duyarliligi gosterir..

senayda
08-07-2009, 09:24
gerçekten çok yazık.....çinde uygurlara yapılan işkenceyi ,şiddetle kınıyorum.....

çok kötü sıkıştırılmış durumdalar....kendi çabalarıyla direnmeye çalışıyorlar....

Allah yar ve yardımcıları olsun.....

çin mallarının zaten kesinlikle kalitesine güvenmem...

bundan sonrada çok dikkat edicem...

onlara yapılan işkence görüntülerini gördüm netten içim çok acıdı...

Allah kahru perişan etsin onları keşke daha fazla bişey yapabilsek....

Halikarnas
08-07-2009, 11:14
arkadaslar hepınızı anladım hepınıze katılıyorum
sardunyam sagduyuylu yaklasımın
dılerım baska topıklerde karsı fıkıre saldıranlara ornek olur
kavgacı degıl uzlastırıcı :lepi:
kızlar zaman ayaga kalkma zamanıı
ordakıler bızım canlarımız
hepımız fılıstınlıyız
hepımız uygurlu
hepımız ınsanız......
kısacası bız zulum gorenın yanındayızzz

canımsın Şeniz


hepımız fılıstınlıyız
hepımız uygurlu
hepımız ınsanız......
kısacası bız zulum gorenın yanındayızzz

turkbayragi


"VAHŞET BİTENE DEK ÇİN MALLARINI PROTESTO EDİYORUM"turkbayragi

Halikarnas
08-07-2009, 11:22
duyarliliginiz ve anlayisiniz icin tesekkurler arkadaslar..
zaten cin mallarinkolay kolay almiyordum simdi hic almam...
bazi kaliteli imaj cizen magazalarin mallarina baktiginiz zaman cogu cinin isciligini kullaniyor ve mallarini satiyor..
ins. onlarla ayni duyarliligi gosterir..


canım anlaşılmayacak birşey yok ortada...

ben "bir tarafa yapılan zulüme dur diyen" "bir başka tarafa yapılan zulüme arkasını dönen" insanlarla dolu bir dünyada yaşadığımızı çok iyi biliyorum...

fakat beni KK ya gönülden bağlayan nedenlerim arasında olduğundan KK da böyle insanlar olduğuna asla inanmamturkbayragi

Halikarnas
08-07-2009, 11:26
gerçekten çok yazık.....çinde uygurlara yapılan işkenceyi ,şiddetle kınıyorum.....

çok kötü sıkıştırılmış durumdalar....kendi çabalarıyla direnmeye çalışıyorlar....

Allah yar ve yardımcıları olsun.....

çin mallarının zaten kesinlikle kalitesine güvenmem...

bundan sonrada çok dikkat edicem...

onlara yapılan işkence görüntülerini gördüm netten içim çok acıdı...

Allah kahru perişan etsin onları keşke daha fazla bişey yapabilsek....

canısı vahşet bittikten sonra kendi ve çoluğunun çocuğunun sağlığından endişe etmeyenler , ülke ekonomimize vereceği zararı düşünmeyenler satın almaya devam edebilirler...

bunlar kendi vicdanlarına kalmış fakat vahşet bitene kadar herkesi çin mallarını boykoto davet ediyorum....


"VAHŞET BİTENE DEK ÇİN MALLARINI PROTESTO EDİYORUM"turkbayragi

EU2
08-07-2009, 11:27
canım anlaşılmayacak birşey yok ortada...

ben "bir tarafa yapılan zulüme dur diyen" "bir başka tarafa yapılan zulüme arkasını dönen" insanlarla dolu bir dünyada yaşadığımızı çok iyi biliyorum...

fakat beni KK ya gönülden bağlayan nedenlerim arasında olduğundan KK da böyle insanlar olduğuna asla inanmamturkbayragi

:lepi::lepi::lepi::lepi: ımzamı muhurumu her seyı atarım buraya
of gece dayanamadım haberlerı ızlııym dedım dısarıyla baglantılarını kesmısler offf offfff
bır protesto gosterıısnde onlardan bırıne ulasılmıs telde dedııgı benı bıtırdı
burda bıze kıyım var..............

Halikarnas
08-07-2009, 11:31
:lepi::lepi::lepi::lepi: ımzamı muhurumu her seyı atarım buraya
of gece dayanamadım haberlerı ızlııym dedım dısarıyla baglantılarını kesmısler offf offfff
bır protesto gosterıısnde onlardan bırıne ulasılmıs telde dedııgı benı bıtırdı
burda bıze kıyım var..............

es se cim haberleri artık ben de izleyemiyorum...

kalın sopalarla gözü dönmüş çinlilerce linç edilen uygurluların iniltilerini o yürek yakan seslerini dinlediğimden beri ben de izleyemiyorum....

irna
08-07-2009, 11:44
başını yesin mallarıda kendileride,
neye benziyor malları zaten.
kırk yılın başı çok acildi bir tornavida aldım,hemen evimin dibinde satılıyordu.
aaa daha vidayı cevirmeden kırıldı ucu.
lanet olsun.kendileri gibi mallarıda çürük.:oklava:
neyini alacam onların.keşke bizim esnaflarda ticaretini yapmasalar keşkee.şimdi onları düşünüyorum ne yapsın garibanlar.
aşşağı tükürsem sakal,yukarı tükürsem bıyık misali,inş.tez zamanda biter bu vahşet.
:Saruboceq:

Halikarnas
08-07-2009, 12:03
başını yesin mallarıda kendileride,
neye benziyor malları zaten.
kırk yılın başı çok acildi bir tornavida aldım,hemen evimin dibinde satılıyordu.
aaa daha vidayı cevirmeden kırıldı ucu.
lanet olsun.kendileri gibi mallarıda çürük.:oklava:
neyini alacam onların.keşke bizim esnaflarda ticaretini yapmasalar keşkee.şimdi onları düşünüyorum ne yapsın garibanlar.
aşşağı tükürsem sakal,yukarı tükürsem bıyık misali,inş.tez zamanda biter bu vahşet.
:Saruboceq:


onların kanlı elleri ile yaptıkları berbat ötesi kalitesiz ve sağlıksız ürünleri ülke ekonomize zaten ağır bir darbe verdi...

canım bizim esnafımız bir şekilde ayağa kalkar kendine bir başka yol tutturur...
ama darbe alan ülke ekonomimiz darbe almaya devam ederse toptan batarız...

üstelik ben gene maddi yönünde değilim...maddi açıdan olsaydı şimdiye kadar çoktan açardım böyle bir topik ama işin maddi kısmında değilim yapılan vahşete bir şekilde dur demeye çalışmalıyızyasakkelime

zemus
08-07-2009, 12:08
kökleri kuruyasıcalar..her pisliği yiyecek diye yiyen çinliler inşallah kendi kendilerini yerlerde soyları tükenir.....heryer çin malı ..hangi markaya el atarsanız içinde çin malı vardır ..
bir tane eşya yada üründe çin malı olmayan bir parça bulamasınız..

Biricik
08-07-2009, 12:10
Ey Çinli yetkililer , siz çok köklü bir medeniyetten geliyorsunuz. Size ve uygarlığınıza yakışanı yapın ınsanlık adına, bu vahşeti durdurun…
''ı SON JONG(one minute)''

EU2
08-07-2009, 12:10
sardunyam goglede senın avatarı bulamadım
pcye senınkını kopyaladım profıl kabul etmedı
nerden aldın cnm bende avatarı degısıyım

yemyeshill
08-07-2009, 12:12
arkadaşlar hani protesto etmek adına bildiğimi çin mallarının markalarını yazarsak daha yardımcı olur gibi geliyor bana... yani o aletler falan hariicnde piyasada olan malzemelerin markalarını.... benim şu an aklıma gelmiyor kafamçokkarıştı

Biricik
08-07-2009, 12:15
tüketicilerden çin'e boykot geliyor!!!


Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olayların hesabını, Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla sormaya hazırlandıklarını söylediTürk ve ıslam ülkelerine de yoğun şekilde mal satan Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Türk ve Müslümanlara karşı takındığı olumsuz tavrın kabul edilemeyeceğini bildiren Dinç, “Çin, giderek artan ekonomik güce güvenerek dünyanın gözü önünde katliamlar yapıyor. Ancak 70 milyonluk Türkiye olarak bizden bu insanlık dışı olaylara sessiz kalmamızı kimse beklemesin” dedi.
BOYKOTA ÇAĞRI

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Dinç, bu hafta içinde başlatacakları “Çin Mallarını Boykot' kampanyası için, tüm Türk cumhuriyetlerini ve Çin mallarının en önemli pazarı durumunda olan Müslüman ülkelerin halklarına da çağrıda bulunacaklarını bildirdi.

Bu protestoya katılan ve “Çin malına hayır” diyen tüketicinin aynı zamanda yerli ekonomilerine de büyük katkı sağlamış olacağını belirten Dinç, “Bu eylemle hem Çin'i dize getireceğiz hem de ülkemizde Çin mallarının istilasına uğramış sektörlere güç kazandıracağız. Ayrıca kaliteli ve güvenli yerli malı kullanma alışkanlığını geliştirmiş olacağız” dedi.

Dinç, Çin mallarını boykot kampanyasının bugüne kadar Türkiye'de örneği görülmemiş etkiler yapacağını ve kampanyanın bugüne kadarki en geniş katılımcı tüketici tepkisi olacağına yürekten inandıklarını söyledi.(alıntıdır)

hot chocolate
08-07-2009, 12:17
"one minute" diyenler inşallah bu zülmede artık göz yummazlar
binlerce insan vahşice öldürülüyor
çok üzülüyorum:(
Allah yardımcısı olsun,zira başkalarının dönüp baktığı yok..

cimcime eses
08-07-2009, 12:20
katılıyorum bizim yapabileceğimiz en ii şey çin mallarını protesto etmek...
ısraili el birliğiyle nasıl zarara uğrattıysak çinde öyle olacak...
Zaten onların türk ceninlerini yediklerini duyduktan sonra nefretim 1 kat daha arttı iğrenç insanlar

Halikarnas
08-07-2009, 12:23
es se cim ve kullanmak isteyen diğer arkadaşlar burdan deneyin olmadı ben başka şekilde yardımcı olmaya çalışayım

http://www.maariponline.org/turkish/haber/2008/06/dty.jpg

Halikarnas
08-07-2009, 12:25
arkadaşlar lütfen çok ama çok rica ediyorum siyaset başkan ırk din din renk vs. karıştırmayalıma.s.

biz burda yapılan bir zulüme vahşete dur demek için protesto daveti yapıyoruzhttp://www.maariponline.org/turkish/haber/2008/06/dty.jpg

Halikarnas
08-07-2009, 12:27
tüketicilerden çin'e boykot geliyor!!!


Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olayların hesabını, Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla sormaya hazırlandıklarını söylediTürk ve İslam ülkelerine de yoğun şekilde mal satan Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Türk ve Müslümanlara karşı takındığı olumsuz tavrın kabul edilemeyeceğini bildiren Dinç, “Çin, giderek artan ekonomik güce güvenerek dünyanın gözü önünde katliamlar yapıyor. Ancak 70 milyonluk Türkiye olarak bizden bu insanlık dışı olaylara sessiz kalmamızı kimse beklemesin” dedi.
BOYKOTA ÇAĞRI

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Dinç, bu hafta içinde başlatacakları “Çin Mallarını Boykot' kampanyası için, tüm Türk cumhuriyetlerini ve Çin mallarının en önemli pazarı durumunda olan Müslüman ülkelerin halklarına da çağrıda bulunacaklarını bildirdi.

Bu protestoya katılan ve “Çin malına hayır” diyen tüketicinin aynı zamanda yerli ekonomilerine de büyük katkı sağlamış olacağını belirten Dinç, “Bu eylemle hem Çin'i dize getireceğiz hem de ülkemizde Çin mallarının istilasına uğramış sektörlere güç kazandıracağız. Ayrıca kaliteli ve güvenli yerli malı kullanma alışkanlığını geliştirmiş olacağız” dedi.

Dinç, Çin mallarını boykot kampanyasının bugüne kadar Türkiye'de örneği görülmemiş etkiler yapacağını ve kampanyanın bugüne kadarki en geniş katılımcı tüketici tepkisi olacağına yürekten inandıklarını söyledi.(alıntıdır)


paylaşım için ne kadar teşekkür etsem azdırŞeniza.s.

cimcime eses
08-07-2009, 12:28
canım izninle bu resmi alıyorum...
Face yapıştırıcam...

Halikarnas
08-07-2009, 12:31
canım izninle bu resmi alıyorum...
Face yapıştırıcam...

cimcimem büyük bir mutluluk duyarımŞeniza.s.

ashkom
08-07-2009, 12:36
sinir oluyorum izliyorum üzülüyorum ama bişey yapamıyorum
güya siyaset yapmaya çalışan acizler masum insanların ölümüne katliamına sebep oluyo
çin mallarını boykot delim hadi nereye kadar sadece 3 bilemedin 4 gün yabancılara bağımlılığı bitirmek için acı olaylar yaşamakmı gerekiyo

ashkom
08-07-2009, 12:37
es se cim ve kullanmak isteyen diğer arkadaşlar burdan deneyin olmadı ben başka şekilde yardımcı olmaya çalışayım

http://www.maariponline.org/turkish/haber/2008/06/dty.jpg

resmi msn resmi yapcam izninle sardun
turkbayragiturkbayragiturkbayragi

DagCicegi
08-07-2009, 12:57
Ne olacak bu işin sonu böyle...:a015:
Her çevirdiğimiz eşyanın altında isimleri çıkıyor:uhm::sm_confused:
ınsanın inanası gelmiyor..bu olanlara..:teselli:
Ne çalışkan insanlar diye bahsederdik hepa.sa.s
Ya şimdi bu olanlar..içler acısı..:mymeka:

ÖZÜMBÜŞ
08-07-2009, 13:05
sardunyam yine güzel bir konuya parmak basmışsın

ben yıllardır savunduğum şey önce kendi memleketimin ürünleridir

önce benim vatanım kalkınmalıdır

fakat öyle yabancılaşmışızki onların ürünlerini almasak yaşayamayacakmışız gibi

ben 20 yıldan fazla oldu kola bile içimiyorum

parasının nereye gittiğini duyduğum günden beri

son bir kaç yıldır nescafede içmiyorum

kıyafetleri deterjanları yiyecekleri mümkün olduğu kadar araştırıp almaya çalışıyorum

tabiki amacı iyiliğe yardıma olan ürün hangi ülkenin olursa olsun alırım

fakat amaç kan dökmek acı yaşatmak

başkalarının hakkına saldırıysa bilerek asla almam

bilerek kullanmıyorum zaten bilmeden kullandıklarımıda araştırarak kullanmaya

ve kendimce protesto etmeye devam edeceğim

forga
08-07-2009, 13:10
Tarih kitaplarında kalan soydaşlık......................................... .................................................. ................................!?

Halikarnas
08-07-2009, 13:48
resmi msn resmi yapcam izninle sardun
turkbayragiturkbayragiturkbayragi

canım benim ne demek iznimle...büyük mutluluk duyarımŞeniz

dağıtın mümkünce olduğunca çok dağıtınturkbayragi

mümkün olduğunca çok duyuralım sesimiziturkbayragi

Halikarnas
08-07-2009, 13:51
Ne olacak bu işin sonu böyle...:a015:
Her çevirdiğimiz eşyanın altında isimleri çıkıyor:uhm::sm_confused:
ınsanın inanası gelmiyor..bu olanlara..:teselli:
Ne çalışkan insanlar diye bahsederdik hepa.sa.s
Ya şimdi bu olanlar..içler acısı..:mymeka:


kendi kız çocuklarını bile doğar doğmaz erkek çocuk için öldürdülerkötükedihüso

şimdi de ana rahminde kız bebek kürtajı ile kıyıma devam ediyorlar...

nasıl insanlar bunlar:1ninca:

Halikarnas
08-07-2009, 13:54
sardunyam yine güzel bir konuya parmak basmışsın

ben yıllardır savunduğum şey önce kendi memleketimin ürünleridir

önce benim vatanım kalkınmalıdır

fakat öyle yabancılaşmışızki onların ürünlerini almasak yaşayamayacakmışız gibi

ben 20 yıldan fazla oldu kola bile içimiyorum

parasının nereye gittiğini duyduğum günden beri

son bir kaç yıldır nescafede içmiyorum

kıyafetleri deterjanları yiyecekleri mümkün olduğu kadar araştırıp almaya çalışıyorum

tabiki amacı iyiliğe yardıma olan ürün hangi ülkenin olursa olsun alırım

fakat amaç kan dökmek acı yaşatmak

başkalarının hakkına saldırıysa bilerek asla almam

bilerek kullanmıyorum zaten bilmeden kullandıklarımıda araştırarak kullanmaya

ve kendimce protesto etmeye devam edeceğim


özümüm seni neden bu kadar çok aşırı sevdiğimi, seni her geçen gün daha çok tanıdıkça anlamaya başlıyorumturkbayragi

senayda
08-07-2009, 14:07
bütün iğrençlikler onlarda...doğadaki bütün iğrenç şeyleri yiyorlar...cenin bile yediklerini duydum....

Rabbim belalarını vericektir çok yakında ...bukadar azdıklarına göre bela yakın.....

ama onlar iflah olanakadar inşallah daha fazla masumlara zarar gelmesin Yarabbbim....

Halikarnas
08-07-2009, 14:14
bütün iğrençlikler onlarda...doğadaki bütün iğrenç şeyleri yiyorlar...cenin bile yediklerini duydum....

Rabbim belalarını vericektir çok yakında ...bukadar azdıklarına göre bela yakın.....

ama onlar iflah olanakadar inşallah daha fazla masumlara zarar gelmesin Yarabbbim....


site kuralları gereği cenin yerken olan fotoları ekleyemiyorum....

fakat "google" "görseller" e "cenin çin" yaz ve arat:1ninca:


kötükedihüso

ÖZÜMBÜŞ
08-07-2009, 14:16
orda yapılan katliamları bildiğim için ben bireysel olarak protesto etmiştim:çok üzgünüm:
arkadaşlar çin mallarını protesto edelimkötükedihüso


Çin mallarını, soydaşlarımıza yapılan eziyet işkence katliam vahşet sona erene dek almayalımyasakkelime

http://www.maariponline.org/turkish/haber/2008/06/dty.jpg

malesef bireyselle kalıyoruz sardunya:çok üzgünüm:

rabiya kadir nasıl tek başına mücadele ediyor rabbim yardımcısı olsun

bir bir derken çoğalırız

bir nesli yoketmek yoketmeye çalışmak bunun için kanlar akıtmak vahşettende öte

rabbim yok etsin onları

bu dünya savaşlar için savaş üzerine kurulmadı

kan emiciler yok oluncaya kadar bizler birleşmeliyiz

bu konularda öyle doluyumki

daldan dala atlıyorum konunun içinde kusura bakmayın arkadaşlar

*KurabiYe*
08-07-2009, 14:21
Katliamları katlanarak devam ediyor çinlilerin
Sokağa çıkmak yasak , internet yasak
Dışarıya hiç bir bilgi aktarılmıyor
Çinliler bir sürü masum insanı ölüdrmeye devam ediyor
Göz göre göre hiç birşey yapamamız canımı acıtıyor..
Allah yardımcıları olsun uygur halkının ..

decemBer
08-07-2009, 14:22
ufak şeylere göz yumup sonrasında büyüdüklerinde onlara karşı durmak..... ?
lafım kimseye değil arkadaşlar, milletim ve insanlık adına özeleştiri yapıyorum.
bu insanların kendi insanına saygısı yok ki başkasına olsun.
en ucuz işçilik çinde. neden? adamın adamakıllı bir ekonomisi yok, kimi isterse afedersiniz eşşekler gibi çalıştırıyor.
bizim ülkemize yolluyor bu malı.
biz kendi malımız kaşığı almıyoruz da, ucuz diye bunların mallarını alıyoruz.
veyahut aldırılıyoruz, mecbur bırakılıyoruz.
bu da bir savaş taktiğidir.
adamlar nasıl güçlendi bugün, görüyorsunuz.

zamanında hiç bir şeye karşı çıkmadan durdu dünya, şimdi de sayısız vahşetlerden bir vahşeti izliyor.
çin malını protesto edebilsek keşke.
ilk işimiz hepimiz elimizdeki bilgisayarları çöpe atalım.
çünkü en bilinen markalar bile parça parça çinden ithal ediyorlar malları.
öyle bir yayılmışlar ki, aynı bir ağacın kılcal kökleri gibi. nereye el atsak onlar. arkadaşlar da demiş bunu.

bu raddeye gelene kadar susmayacaktık. siyaset değil amacım, bu bir gerçek. mao geldiğinde de aynı şeyler yaşanmıştı türkistanda. zulmün siyaseti olmaz. zulüm zulümdür. o zaman zulme ses çıkarmadık. inşallah bu sefer bir şeyler olur da kardeşlerimize vefa borcumuzu ödeyebiliriz.

dipnot: filistin hakkında, başbakan bi tarafını yırttı evet afedersiniz. ne oldu soruyorum, ne oldu? durdumu katliam, şimdi filistinde gazzede insanlar mutlu mu sanıyorsunuz? HAYIR. zulme karşı çıkmak iki tane gekgek bağırmak değildir, iki damla gözyaşı da değildir. filistine bizim kendi reklamımızı yapmak dışında bi faydamız (!) olmadı. olur gibi oldu ben de ümitlenmiştim ama olmadı. bu yüzden umutsuzum. ama inşallah umut verici şeyler yaanır bunda sonra.

cimcime eses
08-07-2009, 14:23
ANLAMIYORUM...
Bu haberleri gördükçe protesto ediyoruz fakat görmeyince bizde unutuyoruz...
Neden?
Bizim ülkemizin mallarını neden tercih etmiyoruz Çin'lilerin ne kadar pis insanlar olduklarını bile bile onlara destek veriyoruz...
Dikkatinizi çekmiştir eminim bu sene herkes Türklerin tepesinde pkksı almanı çinlisi amerikası bu bizim aslında ne kadar zengin bir ülke olduğumuzu gösterir, herkese Türkiye'mize göz dikmiş bizi yok etmeye çalışıyorlar, bizse onlara bu imkanı vermemeliyiz müslüman kardeşlerimiz başka ülkelerde diye onlara desteklerimizi esirgememeliyiz...
ısmini hatırlamadığım yabancı bir başkan "Osmanlı ne kadar zenginmiş ye ye bitmiyor" diyor ve biz buna sessiz kalıyoruz...

cimcime eses
08-07-2009, 14:27
dipnot: filistin hakkında, başbakan bi tarafını yırttı evet afedersiniz. ne oldu soruyorum, ne oldu? durdumu katliam, şimdi filistinde gazzede insanlar mutlu mu sanıyorsunuz? HAYIR. zulme karşı çıkmak iki tane gekgek bağırmak değildir, iki damla gözyaşı da değildir. filistine bizim kendi reklamımızı yapmak dışında bi faydamız (!) olmadı. olur gibi oldu ben de ümitlenmiştim ama olmadı. bu yüzden umutsuzum. ama inşallah umut verici şeyler yaanır bunda sonra.[/QUOTE]


emin ol halkımız yaptı canım...BıZ ELıMıZDEN GELDıĞıNCE YAPTIK AŞAĞIYI OKU NE DEMEK ıSTEDıĞıMı ANLAYACAKSIN...

MÜSLÜMANLARIN BOYKOT ZAFERı...

israilin TEK TARAFLI ATEŞKES kararı almasındaki en büyük faktör, TÜRKıYE VE DÜNYANIN DıĞER ıSLAM ÜLKELERıNDE BAŞLATILAN BOYKOT KARARIDIR. AŞAĞIDA, YAHUDı MALLARININ BOYKOT EDıLMESı ıLE YOL AÇTIĞI ZARARLAR ŞU ŞEKıLDE AÇIKLANMIŞTIR.

DÜNYADAKı MÜSLÜMAN VE DıĞER DıNLERE MENSUP ÜLKELERıNıN, BOYKOT EYLEMı BAŞLATTIĞINDAN BU YANA, YAHUDı MALLARI VE HıZMETLERı, ÜRETEN VE SATAN FıRMALARA AÇTIĞI TOPLAM ZARAR, YAKLAŞIK

""370 MıLYAR DOLAR"" OLARAK AÇIKLANDI.

DÜNYADA PAZAR PAYLARINI ARAŞTIRAN ŞıRKETLER TARAFINDAN YAPILAN BU AÇIKLAMADA, EN BÜYÜK BOYKOT
EYLEMıNı HıNDıSTANIN, (127 milyardolar) DAHA SONRA ıRANIN(62 milyar dolar) VE ÜÇÜNCÜ OLARAK TÜRKıYE NıN (26 milyar dolar) gerçekleştirdiği kaydedildi. boykotun devam etmesi halinde, adı geçen firmaların, çok zor duruma düşeceği, hatta iflas edebileceği kaydedildi.

yahudi lobileri tarafından ACıL ACıL ACıL başlıklı yazı ile, ABD hükümetine verdiği yazıda; tahmini açıklanan bu zararın, yahudi malı ve hizmeti üretip satan firmaları derin bir şekilde yaralayabileceği açıklanmıştır, musevilerin ıVEDı olarak sunduğu yazısında; ABD hükümetine bu konuda bir girişimde bulunup, israilin ACıLEN, hiçbir şart ve koşul gözetmeksizin derhal ateşkesi kabul etmesi ve hemen GAZZE den geri çekilmesi isteniyor.

zaten zor durumda olan ABD ekonomisine bir darbe de, karar alınan boykotun bu boyutlara ulaşması ile gerçekleşti. boykotun devam etmesi halinde zor duruma düşecek olan firmalara, israil ve ABD tarafından maddi kaynaklar aktarılmasını öngören bir projenin üzerinde çalışıldığı kaydedildi.
boykotun, mevcut hali ile devam etmesi halinde, yahudi firmalara aktarılması planlanan kaynak miktarının 1 trilyon dolar olduğu ifade edilen açıklamada,

boykotun genişlemesi ile ABD ve israilin ekonomik bir kaosa sürükleneceği tehlikesine işaret edildi.

bu sebeple, ACıLEN ABD ye çağırılan israil dış işleri bakanına, işgalin 12 saat içinde bitirilip, en geç 1 hafta içinde GAZZE yi boşaltması istendi. bunu yapmadığımız taktirde, yandaş firmalarımızın hepsinin, alınan boykot kararı ile darboğaza gireceği, ve hatta boykot büyürse batacağı, bu sonun ise, ABD ve yahudilerin(israil) biteceği anlamına geldiğini aktarıldı. FıLıSTıN ıŞGALı ıLE BAŞLATILAN BU BOYKOTTAN ZOR DURUMA GıREN BU FıRMALARIN, ABD VE ıSRAıLıN GÜCÜNE OLAN KATKILARININ UNUTULMAMASI GEREKTıĞı KANAATıNE VARILDI.

aynı günün gecesi, israil, hiçbir şart koşmaksızın, acilen, tek taraflı ateşkes kararı alıp, 1 hafta içinde de, GAZZE den çekileceğini açıkladı.

işte dostlar boykotun gücü bu kadar fazla idi. biz bu yüzden bas bas bağırdık.

şimdi eğer boykota devam etmezsek ve daha fazla büyümesini sağlamazsak, aziz nesinin TÜRKıYE nin % 60 ı aptaldır
sözünü teyit etmiş olacağız.

ıŞTE BU YÜZDEN, BUGÜNE KADAR DAĞITTIĞINIZDAN DAHA FAZLA BU MAıLı DAĞITIN LÜTFEN. HERŞEYı ÖĞRENDıĞıMıZı ONLARDA BıLSıN...

eğer bu boykota devam edip, bunu daha fazla büyütmezsek, gün gelip bu israil şerefsizi tekrar saldıracak, onlara oyle bir boykot gösterelim ki, bir daha saldırmak bir yana, bunu düşünecek cesareti de, parayı da bulamasınlar..

TÜRKıYE deki yahudi firmaların batırılması için gayret gösteren her müslümandan ALLAH RAZI OLSUN...
DURMAK YOK BOYKOTA DEVAM...............

Markalarda yazıyor aslında ama yasak nedeniyle yazmadım...

cimcime eses
08-07-2009, 14:28
Bu markalara dikkat ederseniz hepsi kampanyalar yapıyorlar, neden??
Zor durumdalar ama biz ne yapıyoruz ucuz diye gidip onları tercih ediyoruz...

Halikarnas
08-07-2009, 14:33
bilgisayarlarımızı tabiki çöpe atamayız ama muadili olan mallarını almamalıyız...yasakkelime

Halikarnas
08-07-2009, 14:38
en başta herşey 1 milyon mağazalarından alışveriş yapmayı kesmekle işe başlayabiliriz...tanınmış firmaların ürünlerini satın alırken işçiliği nerden üretim nerde yapılmış diye kontrol edelim.!!!


dünya da tanınmış bir çok tekstil firması imalatını çin de yaptırıyor...

fakat kural yasa kanun gereği bunu iç etiketin de belirtmek zorunda.!!!


!!!!!!!!!

ÖZÜMBÜŞ
08-07-2009, 14:43
ufak şeylere göz yumup sonrasında büyüdüklerinde onlara karşı durmak..... ?
lafım kimseye değil arkadaşlar, milletim ve insanlık adına özeleştiri yapıyorum.
bu insanların kendi insanına saygısı yok ki başkasına olsun.
en ucuz işçilik çinde. neden? adamın adamakıllı bir ekonomisi yok, kimi isterse afedersiniz eşşekler gibi çalıştırıyor.
bizim ülkemize yolluyor bu malı.
biz kendi malımız kaşığı almıyoruz da, ucuz diye bunların mallarını alıyoruz.
veyahut aldırılıyoruz, mecbur bırakılıyoruz.
bu da bir savaş taktiğidir.
adamlar nasıl güçlendi bugün, görüyorsunuz.

zamanında hiç bir şeye karşı çıkmadan durdu dünya, şimdi de sayısız vahşetlerden bir vahşeti izliyor.
çin malını protesto edebilsek keşke.
ilk işimiz hepimiz elimizdeki bilgisayarları çöpe atalım.
çünkü en bilinen markalar bile parça parça çinden ithal ediyorlar malları.
öyle bir yayılmışlar ki, aynı bir ağacın kılcal kökleri gibi. nereye el atsak onlar. arkadaşlar da demiş bunu.

bu raddeye gelene kadar susmayacaktık. siyaset değil amacım, bu bir gerçek. mao geldiğinde de aynı şeyler yaşanmıştı türkistanda. zulmün siyaseti olmaz. zulüm zulümdür. o zaman zulme ses çıkarmadık. inşallah bu sefer bir şeyler olur da kardeşlerimize vefa borcumuzu ödeyebiliriz.

dipnot: filistin hakkında, başbakan bi tarafını yırttı evet afedersiniz. ne oldu soruyorum, ne oldu? durdumu katliam, şimdi filistinde gazzede insanlar mutlu mu sanıyorsunuz? HAYIR. zulme karşı çıkmak iki tane gekgek bağırmak değildir, iki damla gözyaşı da değildir. filistine bizim kendi reklamımızı yapmak dışında bi faydamız (!) olmadı. olur gibi oldu ben de ümitlenmiştim ama olmadı. bu yüzden umutsuzum. ama inşallah umut verici şeyler yaanır bunda sonra.

december çok doğru diyorsun

baştan kokuyor balık zamanında dur demeyi asla bilemedik

içimize bastırılmış duygularımızla her geçen gün biraz daha yerleşti yabancılaşmak

şu bir gerçekki

nerden başlarsak orası yarınlarımıza kardır

biz göremesekte çocuklarımız rahat eder

ÖZÜMBÜŞ
08-07-2009, 14:48
ANLAMIYORUM...
Bu haberleri gördükçe protesto ediyoruz fakat görmeyince bizde unutuyoruz...
Neden?
Bizim ülkemizin mallarını neden tercih etmiyoruz Çin'lilerin ne kadar pis insanlar olduklarını bile bile onlara destek veriyoruz...
Dikkatinizi çekmiştir eminim bu sene herkes Türklerin tepesinde pkksı almanı çinlisi amerikası bu bizim aslında ne kadar zengin bir ülke olduğumuzu gösterir, herkese Türkiye'mize göz dikmiş bizi yok etmeye çalışıyorlar, bizse onlara bu imkanı vermemeliyiz müslüman kardeşlerimiz başka ülkelerde diye onlara desteklerimizi esirgememeliyiz...
İsmini hatırlamadığım yabancı bir başkan "Osmanlı ne kadar zenginmiş ye ye bitmiyor" diyor ve biz buna sessiz kalıyoruz...

cimcime bu sözlerine katılıyorum çok doğru

balık hafızalı gibi olduk

gördüğümüz anı yaşar olduk

bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyip geçiyoruz(duaya sayılıyor heralde tutuyor)

o yılan bin yıl yaşadığı gibi canımızı yakarak gittiğinin farkına varamıyoruz

forga
08-07-2009, 15:12
emin olun çin malı kullanmak zorunda değiliz, ama biliyorsunuz avrupa firmaları, türk firmalarıda artık fabrikalarını çine taşıdı rekabet edebilmek için. Ama yine de arayan buluyor, illaki çin malı kullanmak zorunda değiliz türk malı bulamıyorsak aradığımız neyse mutlaka avrupa malı vardır. Şu da bir gerçekki hiç bir devlet çine dur demeyecek, ekonomik sirkülasyon gereği kimse çini karşısına almaz malesef

Halikarnas
08-07-2009, 15:31
emin olun çin malı kullanmak zorunda değiliz, ama biliyorsunuz avrupa firmaları, türk firmalarıda artık fabrikalarını çine taşıdı rekabet edebilmek için. Ama yine de arayan buluyor, illaki çin malı kullanmak zorunda değiliz türk malı bulamıyorsak aradığımız neyse mutlaka avrupa malı vardır. Şu da bir gerçekki hiç bir devlet çine dur demeyecek, ekonomik sirkülasyon gereği kimse çini karşısına almaz malesefdemeyecekler:1no2: sana katılıyorum forgacım...

sadece bizler bireysel olarak çin mallarını boykot ederek dur diyebilirizyasakkelime

"benden ne olur ki" demeyelim cimcime eses in mesajını iyi okuyalım.!!!!!!!!!!!!

Halikarnas
08-07-2009, 15:33
emin ol halkımız yaptı canım...bız elımızden geldıĞınce yaptık aŞaĞıyı oku ne demek ıstedıĞımı anlayacaksın...

MÜslÜmanların boykot zaferı...

Israilin tek taraflı ateŞkes kararı almasındaki en büyük faktör, tÜrkıye ve dÜnyanın dıĞer ıslam Ülkelerınde baŞlatılan boykot kararıdır. AŞaĞıda, yahudı mallarının boykot edılmesı ıle yol aÇtıĞı zararlar Şu Şekılde aÇıklanmıŞtır.

DÜnyadakı mÜslÜman ve dıĞer dınlere mensup Ülkelerının, boykot eylemı baŞlattıĞından bu yana, yahudı malları ve hızmetlerı, Üreten ve satan fırmalara aÇtıĞı toplam zarar, yaklaŞık

""370 mılyar dolar"" olarak aÇıklandı.

dÜnyada pazar paylarını araŞtıran Şırketler tarafından yapılan bu aÇıklamada, en bÜyÜk boykot
eylemını hındıstanın, (127 milyardolar) daha sonra ıranın(62 milyar dolar) ve ÜÇÜncÜ olarak tÜrkıye nın (26 milyar dolar) gerçekleştirdiği kaydedildi. Boykotun devam etmesi halinde, adı geçen firmaların, çok zor duruma düşeceği, hatta iflas edebileceği kaydedildi.

Yahudi lobileri tarafından acıl acıl acıl başlıklı yazı ile, abd hükümetine verdiği yazıda; tahmini açıklanan bu zararın, yahudi malı ve hizmeti üretip satan firmaları derin bir şekilde yaralayabileceği açıklanmıştır, musevilerin ıvedı olarak sunduğu yazısında; abd hükümetine bu konuda bir girişimde bulunup, israilin acılen, hiçbir şart ve koşul gözetmeksizin derhal ateşkesi kabul etmesi ve hemen gazze den geri çekilmesi isteniyor.

Zaten zor durumda olan abd ekonomisine bir darbe de, karar alınan boykotun bu boyutlara ulaşması ile gerçekleşti. Boykotun devam etmesi halinde zor duruma düşecek olan firmalara, israil ve abd tarafından maddi kaynaklar aktarılmasını öngören bir projenin üzerinde çalışıldığı kaydedildi.
Boykotun, mevcut hali ile devam etmesi halinde, yahudi firmalara aktarılması planlanan kaynak miktarının 1 trilyon dolar olduğu ifade edilen açıklamada,

boykotun genişlemesi ile abd ve israilin ekonomik bir kaosa sürükleneceği tehlikesine işaret edildi.

Bu sebeple, acılen abd ye çağırılan israil dış işleri bakanına, işgalin 12 saat içinde bitirilip, en geç 1 hafta içinde gazze yi boşaltması istendi. Bunu yapmadığımız taktirde, yandaş firmalarımızın hepsinin, alınan boykot kararı ile darboğaza gireceği, ve hatta boykot büyürse batacağı, bu sonun ise, abd ve yahudilerin(israil) biteceği anlamına geldiğini aktarıldı. Fılıstın ıŞgalı ıle baŞlatılan bu boykottan zor duruma gıren bu fırmaların, abd ve ısraılın gÜcÜne olan katkılarının unutulmaması gerektıĞı kanaatıne varıldı.

Aynı günün gecesi, israil, hiçbir şart koşmaksızın, acilen, tek taraflı ateşkes kararı alıp, 1 hafta içinde de, gazze den çekileceğini açıkladı.

Işte dostlar boykotun gücü bu kadar fazla idi. Biz bu yüzden bas bas bağırdık.

şimdi eğer boykota devam etmezsek ve daha fazla büyümesini sağlamazsak, aziz nesinin tÜrkıye nin % 60 ı aptaldır
sözünü teyit etmiş olacağız.

ıŞte bu yÜzden, bugÜne kadar daĞıttıĞınızdan daha fazla bu maılı daĞıtın lÜtfen. HerŞeyı ÖĞrendıĞımızı onlarda bılsın...

Eğer bu boykota devam edip, bunu daha fazla büyütmezsek, gün gelip bu israil şerefsizi tekrar saldıracak, onlara oyle bir boykot gösterelim ki, bir daha saldırmak bir yana, bunu düşünecek cesareti de, parayı da bulamasınlar..

TÜrkıye deki yahudi firmaların batırılması için gayret gösteren her müslümandan allah razı olsun...
Durmak yok boykota devam...............

Markalarda yazıyor aslında ama yasak nedeniyle yazmadım...
durmak yok boykota devam

forga
08-07-2009, 15:37
"Made in P.R.C." çin malıdır, çin malı olduğu çakılmasın diye böyle yazıyorlar bazen, bazı arkadaşlar bilmiyor olabilir diye yazdım, çevremede bilemyen insanlar olduğunu görüyorum çünkü.

Halikarnas
08-07-2009, 15:48
"Made in P.R.C." çin malıdır, çin malı olduğu çakılmasın diye böyle yazıyorlar bazen, bazı arkadaşlar bilmiyor olabilir diye yazdım, çevremede bilemyen insanlar olduğunu görüyorum çünkü.


forgacım harikasınŞenizpaylaşım için çok teşekkürlera.s."Made in P.R.C." çin malıdır.!!!!!


!!!!!!!!!!!!

_Mustang_
08-07-2009, 17:22
Çok öfkeleniyorum. hemde çokkkk.
ama bir taraftanda bizler başımızza geleni hak ediyoruz diyorum kendimize karşı daha çok öfke duyuyorum ozaman .

Hükümetimiz konuyla ilgili bişeyler yapma konusunda nasıl bu kadar umursamaz davranıyor anlamıyorum. Bu mudur Türklerin layık olduğu yaşam....

Gerçekten tüm yüreğim ile LANETLıYORUM. ALLAHIN LANETı BU KATLıAM YAPANLARIN ÜZERıNE OLSUN

irna
08-07-2009, 18:33
http://www.inorganik.org/wp-content/uploads/2009/06/çin-malına-hayır.jpg


p.r.c. made in people republic of chine anlamina gelmektedir.

made in china yazan mallari fazla ragbet gormeyince prc'yi baska bir ulke sanip alanlar oldugundan ilk zamanlar bayagi tutmustu bu numara.

Halikarnas
08-07-2009, 18:55
Türkiye Uygurlar için devredeturkbayragi

Ankara, Uygur Türklerinin yaşadığı kıyıma karşı İKÖ ve BM nezdinde harekete geçti.
Uygur Türkleri'ne yönelik şiddet, Ankara'yı harekete geçirdi. Çin’in Ankara’daki maslahatgüzarı, acil olarak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Olaylar hakkında bilgi istenen Maslahatgüzar'a, "Olaylara sebep olanların adalet önüne çıkarılması" istendi.


Bu arada Ahmet Davutoğlu, gerekli girişimlerde bulunduklarını, bugün Çin Dışişleri Bakanı ile bir görüşme yapacağını söyledi.


Bakan Davutoğlu, İKÖ Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu ile bugün bir görüşme yaparak İKÖ’yü de “acil hareket etmeye” çağırdı. Çağtıya İKÖ'den anında yanıt geldi.İKÖ: UYGURLAR KORKU İKLİMİNDE YAŞIYORİslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da bugün yaptığı açıklamada Doğu Türkistan olarak bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde özellikle siviller arasında meydana gelen çok sayıdaki can ve mal kayıpları ile ilgili giderek kötüleşen durum hakkında derin endişe taşıdığını ifade etti.

Uygurların bir korku ikliminde yaşamaya zorlanmalarından duyduğu derin üzüntüyü belirten İhsanoğlu, Çin hükümetine, sivil nüfusun normal yaşamlarına geri döndürülmeleri için barış ve huzur ortamını yeniden tesis etmesi çağrısında bulundu.

Gelişmeleri yakından takip edeceklerini belirten İhsanoğlu, diğer örgütleri de süreci takip etmeye çağırdı.Bu çerçevede halen İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısı sonunda yayınlanan ortak bildiriye, Doğu Türkistan’da yaşananlardan duyulan endişeler de dahil edildi.BM GÜVENLİK KONSEYİ DE HAREKETE GEÇİRİLECEK

Türkiye’nin atacağı bir başka adım ise BM Güvenlik Konseyi’ni harekete geçirmek. Halen BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi olan Türkiye, Çin hükümetinin Uygur Türklerini koruması için harekete geçirmek üzere kullanmayı planlıyor.Bu arada konuyla ilgili olarak Dışişleri'nden bir açıklama geldi."BEKLENTİMİZİ İLETTİK"Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olayların hala yatışmamış olduğu duyumlarının endişeleri arttığını belirterek, Türkiye'nin bu konunun takipçisi olmasının görülmesi gerektiğini bildirdi.


Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de meydana gelen olaylar ülkemizde ve kamuoyumuzda derin bir üzüntü ve endişe yaratmıştır. Olayların hala tam olarak yatışmamış olduğu ve etnik gruplar arasındaki gerginliğin sürdüğü şeklinde duyumlar alınmakta, bu durum endişemizi artırmaktadır.

Türk halkı, akrabalık bağları bulunan Uygur halkına kendini çok yakın hissetmekte, onların acılarını paylaşmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur halkı Türkiye ile Çin arasında güçlü bir dostluk köprüsü oluşturmaktadır.

Olayların 150'nin üzerinde insanın ölümü ve binin üzerinde insanın yaralanması ile sonuçlanması büyük üzüntü vermektedir" denildi.Ankara'daki Çin Büyükelçiliği maslahatgüzarının bakanlığa çağrılarak konuya ilişkin bilgi istendiği ve kaygıların aktarıldığı hatırlatılan açıklamada, "Bu olaylara sebebiyet verenlerin en kısa zamanda tespit edilerek adalet önüne çıkarılmasına ilişkin beklentimiz açık bir şekilde dile getirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nin de olayları kınayan açıklaması ve bugün, Türkiye Körfez İşbirliği Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısı nedeniyle ortak bildiride dile getirilen endişeye atıfta bulunan Bakanlık, "Türkiye'nin bu konunun takipçisi olması doğal görülmelidir.

Olayların daha da büyümemesi ve ilgili grupların itidal içinde davranarak tırmanmayı ve yeni gerginlikleri önleyecek bir olgunluk içinde hareket etmeleri gerektiğine inanılmaktadır.

Bu konuda Çin yetkililerinin de düzen ve istikrarı sağlamak için gösterdikleri çabalar sırasında sivil halkın can güvenliğini en ön planda tutarak ve uluslararası insan hakları norm ve prensiplerini ihlal etmeyecek bir dikkatle hareket edecekleri ümit edilmektedir" diyerek konuyu yakından izlemeye devam edecekleri mesajını verdi.

Halikarnas
08-07-2009, 18:58
Çin Hükümeti idamlara hazırlanıyor...


Çin Komünist Partisi'nden yapılan bir açıklamada, Çin hükümetinin Doğu Türkmenistan'daki Uygur Özerk Bölgesi'nde başlayan gösterilerin ardında olan kişileri idam edeceği duyuruldu.

Öte yandan Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki kanlı olaylar sürüyor. Bölgenin başkenti Urumçi'de 200 kişilik bir grup protesto gösterisi düzenledi.

AFP'nin bildirdiğine göre, Hanların yaşadığı mahalleleri ayırmak için polisin kordon altına aldığı yerin yakınlarında toplanan Uygurlar, Hanları protesto etti.

Taşlı sopalı göstericilerden biri, dün gece 300 kadar Hanın güvenlik kordonunu geçerek evlere saldırdığını ve bir lokantaya zarar verdiğini, hatta 50 yaşındaki bir kişiyi dövdüğünü ve bu yüzden protesto gösterisi düzenlediklerini ileri sürdü.

Çin ordusuna ait birlikler ise Urumçi'de teyakkuza geçti ve adeta gövde gösterisi yaptı.

ALINAN ÖNLEMLER YASAL VE HAKLI

Uygur Özerk Bölgesi'nin Urumçi Belediyesi ise, 5 Temmuz'da çıkan şiddet olayları ve yetkililerin duruma müdahalesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Urumçi Belediye Başkanı Jerla ısamudin, Pazar günü başlayan olaylarda Pazartesi akşamına kadar 156 kişinin hayatını kaybettiğini, 1080 kişinin yaralandığını söyledi.

Olaylarda 11'i polis aracı olmak üzere 60 taşıtın, 209 dükkanın ve iki binanın tahrip edildiğini belirten Belediye Başkanı, toplam 56 bin 850 metrekarelik bir alanın da ateşe verildiğini bildirdi.

Çin Komünist Partisi Urumçi Komitesi Sekreteri Li Cı da belediyenin olaydan sonra özel bir ekip oluşturduğunu, kentte hasar gören altyapı tesislerinin kısa zamanda yeniden hizmete sokulacağını ifade etti.

Bu arada Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, Urumçi'de patlak veren şiddet olaylarına karşı alınan önlemlerin yasal ve haklı olduğunu vurgulayarak, bu önlemlerin farklı etnik gruplara mensup halk tarafından da desteklendiğini açıkladı.

Çin Gang, Pekin'de düzenlenen olağan basın toplantısında, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yasaların uygulanmasıyla görevli makamların bazı şüphelileri gözaltına almasının, halkın can ve mal güvenliğini korumayı amaçladığını söyledi.

Sözcü, hiçbir ülke gibi Çin'in de bu tür sabotaj ve şiddet olaylarına izin veremeyeceğine, aksi takdirde ülkenin hukukla yönetilen bir ülke ve hükümetin sorumlu bir hükümet olamayacağına dikkati çekti.

ÇıN ıSLAM DERNEĞıNDEN KINAMA

Öte yandan Çin ıslam Derneği Başkanı imam Cın Guangyuen, Urumçi'deki olaylara karışan suçluların eylemlerini şiddetle kınadı. Cın, Çin Uluslararası Radyosuna verdiği demeçte, ıslam dininin barışçı bir din olduğunu vurgulayarak, 5 Temmuz olaylarının düzenleyicileri ve katılımcılarının ıslam dinini temsil edemeyeceğini ve eylemlerinin milli ve dini sorunlarla ilgisi olmadığını söyledi.

Cın ayrıca, resmi makamların sabotaj faaliyetleriyle mücadele etmek için aldığı etkili önlemleri "kararlılıkla" desteklediklerini kaydetti.

ASAYıŞ KISA SÜRE ıÇıNDE NORMALE DÖNECEK

Çin Komünist Partisi Şincan Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Sekreteri Vang Lıçüen de CCTV'de (Çin Merkez Televizyonu) yayımlanan açıklamasında, 5 Temmuz'da Urumçi'de meydana gelen ciddi sabotaj ve şiddet olaylarından sonra durumun kontrol altına alındığını belirtti.

Vang, Han milliyetinden bazı vatandaşların sokağa dökülmesiyle ilgili olarak, her milliyetten vatandaşa etnik çatışma yaratmak yerine, evine dönerek, asayişin bir an önce sağlanmasına katkıda bulunma çağrısı yaptı.

KADER: POLıS 400 UYGURU ÖLDÜRDÜ

Dünya Uygur Kongresi lideri Rabia Kader, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki çatışmalarda 400 Uygur'un polis tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Wall Street Journal Asia'ya makale yazan Kader, pazar gecesi Urumçi'de polis ateşi ya da dayağı yüzünden 400 Uygur'un öldüğünü savundu. Doğu Türkistan'daki Uygur kaynaklarına dayandırdığı makalesinde Kader, olayların başta Kaşgar olmak üzere Şincan'ın başka bölgelerine doğru yayıldığını kaydetti.

Kader, Çinli yetkililerin Uygurları hedef alan güvenlik önlemlerini de kınadı.

Çinli yetkililer, olaylarda 156 kişinin öldüğünü, 1080 kişinin yaralandığını 1400'den fazla kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

Kader, daha önceki açıklamasında, Çin yönetiminin Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki etnik çatışmalardan kendisinin sorumlu olduğu yönündeki suçlamalarını reddetmişti. (aa)

Halikarnas
08-07-2009, 19:02
Çin’e tepkiler büyüyor


Doğu Türkistan'da Müslüman Uygur Türklerini katleden ve insanlık dışı uygulamalarını sonlandırmayan Çin devleti İstanbul'da protesto edildi
Doğu Türkistan'da Müslüman Uygur Türklerini katleden ve insanlık dışı uygulamalarını sonlandırmayan Çin devleti İstanbul'da protesto edildi.

Sarıyer’deki Çin Konsolosluğu önünde toplanan İHH İnsani Yardım Vakfı ve Mazlumder ile duyarlı vatandaşlar, uluslar arası camiaya Çin katliamlarını durdurma çağrısında bulundu.
Doğu Türkistan'da Müslüman Uygur Türklerini katleden ve insanlık dışı uygulamalarını sonlandırmayan Çin devleti İstanbul'da protesto edildi.

Sarıyer’deki Çin Konsolosluğu önünde toplanan İHH İnsani Yardım Vakfı ve Mazlumder ile duyarlı vatandaşlar “etnik temizliğe hayır”, “Çin katliamını kınıyoruz”, “Doğu Türkistan işgal altında” başlıklı pankart ve sloganlarla Çin yönetimini kınadılar.

Eyleme katılan Doğu Türkistanlı kadınlar Çin’in katliam ve baskılarına maruz kalan Urumçin’deki yakınları için göz yaşı döktüler.


Eylemde ortak basın açıklamasını okuyan Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Avukat Cihat Gökdemir, “Doğu Türkistan’da büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Bölgeyle internet ve telefon bağlantısı kesildi. Sağlıklı bilgi alınamıyor. Ölü sayısının her geçen arttığı gelen bilgiler arasında. Üniversiteler abluka altına alındı. Uygur erkekleri sorgusuz sualsiz gözaltına alındı.

Çin’deki bu kıyımın durdurulması için başta Türkiye olmak üzere tüm uluslar arası camiaya çağrıda bulunuyoruz.

Doğu Türkistan dünya üzerinde insan hakları ihlallerinin en yüksek oranda yaşandığı bölgelerden. Buradaki insanlar yıllardır Çin’in insanlık dışı uygulamaları altında inliyor. Dinlerini ve kimliklerini yaşayamıyorlar, cami ve okullara gidemiyorlar, evlenemiyorlar, çocuk sahibi olamıyorlar, başka şehirlere gidemiyorlar. Bu uygulamalar dünyanın başka bölgelerinde görülmemiş uygulamalar” dedi.


Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan ise gözyaşlarını tutamadığı konuşmasında “Uygur halkı yıllardır Çin baskıları altında eziliyor, işkencelere maruz kalıyor. Çin’de her türlü insanlık dışı uygulama yaşanıyor. Başka coğrafyalarda yaşanan kıyımlara seyirci kalmayan dünyanın Doğu Türkistan’da yaşanan katliamlara da seyirci kalmamasını istiyoruz” şeklinde konuştu.


TGTV Başkanı Necati Ceylan da konuşmasında baskıcı Çin yönetimini kınadı. Oldukça kalabalık olan ve sürekli izdihamların yaşandığı eylem, Çin Konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakılması ve Çin bayrağının yakılmasıyla sona erdi.

ÖZÜMBÜŞ
08-07-2009, 19:02
durmak yok boykota devam

devam ediyorum canım

yıllardır millet arkamdanda yüzüme karşıda olsa hep gülüyor

yılmadım yılmadan devam edeceğim

öyle insanlar içindeyiz ki kendileri yapmadığı sahip çıkmadıkları gibi

yapana mani olmayı onu fikrinden caydırmayı görev edinmiş gibiler

sanki parayla tutulmuşlar

buda benim mücadelem (savaştan nefret ettiğim için adına mücadele diyorum)

kimse bu mücadeleme engel olamaz

tek başıma kalsamda

arkamdan gülüp eğlenselerde yola devamturkbayragiturkbayragiturkbayragi

senayda
08-07-2009, 19:09
Durmak yok boykota devam.....

iipekk
08-07-2009, 19:16
sabıra adında uygur bir arkadasım var
derdiki uygurlar en ufak bir suc işlesin ciniler alıyor daha adını duyamazsıın neoldu bilemezsın cesedini dahi vermezler derdi.el atından yıllardır katliam devam ediyormus zaten 1 2 aradan cıkarıyorlarmıs uygurlar sesnı bıle cıkaramazmıs.sımdıde aşikar yapıyorşar belli
insan ayırdetmem ama Allah biliyorki cinlilerden nefret ediyorum her turlu hastalıgı pıslıgı taasıdılar ınsanlara daha neler neler yemedikleri hayvanat yok igrenclerin urettikleri dersen kanser sacıyor resmen insan neslini tehdit ediyorlar
Duyarlılıgın ıcın tesekkurler arkadadasım
müslümanlara bu dunyada rahat yok bırı bıtıyor bırı baslıyor dunyanın dort bır yanından Rabbım yardımcıları olsun dualarımızdalar hep
bir ölünce şehitiz onalr ne olacak acaba ....

hamarat33
08-07-2009, 20:12
çinlilere olan nefretim bi kere daha arttı..koskoca ülkede avuç içi kadar bi bölgedeki soydaşlarımıza saykırım yapılıyor.. bizimde vatanımızda azınlıklar var ama türkler kimseye eziyet yapmıyor çünkü bizde allah korkusu var. ama heryerde eziyeti gören türkler ve müslümanlar...allah hepimizin yardımcısı olsun

forga
08-07-2009, 20:14
sabıra adında uygur bir arkadasım var
derdiki uygurlar en ufak bir suc işlesin ciniler alıyor daha adını duyamazsıın neoldu bilemezsın cesedini dahi vermezler derdi.el atından yıllardır katliam devam ediyormus zaten 1 2 aradan cıkarıyorlarmıs uygurlar sesnı bıle cıkaramazmıs.sımdıde aşikar yapıyorşar belli
insan ayırdetmem ama Allah biliyorki cinlilerden nefret ediyorum her turlu hastalıgı pıslıgı taasıdılar ınsanlara daha neler neler yemedikleri hayvanat yok igrenclerin urettikleri dersen kanser sacıyor resmen insan neslini tehdit ediyorlar
Duyarlılıgın ıcın tesekkurler arkadadasım
müslümanlara bu dunyada rahat yok bırı bıtıyor bırı baslıyor dunyanın dort bır yanından Rabbım yardımcıları olsun dualarımızdalar hep
bir ölünce şehitiz onalr ne olacak acaba ....

vallahi çok etkilendim yazından, tv de söylenenlerde bu yönde, malesef ki hızla da üreyen bi ırk

Halikarnas
08-07-2009, 20:17
Urumçi'den Türkiye'ye mesaj!


Gece yarısı arka sokaklarda yaşanan infazlar, sabah toplanan cesetler, yürütülen insan avı


Doğu Türkistan'dan gelen korkunç görüntülerin etkisi hangi siyasi çıkar ilişkisiyle azaltılabilir. Eşleri, çocukları öldürülmüş ya da tutuklanmış kadınların Çin askeri ve polisine direnişleri, öfke ile acıyı aynı anda yansıtan yüz ifadeleri, çaresizliğe teslim olmuş bir halkın görüntüsü için ne söylenebilir. Gece yarısı arka sokaklarda yaşanan infazlar, sabah toplanan cesetler, yürütülen insan avı…


Olayların başlamasına neden olan, iki Uygur gencin yüzlerce kişi tarafından bir caddede linç edilmesine yönelik korkunç görüntü, yine yüzlerce kişinin çevredeki binalardan bu vahşeti seyretmesi, hiçbir güvenlik mensubunun olaya müdahale etmemesi, Urumçi'de yaşananları da açıkça ortaya koyuyor. Yüzlerce kişinin arasından kaçmaya çalışan iki gencin linç anını görünce, Doğu Türkistan'da böyle kaç linç girişimi olduğunu soruyor insan kendine. Tecavüz edilip öldürüldükten sonra sokağa atılan, bıçaklanarak ya da dövülerek öldürüldükten sonra yol kenarına bırakılan cesetlere bakınca, o gece Urumçi'de hayatını kaybeden 156 kişinin yaşadıklarının korkunçluğu az çok tahmin edilebiliyor.


Tahminlerin ötesinde, askeri araçların önüne dikilen o kızın, çaresizlik içinde acıyla yol kenarına yığılan kadınların, kucaklarında bebekleriyle feryad edenlerin yüzlerindeki ifade her şeyi ortaya koyuyor. Pekin yönetimi, hangi açıklamayla, hangi siyasi gerekçeyle, hangi soruşturma sonucuyla bu görüntüleri hafızalardan silebilir! Sömürge görülen bir topluma, birer meta olarak kabul edilen insanlara yapılan barbarlığın ölçüsüzlüğü için ne söylenebilir?


Sadece bu olay mı? Bundan önce yaşananlar var, bundan sonra yaşanacak olanlar var. Doğu Türkistan halkının özgürlük mücadelesine ve ödediği bedellere ilişkin kısa bir hatırlatmayı aktaralım:


Binlerce yıllık devlet geleneği olan Uygurlar, 1760 yılında Çin istilasına maruz kaldı. 1863 yılında, bütün ülke çapında başlatılan kurtuluş hareketi sonrası bağımsızlık kazanıldı. 14 sene devam eden yeni devlet, Osmanlı idaresiyle temasa geçen ve Osmanlı Devleti'ne tabi olan ilk Doğu Türkistan Devleti oldu. Bölge 1876 yılında Çin yönetimine geçti. Korkunç bir imha ve asimile hareketi başladı, bölgenin, kentlerin, kasabaların, köylerin isimleri değiştirildi.


1933 yılından 1968 yılına kadar onlarca kez bağımsızlık mücadelesi verildi. Devletler kuruldu, özgürlük kısa aralıklarla elde edildi. 1953 yılında bütün Doğu Türkistan çapında Çinlilerin gayri insani uygulamalarına karşı genel bir silahlı ayaklanma baş gösterdi. Komünist Çin ordularının komutanı olarak Doğu Türkistan celladı olarak bilinen Vang Cin 'Devrim aleyhtarı unsurları yok etmek' sloganı ile 250 binden fazla insanı öldürdü. 1955 yılında Hoten'de Atçu ve Aksu'da büyük çapta ayaklanmalar meydana geldi. Çin ordusu silahsız halk üzerine ağır silahlarla ateş açarak yüzlerce insanı öldürdü.


1962 yılında 9 siyasi yeraltı teşkilatı siyasi yönden harekete geçti. ıli ve Çöçek bölgelerinde gösteriler düzenlendi. Çin askerleri göstericilerin üzerine ateş açarak bu gösterileri kanlı şekilde bastırdı. 1 milyondan fazla Türk, bölgeden Kazakistan'a ilticaya mecbur bırakıldı. 1967-1968 yılları arasında kurulan 300'den fazla silahlı teşkilat ortaya çıkarıldı. Mensupları tutuklanarak kurşuna dizildi.


1981 yılında Urumçi şehrinde ilk defa demokratik mücadele patlak verdi. 1985 yılının Aralık ayında 10 bin öğrenci, Urumçi Üniversitesi'nde dersleri 1 hafta süre ile boykot ederek sokaklara döküldü. 1990 yılının Nisan ayı başlarında Kaşgar'ın Baren kasabasında Çin işgal yönetimine karşı silahlı ayaklanma patlak verdi. Doğu Türkistan ıslam Partisi'nin mücahitleri Çin askerleriyle savaştı. Büyük bir bölümü çarpışmalarda şehit oldu. Binlerce Müslüman Türk tutuklandı. Bu olay Çin hükümetini derinden sarstı.


Ve özgürlük mücadelesi devam ediyor…


Son olayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Urumçi ziyaretinden on gün sonra başlamasına dün burada özellikle dikkat çektim. Geziyi izleyen Uğur Ergan'ın aynı konuya ilişkin izlenimlerini paylaşalım:


“Gül, Urumçi'de hiçbir sorunla karşılaşmadan Uygur gelenek ve göreneklerine göre, olabileceğin en üst seviyesinde ağırlandı. Sincan Üniversitesi'nde “Fahri Profesörlük” aldı. Bine yakın Çinli ve Uygur öğrenciye seslenip, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi. Her cümlesi alkışlarla kesildi. Uygurlar ve Çin yönetimi Gül'ü ve beraberindeki heyeti el üstünde tutmak için ne yapacağını şaşırdı.”


“Aslında ABD, Fransa, Almanya ve ıngiltere'nin “insan hakları savunucuları” Çin'deki “özgürlük ateşini” 4 Haziran'da Tianenmen olaylarının 20. yıldönümü nedeniyle ateşlemek istiyorlardı. Ancak Çin'in aldığı önlemler sonucu bu tezgah tutmadı.”


“4 Haziran'ın sakin geçmesinden sonra Hong Kong kökenli haberlerde Uygur Türklerinin rahatsızlığı işlenmeye başlandı. Bu durum Gül'ün Çin ziyaretini hazırlayan Türk ekibinde ciddi endişe oluşturdu. Türk yetkililer, provokasyon korkusunu sürekli yaşadı.”


“Türk birimlerinin bir şekilde ulaştığı bilgiler, Batılı 'insan hakları savunucuları'nın, 'Gül Urumçi'deyken çıkacak olaylar, kör göze parmak olurdu' değerlendirmesi yaptığını da ortaya koydu.” “Gül'ün Çin ziyaretinde 8 ayrı Türk firmasının başta enerji ve maden sektörü olmak üzere 3 milyar dolarlık ortaklık anlaşması imzalaması, büyük bir Çin otomotiv devinin 600 milyon dolarlık yatırımla Konya'yı, öncelikli dış yatırım listesinin ilk sırasına alması, siyasi konularda iki ülke arasında hiçbir sorunun olmaması, BM Güvenlik Konseyi'nde sıkı işbirliği, “insan hakları savunucularının” canını iyice sıkmaya başladı.”


Yaşanan trajedi, dehşet, haklı dava, acımasız Çin baskısı, direniş tarihi ve son olaylar... Ancak yine de sanki bir yerlerde “kan üzerinden bir oyun” tezgahlanmış olabilir mi? Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinden on gün sonra böylesine bir dehşetin yaşanması akla çok şey getiriyor.

Gece yarısı arka sokaklarda yaşanan infazlar, sabah toplanan cesetler, yürütülen insan avıDoğu Türkistan'dan gelen korkunç görüntülerin etkisi hangi siyasi çıkar ilişkisiyle azaltılabilir. Eşleri, çocukları öldürülmüş ya da tutuklanmış kadınların Çin askeri ve polisine direnişleri, öfke ile acıyı aynı anda yansıtan yüz ifadeleri, çaresizliğe teslim olmuş bir halkın görüntüsü için ne söylenebilir. Gece yarısı arka sokaklarda yaşanan infazlar, sabah toplanan cesetler, yürütülen insan avı…


Olayların başlamasına neden olan, iki Uygur gencin yüzlerce kişi tarafından bir caddede linç edilmesine yönelik korkunç görüntü, yine yüzlerce kişinin çevredeki binalardan bu vahşeti seyretmesi, hiçbir güvenlik mensubunun olaya müdahale etmemesi, Urumçi'de yaşananları da açıkça ortaya koyuyor. Yüzlerce kişinin arasından kaçmaya çalışan iki gencin linç anını görünce, Doğu Türkistan'da böyle kaç linç girişimi olduğunu soruyor insan kendine. Tecavüz edilip öldürüldükten sonra sokağa atılan, bıçaklanarak ya da dövülerek öldürüldükten sonra yol kenarına bırakılan cesetlere bakınca, o gece Urumçi'de hayatını kaybeden 156 kişinin yaşadıklarının korkunçluğu az çok tahmin edilebiliyor.


Tahminlerin ötesinde, askeri araçların önüne dikilen o kızın, çaresizlik içinde acıyla yol kenarına yığılan kadınların, kucaklarında bebekleriyle feryad edenlerin yüzlerindeki ifade her şeyi ortaya koyuyor. Pekin yönetimi, hangi açıklamayla, hangi siyasi gerekçeyle, hangi soruşturma sonucuyla bu görüntüleri hafızalardan silebilir! Sömürge görülen bir topluma, birer meta olarak kabul edilen insanlara yapılan barbarlığın ölçüsüzlüğü için ne söylenebilir?


Sadece bu olay mı? Bundan önce yaşananlar var, bundan sonra yaşanacak olanlar var. Doğu Türkistan halkının özgürlük mücadelesine ve ödediği bedellere ilişkin kısa bir hatırlatmayı aktaralım:


Binlerce yıllık devlet geleneği olan Uygurlar, 1760 yılında Çin istilasına maruz kaldı. 1863 yılında, bütün ülke çapında başlatılan kurtuluş hareketi sonrası bağımsızlık kazanıldı. 14 sene devam eden yeni devlet, Osmanlı idaresiyle temasa geçen ve Osmanlı Devleti'ne tabi olan ilk Doğu Türkistan Devleti oldu. Bölge 1876 yılında Çin yönetimine geçti. Korkunç bir imha ve asimile hareketi başladı, bölgenin, kentlerin, kasabaların, köylerin isimleri değiştirildi.


1933 yılından 1968 yılına kadar onlarca kez bağımsızlık mücadelesi verildi. Devletler kuruldu, özgürlük kısa aralıklarla elde edildi. 1953 yılında bütün Doğu Türkistan çapında Çinlilerin gayri insani uygulamalarına karşı genel bir silahlı ayaklanma baş gösterdi. Komünist Çin ordularının komutanı olarak Doğu Türkistan celladı olarak bilinen Vang Cin 'Devrim aleyhtarı unsurları yok etmek' sloganı ile 250 binden fazla insanı öldürdü. 1955 yılında Hoten'de Atçu ve Aksu'da büyük çapta ayaklanmalar meydana geldi. Çin ordusu silahsız halk üzerine ağır silahlarla ateş açarak yüzlerce insanı öldürdü.


1962 yılında 9 siyasi yeraltı teşkilatı siyasi yönden harekete geçti. ıli ve Çöçek bölgelerinde gösteriler düzenlendi. Çin askerleri göstericilerin üzerine ateş açarak bu gösterileri kanlı şekilde bastırdı. 1 milyondan fazla Türk, bölgeden Kazakistan'a ilticaya mecbur bırakıldı. 1967-1968 yılları arasında kurulan 300'den fazla silahlı teşkilat ortaya çıkarıldı. Mensupları tutuklanarak kurşuna dizildi.


1981 yılında Urumçi şehrinde ilk defa demokratik mücadele patlak verdi. 1985 yılının Aralık ayında 10 bin öğrenci, Urumçi Üniversitesi'nde dersleri 1 hafta süre ile boykot ederek sokaklara döküldü. 1990 yılının Nisan ayı başlarında Kaşgar'ın Baren kasabasında Çin işgal yönetimine karşı silahlı ayaklanma patlak verdi. Doğu Türkistan ıslam Partisi'nin mücahitleri Çin askerleriyle savaştı. Büyük bir bölümü çarpışmalarda şehit oldu. Binlerce Müslüman Türk tutuklandı. Bu olay Çin hükümetini derinden sarstı.


Ve özgürlük mücadelesi devam ediyor…


Son olayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Urumçi ziyaretinden on gün sonra başlamasına dün burada özellikle dikkat çektim. Geziyi izleyen Uğur Ergan'ın aynı konuya ilişkin izlenimlerini paylaşalım:


“Gül, Urumçi'de hiçbir sorunla karşılaşmadan Uygur gelenek ve göreneklerine göre, olabileceğin en üst seviyesinde ağırlandı. Sincan Üniversitesi'nde “Fahri Profesörlük” aldı. Bine yakın Çinli ve Uygur öğrenciye seslenip, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi. Her cümlesi alkışlarla kesildi. Uygurlar ve Çin yönetimi Gül'ü ve beraberindeki heyeti el üstünde tutmak için ne yapacağını şaşırdı.”


“Aslında ABD, Fransa, Almanya ve ıngiltere'nin “insan hakları savunucuları” Çin'deki “özgürlük ateşini” 4 Haziran'da Tianenmen olaylarının 20. yıldönümü nedeniyle ateşlemek istiyorlardı. Ancak Çin'in aldığı önlemler sonucu bu tezgah tutmadı.”


“4 Haziran'ın sakin geçmesinden sonra Hong Kong kökenli haberlerde Uygur Türklerinin rahatsızlığı işlenmeye başlandı. Bu durum Gül'ün Çin ziyaretini hazırlayan Türk ekibinde ciddi endişe oluşturdu. Türk yetkililer, provokasyon korkusunu sürekli yaşadı.”


“Türk birimlerinin bir şekilde ulaştığı bilgiler, Batılı 'insan hakları savunucuları'nın, 'Gül Urumçi'deyken çıkacak olaylar, kör göze parmak olurdu' değerlendirmesi yaptığını da ortaya koydu.” “Gül'ün Çin ziyaretinde 8 ayrı Türk firmasının başta enerji ve maden sektörü olmak üzere 3 milyar dolarlık ortaklık anlaşması imzalaması, büyük bir Çin otomotiv devinin 600 milyon dolarlık yatırımla Konya'yı, öncelikli dış yatırım listesinin ilk sırasına alması, siyasi konularda iki ülke arasında hiçbir sorunun olmaması, BM Güvenlik Konseyi'nde sıkı işbirliği, “insan hakları savunucularının” canını iyice sıkmaya başladı.”


Yaşanan trajedi, dehşet, haklı dava, acımasız Çin baskısı, direniş tarihi ve son olaylar... Ancak yine de sanki bir yerlerde “kan üzerinden bir oyun” tezgahlanmış olabilir mi? Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinden on gün sonra böylesine bir dehşetin yaşanması akla çok şey getiriyor.

Halikarnas
08-07-2009, 20:23
Çin askerlerinden katliam hazırlığı!!!!!!!


Çin Kurtuluş Örgütü'ne ait askerler yüzlerce Uygur'u katlettikleri Urumçi'de geniş güvenlik önlemleri aldı.


Çin askerleri bir haftadan beri ablukaya aldığı Urumçi'de yeni operasyonlar için konuçlandı. Televizyonların 10 dakikaya yakın canlı olarak verdiği görüntülerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu askerleri Urumçi'deki büyük bir meydanda harekat için konuçlandığı görüldü.

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde başlayan ve Çin resmi rakamlarına göre 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından bölgede sokağa çıkma yasağı uygulandığı bildirildi. Sadece Uygur Türklerine yönelik uygulanan bu yasağı fırsat bilen Han Çinlilerinin Türklerin evlerine baskınlar yaparak katliamlara devam ettiği belirtildi.

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Birliği Genel Başkanı Abdulmecit Avşar, bölgeden gelen son haberlerin çok kötü olduğunu söyledi. Bölgede yaşayan halkın yurt dışındaki insanlara bir şekilde ulaşarak 'Türklere yönelik Çin'in başlattığı katliamlar şiddetini artırdı' bilgilerinin kendilerine ulaştığını belirtti. Abdulmecit Avşar, dün gece sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen Çinlilerin, Uygur Türklerinin evlerini basarak katliam gerçekleştirdiği bilgilerinin bizzat olayları yaşayan insanlar tarafından duyurulmaya çalışılarak yardım talepleri olduğunu ifade etti. Birlik Başkanı Avşar, uydu telefonundan kendilerini arayan Uygurların, olayların tırmandığını, sokağa çıkma yasağının sadece Uygur Türklerine yönelik uygulandığını söylediklerini belirtti. Avşar, "Dün gece Uygur Türklerinin evlerini basan binlerce Çinli, çoluk çocuk, kadın erkek demeden insanları darp etmiş ve onlarca insanın ölümüne sebebiyet vermiştir. Önceki gün akşam saatlerinde Urumçi'de de Tumoris Otel basılarak orada da Uygurlar linç edilmiş" diye konuştu.

Bölgedeki halkla yaptıkları konuşmalarda ilginç bilgilere ulaştıklarını anlatan Avşar, Çinli yetkililerin, televizyonlarda sürekli Uygurların kendilerini savunmak için yaptıkları gösterileri, Uygur Türklerinin adeta Çinlilere saldırıyor şeklinde vermeye çalıştığını ve Çin halkını galeyana getirdiklerini söylediğini aktardı. Avşar, "Yaşanan hadiselerden ve katliamdan, televizyonlarda yanlı yayınlar yapan, halkı kışkırtan Çinli yetkililer sorumludur. Anlaşılan o ki, sokağa çıkma yasağı sadece göstermelik, daha doğrusu Uygurlara yönelik. Amacın Çinli yetkililer tarafından etnik çatışma bahanesiyle, Doğu Türkistan'da soykırım yapmak olduğu o kadar açık ki" şeklinde sözlerini tamamladı.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de 200 kişilik Uygur grup protesto gösterisi düzenledi. AFP'nin bildirdiğine göre, Hanların yaşadığı mahalleleri ayırmak için polisin kordon altına aldığı yerin yakınlarında toplanan Uygurlar Hanları protesto etti.

Taşlı sopalı göstericilerden biri, dün gece 300 kadar Hanın güvenlik kordonunu geçerek evlere saldırdığını ve bir lokantaya zarar verdiğini, hatta 50 yaşındaki bir kişiyi dövdüğünü ve bu yüzden protesto gösterisi düzenlediklerini ileri sürdü.

kibela24
08-07-2009, 20:24
Ne zaman Türk ve musluman ınsanlara ezıyet yapılıyor...
Dunya ..Birleşmış mılletler...tum ınsanlık sadece seyredıyor..Ikı kuru laf edıyor..

Türkiye pkk dan dolayı yuzlerce şehıt verdı..Kuzey Irak 'a operasyon yapmak ıstedı..

Dunya ayaklandı..Katlıamcı Türkler......Ucuncu dunya savaşı cıkar gıbı bır suru laflar...


YAzık....Avrupalıların barış anlayısı bu kadar...

Musluman Türk kardeşlerımız ıcın cok uzuluyorum..
En kısa surede bu zulum bıter..Ozgurce yaşamaya devem ederler...

forga
08-07-2009, 20:26
bunların derdi soykırım, sağlıklı haber bile alınamayan bi bölge, korku filmi gibi

Halikarnas
08-07-2009, 20:27
http://www.internethaber.com/images/news/96581.jpg

Rabia Kadir Türkiye'yi şoke etti!

08 Temmuz 2009 Çarşamba 21:29

O Uygur Türkleri'nin annesi. Dünyanın en güçlü kadınlarından. Canlı yayında öyle bir söz etti ki tüm Türkiye şaşırdı.

Dünyanın gözü Çin'de. Şincan eyaletindeki olaylarda resmi ve resmi olmayan rakamlar yüzlerce ölü olduğunu söylüyor. Çin yönetiminin olayların çıkmasına neden olmakla suçladığı 'Uygurların Anası' Rabia Kadir, canlı yayınında konuştu. Kadir Türkiye'nin kendisini iki kez ülkeye kabul etmediğini iddia etti.

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan'daki olaylardan sorumlu tuttuğu Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabiya Kadir, NTV Anahaber'de açıklamalarda bulundu.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı, "Doğu Türkistan'daki son durum nedir, size gelen rakamlar ne diyor?" sorusuna yanıt vermeden önce, "Her şeyden önce ben Türk halkına, Doğu Türkisatanlı kardeşlerine gösterdikleri destek ve yardım için teşekkür ederim. Yetkililere özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, 20 milyon Doğu Türkistanlı adına teşekkürlerimi ve minnmettarlığımı bildirmek isterim. Bir Türk televizyonunda Uygur dilinde konuştuğum için çok mutluyum. Sizlere de bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

"ÇıNLıLERLE BıRLıKTE YAŞANAMAZ"

Son olaylar, artık Uygurların Çinlilerle birlikte yaşamayacağını göstermiştir. Urumçi'de 5 Temmuz günü barışçıl şekilde protesto yürüyüşüne çıkan kadın, çocuk ve gençler Çin hükümeti tarafından vahşice bastırılmıştır.

Çin hükümeti, Doğu Türkitas'daki olaylarda, Uygurluları suçlu gösterme yoluyla güvenlik güçlerinin vahşi tavrını örtmeye çalışıyor. Çinlilerin nefteri körüklenmiştir; Uygurlara saldırılar başladı...

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ
KADINLARINDAN ÖLÜ SAYISIYLA
ıLGıLı NET RAKAMLAR...


"ÖLÜ SAYISI 1000'ı AŞTI"

Son oalrak Urumçi'de, Çinlilerin saldırısı sonucu 4 Uygur kızının öldü haberini aldık. Henüz protesto yürüyüşü bitmeden 400 kişinin öldüğü haberini aldık. Bence tüm bunları değerlendirdiğimizde, ben ölü sayısının 1000'i aştığını düşünüyorum.

"YARALILAR ÖLÜME TERK EDıLDı"

Çinliler bölgeye çok büyük bir silahlı güç yerleştirdiler. Protescuları bastırıyorlar ve ölenlerin çoğunluğunu Uygurlar oluşturuyor. Çin hükümeti, tutuklanan Uygurlu sayısını 1500 olarak ilan etti ancak alınan haberlere göre olaylar başka yerlere de sıçradı. Oralarda da gösteriler yapıldı, çatışmalar çıktı. Bizim dün aldığımız haberlere göre, tutuklanan kişi sayısı 5000'i geçiyor.

"ÜÇ BıN ÖLÜ ABARTLI OLMAZ"

Bence ölü sayısı yükselebilir. Çünkü yaralılar var. Bu rakam Çin hükümetine göre 800 ve bunlar ölüme terk edilmiş durumda. Ben, 2000 - 3000 ölü sayısını abartılı bulmuyorum.

Banu Güven: Kendisi olayları başlatmakla suçlanıyor. Buna dair ne diyecek? Bunlar, bağımsızlık isteyen bir grup tarafından çıkarılan olaylar mıdır yoksa oradaki gerginlikten mi kaynaklanmıştır?

RABıA KADıR'DEN TÜYLER
ÜRPERTEN ıDDıA: 8 AYLIK UYGUR BEBEKLERı
ANNE KARNINDAN ALINDI...


RK: Çin, Doğu Türkistan'ı işgal ettğinden beri baskıcı politika izledi. Dini, örfi, adeti baskı altına aldı. Siyasi baskı 60 yıldır devame diyor. Ekonomik baskı sürüyor.

Özellikle Çin'in iç bölgelerinden Doğu Türkistan'a milyonlarca Çinli yerleştirildi. Doğu Türkistan'daki genç kadın ve kızlar, Çin'in içlerine taşınmaya başlandı. Doğum kontrol uygulaması ile 7-8 aylık bebekler bile anne karnından alındı. Vahşi bir politika yürütmüştür. ışte bu siyasat, Uygurların sabrını taşırmış ve tabi bir sonuç olarak bunlar yaşanmıştır.

Yakın zamanda, Doğu Türkistan'ın tarihi şehri Kaşgar, yeniden imar bahanesiyle bozulmuş ve tahrip edilmiştir. Uygur medeniyetini yok etmeye çalışıyorlar.

"OLAYLARLA ıLGıM YOK"

Bana yöneltilen suçlamaları reddediyorum. Bütün sorumlukluk Doğu Türkitanda'ki Komünist Partisi Başkanı ve Yerel Hükümet Başkanı'ndadır. Herkesin yürüyüş yapma ve protesto hakkı vardır.

Tüm dünyadaki Uygurları protestı yürüyüşü yapmaya çağırıyorum. Etrafımdaki kişilerle birlikte Doğu Türkistan halkının durumunu dünya kamuoyuna anlatmaya çalışıyorum. Çiin hükümeti de benim bu faaliyetimi ve gelecek desteği yok etmeye çalışıyor.

Banu Güven: Türkiye'den vize alamadığını bilgisi doğru mu? Siyasi yetkililier; Cumhurbaşkanı ya da Başbakan'la tamasa geçtiniz mi? Ya da böyle bir şey bekliyor musunuz?

RK: Türk yetkililerin, özellikle sayın Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın son olaylarla ilgili açıklamalarından ötürü sevinçliyim. Eskiden de destek gösterilmişti ancak son destek çok mutluluk verici. Bunu devam ettirmelerini ve Doğu Türkistan halkına sahip çıkmalarını umuyorum. Barışçıl bir çözüm bulmak, şimdiki duruma çare üretmek için Türk yetkiklerle görüşmek istiyorum. Beni kabul etmelerini ve müzakere yapmak istiyorum.

TÜRKıYE 2006-2007 YILLARINDA
RABıA KADıR'E SIRTINI DÖNDÜ
GıRıŞ ıÇıN VıZE VERMEDı..."TÜRKıYE ıKı KEZ BENı REDDETTı"

Çevirmen'den: Türkiye'ye giriş talebi iki kez reddedildi. Talep 2006 ve 2007 yıllarına aitti. Ancak Türkiye Washington Büyükelçiliği vize vermedi. Gerekçe ise 'Türkiye'ye girmesi istenmeyen şahıs'tı.

Banu Güven'in, Rabiya Kadir'in ağzından duymak için soruyu tekrarlaması ve ek olarak "Çin yönetimimn baskısı mı var Türkiye üzerinde?"ye, Kadir şu yanıtı verdi:

RK: Elbette ki Çin hükümetinin baskısı olduğunu düşünüyorum. Ancak vize verilmemesi beni üzmedi. Türk halkının Doğu Türkistanlılara desteği devam ediyor önemli olan da budur. Seyit Tümtürk benim yardımcım ve Türkiye'de faaliyetlerde bulunuyor.

Türk Büyükelçiliği'ndeki sekreter, yetkili hanım neden olarak 'Siz Türkiye'ye girmesi sakıncalı kişi olarak gösteriliyorsunuz. Onun için vize veremeyiz' dedi. Ben de ona 'Türkiye benim vatanım saylır bir gün gireceğim' dedim."

Rabiya Kadir, son olarak şunları söyledi:

"Ben her şeyden önce son olaylarda Doğu Türkistan'da Türkiye'deki klardeşlerimizin bize gösterdiği destek ve yardımdan dıolayı teşekkür ederim. Bizim derneklerimizin orada yaptığı gösterilere katılan tüm kardeşlerimize teşekkür ederim. Türkiye hükümetine, Uygur siyasi aktivistlerini Çin'e geri göndermediği için teşekkür ederim. Oradaki kardeşimizin vatandaşlık meselelerinin halledilmesi istiyorum. Oraya gelecek olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin vatandaşlık işlerinin halledilmesi istiyorum."

Rabiya Kadir, programın sonunda, bir şey söylemek istediğini belirterek, "ıki kelime Türkçe... Ben Türk kardeşlerimle böyle Türkçe konuştuğum için çok memnunum" dedi.

Halikarnas
08-07-2009, 20:29
çinliler anne karnından aldıkları türk bebekleri yiyorlar...

forum kuralları gereği ekleyemiyorum fakat sizler google görseller e "çin cenin " yazın ve görün....

iipekk
08-07-2009, 20:30
bugun bı kanalda konusuyordu uygur kokenlı bırısı
Rabıa annenınde yardımcısıymıs
telefondakı adam agladı oda agladı :(
kardeslerımız oluyorda bırsey yapamıyoruz
2 3 bın olu var dedı ordan yanı hıkayeymıs 150 200 olü
Ayrıca Rabia hanımada mesut yılmaz donemınde bı kararla vize bile verilmemiş Türkiyde
dostumuzu duşmanımızı ne zman ayıredecegız bılemiyorum ki
Allah yardımcıları olsun

Halikarnas
08-07-2009, 20:35
bugun bı kanalda konusuyordu uygur kokenlı bırısı
Rabıa annenınde yardımcısıymıs
telefondakı adam agladı oda agladı :(
kardeslerımız oluyorda bırsey yapamıyoruz
2 3 bın olu var dedı ordan yanı hıkayeymıs 150 200 olü
Ayrıca Rabia hanımada mesut yılmaz donemınde bı kararla vize bile verilmemiş Türkiyde
dostumuzu duşmanımızı ne zman ayıredecegız bılemiyorum ki
Allah yardımcıları olsun


haklısın nerde 150 ölü ...

netteki haber sitelerin de baktığım fotolar da sokaklar ceset tarlası olmuş...

Allah ım yardım et onlara:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

Halikarnas
08-07-2009, 20:40
Çin'de korkutan gövde gösterisi!http://www.internethaber.com/images/news/96563.jpg
Olayların ardından Çin Hükümeti binlerce Çin askerini bölgeye yığdı. Askerin gelişini de tüm dünyaya televizyondan canlı yayınladı.


Çin'in Sincan bölgesinde pazar günü başlayan ve resmi rakamlara göre 156, gayriresmi rakamlara göreyse 1000 kişinin öldüğü olayların ardından Çin ordusu gövde gösterisi yaptı. Urumçi sokaklarına binlerce asker ve polis yığan Pekin hükümeti görüntüleri canlı yayınlayarak Uygurlar'ı tehdit etti.

KENTTE SIKIYÖNETİM MANZARASI
Devlet Başkanı Hu Jintao'nun G8 Zirvesi'ne katılma planlarını ertelemesine yol açan olayların ardından Sincan bölgesinin başkenti Urumçi'nin sokaklarına sokaklara binlerce asker konuşlandırıldı.

CANLI YAYINLA GÖVDE GÖSTERİSİ
Olaylarda bin 400 kişi de tutuklanmıştı. BBC'ye göre Urumçi'de halihazırda binlerce paramiliter polis de konuşlanmış durumda ve kentte sıkıyönetim manzaraları yaşanıyor.

Gövde gösterisinin, Jintao'nun zirveye katılmama kararı almasından sonra gerçekleşmesine dikkat çekiliyor. Yarı otomatik silahlar taşıyan güvenlik güçlerinin Uygurlar ve Han Çinlileri arasında adeta duvar ördüğü kaydediliyor. Görüntüler hem Çin hem de dünya televizyonlarına canlı olarak geçildi.


İŞTE ÇİN'İN GÖVDE GÖSTERİSİhttp://www.internethaber.com/images/other/1.20090708151808..jpg
http://www.internethaber.com/images/other/2.20090708151818..jpg
http://www.internethaber.com/images/other/3.20090708151830..jpg

http://www.internethaber.com/images/other/4.20090708151845..jpg

http://www.internethaber.com/images/other/5.20090708151855..jpg

http://www.internethaber.com/images/other/6.20090708151905..jpg

Halikarnas
08-07-2009, 20:44
Çinli Büyükelçi iddiaları yalanladı

08 Temmuz 2009 Çarşamba 18:09

Erdoğan, Uygur Türkleri bizim Çin'le olan ilişkilerimizde köprüdür restine cevap geçikmedi. Büyükelçi iddiaları yalanladı.


Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Şiao Cüncıng, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşanan olaylarla ilgili olarak, "Biz Çin'de soykırım yapmıyoruz" dedi, rakamların gerçek olmadığını açıkladı.

Büyükelçilik konutunda AA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Şiao, Sincan'da yaşanan olaylarda her iki taraftan 156 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 80 kişinin yaralandığını belirterek, "Ölenler içinde Uygurlar var, Han milliyetine mensup Çinliler ve polisler var. Olaylarda her iki taraftan 156 kişi öldü, bunun dışındaki rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır" diye konuştu.

Sincan'da yaşanan olaylarda ölenlerin cinsiyetini ve milliyetini belirlemek için adli tıp uzmanlarının araştırma yaptığını söyleyen Şiao, ölenlerin etnik özelliklerini ve kimliklerini en kısa sürede açıklayacaklarını ve gerçeklerin gün yüzüne çıkacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bölgeye yaptığı ziyarete değinen Şiao, Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyette bulunanların Sincan bölgesindeki istikrarı ve gelişmeyi kendi gözleriyle gördüklerini, hem Çin hükümetinin hem de Cumhurbaşkanının bu ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bölgedeki ölü sayısının 500'ü geçtiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını anlatan Şiao, "Bu tür asılsız iddialara Türkiye'nin inanmaması gerekir. Sayılar hususunda Çin hükümetini dikkate almalılar" dedi.

Sincan'daki çatışmaların başlamasına neden olduğu ileri sürülen ve Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında yaşanan olayları "sıradan bir adli vaka" diye niteleyen Şiao, bu tür bir olayın böylesine büyük çatışmalara neden olmasının kendileri açısından da "şaşırtıcı" olduğunu belirtti."OLAYLAR ETNıK YA DA DıNSEL DEĞıLDıR"

Olayların arkasında Dünya Uygur Kongresi (DUK) ve onun başkanı Rabia Kader'in bulunduğunu iddia eden Müsteşar, "Bu adli olayı kullanarak etnik grupları kışkırttılar" diye konuştu.

Sincan'da yaşanan olayların etnik ya da dinsel olmadığını belirten Şiao, yaşanan adli bir vakanın Dünya Uygur Kongresi temsilcileri tarafından etnik ve dinsel bir çatışma gibi gösterilmeye çalışıldığını savundu.

Şiao, olayların asıl nedeninin Sincan Uygur Bölgesindeki istikrarı bozmak ve bölgeyi Çin'den ayırmak olduğunu iddia etti.

DUK Genel Başkanı Rabia Kader'in 5 Temmuz'daki olaylar öncesinde internet sitesine açıklama yaptığını ve Kader'in sitesinden "5 Temmuz tarihinde Urumçi'de büyük bir olay çıkacak, gelişmeleri yakından takip edin" diyerek insanları kışkırttığını ileri sürdü."OLAYLARDA 'KULLANILANLAR' ÖZEL EĞıTıMDEN GEÇıRıLECEK"

Olayların başından bu yana yasalara göre hareket ettiklerini ifade eden Şiao, Çin'in bir hukuk devleti olduğunu, olayların aydınlatılması amacıyla gözaltına alınma ve yargılamaların da hukuk esaslarına göre işleyeceğini belirtti.

Şiao, olaylara karışan ve "aldatıldığı" düşünülen kişilerin tutuklanmayacaklarını, sadece özel bir eğitim sürecinden geçirileceklerini ifade etti."OLAYLAR TÜRK-ÇıN ıLıŞKıLERıNı ETKıLEMEYECEK"

Sincan'daki olayların Türk-Çin ilişkilerine hiç bir etkisinin olmayacağını kaydeden Şiao, Türk hükümetine inandıklarını, gerçekler anlaşılınca Türklerin de Çinlilere inanacağını ifade etti.

Çinli diplomat, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde 49 etnik grubun yaşadığını, böyle çok kimlikli bir bölgede istikrarın sağlanmasının zor olduğunu ve Türk liderlerinin olaylara objektif bakmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin Uygurlarla tarihi ilişkileri nedeniyle Türkiye ve Çin arasında bir köprü vazifesi görmesi gerektiğini belirten Şiao, "Sincan'ın istikrarı sadece Türkiye'nin değil Çin'in de en büyük beklentisidir" dedi.

Türkiye'de basında çıkan bazı haber ve fotoğrafların Türkler arasındaki hassasiyeti artırdığını kaydeden Şiao, "katliam, soykırım" gibi sözcüklerin basında kolayca kullanılabildiğini ve bu konuda rahatsızlık duyduklarını dile getirdi."BASIN MENSUPLARI ŞU ANDA SıNCAN'A GıDEBıLıR"

Bölgeyle iletişimin sağlıklı olmadığı ve bağımsız haber kaynaklarının yaşanan gelişmelerle ilgili haber yapıp yapamadıklarının sorulması üzerine Şiao, "Bölgeyle iletişimde her hangi bir problem yok. Bölgeden haber yapmak isteyen basın mensupları şu anda oraya gidip, kendi gözleriyle yaşananlara şahitlik edebilirler" ifadelerini kullandı.

Sincan'da yaşanan olayların ardından diğer bölgelerde yaşayan Uygurlara yönelik herhangi bir şiddet olayının ortaya çıkmasını beklemediklerini belirten Müsteşar, böyle "münferit saldırılar"ın olması durumunda bunun tedbirini alacaklarını ve olayı hukuki çerçevede çözeceklerini dile getirdi.

Halikarnas
09-07-2009, 01:00
http://www.haberajans.com/resimler/haber/11780.jpg


http://1.bp............../_VnJItbX_mVk/RyADi5erf2I/AAAAAAAAArM/lALMgBqdcd0/s200/cinmali.jpgÇin’e boykot çağrısıÇin’in, Doğu Türkistan’da yaptığı Uygur katliamı şiddetini artırarak devam ediyor. 200’e yakın Uygur Türkünün hayatını kaybettiği olaylar durulmuyor. Sokağa çıkma yasağı uygulayan Çinlilerin, Türklerin evlerine baskınlar yaparak katliamlara devam ettiği belirtildi.
Bağımsız Doğu Türkistanlılar Birliği Genel Başkanı Abdulmecit Avşar, bölgeden gelen son haberlerin çok kötü olduğunu söyledi. Sokağa çıkma yasağının sadece Uygurlar için uygulandığını ifade eden Avşar, soykırım yapıldığını anlattı.ÇOLUK ÇOCUK DEMEDEN...

Avşar, “Uygur Türklerinin evlerini basan binlerce Çinli, çoluk çocuk, kadın erkek demeden insanları darp etmiş ve onlarca insanın ölümüne sebebiyet vermiştir. Önceki gün akşam saatlerinde Urumçi’de de Tumoris Otel basılarak orada da Uygurlar linç edilmiş” diye konuştu. Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk de bir tiyatro salonunda 200 cesedin bulunduğunu bildirdi. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Urumçi Belediyesi Başkanı Jerla ısamudin, 1080 kişinin yaralandığı olaylarda 60 taşıtın, 209 dükkanın ve iki binanın tahrip edildiğini açıkladı.

Dünyanın gözü önünde katliam yapan Çin’in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang ise Urumçi’de patlak veren olaylara karşı alınan tedbirlerin yasal ve haklı olduğunu savundu.

Çin zulmünün durdurulması için başta Türkiye’den olmak üzede dünyanın her köşesinden tepki yağıyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olayların hesabını, Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla sormaya hazırlandıklarını söyledi.
ÇıN MALI ALMAYIN

Üzerinde “Made in China” ya da “Made in P.R.C.” bulunan malların alınmamasını isteyen Dinç, “Türkiye’de ürün satışları bir azalsın, Çin o zaman ne yapacak göreceğiz” dedi.

Dinç, aynı duyarlılığın Müslüman ülkeler tarafından da gösterilmesini istedi.http://2.bp............../_JMVLPtw7BME/R_PcpefTiJI/AAAAAAAADVA/rxm-UZXAOQg/s400/dt.JPG

Halikarnas
09-07-2009, 01:10
dünyanın düştüğü içler acısı durumhttp://point-b.blogs.com/photos/uncategorized/2008/04/20/boycott_olympics.jpghttp://c3.ac-images.myspacecdn.com/images02/60/l_9b39809ee4924c2294323d896469316e.gifÇin malı ya da hammaddesini, tüketici olarak ayırt edebilmek oldukça güç ancak Çin üretimi olan bir malı ayırt etmek çok ama çok kolay.

Nasıl mı?

Aldığınız ürünün üzerinde "Made in China","Product of China", "Çin Malı"

gibi ibareler yer almıyorsa, ürünün barkodunu okuyun.

Her ülkenin sahip olduğu eşi olmayan satış kodları, barkodların başına işleniyor.

Barkodun en başındaki ilk iki ya da üç rakam, ürünün hangi ülkeden geldiğini size söylüyor.


ışte Çin'e ait barkod numaraları


690 - 691 - 692

Eğer ürünün orijinalinden emin değilseniz bu üç rakam size yol gösterecektir.

Bu numaralarla başlayan ürünleri almayın.


Sessizlik içinde ölen, acı çeken tüm canlıların sesi olun.


http://kiremit72.googlepages.com/cinmallarinabaykot.gif

http://www.kinderkulturkarawane.de/2007/ciaaplauso/websites/MagnoysSamsara-Dateien/boycott-china-free-tibet.jpghttp://bp0.blogger.com/_5rtrFWxBa3w/R30iAOId79I/AAAAAAAAH_U/W2cNuD0mjdg/s400/boycott_olympic_games.jpg
http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images02/60/l_9b39809ee4924c2294323d896469316e.gif


http://i292.photobucket.com/albums/mm16/classyladytwo/Classys%20Causes/719503bc5cjrhs1b.jpg?t=1247104230 (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:void(0);)http://4.bp............../_hntojuBOgo0/RoZGr_CwFTI/AAAAAAAAAds/NjR8izvrN44/s320/BoycottChina2.jpghttp://api.ning.com/files/6US8aG3fGR-7nKmFqTNY0sjfzhf87t-ZE-7dujj9bAzm3IoVa4wWYDG9FFkj5r98Tnf3nJYiT6viIOsWR3wX 4q9a7sJviSMg/madeinchinaredstrike.jpgarkadaşlar değerli KK dostlarım desteğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederima.s.

EU2
09-07-2009, 01:11
arkadaşlar lütfen çok ama çok rica ediyorum siyaset başkan ırk din din renk vs. karıştırmayalıma.s.biz burda yapılan bir zulüme vahşete dur demek için protesto daveti yapıyoruzhttp://www.maariponline.org/turkish/haber/2008/06/dty.jpg

çinliler anne karnından aldıkları türk bebekleri yiyorlar...forum kuralları gereği ekleyemiyorum fakat sizler google görseller e "çin cenin " yazın ve görün....
:(:( onları cok oncede gordum sok oldum kadınlar para karsılıgı cenlerını verıyolar restaurantlar kadın dogum klınıklerin onunde cenın beklıyo nıye haslayıp yemek ıcın
YARABBII KAHHAR SIFATINLA ONLARI KAHRET
RAHMAN SIFATINLA ZULUM GORENLERE MERHAMET ET KORU
BıZLERıDE AFET:(

Halikarnas
09-07-2009, 01:16
ışte Çin'e ait barkod numaraları
690 - 691 - 692


Eğer ürünün orijinalinden emin değilseniz bu üç rakam size yol gösterecektir.
Bu numaralarla başlayan ürünleri almayın.


Sessizlik içinde ölen, acı çeken tüm canlıların sesi olun.http://kiremit72.googlepages.com/cinmallarinabaykot.gif

epaq
09-07-2009, 01:18
Çinlilerin çizmeyi oldukça aşmasının bir cezası olmalı.
Elimizden geleni yapmalıyız.
Sardunyacım çok teşekkürler barkod numaraları için.
Zaten almıyordum ama bundan sonra azami dikkati göstereceğim.

Halikarnas
09-07-2009, 01:23
Çinlilerin çizmeyi oldukça aşmasının bir cezası olmalı.
Elimizden geleni yapmalıyız.
Sardunyacım çok teşekkürler barkod numaraları için.
Zaten almıyordum ama bundan sonra azami dikkati göstereceğim.!!!!!!

arkadaşlar mail zincirleri oluşturup bu barkod numaralarını yaymamız lazım


İşte Çin'e ait barkod numaraları
690 ve 692.

Eğer ürünün orijinalinden emin değilseniz bu üç rakam size yol gösterecektir.
Bu numaralarla başlayan ürünleri almayın.

Sessizlik içinde ölen, acı çeken tüm canlıların sesi olun.


http://kiremit72.googlepages.com/cinmallarinabaykot.gif

epaq
09-07-2009, 01:26
!!!!!!

arkadaşlar mail zincirleri oluşturup bu barkod numaralarını yaymamız lazım


İşte Çin'e ait barkod numaraları
690 ve 692.

Eğer ürünün orijinalinden emin değilseniz bu üç rakam size yol gösterecektir.
Bu numaralarla başlayan ürünleri almayın.

Sessizlik içinde ölen, acı çeken tüm canlıların sesi olun.


http://kiremit72.googlepages.com/cinmallarinabaykot.gifBen hemen kendi listemden başlatıyorum.
"Bunu yay yoksa lanetlenirsin"konulu zincir maillerden çok çok daha fazla ilgi göreceğini umuyorum.
Herkesten ufak ufak yardımlar orada çok kişinin işine yarar inşallah.

Halikarnas
09-07-2009, 01:30
Ben hemen kendi listemden başlatıyorum.
"Bunu yay yoksa lanetlenirsin"konulu zincir maillerden çok çok daha fazla ilgi göreceğini umuyorum.
Herkesten ufak ufak yardımlar orada çok kişinin işine yarar inşallah.

canımsınŞeniz

Halikarnas
09-07-2009, 01:32
Çin malı ya da hammaddesini, tüketici olarak ayırt edebilmek oldukça güç ancak Çin üretimi olan bir malı ayırt etmek çok ama çok kolay.

Nasıl mı?

Aldığınız ürünün üzerinde "Made in China","Product of China", "Çin Malı"

gibi ibareler yer almıyorsa, ürünün barkodunu okuyun.

Her ülkenin sahip olduğu eşi olmayan satış kodları, barkodların başına işleniyor.

Barkodun en başındaki ilk iki ya da üç rakam, ürünün hangi ülkeden geldiğini size söylüyor.

İşte Çin'e ait barkod numaraları

690 ve 692.

Eğer ürünün orijinalinden emin değilseniz bu üç rakam size yol gösterecektir.

Bu numaralarla başlayan ürünleri almayın.


Sessizlik içinde ölen, acı çeken tüm canlıların sesi olun.


http://kiremit72.googlepages.com/cinmallarinabaykot.gif

incitanemtuana
09-07-2009, 01:51
sardusum seni tebrik etmemek elde diil cok cok tskler
haberleri izlemiyoruz tuanadan dolayi cok etkileniyo cünkü
bende netten gördüm dün olanlari
az öncede goggleden cenin yiyenleri
offffffffffff agliyorum suan ya canimdan bir parca koptu sanki
allah belalarini versin ya
mail isinide yaptim canim cok cok tsklerrrrrrrrrrrrrr

EU2
09-07-2009, 01:54
bend eelımdne geldııgnce yaydım haberıı
boykot boykot boykott
buarada kknın duyarlı gullerı nerdesınız bu topık suan ucmalıydıı sayfa sayılarıyla:(

incitanemtuana
09-07-2009, 01:58
bend eelımdne geldııgnce yaydım haberıı
boykot boykot boykott
buarada kknın duyarlı gullerı nerdesınız bu topık suan ucmalıydıı sayfa sayılarıyla:(

:gitme::sinifsinif:mafoldumbenne yazikki ben bile gec farkettim topigi essemmafoldumben:sinifsinif::gitme:
cok ayip benden cok
ama böyle konular ne azikki cok fazla ragbet görmüyo görmezde:sinifsinif::gitme:mafoldumben

Halikarnas
09-07-2009, 02:05
Çin’in kuzeybatısında yer alan Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de hafta sonu başlıyan olaylarda resmi açıklamalara göre 156 , yerel kaynaklara göre 3000 civarında Müslüman Uygur Türkünün öldürüldüğü belirtiliyor.Yine resmi rakamlarla 800’den fazla kişinin yaralandığı , 1500 kişinin tutuklandığı ifade ediliyor.

Son derece vahşi bir saldırıya maruz kalan savunmasız ve silahsız Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri Çinliler tarafından resmen soykırıma uğratılarak yokedilmek isteniyor. “Uygurların kökünü kurutun” , “Ülkemizi Uygurlardan temizleyin” sloganlarıyla sokaklarda terör estiren Çinliler gördükleri masum sivil Uygurlara balta , pala , satır , çekiç , çivili sopa ve ateşli silahlarla saldırarak , yere yuvarlanan insanların kafalarını taşla ezmek suretiyle tüm dünyanın gözleri önünde son derece vahşi bir katliam yapmaktalar.Amatör kameralarla gizlice çekilip dünyanın gözleri önüne serilen saldırıları seyretmeye dahi insanın kalbi elvermiyor.

Doğu Türkistan sorunu ta Osmanlı’nın çok zayıfladığı dönemlerde filizlenmeye başlayan ve bugünlere kadar artarak devam eden bir yaradır. 1800’lerin sonunda bir bakıma Osmanlı’nın verdiği destekle kurulan ve ayakta duran Türkistan’daki bağımsız Uygur devleti, Osmanlı gücünü kaybedince, Ruslar ve Çinliler tarafından işgal edilmiş ve bölüşülmüştür. Batı Türkistan’ı Ruslar, Doğu Türkistan’ı ise Çinliler işgal etmiştir. O dönemlerde Doğu Türkistan, Çin imparatorunun emriyle tamamen işgal edilerek Xinjiang (Yeni Topraklar) ismiyle Çin’in 19. eyaleti yapılmıştır. Bugün kullandığımız Sincan ismi de bu “Xinjiang” isminden ileri gelmektedir. Daha sonra 1930’lu yıllarda bölgedeki Müslümanlar tarafından başlatılan çeşitli isyanlar sonucu Doğu Türkistan ıslâm Cumhuriyeti kurulmuş ancak uzun ömürlü olmamıştı. 1944 yılında ise bu kez Sovyetlerin de verdiği destekle ikinci defa Doğu Türkistan Cumhuriyeti kurulur. Bu devlet de 1949 yılında Çin işgaliyle son bulur. Neticede ise 1955 yılında Doğu Türkistan’a göstermelik bir özerklik verilir. O günden bu yana ise Çin devleti bölgeyi Çinlileştirmek için hem demografik hem de kültürel olarak ciddî bir baskıya tutmuştur. (1)

Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan Türklerine uyguladıkları soykırım , sürgün , sömürü , ırki aşağılama , dini ve kültürel özgürlüklerin gasp edilmesi , gibi insanlık dışı baskı ve yıldırma girişimlerine karşı Doğu Türkistan Türkleri yarım asırdır bütün güçleri ile direnmekte , var olma ve bağımsızlıklarını tekrar kazanma mücadelesini sürdürmektedirler. (2)

Sovyetlerin yıkılmasıyla Batı Türkistan bağımsızlığına kavuşmasına rağmen Doğu Türkistan’daki soydaşlar bu emellerine ulaşamamışlardır. Çin’in uyguladığı sert politikalar neticesinde büyük göçler yaşandığı için bugün bölgeye yerleştirilen Han Çinlilerinin kültürel ve sosyal baskıları, devletin sert politikalarıyla da birleşince Doğu Türkistanlılar için bölge adeta cehenneme dönmüştür. Han Çinlileri’nin Doğu Türkistana akın etmesiyle toprak ve su gibi sınırlı kaynaklar üzerinde oluşan baskı, Uygurları tabiî olarak rahatsız ediyor. Uygurlar, bölgenin kendi anavatanları olduğunu dolayısıyla bu kaynakların kendilerine daha çok tahsis edilmesi gerektiğini düşünüyorlar. (3)

Gecen hafta 11 Temmuz 1995 Srebrenitsa katliamını yazmıştım,bu hafta da 14 temmuz 1959 Kerkük katliamını yazacaktım.Ama son iki yüzyıldır Balkanlarda , Kafkaslarda , Ortadoğuda ve Orta Asyada Türklere ve Müslümanlara uygulanan katliam ve soykırımlar o kadar çok ki birini yazamadan yeni birisi yaşanıyor.Ama nedense bizdeki “insan hakları dernekleri” , hukuk ve demokrasi havarileri , çok bilmiş aydınlar falan ortada yoklar.Dünyanın gözleri önünde kafası taşla ezilen , balta , satır , sopa ve çekiçle öldürülen Uygur Türkleri insan değillermi acaba.Dilinizimi yuttunuz terorist avukatları.

Tüm dünyada öldürülen Türk ve Müslümanlara Allahtan rahmet diliyor , bu insanlık dramının müsebbibi olan Çin devletini ve saldırgan Çinlileri kınıyorum.

Tüm halkımızı da bir kampanya şeklinde Çin mallarını kullanmamaya davet ediyorum. Çin ürünlerinin barkod numaraları (690-691-692) ile başlıyor , ya da etiketlerinde (Made in China) veya (Product of China) yazıyor.

Süheyl ÇOBANOĞLU

EU2
09-07-2009, 02:07
biz gordurucezz ıncım bu gorevımız
sardunyam canımsın gozlerını yorma yat dınlen gulum
bır gun rahatsısızm dıye bıze kendını ozlet ozaman yerım senı cnm benımm

boykottttttttttttttt boykottttttttttttttttt boykottttttttttttt
dua dua dua duaaaaaaaaaaa

incitanemtuana
09-07-2009, 02:09
biz gordurucezz ıncım bu gorevımız
sardunyam canımsın gozlerını yorma yat dınlen gulum
bır gun rahatsısızm dıye bıze kendını ozlet ozaman yerım senı cnm benımm

boykottttttttttttttt boykottttttttttttttttt boykottttttttttttt
dua dua dua duaaaaaaaaaaa

alkisalkisalkishakklisin balimalkisalkisalkis
evvet sardusum ya sende kendine cok fazla yükleniyosun ve yoruyosun
yat dinlen kendine gel seninde saligin bizim icin cok önemli bunu sakin unutma:teselli:

incitanemtuana
09-07-2009, 02:10
Tüm dünyada öldürülen Türk ve Müslümanlara Allahtan rahmet diliyor , bu insanlık dramının müsebbibi olan Çin devletini ve saldırgan Çinlileri kınıyorum.


aminnnnnnnnnnnnn
elleri kirilsin kiyanlarin

EU2
09-07-2009, 02:12
lanetın en buyuguu
Allahın kahrı zulumdaşların ustundeeeeee
rahmetıı zulum gorenlerın ustunde olsun aminnn aminnnnnnnnnnnnnnnn

incitanemtuana
09-07-2009, 02:13
aminnnnnnnnnnnnnnnn yüregine saglk es sem

incitanemtuana
09-07-2009, 02:15
topikteki herkezi duyarliliklari icin tüm kalbimle tebrik ve tsk ediyorum
bundan sonra elimden geleni seve seve yapicam ki cin mali bizim eve hic girmez girdimi bilmiyorum ama cünkü bende cok dikkat ve özen gösteriyorum aldiklarima
elimden geleni ardima koymamaya calisicam
rabbim yar ve yardimcilari olsun insallah

Halikarnas
09-07-2009, 02:51
http://www.kinderkulturkarawane.de/2007/ciaaplauso/websites/MagnoysSamsara-Dateien/boycott-china-free-tibet.jpghttp://bp0.blogger.com/_5rtrFWxBa3w/R30iAOId79I/AAAAAAAAH_U/W2cNuD0mjdg/s400/boycott_olympic_games.jpghttp://c3.ac-images.myspacecdn.com/images02/60/l_9b39809ee4924c2294323d896469316e.gif


http://i292.photobucket.com/albums/mm16/classyladytwo/Classys%20Causes/719503bc5cjrhs1b.jpg?t=1247104230 (javascript:void(0);)http://4.bp............../_hntojuBOgo0/RoZGr_CwFTI/AAAAAAAAAds/NjR8izvrN44/s320/BoycottChina2.jpg


http://api.ning.com/files/6US8aG3fGR-7nKmFqTNY0sjfzhf87t-ZE-7dujj9bAzm3IoVa4wWYDG9FFkj5r98Tnf3nJYiT6viIOsWR3wX 4q9a7sJviSMg/madeinchinaredstrike.jpg