TEST

Kocamın isteği-Görüşlerinizi bekliyorum

EU2
16-11-09, 17:11
Nasıl başlıcağımı şaşırdım..şöyle diyim..Eşim yabancı ve 2.5 yıldır evliyim..kendisi hristiyan ben müslüman..eşimi çok seviyorum ve hala aşığım..hiçbir konuda bir anlaşmazlığımız yok..evlenirken de çocuğumuz olduğunda belli bir yaşa geldiğinde kendi dinini kendi seçmesi konusunda hem fikir olmuştuk..
şimdi geleyim esas konuya..seneye çocuk düşünüyoruz..geçen gün arkadaşının evinde otururken(arkadaşı müslüman)çocuk konusu açıldı..sonra geleneklere falan geldi konu..bende çocuğun kırkı çıkınca mevlüt vermemiz lazım dedim...ama bu müslüman olcağı anlamına gelmiyor gelmiyor sadece kuran okunuyor bebek için dedim..eşim bunu duyunca biz böyle anlaşmamıştık evlenmeden önce dedi...o zaman kilise de kutsanması lazım çocuğun dedi bizim de geleneğimiz bu dedi..tabi ben karşı çıktım..mevlütün müslüman yapmak için değil bebeğe iyi dualarla bir yerde hoşgeldin geleneği olduğunu söyledim.o da kilisede kutsal suyun da çoçuğu kutsamak için yapıldığını söyledi,hristiyan olması için değil...ama ben bu kutsamanın hristiyan yapmak için yapıldığını düşünüyorum haksız mıyım..filmlerde falan hep öle gösterilir..bir yere varmadık...müslüman arkadaşı da beni haksız buldu..ben eğer mevlüt yaparsam onun da kilisede bebeği kutsamasında birşey olmadığını sadece iki tarafı da mutlu etmenin önemli olduğunu söyledi..tabi ben nuh dedim peygamber demedim..öle kaldı muhabbet bir yere varamadan..öle kavga falan da etmedik eşimle ikimizde gayet medenice nedenlerimizi sıraladık falan ama benim hala kafamı kurcalıyor bu durum..çocuğumuz olduktan sonra ne olcaka diye!!

siz ne düşünüyorsunuz...ben mi abartıyorum yoksa haklı mıyım?:sm_confused::sm_confused::sm_confused:

dicerr
16-11-09, 18:11
kilisede kutsanmış olması hrıstıyan olması anlamına gelmez bence
her cocuk İslam fıtratı uzerıne dogar ,annesı ya da babası cevresı onu musluman hrıstıyan yapar
bu durumda cocuga bırakmışşsınız ama bı yonlendırme olmadan dınını secmesını beklıyeceksenız kutsanmayla hrıstıyan olmaz
cocuklarımıza karsı sorumluluklarımız var ve musluman aılenın bır sorumlulugu da budur
valla bır sey dıyemedım
sorunlar cıkacak gıbı

Cemre
iyide eşin haklı böyle birşeyi kendi açımdan düşünsem bende kabul etmezdim
baştan konuşmuşsunuz onun bilmediği bir din adam tabi tereddüt edicek
ona göre mevlütte bir tür ayin
baştan tavizkar olmuşsunuz birbirinize
şimdi iş ciddiye binince asılmalar başlamış
görüceksinki çocuk doğup biraz büyüncede din konusunda birbirinize misillemeler başlayacak
çünki ikinizde aslında biraz din konusunda hassas görünüyorsunuz
hay ALLAH nedense birden yabancı damattaki sünnet kavgası aklıma geldi bak buda sorun yaratacaktır eğer çocuk erkek olursa

Cemre
temennim tabikide çocuğunun islam olarak benimsemesidir

EU2
cemre110
temennim tabikide çocuğunun islam olarak benimsemesidir
yok sünnette sorun olmaz..eşim katolik değil....ailesi onu da bebekken sünnet etmiş..erkek çocuğumuz olursa onu da hemen sünnet ettircez..ismini bile türkçe koymaya razı seviyor zaten türkçe isimleri..ama ailesi açısından ben mevlüt yaparak ailemi mutlu etmiş olcam o da annemde kilise de kutsanmasını ister diyor...tek taraflı düşündüğümü söyledi..hristiyan olsun demiyor zaten...ama ben müslüman olsun istiyorum dedim ona zaten..çocuğun kararı zaten dedi..biz sadece allaha inanmasını öğreticez..o konuda bir sorun olmucak...sadece bu kilise olayı kafama takılıyor..çok mu takıyorum acaba

EU2
yok sünnette sorun olmaz..eşim katolik değil....ailesi onu da bebekken sünnet etmiş..erkek çocuğumuz olursa onu da hemen sünnet ettircez..ismini bile türkçe koymaya razı seviyor zaten türkçe isimleri..ama ailesi açısından ben mevlüt yaparak ailemi mutlu etmiş olcam o da annemde kilise de kutsanmasını ister diyor...tek taraflı düşündüğümü söyledi..hristiyan olsun demiyor zaten...ama ben müslüman olsun istiyorum dedim ona zaten..çocuğun kararı zaten dedi..biz sadece allaha inanmasını öğreticez..o konuda bir sorun olmucak...sadece bu kilise olayı kafama takılıyor..çok mu takıyorum acaba

prenses006
canım çocuğu iki taraftan çekiştirmeyin bence birisi mevlüt okutacak birisi kilisede kutsatacak, çocuk ne olduğunu şaşıracak ilerde böle yaparsanız, herkes kendi dininin gereklerini yerine getirmeye kalkacak çocuğun kafası karışır böle olursa, madem diyorsunuzki ileride çocuğumuz kendi karar versin bence böle bir durumda ne mevlüt okutun, ne de kilisede kutsatın, en doğrusu budur, Allah inancını vereceğiz diyorsun zaten en önemlisi en hakkaniyetlisi de bu olur bence.

suzanna200
arkadasım bız müslimanlar yabancılar yanı hırıstıyan olan kısılerle evlenılırse elbette bır çok sorunlar çıkacaktır .öncelıkle dıl derken din .cocuk oluncada hangı dıne mensup bızım bır tanıdık evlendı adam ortadoks dınıne mensuptu kılısede dını olarak sarap suyuyla kutsattı.bıze ters gelıyor ama önemlı olan hayırlı bır evlat olması ılerde kendı seçer dınını allah bırdır ınançlarımız öyle veya böyle bır yerde bulusuyor.her iki dinide bır arada götürür.üzülme.adetlerınızı ıkı tarafta yaparsınız ne mutlu bebege ,

kronick
16-11-09, 19:11
neye takıldığını anlamadım.
aslında bana gmre en baştan hata yapmışsın.
ama madem çocuğu din konusunda özgür bırakmayı kabul ettin o halde enişte haklı...
sen kendi dini ritüellerini yapmaya kalkarsan haklı olarak oda yapacaktır.
bunun altından kalkamazsınız.
hem niye o kadar sorun ediyorsunki?
zaten bu konuda çok hassas olsaydın ta en baştan çocuğum ne olursa olsun müslüman geleneklerine göre yetişecek,müslüman olacak diye tavrını koyar, hatta gerekirse sırf bu yüzden evlenmezdin bile.
demekki o kadarda sorun olacak bi konu değilmiş senin için.
bence eşinle didişme ,eşin haklı.
ya ikinizde inançlarınızı bi kenara bırakın, ya da her ikinizinde her istediğini yapın.

Feronia
Haksızsın tabiki de...
Sen mevlüt okutmak istiyorsun ve o da kutsanmasını ister doğal olarak...
Ama bunlar bi çocuğu müslüman yada hiristiyan yapmaz ki...
Ya ikinizinde istediği olucak yada ikinizinkide olmicak... Bu kadar basit...

MaviEge
ne dua okut, ne de kilise ye gitsin madem.kendi karar versin . kırkı çıkınca dua okunması şart değil ben böyle biliyorum. eşin haklı bence de.gönlüm evladının müslüman olmasından yana tabii

gonca2206
canım tabiki haklı eşin
sen bencil davranıyorsun
olmayacaka ikiside olmasın
ama sen mevlüt diyorsan oda kutsanmasını ister tabiki

chess
bencede eşin haklı
hem mevlut okutmayıver, ne olur okutmasan, herkes okutuyor mu sanıyorsun

mnla
mevlut sizin evinizde degil de ailenizin evinde vs esinin haberi olmadan verilebilir ama kutsama cocuksuz olmaz. bence siz bu konuyu kapatin. cocugunuz olunca ailenizdekiler sizin yerinize okutur. sikintinizi anlayabiliyorum. benim de erkek arkadasim gayri-muslim. bu konular cok cetrefilli gercekten. ama benim tavsiyem iki tarafin da geleneklerini yerine getirme cekismesine girmeyin. ben kutsanmayla mevludun ayni seyler oldugunu dusunmuyorum. eger problem olucaksa, kendiniz cocugunuza kurandan sureler okusaniz da olur. ama illaki toplu olsun derseniz aileniz yapsin. siz de esinizle yarisa girmemis olursunuz.

denizbaris
Eşin haklı bence de....
Sonçta mevlüt niçin okutuluyor, dünyaya gelen bebeğin ailesine vatanına miletine dinine bağlı bir insan olması, Hz. Muhammedn yolunda yürümesi için falan dua ediliyor....
Vaftiz ne? Hristiyanlıkta herkes "original sin" yani günahla doğar, doğduktan hemen sonra bu günahtan arınması, Hz. ısa'nın yolunda yürümesi için yapılan bir törendir.

Yani ikisi arasında bir fark yoktur... ya ikisini de yapın yada hiçbirini....

tulbe2006
16-11-09, 20:11
Arkadasim mevlüt konusu öyle illa olmasi gereken islamin sartlarindan degil,yani farzlarindan degil.Dediginiz gibi dua dir.Bunu tören seklinde yaparsiniz yada yapmazsiniz.Mevlüt konusu bizim toplumumuzda var,diger islam ülkerlerinde yok zaten Süleyman Celebi tarafindan Peygamberimize övgü amacli bir siirdir..Cünkü bu bizim kültürümüzdür ama dini rituel degildir.
Bunu düsünmüssünüz simdiden bu kadar ince düsünürseniz bu gibi sorunlar cok karsiniza cikacak.Bence her ikinizde ortak bir yolda bulusmalisiniz tibki evliliginiz gibi.Yoksa cok yipratirsiniz birbirinizi.
Bu arada ben cocuguma mevlüt falan okutmadim,gerekli degil cünkü ama onu islama göre yetistirmeye gayret ediyorum.Inancli,dürüst,vatanina ,ana-babasina ,dinine,insanliga hayirli insan olsun yeterki.

life_city
orta yol ne dua okutmak nede kilisiye götürmek.
siz kendiniz evinizde yapın duanızı
bebekiçin şükretmek istiyorsanız kendiniz okuyun yani

chess
tulbe2006
Arkadasim mevlüt konusu öyle illa olmasi gereken islamin sartlarindan degil,yani farzlarindan degil.Dediginiz gibi dua dir.Bunu tören seklinde yaparsiniz yada yapmazsiniz.Mevlüt konusu bizim toplumumuzda var,diger islam ülkerlerinde yok zaten Süleyman Celebi tarafindan Peygamberimize övgü amacli bir siirdir..Cünkü bu bizim kültürümüzdür ama dini rituel degildir.
Bunu düsünmüssünüz simdiden bu kadar ince düsünürseniz bu gibi sorunlar cok karsiniza cikacak.Bence her ikinizde ortak bir yolda bulusmalisiniz tibki evliliginiz gibi.Yoksa cok yipratirsiniz birbirinizi.
Bu arada ben cocuguma mevlüt falan okutmadim,gerekli degil cünkü ama onu islama göre yetistirmeye gayret ediyorum.Inancli,dürüst,vatanina ,ana-babasina ,dinine,insanliga hayirli insan olsun yeterki.
çok güzel yazmışsın arkadaşım, olmazsa olmaz bişey değil mevlüt, bende okutmadım, eee ne oldu benim çocugum müslüman olmadımı yani mevlüt okutmayınca, bence sen bu konuyu fazlasıyla abartmışsın

cmrm
bence enişte haklı sen sonunun böyle olacağını bile bile evlendin.mutlaka çok sorunlarla karsılasacaksınız.oyuzden ben farklı dinlere bağlı insanların evliliğini onaylamıyorum bu benim görüşüm

34moni53
16-11-09, 21:11
bence de eşin haklı, eğer sen yapmak istersen o da yapmak ister. bana sorarsan ikisini de yaptırabilirsin , ,ikisi de Allah için yapılıyor , herkes mutlu olur , annesi babası farklı dinden arkadaşlarım var, her iki dinin bayramlarını da kutluyorlar. eger sen simdi mevlütü gizli okutayım dersen onlar da gizli vaftiz edebilirler,sen gizli gizli müslümanlıgı ögretirsin onlar gizli gizli hristiyanlıgı empoze eder ruhun duymaz, o yüzden en basından acık olmakta fayda var.

decemBer
kronick
ama madem çocuğu din konusunda özgür bırakmayı kabul ettin o halde enişte haklı...
zaten bu konuda çok hassas olsaydın ta en baştan çocuğum ne olursa olsun müslüman geleneklerine göre yetişecek,müslüman olacak diye tavrını koyar, hatta gerekirse sırf bu yüzden evlenmezdin bile.
ya ikinizde inançlarınızı bi kenara bırakın, ya da her ikinizinde her istediğini yapın.
kronick denmesi gerekeni demiş. ne mevlütü ya. konuşcam gene kızcaklar.
siz islamda yasak olan bişiyi yapıp müslüman olmayan erkekle evlenmişsiniz, şimdi kalkıp anneniz babanız mutlu olsun diye mevlüt okutcaksınız. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. mirmirmirmir

Yağmurseli
Bence mevlüt de gereksiz kutsamak da gereksiz.

Çok dua etmek istiyorsanız siz edin.Sonuçta mevlüt dediğimiz şey sonuçta Hz. Muhammed'in doğumunu, hayatını anlatan mesnevi'dir TDK.

Yani okunsa da çocuğa dair bir şey değildir.

Bazı şeyleri çok abartıyoruz bazen.

Aynı zamanda eşiniz de acayip haklı.Türk kadınlarının klasik evlenmeden önce başka

sonra da ben onun kendime çeviririm düşüncesinde davranmışsınız.Çok yanlış

EU2
bencede eşin gayet haklı gerçekten tek taraflı düşünüyosun sen ailenin mutlu olmasını

istiyosan o da istiycek tabikide mantıklı yaklaş biraz bence mevlütte okutmayın kilisedede kutsanmasın

kendi seçimini yapıcak diye konuşmuşsunuz bence pürüz senden çıkıyor

sonuçta bunların olcağını bilerek evlendin değil mi şimdide biraz eşit düşünmelisin...

EU2
16-11-09, 22:11
december ben bu konuyu müslümanla evlenmenin yanlış olup olmadığını sormak için yazmadım..neyin yanlış neyin doğru olduğunu da çok iyi biliyorum..sende müslümanlığın bütün gereklerini yerine getiriyorsundur inşallah bu kadar yargılayarak konuştuğuna göre ama neyse...

bence mevlüt olayı çocukla alakası olmayan bişey..çocuk orda bile olmuyor zaten..benim takıldığım ben mevlut okutursam kendim müslümanım sonuçta bu benim kendim için yaptığım bişey bebek için değil eşimin misilleme gibi bebeği kiliseye götürüp kutsal suyla rahiple falan kutsamak istemesi..bence ikisi aynı değil..başka bişey isteseydi bu kadar takmazdım..neyse ben o zaman ikisini de yapmayız olur biter dedim zaten konuşmanın sonunda..o zamanda kilise de kutsanmasını istemediğin için cayıyorsun dedi..bende ne diceğimi şaşırdım..
sonuçta burda da herkes eşimi haklı buldu..ama ben yine de kutsanmasındansa hiçbirşey yapmamayı tercih edicem..annem isterse kendi evinde mevlüt verir dediğiniz gibi..
olumlu yargılamadan yorum yapanlar için teşekkür ederim...durumu okuyup ona göre cevap verenlere..

EU2
16-11-09, 23:11
Yağmurseli
Bence mevlüt de gereksiz kutsamak da gereksiz.

Çok dua etmek istiyorsanız siz edin.Sonuçta mevlüt dediğimiz şey sonuçta Hz. Muhammed'in doğumunu, hayatını anlatan mesnevi'dir TDK.

Yani okunsa da çocuğa dair bir şey değildir.

Bazı şeyleri çok abartıyoruz bazen.

Aynı zamanda eşiniz de acayip haklı.Türk kadınlarının klasik evlenmeden önce başka

sonra da ben onun kendime çeviririm düşüncesinde davranmışsınız.Çok yanlış
canım ben onu evlendikten sonra nasılsa değiştiririm diye asla evlenmedim..din konusu bizim aramızda hiç sorun olmadı.zaten olsaydı evlenmezdim eşimle...ben beş vakit namaz kılan biri değilim sonuçta..o da her pazar kiliseye giden biri değil..herkesin yaptığı kendine..çocuk konusunda çok takmıyorum dediğim gibi sen yetiştirirsin ama neye inancakları belli olmaz..benim etrafımda bir sürü allaha inanmayan insan var sonuçta ve annesi babası beş vakit namaz kılıyor..neyse herkese tekrar teşekkürler en azından başkalarının açısından konuyu görmemde çok yardımcı oldunuzopuyorumnanaktan

mors
16-11-09, 23:11
soyle dusun esin kutsamak isteseydi belki de sende mevlut isteyecektin..ikinizde dininizin gereklerini cocugunuz icin yapip ileride tercihi ona birakcaksiniz bunlar mutlaka yasanacak..esinin yerinde olsam bende ayni tepkiyi verirdim..

bianka
17-11-09, 04:11
pimrel
december ben bu konuyu müslümanla evlenmenin yanlış olup olmadığını sormak için yazmadım..neyin yanlış neyin doğru olduğunu da çok iyi biliyorum..sende müslümanlığın bütün gereklerini yerine getiriyorsundur inşallah bu kadar yargılayarak konuştuğuna göre ama neyse...

bence mevlüt olayı çocukla alakası olmayan bişey..çocuk orda bile olmuyor zaten..benim takıldığım ben mevlut okutursam kendim müslümanım sonuçta bu benim kendim için yaptığım bişey bebek için değil eşimin misilleme gibi bebeği kiliseye götürüp kutsal suyla rahiple falan kutsamak istemesi..bence ikisi aynı değil..başka bişey isteseydi bu kadar takmazdım..neyse ben o zaman ikisini de yapmayız olur biter dedim zaten konuşmanın sonunda..o zamanda kilise de kutsanmasını istemediğin için cayıyorsun dedi..bende ne diceğimi şaşırdım..
sonuçta burda da herkes eşimi haklı buldu..ama ben yine de kutsanmasındansa hiçbirşey yapmamayı tercih edicem..annem isterse kendi evinde mevlüt verir dediğiniz gibi..
olumlu yargılamadan yorum yapanlar için teşekkür ederim...durumu okuyup ona göre cevap verenlere..
Haklısın kimseyi yargılamamak gerekir.Bir insanı severken dininne göre sevemeyeceğimize göre bunu tartışmak da anlamsız.Neyse, benim bildiğim işin yasal yanı ise, eşiniz yabancıymış bilmiyorum Türk vatandaşlığı da var mı ama benim bildiğim babanın dini yazılıyor n.cüzdanına, tabi Türk vatandaşı ise. (18 yaşından sonra değiştirilebiliyor ya da boş bırakılıyor.)
Bir de çocuğun ileride ne seçeceği hiç belli olmaz, anne-babası oldukça dindar bir arkadaşım Katolik kilisesinde vaftiz olmuştu.

EU2
17-11-09, 05:11
sen bile bile lades demiş zaten böyle bir evlilik yapmışsın.bunların yaşanıcağını bilmiyomuydun?
sen mevlüt istersen oda vaftiz etmek ister bu kadar basit:kahve:

ZYNPalp
17-11-09, 07:11
iyide mevlüt olmazsa olmaz bişey değil ki buna takılman geareksiz. ama müslüman bir bayanın başka dinden biriyle evlenmesi haram. bence buna takılman lazımdı. istersen bir araştır. birde doğan her insan islam fıtratı üzerine doğar.
islama göre bir çocuk doğduğunda ismini verirken çocuğun kulağına eğilerek ezan okunur. dua edilir. vede kurban kesilir bizim bildiğimiz böyle

sahrud72
17-11-09, 07:11
Daha önce benzer bi sebebten din bilginlerine sorduğumuz için biliyorum
Çocuğun kilisede kutsanmasıyla evde kuran okunması farklı dinlerin aynı amaç için yaptığı bir törendir
Yani ne mevlüt nede takdis çocuğun dinini belirlemez hatta bence faydası bile olur
Hem annesinin hemde babasının dinine göre dua okunur iki tarafta memnun olur
Bence için rahat olsun mevlüdünü de okut babası da kendince duasını yaptırsın
Eşin o çocuğun babası onu bişeylerden mahrum etmeye hakkın yok
Sevgiyle kal Dilerim bebeğiniz sevgiyle büyüsün

eftelyaaa
17-11-09, 08:11
hristiyanlar bebeklerin günahlarından kutsaul suyla arındığını müslümanlar ise bebeklerin günahsız doğduğunu düşünürler yapmak istedikleriniz bebeğin dini belirlemez

MeLoDi
senin rahatsız olduğum konu mevlüt okunduğunda bebekle ilgili bir şey yapılmayacak.
ama vaftiz töreninde bebek kutsal suyla yıkanacak. seni huzursuz eden konu bu.
ama ikinizin istediği olsun benim fikrimce. kimsenin içinde kalmasın. sonuçta çocuğunuz kendi dinini seçecek. ama seni çok rahatsız ediyorsa dediğin gibi annenin evine mevlüt okunur.

EU2
MeLoDi
senin rahatsız olduğum konu mevlüt okunduğunda bebekle ilgili bir şey yapılmayacak.
ama vaftiz töreninde bebek kutsal suyla yıkanacak. seni huzursuz eden konu bu.
ama ikinizin istediği olsun benim fikrimce. kimsenin içinde kalmasın. sonuçta çocuğunuz kendi dinini seçecek. ama seni çok rahatsız ediyorsa dediğin gibi annenin evine mevlüt okunur.
hah canım sen anladın beni...mevlütte amaç bebeği müslüman yapmak falan değil..kendin eve aileni arkadaşlarını çağırıp kuran okutuyosun falan..bebekle alakası yok..nasıl ölenin ardından mevlüt yapıyosan bu da öle..imam gelsin bebeği üflesin müslüman yapsın değil olay..eşimin isteği ile benim isteğim birbirinden farklı geliyor bana..o da istiyorsa papaz getirsin incil okutsun ne diyim kaydirigubbakcemile3..kutsal suya ne gerek var:bbo:

EU2
ZYNPalp
iyide mevlüt olmazsa olmaz bişey değil ki buna takılman geareksiz. ama müslüman bir bayanın başka dinden biriyle evlenmesi haram. bence buna takılman lazımdı. istersen bir araştır. birde doğan her insan islam fıtratı üzerine doğar.
islama göre bir çocuk doğduğunda ismini verirken çocuğun kulağına eğilerek ezan okunur. dua edilir. vede kurban kesilir bizim bildiğimiz böyle
canım ben kuranı bir çok kere okudum..ilgiliyim o konuda..erkeklerin evlenmesine izin veriliyor ama kadınların evlenmesine izin yok...ben araştırmayı severim..ama şunu da düşünmek lazım..o zamanda kadınlar bir mal gibi görülüyordu hiçbir hakları yoktu...kuranda kadına verilen haklar o zamana göre fazla bile geldi bazıları için...ama biz 2009 yılındayız...kadın ve erkek eşit..herkes hakkını savunabiliyor..kadının müslüman olmayan biriyle evlenmemesinin tek sebebi o dönemde erkek egemen toplumun olması bence..müslüman olmayan kişiyle evlenseydin o zaman senin hiçbir hakkın olmayacak çocukların da eşinin dinini benimseyecekti..bu yüzden yasaklandı bence..okuduklarım da bu yönde zaten..eğer şimdi indirilseydi durum çok farklı olurdu kanaatındayım..tabi bu benim görüşüm..bence o kadarda büyütülcek bir durum yok ortada..buna gelene kadar birçok haram var herkesin işlediği hergün

reneta80
Müslüman olmayan birisyle evlenmek harammış onu mu tartışıyoruz. Eşin haklı. Ama çocuk doğmadan tartışmaya başlamışsınız, bu iyiye işaret değil. Çocuk ateist olur :) Ayrıca kimse karışamaz isteyen şamanistle evlenir isteyen hristiyanla, fikrimce hayatta yapılabilecek en büyük hata kendisine saygı duymayan birisiyle evlenmektir.

sahrud72
Kadın ve erkek eşit diyorsan ki buna sonuna kadar katılıyorum
Kocanda seninle eşit ve çocuğuna kilisede tören yapmaya hakkı var
Ya baştan anlaştığınız gibi ikinizde müdahale etmeyin yada iki töreni de yaptırın
Eşini bundan mahrum etmemelisin
Yada en iyisi bunu bi din görevlisine sor

EU2
17-11-09, 09:11
burdakiler eşimle kavga ediyoruz sanıyor sanırım..sorun falan da yaşamıyoruz..muhabbet sırasında böle bir konu açıldı..bizde konuştuk..ben sadece onun isteğinin benimkiden farklı olduğunu düşündüğüm için burdakilere sormak istedim..bazı dar görüşlüler işi harama getirmeye çalışıyor anlam veremiyorum..ben kimseye evlenmenin haram oup olmadığını sormadım...ama yardımcı olanda çok oldu onlara teşekkür ediyorum..lütfen konuyu okuyup ona göre cevap verirseniz bundan sonra sevinirim..eğer yabancıyla evlenmek haram mıdır konusu açılırsa oraya yazarsınız fikirlerinizi buraya değil.

sahrud72
pimrel
burdakiler eşimle kavga ediyoruz sanıyor sanırım..sorun falan da yaşamıyoruz..muhabbet sırasında böle bir konu açıldı..bizde konuştuk..ben sadece onun isteğinin benimkiden farklı olduğunu düşündüğüm için burdakilere sormak istedim..bazı dar görüşlüler işi harama getirmeye çalışıyor anlam veremiyorum..ben kimseye evlenmenin haram oup olmadığını sormadım...ama yardımcı olanda çok oldu onlara teşekkür ediyorum..lütfen konuyu okuyup ona göre cevap verirseniz bundan sonra sevinirim..eğer yabancıyla evlenmek haram mıdır konusu açılırsa oraya yazarsınız fikirlerinizi buraya değil.
Allah ağzınızın tadını bozmasın aranıza kavga gürültü girmesin inşallah
Kiminle evlendiğin seni ilgilendirir günahı haramı yargılamakta allahın işidir
İnşallah çocuğunuz için hayırlı anne baba olursunuz
Sevgiler

rzme
[ı]baŞtan bunları gÖze aldınmı_?[/ı]

DearesT
Haksızsınız...O kadar önemli olsaydı sizin için Müslüman bir eşle evlenirdiniz bence...
Eğer siz mevlüt yapacaksanız onun da kilise töreni hakkıdır...

DearesT
pimrel
hah canım sen anladın beni...mevlütte amaç bebeği müslüman yapmak falan değil..kendin eve aileni arkadaşlarını çağırıp kuran okutuyosun falan..bebekle alakası yok..nasıl ölenin ardından mevlüt yapıyosan bu da öle..imam gelsin bebeği üflesin müslüman yapsın değil olay..eşimin isteği ile benim isteğim birbirinden farklı geliyor bana..o da istiyorsa papaz getirsin incil okutsun ne diyim kaydirigubbakcemile3..kutsal suya ne gerek var:bbo:
Çok dar bakıyorsunuz olaya bence...bizdeki birşeyin karşılığı onlarda da aynı olacak diye bir kural mı var...Bizde Kur'an-ı Kerim okunuyor e o da İncil okutsun...bu mudur yani...Eğer böyle düşünmeye devam ederseniz siz de çocuğunuz da sorun yaşarsınız...
Neden okunur mevlüt, bizim dinimize göre doğan bebek için Allaha şükretmek için, eşimizin dostumuzun bebeğimize duasını almak için vs...yani İslama göre bir davranış...Aslında bir nevi aleni olmasa da Müslüman bebeği ilan etmek...
Bir de bu taraftan bakın, eşinizin haklı olduğunu göreceğinizi umuyorum...

EU2
çirkin betty
Çok dar bakıyorsunuz olaya bence...bizdeki birşeyin karşılığı onlarda da aynı olacak diye bir kural mı var...Bizde Kur'an-ı Kerim okunuyor e o da İncil okutsun...bu mudur yani...Eğer böyle düşünmeye devam ederseniz siz de çocuğunuz da sorun yaşarsınız...
Neden okunur mevlüt, bizim dinimize göre doğan bebek için Allaha şükretmek için, eşimizin dostumuzun bebeğimize duasını almak için vs...yani İslama göre bir davranış...Aslında bir nevi aleni olmasa da Müslüman bebeği ilan etmek...
Bir de bu taraftan bakın, eşinizin haklı olduğunu göreceğinizi umuyorum...
sana katılmıyorum canım..mevlüt müslüman olması için okutulan bişey değil..allahtan iyi dualar almak için yapılan bişey benim için..incil okutmasını da şaka olarak yazmıştım..vaftiz olayı ile mevlütün aynı anlama gelmediğini şaka yollu göstermek için.vaftiz benim için bebeği hristiyan yapmak için yapılır..bu da bana ters..ben illa da mevlüt olsun demedim zaten..arkadaşı doğumdan sonra gelenekleriniz ne diye sorunca bende bunu dedim ordan konu yürüdü gitti..mevlüt yapmam olur biter.

denizbaris
Mevlüt Hz. Peygamberimize yazılmış bir methiyedir.... Veee sadece ama sadece Türkiyede var. Dünyann diğer ülkelerindeki hiçbir müslüan mevlütün ne olduunu bilmez....

Ama hiçbir mevlüt de kuru kuru olmaz, ardından yasin amme tebareke sureleri ve çeşitli ilahiler okunur ve bebek için dua edilir.. Uzun ömrü olsun, anasına babasına vatanına milletine dinine bağlı bir insan olsun diye....

Bu bebekle ilgili değil de nedir??? Bebekle ilgisi yoksa okutmazdınz mevlütü değilmi? Bebek için okutuyorsunuz dolayısıyla da direkt bebekle ilgili....
O da kilisede bir rahip huzurunda ilahiler eşliğinde ortodokslarda suya girmekten, katoliklerde üzerine su serpmekten ibarettir. Kutsal su falan yok aslında, o törende kullanılan suyu kutsal olarak sayıyorlar çünkü o su sayesinde bebek günahkar doğduğu için o günahından arındığı için...

Bence arada hiiiç ama hiç fark yok... Sizi ilaki mevlüt istiyorsanız eşinizin isteğini de yerine getirmelisiniz... Ama mevlüt farz olan bişey değil, hatta daha önce dediği gibi sadece türklere has bişey...
Ama hristiyanlıkta vaftiz şart olan bişey....
Şimdi sizin bebekle ilgili düşünceniz çok önemli... Bebeğinizi nasıl büyüteceksiniz... Her iki dini de anlatıp kendisinin seçmesi konusunda özgür mü bırakacaksınız... dinle ilgili hiç bir telkinde bulunmayıp, dinini kendisinin seçmesini mi sağlayacaksınız?
Her iki dini de telkin edip seçmesi daha iyi gibime geliyor, hiç telkin etmezseniz ataist ble olmayı tercih edebilir....
Bu durumda da vaftiz olması gerekiyor, çünkü hristiyanlıkta şart... Eşin anlayışlı olmayıp sünnet etirmene izin vermeseydi sen ne düşünürdün... Sünnet mevlüt gibi de değil, gerekli yani olmazsa olmaz...
Bence siz bencilce davranıyorsunuz sizin hiç zorunlu olayan dinimizde bile olmayasn bir mevlüt isteyip, eşinizin dinince gerekli olan bişeyi yapmasını kabul etmiyorsunuz.. NAsıl karşılıklı saygı, nasıl hoşgörü... Evlenmeden önce bunarı düşünmeli, hatta hamile kalmadan da bu konuları düşünmeli ve tartışslıydınız....
Siz de eşiniz de kendi dininize at tüm ritüelleri tüm gereklilikleri yerine getirin... Daha sonra da belli bir yaştan sonra kendi terchini yapsın....

EU2
ashemez
Mevlüt Hz. Peygamberimize yazılmış bir methiyedir.... Veee sadece ama sadece Türkiyede var. Dünyann diğer ülkelerindeki hiçbir müslüan mevlütün ne olduunu bilmez....

Ama hiçbir mevlüt de kuru kuru olmaz, ardından yasin amme tebareke sureleri ve çeşitli ilahiler okunur ve bebek için dua edilir.. Uzun ömrü olsun, anasına babasına vatanına milletine dinine bağlı bir insan olsun diye....

Bu bebekle ilgili değil de nedir??? Bebekle ilgisi yoksa okutmazdınz mevlütü değilmi? Bebek için okutuyorsunuz dolayısıyla da direkt bebekle ilgili....
O da kilisede bir rahip huzurunda ilahiler eşliğinde ortodokslarda suya girmekten, katoliklerde üzerine su serpmekten ibarettir. Kutsal su falan yok aslında, o törende kullanılan suyu kutsal olarak sayıyorlar çünkü o su sayesinde bebek günahkar doğduğu için o günahından arındığı için...

Bence arada hiiiç ama hiç fark yok... Sizi ilaki mevlüt istiyorsanız eşinizin isteğini de yerine getirmelisiniz... Ama mevlüt farz olan bişey değil, hatta daha önce dediği gibi sadece türklere has bişey...
Ama hristiyanlıkta vaftiz şart olan bişey....
Şimdi sizin bebekle ilgili düşünceniz çok önemli... Bebeğinizi nasıl büyüteceksiniz... Her iki dini de anlatıp kendisinin seçmesi konusunda özgür mü bırakacaksınız... dinle ilgili hiç bir telkinde bulunmayıp, dinini kendisinin seçmesini mi sağlayacaksınız?
Her iki dini de telkin edip seçmesi daha iyi gibime geliyor, hiç telkin etmezseniz ataist ble olmayı tercih edebilir....
Bu durumda da vaftiz olması gerekiyor, çünkü hristiyanlıkta şart... Eşin anlayışlı olmayıp sünnet etirmene izin vermeseydi sen ne düşünürdün... Sünnet mevlüt gibi de değil, gerekli yani olmazsa olmaz...
Bence siz bencilce davranıyorsunuz sizin hiç zorunlu olayan dinimizde bile olmayasn bir mevlüt isteyip, eşinizin dinince gerekli olan bişeyi yapmasını kabul etmiyorsunuz.. NAsıl karşılıklı saygı, nasıl hoşgörü... Evlenmeden önce bunarı düşünmeli, hatta hamile kalmadan da bu konuları düşünmeli ve tartışslıydınız....
Siz de eşiniz de kendi dininize at tüm ritüelleri tüm gereklilikleri yerine getirin... Daha sonra da belli bir yaştan sonra kendi terchini yapsın....
canım güzel yazmışsın haklısın..şuna açıklık getireyim hamile değilim zaten..konuyu açarkende belirtmiştim..sadece seneye çocuk yapmayı düşünüyoruz diyor..arkadaş arasında bebek muhabbeti yaparkende arkadaşı müslüman olduğu için böle bir soru yöneltti bu konuda ordan açıldı..ben illa mevlüt olcak diye de bişey demedim zaten..annem isterse mevlüt yaparız dedim bu kadar..olmazsa da olmaz çok önemli değil.

çocuk meselesine gelince evlenmeden önce oturup herşeyi konuştuk zaten biz..çocuğumuz sünnet olucak..eşimde sünnetli ailesi sağlık açısından sünnetin gerekli olduğuna inanıyor zaten..bunda bir sorun yok..din meselesine gelince ben müslümanım çocuğumda bunu bilerek yetişecek ona dinimi öğretmeme gibi bir tutumum olmaz.elbette dini konularda benim dinimin esaslarına göre yol göstericem..eşimde kendi dinine göre isterse..ikimizde allaha inanıyoruz sonuçta çocuğun kafasını karıştırcak bir durum görmüyorum ortada..

denizbaris
17-11-09, 10:11
pimrel
canım güzel yazmışsın haklısın..şuna açıklık getireyim hamile değilim zaten..konuyu açarkende belirtmiştim..sadece seneye çocuk yapmayı düşünüyoruz diyor..arkadaş arasında bebek muhabbeti yaparkende arkadaşı müslüman olduğu için böle bir soru yöneltti bu konuda ordan açıldı..ben illa mevlüt olcak diye de bişey demedim zaten..annem isterse mevlüt yaparız dedim bu kadar..olmazsa da olmaz çok önemli değil.

çocuk meselesine gelince evlenmeden önce oturup herşeyi konuştuk zaten biz..çocuğumuz sünnet olucak..eşimde sünnetli ailesi sağlık açısından sünnetin gerekli olduğuna inanıyor zaten..bunda bir sorun yok..din meselesine gelince ben müslümanım çocuğumda bunu bilerek yetişecek ona dinimi öğretmeme gibi bir tutumum olmaz.elbette dini konularda benim dinimin esaslarına göre yol göstericem..eşimde kendi dinine göre isterse..ikimizde allaha inanıyoruz sonuçta çocuğun kafasını karıştırcak bir durum görmüyorum ortada..

HAklısın canım, okumuştum ama konu ilerleyince unutmuşum....
ilk yazına geri döndüm.. mevlüt okutmamız gerek dedim, eşim şn de kendi dininin esaslarına yo gösterecek se bu durum eşit ve çocuğun kafasını karıştırmayacak şekilde olmalı....

Eşinin sünnete itiraz etmediğini biliyorum, ya etseydi diyorum..Sonuçta senin dinin açısından sünnet olmazsa olmaz, ama eşin deseydi ki ben sünnet olmasını istemiyorum, sünnet müslüman edecek bir tören biz seninle anlaşmıştık deseydi ne hissederdin diye sordum...
Vaftiz töreni de eşinindini için gerekli bir tören... İknzde kend dininizin gerekliliklerini uygulayın, kendi dinlerinizin temellerini çocuğunuza anlatın, ve onun seçmesini bekleyin...
Ben eşinin yerinde olsam vaftiz ettirmek isterdim, çünkü bu onun dini açısından bir zorunluluk. Mevlütle karşılaştırılamaz evet aslında heen hemen aynı şeyler ama vaftiz onlarda zorunlu mevlüt bizde zorunlu değil...
Eşinn vaftiz ettirmeyi düşünemesi, sen mevlüt deyince madem mevllüt olacak vaftiz de olsun demesi bile eşinin senden daha hoşgörül,, daha fedakarlığa açık olduğunun göstergesi....

BeyzaNur-HH
arkadasim sen bastan secimini yapmissin saten.herseyi kabullenip.simdi eger bebegin mevludunu okutuyorsan esininde tercihine boyun egmen gerekcek.belki yanlis ama bastan bilerek kabullenmissin..ya ikinizde bise yapmicaniz yada sen mevlut oda kendi dinine gore bisiler yapcak..
hakkinizda hayirlisi olsun

EU2
ashemez
HAklısın canım, okumuştum ama konu ilerleyince unutmuşum....
ilk yazına geri döndüm.. mevlüt okutmamız gerek dedim, eşim şn de kendi dininin esaslarına yo gösterecek se bu durum eşit ve çocuğun kafasını karıştırmayacak şekilde olmalı....

Eşinin sünnete itiraz etmediğini biliyorum, ya etseydi diyorum..Sonuçta senin dinin açısından sünnet olmazsa olmaz, ama eşin deseydi ki ben sünnet olmasını istemiyorum, sünnet müslüman edecek bir tören biz seninle anlaşmıştık deseydi ne hissederdin diye sordum...
Vaftiz töreni de eşinindini için gerekli bir tören... İknzde kend dininizin gerekliliklerini uygulayın, kendi dinlerinizin temellerini çocuğunuza anlatın, ve onun seçmesini bekleyin...
Ben eşinin yerinde olsam vaftiz ettirmek isterdim, çünkü bu onun dini açısından bir zorunluluk. Mevlütle karşılaştırılamaz evet aslında heen hemen aynı şeyler ama vaftiz onlarda zorunlu mevlüt bizde zorunlu değil...
Eşinn vaftiz ettirmeyi düşünemesi, sen mevlüt deyince madem mevllüt olacak vaftiz de olsun demesi bile eşinin senden daha hoşgörül,, daha fedakarlığa açık olduğunun göstergesi....
doğru söylüyosun eşim benden daha hoşgörülüdür..o yüzden birçok konuda benim dediğime pek karşı çıkmaz..sünnet olayına gelince pardon cevap yanlış olmuş..sünnet gibi meseleleri ben evlenmeden önce açık açık konuştum sünnet olması lazım dedim..karşı çıksaydı tartışma olabilirdi evet..ben tutucu biriyle yapamazdım zaten eşim herşeye açık olduğu için birbirimizi sevdik..farklı biri olsaydı sadece sünnet konusunda değil herşeyde karşı çıkardı bende öle biriyle yapamazdım zaten..
vaftiz törenini falan annesi sormuş nişanlıyken ama biz bişey yapılmamasına karar vermiştik önceden..çocuğun özgür iradesi açısından..gerekli kararlar evlenmeden önce yapıldı..çocuklar okula başlamadan önce de türkiyeye yerleşme kararı aldık eğitimi açısından..sadece dini konular değil bütün meseleler önceden konuşuldu ve böyle evlendik o yüzden sorunumuz yok hiçbir konuda..bu meselede gayet sakin bir ortamda muhabbet havasında konuşuldu benim kafama sadece mevlütle vaftiz olayının bir olmaması takılmıştı bu da pek de büyük sorun değil şimdi daha iyi anlıyorum

bekolim
kronick
¤ decemBer ¤
kronick denmesi gerekeni demiş. ne mevlütü ya. konuşcam gene kızcaklar.
siz islamda yasak olan bişiyi yapıp müslüman olmayan erkekle evlenmişsiniz, şimdi kalkıp anneniz babanız mutlu olsun diye mevlüt okutcaksınız. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. mirmirmirmir

aynen...

mutnojmet
17-11-09, 11:11
bence sen öncelikle vaftizin anlamını amacını sorup öğren nasıl müslüman olmak için kelime-i şehadet getirmek şartsa vaftizin de Hristiyanlık için böyle bir anlamı var mı yani bunu yaparsan Hristiyan olursun gibi bir mantığı mevcut mu onu araştır ondan sonra konuyu araştır

bir de şöyle düşün sen ailenin mutlu olması için mevlüt istiyorsun eşin de kendi ailesini mutlu etmek isteyemez mi ben vaftiz nedir anlamı nedir bilmiyorum filmleri felan da bırak lütfen Hristiyanlığın bir sürü mezhebi var hepsinin de uygulaması farklı

ben olsam madem her ikiniz de kendi dininizi yaşıyorsunuz ve bu konuda özgürsünüz çocuğunuzu da serbest bırakacaksınız o zaman Hristiyan yapmak gibi bir amacı yoksa vaftizin ikisini birden yaptır ya da hiçbirini yaptırma annen mesela kendi evinde okutabilir mevlüdü sen de başında Kur'an'ını Yasin'ini okursun

EU2
17-11-09, 11:11
tadLi

aynen...
dayanıcam artık sizlere iki çift lafım

tamam kuranda böle birşey var haram diyosunuz...kuran da bakire bir kadının bakir olmayan bir erkekle ya da tam tersi evlilip yapması da haram..madem kuralları bu kadar takip ediyosunuz evliyseniz eşiniz inşallah bakirdi evlenirken..evli değilseniz de bakir eş bulmakta size iyi şanslar bulacağınızı sanmıyorum evde kalırsınız gibi geliyor..haram yapmamaktansa evde kalmak daha iyi di mi ama benle hem fikir olmalısınız-tatlicadiarzu-