TEST

Nisanda ne takar kayinvalide?

Betty42
28-03-10, 12:03
kizlar merak ediyorum nisanda ne takar kayinvalide, bizimkinin bundan haberi yok bosuna masraf olarak goruyor, set fln takilir diye biliyorum bilmiyorum kayinvalidem bunu biliyormu sizlere ne takildi peki kendinizmi sectiniz?:

yabangülüm
canım takmak isterlerse herşey takılır.set alınacak zaten nişanda taksınlar sanki.benimkiler sadece 10gr.bilezik taktılar bana.görümcem nişanda biz gelinlere bir sürü bilezik,set taktık dedi erkek tarafına onlarda hepsini taktılar.

Betty42
ne kadar ayip yaa.. ama bizimkine gore gereksiz masrafmis yok zaten bohcada gereksiz olaylar hersey gereksiz hadi bisey takilmazsa rezilmi olcam o kadar insanin icinde takarlar dimi yani :KK43:

clementine212
Betty42
ne kadar ayip yaa.. ama bizimkine gore gereksiz masrafmis yok zaten bohcada gereksiz olaylar hersey gereksiz hadi bisey takilmazsa rezilmi olcam o kadar insanin icinde takarlar dimi yani :KK43:
inş. takarlar canım. kimileri düğünde takıyormuş, nişan atılırsa falan diye. ama mesela doğuda her şeyi nişanda takıyolar.

batıda da hiç değilse ince bi set fln takıyorlar, en olmadı gösterişli bir bilezik. valla benim de 19 nisan gibi nişanım var, umarım her şey istediğimiz gibi olur. :Saruboceq:

yani bu gereksiz lafı da çok gıcık! kötükedihüso sonuçta biz de gelin adayı olarak bize değer verildiğini görmek istiyoruz.

yabangülüm
28-03-10, 13:03
valla kızlar susmyın sonuçta bir kez nişanlanıp bir kez evleneceksiniz.benim keşkelerim var ama neyseee geçti:KK43:

Betty42
yaniiii haklisin canim bizde kucuk dusurulmek istemeyiz sonucta, tamam gozumde altin para mal mulk yok ama en azindan normal olani yapilsa agizimi acmicam valla :KK43: en incesinden bir setede raziyim sozlum karadenizli bu arada..

er_ca
nişanda 5 bilezik bir set takılmıştı. ama tam söz nişan zamanı bilmiyoruma getiriyor bazıları. boşver. sorarsa ne yaparsanız yapın farketmez. annemin evinde kalmayacak sonuçta diyesöyle. ben öyle dedim:))) kayınvalidem de ne takarsak bizim şanımıza tabi ki en iyisi olsun isteriz dedi.
bir rakam verirsen istediniz de taktık falan diye tangırtı olur. nişanda takmasa üğüne takacak boşver canım.

MaSaL24
28-03-10, 14:03
takmaları lazım canım 1 çift kaynanam bir çift de kayın babam taktı bilezik nişanlım tektaşla bir kolye taktı. takısız olmaz canım sözde takılmıyorda nişanda takılır

Betty42
28-03-10, 14:03
soz evde oldu aile arasi ama nisan olcak iste sozde bisi takilmadi tek soz yuzuklerimiz..

sonbahar14
28-03-10, 15:03
maddi duruma göre değişir bu

clementine212
28-03-10, 16:03
Betty42
soz evde oldu aile arasi ama nisan olcak iste sozde bisi takilmadi tek soz yuzuklerimiz..
valla canım karadeniz'de de "çok altın takılır" derler; ama bazen adetlerini yapmıyorlar. yöreler farklı olunca.

ama şuna eminim kendi yörelerinden olsak aynı adetler ya mecbur yaparlar gibime geliyor. neyse içini ferah tut sen, iyi olsun.

bi de çaktırmadan zarf atsan sözlüne? ya da sözde annenlere "ne istersiniz?" diye sormadılar mı? onların ağzından bi şey söylesen?

bilemiyorum ki; ben de çok tecrübesizim...

Betty42
yok yok ne sormasi, isteme gunu sadece dugunde ne takilcak diye konustu, kayinvalide dedi bizde oyle rakam belirtirmez durum neyse o takilir dedi :))) bu lafa ne denirki, bakalim ince bir bilezikmi hos bir setmi takicaklar, sonucta tek oglan.

clementine212
Betty42
yok yok ne sormasi, isteme gunu sadece dugunde ne takilcak diye konustu, kayinvalide dedi bizde oyle rakam belirtirmez durum neyse o takilir dedi :))) bu lafa ne denirki, bakalim ince bir bilezikmi hos bir setmi takicaklar, sonucta tek oglan.
benimki de tek oğlan, yaşayıp göreceğiz bakalım. opuyorumnanaktan

ThirtyFouR
29-03-10, 07:03
Küpe, Ince bi Kolye ve Ince cok tatli bi bileklik takildi bana.

selmas88
29-03-10, 07:03
vallahi işi garantiye al konuş müstakbel nişanlınla. ben öyle yapmıştım:))) baba bir set 3 bilezik. annemlerde 4 bilezik takmışlardı:))
nişanlıma kalsa bişey takılmasada olurdu. vallahi aileleri araya sokmadan ne isteyeceksem istedim. yarın birgün hatırladığında bir olumsuzluk olursa için sızlamasın..

smallscale
29-03-10, 08:03
herkeste bu durum var sanırım :) biz bişey bilmiyoruz derler ya bide çok garip gelio bilmiosan öğreneceksin, sonuçta kendi onurları için takacaklar bence içini ferah tut annen baban takarken onlar bişey takmazsa akıllanıp düğüne telafi ederler heralde !!

m_ucizem
29-03-10, 09:03
benim bildiğim alınacakların yarısı nişanda takılır zaten aileler konuşur düğün işini takı konusunu erkek tarafı kız tarafına sorar usulen
Benim sözümde tektaş taktı aşkım bana annesi de ince bir bilezik taktı
Nişan takısız olmaz canım sen erkek tarafının her dediğine güvenme derim

meltem_d83
29-03-10, 11:03
Benimde bu cumartesi nişanım var.... Nişanlımın ailesi ilk başlarda bilmiyoruz diyerekten işin içinden çıkmaya niyetlendiler... Tabii ben ve annem bu iş öle olmaz böle olur diyerek şunlar şunlar yapılacak dedik... :))
Yani karşı taraf bişekilde atlatmaya çalışıyor tabii onlarında işi zor ama bu insanın hayatında bir kere olan bişey o yüzden sen sözlüne ailende karşı aileye söyleyecek....
Durumları yoksa bişey denemez ama yapamayacak bi aile bile incesinden bir set bikaç bilezik yapabiliyor...
Nişanda olmazsa bile düğünde kesin yaptırmaya bak...

yabangülüm
Betty42
sizde farklıymış benim bahsettiğim sözdü o zaman 10gr bilezik takılmıştı.bide yüzükler, olması gerekli zaten.bizde nişan yok nişan düğünden önceki kına gecesine diyoruz o zaman bütün takılar takılıyor.bi gün sonra düğün çıkarıp düğünden takılıyor bu defa.

life_city
bana 50 gr. bilezik bi alyans bide ayrıyetten yüzük takıldı

kanatsiz_angel
29-03-10, 20:03
valla pazar günü görcem ne takacaklarını yazarım kaydirigubbakcemile2

ay ne takarsa taksınlar benım gönlüme oğulları takılmış şimdilik bana yetio sempatiksalakcinni

sebbnemm
29-03-10, 22:03
Betty42

cnm neden isteme günü düğünde takılcaklardan konuştular ki daha nişan var . bana nişanda bir set takım 4 tanede bilezik taktılar kendi ailemde taktı . set takımıda alyans bakarken görmüştüm onu almışlar . sonuçta kız alıyorlar birşeyle takarlar sen takma kafana cnm

sfindicak
30-03-10, 07:03
Takı isteyin arkadaşlar... Zaten nişanda geline takı takılır... Hiç kayınvalide adayı bilmiyorum ayağına yatmasın. Eğer öle demeye devam ederse de Ne TAKARSANIZ SİZİN ŞAN ŞEREFİNİZDİR. deyin. Sonuçta babanızın evinde bırakmayacaksınız ya. Ne yaparsa oğluna yani... Birde ne istiyorsanız aldırın. Düğüne giden kol kaldırır. maden kız almak istiyorlar gelenekleri uygulasınlar.
kesinlikle içinden ne geçiyorsa (set, bilezik vs. ) aldır. Sakın acıma... Hiç bişey istemeyince Aaa ne ii gelin die madalya vermiyorlar...

Betty42
30-03-10, 17:03
Haklisin kizlar ya set yada 5i 1 yerde aldircam azmi kacar, ya 1 set yada 5i 1 yerde?

sebbnemm
30-03-10, 19:03
cnm aralarındaki fiyat farklarını bilmiyorum ama bence bir set aldır yanınada bikaç bilezik çünkü genelde nişanda böyle takılıyor

YaSNuR_N
31-03-10, 22:03
hmm benim söze bi tek tas altin yüzükle küpe taktilar nisanimda bu cumartesi bakalim ne takcaklar :)

YaSNuR_N
31-03-10, 22:03
Betty42
Haklisin kizlar ya set yada 5i 1 yerde aldircam azmi kacar, ya 1 set yada 5i 1 yerde?
bence az tek set yada 5i 1 yerde nin yanina bi kac bilezikte takilmasi lazim bence:eek:lmaz:
sonucta kendi gururlari :KK66:

mayaiolp
1-04-10, 08:04
bence kendilerine ne yakıştırıyorlarsa onu takarlar.benim kayınvalidem bi set kayınpederim 4 bilezik eltim de fossilden çok şık bi saat taktı

DUSLER_SOKAGI
1-04-10, 13:04
kayınvalidenin vijdanına kalmış.gönlü isterse ve bütçesi varsa ağırlığınca altın takar.:roflol::roflol:

Betty42
1-04-10, 20:04
sozlum dedi zaten 1 yada 2 milyar arasi bir set alinir dedi, yani azmi anlamadimki sonucta dugunde takilcak altinlarin cogu, nasil sizce kizlar,

kanatsiz_angel
4-04-10, 19:04
bugun nişanım oldu moralım baya bozuk mafoldumben

ya altın meraklısı değilimdirde tek bir ince bilezik ve saat taktılar tüm akrabalarım bende dahil şok olduk kaldık :KK43: durumlarıda iyi kendimi zor tuttum ağlamakmak için ya hiç takmasalardı daha iyi bence benım kendi altınlarım bile ailemin aldıkları yanı bişe demiyorum moralım baya bozuk senağlama

gunesh
kanatsiz_angel

ya altın meraklısı değilimdirde tek bir ince bilezik ve saat taktılar tüm akrabalarım bende dahil şok olduk kaldık :KK43: durumlarıda iyi kendimi zor tuttum ağlamakmak için ya hiç takmasalardı daha iyi bence benım kendi altınlarım bile ailemin aldıkları yanı bişe demiyorum moralım baya bozuk senağlama
yorum yazmadan geçemedim çok komik geldi bana altın nedir ya takılsa ne olur takılmasa ne olur.önemli olan mutlu olmak evliliğe ilk adımda bu kadar basit detaylara takılırsanız dah çok ŞOK olursunuz...

clementine212
kanatsiz_angel

üzülme canım, belki düğünde takacaklardır?

ThirtyFouR
4-04-10, 21:04
kanatsiz_angel

bu mutlu gününde kafana bunu takip aglamak mi istedin?

eeebruuu
5-04-10, 18:04
canim benim önemlisi sizi mutlulugunuz bölye seylerle moralini bozma.

Arkadaslar benimde bir sorum olacak size: Bende nisanda set takilir diye hep okudum burada sözlüme anlattim. Misirli oldugu icin bizim adetleri pek bilmiyorlar o da gitti bana set aldi. Anneme anlattim setin alindigini o da bana ne desin nisanda 1 bilezik falan takilir yeter dedi set ve diger bileziklerde dügün de :) sasirdim valla :)

sebbnemm
5-04-10, 18:04
kanatsiz_angel

cnm takma kafana kızların dediği gibi düğüne takarlar belki sen nişanlınla güzel günler geçirmeye bak cnm allah tamamına erdirsin

hmm86
5-04-10, 21:04
kanatsiz_angel

Tebrik ederim, Allah tamamına erdirsin...Lütfen moralini bozma en güzel gününü kötü hatrlama, belki bir düşündükleri vardır düğünde falan takıcaklardır.

kanatsiz_angel
6-04-10, 10:04
gunesh
yorum yazmadan geçemedim çok komik geldi bana altın nedir ya takılsa ne olur takılmasa ne olur.önemli olan mutlu olmak evliliğe ilk adımda bu kadar basit detaylara takılırsanız dah çok ŞOK olursunuz...
senın yazdığında baya komik geldi bana :umursamaz:

ben 7 aydır felan sözlümtüm devamlı ertelediler nişanı hazırlık yakcaz diye bende bir bilezik takınca şok olduk yoksa altın takan yada altın meraklısı değilim ama insanın başına gelmeden böle yorum yazmanız baya üzdü benı :çok üzgünüm:

clementine212
üzülme canım, belki düğünde takacaklardır?
saol canım destegin için opuyorumnanaktan

ciLeKLiMm
bu mutlu gününde kafana bunu takip aglamak mi istedin?
yerimde olmanı hiç istemezdim :gitme:

eeebruuu
canim benim önemlisi sizi mutlulugunuz bölye seylerle moralini bozma.

Arkadaslar benimde bir sorum olacak size: Bende nisanda set takilir diye hep okudum burada sözlüme anlattim. Misirli oldugu icin bizim adetleri pek bilmiyorlar o da gitti bana set aldi. Anneme anlattim setin alindigini o da bana ne desin nisanda 1 bilezik falan takilir yeter dedi set ve diger bileziklerde dügün de :) sasirdim valla :)
saol canım :eek:

aynı nişanda bizdede bilezik yüzük saat küpe takılır :hulya:işlaaa her şey içine siner canım Allah mutlu etsin :nazar:

( ben trabzonluyum & nişanlım konyalı )bilmiyolar adetleeri desek 4 ay önce onlardan kız aldık

sebbnemm
cnm takma kafana kızların dediği gibi düğüne takarlar belki sen nişanlınla güzel günler geçirmeye bak cnm allah tamamına erdirsin
saol canım moral verdiğin için yerimsenibenopuyorumnanaktan

hmm86
Tebrik ederim, Allah tamamına erdirsin...Lütfen moralini bozma en güzel gününü kötü hatrlama, belki bir düşündükleri vardır düğünde falan takıcaklardır.
tşkrler saol canım opuyorumnanaktan işlaa yazarım buraya gene unatan o zaman ben olurum işlaa:kedi:

niltt
6-04-10, 10:04
bizde de bilezik takılır,kız isteme de ayrı bi bilezik,nişanda ayrı bi bilezik düğünde ayrı bi bilezik takılır,hem de burma takılır kayınvalideyse takacak, bana da böyle yapmışlardı

F3N3RLiiM_19o7_
6-04-10, 21:04
benim bi arkadasim evlenmisti..dügünde sirf laf etmesinler diye erkek tarafi kiza 10 tane sahte bilezik takti... :KK43:

ALARA_85
7-04-10, 08:04
gunesh
doğru valla bu ilk şok olayı arkadan daha çok geliyor artçı şoklar. insanın kendini alıştırması gerekiyor kılların ve tüylerin hesaplanmasına. bunları kafaya taktıkça mutlu olamamaya da başlıyo insan.
bana da damadın anne babasından 2 bilezik takıldı damattan sa hiçbişey. o gece bende ağlamamak için kendimi çok tutmuştum ama sonraki günlerde sabaha kadar ağladığım çok oldu.
kimse altın meraklısı değil ama durumunun olduğunu bildiğin insandan bekliyosun ister istemez.

kanatsiz_angel
7-04-10, 21:04
ALARA_85
doğru valla bu ilk şok olayı arkadan daha çok geliyor artçı şoklar. insanın kendini alıştırması gerekiyor kılların ve tüylerin hesaplanmasına. bunları kafaya taktıkça mutlu olamamaya da başlıyo insan.
bana da damadın anne babasından 2 bilezik takıldı damattan sa hiçbişey. o gece bende ağlamamak için kendimi çok tutmuştum ama sonraki günlerde sabaha kadar ağladığım çok oldu.
kimse altın meraklısı değil ama durumunun olduğunu bildiğin insandan bekliyosun ister istemez.

seni çok iyi anlıyorum canım:sinifsinif:iyi sana 2 bilezik sen benden iyisin bana bi tane taktılar yaşamayan bilemez :KK43::KK43::KK43: ama canları saolsun tüm sülalem ne cimri damadın ailesi demiş anneme kendi şan şereflerini düşünmeyen ben düşünecek değilim ağladım bende baya ama geçti takma kafana eniştemizi seviyosan salla o senın opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

not:ama bunun acısını çıkaracam kötükedihüso

pinky_
8-04-10, 06:04
ınsan tabi ki takılmasını bekler küçük birşey bile olsa.Adettenmiş.:eek:

Betty42
11-04-10, 19:04
Ben nisan icin setimi begendim sozlumle arkadaslar :) Kaynanam gelmedi, sozlumle beraber gittik begendigimi aldi ..

clementine212
11-04-10, 20:04
Betty42
Ben nisan icin setimi begendim sozlumle arkadaslar :) Kaynanam gelmedi, sozlumle beraber gittik begendigimi aldi ..
güle güle kullan canım, sevindim :)

sebbnemm
Betty42
güle güle kullan cnm daha iyi olmuş istediğini takıcaklar :nazar:

Betty42
Sagolun kizlar, ins sizinde hersey gonlunuzce olur.

clementine212
16-04-10, 21:04
çarş. günü nişanda takacaklarını aldı kayınvalidem. annemler de geldi. 22 ayar sarı altın bir set, bir adet trabzon hasırı bilezik aldık. alyansımı aldı, babam da sözlümün alyansını aldı. bir de hani nazar boncuklu ince kolyeler var ya altın yine, onlardan istedim küpesiyle. o zaten fazla tutmayacak bir şey, kırmadılar aldılar sağolsunlar.

ablaları da birer cumhuriyet altını taktı nişan sırasında. (4 tane)

bohça alışverişinde de, takı işinde de çok mutlu oldum kızlar. :nazar: :1hug:

allah hepimizin gönlüne göre versin :Saruboceq: a.s.

ayseren22
17-04-10, 19:04
valla kızlar ben geçen temmuzda sözlendim sözüm nişanım ayrı ayrı oldu sözümde kayınpederim üzeri taşlı olan kelepçelerden almış sözde o nu sürpriz taktılar nişandada bizim adetlerimize göre kesim olur.babamlar 6 bilezikl demişlerdi 30 gram 3ünü aldılar düğündede setimi ve geri kalan bileziklerimi alacaklar ben pek bohça olayından haz etmiyorum o yüzden nişanda alışveriş yapmadık kıyafet haricinde ama düğünde alınıcak hepsi çünkü bakıyorum ben alttan aldıkça istemedikçe tepeme biniyolar. valla ne alınacaksa alsınlar kızlar aldırın kaçınmayın açık sözlü olun aman ne derler demeyin sonradan içinizde kalacağına baştan siz mutlu olun

undomiel
20-04-10, 11:04
ahh kızlar bende sadece bu dert bende var sanıyordum. Benim nişanım 16 ocak da oldu. Nişanlımın ailesi öyle kalabalık geldi ki anlatamam. ınsan aslında pek bişey beklemiyor ama sadece kaynanam 1 adet bilezik taktı ki nişanlımın dedesi ve babannesi ve ailenin en büyük amcası, teyzesi, halası da gelmişti o akşam.. Öyle sinir oldum ki sadece kaynanam 1 tane bilezik takınca. Ellerine 2 saksı çiçek alıp gelmiş teyze'nin ailesi ve babanneler. Çok sinir olmuştum ama bi akşam kaynanam ile oturup konuşurken laf arasında söyledim bunu.. Çok bozuldum insan bekliyor falan diye :KK70: