Allah'ım dayanamıyorum artık Faça çekerek acımı dindiriyorum

JonJon
5-10-09, 18:10
Benim bi ailem var genelde kapalı. Neymş Ben cok acık giyiniyormuşum Falanmış neden hep makyaj yapıyormuşum.. Bugn okuldan döndüm arkadaşımın orda indim hırkamı alıp dönüyordum annemle karşılaştım neymiş akşam beni babama söyliyecekmiş falanmış. Büütün millet laf söylüyormuş neden açık giyiniyormuşum bizim ailede öyle yokmuş. Artık her gün bağırmalarına dayanamıyorum. Sabretmek için kolarımı çiziyorum ediyorum sinirimden ölücem ya :KK43: bunlarım yazarken bile ellerim titriyor kolarım kanıyor ya. Ben millete napıyorum anlamadım niye giyinişime laf ediyolar. 5 dk. arkadaşıma gittim evde kıyametii kopardo annem. Babam olur olmaz laf ediyor yemin ederim yaşamak istemiyorum SOğudum hayattan hiçbir zerresi mutlululk vermıyr.

On41
canım seni çok iyi anlayabiliyorum.. bende aynı dönemlerden geçtim..o zamanlar çok kızıyodum,istemiyodum kapanmak.. onlar kızdıkça,ben inadına daha açık giyiniyodum,ne derlerse tersini yapıyodum.. yaş ilerledikçe anlıyo insan.sonra kendi isteğimle kapandım.ve şu an gayet mutluyum..tabi bu tercih meselesi..ailenin de baskı yapmaması gerek.baskı içinde büyüyen çocuklar,aksini yapar ,durum daha da kötüye gider.. onlarla orturup konuşmayı dene. o ,bu istediği için değil;birşeyi kendin istediğin için yapmalısın. ailene zıt gitmemeye bak, ne onları ne kendini üz. bu zaten geçici bir dönem.atlatana kadar sabret artık

ilayda cem
canım akıntıya karşı yüzmek yerine geleceğini kazanmaya bak....şuanki halinle karşıda duramassın,onları değiştiremessinde....yıprandığınla kalırsın sadece.... yapman gereken geleceğinle ilgili planlar yapmak ve bu planlar doğrultusunda yolunda dümdüz yürümek...

future
:1shok:

kollarını mı kesiyorsun...

bi dur istersen.. daha yaşın 14, liseye gidiyorsun.. şu anda ailenin koruması altındasın.. tamam sana ne derlerse yap demiyorum ama karşılarına geç ve konuş.. okulun buna izin vermediğini söyle vss..

ama lütfen kendine zarar verme.. yıllar sonra o façaları attığın için çok pişman olacaksın..

Çenebaz
faça çekmek mi akannehir
kollarını çizmek mi akannehir

hayatım sen en büyük zararı kendin kendine veriyorsun ve burdan bakıldığında gidişatın iyi görünmüyor
bunu sana abla olarak söylüyorum, ne olursa olsun kendini korumaya bak :teselli:

MissA
lise çağlarında falanmısın? genelde o sıralr insan böle oluo.. eminim onlarda kendilerince senin iiliğini düşünüolardır. senin ailen bunlara izin vermiosa başkalarınınkide başka şeylere izin vermio. elbette sıkıntılar çekicez üzüülcez ama bu kadar da kendini salma. allaha şükür elin kolun en önmlisi aklın yerinde. gün gelicek hayatını kendi istediğin gibi yaşicaksın o zaman istediğin şekilde davranırsın bu dönemlerde hayatını bu gibi şeylere endeksleme
mutluluğu yasaklarda aramak yerine özgürlüklerinde yaşa

kahvekolik
biri bana faça çekmek ne demek söyleyebilir mi? fisfisfis

Çenebaz
anladığım kadarıyla kendini jiletlemek fisfisfis
ben de bilmiyordum anlamını ama benim anladığım bu

sessiz fırtına
Canım seni çok iyi anlayabiliyorum.Çoğu insan gençlik yıllarında ailesiyle problemler yaşamıştır.Maalesef bazen anne babalarda hata yapabiliyor.Ama şunu bil ki anne ve baba her zaman çocuğunun iyiliğini ister.Bunu ifade etme yöntemleri yanlış olabiliyor bazen maalesef.Buda senin gibi gençleri olumsuz etkiliyor.Ama emin ol şu an yaşadıklarının hepsi birgün geçecek.Sen an az yanlışla kendi geleceğini güzel bir şekilde hazırlamaya bak.Ailene sinirlenip kendine zarar verme ne olur.Günlük tut,ya da şimdi yaptığın gibi buraya yaz anlat,dök içini:teselli:.Ama sakın kendine zarar verecek şeyler yapma.Hayat senin hayatın,yanlışların sonucunu sen çekeceksin.Mutlu olmanın yolu ya da sorunlarını çözmenin yolu kesinlikle bu değil,bunu unutma ne olur..

future
kahvekolik
biri bana faça çekmek ne demek söyleyebilir mi? fisfisfis
kollarına kanayan ve acıtan derin çizikler atıyo...

da benim aklıma şu geldi şimdi... madem açık giyiniyorsun ailen görmüyormu attığın çizikleri???

nesterin
çözümün bu mu yani?
kendine zarar vermek:eek:lmaz:
peki bişey elde ettin mi bu zaman kadar?
ailenin yaptığı kesinlikle doğru değil ama sen de bunu bu kadar büyütme bence..
uyum sağlamaya çalış..
başkalarının ne dertleri var ama gidip de koluna faça çekmiyo kendine zarar vermiyo.
ayrıca bu faça olayı da eskiden yoktu moda galiba bu da gençler arasında..
kardeşim de yapıyodu bi aralar..
kötükedihüso

future
nesterin
çözümün bu mu yani?
kendine zarar vermek:eek:lmaz:
peki bişey elde ettin mi bu zaman kadar?
ailenin yaptığı kesinlikle doğru değil ama sen de bunu bu kadar büyütme bence..
uyum sağlamaya çalış..
başkalarının ne dertleri var ama gidip de koluna faça çekmiyo kendine zarar vermiyo.
ayrıca bu faça olayı da eskiden yoktu moda galiba bu da gençler arasında..
kardeşim de yapıyodu bi aralar..
kötükedihüso
katılıyorum ve ekliyorum...

façayı eski Türk filmlerinde kadınların suratına atıyorlardı kötü adamlar... bir de moda olması değil de ASİyim imajı çiziyo gençler kendilerine zarar vererek...

Yağmurseli
İşte buna ergenlik diyorlar canım.

Zaten bizim toplumumuzda böyle bir baskı hep olur

Bu yüzden de o baskıcı aileler bir süre sonra programlarda ağlayarak kaybolan çocuklarını çağırırlar.

Sen de çok fazla üstlerine gitmeyip üniversiteyi kazanmaya bak

Sonra istediğin gibi bir hayatı yaşayabilirsin.Yoksa öyle kolunu,kanadını kesmekle
bir yere varamazsın.

Çenebaz
faça olayı özenti gençliğin geldiği son nokta
müslümcülük de denebilir bir nevi
canım bak aklıbaşında bir insan ufak tefek sorunlarla bu dönemi atlatır
hepimiz yaşadık belki böyle belki buna benzer şeyler
ama kendimizi façalamadık, birkaç sene sonra da herşey yoluna girdi
ama bu yolda ilerlersen asi gençlik olucam dersen birkaç senede değil, ömür boyu bedelini ödeyeceğin hatalar yaparsın
senin yaşındakilerin kendini herşeyden sakınabilmesi lazım, allah korusun bu devirde aklı başında olmalı bütün kızlar

JonJon
Annem Zaten anlamıyor aksam babam gelincede hırkaa giyiyorum.Annem sabah ne yapsam aksam babama abartarak anlatıyor. Bütün millet bana bağırıyor. Biriyle çıkmıyorum erkeklerele ilgilenmiyorum tek sorun adam gibi giyinmememmiş.. Bütün millet öle diyormuş falan :KK43: deli olcm ya mllet neler yapıyor

EU1
akannehir
Canım ilerde o kollarını gördükçe için sızlayacak.Ne aptalmışım diyeceksin demedi deme.:teselli:
Kendine zarar vermek çözüm değil ki.
Ailenin seni anlayabilmesini sağla.
Bu şekilde devam edersen kendi kararlarını kendisi veremeyen bir kız olarak görünürsün onların gözüne.
Dik durmayı öğrenmelisin ki onlarda sana baskı yapmasınlar.
Bİraz olgun ol.
Kendini kesip doğramak çözüm değildir ki

EU1
JonJon
Annem Zaten anlamıyor aksam babam gelincede hırkaa giyiyorum.Annem sabah ne yapsam aksam babama abartarak anlatıyor. Bütün millet bana bağırıyor. Biriyle çıkmıyorum erkeklerele ilgilenmiyorum tek sorun adam gibi giyinmememmiş.. Bütün millet öle diyormuş falan :KK43: deli olcm ya mllet neler yapıyor
Ya bütün millet dediğin kim.?
Açıktan kasıt ne?
Yani ne kadar açık.
Don paça dolaşmıyosundur ya.

EU3
bukadar mı?
bulduğun çözüm bumu yani?

sen kapanma konusunda baskıdan dert yanarken ilerde büyük bi utançla taşıyacağın izler bırakıosun kendinde.

ayrıca bu gidişle istesende açık gezemiyceksin ilerde, malum kollarınn :nazar:

Çenebaz
hayatım ben böyleyim diceksin çok da önemsemiceksin
laf söylüyolarsa duymayacaksın
ama aklını başına toplayacaksın, adam gibi eğitim alıp okuyacaksın
senin derdinin okumak adam olmak olduğunu gördükçe onlar da üstüne gelmemeye başlayacaklar...

nesterin
5-10-09, 19:10
future
katılıyorum ve ekliyorum...

façayı eski Türk filmlerinde kadınların suratına atıyorlardı kötü adamlar... bir de moda olması değil de ASİyim imajı çiziyo gençler kendilerine zarar vererek...
evet evet asiyim diyolar:eek:lmaz:
ne demekse bu?iyi bişeymiş gibi:eek:lmaz:
bence ailenle konuş gerekirse bağır çağır anlat derdini..
aileleri de anlamıyorum ya elalemin lafını takan çok anne baba var malesef:eek:lmaz:
sırf bunun için çocuklarına baskı yapanlar var:eek:lmaz:
bence çok hatalılar:eek:klava:

deniz_gunes
Çözümü yine ailenle karşılıklı yapacağın konuşmalarda ve karşılıklı anlayışta olan bu durum seni ciddi anlamda psikolojk bir rahatsızlığa sürüklemiş.

Kendi kendini yaralama yolunu seçerek, acılarını farklı bir yöne kanalize etme durumu çok ciddi bir rahatsızlıktır canım..

Ailenin giyim kuşamına karışmasının şu an senin için çok büyük bir sorun olduğunu anlayabiliyorum ama bence biran dur düşün ve en azından ilkönce kendine zarar verme durumunu terk et.

Bu sana hiçbirşey kazandırmaz aksine ailenle sorunlarını hallettiğin zaman, kollarındaki o jilet bıçak vs. izleri sana ilerde çok büyük sorun yaratacak, bu sefer o izleri kafaya takıp bunalıma gireceksin..

Ailende akrabaların arasında seni anlayan birileri varsa onlardan yardım iste, aileni biraz yumuşatma yoluna gitsinler, durumun ne kadar ciddi olduğunu ailene anlatsınlar..

emcan01
burada bir çoğumuz ailemizden seninkine benzer baskılar yaşadık ama hiç birimiz kendimizi yaralamadık.faça çekince acıların diniyormu.sadece kendine işkence yaparsın bu şekilde.nasıl giyindiğini bilemem ama biraz dah aileni kırmayacak şekilde davransan sanırım orta yolu bulursunuz.

aLLeGRia
Bak daha pırıl pırıl 14 yaşında bi genç kızsın
Ne demek kollarını çizmek kanatmak?
Hanımhanımcık prenses gibi bi kız olman gerekmiyor mu senin bu yaşlarda?
Bence yaşının kıymetini bil canım.Şimdi herşey senin üstüne geliyormuş gibi hissedersin ama ergenlik çağındasın diye öyle geliyo sana
Ailenle güzel güzel konuşmaya çalış.Onlar senin kötülüğünü istemez ki..
ısyan etmek yerine bence daha da iletişim kurmaya çalış onlarla
Yıllar geçip de geri dönüp baktığında çok pişmanlık duyacaksın kendine zarar verdiğin için..ınan sen herşeyden değerlisin o nedenle kendine zarar verme aksine çok iyi bak..

Erenn
Canım ailen hatalı elbette ama sende hatalısın..Yaptığın şey çok yanlış..Eger ailenin yanlış yaptığını düşünecek kadar kendini yeterli görüyorsan kendi yaptığının da yanlış olduğunun farkında olmalısın
Öncelikle nasıl giyindiğini merak ettim.. ?? Anneni kızdıracak kadar ne giyiyorsun meselaa..
Birde şu an en hassas dönemlerini yaşıyorsun, şu an en basit bir sözcük bile sana ağır geliyordur. Hepimiz ergenlik dönemi yaşadık.. Ama herşey değişiyor ,zaman geliyor sende herşeyi farklı görmeye başlıyorsun.
Bende ortaokulda lisedeyken annemle devamlı tartışırdım. Üniversiteye başladıktan sonra annemin değiştiğini düşünmeye başladım artık daha anlayışlı olmaya başlamıştı..Hayır aslında annem aynıydı,bendim değişen artık herşeyi daha farklı görmeye başlamıştım.. Büyümüştüm.. Ailemle iletişimim gelişmişti..
İnan sende öyle olacaksın.Sadece biraz sabret ve fevri davranma ..Tamammı canımmm

EU2
kızın psikolojisini bozmuşlar ... :nazar:

elalem once kendi çolugunun cocugunun kıyafetiyle yaşamıyla ilgilensin ne karısırlar baskasının cocugunun ne yaptıgına ... eee tabi elalemin agzını kapatmayı bilemeyen onlara ailesi cocugu hakkında yorum yapmaya izin veren aileden başkası degil burda hatalı olan ... bu tarz bilinçsiz aileler oldukca daha cok tvlerde kızını oglunu arayan olur ... once sen kendi cocugunu anla baskasının senin cocugunun ardından yaptıgı dedikoduyu almakta baska bi cehalet sekli yazık yazık valahi yazık ...

kahvekolik
magiclowe
bukadar mı?
bulduğun çözüm bumu yani?

sen kapanma konusunda baskıdan dert yanarken ilerde büyük bi utançla taşıyacağın izler bırakıosun kendinde.

ayrıca bu gidişle istesende açık gezemiyceksin ilerde, malum kollarınn :nazar:
aynen ilerde istesen de bu kollarla izlerle açık giyemeyeceksin zaten. yaptıklarınla hiç bişey kazanmıyorsun aksine kaybediyorsun.
bu dönemlerde olur böyle şeyler bende annemle çok kavga ederdim hatta ilk kaşlarımı aldığımda evde çok büyük fırtına kopmuştu. ben büyüdükçe annem karışmamaya başladı. yani diyeceğim şu hepimiz bu devrelerden geçtik. senin şu anda o insanları değiştirmeye gücün yetmez, yapabileceğin tek şey geleceğini garanti altına almak.

nesterin
kraliche
kızın psikolojisini bozmuşlar ... :nazar:

elalem once kendi çolugunun cocugunun kıyafetiyle yaşamıyla ilgilensin ne karısırlar baskasının cocugunun ne yaptıgına ... eee tabi elalemin agzını kapatmayı bilemeyen onlara ailesi cocugu hakkında yorum yapmaya izin veren aileden başkası degil burda hatalı olan ... bu tarz bilinçsiz aileler oldukca daha cok tvlerde kızını oglunu arayan olur ... once sen kendi cocugunu anla baskasının senin cocugunun ardından yaptıgı dedikoduyu almakta baska bi cehalet sekli yazık yazık valahi yazık ...
kesinlikle katılıyorumalkisalkisalkis

JonJon
Ya ablalarım cok tesekkür ederm yardımalrınız icin :KK43: Simdi oturuyorum pc Basında ağlıyorum amcamlar gelmis. Annem kalk cay doldur dedi kalktım doldurdum bütün millete biseyler söylüyor.Neymis niye trip yapıyormuşum. Ya ben bisey yapmıyorum. Hic bir sey düsünüemiyorum eskisi gibi. Ben eski ben değilim 1 yıl boyunca hic güldüğümü hatırlamıyorum. Herkez cok mutlu sanıyor..Her istediğim yapılıyor sanıyor heralde. Artık nefes alamaz hale geldim arada oluyor anneme söyleyince numara yapma diyor. Ders çalışamıyorum bunları düşünmekten herkes beni eziyor Ben napdım bu millete

bir_bulut_olsam
ne olursa olsun kendine zarar verme..ilerde kollarındaki cizikleri gördükce gecmişi hatırlarsın..pişman olursun keske kendime zarar vermeseydim diye:eek:lmaz:

Gülsüm Sultan
Benim Babamda cok tutucu bir insandi bu tür konularda.....kizlarinin giyimine dikkat ederdi....Niye baba sen bizi bilmiyormusun diye sordugmuz zaman

- Kizim ben sizi bir gözümden diger gözüme sakiniyorum neden elin pislik adamlari oraniza buraniza baksin? Neden gül gibi kizlarim hakkinda millet ileri geri konussun? Ben bunu kaldirmam....benim evimde oldugnuz müddetce buna dikkat edeceksiniz...evlendikten sonra isterseniz mini etekle dolasin...kocanizin sorunudur...o zaman beni hicmi hic ilgilendirmez, derdi...:nazar:

Ailen tutucu bir aile...bunu biliyorsun...dünden bügünede böyle olmadilar...her zaman böylelerdi öyle degilmi?:nazar:

Sirf giyim icin makyaj icin arkadaslarina özendigin icin bu olayi bu denli abartip kendine faca atmani o kadar sacma buluyorumki anlatamam.....

14 yasindasin daha....makyaj yapmak giyime bu denli kafani takmak niye?:hulya:

Daha cok zamanin olacak bu seylere kafa yormaya güzelim....hic acele etme bence...:nazar:

Annen Baban senin kötülügnü istermi? Hangi Anne Baba ister?

Bence bir otur sakin kafa ile düsün....

yesilim
Avukat olmak istediğini yazmış, sorular yöneltmişsin bir konunda...Ne bu şimdi...Yakıştı mı Avukat olmak isteyen cici bir bayana bu davranışlar ...Herkes ne güzel yorumlar yazıyor...Sen ablalarını dinle ve sakinleş..
Ailene de uyum sağlamaya çaba gösterirsen sen kazanırsın. Demedi deme:):)

esrazey
işte yeni nesilin zayıflığı;
sabır yok,tahammül yok,kanaat yok,büyük sözü dinlemek yok,saygı yok,sevgi yok,anlayış yok,kültür yok,felsefe yok yok yok yok.
ne var peki;
başıboşluk var,anı yaşamak var,özgürlük var,eğlence var,zevk var,acı var,gezip tozmak var.
peki böyle olmasında sadece yeni nesilin mi suçu var,hayır;
eğitimsiz,cahil,anlayışsız anne-babaların ve de toplumun şuçu var.

nesterin
esrazey
işte yeni nesilin zayıflığı;
sabır yok,tahammül yok,kanaat yok,büyük sözü dinlemek yok,saygı yok,sevgi yok,anlayış yok,kültür yok,felsefe yok yok yok yok.
ne var peki;
başıboşluk var,anı yaşamak var,özgürlük var,eğlence var,zevk var,acı var,gezip tozmak var.
peki böyle olmasında sadece yeni nesilin mi suçu var,hayır;
eğitimsiz,cahil,anlayışsız anne-babaların ve de toplumun şuçu var.
alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis

kar
JonJon
Ya ablalarım cok tesekkür ederm yardımalrınız icin :KK43: Simdi oturuyorum pc Basında ağlıyorum amcamlar gelmis. Annem kalk cay doldur dedi kalktım doldurdum bütün millete biseyler söylüyor.Neymis niye trip yapıyormuşum. Ya ben bisey yapmıyorum. Hic bir sey düsünüemiyorum eskisi gibi. Ben eski ben değilim 1 yıl boyunca hic güldüğümü hatırlamıyorum. Herkez cok mutlu sanıyor..Her istediğim yapılıyor sanıyor heralde. Artık nefes alamaz hale geldim arada oluyor anneme söyleyince numara yapma diyor. Ders çalışamıyorum bunları düşünmekten herkes beni eziyor Ben napdım bu millete
bak tatlım..
sen sanırım 14 yasındasın..
ve ergenlık donemının baslangıcı sayılır..
emın olkı herkes yaşamısdır butarz sorunlar emınım suan dunyada en kotu halde sensındır gıbı gelır sana..
bak gecer bunlar ama kendıne en az zarala gecsın..
mıllet bısı demıyosa bıle sana oyle gelebılır
gulmek ıcın sebep bekleme hayatta..
sebep yarat kendın..
emınım cevrende cok guzellıkler vardır senın gorupde gulmen ıcın..
ve 14 yasındakı bı kız ıcın makyaja acıkcası bende kızarım cok yapıldıg takdırde..
senın suan emınım dogal guzellıgın herseye bedeldır..ılerde yapıcaksın ve bıkıcaksında..

samyeli34
kar
bak tatlım..
sen sanırım 14 yasındasın..
ve ergenlık donemının baslangıcı sayılır..
emın olkı herkes yaşamısdır butarz sorunlar emınım suan dunyada en kotu halde sensındır gıbı gelır sana..
bak gecer bunlar ama kendıne en az zarala gecsın..
mıllet bısı demıyosa bıle sana oyle gelebılır
GULMEK ICIN SEBEP BEKLEME HAYATTAN
sebep yarat kendın..
emınım cevrende cok guzellıkler vardır senın gorupde gulmen ıcın..
ve 14 yasındakı bı kız ıcın makyaja acıkcası bende kızarım cok yapıldıg takdırde..
senın suan emınım dogal guzellıgın herseye bedeldır..ılerde yapıcaksın ve bıkıcaksında..

cok guzel yazmışsın..
katılmamak mumkun degıl...

ikrar
yapma kuzum ya akannehir

MeDuSa
5-10-09, 20:10
Giymeyiver ay güzel gızım :teselli:
Nidiy açık giyincem diye ısrar ediyosun. :1no2:
Giymesen bi yerin mi eksilcek.:nazar:
Evlenene kadar giyme sonra kendine göre koca bul istediği giyyyy zemuszemus

Ben Şahsen o şekilde kendimi avutuyorum güzelimmm :hulya:

GriPin
6-10-09, 11:10
bence tek yapman gereken derslerine çalışıp iyi bir yerlere gelip,kendi ayaklarının üzerinde durman. Ancak o şekilde kurtulursun bu olaylardan,öyle kendine zarar vererek hiç değil.İleride çok pişman olursun canım. Bizde o yaşlarda çok bunalımlar sorunlar yaşadık ama kendimize zarar vererek değil geleceğimize odaklanarak atlattık sorunları. Daha pozitif bakmaya çalış hayata zorluklar olsada.Sende biraz anlayışlı olmaya çalış.İnşallah düzelir herşey

reneta80
Başkalarına duyduğun hıncı kendine zarar vererek çıkartma canım. ılerde büyük sorunlar yaşarsın.

bir_bulut_olsam
faça çekmenin ne olduğunu şu yaşımda burda ögrendim:nazar:

narinnarin
6-10-09, 13:10
sakın yapma tatlım ilerde çok üzülürsün.bu hayatta herşey geçer sonra gülerek hatırlarsın bu günleri.bu yaşımda annem hala benim kıyafetime karışır kaydirigubbakcemile3 düşün evlenmişim eşim karışmıyor ki öyle çok açıkta giymem zaten.ama anne bu karışır yani.üzülme senin iyiliğini istiyorlar.sadece seni korumaya çalışıyorlar.herşey daha güzel olacak bir kaç sene içinde.bu seneleri sakin geçirmeye üzmemeye ve üzülmemeye çalış sadece.

Seloş
6-10-09, 14:10
Güzelim kendini çizdiğini muhakkak hem annene hem babana göster. Bunu görünce sana daha anlayışlı davranırlar bence. Sonuçta seni ne kadar üzdüklerini görmüş olurlar. Hatta bence senin durumun psikolojik bir durum ve bir psikiyatristle görüşmende fayda var.

SEN_KOLIK
faca cekince acin diniyormu öyleyse hepimiz cekelim sirayla:1shok::1shok::1shok:

Charm
JonJon
Benim bi ailem var genelde kapalı. Neymş Ben cok acık giyiniyormuşum Falanmış neden hep makyaj yapıyormuşum.. Bugn okuldan döndüm arkadaşımın orda indim hırkamı alıp dönüyordum annemle karşılaştım neymiş akşam beni babama söyliyecekmiş falanmış. Büütün millet laf söylüyormuş neden açık giyiniyormuşum bizim ailede öyle yokmuş. Artık her gün bağırmalarına dayanamıyorum. Sabretmek için kolarımı çiziyorum ediyorum sinirimden ölücem ya :KK43: bunlarım yazarken bile ellerim titriyor kolarım kanıyor ya. Ben millete napıyorum anlamadım niye giyinişime laf ediyolar. 5 dk. arkadaşıma gittim evde kıyametii kopardo annem. Babam olur olmaz laf ediyor yemin ederim yaşamak istemiyorum SOğudum hayattan hiçbir zerresi mutlululk vermıyr.

bunun ıcın mı hayattan sogudun ?
bunun ıcın mı FAÇA çekiyorsun ? Faça sana ne yapacak ?
dertlerıne mı deva olacak ? hayat bu kadar basıtmı sanıyorsun ?
aılen boyleyse bıraz da onlara gore davran, senı leylekler getırmedı, yumurtadan da cıkmadın ?
geldıgın yerı nıye sımdı yadırgıyorsun ?.. yerıne yurduna gore davranmasını bıl sende..
bu kadar ısyan edecek ne var yanı anlamadım.. dunyada ınsanlar ne dertlerle bogusuyor. kolumu budumu acamadım dıye mı hayattan bıkıyorsun ?
sen bunu dertmı sanıyorsun ??

xxtalyaxx
çoğumuz geçmişizdir o dönemlerden yani mutlaka kıyafet konusu olmasada başka konularda ailemizle ters düştüğümüz olmuştur... ama hiç birimizin çözüm yolu bu olmamıştır eminim..biraz alttan almaya bakk... kıyafetlerinemi karışıyorlar alışverişe annenle çık mutlaka ortak bir noktada buluşur fikirleriniz sende ona göre giyin... arkadaşlarına gitmenemi müsade etmiyorlar güzel bir dille anlat verdikleri izin saatinin yada dakikasının dışına çıkma.. faça çekmekle ne geçicek eline ilerdede bu izlerden nasıl kurtulayım diye bir topik açarsın benden söylemesi... bu günler geçer gider ama o jilet izleri sana durmadan hatırlatır yaptığın cahillikleri...

kuzeyyy
şimdi burada yazılan bir çok yorum sana saçma gelecek diyeceksin ki sanki benim yaşadığım hayatı onlar yaşıyor konuşuyorlar işte diyeceksin şu an senin beklediğin aferin karşı gel ailene seni olduğun gibi kabul etsinler istediğini giy istediğin yerde gez istediğin zaman evine git bazı şeyleri değiştiremezsin güzelim bunlardan biriside insanın ailesidir ha bulunduğun ortamı yaşadığın hayatı değiştirebilirsin ama şimdi değil 14 yaşında değil okuyup mesleğini eline alıp evlenip veya başka ilde çalışıp kendi ayaklarının üzerinde durduğun ekonomik özgürlüğünü aldığın zaman ama o zaman kadar hepsi geçecek annenle daha bi arkadaş gibi olacaksın şu an yaptığın bir çok şeye güleceksin ama gülmeyeceğin ve yüzünde derin hüzün izleri yaratacak tek şey kalacak oda herkesin sana aciz gözlerle baktığı o jilet izleri işte onu silemeyeceksin hayatından neyle kapatacaksın onları söylermisin bu kötülüğü yapma be güzelim kendine

drydeniss
hepimiz aynı dönemlerden geçtik canım.
canının bu kadar yanması normal
benim ailemde seninki gibiydi
onların yüzünden doğru dürüst arkadaşım olmadı
neymiş efenden onlar beğenmiyorlarmış vs...
hiçbir istediğimi istediğim gibi yapamadım..
ama kollarına faça atmak çözüm değilki
yarın kollarında iz kalacak
görecekler yine kızcaklar
görmelerini bırak yarın çocuğun anne bunlar ne dediğinde ne diyeceksin?
kendini başka şeylere ver sakin ol... iyidüşün iyi olsun...
tabi demesi kolay, ama bi dönem böyle kötü şeyler yaşayabiliyoruz...
bende çok zor günler geçirdim vaktiyle...
hala içimde kalan çok şey var.. ama hayat devam ediyor

nuray86
aynen kardeşim faça çözüm değil aynısı bana da oldu bende de şimdi çizikler var ve çocuğum var yarın öbürgün bana sorduğunda ne cevap vericem diye düşünüorum çözüm bu değil sakın fevri davranma.ben çok hata yaptım bu yüzden hayatta birçok sana yanlış gelen seni üzen şeyler olucak elbette ama çözüm inanki bu değil yani anlık acılar bunlar o an ona odaklanırsın canın yanr diğer sorunları unutur gibi olursun..yanlış kardeşim sabret ve biraz daha ileriki zamanlarda kimseyi kırmadan kendini o şekilde kabullendirmeye çalış onlarda alışacaktır unutmaki ne olursa olsun ailen ve hayatının her döneminde onlara ihtiyacın olacak.sakın deme olmaz die bende dedim ama anladımki ne olursa olsun senin için kötülüğü düşünmeyen sahiplenen birtek ailen ..

tubutu
7-10-09, 15:10
Küçük Kardeş..
Bu foruma ilk yazdığım mesaj keşke böyle bir başlığa yazılıyor olmasaydı.. Hep lay lay olsaydık keşke..

Bak. Ne bu toplum ne diğer toplumlar değişmiyor ne yazık ki değişemiyor ve de değişmeyecek. Ancak çok çok küçük ilerlemeler ya da gerilemeler olabiliyor o kadar. Ha ama bu demek değil ki ''toplumdan kaçabilirsin, marjinalleşerek,kendini soyutlayarak, dışlatarak barınabilirsin'', sakın böyle düşünme. Öncelikle ruh sağlığın için maksimum düzeyde iyi olanı yakalayacaksın, önce kendine iyi davranacaksın ki, sonra şu anda yaşadığın sıkıntıları, ileride bizlerin çocukları, senin çocuğun çekmesin.
Uyum erdemdir. Sabır erdemdir.
Sanma ki ruhunun acısı bedenine çektirdiğinle azalacak. Aksine ruhun daha da fazla yara alacak. Baktıkça kaçamayacağın izlerin olur ileride, bakar bakar aynı sıkıntıyı aynı düğümü hissediverirsin içinde. E hani kaçışındı bu senin? Nasıl kaçışmış bu? Bu kolaycılık kardeşim. Sadece kolaycılık.
Sen şimdi en deli yaşlarının dönemine giriyorsun, hepimizin girdiği, sadece senin yaşamadığın, her ne derdin varsa hiçbir zaman sadece sana ait olmayan ve olmayacak acı,sıkıntı, üzüntüler içindesin. Senden,bizden sonra da devam edecek tüm bunlar. Tek çözümü de güçlü olabilmekte sorumluluk alabilmekte.
Sen, şimdi sıkıntı duyduğun herşeyi aklında tut. Sana imandan bahsedenler, iradeden de bahsetmiştir umarım. En büyük farkımız bu bizim, insan iradelidir, akıllıdır. Esas akıllı ve iradeli bir insan olarak ayaklarının üzerinde durmayı hedefle. Bunu da içinde yaşadığın toplumu unutmadan, Atatürk'ün genç kızı olduğunu unutmadan doğru şekilde yap. Atatürk sen ve senin gibi milyonlar bunları yaşamasın diye bu topraklar için yaşadı. Savaşlarda ölen milyonlarca atan, sen bugün en ufak sıkıntında kendini yaralayasın diye paramparça olarak canını vermedi; bebekleri aileleri bunun için yetim kalmadı.Açlık sefalet bunun için çekilmedi.
Kendine derin bir saygı duy. Saygıdeğer ve sevgiyi hakeden en büyük değer insandır der bilim ve tüm dinler. İkisini de 2 omuzunun üzerinde, beyninin en çabuk ulaşabileceğin köşesinde tut.
Oku. Al bulabildiğin herşeyi oku. Okulunun kütüphanesine git, bol bol ders çalış, güçlü kuvvetli bir beynin, dikkatli ve tetikte gözlerin olsun. Şimdi seni ezenler mi olacak sanıyorsun kitap kurdu olsan, dersini çalışsan, başarılı olsan, mesleğinin üstadı olsan? Çok uzamaz, 4-5 yıl sonra sen onlar ezilirken başlarını yerden tutup kaldırmak için el uzatan oluverirsin eğer dediklerimi yaparsan.
Akıllı bir kız ol. Önce kendin kendine yardım et. Seni bir başkasının ''kurtarabileceği'' fikrini sök at kafandan.
Önce sen kendini kurtaracaksın, ayağını sağlam basacaksın ki, yarın bir gün ''kurtarılmaya'' değil, zarifçe ''eşlik'' edilmeye layık olasın. Yoksa bugün şikayet ettiğin hiçbirşey farklı olmaz, aynı şeyleri, bu sefer sözde ''seçtiğin'' bir adamla aynı çatı altında yaşarsın.
Sen sanıyor musun, Amerika'da Fransa 'da gençler ooh böyle bizdeki gibi al takke ver külah yaşıyor, çalışanı, parasını kazananı, eli ekmek tutanı, okuyanı, ''inek'' olanı dışlayıp eziyorlar falan diye?
Öyle sanıyorsan dünyadan haberin yok.
Esas saygı duyulan insan bu tür insanlardır.
Sen önce kendine saygı ve sevgi duy. Ailenin ya da geçmişinin cehaletlerini sürdürmek ne senin kaderin, ne sana yakışan ne de bu topluma bu millete yakışan.
Unutma ki sen şerefli kadınların savaştığı, dünyada ilk kez kadına seçme seçilme hakkı veren bir çağdaş milletin, çağdaş kızısın.
Ne olduğunu hatırla. Bu değerlerini hatırla. Oku. Okumaktan utanma.
Gezeceğin günler geldiğinde, kendi parasını kazanan, işi olan, mesleği olan, yüksek eğitimi olan, en az 1 yabancı dili ana dili gibi konuşan güçlü bir hanımefendi olduğunda alırsın valizini, nerede istiyorsan tatilini yapar, gezersin.
Ruhsal sağlığı yerinde, sana sen olduğun için saygı duyan ve ayakları bu şekilde yere basan güzel kalpli, hür fikirli bir adamı sevdiğinde; elele verirsiniz; 2 katı güçlü olur; evladınıza aynı dertleri yaşatmazsınız.
Hem kendine hem milletine, hem de ailene ve ileride kuracağın ailene yapabileceğin eeennn büyük iyilik bu.
Silkin, toparlan, bu yazıyı bir kez daha oku ve derhal okumaya 4 elle sarıl.

sevgilerimle

KEMAN
7-10-09, 19:10
canım demekki etrafında seni kıskanan ve çekemeyen bir sürü meraklı aptal komşularınız var..
ailene söyleyen senin hakkında yorum yapan insanları ailen sanırım anlamıyor , aileniz içinde huzur bozmak için yaptıklarını
bence kendi ayaklarının üstünde duruna kada r bişey yapamazsın n zaman okur yada calısıp kendi ayaklarının ustunde durmaya baslarsın o zaman bıseyleri degistırebılırsın ama sanıyorum ki okuyorsun kesinlikle derslerıne yogunlsıp düzgün bir üniversite kazanmalısın hayatını kurtarmalısın o zaman kimse sana karısamaz