Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Çalışmayan evli bayanlara bir sorum var

OFFPOFFF
29-09-09, 14:09
mihrican03
canım tşk ederim iyiki sizlerde doğmuşsunuz.
ıyıkı dogduuun hihoyyythihoyyyt

boncuk84
ben olsam çalışırım zatende öle düşünüyorum şuan çalışmıyorum henüz iş bulamadım ama ben para isteyemem şimdi ailemden bile almak okadar zor geliyorki evli oluncada çalışmayı isterim...

NAZ__24
okudum okudum sonunda sıra yazmaya geldi bazen hayrete düşdüm bazende beni hayrete
düşürenlere hak verdim.Ben 7 yıldan fazladır çalışıyorum nerdeyse liseden sonra hiç boş zamanım
olmadı.Geçen sene haziran ayında evlendim bir süre çalışmaya devam ettim daha sonra işden ayrıldım,
yaklaşık 6 ay iş bulamadım evde patladım daraldım evde hiç durmadım duramamki alışmamışım
ben ev için doğmamışım haşa,daha sonra dedik bebek yapalım iş yok madem bebeğimiz olsun
5 ay olmadı bebeğimizde bide onun sitresi derken türkiyenin önde gelen GSM firmasında iş buldum
işe alındım vs derken 1 ay sonra hamile olduğumu öğrendim işe girdiğimde değildim ama korunmaya
başlayacaktıkki birde bbakdık hayatımızın hediyesi gelmiş şimdi 4 aydır çalışıyorum 3 aylık hamileyim
allah izin verirse doğumdan 3 ay sonra işdeyim ben evde duramam ama bebeğim sağlıklı olursa bir sorunu
sıkıntısı olmazsa
Yani ben hem evliyim hem ev hanımıyım hemde anne adayıyım kendimle gurur duyuyorum
aman ha yanlış anlamayın herkese saygı duyuyorum.
heeee unutmadan çokda cilveliyimdir yaniii laf yerine gider umarım:::))))

yercekimlikaranfil
cekhu
dogru dıyorsunuz ya..en azından evlenene kadar calısırım veya bır daha denıyım nolcak kı?denemıs olurum 2 kere denedım 3.de denerım..ne zararı var kı..baktım olmuyo o zmn bu calısma ısını tamamen rafa kaldırırım..
cok tesekkur ederım hepınıze yorumlarınız ıcın benı tekrar gaza getırdıgınız ıcın :)
Sana şimdiden kolay gelsin, çok hoşuna gidecek emin ol. Ama önyargılı başlama, "nasıl olsa yürütemem" diye düşünerek girşme işe. Zaten anladığım kadarıyla senin tereddütün kadınların çalışması konusunda değil, kadının çalışması gerektiği konusunda hemfikiriz de... Azıcık tembellik var galiba hı? opuyorumnanaktan Sevimli sevimli üşeniyorsun sanki. Ama çalışmaya başlayınca o tembelliği atarsın üstünden hiç merak etme. Yolun açık olsun.

OFFPOFFF
NAZ__24
okudum okudum sonunda sıra yazmaya geldi bazen hayrete düşdüm bazende beni hayrete
düşürenlere hak verdim.Ben 7 yıldan fazladır çalışıyorum nerdeyse liseden sonra hiç boş zamanım
olmadı.Geçen sene haziran ayında evlendim bir süre çalışmaya devam ettim daha sonra işden ayrıldım,
yaklaşık 6 ay iş bulamadım evde patladım daraldım evde hiç durmadım duramamki alışmamışım
ben ev için doğmamışım haşa,daha sonra dedik bebek yapalım iş yok madem bebeğimiz olsun
5 ay olmadı bebeğimizde bide onun sitresi derken türkiyenin önde gelen GSM firmasında iş buldum
işe alındım vs derken 1 ay sonra hamile olduğumu öğrendim işe girdiğimde değildim ama korunmaya
başlayacaktıkki birde bbakdık hayatımızın hediyesi gelmiş şimdi 4 aydır çalışıyorum 3 aylık hamileyim
allah izin verirse doğumdan 3 ay sonra işdeyim ben evde duramam ama bebeğim sağlıklı olursa bir sorunu
sıkıntısı olmazsa
Yani ben hem evliyim hem ev hanımıyım hemde anne adayıyım kendimle gurur duyuyorum
aman ha yanlış anlamayın herkese saygı duyuyorum.
heeee unutmadan çokda cilveliyimdir yaniii laf yerine gider umarım:::))))
aaah aaah ınsallah bende sızın gıbı olabılırım..hem evlılık hem ev hanımlıgı hem annelık hem de calısmak :1shok:

bebegem
sanırım çalışırım ...

üstüne üstelik ailem ve çevrem tutucu olduğu halde....

1.5 yıllık evliyim ve inan evin işi bitmiyor..

halısıyda dolabıydı perdesiydi çamaşırıydı ütüsüydü bulaşığıydı yemeğiydi kıyafetler cam çerceve oooo

1.5 yıl geçti gitti şimdi bakıyorumda yanıma ne kar kaldı hiç bir şey...

çalışsaydım en azından elime param geçerdi....gönlümce yerdim içerdim gezerdim....

zaten evlendim pekte bir dostum olmadı bu çevreyede pek alışamadım anca evde ders çalışıp

internete giriyorum...

uykuma düşkünüm demişsin ama bazen hayat fedakarlık ister...

mihrican03
doğum günümü kutlayan canım arkadaşlarımı kocaman öpüyorum.
elbette çalış gaza gelmek değil kendine güvenin artar.ailenden çekinerek para isteyeceğine kendin kazan inan insan harcama yaparken çekinmeden yapıyor.ve kendini çok rahat hissediyor.iskura üye ol şimdi internetten üye olunuyor açık iş ilanları bölümü var ordanda takip edersin.hiç bir şeyi kafana takma hayat kısa.bu senin hayatın istediğin gbi yaşamalısın bence opuyorumnanaktan

OFFPOFFF
Tinkerbelle
Sana şimdiden kolay gelsin, çok hoşuna gidecek emin ol. Ama önyargılı başlama, "nasıl olsa yürütemem" diye düşünerek girşme işe. Zaten anladığım kadarıyla senin tereddütün kadınların çalışması konusunda değil, kadının çalışması gerektiği konusunda hemfikiriz de... Azıcık tembellik var galiba hı? opuyorumnanaktan Sevimli sevimli üşeniyorsun sanki. Ama çalışmaya başlayınca o tembelliği atarsın üstünden hiç merak etme. Yolun açık olsun.
evet ya cok usengec bır ınsanımdır o yuzden zor gelıyo..tek derdım sbh erken kalkmak :) cok tesekkur ederım yorumlarınız ıcın..ıs bulabılırsem yazarım mutlaka :) bu duruma en cok bızımkıler sevınecek sok :1shok: olcaklar herhalde :)

NAZ__24
inş canım inş çok güzel bir duygu eşim bile başka bir gözle bakıyor şuan
hayranım sana diyor nasıl yetişiyorsun bu beni dahada güçlendiriyor.

niltt
bende şu an evliyim ve nişanlıyken çıkarılmıştım çalıştığım bankadan,şimdi hala işsizim allaha şükür herhangi bi sıkışıklığımız yok eşim bana bırakır ister çalış ister çalışma sana kalmış diyor ama benim içim rahat etmiyo yine de,hala iş arıyorum mesela ama ortalık berbat kriz iş sektörünü mahvetti evde işim gücüm 1-2 saatte bitiyor yapacak bişey bulamıyorum canım sıkılıyor,ama evli bayanlar için biraz da avantaj gibime geliyor çalışmamak sadece ev işleri yemek ütü vs.yönünden yani,yoksa çalışmak gibisi var mı....

CADISILA87
çalışan kadın cilveli olmazmı ay ne güldüm yaa

iş arkadaşının dedikodusnumu yapar dahda komik

evet cnm demekki iş arkadaşımızın dedikodusnu yapmamak için iş arkadaşımız olmicak
çalışmazsanız sorun olmaz

birde cilvgeli olmak için ev hanımı olmak lazım allah korusun çalışanları kocası

aldatıyor demekki evde oturucakmışızzz

arkadaşım sen git bir yat uyu ya:)

nix
aslında o kadarda zor değil cekhu ben sabah 8 akşam 6 çalışıyorum...6 bucukta evdeyim...yemek yiyip yapmam gereken işleri yapınca 8 de işim bitiyo...2 saatte eşimle ilgileniyorum bazen uyuyakalırsam hiç görmediğim günler oluyo doğru...ama evde günler geçmek bilmiyo hele teksen...sıkıntıdan patladığım günleri bilirim...çalışmak herşeye rağmen güzel..

OFFPOFFF
tabıı bu krızde ıs bulmakta zor olucak ama denıycem..
walla kızlar supersınız ya cok tesekkur ederım..ınanın suan da ustumden yuk kalktı gıbı hıssedıyorum..sureklı ne yapsam ne yapsam dıye dusunmekten sınırlerım bozuluyordu..arkadaslarım la bu konuyu konusmakta aynı sekılde..daha 25 yasındayım denerım olmadı mı olmaz..
benım pek kendıme guvenım yok aslında yapamam gıbı gelıyor ama bu sefer zorlıycam...

NAZ__24
CADISILA87
çalışan kadın cilveli olmazmı ay ne güldüm yaa

iş arkadaşının dedikodusnumu yapar dahda komik

evet cnm demekki iş arkadaşımızın dedikodusnu yapmamak için iş arkadaşımız olmicak
çalışmazsanız sorun olmaz

birde cilvgeli olmak için ev hanımı olmak lazım allah korusun çalışanları kocası

aldatıyor demekki evde oturucakmışızzz

arkadaşım sen git bir yat uyu ya:)
:roflol::roflol::roflol::roflol::roflol::roflol::roflol:
ay sen çok yaşa emi azına sağlı sinir olmuştum zaten hepsi geçtia.s
uyumakmı ben uyusam azcık mirmirmirmir

marjinalfaydali
Sana şöyle bir örnek veriyim.Benim bir arkadaşım 2 sene boyunca evlenmeden önce, piyasanın üstünde ve gayet itibarlı bir işte çalıştı.Bir miktar para biriktirdi, evlendikten sonra da kariyer filan dinlemeyip istifa etti.O da senin dediklerini diyor.Sabah 8 akşam 6, ne zaman yemek yapıcaktım, ne zaman kendime bakıcaktım, sürekli bi sinir stres halinde olmak istemedim diyor. Onun da çok maddi kaygıları yoktu. Şu an eşi çalışıyor ve ortalama bir maaşla yaşıyorlar.Babası evini almıştı, kendisi de arabasını almıştı. Brikmiş parasının getirdiği aylık faizle de zaten kredi kartı borcunu kendisi ödüyor. Öyle çok fazla harcamaları olan ve her gördüğünde gözü kalan, mutluluğu tüketimde arayan bir insan da olmadığı için, gayet mutlu .Nasıl bir insan olduğuna ve nasıl bir insanla evleneceğşne göre değişir bence. Pahalı zevklerin varsa uygun düşmez ama sade yaşamdan yanaysan hiç gerek yok bence. Bu anlattığım arkadaşım artık her şeyini evinde yapıyor, ekmeğini bile. Ve kendisini çok daha sağlıklı hissettiğini söylüyotr çalıştığı zamanlara göre.

mihrican03
canlarım ben sabah 08: akşam 18:00 çalışıyorum.muhasebe çok zordur.eve gidiyorum yemek yapıyorum.annem şeker hastası onun yemeğini ayrı yapıyorum.iğnesini yapıyorum.çalışan bayanım diye yan gelip yatamıyorum.ehafta sonu ev temizliği ara sıra misafir ağırla hem ev hayatı hem iş hayatı zor ama fedakarlık olmadan bir yerlere gelinmiyor.
çalış arkadaşım mutlaka çalış

pembehera
çalışan kadın cilveli olmazmış :)))) ben çalışmıyorum ama gene de cilveli değilim. nasıl yaşayacağım bundan sonra delikafaduldenkötükedihüso

OFFPOFFF
marjinalfayda
Sana şöyle bir örnek veriyim.Benim bir arkadaşım 2 sene boyunca evlenmeden önce, piyasanın üstünde ve gayet itibarlı bir işte çalıştı.Bir miktar para biriktirdi, evlendikten sonra da kariyer filan dinlemeyip istifa etti.O da senin dediklerini diyor.Sabah 8 akşam 6, ne zaman yemek yapıcaktım, ne zaman kendime bakıcaktım, sürekli bi sinir stres halinde olmak istemedim diyor. Onun da çok maddi kaygıları yoktu. Şu an eşi çalışıyor ve ortalama bir maaşla yaşıyorlar.Babası evini almıştı, kendisi de arabasını almıştı. Brikmiş parasının getirdiği aylık faizle de zaten kredi kartı borcunu kendisi ödüyor. Öyle çok fazla harcamaları olan ve her gördüğünde gözü kalan, mutluluğu tüketimde arayan bir insan da olmadığı için, gayet mutlu .Nasıl bir insan olduğuna ve nasıl bir insanla evleneceğşne göre değişir bence. Pahalı zevklerin varsa uygun düşmez ama sade yaşamdan yanaysan hiç gerek yok bence. Bu anlattığım arkadaşım artık her şeyini evinde yapıyor, ekmeğini bile. Ve kendisini çok daha sağlıklı hissettiğini söylüyotr çalıştığı zamanlara göre.
arkadasın benım ıcın super bır ornek..daha dogrusu benımde olmak ıstedıgım kısı :) evlenene kadar calısmayı dusunuyorum artık bende..

CADISILA87
NAZ__24
:roflol::roflol::roflol::roflol::roflol::roflol::roflol:
ay sen çok yaşa emi azına sağlı sinir olmuştum zaten hepsi geçtia.s
uyumakmı ben uyusam azcık mirmirmirmir
napim cnm öle cevaba böle yorum yapıcaksın haklısın deyip geçiceksin

erkek gibi oluyolar robot gibi oluyolar anam neler saymış

OFFPOFFF
su krız donemını atlatana kadar ve bır ıs bulana kadar babamın yanına gıderım hem o sırada sbhları erken kalkma faslına da alısmıs olurum...
ay cok mutluyum suan opuyorumnanaktan

kar
evlendıgnız kısının gozune batıcak ıse neden evlenıyokı?..
neden sorumluluk alıyokı ozaman ustune..
bekarken tek ıse evlenınce ıkı kısı olcagının farkındadır erkek ..
ama su varkı hayat guvencenı saglayamıyosa ılerde calısmalısın bı holdıngde calıssanız eger kaza gecırsenız hayat boyu sıze bakar ama calısmıyo ısenız esınız sıze bakarmı hayat boyu?..

kar
cekhu
su krız donemını atlatana kadar ve bır ıs bulana kadar babamın yanına gıderım hem o sırada sbhları erken kalkma faslına da alısmıs olurum...
yanlız baba ıle calısmak kesınlıkle gorundug kadar ıyı degıldır tavsıyem..

CADISILA87
cekhu
evlendikten sonrada vazgeçme cekhu

evine gündelikçi al haftada bir kadın al nebiliyeim bütün maaşını kendine harca

makyaja harca istersen kuaföre harca geldiği gibi gitsin istersen ama yinede

çalış...

OFFPOFFF
kar
yanlız baba ıle calısmak kesınlıkle gorundug kadar ıyı degıldır tavsıyem..
ıs bulana kadar sadece..zaten benım ısımle babamın ısı cok ayrı..muhasebe bılmem lazım onun yanında devamlı calısmam ıcın ben grafık okudum :)

OFFPOFFF
CADISILA87
evlendikten sonrada vazgeçme cekhu

evine gündelikçi al haftada bir kadın al nebiliyeim bütün maaşını kendine harca

makyaja harca istersen kuaföre harca geldiği gibi gitsin istersen ama yinede

çalış...
ben bı dıkıs tutturayım kendıme guvenım gelsın de belkı evlenınce de calısırım :)

YARENn
ben 1 senelik evliyim. çalışmıyorum . kocam para verince rahatsız olmuyorum.
Allaha şükür herşeyımızıde alıyor.
hastaneye iş başvurusu yapmıştım olcak gibi bakalım . evde sıkılıyorum diye iş aramıştım bi ara. eve de alıştım çocuk falanda olnca zor olur diyorum . hayırlısı bakalım ne olacak halimiz..-tatlicadiarzu-

devrimc66
ben bekar olsam bile calisir biriktirirdim parami..yarin ne olcagimiz bellimi?.evlendikten sonrada bi kadinin calismasi gerektigini düsünüyorum...bütün gün olmasa bile bi kac saat...harcligini cikartacak kadar....sürekli koca eline bakmak insanin zamanla agrina gidiyor...ben bebeyimi büyüteyim...bi kac saatliginede olsa calismayi düsünüyorum...gerci esim karsi cikiyo...istemiyor calismami...ama yinede bi sekilde onu ikna edip calismak istiyorum ilerde...2 saatlinede olsa yeter...insan kendi alin teriyle calisip kazandigi para cok farkli oluyor..

edoshs
sizi nekadar severse sevsin ne kadar zengin olursa olsun koca parasıyla baba parası bir olmaz kızlar...ee hadi diyelim her konuda rahatsın bide cocugun var 2 gün sonra herif ya bosanalım derse yada rahmetine kavusursa napıcaksın.. öle evlenipp tekrar baba evine sıgınıp baba parası yemek hiç kolay diil yani bekarlıktaki gibi olmaz.. hep calıstıgınızda sosyal yasamınız olur bi cevreniz olur arkadaslarınızla daha rahat görüsebilirsiniz o yüzden calsıın bayanlar öle 1 cicekle yaz olmazzzz

mihrican03
YARENn cim inş hastane işin olur.Allah rast getirsin.

mihrican03
edoshs haklısın

mihrican03
canlarım hepinizi öpüyorum hepinizi Allaha emanet ediyorum.saat 18 e geldi benim çıkmam lazım.servisi kaçırmamalıyım.şehrin 30 km dışındayım çünkü.opuyorumnanaktan

TatLiGaci
Hayatın ne getireceği hiç belli olmaz...
Çalışan kaç tane kadın sırf zevk için çalışır ki...Maddi durum ne kadar iyi olursa olsun..Şayet mesleği olan bir kadın isek..ara vererek te olsa..(hamilelik-doğum gibi)çalışmalıyız..Sosyal güvencemiz olmalı..

Mal mülk,ticaret baki değildir..İşler ters gider, mal mülk satmak durumunda kalınır..
Çok uç örnekler gelebilir ama deprem oldu, afet oldu,vs...mal varlığını kaybettin ama emeklilik öyle değil..
Ne olursa olsun bir sonraki ay gelecek bir maaşın vardır..
Benim şahsi kannatim her kadının maaşı olmalı..Ama az,ama çok..

denizbaris
29-09-09, 15:09
Yaa ben anlamıyorum... Bu konu alında birçok çalışan arkadaş ve çalışmayan arkadaş yorum yapmış.. Kimse kimseye laf atmazken ne demek çalışan kadınlar erkekleşiyor yok daha çok dedikodu yapıyor ok daha çok aldatılıyor yok işve cilve unutuyor bilmemne...
Nerden biliyorsun arkadaşım...
Güzel güzel fikir lışverişinde bulunmak varken sağa solasaçma sapan yaftalar yapıştırmak da nereden çıktı...
Allah'ım yaa.. gerçekten anlayamıyorum bazı insanları....

Ayrıca Cekhucum bu çalışma işinin sadece maddiyatla da alakası yok bu bir sosyallik ve özgüven meselesi...
Allaha şükür eşimin çok çok iyi bir maaşı var. Eşimin fört döneminde zorla aldırdığım bir evi, ve benimde bekarken yaptığım birikim ve evlendikten sonra takılanlrı da ekleyerek aldığımız bir evim var.. İkisinden kira geliyor ama biz lokasyon açısından uzak oldukları için ikimizin de işine yakın biryerde kirada oturuyoruz...
Arabamız var...
Ama ben gene de çalışıyorum...
Çünkü çalışmayı seviyorum...
Bir kadın çalıştığında daha sosyal oluyor, zamanını daha planlı programlı ayrlamayı öreniyor, kendi özgüveni daha kuvvetli oluyor.. En önemlisi de hem kendisi hem ailesi hem de lkesi için üretip faydalı oluyor...
Vala ben saat 18.30 da işten çıkıp 19.00 civarı evde oluyorum... Hafta sonundan hazırlayıp dolaa istiflediğim yemeklerimden istediğim birini çıkarıp ısıtıyorum, bir de salata taamdır.. bu iş en fazla yarısaatini alır... Eşim de benimle aynı saatte geliyor.. bazan ben sofrayı kurarken o salatayı yapıyor..
Oturup yemeğimizi yerken günün yorumlarını yaparak sohbet ediyoruz... Ben mutfağı toparlarken eşim tv seyreder... Zaten toparlamak en fazla 5-210 dk.. bu arada çayın suyyu da kaynamış olur demler eşimin yanına geçerim...TVmizi izler cilveleşiriz...Çayımızı içeriz.. Bazan çay içerken tavla oynarız..
ÇAy fasından sonra gen tv izlerken ben bazan ütü masasını salona getirip eşimle hem sohbet edip hem tv izleyip hem de biryandan ütümü yapaım... Saat 11-12 gibi de yatarız...
2 haftada bir eve temizlik için kadın geliyor. Gelmeyen haftalarda da ctesi ben çalışmıyorum, eşim öğlene kadar çalışıyor.. O işteyken şöyle bir süpürür silerim. Tamamdır...
Eşimle birbirimize zaman ayıramamma gibi bir sorunumuz olmadı, yeterki zaman ayırmak isteyin...
Eşim bazan ben ütü yaparken aa sehpalar tozlanmış aşkım sana toz alaım bari bende sen ütü yaparken der. Böylece ortaklaşa zorunlu işlerimizi halleder birbirimze zaman ayırırız...
Eee adam gelir gelmez TVnin karşısına kurulup hizmet beklerse zaten hiçbişy yetişmez.. çalışmasan da yetişmez.. Çünkü adam zaten böyle düşüncesizce yaklaşıyorsa hep daha fazlasını isteyecektir...

LOCA
29-09-09, 15:09
aysesat
canım neler demişsin,ne demek söz sahibi olma hakkın yok
valla bilemiyorum,çok garip sana direkt söz sahibi olma hakkın yok nasıl demiş,
valla dedi ama ikiyüzlü şimdide demedim diyo söylüyü söylüyo inkar ediyokötükedihüsoartık bende onu kaale almıyorum.:dilcikar:zaten yakın bi sürede ayrılmayı düşünüyorum canım işallah son vericem.

ddm
29-09-09, 16:09
evlendikten sonra 1yıl kadar çalıştım

saatlerim çok yoğun olduğundan çok zorlandım yapamadım

şuan 2tane bebeğim var 1yaşında ve evde oturmak okadar sıkıcıki

bazen keşke bakacak biri olsada ben çalışsan diyorum

evde dön dolaş aynı işler...bugün yapıyosun yarın aynı

maddi sorunum yok...eşim her para dediğimde fazlasıyla verir

giyinmeyi ve süsü sevdiğim için bazen istemeye çekindiğim anlarda oluyor

eşim aldıklarım konusunda hesap sormuyor fakat belli biryere kadar

yani insanın kendi çalışmasına benzemiyor

gün geliyor para istemeye bile çekiniyor insan

OFFPOFFF
29-09-09, 19:09
ashemez sizin böyle anlatınca gercekten evlilikte çalışmakta bı anda çok güzel göründü gözüme :) gercekten ikisini bir arada keyifle yurutebilmekte çok zor değil gibi duruyor..esinizde yardımcı oluyor ztn super:)
sosyal güvence emeklilik acısından evde otursamda babamin yanında çalışıyor gözüktüğüm için sorun olmuyor bir de özel bir bankaninda emekliliğine ve saglık sigortasına üye oldum 3 ay önce kendi kendime..evde otursamda kendimi güvenceye aliyim diye..o da var..
benim tek derdim para pul değil ztn..eğer esimin durumu çalısmamı gerektirise ztn çalışırım..ne is olsa yaparım öyle bir durumda..ben suan çalışsam mı çalışmasam mı evlendiğimde ikisini bir yuruturmuyum esinden para istemek nasıl bir duygu vs diye merak ettim sadece..
ama bgn sayenizde çalısmanın ne kdr doğru ve güzel bir şey olduğunu bir kez daha anladım..ve denemeye karar verdim..
bgne kadar calışmamın bir sebebide erkek arkadasım okuyordu ve btn gün evdeydi o gündüzleri prog yapıp cikiyodu ben calisiyodum sınır oluyodum :) uykuyuda seviyorum sbh 7de kalkicaksam 10da yatarım en geç dışarıda çıkamıyoduk o yüzden aksamlari bende çalışmamaya başladım..şimdi o da calisiyo Nisan'da da asker e gitcek ins iyice sikilcam en iyisi şimdiden calisiyim evlenene kdr alışmış olurum evlenincede durumumuza göre ya tmm ya dvm derim :)