TEST

2010 Kasım Anneleri

Lady34
15-03-10, 11:03
ben doktora ilk gittiğimde alttan bakmak zararlıymış dedim bilmiş bilmiş :nazar:
doktor da dedi ki cinsellik te zararlı o zaman laelaelaelaelae
valla güzel güzel açıklama yaptı içim rahat etti :CüvCüv:

ilona
Lady34
iloş nan niye doğru bulmuıyormuş dohtur CADIARZU
o zaman cinsellik te yasah :hulya:
bana direk alttan baktılar 12 haftaya kadar alttan bakıyolar
bebe büyüyünce karından bakıyolar olumunekankayizsmile
kalp atısına nerden bakıcakmış dokturun bilmiyorumkismile
bilmiimm layd haftaya karından bakıcakmış kalp atışına
yooh ben bu tootoordan hoşlaşmadım başka bi tohtor bulmam lazım :umursamaz:

eren sezen
banada alttan baktı hatta kalp atışını duyana kadar alttan bakıcam dedi bende zararı varmı dedim olurmu hiç öyle şey dedi

melisdeniz
Rady
melisdeniz hayırlısı olsun inş.
umarım herşey yolunda gider.
kaçıncı gün değeri bu peki

evt hayırlısı canım bu 1 hafta önceki deger.yarın kanı verip çarşambada dr gidip ultrasyona gitcem..sonrada mutlu haberii verirmm:dance:

Lady34
ilona
bilmiimm layd haftaya karından bakıcakmış kalp atışına
yooh ben bu tootoordan hoşlaşmadım başka bi tohtor bulmam lazım :umursamaz:

bence de başka tohtora git vereliniortak
senin doktor pimpirikliyse sen napıcan :nazar:

Lady34
eren sezen
banada alttan baktı hatta kalp atışını duyana kadar alttan bakıcam dedi bende zararı varmı dedim olurmu hiç öyle şey dedi

he ya :nazar:
alttan bakınca daha erken sonuç alabiliyosun :hulya:

Lady34
hoff ya hala acıkamadım mafoldumben
yemeğe çıkayım bişiler yemeye çalışayım bari :çok üzgünüm:

FınFık
ilona
yaa ben bu sabah doktora gittim
keseyi gördük
içide boş değil bebek var dedi ama karından baktı
alttan bakmayı şu aşamada doğru bulmuyorum ben dedi
kalp atışları başlamıştır ama alttan bakarsak görürüz
1 hafta sonra gel karından kalp atışlarına bakalım dedi
size direk alttan mı baktılar?
İloş banada alttan bakmadı cumartesi günü
Ama yorumda yapmadı doğru ve yanlış diye
Keseyi gördü kalp atışları için 2 hafta sonra gel dedi
Ama anladığım kadarıyla üstten baktığında göremezse alttan bakıyor, çünkü bana bir görmeye çalışalım dedi
Hatta bastırdı biraz görmek için benneyaptımki

birisi
Bana kalırsa da düşük tehlikesi olmadıktan sonra alttan bakmanın sakıncası yok. Sonuçta ilişki de bulunabiliyoruz bir şey olmuyor :kedi::kedi:

birisi
Bana kalırsa da düşük tehlikesi olmadıktan sonra alttan bakmanın sakıncası yok. Sonuçta ilişki de bulunabiliyoruz ama bir şey olmuyor :kedi::kedi:

FınFık
15-03-10, 12:03
birisi
Bana kalırsa da düşük tehlikesi olmadıktan sonra alttan bakmanın sakıncası yok. Sonuçta ilişki de bulunabiliyoruz bir şey olmuyor :kedi::kedi:
İyide benim düşük tehlikem olup olmadığınıda söylemedi hiç bir şey demedi

Direkt olarak üstten muayene etti, İlişki ile ilgili de birşey demedi

üff ben bu doktordan bişey anlamadım
:1closedeyes:

duygussduyguss
alttan bakmanın hiç bi sakıncası yokki zaten ben özellikle sordum doktora

_katya_
merhana kızlar geçen çarşamba keseyi gördük boyu 6.65 mm şuanda 6+1'im
2 hafta sonra bebeği görürüz dedi doktor
bana karında usg ile baktı :ecrin_bebek:

_sena_
hndnylmz
Bu arada bende cumartesi gittim doktora kese göründü .Görünce o kadar mutlu oldumki 1 cm olmuş benim kuzum çok sevindim.Maşallah:nazar:
canım gözünaydın beta hcg değerini öğrendinmi merak ediyorum aynı gün yaptırmştık testi
bende haftaya görebilirim inşallah keseyi

hndnylmz
_sena_
canım gözünaydın beta hcg değerini öğrendinmi merak ediyorum aynı gün yaptırmştık testi
bende haftaya görebilirim inşallah keseyi
Saol canım. Evet öğrendim hatta nete girdim ama sen yoktun yazmadım o nedenle.2436 çıktı canım 10 martta yaptırdığım.Cumarteside gördük kesemizi .İnşallah sende görürsün canım çok güzel birşey.:nazar:

ilona
FınFık
İloş banada alttan bakmadı cumartesi günü
Ama yorumda yapmadı doğru ve yanlış diye
Keseyi gördü kalp atışları için 2 hafta sonra gel dedi
Ama anladığım kadarıyla üstten baktığında göremezse alttan bakıyor, çünkü bana bir görmeye çalışalım dedi
Hatta bastırdı biraz görmek için benneyaptımki
oyy fındık kurdum sendemi laa
çok sevindim :CüvCüv:
benimkini direk şak die gördü karından gerek yokmuş alttan bakmaya bakalım haftaya ne ediciikk

_sena_
inşallah canım değerin çok güzel benim daha düşük sanırım yumurtlama günüyle alakalıdır çok sevindim bebeği görmene

Lady34
birisi
bende tam sorucaktım ilişkiye girmiyo musunuz alttan baktırmayanlar diye :kedi:

hndnylmz
Lady34
Ben dükkanı kapadım canım o riske girmek istemiyorum dayanıcaz artık.:eek:

hndnylmz
_sena_
inşallah canım değerin çok güzel benim daha düşük sanırım yumurtlama günüyle alakalıdır çok sevindim bebeği görmene
Evet canım değişiklik gösteriyor normal o nedenle.Bu arada bebişi deil kesemizi gördük canım .Bebişimiz için iki hafta sonraa gün verdi inş. o zaman görücez:nazar::teytey:

ilona
Lady34
olm ben demedimki bakma bana alttan die tohtor kendisi gerek yok dedi :CüvCüv:

Lady34
hndnylmz
Ben dükkanı kapadım canım o riske girmek istemiyorum dayanıcaz artık.:eek:
bende çoktan kapadım mirmirmirmir
ilona
olm ben demedimki bakma bana alttan die tohtor kendisi gerek yok dedi :CüvCüv:
seninki göründü la gerek yok tabi görünmeyen minnarcıkalr için diyom kaydirigubbakcemile3

Lady34
elim ağzımdan düşmezdi şimdi elimi ağzıma sürmüyom
aman ne sevindim ya tırnaklarım uzadı :roflol:

yasemincevre
ıLK ÜÇ AYDAKı FıZıKSEL DEĞıŞıKLıKLER ve SIKÇA SORULANLAR

• Yorgunluk, halsizlik
• Bulantı ve kusmalar
• ıdrara sık çıkma
• Göğüs Hassasiyeti
• Baş ağrısı ve kendini iyi hissetmeme
• Hafif kilo artışı
• Nokta şeklinde kanama (lekelenme).
• Kasık ağrısı
• Uykuya eğilim, psikolojik huy değişiklikleri

ılk üç aylık dönem vücudumuzda önemli değişikliklerin olduğu ve gebeliğe adaptasyonun gerçekleştiği bir dönemdir. Kişi bu dönemde gebeliğin ilk heyecanını yaşarken bir takım sorunlarla da karşı karşıya kalabilir.

ıLK ÜÇ AYDA SIKÇA SORULAN SORULAR

“Bu bulantılarım ne zaman bitecek?”
Gebeliğin erken dönemindeki bulantı ve kusmalarda; plasentadan salgılanan hormonlar, annenin psikolojik sıkıntıları, B6 vitamini eksikliği, gebeliğe bağlı mide-barsak sistemindeki değişiklikler, tiroid bezinin normalden çok çalışması gibi pek çok neden suçlanmıştır.
Gebelikte mide ve barsaklar, gebelik hormonlarının etkisi ile daha yavaş boşalır. Buna bağlı hazımsızlık, şişkinlik ve gaz şikayetleri olabilir.
Midesinde gebelik öncesinde ülseri olanlarda bulantı ve kusma şikayetleri daha dirençli ve uzun süreli olabilir. Ayrıca bulantı ve kusmalar, stres ve yorgunluğa bağlı olarak da artabilir.

Bulantı ve kusmalar sabahları daha sık olmakla birlikte, günün her saatinde karşınıza çıkabilir. Genelde ilk gebeliklerde, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde daha şiddetlidir.
Bulantılar, çoğunlukla 4 – 8 haftalıkken başlar ve 14 – 16 haftalıkta azalır. Fakat bazı kadınlarda bulantı ve kusma 3. aydan sonra başlayabilir ve bazı kadınlarda ise tüm gebelik süresince devam edebilir. Bu tür durumlarda eğer verilen ağızdan ilaç tedavilerine rağmen problem devam ederse hastaneye yatırılarak serum ile besleme gerekebilir.

Öneriler
Gün içinde daha sık ve küçük öğünler şeklinde yemeniz bulantılarınızı azaltır. Yemekler sırasında az sıvı almak da iyileşmeye yardımcı olur. Bunları yapmanın amacı mideyi tamamen boş veya tamamen dolu tutmaktan kaçınmaktır. Çünkü her iki durum da bulantıyı arttırabilir.
Beslenme diyeti olarak katı, kuru, yağsız ve tuzlu gıdalara yönelin. Eğer tatlı veya meyve yediğinizde bulantınız olmuyorsa bunları da yiyebilirsiniz.

ılk kalktığınız zaman eğer bulantınız çoksa yataktan çıkmadan önce demli olmayan bir çay için. Yatağın başında galeta, tuzlu kraker gibi kuru şeyler bulundurun.

Sabahları yataktan ani bir şekilde kalkmayın. Gebeliğin erken döneminde sık görülen yorgunluk da bulantıyı şiddetlendirebilir.

Hoş olmayan koku ve yiyeceklerden kaçının. Özellikle mutfak kokularından ve ağır parfümlerden uzak durun.

Tüm önlemlere rağmen bulantınız geçmiyorsa doktorunuza başvurun. ılaç tedavisi veya hastaneye bir süre için yatışınız gerekebilir.

”Kendimi daha sinirli, gergin ve alıngan hissediyorum”
Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayında bazı psikolojik değişiklikler ortaya çıkabilir. Örneğin kişi çok neşeliyken aniden ağlama krizlerine tutulabilir. Bazan çok sinirliyken bazı günler sakin olabilir.

Gebelikte depresyon, aşırı alınganlıklar, aşırı uyuma isteği gibi şikayetler sık olarak görülür. Gebeliğin ilk 3 ayı gebeliğe adaptasyon dönemidir ve kişi gebeliğe uyum sağladıkça bu sorunlar da yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

Yine, gebeliğin son haftalarında tekrar bir takım huzursuzluklar ortaya çıkabilir. Bu huzursuzlukların kaynakları ise doğumla ile ilgili endişeler, doğum sonrası anne olmanın getirdiği tedirginlikler, bekleyen maddi ve manevi yükümlülüklerdir. Kişi sinirli, heyecanlı olabilir, uyku problemleri ortaya çıkabilir.

Öneriler
Tüm bu şikayetler geçici olan ve fazla endişe edilmemesi gereken durumlardır. Hemen hemen her kadın bu duyguları yaşar.

Benzer şekilde baba adayında da bir takım sıkıntılarla yüzleşebilirler. Eşinin durumu hakkında endişeler taşıyabilir ve konuyla ilgili bilgisi yoksa ona yardım edememenin üzüntüsünü yaşayabilir. Bu nedenle çiftler kendilerinden önce böyle bir deneyim yaşayan arkadaşları ile konuşarak onların tecrübelerinden yararlanabilirler.
Ancak unutulmamalıdır ki en profesyonel yardım konunun uzmanı olan hekimlerden alınabilir.

“Sürekli idrara çıkıyorum”

ılk üç ayda rahmin büyüyen hacmi ile birlikte
böbreklerin fonksiyonlarındaki değişimler size
idrara çıkma ihtiyacı hissi verir. Hatta
hapşırırken, öksürürken ve gülerken idrar
kaçırabilirsiniz. Bunun nedeni, büyüyen
rahmin idrar torbasına yaptığı baskıdır.

ıdrar şikayetleri 4. aydan sonra hafiflese de son aylarda bebeğin başının mesaneye basısı sonucu genellikle yeniden artacaktır.

Öneriler
Sürekli idrara çıkma problemleriyle başedebilmek için; yatmadan birkaç saat önce su içmeyi kesmeniz önerilir. Böylelikle gece boyunca daha az kalkarsınız ve uykunuz bölünmez.
Ancak tüm gebelik süresince sıvı alımını azaltmanız kesinlikle önerilmez. Çünkü bol su içmenin gebelik üzerine pek çok olumlu etkisi vardır.

ıhtiyaç hissettiğiniz her an idrarınızı yapın. ıdrarınızı tutmak, idrar torbanızın tam olarak boşalamamasına sonucunda idrar yolları enfeksiyonuna yol açabilir. ıdrar yaparken öne doğru eğilmeniz idrar torbanızın tam olarak boşalmasına yardımcı olur.
Sık idrara çıkma (pollaküri) ile birlikte idrar yaparken yanma ve sızlama (disüri) ile birlikte kasık ağrısı şikayetiniz de varsa bu durum “idrar yolu enfeksiyonu” na bağlı olabilir, hekiminize danışınız.

“Göğüslerin sızlıyor”
Östrojen, prolaktin ve progesteron adı verilen hormonlarının salgılanmasının artması gebe kadının göğüslerindeki değişikliklerin temel nedenidir. Gebeliğin ilk birkaç haftasında göğüslerinizde hafif değişiklikler hissedebilirsiniz, bunlar ağrılı olabilir.

Öneriler
Bu durumda göğüslerin uyarılmaması için yatarken sütyen giyilmesi ve meme uçlarına temastan kaçınılması bu tür şikayetleri bir ölçüde azaltacaktır.

“Başım ağrıyor ve çok halsizim”
Gebeliğin erken döneminde görülen baş ağrıları pek çok kadını rahatsız etmektedir. Kesin nedeni belli değildir, fakat gebeliğin erken döneminde görülen diğer rahatsızlıklar gibi, hormon düzeyinde ve kan dolaşımındaki değişiklikler ile psikolojik nedenler suçlanmaktadır. Baş ağrısında diğer olası nedenler ise aşırı stres ve yorgunluktur.

Gebe kaldığınızı öğrenir öğrenmez kafeini azaltırsanız veya tümden keserseniz, bu davranış değişiklikleri de sizde bir kaç gün baş ağrısı yapabilir.

Kendini iyi hissetmeme, gebe kadınlarda sık görülür ve gebelik sırasında görülen dolaşım değişiklikleri sonucu olabilir.
Gebeliğin 6. ayından sonra gelişen baş ağrıları ise ilk aylardakiler gibi masum olmayabilir. Bu dönemlerdeki baş ağrılarında öncelikle tansiyonun ölçülerek kontrol edilmesi önerilir. Çünkü “Gebeliğe bağlı hipertansiyon” ve “preeklampsi (gebelik zehirlenmesi)” bu dönemlerde anne ve bebek sağlığını tehtid eden baş ağrısı nedenleridir.

Stres, yorgunluk ve açlık da kendini iyi hissetmeme ve bayılmaların (senkop nöbetlerinin) nedeni olabilir.

Öneriler
Gebeliğe bağlı baş ağrıları, yüzün ön tarafı ve kenarlarına, burun çevresine, gözlerine sıcak kompres uygulama ile azabilir.

Ayrıca gevşeme egzersizleri, baş ağrınızı azaltmanın yanı sıra kendinizi çok iyi hissetmenize neden olur. Bu egzersizleri gözünüzü kapatıp sakin güzel bir düşünerek yapın.
ıyi ve dengeli beslenme, güzel dinlenme, masaj, hafif egzersiz veya yürüyüşler de önemli ölçüde şikayetlerinizi azaltacaktır.
Söylemesi çok kolaydır ama yaşamınızdaki stresi azaltmak gebeliğinizin ilk dönemleri ile geri kalanı kolay geçirmenizi sağlayacaktır.
Ağrı kesici kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışın.

“Ne kadar kilo almalıyım?”
Gebelik sırasında toplam 11-14 kg alınması normal olsa da, bunun yalnızca çok küçük bir kısmı ilk üç ayda gerçekleşir (ortalama 1 kg).

Zayıf bayanlar biraz daha fazla kilo alabilirken, kilolu bayanların biraz daha az kilo almaları önerilmektedir.

Bebeğinizin tüm önemli yapıları ve organ sistemleri ilk üç ayda oluşur. Daha sonraki dönemde ise bunlar büyüyüp gelişirler ve bebeğinizde kilo artışı görülür.

ılk üç ayın sonunda, bebek ortalama 8 cm. boyunda, 20 gram ağırlığında minyatür bir insan görünümündedir. Pek çok organ sistemleri oluşmuş ve hatta çalışmaya başlamıştır bile. El ve ayak parmaklarında minik tırnaklar vardır. Eller birer bezelye tanesi büyüklüğündedir.

Bebek emme hareketleri yaparak çevresini saran sıvıyı yutar ve yuttuğu sıvıyı alttan idrar olarak çıkarır.

Gebeliğin erken döneminde birçok kadın kendisini rahatsız eden belirtilerden şikayetçidir. Bunlar genelde endişe edilecek problemler değildir, fakat hangi belirtilerin doktora başvuracak durumlar olduğunu bilmelisiniz.

“Lekelenme tarzında kanamalarım oluyor, normal mi?”
Gebeliğin tüm dönemleri içinde görülebilen kanama şikayetleri önemlidir. ılk üç aydaki hafif kanamalar genel olarak düşük tehtidine bağlı ve de %90 oranında dinlenme ile kendiliğinden geçen şikayetler olsa da siz “gebelik esnasında her türlü kanamanızın olması durumunda doktorunuza başvurunuz”.

Kanamanın olması, gebeliğinizdeki bir problemin sonucu olabilir. Ayrıca bu durum yalnız bebeğinizin değil sizin sağlığınız için de riskli durumlar yaratabilir.

“Kasıklarım ağrıyor”
ılk gebe kaldığınızda kasıklarınızda, kalça ve belinizde ağrı hissi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Rahim büyürken onu tutan bağ dokuları da gerilir. Ağrının sebebi de bu gerilmedir. Rahatsızlık verici olsa da, endişelenmenize gerek yoktur.

Öneriler
Ilık bir banyo gevşemenize ve sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca dinlenme egzersizleri ile de rahatlayabilirsiniz. Ağrılarınız dayanılmayacak kadar şiddetliyse doktorunuza başvurunuz.

basak58
15-03-10, 13:03
merhaba kasım anneleri.benide aranıza alır mısınız ? bende kasım annesi adayıyım

nerminden
slm arkadaşlar benim sat 9 şubat benide yazın bide folik asit kullanan varmı ben folik plus kullanıyorum günde 3 kere fazlamı

duygussduyguss
nerminden
slm arkadaşlar benim sat 9 şubat benide yazın bide folik asit kullanan varmı ben folik plus kullanıyorum günde 3 kere fazlamı
4 +6 cnm doktora gittinmi sen

basak58
ben bugün gittim doktora.folik asit verdi.bebeğin omirilik ve beyin gelişimi için önemli dedi.günde 1 tane.

zeyn77
arkadaslar nasilsiniz yabangülüm gözün aydin canim degerin yükselmis diger arkadaslar sizlerde iyisinizdir insallah benim fazla belirtim yok gögüslerim bir agriyor bi duruyor hic tadim yok halim yok sizler nasilsiniz

basak58
mirmirmirmirben bugün gittim doktora.folik asit verdi.bebeğin omirilik ve beyin gelişimi için önemli dedi.günde 1 tane.

zeyn77
arkadaslar nasilsiniz yabangülüm gözün aydin canim degerin yükselmis diger arkadaslar sizlerde iyisinizdir insallah benim fazla belirtim yok gögüslerim bir agriyor bi duruyor hic tadim yok halim yok sizler nasilsiniz

basak58
15-03-10, 14:03
kzılar benm belim çok fena ağrıyo. bel arsısı kötü sonuçlara yol açarmı.yada çok bel ağrısı çekn varmı

nerminden
duygussduyguss
4 +6 cnm doktora gittinmi sen
evet gittim hamilesin dedi inşallah bi sorun çıkmazsa kasımda bende anne olacağım

nerminden
ya kızlar kimse yokmu doktor bana folıc plus verdi ve günde 3 kere iç dedi 3 kere fazla gibi geliyor.sizler nasıl kullanıyorsunuz

hndnylmz
nerminden
ya kızlar kimse yokmu doktor bana folıc plus verdi ve günde 3 kere iç dedi 3 kere fazla gibi geliyor.sizler nasıl kullanıyorsunuz
Normal canım endişelenme.3 tane içince tam etkisi oluyor .

nerminden
hndnylmz
Normal canım endişelenme.3 tane içince tam etkisi oluyor .
saol canım ya bende farklı şeyler okudum da acaba 3 fazlamı dedim azı yarar çoğu zarar derler ya

basak58
kızlar biri bana cvp versn ne olur.bel ağrım çokkkk.ne yapmam laızm.bel ağrısı çok olan varmı

Lady34
basak58
merhaba kasım anneleri.benide aranıza alır mısınız ? bende kasım annesi adayıyım
hayırlı olsun canım
nerminden
ben kullanıyorum hamile kalmadan 2 ay önce başlamıştım
şimdi 6. haftadayım
2-3 haftaya biter folicasidim
bi daha da almıcam
elevit kullanıyorum içinde folic asit var dedi doktorum
zeyn77

benimde hiç halim olmuyor bazen
bulantılardan iyidir canım
evdeysen iyi oluyo yerimseniben

Lady34
basak58
kızlar biri bana cvp versn ne olur.bel ağrım çokkkk.ne yapmam laızm.bel ağrısı çok olan varmı
benim bel ağrım olmuyo konu ile ilgili bilgikm olsa yazardım yerimseniben

basak58
benim niye ağrıyo ya :KK43:(

ilke_
basak58
basak58 merhaba canım, dert etme benim de bel ağrım var, özellikle yemek yerken ağrıyo nedense... beline yastık koyacaksın başka yolu yok maalesef fisfisfis bir de benim karnım ağrıyo ya :KK43: derin derin nefes alırken özellikle ohaoldumsmile

hndnylmz
basak58
Bazı hamilelerde oluyor canım ama yorma kendini dinlenmeye çalış.Kahverengi akıntın ya da kanaman yksa korkma canım.

basak58
akıntım kanamam felan yok.sadce bugün bukdar ağrıdı ya.eve gidipp yatsam başka bişey istemyorum :KK43:

hndnylmz
basak58
akıntım kanamam felan yok.sadce bugün bukdar ağrıdı ya.eve gidipp yatsam başka bişey istemyorum :KK43:
Bilgisayar başında çok oturunca oluyor canım eğer öle çalışıyorsan normal canım endişelenme içini ferah tut.

FınFık
ilona
oyy fındık kurdum sendemi laa
çok sevindim :CüvCüv:
benimkini direk şak die gördü karından gerek yokmuş alttan bakmaya bakalım haftaya ne ediciikk
he len bende valla
bende seni burada gördüğüme sevindim :CüvCüv:

basak58
benim niye ağrıyo ya :KK43:(

Geçen hafta benimde öyleydi hatta cumartesi günü çok fazlalaştı
Duşa gir ve masaj yaptır eşine iyi geliyor.boshayallersmile

ilke_
15-03-10, 15:03
nerminden
canım ya bana da folbiol verdi günde 1 tane dedi, ben de acaba az mı alıyorum ki diye düşünüyorum CADIARZU belki de değerleri birbirini dengeliyodur boshayallersmile

basak58
evet bigisay başındyım. sabah 9 akşam 6.inş ondandır.eve gidim direk duşa atıcam kendmi.

Rady
selam kızlar bende geldim.begümcükten ses yok heralde değilmi
inşallah sorun yoktur
bu arada istanbuldaki arkadaşlar doktorlarınız kimler?

Rady
selam kızlar bende geldim.begümcükten ses yok heralde değilmi
inşallah sorun yoktur
bu arada istanbuldaki arkadaşlar doktorlarınız kimler?

birisi
15-03-10, 16:03
Çok keyifsizim kızlar, sizler nasılsınız? Elimi kaldıracak halim yok.