2010 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

schatzi
19-10-09, 06:10
Yaprak sarma çok geçmiş olsun canım.Korkma lütfen.Bebişin iyidir eminim.Hepimizin duaları sizinle.
Dimplescim hayırlı olsun.İnşallah biz de yakında öğreniriz.Allah bağışlasın bebişini

selma2429
nidah
nasıl anladılar canım ya gerçi bol giyiyorum ben belli olmuyo:1closedeyes:
benim göbeğim çıktı canım ordan anlıyolar hihoyyythihoyyyt

selma2429
dimples
günaydın kızlarrrrrrrrropuyorumnanaktan
günaydınn

eceyas
günaydın kızlar iyi haftalar

NSA
herkese günaydın kızlar yaprak sarma çook geçmiş olsun Allah yavrunu sana bağışlasın inşallah

nidah
selma2429
benim göbeğim çıktı canım ordan anlıyolar hihoyyythihoyyyt
oo benim de çıktı sanıyodum ama sen daha iyisin anlaşılankaydirigubbakcemile5

günaydın NSA, eceyas, dimples

Cansu0606
günaydınlarrrr

tugba
oooo birden kalabalıklaşmışız günaydın tekrar herkese

NSA
nidah
oo benim de çıktı sanıyodum ama sen daha iyisin anlaşılankaydirigubbakcemile5

günaydın NSA, eceyas, dimples
günaydın canım benimde göbeğim çıktı ama anlaşılmıyoki hamile olduğum acaba selma sen çok zayıfsın sadece göbeğinmi var ya da anlayan çok zekiymiş kilo da almamıştım yanlış hatırlamıyosam

umutluyuz
kızlar geçen gün arkadaşlara gittik ve arkadaşımın eşi biz ordan ayrıldıktan sonra arkadaşın hamile mi demiş o da nerden anladın demiş karnından belli demişşşşş yani kızlar bebişim kendini belli etmeye başladı,,,ayrıca dün gece bebişimi rüyamda gördüm o kadar güzeldiki anlatamam size maşallah erkekti yine yavrum benim yaa her gece rüyama giriyor kızlar biran önce zamanın geçmesini ve bebeğime sağsalim kavuşmak istiyorum

selma2429
NSA
günaydın canım benimde göbeğim çıktı ama anlaşılmıyoki hamile olduğum acaba selma sen çok zayıfsın sadece göbeğinmi var ya da anlayan çok zekiymiş kilo da almamıştım yanlış hatırlamıyosam
ya evet kilo da almadım ama çok zayıfta değilim 64 üm ama kadın anladı demekki tecrübeli :lepi:

selma2429
umutluyuz
kızlar geçen gün arkadaşlara gittik ve arkadaşımın eşi biz ordan ayrıldıktan sonra arkadaşın hamile mi demiş o da nerden anladın demiş karnından belli demişşşşş yani kızlar bebişim kendini belli etmeye başladı,,,ayrıca dün gece bebişimi rüyamda gördüm o kadar güzeldiki anlatamam size maşallah erkekti yine yavrum benim yaa her gece rüyama giriyor kızlar biran önce zamanın geçmesini ve bebeğime sağsalim kavuşmak istiyorum
benim ablamda sürekli bana " sen hala doğurmadın mı oh ohh okadar bekleyemem ben" diyo :dance::dance:

tugba
umutluyuz
benim karnım daha belli değil gögüslerimin hassasiyeti geçti benim ben de hep kız görüyorum bakalım hayırlısı

umutluyuz
selma2429
benim ablamda sürekli bana " sen hala doğurmadın mı oh ohh okadar bekleyemem ben" diyo :dance::dance:
valla gerçekten sihirli bir değneyim olsa zamanı 6 ay sonrasına ilerletsem ve bebişimi kucaklasam ahhh ahhhhh Allah umarım kazasız belasız bir hamilelik geçirmemizi nasip eder

Cansu0606
tugba
benim karnım daha belli değil gögüslerimin hassasiyeti geçti benim ben de hep kız görüyorum bakalım hayırlısı
benim de göğüslerimin hassasiyeti geçti. bu neye bağlı acaba?Eskisinden çok da farkı yok yani ebat olarak.CADIARZU

umutluyuz
tugba
hayırlısı gerçekten bakalım rüyalarımız çıkacak mı valla ben kız olsada sevinirim erkek olsada sevinirim yeterki sağlıklı olsunlar

NSA
umutluyuz
valla gerçekten sihirli bir değneyim olsa zamanı 6 ay sonrasına ilerletsem ve bebişimi kucaklasam ahhh ahhhhh Allah umarım kazasız belasız bir hamilelik geçirmemizi nasip eder
aminnn

Cansu0606
dimples geçmiş sayfalarda mutlaka yazmışsındır da senin test sonuçların nasıl?Neleri kapsıyor bu test?

umutluyuz
dimples
kızın olucak:eek:opuyorumnanaktan
rüyaların tersi çıkarmış di mi?2 tane komşum da rüyasında kızım olduğunu görmüş biz de iddaya girdik öylesine kız mı erkek mi diye........kız olursa cicili bicili giydiririm onu senin kızla çıtı pıtı gezmeye giderler ayyyy çok heycanlandım bugün ben çok duygu yüklüyüm sanırım gördüğüm rüyanın etkisindeyim hala daha...

Cansu0606
dimples
cansuuuuu:eek:klava: kızıyorum sana heeee niye geçmişi okumuyorsun bak hepimiz okuyoruz:icecream:
üşendim sadece:gitme:

NSA
Cansu0606
benim de göğüslerimin hassasiyeti geçti. bu neye bağlı acaba?Eskisinden çok da farkı yok yani ebat olarak.CADIARZU
vallahi benimkiler büyüdü hassasiyeti bilmemde kaşınmaya devam ediyo dahada büyüyecek galiba

NSA
19-10-09, 07:10
dimples
yaaaa şule nerdeeeeeee
c.tesi ikili teste gidicekti ama gidiş o gidiş acaba sonuçları almayamı gitti

umutluyuz
şuleyi ben de çok merak ettim sabahın erken saatlerinde burda olurdu hep bir sorun mu var acaba

tugba
dimples
yaaaa şule nerdeeeeeee
ben de sulyi merak ediyorum sonuçları bugün açıklayacaktı bakalım ilk iş günü balki yoğundur

umutluyuz
dimples
ay benimde kan testim yarın çıkıyor. güzel çıkarsa bende 3lü teste girmicem doktorum gerek yok dedi..
inşallah güzel çıkar 4lü teste girecek misin peki çünkü 3lü testte anlaşılmıyormuş pek ama doktorlar 2li ve 4lü teste önem veriyorlar

tugba
dimples
ay benimde kan testim yarın çıkıyor. güzel çıkarsa bende 3lü teste girmicem doktorum gerek yok dedi..
inşallah canım o da iyi çıkar Allahın izniyle

umutluyuz
dimples
cnm 2liden sonra başka teste girmicem ben yani 20. haftada iç organların incelenmesi var ona giricem okadar.
tamam canım umarım hiçbirimizin bebişlerin de bir sorun çıkmaz ben de bu cumartesi giriyorum ikili taramaya şimdiden düşündükçe heycanlanıyorum....hayırlısı artık

umutluyuz
dimples
ama sanırım 4lü oluyor benim bu dediğimopuyorumnanaktan
yok canım 4lü test ayrıymış 3lü tarama testinden sonra geliyor hangi haftalarda yapılıyor onu bilmiyorum ama tvdeki bir doktor açıklama yapmıştı bu konuda ondan biliyorum

NSA
umutluyuz
inşallah güzel çıkar 4lü teste girecek misin peki çünkü 3lü testte anlaşılmıyormuş pek ama doktorlar 2li ve 4lü teste önem veriyorlar
2li 3lü tamam da 4lü e oluyoki ya hiç duymadım ,4 boyutlu ultrasondan (renkli ultrason)mı bahsediyosun

10merve
günaydın kızlarrr

umutluyuz
dimples
amin cnmm inşallah:Saruboceq: tadını çıkar bebişini uzun uzun görmeninopuyorumnanaktan
sağol canım kameraya alacak babası zaten umarım nazlanmaz da hareketlenir bizimki .....opuyorumnanaktan

NSA
umutluyuz
yok canım 4lü test ayrıymış 3lü tarama testinden sonra geliyor hangi haftalarda yapılıyor onu bilmiyorum ama tvdeki bir doktor açıklama yapmıştı bu konuda ondan biliyorum
ben onu hiç bilmiyorum netten araştırayım bakayım

umutluyuz
NSA
2li 3lü tamam da 4lü e oluyoki ya hiç duymadım ,4 boyutlu ultrasondan (renkli ultrason)mı bahsediyosun
canım aynı 2li tarama testi gibi detaylı bir ultrason 4lü tarama testi yeni çıkmış zaten down sendromunu tespit etmek amacıyla yapılıyor

colerko
günaydın kızlarrr dimplescim geçmişi sırf senin test sonucu merak ettiğim için okudumm :ecrin_bebek:
duru muz geliyor demekkki çok sevindimm yaaa hayırlı evlat olsun inş. topiğimizin ilk kızı had bakalım darısı başımızaaa opuyorumnanaktan

NSA
kızlar ya benim ağzımda yara(aft) çıkmış ya ne yapsam acaba ilaç kullanamam varmı bildiğiniz bi yöntem

schatzi
C.tesi günü karnıma bi baktım dümdüz bi çizgi çatlak.Eşime gösterdim e çatlamışsın boşver dedi.Başladım ağlamaya.Şimdiden mi çatladım diye.Bi de günde 2 kez yağlanıyorum pehlivan gibi.evden çıktık anneme gidicez yolda yine ağladım.Anneme de gösterdim dikkat et nemli tut dedi.Akşam bi baktım ki geçmiş.Allah allah dedim.Dün düğünden geldik yne bi kontrol ettim.Meğerse 2 gün çorap izine ağlamışım kaydirigubbakcemile3 Dünkü çobarım daha yüksekti.Onu görünce anladım :kedi:

umutluyuz
Son yenilik: Dörtlü test

Down sendromu riskini ölçmek için ikili ve üçlü testlere başvuruluyor. Araştırmacılar daha yüksek başarı oranlarına sahip testlerin geliştirilmesi için çalışmalara devam ediyorlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu, "Bu konudaki en son yenilik çok kısa bir süre önce ileri sürülen dörtlü testtir." Diyerek test hakkında merak edilenleri paylaşıyor.

Dörtlü test nedir?

Dörtlü test tıpkı ikili test ve üçlü test gibi Down Sendromu, nöral tüp defekti ve Trizomi 18 adı verilen hastalıkların bebekte olma riskini belirleyen bir tarama testidir. Diğer iki test ve tüm tarama testleri gibi bebekte hastalık olup olmadığını değil sadece o hastalıkların o bebekte bulunma riskini belirler. Eğer risk kabul edilebilir sınırların üzerindeyse bu anne adaylarında ileri ve tanı koydurucu incelemelerin yapılması gündeme gelir.
Dörtlü test nedir?

Dörtlü test anne adayından kalınan kan örneğinde dört değişik maddenin düzeylerinin saptanması temeline dayanır. Bu maddelerin düzeyleri, annenin beklenen doğum tarihindeki yaşı, sigara kullanımı, kilosu ve boyu gibi değişkenler de göz önüne alınarak bilgisayar programları tarafından işlenir ve sonuçta bir risk belirlenir.

Dörtlü teste incelenen maddeler şunlardır:

beta-hCG

Alfa-feto protein (AFP)

Estriol (E3)

Dimerik inhibin-A (DIA)

Human chorionic gonadotropin (hCG) gebeliğin temel hormonudur. Hamileliğin erken dönemlerinde yükselmeye başlar 14-16. haftalar arasında en yüksek değerine ulaştıktan sonra yavaş yavaş azalır
Alfa feto protein bebeğin karaciğerinden salgılanan bir protiendir. Bebekten amniyon sıvısına oradan da anne adayını kanına geçer. Gebeliğin seyri sırasında anne adayının kanındaki düzeyi yavaş ama düzenli bir artış gösterir.
Estriol ise yine bebeğe ait bir doku olan plasentadan salgılanan bir çeşit östrojen hormonudur.
Bu maddelerin hepsi üçlü testte incelenen maddelerdir.
Dörtlü testte ise bunlara dimerik inhibin-A adı verilen bir madde daha eklenmiştir.

Dimerik inhibin-A nedir?

ınhibin kadınlarda overde erkeklerde ise testislerde üretilen bir tür hormondur. Beyinden FSH salgılanmasını etkileyerek yumurtlama ve sperm üretimi üzerinde rol oynar. ınhibinin inhibin-A ve inhibin-B olmak üzere 2 türü vardır. Erkeklerde sadece inhibin-B üretilirken kadınlarad hem inhibin-A hem de inhibin-B üretimi vardır.
Bunlara ek olarak hamile kadınlarda plasentada inhibin-A üretilir ve bu anne adayının kan dolaşımına katılır.
Hamile kadınların kanındaki inhibin-A düzeyi ilk 10 hafta boyunca giderek artış gösterir ve daha sonra yaklaşık 25. haftaya kadar sabit kalır. Son trimester'a girildiğinde yeniden yükselmeye başlar ve miadda en yüksek düzeylerine ulaşır.
Yapılan araştırmalarda bebekte Down Sendromu olması durumunda kan inhibin-A düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu yükseklik nedeni ile inhibin-A düzeylerinin Down sendromu için tarama testi olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Ancak tek başına değerlendirildiğinde inhibin-A Down Sendromlu olguların sadece %41'ini tanıyabilmektedir. Bu nedenle değişik maddeler ile bir arada değerlendirilmeleri yapılmış ve en yüksek duyarlılığın diğer üç madde ile bir arada değerlendirildiğinde elde edildiği bulunmuştur.
DIA ve diğer maddelerin anneye ait bazı özelliklerden etkilenip etkilenmediği son derece önemlidir. Yapılan artaştırmalarda anne yaşının DIA düzeylerini etkilemediği buna karşılık vücut ağrılığının ters orantılı olarak etkilediği bulunmuştur. Benzer şekilde değişik ırklar arasında hCG düzeyleri de farklılık göstermektedir. ınsüline bağlı şeker hastalığı olanlarda da AFP düzeyleri etkilenmektedir.

Dörtlü test ne zaman yapılır?

DIA düzeyleri gebeliğin ikinci trimesterında nispeten sabit olmakla birlikte diğer parametreler değişmektedir. Bu nedenle dörtlü test için ideal zaman hamileliğin 16-18. haftalarıdır.

Pozitif test nedir?

Dörtlü testte Down sendromu, nöral tüp defekti ya da Trizomi 18 açısından riskin kabul edilen normal sınırın üzerinde çıkması durumunda pozitif testten söz edilir. Pozitif test bebekte kesin hastalık varlığını göstermezken negatif test de sağlıklı ve sağlam bir bebeğin garantisini vermez.
Pozitif test varlığında ne yapılmalıdır?

Bir tarama testi olan dörtlü testin pozitif çıkması yani riskin yüksek olarak saptanması durumunda izlenebilecek birkaç alternatif yol vardır.Bunlardan ilki anne yaşı ve ultrason bulgusu ne olursa olsun amniyosentez yapmak ve Down sendromu olup olmadığını kesin olarak saptamaktır. Pozitif test varlığında en sık tercih edilen yöntem budur.
ıkinci seçenek ise detaylı ultrason incelemesi yaparak testin pozitif çıkmasına yol açan durum ile ilgili olabilecek ultrason bulgularını aramak ve bu bulguların ışığında amniyosenteze karar vermektir. Bu yönteme ancak riskin sınırda olduğu ya da anne adayının amniyosenteze sıcak bakmadığı durumlarda başvurulmalıdır.

Dörtlü testin güvenilirliği ne kadardır?

Dörtlü testin güvenilirliğinin üçlü teste göre daha yüksek olduğu ileri sürülmektedir. Mart 2003'de The Lancet dergisinde yayınlanan bu konu ile ilgili en geniş çalışmada 50 bine yakın kadında dörtlü test uygulanmış ve %81 oranında başarılı olduğu ileri sürülmüştür. Yirmi üç bin kadın üzerinde yapılan bir başka çalışmada ise %85'lik başarı bildirilmiştir.
Dörtlü test çok yeni bir test olduğundan yaygın şekilde kullanıma girmesi ve güvenilirliğinin daha gerçekçi hesaplanması için daha fazla çalışmaya gerek vardır.

dropdowncontent.init("link1", "right-bottom", 500)

schatzi
NSA
kızlar ya benim ağzımda yara(aft) çıkmış ya ne yapsam acaba ilaç kullanamam varmı bildiğiniz bi yöntem
Kayınvalidem kara dutu ağzında tutmalısın diyodu ama bilmiyorum işe yarar mı.Reçel falan yapıyo o bu iş için duttan.Hala vardır heralde manavlarda falan

colerko
NSA
canım benim annem kanser hastası onunda ağzında yaralar çıkıyordu beslenemediği için dr. ona oksijenli su ile gargara vermişti iaç kullanamıyordu aman içeyim fln deme yanlışlıkladaa

NSA
SCHATZİ
C.tesi günü karnıma bi baktım dümdüz bi çizgi çatlak.Eşime gösterdim e çatlamışsın boşver dedi.Başladım ağlamaya.Şimdiden mi çatladım diye.Bi de günde 2 kez yağlanıyorum pehlivan gibi.evden çıktık anneme gidicez yolda yine ağladım.Anneme de gösterdim dikkat et nemli tut dedi.Akşam bi baktım ki geçmiş.Allah allah dedim.Dün düğünden geldik yne bi kontrol ettim.Meğerse 2 gün çorap izine ağlamışım kaydirigubbakcemile3 Dünkü çobarım daha yüksekti.Onu görünce anladım :kedi:
hay allahım ya ne ağlıyosun kaçınılmaz son ne yapalım mecbur çatlıyıcaz er yada geç komikmiş ama seninki de

umutluyuz
NSA
canım bende bir ara çok çıkıyordu karbonatı basıyordum yara olan yere geçiriyordu hemen dene çok iyi gelecektir biraz canın yanacak ama 2 günde geçer canım

colerko
dimples
kızlar benim gerçek adım gamze bana adımla hitap edebilirsiniz
canım peki doktor nasıl anladı kız olduğunu ayy çok heyecanlıı yaaa kusura bakama merak işte

NSA
colerko
canım benim annem kanser hastası onunda ağzında yaralar çıkıyordu beslenemediği için dr. ona oksijenli su ile gargara vermişti iaç kullanamıyordu aman içeyim fln deme yanlışlıkladaa
geçmiş olsun canım ya benimki iç dudağım da dışarıya yakın yani gargara yapabilirmiyim bilmiyom tuzlu suyla yada karbonatla yap dedi arkadaşlarda çok uçta ya gargara yapamam gibi geliyo kara dutu bi deniyim bulursam ya niye çıkıyo anlamadımki ya

umutluyuz
kızlar benim kafamı karıştıran birşey var bu kablosuz internet radyasyon yayıyormuş sanırım dün haberlerde izledim gerçi cep telefonları daha fazla radyasyon yayıyor ama ben bütün gün internetim başındayım bir zararı olur mu acaba doğruluk payı var mı bunun

umutluyuz
NSA
geçmiş olsun canım ya benimki iç dudağım da dışarıya yakın yani gargara yapabilirmiyim bilmiyom tuzlu suyla yada karbonatla yap dedi arkadaşlarda çok uçta ya gargara yapamam gibi geliyo kara dutu bi deniyim bulursam ya niye çıkıyo anlamadımki ya
canım karbonatla gargara yapma yara olan yere bas direkt karbonatı canın acır biraz ama 2 gün üst üste dene sen bunu ertesi günü geçirecektir

umutluyuz
dimples
cnm sanmıyorum. ama ben microdalga fırın sağlıklı olmadığını biliyorum. hiç almadım evime o yüzden.
sağol cnm ben de mikrodalga var ama hamile olduğumu öğrendiğimden beri kullanmıyorum

schatzi
dimples
kızlar benim gerçek adım gamze bana adımla hitap edebilirsiniz
Benim adım da Görkem kızlar.Bana da adımla hitap edebilirsiniz opuyorumnanaktan

NSA
umutluyuz
canım bende bir ara çok çıkıyordu karbonatı basıyordum yara olan yere geçiriyordu hemen dene çok iyi gelecektir biraz canın yanacak ama 2 günde geçer canım
Hemen deniyim ozaman karbonatın bi zararı olmaz heralde zaten canım yeterince acıyo bi yapıyımda geliyim çok saol

umutluyuz
SCHATZİ
Benim adım da Görkem kızlar.Bana da adımla hitap edebilirsiniz opuyorumnanaktan
kızlar benim adım da sema bana da adımla hitap edebilirsiniz zemuszemuskaydirigubbakcemile5opuyorumnanaktan

colerko
ben hiç duymamıştım mikrodalgayıo ve kullanıyorumm ii oldu söylediğiniz