PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jinekolojik MuayeneSayfa : [1] 2 3 4 5 6

DeryaLı
27-04-2007, 10:18
JİNEKOLOJİK MUAYENEDE SİZİ NELER BEKLER?

Kadınlar hayatlarının belli dönemlerinde ya bir şikayetleri olduğu için, ya bir konu hakkında bilgi almak için ya da yıllık olağan muayenelerini yaptırmak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'na başvururlar.

Daha önce jinekolojik muayene geçirmiş olanlar herhangi bir korku duymak için bir neden olmadığını bildiklerinden rahattırlar. Ancak ilk kez bir jinekoloji muayenesinden geçecek kadınlar haklı olarak korku ve merak duyabilirler. Bu korku yüzünden bir gece öncesinden uykusuz kalan ya da muayene olmayı sürekli erteleyen çok sayıda kadın vardır. Bu yazıyı okuduktan sonra muayene esnasında sizi neleri beklediğini öğrenecek ve daha az tedirginlik duyacaksınız.

Jinekolojik muayenenin sizin sağlığınızı korumak veya var olan bir sorununuza açıklık getirmek açısından önemli bir olay olduğu bilinciyle doktorla konuşur ve aklınıza takılan soruların hepsini rahatça sorarsanız jinekolojik muayeneden üst düzeyde fayda sağlamış olursunuz.

Jinekolojik Muayene Adet Döngüsünün Hangi Gününde Yapılır?

Jinekolojik muayene genellikle adet kanamasının olmadığı bir zamanda gerçekleştirilir. Ancak bazı durumlarda ve özellikle de ağrı, aşırı kanama gibi durumlarda bu kurala uyulamayabilir. Gerekli olan her durumda ve özellikle de acil durumların aydınlatılabilmesi için kanamalı olunan durumlarda da dahil her zaman jinekolojik muayene yapılabilir.

Jinekolojik muayene esnasında doktorunuzun sizden beklediği, sorulara açık ve net cevap vermeniz ve sağlığınızı ilgilendiren ayrıntıları gizlememenizdir. Muayene odasında doktorun elde ettiği bilgiler onun hiç kimseyle ve hatta özel durumlar dışında meslektaşları ile bile paylaşmadığı sırlardır. Bu sırları saklamak her doktor için mesleki bir onurdur.

Jinekolojik muayene sorgulama (latince: "anamnez") ile başlar.

Bu sorgulamada doktor şu soruların cevaplarını arar:

Genel Sorular

Yaş; Bekar mı / Evli mi? (Kaç yıldır evli); Bekarsa erkek arkadaşı olup olmadığı ve cinsel beraberlik olup olmadığı; Kendisi ve eşinin işi, eğitim durumları.

Şu andaki şikayet

Ne zaman başladı? Herhangi bir doktora bu şikayet nedeniyle başvurdu mu? Daha önce benzer şikayetleri oldu mu? Ne tedavi gördü?

Gebelik öyküsü

Daha önce kaç doğum yaptı? Kaçı yaşıyor? Daha önce düşük ya da erken doğum oldu mu? Daha önce istenmeyen gebelik nedeniyle ya da normaldışı kanama nedeniyle kürtaj uygulandı mı?

Adet döngüsü ile ilgili sorular

* Son Adet Tarihi? Burada istenen bilgi son görülen adet kanamasının bittiği gün değil, başladığı gündür.

* Kaç günde bir adet görüyor? Burada aranan kanamasız geçen günlerin sayısı değil her iki kanamanın başlangıç günleri arası süredir.

* Adet kanaması kaç gün sürüyor? Günlük kanama miktarı ne kadar?

* Son 8-12 ay içinde görülen adetlerde herhangi bir sorun yaşandı mı? Yani aşırı kanama, adet gecikmesi sonrası kanama ya da ara kanaması, lekelenme gibi problemler yaşandı mı?

* Adet öncesindeki bir hafta-10 günlük dönemde herhangi bir rahatsızlık duyuyor mu?

* Adet esnasında aşırı ağrı oluyor mu?

Gebelikten korunmayla ilgili sorular

* Korunuyor mu?

* Hangi yöntemi uyguluyor? Ne zamandan beri? Daha önce farklı bir yöntem uygulandı mı?

Genital sistemin sağlığını değerlendiren diğer sorular

* En son jinekolojik değerlendirme ne zaman yapıldı? Herhangi bir hastalık tanısı kondu mu? Ne tedavi uygulandı?

* Akıntı, kasık ağrısı, ilişki esnasında ağrı, bel ağrısı, idrarla ilgili problemler, dışkılamayla ilgili problemler var mı?

Genel vücut sağlığıyla ilgili sorular

* Daha önce tanısı konmuş bir hastalık var mı? (tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kalp hastalığı, astım, ruh sağlığı sorunu gibi)

* Daha önce geçirilen bir ameliyat var mı?(apandisit ameliyatı, bademciklerin alınması, safra kesesinin alınması gibi) Bu ameliyatlarda bir sorun yaşandı mı?

* Sürekli kullanılan bir ilaç var mı? (Ağrı kesici gibi)

* İlaçlara veya başka maddelere karşı allerji veya aşırı duyarlılık (yan etkiler dahil) var mı?

Diğer sorular

* Uyku düzeni, beslenme düzeni nasıl?

* Cinsel ilişkiyle ilgili sorun var mı?

* Sigara, alkol ya da diğer bağımlılık yapıcı madde kullanma alışkanlığı var mı?

Jinekolojik muayene (pelvis değerlendirmesi)

Sorgulama sonrası doktor pelvik muayeneye geçer. Pelvik muayene mesane boşken yapılır. Siz jinekolojik muayene masasına yatarsınız ve muayene masasının özelliğine göre bacaklarınızı ya da ayak tabanlarınızı masanın özel yerlerine yerleştirmeniz istenir. Hastanın bu şekilde durmasına tıp dilinde "litotomi pozisyonu" adı verilir.

Muayenenin ağrısız olabilmesi ve genital sistem hakkında üst düzeyde bilgi edinilebilmesi için karnınızı gevşetmiş ve belinizi masaya tümüyle yaslamış olmanız gerekir. Bunun için gerekirse doktorunuz bir süre bekler. Bu gevşeme gerçekleştiğinde muayene tamamen ağrısız olacaktır.

Pelvik muayene şu şekilde seyreder

Doktorunuz ilk önce karnınızın alt kısmına bakarak burada olan ameliyat izlerini not eder. Daha sonra her iki elini kasık bölgelerine yerleştirerek burada lenf bezi büyümesi olup olmadığını araştırır. Dış genital sistemi (vulva) gözle inceler ve varsa patolojileri saptar. Daha sonra dış dudakları her iki elle aralayarak yukarıdan aşağı klitoris, uretra girişi, kızlık zarı ve artıklarınında varolan patolojileri ve varsa doğum esnasında oluşan hasarları not eder.

Bu esnada doktor vajinayı tümüyle inceleme imkanı elde eder. Var olan akıntının niteliği not edilir. Daha sonra spekulum biraz daha derine itilerek rahimağzı gözlenir. Burada erozyon ("yara"), doğuma bağlı yırtık, varsa enfeksiyon belirtileri not edilir. Bu esnada papsmear fırçası rahimağzına yerleştirilerek birkaç kez döndürülür. Böylece rahimağzı içi ile rahimağzı-vajina birleşim yeri arasından hücre numunesi toplanır. Fırça dışarı çıkarılarak özel bir cam üzerine yayılır ve hemen özel bir sprey sıkılarak işleme tabi tutulur.

Papsmear için örnek alınması işlemi doktordan doktora değişmek üzere çeşitli yapılarda çubuklar kullanılarak gerçekleşir. Bu işlem her zaman ağrısızdır. Bazı durumlarda numune alınması sponrasında birkaç damla kanamanız olabilir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece bu tamamen normal kabul edilir.Pelvik muayene esnasında eğer kanama yoksa papsmear rutin olarak, hiç bir patoloji saptanmasa bile alınır. Muayene esnasında gerekli bazı durumlarda vajinal kültür için numune de alınabilir. Vajinal kültür, ucu pamuklu bir çubuğun vajinanın çeşitli bölgelerine ve rahimağzına değdirilerek bu bölgeden numune alınması işlemidir.

Daha sonra spekulum bulunduğu yerden yavaşça çıkarılır. Çıkarma esnasında mesane sarkması (sistosel) veya rektosel (kalınbağırsak sarkması (rektosel) gibi doğumlara bağlı olarak gelişmiş sarkmalar varsa not edilir.

Pelvik muayenenin son aşaması elle yapılan muayenedir

Doktor bir elinin işaret ve orta parmağını vajinaya yerleştirir, diğer elini de karın alt kısmına bastırır. Bu incelemede ilk önce iki el arasında kalan rahimin büyüklüğü, kıvamı, varolan rahime ait kitleler ve rahimin duruş şekli (öne dönük, ters) not edilir. Doktor bu aşamada rahimağzını ileri geri ve yanlara doğru hareket ettirir ve bu hareketin ağrıya yol açıp açmadığını değerlendirir (Bu esnada az miktarda ağrı duyulması normal kabu edilebilirken aşırı ağrı duyulması enfeksiyon ya da dış gebelik habercisi olabilir).

Daha sonra doktor sol elini mesane üzerine yerleştirerek bastırma esnasında ağrı olup olmadığını kontrol eder (ağrı olması sistit belirtisi olabilir).

Takiben doktor sağ elini ilk önce vajinanın yan duvarına doğru getirerek sağ yumurtalık ve çevresindeki yumuşak dokular hakkında bilgi edinir. Burada muayene esnasında bölgede kitle olup olmadığı kontrol edilir. Bölgede bastırmakla aşırı ağrı olması enfeksiyon habercisi olabilir. Aynı işlem sol yumurtalık bölgesinde de tekrarlanır ve pelvik muayene tamamlanmış olur.

Bazı durumlarda elle muayene işleminde doktor bir parmağını vajinaya diğer parmağını rektum bölgesine yerleştirerek değerlendirme yapar. Rektovajinal değerlendirme adı verilen bu muayene ciddi enfeksiyon veya kanser şüphesinde uygulanan bir incelemedir. Bazı doktorlar ise bu incelemeyi rutin olarak yaparlar.

Bakirelerde Muayene

Bakire olan bir kadın jinekolojik muayeneye daha da çekinerek gelir. Hatta bazı kadınlar önceden doktoru ya direkt arayarak, ya da doktora muayene olmuş kişilerden bilgi toplayarak bu doktorun muayene yerine ultrasonografiyle değerlendirme yapıp yapmadığını araştırırlar. Unutmayın: Ultrasonografi bir görüntüleme yöntemidir ve asla elle muayenenin yerini tam olarak tutamaz. Elle muayenede muayene edilen bölgenin ağrıya duyarlı olup olmadığı, kitle varlığı durumunda kitlenin kıvamı ve diğer bazı nitelikleri ultrasonografi incelemesiyle anlaşılamaz.

Bakire bir kadının muayenesinde spekulum muayenesine kadarki aşamalar aynıdır. Spekulum muayenesi aşaması atlanır. Rektal (makattan) çift elle muayene amacıyla sağ işaret parmağı vazelinle kayganlaştırıldıktan sonra rektuma yerleştirilir ve sol el de karın alt kısmına yerleştirilir. Vajinal muayenedeki bilgilerin tümü bu muayenede elde edilir. Bu muayene hafif rahatsızlık verici olmasına karşın çok önemli bilgiler vermesi nedeniyle yapılmasında fayda vardır.

prensesfb
15-02-2009, 23:14
benim cekindigim genital bolgedeki killarin nolcagi yani jilet kullandigim icin tam temizlenemio ve ic dudaklardakiler popo arasi alinamio muayene olurken doktora karsi ayip olur napmak lazim arkadaslar sizler napiosunuz bu durumu?

April
16-02-2009, 20:13
benim cekindigim genital bolgedeki killarin nolcagi yani jilet kullandigim icin tam temizlenemio ve ic dudaklardakiler popo arasi alinamio muayene olurken doktora karsi ayip olur napmak lazim arkadaslar sizler napiosunuz bu durumu?

canım doktorlara kıl nedeniyle falan ayıp olmaz!!

bu yanlış bir düşünce...ben hem bayan jinekologa hem erkek jinekologa sordum, hiç gerek yok böyle uğraşlara dediler. temiz olması yeterli...illa ki tamamen tüysüz olacak diye bir kaide yok yani, herkes öyle dolaşmayı sevmeyebilir sonuçta.
bir de zaten doktorlar ağdaya karşılar. kıl kökleri açık kaldığı için bakteri-mikrop kapmaya çok elverişli oluyormuş. ama lazerle kıl kökü öldürülürse, sorun yok tabi. klasik ağda olayını hijyenik bulmuyor hiçbir jinekolog...

prensesfb
18-02-2009, 01:13
canım doktorlara kıl nedeniyle falan ayıp olmaz!!

bu yanlış bir düşünce...ben hem bayan jinekologa hem erkek jinekologa sordum, hiç gerek yok böyle uğraşlara dediler. temiz olması yeterli...illa ki tamamen tüysüz olacak diye bir kaide yok yani, herkes öyle dolaşmayı sevmeyebilir sonuçta.
bir de zaten doktorlar ağdaya karşılar. kıl kökleri açık kaldığı için bakteri-mikrop kapmaya çok elverişli oluyormuş. ama lazerle kıl kökü öldürülürse, sorun yok tabi. klasik ağda olayını hijyenik bulmuyor hiçbir jinekolog...

canimcim ilgin icin cok tsk ederim .ben daha once muayene olmadim cok korkuyorumm canim yancakmi nasil olcak diyede spetrum diye bi alet sokuolarmis parmak sokuolarmis falan ck tedirginim kil olayindanda huzursuzum sen doktora giderken ne yapiosun jilet malum tam temislemioo ne bilimm tuy dokucu krem surcek ic kisma orasida hassas sorun olur bide benim sansima kotu bi doktor cikar ne bu tuyler der yerin dibine gecerimm

EvCadisi
18-02-2009, 01:18
prenses korkulck bişi yok merak etme...canın yanmıo emin ol...ayrıca doktorlar takılmaz kıl olayına falan...git rahat rahat muayeneni ol cnm benim..a.s.

prensesfb
18-02-2009, 05:25
prenses korkulck bişi yok merak etme...canın yanmıo emin ol...ayrıca doktorlar takılmaz kıl olayına falan...git rahat rahat muayeneni ol cnm benim..a.s.

Şeniza.s.canimcim ilgin icin tsk ederimm sanirim sen izmirdesin istanbulda oturan arkadaslardan doktorundan memnun olup tavsiye edebilcek biri varmi acaba?a.s.

esyn
18-02-2009, 07:38
Şeniza.s.canimcim ilgin icin tsk ederimm sanirim sen izmirdesin istanbulda oturan arkadaslardan doktorundan memnun olup tavsiye edebilcek biri varmi acaba?a.s.

Anadolu yakasında oturuyorsan eğer Göztepe civarında benim gittiğim doktoru önerebilirim Dr.Hüseyin Kösoğlu, hem insancıl yönü hem mesleki tecrübesiyle çok iyi bir doktor benim doğumumda bulunmuştu rutin kontrollerim de hala giderim düşünürsen özelden telefonunu verebilirimhihoyyyt

melish83
18-02-2009, 17:18
vala bekarken çok iyi de evli iken dr lar çok rutin yapıor bunu ........hiç acı çekmezsiniz kıslar bekarken elle dış dudaklarını tutup ileri çekiyor hepsi buuuuuuuuuuuu..evli iken eliyle içine sokuyor ve bu şekilde daha iyi muayene ediyor tabii vajinusmus değilseniz ...korkmayın.......temiz olun yeter

prensesfb
18-02-2009, 19:05
Anadolu yakasında oturuyorsan eğer Göztepe civarında benim gittiğim doktoru önerebilirim Dr.Hüseyin Kösoğlu, hem insancıl yönü hem mesleki tecrübesiyle çok iyi bir doktor benim doğumumda bulunmuştu rutin kontrollerim de hala giderim düşünürsen özelden telefonunu verebilirimhihoyyyt

canimcim ilgin icin cok tsk ederim ben bahcesehirdeyim avrupa yakasindayim goztepeye gidip gelmem zor olur oyuzden avrupa yakasindan onerebilceniz varsa cok memnun olurum cokta tedirginim elimden geldigince jiletle aliorum ama ic kisimlara jilet degdiremiyom kescem diye o yuzden kil kalioo bide cok korkuyom nasil muayene olcam bi alette sokuomus sanirim bide parmakmi sokuoo elin hepsinimi sokuoo cok tedirginim

April
18-02-2009, 20:02
canimcim ilgin icin cok tsk ederim ben bahcesehirdeyim avrupa yakasindayim goztepeye gidip gelmem zor olur oyuzden avrupa yakasindan onerebilceniz varsa cok memnun olurum cokta tedirginim elimden geldigince jiletle aliorum ama ic kisimlara jilet degdiremiyom kescem diye o yuzden kil kalioo bide cok korkuyom nasil muayene olcam bi alette sokuomus sanirim bide parmakmi sokuoo elin hepsinimi sokuoo cok tedirginim

canım, İkitelli'de Batı Bahat Hospital'da Serkan ÖZKUL var. ben yumurtalık kisti ameliyatımı ona oldum. asıl jinekologum Özel Göztepe Hastanesinde ama...

Batı Bahat pek nezih bir yer sayılmaz. çok kalabalık oluyor. ben doktorun cerrahlığına güvendim ve hastane tanıdıktı, o yüzden ameliyatta çok rahat ettim. ama rutin muayene için bir şey diyemem. bahçeşehirde yakın diye, aklında bulunsun dedim canım. doktor çok iyidir ama hastane ortamı çok kalabalıktır, söyliyim =))

canım muayeneden de korkma tamamen acısız bişey yerimseniben

prensesfb
18-02-2009, 22:17
besiktasta jinemed klinigini duydum daha once giden varmi oneren varmi acaba

prensesfb
01-03-2009, 04:03
jinekolojik muayeneden cok korkuorum bi alet sokuolarmis daha iyi gormek icin falan sonra kil sorunuda var tabi jilet kullanan biri olarak off offf

eslemim
03-03-2009, 09:26
arkadaşlar jinekolojik muayeneden hiç korkmayın bende anlatılanlar yüzünden bu konuyu baya bi büyütmüştüm kafamda ama hiçte öle bişi diilmiş mantar yüzünden doktora gittim ilk olduğu için baya bi korkmuştum tamam biraz acıo ama hiç de dayanılmicak bişi diil benim adet sancımın yanında hiç kalır...

YAMUR
04-03-2009, 22:20
slm kızlar

aygün2008
05-03-2009, 10:51
selam kızlar ben yeni üye oldum bişey sorcam vajinal muayeneden sonra hafif bir kanama olurmu ben geçen gün muayene oldum eve geldiğimde az açık kahve kanama oldu sonra geçti bu normalmidir acaba

sumos23
05-03-2009, 15:28
selam kızlar ben yeni üye oldum bişey sorcam vajinal muayeneden sonra hafif bir kanama olurmu ben geçen gün muayene oldum eve geldiğimde az açık kahve kanama oldu sonra geçti bu normalmidir acaba

mrb arkadaşlar canım eğer yeni muayene olmuşsan yani ilkse olur benimde ilk öyle olmuştu korkulacak bir şey yok merak etme

özlemle
05-03-2009, 17:52
merhaba prensescim sana bir tavsiye vereyim bak çok işine yarar EMLA diye bir krem var karnen varsa sağlık ocakları yazıyor onu alıcan zaten içinde 5 tüp var yeticek kadar o bölgeye sür içindeki bantlarla sar zaten nasıl kullanıcan yazıyor içnde 1 saat içinde o bölge uyuşuyo ve acı hissetmiyosun sonrada epilasyonunu yaparsın oh tertemiz tamam kontrol için hiiiiiiiiiiçç korkma hadi bakiim tatlım umarım işine yaramıştır
kaydirigubbakcemile5

Kumdeniz
07-03-2009, 23:14
Merhaba

Bende muane olmaya gideceğim.Yanımda eşim olacak. bende tedirginim.

gulkurusuu
08-03-2009, 18:16
arkadaşlar hayatımda ılk defa alttan ultrasona girdım 1 hafta önce cok korkuttular ama degmezmiş hiç acımıyo sadece şekil rahatsız edıcı. yani açıkta olması rahatsızlık verıcı, tüydökücü kullanmak çok rahat oluo.arkadasımız demışkı heryerı alamıyoruz kalıyor dıye bır tavsıyede bulunayım; tuvalet kagıdını bölgeye dudak ıçıne ıyıce yerleştırın ve popo bölgenızın derınıne de bunu yaptıktan sonra heryerıne guzelcee surun.hıçbıryerınız ...... yada tahrış olmaz ılactan,CADIARZUkıl falan da kalmaz.

prensesfb
16-03-2009, 20:48
arkadaşlar hayatımda ılk defa alttan ultrasona girdım 1 hafta önce cok korkuttular ama degmezmiş hiç acımıyo sadece şekil rahatsız edıcı. yani açıkta olması rahatsızlık verıcı, tüydökücü kullanmak çok rahat oluo.arkadasımız demışkı heryerı alamıyoruz kalıyor dıye bır tavsıyede bulunayım; tuvalet kagıdını bölgeye dudak ıçıne ıyıce yerleştırın ve popo bölgenızın derınıne de bunu yaptıktan sonra heryerıne guzelcee surun.hıçbıryerınız ...... yada tahrış olmaz ılactan,CADIARZUkıl falan da kalmaz.

ay aklina bin yasa emi cok saoll cunku agda asla yapamam jiletlede malum vajinanin her yerine ulasamiosunuz tuy dokucu kremle dedigin gibi ic kisimlara ve arkada tuvalet kagidi koyup surmek beklemek hangisini tavsiye edersinn canimcima.s.

brreze
24-03-2009, 15:58
9 aylık evliyim, yaklaşık 4 aylık evliyken mantar şikayetiyle doktora gittim, muayenede başıma ne geleceğinin farkındaydım. Devlet hastanesine gittiğimde yapılan muayene o kadar kötü geçtiki benim için çok kötü tecrübe oldu. Uzun süre doktora gitmek istemedim :( Sonra iyice araştırdım özel hastaneye gittim doktor benimle çok güzel konuştu aşama aşama anlattı ve muayenem güzel geçti.
Doktora gitmeden önce mutlaka araştırın...

gurbetkusuu
25-03-2009, 14:41
mrb arkadaslar size bi sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim dün benim genel kontrol icin muayenem vardi yaklasik 1 senedir gitmemistim kontrole eve geldigimde kanamam olmustu kahve rengi leke ve normal adet kanamasi gibi kanamam oldu ve hala kanli lekelenmelerim oluyo acaba sizce bu normalmi böyle bi durum yasayan varmi cvp verirseniz sevinirim

canayakın
25-03-2009, 17:05
mrb arkadaslar size bi sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim dün benim genel kontrol icin muayenem vardi yaklasik 1 senedir gitmemistim kontrole eve geldigimde kanamam olmustu kahve rengi leke ve normal adet kanamasi gibi kanamam oldu ve hala kanli lekelenmelerim oluyo acaba sizce bu normalmi böyle bi durum yasayan varmi cvp verirseniz sevinirim

Smear yaptırmışsanız hafif lekelenme oluyor fakat sadece yaptırdığınız gün oluyor.Ertesi günde lekelenme varsa doktorunuzu arayıp sormalısınız.:1no2:

balim..
07-04-2009, 13:33
arkadaşlar benim kokulu acık renk akıntım var muayene almaktan korkuyorum sabah programlarında soğan suyu kürü diye bişey duydum 15 gün boyunca hergün bir soğanın suyunu içiyormuşsun akıntı , koku, ağız kokusu, iltihap,kurt ,rahin duvarlarını kalınlaştırıyomuş falan rahimle ilgili ne problemin varsa çözüyomuş kalmıyomuş denesem mi acaba diye düşünüyorum
deneyen varmı ?

EU1
07-04-2009, 20:44
arkadaslar söyle bişi duymustum dogrumudur sızce bır bayanın kımlerle ılıskıye gırdıgını vajınasından alınan ornek ıle saptamıslar bunu nasıl yaptıklarını hep merak etmıstım acaba bu papsmear fırcası ıle alınan hucre numunesındenmı yada vajınal kulturden bellı olan bırseymıdır?

bahar_3
08-04-2009, 13:44
selam,papsmear rahim ağzı kanseri olup olmadığına dair yapılan bir testtir,vajinal kültür hakkında fikrim yok.sanırım bir bayanın kimle olup olmadığını da ancak şikayet olursa adli tıpta karşı cinsinde sperm örneği alınıp belli olur.Bence böyle şeylere pek inanmayın.

minar
08-04-2009, 17:06
arkadaşlar merhaba (yanlış yere yazıyorum galıba ama )

bende yeni üye oldum bana da yrdımlarınızı bekliyorum ilişki sırasında cok canımacıyor ve tam anlamıyla olmuyor dıyebılırım.dr muaynesınde septalı kızlık zarı dedı alınması gerekiyor genelde bu durumda olan hastalrın alıyoruz dedi oyuzden zorlanıyormusum bu operasyonu olan veya duyan bılen varmı yarın operasyona gırecem yardım edin banaaaa

bennurxxx
16-04-2009, 14:39
arkadaşlar herkese selamlar bende aranıza yeni katıldım. 8 aylık evliyim ve evlendiğimden beri adetimin düzeni bozuldu diyebilirim.bir ay normal geliyo.öbür ay çok hafif 2 gün sürüp geçiyo.aslında korkuyorumda hiç muayene için gitmedim.hormonlarda değişiklik oluyomuş sanırım evlenince sizce normal mi ?

EU3
19-04-2009, 19:00
jinekolojik muayeneden cok korkuorum bi alet sokuolarmis daha iyi gormek icin falan sonra kil sorunuda var tabi jilet kullanan biri olarak off offf

:1ninca::1ninca::1ninca:O spekulumu hatırlamak bile istemiyorum

prensesfb
19-04-2009, 21:47
gercekten o kadar kotumuuu:((((((

03gamze03
19-04-2009, 22:01
gercekten o kadar kotumuuu:((((((
ben muayene oldum korkutucu geliyor ama özel doktora gittikten sonra kesinlikle korkutucu değil arkadaşım

prensesfb
19-04-2009, 22:05
canin aciomu cokk ben daha olmadim korkuyorumm valla herkes bisey diyo bazilari ozele gittikleri halde kotu muamele gormus falan kotu oldum bende

JFR
20-04-2009, 01:38
.....

dilemim
21-04-2009, 10:24
merhabalar,

ben 3,5 yıllık evliim, bu zamana kadar jinekolojik muayene olmadım, biraz tedirginlikten tabiki. şimdi bebek de düşündüğümüz için ön muayene için bu forumlardan tavsiyesi çok olan leyla altuntaştan randevu aldım. aslında biraz gerginim nasıl gelişeceği hakkında muayenenin ve sonucu da önemli tabiki inşallah hiç birşey yoktur. hastane ve doktor adına da doğru seçimi yapmışımdır inşallah ne dersiniz? hastanenin ve kullanılan aparatların temizliği, doktorrun ilgisi tecrübesi ve tabiki hastanenin hasta haklarına karşı olan saygısı hakkında. yani olur olmaz şeyler için insanların manevi değerlerini kullanıp, maddi olarak yıpratmazlar inşallah. bunlar önemli şeyler inşallah memnun kalırım.

prensesfb
21-04-2009, 12:33
merhabalar,

ben 3,5 yıllık evliim, bu zamana kadar jinekolojik muayene olmadım, biraz tedirginlikten tabiki. şimdi bebek de düşündüğümüz için ön muayene için bu forumlardan tavsiyesi çok olan leyla altuntaştan randevu aldım. aslında biraz gerginim nasıl gelişeceği hakkında muayenenin ve sonucu da önemli tabiki inşallah hiç birşey yoktur. hastane ve doktor adına da doğru seçimi yapmışımdır inşallah ne dersiniz? hastanenin ve kullanılan aparatların temizliği, doktorrun ilgisi tecrübesi ve tabiki hastanenin hasta haklarına karşı olan saygısı hakkında. yani olur olmaz şeyler için insanların manevi değerlerini kullanıp, maddi olarak yıpratmazlar inşallah. bunlar önemli şeyler inşallah memnun kalırım.

canimcimm bende daha hic muayene olmadim ve cok korkuyorum muayene sonrasi ayrintilari benimle paylasirmisin neler oluyo?aciomu falan cok tsk ederim simdiden

EU3
21-04-2009, 23:47
kızlar sabaha muayeneye gıdecegım. ılk gıttıgımde akınıntı şikayetım vardı. kokulu ve renklıydı doktor yara oldugunu söyledı. rahmımınde ters oldugunu söyledı. verdıgı ılaclar sıkayetımı azaltmadıgı ıcın yarın baska doktora gıdecegım. ayrıntıları yaazarım

rahna_mosa
24-04-2009, 15:40
selam kızlar aranıza yeni katıldım. benimde bir sorum olacak. izmirde muayene olunabilecek iyi bir doktor tavsiye edebilirmisiniz? birçogumuz gibi benimde muayene konusunda korkularım var. mirmirmirmir

esengülüm
24-04-2009, 15:47
selam kızlar aranıza yeni katıldım. benimde bir sorum olacak. izmirde muayene olunabilecek iyi bir doktor tavsiye edebilirmisiniz? birçogumuz gibi benimde muayene konusunda korkularım var. mirmirmirmir

canım ben izmirde değilim izmirde olsaydım yardımcı olabilirdim ama izmirden arkadaşlar yardımcı olabilirler sana jinekolojik muayenede de korkulacak birşey yok ama sıkmazsan kasmazsan kendini daha iyi olur senin için ilk gittiğinde zaten hikayeni dinler,smear testi alır belki ilk olduğu için o biraz canını yakabilir.benim öyle olmuştu hormon testleri isteyebilir bir de yumurtalıklar açısından vajinal ultrason isteyebilir hayatım...kaydirigubbakcemile2

yedekruh
27-04-2009, 21:42
selam kızlar aranıza yeni katıldım. benimde bir sorum olacak. izmirde muayene olunabilecek iyi bir doktor tavsiye edebilirmisiniz? birçogumuz gibi benimde muayene konusunda korkularım var.

Selam rahna_mosa, Hüseyin Ceyberi'yi önerebilirim. ben muayene olmadım, başka bir sorun için gittim ama işini iyi bilen, ilgili bir doktor olduğunu düşünüyorum. istersen internetten bir araştır, başkalarının önerdikleriyle karşılaştır, aklına yatarsa gidersin. geçmiş olsun...a.s.

stelina
27-04-2009, 21:57
arkadaşlar hayatımda ılk defa alttan ultrasona girdım 1 hafta önce cok korkuttular ama degmezmiş hiç acımıyo sadece şekil rahatsız edıcı. yani açıkta olması rahatsızlık verıcı, tüydökücü* kullanmak çok rahat oluo.arkadasımız demışkı heryerı alamıyoruz kalıyor dıye bır tavsıyede bulunayım; tuvalet kagıdını bölgeye dudak ıçıne ıyıce yerleştırın ve popo bölgenızın derınıne de bunu yaptıktan sonra heryerıne guzelcee surun.hıçbıryerınız ...... yada tahrış olmaz ılactan,CADIARZUkıl falan da kalmaz.tüy dökücüyü tuvalet kağıdının üstüne mi sürüyorsunuz anlayamadım

prensesfb
27-04-2009, 22:16
hayir canimcim tuvalet kagidi makat ve vajine girine tikioruz krem bulasip zarar vermesin diye

YenidenDogdum
27-04-2009, 22:39
benimde inanılmaz cnaım acıyo yaaa

rahna_mosa
28-04-2009, 16:27
teşekkür ederim kızlar yardımlarınız için.

stelina
28-04-2009, 17:10
hayir canimcim tuvalet kagidi makat ve vajine girine tikioruz krem bulasip zarar vermesin diyeteşekkür ederim canım,ama nasıl tıkıyosunuz.pek anlayamadım.ben sürüyorum.zarar vermiyor.

prensesfb
28-04-2009, 18:44
teşekkür ederim canım,ama nasıl tıkıyosunuz.pek anlayamadım.ben sürüyorum.zarar vermiyor.

canim bendeburda okumustum cunku agda yapamiorum jilette kotu yapio tuy dokucude kimyasal icerikli oldugu icin vajina icine falan kacarsa zarar verir yanma falan diye tuvalet kagidi burup tikiomusuz vajina ve makata o zaman krem girmiomus canim

stelina
28-04-2009, 21:10
canim bendeburda okumustum cunku agda yapamiorum jilette kotu yapio tuy dokucude kimyasal icerikli oldugu icin vajina icine falan kacarsa zarar verir yanma falan diye tuvalet kagidi burup tikiomusuz vajina ve makata o zaman krem girmiomus canimbu kadar zararlı olduğunu sanmıyorum.öyle olsa tıkasan da bi faydası yok,diğer sürdüğün yerlerden de sonuçta kana karışıyor.neyse....sana teşekkür ederim ilgilendiğin için

prensesfb
28-04-2009, 21:53
canim reca ederimbende burdan duymustumm

rabmer
04-05-2009, 20:49
ya kızlar bişey danışcam arkadaşımda adet olduktan sonra bi 10 gün sonra falan ble akıntıyla hafif açık kan geliyomuşşş akıntının içinden silince çok korkuyo ya daha önce böle bişey yaşamış olan varmı nası bir muayne yöntemi olur rkadaşın bakire acba yumurtalıklarında falan iltihapmı var diyoruz ama ulturoson falan normal mi bakılıyo yoksa vajinadn mı bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim bide önrebileceğiniz bi uzman doktor varmı şimdiden çok teşekkürleryerimseniben

Zeliha
04-05-2009, 21:31
selam kızlar ben yeni üye oldum bişey sorcam vajinal muayeneden sonra hafif bir kanama olurmu ben geçen gün muayene oldum eve geldiğimde az açık kahve kanama oldu sonra geçti bu normalmidir acaba

benımde muayeneden sonra kanamam oldı ama benım yarın 1 hafta olucak halşa arada kesık kesık gelıyor. ped degılde gunluk ped kullanıyorum yanı neden boyle oldu anlamadım bılen varmı. adet gunumde bugunlerde. ama adet kanamasıyla hıc ılgısı yok. hamıle olamam yenı test yaptım.

2yengec
06-05-2009, 09:35
Kızlar benim 11 aydır bebeğim olmuyo.nihayet dr a gitmeyi göze aldım.hazirana randevu verdi dr bana.o tarihde benim adet dönemime rastlıyo.bi problem olurmu .

burcusenk
06-05-2009, 13:02
Kızlar benim 11 aydır bebeğim olmuyo.nihayet dr a gitmeyi göze aldım.hazirana randevu verdi dr bana.o tarihde benim adet dönemime rastlıyo.bi problem olur .

Adetliyken doktorlar muayene etmiyorlar acil durumlar dışında tabi. İstersen muayene tarihini değiştir.

Vajinal muayene çok basit arkadaşlar korkulacak bişey yok zaten doktorunuz iyiyse size bunu hissettirmiyor bile. 2 dk yı bile almıyor muayenesi. Canınız yanmıyor boşuna kendinizi sıkmayın. İleride pişman olacağınız durumlarla karşı karşıya kalmamanız için mutlaka kontrollerinizi yaptırın ve doktor seçiminize çok çok özen gösterin.

YenidenDogdum
07-05-2009, 06:44
bursenk ben defalarca olmuş biri olarak her defasındada çok canım acıyor yarın gene var muay v i çim kötü

karamelito
07-05-2009, 08:07
Kızlar benim 11 aydır bebeğim olmuyo.nihayet dr a gitmeyi göze aldım.hazirana randevu verdi dr bana.o tarihde benim adet dönemime rastlıyo.bi problem olurmu .

zaten genelde adetin 3.günün gidilir, jinekolojik muayene ve kan testi yapılır.

Bana doktor kan testi yapacağım için, alttan ultrasonla bakmamış, önce kanı verip sonramuayene olmuştum. ultrason aleti yumurtalıklara değince uyarıp hormon salgılatıp testi yanılta bilirmiş.

Aklında olsun eğer muayenen sabahtansa aç git kan için 2 iş olmasın.

2yengec
07-05-2009, 20:21
zaten genelde adetin 3.günün gidilir, jinekolojik muayene ve kan testi yapılır.

Bana doktor kan testi yapacağım için, alttan ultrasonla bakmamış, önce kanı verip sonramuayene olmuştum. ultrason aleti yumurtalıklara değince uyarıp hormon salgılatıp testi yanılta bilirmiş.

Aklında olsun eğer muayenen sabahtansa aç git kan için 2 iş olmasın.

adetliyken muayene yapılabiliyo yani.randevu saatim öğleden sonra benim.2 iş olcak sanırım.teşekkür ederim yanıtın için.

1111
12-05-2009, 11:31
jinekolojik muayeneye eşiyle giren var mı .o esnada eşimiz de başucumuzda durabilir mi yoksa bu uygun değil mi.

EU2
28-05-2009, 10:06
arkadaşlar ben forma beni katıldım nişanlıyım we bi kaç defa birlikte olduk ama hep dışa boşaldı we ne olur ne olmaz diye ben hep oramı yıkadık çünkü nasıl oldu bizde anlamadık ilkini bi anda oldu sonra bida olmucak böyle birsey o kadar sene bekledik evlenene kadar mı bekleyemicez dedim nişanlım tamam dedi beni üzmemek için ama onun üstüne 3 kere daha oldu doktora da gidemiyorum ikimizin aileside cok tanınmıs aileler hamile olursam biterim nişanlım şuan askerde ne olur bana yardım edin... fazla bilgim yok hep netten okuduklarım var şimdi şüphelendiklerimi yazıyorum...

-Adetimin ilk 2 gününde (birlikte olduktan sonra) et parcaları gibi küçük küçük şeylerin geldiğini gördüm (bu ayrıca kızlıgın gittiginden de olabilir mi)
-İştahsızlık
-Yorgunluk,sürekli uyuma isteği
-Karnımda az bi şişkinlik
-Belimde ve başımda agrılar gibi rahatsızlıklarım var hamilelik testi de alamıyorum biri tanır eder diye off lütfen yardım edin bu arada ilk birliktelik 2 ay önce oldu bi kaç gün sonra adet oldum sonraki ay adet oldugumda o bahsettiğim küçük et parcaları geldi acill yardım lütfennnn şimdiden Allah razı olsun

Sumak
03-06-2009, 20:11
test almadan bır sey ogrenemezsın kı canım..

ben de jinekolojik muayenede acı cekenlerdenım..
içime birşey sokup cekıyor hem kendımı sıkıyorum hemde bagırıyorum..
doktorda sakınlestırmek ıcın tamam bıttı fılan dıyor ama kendımı de gerı gerı cektıgım ıcın zor bakıyor..
ay kısa bır yolu yok mu bunun..ne yapmam lazım ki..

neden.ben
04-06-2009, 06:49
hayatımda ilk defa geçen hafta gittim jinekolojik muayeneye... nasıl korkuyordum anlatamam denilen gibi gitmeden önce bikaç gün hiç uyuyamadım... muayene hiç acımadı ama o koltuk ve o duruş kötü yaa çok utandım :(

2yengec
05-06-2009, 10:11
evet bende bu muayeneden ödü patlayanlardanım.canım çok az yandı.kolunuza bi iğne batmasından çok çok daha az bi acı,adet sancısından daha az bi acı,baş ağrısından daha az bi acı........insan utanmaktan acıyı hissedemiyo zaten.yapamam kapıdan dönerim utanırım diyodum hep.ama başa gelen çekiliyo be arkadaşlar.olmasaydı iyiydi ama olmamız gerekiyosa olucaz muayenemizi.gözümde çok büyütmüştüm anlatılanlardan dolayı.korkulcak bişiy yok.rahat olun kasmayın kendiniz.biz utanıp sıkılıyoz.dr lar o kadar rahatlarkiii.onları o kadar rahat görünce siz yaptırdığınız şeyi ilk defa yapıyor olsanız bilee onlar biz bu işi her zamannnn yapıyoruz tavırlarıyla insanı rahatlatıyorlar..

EU3
08-06-2009, 00:24
valla ben hiç çekinmiyorum bide güzel açıyorumki edepsizmiyim ne :lepi:

fmk
09-06-2009, 21:07
keske önceden göz atsaymisim yazdiklarina... daha yeni gittim muyaneye son adet günümü sordu bende son kanama gününü soruyor sandim :-) megerem ilk günü soruyormus.. bide kac gün aralikla sordu ben yine yalnis cevabi verdim kanamasiz günlerin sayisini söyledim :-) sonra düzeltim tabi sorulari... ben dkontrol hapi almak icin gitmistim muyane edecem diyince ürtüm... cubukla doku aldi ben kendimi o esnada cok kastim ama hic bir aci hissetmedim ama gergin oldugum ve utandigim icin kastim kendimi. Henüz bakire oldugum icin parmagi ile vajinayi kontrol ettmedi rektum bölgeden kontrol etti. Son olarakta ultrason yapti... Hic bir aci hissetmedim utancimdan kendimi kastim ve bir an önce muyaneden kurtulabilmek icin saniyleleri saydim :-)

MY.ANGEL
11-06-2009, 07:51
Arkadaşlar ben adet gecikmesinden ve arada bir de karnım ağrıdığı için dün doktora gittim, beni alttan muayen eetti ve gebelik yok dedi..
eğer ki gebeysem görmemişse keseyi zarar veririmi acaba alttan muayene etmesi...
lütfen bilgisi olan yazzın...:((

svlkbr
11-06-2009, 09:17
cnm alttan bakmişsa zaten bebek olsaydı gorurdu onu sen merak etme hem gebelık varsada zarar vermez cunku hamıleıktede rısk oldugu zmnlar yanı bebegı gormedıgı zmnlar alttan bakıyolar ılk aylar

duyguecem
14-06-2009, 17:16
üsttende alttanda muayene oldum..düzenli regl olmadığım için gittiğimde bakiremisin dedi eed dedim ultrasona sokuo onda bişi yok da geçen gün şüphelendim bakirelik gittimi die alttan muayene oldum doktorun muamelesi çok kötüydü ve canımı çok acıttı:'( sonrada bağırarak bakiresin ama bundan sonra dikkat et dedii:D:D

EU3
16-06-2009, 23:23
ohaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa o ne demek yaaaaaaaaa neden izin verdin altan muaneye pekii?

duyguecem
18-06-2009, 18:11
ohaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa o ne demek yaaaaaaaaa neden izin verdin altan muaneye pekii?

yurtdışında ameliyat oldum ne alemde acaba die merak ettim çünkü bazı şeyler duydum soora muayene oluiim dedim öle bi muamele gördüm umarım bi tek bana böle dawranmıştır yoksa muayenye giden arkadaşların psikolojisini hiç düşünemioorumfisfisfis

EU3
19-06-2009, 14:42
ANLADIM canım geçmiş olsun bundan sonra dikkatetttttttttttttttttt bende doktor gibi kızayım sana kaydirigubbakcemile5

asuper
19-06-2009, 14:59
Merhaba arkadaşlar ! Kendime iyi bir kadın doğum uzmanı arıyorum, rutin kontrollerim içim ( sanırım yine kistim var, onunla ilgili de kontrole gitmeliyim ). İstanbul, Avrupa yakasında Bahçeşehirde oturuyorum ve Fatihte çalışıyorum. Bu bölgelerden memnun kaldığınız uzmanlar varsa tavsiyelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum kızlar. Hepinize mutlu günler diliyorum a.s. .

EU3
23-06-2009, 17:22
canım bahçelievler hospitalyumdaki müge hanımı tavsiye ederim çok güler yüzlü mükkemmel bi doktordu ilgli ve sorulara karşı sabırlı

asuper
25-06-2009, 12:05
yeşşo tavsiyen için teşekürler ama karıştırdın herhalde canım. Bahçelievler değil, Bahçeşehirde oturuyorum ben. Selamlar !!!

rosebud_93
25-06-2009, 16:33
benim şu birkaç haftadır sarı akıntım var :utangac: ağrı, acı, yanma gibi sorunlarım yok.. doktora gitmem gerekiyo sanırım ama korkuyorum.. yani akıntıda alttan kontrol ediyorlar mı.. eğer öyleyse çok utanırım ben.. :utangac: ve o bölgemide pek beğendiğim söyylenemez.. böyle akıntı durumlarında nasıl muayene ediyorlar bir bilginiz varmı??

aysunedi
29-06-2009, 13:23
Merhaba ben aranıza yeni katıldım sayılır 1 aydan fazla bi zamandır sürekli yazılarını zokuyorum ama bir türlü açılamadım sanırım biraz daha bilgi toplamak biraz daha zaman geçmesini istedim ben 3,5 yıllık evliyim 27 mayısta bebek kararı aldık tabi ben o ay için yumurtlamayı kaçırmıştım 9 hairanda regli oldum fakat regliden önce göğüslerimde çok fazla hassaiyet ve şişlk oldu 5 gün öncesinde reglim başladı ve 3 gün sürdü çok fazla olmuştu norman zamanlardan neyse 9 haziranda reglim başladı 1 hafta sonrasında göbek çizgisi çıktı bende ve bununla beraber kasıklarımda ağzı idrarımda koyulaşma azda koku oldu sağ kasığımda şişlik çıktı ama ben 27 haziranda yani 18. gün tekrar regli oldum ve çok ağrılı acaba bebeğim mi gelmiş olabilir bi ay içinde ikini reglim göbek çizgisi çıkması kasıklarımdaki ağrılar da var bişeyde sormak istiyorum sizlere bu gebelik öncesi yapılan testler regli olukenmi yoksa sonrasındamı yapılıyor ben bi an önce test falan yaptırmak istiyorum bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz hepinize şimdiden çok teşekkür ederim

DuYGuNaZ
30-06-2009, 02:42
Slm arkadaşlar..
Ben de geçen hafta mantar şikayetiyle bi devlet hastanesine gittim, doktorum bayandı, canımı da acıtmadı ama sanırım önce beni cahil biri sandı biraz azarlar gibi konuştu hiç sallamadım, umursamadım tek derdim mantardan kurtulmaktı, sonra fakülte mezunu olduğumu öğrenince öyle iyi davrandı ki ben de şaşırdım noluyor diyee...
Muayene de sonrasındaki konuşmamız da çok iyi geçti, çıkmadan önce sormak, bilmek istediğin başka bişey varsa yardımcı olayım bile dedi.
Tüm bunlara rağmen muayene esnasında elini sokup kese karıştırır gibi karıştırması, akıntıda koku var mı diye koklayarak kontrol etmesi beni öyle tiksindirdi ki muayene sonrası saatlerce mide bulantısı çektim.
Şimdi de hem kontrole hem smear testine gideceğim ama çok kararsızım devlet hastaneleri hijyen konusunda ne derece güvenlidir sizce? :sinifsinif:

ekrulum_mor ametist
30-06-2009, 03:42
Merhaba ben aranıza yeni katıldım sayılır 1 aydan fazla bi zamandır sürekli yazılarını zokuyorum ama bir türlü açılamadım sanırım biraz daha bilgi toplamak biraz daha zaman geçmesini istedim ben 3,5 yıllık evliyim 27 mayısta bebek kararı aldık tabi ben o ay için yumurtlamayı kaçırmıştım 9 hairanda regli oldum fakat regliden önce göğüslerimde çok fazla hassaiyet ve şişlk oldu 5 gün öncesinde reglim başladı ve 3 gün sürdü çok fazla olmuştu norman zamanlardan neyse 9 haziranda reglim başladı 1 hafta sonrasında göbek çizgisi çıktı bende ve bununla beraber kasıklarımda ağzı idrarımda koyulaşma azda koku oldu sağ kasığımda şişlik çıktı ama ben 27 haziranda yani 18. gün tekrar regli oldum ve çok ağrılı acaba bebeğim mi gelmiş olabilir bi ay içinde ikini reglim göbek çizgisi çıkması kasıklarımdaki ağrılar da var bişeyde sormak istiyorum sizlere bu gebelik öncesi yapılan testler regli olukenmi yoksa sonrasındamı yapılıyor ben bi an önce test falan yaptırmak istiyorum bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz hepinize şimdiden çok teşekkür ederim

öncelikle siteye hoşgeldinizbuyrunnnnnnnnn...bence test yaptırma işini bir tarafa bırakın ve bir jinekoloğa gidin...çünkü saydığınız belirtiler bir hamilelik için yeterli veya geçerli belirtiler değil....yani bazı aylar diğer aylara nazaran göğüsler daha hassas olabilir...göbelik çizgisi her hamile kadında illaki olur diye birşey yok:sm_confused:olsada bir hafta içinde belirmez....iki hamilelik yaşadım bir oğlumda o çizgi oluştu ama hem çok belirgin değildi hemde hemen oluşmadı...birinde ise hiç oluşmadı...:sm_confused:
diğer yandan,kasıklarınızın sancılanması,kanama aralağınızın düşmesi diğer aylara nazaran daha yoğun adet görmeniz,kokulu idrar,sağ kasıkta şişlik hamilelikten çok jinekolojik ve hormanal bazı sorunların belirtileri olabileceği gibi...bunların dışında başka sorunlara bağlı olabilir....dolayısı ile öncelikle ve fazla beklemeden bir jinekoloğun muayene,tedavi ve takibine girmeniz bence yapabileceğiniz en akıllıca seçim olur...yerimseniben bir ablanız olarak size tavsiyem bu olur....esenkalın

ekrulum_mor ametist
30-06-2009, 03:52
benim şu birkaç haftadır sarı akıntım var :utangac: ağrı, acı, yanma gibi sorunlarım yok.. doktora gitmem gerekiyo sanırım ama korkuyorum.. yani akıntıda alttan kontrol ediyorlar mı.. eğer öyleyse çok utanırım ben.. :utangac: ve o bölgemide pek beğendiğim söyylenemez.. böyle akıntı durumlarında nasıl muayene ediyorlar bir bilginiz varmı??

canım sen bekarsın...tam anlamı ile alttan muayene olamazsın zaten...ultrasonla karnından bakar....ama gerekli görürse vagina ağzından akıntından kültür alıp,tahlil isteyebilir sanıyorum....bu işlerin utanması sıkılması olmaz...utanmak ile boşvermek veya ertelemek ilerde daha büyümüş sorun veya sorunlar olarak karşına çıkabilir....sağlık önemli bir konu....birde o bölgemi beğendiğim söylenemez demişin de...canım benim o bölgenin güzeli çirkinimi olur allasen:roflol:aşağı yukarı hepsi birbirinin aynı olan,bir vücut organı işte sonuçtayerimseniben

didem_65
07-07-2009, 09:06
valla muayeneye gittinmi pamuk gibi gideceksin.kıllı kıllı ,ayıp ya.

EU1
07-07-2009, 13:36
valla muayeneye gittinmi pamuk gibi gideceksin.kıllı kıllı ,ayıp ya.

canım ne kadar haklısın ben de kıl yüzünden ne kadar erteledişm en sonunda sir yaptırıp giitim

nilmısra
12-07-2009, 13:07
bu konunun açılması ne kadar iyi olmuş . Hamile kalmadan önce 1 kez muayene olmuştum kaskatı kesilip kitlenmiştim doktor sağolsun konuşa konuşa rahatlatmıştı beni . Doğuma girmeden önce de bakmak istediklerinde hüngür hüngür ağlamıştım ve demiştim ki ( biz hamile kalmayı iyi biliyoruz da doğuma gelince böyle yapıyoruz değil mi ... mafoldumben ) doktorum gülmüştü sağolsun o da iyiydi . En son geçen hafta muayene olmaya gitmek zorundaydım ama yine korkuyordum . Kendime inanamıyorum o kadar doğum yaptım ne bu halim ne korkusu bu diye .. :uhm: kontrole gitmeden 1 gece önce heyecandan hiç uyuyamamıştım .. Kendime sinir oluyorum :kızgın: Bu doktorumda tedirginliğimi gizlemeye çalışmama rağmen anladı ve konuşarak yardımcı oldu .. Yani anlayamıyorum acıya da çok dayanıklı bir yapım var ama utanıyorum o masaya çıkmaya .:kedi: Bayan doktor yada erkek hiç far etmiyor .. İnşallah 4. de daha sakin olurum

serin7979
13-07-2009, 14:28
offff yaaa:bbo: benimde gitmem sart ama bir türlü cesaretimi toplayamadım oysaki cok ciddi sorunlarım var en sonunda psiyatriste gittim ilac verdi muayenen önce ilacı içecekmişim bu endişeli halim kalmazmıs bakalım deneyecegim :çok üzgünüm:iyi gelecegine ve bu sıkıntımdan kurtulacagıma inanmak istiyorum

papatya16
15-07-2009, 09:18
Bende dün gittim genel kontrol için ....
ınsan gerçekten tuhaf oluyor sonuçta mahrem yer olduğu için bir çekingenlik oluyor karşındaki doktorda olsa ....Çok şükür yatıştım sonra iyi geçti muayenem smear yapalım dedi yapıldı sonuç alıcam p.tesi gününü bekliyorum şimdilik bir sürüde tahlil verdii bakalım hayırlısı artık....

igalob
15-07-2009, 12:59
arkadaşlar bi sorum olcak,
yrn itibariyle randevum var memorial'deki DR. figen hanım ile ama reglimin 2. günü olcak yarın . hamilelik önecesi tetkik amaçlı gitmek istedim. yrn test için uygun bir günmüdür hani reglin 3. günü olması şart mı acaba? Biginiz var mı?

o_efruz
15-07-2009, 15:25
jinekologların kapısının önünden dahi geçmem diyen ben ve muayene olmaktan kabus şiddetinde korkan birisi olarak 27 yaşımda ilk kez bir jinekoloğa kasık ağrısı şikayetiyle gittim o günde hafta sonu olduğu için erkek doktor vardı hoş kadında olsa farketmezdi neyse anlattık konuştuk sıra muayene olmaya gelince ben muayene olmak istemiyorum olmasam olmazmı dedim ve doktor bana öyle bir gülerek eeee ne yapcaz o zaman dedi ve ben tıpış tıpış gittim ve o iğrenç koltuğa oturdum berbat birşey berbat...

kelebeklikuzu
16-07-2009, 10:58
benimde dün 2. gidişimdi. bendede tabiki sıkıntı oldu mideme ağrılar girdi. smear testi yaptırdım bide korka korka. o koltuğa yatmaktan cinsel bölgedeki kıllarda da daha kötüsü bence mandal dedikleri o alet. kabusum oldu :( kıl işi kolay tam o bölgeyi peçete ile kapatabiliosun doktor gelmeden önce yardımcısı öyle yaptırdı o yüzden rahatsızlık duymadım. bu konuda sıkıntısı olan arkadaslarda aynı seyi isteyebilir. sorun kalmazz.zemuszemus

igalob
16-07-2009, 15:28
o_efruz arkadaşım, ben de senin gibi bugün ilk kez 4 yıllık evli olmama rağmen bir Kadın Doğum Doktoruna gittim ve inanılmaz bir yük kalktı üzerimden:) ben çok rahat gittim çünkü reglimin 2. günü bugun ve biz bebiş istiyoruz artık sadece bana tahliller konusunda yardımcı olsun diye gittim ama hiç öyle olmadıç Ben bayanlar regl iken doktor alttan muayene etmiyor sanırdım AMA MEĞER YANILMIŞIM. Memorial Hatanesine gittim ben çok araştırdım ve kararımı orası olarak verdim. ama inanılmaz rahattı bugun her ne kadar alttan muayene olmuş olsamda.....!!!!! ben reglim dedim ve doktorum bana farketmıyor muayene için hazırlanabılırsın dedı!!!!!!!!!!!!!dınkkkkkkkkkkkkkkk kaldım.....
neyse smear testı için örnek bile aldı yanı düşün!!!!!! ama hiç hissetmedim ben arkadaşlar ve burda okuduklarımı hatırlıyorumda çok şaşırdım bir çok arkadaşım korkuyo çünkü! arkadaşlar valla korkmayın......ÇÜNKÜ hiç hissetmiyo insan yani sinek ısırsa kolunuzu falan daha çok acıyo tık diye 1 saniyede aldı ki o koca kancayı soktu tabiki içime..........
KISACA BENIM GIBI KORKUSUNU 4 YILDA YENEN BIRI BILE BUGUN KORKMADIYSA KORKMAYIN ARKADAŞLAR MUAYENE DİŞ DOLGUSU YAPTIRTMAKTAN 1000000 Kat DAHA KOLAY:):):)

VE ÇOK HAFİFLİYORSUNUZ ÇOKTIĞINIZDA İNANIN!!!
:lepi:

o_efruz
16-07-2009, 20:49
o_efruz arkadaşım, ben de senin gibi bugün ilk kez 4 yıllık evli olmama rağmen bir Kadın Doğum Doktoruna gittim ve inanılmaz bir yük kalktı üzerimden:) ben çok rahat gittim çünkü reglimin 2. günü bugun ve biz bebiş istiyoruz artık sadece bana tahliller konusunda yardımcı olsun diye gittim ama hiç öyle olmadıç Ben bayanlar regl iken doktor alttan muayene etmiyor sanırdım AMA MEĞER YANILMIŞIM. Memorial Hatanesine gittim ben çok araştırdım ve kararımı orası olarak verdim. ama inanılmaz rahattı bugun her ne kadar alttan muayene olmuş olsamda.....!!!!! ben reglim dedim ve doktorum bana farketmıyor muayene için hazırlanabılırsın dedı!!!!!!!!!!!!!dınkkkkkkkkkkkkkkk kaldım.....
neyse smear testı için örnek bile aldı yanı düşün!!!!!! ama hiç hissetmedim ben arkadaşlar ve burda okuduklarımı hatırlıyorumda çok şaşırdım bir çok arkadaşım korkuyo çünkü! arkadaşlar valla korkmayın......ÇÜNKÜ hiç hissetmiyo insan yani sinek ısırsa kolunuzu falan daha çok acıyo tık diye 1 saniyede aldı ki o koca kancayı soktu tabiki içime..........
KISACA BENIM GIBI KORKUSUNU 4 YILDA YENEN BIRI BILE BUGUN KORKMADIYSA KORKMAYIN ARKADAŞLAR MUAYENE DİŞ DOLGUSU YAPTIRTMAKTAN 1000000 Kat DAHA KOLAY:):):)

VE ÇOK HAFİFLİYORSUNUZ ÇOKTIĞINIZDA İNANIN!!!
:lepi:
evet canım hafifliyor insan gerçekten sonuçta bilinmeyenle yüzleşmek çok daha zor bende 2 yıldır doğum kontrol hapı kullandığım ve çevremden sürekli bebeğin olmaz sözlerini işittiğim için kasık ağrımda olunca gitmek zorunda kaldım ama yolda giderken sürekli söylediğim söz şuydu senin için bebeğim senin için gidiyorum sözüydü yoksa hiçbir kuvvet beni o koltuğa oturtamazdı o yüzden canım sanada en kısa zamanda kucağına sağlıkla alacağın bebişler diliyorum bende çok istiyorum ama şuan biraz daha beklemedeyim kendimi tam anlamıyla anneliğe hazır hissetmiyorum

sephira
17-07-2009, 15:57
1.5 yıldır gidemediğim jinekolojik muayene sonunda gittim. hiç düşündüğüm gibi olmadı. doktorum çok naif bir bayandı, rahat olabilmem için elinden geleni yaptı. hiç acı çekmedim. ilk anda biraz irkildim sadece. korkan veya çekinen arkadaşlar inanın hiç korkulacak bişey değil. boşuna gerilmişim ve germişim:lepi:

nezooo
17-07-2009, 16:37
hersey kendinede bitiyor kendini kasarsan cani aciyor insanin ama kensini rahat birakirsan sorun yok :)

nenep
17-07-2009, 18:46
Arkadaşlar yorumları okuyorumda bu herkese göre değişen bişey olduğuna karar verdim.Bende gittim üstelik hastane süperdi hani şu doktorlar dizisinin çekildiği hastane varya oraya gittim inanılmaz ilgi alaka doktorum bayandı bayan olmasıda rahatlatmıştı beni başta ama muaynem çok fecii yani beni canı tatlı birisi sanmayın iki sezeryan yaptım doktorlarım bana hayran kaldı inanın.Ama muaynede öldüm öldüm dirildim birdaha kimse beni o koltuğa otutturamaz.Tabiki sizi korkutmak değil amacım herkesin deneyimi farklı bunu yaşamadan bilemezsiniz:olmaz:

FACU
20-07-2009, 04:37
bir kere siğil çıkmıştı gitmem gerekiyordu ama yapmadım ben kesinlikle yapmam :(

Kumdeniz
04-08-2009, 09:42
Bayanlar korkmayın gerilmeyin normal bir kontrol doktordan çekinme olmaz. Bende gittim. Benim doktorum erkekti. Ilk baştaçekinsemse o kişinin sadece doktor olduğunu ve beni iyileştirmek için kontrol etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hem doktorlar eğitimlerinde ve şimdiye kadar baktıkları hastalarıyla tecbübeli kişiler yani bizim için ilk olabilir muane ama doktorlar için ilk değil.
Ben vajinal muanede oldum. Yani korkmayın çekinmeyin kısaca... Basit bir olay.

Kumdeniz
04-08-2009, 09:47
yardm edn Ltfn hyatımda ilk dfa ilişkiye grdm we kanama olmadı. Erkek arkadasım tbi dirk öncedn birşey olduqunu sandı. ama bırk olmasını el bile tutmadım. Bunu nasıl ispatlıcam bilmıyorum. nolur çözüm bulmam lazım.iLişkim sırf bu yüzden bitebilir olmayan birşey için.

Bazı kızlık zarları cinsel ilişki ile yırtılmazlar. Doğum yapaken yırtılıyor bu gibi kızlık zarları. Merak etme canım. Senin zarında bu cinsten olabilir. O yüzden erkekler bayanları suçluyor ve hiç yoktan namus cinayetleri işlenebiliyor Allah korusun. Bunu anlamak için bir kadın doğum uzmanına gidebilirsin canım.
Daha çok gençsin. Dikkatli ol hayatında canım.

EU1
05-08-2009, 07:32
prensesfb dokturna eğer bakireysen bakire olduğunu söylemeyi sakın unutma..

a.sahin
05-08-2009, 20:55
walla arkadaşlar bende o koltuğa oturunca ayaklarım titriyor her seferinde bcaklarım buz kesiyor bunu yenemiyorum

ipeknaz_
13-08-2009, 17:06
bugun o iğrenç koltuga bende oturdum . çok utandım ama bayan türbanlı bi dktordu . yanındaki hmeşireside beni rahatlattı fakat çok utandım. sonra bana o cihazı sokarken bagırdım çok zorlanarak girdi ve yine bagırdım . doktor bana sen nasıl evlisin dedi güldü: ) neyse gitmeyi çok ertelemiştim ama kaçınılmaz oldu artık benim için haftayada kontrole gidicem

prensesfb
13-08-2009, 21:40
bugun o iğrenç koltuga bende oturdum . çok utandım ama bayan türbanlı bi dktordu . yanındaki hmeşireside beni rahatlattı fakat çok utandım. sonra bana o cihazı sokarken bagırdım çok zorlanarak girdi ve yine bagırdım . doktor bana sen nasıl evlisin dedi güldü: ) neyse gitmeyi çok ertelemiştim ama kaçınılmaz oldu artık benim için haftayada kontrole gidicem

ayyy o kadar cokmu acio bagiracak kadar yani cok korktum bende kafamçokkarıştı

Kumdeniz
13-08-2009, 21:43
evli olmakla bu aynı şeymi benim doktorum erkekti. kendini kasmışın sanırım rahat ol. Doğumda veya kürtajda zaten yeteri kadar bakıyorlar. Ben kürtajdan sonra o şekilde muane oldum ama içimden bu doktor beni gördü zaten ben baygınken yeteri kadar baktı muane etti çekinmeye gerek yok dedim. Gerçektende hiç anlamadım sadece izledim.

reses
14-08-2009, 11:49
ben yarın ilk kez kadın doğuma muayene için gidicem ve her ne kadar evli olsam da evet biraz çekiniyorum, özellikle vajinal muayeneden ama gerekli sağlığımız için. Benim de doktorum erkek ve burdaki forumlardan anladığım kadarıyla iyi bir doktor. Bakalım görcez, muayeneden sonra izlenimlerimi yazarım. yerimseniben

selenyus
14-08-2009, 16:23
Merhaba herkese..Ben bekarım ve jinekolojik muayene geçirmedim daha bir rahatsızlığım olduğu için ama annemi gitmesi için ikna etmeye çalışıyorum ancak ne yaptıysam başarılı olamıyorum!
Annemin 4 çocuğu bir o kadar kürtajı ve düşükleri var malesef...Rahim düşüklüğü olmasından şüpheleniyorum kendi de söylüyor uzun süre tuvaletini tutamıyor.Ayrıca 5 -6 sene önce menapoza da girdi gerçi çok sorun yaşamadı ancak doktora gitmeye bir türlü ikna edemiyorum :olmaz:
Anlamadığım bişey bilmeyen cahil bir insan da değil neden böyle yapıyor anlamıyorum nasıl ikna edebilirim bir fikriniz var mı mafoldumben

tutkufb1907
15-08-2009, 08:06
Kadın olduktan sonra ilk defa gecen hafta jinekoloğa gittim. Bakireyken çok gittim,doktorum aynı olduğu için , ilk defa alttan muayene olacağımın farkındaydı. Korktuğumu söyledim , yatıştırdı beni , aletleri gösterdi ve onları ne için kullanacağını açıkladı :) Tabi yinede korktum , bir yandan muayene edip , bir yandan konuşarak elinden geldiği kadar yardımcı oldu sağolsun.. Ama ne olursa olsun muayene çok rahatsız edici bir durum.
Muayene sırasında çok fazla acı duymadım, sadece smear için numune alırken biraz ağrı ve yanma hissettim. Dün de kontrole gittim , tekrar muayene oldum , yine kastım ama , konuşarak hallettik :))

drydeu
27-08-2009, 12:46
:kedi:offff ya benim de gitmem lazımm. 5 aylık evliyim ve "acı duyma" şikayetim var ve ben gidemiyorum

prensesfb
27-08-2009, 12:50
hakketen en zor jinekologa gitmekk bende cok korkuorum daha hic gitmedim

Kumdeniz
27-08-2009, 13:48
korkmayın acımıyor. kendinizi kasmayın.rahat olun gevşeyin. İyi bir doktor ve temiz yer olduktan sonra kolay.

drydeu
27-08-2009, 13:55
inanmıyorumm ya burda okuduklarımdan sonra gaza geldim ve yarın için randevu aldım... :kedi:aldım inanamıyorum... :olmaz:offff nasıl olcak şimdi bu ne olcak yani.... bu ne yaaa... :bbo:ne bu panik... sakin olmalıyım...amaa nasııllll

qirLs
31-08-2009, 15:44
Yaaaaaaa ne biçim bişey bu :D resmen parmağınımı sokuyo yaaniiii kızlık zarı falan yırtılmazmıı
ıyy :lepi:

gizzem
31-08-2009, 16:14
kızlar hiç korkmayın ağrı oluyor ama mesela ultrasonla yumurtallıklara bakarken adet sancısı gibi bir ağrı oluyor.vajinaya sokarken aleti hafif hissediyorsunuz ama dayanılmayacak birşey gibi de değil.ben adetliyken de kanamam çok olduğu için vajinal muayene oldum,çok acır diye korkmuştum adetken ama ekstra acımadı.aşama aşama anlatayım bir de
dr sizden altınızı çıkarmanızı istiyor,üstünüze bir örtü veriyor,masaya yatıp bacaklarını o alete koyuyorsunuz ,poponuzu kıyıya kadar çekiorsunuz.genelde ilk olarak spekulum denen plastik bir aleti sokup rahim ağzına bakıyorlar,bu sırada eğer istediyseniz smear alıyorlar ki smear almak uvu plastik bir çubuğu rahim ağzında hafif gezdirmek anlamına geliyor böylece hücre örneği alınmış oluyor.sonra da ultrason aletiyle bakıyorlar rahme ve yumurtalıklara.smear cinsel aktif kadınlar mutlaka yılda bir aldırmalı rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için çok önemli.inanın korkacak bişi yok.kaydirigubbakcemile5

prensesfb
31-08-2009, 16:26
kızlar hiç korkmayın ağrı oluyor ama mesela ultrasonla yumurtallıklara bakarken adet sancısı gibi bir ağrı oluyor.vajinaya sokarken aleti hafif hissediyorsunuz ama dayanılmayacak birşey gibi de değil.ben adetliyken de kanamam çok olduğu için vajinal muayene oldum,çok acır diye korkmuştum adetken ama ekstra acımadı.aşama aşama anlatayım bir de
dr sizden altınızı çıkarmanızı istiyor,üstünüze bir örtü veriyor,masaya yatıp bacaklarını o alete koyuyorsunuz ,poponuzu kıyıya kadar çekiorsunuz.genelde ilk olarak spekulum denen plastik bir aleti sokup rahim ağzına bakıyorlar,bu sırada eğer istediyseniz smear alıyorlar ki smear almak uvu plastik bir çubuğu rahim ağzında hafif gezdirmek anlamına geliyor böylece hücre örneği alınmış oluyor.sonra da ultrason aletiyle bakıyorlar rahme ve yumurtalıklara.smear cinsel aktif kadınlar mutlaka yılda bir aldırmalı rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için çok önemli.inanın korkacak bişi yok.kaydirigubbakcemile5

canim benim bende daha hic muayene olmadim korkuyorum cok spekulumu sokarken acicak gibi gelioo bide parmaklarini sokupta bakiomu o zaman aci varmi islem yaparken konusarakmi yapio simdi bunu sokucam simdi bunu yapicam diye yoksa pat pat yapiomu

gizzem
31-08-2009, 16:37
cnm doktoruna göre değişiyor konuşması.parmakla muayene aslında mutlaka yapılmalı ama çoğu doktor yapmıyor direkt spekulumla başlıyor.spekulumu sokarken biraz acıyor ama nasıl diyeyim,hani cinsel ilişkinin en başında biraz zorlanma olur ya onun gibi.yani korkacak birşey yok.zaten doktor bu işi günde kaç kişiye yapıyor,eli alışmış oluyor.a.s

qirLs
31-08-2009, 16:37
Yaaa bşy srdm kızlık zarı yırtılırmıı
ayrıca o şeyi soktuktan sonra hala bakire kalıomusun :lepi: :D
çöwçqeöwçeöqçeöqwç :roflol:

gizzem
31-08-2009, 16:42
zaten bakire olana yapılmaz ki jinekolojik muayene,tabi ki kızlık zarı yırtılır:uhm:

prensesfb
31-08-2009, 16:45
zaten bakire olana yapılmaz ki jinekolojik muayene,tabi ki kızlık zarı yırtılır:uhm:

bakirelere makattan yapilio muayene

prensesfb
31-08-2009, 16:46
cnm doktoruna göre değişiyor konuşması.parmakla muayene aslında mutlaka yapılmalı ama çoğu doktor yapmıyor direkt spekulumla başlıyor.spekulumu sokarken biraz acıyor ama nasıl diyeyim,hani cinsel ilişkinin en başında biraz zorlanma olur ya onun gibi.yani korkacak birşey yok.zaten doktor bu işi günde kaç kişiye yapıyor,eli alışmış oluyor.a.s

canimcim sen hangi doktora gitmistin hastanemi ozel muayenehanemiydi bide kil tuy mevzusu var ben jiletle alioru malum bolgeyi ic kisimlar tam temizlenmio haliyle sen agda falanmi yappip gidiosun canim

qirLs
31-08-2009, 16:46
Bakirelerde Muayene

Bakire olan bir kadın jinekolojik muayeneye daha da çekinerek gelir. Hatta bazı kadınlar önceden doktoru ya direkt arayarak, ya da doktora muayene olmuş kişilerden bilgi toplayarak bu doktorun muayene yerine ultrasonografiyle değerlendirme yapıp yapmadığını araştırırlar. Unutmayın: Ultrasonografi bir görüntüleme yöntemidir ve asla elle muayenenin yerini tam olarak tutamaz. Elle muayenede muayene edilen bölgenin ağrıya duyarlı olup olmadığı, kitle varlığı durumunda kitlenin kıvamı ve diğer bazı nitelikleri ultrasonografi incelemesiyle anlaşılamaz.

Bakire bir kadının muayenesinde spekulum muayenesine kadarki aşamalar aynıdır. Spekulum muayenesi aşaması atlanır. Rektal (makattan) çift elle muayene amacıyla sağ işaret parmağı vazelinle kayganlaştırıldıktan sonra rektuma yerleştirilir ve sol el de karın alt kısmına yerleştirilir. Vajinal muayenedeki bilgilerin tümü bu muayenede elde edilir. Bu muayene hafif rahatsızlık verici olmasına karşın çok önemli bilgiler vermesi nedeniyle yapılmasında fayda vardır.

anLadm :D :lepi:

qirLs
31-08-2009, 16:47
bakirelere makattan yapilio muayene

bak o iyiymiş :lepi: