öfke kontrolu...

prenses006
26-02-10, 09:02
merhaba kızlar,
öfkelendiğinizde kendinizi nasıl yatıştırıyorsunuz, sinirlendiğim zaman sinirim uzun süre devam ediyor ve içimde yaşamam gereken durumlarda yani dışa yansıtamadığım durumlardada beni çok yıpratıyor, dışa yansıtıncada iki katı yıpranıyor insan, hem kendiniz yıpranıyorsunuz hem ilişkiler yıpranıyor, çok sinirli bir insan oldum çıktım sabrım tahammülüm sıfır :sm_confused:
öfke kontrolunuzu hem karşı taraf hem kendiniz hemde ilişkileriniz açısından yıkıcı olmaması için nasıl sağlıyorsunuz öfkelendiğinizde kendinizi nasıl yatıştırıyorsunuz tavsiyelere ihtiyacım var bilmiyorumkismile

burcu_01
26-02-10, 10:02
tatlım ben bu konuda çok müzdaribim.. bazı yaşadiğim şeyler sinirlerimi o kadar yiprattiki.. çok agresif biri oldum.. kendime bile zarar veriyordum.. kurdeşen döktüm sinirden artık.. şuan ne mi yapiyorum antidepresan kullanıyorum ohhh çoook rahatım.. bi 6 aylık tedavi görücem.. sonrasında düzelme olmazsa devam.. umarım olur ama..

burcu_01
ilaç falan kullanmak istemezsen klasik müzik dinle kendi kendine telkin yap.. doğa sesleri var.. kuş sesleri şelale sesleri yunus balıkları sesleri.. onları dinle bilgisayardan.. mum işiğinda uzan yatağina ve kendi kendine telkinler yap.. olumlu düşün... günlük yaz.. sinirlendiğin şeyleri not al onlar üzerinde düşün.. iyi gelecektir.. ben kendime şaşiriyodum.. bi kere kaldırıp telefon firlattım sevgilimin kafasına.. hiç yapacağim şey değildi.. ama elimde değil sinirden gözüm bişey görmüyordu ki.. en sonunda bi tartişmada sevgilime tokat attım.. baktım bu sinir bana da sevgilime de çok zarar veriyor.. ilaç kullanmaya başladım.. çoook rahatım sakinim uysalım melek gibiyim şuan..

chess
dikkatini başka yere yoğunlaştırmayı dene, mesela seni çok saracak türde bi film izle gerilim falan, filme gerilirken kendi gerilimini unutursunkaydirigubbakcemile3
yada içinde eziklik büzüklük geçmeyen, melankolik olmayan hareketli şarkılar dinleyebilirsin
uzanıp, gözlerini kapatıp sadece nefesine odaklarak derin nefes alıp vermeyi deneyebilirsin ki bence oldukça sakinleştirici
dışarı çıkıp deli gibi yürümeye başlarsın bi süre sonra yorulursun, sinirinde sakinleşmiş olur
ama ben genelde uyurum, benim için en güzeli uyumak

resusitasyon
ben de çok sinirli biriyim yaaa...özellikle çalışırken herşeyin eksiksiz gitmesini istediğimden en ufak bir sorunda patalamaya hazı bir bomba gibi oluyorumbilmiyorumkismile o sinir anında yaşanılan ilk saniyeler çok önemli,bir an için derin nefes aldığımızda o kısa süreç iyi geliyor..ve kendimizce yapılacak telkinler..tabii sinirimiz geçtikten sonrada bunun üzerinde düşünüp,bizi ne sinirlendiriyorsa onun üzerine gidip bu konuda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor..

darksoulriver
Ben de sinirlediğim zaman kontrolümü kaybediyorum. Kolay kolay sinirlenmem,en fazla senede 1 veya 2 kere sinirlenirim.Öyle saçma sapan, eften püften şeylere de kızmam. Ama bir şeye kızarsam, gözüm hiçbir şey görmüyor. O an tek kontrol edebildiğim şey canlı hiçbir şeye zarar vermemek. Ama etrafı/eşyaları yakar yıkarım sinirlendiysem ve kimse beni durdurmak için dokunmamalı. Sanki ksıtlanmış gibi,elim kolum bağlanmış gibi hissediyorum o zaman kendimi. Daha da kötü oluyor sonuç böylece. Sadece yatıştırmak için,sevgi dolu sarılmalar etkili oluyor sakinleşmemde.
Tecrübeyle sabit, nefes çalışması da iyi geliyor.Uyuduğumda da rahatlıyorum ama zaten normalde uykuya dalmakta zorlanan biriyim. Uyumaya çalışırken hep akıma sinirlendiğim konu geliyor, offff.

Laale
Hemen dualara sarılıyorum ben..
Çok öfkelendiğim zaman kırıcı olduğumu düşünüp kendi kabuğuma çekilmek,Allahıma el açmak daha doğru geliyor..
Hiç kimseyi üzmek istemiyorum aslında ama oluyor işte..
Olmaması için tüm çabam..

Lereenim
26-02-10, 11:02
Bende içime kapanıyorum. Bağırıp karşımdakini kırmamak adına. Öfkenin sonradan zarar getireceğini biliyorum.

niltt
surat asıyorum sadece,eğer kırılmışsam da ağlayasım gelir konuşamam...mafoldumben

_laylaylom_
sinirlendiğim zaman kendimi kontrolüm zor oluyor malesef...özellikle yakınımdaki kişilere
daha çok iş düşüyor sanırım eğer o anda biri bana tepki verip bağırarak konuşursa
ters tepki yapıyor ve daha çok sinirleniyorum...
o anda kırıcı olup hak etmeyen kişileri kırdıysam üzülüyorum ama hak edenlere de verecek cevabım varsa sakinleşiyorum sonradan...
genelde surat asarım bi müddet başka şeylerle kafamı dağıtmaya çalışırım...ama öfkem kolay kolay geçmez.

glaze_butterfly
Öfkemi asla kontrol edemiyorum çok yıpratıyor buda beni
Ama artık sessiz kalmayı yeğliyorum
Şuan cok sinirliyim mantıklı konuşamam deyip çekiliyorum
ışe yarıyor...boshayallersmile

prenses006
26-02-10, 13:02
işyerinde olduğum için cevaplarınızı geç gördüm kızlar, eğerki öfkem sevdiğim kişiden kaynaklıysa daha çok canımı yakıyor hayal kırıklığıyla üzüntüyle karışık öfke oluyor ve içimde fırtınalar kopuyor, kelimelerimi toparlayamıyorum, karşımdakine ifade edemiyorum sadece içimde duygu öfke patlamaları yaşanıyor o sinirle ilişkilerde yıkıcı olmaya başlıyorum sevgilime bitti diyorum mesela yada öfkemi çıkarmak için kırıcı mailler mesajlar atıyorum bu herşeyi dahada karıştırıyor ve işin ilginci öfkem uyuyup ertesi sabaha uyandığımda dinmiş oluyor, geçmiş oluyor bu sefer öfkelendiğim şeyi hemen affediyorum unutuyorum bazen, aslında affetmemem gereken kendimce haklı olduğum bişey dahi olsa, bölece öfkenin kaynağını çözemiyorum, karışık oldu ama içimdekileri anlatmaya çalıştım.bu bana çok zarar veriyor öfkelenince kabuğunamı çekilmek gerekir acaba yıkıcı olmamak için çünkü sinirle bazen naptığımızı ne sölediğimizi bilemiyoruz mantıklı düşününcede dengeli davranmadığımızın farkına varabiliyoruz.ama öfkeyi içimize atmakda çok zararlı

chess
prenses006
işyerinde olduğum için cevaplarınızı geç gördüm kızlar, eğerki öfkem sevdiğim kişiden kaynaklıysa daha çok canımı yakıyor hayal kırıklığıyla üzüntüyle karışık öfke oluyor ve içimde fırtınalar kopuyor, kelimelerimi toparlayamıyorum, karşımdakine ifade edemiyorum sadece içimde duygu öfke patlamaları yaşanıyor o sinirle ilişkilerde yıkıcı olmaya başlıyorum sevgilime bitti diyorum mesela yada öfkemi çıkarmak için kırıcı mailler mesajlar atıyorum bu herşeyi dahada karıştırıyor ve işin ilginci öfkem uyuyup ertesi sabaha uyandığımda dinmiş oluyor, geçmiş oluyor bu sefer öfkelendiğim şeyi hemen affediyorum unutuyorum bazen, aslında affetmemem gereken kendimce haklı olduğum bişey dahi olsa, bölece öfkenin kaynağını çözemiyorum, karışık oldu ama içimdekileri anlatmaya çalıştım.bu bana çok zarar veriyor öfkelenince kabuğunamı çekilmek gerekir acaba yıkıcı olmamak için çünkü sinirle bazen naptığımızı ne sölediğimizi bilemiyoruz mantıklı düşününcede dengeli davranmadığımızın farkına varabiliyoruz.ama öfkeyi içimize atmakda çok zararlı
atma o zaman canım içine, başka yere transfer et, mesela al eline kalem kağıt neye sinirelndiysen yazmaya başla yaz yaz yaz, sonra öfkemi yazdım artık bu kağıtta, bir daha düşünmicem de, bu tip yöntemler aptalca gelebilir ama işe yarar denemelisin bence, madem ertesi güne unutuyosun, ne kendini ne karşındakini yıpratmaya değmez:hulya:

chess
ama sevgilinle aranda gerçekten bi problem varsa bu çözülmeli, bence ertesi gün olunca bu problemi sakince konuş, ben dili kullanarak, sen dili kullanınca erkekler savunma-saldırı posizyonuna geçiyo çünkü, yok sakince konuşamam sinirlenirim gene diyosan ertesi gün rahatsız olduğun şeyleri ve sorunun muhtemel çözümlerini yine yazılı iletebilirsin sevgiline

prenses006
chess
atma o zaman canım içine, başka yere transfer et, mesela al eline kalem kağıt neye sinirelndiysen yazmaya başla yaz yaz yaz, sonra öfkemi yazdım artık bu kağıtta, bir daha düşünmicem de, bu tip yöntemler aptalca gelebilir ama işe yarar denemelisin bence, madem ertesi güne unutuyosun, ne kendini ne karşındakini yıpratmaya değmez:hulya:
evet canım bende az önce aynen böle düşündüm çok haklısın ertesi güne öfkem yatışmış oluyor çoğu zaman değmez kimseyi yıpratmaya cidden. ama o uykuya dalana kadar neler çekiyorum bazen yatınca ağlıyorum öle uykuya dalıyorum. öfkem geçincede yapılması gerekeni mantıklı birşekilde yapamamış olduğumdan karşımdakini affetmiş oluyorum ve öfkenin kaynağı çözülmüyor ilişkideki kızıp öfkelendiğim sıkıntılar problemler hallolmamış oluyor yani,yaşadıklarımdan sonra herşeye sinirlenen agresif bir insan oldum nette öfke kontrolunu okuyorum ama pek tatmin edici bilgi bulamadım, yaşayanların tecrübelerinden faydalanmak çok daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.çok sıkıntı veriyor bu durum banaa sakinlikle karşılayamıyorum hiçbirşeyi sakince çözemiyorumm

aLiNyAziMsIn
keşke kontolü olsa, yada bi tuşu falan.
Aşırı öfkeli ve sinirliyim.
Buda aileden gelen birşey imiş, psikaytristim demişti.
Ve annem sıkıntılı bir gebelik geçirmiş
sonuçta bir facia olarak yaşıyorum.
Özellikle evlendikten sonra kontrölümden çıktı öfkem.
Eşime çok kızıyoru bazen herşeyin acısını nerdeyse ondan çıkarıyorum.
Avaz avaz bağırıyorum.
Apartmana rezil olduk biliyorum.
Çokta utanıyorum aslında çok kötü biride değilimdir
ama apartmandakiler beni belki çok kötü kindar olarak tanıyodur.
Çünkü snirliyken ağzımdan çıkan kelimeler kötü oluyo :KK43:(

prenses006
aLiNyAziMsIn
keşke kontolü olsa, yada bi tuşu falan.
Aşırı öfkeli ve sinirliyim.
Buda aileden gelen birşey imiş, psikaytristim demişti.
Ve annem sıkıntılı bir gebelik geçirmiş
sonuçta bir facia olarak yaşıyorum.
Özellikle evlendikten sonra kontrölümden çıktı öfkem.
Eşime çok kızıyoru bazen herşeyin acısını nerdeyse ondan çıkarıyorum.
Avaz avaz bağırıyorum.
Apartmana rezil olduk biliyorum.
Çokta utanıyorum aslında çok kötü biride değilimdir
ama apartmandakiler beni belki çok kötü kindar olarak tanıyodur.
Çünkü snirliyken ağzımdan çıkan kelimeler kötü oluyo :KK43:(
bazen düşünüyorum da ben evlensem heralde 1 hafta bile sürmez bendeki bu sinirlee alsanaalsanasmile

prenses006
chess
ama sevgilinle aranda gerçekten bi problem varsa bu çözülmeli, bence ertesi gün olunca bu problemi sakince konuş, ben dili kullanarak, sen dili kullanınca erkekler savunma-saldırı posizyonuna geçiyo çünkü, yok sakince konuşamam sinirlenirim gene diyosan ertesi gün rahatsız olduğun şeyleri ve sorunun muhtemel çözümlerini yine yazılı iletebilirsin sevgiline
yine bundada çok haklısın canım ama o ertesi gün olana kadar yiyip bitiriyorum işte kendimi giden benden gidiyorr o anlarda o öfkeyi en yoğun hissettiğim anlarda ne yapmalıyım nasıl kendimi sakinleştirmeliyim bilemiyorum tv izlesem konsantre olamıyorum, nefes egzersizini yapsam sökmüyor bu bendeki öfkeye kötükedihüso bikaç saat bazen günboyu buduygu sürüyor beni çokk yıpratıyorrr mafoldumben

chess
prenses006
evet canım bende az önce aynen böle düşündüm çok haklısın ertesi güne öfkem yatışmış oluyor çoğu zaman değmez kimseyi yıpratmaya cidden. ama o uykuya dalana kadar neler çekiyorum bazen yatınca ağlıyorum öle uykuya dalıyorum. öfkem geçincede yapılması gerekeni mantıklı birşekilde yapamamış olduğumdan karşımdakini affetmiş oluyorum ve öfkenin kaynağı çözülmüyor ilişkideki kızıp öfkelendiğim sıkıntılar problemler hallolmamış oluyor yani,yaşadıklarımdan sonra herşeye sinirlenen agresif bir insan oldum nette öfke kontrolunu okuyorum ama pek tatmin edici bilgi bulamadım, yaşayanların tecrübelerinden faydalanmak çok daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.çok sıkıntı veriyor bu durum banaa sakinlikle karşılayamıyorum hiçbirşeyi sakince çözemiyorumm
valla canım biz kadınlar sorunları fazla kişiselleştiriyoruz fazla duygu yüklüyoruz ama erkekler daha analitik bakıyo soruna, bu yüzdende genelde abartan taraf kadın oluyor, ertesi gün olunca ne kadar saçmalamışım ya diyosun büyük ihtimalle
bişeye sinirlendin mi o konuyu o gün erteliceksin o zaman, bu konuyu yarın halledicem diye telkinde buluncaksın kendine
diğer türlü, hem problem hallolmuyor hem karşılıklı yıpranıyorsunuz demekki
ama kendinin bilincinde olman güzel
bi de insnaların gözardı ettiği basit ama önemli şeyler var, mesela kafein alımı insanı çok geriyor, çok kola kahve içen bi insan bırak bence bunları, hatta nette çok durmakta geriyor insanı, bence netten nefes taktiklerini araştır gerçekten faydalı, hadi canım deme bu tip şeylere yani
mesela kapat gözlerini güzel bi sahilde olduğunu düşün rüzgarı hisset, denizin sesini duy 5 duyunu kullan, sonra derin nefes al tüm ciğerlerin karnın dolsun nefesini 4 saniye tut ve tüm ciğerlerin karnın boşalana kadar nefesini ver bunu beş altı defa tekrarla
benzer nefes taktiklerini araştır
nefes çok önemli bu taktiklerle vucudunun her hücresine daha çok oksijen gittiği için rahatlayıp gevşiyosun
bide bedeni kademe kademe kasıp gevşetmekle alakalı bi taktik var
bide gün içinde melisa valerian sarı kantaron gibi bitki çayları iç
valla sana bu başlıkta dediğim herşeyi yap, bi hafta sonra eskisi kadar öfkeli olmadığını görceksin, bide hafif egzersizlerde önemli onuda geçmeyelim

aLiNyAziMsIn
prenses006
bazen düşünüyorum da ben evlensem heralde 1 hafta bile sürmez bendeki bu sinirlee alsanaalsanasmile
karşındaki kişide sinirliyse çok sağlıklı ve uzun bir ilişki sürmeyebilir.
Benim eşimki en sabırlı insanlardan biriydi.Derdim peygamber sabrımı var sende diye
ama yok oldu artık.
Bende diyorumki ya eşimde ben gibi olsaydı ne olurdu diye ?

Babam annem dalga geçiyo benle
Allahtan erkek değilsin yoksa her gece karakoldan toplardık seni diye :))

Canım peki ne önlemler alıyosun?
Fayda ediyomu kontrolde ?

prenses006
26-02-10, 14:02
aLiNyAziMsIn
karşındaki kişide sinirliyse çok sağlıklı ve uzun bir ilişki sürmeyebilir.
Benim eşimki en sabırlı insanlardan biriydi.Derdim peygamber sabrımı var sende diye
ama yok oldu artık.
Bende diyorumki ya eşimde ben gibi olsaydı ne olurdu diye ?

Babam annem dalga geçiyo benle
Allahtan erkek değilsin yoksa her gece karakoldan toplardık seni diye :))

Canım peki ne önlemler alıyosun?
Fayda ediyomu kontrolde ?
benimde erkek arkadaşım çok sabırlı ve hep alttan alan o oluyor sabırlı olan öfkeme katlanan o oluyor 1 seneye yakındır beraberiz o alttan almasa şimdiye kadar birmilyon kere ayrılmıştık.
öfkelenince yıkıcı oluyorum yapıcı olamıyorum hemen kesip atıyorum hemen ilişkiyi bitiriyorum mesela,
aldığım bir önlem yok canım kapı kapı çare arıyorum iştee :gitme:

Amonra
26-02-10, 14:02
al benden de o kadar sinirlendiğimde bütün köprüleri yıkıyorum bütün gemileri yakıyorum allahım nasıl bi öfke cinnet hali gibi katil olurum nerdeyse o derece yani. ama ezelden beri böyleyim psikatriye de gittim ilaç da kullandım ama ilaçlar geçicici çözüm bırakınca yine aynı. yani asıl öğrenmemiz gereken öfke kontrolu bunun da yolu varsa da doktorlar ilaçla direk tedaviye başlıyolar. ben sinire iyi geliyo diye burda okudum aragonit taşı aldım eşim bu ufacık taş sana iyi gelmez nal kadar alsan anca dedi o da bezmiş durumda yani. ama sinirli değilken şeker gibi munis bi insanım yeter ki biri beni kızdırmaya görsün içimdeki canavar hortlayıveriyo hemen

zyvm
26-02-10, 18:02
bnde çok sinirliyim önceden böle deildim ya şimdi en ufak bişide uffff herşey oluo hem kendme hem çevreme hem sevdiğime herşeye zarar veriorum snrada üzülüorum ya bu sinirim yüzünden birgün sevdiğimi kaybetcemmafoldumbennasıl baş etcem ben bilmiorum çok sinirliyim arkadaşlar yaa:gitme:

kar
26-02-10, 18:02
dırek susarım mutfaga gıdıp hamur işlerı yaparım..
zaten cok yapdımmı anlar herkes sorun var ..

seminya
26-02-10, 19:02
ya arkadaşlar aynı şekilde bende çok sinirliyim....ama önceden böyle değildim herşeye amannnnnn...derdim geçerdim şimdi ise oooo...herşeye sinir... hatta 2 gün önce telefonumu kırdım sonradan çookk pişman oldum ama iş işten geçti........kendimi kontrol edemiyorumm....offffbilmiyorumkismile