Çalışmayan evli bayanlara bir sorum var

mihrican03
29-09-09, 14:09
YARENn cim inş hastane işin olur.Allah rast getirsin.

mihrican03
edoshs haklısın

mihrican03
canlarım hepinizi öpüyorum hepinizi Allaha emanet ediyorum.saat 18 e geldi benim çıkmam lazım.servisi kaçırmamalıyım.şehrin 30 km dışındayım çünkü.opuyorumnanaktan

TatLiGaci
Hayatın ne getireceği hiç belli olmaz...
Çalışan kaç tane kadın sırf zevk için çalışır ki...Maddi durum ne kadar iyi olursa olsun..Şayet mesleği olan bir kadın isek..ara vererek te olsa..(hamilelik-doğum gibi)çalışmalıyız..Sosyal güvencemiz olmalı..

Mal mülk,ticaret baki değildir..İşler ters gider, mal mülk satmak durumunda kalınır..
Çok uç örnekler gelebilir ama deprem oldu, afet oldu,vs...mal varlığını kaybettin ama emeklilik öyle değil..
Ne olursa olsun bir sonraki ay gelecek bir maaşın vardır..
Benim şahsi kannatim her kadının maaşı olmalı..Ama az,ama çok..

denizbaris
29-09-09, 15:09
Yaa ben anlamıyorum... Bu konu alında birçok çalışan arkadaş ve çalışmayan arkadaş yorum yapmış.. Kimse kimseye laf atmazken ne demek çalışan kadınlar erkekleşiyor yok daha çok dedikodu yapıyor ok daha çok aldatılıyor yok işve cilve unutuyor bilmemne...
Nerden biliyorsun arkadaşım...
Güzel güzel fikir lışverişinde bulunmak varken sağa solasaçma sapan yaftalar yapıştırmak da nereden çıktı...
Allah'ım yaa.. gerçekten anlayamıyorum bazı insanları....

Ayrıca Cekhucum bu çalışma işinin sadece maddiyatla da alakası yok bu bir sosyallik ve özgüven meselesi...
Allaha şükür eşimin çok çok iyi bir maaşı var. Eşimin fört döneminde zorla aldırdığım bir evi, ve benimde bekarken yaptığım birikim ve evlendikten sonra takılanlrı da ekleyerek aldığımız bir evim var.. İkisinden kira geliyor ama biz lokasyon açısından uzak oldukları için ikimizin de işine yakın biryerde kirada oturuyoruz...
Arabamız var...
Ama ben gene de çalışıyorum...
Çünkü çalışmayı seviyorum...
Bir kadın çalıştığında daha sosyal oluyor, zamanını daha planlı programlı ayrlamayı öreniyor, kendi özgüveni daha kuvvetli oluyor.. En önemlisi de hem kendisi hem ailesi hem de lkesi için üretip faydalı oluyor...
Vala ben saat 18.30 da işten çıkıp 19.00 civarı evde oluyorum... Hafta sonundan hazırlayıp dolaa istiflediğim yemeklerimden istediğim birini çıkarıp ısıtıyorum, bir de salata taamdır.. bu iş en fazla yarısaatini alır... Eşim de benimle aynı saatte geliyor.. bazan ben sofrayı kurarken o salatayı yapıyor..
Oturup yemeğimizi yerken günün yorumlarını yaparak sohbet ediyoruz... Ben mutfağı toparlarken eşim tv seyreder... Zaten toparlamak en fazla 5-210 dk.. bu arada çayın suyyu da kaynamış olur demler eşimin yanına geçerim...TVmizi izler cilveleşiriz...Çayımızı içeriz.. Bazan çay içerken tavla oynarız..
ÇAy fasından sonra gen tv izlerken ben bazan ütü masasını salona getirip eşimle hem sohbet edip hem tv izleyip hem de biryandan ütümü yapaım... Saat 11-12 gibi de yatarız...
2 haftada bir eve temizlik için kadın geliyor. Gelmeyen haftalarda da ctesi ben çalışmıyorum, eşim öğlene kadar çalışıyor.. O işteyken şöyle bir süpürür silerim. Tamamdır...
Eşimle birbirimize zaman ayıramamma gibi bir sorunumuz olmadı, yeterki zaman ayırmak isteyin...
Eşim bazan ben ütü yaparken aa sehpalar tozlanmış aşkım sana toz alaım bari bende sen ütü yaparken der. Böylece ortaklaşa zorunlu işlerimizi halleder birbirimze zaman ayırırız...
Eee adam gelir gelmez TVnin karşısına kurulup hizmet beklerse zaten hiçbişy yetişmez.. çalışmasan da yetişmez.. Çünkü adam zaten böyle düşüncesizce yaklaşıyorsa hep daha fazlasını isteyecektir...

LOCA
29-09-09, 15:09
aysesat
canım neler demişsin,ne demek söz sahibi olma hakkın yok
valla bilemiyorum,çok garip sana direkt söz sahibi olma hakkın yok nasıl demiş,
valla dedi ama ikiyüzlü şimdide demedim diyo söylüyü söylüyo inkar ediyokötükedihüsoartık bende onu kaale almıyorum.:dilcikar:zaten yakın bi sürede ayrılmayı düşünüyorum canım işallah son vericem.

ddm
29-09-09, 16:09
evlendikten sonra 1yıl kadar çalıştım

saatlerim çok yoğun olduğundan çok zorlandım yapamadım

şuan 2tane bebeğim var 1yaşında ve evde oturmak okadar sıkıcıki

bazen keşke bakacak biri olsada ben çalışsan diyorum

evde dön dolaş aynı işler...bugün yapıyosun yarın aynı

maddi sorunum yok...eşim her para dediğimde fazlasıyla verir

giyinmeyi ve süsü sevdiğim için bazen istemeye çekindiğim anlarda oluyor

eşim aldıklarım konusunda hesap sormuyor fakat belli biryere kadar

yani insanın kendi çalışmasına benzemiyor

gün geliyor para istemeye bile çekiniyor insan

OFFPOFFF
29-09-09, 19:09
ashemez sizin böyle anlatınca gercekten evlilikte çalışmakta bı anda çok güzel göründü gözüme :) gercekten ikisini bir arada keyifle yurutebilmekte çok zor değil gibi duruyor..esinizde yardımcı oluyor ztn super:)
sosyal güvence emeklilik acısından evde otursamda babamin yanında çalışıyor gözüktüğüm için sorun olmuyor bir de özel bir bankaninda emekliliğine ve saglık sigortasına üye oldum 3 ay önce kendi kendime..evde otursamda kendimi güvenceye aliyim diye..o da var..
benim tek derdim para pul değil ztn..eğer esimin durumu çalısmamı gerektirise ztn çalışırım..ne is olsa yaparım öyle bir durumda..ben suan çalışsam mı çalışmasam mı evlendiğimde ikisini bir yuruturmuyum esinden para istemek nasıl bir duygu vs diye merak ettim sadece..
ama bgn sayenizde çalısmanın ne kdr doğru ve güzel bir şey olduğunu bir kez daha anladım..ve denemeye karar verdim..
bgne kadar calışmamın bir sebebide erkek arkadasım okuyordu ve btn gün evdeydi o gündüzleri prog yapıp cikiyodu ben calisiyodum sınır oluyodum :) uykuyuda seviyorum sbh 7de kalkicaksam 10da yatarım en geç dışarıda çıkamıyoduk o yüzden aksamlari bende çalışmamaya başladım..şimdi o da calisiyo Nisan'da da asker e gitcek ins iyice sikilcam en iyisi şimdiden calisiyim evlenene kdr alışmış olurum evlenincede durumumuza göre ya tmm ya dvm derim :)

devrimc66
29-09-09, 19:09
LOCA
valla dedi ama ikiyüzlü şimdide demedim diyo söylüyü söylüyo inkar ediyokötükedihüsoartık bende onu kaale almıyorum.:dilcikar:zaten yakın bi sürede ayrılmayı düşünüyorum canım işallah son vericem.
ilk evlilikten olan sahizda dedi bana...benim hic bir seye söz hakkim yokmus..calis ondan sonra söz hakkin olsun diye..biraz para birakirdi onuda gida yiyecek evin eksiklerini alirdim..kendime özel birsey almazdim...orda bile hesap-kasa kagdini isterdi kontrol ederdi ne kadar harcanmis diye.....tabi bende ayrildim bu herifden hangi kadin dayanir böyle birisine..aynen dedigin gibi sonra hic hatirlamiyorlar o sözleri söyledigini..ne tuhaf deyilmi...zaten karekteri 5 kurus etmezdi..

zarifecik
29-09-09, 20:09
evli değilim yeni sözlendim üniversite mezunuyum bi yılı geçti öyle zengin fln da değiliz ama hiç çalışmadım evlenince de çok ihtiyacımız olmazsa çalışmak istemiyorum.sabah çık akşam koşa koşa gel yemek yap temizlik yap kocanı görme ilgileneme çocuğun olsun 3 yaşında kreşe ver niye para kazanmak için zaten kazanılan para yola kıyafete makyaja gidicek ne gerek var 3 günlük dünyada kendimi paralıcam hem erkeğin tek görevi ailesine bakmak şimdi ondan da kurtuluyolar. kadınlar sözde akıllık etti çalışıp kendilerini ezdirmiyolar halbuki en çok çalışan kadın ezilip yıpranıyo yolda orda burda

marjinalfaydali
29-09-09, 20:09
zarifecik
evli değilim yeni sözlendim üniversite mezunuyum bi yılı geçti öyle zengin fln da değiliz ama hiç çalışmadım evlenince de çok ihtiyacımız olmazsa çalışmak istemiyorum.sabah çık akşam koşa koşa gel yemek yap temizlik yap kocanı görme ilgileneme çocuğun olsun 3 yaşında kreşe ver niye para kazanmak için zaten kazanılan para yola kıyafete makyaja gidicek ne gerek var 3 günlük dünyada kendimi paralıcam hem erkeğin tek görevi ailesine bakmak şimdi ondan da kurtuluyolar. kadınlar sözde akıllık etti çalışıp kendilerini ezdirmiyolar halbuki en çok çalışan kadın ezilip yıpranıyo yolda orda burda

Katılıyorum. Eşitlik adı altında kadının sırtına bir de dışarıda çalışma yükü eklendi.Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum ama ben şahsen ısıtma yemek yiyemem, haftasonunda 5 çeşit yemek yapıp da cumaya kadar onları yemek, bana paramla rezil olmak gibi geliyor..Hayat kalitemin düştüğünü düşünürüm. bıR DE size ekşi sözlükten konuyla ilgili bir alıntı yapmak istiyorum.Evlenince çalışmayı bırakan kadın başlığı altındaki yazılardan birisi:

" ...........zaten, mevcut çalışma şartları, haydi kadınlığını yüksek ince topuklu ayakkabı giyerek plazalarda salınmak suretiyle tatmin ettiğini sanan dişileri hesaba katarak kadınlığı bir kenara bırakalım, annelikten fedakarlık etmeden yükselmeye el vermemektedir. el emeğini ucuza kapatmaya dayanan pek çok sektörü ayakta tutan şey, sabah çocuklarının yanından kalkıp fabrikalara sürüklenmek zorunda kalan kadınların sömürüsüdür. genele bakalım. vitrin olsun diye gözümüze sokulan, hem çocuk, hem kariyer yapmış üç beş ballı yöneticinin gerisine. uykulu gözlerle servis bekleyen, çocuğu büyürken vaktini alışverişte, anti aging kliniklerinde ve dünya seyahatlerinde geçiren başkalarının parasına para katmak için ömrünü tüketen bankacılara, tekstil işçilerine...sorun kapitalizmin bir kere kadın etinin tadını aldıktan sonra vazgeçememesidir. "

eftelyaaa
29-09-09, 21:09
eğer evli olupta evde kendini mutlu hissedebilecek bir insansan evet ne gerek var çalışmaya arkadaşlara aynene katılıyorum.fakat evde oturmak zoruna gidecekse zamanla çok saçma evde oturmak.
her insanın yaşadığı,düşünceleri farklıdır.
15 aylık evliyim 3 aylık bir bebeğim var ve çalışmıyorum fakat benim çalışmama nedenkriz dolayısıyla iş bulamamış olmam.başvuru yaptığım iş yerlerinden aldığım cevap cv çok iyi işçi çıkartıyoruz şayet alacak olursak ilk seni arayacağız oldu bundan 2 ay önce işçi aldılar fakat bana dönmediler gerekçe olarakta benim bayan olmamı gösterdiler ki mühendislik mezunuyum ve yüksek lisans yapıyorum.gerçi yüksek lisansada evde kalmak bana göre değil diye başladım.
gelelim çalışmaya ihtiyaç olması olayına;inanılmaz anlayışlı bir eşim var yemek yapamasam neden yemek yok demez.temizlik için kadın tut yetişemezsin bebekle zorlama kendini diyor.aldığım hiç birşeyin hesabını yapmaz.sana alacağım şey pahalı bile olsa senin yüzün gülünce mutlu oluyorum diyen bir insan.gece bile bişey istesem kırmaz çıkar dışarı.
ama ben hayatım boyunca babam dahil kimseden hiçbirşey istemedim eşimdende isteyemiyorum ne para nede ihtiyacım olsa bile kıyafet.birinden bişey istediğimde kendimi çok kötü hissediyorum ve mutsuz oluyorm onun için en kısa zamanda işe girmek istiyorum.gerçi türkiye şartlarında çokda kolay değil ama.
birde benim annem çalışan bir bayandı evine çok düzel bakardı,benimlede çok çok ilgiydi,ve çevremde herkeste bunu söyler bildiğim en iyi yemek yapan insandır.ama çalıştırğı için babam asla yetişediği zaman bu neden böyle demezdi.ve annem şayet zorlanıyorsa yemek dahil herşeye yardım ederdi.
yani evlilikle iş bir arada çokda güzel oluyor.tabi sadece eviyle ilgilenmek isteyen insanlarda var.bu bence kişilikle alakalı birşey

OFFPOFFF
merakimdan soruyorum yanlış anlamayın,konuyu açma sebebim ztn,bgn bı kufore gidiyorum sadece boya 100tl bunu eşinizden isterken herhangi bir sorun olmuyor mu?veya alışverişe çıktınız para harcadınız?problem oluyor mu bu tarz seyler?

MargaRin
cekhu
bır de soyle dusunuyorum,yıne yanlıs anlasılmasın lutfen hanı belkı gerı kafalı dıceksınız ama,benım abım evlenmeden once her aksam masada aılecek yemek yerdık 2-3 gunde bır evde baska bır yemek pıserdı esyalarının yerını bılırdı annem tlfnda sorsa annem nokta atısıyla anlatırdı neyı nerde :) yanı abım evde bellı bır duzene alısmıs bır ınsandı..ve evlendı..yengem calısıyordu ve cok fazla da evle alakası olan bırı degıldı,ogretmen oldugu ıcın abımden once eve gelıyordu yemegını yıyordu abım geldıgın de de bır tepsıde yemek koyuyordu abıme ve kendı yapmıyordu yemek annesı yapıyordu..ben hep ıcten ıce kızardım yaa bu cocuk bu duzene alısık degıl dıye en azından bekle kocan geldıgınde bırlıkte yıyın dıye..yanı sımdı abımın alıstıgı bı duzen vardı fakat bunu yengem saglayamıyor,benım dusunce tarzıma gore bıraz da olsa saglaması lazım..abım arıyor sortum nerde dıyor bılmem dıyor bence bılmesı lazım..yanı evlılıkte kadının hakım olması lazım bır cok seye dıye dusunuyorum..aynı sey sımdı erkek arkadasım ıcın de gecerlı bellı bır duzene alısık annesı sayesınde sımdı evlendıgımızde bende ona o duzenı saglamalıyım dıye dusunuyorum..yanlıs mı dusunuyorum bılmıyorum kı..ama bu duzen dedıgım gıbı en azından yemegı ben yapmalıyım sofra kurmalıyım esyalarının yerını bılmelıyım...cok mu sacma konustum acaba :)

bu durum yengenizin çalışıp çalışmamasıyla ilgili değil..yengenizin bi aile düzeni görmemişliğinden kendi kişiliğinden kaynaklanan bi durum.çalışıyorum hem de çok yoğun çalışıyorum giriş saatim belli çıkış saatim belli değil öğretmenlik gibi ama her akşam olmasa bile 2 akşamda bi farklı yemek olur evimde.3.akşam aynı yemeği koyamam sofraya eşimin önüne.yemek birlikte yenir.ayda bi kere cam sildirme haricinde eve kadın almıyorum.o da en üst katta oturduğum için cam silemediğim için ayda bir sadece cam için alıorm.paramın hesabını eşime veririm ama bişey alırken ezilip büzülmem.demek istediğim hanımlar ezilsin büzülsün çalışmıolarsa gibi bişey demek istemiorm ama ben mezun olduğumda ailemden bile para almak zoruma gitti nerede kocadan alıcam...haydi haydi zoruma gider...ha bi kadının mesleği yoktur anlarım napıcak kadın kendine iş yaratacak hali yok ama meslek varken yapılmaması bana biraz garip geliyor..çalışmasam çalışmam eşimin maaşı 2 aileye bile yeter ama ben yapamam öyle hep sırtıma yük biner sanki bişey alırken kuaföre giderken...vs..beni aldı beni bakmak zorunda mantığında olmadım hiçbi zaman.."şartlar" elverdiği sürece çalışılmalı kaantindeyim..

_masal_
henüz öğrenciyim ama kendimi bildim bileli söylediğim birşey vardır...kendi paramı kendim kazanmak...ben rahata alışmış biriyim...canımın istediğini alırım...anladığım kadarıyla sen de benim gibisin...ama şöyle düşün,sen çalışmazsan eve daha az para gircek ve daha çok sıkmak zornda kalcanız kendinizi...o zamanda mutlu olamıcaksın...ayağımı yorganıam göre uzatırımı faan unut...öyle olcağını sanmıyorum o işlerin..mesela en basitinden aldığın bir oje için bile kocana hesap verceksin...'para verir misin kocacım' 'napcan' 'oje alcam' böyle bişey olabilir mi yaaa.... elinde mesleğin olmasa anlarım da mesleğin var...yazık etme geleceğine...bir evliliğin sonu olmayabilir bunu da unutma...

nem
cnmm mimarımmm işsizim:)çalıştım bi iki yerde hakkımı alamadım çıktım ve bu nedenlede sogudumm çalışmatan...2 yıllık bi ilişkim var..ilk aylarda biyerde hesap ödenecegi zaman erkek arkadaşım ödüyor diyeee çok bozuluyodumm baktım bana ödetmeye fırsat vermiyor ondan sonra onla birliktenken hiç bşy yiyip içmedimmm...ama bu ilk başlardııı şimdii bana haçlık falan verioo git istedigini al alışveriş yap diyo hoşuma gidiyo vallaaaa.2 yıldır tüm kıyafetlerimi sevgilim alıyo saölarımı boyatcagım zamanı bilio para verio.bu dünyada bi babamın parasını bide sevgilimin parasını gocunmadan harçıyorumm...sen demişsin yaaa çalışınca ikimizde nezman görüşebilcez..şölede bşy var sen çalışmasandaaaa eşin çalışcagı için yine aynı şekilde görüşceksiniz amaaa sen yorgunn olmuycan tabii..bence bi bayannnn çocugu olana kadar çalışmalııı..ben kimseye baktırtmam çocugumu madem başkaları bakcak dogurmam..onun için bebek olana kdar adam akıllı iş olursa çalışırım ama ondan sonra hayatta çalışmam..

Missy
Sana akıl vermek haddime değil canım ama gençsin ne güzel mesleğini eline almışsın, çalış hırslan azıcık yaa sen hırs yapmayacaksında kim yapacak..
Ben okumadığım için kendimle kavgalıyım:mymeka:
Belki şuan kendime ait sağlık güvencem, kendi kazandığım param ve hayat güvencem olurdu..:çok üzgünüm:

UfuruktenPrenses
Tam da üstüne geldi..
Son zamanlarda gündem konum(uz) bu.Yeni nişanlandım,üniversite mezunuyum,uzun süredir işsizim.Biraz da pek ilgili olmamamdan ve tek çocuk olup ailemin tolerans göstermesinden sebep.
Şubat gibi evlenmeyi düşünüyoruz ve kesinlikle çalışmayı düşünüyorum.
Ekonomik şartlar bir yana,sıkılacağımı bir süre sonra kendimi işe yaramaz hissedeceğimi,ev işlerinden soğuyacağımı,çocuk yapmak zorunda kalacağımı ve daralıp eşime saracağımı,huysuzlanacağımı düşünüyorum.Bunlar olmayabilirde ama ben çalışmak istiyorum.
Ücret önemli değil,şartlar kısmen önemli değil,önemli olan kendimi iyi hissetmem.
Bence herkes kendini tartmalı,çalışmak veya çalışmamak kişinin şartları ve karakteriyle alakalı bir durum.
Benim oyum çalışmaktan yana..

MargaRin
nem
cnmm mimarımmm işsizim:)çalıştım bi iki yerde hakkımı alamadım çıktım ve bu nedenlede sogudumm çalışmatan...2 yıllık bi ilişkim var..ilk aylarda biyerde hesap ödenecegi zaman erkek arkadaşım ödüyor diyeee çok bozuluyodumm baktım bana ödetmeye fırsat vermiyor ondan sonra onla birliktenken hiç bşy yiyip içmedimmm...ama bu ilk başlardııı şimdii bana haçlık falan verioo git istedigini al alışveriş yap diyo hoşuma gidiyo vallaaaa.2 yıldır tüm kıyafetlerimi sevgilim alıyo saölarımı boyatcagım zamanı bilio para verio.bu dünyada bi babamın parasını bide sevgilimin parasını gocunmadan harçıyorumm...sen demişsin yaaa çalışınca ikimizde nezman görüşebilcez..şölede bşy var sen çalışmasandaaaa eşin çalışcagı için yine aynı şekilde görüşceksiniz amaaa sen yorgunn olmuycan tabii..bence bi bayannnn çocugu olana kadar çalışmalııı..ben kimseye baktırtmam çocugumu madem başkaları bakcak dogurmam..onun için bebek olana kdar adam akıllı iş olursa çalışırım ama ondan sonra hayatta çalışmam..

peki bişey dikkatimi çekti aileniz sormuyormu saçının boya parasını aldığınız üst başın parasını kimin verdiğini?mazur görün geçenlerde aile arkadaş çevresinde bu konu konuşulmuştu haddim olmayarak soruyorum size..cevaplamayabilirsiniz de saygı duyarım..

nem
29-09-09, 22:09
MargaRin
peki bişey dikkatimi çekti aileniz sormuyormu saçının boya parasını aldığınız üst başın parasını kimin verdiğini?mazur görün geçenlerde aile arkadaş çevresinde bu konu konuşulmuştu haddim olmayarak soruyorum size..cevaplamayabilirsiniz de saygı duyarım..
cnm babam haricinde ailem bilioduuuuu...şimdi babamda bilio:)annem bildigi içinnnn sorun olmadı hiç..babamda anlamassss yeni bşy aldıgımı falannn bisüür kıyafet olunca adam ayırt edemioda:)

marjinalfaydali
Benim oyumsa, herkes bi süre çalışsın, iş hayatını görsün, insan ilişkilerini kavrasın, biriktirdiği dostluklara daha sıkı sarılmak için "sadece iş ilişkisi"ni de yaşasın , biraz para biriktirsin ki o paranın faiziyle kendi sağlık sigortası + kredi kartı masrafı+ bireysel emeklilik primi ( 200 + 300 + 100 = 600 lira ) ödeyecek kadar düzenli geliri olsun, sonra da çalışmasın, sabahın köründe yollara düşmesin, para var ama huzur yok olmasın, iş hayatının insan ruhundan götürdüklerini kaybetme noktasında dursun. Ya da en temizi, öğretmen olsun, 3te evine gelsin.O zaman bi ömür çalışabilir, işler aksamadan hihoyyyt

MargaRin
nem
cnm babam haricinde ailem bilioduuuuu...şimdi babamda bilio:)annem bildigi içinnnn sorun olmadı hiç..babamda anlamassss yeni bşy aldıgımı falannn bisüür kıyafet olunca adam ayırt edemioda:)

hımm anladım ok canım teşekkürler cvbın için.

gülsu
özel işde asla çalışmak istemiyorum kaç iş değiştirdim çok yıprandım ezmeye çalışan ezilmiş insanların tavırları yordu soğuttu az para çok çalış geç çık her gün üzül ağla
ama ne zaman devlet işi olur hemen atlarım ki oda zor gibii

mihrican03
30-09-09, 05:09
günaydın arkadaşlar hepinizi öpüyorum canlarımopuyorumnanaktan

yagmur38
30-09-09, 06:09
hepinizin düşüncesini okudum arkadaşlar hepinizide haklı bulum bi kaç arkadaş dışında :) bende grafikerim evlendiğimde okuldan yeni mezun olmuştum 2 ay sonra hemen işe başladım ben çok sorunlar yaşadım

yaşım biraz ufak yani 21 yaşındayım bikere bu yüzden kimse sizi kaale almıyo yanlış anlamayın ama birazda güzel denilebilirm :):) yani reklam piyasası çok kötü aslında yaşım küçük olduğu için dediğim gibi kimse kaale almıyo herkez ustalık taslıyodu bi kere bu çok zoruma gidiyodu bide erkekler konusunda çok dertliydim asılanlarmı dersin artık insanlara güvenim kalmamıştı resmen benimle bişiler yaşamak isteyen bile oldu inanabiliyomusunuz ama ben bunları eşime söyleyemedim tabi ama çok üzülüyodum arama mesafe koyuyodum bu sefer eziyetler başlıyodu eziyolardı çok sorunlar yaşadım ben

5 ay zor dayandım yaa çok şeyler çektim hala düşündükçe kafayı bozucak gibi oluyorum bunlar beni çalışmaktan çok soğuttu artık kendimden şüpe duymaya başlamıştım acaba benmi bişi yapıyorum diye.... iştan ayrıldıktan sonra o ev bana cannet geldi öyle kötü şeyler yaşamıştımki yalanla işten ayrılmıştım... şimdi gene bi işe başladım geçen gittim ama gene yaşımın azizliğini gördüm kimse adam yerine koymuyo ya okadar zoruma gittiki pisikolojik olarak artık kendimi işe yaramaz olara görüyorum

halbuki okulda çok başarılıydım hocalarım hep bana seni çok yükseklerde görüyorum derdi ama ben şimdi yerin yedi kat altındayım ve artık işimden grafikerlikten nefret ediyorum şuan iş arıyorum ama kesinlikle reklam ajanslarında değil

evde oturmaya gelince aslında hiçte kötü değil para konusunda hiç böyle bi sorunumuz yok zaten maaşı aldıktan sonra eşim kendine biraz haçlış alır gerisi evde durur ben ordan istediğim kadar harcarım sabah eşimle kalkarım güzel bir kahvaltı hazırlarım beraber yaparız onu uğurlarım sonra evi toparlarım çamaşırları yıkarım sübürkeyle şöyle bi çektiririm temizlerim her yer pırıl pırıl olur sonra kendime vakit ayırırım cilt vücut bakımı yaparım saçlarımdu ellerimdi şuydu buydu... sonra kitap okurum internette takılırım sonrada akşama güzel bi yemek düşünürüm sonra onu yaparım zaten vakit geçiyo...

ev hayatı böyle işte slında kötü diil ama burda o çalışan ablalarımı okudukça okadar imrendimki ben hiç öle olamadım benim ortamlarımda hep ahlaksızlık küçümseme ezme dedikodu fesatlık hat safadaydı herkez kendini patron sanıyodu bunlar beni işimden emeğimden soğuttu tek onu bırak pisikolojimi tamamen bozdu oyüzden şimdi tezgahtarlık bile neim gözümde grafikerlikten 1000 kat güzel geliyo ama tabiki çalışmak gibisi yoktur tabi ben tam bilemiyorum bu duyguyuuu....... offf nediyim iyi bi iş bulursan kesinlikle çalış inşallah sen benim yaşadıklarımı yaşamazsın umarım hep mutlı olursun iş hayatında Allah kolaylık versin....

CADISILA87
canım o biraz çalıştığın ortam ve kişilerle alakalı sanırım

benim yaşım daha yeni 22 oldu ve 5 yıldır çalışıyorum ama öle ortalık işi gibi değil

sürekli sayıldım sanırım biraz ortamlarım iyiydi birazda ben kendimi saydırdım özel bir çabam olmadı

gerçi bunun için....ben kendimi şuan acayip olgun hissediyorum..

5yılın verdiği tecrübede var daha arkadaşlarım yeni yeni iş arıyorlar...

uzumbugusu
Ben reklamcılık bölümünü bitirdim.Çalışma hayatım olmadı diyebilirim.2 ay çalıştım özel bi yerde ama olmadı..Çalışma konusunda kendime güvenim sıfır bu yüzden.22 yaşındayım.1.5 senelik ewliyim ve birde bebişim var.

Eşim para hesabı yapmaz.İstediğim yerden istediğim markadan gider giyinirim.Tabii çok ta abartmamak şartıyla.Eger parası varsa asla vermemezlik yapmaz,onu kaça aldın bunu kaça aldın demez.Bu konuda çok şanslı hissederim kendimi.

Ama çalışmayı çok istiyorum.Bi yandan bebeğimi bırakmak zor geliyo,bir yandan zaten güvenim yok diyorum erteliyorum..Ewde olmak bazen çok bunaltıyor..

ema1
yagmur38
hepinizin düşüncesini okudum arkadaşlar hepinizide haklı bulum bi kaç arkadaş dışında :) bende grafikerim evlendiğimde okuldan yeni mezun olmuştum 2 ay sonra hemen işe başladım ben çok sorunlar yaşadım

yaşım biraz ufak yani 21 yaşındayım bikere bu yüzden kimse sizi kaale almıyo yanlış anlamayın ama birazda güzel denilebilirm :):) yani reklam piyasası çok kötü aslında yaşım küçük olduğu için dediğim gibi kimse kaale almıyo herkez ustalık taslıyodu bi kere bu çok zoruma gidiyodu bide erkekler konusunda çok dertliydim asılanlarmı dersin artık insanlara güvenim kalmamıştı resmen benimle bişiler yaşamak isteyen bile oldu inanabiliyomusunuz ama ben bunları eşime söyleyemedim tabi ama çok üzülüyodum arama mesafe koyuyodum bu sefer eziyetler başlıyodu eziyolardı çok sorunlar yaşadım ben

5 ay zor dayandım yaa çok şeyler çektim hala düşündükçe kafayı bozucak gibi oluyorum bunlar beni çalışmaktan çok soğuttu artık kendimden şüpe duymaya başlamıştım acaba benmi bişi yapıyorum diye.... iştan ayrıldıktan sonra o ev bana cannet geldi öyle kötü şeyler yaşamıştımki yalanla işten ayrılmıştım... şimdi gene bi işe başladım geçen gittim ama gene yaşımın azizliğini gördüm kimse adam yerine koymuyo ya okadar zoruma gittiki pisikolojik olarak artık kendimi işe yaramaz olara görüyorum

halbuki okulda çok başarılıydım hocalarım hep bana seni çok yükseklerde görüyorum derdi ama ben şimdi yerin yedi kat altındayım ve artık işimden grafikerlikten nefret ediyorum şuan iş arıyorum ama kesinlikle reklam ajanslarında değil

evde oturmaya gelince aslında hiçte kötü değil para konusunda hiç böyle bi sorunumuz yok zaten maaşı aldıktan sonra eşim kendine biraz haçlış alır gerisi evde durur ben ordan istediğim kadar harcarım sabah eşimle kalkarım güzel bir kahvaltı hazırlarım beraber yaparız onu uğurlarım sonra evi toparlarım çamaşırları yıkarım sübürkeyle şöyle bi çektiririm temizlerim her yer pırıl pırıl olur sonra kendime vakit ayırırım cilt vücut bakımı yaparım saçlarımdu ellerimdi şuydu buydu... sonra kitap okurum internette takılırım sonrada akşama güzel bi yemek düşünürüm sonra onu yaparım zaten vakit geçiyo...

ev hayatı böyle işte slında kötü diil ama burda o çalışan ablalarımı okudukça okadar imrendimki ben hiç öle olamadım benim ortamlarımda hep ahlaksızlık küçümseme ezme dedikodu fesatlık hat safadaydı herkez kendini patron sanıyodu bunlar beni işimden emeğimden soğuttu tek onu bırak pisikolojimi tamamen bozdu oyüzden şimdi tezgahtarlık bile neim gözümde grafikerlikten 1000 kat güzel geliyo ama tabiki çalışmak gibisi yoktur tabi ben tam bilemiyorum bu duyguyuuu....... offf nediyim iyi bi iş bulursan kesinlikle çalış inşallah sen benim yaşadıklarımı yaşamazsın umarım hep mutlı olursun iş hayatında Allah kolaylık versin....
ÇOK KOLAY FES ETMİŞSİN banada o.......... çocukları denk geldi ama fes etmedim

doğru iş hayatında kötüler çoğunlukta ama düşünüyorumda

benim kızarkadaşım var evi var kocasının emeklisi onlara yetmiyor yani 2 emeklisi olsa fena olmazdı değilmi?
CADIARZUCADIARZU

mihrican03
30-09-09, 07:09
(yağmur38) yağmurcum ben 7 yıldır kamuda çalışıyorum.sanmaki sarkıntılık tek özel sektörde oluyor alakası yok.kamudada hat safada ama taviz vermezsen hi bir şey yapamazlar korkma .ben ne tacizlere uğradım ellerinde olsa neler yapmazlar sen disiplinli ol otoriter ol seveceğin işi yap.yaptığın işin hakkını ver kafanı yastığa koyduğunda vicdanen rahat uyu.Allah sabredenlerle ve şükredenlerle beraberdir unutma.inş gönlüne göre Allah hayırlı bir iş verir canım

CADISILA87
ya iyi hoş geçinebiliyosnuz ne mutlu eşiniz paayı veriyor hesabını sormuyo allah vermesin

bir kaza bir hastalık yada en kötüsü ölüm yada ayrılık boşanma

ozaman para hesabı yapmayan eşinizde yardımcı olamicak size hayat bu

allah korusun ilerde eşim rahatsızlanır çalışamazsa ona canım gibi çalışıp bakabilirim

birde ben boğa burcuyum paraya kaliteye düşkünüm yani 1 olcaksa 2 olsun yaşam kalitem nekadar
yüksek olursa okadar iyi olur diye düşünüyorum

mihrican03
asimai cim güvenim yok ne demek kişi önce Allaha sonra kendine güvenmeli kimse işi anasının karnında öğrenmiyor.güvenini yitirme bebişinide Allah bağışlasın.temiz bir bakıcıya baktır .çalışmanı tavsiye ederim.ileride hayat bize ne sunacak bilmiyoruz hiç olmazsa sigortamız olur.Allah nasip ederse emekli aylığımız olur.ayakta durmak için çalışmalıyız

tubicik
ben ev hanımıyım..kocamda isedigim herseyi alır..gayet huzurluyuz bu konuda..hiç birseyin hesabını yapmaz parası olmasa bile bulur bulusturur yinede istedigimi alır...sanırım onu bu yüzden cok seviyorum
ev hanımlıgı cok güzel birsey bence..tadını cıkarıyorum

mihrican03
Tubıcık ıĞım sana sonsuz mutluluklar dılerım.

yagmur38
bilmiyorum çabukmu pes ettim ama bu son girdiğim iştede aynıları oldu ve ben gene işten ayrıldım şuan gene evdeyim ya zaten o tacizcilere fırsat vermedim otoritemi kurdum bu yüzden daha çok şeyler yaşadım eziyet ettiler resmen yaa yani anlıyomusunuz karşılık verseniz herşey iyi ama yok derseniz sizden kötüsü yok bu haysiyetsiz insanlarda tavrımı koydum zaten amaa mesela şöyle anlatıyım size bi kaç olayı stajerlerin yanında benden çay istedi şoka girdim kalk kendin al dedim öylemi dedi öyle dedim sonra dahada çirkinleşmeye başladı mesela biz hepimiz birbirimzden yardım olırız onun işini o yardımcı olur çünkü işin çabuk bitmesi gerikiyo kendisi web tasarımcı ben grafik bu sefer bana patron patron konuşuyo sana iş vericem yap diyo sen kimsinyaa bana iş veriyon aşağılamalar başkasının yerinde kendini şef sanmalar tek oda diil bu sefer diğerleri offf daha buna benzer büsürü şey yaa bak gene sinirlerim bozuldu ..... diğer işimdede aynıları oldu ah keşke orda olmasaydıda böyle düşünmeseydim ordada olunca tamamen soğudum şimdi gözümde çalışmak okadar zor azap verici bi iş ki halbuki istiyorum çünkü çocukta düşünmüyoruz ama grafikerlik yapmak istemiyorum...

mihrican03
yağmurcum grafikerliğini gene yaparsın güvenini yitirme .ben çok mücadelesini verdim ve kazandım şimdi bana yaklaşık 2-3 yıldır iş yerinde hanımağa diyorlar çünkü despot olmasaydım iyi bir muhasebeci değil iyi bir o..... olacaktım.Allah inanmışsanız üzülmeyin gevşemeyin kazananan kişi siz olursunuz buyurmuştur.

BenLiLa
neden batsın canım....
evlendikten sonra senin paran benim param ele bakmak falan olmaz..
aynı hayatı paylaşıyoruz sonuçta..
bende çalışmıyorum mesela.
eşim maaşını alır getirir bana verir.
bende birikim için bir miktarını ayırır aylık harcamamız gerekeni ortak bir kutumuz var oraya koyarım.
o kutudan kimin ne kadar ihtiyacı olursa alır.
hiç bir zaman eşime bana para ver harçlık ver demedim.sağolsun evin ekonomisini bana bıraktığı için kendi böyle başlattı al hayatım sen nasıl istiyosan idare et.diye..
onun için bizde paranın lafı bile olmaz...
hele hele ele bakmak falan ayıptır böyle şeyler...
annemle babam öyleydi bizde..
ablamlarda öyle..
bizde öyle olduk...
bizim sülalede evin idaresi kadınların elinde..
ama şunuda iyi biliyorum ki tasarruf yapıp evi kalkındıran kadındır...
eşim hep öyle der.şu an bu durumdaysak senin sayende diye...çünkü ben harcamaları çok dikkatli yapar hep kıyıya köşeye para atmaya çalışırım.
ufak tefek birikimler gün geliyor dağ gibi birikiyor...

yagmur38
CADISILA87
canım o biraz çalıştığın ortam ve kişilerle alakalı sanırım

benim yaşım daha yeni 22 oldu ve 5 yıldır çalışıyorum ama öle ortalık işi gibi değil

sürekli sayıldım sanırım biraz ortamlarım iyiydi birazda ben kendimi saydırdım özel bir çabam olmadı

gerçi bunun için....ben kendimi şuan acayip olgun hissediyorum..

5yılın verdiği tecrübede var daha arkadaşlarım yeni yeni iş arıyorlar...
bak senin yaşında ufak ama sen 5 yıl vermişin bu işe zamanında bi önemi var 5 yıl sonra patron bile olursun tabiki bu yüzden saydırmışın gelen gitmiş gelen gitmiş ama ben yeni mezun olmuştum bide herkezde bu bişi bilmiyo düşüncesi doğuyo daha yeni mezun olduuğum için çömez diyolar baktılar iyi iş çıkarıyosun hemen başka sekilde seni bezdiriyolar dedikodu arkadan konuşma saygısızlık dayanamıyosunki ya ben 5 yılı bırak eğer bu 5 ay içinde birrazda olsa rahat olsaydım emin ol kendime bukadar güvensiz olmazdım zaten dedikoduyu bırak bu tacizlerden çıktım ben ordan zaten yerdiremedim kendime direnemedim belki birazdaha güçlü olabilirmiydim bilmiyoeum mesela bi arkadaşımız tek özlede diil kamudada var o dedi... bilmiyorum belkide böyle böyle direnip alışıp pişicem bu sektöre ama grafiker olmak istemiyorum onu anladım en azından...

yagmur38
mihrican03
yağmurcum grafikerliğini gene yaparsın güvenini yitirme .ben çok mücadelesini verdim ve kazandım şimdi bana yaklaşık 2-3 yıldır iş yerinde hanımağa diyorlar çünkü despot olmasaydım iyi bir muhasebeci değil iyi bir o..... olacaktım.Allah inanmışsanız üzülmeyin gevşemeyin kazananan kişi siz olursunuz buyurmuştur.
:):):) çok güzel yazmışın valla haklısın aslında bide bunu öğrendim zaten iş yerinde kimseye güvenmeme kimseyler arkadaşlık kurmamayı öğrendim bide hiç bişiye karışmıcan kendi işini yapacan okadar.... yorumun için teşekkürler....

mihrican03
30-09-09, 08:09
Rıca ederım yaĞmurcum ne demek tecrÜbe dıyelım

CADISILA87
yagmur38
bak senin yaşında ufak ama sen 5 yıl vermişin bu işe zamanında bi önemi var 5 yıl sonra patron bile olursun tabiki bu yüzden saydırmışın gelen gitmiş gelen gitmiş ama ben yeni mezun olmuştum bide herkezde bu bişi bilmiyo düşüncesi doğuyo daha yeni mezun olduuğum için çömez diyolar baktılar iyi iş çıkarıyosun hemen başka sekilde seni bezdiriyolar dedikodu arkadan konuşma saygısızlık dayanamıyosunki ya ben 5 yılı bırak eğer bu 5 ay içinde birrazda olsa rahat olsaydım emin ol kendime bukadar güvensiz olmazdım zaten dedikoduyu bırak bu tacizlerden çıktım ben ordan zaten yerdiremedim kendime direnemedim belki birazdaha güçlü olabilirmiydim bilmiyoeum mesela bi arkadaşımız tek özlede diil kamudada var o dedi... bilmiyorum belkide böyle böyle direnip alışıp pişicem bu sektöre ama grafiker olmak istemiyorum onu anladım en azından...
bence sen pes etme evet 5 yıldır çalışlıyorum çok olgunlaştım çok tecrübe ve profesyonellik kazanmdım ama

bu 5 yıl öncesindede 17 yaşındaykende ezilmedim ben evet tabiki ilk işimde
daha çok iş yüklemeler oldu daha çok çalıştım az maaş aldım ama
taciz bende hiç olmadı açıkcası her işyerimde kesin bir talip oldu egvlenmek isteyen oldu
biri çok evlenmek istedi bu yüzden işden çıktım ama masumane bişeydi tacizz çok ayrı çirkin birşey kızlar asla müsaade etmeyin bu konuda arkanızda olurum tacze göz yumup çalışacak değilsiniz ama bir dengesiz yüzündende koskoca yaşamda çalışmamzlık etmeyin

bayanların çok seçici olması lazım dürst kaliteli yerlerde çalışması lazım bayan olmak oldukça zor

denizbaris
marjinalfayda
Katılıyorum. Eşitlik adı altında kadının sırtına bir de dışarıda çalışma yükü eklendi.Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum ama ben şahsen ısıtma yemek yiyemem, haftasonunda 5 çeşit yemek yapıp da cumaya kadar onları yemek, bana paramla rezil olmak gibi geliyor..Hayat kalitemin düştüğünü düşünürüm. bİR DE size ekşi sözlükten konuyla ilgili bir alıntı yapmak istiyorum.Evlenince çalışmayı bırakan kadın başlığı altındaki yazılardan birisi:

" ...........zaten, mevcut çalışma şartları, haydi kadınlığını yüksek ince topuklu ayakkabı giyerek plazalarda salınmak suretiyle tatmin ettiğini sanan dişileri hesaba katarak kadınlığı bir kenara bırakalım, annelikten fedakarlık etmeden yükselmeye el vermemektedir. el emeğini ucuza kapatmaya dayanan pek çok sektörü ayakta tutan şey, sabah çocuklarının yanından kalkıp fabrikalara sürüklenmek zorunda kalan kadınların sömürüsüdür. genele bakalım. vitrin olsun diye gözümüze sokulan, hem çocuk, hem kariyer yapmış üç beş ballı yöneticinin gerisine. uykulu gözlerle servis bekleyen, çocuğu büyürken vaktini alışverişte, anti aging kliniklerinde ve dünya seyahatlerinde geçiren başkalarının parasına para katmak için ömrünü tüketen bankacılara, tekstil işçilerine...sorun kapitalizmin bir kere kadın etinin tadını aldıktan sonra vazgeçememesidir. "
Ben çalışıyorum, haftasonu yemeklerimi yapıyorum derken temelini hazırlıyorum...
Mesela dolma içini hazırlayıp biberlere doldurup dğru buzluğa... Akşam gelnce de salçalı suyunu hazırlayıp pişiriyorum. Yarım saatte hazır.... Yarım kilo kıymadan köfte harzırlyıp üçer tane kocişim ve bana 6 adetlik paketleyip buzluğa... Bzlukta herzaman tavu şnitzelim olur... Köfteyi haftaiçi birgüm köfte makarna olarak yiyorsak 2-3 gün sonra patatesleri dilimleyip izmir köfte halinde pişiriyorum gayet güzel oluyor...
Vakumlu kaplara tavuk budu soslayıp buzdolabnda 2 gün bekletiyorsun. abi ayarlayacaksın ctesi tavuk soslayıp dolaba attıysam bunu mutlaka ptesi pişiririm...
Pilav çorba yazmıyorum çünkü onları günlük yaparım.. Benim 1o dk.mı bile almaz... Hazır çorba asla kullanam...
Haftasonundan 5 çeşit yapıp cumaya kadar yemiyoruz ayrıca... Gün olur sadece salata yeriz... gün olur canımız pizza ister eve pizza söyleriz... buzluktan tabuk göğüslerini çıkarıp içine kaşar salam yanlardan kürdanla tuutrup galeta ununa bulayıp kızarttınmı düyanın en güzel snitzelini yersin ve en fazla 15 dk sürer bunu hazırlamak... Bu sürede düdüklüde mercimek çorban pişiyor olur pilavın da demleniyor olur...
Önemli olan işleri programlamak... Yoksa hiç imse 6 günlük yemek yemek istemez ve yemez de...

Kadının çalışmasıyla el emeğinim ucuza kapatılması arasındaki bağlantı sanayi devrimi döneminde olan bir şeydi.. Şuan 21. yydayız ve kadın emeği ile erkek emeği arasında hçbir fark yok aynı bantta iş yapa nkadın ve erkek aynı ofste aynı işi yapan ayn eğitim seviyesine sahip kadınla erkeğin aldıkları ücret eşittir...

Çalışan kadın olmanın tek dezavantajı bebek sahibi olduktan sonraki ilk 2 yıldır... Ve bu 2 yıl çalışmazsın olr biter... 2 yıl bebeğimezaman ayırmam gerekiyor dye tüm hayatımı evde geçiremem.. İlk iki yıldan sonraki dönem anne le bebk arasında geçirilen vaktin niceliği değil niteliği önemlidir...

Çocuğum büyürken vaktimi anti-aging kliniklerinde dünya seyahatlerinde, alışverişte geçiren bankacılar ve tekstil işçileri mi... Allah aşkına siz alıntı yaptığınız yazıyı tam olarak okudunuz mu... Hangi tekstil işçisi hangi bankacı anti-aging kliniğinde hangi düna seyahatinde yapmayın lütfen.... Bu bahsettiğiniz şeyleri bankacı yada tekstil işçisi yapmaz bunu üstdüzey yöneticiler yapabilir ancak...

Kapitalizmn kadın etinin kokusunu alması ve vazgeçememesi... çok büyük ama bir o kadar da komik bir laf olmuş.. Sizi tenzih ederim çünkü siz yazmamışsınız alıntılamışsınız ama demekki aynı fikrdesiniz...
Kapitalizmin çarkları arasında kadın etinin kokusu ile erkek etinin kokusu arasında hiçbir fark yoktur... kapitalizm her ikisini de sömürür...
Bu tür cafcaflı laflar bana komik geliyor..
Ben kapitalizmin beni sömürdüğünü düşünmüyorum..
Çalışmayı seviyorum, çalışmaktan memnunum, çalışarak kendi özvarlığımı hep ayakta tututyorum, sosyal ve külürel açıdan daha aktifim.. Evet yoruluyorum ama bunun karşılığını da alıyorum... Gerek maaş olarak gerek sosyal güvence olarak....
Henüz bebeğim yok... Bebeğim olduğunda da doğurana kadar izne ayrılmıycam... Doğum sonrasu 16 haftalıkiznim artı 1 yıllık ücretsiz izin.. daha sonra bekle beni kapitalizm ben dönüyorum.. Yaşası feodalite bebeğime annem ve görümcem dönüşümlü olarak bakacaklar...
6 ay çalışmadım.... ama çalıştığım dönemden daha kötüydüm.. mutsuzdum... canım ne temizlik yapmak istiyordu ne yemek.. o düzenli planlı programlı kadından eser kalmamıştı.. bütün gün oturuyordum... offf hiç bana göre değil... Allah korusun....

mihrican03
bayanlar pes etmek yokkkkkk:lepi:

Brave Capricorn

Eşimin durumu iyi olup benimde ssk mı düzenli yatırırsa...ama bu şart benim için
Ayrıca kendi masraflarımı kolayca karşılacak.. kuaför... bakım.. sinema tiyatro alışveriş vs..
Bunlardan eksik kalmayacaksam ev hanımı olmayı isterim.....
Yok bunlar kısıtlanacaksa kıt kanaat gecim olacaksa çalışırım..
Gercek bende budur.. hiç yalan söyleyemem.. kuru ekmekte yemem hani...
akannehir

LOCA
baklava
ilk evlilikten olan sahizda dedi bana...benim hic bir seye söz hakkim yokmus..calis ondan sonra söz hakkin olsun diye..biraz para birakirdi onuda gida yiyecek evin eksiklerini alirdim..kendime özel birsey almazdim...orda bile hesap-kasa kagdini isterdi kontrol ederdi ne kadar harcanmis diye.....tabi bende ayrildim bu herifden hangi kadin dayanir böyle birisine..aynen dedigin gibi sonra hic hatirlamiyorlar o sözleri söyledigini..ne tuhaf deyilmi...zaten karekteri 5 kurus etmezdi..
aslında söyledikleri sözleri biliyolarda hatırlamıyorum diyolar işlerine gelmiyo

yagmur38
30-09-09, 09:09
offff kadın olmak çoooook zor yaaa

uzumbugusu
30-09-09, 09:09
mihrican03
asimai cim güvenim yok ne demek kişi önce Allaha sonra kendine güvenmeli kimse işi anasının karnında öğrenmiyor.güvenini yitirme bebişinide Allah bağışlasın.temiz bir bakıcıya baktır .çalışmanı tavsiye ederim.ileride hayat bize ne sunacak bilmiyoruz hiç olmazsa sigortamız olur.Allah nasip ederse emekli aylığımız olur.ayakta durmak için çalışmalıyız
Sigortam yatıyo cnm o konuda bi sıkıntım yok..

Aslında bana devlet işi lazım..Ama o da çok zor..Sınavlar atamalar... kafamçokkarıştı

mihrican03
30-09-09, 10:09
asimaicim canım bende kamuda sözleşmeli çalışıyorum.kadrolu değilim.ama avantajı şu cumartesi pazar tatil resmi tatillerde tatil rapor olursa işe gitmiyorsun hastalığını hiç olmazsa evde yatarakak geçirebiliyorsun .kadrolu iş bu zamanda zor ama sözleşmeli mevsimlik gecici veya şirket adına kamuda çalışabilirsen o bile çok iyi inş çalırsın.

marjinalfaydali
30-09-09, 10:09
ashemez
Kadının çalışmasıyla el emeğinim ucuza kapatılması arasındaki bağlantı sanayi devrimi döneminde olan bir şeydi.. Şuan 21. yydayız ve kadın emeği ile erkek emeği arasında hçbir fark yok aynı bantta iş yapa nkadın ve erkek aynı ofste aynı işi yapan ayn eğitim seviyesine sahip kadınla erkeğin aldıkları ücret eşittir...

Çalışan kadın olmanın tek dezavantajı bebek sahibi olduktan sonraki ilk 2 yıldır... Ve bu 2 yıl çalışmazsın olr biter... 2 yıl bebeğimezaman ayırmam gerekiyor dye tüm hayatımı evde geçiremem.. İlk iki yıldan sonraki dönem anne le bebk arasında geçirilen vaktin niceliği değil niteliği önemlidir...

Çocuğum büyürken vaktimi anti-aging kliniklerinde dünya seyahatlerinde, alışverişte geçiren bankacılar ve tekstil işçileri mi... Allah aşkına siz alıntı yaptığınız yazıyı tam olarak okudunuz mu... Hangi tekstil işçisi hangi bankacı anti-aging kliniğinde hangi düna seyahatinde yapmayın lütfen.... Bu bahsettiğiniz şeyleri bankacı yada tekstil işçisi yapmaz bunu üstdüzey yöneticiler yapabilir ancak...

Kapitalizmn kadın etinin kokusunu alması ve vazgeçememesi... çok büyük ama bir o kadar da komik bir laf olmuş.. Sizi tenzih ederim çünkü siz yazmamışsınız alıntılamışsınız ama demekki aynı fikrdesiniz...
Kapitalizmin çarkları arasında kadın etinin kokusu ile erkek etinin kokusu arasında hiçbir fark yoktur... kapitalizm her ikisini de sömürür...
Bu tür cafcaflı laflar bana komik geliyor..
Ben kapitalizmin beni sömürdüğünü düşünmüyorum..
Çalışmayı seviyorum, çalışmaktan memnunum, çalışarak kendi özvarlığımı hep ayakta tututyorum, sosyal ve külürel açıdan daha aktifim.. Evet yoruluyorum ama bunun karşılığını da alıyorum... Gerek maaş olarak gerek sosyal güvence olarak....
Henüz bebeğim yok... Bebeğim olduğunda da doğurana kadar izne ayrılmıycam... Doğum sonrasu 16 haftalıkiznim artı 1 yıllık ücretsiz izin.. daha sonra bekle beni kapitalizm ben dönüyorum.. Yaşası feodalite bebeğime annem ve görümcem dönüşümlü olarak bakacaklar...
6 ay çalışmadım.... ama çalıştığım dönemden daha kötüydüm.. mutsuzdum... canım ne temizlik yapmak istiyordu ne yemek.. o düzenli planlı programlı kadından eser kalmamıştı.. bütün gün oturuyordum... offf hiç bana göre değil... Allah korusun....
Arkadaşım yorumun için teşekkürler, gayet aklı başında ifade etmişsin düşüncelerini, hoşuma gitti.Ama fikrimin tam anlaşılamadığını/ anlatamadığımı görüyorum. Dondurucu temelli bir beslenme şekli size uyuyor olabilir ama çözülmesini bile bekleyemeyecek kadar 15 dakikaya sığdırılmış yemekler ve onlara sinen buzluk kokusu benim damak tadıma uymaz.Ben sizden alıntı yaptığımda bundan bahsetmek istemiştim aslında.Yoksa "annemin köftesi gibi aynııı, pınar köfteeelerrr"den hepimizin haberi var :nazar:

Bir de ekşisözlükten yaptığım alıntıya istinaden, onların cafcaflı laf olarak değersizleştirmeniz hiç doğru değil. yasakkelime O zaman siz akademik siyaset bilimini toptan reddetmelisiniz. O yazıya istinaden, sömürülen emek gücünün geçmişte kaldığını, artık kadının ve erkeğin eşit işe eşit ücreti aldığını yazmışsınız.O yazıda yazarın kastettiği şeyin bu olduğunu düşünmüyorum. Kadın erkek eşitliği ( aynılığı demiyorum, sosyal haklar ve söz sahibi olma konusundaki eşitliği) bence de sağlanmalı.Ama bu eşitlik adı altında kadınların da iş gücüne yönlendirilerek iş arzının artırılarak ücretlerin daha düşük tutulmasının sağlanması yönünde olmamalı.Yani orada yazar kişi o yazıyı yazarken kadına sömürgeden bahsetmiyor.Sömürge sisteminin, feminist öğelerle, kadını DA nasıl kullandığından bahsediyor.Yoksa kadın işçinin erkek işçiye oranla karşılaştığı adaletsiz tavır değil .

Hamilielik,doğum , çocuk büyütme konularına gelirsek.Birincisi, çok kendi adınıza yazmışsınız.16 hafta +1 yıl ücretsiz izin uygulamasını türkiyede birkaç kurumsal şirket dışında neresi sağlıyor allah aşkına? Bu forumdaki insanların %kaçı kurumsal şirkette, ne kadarı bir kobide çalışıyor acaba? Siz açıklamalarınızı yaparken kendi durumunuzdan yola çıkarak açıklamalar yapmışsınız ama genelin durumu bu değil bence. Bir de çocukla nicelikli değil nitelikli vakit geçiriilmesinden bahsetmişsiniz.Sonuna kadar kadar katılıyorum ama o yaş 2 değildir.En az 7 'dir. Çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde siz evden çıkarken onu da "feodal" anneanne/babaanne'sine bırakmak için uykusundan uyandırdığınızda, arkanızdan gitme anne bugun işe diye ağladığında ne demek istediğimi anlarsınız.

Haklı taraflarınız tabii ki var.İnsan çaılırken daha programlı , düzenli ve zamanını verimli kullanıyor.Boş vakti daha az olduğu için o boş vakitten aldığı tat bir ev hanımınkinden daha fazla oluyor. Nickim "marjinalfayda"dikkat ettiyseniz .Azın kıymetli olduğunu iyi bilirim.

Sizle taban tabana zıt düşüncelerde değiliz.Ama toplumun genelindeki çalışma şartları kadınlar için ağır.Pozitif ayrımcılık yapılabilir bence. Almanyadaki gibi yarım gün çalışan annelere bir miktar maddi desteğin devlet tarafından sağlanması gibi. Benim elimde toplumu şekillendirme değneği olsa zaten tüm öğretmenliklerin %80 kontenjanını kadınlara ayırırım. %20 de öğretmen olmak istemeyen kadınlar ve öğretmen olmak isteyen erkekler için. Tam tersi oranları da bankacılık da uygularım.Demem o ki, iş vaaaar, iş var.

Son olarak, benim bu konuda söyleyeceğim son söz şu. Herkesin bir hırs ve enerji düzeyi vardır. Kiminin maddi gücü dağları delse bile, çalışmaktan keyif alıyorsa, sağlığından ve aile yaşam kalitesinden birşey kaybetmiyorsa, daha da çok istiyorsa, 300 milyona bir parfüm almak arzusu varsa, ya da tüm bunların dışında, ihtiyacı varsa, maddi olarak geçinmek zorundaysa zaten kadın çalışmalı mı çalışmamalı mı gibi keyfi bir "zihin alıştırması"na giremez bile. Ama, kendi kendine, ya ben zaten azla yetinen biriyim, çalışıyorum da ne için,kimin için, ihtiyacım var mı, çalıştığımın karşılığında neler veriyorum, gerçekten maddi olarak ihtiyacım var mı, sırf "ay ben evde oturamam" diyip kendime meşgale yaratamayacağım için mi yoksa tüm bu koşuşuturma diye düşünüyorsa bu "zihin alıştırması"nı sık sık yaparken bulur kendisini ve fikirlerinde de samimiyse yemişim kariyerini diyip istifasını basar gider. a.s

Giderayak size bir site tavsiye edeyim.Gerçekten çok ufuk açıcı bir bakış açısı kazandırabilecek potansiyelde bir site.En alttaki makalelerden birkaçını bile okusanız kafanızdaki kalıplardan birkaçı yerinden oynasa bile kardır. w.ww.sadeyasam.org

Hoşçakalın. opuyorumnanaktan

melenela
30-09-09, 11:09
ben hayatı boyunca çalışmamış biriyim
ayrıca hayatım boyunca çalışmak ve ayaklarım üzerinde durmak istedim
ama olmadı
tavsiye istiyorsan madem mesleğinde var o zaman çalış arkadaşım
alışırsın geç yatmalara erken kalkmalara
en azından dene sonra nasıl istersen öle yapp
herşey gönlünce olsun

denizbaris
30-09-09, 11:09
Canm birbirimizi tanmaanın etkileri var buradak yanlış anlamalarda...
Akademik siyaset bilmini reddetmek bir yana ben bunun bilimini okudum..
Siyasal bilgiler mezunuyum. Ve uluslararası ilişkiler master'ı yaptım...
Şu an özel bir şirkette dış ticaret yöneticisi olarak çalışıyorum....
Evet ben kendi özel durumumdan bahsettim.. zaten genelleme yapmadığımı düşünüyorum.. kendi özel durumumu yaşadıklarımı dile getirdim...
Çünkü hiçbir genellemenin doğru olmadığını biliyorum... Herkes kendi hayatını yaşıyor, ve b hayatlar çoğunlukla genellemelerden çook çok uzakta...
şaka bir yana evime asla hazır besin sokmak (çorba dahil). Bahsettiğim pnar köfteler değil annemin köftesi gibi aynı olan anemden öğrendiğim tarifle kendi yaptığım köfteler :KK66:). Mirodalgada buzunu çözdürdüğün zaman hiiç buzluk kokusu omuyor inan... Zaten bu tür buzluk yemekleri haftada 2 yada 3 gün yeriz... En basiti .akşamdan kurufasülyeyi ıslattığın taktirde kurufasülye pişirmek benim 20 dk mı alıyor(düdüklüde)... Yani yemek yapmak istedikten sonra vakit çok rahat bulunur....

Artık açık pazar ekonumisinde yaşıyoruz.. Kadını DA kullanarak emek değerini düşürmek yerine ÇıN den ithal ederek bırak emek değeri düşürmeyi emeği emeksizliğe dönüştürüyor kapitalist düzen.... Sadece ülkemizde değil tüm Dnyada artan işsizliin sebebinin eşitsiz gelir dağılımı olduunu çok iyi biliyoruz..Dünya zendinliğinin %48inin dünya nüfusunun %10 tarafından ellerinde tutulduğunu biliyoruz....
Benim işçim burada günlüğü 50 lira yevmiye ile bant başında çalışamıyor artık.. Çünkü ayn işveren ya çinden ithalat yada Çine yatırım yoluna giderek buradaki işçilerinin işsiz kalacak oluşunu umursamayarak ticaretini Çin üzerinden yapıyor çinde günlük 5 liraya 10 liraya adam çalıştırıyor.. Sonuç daha fazla kar daha fazla para....Sonuç işsizlik....

demem o ki karşkarşıya olduğumuz problemler sadece kadının çalışmasıyla ilgili değil maalesef...
Keşke ütopyalar gerçek olsa, kmsenin kimseye muhtaç olmadığı, zenginliğin fırsatların hakların görev ve sorumlulukların eşit olarak paylaşıldığı bir dünya gerçek olsa...
Aa maalesef bu durum sadece ütopya kitaplarında ve siyaset felsefesi kitaplarınn bazı bölümlerinde derslerde teori olarak öğretilen kısımlarında yer alıyor...
Kapitalist bir düzende özüm ona fırsat eşitliği, özgürlük, liberalizm değerleri içerisinde yaşıyoruz ve istesek de istemesek de bu dünyanın kurallarına göre oynamak zorundayız...
Çcuğum sıradan bir mahalle okulnda değil de daha iyi bir okulda kyabilsin diye, sadece okulun anadol lisesi yada üniversite kazanmaya yetmediği bir milli eğitim sisteminde çocuğum daha şanslı olabilsin idye özel ders aldırabileyim diye, okuyup gnç bir adam olduğunda ülkem hala işsizlikle pençeleşiyorsa(ki muhtemelen öyle olacak) ona belki kendine bir iş kurabilmesi için belki de bir hayalni gerçekleştirebilmesi için bir biktar birikim yapabileyim diye ben çalışmalı, daha sosyal daha bilinçli daha aktif ve maddi olarak daha güçlü bir anne olmak zorundayım...
5 ilkokul+ 7 anadolu lisesi+ 5 üniverste+2 yükseklisans 19 yıl bounca baban ve annem beni öf demeden okuttular tüm maddi manevi varlıklarını benim için harcadılar, emekli olmasına rağmen babam ben yüksek lisans yapıyorum, ve kardeşim de üniv okuyor diye 5 yıl fazladan çalıştı... Sırf evde oturup kocama daha fazla zaman ayırıyım, ay kocişime yeterli cilve yapamazsam olmaz, ay kocamın yemeği hergün taze olsun buzluktan yemek yemesin, ay kocamla daha çok vakt geçireyim diye evde oturursam onlara nankörlük etmiş olurum... Babamın yaşına rağmen fazladan çalışmasına, annemin babamın gömleklerinden bana elbise dikmesine babamın eski pantolonlarının sağlam yerlerinden kardeşime antolon dikmesinn.. ırf bizi okutabilmek için kendi gömleklerinin yakasını ters yüz edip aynı gömleği 10 yıl boyunca giyelerinin, kendilerine kıyafet almayıp örgü kazak evde dikilen kıyafetleri giymelerinin karşılığnı ancak onlara layık, onların emeklerini hakeden bir evlat olarak ödeyebilirim. Bununyolu da onlar zamanında bana katkıda bulundu şimdi ben onlara....
Kocam bana da bakar kendi ailesine de benim aileme de.. Mesele bu dğil... benim ailem benim kocamın parasını değil, benim maaşımla onlara aldığım bir buluz bir gömlekle çook çok daha mutlu olurlar... Benim aldığım bir uyduruk yüzük annem için kaşıkçı elmasıdan daha değerli... Beni aradıklarında asistanım Ashemez hanım toplantıda nt alayım aradığınızı dediğinde annem çok aa çok mtlu oluyor. Çünkü ben onun yapamadığını yaptım, okudum kendşmi geliştirdim, mükemmel bir eğitim aldım, ne kocama ne de herhangi birine ihtiyacı olmayan kendi ayakları üzerinde durabilenn bir birey oldum...
Annem ve babamın benimle gurur duymasını sağlamak onarın gözndeki o gurur parıltısını görmek benim için en büyük mutluluk... Onların emeklerinin karşılığı bu..
Kocama vakit ayırmak mı.. zaten ayırıyorum....
Sence kocalar sırf bizlere daha fazla vakit ayırabilmek için mesela ay ben çalışmıyım nasıl olsa hatun çalışıyor dermi, yada evet toplumsal roller bunu diyen olmaz da 2 seçenek olsun önünde birinde 9-6 çalışacak aynı maaşı alacak ama ortam biraz kötü sıkıcı, diğerince sabah 9 akşam 7 daha eğlenceki daha güzel ortamı olan bir işyeri. maaşlar da saat sayısıyla orantılı olarak farklı... Sizce sırf karıma daha fazla zaman aırayım de diğerini tercih ederlermiydi. Kesinlkle hayır....
Kendinizi kocalarınıza endekslemeyin.. hayatınızı sırf kocamı nasıl daha fazla mutlu edebilirim diye planlamayın....

vde oturmaktan mutlu iseniz evet evde oturun ve çalışmayın, ama çalışmak istiyorsanız ve böyle mutlu olacaksanız da sırf ay kocama zaman ayıramazsam diye çalışmaktan vazgeçmeyin...